Strijd in tropische eenzaamheid Hitlers gezicht is geld waard Zendelingen in dienst der inheemse kerken Somber en.... niet eerlijk SOLIDOX PETER Contact op Java was dat niet mogelük. En parallel weer opgenomen Nieuwspalet Zilveren gordel voor Joe Walcott Beb Vuyk verbeeldt het leven op de afgelegen buitenpost Goede vertelkunst tandpasta Vijf en twintig landen naar St. Moritz Scheepstijdingen VERCELT Radio-programma TUINKALENDER Woensdag 10 December 1947 3 De Zending ging in Indonesië de Staat voor bij het zelfstandig worden der kerken *7 ESTIG jaar geleden 11 December werd op een Zondag dr. K. J. Brouwer, de tegenwoordige zendingsdirector te Oegstgeest, te Zwollle geboren. Op een Zondag, dat moet geen toeval geweest zijn, want zijn hele leven heeft hij zich niettegenstaande ook hem geen verdriet en narig heid gespaard werden een Zondagskind gevoeld, vooral ook wat zijn werk betreft. Deze zestigste verjaardag valt midden in de periode waarin overal in het land het feit wordt hei-dacht, dat anderhalve eeuw geleden het Nederlands Zendeling Genootschap werd gesticht en kort voor het vertrek van dr Brouwer naar Indonesië, welke reis overigens misschien nog enkele weken wordt uitgesteld tot begin Februari. Toch weet hij nog een uurtje voor ons vrij te maken en vóór een van zijn vele vergaderingen aanvangt, vertelt hij van zijn jeugd, zijn loop baan en het werk dat hem lief is. Deze zendingsdirector heeft iets van het profetische in zijn gestalte. Zijn gelaat heeft scherpe, sprekende trekken, waarachter een zekere onbe wogenheid schijnt schuil te gaan. maar in werkelijkheid gloeit er een hartstocht, die telkens weer opvonkt en in zijn beweeglijke vingers trilt een nerveuze spanning. i i T Kerk geleefd, alleen organisatorisch Ont moetingen D'. Brouwer was de jongste van de zes kinderen van een hoofd ener openbare school en ging, na in Zwolle een gelukkige jeugd te heb ben doorgebracht, in Utrecht stu deren. waar hij als student sterk de invloed van prof. Slotemaker de Bruine onderging. Zijn proefschrift ,,De ethiek van Marx" getuigt van deze sociale belangstelling. Toen hij promoveerde diende hij de Ned. Herv. Kerk in Amsterdam over het IJ en daar kwam hij in die jaren, vlak voor het einde van de eer ste wereldoorlog, sterk in aanra king met allerlei sociale bewegin gen. Het lag daar om voor de hand, dat de jonge Brouwer verder een nauw contact zou hebben met de christelijke vak beweging. met name met het Chris telijk Nationaal Vakverbond Twee en een half jaar later, in 1921, ging hij naar Doetinchem en dat zal la ter blijken een afbuiging te zijn van de sociale lijn. Via de zomer- conferenties in Lunteren, waar hij een paar maal voorzitter was, ont waakt bij hem de belangstelling voor de zending, welke zo groot wordt, dat Oegstgeest dr. Brouwer op 1 Mei 1925 tot zendings-director benoemt. Enorme groei Sedert zijn komst is het werk enorm gegroeid, wat wel blijkt uit de cijfers van de begroting In 1925 beliep deze drie ton, voor 1948 twaalf ton. Na een reis van 1M: iaar door Indonesië, waar hij alle Zen- dingsposten bezocht, ging dr. Brou wer leiding geven aan het Indische werk. dat in een groeiphase ver keerde. Maar spoedig deed de in vloed van dè crisis zich gevoelen. Dan breekt er een zeer belang rijke periode voor de zending aan. Na 1930 begint de zelfstandigwor ding van de inheemse kerken, eerst die in Batak cn zo gaat het voort tot onlangs de kerk op Timor, Heel de verdere periode wordt dan begeleid door deze merk waardige ontwikkeling, die ove rigens een benadering is van het zendingsdoel. Van 1940 af dateert de veel ster kere band met de Ned Herv. Kerk. Feitelijk heeft ..Oegstgeest" geeste lijk en stoffelijk altijd uit de Herv. Spiegel der wereld met het sterker worden van die band liep een ander verschijnsel, nl dat van de samenwerking van de corporaties, welke in 1902 begon met de opleiding en die is uitge groeid tot een fusie, waarvoor de voorbereidingen tijdens de bezetting zijn getroffen en die reglementair na de bevrijding een feit is gewor den. De zending ging voor Na de historie kwam het heden en bespraken wij de Indonesische