PERRY Gedeelte uitbreidingsplan komt in de raad KERST- Gaat gemeente deelnemen in N.V. Volkshuisvesting? Vergulde Wagen I gaf het tweede geen kans 2 Uit Amersfoort Noteert IJ even Wolfsangeldrager voor Tribunaal geschenk Kerstliederen-avond Scheepstijdingen Beurs van New York Amsterdamse Effectenbeurs Dinsdag 16 December 1947 Wat de agenda in houdt Voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Amers foort op Dinsdag 23 December 1947 des avonds om 7 uur, is de volgende agenda samengesteld: 1. Installatie van de nieuwe leden van de raad, de heren W. J, A. Bar- tels en A. J. Jansen. 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelin gen. 4. Voorstel van burgemeester en wethouders tot intrekking van het raadsbesluit van 25 November 1947, waarbij aan J. Bijl eervol ont slag werd verleend als hoofd van de school voor uitgebreid lager onder wijs aan het Schoollaantje. 5, Idem om aan J. Dekker overeenkomstig zijn verzoek eervol ontslag te ver lenen als lid van de commissie van toezicht op het lager onderwijs. 6. Idem tot het vaststellen van de uit gaven van de bijzondere lagere scholen ingevolge artikel 101 der lager onderwijswet 1920 over 1946. 7. Idem tot het vaststellen van de uitgaven voor het vakonderwijs van de bijzonder lagere scholen, inge volge artikel lOlbis der lager on derwijswet 1920 over 1946. 8. Idem om een crediet te verlenen voor de aanschaffing van leermiddelen ten behoeve van de school voor g.l.o. no. 14, wegens stijging van het aan tal leerlingen. 9. Idem tot aanvul ling van de verordening regelende het in gebruik geven van school lokalen. 10. Idem tot vaststelling van de bijdragen over 1944 aan de vereniging tot stichting en instand houding van Chr. scholen voor bui tengewoon onderwijs voor de Ko ningin Emma-school. 11. Idem tot wijziging van de overeenkomst met het Mij. Ziekenfonds „Amersfoort en omstreken" en de Stichting Zie- kenhuisverpleging betreffende het verrichten van controle-werkzaam heden door de gemeentelijke ge neeskundige- en gezondheidsdienst. 12. Idem om een stichting in het leven te roepen om tot oprichting van een medisch-opvoedkundig bu reau over te gaan gedrukte verza meling no 100). 13 Idem om een subsidie uit de gemeentekas toe te kennen ten behoeve van de restau ratie van het perceel Kamp 48. 14. Idem tot het vellen van een aantal in de plantsoenen en langs de we gen staande bomen 15. Idem om te verklaren, dat een uitbreidingsplan in voorbereiding is voor het binnen terrein. liggende tussen Utrechtse- weg. 't Laantje. Arnhemseweg en Bergstraat gedrukte verzameling no. 103). 16. Idem tot vaststelling van regelen omtrent de toepassing van artikel 1 der woonruimtewet 1947 (gedrukte verzameling no 104). 17 Idem tot wijziging van de bouw verordening. 13 Idem tot deelname in het aandelen-kapitaal van de N.V. Volkshuisvesting (gedrukte verzameling no. 102). 19 Idem om een crediet te verlenen voor het aankopen van een auto ten behoeve van hun college. 20. Idem tot aan koop van een gedeelte van de Miacoweg, groot 215 m! ten be hoeve van de bouw van 31 wonin gen van P. G. Smink Thzn voor 25.-. 21. Idem tot aankoop van een gedeelte van de Oude Soesterweg en een perceeltje weiland, resp. groot 115 mJ en 240 m' voor een (Ingezonden mededeling) GRAND: Tarzan's verborgen schat (14 jr.). 14.30. Zo. 14. 16.15, 18.45 en 21 uur. CITY: Carrière (18 jr.). 14.30. 18.45 en 21 uur. Zo.: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. REMBRANDT: Pistol Packin' Mama en Zilversmokkelaars. (14 jr.). Vrijd. en Zat. 14.30, 18.45 en 21 u.; Zon. 14.00, 16.15, 18.45 en 21 u. Overige dagen: 14.30 en 20 uur. TOT EN MET 11 JAN.: Expositie Middeleeuwse schilder- en beeld houwkunst. d' Oude Lanteern, 10—12, 14—17 u. Zo. 14—17 uur. 16 DEC.: Rem. Kerk, Kcrstwij- dlngsavond. dr. R. Miedema m.m.v. mevr. Brester, Sander Hesselink en Gerrit v. d. Burg. (Herenstraat). Kernavond Hum. Verbond, KI. Spui 6, 20 uur. V.R.A.-toneelavond, bal na, 's Prinsenhof, 20 uur. Ouderavond Pallas Athene- cchool. Spr. dr. G. J. v. Lookeren Campagne (Zwolle), Schoolge bouw. 20 uur. 17 DEC.Tom Poes, kindervoorstel ling, Amicitia, 14 uur. Discussieavond Ver. v. Paedago- giek. De heer L. v. Gelder over: ,,De didactiek van het rekenen". Monopole, 20 uur. Samenkomst Möttlingerbewe- ging Studie Centrale, J. v. Olden- barneveltlaan 42, 19.30 uur. 18 DEC.: Toneelavond 't Nut: ,,Iphigenia in Taurica". Amicitia, 20 uur. 19 DEC.: Pers.ver. „De Vrolijke Stempelaars". Opvoering: „In zij den pyama". Amicitia. 