Kansen onzer athleten op de l Olympiade Geen Internationale Sinterklaasavond De heer Moerman over: Fanny onze hoogste troef Onze sprinters zullen zich specialiseren op de 4x100 meter estafette Spiegel der werfld Een toverruit Nieuwspalet Voor ons eigen kamertje Radio-programma TUINKALENDER CHEFAROX Rusland spookt in de trein 4 Zaterdag 6 December 1947 r J Eenzaam en verlaten staat op één van de mooiste plekjes van het natuurreservaat van de Lage Vuursche éen een voudige geheel uit dennenstammetjes opgetrokken hut. Door nijvere handen van leden van de Gooise Athletiekclub is deze blokhut, welke in de barre hongerwinter van '44 op '45 dienst heeft gedaan als arbeidsdiensthut, omgetoverd tot een ideaal trainingscentrum, dat in den lande z'n weerga niet vindt en welke naar Scandinavisch voorbeeld is opge trokken. ..Thans zal men hier iedere Zaterdagmiddag een vijftiental dames-athleten kunnen aantreffen, die in de vol maakte rust van deze natuur, consciëntieus trainen onder de bezielende leiding van Jan Blankers." Goede, maar geen topprestaties Dit vertelde ons de heer Moer man, de K.N.A.U.-official. in een onderhoud dat wij met hem hadden en waarvan w;i reeds eerder iets hebben verteld. Ging: toen ons ge sprek allereerst over de wijze van training; van onze athletische can- didaten voor de Olympische Spelen, toch sprak het vanzelf dat wij de heer Moerman ook eens polsten over de kansen welke wii volgend jaar hebben. ,,Daar is niet zo heel veel van te zegden. Wii weten nog; van onze vrienden uit de Verenigde Staten bitter weinig; af. En met hen heb ben wü terdege rekening; te hou den". „Maar onze prestaties tiidens de diverse landenwedstrijden in het afgelopen seizoen ziin toch zeer be hoorlijk geweest?" Ja zeker. Wii hebben van België. Zwitserland, Tsiecho Slowakiic, Noorwegen en Denemarken gewon nen. Maar." liet de heer Moerman er direct op volgen, „laten wii ons hierop niet blind staren. In afwii- king met vroegere Olympiades hebben wfi thans geen topsprinters. Het ziin slechts middelmatige lo pers. Maar ook hiermede is veel te bereiken. Kijk maar eens naar Ita lië, dat in '36 de 4x100 meter esta fette ook met vier middelmatige sprinters als tweede achter Ame rika eindigde. Wij zullen ons naar dit Italiaanse voorbeeld ook hierop gaan specialiseren. In aanmerking komen dan Klein (V. en L.). Lam- mers (A.V. *45). Scholten (A.V. '23), Jan Zwaan (A.A.C.) terwijl ook nog Nussen A.A.C.Blokker (A.V. '23). en Prins van Veenen- daal op de nominatie staan. Verder bestaat er kans dat Zwam In het nummer 110 meter horden zich in de finale werkt en dat zo wel Slijkhuis als De Ruyter hun series wel zullen weten te winnen. Op een der eerstg drie plaatsen zul len wij voorlopig maar niet reke nen. Er wordt echter veel en goed geoefend en de lopers zullen zeker van zich doen spreken. Enthousiaster was de heer Moer man gestemd over de dames. Na tuurlijk is Fanny BlajikersKoen, met haar zeven wereldrecords, on ze hoogste troef op de Olympische Spelen en vooral op de 80 méter horden, het technisch nummer dat Fanny volkomen beheerst, zal zü een zeer goede kans maken om on- driekleur aan de middelste Olympische mast te doen wapperen. Het is echter jammer, dat door de chronologische indeling de num mers hoogspringen en estafette sa menvallen. Fanny zal daarom niet uitkomen op het nummer hoog springen welks wereldtitel z\j even eens in bezit heeft. Bij de estafette doen wij," aldus de heer Moerman, „met de dames BlankersKoen, Koudijs, Timmer en nog een vierde, die vermoedelijk gekozen zal wor- dn uit de dames Eefje Piel, mevr. StadtDe Jong (Celebes), Noord- Slijkhuis op dc 1500 meter. DE internationale socialistische conferentie in Antwerpen was