Kunstsprokkelingen met een „rode" K MMuMÈJ aCuc van (Dam. Er is Ifai I4 L IJ. Mij Einde dat onverwacht komt IN Als'n kou U overvalt: SFEER IN DONKERSTE MAAND voor „hem" PHILIPS Vijf minuten interview DE WARE MADAME SANS GENE Nieuwspalet TUINKALENDER HULSTKAMP Radio-programma Dinsdag 16 December 1947 3 ZOALS ook in het hoofd van dit artikel aangeduid wordt, de hieronder volgende bloemlezing van cultureel nieuws uit Rus land en Polen heeft geenszins de pretenties van een gerichte be schouwing over de recente ontwikkeling van kunst en cultuur in die landen. Het zij verre van ons öm op deze plaats het door velen zo geestdriftig gehanteerde spook van een stalen vitrage op te roepen, uit het karakter van de hier gegeven berichten zal blijken, dat het West-Europese venster op het Oosten nog zeer beslagen is èn omgekeerd. Wat gebeurt er achter het ijzeren gordijn? Het is met het berichtenverkeer met Oost-Europa weinig anders gesteld dan •ret het politieke contacthet nieuws wordt mondjesmaat ged strlbuecrd en in die geringe hoeveelheid dient men dan nog een aanzienlijk quantum aan gelengde inspiratie te verdisconteren. Veelzeggend is ook de hartstochtelijk heid, waarmee reizigers naar die verre oorden bij hun terugkomst worden uit gevraagd en geïnterviewd, als waren zij verloren gewaande zendelingen, die eni ge jaren hebben doorgebracht onder koppensnellende primitieven. Geen geflirt met het Westen! DE TIMES lazen wc, dat een de creet van bet presidium van het centrale Sovjetvak'erbond In dc ireesi scherpe bewoordingen de .flirt" met de Westerse bourgeois-cultuur hekelt, waaraan sommige Russische intellec tuelen zich te buiten zouden gaan. Eet decreet wijst deze afvalligen op dc dure plicht zich verre te houden van elke Westerse Invloed en contact en zonder aflaten de ideeën van Sovjet- patriottisme te propageren, de ge weldige verrichtingen van de Sovjet staat te populariscen en de supe rioriteit van het Sovjet-systeem ovei he* kapitalistische uit te leggen. Bedreigingen worden geuit tegen een zeker zwak deel van de intel ligentsia. die zoals de satirist Zo- schenko. ..een kruiperige, slaafse verering koesteren voor de bedor ven. decadente, reacticnnaire cul tuur van het WestenSovjet uit vinders en schrijvers, di® in de om gang met buitenlanders toch al niet er CULTUUR in Rusland en Polen V.J bijzonder loslippig zijn. worden er van beschuldigd ..in hun zucht naar buitenlandse lof en gedreven door kleinzielige persoonlijke roemzucht, ir den vreemde artikelen te publi ceren over hun werk. dat In wer kelijk bezit Is van de Sovjet staat." Best sellers Een ANDER GELUID vernamen we van Joseph Mc Leod. dc Britse ex radio omroeper, die op zijn tochl door Rusland een levendige belangstel ling had ontmoet voor sommige En gelse schrijvers terwijl zich een ware Shakespeare-cultuur had ontwikkeld Zo lezen we. dat onder dt 863 000 ver schillende boeken ln 109 talen van de S.U.. die de Russische uitgeverijen sinds de Instelling, ongeveer 30 Jaar geleden, hebben uitgegeven, ook vele vertaalde werken zijn. o m van De Maupassant. Diderot. Goethe en Balzac Van de klassieke Russische schrij vers Is Gorki dc meest geliefde, dan volgen Poesjkln, Tolstoi. Tsjcchof, Toergenlef en GogolJ. De moderne best seller Is Mlchail SJolokofs: En rustig vloeit de Don, dat een oplage van 16 mlllioen bereikte, een record dat slechts overtroffen wordt door Korte Historie van de communis tische partij van Stalin (33 millloen). wiens verzamelde werken in dertien talen thans ter perse gaan. De werken van Marx. Engels en Le nin zijn ln de laatste dertig jaar in meer dan 720 millioen