Ziekte eist RUST Nieuwe stormloop op komst tegen de Franse republiek' Woningnood toont neiging zich uit te breiden Zijn „spoken" natuurkundige •verschijnselen? Negervraagstuk verdeelt Amerikaanse kerken De Gaulle eistparlementsontbinding tegen 1 Maart Ontduiking van de grondwet Scheuring in CGT een feit Niet doorlopen. met koorts Beurs pn New York Vrijdag 19 December 1947 5 (Van onze correspondent) PARIJS, 19 December - Na.de stormloop van de communis ten tegen de republiek kondigt thans de R. P. F. van generaal De Gaulle zijn aanvallen 'aan. Vandaag zal van deze zijde de ontbinding van de Nationale Vergadering tegen 1 Maart wor den voorgesteld, daarna zouden algemene verkiezingen moeten volgen voor het nifcuwe parlement. Ter gelegenheid van de indiening van de financieel-economische wetsvoorstellen van de minister van economische zaken en financiën, René Mayer, zal de R. P. F. de préalabele vraag stellen of degenen die geroepen worden het volk belangrijke pffers op te leggen, dit volk nog wel menen te vertegenwoordigen.. Een parlementsontbinding door de regering laat de grondwet onder de hui dige omstandigheden niet toe, maaf de Assenablée is gerechtigd zelf de duur van het mandaat van zijn leiding te be palen. Door de kieswet is dit mandaat op 5 jaar vastgesteld waarvan thans on geveer 1 jaar is verlopen. Het is echter niet de bedoeling geweest van de ma kers van de grondwet dat deze perioden tussentijds bekort zouden kunnen wor den. maar de letter van de constitutie verzet zich niet tegen deze ontduiking van haar geest. R.P.F. ongerust De R.P.F. die gisteren een openbare vergaderingen Parijs heeft gehouden v/aarbij de regering in ware volksmen- nerstoon en met volksmennersargumen- ten werd aangevallen, schijnt zich thans vooral ongerust te maken over een even tueel succes van de z.g. Troisième Force. Ook de min of meer Gaullisti sche minister van financiën en econo mische zaken, René Mayer, werd heftig aangevallen. Het onthullende van de achter ons liggende stakingsdagen was niet zozeer de nederlaag der communis ten die te voorzien was. als wel het feit dat het niet nodig was een beroep op De Gaulle te doen. Ondanks zijn be langrijkste aantrekkingskracht, zijn anti* communisme, moet de generaal nu wel gaan vrezen dat Frankrijk heqj en zijn ..historische missie" niet meer nodig heeft. Terwijl de wonden die de communis ten geslagen hebben, nog verswijn, moet De Gaulle zich dus door het volk laten roepen, dat hem later wel eens wat min der -dringend zou kunnen roepen. De Gaulle leeft van het anti-communismc, d.w.z. bij de gratie van de communisten, hetgeen ook bleek uit de -omstandigheid dat het voorstel van de R.P.F, om het parlement' naar buis te zenden alleen kan worden aangenomen als de commu nisten met de Gaullisten tegenstemmen. Dreigementen van de R.P.F. voor h'ct geval de volksvertegenwoordiging weer spannig zou blijken, zijn gisteren ook niet uitgebleven. De nieuwe democraten hebben het parlement gewaarschuwd tegen de volkswoede. Zij hebben ook medegedeeld dat zij speciaal met het oogop een regeling ten aanzien van Indo-China de handtekening van die regering die zij niet mefer als wettig be- I schouwen, niet zullen erkennen. Het was onthutsend dat de linkse schrijver André Malraux zijn welsprekendheid in dienst stelde van deze reactionnalre lieden. Terwijl De Gaulle probeert op deze wijze een spaak in het wiel van de re publiek te steken, zijn de arbeiders be zig een andere spaak te verwijderen: Op een conferentie van de Force Ouvrière, die op het ogenblik waarop wij dit telefoneren nog steeds voort duurt, zonder een beslissing genomen te T wcc jaar geleden bracht