een variatie op een re^ds alom be kend en uit den treure herhaald refrein. De tegenstelling Amerika- Rusland verdeelt de wereld. Men kan het betreuren, men kan trach ten de tegenstelling zo weinig mo gelijk scherp te doen zijn, men kan hopen dat zij niet blijvend zal zijn eventueel, maar zij is er, en elke internationale oriëntatie zal daar mee rekening moeten houden. Ook over de conferentie van Antwerpen liep dezè scheidingslijn, maar zij werd gekruisd door een andere. Voor het huidige socialis werking steun had kunnen krijgen in de binnenlandse partijstrijd, was er trouwens weinig aan gele gen. Het is de vraag of er nog be hoefte bestaat aan een gezamen lijke politiek, zolang niet meer landen in Frankrijks positie raken, en daar is weinig kans op. Het ka rakter van het socialisme is aan merkelijk veranderd. Het heeft niet meer de uitzonderingspositie van een belangen-gemeenschap der arbeiders, maar is een formule geworden voor een in elk land an ders genuanceerde politieke in houd, die al lang niet meer tot een bepaalde klasse is beperkt. Het Fanny op haar best raven (Palthena. R'dam), en Noordhof (Brunhjlde). een goede gooi naar de titel." „Hoe staat het met de andere nummers „Ook hier ziin de prestaties van onze meisjes uitzonderlijk. Natuur lijk zal Gerda Koudijs bii het num mer verspringen wel zorg dragen dat Nederland kan juichen, terwijl mej. Koning (Gona, Den Haag) en mevr. TcunissenWaalboer (UDI, Arnhem) het bii het speerwerpen zeker tot de finale zullen brengen. Voorts heeft mevr. Panhorst-Nies- sen van Sagitta met haar discus eveneens een redelijke kans." We wisten nu genoeg. Uit het geen ons de heer Moerman op pret tige, ongedwongen en vlotte wijze had verteld, was het ons duidelijk geworden dat de hoogste autoriteit op athletiek gebied in ons land. de machtige K.N.A.U., niets onbe proefd laat. om te zorgen dat de candidaten van de Olympische Spe len beslagen ten lis komen. Met een geselecteerde keurploeg van bondscoaches, onder centrale leiding van de ,.opper"-coach Jan Blankers kan 't niet anders of onze athleten zullen een behoorlijk fi guur slaan. Daarvoor is het mate riaal, dat de trainers onder handen krijgen, te goed, daarvoor zijn ook onze dames en heren athleten men taal zo uitstekend in conditie. Zaterdagse puzzle 1) 2) 3) 4) 5) 6) me ligt er een dubbel probleem, j v/aren daarom voornamelijk de so. Men kan ter bescherming van de l r;alistGn van de oude school die democratie afstand nemen van de communisten, maar dat betekent dikwijls een coalitie zoeken met behoudende elementen of zelfs zie Frankrijk het gevaar riske ren van ondemocratische invloeden van de andere kant, men kan ook voor alles de internationale solida riteit van de arbeiders willen handhaven met het risico. zie Polen en de rest. Tegen het eerste standpunt pleit de mogelijkheid dat de arbeiders het vertrouwen in dc soc. democratie zullen verliezen, j/.":en het tweede de zekerheid dat men er niets mee opschiet. Dit is in Antwerpen ondubbelzinnig ge bleken. Europa krijgt' met het plan- 2-Tarshall de kans op herstel. De ommunisten, en hun vrienden noodgedwongen ook, laten niets na l om het plan te doen mislukken Samenwerking op d i t punt is niet mogelijk, maar het is nu eenmaal de voornaamste inzet van de hui dige wereldpolitiek. I E verdeeldheid over de te vol- J gen tactiek was te groot om niet tot resultaten te komen. Een koele buiging naar de Ameri kaanse hulp (zonder het plan- Marshall te noemen), enige ver ruiming van de bevoegdheden van het Londense secretariaat, en het voornemen om later, met de wes telijke partijen onder elkaar, nog eens over het Amerikaanse plan te praten. Van de wederoprichting van de Tweede Internationale kwam