Licht en donker in de Betuwe Geduld is zulk een schone zaak! Spoormannen dokteren in het Rietlanden-sanatorium MIJNHARDTJES Tristan Bernard overleden Amerika vraagt manuscripte Tot dusver ruim 8000 wagens hersteld Ned. Opera naar Brussel Nederlandse stukken op Engelse planken Nieuwspalet Als'n kou (J overvalt-"! Radio-programma Dinsdag 9 December 1947 3 Wederopbouwprestaties Er blijft nog veel te wensen al is er veel tot stand gekomen in (Van onze speciale verslaggever) Door de glas-in-lood ramen van hét gemeentehuis van Heteren, heeft men een prachtig uitzicht op de Rijn, waar traag de diepgeladen aken voorbijglijden. Aan de overkant van de rivier sluiten de donkere beboste heuvels van het Sticht het bekoorlijke landschap af. Aan de Betuwekant van de Rijn treft ons een heel ander beeld. Hier is de weder opbouw in volle gang en te midden van de boomgaarden en weilanden in dit vruchtbare land klinkt alom het geklik van troffel op steen. Voortgang in Heteren Burgemeester H. J. Knoppers lichtte ons uitvoerig in over de gang van zaken in Driel, Heteren en Randwijk, de drie dorpen, die te zamen de gemeente Heteren vor men. Pessimistisch bleek hij niet te zijn, al toonde hy ons ook duidelijk de keerzijde van de medaille. De wegen zijn hersteld, en in goede conditie gebracht, de landerijen ge ëgaliseerd en weer in cultuur ge bracht, het leven gaat zijn gewone gang, dank zij de bouw van woning wetwoningen, noodboerderijen en noodwoningen. In het bouwplan 1946 mochten er 20, in het bouw plan 1947 80 definitieve woningen gebouwd worden. Jammer is het. dat van de eerste 20 er pas 16 m gebruik konden worden genomen, en van de 80 uit dit jaar er 68 in een beginstadium verkeren. Met de resterende 12, die in Randwijk ge bouwd zullen worden, wordt bin nenkort een begin gemaakt, nu de nodige onteigening haar beslag heeft gekregen. Verder zijn in aanbouw 14 arbei derswoningen voor rekening van een steenfabriek, een boerderij is herrezen, vier andere zyn in aan bouw. De nieuwe Chr. school te Driel is bijna gereed, en het volgend jaar zal de Chr. school te Heteren haar deuren kunnen openen. Dan staat nog op het programma van het volgende jaar de herbouw van de R.K. kerken te Driel en Rand wijk en van de jamfabriek te Driel. Tot zover de lichtzijde van de wederopbouw in dit deel van de Betuwe. Burgemeester Knop pers bleek intussen ook wel enkele klachten te hebben. Bijna 100 boeren zitten in een noodboerderij snakkend naar een behoorlijke woon- en be- drijfsgelegenheid. Een tachtig tal particulieren, thans ver blijvende in noodwoningen of ondergebracht bij mede-bur gers, ziet reikhalzend uit naar de mogelijkheid van herbouw, maar de financiering daarvan schrikt hen terug. Men vindt de waardebepaling van oproe rende goederen per 10 Mei 1940 zeer onbevredigend en vaak erg willekeurig. Dit alles, gevoegd bij de papleren rompslomp, die de belanghebben den op het dak wordt gezonden, oefent een deprimerende invloed op de bevolking uit, ondanks dat er vergeleken bij Mei 1945 ontzaglijk veel tot stand is gekomen Dit is Ochten! Ochten werd tijdens verwoede tankslagen vrijwel van de kaart ge veegd. Na de bevrijding plaatste men bij de ingang van het dorp een bord, met het daarna over heel het land bekend geworden opschrift: „Dit was Ochten". Nu, 2V2 jaar, is ook dit trieste bordje al weer ver leden tijd geworden. Ochten her rijst, er wordt allerwegen druk her bouwd. Maar het oude Ochten komt niet meer terug, het typische dijk- dorp met zijn krotten, zijn kronke lende wegen, zijn open riolering, haard van vele infectieziekten. Er is een nieuw plan ontworpen, met rechte wegen, goede huizen, be hoorlijke riolering, en door. een ruil verkaveling heeft men een logi scher verdeling van het land tot stand gebracht, zodat de boeren niet meer een half