De Gaulle zijn stem uit, waarschijn- lijk op dc M.R.P., de partij, die zijn aanhangers nh verwoed aan vallenAls hun eisen worden in gewilligd. herhaalt het stembus- spel zich in dc komende lente. Verwachten zij wellicht een bete re kans vdn slagen? hebben, bleken dc meeste sprekers voor standers te zijn van een 'onmiddellijk verlaten van de door de communisten geregeerde C.G.T. West-Java- conferentie wenst voorlopige regering In een resolutie, die de West- Java-conferentie vandaag met zeer grote meerderheid van stemmen heeft aangenomen, spreekt de con ferentie zich er voor uit. dat in een komende West-Java-conferentie een voorlopige' regering voor West- Java zal worden ingesteld, geba seerd op status van Negara en een VolKsvertegenwoordiging. Het ceptraal distributiekantoor deelt mede, dat de geldigheidsduur van de in October 1947 uitgereikte speciale aankoopvergunningen voor dekens, met dc opdruk „gerepa trieerde" is verlengd tot en met 15 Januari 1948. De leiders van de niet-commu- nistische minderheid in het Franse Algemene Vakverbond C.G.T. heb ben Wjdag met grote meerderheid besloten zich onmiddellijk van de C.G.T., die onder oommunlstlsche leiding staat, af te schelden. Gedelegeerden, d«e verklaarden meer dan een millioen Franse ar beider* tè vertegenwoordigen, wa ren op de vergadering aanwezig. De auteur EEN groepje Engelse parle mentsleden bijna allen La bour wil de in dë 18de eeuw ge maakte wet op tovenarij, die be paalt dat heksen niet bestaan, en dat sti^frechterlijk moet worden opgetreden tegen »mensen die be- \yeren te kunnen heksen cn tover- of bezweringskracht te bezitten, in zoverre wijzigen, dat alleen straf rechterlijk wordt» opgetreden in dien de toverkunst wordt uitge oefend met het oogmerk, te bedrie gen. De clausule, waarin tovena ressen „schurken en vagebonden" worden genoemd, willen zij ge schrapt zien, want 2ij nemen het op voor de echte geestenbezweer ders, tovenaars met bovennatuur lijke krachten en media. I Geloven de» nuchtere Ehgelsen dan nog in spoken? Ja, wis en ze ker! Een medewerker van Die Weltwoche, die blijkbaar de spook- zekere dag een dame zich bij de huizen in Albion grondig onder zocht heeft, beschrijft zijn ervarin gen en vertelt sterke staaltjes over BLOHM EN VOSS, de eens zo machtige scheepswerf aan dc Elbe, is na dc Engels-Amerikaanse bombarde menten veranderd in een chaos var verbogen en verroest staal en ijzer Hamburg's bczeUingsautpritciten ga ven eerst dezer dagen toestemming dc enorme ravage te fotograferen. Medische brief Verschil in opvatting leidt tot moeilijkheden tussen arts en patiënt Als Iemand longontsteking heeft en 40 graden koorts bestaat er noch by de patiënt, noch by de om geving twjjfel aan, dat zo iemand in bed behoort te blijven tot de koorts en de ziekteverschijnselen volkomen verdwenen zijn. Heeft iemand een verstuikte enkel en Is hij vérder niet ziek, dan is het al heel wat moeilijker om te bepalen wanneer hij het „maar weer eens proberen moet". In het ideale geval van het standpunt van de voet bezien zou ook rust gehouden moeten worden tot zwel ling, dpukpijn !en pijn bij het lopen geheel verdwenen zyn. Maar meestal wordt de patiënt voor die tijd ongeduldig en bovendien kan h\j zich voor zo'n kleinigheid niet zo lang aan zijn dagelijkse plichten onttrekken. Het is dan de moeilijke taak van de behandelende arts om af te wegen op welk moment de hervatting van de gewone leefwijze mag worden» toegestaan. Tussen de twee genoemde voorbeelden in ligt een lange ry van ziekten en afwijkingen, waarbij het telkens weer de grote moeilijkheid is de hoe veelheid rust doelmatig voor te schrijven. Merkwaardigerwijze