C Splintertje was bij de loting Jonge vrouw door haar man om het leven gebracht EïVC ontmoet oude rivaal AMHC-dames wacht een zware taak Programma biljartcompetitie 2 Uit Amersfoort SINTERKLAAS EN KERSTMIS Enkele gedachten „Opdat wij niet vergeten" Geeft een goed schilderij Komt U even kijken? Oude kunst binnen oude muren" Zaterdag 6 December 1947 Huwelijksmoeilijkheden waarsch ijn lijk de oorsaak Op de spoorbaan bU de Middel- hoefseweg te Amersfoort is Vrij dagmorgen het deerlijk verminkte lichaam van een vrouw gevonden. Hoewel de politie aanvankelijk aan zelfmoord dacht, heeft zij later ver klaard, dat de vrouw de 29-ja- rige Geesje Pels om het leven frvas gebracht. Uit het onderzoek bleek, dat de 29-jarige echtgenoot, H. van Zome ren, bewaker in het kamp Laren, zijn vrouw Donderdagavond, waar schijnlijk tijdens een worsteling, met een hard voorwerp op het hoofd had geslagen en haar vervol gens op de rails had gelegd. Van Zomeren kende geen goed huwe lijksleven, hoewel zijn vrouw haar best deed naar buiten de indruk te wekken, dat zij een goed huwelijk hadden. Tegenover haar familie be klaagde de vrouw zich echter wel, dat haar man zeer veel geld voor zichzelf besteedde en zijn gezin in armoede liet. Van Z. had na z\jn misdrijf de brutaliteit naar het huis van zijn schoonouders aan de Soesterweg te gaan, waar hij vroeg of men ook wist waar zijn vrouw was. H\j slaagde er niet in de aandacht van zich af te leiden want de volgende dag werd hij onder verdenking van moord gearresteerd. Het parket uit Utrecht stelde ter plaatse een onderzoek in. Na zich aanvankelijk van de domme gehou den te hebben, legde van Z. ten slotte een volledige bekentenis af. Het stoffelijk overschot van de vrouw is naar het ziekenhuis de Lichtenberg vervoerd, waar dr. Hulst de sectie zal verrichten. Zij laat drie kinderen achter. Twistgesprek Nader vernemen wy. dat het niet zeker is. of het wel een moord of een doodslag betreft. Het is ons be kend geworden, dat de vrouw Don derdagavond. toen haar man niet Sint Nicolaaspakketjes voor de kin deren thuiskwam, met hem een twistgesprek heeft gehad en hem daarin huwelijksontrouw heeft ver- Predikbeurten Zondag 7 Dec Ned. Herv. Gem. In alle diensten collecte voor de Kerstfeestviering op de Zondagsscholen. St. Joriskerk (Hof 1) vm. 10 uur ds. Blok, nm. 5 uur ds. Vermaas Bed. H. Doop. Nieuwe kerk (Leusderweg 110) vm. 10 uur ds. De Bres, nm. 7 uur ds. Braakman. Emma-kerk (O. Soesterweg 131) vm. 9 uur ds. Koolhaas, vm. 10.30 uur ds. Koolhaas. Bed. H. Doop. nm. 5 upr ds. Jellema (Hoogland). Gymnasium (Groen van Prinste- rerlaan 33) vm. 10.30 uur ds. Braakman. Bed. H. Doop. Kapel Zon en Schild (Utrecht- seweg 266 vm. 10 uur ds. V. d. Berg (Den Haag). Rusthuis „De Lichtenberg" (Utrechtscheweg 299) nm. 3.30 uur ds. Blok. Jongerendienst. Kerk (Appel weg), vm. 10.30 uur de Heer M. Germans. Wijkgebouw (L. Cos- terplein 14) vm. 10.30 uur de Heer H. G. van der Meyden. Gebouw uur de Heer H. Schuring. Jeugd huis (Z. Singel) vm. 10 uur de Irnmanuel (Tulpstr.) v.m. 10.30 Heer H. Bijvank. Bijbellezing Donderdag 11 Dec. Wijkgebouw L. Costerplein 14, nm. 7.30 uur ds. Gerritsen. Onder werp: „Jezus Christus als Rechter" Joh. 8 10b—11. Gymnastiekzaal school Joan van Dieststr., nm. 7.30 uur ds. Blok. Philipp. 2 12—16. Onderw.: „God is het die werkt". Filalethes, Havik 27, nm.. 7.30 uur ds. Vermaas. Onderwerp: „De tiende plaaag in Egypte". Emmakerk (O. Soesterberg 131) nm. 7.30 uur ds. Koolhaas. HOOGLAND vm. 10 uur ds. Jel lema. Bed. H. Doop. LEUSDEN vm. 10 uur de Heer Mensinga (hulppr. Baarn). Qeref. Kerk (L. Vrouwestr.) 10 uur dr. N. H. Ridderbos, 17.30 uur prof. dr. N. H. Ridderbos Sr. (Kampen). (L. Costerplein) 9 uur ds. D. A. Zijlstra, 17.30 uur dr. N. H. Ridderbos. Tulpstr.) 9 uur prof. di. N. H'. Ridderbos Sr. 17.30 uur ds. D A Zijlstra. Geref. Kerk (art. 31) Zuidsingel 10 uur leesdienst. 15.30 uur ds. L. Doekes (Hilversum). Wester- kerk 11 uur ds. R. Doekes, 17.30 uur dr. de Jager (Voorthuizen). Geref. Gqm. (Stoovestr.) 