C j Kwart eeuw politiesport in Amersfoort Kramer was kind in huis bij het C.I.B. Hooglands Raad besluit tot bouw van tien woningen Uit Amersfoort Vrachtauto door trein gegrepen Arbeider viel uit een raam Nederlandse Rijschool naar Leusden Beurs van New York B Dinsdag 9 December 1947/ Fraaie collectieve- en persoonlijke prestaties in vele takken van sport Twee populaire figuren van het Amersfoortse Politiecorps, de heren Lagerwaard en Lagerwey, echte sportliefhebbers, be spraken vijf en twintig jaar geleden de mogelijkheid van de stichting van een plaatselijke politiesportvereniging. Er waren aanvankelijk grote moeilijkheden. Vooral het toenmalige dienst rooster liet de agenten weinig vrije tijd om sport te beoefenen en de superieuren voelden zich niet verantwoord om dit tijdens de dienst toe te staan. Men liet het plan niet los en 22 December 1922 werden de leden van het politiecorps door de heren La gerwey en rechercheur Goorhuis opgeroepen voor een oprichtings vergadering. Het werd een histori sche datum want de Eerste Amers foortse Politie Sport Vereniging werd ten doop gehouden. Het be stuur werd als volgt samengesteld: Monkhorst, voorzitter. Eppink, se cretaris. Lagerwey. penningmeester. Doornekamp, commissaris. Men vond de Burgemeester. Graaf van Rand- wijek. bereid als beschermheer op te treden. Onder leiding van de heer H J. van Tilburg, opperwachtmeester van de Cavalerie, met als hulpinstruc teur de heer Pesie Sr.. werd in de Rijschool en Zwembad Pesie ge traind. De heer Van Tilburg was spoedig populair. Hij maakte de oefeningen aantrekkelijk. Nooit kre gen de politiemannen gehoeg van een gymnastiek-attractie die „het spel van de apekooi," tot bijnaam kreeg. Oorspronkelijk werd alleen gymnastiek, athletiek, zwemmen en boksen beoefend doch de voetbal liefhebbers zaten niet stil. De finan ciële bezwaren waren in die tijd te groot om ook de voetbalsport te gaan beoefenen De vereniging moest rond komen met lage contributies van de enkele actieve leden. Van Tilburg vertrok In 1926 vertrok instructeur Van Tilburg De belangstelling verslapte onmiddellijk. Een voorstel om de club maar op te heffen werd echter van de hand gewezen en toen men de heer J. J. van der Linden bereid had gevonden de taak van instruc teur waar te nemen, leefde de boel weer op. In 1928-hadden de voetballiefheb bers eindelijk succes en werd een voetbalelftal samengesteld. Het was niet bepaa.ld een jeugdig elftal waar mede begonnen werd. doch door reglementswijzigingen werd het mo gelijk ook in de omgeving gestation- neerde manschappen van Rijkspoli tie. Marechaussee en Militaire Poli tie als lid toe te laten treden. Bij deze instellingen bestond animo en het elftal onderging een verjongings kuur In 1930 werd de Nederlandse Politie Sport Bond opgericht waarbij de E.A P.S.V. zich aansloot Hier door kon worden deelgenomen aan de Voetbalcompetitie van deze Bond. In 1934 werd het eerste grote succes behaald. Op een terrein van de A B v.L O. aan de Lcusdorweg moest ln een wedstrijd tegen de Utrechtse collega'^ de beslissing vallen voor het kampioenschap. De belangstel ling voor deze wedstrijd was bijzon der groot Het was juist in de crisisjaren toen Amersfoort ook onder gro te werkloosheid gebukt ging. Het was steeds een grote vol doening voor de werklozen om naar de voetbalwedstnjden van de politie te gaan en ook bij deze wedstrijd waren veel werkeloze sportliefhebbers aanwezig. De Amersfoortse politiemannen wonnen de wedstrijd en behaal den het kampioenschap. Tijdens de huldiging op het vcid kwam een deputatie van werklozen en bood een door henzelf gemaakte krans van veldbloemen aan. Evert Hoenderdaal vertolkte de gevoelens van de schenkers waarna commissaris Goorbuis de dank van het politie-elftal uit sprak. In triomph werd de krans meegenomen en een ereplaats gegeven in de feestzaal waar 's avonds de huldiging plaats vond. Dank zij de goede training van de heer H. Brits Sr. werd in 1945 op nieuw het kampioenschap behaald. Dit seizoen zijn de Amersfoorters