Iedere dag stellen wij de waagschaal ons leven in „De Reisduif", exposeert in de Markthal Zondag drie Amersfoortse clubs op de grasmat Programma biljartcompetitie 2 yerkeersproblemen schreeuwen om een oplossing Niet wachten op het uitbreidingsplan f Sportvrienden i Jfl£ Spohi Shop r Notêert U even De eerste helft is achter de rug A.M.H.C.-teams gaan „bekeren" EELTKNOBBELS AAN DE GROTE TEEN De gelukkigen Zaterdag 13 December 1947 Ingezonden mededelingen DE hartekreet van een inzender in dit blad over het gevaarlij ke wegverkeer in Amersfoort (zie het nummer, van j.l. Woensdag) brengt weer eens de verkeerspro blemen dóór ei> öm onze stad in het flitsende licht der openbare discussie. Het is niet de eerste maal dat wordt gewezen op het levensge vaarlijke kruisvlak bü villa Neder - berg, op de S-bocht van de Utrechtse weg bij de Lange Berg straat. Dit kruisvlak (van een kruisp u n t kan hier niet worden gesproken) was reeds een kwart eeuw geleden bepaald berucht b'j de automobilisten, die de grote rijksstraatweg Utrecht-Amersfoort -Apeldoorn moesten berijden. De Amersfoorters, die de toestand van die tijd toen het oude ijzeren punthêk nog om de villa Neder- berg stond en de prachtige bomen groep nog aanwezig was nog uit eigen aanschouwing kennen, weten dat na de eerste verbreding (iri het begin der twintiger jaren) van de Utrechtse weg op het kruis vlak tussen de Lahge Bergstraat en de Vlasakker weg destijds als een zeer belangrijke werd gevoeld. Dijch reeds in 1927 was de pu blieke opinie voor nieuwe en veel radicalere verbredingen en werden zeer vergaande plannen tot in on derdelen openbaar besproken. Zo werd toen voorgesteld de villa Ne- derberg te slopen en er een ver keersplein te leggen, aan welk plein de Noord- en West zijde een groot openbaar gebouw werd geprojecteerd. Tot nu toe is van een radicale oplossing van het zeer moeilijke verkeersvraagstuk op dit drukke knooppunt van stra ten nog steeds niets gekomen. In December 1940 dus reeds kort na de inval der Duitse hor den werd een poging gedaan de Amersfoortse verkeersverwarring tot een goede oplossing te brengen. Een ingewikkeld stelsel van Voor rangswegen en éénrichtingsver keer werd ingesteld. Zo mocht men de Vlasakkerweg en de Large Bergstraat slechts inrijden in de richting va,n het Julianaplein. Het verkeer uit Oost- en Noord-Neder land via de ERsschopsweg werd omgeleid langs de Beekensteinse- laan en het Laantje, waardoor blokkering s van het kruispunt Lange Bergstr. - richting Utrec-ht bij villa Nederberg althans werd vérmeden. Tijdelijke maatregelen Thans is het dwingender dan ooit noodzakelijk de verkeerspro blemen in onze stad op te lossen. De huidige toestand is hoogst on bevredigend en kan niet besten digd blijven. Jn het ingezonden stuk van deze week eri het bij schrift van de redactie is dit ge noegzaam duidelijk gemaakt. De oplossing, die gezocht moet tvor- den, zal een tijdelijke kunnen zijn. Immers, in het uitbreidingsplan, waar de dienst van openbare wer ken mee bezig is, zal zeker voor een oplossing der verkeersmoeilijk- heden gezorgd worden, in aanslui ting op de öm de stad heen gelei de rijksverkeerswegen (ten Noor den van de stad de weg uit Am sterdam rechtstreeks naar het kruispunt Hoevelaken, ten Zuiden van de stad de weg uit Utrecht over Laan 1914 naar het zelfde" kruispunt). Voor de periode, vóór deze wegen gereed zijn en vóór het uitbreidingsplan onzer gemeen te in dit opzicht is ten uitvoer ge legd, zal echter een tijdelijke oplos sing gevonden moeten worden. Het ware misschien wenselijk, de snijding van het wegverkeer op het kruisvlak bij Nederberg zo weinig mogelijk intensief te doen zijn door middel van een systeem van voorrangswegen en éénrich tingsverkeer. Ter overwegen ware. het snelverkeer uit Holland naar het Noorden en het Oosten van ons land te leiden via de