l) 't Yerkeer in Amersfoort r i Remonstrantse gemeente krijgt nieuwe kerk Voetballende politiemannen veroveren kampioenstitel 2 Uit Amersfoort AZ18701egtbeslag op wapenroem- beker Stalenhoef was in topvorm Zonneheuvel I neemt de leiding LAAT STE BERICHTEN Sigaretten, tabak lager in prijs Woensdag 10 December 19471 Sterk afwijkende bouwtrant De 19e eeuw heeft ons doen beseffen dat er te veel geleefd werd op imitatie, waarbij van een eigen geluid geen sprake was. Sedert deze eeuw is de gedachte ontwaakt een kerkgebouw te scheppen, dat niet alleen aan architectonische eisen voldoet, maar ook aan de aesthetische Dit onderwerp, dat binnen het gebied van het Protestantisme een wor steling heeft gegeven, staat niet alleen in de belangstelling bij de theolo gen, maar ook in hevige mate bij de bouwmeesters, aldus dr. Miedema, die met deze woorden begon in een persconferentie, waarin hij de plan nen van de Remonstrantse Gemeente voor het bouwen van een nieuw kerkgebouw ontvouwde. In 1928 is er voor het eerst in ons land te Amersfoort een con gres gehouden, waar deze van het grootste belang zijnde principiële vragen werden besproken. Hierbij v/aren een belangrijk aantal bouw meesters, theologen en andere be langstellenden, waaronder Just Havelaar, aanwezig. De grote bouwmeester Berlage hield in 1929 op een tweede congres in Arnhem 'n belangrijke inleiding, waardoor de interesse bleef voortduren. Reeds in 1938 kwamen de eerste resultaten in Utrecht. Maandelijks werden daar bijeenkomsten gehou den, waar de plannen besproken en bekeken werden. Ook in Amersfoort werden bij de Rem. Gemeente plannen beraamd en de wens om een groter kerkge bouw te bouwen werd steeds gro ter. Een draak Het oude kerkgebouw van de Remonstrantse Gemeente aan de Heerenstraat is een voorbeeld hoe het niet moet. Architectonisch is het een draak. Dit gebouw, dat in 1880 werd gezet, was niet bere kend op de mogelijkheden van de Remonstrantse Gemeente. Daar in de loop der jaren de Rem. Gem. aanmerkelijk is gegroeid, bood het kleine kerkje voor deze gemeente geen mogelijkheden. Vooral op hoogtijdagen is er een grote on gastvrijheid. Alle plaatsen zijn dan bezet en verhuurd. Een ander na deel is dat de kerk op een volko men verkeerde plaats is gebouwd. Velen weten het kerkje niet te vin den. Daarom kwam in de oorlogs tijd de gedachte om een nieuw kerkgebouw te plaatseh en de plannen werden toen werkelijk heid. De heer G. Adriaans, archi tect, werd bereid gevonden hier aan zijn medewerking te verlenen. De bouwgrond levert geen moei lijkheden op, want één van de le den schonk een strook grond aan de Heinsiuslaan, dat eventueel te gen andere grond geruild zal kun nen worden. Dit gebeuren is daar om zo van belang omdat het thans ontworpen kerkgebouw sterk af wijkt van de tot nog toe algemeen gebruikelijke vorm en indeling. Er zal namelijk de consequente kern- bouw worden toegepast, terwijl de godsdienstoefeningen niet gelijk vloers zullen worden gehouden. De bedoeling Wat is nu de bedoeling zal men zich afvragen. De eerste gedachte is het principiële element. De tweede gedachtengang is om de cultuur en sociale elementen een eenheid te laten vormen onder één dak. De grondvorm van de kerk is een cirkel. De parterre van de kerk is bestemd voor het sociaal en culturele leven. Met dit gebouw, dat gericht is óp de cultuur in haar heste vorm, wil de Remonstrantse Gemeente de ernst van haar streven aantonen. Zaterdagmiddag a.s. om half drie zal de gereed gekomen maquette in Amicitia voor het Gemeentebe stuur, dat niet afwijzend tegenover het plan staat, en voor leden en belangstellenden worden getoond. Jongensclub Soester kwartier In de binnenstad is het voor de jongens en meisjes van 712 jaar best voor elkaar Ze hebben elke week hun vaste club-uur, waar ze samenkomen om te luisteren naar bijbelse vertellingen en om te hand werken of figuurzagen. Maar ook voor het Soesterkwartier wordt door de Geref. Kerk gezorgd. En hoe? We beginnen met een jongensclub voor de leeftijd van 712 jaar. En dan niet figuurzagen zoals de vriend jes uit de stad, maar