D POUFS... Zwitserse vrouwen hielpen noodlijdend Holland Politie bracht het niet tot winst 2 Uit Amersfoort „Ich habe gar keine Worte..." met bergruimte v. Nieuwkerk Ons tijdsgewricht een persoon l i Prof. Mennicke over zijn leven in de spiegel van ijk levenslot' De wilde groene geur Woensdag 3 December 1947 „Ich habe gar keine Worte für so vielHet was de kleine, grijze mevrouw Meyer-Jehle uit Zwitserland, die na haar huldiging in hotel Monopole door de Oranje Vereniging Bergkwartier haar dank nauwelijks onder woorden kon brengen. Deze vrouw heeffc een belangrijk aandeel ge had in de Zwitserse hulpverlening aan Nederland. Op het ogenblik ver toeft zij in ons land, niet alleen omdat zij „Holland" zo graag eens wilde zien doch ook om het een en ander te vertellen over het werk, waarvoor geheel Zwitserland zovele offers heeft gebracht. Vereniging Bergkwartier sprak mevrouw Meyer-Jehle dan Dinsdag avond in intieme kring over het geen haar land en in het bijzon der de Zwitserse vrouw heeft gedaan om te voorzien in de noden, welke door de oorlog in het eigen land en in de bezette gebieden wa ren ontstaan. Behalve de in militair verband georganiseerde meisjes en vrouwen waren er duizenden van alle leef tijden, die, midden in het leven van alle dag staande, toch haar steen tje aan de hulpverlening wilden bij dragen. Zij vormden een organisa tie zonder statuten, zonder bepaal de richtlijnen. Slechts de samen bundeling van krachten die actief wilden meewerken, was het doel. Haar richtsnoer was hulpvaardig heid en voor de realisering daarvan hadden zich in korte tijd 30.000 meisjes en vrouwen gemeld. Hoe moeilijk dit voor velen moet zijn geweest kan men nagaan, in dien men weet dat ongeveer 10 van de gehele Zwitserse bevolking was gemobiliseerd, zodat steeds meer en meer werk op de schou ders der overblijvenden neerkwam. Desondanks werd veel werk ver zet. Van de binnenlandse hulpver lening noemde mevrouw Meyc-r o.a. het vervaardigen en verzorgen van kleding voor militairen, het klaar maken en verzenden van pakketten voor de soldaten, de stichting van militaire tehuizen en de hulpactie voor de boerinnen, die alleen op de boerderijen achterbleven. Het Internationale Rode Kruis, dat immers ook de historische op gave heeft de idee der humaniteit tegenover de burgerbevolking van geteisterde landen te verwerkelij ken, heeft in Zwitserland voor de hulpverlening aan het buitenland enorme hoeveelheden huisraad, schoeisel, kleding, voeding enz. ver zameld. En steeds weer bleek het Zwitserse volk, dat jaren lang reeds zoveel had geofferd, in staat en bereid opnieuw te schenken van het weinige dat het nog restte. Meer dan vierduizend spoor wagons met goederen werden naar de noodgebieden buiten de grenzen gezonden. Hiervan was niet minder dan 40 c/c voor Nederland bestemd. In 1946 bracht de Zwitserse bevolking nog 8.000.000 frank bijeen, waarbij nog kwamen de 9.000.000 frank, welke aan de verzorging van buitenlandse kinderen werden besteed. De grote stromen vluchtelingen, welke jaar in jaar uit de Zwitserse grenzen overschreden, moesten worden opgevangen en onder dak gebracht. Dank zij de onvermin derde offervaardigheid van de Zwitserse vrouw kon al dit werk worden gedaan. In totaal heeft Zwitserland 111.000 kinderen ge herbergd. Nadat mevrouw Meyer nog een en ander over de Pestalozzi-huizen had verteld, besloot zij haar rede met te zeggen, dat zij geenszins de bedoeling had gehad met haar cau serie haar eigen volk in de hoogte te steken. Zij wilde slechts laten blijken dat de Zwitserse vrouw steeds het diepe besef heeft gehad, dat z(j het geluk buiten de oor log te kunnen blijven slechts kon verdienen door onophoudelijke of fervaardigheid. Na de pauze werden lichtbeelden vertoond van het verblijf van bui tenlandse kinderen in Zwitserland en van prachtige natuuropnamen uit dit bergachtige land. Namens de „Stichting ZwitserlandNeder land" deelde de heer G. R. Ebens mede, dat spoedig een Zwitserland avond zal worden belegd. Het pro gramma werd afgewisseld met zang van de alt, mej. Tilly Schade, op de piano begeleid door mevrouw Schade. De heer D. van Dijk, die de bij eenkomst had