Berken weg Utrechtse wegLange Bergstraat Bissehopsweg, en in omgekeeide richting via Beekensteinselaan en het LaantjeSnouckaertlaanSta tionsplein. De binnbnstad zou hier door worden ontlast, terwijl de le vensgevaarlijke toestand in de Lange- Bergstraat eeni einde zou nemen. In afwachting van de uit voering van het Rijkswegenulan zou dan wellicht een verbindings weg Amersfoortse bergRanden- broekerweg via Vondellaanvan CampenstraatEverard Meijs\er- weg kunnen worden aangelegd, die het nog steeds intensieve door gaand verkeer uit Utrechtse rich ting kan omleiden. Rijkswegenplan De Amersfoortse verkeersproble men worden vooralsnog groten deels veroorzaakt door het hoog frequente snelverkeer tussen het dichtbevolkte West Nederland en de Noordelijke en Oostelijke lands delen. Wel kan worden verwacht, dat het locaal verkeer door de on derstelde snelle groei van onze stad aan intensiteit zal winnen, doch de geregelde drukte op de kruispunten «Nederberg, Varkens- markt en Kamp, worfit voor het overgrote deel door het doorgaande verkeer bepaald. Amersfoort is nog altijd een der belangrijkste verkeersknooppunten van Nederland. Het ziet er echter naar uit. dat althans voor wat het wegverkeer betreft dit in de nabije toekomst niet meer in even sterke mate het geval zal zijn. Binnen afzienbare tijd wordt, zoals hierboven aangegeven, alle snel verkeer óm onze stad heengeleid. Demp de put vóór het kalf verdronken is Wij geven onze medewerker P. S. TEELING gaarne gelegenheid zijn mening kenbaar te maken over' de verkeersproblematiek in onze sfad. Dat hij de kwestie in zijn artikel niet uitputtend behandeld heeft, zal ook hemzelf niet onbe kend zijn. Over deze zaak is nog veel mf£r te zeggen. Wij kunnen ons zeljs voorstellen^ dat er meer personen in onze stad zijn,, die over dit probleem hun mening zouden willen kenbaar maken of hun grie ven uiten. Wij zullen hun daar voor in ons blad gaarne de gele genheid geven, daar dit er toe kan bijdragen eén spoedige verbetering te bewerkstelligen. Wij willen er thans nog dit van zeggen. De Amersfoortse verkeers politie onder leiding van commis saris Goorhuts heeft met ernst naar een zo doeltreffend mogelijke regeling gestreefd en is dag aan dag in de weer om ongelukken te voorkomenMaar de moeilijkheden zijn ontzaglijk grootEn een feit ts. dat de huidige toesfand onbevre digend en dat wij als deelnemers aan het verkeer in de binnenstad iedere dag weer ons leven niet zeker zijn. Het kruispunt Hoevelaken zal voor wat het snel- en zware wegver keer betreft (een zeer belangrijke factor in ops moderne economisch leven) de eeuwenoude flunctie van onze stad overnemenf Een jaar of tien geleden heeft het comité „Kruinpunt Amersfoort" een zeer intensieve actie gevoerd met het doel onze stad ingescha keld te houden of te krijgen in het Rijkssnelwegennet. Mede door de bemoeiingen van dit comité-Spaon der werd de Rijkswaterstaat bereid gevonden een verbindingsweg in het toenmalige Rijkswegenplan op te nemen, dat vanaf de autosnel weg van Amsterdam naar Hoeve laken aansluiting geeft aan het Amersfoortse Soesterkwartier en de aldaar gelegen industrie- en haventerreinen. Of deze verbin dingsweg ook op het huidige Rijks wegenplan voor komt, is schrijver dezes niet bekend. Allen, die het wèl menen met de grootse toekomstige ontwikkeling van onze goede stad zullen dunkt ons goed doen, de ont wikkeling van de oplossing der Amersfoortse verkeersproblemen met nauwlettende en actifeve op merkzaamheid gade te slaan. P. S. TEELING. Heden is een belangrijke dag voor U, want het middel punt van al Uw wensen zal zich voortaan concentre ren op Mogen wij ook op Uw komst rekenen? Graag! En dus van harte welkom in onze nieuwe zaak Utrechtsestr. 