met gymnas tiek! Voortaan gaan dus de jongens uit het Soesterkwartier iedere Woens dagmiddag van 23 uur naar de Sportschool. Plantsoen Zuid no. 10 Overdracht gedenkteken Dr. J. Lubsen Direct na het overlijden van dr. J. Lubsen is er door zijn patiënten de wens geuit, om ter nagedachte nis aan hem, een gedenkteken op zijn graf te plaatsen. Tot dit doel vormde zich een co mité met als resultaat, dat. a.s. Za terdagmiddag 3 uur op de Alge mene Begraafplaats „Rusthof" het door dc heer Snoeierbosch ontwor pen gedenkteken namens de dankba re patiënten van wijlen dr. J. Lub sen aan de nabestaanden zal worden overgedragen. Muziek zonder Wegens het maken van een mu ziekje zonder daarvoor vergunning te bezitten van de burgemeester kreeg een trekharmonicaspeler een bekeuring. Een Kerstgroet uit Amersfoort Een „Kerstgroet en Nieuwjaars wens uit Amersfoort," liet ,,'t Consthuns St. Joris," drukken om de stadgenoten in de gelegenheid te stellen bij de jaarwisseling verwan ten en oude vrienden of bekenden, die niet meer in Amersfoort wonen, een groet te brengen, die echt Amersfoorts aandoet. Keurig ge drukt op voor deze tijd mooi papier is deze groet uit Amersfoort, waar in een goede stylist iels vertelt over de kerstgedachte cn' over de beko ring van onze oude stad. Reproducties van enkele fraaie et sen en tekeningen (de Kamperbin nenpoort. de OL. Vr.-toren. Mon nikendam, de Koppelpóort) dragen er toe bij dit uit een paar bladzijden bestaande geschriftje tot een smaak vol stukje drukwerk te maken, dat men elders in het land en vooral in de vreemde met een gevoel van wee moed en geluk tegelijk als groet uit het geliefde Amersfoort zaL ontvan gen. Voor de wedstrijden om de Wapenroembeker was gisteravond in het Sportfondsenbad veel belang stelling. Er werd door de deelnemen de ploegen sportief gespeeld De Am sterdamse 1ste klasser AZ 1870 ging met de eer strijken en kwam voor de tweede maal in het bezit van de beker, die in 1946 door Neptunus werd veroverd. De mooiste wedstrijd was die van Neptunus tegen DJK Wim Dekkers was buitengewoon in vorm en nam van de 5—2 uitslag in het voordeel van Neptunus vier doelpunten voor zijn rekening. Het spel van AZ en PC tegen de AZ 1870 was voortreffelijk. Het werd wel een 6—3 nederlaag, maar tegen een club die een klasse hoger speelt is een dergelijk resultaat niet slecht. In de tussen wedstrijd, van een hoofdzakelijk uit het tweede Polo team van AZ en" PC gerecruteerde krachten tegen een combinatie van de rest, behaalde het Amersfoortse team een 6—1 overwinning. In de wedstrijd DJKAZ en PC had de laatste ploeg het nadeel dat Jansen vervangen moest worden door Peppelenbosch. De ploeg onderging daardoor een merkbare verzwak king DJK ging met de zege strijken. De uitslag werd 74. Tenslotte gingen de polo-teams AZ 1870 en Neptunus te water. Het werd een zeer zware wedstrijd waarbij het ?.pel opviel van de oud-kampioen voor Nederland (schoolslag) Smits- huijzen. Neptunus had J. Rosier als invaller voor Woclders. De leidin_ van de scheidsrechter was zwak. Hij tolereerde te veel zwaar spel. Nep tunus ging tegen de sterke AZ 1870- ploeg ten onder met 93. De beker kwam zodoende in handen van deze Amsterdamse ploeg. De wedstrijden hadden een vlot verloop. Dubbele vreugde bij jubilerend EAPSV De Eerste Amersfoortse Politie Sport Vereniging verwierf zich een prachtig cn passend jubileumge schenk. De voetballers van deze vereniging hebben nl. gistermid dag op Birkhoven in een wedstrijd tegen de Rijkspolitie uit Amster dam beslag weten te leggen op de kampioenstitel van het district West A Eerste klasse van de Ne derlandse Politie Sport Bond. De Amersfoorters speelden tegen RPA hun beste wedstrijd van het seizoen. Zij waren de Amsterdam mers ver de baas. Reeds in de eer ste helft werd het een vrij con stante belegering van het RPA- doel hetgeen te danken was aan het stuwende werk van de half- linie. Vooral Fonkert voldeed als spil bijzonder goed. Het eerste doelpunt was een bekroning voor het betere spel der gastheren en werd gescoord door De Zeeuw na een mooie voorzet van Martens. Onze