kan deze moeilijkheid zich op verschillende wyze voordoen. "In het ene geval is het de medi cus, die aandringt op langer en vol lediger rusthouden, terwijl de pa tiënt het nut ervan niet kan inzien In het andere geval is het juist de patiënt, die zijn arts* tracht te over tuigen, dat hij onmogelijk kan wer ken. Vaak kan het verschil in op vatting zo sterk zijn, dat het leidt tot moeilijkheden tussen arts en pa tiënt. Overzicht Het is wellicht goed ee«s een overzicht te geven van de principes welke bij met voorschrijven van rust een rol spelen. In de allereerste plaats Is het de ontsteking, welke zonder enig voor behoud rust vereist. En of dat nu een ontstoken vinger, een steen puist of een maagzweer betreft, de ontsteking kan alleen met rust van het ontstoken weefsel genezen. Vaak zy'n daarbij nog andere maat regelen aangewezen, zonder rust gaat het nooit. Voor een plaatselyke ontsteking kan het soms voldoende zyn' het ge troffen orgaan alleen rust te geven. Is er echter een algemene reactie bij zoals koorts by een infectie vinger dan is het verstandiger ook het hele lichaam rust te geven. In het algemeen mag men met vefhoogde temperatuur niet doorlopen, op welke oor zaak deze ook berust. Koorts is een algemene reactie, waar bij alle inwendige organen, vooral lever en nieren, te lijden hebben. Ook is er beschadiging van het centrale zenuwstelsel, die zich uit in de hoofdpijn, die meestal de koorts vergezelt, Hieruit volgt, dat het na een koortsige ziekte, welke enigszins ernstig verloopt, Van groot belang is, zo lang rust te houden tot alle schade, aangericht aan de inwen dige organen, volledig hersteld is. Is er een plaatselyke ontsteking dan is het veelal voldoende alleen het getroffen lichaamsdeel rust te geven. Een infectievinger kan in een doek gedragen worden en op die wyze voldoende rust krijgen. (Vaak wordt daarbij vergeten, dat men de schouder en de elleboog af en toe wat moet losmaken, vooral by oudere mensen, omdat die an ders later lang stijf kunnen blij ven.) Ingewikkeld Dat men een maagzweer ook rust moet geven, zijnde een ontsteking van het maagslijmvlies, is al een wat meer ingewikkeld begrip. Toch beogen de bekende diëten by maag ken weefsel zo veel mogelijk te ont zien. Van het standpunt van de maag zou volkomen rust het ideaal zyn, d.w.z. geen eten.. Bij sfrenge kuren wordt dit ideaal zo veel mo gelijk benaderd door melk, pap-ku ren, die later worden uitgebreid met de best verteerbare spijzen. Dat ook algemene rust daarbij ab soluut geboden is, spreekt vanzelf. Tot deze algehele rust moet ge rekend worden: rust van lichaam en»van geest. Als men tijdens een gehele en gedeeltelijke rustkuur inspannende geestelijke arbeid ver richt, vertraagt men daardoor de genezing. Nog stenker is dit het ge val als tijdens zo'n rustkuur zorgen of verdriet de geestelijke rust ko men verstoren. Ongunstige invloed Ook daarbij kunnen vele factoren een ongunstige invloed uitoefenen. By de kostwinner was vroeger het feit van de rustkuur fcelf vaak al een probleem. De inkomsten wer den kleiner, extra-uitgaven voor de .ziekte vergrootten de moeilijkheden en' hoewel de huisgenoten alles zul len doen om het te verbloemen, de patiënt beseft maar al te goed, welke eisen zyn ziekte aan het ge zin stelt. De sociale regelingen, de ziektewet komen ip belangrijke mate aan deze bezwaren tegemoet, toch is het niet mogelijk ze geheel uit te schakelen. Vaak is het dan ook niet moge lijk, vaak ook niet nodig, een lange, volkomen rustkuur te doen. Het is dan zaak een gedeeltelyke kuur zo in te richten, dat met behoud van een deel van de arbeidsprestaties, de beste condities voor het zieke orgaan