uur behoeven te lopen, voor ze met melken kunnen beginnen. Hoe de bevolking dat vindt? In een vergadering, waarin het nieuwe plan werd toege licht, stond, na een inleiding van do architect, een der boe ren op, en vroeg onder applaus van de overigen: „Waarom wordt ons dorp niet zoals het vroeger geweest Is? Het was ons zo best genoeg .4" Maar zullen de zoons van deze boeren er net zo over donken? Wij namen slechts enkele ge meenten by de kop, omdat de plaatsruimte niet toelaat, breder op deze zaak in te gaan. Maar waar men ook komt, in Echteld, IJzen- doorn, Kesteren, Opheusden of Do- dewaard, overal wordt er aange pakt, om te trachten, de diepe spo ren, welke de oorlog in dit land achterliet, zoveel mogelijk weg te wissen. Dat men niet altijd bereikte wat men bereiken wilde, is te wij ten aan een samenstel van omstan digheden: gebrek aan materiaal, aan werkkrachten, onwil, of vrees ï-ï ET gaat niet goed op de Con- ferentie van Londen. Dit zeg gen wij niet, omdat wij teleurge steld zijn over de gang van zaken. Want teleurstelling veronderstelt verwachtingen en hoevelen hebben die werkelijk gehad. Wij hebben ons eerder verbaasd over de omstandig heid, dat de pers hier en elders de eerste twee dagen met nadruk, met grote koppen zelfs resultaten meld de, al waren de heren het bij nader inzien dan ook alleen maar eens geworden over de agenda. Maar sindsdien, dat wil dus zeg gen sinds de Vier met de behande ling van de eigenlijke problemen zijn begonnen, is er dan ook weer niets bereikt of tot stand gebracht. Het is weer het oude liedje, dat wij zo langzamerhand al van zoveel conferenties kennen: er worden geen zaken gedaan. Voorlopig is er nog één verschil: de toon blijft op vallend gematigd, wat een aanmer kelijk onderscheid is met wat wij in de afgelopen maanden in Lake Success hebben beleefd. Aan wie ligt het, dat men niet opschiet? Het is moeilijk om bij het beantwoorden van deze vraag ob jectief te blijven, want zo ergens, dan spelen hierbij sympathieën en antipathieën een rol. Dit wetend zeggen wij desalniettemin met overtuiging: aan Molotof. Hij is de man, die steeds traineert, die nooit iets wil, wat een ander voorstelt, die op de meest onverwachte mo menten met een waslijst verwijten komt aanzetten, welke feitelijk niet ter zake dienende zijn. Nu kan men zeggen, dat is nu eenmaal de persoonlijke aard van het beestje, men kan ook en ze ker niet zonder recht betogen, dat dit de Russische manier van onderhandelen is, dat de Oosterse uitputtingstactiek hun nu eenmaal bijzonder goed ligt J\/T AAR men kan zich ook de vraag stellen, of er soms ook systeem zit in deze methode, welke in onze Westerse ogen inderdaad waanzin is. Wil Molotof de Confe rentie beslist laten mislukken Eerlijk gezegd geloven wij niet, dat dit op h et ogenblik het geval is; anders zou hij zelfs de kleine concessies, die hij gedaan heeft, niet gedaan hebben. Maar wel doet hij al wat hij kan om te rekken. Het is net. of hii op iets zit te wachten. WaaropWh weten het niet, wij kunnen hoogstens mo gelijkheden aangeven. Wacht hij op de afloop van de communistische stormloop in Frankrijk? Gaat er in Midden-Europa iets gebeuren? Ver wacht hij, dat het Midden-Oosten in vuur en vlam zal komen te staan en dat de drie mogendheden van hJËL Bij een gezellig truitje hoort een dito rokjeen. om niet alle lezeressen met hetzelfde rokje te laten lopen, moogt U kiezen. De 3 c.m. brede bovenrand van het patroon is voor een opgeknipt rokje, zoals b.v. nr. 1 en 5. De tail- leband zet U hierbij op de gewone plaats in de taille, de bovenrand werkt U af met een reep stof over een linnen Inlegsel. Op zo'n rokje hoort een smal ceintuurtje. Voor een gewone rok vervalt die 3 c.m. en wordt de tailleband langs de bovenrand gezet. Nr. 1 is een van voren even klok kend