stadgenoten maakten voor de rust nog twee doelpunten uit de talrijke aanvallen, doch deze wer den door de prima leidende scheidsrechter Starrenburg uit Voorburg afgekeurd voor buiten spel en hands. Ook in de tweede helft gaven de Amersfoorters de toon aan. Het uitstekende verdedi gen van de Amsterdamse back Louw voorkwam een débacle voor de gasten. Hij was steeds op de plaats waar het meeste gevaar dreigde en menigmaal onderbrak deze back dan ook een Amersfoort se aanval. Toch kon hij niet ver hinderen dat Lenie de Man de st£nd op 20 bracht toen deze een solo-ren ondernam, enkele tegen standers handig passeerde om daarna het. leder in het net te de poneren. Het spreekt vanzelf dat de stem ming, die tijdens de wedstrijd reeds opperbest was, na afloop uitbundig werd. Met roodwitte bloemen in de knoopsgaten trok ken de spelers naar de stad waar zij in „Frank" werden toegespro ken door de voorzitter van EAPSV, Hoofdinspecteur Backer, die hen dank bracht voor het mooie jubi leumsgeschenk in de vorm van het kampioenschap. Spreker deelde de voetballers mede dat de grote re ceptie van de EAPSV op 22 De cember benut zal worden om tege lijkertijd het kampioenselftal te laten recipiëren. Dit is de derde maal in het be staan van EAPSV dat hun voetbal elftal het kampioenschap behaald. Eerst in 1934, daarna in 1945 en nu dit seizoen. In 1934 bleef het bij een Gewestelijk kampioenschap. Ir. 1945 werd in een door EAPSV georganiseerd tournooi op Birkho ven met vier andere districtskam pioenen gestreden om het Neder lands kampioenschap. De politie uit Velsen behaalde toen de hoog ste titel. De Amersfoorters namen een fraaie tweede plaats in. Het ligt in de bedoeling ook dit jaar een Nederlands kampioen schap te laten verspelen. Hieraan zulleit vijf Gewestelijke kampi oenen deelnemen. De Velser poli tic staat er ook nu weer goed voor en zal vermoedelijk aan de kleine kampioenscompetitie kunnen deel nemen. Stichting van medisch- paedagogisch bureau Op voorstel van enige leden van de Partij van de Arbeidsfractie laat het gemeentebestuur van Amersfoort in enige steden van ons land een onderzoek instellen naar de werking van een medisch paedagogisch bureau. B. en W. schrijven over deze zaak nu onder meer aan de raad: „Het is duidelijk, dat wij bij het opvoedkundige deel van het bu reau, de verbetering van de op- voedingsmogelijkheden, in het bij zonder moeten uitgaan van het eigen geestelijke milieu van het kind. Hier ligt de grootste moge lijkheid bij de organisaties. Zou den wij bij het medisch gedeelte kunnen volstaan met een kinder arts die op dit terrein volledig des kundig is, ten aanzien van de op voeding, is het begrijpelijk dat iedere geestelijke stroming zijn eigen levensrichting zal kunnen beogen. Het is daarom noodzake lijk aan het bureau te verbinden conservatieve medewerkers van' verschillende richtingen. Voorts zullen aan dit bureau moeten wor den verbonden 2 of naar gelang van behoefte meer, zo mogelijk psychiatrisch geschoolde sociale werksters, die vooral in het begin aangewezen zullen zijn om de kin deren thuis te behandelen. Nood zakelijk is dan dat er tenminste 2 sociale werksters (1 Protestantse en 1 Katholieke met zo mogelijk later een. derde) worden aange steld. Een onderwerp van gesprek is voorts geewest de vorm van be stuur van het bureau. Wij achten het bezwaarlijk een gemeentelijk bureau op te richten omdat het ons goeddunkt dat per sonen van alle geestelijke stro mingen hun medewerking zouden kunnen verlenen. 