morgen slaolie Artsen kennen geen ijzeren gordijn! RECEPTENHOEKJE DELFTSCHE SLAOLIE Gromyko Schuilevinkje spelen EEN VERAN DÉRINQETJE In Wereld Gezondheids-Organisatie hechte samenwerking Dr. Timmerman is optimistisch v. Beinum's plannen Hij schaakt, verzamelt postzegels en slingert met zijn veto Hoge prijzen voor kunst TUINKALENDER Nieuwspalet Radio-programma nxr Kerknieuws verlang van f'j Uw winkelier de beroemde CALVÉ Él DELFT a Woensdag 17 December 1947 3 (Van een eigen verslaggever) Men krjjgt in deze na-oorlogse jaren dikwijls de indruk, dat er geen terrein ls waar de contrasterende landen zonder conflicten met elkaar kunnen samenwerken. Daarom is het uitermate verheugend te weten, dat in de Wereld Gezondheids-organisatie, een onderdeel van de United Nations Organisation, Amerikanen en Russen, Bra zilianen en Engelsen. Nederlanders en Indiërs, Chinezen en Peru anen, Fransen en Venezuelanen op de meest vriendschappelijke wijze de problemen van de voorkoming van ziekte en gebrek met el kaar bespreken. Hier geen klakkeloos hanteren van het veto-recht, geen hatelijke opmerkingen over imperialistische oogmerken, geen verdrukking van minderheden; hier in de meeste gevallen volmaakte eenstemmigheid en een hartelijke gesprektoon. Is het wonder, dat d r. W. A e g. Timmerman, directeur van het Rijks-Instituut voor de Volksge zondheid in Utrecht, die mede Ne derland in het bestuur van de W. G. O. vertegenwoordigt, een opti mist is? „Onze organisatie bewijst dag aan dag, dat internationale Sa menwerking absoluut mogelijk is", zegt hij en in de loop van ons ge- voorbeelden. „De W.G.O. heeft in sprek bewijst hij het met vele de loop van het jaar gezondheids- werk van de Unrra overgenomen. Zij heeft een groot aantal artsen, epidemiologen en verpleegsters naar China gezonden om dit door ziekte en oorlog veel geplaagde volk bij te staan. Zij verleent ge neeskundige hulp in verschillende vormen aan Griekenland, Abessi- nië, Oekraïne, Polen, Tsjecho-Slo- wakije en andere landen". „Geen last van het ijzeren gor dijn, dokter?" „In or.ze organisatie weten wij niet eens wat dat is. De vertegenwoordiger van Rus land in het bestuur is een zeer kundig en verstandig man. die opbouwend werk verricht". Het statuut van de W.G.O. is in Juli 1946 goedgekeurd. De deelne mende landen hebben nog niet alle het verdrag geratificeerd. Neder land was één der eerste landen, die daartoe overgingen (Maart '47). Het statuut treedt in werking als 26 landen, leden der Uno, het ge ratificeerd hebben. Ook niet-leden kunnen tot de organisatie toetre den. De zaak loopt „We doen maar net of alles in kannen en kruiken is. We werken, organiseren, geven geld uit (dat we leenden van de Uno), enfin: de zaak loopt. We hebben „fel lowships" ingesteld, d.w.z. we la ten 200 artsen uit diverse landen in andere naties studeren, op onze kosten. We bereiden hoogst nood zakelijke vernieuwingen van sani taire conventies voor, zowel die betreffende de scheepvaart als het luchtverkeer. We breiden de inter nationale standaardisatie van ge neesmiddelen aanzienlijk uit, wij werken aan een internationale pharmocopee, dus een door alle le den aanvaard geneesmiddelenboek, we bestuderen internationale be strijdingsmogelijkheden van tuber culose, venerische ziekten en ma laria en doen nog veel meer op al lerlei gebied." Onze vraag, of reeds praktisch werd gewerkt, beantwoordde dr. Timmerman onmiddellijk bevesti gend. Op verscheidene gebieden Dr. W. Aeg. Timmerman: ,,'t Kost veel tijd. maarhet is de moeite waard" kon reeds in belangrijke mate hulp worden verstrekt. Als voorbeeld noemde dr. Timmerman de zeer aanzienlijke afneming van de ma laria in Griekenland, dank zij de door de W.G.O. geleide bestrijding. Ook bij de onderdrukking van de cholera-epidemie in Egypte heeft de