Er is wee; DEUTSCHE SLAOLIE Klachten van Utrechtse architecten over wederopbouw 811111 .|||1 Dienstbodennood is gevolg van weinig waardering Wrijving tussen am btelijke instanties oorzaak van vertraging VJ Geef de „Kaisers" wat des „Kaisers" is Woord is nu aan de minister De officieren van de Nederlandse Missie te Berlijn en hun auto's 26 500 gulden aan literaire prijzen De zuinigste de beste! i* CALVÉ m DELFT Nieuwspalet Radio-programma Donderdag 18 December 1947 3 De Utrechtse architecten zijn ernstig ontevreden over de gang van zaken bij de wederopbouw. In de twee en een half jaar na de bevrijding hebben zij de ervaring opgedaan, dat de over heidsbemoeiing te veel-omvattend is geworden. Deze maakt, volgens de Utrechtse architecten, een goede ontwikkeling van de bouwnijverheid onmogelijk. De wrijving tussen en binnen verscheidene ambtelijke instanties, die naast en tegen elkaar in werken, is volgens hen oorzaak van de ernstige vertraging bij het verlenen van vergunningen en de uitvoering der bouw werken. schien slechts tien bouwmees ters zijn, die over de techni sche en artistieke kwaliteiten beschikken om als supervisor op te treden. De Utrechters stellen voor, dat deze bouwmeesters in hun kringen college gaan geven. Voorop stellen zij, dat de meesters ook de belang rijkste opdrachten moeten hebben. Door hun opdrachten te bespreken met collega's, die minder begaafd of bedreven zijn, zouden zij de vakkennis van deze architecten kunnen vergroten en oeïnvloeden. Uit de kringen moeten zich vor men commissies van de beste architecten, die de opdrachten en het werk der collega's beoordelen Ambtenaren gaan buiten hun boekje Dit is wel de belangrijkste klacht, die in de kring- „Utrecht" van de Bond van Nederlandse Architecten (B.N.A.) tot uiting is gekomen. In enkele vergaderingen is zij bespro ken. Daar bleek ook grote ontevre denheid over de regionale architec ten-commissie, de supervisoren en de honorering. Het is de Utrechtse architecten eveneens gebleken, dat vele amb tenaren vaak :n zaken, die niet tot hun competentie behoren, hun eigen inzichten trachten door te drijven. In plaats van dat de over heid deze misstanden wegneemt, bevordert zij ze dikwijls. Daardoor komt het, dat de kosten van de wederopbouw- en planologische diensten, de supervisie, het gemeentelijke bouwtoezicht, de schoonheids commissies enz. volgens de ar chitecten niet in een redelijke verhouding staan tot die van het bouwwerk, dat de be moeienissen van al deze dien sten en bureaux het bouwen duurder maken. Bezwaren tegen supervisie Ernstig ook zijn de bezwaren, die- tegen de supervisie, gelijk die thans functioneert, zijn ingebracht. Door min of meer dwingende voor schriften wordt de verantwoorde lijkheid van de architect steeds verder ondermijnd. De supervisie ontaardt in de practijk tot een wa re dictatuur, gelijk le Utrechters het uitdrukken. Men moet dikwijls spreken van een één-hoofdige schoonheidscommissie, die in de practijk dikwijls degenereert tot een ambtelijk bureau, waar een ondergeschikte uitmaakt wat toe laatbaar is en wat niet. De keuze der supervisoren is door de overheid soms volkomen willekeurig geschied, zonder over leg met de B.N.A. Daardoor kregen vaak architecten, die te jong zijn of te weinig ervaring hebben, deze functie. Men is van mening dat het systeem van supervisie ge doemd is te falen, omdat steeds meer blijkt dat er te weinig archi tecten zijn, die voor dit werk ge schikt zijn. De Utrechtse architecten be palen zich