niets, dat was bij het begin van de debatten al duidelijk. Men kon de partijen van achter het ijzeren gordijn niet in de £teek laten (en men kon ze ook niet nader tot het westen brengen, daarvoor traden zij te agressief op). Behalve voor Frankrijk, dat van een nauwere internationale samen- Q;alisten een Internationale wilden, en on der hen zijn nu juist ook degenen te vinden die in elk geval niet vol ledig met de communisten willen breken. Onder deze omstandigheden was het nauwelijks nodig dat de con ferentie van Antwerpen een keuze zou doen. want de keuze is al ge daan door elk land afzonderlijk, en verschillend naar de omstandig heden. Men kent de gang van zaken bij de zogenaamde toverruiten; het eerste horizontale woord is gelijk aan het eerste verticale, het tweede hori zontale aan het tweede verticale enz. enz. Toverruiten met woorden van drie en vier letters zijn niet zo moeilijk. Met vijf letters is het al veel moeilijker en met zes welhaast onmogelijk. Toch zijn wij er in ge slaagd een toverruit met zes woor den van zes letters samen te stellen. Ziehier om U op weg te helpen eerst een opgave van de-te gebrui ken 36 letters: 8 maal a, 1 maal d, 6 maal e. 1 maal g. 2 maal k, 3 maal 1. 2 maal m. 2 maal n, 3 maal r, 5 maal s. 2 maal t en 1 maal ij. De omschrijvingen der zes woor den ziin in alphabetische volgorde: half-edelgesteende (meerv.), be trouwbaar. Portugees eiland. Egyp tische koning, ondeugend, leuk, meisjesnaam. Let wel: de omschrijvingen zijn in alphabetische volgorde gegeven, dus niet in de volgorde 1 tot en met 6. Oplossingen voor Donderdag op een briefkaart in te zenden aan de redactie van ons blad. Voor goede oplossingen stellen wij prijzen beschikbaar: een van f 10,en vier van f 2.50. Levenslange gevangenisstraf en ontzetting uit het recht ooit een journalistieke functie/uit te oefe- dat was de straf, die de proc. fisc. bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam eiste tegen H. J. J. Marlnus, die tydens de bezetting o m. artikelen in de Telegraaf schreef onder het pseudoniem Hama. De Haarlemse politie heeft een jongedame gearresteerd, die in Ka tholieke Kerken damestassen weg nam, als de eigenaressen zich naar de communiebank begaven. Op dege wijze pleegde zjj tien diefstallen, waarbij zij eenmaal 300 gulden buitmaakte. De inhoud bonkaar ten der tassen verkocht zij tegen zwarte prjjzen «f» In Emmen is, een personen auto op een onbewaakte overweg door een trein gegrepen en vernield. Een der inzittenden, een dame uit Ter Apel, werd gedood; de chauf feur zwaar gewond. •f» Zaterdag zal in het departe ment van Buitenlandse Zaken in Nanking een luchtvaartovereen komst worden getekend tussen China en Nederland. Aan een Londense buschauffeur die zich onderscheiden heeft bij de bevrijding van Nederland zal de gouden medaille van de orde van Oranje Nassau worden toegekend. Op de lijn AmsterdamBata via zal de Iv.L.M.-directie binnen kort de Skymaster vervangen door Constellations. Deze wijziging wordt geleidelijk ingevoerd, •f» Wanneer'het weer meewerkt, zal getracht worden het onlangs bij stormweer op het IJsselmeer ge zonken schip „Madjoe" te lichten. Vermijd onnodig lawaai! Het permanent anti-lawaai comité heeft verzocht het binnen scheepvaart- reglement te wijzigen, opdat in be bouwde kommen het gebruik van de seheepssirene wordt beperkt. De K.N.A.C. vraagt: „Auto mobilisten, de benzine is schaars. Wilt U bij het wachten voor open bruggen, veren of gesloten spoor wegovergangen de mutor afzet ten ioekbespreking „UPS" EN „DOWNS" IN HET INDISCHE LEVEN Dc schrijver van dit boek, die in '93 overleed, zou vermoedelijk in het vergeetboek geraakt zijn, als de ïongc literatoren van de Forum- groep Ter