Jr Drie Amersfoorters werden omroeper in Hilversum Met zes vrienden iaöen S" op de Veliiwe Ook met Kerstmis weer konijn in de pot? Verstevigen leidende clubs hun positie? Het is heus niet zo gemakkelijk als het er uit ziet Ab van Eyk van de NCRV Koen Serré van de VARA Joop Reynboud van PCJ De laatste drijfjacht van het jaar Hoe een koe een haas vangt Het Dinghuis wordt poesjenellenkelder itmla" •«•«•lier 1917 3 Kent U ze wel? Hiermede vervolgen wij ome serie artikelen over beken de en onbekende personen uit oi nller omgeving „Hier Nederlandse Radio Unie, gezamenlijk programma," kondigt de omroeper Ab van Eyk aan. Zijn stem brengt mij midden in de wereld van het Metropole-orkest, dat met z'n openingsserenade het bij velen zo geliefde programma begint. Ab van Eyk is één van de drie Amersfoortse omroepers, die in Hilversum tot de luisteraars in ons land en de wereld spreken. In de radiostad ben ik op zoek naar deze Amersfoorters. Nu tref ik omroeper Van Eyk midden in zijn werk, waar zal ik straks Joop Reinboud en Koen Serré vinden. Misschien zitten zij ook wel achter de microfoon of in de koffiekamer van een van de grote omroepgebouwen. Als hij zo op dat podium staat, sportief gekleed in z'n donker blauw pak en met z'n donkere uiterlijk dan is de eerste gedachte, dat dit omroepwerk alleen maar aantrekkelijk is. Het lijkt me zo nog al simpel wat Ab van Eyk te doen heeft: Een paar zinnetjes zeggen, een aantekening maken, desnoods smoezen met een orkestlid, dat is eigenlijk alles wat je zo van de omroeper meemaakt. Maar Ab vertelt het mij even later anders. „Ja, jij denkt, een baantje waar je oud bij wordt," zegt hij. „Dat dacht ik vroeger ook. Maar wanneer je met het omroe pen begint, dan ga je wel anders praten." En dan hoor ik over do studie en routine die nodig zijn bij dit werk, over de ruime interesse, die een omroeper moet hebben en niet te vergeten over de psychologische kant van het omroepwerk. Want de menselijke stem is zeer dirgpt en wekt vaak meer persoonlijke reacties op dan bij de muziek. Eén enkele zin op een suggestieve manier gezegd en geïllustreerd met enkele maten muziek kan soms een verrassende uitwerking hebben. Op onze vraag naar de program ma's die hij het liefst verzorgt, antwoordt Ab van Eyk dat hij zich behalve tot het voordragen zelf aangetrokken gevoelt tot het lezen van verbindende teksten bij de diverse programma's. „Dan bei] je verbindingsman, maar toch niet alleen maar „stem op poten." „Je moet stijl geven aan je werk," zegt hij, „zodat het zonder zich op te dringen een eigen achtergrondden diepte krijgt." Studio-sfeer Ik was nog even in de gelegen heid het interieur van de studio te bekijken. Als je zo voor het eerst zo'n studio in en uit gaat dan lijkt het of je een brandkast open doet. Maar die eerste indruk wordt gauw weggenomen, wanneer je de gezellige drukte van de artisten ziet vlak voor de uitzending, de ge spannen stilte, die er ontstaat wan neer de groene lampjes aanflitsen, en daarna het aanvangssein rood. Zo'n studio, waarin je afgeslo ten bent van de wereld, maar waarvan waaruit je toch een groot deel van West Europa kunt berei ken,. krijgt langzamerhand iets vertrouwelijks. Je voelt je opgeno men in de sfeer, die de speciale wandbekleding, de indirecte bekle ding. de microfoon en de kleine omroepcelletjes met zich brengen. Zodra het rode lichtje uitgaat is de spanning gebroken. De studio-zaal stroomt leeg en het doel van vele radioartisten is de koffiekamer. Hier geen beslotenheid maar ge roezemoes van stemmen, heen en weer geloop van kellners, groepjes artisten rond gezellige tafeltjes en dit alles overgoten met het ijle licht van de Decemberzon. HET Metropole-orkest speelt in de studiozaal van de A.V.R.O. Ik zit alleen tussen de lege stoelen van de concertzaal. Terwijl de luis teraars in het land genieten van de muziek, kijk ik eens naar de om roeper. De luisteraar blijft onkun dig van de gezellige bedrijvigheid die op zo'n podium heerst. Do om roeper praat met dc dirigent Dolf van der Linden, maakt een aante kening in z'n spreeklijst (dat is de lijst waarin de programma's ver meld staan; en bijt zo nu en dan op een potloodje bij het uitkiezen van een nieuwe aankondiging. „Night and Day", hoor ik Ab zeggen en na deze aankondiging staat Tonny van Hulst, die z'n guitaar voor enige minuten in de steek heeft gelaten, bij de micro foon en begint z'n lied. Tussen de bedrijven door springt Ab vlot doch geruisloos van het oodium. „Ik kom maar even naar je toe, want „Night and Day" duurt zo ongeveer vier minu ten," zegt de omroeper. „Hoe weet je dat zo pre cies?" „Och," antwoordde