weer superieur. Zij hebben het kam pioenschap voor het grijpen. Fraaie resultaten De voetbalsuccessen zijn niet de enige die door leden van de E.A P.S.V. werden behaald Ook in zwemwedstrijden blonken de Amers foorters uit. Goorhuis werd in Zut- phen op de acht kilometer nummer een. Bn de Nationale Lange Afstand wedstrijden in dezelfde plaats leg den Goorhuis en Bouwmeester even eens beslag op prijzen. Bredewold was een goede vertegenwoordiger voor de schaatssport. In de wed strijden om het Politiekampioen- schap van Nederland legde hij in de 500 meter beslag op de zesde en in de 1500 meter op de vierde prijs. Hij volbracht enkele malen de elfsteden tocht Tijdens de in 1946 gehouden 120 km -tocht op de Loosdrechtse Plas sen reed hij bijna 100 km geheel al leen. Desondanks wist hij zich van de 78 deelnemers nog de elfde prijs in de wacht te slepen. Burik hield de E A P.S.V, hoog in de paarden sport Hii won een cross-country en bracht prijzen mee naar huis uit dressuurwedstrijden. Schietwedstrij den nemen bil de Politie over het algemeen een belangrijke plaats in. Een vijftal uit Amersfoort behaalde in schietwedstrijden om het kam pioenschap de tweede prijs, waarbij Derksen in het nummer personeel- schieten vierde werd. Tijdens de deze zomer aan de Rubensstraat door de A.B.v L.C gehouden athletiek- Vier leden van dc EAPSV die hun vereniging een kwart eeuw trouw dienden wedstrijden om het kampioenschap van Amersfoort worden de Groot, Mikkers en Groenevelt, kampioen in hun nummers. Goede organisatie Op organisatiegebied heeft de E A.P.S.V. zich een goede naam in Nederland verworven. De jaarlijk se Athletiek Veldlopen waren vroe ger bijzonder populair. Een zilveren wisselbeker werd tot driemaal toe gewonnen en is thans het eigendom van de jubilerende vereniging. De in 1936 georganiseerde National1 Athletiek Wedstrijden werden met ruim 50 deelnemers een groot suc ces. Onder hen bevonden zich cracks als Knol. kampioen K.N.A.U. speer werpen. Postma, kampioen discus werpen en Van Zwol. kampioen polsstokhoogspringen De E.A.P.S.V. heeft de organisatie van de Nationale Lange Afstand Kampioenschapswedstrijden van dc N.P S.B. in handen gekregen. Onder de inschrijvers bevindt zich die van Scheer, die vorig jaar als Neder landse vertegenwoordiger in de wed strijden te Davos uitkwam. Hoe 't groeide Het voortvarende bestuur, onder de energieke leiding van Hoofdin specteur Backer, heeft de E.A.P S.V. groot gemaakt In 1922 werd met 22 leden begonnen, welk aantal thans tot 124 is uitgegroeid. Een bijzonder goede kern waarborgt trouwens het voortbestaan van de vereniging. La gerwey heeft 25 jaar lang een be stuursfunctie waargenomen, terwijl de heren Lagerwaard, adjudant Goorhuis en Hulleman 25 jaar lid van de vereniging zijn. Het jubileum zal niet ongemerkt voorbijgaan. Een feestprogramma dat klinkt als een klok werd in elkaar gezet. 11 en 12 December wordt een revue ..Stoplicht groen vooruit" on der regie van Henk, Driessen door eigen krachten opgevoerd, waaraan de revue-girls van A.A.V meewer ken. 22 December is de dag van de receptie. 23 December worden voor het personeel Kerstschietwedstrij den gehouden na afloop waarvan een intiem feest wordt gevierd. Het eerste Amersfoortse politievoetbaU elftal uit het jaar 1930 w Tribunaal Henk Frima, een passieve figuur in vrijheid gesteld Twee lichtgewonden Hedenmorgen om ongeveer ze ven uur is op de onbewaakte over weg op de Heiligenbergerweg na- bii „De Hertekop", een vrachtauto door een passerende goederentrein gegrepen. De vrachtwagen, geladen metr bomen voor het Staatsbosbe heer, werd zwaar beschadigd, doch de beide inzittenden, G. H. Peters en J. Meijering, beide afkomstig uit Opheusden, kwamen er goed af. P. werd aan hoofd en handen gewond en klaagde over pijn. M. heeft waarschijnlijk een rib ge kneusd. Beiden zijn naar „de Lich tenberg" overgebracht. De oorzaak van dit ongeval is nog. niet bekend. Enige arbeiders van een sigaren fabriek aan De Kamp, die belast waren met het inpakken