W.G.O. krach tige steun verleend. Zij heeft niet alleen de voorziening met choleravaccin voor een groot deel georganiseerd, maar ook gezorgd voor duizenden injec tie-spuiten en honderden ton nen desinfectie-middelen. Zij voorziet vele door de oorlog zwaar geteisterde landen van medische instrumenten en vakliteratuur. Dit zijn slechts enkele grepen. Vriendschapsbanden En dr. Timmerman vertelt over het werk en de vriendschapsban den, die de laatste jaren medici uit ruim vijftig staten met elkaar ver binden, over het drukke commis-^ sie- en rapporteurs werk (hij is zelf voorzitter van de biologische standaardisatie-commissie en rap- .orteur van de epidemiologische commissie), over het vermoeiende reizen en de dagen, soms nachten lange conferenties. Tijdens ons gesprek overrompel de ons soms even de veelheid van problemen, conferenties en moei lijkheden. Maar dr. Timmerman stelt ons gerust. Hij heeft de ont wikkeling van het begin af meege maakt en houdt zich door regel matige bestudering der stukken van de voortgang op de hoogte. Hij is bovendien op zijn eigen ter rein dat der biologische stan daardisatie actief werkzaam. Natuurlijk kost dit alles veel tijd. „Maar", vraigt hij ons, „is het niet de moeite waard een deel van zijn vrije tijd aan een dergelijk doel te besteden?" Amerika's nieuwste zesmotortge straal bommenwerper, de Doeing XB. 47, is als eerste vliegtuig uitgerust met raketten gemonteerd ïn de romp. negen aan elke zijde, waarmee hel toestel een extra-duwtje krijgt bij het starten. Bij een onderhoud dat het A.N P. te Londen had met de heer Van Beinum over de in omloop zijnde geruchten, dat hij een permanent dirigentschap van het London Phil harmonie Orchestra zou aanvaar den, toonde deze zich zeer verrast. Hij zeide dat het bestuur van bovengenoemd orkest het wel gaar- na daarheen zou willen leiden maar dat hij er niet over dacht het Con certgebouw-orkest op te geven. Het ging hier meer om een oplos sing te vinden, die beide partijen zou kunnen bevredigen, n.l. moge lijk te maken, dat beide functies na elkaar vervuld zouden kunnen worden, hetgeen zou inhouden dat de heer Van Beinum mogelijk een gedeelte van het jaar in Londen zou komen wonen. Braaf huisvader, schrik der UNO, verafgood als ivare hij filmheld GROMYKO-- „gros micro" noemen de Fransen hem. Luid spreker van het Kremlin, met een grappige woordspeling op de naam van de Russische afgevaardigde in de Veiligheids raad. Wie is hij, deze „spelbreker", deze „neenzegger", die wan neer de UNO-trein volgens zijn mening de verkeerde richting dreigt op te stomen, om de haverklap aan de noodrem van het veto trekt? Spiegel der wereld Men dweept met hem alsof hij een filmster was Zijn Amerikaanse col lega Johnson, met wie hij het in dc Raad dikwijls aan de stok heeft, noemt hem ..een nette kerel" en Amerikaanse journalisten is het op- gevailen dat hij van alle gedelegeer den de enige is die tijdens de verta ling der redevoeringen netjes op zijn plaats blijft zitten en niet. zoals de meeste anderen, naar de bar ver dwijnt Die bar heeft overigens, toen de Russische gasten verwacht wer den. grote hoeveelheden wodka la ten aanrukken, maar de Russen anders grote vrienden van de wod- kadiplomatie mogen daarvan in New York geen. gebruik maken. Fanmail Het Amerikaanse publiek doet net of de boerenzoon Andrej Andrejewitsj Gromyko, Clark Gable is Hij krijgt dagelijks do zijnen stuks „fanmail", moet handtekeningen uitdelen, en als hij het woord heeft, is de pu-_ blieke tribune in Lake Success uitverkocht. De thans 38-jarige Sovjet-diplo maat stond eerst wat onwennig te genover de grote publiciteit van de ET bericht in ons blad van gisteren, dat de socialisten en de C.D.U. in West-Duitsland bezig zouden zijn met het opstellen van een grondwet voor een West Duits r\jk