geschapen worden. politie 'beklagen, dat „het een of ander" haar dwong, haar woning op handen en voeten binnen te gaan. Haar zoon en haar broer, die in hetzelfde huis woonden, bleken zich ook slechts op hondenmanier door de deur naar binnen te kun nen begeven. Toen de politie er de concierge bijhaalde, was deze ook al behekst: ook hij kroop op han den en voeten naar binnen. Een fotograaf van het Ameri kaanse tijdschrift Life- slaagde er or.langs in, een zeer merkwaardige opname te maken. Hij was bezig aan een reportage over het be roemdste Engelse spookhuis* Bor- ley Rectory. Op het moment, dat hij afknipte, vloog er in de ruïne plotseling een baksteen in de lucht, door een onzichtbare macht," opge heven. Ot> de foto is de in de lucht zwevende steen duidelijk te zi%p. Energie de bron? De geleerden, zo b.v. prof. A. J. Robertson, die in Cambridge phy- sica doceert, houden zich ijverig r.iet dezé aangelegenheden en hun nevenverschijnselen bezig. Een op normale wijze vallend voorwerp zet potentiele energie om in kine tische energie. Bij de val van een voorwerp dat dcror toedoen van een bovennatuurlijke kracht valt, wordt de potentiële energie slechts ten dele in kinetische omgezet, de rest gaat op de een of andere duis tere wijze verloren, zodat men zich in alle .ernst afvraagt of geesten in staat zijn, energie op te sparen. Is dat zo, dan zou en hoopt zij zich op bepaalde plaatsen op, dan zou zij misschien met daartoe geschik te instrumenten vast te stellen zijn. Intussen is nog geen antwoord gegeven op de vraag, of deze soort geesten het overlevende deel van gestorvenen zijn of dat zij ver schijnselen zijn, die uitgaan van de geheime, onbewuste krachten van levende mensen. De moderne methodes van „phy sical reseerch" zijn nog weinig na der gekomen tot de kern van deze en dergelijke bovennatuurlijke ge schiedenissen. Maar dat de weten schap er zich ernstig mee bezig houdt is een sterk argument" tégen degenen die in al deze dingen slechts* Hocuspocus zien. Er schij nen tussen hemel en aarde dingen te bestaan, waarvan wij met onze schoolwijsheid geen flauw begrip hebben. Geen verwijt helpt ons uit de penarie, doch beroep op solidariteit Het opbouwspel, waarvoor dr. Ringers de tekst schreef en waarvan de thans afwezige minister Neher de regie voert, dat aanvankelijk een epos met sterk dramatische spanningen leek, dreigt langzaamaan te „ontaarden" in een tragedie. Zelfs komt de hele opvoering in het ge drang: er zijn geen acteurs (bouwarbeiders) genoeg, het ontbreekt aan goede decors (materialen), terwijl het verkrijgen van subsidie (kapitaal) het grootste probleem vormt. Intussen verdringen zich honderdduizen den voor het departementale theater om een plaatsje te bemachtigen. Doch helaas, de meesten staan in kou en regen en hebben zelfs 'geen paraplu om hun kleren (voor zover zij die hebben!) droog te houden. Genoeg van deze beeldspraak. de activiteit der „geesten" in En geland. De laatste beroemde manifestatie van een geest kwam in 1942 in een Schots huis voor. De dochter des huizes ontdekte, toen zij op een avond wilde gaan slapen, dat haar bed, terwijl niemand in de kamer was, stond te beven. Het kussen vloog plotseling naar haar hoofd. Een kruik met water kon men in de slaapkamer niet vasthouden: deze werd, zonder dat men het zelf wilde, leeggegoten boven het bed. De moeder van het meisje over kwam iets dergelijks in haar bou doir. De familie vluchtte r^aar. een landhuis en wilde de behekste wo ning laten exorciseren door een priester. Maar toen deze'bezig was, werd hij door onzichtbare handen met boeken gebombardeerd en ten slotte vloog het huis op zeventien verschillende plaatsen tegelijk in brand. De politie stond voor een raadsel. Een ander sterk geval speelde zich in Parijs af. Daar kwam op Reeds lang bestaan er plannen om tot oprichting te komen van een Hervormd sanatorium in West-Bra bant. Dit sanatorium is bedoeld, be halve voor zieken uit Brabant en Limburg, vooral voor patiënten uit Zeeland en de Z.