kwestie en allerlei problemen die daarm°e samenhangen. Wat wij nu op politiek gebied zien gebeuren, de drang naar zelf standigwording hebben wij de staat van 1930 af voorgedaan. Met vreug de en als doel van ons werk hebben wij de kerken zelfstandig zien wor den, een ontwikkeling die staatkun dig zoveel moeilijkheden meebrengt Nooit aanvaarden wij de tegen- weroing dat de zending niet aan po- litmk moet doen. want de vragen liggen vlak bii elkaar. De jongere christenen op Java waren lang voor de oorlog al aanhangers van hun nationale beweging. Voor de zende lingen gaf het herhaaldelijk moei lijkheden. dat zij niet alleen zende lingen maar ook Nederlanders wa ren en vertegenwoordigers van het politiek overheersende ras. Dat hing ook samen met de omstandigheid- dat wii alleen zending bedreven in een gebied waar wij politiek over wicht hadden. De gevolgen van het politieel op tred i deden zich dadelijk voelen en het contact met de Javaanse kerken dat juist in Mei was opge nomen. verslapte onmiddellijk. Maar dezer dagen heeft de Kerk van Oost-Java de band weer aangeknoopt en om hulp gevraagd. Dr. Brouwer ziet de komende vijf jaren als een periode waarin naar alle kanten moet worden geconsoli deerd. wat de laatste twintig jaren is gegroeid. In de eerste plaats zal de zelf standigwording der kerken moeten voortgaan. Al van de dagen, dat dr. J. W. Gunning zendingsdirector was dateert het streven om het zwaarte punt van de zending te verleggen ri'aar het zeridïngsveld zelf. Nu treedt die verlegging van het zwaar tepunt op een andere manier veel sterker naar voren. Tot nu toe kregen de zende lingen van Nederland uit hun terreinen en hun werk aange wezen en voortaan zullen de zendingskrachten uitsluitend ter beschikking worden gesteld van de kerken in Indonesië en zal men daar bepalen wat zij gaan doen. De zendelingen zuilen dus voor taan in dienst treden van de inheem se kerken en de correspondentie- wordt door Oegstgeest dan ook via EEN van de eigenschappen, waar om wii gedurende de oorlog Winston Churchill het meest be wonderd en gewaardeerd hebben, was zijn durf om de dingen bii hun naam te noemen, de situatie, wanneer nodig, in de meest sombere kleuren te schilderen. Wie herinnert zich niet. hoe hii in ziin eerste rede als prime-minister in Mei 1940 ziin landgenoten voorhield, dat hun in de naaste toekomst niets wachtte dan „bloed, inspanning, tranen en zweet." Het merkwaardige daarbij was, dat deze openheid misschien meer dan iets anders uiteindelijk een opbeurende uitwerking had op de luisteraars. Wie onzer'heeft dit tijdens de bezetting niet ondervon den 1 Na de oorlog is Churchill zich zelf in zover getrouw gebleven, dat hji bii voorkeur een sombere toon laat horen, dat hii bii tijd en wii ie geen andere rol schijnt te willen vervullen dan die van ongeluks profeet. Dit is al begonnen in de vez-kiezingsqampagne van 1945, toen hij zich de bedenkelijke luxe permitteerde, om een overwinning van Labour af te schilderen als de komst van de politie-staat. com pleet met Gestapo en al. Het feit, dat de Engelse kiezers zich toen door deze profetie niet hebben la ten imponeren, heeft hem niet tot inkeer gebracht. Integendeel, ziin nederlaag en die van ziin üartii heeft de oude vechtias verbitterd; verbittering en vechtlust beide hebben de ongeluksprofeet in hem nog aangewakkerd, zodat hii bij tijd en wijle haast niet meer weet. waar al het zwart vandaan te ha len om het Engeland van Labour mee te schilderen. Zaterdag 1.1. heeft hii de ..vrii- heid van de stad Manchester", hem door de vroede vaderen van die stad verleend, gebruikt om weer eens van leer te trekken tegen het so cialisme in het algemeen en tegen de Labourregering in het bijzonder op een wijze, die ons met een ge voel van grote split doet vragen: wat blijft er op deze manier nog over van de grote Churchill uit de jaren van 19391945? „Ik ben er zeker van. dat het socialisme, d.w.z. de vervanging van de particuliere onderneming door staatscontróle door middel van ambtenaren het onmogelijk zal ma ken voor de 48 millioen inwoners om in dit eiland te blijven leven en dat minstens een kwart van