JOH ANN BOETTGER maakte goud langs een omweg BLUE BAND KL» Een draai om oren de Filmpremière van Dik Trom philips Coöperatie iiekd Owtbiftkofik 20 ct. per stuk. Niet om het gewin, maar voor het klm Grebbe-aarde in Utrechtse urn Nieuwspalet ph/uShave TUINKALENDER Fie Carelsen 40 jaar op de planken Schat ontdekt in Rokin te Amsterdam Alwéér een BE K8ÜGEN TE WEINIG SR0H0ST0FFES. R1AAR WE POEH WAT WE Antirevolutionaire bedrijfsorganisatie Radio-programma Donderdag 11 December 1947 3 uitvinder van het porcelein De eens wereldberoemde porcelemfabriek van Meis sen in Saksen, die onlangs door de Russen is gekocht, ontstond eeuwen geleden door een toe val. Omdat de Berlijnse apothekers assistent Johann Friedrich Böttger droomde van goud maken in het begin van de 18e eeuw deed de alchemie opgeld en zich meer dan eens liet ontvallen dat hij daartoe in staat was, vaardigde de Fruisische koning Friedrich I een bevel tot arrestatie tegen hem uit welke koning zou in die tijd niet bezweken zijn voor de verlei ding een „goudmijn" te bezitten? Böttger vluchtte naar Saksen, waar zijn faam echter ook al doorge drongen was. Men hield de Berlijnse alchemist vast, richtte een laboratorium voor hem in en „verzocht" hem om zijn woorden waar te maken. De angst zijn leven te verbeuren verleende Böttger vleugels. Hij slaagde erin zijn bewakers te mis leiden en Wenen te bereiken. De Saksers lieten het er echter niet bij zitten, wisten hem tot terugkeer te bewegen, waar men hem thans dwong om zijn alchemistische ge heimen prijs te geven. In de herfst van het jaar 1705 was Böttger er na aan toe zijn op schrift gestelde geheim een document vol mys tieke onzin, dat hij persoonlijk aan Saksen's koning August over handigde in practijk te brengen. Tot zijn geluk was het de graaf Von Tschirnhausen die, het docu ment lezende, de koning voorstelde om Böttger's kennis te benutten voor het bruikbaar maken van Saksen's bodemrijkdom, die tot nu toe dood kapitaal was. De graaf kreeg zijn zin en Bött ger een laboratorium. Dank zij Von Tschirnhausen slaagde de al chemist er in om porcelein te ma ken uit de bruinrode, Saksische aarde. Het zal wel immer een ge heim blijven, wie van beiden, de graaf of Böttger, op het idee kwam de jacht op goud te staken. Zeker is alleen dat het porcelein dat de graaf al eens had gemaakt verre ..GELUKKIGE OUDERS", een der beroemdste Meissener figuren Het beeldje is tachtig centimeter hoog. Spiegel der wereld ÏOHANN FRIEDRICH BöTT- GER. wilde goud maken, maar hij vond het porcelein. Zo maakte hij toch goud. want de roem van Meis sen was een winstgevend object. Maar niet voor hemhij stierf, na sedert zijn uitvinding min of meer de gevangene van dc keurvorst van Saksen te zijn geweest, met een respectabele finan ciële schuld. overtroffen werd door Böttger's vinding, zowel wat kwaliteit als schoonheid betreft. Koning Tugust overlaadde Bött ger met geschenken. Maar op vrije voeten kwam hij niet. Het procédé van de alchemist moest een geheim blyven. Toen in 1706 de Zweden Saksen binnenvielen werd Böttger met drie helpers veilig in Königstein opgesloten, zo bewaakt dat er geen hand op ontvluchten bestond. Eerst drie jaar later keerde hij naar Dresden terug waar hij na de dood van de graaf Von Tschirnhausen, de leiding kreeg van de porcelein- fabricage. In 