wordt door de leiding van eerstgenoemde partri tegengespro ken. maar op een wijze, die sterk de indruk wekt. dat het bericht in wezen wel juist is. al is deze actie niet zozeer van de partijen als zo danig uitgegaan, maar van de mi nister-presidenten van de Lander in ..Bizonia". Wh begrijpen volkomen, dat Schumacher en de zijnen om rede nen van politico-psvchologische aard er weinig voor voelt om zich nu meteen achter de oprichting van een afzonderlijke West Duitse staat te plaatsen en zodoende de commu nisten een uitgezochte kans te ge ven om hen als „landverraders bil •uitnemendheid" verdacht te maken. Z(j verliezen bovendien zwaar in machtspositie, wanneer het tot een verdeling van Duitsland komt. In een West Duitse staat zullen zij hoogstwaarschijnlijk in ieder ge val voorlopig niet meer kunnen worden dan op één na de sterkste parth, terwijl wij weten, dat zij er van overtuigd menen te mogen zijn. dat hun partij bij een vrije verkiezing in heel Duitsland meer dan 50 van de stemmen zou be halen. Aan de andere kant echter is het manifest van de leiding der Duitse socialisten zo rethorisch vaag het constateert de onderlinge af hankelijkheid van de economie der gehele wereld-en vindt hierin aan leiding tot de hoop, dat op deze grond nog eens een verenigd Duits land zijn plaats in een verenigde wereld zal krijgen dat wij hier uit concluderen, dat zij bezig is om de leden en aanhangers van haar partij voor te bereiden op iets wat zij zelf reeds als een niet te ont komen harde werkelijkheid van de naaste toekomst ziet. Een tactiek, die wij begrijpen zonder haar daar om de enig mogelijke of zelfs maar de meest juiste te achten. Wh zou den het beter hebben gevonden, wanneer de socialistische leiders juist nu, onmiddellijk na de misluk king van de Londenso Conferentie, een principiële verklaring hadden afgelegd, met hun beide benen in de werkelijkheid van de dag waren gaan staan en zelf de verantwoor- deliikheid voor de in de gegeven omstandigheden vermoedelijk enig mogelijke constructieve oplossing zouden hebben aangedurfd. CT RKEND dient intussen, dat de Duise socialisten niet de enigen zijn, die er tegen opzien om klare wijn te schenken. Bidault geeft hun in dit opzicht niets toe. Op een persconferentie voor zijn vertrek uit Londen heeft de Franse minis ter georakeld, dat hij de oprichting van Trizonia niet onmogelijk acht te. maar deze zaak om zo te zeg gen niet bepaald actueel oordeelde. Waarom spreken ministers bij hun voorlichting van de publieke opinie toch altijd bjj voorkeur in raadsels, waarom bij zulke gelegenheden toch altijd die stijl van „terugnemen met de laatste helft van de zin, wat in de eerste gezegd is?" Opk in dit geval begrijpen wij best. waarom Bidault spreekt als hh doet. Zjjn positie en die van de regering-Schuman is niet gemak kelijk: het is kwaad koersen tus sen de Scylla van het „nationaal"- communismc en de Charybdis van het nationaal-gaullisme. Ongetwij feld. Maar Bidault en Frankrijk met hem moeten nu eenmaal een keus doen inzake Trizonia. Dat de minister zelf die keus in Londen reeds gedaan heeft, omdat hij op het ogenblik geen andere, laat staan betere mogelijkheid ziet. wij zijn ervan overtuigd. Maar laat hij er dan in 's hemelsnaam ook rond voor uit komen, dat en hoe hij ge kozen heeft en Frankrijk naar zijn mening kiezen moet. Regeren is vooruitzien en wij voegen er bij: ook anderen laten vooruitzien. En voor het onwaarschijnlijke geval, dat Bidault en zijn nicde-ministers nog geen keus hebben gedaan, laat hij- dan doen als Marshall en Bevin: zijn mond stiif dicht houden. r (Ingezonden mededeling) KV. .MAUOSTASÊ-, AEOEUNG PHARMAOE WÊESfc Amerikaanse pers. Hij begreep niets van de rare vragen, die de journa listen hem konden stellen over de maat van zijn schoenen, het adres van zijn