20 uur. Verg. Bond v. Bedrijfsautover- keer in Nederland, 's Prinsenhof, 20 uur. 20 DEC.: Toneelver. „De Keitjes". Opvoering: „Om 10.000 dollar". Amicitia, 20 uur. ELKE VRIJDAG bespreking Theos. Vereniging (Regentesselaan 21), 20 uur. „STICHTSE HEUVEL": Wo., Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). DANCING VAN T HUL: Zat.. Zon. en Woensd. dansen, 20 23 uur, Zon.mld. 1518 u. (Orkest Jan van Loo). DANCING d ORANJEBOOM: Zat.. Zon. en Woensd dansen. OPENB LEESZAAL EN BIBL. dage lijks ruilen v. boeken 1417 u Di Vrijd. avond ook van 19—21 u. Leesz. geopend dagelijks 10—12 30 u. en 14—17 u. DL en Vrijd. ook 19—22 uur. Wie is er aan de beurt? Voor uitreiking bonkaarten K 802 tabak- en versnaperingenkaarten zjjn Woensdag de stamkaarthou ders 10501—13500 aan de beurt. Medebrengen TD en inwissehngs- bon van bonkaart 713. Uitreikings uren 8.20—12 en 13.30—15.30 uur in kamer 3. koopsom van 150.- in totaal. 22. Idem om van H. A, de Vries Ijzer handel N.V. een strook grond aan de Grote Sint Jansstraat over te nemen. 23. Idem tot verpachting van een complex nieuw aangewon nen land, gelegen te Bunschoten aan de mond van de Eem 24. Idem tot verhuring van een lokaal van het distributiebureau aan de Amers- foortse Muziekvereniging. 25. Idem tot het in erfpacht uitgeven aan P. J. Knoester en W. G. Tertoolen te Wassenaar van een complex bos grond aan de Barchman Wuytiers- laan ten behoeve van een dieren park (gedrukte verzameling no 101). 26 Reclames en ontheffingen straat- en rioolbelasting dienstjaren 1945. 1946 en 1947. 27. Staten on inbare posten van verschillende be lastingen 28. Benoeming van enkele voorzitters en plaatsvervangende voorzitters der stembureaux voor het jaar 1943. 29. ^Benoeming van een lid van de commissie van toe zicht op het middelbaar onderwijs (vacature ir. G van Hille). 30. Be noeming van regenten en regentes sen van het Burger Weeshuis. 31. Benoeming van leden van raads commissies ter voorziening in de vacatures mej A. W. Louwerse en J W Imhof. 32. Voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen voor de aanschaffing van een chevrolet- truck en voor het ombouwen daar van tot een roltrommelvuilnisauto. De student Hendrik Por- t h e i n e uit Soest, die reeds voor het Tribunaal was verschenen en die veroordeeld werd tot een boete van 150 gulden, ontzetting uit de kiesrechten en het recht openbare ambten te bekleden tekende tegen dit vonnis verzet aan. Portheine. die geen lid der N.S.B. was, vertelde Maandag op de zit ting van het Tribunaal te Amers foort, dat hij er geen kwaad mee deed toen hij de loyaliteitsverkla ring tekende en als reactie op on christelijke generaliserende uitin gen had hij de wolfsangel gedragen. Hij zeide tijdens z'n ondervra ging, door dr. Joh. Scheurer, uit zuiver principiële overwegingen te hebben gehandeld. „Als sociaal aardrijkskundig student heb ik be wondering voor runen-tekens en in- plaats van de wolfsangel had ik ook andere runen-tekens kunnen dragen, maar die zijn er niet". Met een zekere hooghartigheid trachtte hij de door de voorzitter gestelde vragen te pareren. ,.U wist toch dat het parool werd gegeven cle loyaliteitsverklaring niet te tekenen?" vroeg de voorzit ter. „Neen, dat wi6t ik niet. Ik kon met m'n medestudenten niet zake lijk en rustig praten. De discussies verliepen emotineel", zei verdachte en hij voelde zich kennelijk bele digd. In haar pleidooi noemde mej. Mr. Viëtor verdachte een abstracte fi guur, die zich helemaal niet aan politiek stoorde en er ook niet aan deed. Zij wees erop dat het voor hem een geweldige handicap zou betekenen als het vonnis gehand haafd bleef. De raadsvrouwe ver zocht de opgelegde straf op te hef fen. Berdina Berg, naaister van beroep, te Leusden, destijds werk zaam bij de N.S.D.A.P., verklaarde dat zij aan drie achtereenvolgende oproepen van de burgemeester om bij de Duitsers te gaan werken geen gehoor had gegeven en toen door de Todt werd opgehaald. De dooi de Duitsers geroofde goederen had zij mee naar huis genomen, want ze was bang dat haar opdrachtge vers aanvallen van vernielzucht