1710 liet de koning de fabriek in Meissen naar een vroegere burcht overplaatsen. Hier werd tot 1863 porcelein gemaakt. Toen ver huisde de fabriek naar eigen ge bouwen ten Zuiden van de stad. In 1711 werd voor het eerst wit porcelein gemaakt. Men probeerde op alle mogelijke manieren het ge heim te bewaren, omdat de ver vaardiging de koning grote winsten opleverde. Maar dank zij omkope rij en ook door het feit, dat Bött ger zelf met fabrikanten in Berlijn correspondeerde, gelukte dit niet. De voormalige alchemist werd zelfs formeel gearresteerd, maar tot een proces kwam het niet meer. Op 13 Maart 1712 stierf hij reeds. De man die goud dacht te maken en alleen maar porcelein „vond", was nog slechts 37 jaar toen hij de ogen sloot. Rijkdom had zijn porcelein Ingezonden mededelingen KAN EEN HUISVROUW NOG RONDKOMEN? Het is meestal een hele toer t/e eindjes aan elkaar te kno pen. Als je hoort wat een huis houden tegenwoordig kost Maar toch kunt- U wel bezui nigen. Let allereerst op de kwaliteit. Dat is het belangrijk ste. Koop betere waar en spaar bovendien geld. IJ krijgt van elk'e tien guldendie U aan de Gruyter s artikelen besteedt één gulden weer terug. Week iny week uit. Altijd. Daar kunt U mee rekenen. TTrANKRIJK krijgt niet veel rust. -*■ Nauwelijks is de staking officieel ten einde, of de regering-Schuman krijgt extra zorgen in het buiten land. En het is nog wel haar bondge noot. de Sowjet-Unie, die haar dit onaangename koopje levert. Men weet. wat er gebeurd is. Een tijdje geleden hebben de Franse autoriteiten een inval laten doen in het Russisch repatriëringskamp bil Beauregard. Bij deze gelegenheid zijn wapens gevonden. Deze muis heeft de staart gehad, dat 19 burgers van de Sowjet-Unie. wegens het be drijven van politieke activiteit in Frankrijk over de grens zijn gezet en wel over die van de Britse en Russische zone van Duitsland bij het plaatsje Herzheim. Op deze affaire hebben de Russen thans gereageerd: zij hebben uiting gegeven aan hun ontstemming door op hun beurt de Franse repatrië ringscommissie uit de Sowjet-Unie te zetten. Was het hierbij gebleven, dan zou den wij aan dit geval geen bijzon dere aandacht behoeven te wijden; het zou een incident zijn geweest en niet eens zo'n heel belangrijk. Maar Moskou heeft het hierbij niet gelaten: het heeft ook de Franse handelsdelegatie, welke naar Rus land zou gaan om over de levering van de door de Russen beloofde 300 000 ton graan te gaan praten, visa geweigerd, haar reis dus onmo gelijk gemaakt.. Bovendien is de toon van de nota zo onaangenaam moge lijk gesteld en de vorm. waarin een en ander gebeurd is. zo onbeleefd mogelijk gekozen. De nota is immers reeds gepubliceerd voordat zij in het bezit van de Franse regering was; deze heeft dan ook haar zaak gelastigde in Moskou opdracht ge geven om de nota eenvoudig retouf afzender te geven. Moskou is blijkbaar hevig ont stemd. Inderdaad, maar wij menen gerechtigd te zijn om twijfel te uiten, of deze ontstemming nu wel alleen het gevolg is van de vooraf gaande actie der Fransen. Ons komt het voor. dat dit veel eerder de me thode is, waarmee de Russen hun ontstemming te kennen geven over de situatie in Frankrijk en de Franse politiek in het algemeen. Het feit, dat deze Russische nota zo precies samenvalt met het einde