Braak en du Perron, hem niet naar voren hadden gehaald, als een aan Elsschot, Willem Paap cn Nescio verwante figuur. Indertijd toonde Van Deyssel ook wel acn- ting voor „Maurits" het pseudo niem, dat Daum vaak gebruikte maar deze „tachtiger" kon op de duur toch niet goed zetten, dat Daum zo weinig „literair" deed. En dit nu is juist wat hem weer aan zien heeft gegeven bii de zoëven- genoemde groen. In 1936 verscheen, met een inleiding van du Perron, een herdruk van Goena Goena, da terend van 1S87, cn thans dit ver haal, „Ups en Downs in het Indische leven", dat oor spronkelijk als feuilleton in het Bat. Nieuwsblad is verschenen (1890). Zijn stof putte Daum gedeeltelijk uit de nog ongeschreven geschie denis van de Pamanoekan- en Tjiasemlanden. waar de schatrijke familie Hofland, waarop de figuren schijnen geïnspireerd, er een com plete hofhouding op nahield, om Ja ter totaal in verval te geraken cn zelfs in de kampong te belanden! Daum is een goed verteller aan echte vertellers is onze literatuur nu juist niet rijk! en spéciaal het eerste deel is voortreffelijk als ze debeeld. Leerzaam ook en actueel voor hen, die nog altijd met hun gedachten in het oude koloniaal systeem verward zitten. Deze uit gave (Contact. Amsterdam) is ex tra interessant door een uitvoerige karakteristiek van de schrijver, welke R. Nieuwenhuys aan de ro man toevoegt. JAN KEES KNIPTE EEN GAATJE IN DE ZAK VAN ZWARTE PIET Hoort Hoort vie klopt daar kinderen vie klopt daar kinderen Hoort wie tikt daar zachtjes tegen het raam Het is een vreemdeling zeker Die verdwaald is zeker. Ik zal eens vragen naar zijn naam Sintnicolaas. Sintnicolaas. 7ONGEN ze allemaal bij de fam. van Kooten en direct daarop werd er op de deur geklopt. Ze za ten allemaal in spanning wat er komen zou. Langzaam ging de deur open en daar trad waardig Sinterklaas bin nen met Zwarte Piet huppelend achter zich aan. die de zotste sprongen maakte en buitengewoon vrolijk was: Ha. ha lachte hij: alle maal lieve kindertjes hier ik zie, maar zeker weten ik niet doe. mis schien Sinterklaas alles in boek op geschreven heeft. Ha. ha. ik be nieuwd ben. anders ik ze in de zak stop. De kinderen joelden allen van plezier, alleen Jan Kees. de duvel van de familie, heeft 't wel een beet je benauwd, maar hij was toch niet 7.0 erg bang hoor. Zijn twee broertjes Ab en Han waren ook geen zoetertjes en niet te vergeten Trix en Juul zijn zusjes. „Gaat U toch zitten," zei Vader en zette een stoel voor Sinterklaas neer; deze nam plaats. Zwarte Piet ging achter hem staan. „Zo, zo," zei Sint, „ik ben blij dat ik zit. Piet geef mij het boek eens aan, dan zal ik eens kijken met wie ik nog een appeltje te schillen heb." Sinterklaas pakte het boek van Piet aan en bladerde het aandach tig door. Ha, hier heb ik hét geloof ik. „Ab wil jij eens even bij mü ko men?" Ab ging met een stalen gezicht, maar inwendig sidderend van angst. Sinterklaas had Ab niet zo heel veel te vertellen, hij kreeg een klein preckje en daarmee was het afge lopen, eveneens dp anderen, behal veJan Kees, die kreeg wel de gelijk een standje. De moed zonk hem dan ook in de schoenen toen hij bij de grijsaard moest komen en Zwarte Piet, die lachend met zijn roe heen en weer zwiebérde. „Zo jongeman, over jou ben ik niet zo heel erg tevreden. Ik' hoor zo nu en dan wel eens het een en ander. Je bent nog wel eens een wilde bras en je hebt nog pas geleden een ruit ingegooid." „Nietwaar Sinterklaas, dat heeft Ab gedaan." zei Jan Kees, die weer spraakwater kreeg. ..St. st. wil jij wel houden je mond eens." zei Piet en gaf Jan Kees een tik op zijn broek.met de roe. „Ja "jongetje maar jij moet toch heus oppassen, ik wil het volgend jaar niet weer van zulke dingen