Boter belangrijker dan kanonnen Een Balkanfederatie? Spoorwegdirectie ontvouwt grootse plannen „Tweede" Internationale van de baan, voorlopig Abdoelkadir voorzitter van Nederlandse delegatie De vele problemen waarvoor onze zuivel-productie staat Wanneer er weer overvloed is Spiegel der wereld Nieuwspalet Punt 1: modernisering van het bedrijf Radio-programma Woensdag 3 December 1947 3 De meeste Nederlanders zijn, wat betreft hun belangstelling voor het wel en wee van de boer in hun oude fout vervallen: die van onver schilligheid. In de oorlogstijd, meer speciaal in het hongerjaar '44'45 stond de boer in 't middelpunt van onze aandacht en is veel duidelijk geworden, wat ons vroeger totaal onbekend was. Maar na de bevrij ding is de afstand tussen stadsmens en boer weer bijna even groot ge worden. Wat, bijvoorbeeld, weten wij van de toestand van onze zuivel, die ons toch, in de vorm van melk, bo ter en kaas zo na aan 't hart ligt? Geven wij er ons wel eens reken schap van, dat de zuivelpositie een bijna totaal ander beeld vertoont dan vóór de oorlog? Zowel buiten als binnenlandse problemen spelen hier hun machtige rol. Ja, de wereldprijzen voor de zui vel zijn hoog. Men kan in zekere zin voor 't product maken wat men wil. Maar de boer betaalt eveneens hoge prijzen voor z'n grondstoffen en voor z'n apparatuur. Ook door het laatste wordt de zo nodige om schakeling van de meestal kleine bedrijven uiterst bezwaarlijk waarbij zich dan nog voegt het vraagstuk van de investering Waarom spreekt en denkt men zoveel over omschakeling, speciaal om meer bedrijven geschikt te ma ken voor kaas-aanmaak? Momen teel liggen onze kaasbedrijvcn hoofdzakelijk in Friesland, Noord en Zuid-Holland en in gedeelten van Utrecht. Met 't oog op de in ternationale markt zullen wij goed doen in de toekomst méér kaas te maken, waarin méér melkvet wordt verwerkt dan in de boter, terwijl wij gemakkelijker kunnen concurreren. Speciaal bij onze Zui derburen heeft onze kaas een goe de naam, en het is voorlopig niet waarschijnlijk, dat hun kaaspro ductie een gevaarlijke concurrent voor ons zal zijn. Overvloed en crisis 't Klinkt misschien wat vreemd, maar de gedachten van de belang hebbenden gaan nu al uit naar de tjjd, waarin de wereld weer over vloed zal hebben. Na de eerste we reldoorlog duurde het zeven jaar, toen de crisis intrad, het zal nu aanzienlijk korter duren, gezien het koortsachtig tempo, waarmee in de oorlogvoerende landen, spe ciaal in Engeland, nieuwe metho den zijn ingevoerd, terwijl ook in Zweden en Denemarken hard is ge werkt. Grote gebieden als Nieuw- Zeeland worden voor de zuivelpro- ductie belangrijke concurrenten. Alles duidt er op. dat het wereld tekort aan voedselvetten, dat thans nog 4 rr^llioen ton bedraagt binnen afzienbare tijd zal zijn opgeheven en wat dan? De Alg. Ned. Zuivelb. (F.N.Z.) waarbij 430 zuivelfabrie ken zijn aangesloten, die bij 160.000 boeren melk betrekken, heeft in verband met deze vragen contact gezocht met de Stichting voor de Landbouw en de Centr. Zuivelcom- missie, en zowel de stand- als de technische organisaties voeren reeds besprekingen, waarbij het zuivelprobleem, zowel van de kant van de consument als van de pro ducent wordt bekeken. Dit is drin gend nodig, wil men, anders dan in de twintiger jaren, klaar staan om de stoten op te vangen. Nederland staat met deze pro blemen niet alleen en reeds zijn diepgaande besprekingen begonnen met de Belgische Boerenbond. Dank zij onze grond, onze veestapel en onze boeren alleen nijpt het ge brek aan melkers! kan ons pro duct aan redelijke eisen voldoen, maar onze kostprijs moet naar beneden. Ook moet het gebruik van consumptie-melk (schooljeugd sportbeoefenaars, werkmensen zowel als van melkproducten krachtig worden bevorderd. Uitgebreid researchwerk Uitgebreid (en vaak zeer kost baar!) research-werk is noodzake lijk om onze productie op te voe ren. Dat onderzoek gaat in de richting van intenser ruilverkave ling, herontginning, betere verzor ging en indeling van het grasland, terwijl ook de veeslag aan de orde is. 