van siga ren op de bovenverdieping van deze fabriek, wilden een luchtje scheppen en keken door een raam dat zich ongeveer vier en een hal ve meter boven een trottoir aan de Weversingel bevindt. Een klamp en een dwarsbalk van het raam lieten echter los en een van de twee arbeiders die over de balk leunde viel naar beneden. Het slachtoffer de 17-jarige D. uit Stoutenburg bekwam vrij ernstige erwondingen. Hij werd door de G.D. naar het ziekenhuis ver- oerd. De arbeider v. E. kwam met de schrik vrij. Gastvrijheid misbruikt Een spoorwegarbeider die dienst deed aan een spoorwegovergang liet een meiske wachten in zijn wachtershuisje. Toen hij in het huisje terug kwam was de juf frouw verdwenen. Zij was heel brutaal en onbeleefd geweest want zij had uit de overjas van de vriendelijke overwegwachter een portefeuille met inhoud meegeno men'. De politie ging op speurtocht" en ontmaskerde de jufrouw die in Utrecht vertoefde al heel spoedig. Het was de 23 jarige juffrouw B. uit Amersfoort. Noteert U even GRAND: „Pastor Angelicus". 14.30, 18.45 en 21 uur. CITY: Tahia, de eilandprinses (18 jr.). 14.30, 18.45 en| 21 uur. Zo.: 14, 16.15. 18.15 en 21 uur. REMBRANDT: 2e deel van „De Jungle Koningin". De vlucht naar de vrijheid. (14 jr.). Vrijd. en Zat. 14.30, 18.45 en 21 u.; Zon. 14.00 16.15, 18.45 en 21 u. Overige da gen: 14.30 en 20 uur. 10 DEC.: „Iphigenia in Tauris" op- gev. door „Lea". Amicitia 20 uur. Verg. Alg. My. Ziekenfonds „Amersfoort en Omstreken", 's Prinsenhof 20 uur. 11 en 12 DEC. Politie Sport Ver. Revue Amicitia 20 uur. 12 DEC.: Kath. Arb. Beweging. Kapelaan van Anker over: „De totale mens in Gods scheppings plan". St. Josephgebouw, 20 uur. Ned. Prot. Bond. Ds. van Dorp (Londen): „In Engeland gedu rende de oorlog." Doopsgez. Kerk gebouw, 20 uur. 14 DEC.: Grand-theatre. Instituut voor Volksontwikkeling: Film ochtend, 10 uur. 15 DEC.: Kertsliederenavond. „Het Nederlandse Lied", o.l.v. Renske Nieweg. Geb. Vrijz. Herv. Lezing Caspar Höweler: „Moderne Spaanse mu ziek", 19.30 uur. OPENB LEESZAAL EN BIBL dage- lijks ruilen v boeken 1417 u Di. Vrijd avond ook van 19—21 u. Leesz geopend dagelijks 1012.30 u. en 1417 u. DL en Vrijd. ook 19—22 uur. ELKE VRIJDAG bespreking Theos. Vereniging Regentesselaan 21), 20 uur. „STICHTSE HEUVEL": Wo., Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). DANCING VAN 'T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur, Zon.mld. 1518 u. (Orkest Jan van Loo). DANCING d'ORAN.JEBOOM: Zat., Zon. en Woensd. dansen. De Amersfoorters Hendrik Frima en Johannes Kramer hadden zich Maandagmorgen voor het Tribunaal, dat onder voorzitterschap van dr. Joh. Scheurer stond, voor hun on vaderlandse houding te verantwoor den. De 28-jarige Henk Frima de meest sympathieke figuur van de beruchte familie Frima was onder pressie van zijn ouders en andere familieleden in 1938 lid geworden der N.S.B. Hij zeide tijdens zijn ondervraging, dat hij niet veel voor de beweging voelde en daarom ook niet actief had deelgenomen. Voor de Meidagen '40 studeerde verdachte in Duitsland voor radio-techniker aan een tech nische school en hij kwam na de Duitse inval weer naar Nederland terug. In '40 was hij door het Ar beidsbureau te werk gesteld op het vliegveld Soesterberg. Verdachte bleef daar zes maanden. Hierna ging hij weer naar Duitsland, waar hij als radio-techniker op een technisch bureau tot aan de bevrijding bleef werken. De raadsman, mr. G. J. v. Haren- carspel noemde zijn cliënt een stille en ernstige werker, die een passieve houding had aangenomen en als hij in een ander milieu was opgegroeid, zieh zeker niet bij de N.S.B. had aangesloten. Pleiter vroeg onmid dellijke invrijheidsstellirig. Het Tribunaal stelde H. Frima in afwachting van de uitspraak over veertien «iagen in vrijheid. Een geheel andere figuur was de 46-jarige Johannes Kramer, destijds groepsleider der N.S.B. in het Soes- terkwartier. wethouder van onder wijs en directeur van de gemeente- reiniging. De tenlastelegging ver meldde o.m inlichtingen verstrekt