39 TELEFOON 5325 Vijfhonderd en zestig duiven dingen naar een prijs „Mannekes we hebben verstomd gestaan over de postduiventen- toonstelling van „De Reisduif" hier in de Markthallo. Prachtige exemplaren en best materiaal! zei den de twee gezellige Belgische keurmeesters Victor Torrekens en Noël de Scheemaeker tegen ons, terwijl wij keken naèr de rustige manier, waarop zij de ene duif na de andere uit ,hun hokjes haalden eai keurden. Overigens blijken alle postduivenliefhebbers gezellige mensen te zijn, want op de post- duivenexpositie, die van Zaterdag middag af tot en met Zondagavond voor het publiek geopend zal zijn, heerste een prettige sfeer. De dui- yc in de kooien lieten hun koe rende geluiden horen en voelden zich bij de keurende blikken ken nelijk in hun nopjes. Wat ons op deze expositie bij- Winstkansen zijn groot De inzet voor de tweede helft van de voetbalcompetitie brengt slechts drie van de vijf plaatselijke KNVB- clubs in actie. HVC en APWC heb ben een vrije Zondag. z In de tweede klasse B zal de Spartaan zijn positie bovenaan de ranglijst kunnen verstevigen want wij achten de Spartanen zeker in staat op eigen terrpin van AFC te winnen. WFC gaat bij Alcmaria Vic- trix op bezoek en wij vermoeden dat de Alkmaarders hevige tegenstand- zullea bieden. Velox krijgt TOG tot gast. Dit wordt een belangrijke wed strijd omdat beide clubs, willen zij nog een woordje meespreken, op winst moeten spelen. Een gelijk spel lijkt ons niet uitgesloten. UVV heeft nog goede papieren en zal op eigen terein van Westfrisia kunnen win nen OSV moet naar ZVV. Ook in deze wedstrijd ljgt een gelijk spel het meest yooi- de hand In de derde klasse F staan slechts twee wedstrijden óp 't programma. CDN moet naar DWSV en zal de punten wel mee naar Driebergen nemen. Ook Holland heeft tegen HMS de meeste winkansen In de vierde klasse J hebben de Zebra's een vrijeZondag. Amers foortse Boys moet op eigen terrein van LW kunnen winnen. Moeilijker heeft Quick het *die naar 's Grave- land moet. Toch hebben wij vol- GRAND: Tarzan's verborgen schat (14 jr.). 14.30. 18.45 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. 4 CITY: Carrière (18 jr.). 14.30. 18.45 en 21 uur. Zo.: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. REMBRANDT: Pistol Packin' Mama en Zilversmokkelaars. (14 jr.). Vrijd. en Zat. 14.30. '18.45 en 21 u.; Zort. 14.00. 16.15, 18.45 en 21 u. Overige dagen: 14.30 en 20 uur. 13 DEC.*" t/m 11 JAN.Expositie Middeleeuwse schilder- en beeld houwkunst. Opening 3 u. door dr. Bouvy, d'Oude Lanteern, 1012, 1417 u. Zo. 1417 uur. 13 EN 14 DE^i: Postduiventen- toonstelling ,,De Reisduif", Markthal, 1020 uur. 14 DEC.: Grand-theatre. Instituut voor Volksontwikkeling: Film ochtend, 10 uur. 15 DEC.: Kertsliederenavond. „Het Nederlandse Lied", o.l.v. Renske Nieweg. Markthal 20 u. Geb. Vrijz. Herv. Lezing Casparr Höweler: ..Moderne Spaanse mu ziek", 19.30 uur. 16 DEC.: Rem. Kerk, Kerstwij- dingsavond. dr. R. Miedema m.m.v. mevr. Brester,Sander Hesselink en Gerrit v. d. Burg. Herenstraat). Kernavond Hum. Verbond, KI. Spui 6, 20 uur. - V.R.A.-toneelavond, bal na, 's Prinsenhof, 20 uur. Ouderavond Pallas Athene- school. Spr. dr. G. J. v. Lookeren Campagne (Zwolle), Schoolge bouw, 20 uur. ELKE VRIJDAG bespreking Theos. Vereniging (Regentesselaan 21), 20 uur. „STICHTSE HEUVEL'V Wo Za en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band. „de Spotvogels"). DANCING VAN 'T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen. 2023 uur. Zon.mid. 15—18 u. (Orkest Jan van Looi. DANCING d'ORANJEBOOM: Zat.. Zon. en Woensd. dansen. OPENB LEESZAAL ÊN BIBL dage lijks ruilen v boeken 1417 u Di Vrijd avond ook van.. 19—21 u Leesz geopend dagelijks 1012 30 u. en 14—17 u. DL en Vrijd. ook 19—22 uur. Johnny Weismiiller of Tsjieta? Het Engelse koninklijke huwelijk, dat zovele weken ook in onze Ne derlandse kranten het andere nieuws van de voorpagina ver drong zijn wij sncllevende mensen alweer bijna