geopend, bracht ten slotte de warme dank van Amers foort over aan het Zwitserse volk en aan mevrouw Meyer persoonlijk, waarna haar bloemen werden aan geboden. De bijeenkomst werd ge sloten met het zingen van het Zwitserse volkslied. (Ingezonden mededeling) U weet wel. waar je zo gemak kelijk iets in kunt stoppen. Wij hebben ze Kom eens kijken. Echt iets voor Sint! Voor Arnh.str. 20 beter werk. Tel. 5781 Sinds 1909. Geef ietsgeef iets goeds. Kerstuitvoering AMK in St. Joriskerk Ook dit jaar geeft het A.M.K. een Kerstuitvoering in de St. Joris kerk. Als solisten werken mede: Annie Woud. Eduard van Royen en de organist der kerk Adriaan C. Schuurman. De baten zijn bestemd voor herstel van de door bezetting geleden schade aan het Jongens huis van het Leger des Heils. De Zaterdag j.l. gehouden speld jesdag voor de Vereniging Ned. Centrale voor Practische Werk verruiming Hulpverlening heeft opgebracht f 840.14. AMK wierp terugblik op jubileumjaar Goede plannen voor de toekomst Bij het Amersf. Mannenkoor was gisteravond 78 der leden op de jaarvergadering! Menige vereni ging zou er jaloers op worden. Maar AMK neemt dan ook wel een zeer aparte plaats in in het vereni gingsleven onzer stad. Begrijpelijkerwijze gewaagde het jaarverslag van de secretaris uit voerig van het zo bijzonder ge slaagde jubileumfeest en het daar op gevolgde concert. De penningmeester trok dan ook geen bedenkelijk gezicht, al laat zijn kas de bodem zien. Wat intus sen geen wonder is! Natuurlijk deelde de directeur de heer G. van den Burg volop in de gebrachte hulde, die deze echter op zijn beurt overbracht op bestuur en leden. Dat de band tussen di recteur en AMK bestendigd wordt, zal wel niemand verwonderen. Dirigent v. d. Burg heeft grote planned voor de toekomst. Behalve de moderne werken, die hij zich voorstelt in studie te nemen zullen ook de oudere werken een plaats op het programma krijgen. De heer v. d. Burg, noemde „Zege praal" van Brandts Buys b.v., ter wijl hij meedeelde, aan Hendrik Andriessen verzocht te hebben een groot koorwerk met orkest te schrijven. AMK gaat nog niet op zijn lauweren rusten. En dat gunt men ook het ijverige bestuur niet. dat men in de per soon van zijn voorzitter huldigde bij monde van de heer v. d. Brink, die met een geestig speechje een door een lid uit de hand vervaar digde wandelstok aanbood, met de wens „dat hij daarin de steun zou vinden om AMK te leiden naar zijn gouden jubileum! Bij wijze van intermezzo werden dan de leden gehuldigd, die in het afgelopen jaar geen enkele repeti tie hebben verzuimd, 't Waren er ditmaal 17. w.o. één lid, die deze onderscheiding voor de 10e maal te beurt viel en dus in tien achter eenvolgende jaren nooit een repe titie verzuimde. De aftredende bestuursleden, de heren: J Eppinga, 2e voorz.; W. Uitzinger. Ie secr.; C. Nichting, 2e penn C. Langenberg, le bibliothe caris: P. Nierop, adv. bestuurslid werden bij acclamatie herkozen. Een bestuursvoorstel om de tij delijk verhoogde contributie te handhaven werd eveneens bij ac clamatie aangenomen. Examens Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde voor het propaedeu- tisch examen voor civiel-ingenieur de heer H. F. J. Snijdewint te Amersfoort. Strijd tegen Hilversum leverde een gelijk spel op Noteert U even GRAND: Barracuda (14 jr.). 14.30, 18.45 en 21 u. Zondag: 14, 16.15. 18.45 en 21 uur. CITY: Onze correspondent meldt... (18 jr.). Zelfde tjjden als Grand. REMBRANDT: le deel van „De Jungle Koningin". Het gevaarlij ke geheim (14jr.). Vrijd. en Zat. 14.30, 18.15 en 21 u.; Zon. 14.00 16 15. 18.45 en 21 u. Overige da gen: 14.30 en 20 uur. 3 DEC. Ned. Vocaal Ensemble „De Stem van Nederland" Amicitia 20 uur. 4 DEC.: Fed. A'foortse Buurtver. „Spoorwegfilm", Markthal, 17 u. Speeltuinver. „Vriendenkring", Kindermatinée, Amicitia, 14 uur. 6 DEC.: St Nicolaasbal, dansclub „Victor Silvester". Acad, de Danse, 21 uur. Postduivententoonstelling „De Eendracht", café „De Hoofd poort", Leusderweg. Bal-costumé, R.H.B.S.-club, Markthal, 20 uur. 7 DEC.: Hum. Verbond. Spr. de heer A. Treurniet: „Muze achter prikkeldraad". Volksgeb., 10.45 uur. „STICHTSE HEUVEL": Wo„ Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). Dancing van t hul: Zat., Zon. en Woensd dansen. 