aan het Centrale Inlichtingenbureau der N.S.B. Kramer had van een mede NSB-er gehooid dat de onderdirecteur van de Noackfabrieken zijn personeel tot staken inspireerde. Verdachte gaf dit prompt door aan het C.I B Hij meende door deze daad de Duit sers in de luren te leggen. Vervol gens verraadde hij kameraad Havcr- lag, die veel aan zwarte handel deed en hoopte dat het C IB. de zwart handelaar een terechtwijzing zou geven. De NSB-satelliet IJzendoorn, die aan de Spaan en Bertram-sigaren- fabriek werkte, had een klacht dat er op deze fabriek anti-Duitse lied jes werden gezongen. IJzendoorn gaf een seintje aan Kraiper en deze zorgde voor de verdere afwerking bij het CIB. Het gevolg hiervan was dat de heer Bertram bij de Duitsers op het matje moest ver schijnen. Verdachte verklaarde ter zitting dat hij in. '40 lid van de NSB gewor den was en dat hij anti-Duits was. Ook was hij aangesloten bij het Ne derlands-Duitse Kuituurgemeen schap, bij het Technische Gilde en bij de N.V.D. Op aandringen van enige partij genoten nam nij de functie van wet houder aan. Hij voelde er echter niet veel voor. Als directeur van de Gemeentereiniging voelde hij zich beter op zijn plaats. Zijn raadsman mr. Harencarspel noemde verdachte geen verrader en wees op de gunstige verklaringen die over Kramer zijn afgelegd. Mr. Ha rencarspel vroeg een voorwaarde lijke straf. Uitspraak over veertien dagen. Uitspraken Tribunaal C. v. Duvm, Amersfoort; vr\j 24 Nov. '47, ontzetting uit beide kies rechten en uit het recht te dienen bij de gewapende macht. Vorderden de Duitsers iets van U In afwachting van een defini tieve regeling omtrent de vergoe ding van schaden terzake van door de Duitse militakre of burgerlyke overheid tegen afgifte van een vor- deringsbewijs gevorderde goederen, dient hiervan niet, zoals eerder gemeld, uiterlijk 15 December, doch uiterlijk op 15 Januari a.s., by de Schade-Enquête-Commissie, Be kensteinselaan 2 te Amersfoort aangifte te worden gedaan op for muliercn bij genoemde commissie op aanvraag verkrijgbaar. Na 15 Januari 1948 zullen terzake geen aangiften meer in behandeling wor den genomen. Wij vestigen er nogmaals de na druk op dat bovenstaande niet van toepassing is op goederen, welke, ter voldoening aan een algemene maatregel van de vyand door de houders ziin ingeleverd, (rijwielen, radiotoestellen, koper, textiel enz.) Venters zonder vergunning Een woonwagenbewoonster die ventte met bretels en garen zonder daarvoor de vereiste vergunning te bezitten kreeg een bekeuring. Rectificatie op predik beurten Vrye Gereformeerde Gemeente (Muurhuizen 53). De aangekondig de predikbeurt van hedenavond door ds. D. van Leeuwen, van Loe- nen, gaat niet door, wegens ver hindering van de spreker. Rondom het biljart Het cadreteam van „Centraal" Soestdijk heeft gisteravond in Utrecht Tolsteeg 2 een gelijk spel (3-3) afgedwongen. Waasdorp liet verstek gaan, waardoor Ko Sta lenhoef twee partijen moest spelen. Weliswaar moest hij als vervanger 25 caramboles meer maken dan waarvoor hij staat opgegeven doch dit bleek voor hem geen bezwaar te zijn om van Jansen te winnen. Hij behaalde dit succes voorname lijk in de laatste beurten met series an 22 en 36. Molenbeek en Ver kerk speelden een bijzonder span nende partij. De Soester begon goed. met series van resp. 18, 19, en 17 waardoor hij een voorsprong verkreeg. Molenbeek maakte een keurige serie van 47 caramboles in de zevende beurt waarna hij even daarna weer met series van 43, 48, 39 en 53 uit de bus kwam. Ook Verkerk liet zich niet onbetuigd, doch toen Molenbeek in de vijf tiende beurt een slotserie van 17 maakte moest de Soester er nog 47 maken. De nastoot leverde hem nog 37 caramboles op. Interessant was dat de ballen viermaal vast kwamen te liggen zodat zij vier maal op acquit werden geplaatst. Verkerk maakte deze vier acquit stoten op keurige wijze. De laatste partij tussen Stalenhoef en Van de Akker werd na spannende strijd Tropisch Nederland, film over het Zendingswerk Voor de propaganda-avond, die