'Het meest ge- eigend komt ons voor de stichtings vorm te kiezen. Het is dan moge lijk burgers van alle 'richtingen als bestuurders aan te wijzen, waardoor de medewerking van alle richtingen mogelijk zal zijn. De voorbereiding van een en ander en/ de aanstelling van sociale werk sters zal enige tijd vergen, zodat het bureau met de aanvang van liet schooljaar 1947'48 zijn arbeid niet zal kunnen beginnen. Nieuw advies in zaak van der Tak Tegen de Amersfoortse architect en directeur van het Bureau van Bouw- en Woningtoezicht, die na de fiat-weigering ten tweede male voor het Trubunaal terecht stond is een nieuw advies uitgebracht: In ternering 2 jaar en 9 mnd. tot 13 Febr. 19-18, ontzetting uit kiesrech ten en openbare ambten met ver beurdverklaring van 10.000. EAPSV gaf een fraaie jubileum-krant uit Ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van de EAPSV kwam een fraai uitgevoerd jubileumnummer van het cluborgaan uit. In een voorwoord wijst burgemeester Molendijk op de waarde van de sportbeoefening door de leden van het politiecorps. Wij lezen in dit voorwoord o.a. „Een kwiek sportief politieman brengt van het sportveld al heel goede eigenschap pen mee. De politieman is immers geen grommende nijdas meer. Hij is de vlotte, bij-de-handte-raad- gever, helper van het publiek." De Commissaris van Politie, de heer G. Goorhuis, ere-voorzitter van de vereniging schrijft o.a. dit nummer dat er aanleiding het 25-jarig bestaan op feestelijke wijze te herdenken omdat de na oorlogse jaren van grote en voort durende inspanning cp ambtelijk terrein onderbroken moet worden door een avond van vreugde ontspanning. Daaruit kunnen weer nieuwe krachten voor de toekomst worden geput. Hoofdinspecteur Backer, voorzitter schrijft dat het 25-jarig bestaan ook al herdacht moet worden om daardoor de bij zondere dank van de EAPSV je gens haar oprichters tot uiting te brengen. In het nummer komt ook een geschiedkundig overzicht van de afgelopen 25 jaar voor. In een leuk gedicht vertelt Nanning over de prestaties van de leden. Gevaarlijker dan in Amsterdam Als bewoner van het Schilder kwartier heb ik het twijfelachtige genoegen iedere dag enige malen heen en weer naar de stad door de Bergstraat te moeten fietsen. Ik weet niet of u dit ook wel eens doet maar dan begrijp ik niet, dat u daar nooit eens een flink stuk over geschreven hebt. Het is daar namelijk levensgevaarlijk en het wordt er met de dag gevaarlijker. Er komen steeds meer auto's op de weg en het wordt nu vroeg donker. Als men 's avonds door deze nauwe, bochtige en bovendien zeer slecht verlichte straat fietst houdt men zijn hart vast. Grote trailers of trucks of hoe die dingen heten mo gen denderen je daar voorbii en spatten je dikwijls nat omdat een regenbui in deze straat lange tijd grote plassen achterlaat. Als die vrachtauto's gepasseerd zijn blijkt er vaak nog een lange oplegger achteraan te komen cn dikwijls komt dan tegelijkertijd van de an dere kant nóg zo'n gevaarte aan zetten. Ook de stadsbus heeft heel wat ruimte nodig. Vaak komt het voor dat men met zijn fiets op het trottoir gedrukt wordt. Ik verbaas mij cr steeds over, dat hier niet veel meer ongelukken gebeuren. Maar zoals de toestand nu is kun nen -ernstige ongelukken niet uit blijven. Moeten wij daarop wach ten? Kunnen wij de put niet dem pen vóór het kalf verdronken is? Als het nu beslist nodig is dat al dat grote verkeer dwars door de stad komt, waarom voert men dan geen eenrichtingsverkeer in? Kan men al die auto's ook niet over de veel bredere Vermeerstraat leiden? Ik had hier van de zomer een logé uit Amsterdam, die zei dat het in Amersfoort veel gevaarlijker fiet sen was dan in de hoofdstad. Dat is zo. Gaat u maar eens in de Lange- straat kijken! Hoe lang moet het nog duren vóór men in Amersfoort zonder levensgevaar fietsen kan? J. H. de W. (Bijschrift van de Redactie: Wij willen de inzender er op wijzen dat wü de verkeersmoeilijkheden in Amersfoort meermalen in ons blad hebben besproken. Wat de Berg straat betreft hebben w11 er onlangs nog op gewezen, dat de situatie daar al enigermate verbeterd is door het verbreden van de inrit bij de Utrechtseweg. Dat dit tenslotte maar een lapmiddel is en dat oe situatie in de Bergstraat gevaarlijk blijft, zijn wü met de inzender vol komen eens. Maar er zijn nog wel gevaarlijker straten in Amersfoort. Onze stad worstelt met een zeer moeilpk verkeersprobleem. Het Is inderdaad malligheid dat het grote verkeer van het Westen van het land naar het Oosten door allerlei straten van onze binnenstad geleid moet worden. Er schünen grote plannen in dc maak te ziin. die zo wel verband houden met het Rjlks- wegenplan