-Hollandse eilan den. Hoewel het nog lang zal duren eer alle toestemmingen, toewijzin gen, gelden en materialen verkregen zijn, gaan de plannen toch langza merhand vastere vorm aannemen. 17^12 18/12 Atch. Baltim. Can.Pac. Illin. C. N.Y.Cen. Penns.R. Sout.Pac. Un.Pac. All.Ch. Am.Can. Am.Car. A.Smeit. A. enT. Am. Tob Anac.C. Bethi.S. 17/12 1 S/12 87% 87", Good 45 45','l 12% 12 HudsonM 20»; 20% lï% 12% Int- H. 87% 88 In. Nickc 27 14% 14 K 18' 17% 47% 46?4 153 154'. 186 185 79% 79»; 43% 42 57% 57 150% 150% 68 68 34% 34", 100*4 100% BoeiingA. 22^; 22% Chrysler 63 63 City B. 37% 38 Consoi. E 21% 21»/, Dougiat 47% 48 Du.P.N. 185', 186 Eastm. K 44% 44% Gen.El. 34% 34% Gen.Mot. 57% 56% Int. en Kenn.C. Montg.W Pac.M. Radio C. Rep.St. Scars R. Shell Un. Soc. Vac. Stand Br 12% 12% 46% 47 54 54% 44% 9% 9% 26% 26 40% 39 37", 37 321; 12% 16"! 16% St.OllN.J 25% 25% Studegb. 77 76: Texas C. 20% 20 U. Aircr 59% 59j/ Texas C. 24", 24 Un. Corp. 2% 2% Un. Fruit 55 56 US Rubb. 45% US Steei 77% Westing, 29% 26?; Woolw. 45% 45»; Omzet 1.130.000 "Het tekort aan woningen ver toont de onmiskenbare neiging zich voortdurend uit te breiden, in plaats van te verminderen. Ieder jaar toch worden er veel meer hu welijken gespten dan woningen beschikbaar komen. Het overgrote deel van de jonge mensen, die zo idyllisch „samen verder door het leven willen gaan", zijn gedwon gen in één, een enkele maal in twee en in een abnormaal gunstig geval in drie kamers met of zonder ruzie en gebruik van keu ken hun wittebroods- en verde re huwelijksweken te vieren. Cijfers? In 1946 gesloten 107.200 huwelijken. Van Mei '45 tot 1 October '47 (bijna 2% jaar!) gebouwd: 20.257 nood- boerderijen en nieuwe wonin gen; hersteld 30.302 en in aan bouw 36.500 huiïen. Samen: 107.059. Als dus die 36.500 wo ningen gereed zijn (wanneer?) dan is er in deze langdurige periode zelfs voor de in één jaar nieuw gesloten huwelij ken geen woonruimte gescha pen. Daarbij is geen rekening gehouden met die honderddui zenden gezinnen, die geen eigen, of helemaal geen dak boven hun hoofd hebben. Meer huwelijken In 1938 zijn 67.000 huwelijken gesloten, d.i. één op 130 Nederlan ders. In '42 toen de Duitsers onze jongemannen naar hun oorlogs- werkplaatsen begonnen te slepen, sloten veleverloofden een over haast huwelijk. In dat jaar traden 87.600 echtpaartjes voor de ambte naren; Eén op 103 inwoners. Het laatste volledige oorlogsjaar ver toont een sterke inzinking (30.400 één op 182), die echter in 1946 ruimschoots werd teniet gedaan: 107.200 huwelijken één op 88 Nederlanders. Het enigszins normale cijfer voor 1938 aannemend zouden in 1946 toch nog 72.469 nieuwe gezinnen zijn gesticht. Minister Ringers' ver klaarde, dat tien jaar lang ieder jaar 70.000 woningen gebouwd moesten worden. Rekening hou dend met de voortdurend groeien de bevolking, de hoogst noodzake lijke afbraak van honderdduizen den krotten, de verder schrijdende industrialisatie, die verplaatsing van grote groepen plattelanders naar dc steden ten gevolge zal heb ben, de enorme verwoestingen in de dqpr de oorlog getroffen gebie den, vrezen wij, dat dit cijfer te laag zal zijn. Daarbij in aanmerking ne mend dat men ten departe- mente van oerdeel -is dat het aantal van 70.000 woningen per jaar niet voor 1950 bereikt kan Wbrden lijkt de sombere voorspelling