drlebaansrokje. Volgens het gegeven patroon knippen zonder in getekende lijntjes. In de achterbaan maakt U de ROK WEUPWUDTE o i/ /g w o lOöc M, /3 2H If 3V bijschutners, In de linkerzijnaad een split open laten voor trek- of druk- knoopsluiting Nr. 2. Het pa troon langs lijn A doorknippen (naad) en dt voorkant helemaal recht teke nen stof vouw Desgewenst de achterbaan ook in drieën knippen, dan het achterbaantje van onderen iets breder maken. Zak ken naar verkie zing. Nr. 3 Het ge deelte links van de middenvoorlijn ver valt. Voor de stolp plooi aan de voor kant een 12 c.m. brede strook aan knippen. Bij het in- vouwen van boven de middenvoorlijn op de middenlijn var de plooi leggen, maar van onderen de plooi iets smaller maken, anders gaat deze wijken. Wilt U er een naad in verwerken, dan knipt U aan het ene voorpand 6 en aan het an dere 18 c.m. aan. De naad is dan onzichtbaar. De plooi tot op de helft ruim 1 c.m. breed afslikken. Zakken en ceintuur naar verkiezing. Nr. 4. Het gedeelte links van de m.v. lijn vervalt. Het patroon langs lijn A doorknippen en een strook t»an 10 c m. breed tussen zetten voor een platte plooi (lijn A op lijn A leg gen). Van onderen de plooi weer iets smaller maken. Nr. 5. Het hcupstukje losknippen. Verder als nr. 4 knippen, maar een strook van 16 cm. tussen zetten voor een stolpplooi beide lijnen A op de middenlijn van de plooi leggen). De plooien over de helft dichtstikken. Nr. 6 is een wikkelrokje met afge ronde voorbaan. Het gedeelte tussen de m.v. lijn en lijn B apart knippen en met de m.v. lijn aan de m.v. lijn Van het patroon plakken. Op de rechter voorbaan een schuine zak zettenHet split in de zijnaad ver valt. de sluiting maakt U nu aan de overslag. De randen breed af- stjkken. Aan de hand van deze variaties kunt U er zelf nog andere verzinnen. U hoeft het dus niet bij zes rokjes te laten! ELLA BEZEMER bjj de getroffenen. Geeft men er al leen Den Haag de schuld van. waar men natuurlijk ook wel fouten maakt, dan begaat men een onbil lijkheid tegenover de ambtenaren van het ministerie van Wederop bouw en Volkshuisvesting, bij wie zonder twijfel de wil voorzit, er het beste van te maken binnen het ka der van de huidige moeilijke om standigheden. het Westen hierdoor uiteengedre ven zullen worden? Is de Komm- form voor het Verre Oosten, waar over de laatste tijd zo vaak ge sproken wordt, inderdaad op komst? Of heeft hii alleen maar tijd nodig om de Duitsers te door dringen van het feit. dat hij de enige kampioen is voor een ..yer- enigd. democratisch Duitsland" en moet hij de S E.D. de gelegenheid geven om dit fraais ten volle voor haar propaganda uit te buiten? Eén ding is natuurlijk zeker: van de Grote Vier hebben dc Russen het minste haast met de vrede. Want terwijl de Drie uit het Wes ten de vrede willen om de weder opbouw van West-Europa eindelijk met kracht ter hand te kunnen ne men, heeft Moskou hier geen be lang bij. Immers, hoe langer het herstel van West-Europa uitblijft, hoe meer tijd de Russen hebben om hun industriële achterstand in te lo pen, hoe langer het duurt voordat het cordon sanitaire om hen kan woi*den samengetrokken want dit laatste is in hun wantrouwende ogen toch het enige doel van het Westen. Natuurlijk weten de Drie uit het Westen dit heel goed. En zeker Marshall. Hij zou bijzonder graag een eind maken aan deze tactiek van traineren, maar... hii moet re kening houden met zijn beide col lega's uit het Westen en hun posi tie in eigen land. En speciaal ook hiermee, dat brede lagen van de pu blieke opinie in Engeland de keus tussen de Sowjetunie cn de Ver. Staten liefst zo lang mogelijk wil len uitstellen van hun stand punt uit volkomen terecht. Een handige zet van de Russen boven dien. om net nu de besprekingen over een handelsaccoórd met Enge land weer te gaan