zouden krijgen. „Het was de bedoe ling om de goederen dan later weer aan de rechtmatige eigenaars terug tc geven". Uitspraak in beide zaken over veertien dagen. Velen stonden aan groeve van P. A. Willemsen Gistermiddag werd op „Rusthof" het stoffelijk overschot ter aarde besteld van de vorige week plotse ling overleden concierge der RHBS, de heer P. A. Willemsen. Vele le raren en leerlingen dier school als mede van de Rijkskweekschool, be nevens bestuur en leden van Amersfoorts Mannenkoor volgden de baar. Drs. L. Leopold, dir. der. RHBS, bracht in herinnering, hoe de over ledene in de korte tijd van vier maanden, die hij als concierge werkzaam was, zich bemind heeft weten te maken door zijn prettig karakter en grote hulpvaardigheid. Vervolgens sprak de directeur der Rijkskweekschool, de heer H. O. B. Blijdenstein. Aan deze school v/as de heer Willemsen gedurende veertien jaar werkzaam, in welke hij zich heeft laten kennen als een plichtsgetrouw werker en voorko mend man. Met een „Rust zacht, trouwe vriend", besloot spr. Het Amersfoorts Mannenkoor, van welke vereniging de overlede ne zeventien jaar een trouw lid was, zong hierna het „Requiem" van N. Hazendonk, waarna de voorzitter van het A.M.K. sprak over zijn verdiensten als lid van het koor. De directeur, de heer G. v. d. Burg, sprak warme woorden van sympathie jegens haar man tot de vrouw van de overledene. Aan de groeve dankte de vader van de overledene voor de laatste eer zijn zoon bewezen. Talrijke bloemstukken dekten de baar. Examens Geslaagd voor het candidaats- examen in de economische weten schappen: de heer A. Heineman te Amersfoort. Als 'n goed stukje LEERWERK van Utrechtschestraat 14 AMERSFOORT, TEL. 5294 Esperantisten herdachten Dr. Zamenhof De Bond van Arbeiders-Espe rantisten, afdeling Amersfoort, heeft de traditie getrouw 15 Dec., de geboortedag van de schepper van Esperanto, dr. Zamenhof, op eenvoudige doch indrukwekkende wijze herdacht. Daartoe waren leden, donateurs en belangstellen den samengekomen in het Volksge bouw. Deze herdenking werd echter een speciale verrassing voor de Bond toen bleek dat vrienden en donateurs een verenigingsvlag aan boden, benevens een foto van dr. Zamenhof. De voorzitter van de Bond bracht dan ook de warme dank en erken telijkheid over aan de vrienden en donateurs die op spontane wijze voor deze verrassing hadden ge zorgd. De heer Noordewier schetste daarna het leven van dr. Zamen hof. Op indrukwekkende wijze vertelde spreker hoe de jonge Zamenhof opgegroeid in Bialystok een stad, destijds bewoond door Polen. Duitsers, Joden en bezet door Russen wegens door de verwarring, veroorzaakt door taal verschil, dr. Zamenhof op het idee kwam een neutrale wereldhulptaal te scheppen. Gedreven door liefde en broederschap jegens de mens heid overwon hij alle tegenwerking en vooroordeel en slaagde er ten slotte in zijn schepping de wereld hulptaal „Esperanto" ingang te doen vinden in vele landen. De avond werd besloten met het gezamenlijk zingen van Esperanto liederen. Ambachtsschool heeft machines nodig Maandagavond werd door de „Vereniging tot bevordering van het Nijverheidsonderwijs in hoofd zaak voor aanstaande Ambachts lieden" in de Ambachtsschool aan de Leusderweg een algemeene le denvergadering gehouden. De .voor zitter, dr. Joh. Scheurer. herdacht na de opening de onlangs overleden vroegere directeur der school, de heer Wesseling. De vier aftredende bestuursleden, de heren J. A. Verhoeven. J. G. Overeem, B. Schooleman en P. C. Soniua werden bii acclamatie her kozen. In de vacature Noorman werd gekozen de heer W. Droog, terwijl als vijftiende bestuurslid de heer R. Mulock Houwer bij accla matie werd gekozen. Op advies van de commissie voor het nazien van de rekening en verantwoording '46 werd de penningmeester décharge verleend. Voor het lopende jaar werd een nieuwe commissie samen gesteld. bestaande uit de heren J. de Gans, M. H. Hubers en H. v. d. Pijpekamp. Plaatsvervangende le den werden de heren J. Appel, G. Sleyts. Het derde lid zal door de Maatschappij voor Handel en Nij verheid worden aangewezen. Tijdens de discussie over de geld lening voor het kopen van nieuwe machines, werden door de voorzit ter en de directeur der ambachts school, de heer J. van der Horst, enige mededelingen gedaan