aanvaardbaar, dat niet voor 1965 ieder Neder lands gezin een eigen woning zal hebben. Het is dwaasheid uitsluitend de regering hiervoor aansprakelijk te stellen. Toegegeven: wij hadden van vele ambtenaren meer voort varendheid verwacht, doch minis ter Neher wees er terécht reeds op dat'de kapitaalsfactor door velen al .te zeer is verwaarloosd. Minister Drees klaagde er in de Tweede Kamer over dat het nog steeds te weinig tot de Nederlanders is door gedrongen, hoe verarmd wij zijn. Zonder verwezenlijking van het Marshall-plan komt cr ook van on ze wederopbouw nigts terecht! Arbeidsproductiviteit 60 De arbeidsproductiviteit b^raagt, volgens deskundigen in het bouw vak slechts 60 van de vooroor logse. Deze factor hebben wij in zekere zin in eigen hand. Er zijn vele oorzaken aan te wijzen voor dit lage percentage: dé omstandig heden, waaronder de bouwarbei ders werken, hebben- dikwijls een deprimerende invloed. Er is gebrek aan goed gereedschap en degelijke vakkleding, de lonen zijn relatief nog steeds te laag (afgezien van de „zwarte"), de politieke situatie is onzeker (daardoor weinig perspec tief,«vrees voor nieuw oorlog ed.), weinig ontspanning in de kampen, waar de huisvesting dikwijls niet voldoet aan redelijke eisen. Voorts werkt het grootste deel der arbei ders ver verwijderd van hun ge zinnen, waar dikwijls veel zorg en onenigheid heersen; verder mogen wij wijzen op de massale huwe lijksontwrichting. Het wachten op materiaal veroorzaakt ook al be langrijke stagnatie. In sommige kringen is men van oordeel dat c'e bouwarbei ders te 'lui zijn. Wij weigeren dit te aanvaarden. De Neder landse arbeiders, ook die in de bouwvakken, hebben altijd een uitstekende reputatie genoten. Dat hun capaciteiten vermin- MINISTER NEHER Dc regisseur derd zouden zijn, of dat zij be wust saboteren zouden - het is té onredelijk daaraan te ge loven. Nadelige factoren Wel zijn er verscheidene psycho logische factoren, die hun arbeids- tempo nadelig beïnvloeden. Wij noemden er reeds enkele. Bestrijd deze neerdrukkende tendenzen en de Nederl. bouwarbeiders zullen het alleruiterste doen om hun klas segenoten (want die zijn het in het algemeen toch, die het zwaarst door de woningnood getroffen zijn!) uit de penarie t© helpen. Wil de woningbouw werkelijk pfred op gang komen dan is daar voor nodig veel geld en materiaal (Marshall-plan) en forser aanpak ken* door regering en bouwarbei ders. Geen klagen, geen verwijten, geen beschuldigingen, geen afwij zing of overdracht' van verant woordelijkheid! Intensieve, psy chologisch verantwoorde propa ganda, verbetering van de positie der betrokken arbeidersgroepen en vooral versterking van de solidari teit met hen, die snakken naar een eigen hms, waar zif hun eigen ge zinsleven kunnen opbouwen. Vele Zuidelijken tegen rdssengelijkheid Enige tijd geleden is er in ons land een uit de Verenigde Staten afkomstig blaadje verspreid, waarin gewaarschuwd wordt tegen dè Fe derale Raad van- christelijke kerken in Amerika en de Wereldraad. Naar aanleiding van deze critiek schrijft de voorzitter van de Oecu menische Raad' in Nederland, prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, die dit jaar als gast de Synode-zittingen van de Reformed Church In America cn in Holland- City-cn die van de Southern Pres byterian Church in de Zuidelijke Staten bijwoonde cn inzonderheid de discussies over de verhouding met de Federal Council of Churches cn over de relatie met de Wereldraad van Kerken, het volgende' ..Het is interessant om na te gaan hoe oen uit Amerika overgezonden vlugschrift als „Getrouw" er toe komt om te spreken van een ..door modernisten cn socialisten