ho ren," zei Sinter klaas. die net deed of hij het niet ge hoord had wat Jan Kees zei. Geef hem dan toch maar zijn cadeau tjes Piet." „Ik niet over denk, ik hem in de zak stop." En Piet pakte Jan Kees op en stopte hem al spartelend in de zak, onder groot gelach van de anderen. Maar Jan Kees was een grapjas, hij had een klein schaartje in zijn zak en knipte toen con gat in de zak van zwarte Piet en stak ziin hoofd erdoor en guitig keek hij naar buiten. Zo huppelde nu Piet rnet Jan Kees op zijn rug door dc kamer. Aan het gelach kwam geen einde. Toen beval Sint Piet, Jan Kees weer vrij te laten en nu eens wat lekkers te strooien. Met gulle hand strooide Piet de nepernotcn door de kamer en de kinderen rolden als balie over el kaar heen om te grabbelen. Maar toen dit feest afgelopen was, moest Sinterklaas toch heus weg en onder luid gejuich weg hij nagewuifd. AT is dat voor een raar kerel tje met kleren aan van cijfer tjes? vragen jullie je misschien af. Ik zal het jullie maar gauw vertel len: -Het is Bruintje Beer. Ieder cijfertje geeft een kleur aan. 1 beige 2 bruin 3 groen 4 rood 5 groen Kiik eens even in moeders \Vol- mandje of je deze kleuren bij el kaar kunt krijgen. Nu nog een lapje jute. waarvan de afmetingen onge veer 30 cm. lang en 15 cm. breed zijn en we kunnen aan de slag. Wc beginnen met de schoenen van Bruintje Beer en zorgen dat hij pre cies in het midden van de lap komt te staan. Als ons Beertje met zijn vriendelijke snuit keurig in kruis steek voor ons ligt, lijkt het net of hij zeggen wil: „Waarom hebben jullie mij geen handen gegeven?" Gauw doen we dan een beige draad in de naald en maken een paar ho rizontale streepjes precies onder zijn mouw. Daarna geven we hem natuurlijk nog vijf vingers, die we heel klein in verticale streepjes maken. De achterkant van ons lapje is allesbehalve netjes geworden door al dat aan- en afhechten van draden Vraag moeder of zij je even helpen wil om hierachter een lapje te naaien. Zorg er wel voor, dat Bruin tje ongeveer 3 a 4 cm van de kant moet blijven, zodat hij in een lijstje van jute staat. Eindelijk is ons Bruintje dan klaar en kunnen we hem op onze slaapy kamer hangen. Wie weet vertelt hij jullie 's avonds, vóór het slapen gaan, wel een spannend avontuur. DE BOMINO-PUZZLE Het domino-stenen briefje de nuzzle in onze krant van Zaterdag 29 Nov. had de volgende inhoud: ..Beste Lous en Ko. Afgesproken, beste mensen. Vijf December komen wij met de kinderen het St. Nicolaasfeest vieren. Wij brengen de peper noten mede en dan hopen wij jullie met Kerstmis hier te zien. M n man verzorgt de kalkoen uitstekend. Arm beest Nu lui tjes, ontvang de hartelijke groe ten van Jan en van je TOOS voor de prijswinnaars zie pagjna 2 Hedenavond HILVERSUM I. 19.— Piano; 19.30 19.30 v.d. Jeugd; 19.45 Uitz. v. Ned. in Duitsland; 20.Nws; 20.03 Din gen van de dag; 20.15 Notenkraker; 21.15 Soc. commentaar; 21.30 Week end ork.; 22.Luisterspel: Adriaan en Olivier; 22.35 Malando; 23. Nws; 23.15 Hobbyhoek; 23.30 Lest best. HILVERSUM II. 19— Nws. weer; 19.20 Metropole ork.; 19.45 Banden, die binden; 39.55 Orgel; 20.Nws; 20.05 Actualiteiten; 20.12 Gewone man; 20.20 Wie weet hoe deze plaat heet; 20.30 Lichtbaken; 21.Mor gen is het Zondag; 21.40 Een koets vol verhalen: 22.Viool: 22.10 Weekend serenade; 22.40 v. Rooycns. 22 45 Gebed; 23.