de thans levenden op de een of andere manier zal moeten verdwijnen na dat zij een verlaging van de levens standaard. een vermindering van voedsel en van comfort zullen heb ben meegemaakt, die in de laatste 50 jaar ondenkbaar is geweest." Is dit niet Churchill op zijn som berst Ja, maar wat veel erger is, dit is demagogisch en... oneerlijk. Dr. K. J. BROUWER consolideren wat de laatste twintig jaar groeide. de Synoden der inheemse kerken gevoerd. Het is overigens een heu gelijk feit. dat de inheemse kerken met zo sterke aandrang de hulp vragen van de zending, van de oudere kerk. Op enkele plaatsen na waar moei lijkheden heersen zijn de zendings- velden open. Een tweede punt dat de aandacht vraagt is de binnenlandse actie, de inkomsten zullen niet alleen gecon solideerd moeten worden, maar vooruit moeten gaan. want geleide lijk aan moet de begroting tot twee millioen worden opeevoerd. En ten slotte is er de verhouding tot de Ned. Herv. Kerk die nog verder moet worden geregeld. Als de nieu we kerkorde wordt aanvaard zal d<> zendipg helemaal naar de kerk* overgaan. En in de Raad voor de uitwendige zending vindt zij dan het begin van een kerkelijk appa raat. Doel der reis En nu. wat is het doel van uw reis naar Indonesië? Ik ben dankbaar, zo antwoordt dr. Brouwer, dat ik het werk onder totaal veranderde omstandigheden zal mogen zien. Ik zal er besprekin gen voeren met zendingsconsuls en personen uit de inheemse kerken. In dit verband is het van groot belang dat ik ook ga als afgevaardigde van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk. Ook hoon ik contact te heb ben met de Indische kerk. waarvan de Svno-'" in Mei vergadert. En dan zal ik ook de zending'sposten bezoe ken, waar op sommige terreinen moeilijkheden zijn. Het eerste doel 4» Door de langdurige droogte is de melkproductie beneden de verwach tingen gebleven. Teninde in de be hoefte te kunnen voorzien, wordt af en toe gebruik gemaakt van melkpoeder, dat de voedingswaarde niet beïnvloedt.. Alleen de smaak ondergaat een geringe verandering. 4» In Cuvk aan de Maas ontplofte een handgranaat in een fornuis. Drie kinderen, die zich aan het vuur warmden, werden door rondsnor- rende scherven licht gewond. Het projectiel bleek in de kolenvoor- raad verzeild geraakt te ziin. 4» In Amsterdam is de stichting „Emigratie Nederland-Overzee" op gericht. die emigratie naar Nieuw- Guinea grootscheeps wil voorberei den en verwezenlijken. Secreta riaat: Keizersgracht 292294. Am sterdam-C. 4* In Den Haag zal een gedenkte ken voor mr. P. J. Troelstra verrij zen. In een der zalen van het ka mergebouw zal een borstbeeld van deze politicus worden geplaatst. 4* „Plaats enkele telefooncellen langs de grote verkeerswegen en in het bijzonder langs de speciale au towegen", vraagt de A.N.W.B. aan het hoofdbestuur der P.T.T. is Nieuw Guinea, waar dank zij de ontzaglijke visie van de resident Van Eechoud een grote beweging voor de verheffing van de Papoea's gaande is en waar het Papoeainsti tuut door de zending zal worden overgenomen. En dan het persoonlijk contact is te slap geworden! Dat hoop ik ook te verstevigen en ik hoop voor al dit werk behoorlijk mijn tijd te kun nen nemen. Zo gaat dr. Brouwer zijn laatste permde van vijf jaar in. De zending heeft de tekenen der tijden ver staan. zij heeft het voorbeeld gege ven en zij geniet daardoor het ver trouwen van de inheemse bevol king. Moge men in Nederland blijk geven te beseffen hoeveel dat ver trouwen waard is. Olie Tandberg de Zweedse kampioen zwaargewicht zal Joey Maxim (Cleveland) Vrijdag 9 Ja nuari in de ring ontmoeten, in een wedstrijd'van 10 ronden, te hou den in Madison Square Garden. Californië verwelkomt Chevalier De Franse zanger Maurice Che valier is na 12 jaar in Frankrijk doorgebracht te hebben in Cahfor- nië teruggekeerd en vond daar een aanslagbiljet van 5229 pond voor inkomstenbelasting over 1955. „Ik mag niet klagen. Californië is altijd goed voor mij geweest." zei hij. V. Jersey Joe Walcott krijgt over een paar dagen een zilveren, met juwelen ingezette gordel cadeau, het symbool voor de wereldkam pioenstitel zwaar gewicht. De Po lice