beheerste Wereldraad". Dat heb ik pas goed begrepen op de grote Synode van de* Presbyteri aanse Kerk der Zuidelijke Ameri kaanse Staten. Daar kwam onom wonden tot uitspraak, dat het neger- vraagstuk de spil was. waaromheen de moeilijkheden draaiden. De ras senscheiding is in de zuidelijke sta ten scherp Men wenst het niet, dat de Federale Raad bij de regering en over heel het volk gelijkstelling der rassen bevordert. Mij werd duide lijk. dat men terugdeinsde voor maatregelen, die-een meer gelijk stemrecht en ondeiVijs voor blan ken en voor gekleurden zouden mee brengen. Dat er ook in de Wereld raad sympathie is voor deze gelijk stelling prikkelt sommigen. Niet alle aanwezigen op de Synode van de Zuidelijke Presbyteriaanse Kerk we zen het verband met de Federale Raad af. Bijna de helft was voor aarrsluiting bij deze Raad en voor betere verhouding der rassen. De opwinding hierover was groot; dc tegenstanders voeren een felle cam pagne. waarvan de geluiden tot hier doordringen. Daaromtrent citeert „Getrouw" een rapport van een der zuidelijken, die een heftig tegen stander was Van de rassengelijkheid: „De Federale Raad der Kerken ge bruikt onze Kerk en andere Kerken als een front om onze democratische regeringsvorm. ons kapitalistisch stelsel, ons Amerikaans onderne mingssysteem en onze sociale struc tuur in het Zuiden te ondermijnen.' Voor de goede verstaander is hoop ik nu wel duidelijk waar het vooral om ging. Ander bezwaar Ter synode van de Dutch Refor med Church, eèn kerk van de oude cn latere kolonisten uit ons land, nu geheel Engels sprekend, kwam er hoegenaamd geen enkel bezwaar naar voren tegen het deelgenoot schap dezer Kerk en de Wereldraad. Wel werden cr enkele bezwaren geopperd tegen deelgenootschap aan de Federale Raad der Kerken in Amerika, maar* de band daarmede werd niet verbroken. Hier gold niet het rassenvraagstuk' in de noorde lijke staten (waar deze Kerk hoofd zakelijk voorkomt' bestaat dit pro bleem niet. Hier gold het de liberale elementen in de Federale Raad, die ^evenwel in veel mindere mate voor komen dan enige tientallen jaren geleden Verschillende groepen trachten zo met andere kleine Keilen een Coun cil of Christian Churches te vormen en zoeken naar aansluiting in Zuid- Afrika en Nederland bij de Gere formeerde groepen Waar nu Ker ken zijn, die voor de vraag staan of zij contact zullen opnemen met de Wereldraad, met zijn grote verschei denheid van theologisch inzicht (hoewel de basis van deze is Chris tus als God en Verlosser», poogt men van Amerika uit deze te winnen voor een eigen internationale raad van strikte ge^verwanten. Daarom wordt er in de propaganda hier te lande zo gecamoufleerd gesproken over de motieven van de machtige kerken uit de Zuidelijke Staten, waar de sociale drijfveren zo be langrijk zijn. Of deze isolering op den duur zin heeft daargelaten, be paald »te betreuren zou het zijn wan neer de typische reformatorische stem in het geheel van de Wereld raad er zwakker door zou worden. In het -geheel van de Wereldraad mag de stem van Calvijn niet ont breken." Amsterdamse Effectenbeurs Act. aandelen belangstelling: cp de effectenbeurs te Am sterdam werd vandaag weer bijna geheel in be slag genomen door de claims en de aandelen Kdhinkljike Petroleum Maatschappij. waarin ruime omzetten plaats vonden. Aanvankelijk was er opnieuw vrli veel aanbod van claims, met het gevolg, dat de prijs zich vergeleken met gis teren belangrijk lager stelde, want bij een vo rige .slotprys van 846 werd heden bij de ope ning afgedaan tegen 801. Peze lage prijs gaf ech ter onmiddellijk aanlei ding tot aankopen en in betrekkelijk korte tijd kon een verbetering wor