— Nws; 23.15 Gr. muziek. Morgen HILVERSUM I: 3 Nws; 8.18 Zin gende torens 8.30 Platteland 8.40 Zondagmorgenmelodieën; 9.12 Sport; 9.15 Men vraagt; 9.45 Geest, leven; 10.Zondagshalfuur; 10.30 Kerk dienst: 11.45 Tot het hart van ons volk; 12.Zaandijks fanfarecorps; 12 30 Zondagclub; 1240 Zangvereni ging: 13.Nws. 13.15 Avroleans (Ingezonden mededeling) ui SMAK eujk EET$IUE BAN9 FEUILLETON 3) Weggevaagd waren meteen alle heldhaftige voorstellingen en plannen: Peter was de kleine burger geworden, die zijn schamele have uit het krijgstumult wil redden En de begeerte naar zijn fototoestel was dan ook zo hevig, dat hij terstond zijn schuilplaats verliet en over de stoffige grond voortkroop. tussen de bankenrijen door. zoekend naar de plaats, waar hij zijn apparaat had neer- geleed. toen de duizeling hem overviel. ..Hier moet het zijn." dacht Peter, bij rij 11 gekomen Nu kwam het gevaarlijke moment. Hij moest een weinig overeind komen om op de bank te kunnen zien en hij wenste, dat hij 'n helm had. ..Daar gaan we dan", sprak hij zich moed in. „Eén. twee. héél vlug... Maar er gebeurde niets. En het fototostel lag niet m rij 11. Voor waarts weer. Tèk. ging het. nu rechts van Peter. Dèng!, links van hem; gekraak van hout. Toen piepte de deur en Peter, die juist langs rij 12 keek. vergat zijn hoofd terug te trekken en zag op de drempel een man in een lange, zwarte jas staan Hij herkende, hem als de koster. Tèk! Tèk!. knetterde het ..Te hoog", mompelde Peter, nu met de onver schilligheid van de krijgsman, die de vuurdoop reeds ontvangen heeft Toch trok hij zijn hoofd schieliik terug. Hij kon nu. onder de banken door juist de benen van de koster zien en die benen verdwenen plotseling weer. Maar de deur bleef op een kier. zodat Peter aannam, dat alleen nog het puntje van des kosters neus zichtbaar moest zijn. „Is daar iemand?" De vraag kwam wat beverig door de deur. Geen antwoord natuurlijk. „Werd daar geschoten?", klonk het nog zachter, haast fluisterend. Stilte en de deur bleef nog steeds een handbreedte open. Peter overwoog, dat hij de enige van alle partijen was. die van het tijdelijk staken van het vuren profijt kon trekken door rustig zijn taak te vervolgen. En hij kroop verder naar rij 13 Hij tastte met de hand over de hoekbank en zowaar, daar lag het statief. Maar het viel kletterend op de vloer. Dat incident veranderde de gehele situatie In de linkerhoek stommelde bet olotseling en van rechts klonk een diepe zucht. De koster was on verwachts tot een besluit gekomen. Hij liet zich voorover vallen en kroop snel op handen en voe ten over het middenpad vooruit. „Een moedig man!", prees Peter zachtjes en hij zegende het. dat de koster niet het andere gangpad had gekozen voor zijn weg. Peter zou niet weten hoe hem aan te spreken bij een ont moeting op handen en voeten: ..Hoe maakt U het?", zou ongepast zijn. evenals het ongeloof waardig moest klinken, indien Peter vroeg: „Hebt U iets laten vallen?" De moeilijkheid bleef echter vrijwel dezelfde, wanneer de koster in zijmgang eenmaal 13 pas seerde en even terzijde zou blikken. Maar Peter, voorzichtig om de hoekbank spiedend, zag. dat de koster een merkwaardige tactiek volgde Tel kens deed hij vier handen- en voetenpassen voor uit en keek dan vlug om. Blijkbaar vreesde hij. evenals Siegfried in de rug aangevallen te worden. Peter had toen een van ziin heldere momen ten. De koster was juist rij 13 gepasseerd en zou omkijken, toen Peter een dreunende slag met zijn statief op de houten bank gaf. Hij schrok er zelf van. maar de koster schoot, als door een gif slang gebeten, vooruit en alle veiligheidsgedach ten verlatend, liep bij ijlings met uitgestrekte handen de kerk door. s Wat er toen gebeurde veroorzaakte grote op schudding. in de kerk en ver in de omtrek: de kerkklok begon te luiden. In wanhoop had de koster zich op het zware touw geworpen en liet nu wild de alarmkolk slaan. Peter schrok er zo van. dat hij zijn kost baarheden greep en ook wegholde, maar niet in de richting van dc koster. Hij hoorde nog ge schuifel en gestommel achter zich: het vastgelo