hervatten! Zondagavond ziin de Drie uit het Westen zonder Molotof bijeen ge weest. Wat zij besnroken hebben is uiteraard een geheim gebleven. Ge- brek aan stof zullen zii echter niet hebben gehad. Het kan haast niet anders, of het voornaamste onder werp is geweest, hoe zii g e z a- m e n 1 ij k dc tactiek vap traineren van Molotof kunnen pareren en wat zij er gezamenlijk voor in de plaats kunnen stellen. (Nadat deze beschouwing geschre ven was. zrin er berichten binnen gekomen. dat de Conferentie op gang is gekomen. In haar alge meenheid blijft onze opvatting over de zaak echter van kracht). Tristan Bernard is overleden. De succesrijke Franse komicus, schrij ver van een groot aantal blijspelen, meester op 't gebied van de één- acter 'n uiterst moeilijk genre! is 81 jaar oud geworden. Hy werd in 1866 in Besangon geboren en heeft dus heel wat generaties zien komen en gaan. Zyn roem in 't buitenland heeft zich vooral ge vestigd door de één-acter „l'Anglais tel qu'on le parle" en door Le Petit Café ('t cafeetje 1, in 1911 ge schreven. dat in een ommezien de wereld veroverd. Te onzent heeft Chrlspljn Jr. de hoofdrol op onna volgbare wijze gecreëerd. Als eon merkwaardig type van menselyke zwakheid blijft ook „Trlplepath" voor ons staan. Het komische trok Bernard uit zo scherpe, nauwkeu rige observatie, de byna fotografi sche studie van het plat burger lijke, de burgerlijke belachelijkheid in de IJdelheid, de ambitie etc. Door zijn uiterlijk, met de grote baard en de lachende mond noemde men hem wel: „Une barbe autour d'un sourire": een baard om een glimlach. Sigurd Leeder geeft dansles SIgurd Leeder. balletmeester en choreograaf van het vroegere Joóss- ballet en directeur van de Sigurd Lcederschool of Dance te Londen, komt Zondag 7 December te Amster dam aan. Gedurende enkele weken zal hij te Amsterdam lessen in moderne dans kunst geven aan Nederlandse dan sers. Ook is er een cursus in Rotter dam in de studio van Corrie Har tong. De uitgeverij Farrar, Straus and Company te New York hefet een oproep gericht tot schrijvers uit alle landen, om manuscripten van boeken op te zenden, die, voor ge val zij geaccepteerd worden, met 200 dollars boven de gebruikelijke tantièmes worden gehonoreerd^ De auteurs zijn geheel vrij wat betreft thema en omvang van het werk. Bovendien zullen de moge lijkheden tot verfilming van het oeuvre overwogen worden. Witser en z'n vriendenkring Tussen 19 Dec. en 10 Jan. zal in het Sted. museum te Amsterdam een tentoonstelling „Witsen en zijn vriendenkring'' worden gehouden Deze expositie geeft een beeld van de levendige betrekkingen tussen beeldende kunst en litteratuur in dc tijd van Tachtig. Aanleiding tot de tentoonstelling is het legaaf aan de Staat door de in 1943 overleden we duwe van Willem Witsen van het bekende huis aan het Oosterpark. dat voor schrijvers en schilders nis Kloos, van Looy, Breltner, J. Isra els etc lange tijd een middelpunt was. Behalve kunst var\ Witsen be vat het legaat een unieke verzame ling brieven, foto's en litteraire do cumenten. waarvan de kern. aange vuld met stukken uit particulier be zit, in het Museum te zien zal zijn. Even voorbij het Muiderpoo»*tstation in Amsterdam, op het rangeerter rein van het Centrsal station, daar in de „Rietlanden." net tegenover het tijdens de oorlog zo berucht geworden Lloyd-hotcl wordt geschiedenis ge maakt. Daar werkt een handjevol spoormannen in de open lucht aan het her stel van de spoorwegen en sinds de bevrijding gingen meer dan acht dui zend wagons door hun handen. Wrakken en invaliden Het zit met deze werkplaats zo. dat er voor de oorlog enkele grote loodsen stonden, die in verval raak ten en werden afgebroken Hoewel de fundering werd gelegd voor nieuwe loodsen, bleef het bij de be tonnen vloer, omdat door materiaal gebrek tijdens en na de oorlog het project niet kon worden afgemaakt.