van de sta king. dat is dus met het einde van de communistische actie, geeft, naar onze mening, bepaald te denken. De Russen geven Frankrijk kennelijk voorlopig als een hopeloos geval op! Bidault's houding op de Conferentie der Grote Vfer zal er nog toe heb ben bijgedragen, om de Russen in die overtuiging te sterken. Waarom zouden wij de Fransen in het leven helpen houden met ons graan, zo redeneren de heren in Mos kou. wanneer wij toch niets meer van ze kunnen verwachten, wan neer onze vrienden, de communisten geen kans meer krijgen (het interes sante is nl.. dat de Russische houding ook dit laatste impliceert!) en Mr. Dulles en Mr.. Marshall in Parijs de lakens uitdelen? En van hun stand- Dunt hebben ze groot gelijk. Al leenmoeten zij nu verder niet te veel aanklachten de wereld in- slingeren tegen ..dollarpolitiek." waneer zij zelf even hard een „graan. politiek" bedrijven. FRANKRIJK heeft dus afgedaan in Moskou, maar Engeland nog niet. Er is altiid nog een kansje voor Londen wat los te weken van de Ver. Staten, zo menen de heren in Moskou kennelijk en zij hebben in zoverre gelijk, dat het inderdaad op het ogenblik tussen Londen en Washington lang niet altijd koek en ei is en dat er wij hebben 't al eens eerder gezegd heel wat Engelsen zijn. die wel niet Russo phiel zijn. maar toch zeker ook niet Americanophiel. En dus zijn de be richten over de RussischEngelse handelsbesprekingen op het ogen blik gunstig. Maar opdat men zich in Londen toch vooral niet teveel illusies ma ke. komt de satellietstaat nummer één. Joegoslavië op de proppen en zegt zijn repatriëringsverdrag met Engeland op. De reden is overigens niet. zoals in het geval Rusland- Frankrijk, dat Engeland teveel Joe goslavische burgers over zijn gren* zen zet. maar te weinig. In elk geval is ook deze affaire weer een uiting van ontstemming van het Oosten over het Westen. Engeland mocht zich trouwens an ders eens verbeelden, dat het feit dat Joegoslavië zich net als Groot-Brit- tannië in de Alg. Vergadering ont houden heeft van stemming over de verdeling van Palestina, een al was het nog zo smalle basis zou kunnen vormen voor een toenadering tus sen beide landen. hem niet gebracht. Hij liet schul den na, die tezamen 150.000 talers beliepen! En korte tijd later vond Meissen navolging. In 1720 verrees in "We nen een porceleinfabriek, daarna volgde in 1744 de bekende fabriek Von Fürstenberg aan de Wezer en in Frankrijk volgde Sèvres na Vin- cennes. Ook Kopenhagen en het toenmalige Petersburg bleven niet achter. Bijna al deze fabrieken waren koninklijk eigendom en wierpen tot in het midden der 19e eeuw voor hun eigenaars aanzien lijke winsten af. Van rood tot tvit Böttger fabriceerde aanvankelijk alleen rood porcelein, of beter nog: rood gesteente, want de naam por celein ontstond pas later. Eerst na veel proefnemingen slaagde hij er in het witte product te vervaardi gen, dat de naam van Meissen in de hele wereld bekend maakte. De grote faam van Meissen ont stond echter pas door de schilder H e r o 1 d en de beeldhouwer Kandler. Dank zij hen kan men zeggen dat Meissener porcelein zich vereenzelvigde met de roco cotijd. De beide gekruiste zwaar den, de keur op porcelein uit Meis sen, werden een begrip. Natuurlijk was men in Pruisen zeer jaloers op het Saksisch winst