10 en 17 uur leesdienst. Ev. Luth. Kerk ds. Makkink (Leiden). Rem. Gem. ds. Muilwijk (Zwam- merdam). Doopsgez. Gem. ds. S. Gosses Gzn. Vrijz. Chr. Jeugdkerk (Heeren- str.) 19.15 dhr. Tangelder. Vrije Geref. Gem. 9.30 uur en 17 uur godsdienstoefening. 9 Dec. 19 uur ds. D. van Leeuwen (Loe- nen a. d. Vecht). Vrije Ev. Gem. (Appelweg ds. Jac. Verboom (Utrecht). Chr. Geref. Kerk 10 en 17 uur ds. J. Drenth. 9 Dec. 19.30 uur ds. Bikker (Zendeling). Vrije Kath. Kerk 10.30 uur H. Mis. Oud Kath. Kerk 10-30 uur H Mis. Oud Kath. Kerk 10 uur H. Mis. 17 uur Vesper. Chr. Science Society (H.B.S. Thorbeckeplein) 10 uur Holl. 11.15 uur Eng. dienst. Oosters Apost. Episc. Kerk (A, Pauwlonal. 7). 10.30 uur H. Offe rande. Vrjjz. Christel. Jongerendienst Kerkgeb. Fred. v. Blankenheimstr. 12 uur mej. M. van Boelenhoven. Leger des Heils. vm. 10 uur Hei- ligingsdienst, nm. 7 uur Openlucht meeting t.o.- Oude Politiebureau, n.m. 8 uur Verlossingssamenkomst Leiders Adj. Barteling. weten. Zij is daarop kwaad het huis uitgelopen. De man is haar gevolgd, heeft haar althans gezocht lo.a. bij haar ouders) en heeft haar tenslotte blijkbaar ergens vrij ver van huis gevonden. Op de Middelhoefseweg is het tweetal blijkbaar opnieuw in twist geraakt, waarbij vermoedelijk een handgemeen ontstond. Er zijn sporen, die erop wijzen, dat er een worsteling heeft plaats gehad, en dat de vrouw daarbij een hersen schudding heeft opgelopen. De sec tie op hei lijk zal nu moeten uitwij zen. of de vrouw nog in leven was. toen zij op de rails werd gelegd Dan zou het geen geval zijn van moord, doch van doodslag. De volgende morgen had de man weer de brutaliteit bij zijn schoon ouders te informeren of zij al iets van hun dochter hadden gehoord. Diezelfde dag werd hij gearresteerd. Overwegwachter gemolesteerd Vrijdagavond riep men de assis tentie in van de politie bij de over weg a. d. Koppel. De dienstdoende overwegwachter zou door een per soon worden gehinderd. Het bleek, dat de overwegwachter een man, die over de gesloten bomen wilde klim men, had tegen gehouden, waarop een woordenwisseling ontstond en zelfs klappen werden uitgedeeld. Beheersinstituut wordt opgeheven Het beheersinstituut te Amersfoort zal op 1 Januari as. worden samen gevoegd met het kantoor te Utrecht. Medische Zondagsdienst Doktoren, alleen te raadplegen in spoedgevallen: A. A Verburg. De Bosch Kempcrlaan 3. Tel 6672. Clas H Schreuder. P Buyslaan 22. Tel 3137 Apotheken: Jansen. Langestr. 74. Tel 3677. Kraan. O. Soesterweg 89. Tel 4893. De Weyer. Leusderweg 212. Tel. 4837 Verloskundigen: Zr. Perk. H. v Vian- destr. 2. Tel. 5086, Zr. Vernhout. Soester weg 232. Tel. 3374. Gevonden voorwerpen Br. hond (Setter) met halsband; Rode muts; BI. alpinomuts; Porte- monnaie; Herders (een met hals band); Vulpotlood: Wanten en handschoenen: Vulpen; Portefeuille inh. ruim 50.Paar lederen handschoenen: Enige br. bankpapier Wit kin. Gim. schoentje: Bankbiljet gev. op 19 Sept. a h Postkantoor; Rok en schort; Etui met rozenkrans; Grijze mil. veldmuts: Can. tas mei inh.; Moker en breekijzer. I/" ERSTMIS is ons mooiste, maar Sinterklaas is ons aardigste feest. Het is ook ons meest omvat tende, echt Nedelandse volksfeest, omdat het in alle kringen en bij alle gezindten vrijwel eender wordt gevierd. Ieder gezin heeft zijn spe ciale tradities, maar voor het Sin terklaasfeest kan men toch ge makkelijker van de ene familie naar de andere over stappen. Aan sluiting heeft men overal. Kerstmis hangt voor de meeste mensen met religie samen en die kan men op velerlei wijzen beleven en realiseren. Ook niet-gelovigcn vieren het Kerstfeest, maar op een weer andere manier. Voor vele mensen, zelfs voor tal van kerke- li.jkcn, is Kerstmis een feest ge-v, worden, waarbij plezier te pas komt, uitgaan en zo lekker moge lijk eten. „Lachen, schateren, brul len om ons Kerstprogranniia" ad verteerde verleden iaar een bios coop in een der grote steden. Dat is alleen maar ccn symptoom. Zo iets vloekt met het wezen der Kerstgedachte, waarop wij ons