20- 23 uur, Zon.mid. 15—18 u. (Orkesl Jan van Loo) DANCING d ORANJEBOOM: Zat.. Zon. en Woensd dansen OPENB LEESZAAL EN B1BL dage lijks ruilen v boeken 1417 u. Di Vrijd avond ook van 19—21 u. Leesz geopend dagelijks 10—12 30 u. en 1417 u. Di en Vrijd ook 19—22 uur ELKE VRIJDAG bespreking Theos. Vereniging Regentesselaan 21), 20 uur. De sportenthousiasten van de Amersfoortse politie hebben lange tijd in onzekerheid verkeerd of hun voetbalelftal met een overwinning op de Hilversumse collega's kam pioen zou worden. Aan deze onzekerheid is gister middag op Birkhoven een einde ge komen nu onze stadgenoten tegen H P.S.V. een gelijk spel behaalden. Z(j mogen met dit resultaat dubbel en dwars tevreden zijn. Hun tegen standers waren het meest in de aanval waartoe de teruggetrokken positie van de halflinie niet weinig heeft bijgedragen. De Amersfoorters startten goed en namen met een fraai doelpunt van Fonkert de leiding. De Hilver summers gaven echter de moed niet op en trokken steeds ten aan val waarachter bijna het gehele elf tal ging. Succes kon niet uitblijven. Uit een van de talrijke aanvallen boekten de Hilversummers succes (1—1). Tijdens een korte opleving in het spel van onze stadgenoten, waarin zij het meest in het offen sief waren, constateerde de scheids rechter een overtreding juist buiten het strafschopgebied. De Man nam de vrije schop waarbij do bal via het lichaam van De Zeeuw op for tuinlijke wyze in het net verdween. Opnieuw hadden de Amersfoortse politiemensen de leiding genomen. In de tweede helft hadden de gasten het beste van het spel. Voor al in het eerste halfuur waren de Amersfoorters de kluts kwijt. Hun tegenstanders profiteerden dank baar van de gaping tussen voor- Rondom het biljart 'De grootste verrassing van de gisteravond voor de competitie van het district Eemland gespeelde bil jartwedstrijden is de 62 neder laag die het Leusdcrkwartier I in Soest tegen De Gouden Ploeg II te incasseren kreeg. Alleen Kranen borg wist zijn partij tegen Roeter te winnen. Zelfs het prachtige on geslagen record van Hopstaken sneuvelde want De Bakker uit Soest bracht hem zijn eerste neder laag in deze competitie toe. Door deze uitslag is de spanning in de eerste klasse libre weer danig toe genomen. De uitslagen zijn: Cardre-klasse Tolsteeg IINoord ErabantI 4—2. Eerste klasse libre: Gouden Ploeg IILeusderkwar- tier I 6—2. Tweede klasse libre: Nieuwe Kei IICentraal II 08. Vierde klasse libre: Metronle III—K.O.T. II 4—4. Animo IIOns Genoegen III 62. Vjjfde klasse libre: Zonneheuvel IID.O.S. II 44. Zesde klasse libre: Centraal IVZonneheuvel III 6—2. Tavenu IVOosterpark II 62. en achterhoede en sloten de ver dediging volkomen in. Met een fraai doelpunt maakten zij opnieuw geljjk. Het laatste kwartier kwam er weer een opleving in de Amers foortse gelederen doch hun aanval len leidden tot niets. Tot grote op luchting van de E.A.P.S.V.-aan hang floot scheidsrechter Thyssen, die deze belangrijke ontmoeting volkomen in handen had, het einde. E.A.P.S.V. Zeist R.P.A. Hilversum Utrecht Bussum 0 14 2 4 2 5 IN verband met de uitvoerige bespreking, die wij in ons blad van Zaterdag gewijd hebben aan het boekje van Prof. Dr. C. A. Mennicke over „De achtergrond van de tweede wereldoorlog" ach ten wij het van belang in aanslui ting daarop de aandacht te vragen voor een ongeveer gelijktijdig (bij de Erven J. Bijleveld te Utrecht in een uitstekende uitvoering) ver schenen boek van deze sociaal psycholoog: „Ons Tijdsgewricht, in de spiegel van een persoonlijk le venslot." De nog te geringe om vang der Nederlandse bladen ver oorlooft niet tezelfder tijd twee boeken van dezelfde schrijver uit voerig te bespreken. Wij hopen nog eens gelegenheid te vinden nader in te gaan op dit werk van Prof. Mennicke, die als directeur van de Internationale School voor Wijsbegeerte en uit anderen hoof de zo'n belangrijke plaats inneemt in het geestelijke en culturele le ven van onze stad. Wij moeten thans volstaan met er op te wijzen, dat men de in ons blad reeds meermalen besproken gedachten van I^rof. Mennicke, o.m. over het wezen