object. In de tweede Silezische oorlog bezette Friedrich I Saksen; hij roofde voor 100.000 taler aan porcelein en nam alle vakmensen en machines mee naar Berlijn. In de zeven-jarige oorlog werd Meis sen volledig leeggeplunderd. (Van onze correspondent) In het Nationaal oorlogsmonu ment op de Dam te Amsterdam zullen urnen worden geplaatst, ge vuld met aarde uit verschillende plaatsen van ons land. Voor de provincie Utrecht heeft de burge meester van Rhenen gistermiddag in een korte plechtigheid een urn met Grebbe-aarde- overgedragen aan de commissaris der Koningin, de heer M. A. Reinalda. Bij dit ge beuren dat plaats vond voor het grote houten kruis op het kerkhof waven tal van plaatselijke en pro vinciale autoriteiten aanwezig. De urn zal Zaterdag in het mo nument worden geplaatst. Tegen de oud-N.S.B.-burge meester van Leiden, mr. R. N. de Ruyter van Steveninck, heeft het tribunaal de volgende straf geadvi seerd: 10 jaar internering en ont zetting uit alle rechten. Op tweede Kei*stdag zal de AN WB-wegcnwacht niet patrouilleren. Vijfde bataljon, zesde regt. in fanterie zal 30 Januari met de ..Hol land" naar Indonesië vertrekken. Te Hamburg zal in de ko mende lente een internationale padvindersrally worden gehouden, welke door ongeveer 600 jongens en waarschijnlijk door de chief scout, lord Rowallan, zal worden bijgewoond. 'n Ideaal cadeau: de „PHILïSHAVE" Staalbaard, hec electnsehe droog* scheer-apparaatvan Philips, dar een man iedere ochtend weer van mes, zeep en kwast bevrijdt - en de vrouw des huizes van kapotte handdoeken en warm water maken. Flectrisch droogs cheerapparaat N.V. PHILIPS' VERK00P-MII V. NEDERLAND. EINDHOVEN 12 DECEMBER. 7n December of in Januari kunnen voor 'vermeerde ring van verschillende bomen en hees ters stekken worden gesneden. Hier voor komen in aanmerking: de Sneeuwbal. Vlier. Jasmijn. Deutzia. Diervilla. Ribes. Aalbessen. Kruisbes sen, Liguster, Wilg, Populier en nog verschillende andere gewassen. In een lengte van 25 d 30 cm. worden de stekken uit éénjarige twijgen gesneden Daarna worden ze in de aarde in de tuin ingekuild en in Maart ter be stemder plaatse in de grond gestoken. S. L. Vrolijk kijkspel oogst groot succes Na maandenlange voorbereidin gen, opname en montage waar over w\J destijds in ons blad uitvoe rig hebben bericht heeft Hilver sum Dinsdagavond de smalfilm-pre mière beleefd van „Dik Trom en z|jn dorpsgenoten". Uit het ver maarde boek van C. Joh. Kievit heeft de productieleider, de heer G. B. H. Niestadt, de meest koddige scènes genomen, die zich het best leenden voor verfilming; h\j koos zorgvuldig de plaats van handeling waarin men het pittoreske dorp je Vreeland herkent terwijl hij in z\jn studio „De Hooge Vuursche" menig aardig décor liet namaken. Tezamen met een groep vertol kers, meest amateurs, heeft h\j een plezierige rolprent vervaardigd, die in den lande vooral bij de jeugd ongetwijfeld veel succes zal heb ben. Technisch zijn er natuurlijk tekortkomingen te constateren: de belichting is niet overal in orde. aan de montage hapert hier en daar wat, terwijl de muzikale illustratie en de geluidstechniek af en toe te wensen overlaten. Doch al deze feilen zullen geen afbreuk kunnen doen aan het gees tige verhaal en de spontaneïteit waarmee de rollen werden ver tolkt. Van de