Wanneer, zullen de eerste schepen door het Amsterdam-Rijnkanaal varen? ïfiH Porkie en Mauw hielden niet van avonturen i Ut SI r Materiaalpositie is nog steeds een i remmende factor Onaangename ervaringen voor Zweden Schaak-rubriek je»! IS Ut i n ft Kruiswoord raadsel Radio- Ceta-Bever (r.£C£f£gfUVtö&i 40 at. - bh Deïsten. programma 4 Zaterdag 13 December 1947 onvoorziene omstandigheden voor behouden, nog slechts e$n kwestie van enkele jaren zijn, want verder is het kanaal grotendeels voltooid. Zowel te Wijk bij Duurstede, waar de grootste binnénsluis van Europa ligt, als in Rijswijk liggen cie schutkolken op de eerste sche- _I (Van een eigen verslaggever) Achter de majestueuze Waaldijk is het stil. Ook in de boom gaarden. waar enkele weken geleden de fruittelers druk' doende waren', om de glanzende appels op tijd geplukt te krijgen. Dan verschijnt plotseling een grote stoomwolk uit de grond, er nadert een zandtreintje, dat onder de spoorlijn Geldermalsen- Nymegen door. in de'richting van de rivierdijk stroomt. De wagentjes zijn leeg, maar aan alles is te zien. dat z.j dit niet lang geweest zijn en ook niet zullen blijven.. Er kleeft zand en modder aan de 20 wagentjes, die het ..gevolg" "van de loco motief uitmaken. De verklaring is spoedig gevon den. juist achter de dyk, op de plaats, waar in de toekomst het buitenhoofd van de grote sluizen zal komen, ligt op het ogenblik een terrein, dat volgespoten is met zand. Dit is afkomstig uit de Waal en uit de reeds gebaggerde voorhaven en nu wordt het gebruikt voor h<»l opwerpen van de nieuwe spoordijk Een stoom- en twee diesel-drag lines zijn op dit terrein van 's mor gens vroeg tot 's avonds laat bezig de tien zandtreintjes steeds maar weer te vullen. In Februari 1046 werd hiermee begonnen, nog is lang niet al het zand verdwenen dat mag trouwens ook niet, want de spoordijk is nog. niet op de juiste hoogte. Duizenden kubieke meters zand zullen er nog nodig zijn, alvorens de treinreizigers van meer dan tien meter hoogte t de diepe sluisput neer zullen kunne.) kijken. Enkele jaren voor de oorlog werd er in Tiel begonnen met de bouw van de grote sluizen, waardoor in de toekomst oef scheepvaartverkeer tussen Am sterdam en Duitsland geleid zal worden. Ook in de oorlog werd er nog doorgewerkt, tot dat gebrek aan arbeidskrach ten en materiaal, tezamen met verschüiende maatregelen van de bezetters, de werkzaamhe den stil legden. Het betonwerk voor het binnenhoofd van de sluis was toen gereed, terwijl ook de nieuwe spoordijk aan de oostzijde van het bouw werk goed vorderde. Het binnenhoofd van de schut- kolk, waar\an het betonwerk gereed is. Over dit bouwwerk zullen de drie bruggen gelegd worden. Direct na de bevrijding werden pogingen ondernomen, o.a. door de gemeente Amsterdam, om het werk weer zo spoedig mogelijk op gang te krijgen. Veel van het aan-, wezige materieel was tijdens de oorlogsjaren ondergedoken en ken nu weer gebruikt worden, andere machines verschenen zo sooedig mogelijk. Zo kon het wérk begin 3946 weer worden hervat, zij net op bescheiden schaal. Bruggen en viaducten Tot nu toe heeft men zich uit sluitend bepaald tot het maken van de. twee kilometer lar.ge op ritten voor de spoorlijn, die in de toekomst met een brug over het binnenhoofd geleid zal worden. Deze spoorlijn loopt nu nog dwars door de toekomstige schutkolk. z- dat eerst opritten en brug klaar moeten zijn, alvorens men vorder kan gaan met de sluisbouw. In deze spoordijk, die voorzien is van enorme verbredingsbermen om Spiegel der wereld verzakking te voorkomen, moesten niet minder dan drie viaducten v/orden