't Melken is een sociaal pro bleem geworden, nu door het ge brek aan melkers veel vee wordt drooggezet of afgeslacht. In een deel van Friesland heeft men de moeilijkheid vernuftig opgelost, door coöperatief te werken met be hulp van machinale melk-appara- ten. Met een jeep gaat men de aan gesloten bedrijven af! Dit voor beeld kan wellicht elders tot navol ging strekken. Ook de rationalisering van de zuivelfabrieken, die door de oorlog achterop zijn geraakt wordt bestu deerd, zomede de industrieële ver werking van melk in 't algemeen. De vraag doemt zelfs op: hebben alle bestaande fabrieken nog (Ingezonden mededeling) (EAU DE COLOGNE] Een voornaam St. INicolaas geschenk TITO Geen succes? (ANZE aandacht is do laatste da- gen zo in beslag genomen door de dramatische debatten in de Al gemene Vergadering der Verenigde Naties over Palestina en door de niet minder dramatische gebeurte nissen in Frankrijk, dat wij nog geen gelegenheid hebben gehad om de nodige aandacht te schenken aan het bezoek, dat maarschalk Tito vorige weck aan Sofia heeft gebracht en aan de betekenis en de gevolgen daarvan.. Wij werden aan deze gebeurte nis herinnerd door de lectuur van een artikel van de diplomatieke cor respondent van de Observer in dat blad van Zondag j.l. Hierin werd betoogd, dat er plannen in de maak zijn, om de Balkanstaten. ia alle communisti sche staten van Oost-Europa in één grote federa tieve staat te ver enigen. Het verdrag van vriend schap en nauwe samenwerking, dat Joegoslavië en Bulgarije bij hande van Tito en Dimitrof de vorige week in Sofia hebben getekend, zou hiervan de kern kunnen vormen. In dit artikel van de Observer wordt op zichzelf niet iets volko men nieuws onthuld. Er lopen al lang geruchten, dat er zo iets in de maak zou zijn en speciaal de gedachte aan een federatie van de of van een aantal van de Balkan staten is niet nieuw. Ook ligt het voor de hand om in het jongste be zoek van Tito aan Sofia een voort zetting om niet te zeggen de af sluiting te zien van een ontwikke ling, welke in Augustus met de ontmoeting van Dimitrof en Tito in Bied is begonnen en die inder daad de eenwording van beide sta ten op het oog scheen te hebben. r)E vraag is voor ons echter: heeft de Observer gelijk met z\jn veronderstelling, dat de kwes tie in een acuut stadium is geko men? Ongetwijfeld zijn er in de situatie van het ogenblik elemen ten aan te wijzen, die hierop zou den kunnen duiden. Daar staat ech ter tegenover, dat ons de laatste dagen berichten onder de ogen zijn gekomen, die ons toch doen twijfe len aan de visie van de Observer. Zo hebben wij redenen om aan te nemen, dat de eenheid van Joego slavië en Bulgarije door 't accoord van vorige week lang niet zo ver is gebracht als Tito vóór zijn ver trek naar Sofia wel zou hebben ge hoopt en verwacht. De zaak zou rl. zo zijn gelopen, dat Dimitrof. die vlak voor de samenkomst van bei de staatslieden uit Moskou, waar hij volgens de verhalen een lange rustkuur heeft gedaan (voor een man als Dimitrof is de Sowjetunie intussen een vreemde plaats voor een rustkuur!) de boodschap zou hebben meegebracht, dat 't Krem lin het ogenblik voor de eenwor ding van Joegoslavië en Bulgarije ongeschikt achtte en er om allerlei kunnen behandelen (één ervan zou zijn, dat het Westen er nodeloos door geprovoceerd zou worden) de voorkeur aan gaf. dat beide staten voorlopig hun zelfstandigheid zou den behouden. I—JET is voor ons niet doenlijk om 1 deze gegevens allemaal op hun waarde te taxeren. Wanneer wij desondanks zeggen, dat wij neiging hebben ze als juist te beschouwen, dan komt dit o.a. hierdoor, dat het ons is opgevallen, dat er zo bijzon der weinig drukte is gemaakt over de resutaten van de ontmoeting van Tito en Dimitrof. Met name de maarschalk, van wie bekend is, dat hij de eenwording van beide staten sterk voorstaat, heeft er na afloop van zijn bezoek niet dan in zeer algemeen gehouden bewoordingen op gezinspeeld. En