der vrijheid en der demo cratie, in dit boek nader vindt uit gewerkt. Tevens is dit boek een biographie van een sociaal en we tenschappelijk belangrijk man, die veel geleden en veel gestreden heeft die veel teleurstellingen heeft on dergaan, maar die ook in de bit terste nood in zich zelf en zijn idealen de kracht wist te vinden \uorwaarts te gaan en niet te ver sagen. Men weet, dat Prof. Men nicke, kort na het aan de macht komen van Hitler door de nazi's uit zijn ambt werd gestoten en teen uitweek naar Nederland, waar hij o.m. als privaat-docent aan de Amsterdamse Universiteit werk zaam was. Tijdens de bezetting werd hij door de Duitsers gearres teerd en naar het concentratie kamp gesleept, hetgeen hij geluk kig overleefde, zodat hij thans te Amersfoort zijn wetenschappelijke arbeid kan voortzetten. Doordat Pvof. Mennicke in zijn studenten tijd o.a. ook te Utrecht college heeft gelopen, was hij bij zijn ves tiging in ons land de Nederlandse taal vrij goed machtiig en daarna Wat TTC v. d. Meiden presteerde Nu de eerste helft der Competitie '47-'48 in de 3e klasse A verstreken is. kunnen wij de prestaties van onze stadgenoten bekijken. Beschouwen wij dan eerst de stand: v d Meiden 1 7 7 14 5515 GMM I 7 6 1 12 58—1? Barna VIII 7 5 2 10 40—30 Jaffa III 74—38 37—33 Dcmka II 7 3 4 6 3634 Zeist IV 7 2 5 4 29—41 DHM I 7 1—62 19—51 Tuindorp IV 77 8—62 We zien, dat er in deze afdeling geen enkele maal gelijk werd ge speeld Tevens blijkt uit deze stand dat elke ploeg de teams welke on der haar geklasseerd zijn heeft ver slagen, bv. Barna VIII won vijf wedstrijden nl. die tegen Jaffa, Demka, Zeist. DHM en Tuindorp en verloor van GMU en van v. d. Mei den. Zeist won tweemaal, nl. van DHM en Tuindorp, doch verloor van de vijf ploegen welke boven haar geklasseerd staan. V. d. Meiden won 7 wedstrijden uit 7. Voor deze wedstrijden waren nodig 137 games voor de singles en 17 games voor het dubbelspel. De Visser speelde hiervan 47 games, waarvan hij er 21 won en 26 verloor, Huberts speelde 48 games en won 37 maal. doch moest 11 maal capituleren. Van Dolron speelde 42 games en won ze alle. Hij scoorde in totaal 886 pt. en kreeg 460 pt te gen. zodat hij sDeelde met een ge- middo! van 2111. Voor de Visser en Huberts waren deze cij fers respectievelijk 799 pt. voor en 83lMegen, dus 1717. en 991682 hetgeen een gemiddelde betekent van 2014. Het dubbel Van Dol ron— Huiberts speelde 17 games, waarvan er 14 wp'-rim gewonnen en 3 verloren. De totale punten wer den 350—250 dus 2C 14. Onze stadgenoten gaan wel is waar ongeslagen aan de kop, doch in dc tweede helft der competitie wachten nog de zware uitwedstrij den tegen Barna en GMU, doch we vermoeden, dat indien onze stad genoten in dr-elfde vorm blijven spelen het kampioenschap wel behaald kan worden. Aan Huberts cs te zorgen, dat dit jaar het kam pioenschap bij v. d. Meiden terecht komt. Scheidsrechters hebben dienende taak Op duidelijke en dikwijls humo ristische wijze zette Dinsdagavond in hotel De Vergulde Wagen de be kende eerste klasse scheidsrechter D. Nijs uit Rotterdam voor de Scheidsrechters Vereniging Dis trict Amersfoort de belangrijke taak van arbiters in voetbalwed strijden uiteen. De heer Nijs wees er in zün be toog op, dat een voetballer zijn te spelen wedstrijd, onverschillig in welke klasse dit is, als de belang rijkste wedstrijd beschouwt. Deze voetballer heeft daarom het volko men recht van de scheidsrechters honderd procent ambitie en con centratie te verlangen. Het is de toonde spreker aan dat een scheids rechters zich bij promotie naar ho gere regionen gepasseerd voelen, doch dit mag, volgens hem, nooit een reden zün om de taak te ver waarlozen of niet voldoende ge- interesseerd uit te voeren. Met voorbeelden uit het verleden toonde sprker aan dat een scheids rechter een wedstrijd goed, dan wel slecht kan maken. De scheidsrech ter heeft tot plicht de sport te die nen. Hü kan dit slechts doen door zich volledig aan zijn taak te ge ven. Dc heer De Nijs belichtte de ver schillende categorieën van scheids rechters. Onder hen zijn er die de functie beoefenen omdat zij thuis niets hebben te vertellen en ook wel eens de