kleermaker, of zijn opinio over volmaakt onbelangrijke pro blemen. Maar langzamerhand heeft -Gro myko „door" gekregen dat zijn plan voor atoomcontróle dan misschien door slechts weinig mensen begrepen wordt, maar dat men zijn anecdotes verslindt. Bekend is zijn repliek van enige tijd .geleden, toen hem ge vraagd werd wat hij van de vliegen de schijven dacht. „O, die komen uit de Sovjet-Unie. Bij ons is eon discus werper zich aan het oefenen voor de Olympische Spelen'T En ook in serieuze aangelegenhe den weet hij dikwijls de lachers op zijn hand te krijgen. Toen de Ameri kaanse senator Tom Connally zich een keer zo kwaad maakte over een van Gromyko's haarkloverijen, dat hij met de vuist op tafel sloeg, zei de Rus bedaard: „Mag ik de presi dent van de Veiligheidsraad vragen, of de tafel zulke slagen kan verdra gen? Wij behandelen namelijk juist een probleem betreffende de per soonlijke veiligheid". Toen Stetti- nius nog minister van buitenlandse zaken van de U.S.A. was, zei deze eens tegen Gromyko: „Nu kan ons kind, de U.N.O.. spoedig lopen" ..Ja", was het antwoord, „maar tan den heeft het nog met en als het die krijgt, is het huilen". Toen Gromyko. 29 jaar oud. aan de Russische ambassade in Washington verbonden werd. sprak hij nauwe lijks Engels. In de ruim acht jaar die hij nu in de States vertoeft,'heeft hij zich niet alleen de taal grondig eigen gemaakt, maar weet zelfs in het meest doorgefourneerde Ameri kaanse slang van repliek te dienen. Oudste jongeman Op 34-jarige leeftijd werd hij tol opvolger van Litwinof benoemd. Dat was voor velen een aanleiding om te zeggen «iet hij voor zo'n be langrijke post nog wel erg jong was. „Maar hoe oud moet men bij jullie dan eigenlijk zijn, om oud genoeg te zijn?" vroeg hij dan. Want reeds toen gaf de Rus de indruk van een tien jaar ouder te zijn dan hij in werkelijkheid was, reden voor een van zijn bijnamen: „de oudste jonge man ter wereld". De Amerikaanse pers heeft het niet gemakkelijk met hem: deze voorbeeldige huisvader hij brengt zijn avonden thuis door, bij zijn vrouw en zijn twee kinderen, werkt, schaakt of is bezig aan zijn postze gelverzameling die meer weg heeft van een fatsoenlijk, onopval lend, ijverig ambtenaar, dan van een communistische leider, af te schilde ren in het bloedigste rood of het schrikkelijkste zwart, dat men zich maar kan denken. Tenslotte maakte men van de nood maar een deugd en tekende hem als een kleurloze ma rionet, willoos werktuig in de han den van duistere, geheimzinnige machten in Moskou. Het had 't ave rechtse effect: toen Gromyko bij de debatten over de aanwezigheid van Sovjettroepen ih Iran de zaal uit liep, keek het publick hem na als was hij een stoute, maar toch wel aardige jongen, die het zo slecht nog niet meent, maar alleen onder slech te invloed staat Intussen, marionet of niet. gaat hij onverstoorbaar zijn gang. Dan weer heftig debatterend, dan weer rustig met de armen gekruist, en half ge-' sloten ogen, de discussie der ande ren aanhorend. Tot het op stemming over het in behandeling zijnde on derwerp aankomt. Dan steekt hij zijn hand op. en zegt „Njet". Het zoveelste Russische veto heeft een besluit van de Veiligheidsraad teniet gedaan. Zeer hoge prijzen zijn te Londen betaald voor meesterwerken, w.o. een groot doek van Rubens van de Heilige Familie met Johannes, dat ingezonden is door de Earl of Ha lifax. Het stuk bracht 6600 guineas op. Een schilderij van Albert Cuyp. voorstellende de Heilige Philippus, die de Eunuch doopt, werd door 5000 guineas verkocht. Dc Opstanding van Lazarus van Tintoretto, geschilderd omstreeks 1573, deed 4600 guineas. Het reeds vaak tentoongestelde schilderij van Reynold, portret van Nellie O'Brien bracht 3300 guineas op. Vissersvrouw uit Haarlem van Frans Hals ging voor 3200 guineas en de