overdc financiën en het materieel der school. De Duitsers hebben voor ongeveer ƒ50.000 gestolen. Hier voor is nog slechts ƒ5.000.ver goeding ontvangen. Tot nog toe is men niet aan uit breiding van het machinepark toe gekomen. Er wordt nog 9teeds met veel geleend materieel gewerkt, dat langzamerhand weer ter beschik king van de eigenaars moet worden gesteld. Men zou daarom bii de Bank van Nederlandse Gemeenten in Den Haag een lening willen aan gaan ten bedrage van 30.000, ten einde nieuwe draaibanken, boor machines etc. te kunnen kopen. Aldus werd besloten. De ambachtsschool telt momen teel, ongeveer 550 leerlingen. De klassen zijn overvol, doch voorlo pig zal de school niet verder kun nen worden uitgebreid. Daarom ook kan de tweejarige cursus voor lopig niet in een driejarige worden omgezet. Van dit standpunt bezien zal de ambachtsschool, welke waar schijnlijk in Soest zal worden op gericht, zeker geen verliespost voor de school betekenen. Het aantal leerlingen voor het timmervak en het schildersvak is gering. Des te groter is de belangstelling voor de cursussen automonteur, machine bankwerker en electriciën. B en W. schrijven om. aan de raad: In de loop van dit jaar werd onze aandacht er op gevestigd, dat de in deze gemeente op het gebied van de volkswoningbouw werkzaam zijnde woningbouw-corporatie, de N.V. „Volkshuisvesting" opgericht in 1893 (wel te onderscheiden van de stich ting Volkshuisvesting II, waarvoor de stichting „Centrale Woningzorg" alhier het woningbezit thans be heert), nog een aantal aandelen in portefeuille heeft, ten aanzien waar. van het niet van belang ontbloot is. dat de gemeente deze in eigendom verkrijgt. Deze n.v. (van welke, blijkens ar tikel 2 van de statuten het hoofd doel is de behartiging van de huis vesting van de arbeidende klasse en van minvermogenden in deze ge meente en waarvan de directeur van de stichting „Centrale Woning- zorg" penningmeester is), bezit 78 woningen, gelegen aan de Wester straat. J Tolliusstraat. Nicasius- straat, Nicasiusdwarsstraat en Gro te Haag. Deze woningen zijn op gunstige plaatsen in de gemeente gelegen, zijn voorts gewild door de lage huren en zullen nog vele jaren kunnen worden geëxploiteerd. Van de 78 woningen schijnt de toestand van 69 woningen de no dige verbetering te moeten onder gaan, ten gevolge van uitgesteld on derhoud; bovendien moet rekening worden gehouden met het treffen van enige extra voorzieningen. Hier voor zal. naar globale schatting, een bedrag van 70 000,nodig zijn. In het reservefonds is echter een be drag van rond 20.000— aanwezig. Voorts zullen verschillende werk zaamheden geleidelijk kunnen wor den verricht. De 9 woningen, gelegen aan de Westerstraat, zijn van een zeer goe de constructie. Voor deze woningen, welke van een ruimer type zijn, valt alleen te rekenen op buiten schilderwerk. Opgemerkt zij nog dat, wanneer de boekwaarde van de terreinen over 25 jaar geheel zal zijn afge schreven, deze terreinen door de zeer gunstige ligging alsdan een be langrijke waarde zullen vertegen woordigen. Het behoeft geen betoog dat de gemeente door deelname in het aan delen-kapitaal van de onderhavige n.v. de gelegenheid krijgt enerzijds van haar sociale taak met betrek king tot een goede woning-voorzie ning blijk te geven en anderzijds de uitwisseling van ervaringen op het gebied van een doelmatig wo- ningbeheer te bevorderen. Met waardering maken wij melding van het inzicht en het begrip, welke bij de n.v. blijken te bestaan. De n.v. heeft een volgestort aan delen-kapitaal van 61.250,ter wijl nog voor een nominaal bedrag van 18 750— aandelen in porte feuille zijn. Wij stellen u voor te besluiten tot deelname in het aandelen-kapitaal door aankoop van aandelen tot een nominaal bedrag van 18.750, De wedstrijd tussen „De Vergul de Wagen" I en II, die gisteravond werd gespeeld voor de cadrecom- petitie van het district „Eemland" is interessant geworden door de spanning en het verloop der par tijen. Vooral de eerste partij tussen Koppel en Hietink had een sensa tioneel slot. Tot de 23ste beurt gingen de partijen gelijk op (193 190), waardoor Hietink, die ge noteerd staat voor 225 en Koppel voor 300 caramboles, bijzonder goed stond. Een poedel van Koppel veranderde de situatie niet want ook Hietink poedelde. In de 25ste