als met het stedelijk uit breidingsplan. Het ware te wensen, dat al die plannen nu eens spoedig werkelqkheid gingen worden). Het hampioensc\[tal van Eerste Amerstoortsc Politie Sportvereniging Rode Kruis-werk ia van grote waarde Het is onwaarschijnlijk, dat het mensdom zal gaan inzien voor welke moeilijkheden en tegensla gen allerlei instellingen in zware tijden komen te staan. Er wordt dikwijls geringschat tend gesproken over de problemen, waarvoor anderen worden gesteld. In tijd van oorlog is dat anders en vooral gedurende de laatste we reldbrand heeft men ingezien, wat vertrouwen hebben in mede-men sen kan betekenen. De soldaten van de Engelse, Franse en Turkse legers, die stre den in de Krimoorlog, hebben reeds ondervonden wat het zeggen wil, te kunnen bouwen op slechts één vrouw, de beroemde Florence Nightingale, en later op een orga nisatie, die ondanks tegenwerking het beoogde doel bereikte. De naam „Florence Nightingale" bleef voor altijd verbonden aan het verpleegwerk. En Dinsdagavond heeft een grote schare Amersfoor ters in Amicitia opnieuw beleefd, wat hun op school werd geleerd: het enorme werk van deze Engelse vrouw. De afdeling Amersfoort van het Nederlandse Rode Kruis ver toonde namelijk een tweetal films met sterke propagandistische waar de voor hun menslievende werk. De eerste film „Op de bres" gaf ons een beeld van het Rode Kruis werk, tijdens en na bombardemen ten, in Indonesië, en overal elders waar hulp nodig was. Het is eiger- lijk niet te beseffen, van welke waarde het Rode Kruiswerk in In donesië was, is en zal zijn, als men niet op de hoogte is met het ver raderlijke tropische klimaat. Na de pauze werd de film „De witte Engel" vertoond, waarin het leven van Florence Nightingale werd uitgebeeld. De afdeling Amersfoort van het Rode Kruis heeft weer iets bereikt. De films arriveerden laat, maar de talrijke aanwezigen werden ruim schoots voor hun wachten beloond. Soester biljarter had gemiddelde van 32,14 De leider van het cadreteam van „De Gouden Ploeg" uit Soest, die dit seizoen reeds enkele malen blijk gaf goed vooruit, te zijn gegaan, le verde gisteravond in de biljartwed strijd tegen Musscher van „Noord Brabant I" uit Utrecht een bijzon der prestatie. Hij had voor zijn 225 caramboles slechts zeven beurten nodig, waardoor hij met het hoge gemiddelde van 32,14 als winnaar uit de strijd kwam. Dit is tot nu toe de hoogste prestatie, die in de com petitie van het district „Eemland" werd bereikt. Musscher werd blijkbaar geheel overspeeld, want hij kon het slechts tot 13 carambo les brengen. Het verloop van deze partij was sensationeel. In de eerste vier beurten behaalde de Soester biljarter 68 caraipboles. De daarop volgende beurt maakte hij op su blieme wijze een fraaie serie van 70, gevolgd door 21 en een solide opgebouv/de slotserie van 66 ca ramboles. De tweede partij werd een over- winnig voor de Utrechter Becude. Na een vrij slecht begin kwam inj in de twaalfde beurt op toeren. De clou van zijn partij was een fraaie slotserie van 56 caramboles. Piet Stalenhoef maakte weliswaar se ries van 10 en 31, doch deze bleken niet voldoende om Becude van zijn overwinning af te houden. Van der Heiden verrichtte de hattrick door de Klerk een neder laag te bezorgen. In een constant goed gespeelde partij bezorgde eerstgenoemde „De Gouden Ploeg" de laatste twee punten, waardoor de Soesters een 4—2 overwinning behaalden. De Klerk kwam niet in vorm en zijn spel was beneden het gewone peil. De met veel spanning tegemoet geziene ontmoeting tussen „Het Leusderkwartier I" en „Zonneheu vel I" voor de eerste klasse libre werd gisteravond in Soest gespeeld. De Amersfoorters moesten met een 62 nederlaag genoegen nemen. Zonneheuvel heeft tha-ns dus de lei ding in deze afdeling genomen. Schouten speelde de eerste partij en wel tegen Stalenhoef. De Amers- foorter toonde weer zijn bekende vechtlust. Hij nam geen enkel risico en liep spoedig op zijn tegenstander uit. Stalenhoef kwam niet op dreef en verloor tenslotte met ruim ver schil. De str|id tussen v. Straten er Kranenburg was spannend en