aangebracht, één voor de weg TielAmerongen, één voor het verkeer, dat tluns nog via de Waaldijk uit de richting Kesteren en Ochten naar TLel komt en dat m de toekomst uit zal komen op de eerstgenoemde weg en een der de voop. een weg van plaatselijk belang, die echter niet afgesjoten kon worden. Behalve de brug voor dub belspoor over de sluis komen er ccltfer nog enkele andere bruggen naast te liggen, te we ten voor de grote rijksweg no. 15 van Rotterdam uaar Arn hem en Nijmegen, die nog in aanbouw is en een brug voor de weg TielAmerongen. Bo vendien zal er juist ten Wes ten van de sluis nog een ver keersplein aangelegd moeten worden om een goede aanslui ting te verkrijgen tussen de drie genoemde wegen. Dat hier bij deze sluis verschil lende wegen samenkomen, valt te verklaren uit het feit, dat de Be tuwe als het ware door het nieuwe kanaal in twéé stukken is gesne den De verschillende wegen, die nu afgesloten werden, heeft men samengebundeld en worden over drie bruggen geleid. Eén hiervan ligt over de sluis te Rijswijk, de andere ongeveer midden in Het kanaal nabij Zoelen, ^waarover het \erkeer tussen Buren* Zoelen "en meer naar het Oosten gelegen plaatsen .geleid wordt en tenslotte over de sluis te Tiel. Wanneer de bouw van de eigen lijke sluis voortgezet zal worden, kan nog niet met zekerheid gezegd worden. Verschillende factoren, waaronder het gebrek aan vol doende arbeidskrachten en mate- i:aal betonijzerwel de belang rijkste zijn. spelen hierin een gro te rol. Wel worden er steeds van verschillende zijden, waaronder ook ditmaal weer de gemeente Amsterdam, die grote belangen heeft bij een spoedig gereedkomen van het kanaal, pogingen aange wend, "om zo snel mogelijk met deze werkzaamheden te kunnen %an- vangen. Wanneer zullen er schepen door de Betuwe varen, wanneer zal Amsterdam zijn zo zeer begeerde korte verbinding met het Duitse achterland hebben? Niemand kan het zeggen. Is er echter eenmaal eert aanvang gemaakt met de bouw van deze laatste sluis, dan zal hot HÏU.2.H moi pen te wachten, het kanaal zelf moet op sommige plaatsen 'alleen nog op voldoende diepte worden gebracht, terwijl voorts de spoor lijn fGeldermalsenUtrecht tussen Houten en Schalkwijk nog door het kanaal loopt. Maar ook hier nadert de brug haar voltooiing. f Ingezonden iru'dTjohn IN de regel is er weinig aanlei ding om in deze rubriek aan dacht te geven aan Zweden; dit land zoekt nog altijd zoveel doen lijk buiten de internationale ver wikkelingen te blijven. Reden te meer, om vandaag eens een paar verschijnselen te signale- leren, waaraan de Nederlandse pers tot dusver weinig o£ geen aandacht heeft besteed. Zweden is n.l. in de maanden October en November achtereenvolgens in verwikkelin gen geraakt met zijn buren aan de overzijde van de Oostzee, Polen en de Sowjetunie. De moeilijkheden met Polen zijn een gevolg geweest van de vlucht, van de secretaris-görteraal van de Poolse boerenpartij, Stephan Kar- bonsky, na&r Zweden (in dezelfde tijd, dat Mikolajczyk naar Enge land ontkwam). De Poolse autori teiten verdachten Zweedse zeelui «rvan, dat zij hem en andere Pool se vluchtelingen hadden geholpen ba hun ontsnapping, wat hun aan- A>-Ung heeft gegeven om Zweed se zeelieden te doen arresteren en zelfs volgens Zweedse opvat ting te laten mishandelen. Te gelijk begon er een felle campagne in de Poolse pers tegen de Zweed se gastvrijheid van politieke vluch telingen uit het reactionnaire kamp, wdarop de Zweedse bladen reageerden met een even 'heftige "verdediging van het aloude asyl- ïecht. De zaak liep een ogenblik zelfs zo hoog, dat de geregelde veerdiensten