exemplaren uit gegeven. De uitgave van litteraire boe ken ls in vergelijking tot het vorig jaar bijna verdubbeld. Dc moderne boeken zijn zeer patriottistisch getint en behan delen vaak de strijd der partisanen. Spiegel der wereld Musicerende Russen en Russinne- tjes in hun karakteristieke kleder dracht. Het meest populaire toneelstuk, dat ln Moskou reeds maanden achtereen loopt ls Het Russische Vraagstuk van Sjem- jonov, dat een felle aanklacht vormt tegen de Amerikaanse politiek in Duitsland. Tenslotte nog een kunstberlcht over Rusland, echter uit enigszins andere hoek; ln Ottawa ls een ploeg filmers uit Hollywood aangekomen om voor bereidingen te treffen voor de opna men van scènes voor de spionnagefilm ..Het IJzeren Gordijn", die gebaseerd is op het onderzoek naar het Sovjet spionnagenet over Canada Behalve de mensen uit Hollywood ls er nog Iemand bij de productie betrok ken: dc Russische ex-legatiesecreterls ln Ottawa, die de relaties met het Oostelijke Moedertje verbroken heeft. Nieuw Pools toneel Polen, het tweede land, waarvan hier enkele uit rood hout gesneden sprokkelingen volgen, heeft bij het her stel van zijn cultureel leven zwaar te kampen met de persoonlijke en mate riële verhezen, die vijf jaren Duitse onderdrukking het hebben toegebracht De lijsten van vermoorde, doodgemar telde componisten, musici, toneelspe lers, schrijvers, professoren zijn einde loos lang. Ontstellend groot is het aan tal verwoeste schouwburgen, bibliothe ken. verzamelingen, instrumenten. De opera's van Warschau en Poznan zijn leeggeplunderd. Zwaar moesten het ook ontgelden de Warschause philhar monic. het Chopln instituut. Toch is men weer aan het werk gegaan, waar bij de decentralisatie opvalt. Het voor oorlogse Polen had twee opera's in Warschau en Poznan. thans zijn ook Wroclaw. Krakau en Opper-Silezlë er één rijk. Loeblin en Gdansk staan op de nominatie. Tegen drie philharmonische orkesten van vroeger staan er thans acht Waar het toneel betreft, nauwelijks had de bezetter zijn hielen gelicht, of de voor stellingen begonnen al Warschau telt al weer 7 theaters, een niet gering per centage van de 34 Poolse schouwburgen. Behalve met moeilijkheden op het gebied van de uitrusting, had men aanvankelijk met de aard van het repertoire te kampen. Velen meenden, dat er een zekere incon gruentie bestond tussen het gewel dige tijdsgebeuren en de inhoud van de opgevoerde stukken, waar aan sommige enigszins naar het frivole lonkten. In bezettingstijd hadden enigen reeds plannen ontworpen voor het nieuwe toneel en overlevenden van deze groep hebben een Opperste Theaterraad ge vormd. die geschikte personen heeft uitgezocht om het Poolse toneelleven krachtig, nieuw leven in te blazen. Met de keuze van Leo Schiller, aldus het orgaan Nederland—Polen, waaraan we deze gegevens ontlenen, schijnt men een goede slag geslagen te hebben, want de opvoering van „Paschen" van Otwinowski, een stuk over de ghetto- opstand in Warschau, onder zijn regie heeft een overweldigende indruk ge maakt. Van de buitenlandse toneel schrijvers is ook hier Shakespeare fa voriet. Er is grote behoefte aan wer ken uit de klassieke oudheid en naast de Fransman Anouilh (Antigone) schijnt de Pool Wyspianski een der zeer weini gen te zijn, die erin geslaagd zijn de klassieke schoonheid van het Griekse drama in moderne transcriptie weer op te roepen. Centrale Diaconale Conferentie De Centrale Diaconale Conferen tie der Geref. Kerken zal voor 1948 gehouden worden op 8 Sept. te Utrecht. Het comité der confe rentie sprak zich n.a.v. ter zake gemaakte opmerkingen uit voor 'n eendaagse en niet voor een meer