ging tot de zes en dertigste beurt gelijk op. In de twee laatste beurten maakte Van Straten een einde aan de partjj door resp, twaalf en drie caramboles te scoren, waar Kranen burg twee poedels tegenover stelde. Ten Hoeve kwam in ziin partij tegen Hoogenboom reeds in liet be gin achter te staan en hij bleef ach ter Toen de Soester biljarter ziin partij in de 27ste beurt had beëin digd. moest Ten Hoeve nog 67 ca ramboles maken. Onder doodse stil te en hevige spanning telde de ar biter de slotserie van de Arners- foorter. De tien, twintig, dertig en ook veertig werd gepasseerd, doch na 47 caramboles miste Ten Hoeve en nam de fraaie slotserie met 48 een einde. Aanvankelijk leek het erop, dat Hopstaken kans zou zien de 42 achterstand van het Leusderkwar tier tot een gelijk spel te brengen. Rustig en zelfverzekerd nam hij een grote voorsprong op Ronnenberg, die slecht op dreef was. Na de twin tigste beurt kwam de ommekeer. Ronnenberg op toeren en Hopstaken zat „vast". Het lukte hem niet meer, terwijl de Soester met regel matige kleine series op het einddoel afstevende om tenslotte de over winning te behalen. De persoonlijke resultaten zijn: Rondom liet biljart De uitslagen van de gisteravond voor de competitie van het district Eemland gespeelde biljartwedstrij den zijn: Cadre-klasse: Gouden Ploeg I Noord Brabant I 42. Eerste klasse libre: Zonneheuvel ILeusderkwartier I 62; Ons Ge noegen IMetropole I 62. Tweede klasse libre: Centraal II—K.O.T. I 6—2; Metropole II Nieuwe Kei II 80. Derde klasse libre: Leusderkwar tier IIITavenu I 62. Vijfde klasse libre: D.O.S. II K.O.T. III 2—6. R. Stalenhoef 225 7 66 32,14 Musscher 13 7 5 1,87 P. Stalenhoef 137 30 31 4.56 Becude 175 30 56 5.83 Van der Heiden 200 32 19 6.25 de Klerk 99 32 14 3.09 Stalenhoef Schouten 83 165 37 37 9 18 2.24 4.45 Van Straten Kranenburg 130 114 38 38 17 11 3.42 3.— Hoogenboom Ten Hoeve 120 111 27 27 18 48 4.44 4.11 Ronnenberg Hopstaken 100 122 40 40 14 31 2.50 3.05 Vrouwen bespraken 't nut van electriciteit In de gezellige lichte keuken van de PUEM hield de Nederlandse Vrouwen Electriciteits Vereniging een theemiddag. De opkomst der dames was buitengewoon goed en er heerste een prettige sfeer. Me vrouw Van Bienema opende de „vergadering" en vertelde het een en ander over hetgeen zij in Arn hem had gehoord tijdens een bij eenkomst van alle afdelingen der NVEV. Mevrouw Otte-Arnolli, hoofd van de NVEV, hield hier een lezing en prof. Van Staveren zette het nut van de electriciteit in de huishouding uiteen. In de oorlog hebben de huisvrouwen ondervon den wat een groot nut en gemak electrische apparaten hun geven. Wij denken er haast niet meer bij, wanneer wij de stofzuiger of het strijkijzer inschakelen, dat 't vroe ger zoveel moeilijker was voor de huisvrouw. Wij vinden het ge woon als wij een knopje om draaien en heet water hebben in de tijd van een ogenblik. Het ge zinsleven wordt hierdoor ook be vorderd. Het is voor het gezin niet prettig om bij thuiskomst de boel nog overhoop te vinden. Moeder heeft geen tijd voor de kinderen en zendt ze met een zoet lijntje naar buiten om te spelen. En Vader? Wel hij vindt het prettig, dat zijn huishouding goed marcheert, maar is het nodig, dat zijn gezinsleven hieronder moet lijden? De materi alen zijn nog schaars, maar lang zamerhand komen zij er toch. Het is de taak van de huisvrouw haar tijd te verdelen onder het gezin en haar huishouding. Men moet geen afgod maken van zijn huis. Later ondervinden wij hier alle narig heid van. De kinderen gaan met hun verdrietelijkheden naar anderen, en de hechte familieband is stuk. Electriciteit is een uitkomst het gezin. In Arnhem wordt een „electrisch huis" gebouwd, waarin men alles aanbrengt, wat de huis vrouw op electriciteitsgebied aan comfort kan genieten. Dit zal een modelhuis zijn en elke huisvrouw zal het kunnen bezichtigen. De ap paraten die er in worden aange bracht worden bekostigd door de 35 afdelingen der NVEV. Na de thee sprak mevrouw Bel- graver over Voorlichtingscursus inzake Woningbouw en Installatie die zij in Arnhem heeft gevolgd. Zeven