gaan bezinnen in de komende we ken. Kerstmis ook een familiefeest bij uitstek is een feest van in keer. van wijding, voor velen van devotie. Sinterklaas is een feest van jo lijt. van uitgelatenheid en van goed bedoelde plagerij. Maar toch ondanks alle vro lijkheid. alle gelach en uitbundig gezang, voelen wij ook op het Sin terklaasfeest iets van het eeuwige. feest voor de kinderen is. Alle vie- ring^zonder kinderen is eigenlijk surrogaat. Gc moet de verrukte ge zichten van de kleintjes zien bij een verrassend geschenk, ge moet op merken hoe ze plotseling stil wor den als ze iets moois krijgen, waar ze lang naar hebben verlangd; een poppenwieg voor een meisje, een mecanodoos voor een jongen. Dan komt er iets verheerlijkts over de kleine en een stille ontroering over de volwassene. En kan het ook niet in de ziel treffen als een heel klein tje, het handie vertrouwelijk in de hand v^in de Sint. met fijn stemme tje een eenvoudig liedje zingt? Het best voelt u dit alles als u, een half uur nadat de nakiesrom- mel is opgeruimd, naar de slaapka mer gaat en daar de kleinen op van het opwindende festijn, rustig ziet slapen, 't hoofd op 't kussen wat roder en warmer dan gewoonlijk. Dan voelt ge, .boven alle beleefde pret uitstijgen dat gevoel, dat ook het Kerstfeest zijn glans en glorie moet geven, het gevoel van de lief de. zonder welke geen ware mense lijke vreugde kan bestaan. Eigen lijk is dat voor ons. volwassenen, dg kern van het Sinterklaasfeest. De liefde doet ons deel hebben aan het eeuwige. En daardoor heeft het Sinterklaasfeest, hoezeer om geven door luidruchtig jolijt, in we zen toch veel met het Kerstfeest gemeen, hoewel we dezelfde ge dachte dan veel-omvattender bele ven. Maar herdenken wii ook met Kerstmis niet die nacht, dat een... Dat komt doordat Sinterklaas een kindje werd geboren? WILLEM J. v. DAM In het gastvrije huis „De Haver kamp" te Soest (Kerkpad Z.Z. 105) exposeert cle Amersfoortse kunste naar Willem J. van Dam. Htf is in zekere zin de reporter onder de kunstenaars zonder het beeldend element uit 't oog te ver liezen en weet hij aangenaam en levendig te vertellen van de pitoreske oorden, waar hij is neergestreken. Geen wonder, dat, méér dan het schildery, de vlotte vibrerende aquarel het voertuig is van zijn gedachten; Deze aquarel len zijn vrij groot van formaat en hebben het rondborstige en gemoe delijke. dat behoort bij zijn natuur. Dicht bij dc werkelijkheid, ja soms, als in bepaalde stadsgezichten, het illustratieve naderend. Er is wel eens iets nadrukkelijks, dat mis haagt, en diep of verfynd is zijn kunst niet. Maar er is meestal een originele opzet, een eigen aanvat, een prettige, bekoorlijke kleur, en daarbij wat heel belangrijk is wordt Van Dam gesteund door een opmerkelijk grote tekenvaardig heid. Dit fleurige werk komt in een huiselijk milieu als hier misschien nog beter tot zijn recht dan in een koele, neutrale expositieruimte. In 't bijzonder noem ik zijn Drentse Boerderij (5), de St. Joriskerk met zuiver* gevoel voor toon en sfeer (14), de fiere Tulpen (8). De schil derijen, die hier hangen, zijn niet zijn minste (Gezicht op Soest en Beaufort). Het enige pastel (Oogst in Dren telen de enkele tekening doen ho pen dat v. Dam zich ook in deze technieken bljjft uiten, hoewel het hem blijkens de litho's en etsen, aan veelzijdigheid niet schort. C. A. S. Roode Kruis verraste militairen Dat ook de militairen in het Hospitaal en het Mil. Sanatorium te Amersfoort niet worden verge ten door de afdeling Amersfoort van het Ned. Roode Kruis, moge .daaruit blijken, dat aan ieder van hen ter gelegenheid van het Sin terklaasfeest. een zak met allerlei lekkers en snoepjes is uitgereikt, wat door de jongens zeer gewaar deerd werd. Jongen kwam onder vrachtauto Op de Langestraat ter hoogte van de Kortegracht, kwam de veertienjarige G. J. Z. met de aan hangwagen van een vrachtauto in aanraking. Hij werd ernstig aan zijn linker onderbeen gewond en had een bloedende hoofdwond. Hij is naar het St. Elisabeth's