daagse conferentie. De conferentie 1948 zal zich bezighouden met de materie Overheid en armenzorg. (Ingezonden mededeling) Ingezonden mededeling QwjH Dooi. fee tl» 3 od iHaH Een fraaie tafelversiering verhoogt de feestelijke stemming DECEMBER brengt een speciale sfeer mee: feestelijk, een tik je weemoedig, zelfs plechtig voe len wij ons, air het jaar ten einde gaat en wij hebben dan eigenlijk allemaal behoefte, niet alleen te zijn. „Zouden we die en die vra gen?" zegt de vrouw en ze denkt speciaal aan de „loslopenden" on der familieleden en kennissen, die op zulke feestdagen het gemis van een eigen haard dubbel voelen. Maar nu beginnen de problemen voor de gastvrouw. Er moet heel wat verzet worden alvorens de feestelijk versierde Kerst- of Oud- jaarstafel de genodigden uitbundi ge „ah"s en „oh"s ontlokken gaat!.. Een mcoi aangerichte tafel werkt gunstig op de appetijt, onze voor ouders wisten dit ook al. Die tafel zag er enkele eeuwen geleden heel HET is zover: de Conferentie van Londen is mislukt. De pessi misten. die gedurende het weekend het échec voorspelden, hebben deze keer gelijk gekregen. Deze keer ja, want, zoals de lezer zich herinneren zal, deden dezelfde sombere voor spellingen ook het vorige weekend de ronde. Ruim een week geleden werden die verwachtingen van een spoedig einde dit hebben wij intussen vernomen meer of minder ge ïnspireerd door leden van de Ame rikaanse delegatie, die voor het af breken van wat zii als een hopeloos geval beschouwden geporteerd wa ren. Zo John Forster Dulles, naar men zegt, zo was ook de opvatting van Clay, de Amerikaanse opper bevelhebber in Duitsland, en van Robert Murphy, #de man, die na mens het State Department als of ficieel adviseur van de Amerikaan se delegatie in de Geallieerde Con- tróleraad fungeert. Maar met z\jn allen konden zii Marshall niet over tuigen. Daarom zegt men, gaven z\i hun opvatting aan de pers door, dat wil ze^en sloegen zii de niet ongebruikelüke weg van stemming malven in om op deze manier hun zin te kriigen. Het meest interessante bii dit al les was: waarom was Marshall niet bereid om dezelfde conclusies te trekken i t de discussies ter Con ferentie als ziin medeleden Bekeek hij de zaak werkelijk zoveel hoop voller dan zij Wjj zijn overtuigd van niet. Zwichtte hü alleen maar voor de aandrang van Bevin, van wie bekend is. dat hii bij Marshall steeds weer od geduld heeft aan gedrongen? Dit zal wel één over weging zijn geweest. TV/T ARSHALLS voornaamste over iVi- weging is echter ongetwijfeld een andere geweest. De mislukking van de Conferentie heeft haar on middellijke consequenties. Een daarvan kan (wij zijn geneigd om te zeggen: moet) zijn. de totstand koming van een West-Duitse staat, in ieder geval de uitbreiding van „Bizonia" tot „Trizonia". Maar daarbij komt het vooral ook op de houding van Frankrijk aan. Welnu, daarvan wilde Marshall zich dus eerst vergewissen. Daarvoor heeft h(j Dulles naar Parijs gezonden (dat dit in opdracht van Marshall is gebeurd, staat bii ons vast) waar deze gesproken heeft met vooraan staande figuren uit de regering- Schuman. met Blum, Jouhaux en... niet te vergeten met generaal De Gaulle. Juist in dit laatste zien wij een aanwijzing, dat die gesprekken niet over de toestand van het mo ment alleen hebben gelopen toen Dulles in Parijs kwam, was de communistische actie practisch al mislukt en daarom kon de Ame rikaan de communisten dan ook eenvoudig negéren tot hun grote woede maar speciaal over de vraag: op welke voorwaarden is Frankrijk bereid in Trizonia toe te stemmen. Het State Department moet immers rekening houden met de mogelijkheid, dat