wat voor reden zou hij hebben gehad zulks te doen. ja sterker, hoe zou hij dat hebben kunnen doen wanneer er in Sofia werkelijk iets tot stand was geko men, dat onmiddellijk concrete ge volgen had. zo zijn wij geneigd te vragen. Intussen al zijn wij het dus niet met de Observer eens. dat de kwes tie van een Balkanconferentic of een nog ruimere Oost-Europese fe deratie acuut is. dat neemt niet weg. dat ook wij van mening zijn. dat zij het ieder ogenblik kan wor den. zegge b.v. na afloop van de Conferentie van Londen, in het bij zonder wanneer die een fiasco zou worden. En daarom alleen al vin den wij het de moeite waard er de aandacht van onze lezers op te vestigen. recht van bestaan? Dat hier gevoe ligheden worden geraakt, behoe ven wij niet te zeggen. Er is een rapport samengesteld over de nieuwe methoden in Zweden en Denemarken, dat om vele redenen in ons land de aandacht verdient. Nieuwe wegen Nieuwe wegen dat is het pa rool. De Friezen schijnen hier voor aan te gaan, maar in alle gewesten roert men zich en in het Zuiden treft ons de prachtige samenwer king die verkregen is in de Zuid- Ned. Zuivelbond. Een nieuwe sa menwerking schuift zich voor de oude Bedrijfsgroep erfenis van de commissie-Woltersom.De coö peraties grijpen de gedachten van min. Mansholt inzake het 6-jaren- plan met warmte aan, maar 't gaat hier om de investering van millioenen! De melkcontróle dient gestimuleerd, het vetgehalte moet opgevoerd, de productie van stie ren verhoogd: dan dient de aan dacht gericht op de bestrijding van allerlei veeziekten gelukkig is het mond- en klauwzeer afgeno men. maar niet minder ernstige ziekten blijven over! en evenzo op een betere voorlichting en doel treffender onderwijs. Vraagstukken allerwege! Daar is de kwestie diep ingrijpend: boter margarine, waarbij de volksge zondheid, naar men zegt, een har tig woordje meespreekt. Momen teel is er in de prijzen een wanver houding ontstaan. Terwijl vroeger de prijs van margarine zich tot die van boter verhield als 2:3, is de verhouding thans 1 4. De boterbe- reiders vragen zich af, of niet een algemeen kleurverbod uitgevaar digd dient te worden en of de kwestie van een verschillende ver pakking zoals in andere landen bestaat niet onder het oog moet worden gezien. En: is een gefor ceerde uitvoer van boter niet ten slotte verkeerd? Het acute probleem van de droogte-gevolgen doet zich gelden. Moet deze ramp door de individue le boeren worden opgevangen? De Ned. Zuivelbond heeft zich uitge sproken voor redressering en heeft op dit punt besprekingen ingeleid met de Stichting voor de Land bouw. Een andere moeilijkheid, waar mee men als erfenis van de oorlog zit is de wederopbouw of het her stel van vernietigde en beschadig de zuivelfabrieken. Men heeft een Onderling Noodfonds in 't leven geroepen, dat nu al een bedrag be zit van f 878.000. Er zijn reeds le ningen uitgegeven tot een som van f 420.000. Men denkt verder aan renteloze voorschotten en schen kingen k fonds perdu. Internationaal En tenslotte is er de internatio nale samenwerking. Behoudens België en Luxemburg wordt hierbij gedacht aan Denemarken, dat wel iswaar een uitermate lage melkprijs heeft (13 ct. ten onzent 20 ct. af boerderij, en wij zijn reeds aan de lage kant!) maar dat toch ook met moeilijkheden zit. Ook op ruimere schaal moet het contact verleven digd. Het grote congres dat in Stockholm zal worden gehouden, wordt in Kopenhagen voorbereid. Ook Amerika en Rusland zijn uit genodigd alleen het laatste heeft nog niet geantwoord. In Nispen (N.B.) worden een schuur, een kippenhok en een ter ras zonder vergunning gebouwd door gemeente-werklieden afge broken. Op de K.L.M.