Jonge Jachtopziener van Gainsborough voor 1500 guineas. IS DECEMBER. De moestuin moet feitelijk reeds in de winter maanden omgespit worden. Als nog een flinke vorst optreedt vriezen de omgespitte kluiten stuk en dit komt de losheid van de grond ten goede. Nimmer spitten als er sneeuw ligt! En als de aarde door vele regens nog zeer nat is, wacht e men met het spitten totdat het water is weggezakt of <loor grep peltjes is weggevloeid. S. L. Admiraal Chester Nimitz heeft op zijn verzoek ontslag gekregen als chef van de Amerikaanse ma rine-operaties. Hi1 zal nu optreden als adviseur van de minister van marine. De Hongaarse pers maakt dè ar restatie van negen personen be kend, die verdacht worden oen voorraad wapens en springstoffen, afkomstig uit legervoorraden. te hebben gevormd, met het doel die te gebruiken bij „terroristische da den op het platteland". De Times meldt: De Schotse film- en toneelspeler van kluchtige rollen, Will Fvffe, is tengevolge van een ongeluk op 62-jarige leef tijd te St. Andrews overleden. Trumans commissie voor hoger onderwijs heeft de studie van de Sowjet-Ünie aanbevolen als belang- rilk middel tot beter begrip. Toen een gezelschap van zeven personen Zondagavond de grens na bij Roermond overschreed, opende een der dienstdoende Duitse be ambten zonder waarschuwing plot seling het vuur. Twee mannen van 25 en 28 laar zegen dodelijk getrof fen ineen, waarna de overigen zich op de Duitser wierpen en hem een schedclbasisfraetuur sloegen. Engelse en Duitse politie hebben de zaak in onderzoek. Naar aanleiding van het op 1 Februari in werking treden van de nieuwe huren-beschikking in geval van onderhuur zal op Donderdag 18 December te 19.45 uur over Hil versum 1 in de rubriek: „De rege ringsvoorlichtingsdienst antwoordt' een populaire uiteenzetting worden gegeven over de berekening van huren en onderhuur, waarbij Koos Koen op de bekende wijze zijn visie op deze schikking zal geven. Hedenavond HILVERSUM I. 19 Beginsel - progr. P vd A: 19.15 Muziek uif 2 films; 19.30 Kerk van nu; 19 45 Lezers in de bijbel; 20 Nws; 20.15 Tablo Cazals; 20 25 Conc geb ork; 21.25 Luisterspel „Meisje pas op': 22.15 Ramblers; 22 45 Turn der poëzie 23— Nws; 23.15 Boksen. 23.25 Lichte klanken. HILVERSUM II: 19.00 Nws, weer: 19 15 Reg uitz; 19.30 Act geluid; 19 45 Eng les (gevord); 20.Nws; 20.15 Ons leven in het licht v h komende Kerstfeest; 21.15 Radio Philh ork; 2230 Nws; 22.45 Overdenking; 23 Sweelinck kwartet; 23.30 Rustige klanken. Morgen HILVERSUM I: 7.— Nws: 7 15 Gymn; 7.30 Rhythme; 7 50 Dagope ning; 8.Nws; 8.15 Strauss walsen; 8.45 Gr muz; 9.15 Morgenwijding; 9.30 J Konstantin, bariton; 9.45 Arb vitamine; 10 30 v d Vrouw; 10.35 Piano; 10.50 Kleutertje luister; 11.— Vrouwen in de omr; 11.20 Aeolian Sextet; 12Metropole ork; 12 30 Weer; In 't spionnetje; Operette conc; 13.Nws; 1315 Auroleans. 14De vrouw binnen en buiten haar huis; 14.20 Pierre Palla; 15. Voor zieken en gezonden; 16.U kunt het geloven of niet; 16 05 Re prises; 17 Kalcidos'coop: 17.20 Dr Porticlje:17 30 Skymastcrs; 18. Nws; 18.15 Sport; 18.30 Strijdkr. HILVERSUM II: 6.45 Weer; 7.— Nws; 7.15 Gr muz; 7 30 Gebed; 7.45 Piano; 8.Nws; 8 15 Pluk de dag; 9 Ochtend conc; 9.30 Watcrst; 9 35 Grpl; 10.00 Leger des Heils; 10 15 Morgendienst; 10 45 Werken van Mozart en Berlioz; 11.Zonne bloem: 11.45 Orgel: 12.Angelus, sopraan en bariton; 12,30 Weer, dansork, zonnewijzer; 13Nws; 13.20 Lunchconcert: 13 45 Hors d'oeuvre; 14.Strijkork; 14.40 Cau serie vd vrouw; 15.Muziek bij de thee; 15.15 Nationaliteit in 't strijk ork: 15.45 New Symph Orchestra; 16Bijbellezing; 16.45 Arthur Ru binstein; 17.Jeugd journaal; 17.30 Geest liederen: 17.50 Reg uitz; 18 Land. en tuinbouw; 18.15 Berliner Staats Kapelle; 18.30 Haags Orato riumvereniging. Ingezonden mededeling Het Aanslagbiljet