echter niet alleen tot afbrekende critiek. Zich bezinnend op positieve maat regelen ter verbetering der volgens hen onhoudbare toe standen kwam men tot de con clusie, dat er in ons land mis- Spiegel der wereld „Wederopbouiv' zal antivoorden Ernstig zijn de klachten, die de Utrechtse architecten over de We deropbouw hebbenZtj hebben hun grieven op schrift gesteld en die het hoofdbestuur van de Bond van Nederlandse Architecten (B.N.A.) toegezonden. Zij spreken van amb telijke traagheid en willekeur, van onbekwaamheid en dictatuur. Wij hebben onze krant voor deze klachten opengesteld, doch meen den dat de wederpartij, i.e. het departement van W ederopbouiv. het recht had de moeilijkheden van haar kant te bezien. Hedenavond dus komen de architecten aan het woordmorgenavond volgt de reactie van de afdeling Voorlich ting van het departement en eventueel raad kunnen geven. Als er een supervisor wordt be noemd moet die uitsluitend een coördinerende taak hebben voor een hele streek of stad. Door deze onderlinge aesthetische critiek worden in zekere zin schoonheidscommissies overbodig, terwijl de architect persoonlijk verantwoordelijk blijft voor zijn werk. De Utrechtse architecten zijn er van overtuigd, dat door deze, iet wat simplistisch voorgestelde wijze van werken veel ambtenarenwerk overbodig wordt en de wederop bouw sneller kan opschieten. Er zijn peignoirs, die men alleen maat ..even aanschieten er zijn er. waar- mee men ook „voor de dag kan komen". Dit is zo'n decent, ietwat gekleed kamerjaponnetje van de laat ste soort. Het is vervaardigd van karmozijnrode wollen stof en heeft wit wollen, geborduurde mouwen. Vaken vrouwenbonden ontwierpen betere arbeidsvoorwaarden Het beroep van dienstboden is jarenlang een der minst gewaar deerde vakken geweest. Veelvuldig waren altijd de klachten van de meisjes, die hulp in de huishouding waren: laag loon, geen behoor lijke sociale positie en, laten we het maar eens ronduit zeggen, een behandeling door vele mevrouwen, die lang niet zo was als zij be hoorde te zijn. Al deze factoren drukten een stempel van minder waardigheid op dit beroep. Is het wonder, dat hoe langer hoe meer meisjes, die voorheen dit vak gekozen zouden hebben, de fabrieken ingingen, waar zij meer verdienden en waar hun rechtspositie be hoorlijk verzorgd was? Zo groeide de dienstbodennood, waarover men veel gepraat en gerapporteerd heeft. hoogd met f 5.per maand als het meisje één der genoemde di ploma's heeft. Voor krachten ouder dan 30 jaar (dus echte huishoud sters) zijn hogere lonen toegestaan. Verder stelt de regeling eisen t.a.v. huisvesting en verwarming. De werktijd voor werksters is in de regeling vastgesteld op 8y2 per - Ti -1 t- 1 'A Wm$.. j Ifec'ï* i jfei innrTTrf8^ l.- t. 3 Voorheen: de oude getrouwe dienst bode in costuum, die werkte en zorg de van de vroege morgen tot de late avond; de spil waar het huis houden om draaide. 7 OALS men weet, is de sociaal- democratische partij in de Rus sische zone van Duitsland al sinds heel lang verboden. De C(hristlich) D(emokratische) U(nion) en de Liberale Democraten konden er tot dusver hun politieke werkzaam heid voortzetten, zij het dan ook, dat hun daarbij allerlei moeilijkhe den in de weg werden gelegd. Eerstgenoemde partij in het bijzon der had een sterke aantrekkings kracht. omdat zij onder de energie ke leiding van Jakob Kaiser keer op keer pal durfde staan voor het behoud van de democratische vrij heden en daarbij ruiterlijk critiek durfde oefenen, zowel op de