* Nochtans wordt er gewerkt, oe lieve lange dag. zomer en winter, omdat de enkele werkplaatsen van de Spoorwegen met de grootste in Amersfoort het werk niet aan kunnen. Dies werden er. in de nabijheid van de locomotief-werkplaats, kort weg door elke spoorman de .loc- loods" genoemd, twee wagons neer gezet. ontdaan van hun wielen, te gammel om nog te rijden. In deze kleine loodsen zwaait de timmerman zijn hamer, mengt de schilder zijn kleuren „vadert" de materiaalmees- ter over wat sleutels, tangen en ha mers royaal gereedschap ge noemd. Op een aantal rails staan er de wagons, die revisie behoeven Zij lijden aan kleine mankementen: schietgaten in de wanden, planken versplinterd, ijzerwerk gedeukt en ontwricht cn zoals bij de Ameri kaanse Army Expeditionary wagons „werken" naar buiten „Hangen over" en staan buiten profiel Al deze kleine klusjes zijn een prooi van de twintig nijvere spoormannen in het wel wijds genaamde Depot Wngonherstelplaats Rietlan den. De grote mankementen, leegge- brande wagons, gesloopte locomotie ven gaan naar beter geoutilleerde werkplaatsen en de reparatieafde lingen van Werkspoor. Tussen de rails, staan een paar hele kleine keetjes met lasappara ten. een installatie voor het bijstel len van remmen en een hijsblok die de wagons van hun assen kan lich ten, opdat er een nieuw \Cicltje onder geschoven kan worden. Altijd zijn ze in de weer, zagend, timmerend, lassend en controlerend en elke wagon, die uit het Depot Rietlanden komt is weer bruikbaar voor lange tijd. Altijd is cr werk aan de winkel: het railverkeer heeft te zeer geleden en lijdt nog dagelijks, zodat het soms gebeurt dat er wel honderd wagons wachten op de opkalefatering. Drio dagen la ter hebben ze hun beurt gehad. Dat Zoiradstgmiorf en Hiemmel ï/i/AT is er heerlijker dan 's Zondagsmor gens met het puntje van je neus even boven de dekens te liggen soezen, na een hele week van haastig jagen naar nieuws Met de rustige zekerheid, dat het rateltje van je wekker vast staat! Ik weet het met Zo droomde ik mijn wekelijkse rustdag in; ik sliep niet cn was ook niet wakker: U kent deze toestand wel. de zaligste der zaligste sta dia Ik zag rozige vl- zloenen van zichzelf mel dende primeurs, van bc- dicningloze zetmachines en rotatiepersen, van kranten, die zó maar onze brievenbus inwip-. ten. Ik had slechts èen wens die iets wezenlijks had: dat de kassier iede re maand dc bekende en- veloppe-met-inhoud op mijn kussen zou depone ren! Uit deze hemelse sfe ren daalde ik. neen stortte Ik omlaag door |en, droom een vraag overde hemel, welke zoonlief, die stil tegen mij aange- kncutcrd lag. mij stelde. ..Pappie, bestaat de hemel?" ..Natuurlijk." bromde ik. Wat kon ik anders antwoorden7 Ik kwam er juist vandaan! ..Is de hemel hoog?" Hoog. laag. ik weet het niet. ik weet alleen dat het er heerlijk is. Ik mompelde dus wat. het geen mijn zoon als een bevestigend antwoord opvatte, want hij infor meerde verder: ..Nog hoger dan de wolken?" ..Ja." antwoordde ik lijdzaam. ..Zo hoog als dc sterren." ..Kan Smt Nicolaas hem dan niet een beetje omlaag halen7 Dan kun nen de mensen er beter bij!" Toen zweeg mijn theo logiserende telg. geluk kig! Langzaam voelde ik mij wegzinken in een on wezenlijke. maar o zo zoete en warme!) we reld. Doch mijn nage slacht bleek niet uitgc- pickerd. „Pappie, hebben dc mensen een ziel? Nel zegt van ja!" (Nel Is ons dienstmeisje). Op deze vraag wist ik geen concreet antwoord te geven, dus zweeg ik maar. H ij is pas zcsl Zwijgen Is nog altijd het beste verdedigings wapen. Maar mijn zoon. had nu eenmaal aanvals- nclgingcn. „Je ziel zit van bin nen. hij kan spreken, zegt Nel. Als jc jokt. kan je 'm horen. Heb jij je ziel wel eens gehoord, pappie?" Het leek mij beter, ook uit