dc rege- ring-Schuman slechts een overgang vormt naar De Gaulle en het is er dus op uit om voor de toekomst geen afspraken op lange termijn to maken met Bidault zonder de opi nie van De Gaulle hierover te ken nen. Marshall weet, dat zijn collo- ga-generaal een ongemakkeliik man is met eigen ideeën over de plaats, welke Frankrijk toekomt in de wereld. Wij weten natuurlijk niet, wat het resultaat is geweest van de reis van Dulles. Maar wel zijn we overtuigd, dat Marshall in die door hem bijeengeroepen onverwachte bespreking der Drie uit het Westen van Zondag 7 December te midder nacht zijn beide collega's hiervan op de hoogte heeft gebracht en hun heeft meegedeeld, in hoever zijn houding ter Conferentie hier door zou kunnen worden beïnvloed. Na een week, die verrassender- wijze met oen ontspanning en zelfs met vooruitgang begon, maar die in de tweede helft weer hopeloos vastliep op het meest essentiële punt van het Duitse probleem, de herstelbetalingen, is thans het ein de gekomen. Bijzonderheden hier over weten wij nog niet op net ogenblik, dat wij dit schrijven. Wil zijn echter van één ding overtuigd: Dulles' reis naar Frankrijk heeft Marshall voldoende zekerheid ver schaft. Qat het einde van de Con ferentie niet het ontstaan van een leegte behoeft te betekenen, maar dat de constructieve opbouw van het Westen kan worden voortge zet. anders uit. In de vijftiende en zes tiende eeuw was het tafelkleed nog niet algemeen in gebruik, maar als het er wasmochten de gasten er rustig hun handen aan afvegen! Zij aten met de vingers, want het duurde nog tot de achttiende eeuw, voor bij ons de vorken algemeen in zwang waren. Messen waren er wèl, met soms prachtig versierde heften. Eer sned: ongerezen zwart brood deed dienst als bord, maar werd door het houten Lord vervangen, dat zich naast de tinnen borden tot .n de zeventiende eeuw hand haafde. Mooi zal zo'n vroeg zeventiende eeuwse tafel er hebben uitgezien! Een tafellaken van prachtig damast, waarin wapens, jachttaferelen, bloemen en zelfs afbeeldingen van spijzen,, werden geweven. Daarop platte borden, diepe schalen, kroe zen en schenkkannen, alles van tin. Aan het eind van diezelfde eeuw hadden blauw en wit porselein of ons eigen Delfts aardewerk het tin vervangen. Daartussen stonden de prachtig gegraveerde glazen roe mers, de kunstig bewerkte zilveren kandelaars, peper-, zout- en mos terd vaatjes. Maar ook in onze tijd en speciaal in ons land weet men van een tafel iets te maken, al ziet die er heel wat soberder uit. De bloemenver siering is een groter rol gaan spe len dan vroeger en er worden prachtige effecten mee bereikt. Het hoeft heus niet per se kristal, zilver en porselein te zijn, ook de huisvrouw met bescheiden midde len kan haar ïafel een feestelijk aanzien geven, waardoor de stem ming aanmerkelijk wordt ver hoogd! €en ÏUrstgescïjenk Koop voor „hem" een „PHILlSHAVE". Dat is een cadeau naar het hart van iedere man. Dat herinnert hem iedere morgen weer opnieuw aan U Eleetrisch droogscheerapparaat N.V. PHILIPS' VERKOOP-MU V. NEDERLAND. EINDHOVtH met ALS HIJ WINT VAN CHARRON IS DE MATCH MET CERDAN ZO GOED ALS ZEKER WIE 's morgens vroeg: in het Sterrebos komt. ziet daar een jonge man tussen het ontluis terde groen draven. In soepele gang, rustig de armen heen cn weer zwaaiend, gaat hU laan-In. laan-uit, af en toe Iets roepend naar z'n hond, die vrolijk blaffend voor hem uit rent cn af en toe ln het struikgewas verdwijnt. Wie hem niet kent, zou er geen secon de aan denken, dat dit onze mid dengewicht kampioen, Luc van Dam ts, die zich traint voor zijn match Woensdag a.s. In het