Gazette, het orgaan dat In de boksdagen van weleer, de tiid van John Sullivan, feitelijk de leiding had in de boks wereld en ook de functie van arbiter bij geschillen vervulde, heeft n.l. Walcott als we reldkampioen erkend. Onmiddellijk nadat de New York State Athletic Commission het pro test van Walcott's manager. Joe Webster, had afgewezen, kwam het bericht van de erkenning en het geschenk van de zijde der Police Gazette. Intussen heeft Louis verklaard, dat hij bereid is om in Juni a.s. Walcott opnieuw te ontmoeten, bij voorkeur in het Wembley-stadion te New York. Hij maakte natuur lijk het voorbehoud dat hii met de voorwaarden moest kunnen instem men. ERNIE RODERICK BEHOUDT ZIJN TITEL Ernie Roderick behield zijn Brit se weltergewicht titel door een puntenoverwinning op Eric Boon, vroeger Brits lichtgewicht kam pioen. Het gevecht ging over 15 ronden. De Racing Club de France heeft het Tsjechoslowaakse Olym pische IJshockeyteam Dinsdag avond met 54 verslagen. De sco res waren 31, 11, 12. Want Churchill weet heel goed. dat het helemaal niet de bedoeling van de Labourregering is om alle par ticuliere ondernemingen, alle parti culier initiatief te vervangen door staatscontróle. Bovendien staat hij achter het Industriële Handvest van, zijn eigen partij en dit voorziet in het laten voortduren van een groot gedeelte van de bestaande controle van de staat op het economisch le ven. DEZE demagogische oneerlijk heid komt ook nog te voor schijn in een ander deel van dezelf de rede. n.l. daar. waar Churchill uit de vier laatste tussentijdse ver kiezingen gaat bewijzen, dat het tegenwoordige parlement niet lan ger de volkswil vertegenwoordigt. Hij doet dit met een eenvoudig re kensommetje. Bij deze verkiezingen zijn uitgebracht 68.000 stemmen pro Labour en 103.000 anti-socia listische stemmen met deze betite ling kan hij de liberale en Schots nationale stemmen en passant aan z\jn kant trekken!), dus... hiermee is de stelling bewezen. Overtuigend? Ja, voor wie niet zo gauw de cijfers van 1945 in zijn hoofd heeft. Want in dat jaar wer den in deze zelfde vier districten ruim 72.000 stemmen op Labour en ruim 95.000 stemmen in „anti socialistische" zin uitgebracht. Met andere woorden ook toen had La bour in deze districten slechts een minderheid van stemmen. Nu- kan men zeggen, dat h'et Engelse kies stelsel niet deugt, dat zii een even redige vertegenwoordiging nodig hebben, allemaal goed en wel, maar daar moet men Churchill niet in de eerste plaats mee aan boord komen. En dat is ook niet, waar wij het hier over hebben. Wij con stateren alleen, dat Churchill hier bewust goochelt met cijfers om er een bepaalde conclusie uit te kun nen trekken; het alternatief, dat hij dit uit onschuldige onwetendheid doet, lijkt ons niet zeer waarschijn lijk. Wii hebben deze demagogie, deze oneerlijkheid van Churchill willen signaleren, niet omdat wii er ge noegen in zouden vinden, om zijn reputatie neer te halen, maar om dat wij fair plav wensen ook in de politiek en omdat wij gehoopt had den, dat de politici na de oorlog zouden hebben gebroken met de stelregel, die wii met een variatie op de woorden van een ander groot Engels staatsman, Palmerston, zou den willen weergeven als „right or wrong, mv partv." En niet in de laatste plaats, omdat het ons zo oprecht spijt, dat een zo groot man go klein kan gün. In de nazomer van dit jaar publiceerde de redactie van het letterkundige maandblad Criterium een Indonesië- nummer. Het bevat verhalen en gedichten van Indonesische auteurs. Terecht stelt de redactie „ter inleiding" vast, dat Indonesië reeds een zeer belangrijke invloed op onze cultuur heeft uitgeoefend. Dan volgen de namen van Multatuli en Du Perron. Deze opmerking is juist. En behalve aan de twee genoemde schrijvers denken we ook aan P. A. Daum, wiens Indische romans onlangs nog werden herdrukt, aan Jan Prins en zijn Indische gedichten, aan de "schrijfster Székely-Lulofs. En, voor_onze tijd, aan de boeken van B e p Vuyk. Haar boeken zijn geschreven in goed. modern proza. De schrijfster verstaat de kunst van het vertellen, boeiend, bondig, beeldend. Zij bezit de ware