baas willen spelen. An deren zijn er die het voor de reve nuen doen, waaronder b.v. het gra tis bijwonen van belangrijke wed strijden. Weer anderen doen het omdat de K.N.V.E. oproepen heeft gericht en zij ook wel een steentje bij willen dragen tot leniging van de scheidsrechtersnood. De enig goede categorie is die van de scheidsrechters die hun taak heb ben opgenomen om de sport te die nen en jonge mensen willen helpen in hun ontspanning door de voet balsport. Daarbij mag. volgens spreker, een gezonde drang naar hogerop aanwezig zün doch dit mag vooral niet het hoofdmotief wor den. Nadat spreker vragen van enke le der talrijke aanwezigen had be antwoord sloot de heer v. d. Bie- zenbos, voorzitter van de S.V.D.A deze interessante avond. Burgerlijke stand Geboren: Marius, z v G van der Waal van Dijk en L M Sander. Gehuwd: GAB Vos en J H Klijn M A van Gent en J Wols winkel. Overleden: Johannes Hermanus van Oostveen, 76 j, echtg v Gerar- da van Manen; Jannetje Pothoven, 46 j, echtg v Gerrit Jan Hendriks te Kulve. Gevonden voorwerpen Wanten en handschoenen, ring m. 2 sleutels, zilverbon, riem, paar witte wanten, portemonnaie, enig geld en distributiebescheiden, haan, portemonnaie met geld en bonnen, zwarte overschoen (R), contact sleuteltje. klein hondje geelbruin (reu), wit kussensloop, gewicht (2 ons), paar kinderhandschoenen (konijnenvel), portemonnaie, inh. geld en distributiebescheiden, on dergebit met zes kiezen, schaartje, paar kousen (V.D. Bata), blauwe en gele ceintuur, bruine bontwant (R), zwarte parapluie, pak (20 sta len sponzen), vulpen, beursje met inhoud, vulpen, bruine ceintuur. heeft hij zich onze taal in snel tempo eigen gemaakt, hoewel zijn stijl en zijn woordgebruik in de verscheidene boeken, die hij sinds dien in onze taal schreef, toch duidelijk zijn afkomst blijven ver raden. Prof. Mennicke's moeilijke tocht door het leven, met inbegrip van zijn jeugd en zijn studietijd, vindt me.i in dit boek beschreven en in de spiegel van dit „persoon lijk levenslot" geeft hij een ana lyse van „ons tijdsgewricht". Het persoonlijke (ook op zich zelf zeer belangwekkend) overheerst in dit, boek, maar de achtergrond, tegen welke de schrijver dit heeft gezet, geeft het een veel ruimer beteke nis. Dat aan zijn werkzaamheid aan de Internationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort, van 1935 tot 1941 (na de bevrijding hervat), ruimschoots aandacht is gewijd, behceft nauwelijks ver meld te worden. Dit is een dapper boek, ondanks alle weedom, die men er tussen de regels in kan lezen. Dit is ook een eerlijk boek, een vrij uitspreken van een eerlijk mens, die de pro blemen van deze tijd, welke zijn eigen problemen zijn, als psycho loog en wijgeer tracht te door schouwen. Laat on er iets uit cite ren: „Als de oorlog twee maanden later was uitgebroken, zou ik thans het Nederlandse staatsburgerschap bezitten en ik zou mij daarover zeer verheugd hebben en alles er cp gezet hebben om een goed Ne derlander te zijn. Maar juist mijn verblijf in Nederland heeft het be wustzijn, onontkoombaar met het Duitse noodlot verbonden te blij ven, verdiept. Men kan het inzicht in het noodlot van het volk, waar uil men is voortgekomen, nooit verloochenen, vooral wanneer men op zulk een wijze, waarop ik dat heb gedaan, zijn cultuur in zich heeft opgenomen. Op het ogenblik heb ik er geen begrip van hoe Duitsland ooit weer zedelijk en geestelijk zal kunnen genezen. En toch zal ik daaraan moeten mede- arbeiden om zulk een genezing naderbij te brengen. Overigens zou ik die arbeid als Nederlander zo wel als Duitser in de zin van een Europees bewustzijn verrichten." Wij moeten het hierbij laten en hopen, dat deze korte beschouwing enig inzicht heeft gegeven in de waarde die het boek van deze „Nederlandse Duitser" kan hebben voor ons, mensen van deze in bange moeilijkheden worstelende tijd. Tj. de B. Landwachtbeulen hoorden hun beroep verwerpen Heegers en Mink, twee Utrechtse landwachters en de Ridder, een Amersfoortse landwachtofficier, waren door het Bjjzonder Ge rechtshof veroordeeld" resp. tot de doodstraf, 20 jaar en 12 jaar RWI. Tegen dit vonnis hadden zij zich verzet en