Zieken huis overgebracht. Zijn rijwiel werd geheel vernield. De politie stelt een onderzoek in. Staakt het vuren Twee militairen, die op Sin terklaasavond vuurwerk afstaken kregen een bekeuring. De Nederlandse Vereniging van ex-politieke gevangenen, district Hilversum kiest van 8 December af met de reisbio van deze organisatie standplaats op De Hof te Amers foort. Voor de Amersfoortse burgerij zal in deze reisbio gedurende enige da gen de documentaire film „Opdat wij niet vergeten" worden vertoond. Ingezonden mededeling „Het Liistenhuis" Krommestraat 66a Tel. 3062 b.h. Havik. De gelukkigen Onze vriend Splintertje heeft aan onze wekelijkse puzzelaars een da nige concurrent gehad. De oplossin gen vormden geen stapel meer maar gewoon een berg, waar aan haast niet te beginnen viel. We heb ben al onze moed bij elkaar gegaard en zijn naar Sinterklaas gestart. Dat is een neutrale figuur en hij was dadelijk bereid ons te helpen. Hij trok als winnaar uit de rijstebrij berg: 1. J. G. Stevenaar, Bisschopsweg 214, Amersfoort f 10. 2. Nora van Wezel, Gasfabriek, Scherpen zeel. 3. B. Vondeling, Anjerstraat 42, Amersfoort. 4. E. v. GulikPeper, J. v. Schaffelaarstraat 37 te Barneveld en 5. H. Wiggerman. Hogeweg 132, Amersfoort allen f 2.50. Bokkeduinen verwacht de handballers Het is wat de handbalsport be treft Zondag a.s. een drukke dag. Er worden, indien de weersomstan digheden het toelaten heel aantrek kelijke wedstrijden gespeeld en de handballiefhebbers zullen dan ook op de Bokkeduinen kunnen genie ten. Het eerste herenelftal van Amers foort speelt tegen Atlas I uit Am sterdam. Wanneer we de competi tiestand gaan bekijken dan zien we dat de Amsterdammers nog niet zo heel veel hebben gepresteerd. Toch zullen de Amersfoorters op moeten passen, want Atlas is altijd nog een zwarte tegenstander voor onze stad genoten geweest. Het eerste Dameselftal ontvangt Coubertin I uit Hilversum. Indien de Amersfoortse dames flink aan pakken dan kan deze wedstrijd weer 2 puntjes opleveren. Verder wordt er nog gespeeld: Heren: Amersfoort IIBHC I; Amersfoort IIIActief I. Tot afscheid van de eerste helft van de voetbalcompetitie wordt Zondag een mager inhaalprogram ma afgewerkt. Toch is dit pro gramma voor Amersfoort van bete kenis. H.V.C. ontmoet op Birkhoven een oude rivaal, T. O. G. uit Am sterdam. In de voetbalhistorie van H.V.C. komt de naam T.O.G. en kele malen voor waarbij vooral de promotie en degradatie een rol heeft gespeeld. Het succes is niet eenzijdig geweest. Beide partijen rt d' Oude Lanteern te Amersfoort, in de zo pittoreske Muurhuizen, werpt binnenkort haar schijnsel over een wel zeer merkwaardige expositie. Er zal zich namelijk van 13 December tot en met 11 Januari „Oude kunst binnen oude muren" bevinden waarvan de waarde uit kunst-historisch oogpunt moeilijk valt te schatten. De in de beide toonzalen en de gewelven te expo seren schilderijen en middeleeuwse beeldhouwkunst zijn afkomstig uit het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht, uit collecties van de kunst verzamelaar mr. M. J. Schretlen en uit een privé-collectie. Van de te exposeren waardevolle sculpturen zijn er oorspronkelijk een aantal uit Amersfoort afkom stig. De tentoonstelling is uit een ge lukkige samenloop van omstandig heden voortgekomen. De heer Ch. Mol van d'Oude Lanteern zocht naar iets goeds en de conservator van het A.B.M. te Utrecht keek rond naar een geschikte gelegen heid om een gedeelte van de zich in het museum bevindende middel eeuwse kunst in een passende om geving te exposeren. Ongetwijfeld leent zich het interieur van het oude huis in de Muurhuizen uitste kend voor de expositie van deze kunst, waarvan de sculpturen in de gewelven met kaarsverlichting wel zeer bijzonder tot hun recht zullen komen. De stukken dateren voor namelijk uit het begin van de 14e eeuw tot het einde van de 15e e'euw. Het is door het betrekken van stukken uit particuliere collec ties ook mogelijk de kunstbeschou wer een blik te gunnen op kunst werken, die anders