vergeten. Daarom voe len we ons verrast als wij in het Grand Theatre aangekondigd zien dat een reportage van dit huwelijk vertoond wordt. Maar als de eer ste beelden zich voor on& oog ont rollen, zien wij waarom men ons dit niet- wilde onthouden. De film is opgenomen in Technicolor waar door het luisterrijke van deze grote gebeurtenis in het traditievolle En geland eerst goed tot haar recht komt. Wij worden vergast op een kleurenspel, dat een ware lust voor ons oog vormt, op beelden onze oude meesters waardig. Daarnaast draait er een aller aardigst tekenfilmpje, waarin we de onvolprezen Fraiikie Sinatra ho ren zingen, maar waarin de§ The Voice-zwijmelaars ook danig óp de hak genomen worden. Op de koop toe nemen we dan nog graag een nieuw avontuur van Tarzan. die nu zijn domein moet beschermen tegen een tweetal goud dorstigen. die voor geen enkel mid del terugdeinzen om het voor hen zo kostbare, voor Tarzan nutteloze metaal te bemachtigen. Tweemaal over moet Tarzan te hulp snellen als Bov en zijn vrouw door wilde negerstammen worden belaagd. Begeleid door onheilspellend drumgeroffel zien we Tarzan weer van boom tot boom slingeren, dan tocyit.hii ons dat hij niet voor niet3 Olympisch zwemkampioen werd, levert 'en passant nog even een ge vecht op leven en dood met een krokodil en komt nog juist op tjjd om zijn geliefden te redden. Dan is er natuurlijk ook nog de' koddige chimpansee Tsjieta, die met zijn grollen en kapriolen voor een vro lijke noot zorgt. We zijn het er eigenlijk niet he lemaal over eens wie de hoofdrol speelt Johnny Weismüller of Tsjie ta. De laatste heeft in ieder geval de lachers op r.ijn hand. maakt men haar lijdensweg naar de roem mee. Als eenvoudig boers- meisje heeft oo khaar de grote mag neet van het theaterleven naar zich toe getrokken. Zij wordt meege sleept in de maalstroom van dit uit. zonderlijkó gedoe, en als zij dan de gehele weg met volharding en ;,feu sacré" heeft afgelegd, straalt aan het einde het „geluk", de wereld verafgoodt haar Is de inhoud lang niet origineel de wijze waarop dit onderwerp uit gewerkt wordt is buitengewoon knap en vooral het zenuwslopende schennen is in dit specifieke Franse filmwerk goed getroffen. De talrijke shows brengen bovendien nog de nodige charme. Jongen kwam niet ver En jongen van het jeugdkamp „Appelsga" liep weg en ging stie kem met de trein mee. Hij kwam echter tot Amersfoort, want hij werd door een agent opgesnord. Het knaapje werd weer terugge bracht. Wie in het veen zit... Een zekere H. uit Hoogland die ongeoorloofd transacties met bank biljetten van duifend gulden had aangegaan werd aangehouden. Het arme schaapje De-C.C.D. bekeurde een vrouw „Amersfoorf-ploegen kunnen winnen Het eerste herenclftal van „Amersfoort" staat Zondag a.s. voor een lastige opgave. Het gaat namelijk naar z\jn naaste concur rent Turno I in Amsterdam. De Amersfoorters wisten op eigen ter rein een 41 overwinning te beha len. doch in Amsterdam spelen de weers- en terreinomstandigheden altijd een grote rol. Daarbij komt nog dat Turno al het mogelijke in het werk zal 1 stellen om op „Amersfoort" revanche te nemen. Het zal dus terdege oppassen wor den voor onze stadgenoten. Het eerste dameselftal speelt Zondag op eigen terrein tegen At- tila I uit Utrecht. De Amersfoortse dames bezetten momenteel de bo venste plaats en willen zij tonen deze plaats waard te zijn. dan moet er Zondag gewonnen warden. Verder wordt er nog gespeeld: Heren: AAV I—Amersfoort H. Daines: Amersfoort IIHBC IV. Ingezonden mededelingen Voor S P O R T-ARTIKELEN: GROOTENDORST, Utr.str. 16. Hockeysticks vanaf f 4.75. die 50 kg. schapenvlees vervoerde, tegen Nijkerk 2. Geen winstkansen voor AAV I? A.A.V. I speelt Zondag op eigen terrein tegen Amersfoort 2. Gezien het feit dat de eerste wedstrijd met go door Amersfoort 2 werd ge wonnen fen A.A.V. a.s. Zondag