over de Oostzee wer den stopgezet. In begin December is de opwincflng echter wat geluwd en zijn na onderhandelingen tus sen Stockholm en Warschau de overzeese verbindingen weer her vat. VAN ernstiger aard in zekere zin is het conflict, dat Zweden in begin November met de Sowjet- Upie heeft gehad. Aanleiding hier_ toe was merkwaardigerwijs de herdenking van de 30ste verjaar- Onder leiding van A. VAN STEEN IS Onder leiding van *A. van Steenis. De Zweed Stahlberg die na hJt tournooi 1939 in Argentinië door de oorlog daar is gebleven, heeft m Zuid-Amerika grote succes behaald. Het was steeds een striid tussen hem en Naidorf om de eerste plaats- Het gemak, waarmee hii tegen zwakkere spelers speelt, zien we uit onderstaande partrj. gespeeld tiidens een tournooi in Chili in 1946 Een Nimzo-Indische verdediging, waarbij zwart als 't ware onge merkt of liever haast gedwongen door zijn tegenstander (zie 9e en 12e zet) zijn stukken op de witte koningsvleugel concentreert. Als het tot wit doordringt waarom het gaat. zet hij uit angst voor ma»"- riaalverlies al zijn stukken werk loos weg. waarvan zwart een mooi gebruik maakt. Wit: H. Schreder Zwart: G. Stahlberg 1. d4— Pf6. 2 c4—e6 (1). 3. Pc3 Lbl. 4. e3 (2) 0—0. 5. Ld3 Pc6, 6. Pge2d5. 7. 0—0—dc4; 8. Lc4—e5 (3), 9. d5 (4) Pc7, 10. e4—Pg6. 11. Dc2—Ph5!. 12. a3 Ld6, 3 3. LePhi! (5). 15. Khl Pf4. 15. Pf4 |6)ef4:. 16. Ld4—f3! 17. g3—Pg6, 18. Pb5 (7) Lh3!. 19. Tfel (8)— Lg2+. 20. Kgt Pf4! (9) 21. h4Dh4Dreigt Dhl+ en na gh4: wordt veld h2. op de zet Ph3+. door de loper die wit op de 18e zet wilde nemen, bestre ken. Wit ziet dit alles in er. geeft op. Ook 21 h3 zou niet geholpen hebben. Ph3:+. 22. Kh2—Dh4. 23. Pd6:Dh5 en mat in twee zetten. 1. Als zwart van Frans houdt kan hij de eerste twee zetten ook omwisselen met de kans dat wit met 2. e4 vervolgt. 2. De hoofdvariant geeft Dc2 aan om de dubbelpion op c3 te ontgaan, of liever om een open c liin te reserveren. De dubbelpion die na ruil op c3 ontstaat. Wordt toch te eniger tijd opgelost De bedoeling van direct e3 is sneller de konings vleugel te ontwikkelen en door Pe2. Pc3 te steunen. Vele spelers geven de voorkeur aan Pf3 en in deze partij heeft Pe2 aan zwart grote diensten bewezen door lijnen te ver stoppen. 3. Deze zet is nu mogelijk om dat het paard op e2 in plaats van op f3 staat. Gewoonljjk moet zwart zjjn Lc8 via b7 in 't spel brengen. 4. Wit had rustig kunnen ruilen. dag van de Russische revolutie. De Zweedse radio hacl nl. een uitzen ding geprojecteerd, waarin naast tv.ee sympathisanten met die re volutie en met de Sowjetunie, twee tegenstanders aan het woord zou den komen. Een objectieve opzet dus. De diplomatieke vertegenwoor diger van de Sowjetunie te Stock holm kort zich echter met deze soort van objectieve, althans twee zijdige voorlichting van de Zweed se luisteraars niet verenigen en hij heeft de Zweedse-minister van buitenlandse zaken gevraagd om te bevorderen, dat de beide critici van het Sowjetsysteem uit het pro gramma zouden worden verwij derd. dat hun op zijn minst zou worden gezegd om hun critiek te rnatigon. Deze inmenging in de binnen landse aangelegenheden van Zwe den de stap van de Sowjetdiplo- maat betekent niet meer en niet minder heeft geen resultaat ge had. de uitzending is ongewijzigd doorgegaan. Maar zowel de Zweqd- se autoriteiten als de publieke opi nie in het land hebben haar heel hoog opgenomen en sommige Zweedse bladen hebben er met bij zondere nadruk opgewézen, hoe zeer het optreden van de Sowjet unie in deze herinnert aan dat van Nazi-Duitsland onzaliger gedach tenis. De Belgische scenarioschrij ver