bezet tingsmacht als op haar handlan gers, de S(ozialistische) E(inheits- partei) D(eutschlands). Dit heeft Kaiser al meer dan eens in conflict gebracht met de Sowjet- autoriteiten en wii hebben ons al eens met verwondering afgevraagd, hoe lang de Russen dit optreden van dc C.D.U. zouden tolereren. In de laatste tijd, nu overal in de Russische invloedssfeer van Oost- Europa de laatste sporen van oppo sitie worden vernietigd, is ook in Oost-Düitsland de systematische actie tegen de C.D.U. in het alge meen en haar voorzitter Kaiser in het bijzonder begonnen. De druppel, welke de beker heeft doen overlo pen, is geweest de weigering van de leiding van de C.D.U. om de par tij als zodanig te doen deelnemen aan het „Duitse Volkscongres" te Berlijn. Van dit ogenblik af staan de leiders van C.D.U., naar de Neue Zürcher Zeitung meldt, onder voort durende persoonlijke pressie: z\j worden telkens ter verantwoording geroepen op de verschillende Kom- mandaturen en daar dikwijls uren lang achtereen aan zware verhoren onderworpen, waarbij vriendelijk heden en dreigementen elkaar af wisselen, zoals dit bij deze wijze van optreden nu eenmaal gebruike lijk is. Ook doodgewone leden van de partij staan aan soortgelijke druk bloot. Het is niet te verwonderen, dat bepaalde lieden tegen deze druk niet bestand zijn gebleken. Zo heeft een klein getal van de leiders, naar verluidt in het geheel zes, zich ver enigd om Jacob Kaiser ten val te brengen. De Russen geven er n.l. de voorkeur aan, dat Kaiser van binnen zijn eigen partij uit op zij wordt geschoven; dit spaart hun de onaangename noodzaak een marte laar van hem te maken. T AKOB KAISER maakt het de J bezettingsmacht intussen alles behalve gemakkelijk. De Russische kapitein Kratyn, die hem de hint kwam brengen, dat ht1 do bezet tingsmacht niet langer welgevallig was, heeft hij ronduit gezegd, dat hij een dergelijke officieuze mede deling niet voldoende achtte en dat de Russen hun oordeel over hem '»n een openlijke verklaring moesten vastleggen en daardoor zelf de ver antwoording voor zijn afzetting op zich dienden te nemen. Zolang dit niet gebeurde, aldus Kaiser in dit zelfde gesprek, was er slechts één instantie, die over ziin al of niet aanblijven als voorzitter zou kun nen beslissen: het partijcongres van de C.D.U. Dus zelfs niet het partij- b e s til u r, waar de Russen met de straks genoemde zes opposan ten hun zin hoopten te krijgen. Dinsdag j.l. zouden de voorzit ters van de C.D.U. in de verschil lende L&nder van de Russische zone een onderhoud hebben met overste Toelpanof en andere leden van het militaire bestuur, om over deze actie tegen hun partij met de Rus sen te spreken. Zij hadden opdracht om in dit onderhoud nadrukkelijk te vragen, welke mogelijkheden voor politieke activiteit op de basis van vrijheid van mening er in de Russische zone nog bestonden. Over het verloop en het resultaat van deze bespreking is ons nog niets bekend geworden. Wij kunnen ons echter moeilijk voorstellen, dat de Russische autoriteiten tot con cessies in deze bereid zullen zijn geweest, tenzij zü er na de mis lukking van Londen op uit zouden zijn om de publieke opinie in hun zone van Duitsland voor zich te winnen. Wjj vrezen echter, dat zij de weg van onderdrukking van iedere oppositie de kortste en dus de meest practische zullen vinden om dit gebied nog meer dan tot dusver het geval was in hun hand te krijgen. Op 1 Jan. 1947 telde Zweden 2462 bioscopen. Elke avond werden de bioscopen door een half millioen