„Je bent grossier of je bent het niet" Het is een en al spanning rond het groene laken Vergulde Wagen verloor met ere van Utrechters Sinterklaas had het druk in Amersfoort 2 Uit Amersfoort Dubbel GORDIJNVELOURS! Neptunus gaf AZC geen kans .Vrijdag 5 December 1947 1 vroeg Kantonrechter gruwt van Parlax Ze worden langzamerhand een traditie op het kantongerecht, die bakkers met minerale-olie- zaakjes. Ook Donderdag verscheen er weer een broodbakker, deze maal uit Soest, wiens brood klaarblijke lijk in aanraking was geweest met minerale-olie. ,,'k Heb een knecht en die had een beetje meegebracht," zei de man. „We zouden 't eens proberen." Hij voegde er aan toe. dat hij in het vakblad wel had gelezen van het ge vaar, dat paraffine-olie oplevert maar hij wist niet, dat die minerale- olie ook van dat spul was. ,,'t Is allemaal paraffine-olic," le raarde de rechter. „Hoe heette het? Parlax soms Ja. dat was het meende de man zich te herinneren. De rechter gruwde: „ontzettende smeerlapperij." Het kostte verdach te veertig gulden of tien dagen. W de B. uit Nijkerkerveen was. naar hij zeide. wel honderd keer aangehouden, maar nooit had het feit dat hi] geen rijvergunning had. hem een bekeuring gekost. Hij dacht dat het niet nodig was zo'n papier tje bij je te hebben. ..Zo'n agent weet toch wel. wanneer je in overtreding bent." verdedigde hij zich „Dacht U dat U de bepalingen moest leren door de bekeuringen?, vroeg mr. Vonkenberg. De ambtenaar O.M. vond het bij zonder onwaarschijnlijk dat ver dachte niet wist. dat hij een rijver gunning moest hebben, en eiste 20 of 8 dagen. ..Hebt U nog iets te zeggen, de rechter. „Ja. mijnheer, 't is toch veel te veel"." antwoordde verdachte. Hij kwam er af met 15.— subs 5 da- *3k heb wel wat beters te doen." had J V. uit Veenendaal gezegd, toen hij bii de burgemeester was ontboden in verband met een ont duiking van de inentingswet. „U hebt het kalmpjes verdraaid, voegde de rechter verdachte toe, die zich er uit trachtte te praten. Ja. Ja," zei- de man. Hij kreeg drie gulden of één dag en een be- Honderd regels T. H. uit Bussum werd door de politie een kwartier na sluitingstijd nog in een café aan de Leusderweg aangetroffen. „U moet op tijd verdwijnen, ried de rechter hem aan." Dat is ook be ter voor Uw portemonnaie. Als je lang blijft krijg je steeds meer dorst. Vijf gulden of twee dagen. E. A. V. had zonder rijbewijs op een motor gereden. „Vroeger moesten we honderd re gels schrijven: Ik mag niet voorba rig zijn." zei de kantonrechter, toen verdachte zich verweerde door te zeggen, dat hij de rijproef al had af gelegd en dat hij alleen maar op het rijbewijs wachtte. Een Zaanse verkcerszondaar gaf zijn overtreding toe. fnaar zei er meteen bij. dat het per ongeluk was gebeurd. Bij het kruispunt in Wou denberg had hij met zijn motor achter een auto aangereden. Daar hij ter plaatse onbekend was, deed hij precies wat deze wagen deed en passeerde de aanwezige vluchtheu vel aan de linkerkant. „U moet er meer van doordron gen zijn dat de wereld slecht is," zei de rechter. „Die agent zei nog tegen me dat ik minstens vijftien meter achter die wagen had moeten rijen, nou dat doe ik tóch nooit, hè." voegde verdachte er nog gemoedelijk aan toe in zijn sappig taaltje. Mr. Vonkenberg wil de hem zijn „vergissing" niet al te zeer aanrekenen en beboette ver dachte met vijf gulden of één dag „Maar kijkt U in het vervolg een beetje uit." Wereldbedrijf De Spakenburger v. d. S. had veertig kilo ondermaatse paling gehad. ,,'t Was een beetje uit arremoei", klaagde verdachte. „U zult er wel achter komen dat dit geen middel is om rijk te wor- Noteert U even GRAND: De paarlen v. d. Kroon (18 jr.). 14.30, 18.45 en 21 uur. Zondag: 14, 16.15, 18.45 en 21 u. CITY: Talia, de eilandprinses (18 jr.). Zelfde tijden als Grand. REMBRANDT: 2e deel van „De Jungle Koningin". De vlucht naar de vrijheid. (14 jr.). Vrijd. en Zat. 14.30, 18.45 en 21 u.; Zon. 14.00 16.15, 18.45 en 21 u. Overige da gen: 14.30 en 20 uur. 6 DEC.: St. Nicolaasbal, dansclub „Victor Silvester". Acad, de Danse, 21 uur. Postduivententoonstelling „De Eendracht", café „De Hoofd poort", Leusderweg. Bal-costumé, R.H.B.S.