Charles Spaak, broet* van de eerste minister, heeft bekend ge maakt. dat hij het volgend jaar een- film zal draaien over het leven yan Henri Dunant. oprichter van het Rode Kruis. Deze film. die meer dan honderd millioen francs zal kosten, zal worden vervaardigd door Zwitserse productie-leiders. In de film treden Franse artisten op. m Ml E J- - M" J,1 maar dacht zwart aan een gedwon gen zet te helpen en een sterk cen trum te krijgen. Zij zwart rijst hier vermoedelijk het plan het paérd schijnbaar gedwongen naar de ko ningsvleugel te brengen. 5. Een merkwaardige naarden- stand: men kan zich indenken dat de zwakkere speler zich wat on gezellig gaat voelen tegenover de opdringende cavalerie. 14. g3 Pf3 15. Kg2Df6 gevolgd door Pf4 ziet er niet aanlokkelijk uit. 6. Zie de angstige mogcliikhed^n die wit moet overwegen. 15. g3 Lg4, 16. gh4: Lf3 en Ph3+ of 16. gf4Lf3+, 17. Khl—ef4:, 18. e5Dg4 enz. met zeer aardige va rianten voor zwart. 7. Het enige aanvalsstuk dat wit met succes kan aanvallen. Beter was geweest Ffel en e5. maar wit staat al verloren. 8. Wit had beter met Tgl de kwaliteit kunneft geven. 9. Logisch gespeeld. De witte ko ning staat pal! 't Paard moet naar h3. Op gf4: volgt Lf4: Lh2:+ en Dh4. Toch maar liever weer naar huis E1 ENZ AAM en verlaten stond Por' kie. het 'dikke ronde rose varken, tegen een boom geleund. Hij was boos en voelde zich hopeloos alleen. In de verte hoorde hij het zingen van de andere dieren. Maar Porkie mocht niet imc doen. Hij zong vals!!! Driftig schuurde hij met zijn schone rug tegen de boom aan, totdateen rood plekje door zijn rost velletje kwam kijken. „Au", jammerde hij en met een paar ogen. die heel erg scheel keken, wilde hij zijn pijnlijke rug bekijken. Maar in plaats daarvan zag hij de zingende dieren door de bomen van het bos heen. Porkie voelde zich hoe langer hoe bozer worden. Hij was nog wel met opzet met zijn achterdeel naar de zingende menigte gaan staan, omdat hij niets ineer met ze te ma ken wilde hebben en nu zag hij ze door zijn eigen domheid toch. „Ik ga weg" dacht Porkie. „Ik blijf geen minuut langer bij die uilskuikens van dieren. En als ik dan later, ajs mijnheer Varken te rug kom danne Ja wat er dan precies zou gaan gebeuren wist Porkie zelf ook nog niet. In ieder geval wilde hij iets bijzonders beleven. Wat een avontuur! Stap-stap-stap. Paripantig en met een eigenwijze snuit liep Por kie al verder en verder van 'zijn vriendjes weg? „Ha, dat is nog eens een avontuur. Dat doet een varken goed.".Varj vrolijkheid wil de hij een liedje gaan fluiten, maai dat lukte hem niet. Daar had hij een veel te grote snuit voor. Eddie, lie* mensen vriendje van alle dieien in het bos, had niet zo'n grote snuit, daarom kon hij zo mooi flui ten en daarom had Porkie bedacht om een „Dierencantate" ter ere van Eddie's verjaardag te zingen, want Eddie hield erg $eel van muziek. „O, jakkie, waarom moest hij nu weer aan dat zingen denken. Nee Ingezonden mededehnr 2 L 5 6 7 8 9 10 11 fl 13 15 16 17 18 19 20 21 12 a Ik 25 Zó Z7 28 29 30 31 52 Een tweczet van A. Ellerman. Buenos Aires uit Sjagmatti. Standr5Dr/2Tlt3 2d5/bTlPlP2/ Blk2Rlb/2bbb3/8/7K/. Oplossing tweezet van vorige week luidt als volgt: lTb8 op Pb8: volgt ab8:P+. 'feuilleton Zaterdagse puzzle HORIZONTAAL: 3. Restant na halvering; 4. Zout water; 7. Dorp aan de Maas in de Bommelerwaard; 9. Onaantastbare leerstelling; 10. Deel van een etmaal; 11. Mqeilijke omstandigheden; 12. Opschrift op een enveloppe; 15. Vuurwapen; 18. 