beroep aangetekend bij de Bijzondere Raad van Cassatie. Dit college heeft vanmorgen het beroep van Mink en de Ridder verworpen en ten aanzien van Hegers het inwinnen van een psy chiatrisch rapport gelast. (De drie veroordeelden hadden zich schuldig gemaakt aan het mis handelen, arresteren en uitleveren van enkele illegale werkers te Maarssen, terwijl bovendien H. en M. te Jutphaas een jongeman had den neergeschoten. Red.). Beurs van New York Atch. Baitlm. Can.Pac. Ill in. C. N.Y.Ccn. Pcnns.R. Sout.Pac. Un.Pac. All.Ch. Am.Can. Am.Car. A.Smclt. A. en T. Am. Tob. Anac.C. Bethl.S. BoctingA. Chrysler City B. Coiisoi. E Douglas Du.P.N. Eastni. K Gen.El. Gen.Mot. 1/12 2/12 83 84 10 11 f, 10!- 10% 25% 25% 12% 12% 16% 16 43% 43% 152';, 152 197% 198 80 80% 40% 40% 70", 69ya 152% 152 67% 67 35% 35% 99 99% 21% 22% 61% 61". 39 39% 21% 21% 49". 49% 186'" 186 45", 45% 35% 35 58% 53 Good HudsonM Int. H. In. Nickc Int. en Kenn.C. Montg. W Pac.M. Radio C. Rep.St. Scars R. Shell Un. Soc. Vac. Stand Br. St.OilN.J Studcgb. Texas C. U. Aircr. Texas C. Un. Corp. Un. Fruit US Rubb. US Steel Westing. Woolw. 1/12 2/12 43% 43 19% 19 87 88»/, 26% 26% 12% 12% 46% 46% 53% 53% 4% 4% 9% 10 26% 26^ 40% 40% 37% 37% 30% 31% 16% 16% 25 25 75% 75% 19^ 20 58 58 23 23% 2*A 2% 55% 55 43% 43% 75% 75% 28H 28^ 45% 45 Omzet 850.000 Boekbespreking Meesterlijke novellen van Bep Vuijk „Buiten stijgt een donkere berg onbeweeglijk op uit het donkere water. Het ruikt ineens naar hout en vochtige aarde, de groene wilde geur van het avontuur". Aan deze zinsnede uit een der vijf novellen is de titel voor de verzameling: „De wilde groene geur" ontleend. Maar toch moet men deze verhalen van Bep Vuyk, smaakvol uitgegeven door „Vrij Nederland",, niet om de daar in vertelde avonturen lezen. Want erg „avontuurlijk" in de eigenlijke be tekenis van het woord zijn ze niet. Er gebeurt eigenlijk weinig. Ware Bep Vuyk een man geweest en geen vrouw, dan was de hier ge boden stof misschien sensationeler, bruisender. hartstochtelijker avontuurlijker uitgewerkt. Maar dan waren deze novellen niet zul ke juweeltjes van fijne beschrij vingskunst en psychologische ont leding geworden, dan hadden wij dan hadden wij de stille sfeer rond een mijmerende contemplatieve mensenziel, die deze bundel tot krachtiger effecten gekregen, maar 'n gebeurtenis in onze hedendaag se literatuur maakt, gemist. Dit zijn geen verhalen in de eerste plaats, dit zijn beschrijvingen, ont ledingen en als zodanig zijn ze meesterlijk. Er wordt eigenlijk maar weinig verteld over het leven in de tropen en op de grote zeeën, dat deze novellen hun inhoud geeft, maar toch bloeit het voor ons open in een ongekende helderheid. Het beeldend vermogen van haar taal is het geheim van Bep Vuyks ver telkunst. In enkele woorden doet zij een wereld van gebeurtenissen voor ons open gaan. Wij nemen één zin: „Zijn moeder was er vroeg oud geworden in een kinderloos huwelijk, in het laatste jaar van haar zomer brak daar zijn leven open uit haar dood." In deze trant vertelde Bep Vuyk van het leven op de zeeën, aan de Hollandse kaden en op de Indische eilanden, ze doordringt ons van het leed van een Indo, worstelend met minderwaardigheidscomplexen, het verbeten verdriet van één, die op een afgelegen post in de eenzaam heid worstelt met zijn werk, het verleden en zichzelf. Deze novel len behoren tot de beste die in onze taal geschreven zijn. Tussen de vele would-be literaire uitingen van deze tijd houden zij het ge loof levend in een in-zich-zelf krachtige vaderlandse literatuur. Boeken voor kinderen De uitgevrij „De Sleutel" te Haarlem heeft ons verblijd (en dit woord is heus niet overdreven) met „een bundel kinderversjes uit Oma's jeugd", die tot hoofdtitel „Hop Marjanneke" heeft gekregen, maar evengoed anders had kunnen heten. Vroeger hebben wij een soortgelijke bundel gekend, met ongeveer dezelfde versjes er in en wij herinneren ons nog hoe geliefd deze was in het gezin. De kinderen leerden, voorgelezen of - gezon gen door moeder al op hun der de of vierde jaar de oude liedjes, zcals „Schuitje varen", „Draai het wieletje nog er eens om"„ „Klein, klein kleutertje", „Torentje, toren