-club, Markthal. 20 uur. Kindervoorstelling City Theater 14 en 16 uur. 7 DEC.: Hum. Verbond. Spr. de heer A. Treurniet: „Muze achter prikkeldraad". Volksgeb., 10.45 uur. Kindervoorstelling City Theater 14 uur. 8 DEC.: Lezing dr. Ridderbos: „Tropisch Nederland" met film, Amicitia, 20 uur. 9 DEC.: Rode Krulsfilm: „Op de bres", Amicitia, 20 uur. Ned. Vrouwen Electr. Ver.: Theemiddag P.U.E.M.-keuken, 14.30 uur. ELKE VRIJDAG bespreking Theos Vereniging (Regentesselaan 21), 20 uur. Een meisje leende de fiets van haar moeder om naar school te gaan. Zij plaatste de fiets in het fietsenrek op de schoolsn^elplaats. Toen zij na schooltijd tf'"fir naar huis wilde gaan, was dc ..ets ver dwenen. Een dame die enige tijd in een hotel vertoefde kwam tot de onplezierige ontdekking dat haar bontmantel uit de garderobe was ontvreemd. Acht personen zullen voor de kantonrechter moeten verschij nen omdat zij zich niet stoorden aan de regelen der wet. den", meende de rechter. Verdachte had overigens al meer zo'n geval aan dc hand gehad. „Hebt U nog wat te zeggen?" vroeg de kantonrechter. „Kan. er niet een beetje af?" klaagctë het „zware geval". „Er is nog helemaal geen boete ge- eist. hoor", zei de rechter. „Wacht U maar rustig af." De ambtenaar vroeg 150.of 30 dagen. „Ken 'k nie betale", zei v. d. S. De kantonrechter maakte er hon derd gulden of twintig dagen van en zei: „Bonjour". Dc man bleef staan. „Ik heb er nog één gehad", merkte hij op. En zo stond hij ten tweede male terecht. Nu voor 45 kilogram ondermaatse. „U heeft een grote onderneming", constateerde de rechter. „Eén we reldbedrijf." „Je bent grossier of je bent het niet," voegde de ambtenaar er aan toe, en eiste voor het tweede geval 250. „Dat kan ik helemaal nooit beta len." zei verdachte wanhopig. De rechter had medelijden en maakte er voor elke overtreding 100.— of 20 dagen van. Vorderden de Duitsers iets van U? In afwachting van een definitie- ve regeling omtrent de vergoeding van schaden terzake van door de Duitse militaire of burgerlijke overheid tegen afgifte van een vorderingsbewijs gevorderde roe rende goederen, dient hiervan uiterlijk 15 December a.s. bij de Schade-Enquête-Commissie, Bee- kensteinselaan 2 te Amersfoort (Tel. 3433) aangifte te worden ge daan op formulieren bij genoemde Commissie op aanvraag verkrijg baar. Na 15 Dec. 1947 zullen ter zake geen aangiften meer in be handeling worden genomen. Indien reeds aangifte ten ge meentehuize is geschied, dan kan hiermede worden volstaan; het verdient echter aanbeveling dat men zich hiervan overtuigt. Het bovenstaande is niet van toepassing op goederen, welke, ter voldoening aan een algemene maatregel van de vijand door de houders zijn ingeleverd (rijwielen, radiotoestellen, koper, textiel enz.) St. Nicolaas-restantèn wandeltocht Onder auspiciën van het Amers- foorts Wandel Comité worden Za terdag 13 December a.s. wandel tochten gehouden voor Junioren en Senioren. Eerstgenoemden lopen acht en laatstgenoemden twaalf kilometer. De deelnemers -worden gestart 'bij het Gebouw Str Aechten op 't Zand. De eerste groepen zul len om twee uur vertrekken. De organisatoren noemden deze toch ten de St. Nicolaas-Restanten- Wandeltocht omdat men alle over gebleven medailles van dit seizoen heeft ingezameld en deze voor de 13 December tochten beschikbaar stelt. Na afloop van dit wandelfes tijn wordt een verbroederingsfeest gehouden voor alle Amersfoortse wandelaars. VRIENDENKRING Sinterklaas bracht de kinderen van de speeltuinvereniging „De Vriendenkring" Donderdagmiddag in Amicitia een bezoek. De kinde ren hadden een heel gezellige mid dag en de Sint bedacht hen goed met lekkers en speelgoed. Een serie aardige films werd vertoond. De kinderen gingen uitgelaten, huis waarts. Ja, echt. 