-dienst Amster dam-Johannesburg zullen van 18 December af Constellations vlie gen. Gevolg: kortere reisduur. •f» Uit een vijver bij het marine hospitaal ..Duinrust" in Overveen visten baggeraars 36 landmijnen en 4 granaten alle scherp ge steld op. •5» Jan Oudegeest, een vroegere voorzitter van de S.D.A.P. en zijn echtgenote vierden hun gouden huwelijksfeest. Een wichelroedeloper heeft bij de spoorbaan te Wijhe de plaats aangewezen, waar vier meter onder de grond een vliegtuigbom verborgen ligt. Na een Japanse arrondisse- mentsrechter is ook een Japans politie-agent aan de gevolgen van ondervoeding gestorven, omdat hij niet zwart wilde kopen. Zijn laat ste woorden tot zijn dochter wa ren: „Leef volgens de gerechtig heid, ook als het moeilijk is." v Ongeveer 50 electriciens, tim merlieden en tuinlieden van het Keizerlijk paleis te Tokio hebben bij het ministerie van Arbeid er kenning als vakvereniging aange vraagd. De secretaris van een Ameri kaanse vakvereniging heeft een verzoek om echtscheiding inge diend. Motief: zijn vrouw had zijn kunstbeen weggestopt om hem te beletten weg te lopen terwijl ze hem de huid vol schold. Voor de komende jaren heeft de directie der Nederlandse Spoorwegen een groots programma opgesteld, waarin als eerste punt de modernisering van het bedrijf is opgenomen. Bovendien zal men de strijd aanbinden tegen twee hinderlijke verschijn selen - daling en golving - teneinde de veiligheid der reizigers bij hogere snelheden te kunnen verzekeren. Op de lijnen met frequent en snel verkeer zullen - ter voorkoming van slijtage - langere en zwaardere rails worden gelegd.' Mogelijk buislampen in de coupé's Voorts heeft de directie het plan opgevat voor de spoorbruggen nieu we constructies te gaan volgen, ter besparing van kosten zowel vo<»r bouw als onderhoud. Dit geldt zo wel voor de grote vakwerkbruggen. voor de kleinere beweegbare brug gen als voor de kleine vaste brug gen. die in gewapend beton zullen worden uitgevoerd en waarop het ballastbed zal doorlopen. De herbouw van vernielde sta tions en hun inrichtingen zal zo rationeel mogelijk geschieden. De vervanging van stoom- door elec- trische. dieselelectrische en diesel- tractie maakt een veel eenvoudiger inrichting van stations en emplace menten mogelük. Evenals in Am sterdam C.S. en Den Haag H.S. het geval is. zal men ipdien mogelijk, bii de nieuwe stations de voorhal leggen op het peil van de vloer der stationstunnels. OOST-WEST-PROBLEEM HET STRUIKELBLOK (Van onze speciale ver slaggever) ANTWERPEN, l Dec. Na de stormachtige debatten die Zondag het beeld op de socialistische conferentie beheersten, viel de windstilte van Maandag des te meer op. De resolutie over de wereldpolitiek was aan genomen; de Westelijke partijen hebben hun hart gelucht en de Oost- Europese partijen door hun ruzieachtige aanval len zich een alibi ver schaft voor hun terug- HF.VIG WAREN DE DEBATTEN op de inter nationale socialistische conferentie te Antwerpen Zondag zelfs tot in de pauzes, zoals onze foto toont, waarop een Poolse afgevaardigde luistert Kort geleden werd in een park in een voorstad van Praag een 20-jarige jongedame aangevallen door een jongeman, die haar met een lege fles op het hoofd sloeg. De aanvaller, die door voorbijgan gers werd gegrepen, vertelde de politie, dat hij het gedaan had om kennis met haar te maken. keer achter het ijzeren naar de uiteenzettingen van zijn Italiaanse geest- gordijn. Men kon zich nu veroorloven begrip te krijgen voor eikaars penibele situaties. Des morgens begon het debat over de Duitse kwestie. Palestina en Polen spraken met de meeste klem tegen toelating der Duitse so cialisten. In die landen heeft men voorgoed met de Duitsers afge daan, hetgeen men deze twee vol keren nauwelijks kwalijk kan ne men. De Hongaren en de Tsjechen waren ook tegenstanders gebleven, maar de Zwitsers en de Belgen die in ZÜrich nog verzet boden, bleken thans voor toelating, wat overigens niet betekende dat zij hun reserves ten opzichte van Duitsland en het Duitse socialisme lieten varen. Zjj meenden alleen dat dc gevaren be ter konden worden gecontroleerd en beter bestreden door Schu macher en zijn vrienden in hun midden op te nemen. Met een rui me meerderheid (12), waaronder Finland en Oostenrijk tegen 4 en 2 onthoudingen, de Joodse bond en Italië, werd de S.P.D. lid, met