beurt kwam Koppel er steeds be ter in. Hij speelde met groot ge mak zoals over het algemeen een speler doet die een verloren partij speelt en geen last van wedstrijd zenuwen meer heeft. Ditzelfde ge mak bezorgde hem de overwinning want een vlot en fraai gespeelde serie van 96 caramboles gaf hem de beste papieren. Hietink kwam niet verder dan twee waarna Kop pel met een slotserie van 11 de eerste punten voor De Vergulde Wagen 1 in de wacht sleepte. In de plaats van Van Vliet, die afwezig was, speelde Coenen. Hij zorgde in de tweede partij voor de nodige spanning door Steffen op de voet te blijven volgen totdat laatst genoemde met een goede serie van 32 in de twintigste beurt een voor sprong nam (99-149). Coenen gaf het niet op en maakte kort daarna een mooie serie van 51 caramboles Twee dronkemannen naar het politiebureau Een persoon, die onder de in vloed van sterke drank verkeerde, weigerde bij de automatiek op de Varkensmarkt zijn consumptie te betalen. Hij werd door de politie mee naar het bureau genomen. Een metgezel, die bij de komst van de agent haastig in de cabine van 'n gereedstaande vrachtwagen sprong en weg wilde rijden, kon nog juist worden tegengehouden. Ook deze man ruikte naar alcohol en ook hij werd naar het politie bureau overgebracht, waar proces verbaal tegen hem werd opgemaakt wegeus het besturen van een mo torrijtuig zonder daartoe in staat te zijn. Bevestiging ds. Bout In het verslag over de bevesti ging en intrede van de geestelijk verzorger van „Zon en Schild" en „Hebron", ds. Bout van Delfshaven staat abusievelijk vermeld, dat de bevestiging geschiedde door ds. K. J. v. d. Berg. Deze was door ziekte verhinderd en de gehele dienst werd waargenomen door ds. Hovius van Hoogeveen. Evangelie Kerstavond In de Geref. Kerk L. Vrouwe straat te Amersfoort, wordt op Maandag 22 December een bijeen komst gehouden waar als sprekers zullen optreden Ds, G. Meyner van Hilversum en Ds. H. Torenbeek van Bunschoten. Het Amersf, Chr. Gem. Koor zingt. Feestavond van Wolos- personeel De personeelclub „Wolos" van de firma Wolter «Sc Dros, organi seerde Zaterdag j.l. een feestavond in 's-Prinsenhof. Het non-stop programma, bevattende zang, mu ziek, toneel- en cabaretnummers die geheel door eigen krachten werden verzorgd en uitgevoerd. Het bleek zeer in de smaak van de talrijke aanwezigen te vallen. Een geanimeerd bal onder lei ding van de heer Kamperman. met medewerking van de Binikry-boys besloot deze geslaagde avond. Amateur-fotograaf ziet zijn werk bekroond Zaterdagmiddag werd de ten toonstelling geopend van eigen werk uit alle kringen van het Ne derlands Spoorwegpersoneel, on derverdeeld in schilderkunst, beeldhouwwerk, fotografie, model lenbouw en kantwerk, die in het gebouw van „Kunstliefde" te Utrecht tot Zaterdag 20 December wordt gehouden. De jury heeft de prijzen reeds toegekend. De eerste prijs in de afdeling fotografie verkreeg de heer J. Schekkerman te Amers foort. Burgerlijke stand Geboren: Ferdinand Arthur Hen- ricus, z v J P J v d Donk en B J Pierik: Annaliese, d v A Kreuger en C Woudenberg: Maartje, d v M T Vissers en J K Boom; Carcl Hendrik, z v J W van Oven en C Leiisten; Breunisje, d v J Jonge notter en H Dooijewaard: IJbert, z v P van Nijkerk en A G Kooij; Anna Maria Elisabeth, dvA Age- nant en M E Bos; Dirk Hendrik, z v C J van Burgsteden en G v d Vlasakker; Jacob Willem, z v J Boshuizen en H Ebing. Overleden: Antoon Luijs, 10 mnd; Alijda Veldhuizen, 60 j, echtg van T Verhoeven; Gerrit Wichert Vos, 27 dag; Emil Gerardus Scheffer, 4 mnd; Jacob Sanders, 83 j, echtg v J B Esvelt; Jan Mulder, 12 j; Hen- drika Middendorp, 61 j, wed van G Ditzel; Clasina Cecilia v Groot heest, 63 j; Geertje v d Groep, 5 weken. Velen, zeer velen zelfs hadden het slechte weer getrotseerd en waren naar de Markthal getogen om de Kerstzang van onze actieve liedgroep mee te beleven. Wat eens een experiment was, wordt nu een lieve traditie. Het doet goed dit te mogen constateren. En het is een dankbaar aanvaarde plicht, om telkens weer aan Rens- ke Nieweg dank en eer te brengen voor de vlotte, prettige en daarbij steeds gezond deskundige leiding, die zij aan zulk een avond geeft. Als wij eens vergelijken, wat in andere steden van ons land op 't gebied van de gemeenschapszang gebeurt, slaat Amersfoort