't Is er weerl Geheel vooroorlogs. De zijden glans en fijne kleuren kunt U bij ons zien. We hebben nog geen volle stukken, maar toch V. NIEUWKERK Woninginrichting Arnh.str. 20 - Tel. 5781 Sinds 1909 Ziekenfonds verandert bestuur De „Maatschappij-Ziekenfondsen" in Nederland gaat de leiding van hun besturen reorganiseren. In het verleden was de indeling: y, art sen, apothekers en yx verzeker den. In tal van Maatschappij Zie kenfondsen is men overgegaan tot de bestuurssamenstelling: y2 art sen, apothekers, tandartsen en V2 verzekerden. Ook het Alg. Mij. Ziekenfonds „Amersfoort en Om streken" wenst tot deze samenstel ling over te gaan en wel: 6 be stuursleden deelnemers en 6 be stuursleden verzekerden. Om tot deze nieuwe bestuurssa menstelling te komen, wordt hier voor een vergadering belegd op Woensdag 10 December a.s. Wij vestigen de aandacht op de elders in ons blad opgenomen aankondi ging van deze vergadering. Jeugd maakte kennis met de Spoorwegen In een vrijwel geheel met kinde ren en enkele ouderen gevulde Markthal vertoonden de Nederland se Spoorwegen Donderdagavond, onder auspiciën van de Federatie van Amersfoortse Buurtverenigin gen. een serie korte films over het enorme, interessante spoorwegbe drijf. De heer W van Oldenbroek, wnd. voorzitter der federatie, dankte in zijn openingswoord de Spoorwegen en ook de buurtvereniging „Rivie renwijk". die er voor zorgde, dat deze avond kon worden georgani seerd. Met enkele woorden leidde de heer A. A. Antheunisse, propagan dist der Nederlandse Spoorwegen de spreekster, mej. de Haan, in. Aan de hand van een serie geestige lantaarnplaatjes vertelde zij het een en ander over de ontwikkeling van het verkeerswezen, van de oertijd af tot heden. Haar causerie werd met grote belangstelling gevolgd en wekte zo nu en dan grote hilariteit onder de jeugdige toehoorders. Vervolgens vertelde zij allerlei wetenswaardig heden van het moderne spoorweg bedrijf, waarna werd overgegaan tot het draaien van de films, welke een goed inzicht geven in de belangrijk heid. de omvang en de vooruitstre vendheid van de Nederlandse Spoor wegen. St. Joris koos nieuw bestuur In een kortgeleden gehouden vergadering is het bestuur van de R.K. Wandelsportvereniging St. Joris als volgt samengesteld: Chr. v. d. Linden, voorzitter; J. van Bekkum, 2e voorzitter; H. Rouwhorst, Bankastraat 13, secre taris; H. Ankone, 2e secretaris; mej. M. Meyer, penningmeesteres- se; C. van Zwol, 2e penningmees ter; M. Cotelet, commissaris. Onverlichte auto oorzaak van ongeval Donderdagavond omstreeks kwart over vijf vond op de B.W.-Laan een kleine aanrijding plaats. Een vrachtauto, die met een snelheid van 10 km. in de richting Soest reed, had aan de achterzijde geen verlichting. Uit tegenovergestelde richting kwamen diverse auto's. Een achter de vrachtauto rijdende motorrijder, die de vrachtauto niet zag, reed tegen de vrachtauto aan en kreeg hierdoor een lichte her senschudding. De man werd naar het St. Elisabethsgasthuis vervoerd. De motor werd licht beschadigd. Handelsavondschool en middenstandsdiploma De Gemeentelijke Handelsavond- school met driejarige cursus staat open voor jongens en meisjes, die de lagere school met vrucht heb ben doorlopen. Het onderwijs in de derde klas wordt gesplitst in een gedeelte, dat opleidt voor de kantoor-practijk en een gedeelte dat gericht is op de Middenstandsopleiding. Tot nu toe waren de leerlingen van de laatste groep verplicht zich aan een der examens van de Mid denstandsbonden te onderwerpen. Bij besluit van de minister van Economische Zaken is hierin wijzi ging gekomen. Voortaan wordt het examen af genomen door de leraren van de handelsavondschool en onder toe zicht van gecommitteerden, vol doende geacht om bij goed gevolg voor de leerling ook te gelden als middenstandsdiploma. Voor de candidaten die de mid denstandsopleiding bij de handels avondschool willen volgen gelden de volgende bepalingen. Deelne mers kunnen zijn: a. zij, die 2 klassen van de Han delsavondschool met vrucht heb ben doorlopen; b. zij, die in het bezit zijn van een ULO-diplom'a; c. zij, cjie een ontwikkeling be zitten, die gelijk gesteld mag wor den met de onder a en b genoemde. De opleiding aan bedoelde afde ling heeft een duur van één jaar. Passagierslijsten Bij onze administratie liggen de passagierslijsten ter inzage