acteurs zijn te loven in de eerste plaats Dquwe Korridon als de snaakse, papperige, goedmoe dige en bijdehante Dik Trom. A. de Meester als de wel zeer goed ge speelde Mulder de vrek, Jules Ver- straete als de veldwachter, het echtpaar Fischer als vader en moe der Trom en Elsje Niestadt als Blinde Nolly. De regisseur Ernst Winar heeft getoond met zijn amateuristisch spelersmateriaal te kunnen ma noeuvreren, zodat er een vrolijk kijkspelletje is ontstaan. De came raman Van Moerkerken verdient de lof dat hij het Vreelandse, Vinke- veense en Loosdrechtse décor vol ledig tot zijn recht heeft laten ko men. Na afloop van de bijna twee uur lange film, die door spelers en ge meentelijke autoriteiten werd bijge woond. viel de medewerkenden een hartelijke huldiging ten deel. %Naar men ons mededeelt, hoopt men binnenkort te beginnen met de tournée door het land, terwijl in de studio nog aan de Engelse versie wordt gewerkt. In verband met haar 40-iarig ju bileum als actrice is Fie Carelsen in de overvolle zalen van Pulchri Studio te 's-Gravenhage gehuldigd door het Haags Letterkundig Ge nootschap „Oefening kweekt ken nis" De sympathieke iubilaresse droeg twee schetsen van haar zelf voor. De voorzitter, Ben van Eüh- selsteijn deelde mee. rlat het Be stuur Fie Carelsen benoemd had tot werkend lid van het Genoot schap. Het is te hopen, dat Fie Carelsen gelegenheid zal krilgen dit gedenk waardig iubilé ook op de planken te vferen, zodat andere steden even eens de kans kunnen aangrijpen deze voortreffelijke actrice en sym pathieke vrouw te hifldigen. Jonge Duitse schrijvers uit alle delen van Duitsland hebben zich verenigd in een bond, welke de naam van „Gruppe 47" draagt. Binnenkort zal men het tijdschrift „Der Skorpion" uitgeven. NED. HERV. KERK Beroepen te: Kolham (Gr.) M. Hansen te Berlicum (NB).; Leiden (als studentenpred.) dr. K. E. H. Oppenheimer te Hallum. Beroepen en aangenomen naar Heemskerk (NH), B ter Haar Ro- meny, em. pred. te Laren. Aangenomen naar: Bloemendaal, Ph. W. Bergkotte te Oosterbeek, Enkhuizen, toez. J. A. Visser te Lathum (Geld.). (Ingezonden mededeling) Ingezonden mededeling De politie te water ontdekte in het no; niet gedempte deel van het Rokin eni dagen geleden iets op de bodem wa haar vreemd voorkwam. Een dulkei rapporteerde na afdaling een enorm* ijzeren kis/t. van véle sloten voorzien welke voor het grootste gedeelte in. modderige bodem was weggezakt.^ Hedenmlddag.nu hield een sterke p, macht het hele Rokin tussen Sj Munt afgezet en werd door de politie de kist met behulp drijvende bok gelicht. Toen de kist, in tegenwoordlgh* tal van autoriteiten van het Tl ment van Financiën en de vil" directie der Nederlandsche Ban, J boven werd gebracht, ging op d* der omliggende gebouwen e gejuich op. Onmiddellijk werd de kist het van De Nederlandsche Bank gebracht en daar in tegcnwoc; van de autoriteiten geopend. H<| dat zij tot de rand gevuld waag waardevolle tube's Pento H; De kostbare schat is onmiddelljg- y: kelders van De Nederlandsche ff bracht, want alleen deze Haaif een waaidige vervangster van i dat er weleer lag en waarvan heel klein restje aanwezig zojuist uit Duitsland repatneei de economen hebben gelijk crème is zo goed als De politie te water ontd< niet gedempte deel van dagen geleden iets haaf vieemd voork rapporteerde n sloten voorzien, gedeelte in dé gezakt erke politie- ?n Spul en de water- p van een iet gebouw ank blnnen- iwoordigheid J. Het bleek, was met die Haarcrème.1, fnlddellljk in de j /«dsche Bank ge-1 .e Haarcrème is ^ter van het goud. 