heus geen slecht figuur dank zij Renske Nieweg en haar enthousi aste liedgroep. Eigenlijk gebeurt er op zulk een avond niet eens meer zo veel nieuws. Maar het feit, dat wij dit jaar zulk een teer en rhythmisch gevoelig lied als het oude „Maria die zoude naar Bethlehem gaan" en de canon „Ere zij God in den hoge!" konden voegen bij het ge meenschappelijk liedbezit, zegt de insider voldoende, want het veron derstelt de kennis van al die lieve kerstzangen als „Er is een kinde ken geboren", „Herders hij is ge boren", „A la berline postiljon" en „Nu sijt wellekome." Tussen deze enthousiaste ge meenschapszang strooide de lied groep haar verzorgde koorzang, t.w. enkele polyphone zettingen van oude liederen door Carla Kohnstamm, een echte Praetorius en als hoofdschotel Johann Vier- donck's steeds weer frisse cantate „Ich verkündige Euch" aan welke uitvoerig het kwalitatief goed ge groeide jeugdorkest een belangrijk aandeel nam. Het feit echter, dat wij voor dit soort onvolprezen ge zellig musiceren steeds weer leen tjebuur moeten spelen, geeft steeds weer te denken, welk een achter stand wij hebben in te halen. Er moet een tijd komen, dat wij in ons eigen taalgebied ook op dit ge bied over een rijke literatuur kun nen beschikken. Instrumentaliter is dit gebrek minder gevoelig: de hier gespeelde suite van Petzold en do „Pastorale" van Joh. Chr. Pez droegen uitstekend bij tot intensi vering van de juiste stemming, die de hele avond heerste: een stem ming vol van blijde verwachting, een vreugde, die jong en oud uit zong in het steeds weer jonge oude lied. H. M. S. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het semi-arts examen de heer A. W. Boerwinkel te Amersfoort. waardoor de partijen weer prac- tisch gelijk stonden (168-154). Steffen wist tenslotte in de 26ste beurt zijn partij van 225 carambo les te beëindigen waarbij Coenen door een nastoot van vier op 184 van zijn 225 caramboles bleef staan. Bergman legde met een goede series van 42 en 45, resp. in de vijfde en zevende beurt de grond slag voor zijn overwinning. Coe nen was wel op dreef en maakte ook goede beurten, o.a. in de zesde beurt een van 38, doch Bregman hield goed vol en won met het goede gemiddelde van 8. De persoonlijke resultaten waren: Koppel 300 26 96 11,53 Hietink 192 26 25 7,38 Steffen 225 26 32 8,85 Coenen (v. Vliet) 184 26 51 7,07 Bregma 200 25 45 8, Coenen 152 25 38 6,08 De uitslagen van de gisteravond voor de biljartcompetitie van het dictrict Eemland gespeelde Wed strijden zijn: Cadreklasse: Vergulde Wagen 2- Vergulde Wagen 1 0-6. Vierde klasse libre: Eemlust 1- Centraal 3 2-6. De wedstrijd De Vergulde Wagen 3 tegen De Gouden Ploeg 2 is uit gesteld tot a.s. Donderdagavond. DANSEN OM DE PRIJS Zondagavond werden in de „Aca demy de Danse" de eerste dans wedstrijden gehouden, waarbij het publiek, geassisteerd door de heer en mevrouw Kamperman, als jury optrad. Vijftien paren namen aan de wedstrijden deel. De uitslag luidt: le prijs: mej. Veenendaal en de heer Dirksen; 2e prijs: mevr. Dake en de heer Heere. 3e prijs: mej. Langens en de heer Baan. Het publiek had de eerste prijs willen toekennen aan het paar mevr. Dake en de heer Heere, doch de heer Kamperman verklaarde dat op technische gronden mej. Veenendaal en de heer Dirksen de eretitel toekwam. Voor het juiste rhythme, vereist voor de wedstrijden, zorgden de Binikry Boys, die hiermede bewe zen ook in dit genre goed thuis te zijn. Soest Jaarvergadering EHBO De afdeling Soest van de EHBO hield de zaal van „De Gouden Ploeg" haar jaarvergadering, on der voorzitterschap van dr. P. G. de Vos. Spreker wees er op dat de cur sisten de lesavonden goed bezoe ken. De verrichtingen van de af deling in het afgelopen jaar waren schitterend te noemen, vooral op wedstrijdgebied heeft Soest ge toond, dat de afdeling er zijn mag. Met een opwekking op de ingesla gen Weg voort te gaan, besloot de voorzitter zijn openingswoord. In het midden van 1948 wordt door het gehele land, een EHBO- week georganiseerd, waaraan ook de afd. Soest zal deelnemen. Uit propagandistisch oogpunt wordt aan deze EHBO-week veel waarde gehecht. Hierna volgde de bestuursver kiezing. Gekozen werden: dr. P. G. de Vos, voorzitter: mej. M. van Herwaarden, Alg. secundus; W. P. Hilhorst, penningm.; C. Klomp, se