2100 (Romeins); 20. Verbeurdver klaring; ,21. Zestien (Romeins): 22. Eiland in de Middell. Zee; 25. Rus sisch Gebergte; 28. Deel van Jaet ge laat; 29. Laddertrede; 30. Snel ver lopend; 31. Toegift; 32. Vat met hengsel; 33. Stad in Engeland. VERTICAAL: 1. Negenkoppig monster; 2. Strijdmacht; 3. Nu; 4. Gezaagd hout; 5V Symbool van vor stelijke waardigheid; 6. Pijn heb ben; 8rKanaal in Overijsel; 13. To neelaankleding; 14. Bezonnenheid; 16. Beweging; 17. Laatste letter van het Griekse alfabet; 18. 1009 (Romeins): 19. 201 (Romeins); 22. Rangklasse der Oosterse volken; 23. Ontzaglijk; 24. Bloem; 25. Edel gesteente; 26. Weg; 27. Heilige bloem. Oplossingen voor Donderdag op een briefkaart In te zenden aan do redactie \an ons blad. Voor goede oplossingen stellen u\J prezen beschikbaar: een van f 10.en vier van f 2.50. OPLOSSING: 1 2 3 4 5 6 .1. R A M S E S 2. A Cr A T E N 3. M A D E R A 4. S T E L L A 5 E E R L IJ K 6. S N A A K S VOOR DE PRIJSWINNAARS ZIE PAGINA 2 Porkie," moedigde hij zichzelf aan, „toon je een waardig varken en treur niet om een kleinigheid". Het was stil in het bos. Geen vo gel floot een leutig wijsje, geen eekhoorn, die irt razende vaart van de ene boom naar de andere, sprong. Alles was akelig stil. Dat vond Porkie vervelend, maar wilde het voor geen geld van de wereld bekennen. „Wacht daar hoorde hij toch wat. Het kabbelen van een beekje of zoiets. Hij moest er in ieder gevaJ maar eens op af gaan." Een paar minuten later spetter de hij naar hartelust in het water. Tjongejonge, dat deed hem goed. Hij knapte er waarlijk helemaal van op. „Tjompompom - rumtum - tjom- pommmmm" knorde hij vrolijk, 'n Leuk liedje was dat. Hij zou het nog eens proberen." „Tjompom- pom-rumtum-tj...Jj...tj...tj.... „Ooo, brrrr, wat griezelig" knorde Porkie heel zachtjes én bleef stokstijf naar een punt sna ren. Daar zag hij een grijze natte bal liggen. Dit was natuurlijk niet Z8 erg, maar het grijze ding durfde te bewegen enkreeg opeens pootjès en een rood tongetje. „O, knorrepot wat een eng beest ben jij" dacht Porkie heel stiekem. „En ik zou al /weggelopen zijn, als ik niet juist van plan was om een on derzoekingstocht te maken", en dit dacht Porkie nog veel %stiekemer, omdat hij voor zichzelf niet wilde weten, dat hij maar een bang stukje var ken \Vas. Porkie kneep zijn ogen eens goed dicht, deed ze toen weer open, weer dicht, weer open, weer dicht steeds bij het opengaan van zijn ogen stond i die grijze bal daar op" vier kleine pootjes. Hij droomde dus niet. Al dat grijs was echt! „Miauw" zei de grijze bal op eens met zo'n lief stemmetje. „Daar kan niets slechts bij zitten" dacht Porkie opgelucht. „Wat een schat van een beest, alleen een beetje verpieterd. Het kon vast niet tegen water." „Wie ben jij?" „Vertel jij nou maar eens aan oom Porkie wie jij bent en tot welk ras je behoort." begon Por kie met z'n liefste glimlach aan het grijze geval te vragen en tegelij kertijd begon hij het diertje met zijn grote flaporen af te drogen. „Ik ben Mauw, de poes uit de speelgoedwinkel." zei Mauw be nepen. „Zo. zo. ben jij Mauw. En vertel mij dan maar eens thoe je hier in het .bos terecht bent gekomen." Inttisscn zaten Porkie cn MaSw allebei aan de kant van het beekje. Mauw was al weer helemaal droog en bcllaaglijk uit gestrekt in het zonnetje vertelde ze Porkie alles over haar val uit de speel- KRABBELTJES en BABBELTJES goedwinkel. de lekkere melk zó maat op straat, van de slaap, die ze daar van gekregen had en de fijne boom. waarin ze zo heerlijk had liggen sla pen en waaruit ze ze zzzzzz-plons-nêt was gevallen. „Dan rzal je nu wel genoeg van het avonturen hebben gekregen, nietwaar kleine Mauw?" vroeg Porkie belangstellend. Mauw schudde verlegen met hsar grijze