pen front kwam in beweging Maar Peter zag niet. meer om; in één ren was hij de deur uit. naar de kastanjeboom, waartegen zijn fiets stond en met gekromde rug stoof hij over de Jandweg. HOOFDSTUK II Waarin krijgsraad gehouden wordt Frank Mertens, was de enige dokter in de goe gemeente van Axen Per dag had hij twintig mi nuten rust: dat was na zijn rniddagspreekuur. Om één uur luisterde hij naar het radionieuws, sprak dan altijd na het weerbericht: „Mooi zo, nu hoef ik morgen de krant niet meer te lezen!"; kuste dan Karin en de kinderen teder, als gold het een afscheid voor een reis naar de Congo, en ging naar boven. Daar verdween hij in een zij kamertje. deed de deur op slot en hulde zich in de couranten van de vorige dag en sigarenrook. Toen hij dat ritueel enkele jaren geleden in voerde. gaf hij zijn vrouw het strikte parool tus sen één uur tien en half twee aan een ieder, die naar hem vroeg, te vertellen, dat ..dokter niet thuis was", zelfs al verongelukte de auto van de minister-president voor zijn deur. Wordt vervolgd (Ingezonden mededeling) Een man pas lot Vader verheven Sprak „Vrouwtje, wat zal ik Je geven" Blozend» sprak ze toen En gaf hem een zoen n Fles „TIP" schat, want dat is mijn leven. 'nTIP VAN BOOTZ Inz. Hr J. I., A'dam, ontv. 1 £1. TIP 13.50 Spoorwegen; 14.Halléorkest; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Concert- gebouwork; 15.30 Filmpraatje 15.45 Concertgeb. ork.; 16.30 Sport; 17. Gesprek met boeren; 17.30 Ome Keesje; 17.50 Sport; 18.15 De merels; 18.30 Strijdkrachten; 19.Radio- lympus; 19.30 Stradiva sextet; 20. Nws; 20.05 Reportage; 20.15 Omr. ork.; 21.10 Cabaret Chiel de Boer: 21.45 Ens. De Speeldoos; 22.Paul Vlaanderen; 22.35 Lener kwartet; 23.Nws. 23.15 Skymasters; 23.45 Piano. HILVERSUM II: 8.— Nws. 8.15 Handel; 8.30 Morgenwijding; 9.30 Nws. waterst.; 9.45 Piano; 9.35 Inl. Hoogmis; 10.Hoogmis; 11.30 Trio; 12.Angelus; 12.15 Apologie; 12.30 Metropole ork. 12.55 Zonnewijzer; 13— Nws.; 13.15 Welk boek; 13.20 Metropole ork. 13.35 Radiofeuilleton: 14.05 Ned. Kamerkoor; 14.45 Fanfa re corps St. Caecilia; 15.Kath. Volkspartij: 15.10 Melodietjes bij de thee 15.45 Wereldregering; 16.05 Mu- kale Tombola: 16.25 Vespers; 17.— Jonge kerk; 18.30 Werken van Bach; 19.Psalmen van Sweelinck; 19.15 Ds. Straatsma; 19 "30 Nws; weer. 19.45 Marsen; 19.55 Sportreportage; 20 05 Actualiteiten; 20.12 Gewone man; 20.20 Vaudcville-ork.; 20.45 Luisterspel Dit is de dag van het recht; 21.30 Zilvervloot: 22.10 Van Rooyéns; 22.15 Gebed; 22.30; Nws.; 22.50 Conc. Dominicanerkerk te Maastricht. Maandag f KRABBELTJES BABBELTJES II mi 112 2 112 1 2 11 III 1 1 1 11 1 12 1 2 1 2 1 1 2 2 1 1 4 3 4 46 433 4 35 4 33 4 4 3 5 4 4 33 4 4 35 4 23 3 4 4 235 4 4233 4 4 2 3 5 4 4 2 4 4 4 4 2 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 44 353 5 5 5 353 3 53 555 353 353 555 53 53 55 53 22 2 2 2 2 22 2 2 2 2 2 111111 111112 111111 111111 111111 111111 12 1111 111111 111111 111133 113 3 3 3 3 3 3 34 3534 44 333444 3 5 3 4 4 4 3 3 3 4 4 4 353444 333444 353444 333444 353444 3 3 3 4 4 4 353444 444444 4 44444 444444 4 44444 444444 4 4 4 4 4 4 353353 555555 353353 3 5 3 3 5 3 555555 353353 352353 552555 3 53253 3 5 3 2 3 553 353 22 22 22 25 33 32 2 2 222 222 1 1 111 2 11 2 11 11 1 1 1 I 1 II 1 3 344 444 444 4444 4 4 4 4 44444 4 4 4 4 4 4 4 4 4 4 24 4 4 4 244444 244444 4 24444 4 2 4 4 4 4 424444 424444 442 44 4 4 444 353 55 5 35 3 353 555 353 353 55 35 35 55 35 25 22 2 2 2 EVEN DENKEN Een soldaat moet uit een ma gazijn een paar sokken halen. Het is daar erg donker en alle zwarte en grijze sokken liggen door elkaar. Je begrijpt, dat de soldaat twee sokken van dezelf de kleur wil hebben. Hoeveel sokken moet de soldaat meene men, als je