was gekomen! Jan had een revolver genomen j Maar toen bracht zijn vrouw. Tip van Bootz. en heel gauw Zat hij al van ont heffing te dromen 1 Inz. Mevr D H. A'dam ontv. 1 fl TIP. (Ingezonden mededeling) Neem de oorzaak van Uw Rheumatiek weg. Dat kèn. Met dat luttele beetje Kru- schen Salts, Iedere morgen in Uw eerste kopje thee Dat geeft nieuwe kracht aan Uw bloedzuiverende organen; 't bloed gaat weer sneller stromen; on zuiverheden." die zich nu vastzetten, krijgen dan geen kans meer. want zc worden afgevoerd, regelmatig en gron dig, De weldadige gevolgen blijken nl gauw. Uw pijnen worden minder en de aanvallen nemen in aantal af; elke dag voelt ge U méér monter en opgewekt, na een nacht van weldadige rustUw levenslust keert weer. kortom ge voelt allengs U weer fit als vanouds Vraag Kruschen Salts bij Uw Apotheker of Drogist. TTAN een veranderingetje houdt elke vrouw, ook in haar kleding. Beschikt zij echter niet over eert uitgebreide garderobe, dan moet ze het in klei nigheden zoeken. Heelt U een glad donker japonnetje? Maak daar dan eens zo'n klokschootje bij. Het is van voren even afgerond en korter dan van achteren. De bovenkant naait U tussen een lange smalle ceintuurdie gestrikt wordt. U kunt het maken van de stof van de japon, als U daar voldoende van heeft, gegarneerd met kleine motiefjes van paillettes of kralen, of met een geborduurde rand. Een bont- randje erlangs kan ook chic staan. U kunt desge wenst een mooie contrasterende kleur gebruiken, maar dan maken we er een garnering aan de hals bij: een strikje, eenm jabot je. één of meer bloemen, net wat het model vraagt. Heel mooi zijn de goud- of zilverbrokaat weefsels voor dit doel, terwijl bij een wollen jurkje flu weeïg ar nering zeer modern is. 'En denk ook eens aan kantstof! Eén goede raad: zeg niet te gauw: „Dit zal er wel bij passen." U kunt beter geen dan een smake loze garnering nemen. ELLA BEZEM ER (Ingezonden mededeling) BENT U VERKOUDEN? Probeer dan dit receptje eens! Laat een kwart liter water koken, los hierin een eetlepel suiker op en voeg hieraan toe 30 gram VERVUS (dubbelgeconcentreerd). die U bij elke apotheker of drogist kunt ver krijgen. Dosis: een eetlepel na de maaltijden, kinderen van 8—12 jaar een dessertlepel, van 38 jaar een theelepel. Een eenvoudig en zeer doeltreffend middel. Een huismiddel tegen spit in de rug en rheumatiek In alle gevallen van spit en rheu matiek zal dit huismiddel goed vol doen. In een schone fles vermengt U. door goed te schudden. 85 gram brandspiritus en 15 gram Rheuma- gic-olie (geconcentreerd), beide ver krijgbaar bij elke apotheker of dro gist. Dit receptje kost ongeveer drie kwartjes en voldoet prachtig. FEUILLETON Het was de koster, wiens mysterieuze missie naar dit onzalige oord een zo verrassende wen ding gaf aan de voorbereidingen tot een grote veldslag, waarvoor de verschillende bellingeren- ten juist zorgvuldig hun positie hadden ingeno men. De schreeuw stichtte onmiddellijk verwar ring. Peter, die bezig was het stof van de grond en uit dc divan van zich af te schudden, snelde naar de gang. Hij vergat in de spiegel te kijken, die hij met zoveel voldoening had opgesteld, zag dus ook niet de man met het pistool in do hand boven in het trapgat, maar hoorde alleen het commando; „Handen omhoog!" Peter keek op, zag in de loop van h^t wapen, bedacht snel, wat een goed burger onder zulke omstandigheden zeggen moet, doch door het tumult, dat tegelijk zijn aandacht naar de keu ken trok, schoot hem geen enkele snedige op merking te binnen en hij besloot met een diepe zucht zijn handen boven het hoofd te houden, zodat hij tnminste enkele seconden rust had om te zien, wat er allemaal om hem heen gebeurd was. De koster kreeg, na zijn angst uit zijn longen geschreeuwd te hebben, een normale reactie; de meeste