RAl- gebouw te Amsterdam, tegen de geduchte Fransman Charron. Het gaat allemaal zonder veel vertoon. Van Dam loopt op z'n een tje met z'n hond, een cadeautje van De Graaf, zijn manager in Amsterdam. „Als je de revanche van Beb van Klaveren wint," had De Graaf tegen hem gezegd „krijg je van mij een hond. Nou en ik heb gewonnenLoeki, de jachthond schijnt er best content mee te zijn, want hij laat ons niet met rust, tot hij ,met zachte hand uit de kamer wordt verbannen. Deze kamer, in de Nassau Dillen burgstraat rustige villabuurt )n Schiedam is om zo te zeggen Van Dam's hoofdkwartier. Z'n trai ningskamp mag ik niet zeggen, Lord Rayleigh t Lord R. J. S. Rayleigh, de Britse geleerde, die vooral bekendheid heeft verworven door zijn onder zoekingen op het gebied van he lium en radium, is op 72-jarige leeftijd overleden. Rayleigh heeft hoge functies be kleed in de meeste Britse weten schappelijke instellingen Schone schijn en tverkelijkheid Marie Therèse Figueur, marketenster, soldaat, vrouw enmoeder FRANKRIJK'S strenge maar- Millioenen hebben zich sindsdien schalk Francois Joseph Lefè- geamuseerd met het komische type bre had al langer dan een halve dat Sardou in de resolute Madame eeuw weerstand geboden aan alle ten tonele voerde en waarbij hem moeders, die poogden de krijgsman de vrouw van maarschalk Lefèbre, «733-18*5 gadame o tot schoonzoon te bombarderen, toen hij de 18- jarige, buitenge woon aantrek kelijke en bui tengewoon vro lijke Catharina Hiibsch - What 's in a name? - markentenster bij de „Armée" ontmoette. Toen bezweek het krijgsmans- hart en konden de soldaten een nieuw verhaal voegen bij de vele anecdoten, die de ronde de den omtrent de schone, niet op haar mondje ge vallen - en daar om hoog vereer de - maar schalksgade. Het zou echter nog 90 jaar duren eer de Franse dichter, Victorien Sardou, zijn blij spel „Madame Sans Géne" schreef! Marie Therèse Figueur. de „ware" Madame Sans Géne. marketenstec soldaat. en Hebben zij werkelijk geleefd? Grote geesten hebben, in romans, opera's, toneelstukken hun heldin nen en helden wereldberoemd ge maakt. Maarwas het leven, dat beschreven werd, overeenkom stig de werkelijkheid? Al te vaak is dc fantasie van de schrijver op hol geslagen, maakte hij figuren populair, die in werke lijkheid Onze medewerker. F. Coppersmith, zal in een tiental bij dragen iets 'vertellen van de hoofd figuren van onsterfelijke werken, die inderdaad bestonden, maar wier leven zich niet in zulk een romantische vorm afspeelde als men ons wil laten geloven. Hij opent deze serie korte arti kelen met de „echte" Madame Sans Gènel over wie zoveel grappige historie de ronde deden voor ogen stond. En toch is de marketenster van 18 jaar, toch is Catharina Hübsch, die een maarschalk huw de, niet de ware, de echte Madame Sans Gêne. Die eer komt n.l. toe aan Marie Therèse Figueur, in 1774 als doch ter van een boer in Talmay gebo ren, die op ne genjarige leeftijd wees werd en tot haar 18e jaar in 'n klooster werd opgevoed. Toen werd de levenslustige Marie marketen ster. Maar ook dit baantje bevredigde haar niet. Zij borrelde over van energie, zo dat zij weldra de rok van marke tenster verwisselde voor die van ....soldaat. Ja, Marie Figueur werd dragonder of dragonderse? in het 15e regiment, streed in Spanje, vocht in Italië, was ook op het slagveld vgn Waterloo en Aus- terlitz. Iedereen kende haar en vreesde haar scherpe tong, totdat zij ir 1815 het leger verliet, haar humoristische belevenissen aan een Parijse journalist vertelde, die prompt onder haar naam een boek liet verschijnen, waarvan „tout Pa ris" smulde. En Marie Therèse? Zij