de Geref. Zendingscommissie te Amersfoort gisteravond belegd had in „Amicitia" bestond grote be langstelling. Na de gebruikelijke opening sprak de plaatselijke predikant ds. N. H. Ridderbos een kort woord ter inleiding, waarin hij memoreerde, dat het contact met het zendings- veld zo goed als geheel verbroken is nu het zendingsterrein der Geref. Kerken geheel op Republikeins ge bied ligt. Toch mag onze zendings- liefde en -ijver niet verflauwen, al dus ds. Ridderbos, want Christus' opdracht, gegeven aan zijn jonge ren, „op den berg waar Hij hen be scheiden had", is een opdracht voor alle tijden. Na dit openingswoord werd ver toond de Polygoon geluidsfilm, waarin we meegevoerd werden naar de „gordel van smaragd". We maken kennis met de onderschei dene volken, hun z§den en gewoon ten, hun hoogtijdagen en offerfees ten, met de verfijnde cultuur van Bali, zowel als met de primitieve bewoners van het zolang achterlijk gebleven Nieuw-Guinea. Ook aan de producten, die dit eilandenr\1k in ongeëvenaarde verscheidenheid en hoeveelheid voortbrengt, geeft de film een plaats. Ook de invloed van het Christendom met name, die der zending, is in het filmbeeld ver werkt. Tot slot draalde een film opge nomen by de opening van het Zen dingscentrum der Geref. Kerken te Baarn. De hierin opgenomen rede van prof. dr. Bavinck was als pro- pagandawoord by uitstek geschikt. Claude Aveline sprak in „Sierkunst" Onder auspiciën van het Genoot schap NederlandFrankrijk gaf de Fransman Claude Aveline Maandagavond in de zaal van „Sierkunst" een voordracht over- „La responsabilité de l'écrivain dans le monde moderne". De heer Claude Aveline, die voor het eerst Amersfoort bezocht, heeft door zijn beheerste en gloedvolle voordracht de kleine groep van Franse taai-enthousiasten het volle pond gegeven. Het deed ons goed de stem van Claude Aveline die van zijn voor dracht over de verantwoordelijk heid van de schrijver in de moder ne wereld een bewogen interpreta tie wist te geven, te horen. Hij heeft zich niet alleen bepaald tot de verantwoordelijkheid van de schrijver maar ook de ervaringen van de strijd en het geestelijk ver zet van de Franse schrijvers uit de bezettingsjaren op expressieve wijze naar voren gebracht. Ook besprak hij enige werkjes van Franse schrijvers en intellectuelen. Spreker wees op de verantwoorde lijkheid van de intellectuelen in tijden van strijd en verzet en ver geleek met enige voorbeelden de moderne Franse schrijvers met die van de voorgaande periode. Na zijn voordracht bestond er gele genheid tot vragen stellen. De uiting van hartelijke waar dering van het Genootschap voor deze schone en interessante avond was zeker niet misplaatst. Staven ijzer ontvreemd Ongewenste indringers namen van de opslagplaats aan de Amaf- fabriek enige staven ijzer mee. Burgerlijke stand Geboren: Hendrikus Ambrosius, z v W J Derksen en M J Visser; Herman Hendrik, z v H H Bixer- man en J van de Hoef; Pietje, z v B van Schaik en A van Rossum; Nadja Margriet Wera, d v L Nieuwland en N I Loit; Elisabeth Jacoba, d v E Hoenderdaal en M A Lookman; Alijda Janny, d v E Hoenderdaal en M A Lookman; Wilhelmus Jozef Maria, z v T A v Keulen en G H M Pasman; Wil- helmina Adriana, d v S Wevers en A G Damman; Teunis, z v E v d Kieft enMvd Beek. Overleden: Jannetje Schipper, echtg. van Jan Eijkelboom, 39 j Geessien Pel, echtg van Harm van Zomeren, 29 j; Ferdinand Jacob Petrus Hartwich, z v F J*Hartwich en C C Kuipers, 8 wk. Wegenverlichting ter sprake Maandagavond kwam Hooglands gemeenteraad bijeen. Aan de orde komt een •Voorstel van B. en W. tot het aangaan van een rekening-courant overeenkomst voor 1948 met de Bank van Neder landse Gemeenten, dat zonder hoof delijke stemming wordt aangeno men. Een voorstel 'van B. en W. tot het opnieuw verhuren van het per ceel grond achter de tuin van de burgemeester aan A. Brundel, voor de tyd van zes jaren, wordt na een vraag vein de heer v. d. Heuvel, of op deze grond niet gebouwd zal worden, eveneens met algemene stemmen