cretaris; J. Wonder en K. Lam, commissarissen. Het voorstel van de heer W. P. Hilhorst om de contributie te ver hogen. wegens de hoge uitgaven bii het aanschaffen van materiaal enz. werd tot een volgende buiten gewone ledenvergadering aange houden. Gevaarlijke versiering Bij een zekere R waar onlangs een jachtgeweer en patronen door de politie in beslag genomen zijn, trof de politie bij gehouden huis zoeking op de schoorsteenmantel, een mortiergranaat aan, welke nog geheel gevuld was en bij warmte ieder ogenblik kon springen. De mortier is terstond in beslag ge nomen. Tegen R. werd proces-ver- Ibaal opgemaakt. Rotterdam, 15 Dec. laatste pos. schepen, grote vaart: AAGTEKERK. 12 Dec. van Mo bile te New Orleans; ALCHIBA, MontevideoR'dam, pass. 14 Dec. Fernando Norohna: ALDERAMIN, 13 Dec. v. Pernambuco n. Antwer pen; ALGENIB, 14 Dec. v. Rio Grande n. San Francisco do Sul; ALHENA, R'damBuenos Aires, pass. 14 Dec. Fernandonoronha; ALKAID, PernambucoR'dam. 13 Dec. te Antwerpen; BOISSEVAIN, 10 Dec. van Meuritius naar Dar es Salaam; BREDERO, R'damJapan, 13 Dec. te Shanghai; GAASTER- KERK, FreemantleDakar. pass. 12 Dec. Kaap de Goede Hoop: GROOTEKERK. R'dam—Sydney. 13 Dec. te Karachi; LEMSTERKERK, R'damBahrein, 13 Dec. te Lon den; LEOPOLDSKERK. R'dam— Shanghai. 12 Dec. van Colombo; MARIEKERK, R'dam—Sydney. 13 Dec. van Adelaide; MEERKERK, R'damShanghai. 14 Dec. te Ant werpen; MELISKERK, Brisbane R'dam, 14 Dec. van Marseilles; NOORDWIJK, A'dam-Huelva. pass. 14 Dec. Dover; STAD HAARLEM, 13 Dec. van Savona n. Sfax; AAG TEKERK, (ex chaser), 11 Dec. van Mobile n. New Orleans; ALPHAC- CA, 14 Dec. van Dar es Salaam te Mombassa; AMSTELKERK. 14 Dec. van Dakar n. Plymouth; AXELDIJK MobileLondenR'dam. pass. 14 Dec. Wight; CONGOSTROOM. 13 Dec. van Takoradi n. Accra; DUI- VENDIJK. 13 Dec. van Londen n. Antwerpen; GROOTEBEER. 14 Dec. van Makassar te Soerabaya; JAPA RA, Calcutta—Pacific kust, 15 Dec. te Singapore: JOHAN VAN OL- DENBARNEVELT. A'dam—Java, pass. 14 Dec. Kaap St. Vincent; Leusden LeusdenEemvogels 16 De voetbalvereniging Leusden verloor Zaterdagmiddag op eigen terrein van Eemvogels met 16. Ruststand was -40 voor Eemvogels. Het enige tegenpunt van Leusden werd door Osnabruggs gescoord. Jachtwetovertreder bekeurd Een jachtopziener trof G. v. d. H. uit Soest op grondgebied van de Treek aan bij een konijnenkast. De pijpen van de kast waren afgezet net netjes en een fret bevond zich in de kast. v. d. H. wist niet van wie de netjes en de fret waren. Daar hij echter nog een tiental netjes in zijn zak had, werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt. Hoevelaken Agenda raadsvergadering De raad der gemeente Hoevela ken komt op Vrijdag 19 December 1947 des namiddags te 7.30 uur ten gemeentehuize in openbare verga dering bijeen. De agenda vermeldt o.a.: Voor stel tot wijziging van de bouwver ordening; Voorstel om niet over te gaan tot wijziging van de gemeen schappelijke regeling inzake de keuringsdienst van vee en vlees; Voorstel tot het instellen van een huisvuilophaaldienst; Voorstel tot vaststelling van. een verordening op de heffing en invordering van rechten voor het ophalen van huis vuil etc; Voorstel tot instandhou ding van de openbare lagere school Voorstel tot het vaststellen van regelen, als bedoeld in artikel 4 der Woonruimtewet 1947 (Stbl. H 291); Wijziging gemeente-begro ting dienst 1947; Vaststelling ge meentebegroting dienst 1948; Voor stel tot herziening van diverse jaarwedden en pensioengrondsla gen; Voorstel tot intrekking van de persoonlijke toelagen van de amb tenaar ter secretarie. Atcb. Baltim. Can.Pac. Illin. C. N.Y.Cen.' Penns.R. Sout.Pac. Ün.Pac, All.Ch. Am.Can. Am.Car. A.Smelt. A. en T. Am. Tob. Anac.C. Bethl.S. BoeiingA. Chrysler City B. Consol. E Douglas Du.P.N. Eastm. K Gen.bl. Gen.Mot. 13/23 15/12 84% 845* 12'/, 12 V» 10% 11% 27% 27% 13% 135* 16% 17% 45% 46% 148", 150% 188 187 80% 79% 41% 42% 58% 59% 151 150% 67% 67% 34345* 99 100 225* 22% 63 62% 37% 37% 21", 21% 47% 48 186", 185% 45% 44% 34 35% 57% 57% I 13/11 15/12 'Good 43% 43% I HudsonM 20% 20% Int. H. 87% 87% In. Nicke 26% 26% I I Int. en 12% 12% Kenn.C. 46 45% Montg.W 52% 53% Pac.M. 4% 4% Radio C. 9% 9% Rep.St. 26% 26% 1 Scars R. 40% 40 Shell Un. 37% 37%] Soc. Vac. 32 32 Stand Br. 16% 16% I St.OilN.J 25% 25% I Studegb. 