mensen bezocht, die daarvoor 750.000 kronen uitgaven. Er is slechts één middel om uit deze impasse te geraken: verhoog het aanzien van dit beroep door een uniforme salarisrcgeling, door vaststelling van vacantie en vrije dagen. Deze gedachte is richtlijn geweest voor de regeling der ar- eidsvoorwaarden voor vrouwelijk huispersoneel, die de Alg. Ned. Bond van Huispersoneel, in overleg met de Ned. Ver. van Huisvrou wen, ontworpen heeft. Wordt deze regeling aanvaard dan zal het land ingedeeld worden in drie gemeenteklassen, het per soneel in drie groepen: hulpen in de huishouding extern, idem intern en werksters. De werktijd zal voor de-eerste groep maximaal 8!/2 uur per dag bedragen. Per week zal het externe dienstmeisje recht heb ben op anderhalve vrije dag: de hele vrije dag liefst op Zondag. Het loon zal variëren van 40 cent tot 55 cent per uur in de hoogste klas se (waartoe Amersfoort, Baarn, Jutfaas, Maartensdijk, Oudenrijn, Soest, Utrecht, Zeist en Zuilen zul len behoren), in klasse II 35 tot 50 cent per uur (De Bilt, Bilthoven, Driebergen en Maarssen) en in klasse III 30 tot 45 cent per uur (alle andere gemeenten). Deze lonen zullen verhoogd wor den met 5 cent per uur als het meisje in het bezit is van een di ploma huishoudschool, lapdbouw- huishoudschool of van een bijzon dere cursus. Verder bevat de con cept-regeling bepalingen voor overwerk en aftrek voor maaltij den. De werktijd voor internen is voor onder 18-jarigen vastgesteld op maximaal 44 uur per week, voor ouderen maximaal 10 uur per dag en 55 uur per week. De regeling Ingenieuze smokkelarij langs semi-legale weg Over de gedragingen van en de verhoudingen in de Nederlandse mili taire missie te Berlijn zijn hier te lande dusdanige bijzonderheden bekend geworden, dat na publicaties in de pers en een kamerinterpellatie een commissie van onderzoek is ingesteld. Onlêngs is aan de leden van de Tweede Kamer het rapport-Visser aangeboden, waarin de bevindingen van deze commissie ter vertrouwelijke kennisneming zijn neergelegd. waarbij uit de „missie"-kas voor schotten werden teruggestort met marken, verkregen door smokkelarij Daarna bood men zijn wagen ter tijdelijke militarisering aan de mis sie aan en gebruikte deze meestal geruime tijd ten dienste daarvan. Na hun demobilisatie nanien de officieren de auto's mee naar Ne derland, lieten ze in Nederland demilitariseren en betaalden in voerrechten ten dep. van financiën. Dit werd dan uiteindelijk beloond met een nationaliteitsbewüs, zodat de auto privé-bczit kon worden. De wagen van overste H. bad lt S. op deze wijze naar Nederland ge smokkeld Ziin eigen auto bracht hij onder valse papieren (vervallen mi litair nummer) over de grens. Op 'n vraag van de voorzitter van dc krijgsraad, waarom hii deze me tbode gevolgd had, verklaarde S.. dat hij bevreesd was. dat de chef van de missie, generaal Iluender, zijn dierbaar bezit in beslag zou laten nemen en aan een andere offi cier ter beschikking stellen. Hfj had steeds onenigheid gehad met de ge neraal. reden, waarom hij tenslotte ontslag had genomen. In opdracht van zijn meerderen zou hijzelf met een hoofdinspecteur van het min. van financiën de af spraak gemaakt hebben, volgens welke de officieren na demobilisatie in 't bezit konden blijven van hun wagen. Dé auditeur-militair nam het ver dachte kwalijk, dat hij onder de vlag van de missie smokkelarij had bedreven en het deviezenbesluit overtreden. Hij eiste een gevange nisstraf van 4 maanden met aftrek, een geldboete van f 5000.subs. 2 mnd. hechtenis, verbeurdverklaring van de twee B.M.W.