met invallers voor doelverdediger en rechtsback moet uitkomen, houden wij het op een overwinning van Amersfoort. A.A.V. 2 gaat naar Utrecht en komt uit tegen S.S.V.U. 2, terwijl de A.A.V. dames in Nijkerk spelen Het proferamma voor de biljartcompefitie-, van het district Eem- land is voor de komende week als volgt vastgesteld: Cadreklasse: Carrière Dat er heel wat water naar de zee is gevloeid alvorens een filmster haar njam op aan. en uit-flitsende lichtreclames leest een enthousiast publiek zich verdringt om een hand tekening en persfotografen halsbre kende toeren verrichten om een glimp van haar gelaat voor de lens te krijgen, heeft niet het minst Viviane Romance ondervonden. In de film ..Carrière" 'Reu Sacré). welke deze 'week in ..Citij" draait. Wie is er aan de beurt? Voor uitreiking bonkaarten K 802 tabak- en versnaperingenkaarten zijn Maandag de stamkaarthouders 45017500 aan de beurt. Mede brengen TD en inwisselingsbon van bonkaart 713. Uitreikingsuren 8 30—12 en 13.30—15.30 uur in kamer 3. 15 Dec. Vergulde Wagen II 18 Dec. Tolsteeg II 19 Dec. Gouden Ploeg I Eerste klasse libre: 15 Dec. Vergulde Wagen III }6 Dec. Leusderkwartier I 16 Dec. Ons Genoegen I 17 Dec. Metropole I Tweede klasse libre: 16 Dec. Animo J 17 Dec. Nieuwe Kei II 18 Dec. K.O.T. I 19 Dec. Vergulde Wagen IV Derde kljisse libre: 17 Dec. Tavenu I IS Dec. D.O.S. I 18 Dec. Vergulde Wagen V 19 Dec. O.D.L. I Vierde klasse libre: 15 Dec. Enmlust I 16 Dec. K.O.T. II 17 Dec. «Soestdijk II 19 Dec. Tavenu II Vijfde klasse libre: 17 Dec. Middelwijk II 17 Dec. K O.T. III 17 Dcc. O.D.L. II 19 Dec. Zonneheuvel II 17 Dec. Leusderkwartier IV Zesde klasse libre: 17 Dec. Animo III 17 Dec. Ons Genoegen IY 18 Dec. Centraal IY Vergulde Wagen I Tolsteeg I Centraal I Gouden Ploep II Nieuwe Kei I Zonneheuvel I Ons Genoegen II Centraal II Leusderkwartier II Soestdijk I Metropole II doende vertrouwen in The Reds om een overwinning te voorspellen. Wil Olympia niet in ernstig degradatie gevaar komen dan moet zij de uit wedstrijd naar Victoria kunnen win nen. Wij betwijfelen echter of het hun zal lukken de winstpunten mee naar huis te nemen. ADE zal de laatste kans bij Stichtse Boys moe ten verdedigen. Het zal hun echter niet meevallen als winnaar uit de strijd te komen. RKBVV heeft de meeste kans in de thuiswedstrijd tegen Saestum. In de vierde klasse K stond geen enkele wedstrijd op het programma doch te elfder ure werd de wed strijd AmsvordeActif ingelast. De Leusderbewoners krijgen een mooie kans om de leiding te nemen. .Wan neer zij zich ten volle geven dan ge loven wij wel dat de punten in Amersfoort blijven. Korfbal Zorgt Soesterkivartier voor een verrassing? De eerste helft van de korfbal- competitie is voorbij en als wij thans de balans opmaken dan komen wij tot de conclusie dat er veel spanning heerst zowel in de bovenste helft als onderaan. Tovers staat met een en twintig punten uit elf wedstrijden bovenaan onmiddellijk gevolgd door KVD en MEO. beide* uit Amsterdam met ieder twee verliespunten doch min der gespeelde wedstrijden Ook het Utrechtse Vogel hee£t nog een kans. hoewel wij deze slechts theoretisch mogen beschouwen, want wij gelo ven nietfc dat de Domstedelingen in staat zijn om van ploegen als KVD en Tovers te winnen. TOGO, Altius en Rhenen vormen de middenmoot maar zijn nog lang niet buiten ge vaar want in de tweede helft van dé competitie kan nog ,zeer veel gebeuren temeer daar Soesterkwar tier en SKV danig in het nauw zijn gedreven en beide met twee punten de onderste plaats delen. Onze stadgenoten uit het Soes terkwartier moeten deze ploegen nog ontmoeten en wij zijn er van overtuigd, dat zij zeker nog punten in de wacht zullen slepen. Willen wij de wedstrijd -van vorige week buiten beschouwing laten, dan staat onmiskenbaar vast dat Soes terkwartier aanmerkelijk sterker met. de wederopstelling