ontmoet te een brave borst, trad met hem in het huwelijk en schonk hem 12 kinderen. Op 87-jarige leeftijd stierf zij in Issy. Dat was de ware „Madame Sans Gêne": niet de vrouw van een maarschalk, wèl een voormalige marketenster, die als soldaat haar land diende en in haar latere le ven haar plichten als vrouw en moeder op niet minder energieke wijze nakwam. Ingezonden mededeling In tuben van 28-63 ct. en f. 1.02 want dan zou z'n vrouw ernstig protesteren. „Ik heb genoeg aan m'n kinderen...." zegt ze en na Loeki gaan twee peuters met zach te dwang de k^mer uit. „Trainen doe ik bij Schilperoord", vertelt Van Dam. „Conditie? Prima! Ik ben een beetje verkouden, maar dat is de volgende week wel uitgezweten". WiJ vragen maar niet aan Van Dam of hij hoopt van Charron te winnen. Dat spreekt vanzelf. Be langrijker is het, dat hij Cerdan zwart-op-wit heeft, mits hij van Charron wint. Waar, wanneer?" In Februari. Brussel." Waarom niet in Holland?" Tja, deviezen Ja ja, die deviezen. Daar is bij na Charron op blijven steken, maar Van Dam heeft de heren, die over de deviezenpot waken, er van kunnen overtuigen, dat de komst van de Fransman de Nederlandse Bank geen franc kost. Van Dam heeft z'n tegenstander al gezien, tegen Delannoit in Brussel, doch we praten maar niet te veel over hem. Onze kampioen heeft een paar keer met Hessing getraind, een poulain van Jan Nicolaas die ook rechts voorstaat. Tussen een kopje koffie en een sigaret door praten we over koe tjes en kalfjes in de bokssport. We horen zo tussen neus en lippen dat Nico Diessen op 't .ogenblik ge traind wordt door Van Dam. „En nu is het niet om mezelf te roe men," zegt Luc, „maar je zou voor de aardigheid eens moeten zien hoe zijn stijl al veranderd is." Af en tce zegt mevrouw Van Dam iets en wij "kunnen niet an ders zeggen dan "dat zij, voor een vrouw, het bokswereldje al heel aardig kent. Geen zin om naar Amerika te gaan, Luc?" „Zin wel. Maar niet zonder con tract. Laatst had ik een gesprek met Burnston, de man van Mike Jacobs in Europa. Win van Cer dan, zei hij en je krijgt zo van mU een paar contracten." Dat moet je dan maar doen," zei mevrouw Van Dam. •f» De torpedo-jager „Evertsen" is uit Indonesië vertrokken voor een vlagvertoon-reis naar Nederland. Op Schiphol is een nieuwe werkplaats voor de KLM-motoren- afdeling in gebruik genomen, •f» Met ingang van 1 Januari kunnen postpakketten per vlieg tuig worden verzonden naar Argen tinië, Brazilië, Canada, Columbia, Curasao, Suriname, Unie van Zuid- Afrika, Uruguay, Venezuela en de U.S.A. Maximum gewicht 10 kg; voor Zuid-Afrika echter 5 kg. De verzending van gewone en luchtpostcorrespondentic, bestemd voor opvarenden van schepen, die de havens van Port-Saïd en Suez aandoen, is hervat. De nieuwe A.K.U.-fabrlek te Emmercompascuum (Dr.) wordt binnenkort voor een groot deel in gebruik genomen. Woensdag zal de Koningin aan Amsterdams burgemeester de nieu we stadsvlag aanbieden, voorzien van het devies, dat zij de stad kort na de bevrijding schonk: „Heldhaf tig, vastberaden, barmhartig". FEUILLETON Zij hoorden een zacht geschuifel, dat zich uit de richting van h.et luik weer naar de tweede kamertje bewoog. Zij konden niet zien, dat de ander de ladder meesleepte en die door het raam in de dakgoot manoeuvreerde; hij ging er toen ook zelf doorheen en zijn bedoeling werd dui delijk: hij wilde van het dak omlaag klimmen, een omslachtige handeling, maar onder de om standigheden niet slecht bedacht. Hij had im mers zijn oor aan het luik te luisteren leg gend gehoord, dat Peter daarbeneden, flui tend en zingend, zich kennelijk zo onbekommerd alleen