verkeerszondaren Zeven personen die zich niet stoorden aan de regelen der wet zullen voor de kantonrechter moe ten verschijnen. Door verandering in het systeem van grondstoffendistributie is het mogelijk geworden de prijzen van de sigaretten en kerftabak 'in da naaste toekomst te verlagen. Door medewerking van de betreffende industrieën zal deze verlaging dus danig geschieden, dat practisch alle bestaande merken een prijsklasse omlaag gaan. Dit betekent dat een pakje sigaretten van 84 ct. straks 72 gaat kosten, van 72 ct. zal 60 ct. worden, van 60 ct. zal 48 ct. wor den en van 48 ct. zal 42 ct. of min der worden. Een dienovereenkom stige verlaging zal de prijs van een pakje pijptabak en shag ondergaan. Sigaretten tegen de verlaagde prij zen zullen omstreeks het tijdstip van de eerste bonaanwijzing in Fe bruari verkrijgbaar zijn. Voor gepensionneerden Gepenslonneerden, die van het Burgerlijk pensioenfonds een voor schot op de toeslag over 1947 toe gewezen krijgen, kunnen zich op het postkantoor melden in de maand December op overeenkom stige werkdag, waarop zjj in de maand November hun gewoon pen sioenkwartaal in ontvangst moes ten nemen. Dus b.v. iemand, die in November op de tweede Woensdag kwam, kome thans op de tweede Woensdag in December. Voorbarig bericht... ,De Volkskrant," meldde,^at met ingang van Januari voortaan een keuzebon voor zeep zou worden aan gewezen, zodat men vrij zou zijn waspoeder, harde of zachte zeep te kopen. Dit bericht is voorbarig. Men deelde ons op het Departement van Economische Zaken mede wel een voorstander te zijn van dit systeem, maar voorlopig is er nog geen Kans een dergelijke keuzebon aan te wij zen. De mogelijkheid bestaat, dat hierdoor de vraag naar een bepaald product uitgaat. De situatie bij de zeepfabrieken is wat de grondstof- fenvoorziening aangaat, dat men nog steeds krap zit, zodat aan een over vloedige vraag naar een der zeep- soorten niet voldaan kan worden. Het wachten is dus op een betere aanvoer van chemicaliën. Is deze verzekerd, dan kan een keuzebon worden aangewezen. In Januari zal dat zeker niet het geval zijn. „Pro Patria"-duiven exposeerden Op de door de postduivenvereni ging van Zaterdagvliegers „Pro Patria" gisteren en vandaag gehou den duiven-expositie was mooi ma teriaal aanwezig. Keurmeester, de heer G. J. P. v. d. Meiden van Rot terdam kwam tenslotte tot de vol gende klassering: Onbevl. oude doffers: 1. D. van Schooneveld; oude duiven: 1. A. v. Nus. Bevl. doffers: 1. W. v. Wijn gen; duiven: 1. W. Hofman. Onbevl. jonge doffers: 1. C. v. Winterswijk; jonge duiven: 1. C. de Vries. Bevl. jonge doffers: 1. W. Hofman; jonge duiven: 1. W. Chr. Ruitenberg. Beste gehele tentoonstelling: W. Hofman, tevens beste kop en oog; beste jonge doffer: W. Hofman; beste jonge duif: W. Chr. Ruiten berg: beste oude doffer: D. van Schooneveld; beste oude duif: A. v. Nus. Een vrachtautobestuurder uit Almelo die in de richting Amster dam reed kwam in Amersfoort tot de ontdekking dat hij -«en pak met textiel van zijn auto miste. Beurs van New York S/12 9/12 Atch. 81 82% Baltim. 11 11% Can.Pac, 10% 10»/, IIlui. C. 25% 26% N.Y.Cen, 12%, 12% Penns.R. 15% 16 Sout.Pac, 43% 44% Un.Pac. 150 149»/* Atl.Ch. 188% 189 Am .Can. 80% 79% Am .Car. 39% 39 A.Smelt. 54% 55% A. cp T. 152% 152% Am. Tob66 66% Anac.C. 33% 33% Bethl.S. 97% 98 BocnngA, 21% 22% Chrysler 60»% 61% City B. 38% 37% Consoi. E 21% 21% Douglas 47% 47% Du.P.N. 182% 183 V', Eastm. K 43% 43% Oen.El. 34yt 34% Gen.Mot. 56% 56% fl 8/12 9/12' Good 41»/* 41»/* HudsonM 19% 20% Int. H. 87 87% In. Nicke 26% 26'% Int. en 11^ 12 - Kenn.C. 45 45% Montg, W 52% 52% PacM. 4% 4^ Radio C, 9% 10% Rep.St. 25 25% Scars R. 39% 39% Shell Un, 37% 37% Soc. Vac, 29% 29% Stano Br, 16% 16% St.OilN.J 24'/, 24% Studegb. 75 75% Texas C. 19% 20 U. Aircr, 55% 56% Texas C. 22»/* 23 Un. Corp. 2% 2*4 Un. Fruit 53% 53% USRubb, 41% 42 US Steci 74 74»/, Westing. 27% 28% Woolw. 