'waarvan nog een .inwezig was. dat repatrieerde. Maar,' gelijk. Pento Haar- Is g<5ud. ontdekte in het nog van het Rokin enige rts op de bodem wat 'ork wam. Een duiker afdaling een enorme vele sleten voorzien, grootste gedeelte in de was weggezakt, nu hield een sterke politie- hele Rokin tussen Spul en Ingezonden mededeling prijsverlaging bij de FEUILLETON „Vuren staken, bulderde ik. Maar hoongelach klonk van alle kanten en wederom floten kogels langs mijn oren. Toen riep ik: Lafaards! Laat je zien, als je durft. Met de blote vuist zullen wij het buiten uitvechten! Ik wilde ze uit de kerk hebben, ziet U. Want ik dacht bij mezelf, als nu eens meneer de pastoor binnenkwam en hij mij zag, zijn koster, met tien schurken over het al taar rollendDie schande zou ik niet over leefd hebben „Dan liever sneven op het veld van eer," moe digde Peter aan. „U voelt me. mijnheer. Maar ik wist nog niets van de arme stakker Ossiefski af. Had ik dat ge weten! Nu heb ik mij slechts tot mijn krijgslist bepaald. Ik wilde ze tot overgave dwingen door het verrassende effect van de alarmklok...." „Ook de muren van Jericho vielen door ge luid," meende Peter. „Juist, mijnheer. Maar de schurken hadden ze ker mijn plan doorzien, want ik moest mij over het middenpad gewoon doorvechten. Ze wilden mij tegenhouden met alle macht „Revolverschot in de nek!", viel Frank in, die zijn onderzoek beëindigd had en, zijn jasje aan trekkend, terugkwam, op de voet gevolgd door de burgemeester. „Dacht ik al," zei Peter onnadenkend. „Hoe bedoelt U?" wilde burgemeester weten. „Ik dacht het al, dat de koster in levensgevaar geweest moet zijn," haastte Peter ter toelichting. De koster keek fier, maar Frank kuchte en Peter ving zijn vermanende blik op. „Nog iets bijzonders, dokter?" vroeg de bur gemeester toen. ,.'t Is alles zeer eenvoudig, burgemeester. Ik zal vanmiddag nog even langs het raadhuis komen, om een verklaring op te stellen." „Van de daders geen spoor zeker?", vroeg Pe ter belangstellend. „Nee," sprak de koster. „Toen ik do klok ge luid had en mij weer tot de vijand keerde, vlucht ten zij lafhartig, wel twaalf zwaar bewapende mannen vlogen voor mij de kerk uit!" „Niets hebben ze achtergelaten", bromde de veldwachter met een scheef oog naar de koster. „Wel zijn er overal, in de muren en in de banken, sporen van een vuurgevecht te vinden." „Dat moest wel," meende de koster luchthartig. Toen namen Peter en Frank afscheid en reden langzaam weer naar huis terug. „Vreemde zaak," mompelde Frank voor zich uit. Verder spraken zij weinig, te zeer vervuld door eigen gedachten. Bij de „Gouden Zwaan" stelde Peter voor rustig onder de linden een glaasje bier te drinken. Frank keek bedenkelijk op zijn horloge, maar liet zich toch overhalen „Weet je, wat mij dwars zit," zei hij, toen de grootste dorst gelest was. „Dat er in de laatste tijd vreemde dingen in dit dorp gebeuren. Peter was er meteen'in. „Zeven jaar zit ik nu al hier." vervolgde Frank. „De hele oorlog heb ik in Axen meegemaakt en in die tijd leerae ik de mensen kennen. Van