van de dames Van Empelen en Wijnen Hendriks en de heren De Wilde en Gouverneur. Tovers en MEO hebben dat ondervonden#en vooral de laat ste had bijna een nederlaag geleden. Soesterkwartier schijnt dus wer kelijk plannen te hebben een flinke eindspurt in te zetten en wij zijn bemeuwd wat deze ploeg Zondag op Birkhoven tegen het bezoekende Vogel zal presteren. In Utrecht werd tot de rust de. stand dubbel blank gehouden en we mogen nu toch zeggen, dat het versterkte Soester kwartier tot een nog betere pres tatie in staat is. Misschien wel een verrassing? Het tweede twaalftal van Soester kwartier ontvangt Tovers 3 en zal moeten bewijzen dat de 5—0 zege m Zeist geen toeval was. Hetgeen we overigens wel verwachten. •Medische Zondagsdienst Doktoren: alleen te raadplegen bij spoedgevallen: E. J. J. Mertens zur Borg. Laantje 7, tel. 5098; E. N. v.d. Bergh. Utrechtseweg 9, tel. 5924. Apotheken: Cramer, Utr. weg 93. tel. 3498, Soesterapotheek, Oude Soesterweg 92, tel. 5474; Vermeer apotheek, Vermeerstraat 124, tel. no. 5335. Verloskundigen: H. A v.d. Grient Breestr. 3B, tel. 6830; M. A J. de Leeuw, Soesterweg 15, tel. 4973. Mijnheer de Redacteur, Medisch-paedagogisch Bureau Voor de Zondag Mozes was een man van een zaamheid en hoge bergtoppen, heel zijn leven. Het koningshof in Egypte vermag hem met te binden, het heimwee naar zijn volk drijft hem in gevaar. Dan volgt de woes- tijntijdEersf alleen, later met het hele volk. Mozes beklimt de Sinai temidden van het geweld van het onweerMozes. vermoeid. leuntk tegen het harde graniet ergens hoog aan de bergwand en rust er uit bij God. Hij brengt het volk tot aan de grens der vervulling. Dan volgt het afscheid en Mozes bek'nmt andermaal een berg. thans de Nebo, om er alleen te sterven. Hij is geen figuur, die meer past in het nieuwe. Van hem zou het niet kunnen eindigen met eent toen leefde hij lang en gelukkig.Dcu- tcronomium 345 zegt: zó stierf Mozes, de knecht van de Heer. Niet alleen sterk van dramatiek is dit Mozes-verhaal. Het zet ook de dingen en de mensen op hun plaats. Mozes is geen figuur, die vereerd kan worden Zijn sterven is straf. Omdat hij eenmaal onge hoorzaam was tegen God, mag hij het beloofde land niet binnen. Maar als hij op de berg Nebo is, laat hij sijn blik gaan over het reis doel van zijn levenifaar hij nu, vlak bijgekomen, afscheid van moet nemcn.\Hij kwam niet klaar. Maar zoals hij het zien mag. van boven af. is het klaar. Aan Jozua. om dit alles stap voor stap te ver werkelijken. Mozes ziet het vol tooid. In deze straf ligt een won dere genade. Zo stierf Mozes naar de metnd van God. staat er. Be doeld is. naardat God het had ge zegd. Maar de rabbijnenvertalen: zo stiet i Mozes door een kus van God. 1 Hij komt tot aan 't zien van de be lofte. De vervulling was aan de Ander, de Koning van het kruis. Ook eenzaam. Ook eén yan de berg-beklimmers. En wanneer Je zus Christus sterft, zegt Hij ster vend: het is volbracht En allen, die geroepen zijn tot de eenzame vreugde van de genade Gods, mogen zien en geloven. Zó wordt het Kerstfeest. Niet omdat wij klaar zijn, maar omdat God klaar is.v. E. VJ Pauw I Middelwijk I Leusderkwartier Oosterpark I III Centraal III Ons Genoegen Metropole III Animo II* D.O.S. II Pauw II Middelwijk II Soestdijk III Metropole IV Eemlust II Zonneheuvel III Tavenu IV. III In uw blad van Woensdag 10 De cember lazen we met belangstel- %ng en instemming het bericht van bet gemeentebestuur over de op richting van een medisch-paedago gisch bureau. Slechts in één op zicht kunnen wij niet met deze op zet instemmen. Er wordt n.l. ge sproken van een Rooms-Katholie- ke en een Protestantse4 afdeling van het bureau, waarvoor dan so ciale werksters van die richting worden aangesteld. Wij moeten er op wijzen dat hierdoor het buiten kerkelijk deel van de bevolking ten achter wordt gesteld