van het s.s. „Johan de Witt", aankomst te Amsterdam 16 December a.s.; en van het m.s. „Modjokerto", aan komst 12 December a.s. te Rotter dam. Woensdagavond vond de compe titiewedstrijd Neptunus I (heren) AZC'82 (Arnhem) in het Sport- fondsenbad te Amersfoort plaats. Uit propagandistisch oogpunt was het door het bestuur van Neptunus zeer juist gezien om deze polowed strijd op het Sint-Nicolaasfeest te laten spelen. Aangemoedigd door vele toe schouwers hebben de jongens van het eerste van Neptunus het uit stekend gedaan. Voortdurend waren zij hun tegenstanders verreweg de baas. terwijl AZC'82 toch heus een ploeg is. waarmede niet valt te spotten. Het vuur zat er in bij Nep tunus en bleef ook branden tot het einde toe. Onmiddellijk was Neptunus in de aanval. Geutjes plaatste de bal op Dekkers, die het leder wederom re tourneerde bij Geutjes. Het harde schot van Cobi ging echter hoog over het Arnhemse doel. Even hierna precies dezelfde combinatie, maar nu deed Cobi Geutjes het be ter en gaf de keeper van AZC 82 geen schijn van kans. 10 voor Neptunus. De AZC-ers zagen blijk baar het grote gevaar bij Wim Dek kers en dekten hem zeer zwaar af. waardoor deze menige vrije worp kreeg. De achterhoede van Neptu nus stuwde behoorlijk, hierdoor kreeg de voorhoede diverse kan sen. die echter door te groot en thousiasme der Neptunianen en het zware spel van AZC om zeep wer den gebracht. Heilygers cn Mol speelden aardig samen, hetgeen met een mooi schot door Mol werd be sloten (20). Kort) hierop kreeg Dekkers een vrije worp toegewezen, plaatste dc bal over naar Geutjes, die het doel van AZC met een hard schot doorboorde (30). Met deze stand brak de rust aan. Na half-time kwam AZC er vrij wel niet meer aan te pas. Voortdu rend bekogelden de Neptunianen het doel van Arnhem. Dekkers zag nog kans om twee doelpunten te maken en de Gans nam er nog één voor zijn rekening. Met een 6—0 ne derlaag keerden de AZC-ers huis waarts. ICamparts veroordeeld J. H. Klomp uit Amersfoort, die Febr. 1942 tot April 1945 als kamp arts werkzaam was in het kamp te Amersfoort, werd veroordeeld tot 6 jaar met aftrek, ontzetting uit de burgerrechten en uit het recht het ambt van arts te bekleden voor het leven. (Eis 5 jaar). Veroordeelde had zijn beroep uitgeoefend zonder inachtneming van de meest elemen taire beginselen op het gebied der prophylaxis en therapie en in strijd met de eisen der ethiek. Lijnrecht in strijd met zijn dokterseed, teken de hij valse verklaringen voor doodsoorzaken. In de cadreklasse heeft De Gou den Ploeg uit Soest nog steeds de leiding. Door de 24 nederlaag is de Vergulde Wagen I wat achterop geraakt. Het Leusderkwartier I heeft nog steeds de leiding in de eerste klasse libre. De 62 nederlaag van de Leusderwegbewoners is hun nog niet noodlottig geworden want hun rivalen brachten het ook niet ver der dan een 44 gelijk spel. De spanning is in deze afdeling door de uitslagen echter belangrijk toe genomen. De nek aan nek race in de tweede klasse libre tussen Het Leusder kwartier II en Animo I uit Baarn duurt onverminderd voort. De Ver gulde Wagen V liep deze weck een punt uit en heeft nog steeds be hoorlijk de kop in de derde klasse libre. Het Soestdijker Centraal III gaf Soestdijk II goed partij. Een gelijk spel was het resultaat waar door Centraal nog steeds de leiding heeft in de vierde klasse. Zonne- heuvcl bezet in de vijfde klasse weliswaar een goede tweede plaats doch moest toezien dat Middelwijk II nog verder uitliep. De Vergulde Wagen VI moet op haar tellen pas sen want Centraal IV komt steeds meer in het geweer. CADRE KLASSE Gouden Ploeg I 18 30 Vergulde Wagen I 21 28 Noord Brabant III 18 24 Vergulde Wagen II 18 15 Tolsteeg I 20 14 Centraal I 18 13 Noord Brabant I 17 12 Tolsteeg II 18 12 EERSTE KLASSE LIBRE Leusderkwartier I 40 51 Zonneheuvel I 40 50 Ons Genoegen I 40 47 Gouden Ploeg II 40 44 Vergulde Wagen III 40 42 Metropole I 40 34 Ons Genoegen II 40 32 Nieuwe Kei I 40 20 TWEEDE KLASSE LIBRE Leusderkwartier II 40 56 Animo I 40 55 Vergulde Wagen IV 40 51 Soestdijk I 40 48 Centraal II 40 44 K.O.T. I 