gden waargenomen tot 827. daarna kwamen opnieuw verkopers in de markt, tengevolge waar van zich een reactie vol trok tot 818, maar daarna trad wederom een herstel in en bji het slot werd afgedaan te gen circa 827. of on geveer het hoogste peil van de dag. Koninklijke bewogen zich geheel in overeenstemming met claims en stegen bii een ODeningsprjjs van 274T tot 280 procent.. Vervol gens kon een afglijden worden opgemerkt tot 277% procent, maar nij het slot werd gehandeld tegen 280'$. N. L H bank Ned. H Mp. AKU, aand. Bergh's Jurg. Fokker Van Gelder K. Nd H ovens Lever Cert. Ned Ford Ned Kabelfabr. 305 Philips gloell Wilton Fyenrd. D Petrol. MIJ. 260 Kon. Petr. Mi). Deli-Bat. R M Oost Java R-M. Serbadjadl S R. K N.S M Kon Paketv Sch Unie Rolt. Lloyd St. M« NederL 168 H V.A Jav Cult My Ned Ind S U Ver Vorst C M Dell-Bat Dell Tabak Zlaims Kon Claims Dordtse >1».50 Uit het jaarverslag van de R.V.S. over het jaar 1946 blijkt dat in dat jaar j aan nieuwe verzekeringen werd afgesloten ƒ120 mil-1 hoen 183.419— tegen ƒ63,1 millioen 670.025.In 1945 door overlijden van ver zekerden en andere oor zaken verminderde het verzekerde bedrag in 194G met 41 868.210zodat' de vooruitgang in 1946 dus was 78.315^209.tegen 17/12 18/12 18/12 Sltk Opk Sltk 101 «58 137% 167% 163 162% 296 293 "T 112% 12% 182 210 - lol 160 «51 152 i/U 170 170 282% 274% 74 35o 352 352 305 304 34 y 342 343 Al% 207% 206 260 260% ».82% 275 279% 145 140 128 107 105 75 189 192% 190", 149 153 149 180 177 153 154% 193 192 190% 158 159 168 166% 217^: 207 206 105% 194% 115',. 114% 33% 51 142% 140 157 154 847.50 812 59 71».50 723 - Actieve obUg.t 17/12 18/12 99% 98* Ned. '38 (3%) 3 dito '47 (3%) 8 Ned '37 8 Dollarl '47 3 100'.. NWS 2% 81 Sp cert 100 2% lul% NI '37 A 3 96% Nlet-acUeve obligaties A dam l '37 8% ,0J 'sHage 1 '37 3% R dam l/IIl '37 3% 100 R'dam'38 (3%) 3 100% Pandbrieven Amst. Hypbanlt' Arnh. Hyp. B. 97 Fr. Gr. a 3% 100 Grav. Hyp. Bk. Nd Hypb. Veendam 3% Rott. Hypb. 3% (Jtr. Hypb (2% vpl. ultl.) We6t Hypb 3% Industr. obttg.: A K.U. obli. 3(6 Berghs en J 3% 102?, Levers 3% Werkspoor 3% Bt Ptr MU 3% Dell Sprw 3% Ned -Ind Sp 3% 103 102% 94% 99% 58.' 98% 100 81% 1Q»V. 100 100% '-9% 100% 100% 102»; 103% 103 loz 93 50% Nlet-act. aand. A'damse B. HU Bank Unie Incasso •Rott. Bankver. Tw Bank. Cert. Rott Bel Cons. Lever 6c pr Gist en Sp. fab. Rott. Dr. My. Werksp Serie A Anlem Ned Ind. Gas Internatlo Amst. Ball. My Dell Sp. My. Ned. Ind. Spw. Voorlopig ge- ooteerde aand.: Lever 4% c. pr. My. Fin. N. H. Vredesteln Ned. Walvlsv. Prolongatie Amer fondsen Anaconda Bethl Steel Chrysler ,Gen. Motor» Intern Nickel Kennecott Republic Steel US Steel Phillips Shell Union Tidewater Baltimore Pensylvanla bieden 1 laten 17,12 18/12 ^7% 157% 217 159 159% J50% 150 172% 172% 177% 178 150 149 420 422 364% 358 177% 177 103 100 151 150% 58% 57 22 20% 107 106% 100% 163 159 108 106 2% 2% 35% 35% 103% 129 59 59% 27% 27% 47% 43% 26% 78% 79% 59% 61 33*/, 33% 2354 23% 11% 1/54 42.808,146 in 1945. Per 31 December beliepen de volksverzekeringen 235 millioen 802.336en de grote verzekeringen J 653 millioen 5 861 zodat het totaal verzekerde bedrag aan Ifet einde van 1945 888.808 197 bedroeg. De van de beleggingen in 1946 gekweekte rente bedraagt 3.44 pCt. De pre- nyereserve werd per 31 December 1946 in eerste instantie nauwkeurig be rekend op een rentevoet van gemiddeld iets meer dan 3.50 pCt Bij de onder linge vergelijking dezer percentages, dient in aan merking te worden geno men, dat de rente van 3,44 pCt. v/erd gekweekt over het totaal van de gemid- geld uitstaande bedragen van alle beleggingen.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 5