tje bussekruid", „Al in een groen, groen knollenland" enz. De meeste van de versjes, die wij allemaal in onze eerste jeugd geleerd hebben, vindt men in dit keurig verzorgde, met gekleurde plaatjes van Jan Wiegman geïllustreerde, bundeltje verzameld. Wij zijn blij met dit boekje, want wij willen deze vers jes een enkel uitgezonderd graag overdragen aan onze kinde ren, maar vaak zijn we een regel vergeten en zulke mooie plaatjes als Jan Wiegman kunnen wij er zelf toch niet bij tekenen. Voor jongens in de schoolleeftijd verscheen bij dezelfde uitgever „Het grote sportfeest" van Sjef Uyttenmeer, met illustraties van Jan Lutz. Het is een vlot geschre ven jongensboek, dat geheel is in gesteld op de enorme belangstel ling voor de sport, die onze jeugd eigen is. De jongens in het boek doen niet alleen zelf aan sport (voetbal, wielrijden, gymnastiek, athletiek, zwemmen, schaatsenrij den enz.) maar ook enkele van de tegenwoordige sporthelden en -heldinnen uit ons land (onder eigen of gefingeerde naam) wor den ter sprake gebracht. Ongetwij feld zullen de jongens dit boek met plezier lezen. Voor meisjes in de schoolleeftijd verscheen bij deze uitgever nog „Ankie's tweelingzusje" van Mimi van den Heuvel, met aardige teke ningen geïllustreerd, dat in deze tijd speelt. Het hoofdpersoontje is een meisje, dat, toen ze nog heel klein was, bij het bombardement van Rotterdam onder het puin be graven werd, werd gered maar als ouderloos kind werd beschouwd. Ouder geworden wordt zij echter in een ziekenhuis ontdekt door haar oom, die dokter is en die haar weer aan haar ouders en haar tweelingzusje terug geeft. Het verhaal, dat een religieuze inslag heeft, is soms iets te braaf en een tikje sentimenteel, maar daarbij toch ook wel guitig. De mineurtoon overheerst echter in dit boek. Soest Koppelverkoop verboden Bij de politie komen klachten binnen, dat in winkels een of an der artikel slechts te koop is, wan neer gelijktijdig een ander artikel wordt gekocht. De politie zal voortaan deze klachten in behandeling nemen en zo nodig proces-verbaal opmaken. Inenting tegen pokken B. en W. van Soest brengen ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid tot kosteloze inenting tegen pokken wordt gegeven op Woensdag 10 Dec. 1947 te Soest van 14 tot 14.30 uur in een les lokaal der o.l. school Kerkebuurt aan de Middelwijkstraat en van 15 tot 15.3C uur in een leslokaal van de Mariastraat (hoofdingang). Te Soesterberg van 14 tot 14.30 uur precies ten huize van dr. A. Th. H. Splinter, Amersfoortsestr. 3 te Soesterberg. Een week later zal op dezelfde tijd en plaatsen gelegenheid wor den gegeven tot het nazien der inentingen. Aan belanghebbende ouders wordt verzocht het trouwboekje mede te brengen en de armen der in te enten kinderen vooraf goed te wassen. Tevens wordt herinnerd aan de bepalingen der Inentingswet, wel ke de verplichting bevatten van de inenting vóór de eerste verjaar dag der kinderen óf indiening van een bezwaarschrift volgens vastge steld model, ten gemeentehuize vèrkrijgbaar. Geëvacueerden opgelet Teneinde gegevens te verzame len voor een reëvacuatie is het nodig, dat alle nog in deze ge meente verblijvende geëvacueerden zich aanmelden ter secretarie, af deling Sociale Zaken, Steenhoff- straat 5 alhier. Daartoe bestaat ge-« legenheid van 14 tot 16 uur, van 3 tot en met 5 en 8 tot en met 12 December a.s. Alle geëvacueerden, die in eni gerlei vorm steun van het P.E.V.O. ontvangen, krijgen een afzonderlij ke persoonlijke oproeping om te verschijnen. Gevonden voorwerpen Bruin lederen portemonnaie, inh. f 3.