kopje van ja. Ze vond het wel een aardige oom Porkie, maar wat kon die oom bulderen. Echt akelig. „Ik moet je maar mee naar mijn villa némen Mauw. Daar kun je dan wat bijkomen van de ver moeienissen. Ach, ik was zelf wel van plan om een reis naar de Noordpool te maken, maar die zal ik nu wel even uit moeten stellen. Jij bent nu mijn kleine gast Mauw. Kruip maar gauw op mijn rug, dan kunnen we nog voor donker thuis zijn," zei Porkie gewichtig. Mauw deed wat haar gevraagd werd. En met Mauw op zijn rug trok Porkie weer huiswaarts. Hij had voorlopig geen zin meer in avonturen. Tante Ans. (Ingezonden mededeling) Een Minister, die goed wil regeren Moet iedere onder daan leren. Dat men. naast vrij heid en plicht En een vrolijk gezicht De ..TIP" het meest moet waarderen Inz Hr E M. Eindhoven ontv 1 fl. TIP Knock-out zege voor Quentemeyer Met een goed-geplaatste upper cut heeft de Nederlandse bokser Henny Quentemeyer Fighting Mieck. kampioen van Java zwaar gewicht. voor de fatale tien tollen met het canvas van de arena in het Variapark te Batavia doen kennis maken. Dit onverwachte einde kwam reeds in de derde ronde, na dat beide boksers in de eerste twee ronden eikaars krachten hadden verkend, en Mieck lastige linkse stoten van Quentemeyer had moe ten incasseren. De eerste harde kwaimen op dekking te recht Ingezonden mededeling m m. Illï*,...,* A/,1 Voarvuil.vat.smaerenzevealmeer; Op dat ogenblik kwam een derde bezoeker het huisje binnen. Deze man, gekleed als een Brit die op cendenjacht is. werkte op het eerste ge zicht sneller en doelmatiger dan zijn voorgan gers. Hij klom door het raam van het achterka mertje binnen en bewoog zich opmerkelijk vlug en geruisloos over de vloer, door de deur. het gangetje in en bleef toen plotseling verstijfd staan. Er werd gebeld, zo hard, dat de man in het bruine pak met de korte laarzen het gevoel kreeg, alsof een zware bronzen klok boven hem barstte. Hij trok een smartelijk gezicht, maakte toen een beweging als wilde hij weer de komer inschie ten, bedacht zich en klauterde toen ijlings de ladder omhoog Het was een moeilijk besluit voor hem geweest, want hij was niet gewoon te wijken voor gevaar. Twee sporten tegelijk klimmend nam hij zich ook voor aanstonds stevig af te re kenen met de man, die hem nu zo smadelijk op de vlucht^ dreef. Die man was Peter. Genietend van de milde stemming van het avondlandschap was hij' langzaam het zandpad afgereden, had zijn fiets tegen de vlier gezét en belde zoals het de burger past. wanneer hij een onbekend huis wil binnentreden. Maar ook voor hem was dit niet meer dan formaliteit, want hij zou een bewoner nauwelijks gelegen heid gegeven hebben om de deur voor hem te openen, zo kort wachtte hij; Peter verwachtte niemand thuis en dat was begrijpelijk. Hij stapte van het stoepje af. liep het huis rond en vond tot zijn voldoening de keukendeur niet on slot. Hij ging binnen, keek terloops en overbodig in het fornuis, smeet het weer dicht en gedroeg zich kortom zo luidruchtig als iemand dat doen zal, wanneer hij zich alleen in een huis waant en er zeker van is, dat de bewoners tijdens zijn bezoek stellig niet thuis zullen komen. Hij liep de gang in en zag toen tot zijn verbazing juist het onderste deel van een ladder door hgt trap gat verdwijnen Peter schoot de kameri in en bleef toen op een veilige afstand langs de deur, de bewegingen van de ladder volgen. Men ging snel te werk. daarboven: de ladder was in en kele tellen niet meer te zien en meteen werd er geruisloos een luifi: neergelaten. Peter zuchtte diep. Wat voor een onbekends daarboven ook was. gelukkig kon