waande, dat een verrassende actie tegen hem nu wel succes moest hebben. Om de lad der weer door het luik in de gang omlaag te brengen was te gevaarlijk; een aanval van bui ten af moest het zijn! En die werd nu ingeleid. In het kamertje daarnaast waagde de kleine man met de grote hoed het even door zijn raampje te. kijken en zag nog juist het boven de dakrand uitstekende deel van de ladder heftig bewegen; hij sprak tot de ander: „Die man iest schoon weck; hieroenter. Veilik nu. Wij ook gaan." En hij maakte een venster open. Maar hij werd bij zijn arm gegrepen door zijn behoedzame gezel, die eerst nog snel de zol der wilde verkennen. Toen ze bij het gesloten luik stonden, meende Cyrus te begrijpen, wat er gebeurd moest zijn: partij 1 was via de ladder, van het dak naar beneden geklommen, waar schijnlijk op de vlucht partij 2 was in onbe kende sterkte nog aanwezig, zeer duidelijk hoor baar. Te duidelijk voor de kleine man naast hem, die plotseling inéénkromp, toen luide galmen opstegen: „Lach dan Paljazzo" ..Besmeer U met poederrr „Wat is 't?" siste Cyrus op het luik staande, „lek Hóngar beleiddikt door dat gezing", steunde de kleine. „Mein hart bloeden en mein maag protestieren tegen dat vreseliks." Het gezang van Peter scheen hem werkelijk pijn te doen en dat was zo verbazingwekkend niet. Ter verontschuldiging diene echter, dat het lied. dat Peter had aangeheven, als een familie kwaal te beschouwen was. Hij had het zijn va der reeds in de badkamer horen zingen en als kleine jongen had hij het als een strijdlied over genomen. even vals en steeds ook met Paljazzo; niet Paljas, noch Bajazzo, maar Paljazzo, dat beter in de uithaal paste. Het lijden van dc arme muzikale Hongaar was echter van korte duur, want hij werd ijlings weer naar het zolderkamertje gedirigeerd met de in structie om zo snel mogelijk langs de ladder te klimmen en het huis weer door de keukendeur binnen te dringen. De man Cyrus zou dan al het luik geopend hebben om met de revolver de op mars van de Hongaar door het huis te dekken. Het was een goed plan. maar de gehele situatie was reeds te gecompliceerd geworden om nog ruimte voor plannen te kunnen overlaten. Dit werd bij voorbaat ter mislukking bestemd, aan gezien de aanwezigheid van de eendenjager er niet in verdisconteerd was. In plaats van ergens over de velden met vluchtende benen heen te snellen, de ondergaande zon tegemoet, stond hij op de drempel tussen keuken en portaal, elke vezel in hem gespannen. Want zün scherp oor had door Peters uitbundige aria heen gerucht op zolder vernomen. En dat deed hem de overrom peling van de drieste zanger even uitstellen. Hij had goed gehoord; een licht gekras over het luik, dat heel langzaam in beweging kwam. Hij trok zich daarom een weinig terug tegen de muur, zodat hij kon aannemen niet zichtbaar te zijn van het trapgat uit. dat traag groter en zwar ter werd. Toen bracht hij zijn hand naar zijn rechterbroekzak en wachtte in deze klassieke houding op de dingen, die gebeuren moesten, oog cn aandacht fel geconcentreerd op het luik, doen telkens met een zijdelingse blik op de deur, waarachter Peters onvermoeide stembanden thans geoefend werdn op Tosca. Terwijl zo in het huisje aan de zandweg de spanning steeg en de Hongaar zijn korte beentjes over de dakrand werkte om met de buik tegen de ladder gedrukt de begane grond te zoeken, gleed een schaduw langs de ramen, waarach ter Peter zo druk in de weer was. Een zwarte hoed en twee donkere ogen verschenen voor het venster; zij zochten de zanger en vonden hem niet. maar als zij enkele seconden langer gespied hadden, zouden zij Peter onder de