burgers, die niet geregeld in derge lijke ingewikkelde situaties verkeren en der halve ervaring missen, zouden evenals de koster de openstaande keuken binnengevlucht zijn. Hij deed dat ook met een verhoogde snelheid, want het gevaar zat hem op de hielen. De Hongaar was aanvankelijk geheel verdiept in de voor -zijn dik lichaam ongewone oefening op de ladder. Zijn geliefd wapen, het lange mes. prikte hem bij de afdaling en hij had het tussen de tanden genomen, toen nij door de angstkreet werd opgeschrikt, zo hevig, dat hij zijn mond opende en het mes omlaag viel. Hij keek snel om en zag de koster wegvluchten. Nu had de Hongaar een merkwaardige eigenschap, dat hij altijd hard achter iemand aan moést rennen, die voor hem weg liep. En zo liet hij zich met een smak van de ladder vallen, grabbelde naar het mes en schoot de koster achterna, de keuken in. In die enkele seconden voorsprong van de koster op zijn achtervolger was echter veel ge beurd. De koster struikelde in zijn angst over de deurmat, tuimelde languit door dc keuken tegen de knieën van de gelaarsde wachter en liet zijn pak vallen, dat voor de voeten van Peter gleed. En Peter was zo verdiept in de even onverwachte als wonderlijke verschijning van de koster, waar bij nog de aanwezigheid van een totaal onbekend heerschap kwam. dat hij zijn bewaker in het trapgat vergat en. zich bukkend, het pakket van de koster opraapte. Toch klonk er geen schot van boven af, want de man, die de opmars van de Hongaar moest dekken, was geërgerd doordat hij niets kon zien van wat er zich in de keu ken afspeelde en begrijpend, dat zich daar be langrijker figuren bewogen dan-de hem volkomen onbekende en argeloos uitziende lange man met het slordige haar, was hij juist ijlings van het trapgat weggesneld. Hij dook door het zoldet- raam, miste door zijn zenuwachtigheid vrijwel de eerste sport van de ladder en was al halverwege, toen de volgende episode in de keuken zich reeds voltrokken had. Daar klonk eensklaps een machtig geluid, bijna een gebrul als van een tijger; uit de keel van de jager. Worstelend om de zich aan hem vastklem mende koster van zich af schudden, had hij plot seling de kleine Hongaar in de deuropening zien opdoemen en dat moest wel een gevoelige snaar in hem geroerd hebben. Peter kwam tenminste tot de conclusie, dat de heren elkaar reeds ken den, want de Hongaar maakte met een grimas van angst op zijn gezicht plotseling rechts-om- keert en snelde als een pijl uit de boog weg. de tijger achter hem aan. doch met een belangrij ke achterstand, omdat de koster zich als een octopus om hem geslingerd had cn het kostbare seconden duurde, voordat hij zich kon bevrijden om de vluchtende beentjes van het duikelaartje in een onstuimige galop na te zetten. Zijn optre den had de koster echter zo'n vertrouwen in geboezemd, dat hij hem instinctief volgde, als wilde hij tot elke prijs in de nabijheid van zijn sterke beschermer blijven. .De man Cyrus, die de ladder afdaalde, zag tot zijn verbazing zijn makker wegsnellen, het tuin hek over, achter een bosje verdwijnen, met een briesende achtervolger op twintig meter afstand en daarachter een zonderlinge figuur met flad derende armen. Snel bekwam hij van zijn ver bazing. richtte zijn revolver, bedacht zich blijk baar en snelde, zonder nog te schieten, de troep achterna. Peter zag hem nog juist over het hek wippen. En als iemand in dat late uur het huisje aan het zandpad bezocht zou hebben, dan had hij Peter breeduit op de vloer van de keuken kun nen zien zitten, het hoofd in de handen gesteund, het "pakket van de koster naast zich, verdwaasd voor zich uitstarend en nTet beide oren luisterend naar de schoten, die af en toe in het schemer donker vielen. (Wordt vervolgd) DOOPSGEZ. BROEDERSCHAP Het bestuur van de algemene Doopsgez. Sociëteit