paedagogische over wegingen. alleen fmaar Iets onverstaanbaars te brommen. Je kan je kroost 'toch niet vertel len. dat jc ook wel eens het één of ander leugen tje hebt gebruikt? Op voeden is nog altijd voorbeeld geven! „Pappie." „Ja." zei ik. nu duide lijk verstaanbaar. „Pappie, zal ik mijn ziel eens laten praten?" Ter viering van de totstandkoming van de Belgisch-Nederlands-Luxem- burgse douane-unie. welke met in gang van 1 Januari 1948 in werking zal treden, en als blijk van dank baarheid voor wat België in de na oorlogse periode voor Nederland heeft - gedaan, zal, de Nederlandse opera op Vrijdag 19 December te Brussel „Hoffman's Vertellingen" opvoeren. Van Nederlandse zijde zal deze voorstelling bijgewoond worden door dr. Beel, minister-president, baron Van Boetzelaer van Oosterhout, mi nister van buitenlandse zaken, dr. J. Gielen, minister van onderwijs, kun sten en wetenschappen, verder door de heren Kranenburg en v. Schaick, voorzitter resp. van de le en 2e kamer der Statcn-Generaal, prof. Kuin, secretaris-generaal van het min. van econ. zaken, cn de heren Spierenburg, plv. directeur-generaal van de buitenl. econ. betrekk. en v. d. Berghe, plv. dir.-gen. van de be lastingen. In December wordt in het Castle Theatre te Farnham bij Londen de première gegeven van „Nacht schade", een nieuw toneelstuk van H. B Fortuin. Het is een tragi-co- medie in twee bedrijven en toont hoe drie personen, een schrijver, een schilder en een emigrante reageren op de Duitse inval in Nederland. „Nachtschade" staat op het pro gramma samen met Fortuins een.- acter „De Stoel", die reeds eerder gespeeld werd. Ditmaal wordt de hoofdrol, een tot de electrlschc stoel veroordeelde gevangene, gespeeld door de neger Robert Adams, be kend uit de films Caesar en Cleopa tra. Sanders of the river etc. De vrouwelijke hoofdrollen in beide stukken zullen gespeeld worden door Ernestine Costa. is de bijdrage in de slagzin Veilig, vlug, voordelig, van dit groepje mannen die in de afgelopen winter, onbeschut door de sneeuw bagger den om hun karwei op te knappen. Het ziet er echter naar uit. dat ze nog lang geen beschutting zullen krijgen, want materiaal ls er te wei nig. en kapotte wagons zijn ér te veel. x In de loc-loods We stappen nog even langs de loc-loods, waar in de boxen een tiental machines wacht op de grote beurt Hieruit blijkt ook. dat dage lijks een aanzienlijk deel van het materieel ..uit de vaart" wordt ge nomen. om nagezien te worden. Doorgaans ondergaat een baan-ma- chine na 7 8 dagen een revisie, terwijl de rangeermochine na 10 12 dagen even op stal wordt gezet. Hierdoor moeten de Spoorwegen een belangrijk deel van hun materiaal regelmatig missen, maar de veilig heid gaat boven alles. Dat wijzen ook de werkzaamheden hier uit. Want aan elke machine in de grote koepel, met in het mid den de handbewogen draaischijf, valt er wel wat te dokteren Men ziet er zelfs de oudste museumstuk ken, de wegpaardjes anne 1880, on parlementair „luizen" genaamd op kalefateren, al ontvalt het onze be geleider dat ze die ..krengen maar in het IJ moesten rijden." Alle types locomotieven staan er: van de kleinste „kikker" tot de zwaarste Zweed. Hier heeft men ook een tiental uit Duitsland terug gekomen cadavers weer bruikbaar gemaakt. Ja. er wordt stevig aangepakt, daar bij de Rietlanden. Het lijkt wel of de werkgeest wordt aangewak kerd door de doodse contouren van de gevangenis „het Lloyd-hotel", waar eens wakkere Nederlanders het slachtoffer waren van hun ac ties voor de goede zaak. een zaak die we nu met hamer en ploeg moe ten voleinden. Twintig naamloze spoormensen geven er het voorbeeld van. «fr In de Haarlemmermeer heeft een hevige brand gewoed, die twee mensen het leven kostte. Een Amerikaanse fotojourna list en zijn schrijfster-echtgenote, zijn in