40 32 Metropole II 40 22 Nieuwe Kei II 40 12 De belangrijke wedstrijd tussen De Vergulde Wagen I en Noord Brabant ni voor de cadreklasse werd gisteravond in Hotel De Ver gulde Wagen te Amersfoort gehou den. De drie partijen waren uiterst spannend en het krachtsverschil tus sen de Utrechters en Amersfoorters zeer gering. De nog met geheel herstelde team leider van De Vergulde Wagen, Koppel, speelde weer mee. In het begin vocht hij niet alleen tegen zijn goed spelende tegenstander Over- meer. doch ook tegen zijn physieke toestand. Hij kwam er echter steeds beter in en wist «tot de vijftiende beurt gelijk te blijven. Overmeer maakte toen echter 'n mooie serie van 51 caramboles waardoor hij 'n ruime voorsprong nam. Koppel stond 60 caramboles achter en moest er 75 meer maken zodat de partij toen al practisch verloren stond. Toch kwam er nog volop spanning toen de Amersfporter in de achttiende beurt een serie van 85 caramboles maakte. Overmeer liet zich niet in- Vreugde in scholen en inrichtingen Sint Nicolaas heeft het druk! Zo druk dat hij onmogelijk al zijn be zoeken op een dag kan afleggen. Het is dus heel begrijpelijk dat de Sint Woensdag zijn ronde door stad en omgeving reeds begon. Het wa ren vooral de grote inrichtingen die hij met zo'n vroeg bezoek ver eerde. De Amersfoortse militaire tehuizen hadden de goede Heilige bijna alle voor Donderdagavond uitgenodigd. En prompt verscheen de bisschop die bekend staat als epn man die graag iedereen te vreden stelt op het gewenste uur. Alleen het AMVJ-centrum zag de Sint Woensdagavond ver schijnen. Hij had zich hier bij uit zondering in battledress gekleed; de speciale distinctieven, welke St. Nicolaas zijn verleend, waren ge deeltelijk onder de lange baard verborgen, maar maakten toch vol doende indruk op de jongens, van wie verscheidenen een berisping in ontvangst moesten nemen. Donderdagavond was de beurt aan de overige tehuizen. St. Nico laas deelde surprises uit, strooide en stak enkele zedepreken af. Des middags had hij een bezoek ge bracht aan het St. Elizabeths Zie kenhuis, waar hij werd opgewacht door de directeur-geneesheer, ove rige doktoren met hun dames en het verplegend personeel. Na te zijn toegesproken begaï Zijne Door luchtige Hoogwaardigheid zich naar de kinderzaal en vervolgens naar de andere zalen en de pavil joens. Donderdagavond vond de Sint gelukkig ook nog even tijd om tus sen zijn visites aan de militaire te huizen door even patiënten en per soneel van de inrichtingen „He- bion" en „Zon en Schild" te ver rassen. De bewoners van deze te huizen bevonden zich op dat ogen blik in het recreatiegebouw, waar het toneelstuk „De Verjongde Pro fessor" werd opgevoerd. In de pau ze kwam plotseling de Sint binnen. Hij sprak de aanwezigen toe en tracteerde hen op speculaas en chocolademelk. Zijn twee knechten zorgden voor het nodige luid ruchtige plezier. Het kindertehuis „Kinabu" aan de Soesterbergse straatweg schijnt bij St. Nicolaas in bijzonder hoge gunst te staan. Nadat hij er Woens dag geruime tijd had vertoefd en aan de hand van zijn Grote Op schrijfboek de kinderen, die meer moesten eten om wat dikker te worden had vermaand, kondigden herauten Donderdag plotseling weer zijn komst aan. Dit keer was het op uitnodiging van de Genie, dat de kindervriend de Kinabu- kleintjes kwam bezoeken. Vooraf gegaan door een muziekcorps en vergezeld van vier zwarte knech ten kwam St. Nicolaas bij het te huis aan. Wederom begaf hij zich naar de speelzaal. Voor zijn ver trek maakte hij gezeten in zijn wagen, nog een rondrit door de tuin. Bij de kleuters Sint Nicolaas bezocht ook de Amersfoortse kleuterscholen. Alles op één dag was de oude man te veel. Woensdag trok hij met zijn krecht naar het schooltje in de O.L. School aan de Zonnebloem, waar de kinderen hem verblijdden met het opvoeren van toneelstuk- ies en met gymnastiekoefeningen. Do kleintjes van vier jaar voerden „Harlekijntje" en „de Sneeuwman" op, wat zij kostelijk deden. Het verkleden en schminken van de peuters was voor de onderwijze ressen een hele toer, maar zij heb ben er alle