nooit te bezich tigen zijn. Voorts is het zelfs mo gelijk op deze expositie, dat enkele stukken het bezit worden van de bezoekers. Op Zaterdag 13 December a.s. om drie uur leidt dr. D. Bouvy, conservator van het Aartsbisschop pelijk Museum te Utrecht, de expo sitie in. Soesterkwartier kan winnen Voor de korfballers is het Zon dag een belangrijke dag, Soester kwartier gaat de reis naar Amster dam ondernemen om T.O.G.O. te ontmoeten. Deze ploeg behoort eveneens tot de zwakken in de afdeling en ongetwijfeld zal er dus een zeer spannende wedstrijd ge streden worden om de punten te bemachtigen. Willen onze stadgeno ten de rode lantaarn aan anderen overlaten dan dient gewonnen te worden. Jammer is het dat J. Gou verneur niet mee kan spelen het geen natuurlijk een verzwakking betekent. Niettemin achten wij Soester kwartier wel in staat om minstens één punt uit de hoofdstad mede te nemen, maar dan zal met eenzelfde enthousiasme gespeeld moeten wor den als in de laatste wedstrijden tegen Tovers en M.E O. Het tweede twaalftal zal trach ten revanche te nemen voor de nederlaag tegen Giraffes 2 in Baarn. hebben elkaar nog al eens de loef kunnen afsteken. Wij zijn erg be nieuwd naar de wedstrijd. Het zal op Birkhoven in ieder geval wel spannen. Wij zijn optimistisch ge noeg om in dit geval een kleine ovei-winning voor de roodwitten te voorspellen. In dezelfde afdeling wordt de wedstrijd Westfrisia—U. V-V. gespeeld. Wij houden het op een overwinning voor de Enkhui- zers. In de derde klasse F staat alleen de ontmoeting tussen H.M.S. en D.W.S.V. op het programma. De uitslag van deze wedstrijd is vooral van belang voor de onderste plaats. Het terreinvoordeel voor H.M.S. kon wel eens doorslaggevend zijn. In de vierde klasse J. staan De Zebra's en Quick voor een kracht meting. De Anjersfoorters kunnen door een overwinning hun goede kansen belangrijk verbeteren. Hoe wel wij van de kracht van een op volle toeren draaiend Quick-elftal overtuigd zijn, durven wij toch geen overwinning voor de Amersfoor ters te voorspellen. Amersfoortse Boys speelt aan de Rubensstraat tegen Saestum. Wij verwachten dat de blauwwitten zich de zege niet zullen laten ontgaan. In de vierde klasse K moet V.V. O.G. naar Nijenrodes. Dit is een ontmoeting waarvan de uitslag moeilijk te voorspellen valt. T K ben gisteravond de goede Sint geweest. Vier uur lang, vier uur te lang. Een taxi voerde Piet en mij langs Amersfoorts we-, gen naar twaalf Amersfoortse hui zen. In twaalf gezinnen hebben wij vreugde en leed gebracht, zijn we doende geweest ontaarde jeugd op het rechte spoor te brengen en zoete kinderen te aaien en te kus sen. Het zoenen kwam geheel voor mijn rekening, omdat ik bebaard en besnord was en Piet een beetje sporen na zou laten, vanwege z'n verf. Twaalf malen loerden we achter de schermen, waarachter het werkelijke gezinsleven zich af speelt. Aanvankelijk hadden we geen moeilijkheden, uitgezonderd het geval met de mijter, die van mijn hoofd viel toen ik voor de eerste maal in de auto stapte. Maar zodra we het eerste huis binnentraden was het al mis. Mies- je, het dochtertje van m'n baas is wat je noemt een bijdehandje. En dan heeft ze nog de Vervelende gewoonte om hardop te denken. De natuur heeft mijn leven vergald door me een knobbelneus mee te geven, die Miesje steeds weer stof tot vervelende opmerkingen geeft. Sommige mensen noemen het een aardappel, fijngevoeliger kennissen spreken van een onrijpe aardbei Miesje hoort tot de pomme-de terre-categorie en dat bleek gister avond weer eens'overduidelijk. IK schreed natuurlijk waardig naar binnen. Er was ook wer kelijk niets dat mij verhinderde zulks te doen, zij het ook dat mijn snor in een zodanige positie was aangebracht dat ik moeite had mijn neus allerlei vervelende krie belingen te laten ontwijken. En die neuzentrekkerij scheen de aan dacht van het kindje Miesje te vangen. Nadat Piet zijn pepernoten door de deuropening had gegooid, waarvan tussen haakjes de helft in mijn mijter terecht kwam, wenkte ik