lust tot het verhaal. Om streeks 1930 debuteerde zij met een novelle „De Vrien d" die toen in De Vrije F'-"5-- verscheen. Het is de geschiedenis van een jongen, voor wie alle menselijke verhoudingen tot een spannend, een avontuurlijk verhaal zijn geworden, met Oosterse landen en zeeën tot achtergrond. Die eersteling typeert Beb Vuyk. Het tekent haar afkomst haar schrijver schap, haar werk. Vrijwel al haar boeken en verha len gaan over de meest afgelegen streken van Indonesië: de Moluk- ken, het gebied van de Duizend Eilanden met op één ervan Het laatste Huis van de We reld. Het is het land van de uiter ste eenzaamheid. Er zijn niet de tro pische centra van Westerse samen leving met hun merkwaardige ver schijnselen van isolering.en vermen ging, cn waarvan de draden Jopen naar de plantenwereld daarbuiten Evenmin zijn er de centra van Indo nesisch volksleven en volkscultuur. Op die eilanden leven enkele Hol landers, leeft soms één gezin te midden van wat Alfoeren en Pa poea's. Het lijkt soms idyllisch. De vrouwen kunnen er orchideeën kwe ken en de mannen besturen de klap pertuin. De zee geeft er haar prach tigste geheimen prijs, de kleuren van het paradijs schijnen op uit haar heldere diepte. De maandelijkse postboot brengt even wat beweging. En eenmaal per jaar vaart de do minee van Menado uit en doopt hiel en daar kinderen met de onwaar schijnlijkste namen. Ander contact met het Westen is er niet. De tegenkant van deze idylle is het harde bestaan van de pionier, die terrein wint op de woekerende na- Met de Johan van Oldcnbacnevelt" keerde de bekende schrijfster BEB VUYK onlangs naar Indonesië, waar haar echtgenoot vertoeft, terug. Zij had toen het plan voor een nieuwe roman, die eveneens in Indonesië speelt, al in haar hoofdHier ziet men de vertrekkende schrijfster op de loopplank tuur en terrein aan haar verliest, een onafgebroken strijd die een man geheel aan zich kan binden. Voor dit pionierschap heeft Beb Vu.vk steeds scherp oog gehad. Zij is op haar best, wanneer zij beschrijft hoe de man geheel opgaat in dit ge vecht. Haar laatste roman Het Hout van Bara (uitg. W. de Haan. Utrecht) is er opnieuw aan gewijd. En de tegenkant van deze idylle is ook de slopende werking der een zaamheid, vooral op de Europese vrouw, cn de verlammende inwer king van de hitte, en de conflicten tussen de Europeanen, waarvan me nigeen, als klein bestuurdertje aan gesteld over een groot gebied, zich alleenheerser waant en bezeten is door machtsgevoel. Ook dat be schrijft zij in dit boek: hoe mensen elkaar in dit klein bestek van en kele huizen aan de kust tot een ob sessie werden, tot kwelgeesten en duivels. Beb Vuyk weet wat de tropen maken van de Europeanen: de har de verbeten vechter, die nooit meer zonder dat land kan, de verzopen duivel, de indolente. En hun levens zijn voor haar de verhalen van het avontuur, waarin de mens zich waagt, die dat uiterste gebied be treedt. En zij weet ook hoe. in Hol land. nooit meer zijn eigen weg vindt, wie eenmaal dit land hebben gekend of er van vaders- of' moe derszijde uit stammen. Haar novel- lenbundel „De Wilde Groene Geur" is vooral aan dit thema ge wijd. De bundel verscheen reeds in 1941 te Batavia, en kon dus hier niet meer bekend worden. De tweede druk is thans te Amsterdam door de uitgeverij Vrij Nederland bezorgd. Ook in deze vijf verhalen waar onder „De Vriend" zijn de hoofdpersonen als de geïsoleerde eilanden van het gebied, waaruit de schrijfster komt. Want dit is het kenmerk van haar figuren, die niet meer weten of ze tot Europa of tot het Oosten behoren, dat zij zo een zaam zijn en ver van de anderen als het eiland, waarop zij hebben ge leefd. De mens is er volkomen op zich zelf gesteld, hij gaat daaraan onder of bijt zich vast in zijn arbeid Beb Vuyk interesseert vooral de man die het laatste doet. Zijn avon turen zijn voor haar „de^ groene wilde geur". Van hem vertelt zij in een kort gehouden proza, dat na een bondige formulering van de fei telijke gebeurtenissen snelle wen dingen maakt naar het innerlijk van haar figuren, hun hunkering naar liefde en veiligheid en zachte toevlucht, onzichtbare medereiziger