45% 45% Omzet 1.07^00 Amsterdamse Effectenbeurs Act. aandelen 9 Dec Be belang stelling op de beurs werd vandaag in de eer ste plaats weer getrok ken door de claims en aandelen Kon. Petroleum Mij. In de claims werd zeer druk zaken gedaan en daarbij bestond aan vankelijk nogal aanbod, naar men veronderstel de voor Amerikaanse rekening. Of deze zienswijze juist is, kan in het mid den worden gelaten maar in ieder geval was er nog al wat materiaal aan de markt en bü een vorige slotprüs van f 969.werden de claims vandaag ingezet op f 945.Daarna schommelde de prijs ge ruime tijd tussen f 941 en f 945.terwijl een ogenblik zelfs werd af gedaan tegen f 939 maar bij het slot werd weer gehandeld tegen f 944.-. De aandelen gedroegen zich in overeenstem ming met de claims, maar maakten nog be trekkelijk geringe schommelingen mee en bewogen zich tussen 302 en 305 pet. terwijl bii het slot tegen 303 werd afgedaan. De claims Dordtsche varieerden van f 760 tot f 773 en de aandelen Dordtsche in hoofdzaak tussen 271 en 274 pet. Voor het overige had de handel w§Mg te be- 8/12 9/12 9/12 Sltk Opk Sltk N. L H.bank 1U6 105% Ned. H. MIJ. 154»% 156% 161^ A.K.U. aand. 168 167 166% Bergh'a Jurg. 299 300 v. Berkels pat 114 124 Calvé Delft Crt 172% 173 Centrale Suiker 216 214 Fokker lo7 Van Gelder 146% 148»% 148% K. Nd. Havens 109% 168 L."" Cert. 2i3yt 283 _82S. Ned. Ford 343 347 Ned. Kabelfabr. 302 298 Philips gloeü. 367% 368 368% Wilton Fyenrd. 213% 210% 208% D. PetroL MIJ. 279 272% 274% Kon. Petr. Mij. 307% 303% 302»; A'daro Rubber 152 150% 148'/* Band. Rbb MIJ. 133 133;: Deli-Bat. R.M 116 113% Oost Java R.M. 81% 81 Serbadjadl S.R. 91»% 90 HoU. Am. Lijn 186 186% 187 Java-C.-J. Lün 155 -- 154% K.N.S.M. 187% 186% 187% Kon. Paketv. 175% 176% Sch. Unie W? 197% 198% Rott. Lloyd 162 160 St. Mij. NederL 171% 170»,; H.VA. 228 224% 225 Jav. Cult M«. 111 109% Ned. Ind. S. U. 123 120 Ver. Vorst C M. 8»% 58% 58% DeLl-Bat. 144 Dell Tabak 164% 160% 159 "lairos Kon. 995,50 Claims Dordtse AcUeve obllg.: 8/12 9/12 Ned. '38 (3%) 3 dito '47 (3%) 3 Ned. '37 3 Dollarl. '47 3 NWS 2Vt Sp. eert 100 2% N.L '37 A 3 Nlet-actievs obligaties 10o 100 98 90% 98% 98% 100*,; 100% 81% 81% 101>f, 101'k 96'/, 96 A'dam I '37 3% ffiK 100 w 3% - R'daro'38(3%)3 100% 100% Pandbrieven Amst. Hypbank 100% f— Amh. Hyp. B. 97 96% Fr. Gr. H. 3% 100 99% Grav. Hyp. Bk. Nd. Hypb. Veendam 3% Rott. Hypb. 3% Utr. Hypb. (2% vpl. uitl.) West Hypb. 3% industr. obllg.: A.K U. obll. 3% Berghs en J 3% Levers 3% Werkspoor 3% Bt. Ptr. MIJ 3% 9*42.— Dell Sprw. 3% 777.50 Ned.-Ind Sp3% 98% 98 99% 100% 10056 - 100»/* 103 102% 103% 103% - 102% 102% 102 94 93% 54 54% Nlet-act aand. A'damse B. HU. Bank Unie Incasso Rott. Bankver. Tw. Bank. Cert Rott Bel Cons. Lever 6% c pr Gist en Sp. fab. Rott. Dr. MJj. Werksp Serie A Aniem Ned. Ind. Gas Internatio Amst. BaU. MIJ Dell Sp. My. Ned- Ind. Spw. Voorlopig ge noteerde aand.: Lever 4% c. pr. Mfj. Fin. N. »H. Vredesteln Ned. Walvlsv. Prolongatie Amer fondsen Anaconda Bethl. Steel Chrysler Gen. Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel U.S. Steel PhÜlips SheU Union Tidewater Baltimore Pensylvanla bieden t laten 8/12 9/1 157% 158/ 216 214% 160% 160% 154 169 178 148 398 343 171% 108% 152 149% 61 53 170 177 148% 394% 347 172% 1G7 149 142% 64% 29% 107% 107% 164% 107% 2% 33'/* 100^ 121 57 y, 27 45% 25% 75% 30% 22% 162 107% 34"* 101% 124% 58 27% 46% 25-% 76% 57 30% 22»; 10% Nieuwe Int. Hypotheek bank te Groningen. De te verdelen winst be draagt over 1943'44 f 45.961, over 1944—'45 f 45.961, over 1945—'46 f 36.769 en over 1946—'47 f 24.652. Over 1943'46 komen deze winsten geheel ten goede van de houders van jvinstdelende pandbrieven en wei 5 pet. over 1943 '44, 5 pet. over 1944'45 en 4 pet. over 1945'46. De winst over 1946'47 komt ten goede aan aan deelhouders, aan wie 2% pet. wordt uitgekeerd. Het ligt in de bedoeling binne niet al te lange tyd in liquidatie te treden. Meer „Vorstenlanden". Het Republikeinse persbureau Antara meldt, dat de tabaksonderneming Bangak in de residentie Soerakarta, belangrijke producente van Vorsten landen-tabak, haar areaal van 110 tot 350 ha, zal uitbreiden, om tegemoet te komen aan de steeds toenemende export-eisen.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2