-; rechter handschoen, peau de suède; blauwe ceintuur; rood etui met vulpenhouder en potlood; rood-wit kinderwantje; blauwe want; rood-leder sigaretten etui; bruine vulpen; groen-witte want; varken van 200 pond; bril; gummi laars; gebreide muts; lederen he renhandschoen; kindermuts; brui ne handschoenzwarte portemon naie, inh. f 2.50; groen gebreide herenhandschoen. Inlichtingen aan het politiebureau. Leusden Burgerlijke stand Tijdvak van 23 t.m. 29 November. Stoutenburg. Geboorten: geen: Huwelijken: C. A. M. Barten met G. E. Schouten; Overlijden: W. F. L. Gieltjes, oud 78 jaar. Amsterdamse Effectenbeurs Act» aandelen 12 Dcc. De belangstel ling voor de effecten beurs was vandaag zeer matig, doch de claims en de aandelen Koninklijke trokken wederom goe de belangstelling. Voor claims Koninklijke be stond aanvankelijk aan bod en bij een vorige slotpriis van circa 970 werd thans bij de ope ning afgedaan tegen 947. Vrij spoedig trad een verbetering in tot 959, maar daarna kwam weer aanbod met het gevolg dat de prüs achteruit liep tot 915, terwijl bij het scheiden van de markt gehandeld werd teeen circa 953. De claims Dordtsche, die vandaag voor het eerst verhandeld werden, wer den op 805 ingezet, zakten in tot 792, her stelden zich wederom, terwijl later een reactie intrad tot 780. Later kwam goede vraag naar voren en bij het scheiden van de markt werd ge handeld tegen 810 op het hoo-ste punt van de dag. Aandelen Koninklijke schommelden tussen 302 en 307, en golden bij het slot ongeveer 305, aan delen Dordtsche bewo gen zich exdividend tus sen 275 en 285 gulden. De overige afdelingen van de markt waren zeer stil. Van openlilke handel ln tabakken en rubberaandelen was niets >te bespeuren. N. I. H bank Ned. H Mi). A.K.U aand. Berghs Jurg. v. Berkels pat 1/12 SltW 'Pk 100% - 137% It4% 163 ^97 112 2/12 2/12 Sltk Hl% 136", 163% -97 flOfy Calvé Delft Crt 1,6% 178% ''8' Centrale Suiker 205 209 Fokker 164% 108 Van Gelder '45% 145% '44% K. Nd H.ovens losjj 168% 1^7% Lever Cert. 281 81 Ned. Ford 366 350 350 Ned. Kabelfabr Philips gloell Wilton Fyenrd D Petrol. Mi) Kon. Petr. Mi) A'dam Rubber Band Rbb Mij Dell-Bat. R.M Oost Java R M Serbadjadl S.R Holl. Am. Java-C.-J. K.N S M Kon Paketv Sch. Unie Rott. Lloyd St. Mij. Nederl. H V A. Jav. Cult MIJ Ned Ind S U Ver Vorst C M Dell-Bat. Dell Tabak Senemb Jlaims Kon. 292 363 363 361% 209 209% 208% 364 281% 277 307% 304". 304% 148'. - 147 128 110 126% 107% Lijn 184"; 184 Ulo 152!.. 151 186 185'. 173 191% 192% 159 16S 105 117 57% 969 219' 89 185 151 186% •5 93 158% 169% -.2 104%. 15"- 6% Actieve ohllc.l 1/12 Ncd. '38 (3%) 3 100 dito '47 (3%) 3 97% Ned '37 3 98% Dollat I '47 3 100 NWS 2% 80?i Sp. cert. 100 2V6 Nl. '37 A 3 96% Nlet-actlcve obligaties A'dam 1 '37 3'% ioo 'sHage I '37 3% 100% R'dam I/lil '37 3% 100 R'dam '38 (3%) 3 99% Pandbrieven Amst Hypbank Arnh. Hyp. B. Fr. Gr. H. 3ft Grav. Hvp. Bk. Nd. Hypb. Veendam 3'% Rott Hypb. 3% Utr. Hypb. (2vpl. ultl.) West Hypb 3% 2/12 10o 99% 100% 99% 100% 952 Industr. oblig.: A K.U obll. 3% l03v Bcrghs en J 3% 10ii; Levers 3Vj I Werkspoor 3'4 Bt Ptr Md 3% 102*4 Dell Sprw 3% 90 I Ned -Ind Sp 3% lOO'/c 182% 'Ul% M 53% Nlet-act» aand. A'damse B. HU. Bank Unie Incasso Rott. Bankver. Tw Bank Cert. Rott Bel Cons. Lever 6% c pr Gist en Sp. fab. Rott. Dr. Mij. Werksp Serie A Aniem Ned. Ind. Gas internatio Amst Ball. MQ Dell Sp. Mij. Ned. Ind. Spw. Voorlopig ge doteerde aand.: Lever 4% c. pr. MIJ. Fin. N. H. Vrcdesteln Ned. Walvisv. Prolongatie Amer fondsen Anaconda Bethl. Steel Chrysler Gen Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel U.S Steel Phillips Shell Union Tidewater Baltimore Pensylvanla bieden t laten 1/12 2/12 154", 157% -12 213 1 8'/, 159% 149 154 164% 167 177 177% 147 147% 340 345 170 173 104 104% 145 145 148 57% 58 25 25% 106 107 159 158 108% 107»'* 2% 2% 36% 36% 101% 103 59% 60 27% 27% 47% 46 27 77»/# 78". 57 31% 31% 21% 22% 10% 15% N.V. „Waldorp". In een buitengewone alge mene vergadering van aandeelhouders der N.V. Nederlandse instrumen tenfabriek „Waldorp", werd besloten tot onder handse plaatsing van f 580 000,— aandelen te gen pari-koers. In de plaats van de aftredende commissarissen wie op de meest eervolle wijze ontslag werd verleend, werd met algemene stem men tot commissaris be noemd de heer T. Slaven burg, directeur N.V. Sla- venburg's Bank te Rotter dam; ir. L. van Romunde, voorheen directeur der N.V. Nederlandse Instru mentenfabriek Waldorp" te Den Haag; ir. G. Kirch- mann, directeur N.V, Zuid-Hollandse Bierbrou werijen te Den Haag; ir, W. F. G. L. van Vliet, di recteur N.V. I.K.I. te Voorschoten en D. van dex Ploeg, directeur N.V, Zwanenburg's Conserven- fabrieken te Zwifndrecht,

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2