weet, dat er 40 zwar te en 60 grijze sokken in het donkere magazijn liggen, om ze ker te z\jnf dat er twee eendere bij zijn. •ajiBAiz aaAV) 30 azfu3 aaA\} aa>ï -8z aaaz ufiz ftqjbbp }uba\ 'uam -auaaui ua^os -aj-ip laoiu Cth TANTE ANS. 8 DECEMBER. Dc Tuin-Ptl- mula's, die als winterharde, vaste planten in allerlei soorten in dc tuinen worden aangetroffenkunnen ook ais pot- of kamerplant worden gebruikt. Voor dit doel worden deze planten reeds in de. winter voorzichtig met een kluit aarde uit de grond gestoken en ieder in een bloempot gezet. Deze wordt daarna in een koele, vorstvrije kamer in het volle licht gezet. Aldaar komen ze weldra tot verdere ontwik keling om na verloop van tijd te gaan bloeien. S. L. De Metropolitan Opera te New York heeft plannen bekend ge maakt om films te laten maken van de door haar uitgevoerde opera's. Op 29 Dec. zal een begin worden gesmaakt met de verfilming in kleuren van „II Trovatore". (Ingezonden mededeling) ■bescherml uw maag. vormt géén nieuw maagzuur HILVERSUM I: 7.— Nws.; 7.15 Gymn.; 7.30 Gr. muz. 8.— Nws; 8.15' Gr. muz. 9.15 Morgenwijding; 9.30 Koor; 945 Arb. vit; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Gr. pl. 11.Op de uit kijk; 11.15 Bas bariton, piano; 11.35 Russisch conc.; 12.30 weer, in 't spionnetje, vaudeville; 13.50 Pierre Palla: 14.20 Wat er omgaat i d wereld 14 35 Piano en viool; 15.Bonbon- nière; 16.15 Meneer en kioskjuf frouw; 16 30 Hans Triebeis; Spaanse muz. 17.15 Cello en piano; 17.30 Hoort zegt het voort; 17.45 Rijk over zee; 18.— Nws; 18.15 Piano; 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7— Nws; 7.15 Reveille: 7 45 Woord voor de dag; 8.— Nws; 8.15 Gewijde muz; 9.— Arthur Schnabel, piano; 9.15 Zieken bezoek; 9.30 Waterst.; 9.35 Gershwin 10 30 Morgendienst; 11.Covent Garden ork.; 11.15 Van oude en nieu we schrijvers; 11.35 Fluitrec.; 12. Piano en orgel; 12.30 Weer; 12.33 Mancloünata; 13.— Nws; 13 15 Man- nierskanel; 14— Schooluitzending;. 14,30 Jan van Weelden orgel; 15 Musetteklanken; 15.25 Viool; 16. Bijbellezing- 16 45 Schots ork.; 17 Kleuterklokje klingelt: 17.15 Kamer- ork.; 18.15 Sport; 18.30 Ravelcyclus. Meneer ivist het zeker De meneer in de trein wist het héél zeker! Aan zijn hele persoon was het te zien dat hij het heel zeker móést wetenHij was groot, haast imposant, zijn haar was nauwkeurig gekamd, zijn ogen lagen ietwat diep in de kassen, zijn gelaat (gezicht is te vulgair) was streng besneden en zijn stem diep, welluidend. De woorden kwamen ernstig nadrukkelijk uit zijn dun- belipte-mond. „Bij Nijmegen liggen ongeveer honderdduizend Amerikanen en Engelsen. vlak bij de Duitse grens. Ze zijn zwaar bewapend, kennelijk op het ergste voorbe reid." „Wat bedoeld U daarmee?", vroeg een argeloze medepassagier. „Rusland!", antwoordde de me neer er. twee diepe rimpels groef den zich in zijn hoge voorhoofd. Hij zweeg even. om dit noodlot zware woord te laten doordringen in de hersens van zijn toehoorders. Daarna volgde een levendige dis cussie over de spanningen tussen de Westerse democratieën en de Russische ivsreldmacht Wij luisterden en besloten de burgemeester van t Nijmegen te vragen, of een deel van die geal lieerde legermacht in zijn stad in gekwartierd wasTot onze verba zing antwoordde Nijmegens bur gervader. dat hem dat gerucht ja. lezer, hij sprak van gerucht!) ook ter ore was gekomen, maar dat het volkomen dwaasheid was. De laatste tijd had hij vrijwel geen enkele Amerikaan of Engelsman gezien. Nu geloven wij geen enkele ern stige. imposante meneer meer, die met „absolute zekerheid" gruwel sprookjes" vertelt. En we raden onze lezers: laat u geen geruchten voor de waarheid verkopen.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4