der stemmen dus. terwijl »/a vol doende geweest zou zijn. Bezadigd debat Hierna begon het debat over de heroprichting der Internationale. Ook deze discussie verliep beza digd, aangezien zelfs de voorstan ders der heroprichting cr niet veel fiducie meer in hadden. Feitelijk was alleen De Brouckère nog voor onmiddellijke reconstructie der so cialistische internationale; zijn Bel gische landgenoten waren inmid dels al voldoende sceptisch gewor den. Grumbach. die de inleiding hield, bracht het probleem onmid dellijk in de sfeer van het Franse parlement door dc wederoprichting van het grootste belang te achten, maar daarna te verklaren dat het ogenblik ervoor nog niet gekomen was. Iedereen verzekerde dat het niet verwant. ging om het laten herleven van de oude internationale, doch om iets nieuws, maar waarin school het nieuwe De voorstanders van de herop richting waren allen tradionele so cialisten; juist hun broeders in de dogmatiek die van Oost-Europa moesten echter verstek laten gaan, aangezien Rusland hun die vrijheid van beweging niet gunde. Tenslo.tte werd besloten een nieuwe organisa tie op te richten met wat meer be voegdheden dan het Londenae voorlichtingsbureau. Deze conferentie had als mini mum het antwoord moeten zyn op de wederoprichting van de Komin- form. Dat antwoord is niet gege ven, maar de noodzaak van oen soortgelijk antwoord is duidelijk aan het licht getreden. Zoals de Noor het uitdrukte: „De Kominform is de oorlog begonnen, de oorlog tegen het plan Marshall, de oorlog tegen de democratie. Wij zijn van plan in die oorlog partij to kiezen. Wij zullen het levenspeil en de vrijheid van ons volk verdedigen met alle ons ten dienste staande middelen". Speciale aandacht zal worden be steed aan de spoorlijnen in de sto- den. De hindernissen der geliiK- vloerse overwegen zullen, waar Uit maar mogelijk is. worden opge ruimd door verhoging van de baan en het maken van „onderdoorgan gen." De spoorweg zal voorts zo diep mogelijk in de stadskern moe ten doordringen. De bclangrukste veranderingen, die zich zullen voltrekken zijn wel die op het gebied der tractievor- men. De stoomtractle zal in de toe komst geheel worden verlaten. Be halve electrische treinen zal men zowel diesel-electrisehe locomotie ven als diesel-electrische motoriri- tuigtreinen gaan gebruiken. Wel licht zal het zelfs mogehik zijn de hete luchtmotor bn de tractievor- men in te schakelen, vooral omdat deze de toepassing van een eenvou dige overbrenging doet verwachten Buislampen Op het gebied van het reizigers- materieel mag eveneens op sommi ge punten een verdere ontwikke ling worden verwacht. Aan de ver lichting der rijtuigen zal grote zorg worden besteed, zodat de reizigers ook met kunstlicht, waarbij de toe passing van buislampen niet tot de onmogelijkheden behoort, goed zul len kunnen lezen. De luchtweer- stand der treinen zal worden ver minderd door deze zoveel mogelijk in stroomlijnvorm te bouwen. Wat de ventilatie en de verwar ming betreft, zal de thans reeds bij het stroomlijnmaterieel toege paste methode van ingeblazen lucht worden gehandhaafd. Voor het bin nenlands verkeer zal de automati sche koppeling geleidelijk volledig worden toegepast. Bij de inrichting van het goede- renmaterieel zal gestreefd worden naar de mogelijkheid tot zo snel mogelijk laden en lossen. Ook blijft men streven naar gewichtsvermin dering met gelijktijdige verhoging van het laadvermogen, o.a. door toepassing van lichte metalen. Samenwerking Het invoeren van nieuwe technie ken houdt ten nauwste verband met het toenemen van de omvang van het spoorwegvervoer. In 1946 was het aantal reizigerskilometers ge stegen tot 5.6 milliard en het ge middelde per inwoner tot 600 k.m. Ook wat het goederenvervoer be treft zullen de spoorwegen ondanks de opkomst van de jongere ver keersmiddelen een belangrijke plaats blilven innemen voor het massale vervoer. In het kader van een toekomstige coördinatie van de verschillende vervoerstakken, zul len de spoorwegen nauw samen