-auto's en ont slag uit de militaire dienst. Na raadkamer werd de zaak terugge wezen naar de officier-commissaris voor nader onderzoek. Thans: dc kwieke jongedame die zich van haar rechten welbewust is. Van speciale kledij geen sprake meer, een coquet schortje is vol doende. van de vrije tijd is dezelfde als voor de externen. De werktijd zal niet voor 7 uur 's morgens mogen aanvangen en moet uiterlijk 7 uur 's avonds eindigen. Loon: klasse I van f 40.tot f 60.per maand; klasse II van f 35.tot f 55.en klasse III f 30.tot f 50.ver dag. Loon: klasse I 70 cent, klasse II 65 cent en klasse III 60 cent per uur. Vacantie voor beide eerste groepen: minstens twaalf werkdagen per jaar met be houd van loon en vergoeding voor voeding en inwoning. Werkster: een vacantiedag per half jaar per wekelijkse werk dag. Als de werkgeefster spe ciale kleding verlangt moet zij die verstrekken. Een afschrift van deze regeling is gezonden naar de Landelijke Commissie van Advies voor Vrou wenarbeid met het verzoek de mi nister van Sociale Zaken te over tuigen van de noodzaak van een goede rechtspositie voor huisper soneel. In Brussel hebben exploitan ten en filmverhuurders een ge meenschappelijke „Hoge Kinema- raad". ingesteld. Deze raad zal tal van problemen, ter hand ne men, o.a. het ontwerpen van een uniform vertoningscontract, wijzi gingen in de filmcensuur enz. De Engelse minister van han del, Harold Wilson, heeft in het Lagerhuis op een desbetreffende vraag geantwoord, dat de Labour- regering geen plannen heeft tot nationalisatie van het Britse film bedrijf. Officieren komen voor de krijgsraad Voor do krijgsraad te velde al hier diende Dinsdag: de zaak tegen de 36-j. reserve le luitenant E. S.. die zich als transport-officier bij de Nederlandse militaire missie te Ber lijn schuldig heeft gemaakt aan her haalde overtreding van het devie zenbesluit en aan smokkelarij. De auditeur-militair maj. mr. A. W. baron van Imhoff kondigde aan, dat nog meer officieren van de mis sie voor deze krijgsraad zullen moe ten verschijnen en hij betreurde het. dat de krijgsraad geen inzage bad kunnen krijgen van het rapport- Visser. De onderhavige verdachte is ook in andere zaken ten goede of ten kwade betrokken, maar om hem een lang voorarrest te besparen had baron van Imhoff aan spoedige berechting de voorkeur gegeven. Wat It. S. in feite misdreven heeft, kan op zichzelf beschouwd weinig belangrijk genoemd worden, maar als symptoom voor de mentaliteit der Ned, missie-officieren, levert bet een aardige bijdrage tot een beter begrip van de misstanden bü dit instituut. Een auto voor koffie Lt. S. dan. die tot transportofficier was gebombardeerd „omdat hij zo bekwaam zou zijn in de oplossing van moeilijke zaken", was even als de meeste van zijn krijgsmak kers zeer gesteld op het bezit van, 'n eigen auto en speciaal op het Duitse merk B.M.W. had hij zijn zinnen gezet. Nu gaat zo'n wens in het Duitsland van heden op een zeer gemakkelijke manier in ver vulling: men kope in het buitenland (bijv. in Nederland) een aantal pon den koffie, thee of enige boxes siga retten, men smokkele deze over de grens en ruile ze tegen een fraaie wagen, of wel: men zette de arth kelen om in rijksmarken en kope met dit geld de begeerde auto. Aldus ook lt. S. In militaire auto's smokkelde hij, met behulp van enige vrienden, 80 pond koffie naar Duitsland. Deze werden daar te gelde gemaakt. Ook smokkelde hij 30.000 