heeft in zijn jongste vergadering besloten mede werking te verlenen aan de inter kerkelijke actie om Ned. kinderen uit Duitsland drie maanden in Ned. gezinnen onder te brengen. Ds. O. T. Hylkema te 's-Gravenha- gc vertegenwoordigt de Broeder schap in de Demobilisatieraad. De kindertoeslagen voor de predikan ten zullen aanmerkelijk worden verhoogd en in bepaalde gevallen worden verdubbeld. Aan de jeugd raad der Broederschap zal een be langrijke subsidie worden ver leend om het clubwerk onder de aangesloten 3200 jongeren naar be horen te stimuleren. De vooruitzichten voor herbouw van verwoeste kerken zijn niet gun stig. Er zijn 400 kerken verwoest en 1000 beschadigd. Tot afgevaar digde naar de Assemblée van de wereldraad der kerken in 1948 te Amsterdam werd benoemd dr. W. F. Golterman te Amsterdam, voor zitter der Sociëteit. T.a.v. de Oe cumenische beweging en haar basis sprak het bestuur uit. dat de Broe derschap in 1939 toetrad onder handhaving van haar standpunt nimmer enige geloofsformulerlng als bindend te kunnen erkennen. GENERALE SYNODE DER NED. IIERV. KERK De generale synode der Ned. Herv Kerk zal in haar nieuwe sa menstelling 7 Jan. as. te Utrecht bijeenkomen. De vergadering, die slechts één dag duren zal, zal wor den geopend door ds. K J. v. d. Berg te Garderen. als oudste predi kant in dienstjaren. (Ingezonden mededeling) Geref. Kerken Beroepen te Terneuzen H. Pest man. oud-vlootpred. te 's-Graven- hage. Beroeperf te 's-Graveland G. K. Geerds te Drijber (Dr.). Beroepen te Amersfoort (3e pred. pl.) Dr H. Holtrop te Scheveningen te Gouda (vac. J. P. C. ten Brink) Dr E. Masselink te 's-Gra- venzande. Beroepen te Dwingeloo G. Meije*» ring, cand. te Leiden. Beroepen te Wormer G. C. Mun- tingh, cand. te Amsterdam; te Zaandijk C. Warnink, cand. te Amsterdam. Beroepen te Marrum K. H R. v. d. Beek te Zuidhorn te Oldekerk H de Zwart te Warffum. Benoemd tot hulppred. te Olde- broek J. v Hulsteijn, em. pred. en hulppred. te Apeldoorn, die deze ben. ook aannam. Aangenomen naar Rotterdam (vac. A. J. v. Sluijs) A. S. Timmer te ApeMoorn. Tweetal te Amersfoort dr. H. Holtrop te Scheveningen en J. C. Houtzagers te Voorschoten. Aangenomen naar Boxum G. Kuy- pers. cand. te Hilversum, die be dankte voor H. v. Holland. Medem- blik, Pessc en Scharendijke. Geref. kerken naar art. 31 K.O. Aangenomen naar Deveenter J. F. .dc Weger te Rozenburg, die be dankte voor Goes. Beroepen te Ferwerd P. v. Til. laatstelijk legerpred. in Ned.-Indië te Goënga T. Holwerda. cand. te Wolvega te Harderwijk (vac. dr J W. v. d. Bosch) C Houtman te Bodegraven te Sliedrecht R. Oosterhoff te Hoofddorp. Benoemd tot hulppred. te Bres- kens J. de Jong, lerend ouderling te Middelburg. Ned. Herv. Kerk Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Tiel (vac. G. Oldeman en N. G. v. de Locq) H. W. Bloemhof ^te Heilo en B. NU holt te Eindhoven. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Monster, W. C. Stelwagen te Gies- sendam. Beroepen te Montfoort L. Vroeg- ïndewey te Waddinxvecn te Delft (vac J Fokkema) H Harkema te Wijk bij Heusden. Beroepen te Papendrecht L. Kie vit te Putten. Beroepen te Winschoten A. Em merzaal te Ommen (Evang.). Beroepen te Colijnsplaat A. de Bruijn te Werkendam. Aangenomen naar Marken A. Vink. cand. te Sliedrecht; naar Warfhuizen C. de Jongh, cand. te Asperen. Aangenomen naar Berlikum (Fr.) R Bijl te Haren (Gr Aangcnomerr naar Groningen (buitengew. pred. pl.) J C. v. Nieukerken te Vuren en Van Scheps. Dalen Aangenomen naar Aardenburg L. S Blom te Grootegast. Benoemd tot hulppred te Wler- den Cvac. 2e pred. pl.) F. Kijflen- belt. em. pred te Feyenoord Evang. Luth. Kerk. Beroepen te MiddelburgVlissingen (vac. O. F. Nol te) J. H. Smit Duyzentkunst te Leiden.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3