op de avontuurlijke tochten, maar die in dromen en koortsvisioenen zich verraadt. Haar vrouwelijk ac cent, hoezeer ook bijna angstvallig weggehouden, verleent aan deze „mannenverhalen" datgene, waar door zij het iets te stoere missen, dat menige avonturengeschiedenis net even tot een sterk verhaal maakt. Beb Vuyk kent het leven, dat zij beschrijft, blijkbaar goed ge noeg, om daaraan geen behoefte te hebben. Dr. J. C. Brandt Corstius (Ingezonden mededeling) Om trots op te zijnl Elke tand is zuiver wit en kerngezond: geen spoor tje tandsteen is zichtbaar. Solidox nam het weg. Solidox bevat sulforicinoleaat, het unieke middel, dat tand steen bestrijdt en voorkomt. Solidox Is voorlopig slechts beperkt verkrl|gbaar. TEGEN TANDSTEEN SO 174)10.54 „Postzegelhandelaren in de Ame rikaanse zone van Duitsland ver heugen zich in het feit, dat Hitler's gezicht hun fortuin betekent," zo begint een Reuterbericht van 9 Oc tober, waaruit blijkt, dat een de creet, door de Geallieerde Contróle- raad uitgevaardigd, het begin is geweest van een ongezonde uitwas der philatelie. Immers, het decreet vermeldt het verbod postzegels, voorzien van Hitler's beeltenis te kopen, te verkopen, tentoon te stel len of zelfs voorhanden te hebben. Dit verbod heeft tot gevolg ge had, dat bedoelde zegels sterk in prys stegen en hoewel millioenen exemplaren werden verbrand, kwa men nog enorme aantallen op de markt. De waarde van sommige soorten is wel duizendvoudig geste gen. Enkele voorbeelden van dit zwarte handels-object volgen hier onder. De eertijds meest gebruikte fran keerzegels, nl. die van 6 en 12 pfen nig, werden verkocht voor ca. 30 Mark. Dc exemplaren, uitgegeven ter gelegenheid van 's Führer's di verse verjaardagen, waarvan voor dien de topnotering de 3 Mark niet te boven ging, gingen nu voor 150 De algemene inschrijvingtermijn voor de olympische winterspelen is gesloten. De volgende landen zullen deelnemers naar St. Moritz zenden: Canada, Verenigde Staten, Oosten rijk, Frankrijk, Groot Brittannië, Hongarije, Italië, Polen, Zweden, Tsjechoslowakije, Zwitserland, Fin land, Noorwegen, Zuid Slavië, Bul garije, Liechtenstein, Turkije, Grie kenland, Roemenië, Argentinië, IJsland, België, Denemarken, Ko rea en Nederland. Dit aantal betekent geen record, immers in 1928, te St. Moritz, waren er even als in 1948, 25 landen vertegen woordigd, terwijl in 1936 te Gar- misch Partenkirchen 28 landen deelnemers hadden uitgezonden. ALETTA, 9 Dec v Manilla te Iloilo verw; ANTH LEEUWENHOEK. 7 Dec v Walvisbaai n Dakar; BOS KOOP, Curacao—A'dam 10 Dec te Antw verw; DELFT, Antw—Curaqao pass 8 Dcc San Michaels; GROOTE- BEER, 8 Dcc v Sabang te Balik Papan; KOTA BAROE, R'damJava 7 Dec te Aden; MARIAKERK. 8 Dec v Fremantle n Adelaide; MOLEN- KERK, AntwGenua pass 9 Dec Gibraltar: TARAKAN, 8 Dec van Batavia te Cheribon; WILLEM RUYS, R'damJava 7 Dec v Malta; ABBEDIJK, R'damGolf v Mexico 6 Dcc te Tampico; ANDIJK, Havan naR'dam 9 Dec te Antw; AVER DIJK. 7 Dcc van Havanna te Tampa; SLOTERDIJK. R'damJava pass 8 Dec Sagres; WESTERDAM. 8 Dec v R'dam te New-York; VOLENDAM. 9 Dec v R'dam te Batavia; ZONNE- WIJK.Buenos AiresHolland pass 8 Dec Fernando Noronha; JOHAN DE WITT, 5 Dec te Suez; POELAU LAUT, 7 Dec te Genua; TALISSE, 7 Dec v Algiers n Halifax; RAND- KERK, 7 Dec v Bombay n Aden; JAARSTROOM. 9 Dec v Antw n Bordeaux; NIGERSTROOM. 8 Dec te A'dam aangekom.; POLYDORUS, 7 Dec te Liverpool; POLYPHEMUS, 8 Dec te Port Swettenbam. FEUILLETON deren was en dat de koster dan met opzet zo'n lawaai maakte met emmers en bezems, dat hij alleen met de gemeenste orgelklanken de kerk was uit te krijgen." „Je zult zien. dat nu de koster de organist het meest zal missen," meende Peter. „Best mogelijk, maar luister eens." schrok Frank plotseling op. „Hij heeft je toch zeker niet gezien"" worden. Want je begrijpt wel. dat het er lelijk voor je uitziet, wanneer die schurken zonder een spoor achter te laten verdwenen zijn en iemand wel jou in of bij de kerk zou hebben gezien." Peter was er de man niet naar om onder de in druk te geraken van dit somber perspectief en zijn jongensachtig gezicht was allerminst zorge