Nederland gearriveerd om reportages te maken van het werk van Han van Meegeren. «f» Voor binnenlandse vluchten stelt de KLM met ingang van 1 Januari retourkaarten acht da gen geldig verkrijgbaar. Binnenkort zal vanwege het comité voor de BelgischNeder landsLuxemburgse samenwer king, het maandblad „Benelux" worden uitgegeven. Het tijdschrift zal in België geredigeerd en in Ne derland gedrukt worden. (Ingezonden mededeling) FEUILLETON De kinderen, Barbara en de kleiné Peter ter onderscheiding van grote Peter, die er nu lo geerde vonden die geheimzinnige opsluiting van vader zo prachtig, dat zij erover in diep ge heim aan iedereen verteld hadden, aan de melk boer en de kruidenier, aan de buren en de post bode, zodat er allengs een nieuwe tijdrekening in het dorp was ingevoerd. De boerinnen zeiden tegen de knechts om half twee: „Dokter heeft allang gerust aan het werk mannen!" en de hoefsmid sprak elke middag: „Vrouw, 't is vijf minuten voor dokter gaat rusten, maak de kof fie eens warm." Maar dokter meende nog altijd, dat hij voor zijn gemeente tussen één uur tien en Half twee onvindbaar was. In het zijkamertje las hij het nieuws en het weerbericht en tuurde nu en dan de landweg af, waarlangs hij altijd bekenden en getrouwen zag voorbijgaan en dan verheugde hij zich telkens weer, dat niemand hem hier hoog en veilig in zijn schuilplaats vermoedde. Zo kon het ook gebeuren, dat hij de kleine stofwolk over de weg zag aankomen. Het ging zo snel. dat Frank meende, dat het weer een weg renner was. En al had hij beroepsbezwaren tegen de „velosport", met plezier kon hij toch naar die wegduiveltjes kijken. „Het zal Jef van de Achterweg zijn", mompel de hij, want Jef werkte op het postkantoor en kon daarbij van elk telegram, dat hij moest be zorgen, een sprint maken. Het was Jef niet, maar Peter, die uit het stof zichtbaar werd, gebogen over het stuur, in zijn blauwe overhemd met opgerolde mouwen. De dokter was zo verbaasd, dat hij vlak voor het raam kwam en dat was in zijn heilige twintig minuten nog maar één keer gebeurd: toen een stier was losgebroken en Frank vlug uitkeek, of de kinderen wel binnen waren. Maar grote Peter met dertig kilometer snelheid op een fiets was voor Frank nog meer sensatie dan een week lang zonsverduistering. Peter, die nog niet eertmaal in zijn leven had hardgelopen om een tram te halen, schoot daar als een raket granaat door het hek. met wilde haren en een fotostatief in zijn hand geklemd. In staat van ho ge opwinding! Peter, die geen andere bezigheid op aarde had. dan het ontcijferen van oud-Egyp tische grafschriften, diezelfde Peter had hier in het boerendorpje Axen kennelijk iets beleefd, waardoor hij oen ogenblik moest hebben verge ten. dat niet alleen het leven van drieduizend jaar geleden de moeite waard was. „Peter in moeilijkheden!", besloot Frank zijn overwegingen. Peter, de luchthartige, de onbe zorgde. die spelenderwijze in enkele jeugdige studiejaren Egyptoloog van formaat was gewor den, deze academische flierefluiter kwam daar stellig aan met een gewoon menselijk probleem. Want wat kon het anders zijn? En Frank had heimelijk een ?o groot plezier bij zijn gedachten, dat hy zich bedwingen moest om niet 't raam te openen en zijn vriend bij de finish toe te juichen. Hij luisterde naar de opgewonden stemmen be neden. Karin probeerde hem zelcer tegen te hou den. maar hij hoorde hem toch de trap opdraven, Peter bonsde op de deur. „Je komt er toch niet in." gromde Frank, hoe nieuwsgierig hij ook was. „Idioot!", riep de ander hijgend. „Er ls Iets ern stigs gebeurd!" „Zeker een hartvergroting van het fietsen. Mor gen op het spreekuur, mijnheer!" „Frank, er is iemand vermoord!" „Onzin, tussen één en één-twintig sterft nie mand in Axen. „Ik ben er zelf bijgeweest", schreeuwde Peter nu, „maar nu