eer mee ingelegd. Twee dreumesen uit de hoogste klas brachten ,.'t Kwezelke" met dave rend succes. Na de nauze kwam 't srote nummer „De Bruiloftsvaart" De jongens hadden baarden en hoge hoeden en de meiskes lange bruiloftsjurken. Het bruidspaar straalde! Sinterklaas beloonde hen allen met cadeautjes en lékkers en gaf mejuffrouw Nijdam een pluim voor al het werk. Ook het schooltje van Juffrouw DERDE KLASSE LIBRE Vergulde Wagen V 36 49 Gouden Ploeg III 36 44 Leusderkwartier III 36 41 Oosterpark I 36 40 O.D.L. %I 36 40 Tavenu I 36 35 D.O.S. I 32 31 Middelwijk I 32 24 Pauw I 32 8 VIERDE KLASSE LIBRE Centraal III 36 50 Soestdijk II 36 46 K.O.T. II 36 42 Animo II 36 39 Tavenu II 36 38 Metropole III 36 37 Ons Genoegen III 36 27 Tavenu III 36 23 Eemlust I 32 18 VIJFDE KLASSE LIBRE Middelwijk II 36 51 Zonneheuvel II 36 45 O.D.L. II 36 41 D.O.S. II 36 36 Pauw II 36 32 K.O.T. III 36 29 Soestdijk III 32 28 Leusderkwartier IV 36 28 Metropole IV 35 28 ZESDE KLASSE LIBRE Vergulde Wagen VI 32 41 Centraal IV 32 37 Animo III 28 30 Eemlust II 28 30 Ons Genoegen IV 32 30 Oosterpark, II 32 28 Tavenu IV 32 28 Zonneheuvel III 32 24 Jonker aan de Wijersstraat werd niet vergeten. Daar kwam de oude man Donderdagmorgen. Ook ljier werd hij ontvangen met gezang en sprak hij elk kind vriendelijk toe. Bang waren er niet velen. In de gymnastiekzaal werden ouders en kinderen samen gebracht om de Sint toe te zingen en hem verras singen te bereiden. De kinderen voerden „De baanveger" op, de „Zeven muzikantjes" en de hele kleintjes zongen een liedje met bij passende gebaren. Hier was het grote moment „De boerenbruiloft". Kostelijk waren de kleuters verkleed en de dansjes werden keurig uitgevoerd. Pifct liet zien dat hij ook kon dansen, wat de kinderen prachtig vonden. In de klassen werden de cadeaux cn tractaties uitgedeeld. Lagere scholen Sint Nicolaas heeft vandaag een groot deel van zijn tijd besteed aan de kinderen der Amersfoortse Openbare Lagere scholen. Van morgen vroeg zette hij zijn bezoe ken aan de eerste en tweede klas sen dezer scholen,gisteren al be gonnen, voort. De derde en vierde klassen verzamelden zich vanmor gen in twee groepen in het Grand Theatre, waar zij werden verrast met een gevarieerd programma. Goochelaar, buikspreker en emge aardige films verdreven de angst gevoelens, voor zover die nog aan wezig waren, zodat de Sint bij zijn binnenkomst alleen blijde gezich ten zag. Vele kinderen werden door Zwarte Piet op het toneel ge roepen om een vermaning of be moediging in ontvangst te nemen. Gelukkig hati St. Nicolaas weinig reden tot ontstemming en er heers te dan ook een prettige sfeer in de zaal. 's Middags was de beurt aan de kinderen der hoogste klassen, voor wie door een groep Hilver- sumse onderwijzers een toneel stuk werd opgevoerd. Daarna wér den ook zij door de goede, heilige man toegesproken. Toen Sinterklaas vanmorgen in Grand arriveerde, onderhield hij zich eerst in de hall geruime tijd met de ouvreuses. Deze jongeda mes bleken soms ondeugend te zijn geweest en de Sint heeft hen dan ook terdege onderhouden. timideren en maakte in de 23ste beurt een einde aan zijn partij van 225 caramboles. Koppel had de na- stoot waarin hij slechts elf caram boles had te maken Hij poedelde echter op onfortuinlijke wijze. Na een vrij slap begin kwam Bregman in de tweede partij al spoedig op toeren en met regelma tige series bleef hij steeds een klein aantal caramboles voor. Dit aantal was echter onvoldoende om te win nen want hij moest 200 en zijn tegen stander Gerritsen slechts 175 caram boles maken. De Utrechter bleef Bregman steeds op de hielen en won tenslotte in 25 beurten terwijl Breg man negen caramboles te kort kwam. Steffen speelde als van ouds een solide partij Hij bracht dan ook de enige Amersfoortse zege en hand haafde daarmede zijn ongeslagen re cord in deze competitie. Rondom het biljart De uitslagen van de gisteravond gespeelde biljartwedstrijden voor de competitie van het district Eem- land zijn als volgt; Cadreklasse: Vergulde Wagen I Noord Brabant III 24 Eerste klasse libre: Metropole IVerg. Wagen