mark van Duitsland naar Nederland en weer terug! Voorts werd hem te laste gelegd, dat hij twee auto's, één voor hem zelf en één voor de overste H.. plv. correspondent van de missie te Den Haag. naar Nederland zou hebben gereden. Wat S. hierover meedeelde, gaf een hoogst merkwaardige indruk van de financiële manipulaties van de Ned. missie, die in veel herinnert aan de stijl van wijlen het M.G. Andere tactiek De officieren, die dus een hobby hadden voor auto's, wilden ook gaarne na hun demobilisatie de be schikking hebben over een eigen wagen. Hierboven hebben we reeds één wijze beschreven, waarop ze in Duitsland hun auto's verkregen. Een andere tactiek was deze, In de door de uitgeverij Gottmer te Haarlem uitgeschreven vier jaarlijkse Roman-prijsvraag heeft de Nederlands-Vlaamse Jury, be staande uit Jan H. de Groot, Piet Bakker en P. W. Assmann voor Nederland, Karei Jonckheere en Dr. André Demedts voor België uitspraak gedaan. De uitreiking der prijzen, totaal f 26.500, aan de auteurs der be kroonde manuscripten, onder wie, een bekend Utrechter, zal plaats hebben op 20 December a.s, te 15 uur in Hotel „De Leeuwerik", Kruisstraat 30 te Haarlem. Bij deze gelegenheid zullen Ka- rel Jonckheere en Jan H. de Groot als leden der Jury het woord voe ren. Een 1500 kg wegend motor-anker, bestemd voor de machine van een schip dat voor dc kust van Afrika bij Dakar averij had gekregen, werd per extra vracht toestel door de K.L.M. op de snelst mogelijke wijze overgebracht. Dc kapitein had zich met de werf Wilton-F yenoord in verbinding gesteld, waar het anker onmiddellijk naar Schiphol werd vervoerd Het zware machine-onderdeel wordt, zooals de foto toont, stevig vastgesjord. Het toestel waarin de kist werd over gebracht was van dubbele deuren voorzien. FEUILLETON HOOFDSTUK IV Waarin Peter meent er iets van te begrijpen In het zijkamertje van het doktershuis zaten zij de volgende middag weer tegenover elkaar: Pe ter, zijn lange benen over dc stoelleuning geslin gerd, en 'Frank, in wiens gezicht bezorgde trek ken gegroefd waren. ,,'t Valt best mee, tussen die boeven." zei Peter luchthartig. „Ik begin er al aardig aan te wen nen." „We moeten het hele geval aan de politie voor leggen", meende Frank peinzend. „Als je dat ooit in je hoofd haalt," dreigde Peter, „dan stuur ik al mijn nieuwe relaties op je spreekuur. Ik zie de kranten al: Afgrijslijk misdrijf in dokterskamer Veelbelovend jorig arts, met eigen instrumenten vermoord!" „Rustig maar, jij zou met al je bravoure niet één van die relaties van je kunnen vinden." ;,Wat zijn de laatste berichten?" „Ik was om twaalf uur nog op het raadhuis. De veldwachtJt rapporteerde juist aan de bur gemeester over zijn raid met drie boerenknech ten en een paar honden door het land. Geen spoor van een worsteling of wat dan ook. Zij kwamen met twee patroonhulzen terug. Dat was alles En dat is waar ook er waren lieden van het parket uit Eaangekomen." „En de koster? Heeft hij nog over zijn pakket gesproken?" ,„Neé, de arme drommel is wel wat rustiger door mijn broomdrankje. Hij was zo overstuur, dat hij zich nu nog'^naar vaag herinnert, wat er gebeurd is." „Kan ook slimmigheid van hem zijn." „Mogelijk, maar ik heb nog een verrassing voor jou. Ik kon de koster verleiden tot een tech nisch gesprek over het orgel. En, mijn waarde Sherlock, jouw Watson heeft een aardig karwei voor je opgeknapt; hij bracht voor zijn meester het „mysterie van de onzichtbare handen" tot oplossing." Met een ruk kwam Peter uit zijn