werken met het vervoer te water, over de weg en door de lucht, zich bewust van hun bijzondere positie als nationale onderneming met een specifiek landelijke taak. (Ingezonden mededoling) Benen als een Barometer en steeds maar rauw weer op til? Rheumatlsche pijnen In nrmen en benen, neen In alle ledematen nu hier, dan daar zijn In ons vochtig wispelturig klimaat voor velen onfeil bare voorboden van verandering van weer Wapen U tegen die slopende pijnen. Neem Krurchen Salts. De aansporende werking van Kruschcn op Uw bloedzuiverende organen drijft de pUnvcrwekkendc schadelijke zuren op de vlucht en neemt zo de oorzaak weg van die steeds weerkerende plaag, die Uw hele gestel ondermijnt Tob niet langer door. vraag vandaag Kru- schen bt) Uw Apotheker of Drogist en neem van morgen af regelmatig de kleine dagelijkse dosis ln Uw eerste kopje thee. Mannen blijven de baas Bij dc behandeling van een on belangrijk wetje heeft de Italiaanse wetgevende vergadering besloten, dat de mannen de baas moeten blijven. Minder dan de helft van de 556 gedeputeerden was aanwezig, maar zij. Jie er waren verwierpen met 15J tegen i2G stemmen een voor stel van t roi v clijke communis tische afgevaardigde Maria Mad- dalcna Rcssi, om alle ambten der magistratuur voor vrouwen open te tellen. De stemming was geheim, maar velen keken stiekem wat hun buurman deed. Scheepstijdingen ALCHIBA, 1 Dec v Buenos Aires n. Montevideo, ALCINOUS. Java A dam via Londen, pass. 1 Dcc. Wight- ALDERAMIN. Buenos Aires AiresR dam, 1 Dec. te Santos; ALPHACCA, v. Beira te Dar Es Sa laam vcrw.; ALWAKI. 31 Nov van Santa Fe tc Rosario- KAMERLINGII ONNES, New OrleansBatavia, pass. 1 Dec 21 uur Point dc Gil; KOTA INTEN. R'darnJava. pass. 1 Dec 4 uur Gibraltar: LEOPOLDS- KERK. R'damShanghai. 1 Dec. v. Aden: "^DOERA. Calcutta—Cana da. 1 Dec. te Madras; MELISKERK, AustraliëR'dam. 2 Dec. tc Suez verw.; MIJDRECHT. A'dam—Cura cao 1 Deo. pass. Bishoo Rocks! N° 'JK I Dec v. Huelva n. A'dam; SALATIGA, 2 Dec tc Poin te Noire verw.; SALAWATI. 2 Dec. v. Durban te Lorenzo Marqucz verw. SAMARINDA, 1 Dec. v Semarang te Cheribon; SARANGAN. 29 Nov. van San Francisco te Batavia. 3 Dec. vandaar n. Bahrein; TOSARI, A'dam Batavia. 1 Dec 1 uur van Port Said; UTRECHT. Baltk Papan— Vancouver, pass 28 Nov. 8 uur Mid way; ALDEBARAN. wordt 2 Dec. van Baltimore te Hoek v Holl. ver wacht; DORDRECHT. Haifa—R'dam pass. 29 Nov. Kaap Finisterre; MEERKERK. 30 Nov. v. A'dam te Antwerpen; AXELDIJK, Norfolk Antwerpen 2 Dec. West van Land's End- ABBEDIJK. 30 Nov v. Rotter dam te Vera Cruz; AMSTELKERK, 3 Dec te Lagos verw.; AMSTEL- DIEP. 29 Nov te Port Said; JOHAN DE WITT, 2 Dec. van Aden n. Suez; MADOERA. 1 Dec. te Madras; TAN- KAN 28 Nov. te Batavia. (Ingezonden mededeling) Raden Abdoelkadir Wid jo joatmodjo, direc teur-generaal voor algemene zaken \an bet Nederlands-In dische gouvernement, is be noemd als voorzitter van de Nederlandse delegatie voor de besprekingen niet de commissie van goede diensten en de Indo nesische delegatie. Verder zijn in de delegatie benoemd: Als plaatsvervangend voorzitter: FEU/LLETON JOHN /AN SN£LL6N&eGG Er kwam een geluid van de dokter dat men als een kolossale zucht van verlichting zou kunnen beschrijven. Hij wuifde weer met het voorwerp in zijn hand en ik zag nu dat het een gevouwen krant was. „Ook niet nodig", schreeuwde hij. „Begrepen? N-I-E-T N-O-D-I-G." De dokter zocht iets op de kaai; scheen moeite te hebben om het te vinden; trok één van de dokwerkers, een reus van een kerel, bij zijn mouw; tezamen waren ze even bezig aan iets. Toen ging de reus aan de rand van de kaai staan, zwaaide een gespierde arm en.... Er kwam iets met een pof op het dek terecht. „Die jongeman zou een kampioen discus-wer per kunnen zijn", mompelde graaf Paul. terwijl hij zich bukte. Het was een kleine tros van vier of vijf bananen waartussen op zeer kunstige wijze een krant was bevestigd. Graaf Paul vouw de hem open, terwijl ik schreeuwde cn wuifde om aan te duiden dat hij goed terecht was ge