divan uit heb ben zien kruipen, waar hij juist singels en veren betaste, op zoek naar een verscholen bergplaats. Doch de schaduw gleed verder, de hoek van het huisje om en nu werd ook een pak zichtbaar, dat de man onder de arm droeg; een man, wiens verschijning juist op dit ogenblik op dit terrein de zich daar afwikkelende zaken alleen nog moeilijker te volgen maakte. Hij was tot twee passen van de keukendeur genaderd, toen hij eensklaps opkeek, op het gerucht van een men selijk gesteun en tot zijn ontzetting een kleine dikke man ontwaarde, die vlak bij hem van een ladder omlaag kwam. een lang mes tussen de tan den geklemd. En het was de aanblik van dat mes, dat de ander een afschuwelijke schreeuw ont lokte en de boeren van Axen zouden verbaasd geweest zijn. indien zij hun koster zo hadden horen schreeuwen, gelijk hun speenvarkens aan de troggen. (Wordt vervolgd) Luc van Dam met z'n hond. een ge schenk van manager de Graaf, voor z'n overwinning op van Klaveren. (Ingezonden mededeling) Nooit gewone zeep het bederft Uw haar 1 Gebruikt uitsluitend Zwortkop Shampodor. Volkomen veilig, zeep-en alkalivrij. blond donker kinder - shampoon 17 DECEMBER. Een typische kamerplant, die vooral door de mooie bronsachtige metaalkleur harer dikke bladeren de aandacht trekt, is de Echeveria metallics. In een koele kamer blijft haar kleur het mooist. Aldaar geefl men ze een plek in het volle licht. Wan neer de plant tenslotte te hoog is geworden en haar onderste blade ren heeft verloren, kan men de top er af snijden en deze gaan stekken. Een andere soort, die ook veel als potplant wordt gehouden, is de blauwgroene Echeveria glauca. De ze wordt ook als rotsplant ge- bruikt. S. L. (Ingezonden mededeling) Zeer Oude Genéver Likeuren Dry Gin Hedenavond HILVERSUM I. 19.— Klokje van 7 uur; 19.03 Bernard Person; 19.15 Duo Molenaar; 19.45 Regerings- uitz.; 20.—Nws; 20.05 Reportage; 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein; 21.50 Contact; 22.15 Buitenl. Overzicht; 22.30 Piano; 23.— Nws; 23.15 Sky- masters; 23.45 Paul Robeson. HILVERSUM II. 19.— Nws, weera; 19.20 Pianowerken van Mo zart; 19.45 Anatomisch leven; 20. Nws; 20.05 Actualiteiten; 20.12 Ge wone man; 20.20 Radio philharm. orkest; 22.00 Van Rooyens; 22.15 Ge bed; 22.30 Nws; 22.45 Radio Cemba lo gezelschap; 23.20 Fragm. Italiaan se Opera's. Morgen HILVERSUM I. 7.— Nws; 7.15 gymn.; 7.30 Grpl.; 8.— Nws; 8 18 Lichte klanken-, 8.50 Voor de huis vrouw; 9.Gr.muz.; 10.— Morgen wijding; 10.20 Onze keuken; 10.35 Gram. muz 10.45 Sneeuwgans; 11. Pop. non-stop progr.; 12.Malan- do; 12.30 Weer, platteland, Kilima Hawaiians; 13.Nws; 13.15 Kalen der; 13.20 Virtuocj trio; 13.50 Piano; 14.Nwe kinderboeken; 14.15 Jeugdconc 15.Luisterspel „Eiland der schatten"; 15.30 Roodborstjes; 15.45 Regenboog; 16.15 Vragen staat vrij; 16.45 Stond in de krant; 17.15 Franse chansons; 17.30 Ned. Volks herstel- 17.35 Silvestri kwartet; 18. Nws; 18.20 Blauwe Bitter tafel; 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II.— 7.— Nws; 7.15 Reveille; 7.45 Woord voor de dag; 8.Nws; 8.15 Gewijde muz.; 8 30 Orkestwerken van Handel; 9. Ochtendbezoek: 9.30 Waterst.; 9.35 Symph. morgenconc.; 10.30 Morgen dienst; 11.Sopraan; 11.15 Luister spel Esther; 11 50 Harm, muz.; 12 30 Weer. adventsstonde; 13.Nws; 13.15 Piano; 13.45 Orgel César Franck; 14.15 Sadler's Wells ork 14.30 Voor de tuin; 15.Sopraan, Altblokfluit. Viool; 15.45 Ens Ex tase; 16.15 Meisjeskoor; 1645 Bijbel vertelling; 17.30 Mondaccordeonver.; 17.45 Reg. uitz.; 18.Sopraan; 18 30 New Symph. Orchestra; 18.40 Boek bespreking.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3