en dat derhalve naast de twee genoemde afdelingen ook een Humanistische afdeling ten volle haar plaats in het Bureau dient te hebben. Wij geven derhalve het gemeentebe stuur in- overweging zich daartoe met de organisaties op humanisti sche grondslag in verbinding te stellen. Ir. P. SCHUT. zonder opviel, was, dat al de hier tentoongestelde duiven er even keurig en verzorgd uitzagen. De voorzitter van „De Reisduif" de heer W. v. d. Brink yertelde met een zekere trots en met recht naar ons oordeel dat deze expositie de grootste is die hier ooit in onze stad is gehouden. Er zijn vijfhonderd en zestig vo gels ingezonden, waaronder bij zonder fraaie dieren. Vooral de bijzonder mooie pluimage van en kele der duiven, die verdeeld wor den in vliegtype en kweektype, is treffend. Het is dan-ook wel te begrijpen det deze tentoonstelling, waarvoor de beide Belgische keurmeesters speciaal naar Amersfoort toe kwa men om geheel belangeloos hun spiedende en keurende blikken ever de duiven te laten glijden, veel moeite en voorbereiding heeft gekost. De heer Stheemaeker, die met zijn collega tot de beste Belgische keurmeesters behoort, schohk aan de negentig leden van „De Reis duif" een duif uit zijn verzame ling. De vogel zal verloot worden. Zondag is alle activiteit, die in de eerste klasse en promotie-klasse der Kon. Ned. Hockey-Bond wordt ontplooit, gericht op de competities voor de Dr. Exalto-, Amsterdam- en Treslingbeker. Ook beide AM HC-elftallen gaan uit „bekeren" en vergissen we ons niet, dan kunnen wy overwinningen verwachten. De Amersfoortse heren ontmoe ten in Wageningen het elftal van dezelfde naam; dit team, dat hoofd zakelijk uit landbóuw-studenten be staat, staat op de tweede plaats in de Oostelijke promotie-klasse. Aan gezien echter een vergelijking tus sen Oostelijke en Westelijke promo tie-klasse uitvalt in het voordeel van laatstgenoemde, is dit vodr onze stadgenoten geen reden om de toekomst somber in te zien. Erger is het feit, dat rechtshalf Buiten huis, de captain van Heren I, ver stek moet laten gaan; in z\jn plaats zal een speler van Heren Hl wor den opgesteld, omdat men Heren II niet verzwakken wil voor de ko mende belangrijke wedstrijden. Al met al kunnen wjj echter de toe komst gunstig inzien. Wanneer onze stadgenoten hun beruchte korte spel eindelijk laten varen, is een overwinning zelfs onvermijde lijk. Ook de dames zoeken het ini de eerste ronde om de Dr. Exalto-be- ker in den vreemde. Zij ontmoeten nl. Hengelo I in de textielstad. Dit elftal staat momenteel in. het mid den van de promotie-klasse en zou dus een gemakkelijke prooi voor de Amersfoortse dames zijn, ware hel niet, dat zowel mej. Groenewegen als mej. van Dorp verhinderd zijn om de AMHC-kleuren te verdedi gen, zodat er met invalsters ge speeld moet worden. Het zal dus ongetwijfeld zware strijd kosten, rrfaar het bekende enthousiasme van onze stadgenoten doet ons het beste hopen. Het tweede heren-team is nog steeds in de runnig. Het is vooral vai\ belang,, dat dit elftal zal gaan promoveren, omdat het verschil tussen Heren I en Hóren II liefst twee klassen bedraagt. Do gevaar lijkste mede,dinger naar de titel Is Hilversum IV, bestaande uit leer lingen van het buitenlandse oplei dingsinstituut op kasteel Njjenrode. Weet AMHC II echter deze week Voordaan II, en volger.de week Schaerweyde II aan de zegekar te binden, dan is deze rivaal voorbijge streefd. Verder wedstrijdprogramma: Heren UIKampong V; Heren- jeugdGooi; SCHC IIDames II; Dames IIILaren II.. ingezonden mededelingen De£e eenvoudige behandeling maakt een einde aan Uw pijnen. Een eenvoudige ,en zeer doeltref fende behandeling van eeltknobbels aan de grote teen die kort voor de oorlog in het buitenland samenge steld en met groot succes toegepast werd. is nu wederom onder de be naming „Dalet Balsem" beschikbaar voor het