komen. Het schip voer nu reeds op eigen kracht: er klonk gerinkel van bellen en de schroeven sloe gen het water in schuimende golven op. Vlug nog even een laatste groet aan de dokter hij leek al héél klein nu. Toen haastte ik mij terug naar graaf Paul. Hij stond bij het licht dat uit redenen, die wij hier niet uitvoerig een van de ramen van de rooksalon scheen. Ik stond op mijn tenen naast hem en las de grote koppen: DE DOOD VAN G. ZWENDASKY. Olie-magnaat komt om het leven bij auto ongeluk in Montery. Hij nam de hele pagina in beslag de be richten over de dood van Zwendasky. De Es- tampa" schreef, dat volgens zekere geruchten het hier géén gewoon ongeluk betrof. Er waren namelijk in deze tragedie vier mensen om het leven gekomen. Behalve Zwendasky reden er in de auto twee van Zwendasky's „lijfwachten" mee en een zekere Juan Lopez, ex-kellner van het hotel Imperio te Acapulco. sinds enige weken vertrouwensman van de olie-magnaat. Uit ver klaringen van getuigen zou gebleken zijn. dat er tijdens het bezoek aan een corrida te Mon tery een hevige twist tussen Zwendasky en de nieuwe „vertrouwensman". Juan Lopez was uit gebroken. „In zekere kringen" zo schreef de Estampa beweert men dat Juan Lopez bij de olie- koning in ongenade was gevallen: ja. dat de laatste hem van verraad had beschuldigd De mo gelijkheid is niet uitgesloten, dat de auto-rit die op zo'n fatale wijze zou aflopen, in werkelijk heid bedoeld was om de beschuldigde Juan Lopez uit de weg te ruimen. Men heeft kunnen vaststellen dat de ex-kell ner naast de chauffeur zat. Is het moglijk dat de reeds ten dode opgeschreven man een laatste wanhopige poging tot ontvluchting heeft ge daan? Of heeft hij het stuur met voorbedachte rade omgegooid om zo de auto tegen de berg wand te pletter te doen lopen, hen allen mee sleurend in het lot dat de anderen voor hem hadden vastgesteld. Het onderzoek duurt voort, maar waarschijn lijk zal de waarheid over wat zich hier heeft afgespeeld wel een raadsel blijven.... Betekent deze tragedie het eind van de geheime petro- leum-oorlog die buitenlandse belangen op onze grond uitvechten? Het ware tc hopen!" Ik moest denken aan de woorden van de dok ter: Maak je toch geen zorg over hen geen druppel goed bloed is er bij." Had de dokter gelijk'' Misschien wel zij die nu door het noodlot waren achterhaald, had den zelf een mensenleven niet geteld. Maar toch: ik zag weer Zwendasky mot zijn knikkerogen cn zijn joviale manieren en Juan, met zijn sluwe kop en zijn donkere ogen. die jc strak aan keken als hij het ergst aan 't liegen was.... Ik had ze geen van beiden ooit erg sympathiek gevonden, maar toch. Ik was een beetje in de war, liep op cn neer op het dek. ging ach ter bij de railing staan en keek naar het schui mende witte pad. fonkelend van phosphorise- rende belletjes, dat de Santa Catalina door het water trok. In de verte twinkelden nog de lichtjes van Vera Cruz. Mexico. Ik merkte pas. dat graaf Paul naast mij stond, toen ik het scheuren van papier hoorde. Graaf Paul scheurde een brief in snippers en liet die in bet schuimende water neerdwarrelen „Daar gaat ons geheim, Jonska". Hij lachte zachtjes. ..Hier jij ook een stukje Jij bent mijn medeplichtige". Meer snippers dwarrelden neer. Het water joeg in donkere golven langs het schip, de boot stampte en begon al zachtjes te wiegen Graaf Paul sloeg zijn arm om mij heen. „Waar denk je aan. nino?" „Aan een liedje". En ik neuriede: „O. in de baai van Vera Cruz huist een groot geheim De zeemeerminnen fluisteren Del gran secreto". EINDE. Jhr. mr. H. L. F. K. va n V r c- d e n b u r g h, buitengewoon ge zant en gevolmachtigd minister, chef der directie politieke zaken van het ministerie van buitenland se zaken. Als leden: Dr. P. J. Koets, directeur van het kabinet van de gouverneur-generaal Mr. Chr. S o u ni o k i 1, minister van justitie van de staat Oost-In- doncsië; Mr. Tengkoe Dzoelkarnain lid van de voorlopige raad van Oost-Sumatra; Hadji Pangeran Kartanega- r a. voorzitter van