76% 76% i Texas C. ,20% 20 U. Aircr. 58% 59 Texas C. 23% 24 1 Un. Corp. 2% 2%' Un. Fruit 53% 54%! US Rubb. 44 44 US Steel 76% 76% Westing. 29% 29% I Woolw. 45% 45% Orruet 1.430.000 AcL aandelen 15 Dec. De effecten beurs te Amsterdam kenmerkte zich vandaag in hoofdzaak door in activiteit. Op de meeste afdelingen waren de om zetten zeer klein. Even als de laatste weken het geval was, waren het wederom de claims en aandelen Koninklijke, die vrijwel de gehele atten tie trokken. Wederom kon worden vastgesteld, dat er aan bod te verwerken viel. De claims, die Vrijdag bli het slot van de no tering ongeveer 900 bedongen, werden van daag ingezet op 886, waarna vrii spoedig een reactie intrad tot 875, daarna trad weer een herstel in en in het ver dere verloop werd in hoofdzaak gehandeld in de omgeving van 880. De aandelen Koninklijke schommelden tussen 289 V> en 291. De claims Dordtsche varieerden van 750 tot 741. en wer den bli het slot tegen ongeveer 744 verhan deld. De aandelen Dordt sche bewogen tussen 265 en 260. De andere rubrieken gaven nauwe- liiks affaire te zien. De scheepvaartpapieren wa ren echter goed prijs houdend cn voor zover eenoteerd merendeels iets hoger. A and. Holland-Ame- rlka lijn steden bij een openingsprljs yan 190 tot 194, w. N. I. H.bank Ned. H. Mij. A.K.U. «and. Bergh'0 Jurg. v. Berkels pat. Calvé Delft Crt Centrale Suiker Fokker Van Gelder K. Nd H.ovens Lever Cert. Ncd. Ford Ned. KabeLfabr Philips gloell Band. Rbb MIJ Dell-Bat. R.M Oost Java R.M. Serbadjadl S.R K.N S.M. Kon Paketv. Sch. Unie Rott. Lloyd St. MIJ. Nederl 169% H VA Jav. Cult. M(j Ned. Ind. S. U Ver. Vorst C M Dell-Bat. Dell Tabak Claims Kon. Claims Dordtse 748.- 12/12 15/12 15/12 Sltk Opk Sltk 1^4% w3 y» 1555* 160% 170% 169'/, '69% 298 298% 112% 112% 181 181% 170 Z 169% 150% 150% 172% 174% 175% «4 284% 285% 335 340 340 298 300 366'.', 361 359 213% 208 206 255% 165% 2945* 291% 290", 147 146% 131 129 109 103 16 1871', 190 194 153% 152 151 184 185% 186", 174% 177% 194', 195% 195% 160% 162 169% 169 121% 222% 521% 107 107 116% 11 56% 55 143% 161V, 161% 161 899,50 879.— 748.— Ï18.50 Actieve obUg.t 12/12 15/12 Ned. '38 (3%) 3 dito '47 (3%) 3 Ned '37 3 Dollar! '47 3 NWS 2% Sp. cert. 100 2% NL '37 A 3 100 100 98*6 98J* 9898% 100% 1®\, Sl% ?1% 101% 101% 96% 96% Met-actlovo obligaties A'dam I '37 3% 'sHage I '37 3% R'dam I/Ul '37 3^ R'dam '38 (3%) 3 Pandbrieven Amst. Hypbank Arnh. Hyp. B. Fr. Gr. H. 3% Grav. Hyp. Bk. Nd. Hypb. Veendam 3 Rott. Hypb. 3% Utr. Hypb. (2% vpl. ultl.) West Hypb 3% industr. obUg.: A.K.U. obll. 3% Berghs en J 3% Levers 3% Werkspoor 3% Bt Ptr. MIJ 3% Dell Sprw. 3% Ned.-Ind Sp3% 100% - 97% 97% 100% 100% 97% 97% 99% 99% 100% 100 - 100% 102% 102% 103% 103% 103% 103% - 102% 102 103 94 94 54% 54% Nlet-aet. «and. A'damse B. Hll, Bank Unie Incasso Rott. Bankver. Tw. Bank. Cert Rott Bel Cons. Lever 6% c pr Gist en Sp. fab. Rott. Dr. MU. Werksp Serie A Anlem Ned. fnd. Gas (nternatlo Amst. Ball. MIJ Dell Sp. MU. Ned Ind. Spw. Voorlopig ge noteerde aand.: Lever 4% c. pr. MU. Fin. N. H. Vredesteln Ned Walvisv. Prolongatie Amcr fondsen Anaconda Beth). Steel Chrysler Gen Motore Intern Nickel Kennecott Republic Steel US Steel Phillips Shell UnlOD Tidewater Baltimore Pcnsylvanla 0 bieden t laten 12/12 15/ 1 158% 158% 211 213 160 160 151 150% 172H* 177% 177% 150% 15O 405 415 353% 359 171% 175 105 105 148% 151% - 150 57 58% 24 23 107% 107% 160 163 110% 111% 2% 2% 58 59 26% 27 475* 60 33% 31% 23% 10 11% i6 5* 16 5* De K.L.M. zal aan de aandeelhouders over het boekjaar 1946 vier pro cent dividend uitkeren. Tot lid van de raad van bestuur werd benoemd lr. F. Q. den Hollander en op voordracht van het rjjk dr. A. Treep. Even eens op voordracht van het rijk werden tot lid van de raad van commis sarissen benoemd de he ren mr. dr. E. J. M. A. H. Houben, mr. A. J. d'Ailly en M. Ruppert. Brazilië: Meer rubbei, De Braziliaanse re gering heeft bepaald, dat 3 van Braziltë's belas ting-Inkomsten zal wor den besteed voor het ont wikkelen van de rubber productie in het gebied van de Amazone. Aan de aandeelhouders van de N.V. Ned. Scheep vaart Unie zal, behoudens goedkeuring van de mi nister van Financiën wor den voorgesteld over 1946 een dividend van 27,2 pro cent uit te

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2