elke boerenhoeve, van allé huisjes van de dagloners ken ik de vrouwen en mannen en kinderen, hun genoegens, hun verdriet, de geschiedenis en het drama. Het was zowat een maand geleden, toen er hier voor het eerst iets gebeurde, dat ik nog steeds niet verklaren kan Kees Hommes, een jonge wegwerker, werd op een avond dronken. Hier, in dezelfde Gouden Zwaan. Op zichzelf was dat niet zo bijzonder, wèl, dat Kees met een biljet van honderd gulden betaalde. Nu weet iedereen hier, dat Kees Hommes nog nooit in zijn leven honderd gulden tegelijk in zijn handen heeft ge had; de jongen spaart niet cn niemand in het dorp miste ook een biljet van honderd. Maar hij had er een en hij wilde aan geen sterveling ver tellen. hoe hij eraan gekomen was. Vreemder nog is. dat hij een week later weg-werker af was cn nu als fabrieksarbeider in E.... werkt. „En verhuisd is," dacht Peter. „Neen, hij is hier gebleven en dat kon ook best, want de fabriek ligt aan de rijksweg, twaalf kilo meter van hier." „Wat maken ze daar?" „Stofzuigers, geloof ik. maar die hele buurt hoort allang niet meer bij Axen; 't is daar ge meente E. Frank zag zijn vriend eens aan. Hij vreesde wellicht een spottende gedachte bij Peter en meende zich te moeten verontschuldigen. „Zie eens Peter. Jij zult ons wel uitlachen met onze dorpse drama's en bezorgdheden om het bankje van honderd van Kees Hommes en jij zult direct gezegd hebben ..Verdiend in de zwarte handel." vulde Peter aan. „Juist, maar je weet, dat er hier geen cent zwart omgaat. Wij leven ervoor bovendien te ge ïsoleerd van de steden en te ver van de grens voor smokkelen. Bovendien zijn de Axenaren prima volk." „Ik ken je locale trots, maar ga verder. Ik zal je werkelijk niet uitlachen. Misschien, dat er aanstonds nog een draad in je verhaal te vin den is." „Nu dan," ging Frank met moed verder. „Ver der zijn er allemaal vaagheden. Eens een schot in de nacht, een gerucht hier en daar en veel vreemdelingen in het dorp." „Wat noem je veel?" (Wordt vervolgd) Ingezonden mededeling Inli-M.ngen bij de K L M -egeMsctappen en kantoren (Vervolg van pag. 1) DEZE historische herinnering was noodzakelijk. Want wan neer de maatschappelijke ontwikke ling ons voor een meerdere gebon denheid van het sociale en econo mische leven plaatst daargela ten of men dit betreurt of toejuicht dan zullen door de Overheid re gelen worden gesteld, welke moeten worden uitgevoerd. En dan rijst de vraag of die uitvoering door de be drijfsorganen dan wel door ambte naren van het centrale gezag zal moeten geschieden. Het A.R.-rap- port zegt daaromtrent het volgen de: „Ten aanzien van hetgeen de Overheid aldus moet regelen zyn intussen de bedrijfsorganen de natuurlijke deskundige adviseurs der Overheid. En die overheids regelingen zelve kunnen ten aan zien van de daarin behandelde aangelegenheden aan de bedrijfs organisatie mogelijkheden tot medewerking laten. Intussen mag dit laatste niet betekenen, dat de Overheid zonder meer al lerlei taken aan de bedrijfsorga nisatie ter verplichte uitvoering zou kunnen opleggen. Daardoor zou zy geheel gedrongen worden in het vink der functionele decen tralisatie en een verlengstuk worden van de overheidsarm". Hier wordt het standpunt ingeno men, dat de bedrijfsorganen hun zelfstandigheid zouden verliezen, wanneer zij