de raad van zelf bestuurders van Oost-Borneo; Mr. Masjarif Gelar Lelo B a n- d a h a r e, voorzitter van de Ban- karaad; Mr. A. H. ran Ophuysen, vertegenwoordiger van het Indo- Europees verbond: Thio Thiam T 1 o n g. advi seur van de luitenant gouverneur- generaal. Als secretaris: Jhr. A i t h Baud, adviseur van de luitenant-gouverneur-generaal; Als adjunt-secretaris: Mr. C. G. S t u y t, gezantschaps secretaris eerste klasse. De benoemingen zijn geschied na overleg met dr. Van Mook. Zo spoedig mogelijk zullen een finan cieel en een economisch deskun dige als lid van de delegatie wor den aangewezen. Het is de bedoeling dat de com missie voortdurend overleg zal ple gen met dr. Van Mook en de in Indonesië aanwezige ministers. Een employé van de onderneming Pasir Ang en een van de onderne ming Tjikopo zijn vermoord. Inz. Hr A v d Kaarden ontv. 1 £1. TIP Hedenavond HILVERSUM I 19.— Beginsel- progr. P. v. d. A.; 19.15 Pianoduo; 1930 De kerk nu; 19.45 Ds. Sirks; 20.Nws; 20 05 Klankbeeld: Vlagge- schip; 20 20 Dolf v. d. Linden; 21.— Luisterspel; Het onbewoonde eiland; 22.15 Viool cn piano; 22.45 In de tuin der poczie; 23.Nws; 23 15 Dans muziek. HILVERSUM II. 19— Nws, weer; 1915 Nws uit Indië; 19 30 Actueel geluid; 19.45 Eng. les (ge- vord.); 20Nws; 20.15 Fluit en or gel; 21.Instrumentale soli; 21.15 Causerie Prof. Dr. A. R. Hulst; 22,30 Nws; 22,45 Overdenk.; 23Swcc- linckkwartet; 23.30 Avondpotpourri. Morgen HILVERSUM I. 7.— Nws; 7.15 Gymn. 7 30 Rhythme; 7.50 Dagope ning; 8.Nws; 8.15 Grpl 9 15 Mor genwijding; 9.30 Boyd Ncel strijk- ork.; 9.45 Arb vit 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Piano; 10.40 Kleutertje luister; 11.Vrouwen in de om roep; 11.20 Kwintetspelcrs; 12. Gr.pl.; 12.30 Weer, in 't spionnetje; Pierre Palla; 13— Nws; 13.15 Dolf v. d. Linden; 13.45 Orgel; 14.Voor de vrouw; 14.20 Kamermuz15. Voor zieken cn gezonden; 16.U kunt het geloven of niet; 16.05 Re prises; 16.50 St. Nicolaas liedjes; 17 Kaleidoscoop; 17.20 Portielje; 17.30 Skvmastcrs; 18Nws; 18.15 Sport; 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II. 7.— Nws; 7.15 Ochtendmelodieën; 7.30 Gebed; 7.45 Arthur Rubinstein; 8.Nws; 8.15 Pluk de dag; 9.— Conc 9.30 Waterst; 9 35 Grpl.: 10.Muziek van het Le ger des Heils; 10.15 Morgendienst; 10.45 Zang. alt; 11Zonnebloem; 11.45 Cantate Bach; 12— Angelus; 12.03 Zang en orgel; 12.30 Weer, lunchconc. Zonnewijzer; 13.Nws; 13.20 Welk boek? 13 45 Hors d'oeu- vre; 14.Continental Quintet; 14 40 Causerie voor de vrouw; 15.Piano spel: 15.15 Nationaliteit in het Strijkkwartet; 16.Bijbellezing; 16 45 Viool; 17 Jeugdjournaal; 17.30 Cyclus Geest lied; 17.50 Rijk over zee; 18.— CNV-kwartier; 18.15 In strumentale composities; 18.30 Man- nenkwartet Crescendo. TUINKALENDER 4 DECEMBER. ln de siertuin zijn than^nog allerlei werkzaamheden te verrichten. Dc onkruiden die zich tijdens het zachte najaar hebben ont wikkeld. worden nog verwijderd. De laatste afgevallen bladeren worden bijeengeharkt. Het dorre lover van de vaste planten wordt afgesneden. -Wie nog heeft verzuimd om zijn dahlia- knollen uit dc grond tc halen, kan dat nog doen. Doch hoe eerder, hoe beter. Als het gaat vriezen is het te laat ge worden. Wanneer men nog bloembol len wil planten kan dit desgewenst ook nog geschieden. Doch ook dit moet reeds spoedig gebeuren. Zodra dc vorst zijn intrede heeft gedaan en dc grond hard geworden is. kon ook dit werk niet meer geschieden. S. L. NED. HERV. KERK Beroepen te: Heino toez. M. C. Groenewoud te Heemse; Vierhui zen-Zoutkamp (Gr.) tocz. A. Slui ter te Midlum; IJmuiden. D. C. van Wijngaarden te Honselersdijk; Landsmeer. G. M. H. Winter te Oosterend (Texel) en te Hilversum, H. W. Hielkema te Hellendoorn. Bedankt voor; Aalst (Gld). Jen- kelaar te Leerdam. Assen (Vac keers) J. Streef land te Almen (Gld) Siddeburen, scharnegoutum, J. C. Oudega-Kolderwolde. S. de Vries te van Nicukerken te Vuren en Dalem en te Ugchelen, H. van Arkel to Gelselaar,

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3