III 44 Tweede klasse libre: Animo ISoestdijk I 62 Vergulde Wagen IVK.O.T. I 62 Derde klasse libre: Gouden Ploeg IIITavenu I 26 De voor deze week vastgestelde wedstrijd in de derde klasse libre tussen Pauw I en Middelwijk I zal volgende week worden gespeeld. Dode gevonden langs spoorbaan Langs de spoorbaan van de lijn AmersfoortAmsterdam is op de grens van Soest en Amersfoort een vrouwelijk lijk gevonden. Naar de doodsoorzaak en de identiteit van het slachtoffer wordt een onder zoek ingesteld. AAV organiseert veldloop- kampioenschappen 1943 De Kon. Ned. Athletiek Unie heeft de Amersfoortse Athletiek vereniging aangewezen om natio nale te organiseren, die op 28 Maart '48 worden gehouden. Veldloop AAV Zondag 1 December organiseert A.A.V. voor alle leden de eerste van een drietal veldlopen welke bij het Hazewater worden gehouden. Overschrijvingen KNVB In De Sportkroniek, het officieel orgaan van de KNVB, komen de volgende verzoeken om overschrij ving voor: D. G. Labrie van Quick naar Amsvorde; J. Wolhoff van Leus den naar Quick; L. L. Steenbeek van KWATiaar Quick; C. L. v. d. Wijngaert van SOVA naar Quick; J. van Leeuwen van HVC naar Quick; Th. A. v. d. Heiden van KWA naar Quick. Burgerlijke stand Geboren: Johannes Theodorus Hendrikus, z. v. J. M.'Hérmsen en W. H. van der Heijden; Christlaan Antonius, z. v. A. J. Bekker en G. Klein Nagelvoort. Ondertrouwd: C. v. Bruggen en J. Broer; H. M. Van Beek en H. Roffel; H. W. Zijlstra en G. Wilms Gehuwd: C. M. de Wit en G. C. van Veenschoten; A. H. Staal en C. M. M. Meulhof; F. W. Mees en i G. Brons. Expositie Willem van Dam verlengd SOEST. Expositie Willem van Dam verlengd. De schilderijenten toonstelling van de Amersfoorter W. van Dam, die gehouden wordt in de „Broederschap, achter Kerk- pad Z Z 105 te Soest is verlengd tot en met Zaterdag 13 December. Soesterberg Opbrengst Bazar De opbrengst van de dezer da gen gehouden bazar ten bate van de oprichting ener Christelijke Kleuterschool te Soesterberg bedraagt f 2600. Uitvoering leerlingen-orkest Er was buitengewoon veel be langstelling voor de muziekavond, die in Huize ten Halve te Soester berg gegeven werd door het leer lingen-orkest van de Heer G. Roorda, met medewerking van me vrouw Mary Druyf-Richter, piano. Het programma bevatte een keur van klassieke en moderne muziek. Door dhr. Roorda, die niet alleen een bekwaam dirigent is, werden enige viool-soli ten gehore ge bracht. Ook het stijlvolle pianospel van Mevr. Mary DrqyfRichter bracht velen in .verrukking. Hoevelaken Wielrijder contra auto Op het kruispunt reed een be jaarde wielrijder tegen een bijna stilstaande bestelauto op. De man viel en bleef versuft liggen, maar stond even later toch weer op. Hij had een niet ernstige wond aan het achterhoofd. Sint Nicolaasfeesf Hedenavond organiseert de Chr. Bouwvakarbeidersvereniging om half acht in hotel „Fontein" een Sint Nicolaasfeest voor de kinderen. Beurs van New York 3/12 4/12 Atch. 82% 82% Baltim. 11 10% Can.Pac. 10^ 10% lllln. C. 25% 25!% N.Y.Ccn. 12% 12% Penns.R. 15% 15% Sout.Pac, 42% 42% Un.Pac. 152% 151% AII.Cli. 196 197 Am.Can. 81 81% Am.Car. 40% 40 A.Smelt. 55 55 A. cn T. 152% 152% Am. Tob. 67 65% Anac.C. 34% 33% Bettil.S. 98% 98% BoclIngA. 21% 21 Chrysler 60% 61 City B. 39% 39% Consoi. E 21% 21 Douglas 48'; 48 Du.P.N. 185% 184% Eastm. K 44i, 43% Gen.El. 34% 34 Gcn.Mot, 57% 57% p 3/12 4/12 Good 43% HudsonM 18% Int. H. 88% 88 ln. Nicke 26% 26 Int. en 11% 11% Kenn.C. 44% 45% Montg. W 52% 52 Pac M. 4% 4% Radio C. 10 9% Rep.St. 26% 26 Scars R. 40% 40% Shell Un, 37% 37 Soc. Vac. 29% 30 Stand Br. 16% 16% St.OilN.J 24 23% Studcgb. 76 75% Texas C. 19% 19% U. Aircr, 56% 56% Texas C. 23 22 Un. Corp. 2% 2% Un. Fruit 55 54% USRubb. 43 42% US Steei 75% 75% Westing. 28% 27% VVoolW. 45% 45% Omzet 970.000 Amsterdamse Effectenbeurs Act. aandelen Ter beurze van Amster dam v/erd heden weer flinke belangstelling aan J de dag gelegd voor de j claims en aandelen Kon.