de familie minzaam naar mijn schoot. Miesje kwam direct er. stond spoedig met de handjes op de rug en de ogen strak op mijn voorgevel gericht te zingen van: „Hoort wie klopt daar kinderen", toen ze plotseling de bevingen van mijn neus bemerkte. Onmiddellijk hield ze op met zingen, wendde zich tot haar vader en zei: „Hij heeft net zo'n gekke neus als mijn heerHaar vader pakte haar snel onder de armen en plantte het kind op een stoel in de hoek v^n de kamer. Daarmee was echter de pijn niet voorbij, want terwijl haar broertjes voor mij zongen en de moeder, bij mij op schoot zittend, allerlei vermaningen aanhoorde, loerde het kind naar mijn neus. Ze zat maar stil, ze zei maar niets en trok alleen maar met haar neus. Dan naar links, dan naar rechts, ai naar ik de mijne bewoog. Piet pak te de geschenken uit, maar halver wegen de grote mand, zei ik dat we geen tijd meer hadden. Drie minu ten later stonden we, omgeven door alle leden van het gezin, weer in de gang. Alleen Miesje zat nog in haar stoel. „Hij heeft net zo'n gekke aardappel als mijnheer hoorde ik haar zeggen. Wat zijn kinderen toch scherpzinnig, niet waar! DE volgende familie leverde weinig moeilijkheden op. Men kende mij er niet en dus voelde ik me er iets vrijer. Een klein joch, Keessie geheten, moest ik zeggen, dat hij in het vervolg 's morgens met een droge broek wakker moest worden. „Ja, Sinterklaas," zei de hummel en tegelijkertijd voelde ik mijn knie, waarep het knaapje ge zeten was, warm en meteen daarop nat worden. In de wagen hebben we naarstig gezocht naar een snel- droogmiddel, dat evenwel onvind baar bleef zodat St. Nicolaas in de volgende woning moeite had zijn eer hoog te houden. Vijf adressen verder was ik nog niet droog. Het meeste plezier beleefden we in het achtste gezin. Hier geen kleine kinderen, doch twee lieftallige meisjes, een vrolijke vader en moeder op leeftijd en een jaloerse verloofde. Toen we weg gingen was Piets gezicht wat witter ge worden en had ik mijn snor ver loren. Voor het raam wuifden twee halfzwarte meiskes ons na. Beste mensen. Zoals U. ziet wordt het een brief, en wel van Splintertje. Ja hoor. ik ben zelf bij de loting geweest die we moesfen houden tussen dc honderden goede oplossers. Ze schreven me van de krant; Kom nou alsjeblieft want alleen komen we er met uit. de secre taresse is nog steeds met helemaal bij gekomen van dc schrik en per slot van rekening vinden de lezers het maar wat leuk als jij dc winnaars aanwijst. Nou, het was me wat. hoor. De hoge stapel brieven lag op een bu reau. Ik moest nog een halfuurtje wachten en heb toen eens even in de oplossingen zitten neuzenAardige briefjes waren er bij. Van die vrien delijke haftelijke woorden, waaraan het anders in deze tijd nogal eens ont breekt. „Ik hoop dat Splintertje een goeie dag heeft en dat hij niet te laat naar bed gaat. omdat hij alle post door moet kijken", schreef er een. Wat doet je dat goed, hè. zo'n mede leven. Er waren ook gedichten bij. o.a. van een meneer op de Vcluwe en van een ander uit Amersfoort. Een jongen die Jan heet cn de oplossing had gevonden, bleek een welgevulde dichtader te hebben. Hij schreef: Splintertje reed voor Sinterklaas. Hij was iedere Zwarte Piet de baas. Deed zijn inkopen in Amersfoortse zaken. Om spoedig zijn zakken vol te maken. Hij deed dit met veel plezier. En komt ook het volgend jaar weer hier. Laat ons dus met Splintertje hopen. Doet in Amersfoort al Uw inkopen. Vindt U 't niet aardig? Nou. ifc wil wel weer meewerken volgend jaar. Maar met met zo'n vreemde droom. Het gekke verhaal had enkele kinde ren tot tekeningen in allerlei kleuren geïnspireerdEen mevrouw vond dat het knaapje uit m'n droom U weet wel. dat plotselinge zoontje er wat bekaaid af kwam. Achteraf bekeken ben ik het wel met U eens. mevrouw. Maar U moet% rekenen, ik was wat verbouwereerdZo'n geval had ik immers nog nooit aan de hand gehad. Nou. dc prijswinnaars staan ergens anders in dit blacL vermeld. Ik hoop voor U dat U er pij bent. En anders volgende