hii «r voor het ogenblik geen contact mee krijgen. Hij was zozeer vervuld door deze onverwachte gebeurtenis in het huisje, dat hij verlaten ge waand had. dat hij nu eerst dacht aan moge lijke gevaren in de kamer, waar hij zich be vond. Met een ruk draaide hij zich om; er stond niemand achter hem en ook verder scheen het vertrek geen verrassingen te kunnen inhouden. Er was zelfs geen kast. Bij het raam stond een grote tafel, waartegen twee wankele stoelen geschoven waren. Verder zag Peter nog een ver sleten divan, die hij snel van de muur wegtrok, maar ook daarachter kon zich niemand ver bergen. Peter leefde weer op. Hij zette nu de kamer deur wijd open. nam een grote, verweerde spie gel van de wand en plaatste die zo in de.deur opening. dat hij van de kamer uit juist het luik in het vizier kon houden Het leek hem het beste, wanneer hij maar flink rumoerig bleef doen. dan zou het daarboven wel rustig blijven. Wel beslpot hij hier zo snel mogeliik te verdwij nen. met bet oog op alle mogelijkheden en on mogelijkheden daarboven op zolder. En de mogelijkheden wéren er. Maar wie denkt, dat de gelaarsde man met Cvrus en zijn kleine gezel gemoedelijk een kaartje zou leggen, boven op het luik. vergist zich. De twee pertijen zouden elkaar niet terstond ontmoeten. Zodra onze eendenjager de ladder verzekerd had, ver kende hij zijn omgeving. En die stond hem aller minst aan. Hij voelde zich als een tijger, die. ge wend aan vrijheid en ruimte, zijn eerste uren in een paar afgerasterde vierkante meters door brengt. Hij zou zich meer op ziin gemak ge voeld hebben, als hij geweten had. dat aan de andere kant yan een der twee zolderdeuren, waaraan hij nu rukte, de beide sinistere here.n de adem inhielden en met spanning toekeken, of het slot, dat zij zorgvuldig hadden gesloten, toch niet zou openspringen. Het hield en dat was maar goed. anders zou dit verhaal waarschijnlijk op deze plaats él beëindigd zijn. Daartegenover staat, dat het ongetwijfeld interessant geweest zou zijn. als dat slot eens bezweken was. Dan zou een kat in een nest met slangen zijn neergelaten. Nu gromde die gelaarsde kat alleen maar. Er was nog een kamertje, waarop hij zijn krachten kon proberen en daar was de deur niet op slot. Het zag er even leeg en verwaarloosd uit als de zolder en spinrten hadden het raam dichtgewe- ven. Hij wrikte het venster open voorzichtig om zo weinig mogelijk lawaai te maken en zag langs de dakgoot omlaag. Hij schatte de af stand tot de grond en ging de ladder halen Ademloos luisterde het tweetal in het andere kamertje naar zijn bewegingen. Het waren despe rate mensen, de kleine vreemdeling en zijn ma gere gezel, dB' voorwaar geen pistool bij «zifih droeg om de wormen voor het vissen mee te schieten. Maar toen zij tegelijk en man in het p. rtaal van het huis gehoord hadden met de luide bel van nog een bezoeker, meehden zij. dat het verstandiger was even de ontwikkeljng van de zaken af te wachten, alvorens toe te slaan. Daar om hadden zij zich ijlings teruggetrokken in het grootste zplderkamertje. Zij waren daardoor ©ven wel in' strategisch nadeel geraakt, doordat ze de sterkte van de laatst aangekomen troepen Poter maakte beneden een rumoer voor tien niet konden schatten, zodat zij voorlopig in het defensief moesten blijven. Van het gedrag van hun mysterieuze mede-zolderbewoner begrepen zij aanvankelijk niets. x (Wordt vervolgd) ffedènavond HILVERSUM I. 19.— Theo Oloff; 19.30 Voor de jeugd; 19 40 Jeugd nws; 19.45 Voor de Ned in Duitsland; 20.