stoel over eind. „Weet jij," vroeg hij met verbazing in zijn ogen, „hoe dat orgel speelde, terwijl de organist er niet voor zat?" „Juist. En 't was heel eenvoudig. De koster vertelde, dat Ossiefski enkele maanden geleden een instrumentje aan het orgel heeft gebouwd, dat, met een eenvoudige handgreep bediend, een accoord kan vastzetten. Toen de koster Os siefski ermee bezig zag en naar de betekenis ervan vroeg, scheepte de Pool hem af met de bewering, dat „alle moderne orgels dat hadden". Maar ik moet je bekennen, dat ik het nut ervan niet inzie." „Daar zit iets achter Frank'" „Mogelijk, maar ik vind het belangrijker, dat de koster nog steeds met geen woord over jou gesproken heeft, niet tegen mij en wanneer hij de burgemeester in vertrouwen had genomen zou ik dat nu ook wel weten. Dat betekent dus, dat hij je ook werkelijk niet zal hebben gezien." „En het signalement van de man met de korte laarzen?" „Weet hij alleen van te stamelen, dat het zijn redder was en dat hij een lidteken boven zijn rechteroog had. Maar de koster is te gauw bui ten gevecht gesteld om nog veel te kunnen ver tellen De man. die hem met de kolf van een pistool knock out sloeg, heeft hij helemaal niet gezien." „Dat moet nummer 4 in de wedloop geweest zijn; hij lag tenminste achter, toen ik de start meemaakte." „Mogelijk: maar ik blijf het gedrag van onze koster zonderling vinden. Hij vertelde, dat hij door zijn plicht geroepen „Ja, ja, ik hoor hem al praten." poolshoogte ging nemen in het huisje; of de veldwachter er wel voor gezorgd had, dat alles op slot was tegen mogelijke zwervers." „En geen woord over het pakket?" „Dat is juist het vreemdste van alles, Peter. Wat heeft hij in vredesnaam met die muziek boeken willen doen? Waarom bracht hij die te rug, zorgvuldig ingepakt?" „Ik denk er langzamerhand iets van te be grijpen en ik zal je mijn idee vertellen," zei Peter, en hij krulde zich nog behaaglijker in de stoel. „Zie je, dié boeken waren van Ossiefski, al staat zijn naam er niet in. Maar de koster zal zich nooit met de Franse suite van Bach bezig gehouden hebben. Er staan ook aantekeningen in die boeken, die ik nog grondig bestuderen moet. maar het is Pools, dat zie je aan die zotte c's, 3ie je ook op de postzegels kunt bekijken. Wanneer je de koster aan een kruisverhoor zou onderwerpen, weet ik zeker, dat hij bekennen zal. de boeken in de kerk achtergehouden te hebben; de sukkel heeft in zijn jaloezie over Ossiefski's superioriteit stellig gedacht in die wer ken het Sesam open U voor de muziekschatten te kunnen vinden. In plaats van een toverfor mule vond hij een notenschrift, dat hem te mach tig was en hij besloot d?- boeken snel terug te brengen, voordat zij door iemand gemist zouden kunnen worden." „Waarom ze dan niet weer in dc kerk neer gelegd?" (Wordt vervolgd) (Ingezonden mededeling) I •f» De Bredase recherche is erin geslaagd de dader van twee bom aanslagen, die het laatste half jaar werden gepleegd, te arresteren. Het individu verpakte de handgra naten, die voor dit doel gebezigd werden ln een marsepein-doosje, dat met zilverpapier werd opgevuld. Liefde was de achtergrond •f» Gistermorgen om kwart voor negen is er brand uitgebroken ln de villa van de weduwe W. v. d. Woerd te Barneveld. Het vuur ontstond in de bijkeuken en werd door een voor bijganger ontdekt. Deze waar schuwde onmiddellijk het personeel van do aan de villa grenzende ket- tlngkastenfabriek. De brandweer werd gealarmeerd en was snel ter plaatse. De kapitale villa was