aangenomen, waarna een voorstel van B. en W. tot het ver lenen van subsidie aan de rywiel- padvereniging voor 1948 ook met algemene stemmen wordt aangeno men. Punt 4 van de agenda, een voorstel van B. en W. tot het ver lenen van een subsidie van 10, per leerling ten behoeve van de la gere landbouwschool, tijdelijk ge huisvest te Amersfoort, wordt na enige opmerkingen van de heren Hendriks en Brouwer aangenomen. Woningbouw Vervolgens komt ter sprake een voorstel van B. en W. om in prin cipe te besluiten tot de bouw van 10 woningwet-woningen. Voor 1948 hadden B. en W. - gedacht naast wegenbouw ook aandacht te besteden aan woningbouw. Het zullen arbeiderswoningen worden van 260 m3. Wanneer de gemeente 10 woningen gaat bouwen, dan kost dit de gemeente 300.per jaar gedurende 50 jaar. De heer van Kleinwee vraagt op welke grond zal worden gebouwd. Het Rijk stelt huren vast, die neerkomen op 5, k 6.per week. De heer Brou wer merkt op, dat de gemeente wo- ningei\ bouwt op eigen grond en 'uer dan vergoeding voor kan eisen. De heer Hendriks merkt op, dat hij De stichting „De Nederlandse Rijschool", de organisatie, welke ruim een jaar geleden onder ere voorzitterschap van Prins Bern- hard en met medewerking van tal loze verenigingen op hippisch ge bied werd opgericht, is er thans in geslaagd de beschikking over een eigen centrum te verkrijgen. Dit zal binnen enkele dagen ge vestigd worden in een gedeelte der manege-complexen, gelegen aan de Doornse Grindweg te Leusden. op korte afstand waarvan de stichting tevens een spnngterrein en steeple baan te harer dispositie krijgt. Op 16 en 17 December a.s. zullen in genoemde manege reeds voor de eerste maal de examens voor in structeur landelijke rij-vereniging door de Nederlandse R:^school wor den afgenomen. Het dagelijks en zakelijk beheer van dit centrum zal uitgeoefend worden door een directeur, die als gevolmachtigde van het stichtings bestuur optreedt. In deze functie is benoemd de heer mr. Jos J. A Gi- lissen te Leusden. Als hoofd- instrueteurs resp. voor de training van wedstrijdpaarden en -ruiters en opleiding tot instructeur ziin naast genoemde directeur de lt.-koL b.d. J. de Kruyff en de rltm. b.d. C. C. Hasselman* aan het centrum ver bonden. Gevonden voorwerpen Een zilveren ring met rode steen, zwart vulpotlood, rood beursje met zilveren beugel, enige portemon- naies en beursjes, wanten en hand schoenen, schoorsteenloper, paar rode kinderwanten, blauwe dames- parapluie, roodbruine hoofddoek, aanzetstaal, bon- en snoepkaarten, nummerbord (M.21999), grijze ceintuur (v. Overjas), kapje en handschoen, bril (donker mon tuur), drie dameskousen, paar groene wanten, paar wit met bruin bewerkte wanten, hdndje (donker grijs), bronzen medaille (studen tenlustrum), twee honden (fox en bruintje) overreden, zwarte da mes t.n. A. Buijs, vulpen (Metro), doosje distributiebonnen, blauwe jongenspet, blauwe damesmuts, zak wortelen en dekzeil, snoep- kaart, paar blauwe wanten, twee rijwielen (dames en heren), twee brieven (gericht aan Shell Hilver sum en aan Rijks Koloniale Bureau te Den Haag). het standpunt huldigt om 19 wo ningen te bouwen. Hierop ant woordt de voorzitter, dat men een proef wil nemen en daarom, ook wegens de duurte, eerst 10 wonin gen wil bouwen. De heer v. d. Hengel steunt het voorstel van B. en W. De voorzitter stelt voor dat de raad accoord gaat met de bouw van 10 woningen, het aan B. en W. overlatend om de zaak van de overige 9 woningen nog grondig te bekijken. B. en W. zullen trachten de woningen op ge meentegronden te bouwen. De heer v. d. Heuvel informeert naar de ligging der gemeentegronden. De voorzitter antwoordt, dat de bouw zoveel mogelhk verspreid zal plaats vinden. De heer Hendriks vraagt wanneer de aanbesteding zal plaats vinden. De voorzitter antwoordt dat er grote spoed betracht zal worden. Punt 6 van de agenda ver meldt de Veenweg. Hiervoor is een kasgeldlening gesloten van 35000. B. en W. stellen nu voor per 1 Januari 1948 een vaste lening te sluiten van 35000 3 