lijk. toen hij zijn lange benen slungelig over zijn fietè slingerde en voor de derde keer die dag 5) Hij bracht hun sigaretten en blikjes en cho cola. Toen heeft de Poolse commandant met de burgemeester gesproken en zowaar op een goede dag was Ossiefski tijdelijk tot or ganist benoemd. De kerel speelde prachtig en de koster, die het orgel altijd bediend had. zou het toch nooit leren. De stakker werd daarmee altijd zo gesard, dat hij blij was een ander in zijn plaats te zien. Toch zijn zij geslagen vijanden ge bleven, de koster en hij. De koster beklaagde zich telkens bij de pastoor, dat Ossiefski teveel op het orgel studeerde en dat het dan zo vals klonk, dat hij er schele hoofdpijn van kreeg." „Nu," meende Peter, „als het studeren was, wat ik vandaag van hem hoorde, dan kan ik mij dat indenken. Ik heb nog nooit zo'n verschrikkelijk geluid beluisterd, als het accoord, waarmee hij afscheid van het leven nam." „Toch had je die man moeten horen. Af en toe „Wie? De koster? Uitgesloten. Hij moet ge- de zonnige landweg voor de boeg kreeg dacht hebben, dat er een dozijn duivelen en hel lehonden achter hem aanzat, zo hard is hij naar het klokketouw gelopen „Gode zij dank. Stel je voor, dat juist één van het handjevol Axenaren, die je gisteren voor het Ht was niet zo stil meer bij het kerkje, toen zij er kwamen en Peter vond. dat het er ook niet langer vriendelijk uitzag. Twee brandweerlieden stonden buiten te praten met enkele boeren en zij keken de dokter met zijn logé onderzoekend eerst ontmoette, je bij de enige moord sinds heu- aan, toen zij langs kwamen. genis hier. gezien zou hebben.' „Ik begrijp het: weg praktijk. Veelbelovend jong arts door razende boeren uit zijn gemeente verjaagd. Hield moordenaars onder zijn dak „Geen brand, mannen?" vroeg Frank onnozel in het voorbij gaan. „Neê, dokter." zei er een. „We dachten, dattet de heuimijt van Driekes Derkse was. die broeit tuurlijk niet. wat dit allemaal voor gevolgen kan hebben.wees Frank zijn vriend terecht. „In de eerste plaats moeten we afwachten, of Ossiefs ki wel dood is. Straks zal ik wel geroepen wor den. Maar is het zo, dan heb je de poppen aan het dansen. De hele provincie zal er zich mee be moeien, politie, perslieden, radio-reportages, ge- tuige-verhoren, ga maar door En waar sta jij dan? Dacht je, dat die twee schutters rustig zijn blijven wachten, totdat de veldwachter op het gaf hij een concert voor de muziekliefhebbers van klokgelui zou komen aansukkelen? Nee, die zijn Axen. De mensen hier zijn trots op hun orgel, natuurlijk ook gevlogen." omdat het electrisch is, het enige in de hele streek „Of ze hebben elkaar nog even doodgeschoten," maar de klank en de accoustiek zijn bijzonder opperde Peter. „Jij met je bekende oppervlakkigheid ziet na- al vier daoge, maar de veldwachter zei, dattet een fraai en de notaris, de meisjes van Wiltzangk. wij en nog een stel kwamen altijd, weer of geen weer, Ossiefski beluisteren, wanneer hij zich in „Afwachten!", zei Frank. En dat duurde niet lang, want Karin kwam vertellen, dat Jef was komen aansnellen met een boodschap van de bur- Bach's fuga's verdiepte. En het grappigste is, dat gemeester, of dokter onmiddellijk naar de kerk zijn wederwoord op de aantijgingen van de kos ter onveranderlijk luidde, dat de koster altijd kwam schoonmaken, wanneer hij aan het stu- wilde gaan, want daar was een ongeluk gebeurd. „Ga maar mee," zei Frank tegen Peter. „Als het nodig blijkt kun je dan meteen gearresteerd lijk in de karke is. We moge der niet in. „We zullen eens zien." zei Frank, zoals hij altijd tot zijn patiënten sprak, voordat hij zijn onder zoek begon. In de kerk waren vele autoriteiten van Axen; het gezicht van de burgemeester klaarde op. toen hij de dokter zag. „Blij, dat U gekomen bent. dokter!" begroette hij hem haastig en nadat Peter was voorgesteld zette de burgemeester nerveus uiteen, wat er ge schied was. Toen ging hij met de dokter en de veldwachter naar het orgel, de anderen achter latend. Enkele mannen, die Peter niet kende, ble ven op een afstand praten, met gedempte stem men en wantrouwende blikken in de richting van Peter. Maar