Nederlands publiek. Het is een uiterst eenvoudige en hygië-^ ds. v. Ent (Utrecht) nische behandeling Dalet Balsem bezit een opmerkelijke doordrin gende kracht die zijn drieledige werking op de oorzaak zelf van de kwaal verklaart: 1) de pijn vermin dert; 2) de opzwelling en' de ontste king worden geabsorbeerd; 3) de vervormde grote teen herneemt zijn normale stand. U hoeft nu geen dag langer die stekende pijnen te verduren. Dalet Balsem is verkrijgbaar bij Lisa N.V. te ÏJmuiden. Toe zending geschiedt n,a ontvangst van het bedrag van f 2 50 per postwissel of per giro no. 8333 of desgewenst onder rembours. Deze keer is het onze puzzelaars niet gemakkelijk gemaakt. Maar de meesten zijn er toch uitgekomen. De prijswinnaars van deze week zijn, bü loting: 1. Mej. J. Vink, Van Bemmelstr. 9, Amersfoort, f 10. 2. J. v. Beek, Raadhuisstraat 30, Nijkerk; 3. H. Doprnveld, Arnhemseweg 28, Amersfoort; 4. D. Obbes, Kamp „Woestduln", Doorn; 5. E. VisserDalhuisen, J. Bos boomstraat 12, Amerfoort, allen f 2.50. De postlvissel wordt U toegezonden Predikbeurten Geref. Kerk (L. Vrouwestr.) 10 'uur ds. S. J. Popma (Amsterdam), 17.30 ds. G. Morsink (Nijkerk). L. Costerplein 9 uur ds. R. A. Flin- terman (Goes), 17.30 uur ds. S. J. Popma (Tulpstraat) 9 uur ds. G. Morsink, 17.30 uur ds. R. A. Flin terman. Geref. Kerk (art. 31) Zuidersin gel 10 uur ds. E. T. v. d. Born. 17.30 ds. J. A. Vink (Zondag '47) Westerkerk 10.30 ds. J. A. Vink, 17.30 ds. E. T. v. d. Born (Zon dag 46). Chr. Geref. Kerk 10 en 17 uur ds. J. Drfenth. Vrije Geref." Gem. (Muurhuizen 53) 9.30 en 17 uur Godsdienstoef. 17 Dec. 19 uur ds. D. van Leeuwen (Loenen a. d. Vecht). 4 Vrije Ev. Gem. (Appelweg1) 20 uur ds. Jac. Verboom (Utrecht). Ver. v. Vrijz. 'Herv. (Gasthuis- kerk) 10.30 uur ds. K. J. F. Keu- ning (Winschoten). Ev. Luth. Kerk 10.30 uur ds. de Jongh. Rem. Gem. 10.30 uur dr. R. Mie dema. Doopsgez. gem. 10.30 uujj ds. S. Gosses Gzn. Geref. Gem." (Stoovestr.) 10 en 17 uur ds. J. v. d. Berg, Utrecht (Bed. H. Avondmaal). 20 Dec. 19 uur Stud. Hagesteijn (A'dam). v Vrije Kath. Kerk 10.30 H. Mis. Oud Kath. Kerk 10 uur H. Mis. 17 uur Vesper. Chr. Science Society (H.B.S. Thorbeckeplein I). 10 uur Holl. 11.15 uur Eng. dienst. Soefi-beweging 11 uur dienst (St. v. d. Hagenlaan 1). Oosters Apost. Episc. Kerk (A. Paulownalaan 7) 10.30 uur H. Offerande. Verg. v. Gelovigen (L. Nicasius- straat 4B) 10 uur Ededienst. 17 uur pred. des Woords. Dinsdag 20 uur bidstond. Herv. Kerk St. Joriskerk vm. 10 uur ds. Van den Berg (Garderen) en ds. Hovius (Hoogeveen). Be vestiging van ds. Bout als geeste lijk verzorger van Zon en Schild, nm. 5 uur ds. Matzer v. Bloois (Legerpredikant). Nieuwe kerk vm. 10 uur ds. Vis ser (Watergraafsmeer), nm. 7 uur Jeugddienst. 'Emma-kerk vm. 9 uur en vm. 10.30 uur ds. Koolhaas, nm. 5 uur ds. Smits. Gymnasium. Bergkapeldienst vm. 10.30 uur ds. Ter Haar Romeny (Laren N.H.). Kapel Zon en Schild vm. 10 uur Geen dienst., nm. 3 uur Intrede van ds. Bout. Jongerendiensten. Kerk (Appel weg) vm. 10.30 uur Mej. J. F. Sierhuis. Wijkgebouw vm. 10.30 uur de Heer K. Kielder. Ge bouw Immanuel vm. 10.30 uur de Heer B. M. Karman. Jeugdhuis vm. 10 uur de Heer D. Veis Heyn. LEUSDEN vm. 10 uur ds. Hof stede. Lokaal Aschat nm. 2.30 uur ds. Koolhaas (Amersfoort). Leger des Heils 10 uur Heili- gingsdienst, 19 uur bpenluchtmee- ting, 20 uur verlossingssamenk. Leider adj. Barteling. Zat. Straat zang Julianaplein 2021.30 uur. Vrijz. Chr. Jeugdkerk (Here- str.) Spr. mej. Jonker 19.15 uur (3e adventsdienst). INLEVERING BRANDSTOFFENBONNEN. 's-Gravenhage. 11 Dec. Het Centraal Distributiekantoor deelt mede. dat handelaren in brandstof fen de bon 75 BV der brandstoffen- kaart TA 707 voor het laatst in het tijdvak van 14 t/m 27 December a.s. bij de distributiediensten kun nen inleveren.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2