vertel ik je niets meer. Ik ga naar de veldwachter." Dat was Frank toch te machtig en voor het eerst in zes jaren deed hij om kwart over één de deur open. Hij trachtte met een scherts nog het initiatief in handen te houden en hij zei: „Wie, zoals jij, je leven slijt met het lezen van grafschriften moet zich niet verbazen nog eens de dood zelf op zyn tenen te trappen." Maar Peter luisterde niet. Hij hijgde en slikte achter zijn witte tanden en sprak toen met een droge keel: „Ik heb Karin gezegd de kinderen beneden te houden", doch Frank was te ongeduldig voor dergelijke inleidingen en in vijf minuten „had" hij het verhaal. „Luidde daarom de klok." sprak Frank pein zend. toen Peter eindelijk zweeg. „Kende je die organist9", vroeg Peter. Zijn vriend scheen moeite te hebben de historie te verwerken: hij bleef voor zich uit staren en antwoordde eerst na een lange stilte „Als het onze organist was, ja. Ik heb hem eenmaal hier gehad. Een graat in zijn keel. Os- siefski heette hij." „Een Rus?" „Neen. een Pool. Zonderlinge vent. Kwam hier met de Duitsers. Deserteerde en wist zich twee jaar schuil te houden in deze buurt. Een paar goede boeren gaven hem wel eens wat te eten en dan verdween hij weer voor een tijd. Jef van de post vertelt, dat hij hem een enkele keer bij de oude houtskoolbrandcrij heeft gezien. Misschien had hij daar wel zijn hol. Je weet. dat het Pool se leger ons hier heeft bevrijd. Nu. daarbij had hij meteen goede vriendjes en de mensen, die hem in de bezetting geholpen hadden, werden rijkelijk beloond. (Wordt vervolgd) I Doos 6tachcl»30cl I Hedenavond. HILVERSUM I. 19.— Klokje van 7 uur; 19.05 Bernard Person; 19 15 Beroemde lied. reeksen; 20. Nws; 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein; 21.30 Contact; 22,15 Buitenlands overzicht: 22.30 Pierre Palla; 23.— Nws; 23.15 Franse Balletmuz. HILVERSUM II. 19.— Nws. weer; 19.20 Kareol septet; 19.45 Anatomische les; 20.— Nws; 20.12 Gewone man; 20.20 Radiophilh. ork. 22 10 Van Rooyens; 22.15 Avondge bed; 22 30 Nws; 22 45BerliJns staats- operaork. 23— Conc. t.g.v. Willem Pijperherdenking; 23.50 Grpl. Morgen HILVERSUM I. 7.— Nws; 7.15 Gymn.; 7.30 Grpl.; 8Nws; 8 15 Lichte morgenklanken: 8.50 Voor de huisvrouw; 9.Werken van Dvorak; 10Morgenwijding; 10 20 Onze keuken; 10.35 Grpl.; 10.45 Pop. nonstopprogr.; 12.— Ramblers; 12.30 Weer, platteland. Kilima Ha- waiians; 13.Nws; 13.15 Vaudeville ork.; 14— Nwe kinderboeken; 14 15 Jeugdconc. 15.Luisterspel voor de jeugd; 15 30 Roodborstjes; 15.45 Re genboog; 16.15 Vragen staat vrij; 16.45 Het stond in de krant; 17.15 Orgel: 17.30 Ned. Volksherstel; 17.35 Malando; 18.— Nws; 18.30 Jack Payne; 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II 7.— Nws; 7.15 Reveille; 7.45 Woord voor de dag; 8— Nws; 8.15 Grpl.; 9.Ziekenbe zoek; 9.30 Waterst.; 9.33 Klassiek conc.; 10.30 Morgendienst: 11. Cello; 11.25 Luisterspel Esther; 12 Varianten; 12.30 Weer, Advents- stond; 13.Nws; 13.15 Piano; 13.50 Orgelwerken van César Franck; 14.35 Pop discoklanken; 16Jeug dige postzegelverzamelaars; 16.15 Meisjesklasse o l.v. Aleid Feith; 16.45 Bijbelvertaling; 17 30 Felix Mendelssohn; 17.45 Rijk overzee; 18.— Motet Psalm 130; 18.20 Cha conne: 18.30 Zending, als werk van verwachting; 18.50 Gershwin Med ley. TUINKALENDER 10 DECEMBER. Een zeer ster ke. groenblijvcndc plant is wel de Mahonta Aquifolium of Hulstbcrberis. Deze plant groeit zowel in de volle zon als in de diepe schaduw en kan in alle grondsoorten worden gehou den De Mahonie heeft mooie, glan zende stekelige bladeren bloeit in het voorjaar met gele biocmcn en draagt in de zomer blauwe bessen. Ze is zeer geschikt om met andere groenblijven- de planten te worden gegroepeerd en komt ook voor kleine tuinen in aan merking. S. lm

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3