c/c. Dit voor stel wordt bij acclamatie aangeno men. Rondvraag Bh de rondvraag gekomen vraagt de heer Wernsen woningverbete ring voor de familie Eibergen in Hooglanderveen en verzocht des noods een verklaring van onbe woonbaarheid. De voorzitter ant woordt, dat alles gedaan zal wor den om verbetering te verkrijgen, maar kan verder niets beloven. De heer Van Altena informeert naar de huisvuilophaaldienst aan het kruispunt en naar de kosten hier van. De voorzitter deelt mede dat dit 12.tot 15,zal bedragen, waarop de heer Van Altena repli ceert, dat aan de overweg op de Hogeweg 4,wordt betaald. B. en W. zullen nader informeren. Spr. vraagt vervolgens naar de verlich ting op het kruispunt. De voorzit ter antwoordt dat het een langdra dige geschiedenis is. De heer Brou wer vergelykt de verlichting van het kruispunt met die van de ge meente Hoevelaken. De heer v. Al tena wil tevens verlichting van de Nijkerkerstraat en vraagt vervol gens naar de sluitingstijd van de café's op het Kruispunt. De voor zitter antwoordt dat er overtredin gen ziin geconstateerd en dat nu het tydstip niet geschikt is om B. en W. een voorstel te rJoen tot ver lating van het sluitingsuur. De voorzitter d°elt mede, dat B. en W. in de volgende vergadering hier omtrent een voorstel in zal dienen. Hierna gaat de raad tot geheime zitting over. Door Esperanto vallen grenzen weg Het internationaal Esperanto- congres te Bern werd bezocht door 1369 personen uit 34 landen. Door plaatsgebrek in de hotels werd een aantal deelnemers in een kazerne ondergebracht. Het waren mensen van zeer verschillende naticmaii- teit, die van elkaar zelfs niet wis ten uit welk land zij afkomstig waren. Men maakte er meermalen een spelletje van om elkanders na tionaliteit te raden. Er was een Zweed, die zich voor Griek liet doorgaan. Men vertrouwde dit niet erg en deed hem verschillende vra gen omtrent de politieke toestand in Griekenland. Hij beantwoordde de vragen handig. De derde dag verklaarde hij onder grote hilari teit, rlat hij geen Griek, doch een Zweed was. Hier bewees het Es peranto wel duidelijk zijn bruik baarheid als internationale taal. r 6/12 8/12 Atch. 80 81 Baitlm, 10% 11 Can.Pac, 10% 10% lil in. C. 25% 25% N.Y.Ccn, 12% 12% Penns.R. 15% 15% Sout.Pac, 42% 43% Un.Pac. 148 150 All.Ch. 190 188'/. Am.Can. 80% 80% Am.Car 38% 39% A.Smeit, 52% 54% A, cn T. 152% 152% Am. Tob, 65% 66 Anac.C. 33 33% Bcthl.G. 96% 97% BocungA, 20% 21% Chrvsler 59'% 60% Cltv B. 38% 38% ConsO'. E 21 21% Douglas 47% 47% Du.P.N. 180 182% Eastm. K 43 43% Oen.El. 34% 345< Cen.Mot> 56% 56% 6'12 8/12 Good 42 41% HudsonM 18% 19% int. H. 86% 87 ln. Nlcke 26% 26% Int, cn 11% 11% Kcnn.C. 44% 45 Montg. W 51% 5255 Pac.M. 4% Ayt Radio C, 9'% 9%| Rcp.St. 25% 25 Scars R, 39% 39^ Shell Un, 36% 37»,',j Soc. Vac. 29% 29%' Stand Br. 16 16%, St.OllN.J 24 1 24% Studcgb, 73% 75 Texas C. 19y, 1955, U. Aircr, 55% 55%; Texas C. 22/, 22 Un. Corp.- 2 2% Un. Pruit 53% 53 %l USRubb, 41% 41 %i US Steel 73% 74 Westing, 27% 27% WoolW. 45% 45^1 Omzet 960.000 Amsterdamse Enecïenbeur Act. aandelen Actieve obLlg.: 5/12 8/12 resultaten waren: 300 15 53 20.— 210 15 37 14.33 175 25 25 7.— 200 25 30 8.— 160 32 20 5.— 225 32 36 7.03 remise. De persoonlijke Molenbeek Verkerk (225) Van de Akker Ko Stalenhoef Jansen (175) Ko Stalenhoef De uitslagen van de gisteravond gespeelde wedstrijden voor de competitie van het district Eem- land zijn: Cadreklasse: Tolsteeg 2-Ccntraal 1 3-3. Eerste klasse libre: Nieuwe Kei 1 -Gouden Ploeg 2 0-8. Tweede klasse libre: Soestdijk 1- Vergulde Wagen 4 2-6. Zesde klasse libre: Vergulde Wa gen 6-Zonneheuvel 3 4-4. J. Peters naar Amsvorde Blijkens een mededeling in „De Sportkroniek", het officieel orgaan van de KNVB, heeft J. Peters overschrijving aangevraagd van Amersf. Boys naar Amsvorde. Ter beurze van Am sterdam bestond van daag een prijshoudende stemming, maar de af faire over het geheel genomen was er toch niet omvangrijker op geworden en bleef van beperkte afmetingen. Koninklijke en Dordt- sche' alsmede de