keer maar wat meer geluk toegewenst door SPLINTERTJE. „Paarlen van de kroon" Een van de merkwaardigste Franse filmproducers is zeker wel de bekende auteur en acteur Sacha Guitry. Na zich vrijwel zijn gehele leven uitsluitend aan het toneel gewijd te hebben, verklaarde hij een tiental jaren geleden plotseling een vurig voorstander van de cine matografie te zijn en wierp zich op de filmproductie. Sacha maakt ech ter films „volgens eigen vinding". Zoals hij als acteur voornamelijk optrad in stukken, die door hem zelf geschreven waren, zo produ ceert hij ook uitsluitend films, die geheel door hemzelf geschreven ge regisseerd en grotendeels ook ge speeld worden. Hij werpt alle be staande filmwetten omver en stoort zich aan geen enkele traditie. Sa cha laat zich slechts leiden door zijn eigen fantasie. Zijn scenario alleen reeds is een wonder van originaliteit. „Paarlen van de Kroon" werd dan ook des tijds op de Bienale te Venetië be kroond met de beker voor de bes te scenographie. „Paarlen van de Kroon" is een historische film, in zoverre, dat er historische perso nen in spelen. Maar zoals hij het niet te nauw neemt met de wetten van de film. zo bekommert hij zich ook niet te zeer om historische juistheden. De film behandelt de ge schiedenis van de vier paarlen. die de Engelse Kroon sieren. Deze paarlen maakten oorspronkelijk deel uit van een collectie van zeven paarlen, die eens het eigendom was van Paus Clemens VII. In de loop der eeuwen geraakten deze paarlen in handen van tal van groten der aarde (Hendrik VII, Frans I, Anna Boleyn, Maria Stuart, Madame Du- barrv. Napoleon, Keizerin Eugénie en vele anderen), totdat op een ge geven moment drie paarlen spoor loos verdwenen. Guitry heeft deze drie paarlen echter opgesppord, d. w.z. waar historische feiten ont breken. riep hij zijn speels vernuft te hulp om de geschiedkundige leemten aan te vullen. Hij springt door de eeuwen heen, voert ons van de 18de eeuw in de 16de, om dan weer in een fractie van een seconde ons over te brengen naar de moderne tijd aan boord van de „Normandië". En steeds over heerst zijn luchtige fantasie. Zijn ge hele werk sprankelt van de ver fijnde Franse „esprit", zoals men Vorige week werd de hockey-competitie onderbroken om de velden te sparen, hetgeen de competitie zelf geen nadeel berokkent, daar de afdelingen der KNHB over het algemeen niet meer dan zeven teams bevatten (de AMHC-dames delen met slechts vier elftallen hun afde ling). Het is dus bij hockey, beter nog dan bij voetbal, mogelijk om eens een Zondag uit te blazen. Maar deze week zal de witte bal weer rollen op de AMHC-terreinen op Birkhoven, want liefst vier elftallen spelen een thuiswedstrijd. Gelijk spel voor de lieren? De heren ontvangen huil oude rivaal SCHC I uit Bilthoven. Dit elftal heeft nog steeds serieuze kam pioens-aspiraties, en hoewel zij op de duur wel zullen moeten wijken voor Kampong, toch zijn de Bilt- hoveners nog altijd geduchte tegen standers. De eerste ontmoeting tus sen SCHC en AMHC, in Bilthoven, eindigde in een gelijk spel (33) zodat beide elftallen erop gebrand zijn om ditmaal een beslissende uit slag te forceren. Onze stadgenoten hebben deze keer het voordcel van het eigen terreint zodat wij min stens wederom een eerlijke verde ling der beide puntjes mogen ver wachten. De AMHC-dames krijgen een zware, wellicht zelfs té zware taak te vervullen. Zij ontvangen n.l. de leidster, BDHC II uit Bloemendaal. Dit elftal is tot nu toe nog steeds ongeslagen (één keer speelde het gelijk) en het spreekt dus vanzelf, dat ook ditmaal deze reputatie zal worden verdedigd. De Amersfoort se dames gingen voor enige weken in Bloemendaal kansloos ten onder; de her-opstelling van de dames Krol en Scheepstra geeft ons echter een Burgerlijke stand Geboren: Willem Alexander, z v W. G. Polhout en G. van Putten; Dirkje, d v J. M. Eland en D. Stof- felsen; Fenna, d v D. J. Munter en H. van de Vis; Adrianus Hendrikus Franciscus. z v J. E. J. Huurdeman en C. van Eijkelenburg; Frederik Ni colaas, z v N. H. Ridderbos en W. M. de Rooij. Overleden: Petronella Johanna He Raad. 64 jaar. echtgen van H. G. W. Ham: Jantje Johannes, ongehuwd. 