de koster was te zeer opgetogen, ziin geschiedenis nog eens te kunnen vertellen: hij bleef bij Peter en vond in hem en aandachtig ge hoor. Het v/as een andere koster, een acteur, die nu zijn dramatisch optreden beschreef: Wordt vervolgd Mark vlot van de hand en ook het zegel van 12 (4- 38) pf. uit het jaar 1941, waarop de Duitse Führer met z\jn Italiaanse rotgenoot on vervaard de wereld inblikten onder het opschrift „Zwel Volleer und eln Kampf", „deed" meer dan 20 maal de normale waarde. Het spreekt vanzelf, dat by do Amerikanen, die altijd op wat bij zonders uit zijn, het meest In trclc zijn diè soorten, die van overdruk werden voorzien onmiddellijk na do ineenstorting van het eenmaal zo trotse „Grossdeutschc Reich", zoals bv. de uitgave ter ere van Stalin's verjaardag in 1945, vervaardigd ln de toen pas bezette Russische Zóne. Deze zegels, ontworpen door het Militair Bestuur voor Bezet Duits land, droegen oorspronkelijk de op druk „A.M." („American Mail"), doch werden door de Russen daar bij nog voorzien van het opschrift „20.12.'45" (de verjaardag van Sta lin.) Ook de ln de stad Meissen door de Russen van de opdruk „Deutsch- lands Verderber" voorziene fran keerzegels van 5, 6. 9 en 12 Pfen nig waren een gewild object, het geen blijkt uit de omstandigheid, dat deze zegels, die voorheen min der kostten dan een Mark voor alle waarden, nu „zwart" voor 90 Mark verhandeld werden. Ingezonden mededeling Op school maakte een meester de leerlingen knap In stellende, vergro tende en overtreffende trap. Jantje mocht na al dat leren Oók een voorbeeldje lanceren: „Goed, beter „TIP", zei hij rap. Inz. Mevr. I. V. Boskoop ontv. 1 fl. TIP. Hedenavond HILVERSUM I 19.— Beginsel- progr. P. v. d. A.: 19.15 Trio; 19 30 De kerk nu; 19.45 Lezen in de bij bel; 20— Nws; 20.15 „La belle Hé- lène"; 21.15 Manetje is mijn doch ter; 21.45 Ida Handel; 22.15 Cha- noeka feest; 22.45 Van boek tot boek; 23.Nws; 23.15 Zang, orgel; 23.30 Luchtige klanken. HILVERSUM II 19.— Nws, v/eer; 19.15 Nws uit Indië; 19.30 Ac tueel geluid; 19.45 Eng. les; 20. Nws; 20.05 Piano; 20.15 Conc. geb. ork.; 21.20 Onder de leeslamp; 21.40 Conc. geb. ork.; 22.30 Nws; 22.45 Overdenk.: 23.— Vijf Zapakara's; 23.20 Lichte klanken; 23.45 Slotac- coord. Morgen HILVERSUM I. 7.— Nws; 7.15 Gymn 7.30 Rhythme; 7.50 Dagope ning; 8.Nws; 3.15 Masqueraders; 8.45 Gr.muz.; 9.15 Morgenwijding; 9 30 Piano; 9.45 Arb. vit.; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Orgel; 10 50 Kleu tertje luister: 11.Vrouwen in de omroep; 11.20 Frans ork. conc.; 12. Operette conc.; 12.30 Weer, in 't spi onnetje; Gerard van Krevelen; 13. Nws; 13.15 Renova septet; 13.45 De vrouw in haar huis; 14.De vrouw binnen en buiten haar huis; 15. Voor zieken en gezonden; 16.U kunt het geloven of niet; 16.05 Re prises; 17.Kaleidoscoop; 17,20 Dr. Portielje; 17 30 Skvmasters: 18.15 Sport; 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II. 6.45 Weer; 7 Nws; 7.15 Marek Weber; 7.30 Gebed: 7 45 Ochtendgloren: 8.Nws; 8.15 Pluk de dag; 9Ochtendconc.; 9.30 Waterst.; 9 35 Franse opera sterren; 10.Leger des Heils; 10.15 Morgen dienst; 1045 Orgel; 11.Zonne bloem; 1145 Orgelwerken; 12 Angelus, pianorec.; 12.30 Weer; 12.33 Lunch conc.; 12.55 Zonnewijzer; 13 Nws; 13.20 Welk boek?; 13.45 Hors d'oeuvre; 14Metropole ork.; 14.40 Gezondheid in de wintermaan den; 15.— Bij een kopje thee; 15.15 Nationaliteit in het strijkkwartet; •16.— Bijbellezing; 16.45 Symph. ork 17.Jeugdjournaal; 17.30 Cyclus geest, lied 17 50 Rijk overzee; 18 Land en tuinbouw; 18.15 Zigcuner- muz.; 18.30 Ned. koren en korpsen. 11 DECEMBER. Appelbomen kunnen thans evenals andere vrucht bomen worden geplant. Men onder scheidt vroege, middenvroege en late soorten Enige der meest aanbevelens waardige zijn: Yellow Transparant pluktijd Aug.), Zigeunerin (Augus tus). Transparante de Cronels (Sep tember). Manks Codlin (September), Cox's Orange Pippin (einde Septem ber), Sterappel (October), Groninger Kroon (October) en Goudreinet (Oc tober). Bij de aanschaffing dezer vruchtbomen late men zich door een deskundige voorlichten. S. L.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3