claims zorgden echter voor eni ge variatie en vooral de claims Koninklijke, wer den de gehele middag vrij druk verhandeld. By de opening werd af gedaan tegen f 965, bij een vorige slotprijs van circa f 975.spoedig openbaarde zich vraag en kon een verbetering worden waargenomen tot f 979. -Doch daarna trad een reactie in en onder de nodige schom melingen zakte de prijs in tot f 961, terwijl bij het slot gehandeld werd te gen circa f 963. De aan delen Koninklilke stegen bn een openingspriis van 309 tot 312 maar daal den later op de dag tot 307. De claims Dordt- sche, die aanvankelijk tot f 806 waren opgelo pen, werden bil het schelden van de markt tegen ongeveer f 786 verhandeld. De aandelen Dordtse bewogen zich binnen nauwe grenzen en voor namelijk even boven 280 procent. Voor het ove rige had de handel wei nig te betekenen, 5/12 8/12 8/12 Sltk Opk Sltk N. L H.bank 106% 106% K6 Ned. H. MIJ. 106% 154 154% A.K.U. aand. 170^ 168 168 Bergh's Jurg. 297 v. Berkela pat. U2% Calvé Delft Crt m% Centraio Suiker 211 Fokker 164 Van Gelder (48% 147 K. Nd. H.ovens I6g7/ i$9 Lever Cert, i83>^ 285% 299 114 216 107 146% 1(9% <63% Ned. '38 (3%) 3 100 dito '47 (3%) 3 97% Ned '37 3 98% Dollarl '47 3 100A, NWS 2% 81 Sp. cert. 100 2% 101V, N.L '37 A 3 96% 100 98' 98?% 100% 81 101 96% Ned. Ford Ned. Kabelfabr. 302 302 Philips gloell. 365 367% Wilton Fyenrd. 214 214% 213% D. Petrol. MIJ. 282% 279 Kon. Petr. MIJ 310% 310% 307/, A'dam Rubber 153 152% 152 137 114 - 80% Band. Rbb MIJ Dell-Bat. R.M Oost Java R.M. Serbadjadl S.R Holl. Am. Lbn 187% 187 Java-C.-J. Lijn 156 K.IUS.M. 188 Kon. Paketv. 176% Sch. Unie Rott. Lloyd St. Mb. NederL H.VA. Jav. Cult. MIJ. Ned. Ind. S. U Ver. Vorst C M. Dell-Bat. Dell Tabak Jlaiips Kon. 133 116 81% 91% 186 155 (87% 1'5% 197 198% 197 162 162 173 - 171% 228% 228% 728 112% 111 111 123% 124% .23 08% 59% 8% 147 144 165 164% 952.50 995,50 Niet-accleve obligaties A'dam I '37 3% 100% 'sHage I '37 3% i00% 100 R'dam I/UI '37 3% - - R'dam'38 (3%) 3 Claims Dordtse 801.50 100% Pandbrieven Amst. Hypbank f— 100 Arnh. Hyp. B. 95% 97 Fr. Gr. H. 3% - 100% Grav. Hyp Bk. Nd. Hypb. Veendam 3% Rott. Hypb. 3% (Jtr. Hypb. (2% vpl. ultl.) ioO% ioo'.< West. Hypb. 3% 100% tndustr. obUg.: A.K.U. obU. 3% Berghs en J 3% 102% Levers 3% 102% Werkspoor 3% Bt. Ptr. Mij 3% 102 Dell Sprw. 3% Ned.-Ind Sp3% 54 98% 98% 99% 99% 103 103% 102% 94 54 Nlet-act. aand. A'damse B. Hll. Bank Unie Incasso Rott. Bankver. Tw. Bank. Cert. Rott Bel Cons. Lever 6% c pr Gist en Sp tab. Rott. Dr. Mij. Werksp Serie A Anlem Ned. Ind. Gas Intcrnatio Amst. Ball. MIJ Dell Sp. Mij. Ned. Ind. Spw. Voorlopig ge-' noteerde aand.: Lever 4% c. pr. Mb Fin. N. H. Vredesteln Ned. Walvlsv. Prolongatie Amer fondsen Anaconda Bethl. Steel Chrysler Gen Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel U.S. Steel Phillips Shell Union Tidewater Baltimore Pensylvanla bieden I t laten 5/12 8/12 156% 157% 216 159 160% 52 154 166% 169 178 178 .48 148 399 398 343 343 173 171% 106% 108% 151 152 149% 583 61 -J 170 107% 162 164% 108 107% 2% 2% 34% 33 101% 10055 121% 59% 57^ 265*5 27 47% 45% 26% 25'/, 77% 75% 31 30% 21'. 22% 10% Omzetten ter beurze. Aan de Amsterdamse ef fectenbeurs vertegenwoor digden de omzetter in No vember de volgen- do bedragen: aandelen f 32,744,923 (October f 53,991,635) obligaties f 32,672,945 (f 32,180.786), pandbrieven f 2,981,160 (f 3,393,410), cert. van Am, 1 shares 10t198 (12,933) stuks. In de eerste elf maanden van dit jaar w^ren deze cijfers als volgt: aandelen f 324,756,018, obligaties f 293,184,242, pandbrieven f 33,041,805, cert. van Am. shares 121,399 stuks. Met een bedrag van bijna f 54,000,000 was de aan- delenomzet het grootst in October en het kleinst in Februari met een bedrag van f 11,500,000. De wereldwolproductle wordt door het Ameri kaanse ministerie van landbouw voor 1947 ge raamd op 3720 millioen lbs., d.i. 2 pet. minder dan de productie van 1946 en 5 pet. minder dan het ge middelde van 1936/40.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2