toen echter reeds een prooi der vlammen. Men schat de schade op f 70.000 tot f 80.000, welke door verzekering wordt gedekt. De oorzaak van de brand kon nog niet worden vastge steld. Gistermiddag omstreeks 2 uur geraakte de heer G. Verburg uit Rijswijk op de Hoornbrug aldaar onder de tram van Delft naar Den Haag. Hij viel met het hoofd tegen de voorzijde van de baanschuiver en werd enige meters meegesleurd. Het slachtoffer werd op slag ge dood. Het stoffelijk overschot Is overgebracht naar het ziekenhuis te Voorburg. Jj* Te Boekei schonk de vrouw van de grondwerker L. Verhofstad, wonende in de Heivelden, het leven aan een drieling, twee meisjes en een jongen. Moeder en drieling, die in het ziekenhuis te Gemcrt ver blijven, maken het uitstekend. Het gezin Verhofstad-Pennings telt thans 8 kinderen. Jb Volgens de Bagdadse avond bladen is in betrouwbare kringen bevestigd, dat een Irakees leger klaar staat om zich bij do Arabische legers te scharen voor de strijd ln Palestina. Volgens onbevestigde berichten zouden 150.000 volledig uitgeruste manschappen het teken tot de opmars afwachten. Verder zouden 500.000 gewapende stamge noten gereed staan Trans-Jordanië binnen te trekken en daar op nade re orders te wachten. Hedenavond HILVERSUM I: 19.— Klokje van 7 uur: 19.05 Bernard Person; 19.15 We kijken naar binnen (revue); 19.45 Reg uitz; 20.— Nws; 20.05 Report; 20.15 Omroep ork; 21 15 Luisterspel; fam tfltastök; 22.30 Cor de Groot; 22.45 Causerie; 23.Nws; 23.15 Gr. HILVERSUM II: 19— Nws, weer; 19.15 Heroriëntering in de zending; 19.30 Act films; 19.45 Gr muz; 19.55 koor; 20.— Nws; 20.15 Steravond; 21.30 Vaart der volken; 21.50 Kir Lintilloch Choir; 22.30 Nws; 22.45 Overdenk; 23— Viool recital; 23.30 Potpourri. Morgen HILVERSUM I: 7.— Nws; 7.15 Gr pl; 8— Nws; 8.18 Operette klan ken; 8.50 Voor de huisvrouw; 9. Lichte klanken; 9.30 Pro Arte Kwar tet; 10.Morgenwijding; 10.20 Sevil- lian Serenaders; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Omrocpkamcrork; 11.30 Sneeuwgans, voordr; 11.45 Pop zang. plaatjes; 12.— Vaudeville ork.; 12.30 Weer; 12.33 Sport; 12.38 Piano; 13 Nws; 13.15 Virtuoso sextet; 13 45 Benjamino Gigli; 14.Kookkunst; 14.20 Gr muz; 15.— Boekenschouw; 1520 Piano; 15.30 Frans Cabaret; 16.Orgelspel; 16.30 Tussen 12 en 16; 17— Schumann liederen; 17.20 Wij en de muziek; 18.Nws; 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7.— Nws; 7.15 Orkestwerken; 7.45 Woord vd dag; 8.-5 Nws; 8.30 Liszt progr; 9.15 Och- teirobezoek bij zieken; 9.30 Waterst; 9.35 Lichte klanken; 10.30 Herden king 150-jarig bestaan Ned Zending; 12.Pianoduo; 12.30 Weer; 12.33 Dolf vd Linden: 13.— Nws; 1315 Mandolinata; 13.50 Pianorcc; 14.20 Van oude en nieuwe schrijvers; 14.40 Zangrec- 15.15 Piano, viool, cello; 16— Declamatie; 16.20 Omroep ork; 17.20 Lili Kraus piano; 17.40 Fluit, viool, cello en plano; 18.30 A'dams Vocaal Ens; 18.45 Werk op de ach tergrond, causerie. TUINKALENDER 19 DECEMBER. Even een- dacht voor dc Sedutti, hel populaire kamerplantje, dat in zeer vele wo ningen wordt aangetroffen en vol uit Sedum Sieboldi heet. Ze heeft blauwgroene blaadjes en geeft naast andere planten op dc venster bank een aardig effect. Door de overhangende bladstengels krijgt ze tenslotte het aanzien van een hang- plant Des zomers kan ze als pot plant ook zeer goed buiten worden gehouden Er bestaat ook nog een soort met bonte bladeren. De ver meerdering kan door stekken of scheuring geschieden. S. L.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3