— Nws: 20.05 Varia; 20.08 Dingen van de dag; 20.15 Vin- dabona's schrammel'n; 20.45 In de balzaal; 21.45 Soc. commentaar- 21.30 Zang van de maand; 22— Adriaan cn Olivier; 22 30 Tango, Rumba; 23.Nws; 23.15 Hobbyhoek; 23.30 De maskeraders, HILVERSUM II. 19.— Nws, weer; 19.15 Kath. nws; 19.20 Ork. zonder naam; 19.45 Banden die bin den; 19.55 Orgel; 20.— Nws; 20.05 Actualiteiten; 20.13 Gewone man; 20,20 Verzoekplaten; 20.30 Lichtba ken; 21.Negen heit de klok- 22. Dansles; 22 40 Van Rooyens;22.45 Gebed; 23.Nws; 23.15 Omroepork. Morgen ZONDAG 14 DECEMBER 1947 HILVERSUM I: 8.— Nws; 8.18 Zingende torens; 8.30 Ornithophilia; 8.40 Barcarole: 9.12 Sport; 9 15 Men vraagt: 9.45 Geest, leven; 10Cel lo; 10.30 Briefgeheim; 11.Kunst na arbeid; 12.Platennws; 12.30 Zondagsclub; 12.40 Amsterdams vrouwenkoor; 13.Nws; 13.15 Ro mancers 13 50 Spoorwegen: 14. Boekenhalfuur; 14.30 conc. geb. ork; 16.35 Reportage; 17 Gr muz- 17.30 Ome Keesje; 17.50 Voetballen; 18. Nws; 18.15 Gesprek met «de lezer; 18.30 Strijdkrachten; 19.Oecu menische dienst; 20—Nws. 20.05 Re portage. 20.15 Waltztime; 20.45 Her- seng.vmn; 21.15 Koor; 2145 Paul Vlaanderen; 22.20 Serenade in de kamermuz. 23.Nws.; 23.1-5 Noctur ne; 23.35 Gr pl HILVERSUM II: 8— Nws.; 8 15 Clavecimbel; 8 30 Hoogmis; 9 30 Nws; waterst; 9 45 Twee fluiten; 10.Kerkdienst; 11.30 Gewijde muz.; 12.15 Apologie; 12 30 Lunch cone.; 12.55 Zonnewijzer; 13Nws; 13.15 Welk boek? 13 20 Lunchconc.; 13.35 Feuilleton; 14.05 Gooise kring; 15.50 In 't Boeckhuys; 16.05 Muz. tombola; 16.25 Vespers; 17.Kerk dienst; 18.30 Na.de kerkdienst; 19.-— Psalmen van Sweelinck; 19.15 Ds. Straatsma; 19.30 Nws. weer; 19.45 Grpl.; 19.55 Reportage; 20.05 Actu aliteiten; 20.12 Gewone man; 20.20 Zilvervloot; 21.Luisterspel: Dit is de dag van het recht; 21.45 Conc. Jodel gezelschap; 22.10 Van Rooyens 22.15 Gebed; 22 30 Nws; 22.50 Dans- ork.; 23.30 Hallé ork. Maandag HILVERSUM I. 7— Nws; 7.15 Gymn.; 7.30 Gr.pl.; 8.— Nws; 818 Lichte klanken; 9.15 Kamermuz.; 10.Morgenwijding: 10 20 Symph. ork.; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Regenboog; 11.20 Eng. liederen; 11.40 Voordr.; 12.Carcassola; 12.30 Weer, voor het platteland, orgelspel 13.Nws; 13 15 Kalender; 13.20 Ramblers: 13.50 Grpl IA— Quatre mains; 14.30 Voor de jonge_ moeders 14.45 Omroep kamerork.; 15.30 Luis terspel: Van mensen en muizen; 16.15 Mezzosopraan: 16.35 Film se lecties- 17.— Voor de kleuters; 17.15 School is uit; 17.30 Hawaiians serc- naders; 17.45 Regenngsuitz18.15 Succesnummers;; 18.30 Strijdkr. HILVERSUM II. 7.— Nws; 7 15 Reveille; 7.45 Woord voor de dag; 8_ Nws; 8.15 Gewijde muziek; 9. Lichte muz.; 9 15 Ziekenbezoek; 9.30 Waterst.; 9.35 Symph. morgen- conc.; 10.30 Morgendienst; 11. Conc Roval; 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.35 Ens Do- nauklanken; 12.15 Lichte pianoklan ken 12.30 Weer; 12.33 Omroep a capella koor; 13.Nws; 13.15 Or- gelconc 14.Voor de scholen; 14 30 Cosmopolitans; 15.— Lond. philh ork.» 15.30 Kamermuz progr 16.— Bijbellezing; 16.45 Boyd Neel's strijkork.; 17.— Kleuterklokje klin gelt- 17 15 Marinierskapel; 18.15 Sportrubr.; 18.30 Ravelpiano-cycL, TUINKALENDER 15 DECEMBER. De Kcrsappel is een zeer fraaie bloeiheester. Men kent deze ook als de Malus of Sicrappel, die in April en Mei prijkt met ontelbare rose, rode of witte bloesems. Bovendien ontwik kelen zich uit deze bloesems nog de bekende gele of rode kersappel- tjes, die in de keuken kunnen wor den gebruikt. De Malus verlangt een plek in de volle zon en kan een hoogte van twee tot vijf meter be reiken. Mooie soorten zijn: de rose „Scheideckeri". de wijnrode Eleyi de witte ..Baccata" en de rose-witte „Floribunda". S. L,

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4