- j lijke Petroleum Maat- schappij en voor de claims en aandelen Dordt- sche Petroleum Maat- J schappij. De claims wcr- i den weer veel drukker verhandeld dan gisteren I en daarbij werd onder beurstijd nogal weer wat materiaal uit de markt genomen. Bij de opening werd gehandeld tegen 950.-. Wel trad daarna een kleine reactie in tot 945.-, maar daarna ging de koers regelmatig naar boven en bij het slot werd gehandeld tegen 962.-. De aandelen be wogen zich in overeen stemming met de claims. Koninklijke opende op 304. gingen even terug tot 302*4 doch stegen daarna geleidelijk aan tot 307. De claims Dordtsche be wogen zich tussen prij zen lopende van 768.- tot omstreeks 776.-. ter wijl de aandelen Dordt-j see rangeerden tussen 270 procent en 274& procent. Nadat de beurstijd een klein halfuur verstreken was. openbaarde zich plotseling grote .animo voor de aandelen in Indi sche Bankinstellingen. Het voor de tegenwoordi ge tijd opmerkelijke ver schijnsel deed zich voor, dat zich in de certificaten 3/12 4/12 4/12 Sltk Opk Sltk N. L H.bank 101% W5 Ned. H. Mij. 140 144% 151 A.K.U. aand. 165% 166% 166% Bergh's Jurg. 295 294 v. Berkels pat. no% 111 Calvé Delft Crt 175% 178% 1?8% Centrale Suiker 209 211 Fokker 1*5 Van Gelder 148 1-18% K. Nd. H.ovens 167% 168% 1*9% Lever Cert. ^79% 281% 281% Ned. Ford 355' 355 - Ned. Kabelfabr. 297 300 Philips gloell. 359% 360 362 Wilton Fyenrd. 208 209", 209% D. Petrol. MIJ. 274 271% 275 Kon. Petr. Mij. 304% 303 306% A'dam Rubber I46 124% 150 Band. Rbb Mij. 124% 132 Dell-Bat. R.M. 108% - 111 Oost Java R.M. 80% Serbadjadi S.R. 91% Holl. Am. Lijn 185% 186% 186 Java-C.-J. Lijn 152 152 152 K.N.S.M. J86% 186% 186% Kon. Paketv. l?5- i<5% Sch. Unie Rott. Lloyd St. Mij. NederL H.V.A. Jav. Cult. MU. Ned. Ind. S. Ver. Vorst C M. Dell-Bat. Dell Tabak Senemb. Claims Kon. 194 ltO 170 195% 195% 159 169 Actieve obUg.: 3/12 4/12 Ned. '38 (3%) 3 100 lOo dito '47 (3%) 3 97% 97% Ned. '37 8 98% 97% Dollarl. '47 3% 100% 100% NV/S 2% 81 81 Sp. cert 100 2% 101% 101% NX '37 A 3 96 96 Nlet-actieve obligaties A'dam I '37 8% 'sHage I '37 3% 100% R'dam I/UI '37 3% 100% 100% R'dam '38 (3%) 3 100% 99% 221% 223% 227% K5% - 110 1)5% 120 56% 57% 9% 141 142% H4% 157% 158% 162 141% - 147 952.50 995,50 Pandbrieven Amst. Hypbank 100% Arnh. Hyp. B. 95% Fr. Gr. H. 3% Grav. Hyp. Bk. 10°evt Nd. Hynb. Veendam 3% Rott. Hypb. 3% Ml/ Utr. Hypb. y' (2% vpl. ultl.) 100% West. Hypb. 3% 100% Industr. oblig.: A.K.U. obll. 3% [02102% Berghs en J 3% {oï,/' \02^ 100% 95% 97% 99»/ 100% 150 1C9% 148 101% Levers 3% 101 Werkspoor 3% Bt. Ptr. MIJ 3% 102% Dell Sprw. 3% 90 Ned.-Ind Sp3% 53% 102% 102% 102% 91 54 Nlet-act aand. 3/12 A'damse B. 157% Hll. Bank Unie 215% Incasso Rott. Bankver. 152 Tw. Bank. Cert 165% Rott Bel Cons. 177 Y Lever 6% c pr Gist en Sp. fab. Rott. Dr. Mij. Werksp Serie A Aniem Ned. Ind. Gas Internatlo Amst. Ball. Mij Dell Sp. MIJ. Ned. Ind. Spw. Voorlopig ge noteerde aand.: Lever 4% c. pr. Mij Fin. N. H. Vredesteln Ned. Walvlsv. Prolongatie Amer fondsen Anaconda Bethl. Steel Chrysler Gen Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel U.S. Steel Phillips Shell Union Tidewater Baltimore Pensylvanla bieden t laten 4/12 215% 155% 153 164% 177 148 395 340 173 107% 153 149% 58 24% 159% 106% 2% 35% 59% 27% 47 X 73% 22^ 161 107 2\\ 35 102 59% 26X 46% 26% 77% 56% 31 22% 10% 15% Fusie van Hypotheelc- banken. De directie der Westlandse Hypotheek bank bericht, dat haar ruim 85 pet. der aandèlen Overijselse Hypotheek bank ter overneming zijn aangeboden, zodat, behou dens de voldoening aan enige verder gestelde voorwaarden. S.E.G. togen emissie Koninklijke. De Securi ties Exchange Commis sion (S.E.C.) in de Ver. Staten deelt mede te heb ben vernomen, dat de Ko ninklijke aan de houders van haar gewone aande len het recht aanbiedt om nieuwe aandelen te kopen. Z\j wijst er op, dat voor deze nieuwe aandelen geen registratie is aange vraagd overeenkomstig de bepalingen van de se curities act van 1933, zo dat het verkopen of ten verkoop aanbieden van deze claims of de aande len, waarop zij betrekking hebben, doov makelaars of andere tussenpersonen in de V.S. en onderhorige gebieden onwettig zou zijn.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2