op bepaalde punten worden verplicht aan de uitvoering der Rijkstaak op sociaal en econo misch terrein mede te werken. Dat is naar mijn mening onjuist. Nie mand zal volhouden, dat door de toepassing van het zelfbestuur in de provincie en gemeente deze pu bliekrechtelijke organen een deel van de Rijksoverheid zijn geworden. Maar dan is er geen reden om ten aanzien der bedrijfsorganen dit standpunt wel in te nemen. Het komt er maar op aan of bij de toe passing van dit zelfbestuur door het centraal gezag voldoende ruimte voor een eigen sfeer wordt gelaten. Maar dat is de gehele bedoeling van het zelfbestuur en daar behoeft dus niet aan te worden getwijfeld. Wanneer het A.R.-rapport het zelfbestuur door de bedrijfsorganen verwerpt, dan zal de uitvoering van de Overheidstaak am b te 1 k moeten geschieden. Een merkwaar dige consequentie voor een party, die terecht de ambtelijke bemoeie nis zoveel mogelijk wil inperken. De bedrijfsorganen om de uitvoe ring ter hand te nemen zijn aan wezig, maar desniettemin wordt er een ambtelijke doublure naast ge steld! Onze sympathie voor de uit voering door het bedrijfsleven is te groot, dan dat wij deze consequen tie kunnen aanvaarden. Daarom hopen wij, dat ln het schema van het A.R.-rapport op dit punt nog een belangrijke verandering zal worden aangebracht. Mr. Dr. A. A. van Rhijn Hedenavond HILVERSUM I 19.— Klokje van zeven uur; 19.05 Bernard Per- nard Person; 19.15 Hij en zij; 19.45 RVD antwoordt; 20.— Nws; 20.15 Radio Philh. ork.; 20.15 Van rid dertrouw en vrouweneer; 22In de schijnwerper; 22.30 Le piano romantique; 22.45 Grondgedachte van de moderne rechtswetenschap; 23.Nws; 23.15 Gr.muz., HILVERSUM II: 19.Nws, weer; 19.15 Chr. middenstandsbond; 19.30 Act. geluid; 19.45 Gr.muz.; 19.55 Koor; 20.Nws; 20,15 Gewestelijke steravond 21.15 Vaart der volken; 21.35 Orgel; 22 30 Nws: 22.45 Over denk.; 23.Amsterdams kamermuz. gez.; 23.35 Avondpotpourri. Morgen HILVERSUM I. 7.— Nws; 715 Gymn7 30 Muz. bij ontbijt; 8.— Nws; 8.13 Opera progr.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9Morgenklanken; 9.30 Kamermuz.; 10Morgenwij ding; 10.20 Vioolsoli; 10 30 Vooi de vrouw; 10.45 Clarinet cn piano; 11.05 Voordr'.: 11.20 Ork. werken; 12. Orgel; 12.30 Weer, sport, Skymas- ters; 13.Nws; 13.15 Opera-aria's; 13.30 ZIgeunerork 14.Kookkunst; 14 20 Aeolian sextet; 15.— Voordr.; 15.20 Viool en piano; 15.30 Zweeds matrozen progr.; 10.New Mavfair" ork 16.30 Tussen 12 cn 16. 17 Orgelspel; 17.20 Wij cn de muziek; 18Nws; 18.15 Vara feliciteert; 18 30 Progr voor de strijdkrachten. HILVERSUM II. 6 45 Weerbe richt; 7.Nws; 7.15 Grpl.; 7 30 Morgengebed; 7 45 Ochtendgloren; 8.— Nws; 8.15 Pluk dc dag; 9 Omroep ork.; 9.30 Waterst9.35 Kamermuz10.05 Zang; 10.15 Uit het boek der boeken; 10.40 Zigeu nerstemmingen; 11.35 Als de ziele luistert; 11.45 Klassieke koorwer ken; 12— Angelus; 12 03 Zang en piano; 12.30 Weer; 12 33 Orkest zon der naam; 12.55 Zonnewijzer; 13.— Nws; 13.15 We! boek? 13.20 Lunch- conc.; 13.30 Bioscooporgel; 13.50 Van man tot man: 14.Karper- kwartet; 14.30 Reisje door Europa; 15.30 Mozartprogr.; 16.16 Van baby tot grijsaard; 17.— Na schooltijd; 17.15 Alma musica; 17 45 Wat het buitenland leest; 18.Volkslied; 18.25 Kath. Jongeren; 13.40 Oude melo'diën.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3