68 jaar: Johannes Bartholomeus Hamers. 5 dagen, z v M. Hamers en M. B. van Westerlaak. geringe hoop, dat deze keer de uit slag gunstiger zal zijn. Het wedstrijdprogramma der re serve-teams luidt als volgt: Dames IIBe Fair II Heren II—Schaerweyde IV. SCHC III—Heren III. dat van hem kent uit zijn beste werken. Hij speelt zelf met een ver bluffend gemak vier, vijf rollen, commentarieert ondertussen het doen en laten der andere handelen de personen, last met een kleine conférence twee scènes aaneen en dat alles met een vaart en tempo, met geest en humor, dat men ge boeid blyft van het begin tot ein de. „Tahia" in City ..Een charmante en schone prinses, sprookjesachtige décors, ranke vis sersbootjes, listige streken, liefelijke momenten, zoete hawaiianmuziek, ziedaar de ingrediënten van de kleu renfilm Tahia, de eilandprinses" die in City wordt vertoond. Men komt onder de bekoring van de mooie pracht en de idyllische momenten en men huivert van de griezelige wreedheden van een tokohouder. Die niets en niemand ontziet om zijn doel te bereiken. Met grote spanning verwacht men de uitbarsting van een aardbeving in al zijn verschrikkingen. Maria Montez als de schone prin ses. Jon Hall als haaienvisser. Sidnev Toler als manusje van alles en last but not least Sabu als het vriendelij ke jochie, die maken van deze film het zoete en tegelijk wrede verhaal dat men niet zo gauw zal vergeten. Een spannende één-acter „Het Verraderlijke hart" en het wereld nieuws completeren deze vertoning. Noteert U even GRAND: De paarlen v. d. Kroon (18 jr.). 14.30, 18.45 en 21 uur. Zondag: 14, 16.15, 18.45 en 21 u. CITY: Talia, de eilandprinses (18 jr.). Zelfde tijden als Grand. REMBRANDT: 2e deel van „De Jungle Koningin". De vlucht naar de vrijheid. (14 jr.). Vrijd. en Zat. 14.30, 18.45 en 21 u.; Zon. 14.00 16.15, 18.45 en 21 u. Overige da gen: 14.30 en 20 uur. 6 DEC.: St. Nicolaasbal, dansclub „Victor Silvester". Acad, de Danse, 21 uur. Postduivententoonstelling „De Eendracht", café „De Hoofd poort", Leusderweg. Bal-costumé, R.H.B.S.-club, Markthal, 20 uur. Kindervoorstelling City Theater 14 en 16 uur. 7 DEC.: Hum. Verbond. Spr. de heer A. Treurniet: „Muze achter prikkeldraad". Volksgeb., 10.45 uur. Kindervoorstelling City Theater 14 uur. 8 DEC.: Lezing dr. Ridderbos: „Tropisch Nederland" met film, Amicitia, 20 uur. 9 DEC.: Rode Kruisfilm: „Op de bres", Amicitia, 20 uur. Ned. Vrouwen Electr. Ver.: Theemiddag P.U.E.M.-keuken, 14.30 uur. OPENB LEESZAAL EN BIBL. dage lijks ruilen v. boeken 1417 u. DL Vrijd. avond ook van 19—21 u. Leesz. geopend dagelijks 10—12.30 iL en 14—17 u. DL en Vrijd. ook 19—22 uur. Het programma voor de biljart competitie van het district Eem- land ziet er voor de komende week als volgt uit: Cadreklasse 8 Dec. Tolsteeg II —Centraal 9 Dec. Gouden Ploeg I —Noord Brabant I 11 Dec. Vergulde Wagen IINoord Brabant III Eerste klasse libre 8 Dec. Nieuwe Kei I —Gouden Ploeg II 9 Dec. Ons Genoegen I Metropole I 9 Dec. Zonneheuvel I Leusderkwartier I 12 Dec. Vergulde Wagen III Ons Genoegen II Tweede klasse libre 8 Dec. Soestdijk I —Vergulde Wagen IV 9 Dec. Centraal II K.O.T. I 9 Dec. Metropole II Nieuwe Kei II 10 Dec. Leusderkwartier II Animo I Derde klasse libre 9 Dec. Leusderkwartier III Tavenu I 10 Dec. Middelwijk I Pauw I 10 Dec. O.D.L. I Vergulde Wagen V 11 Dec. Gouden Ploeg III D.O.S. I Vierde klasse libre 10 Dec. Ons Genoegen III Metropole III 10 Dec. Animo II Soestdijk II 11 Dec. Centraal III Tavenu III 11 Dec. K.O.T. II Eemlust I Vijfde klasse libre 9 Dec. D.O.S. II —K.O.T. III 10 Dec. Soestdijk III Middelwijk II 10 Dec. Pauw II O.D.L. II 11 Dec. Leusderkwartier IVZonneheuvel II Zesde klasse libre 8 Dec. Vergulde Wagen VIZonneheuvel III 10 Dec. Oosterpark II Ons Genoegen IV 10 Dec. Eemlust II —Tavenu IV 12 Dec. Animo III —Centraal IV

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2