hij, „van de bekende nummers weet je zo langzamerhand de tijd pre cies." Na een paar minuten loopt Ab weer naar de microfoon toe, trekt een grimas tegen Dolf van der Linden en vertelt de luisteraars op zijn ongedwon gen manier dat er ook nog blauw.e luchten zijn. „Blue Skies van Irving Berlin." Ab van Eyk omroeper van de NCRV. even voor de uitzending zijn spreeklijst bestuderend. De nadering van het Rijk Zo vlak voor kerstfeest blijft mijn aandacht haken aan een woord uit Openbaringen 2: en ik. Johannes, zag de heilige stad. het nieuwe Jeruzalem. nederdalende van God uit de hemel. Wij willen als we het nog willen naar omhoog, naar dc hemel toeWij zingen: de wandelstaf geheven om hemelwaarts te streven. Dat streven hoort helemaal bij die wandelstaf. Het is vrijblijvend. Je kunt hard opschieten of weinigJe kunt ook een poosje rust nemen van die reis naar de hemel en je hier zolang prettig inrichten. Maar wat hier verteld wordt, is juist het omgekeerde: de hemel is op weg naar ons! Dat is heerlijk en benauwend tegelijkertijd. Benau wend allereerst: in oude gevange nissen had men wel een kamer, be stemd voor de meest verfijnde fol tering. De gevangene werd er in geplaatst en kreeg een zeer goede behandeling. Eerst na enkele dagen kwam hij tot de ontdekking, dat er slechts écn ding was. dat onplezie rig was: het plafond, voorzien van ijzeren punten, kwam langzaam maar zeker naar beneden toe. De gevangene zette een streepje op de muur, om duidelijker te kunnen waarnemen, en jawel: met lang zame doch onafwijsbare zekerheid werd de afstand kleiner. Verfijnde foltering, omdat het niet anders is dan een zichtbaar maken van alle betrekkelijkheid dezer wereld. De hemel op weg naar ons: dat is een benauwenis. Want het is nu niet meer vrijblijvend, als een mogelijk heid voor ons, die tve overigens in de macht hebben. Maar het is on afwijsbare nadering. Maar dan ook heerlijk!! Want zo is het niet meer een eindeloos streven van mensen, uitzichtloos. Het is een daad Gods: vast en zeker. Zó is de komst van het Christus-kind. Geen vrijblijvende aanbieding voor wie er ..aan doen" wil. Maar: Deze is gezet tot een val en een opstanding voor velen! Dat U goede kerstdagen hebben moogt! Ds. C. M. VAN ENDT. J Koen Serré tref ik aan in de hal van de V A.R.A.-studio. Hij had juist geen omroep dienst. Evenals zijn Amers foortse collega's heeft ook hij na de bevrijding een plaats bij de radio gekregen. Een jeugd uitzending bracht hem in con tact met de omroep. Koens interesse ligt meer op het ge bied van de lichte muze. Hij is de man, die in samenwer king met Jimmy O'Connor de Jazzprogramma's van de Jazz Sociëteit en de uitzendingen onder de titel Swing en Sweet opdient. Verder heeft hij een deel van zijn omroeptaak afge stemd op de zieke luisteraars. Want, zegt hij, als er één groep mensen is, die de radio nodig heeft, dan is het wel die van de zieken. Weet U wat altijd het aardigst is? De vele brieven, die je ont- Koen is een liefhebber niet alleen van kamperen maar ook van trekken. En dit is er wellicht oor zaak van dat hij zo enthousiast meetrekt met de gezelschappen die op V.A.R.A.-tournee gaan. Want de omroeper vindt het altijd pret tig dat hij de mensen, tegen wie hij steeds als onzichtbare spreekt, ook eens in levende lijve ziet. Tenslotte: Wanneer U 's Zater dagsavonds om de veertien dagen de programma's van lichte Wcense Muziek hoort, dar is het deze don kere jongeman met zijn bruine ogen en levendig gezicht die ze U, met al het enthousiasme dat in hem is, aankondigt. „Weet U wel wat U doet, zei de programmachef, toen ik bij de om roep begon. Je gaat er in onder van 's morgens vroeg tot 's avonds laat." Aldus Joop Reinboud toen ik tegenover deze oudste Amersfoort se omroeper zat. Deze jongeman met de levendige gebaren, klein, zwart snorretje en z'n achterover gekamde haren en gestoken in een opvallend modern costuum is van de drie Amersfoorters het langst in Hilversum. Eerst was hij bij Herrijzend Nederland en werkte hij o.a. mee aan de featurepro gramma's (een soort gesproken journaal), vooral voor de strijd krachten. Het spookt in Zweden Vijf Zweedse geestelijken verkla ren, dat het spookt in een oud ver vallen gebouw aan de rand van de bossen in de provincie Jamtland. Bisschop Torsten Abohlin, de hoogste geestelijke van de Lutherse staatskerk In het diocees Harno- sand, gelooft er ook in. De tegenwoordige bewoner van het huis en vier andere geeste lijken, die er in gewoond hebben, verklaren dat een „in het gry's ge klede vrouw" bij volle maan door gesloten deuren zweeft, dat zo nu en dan drie vrouwelijke spookver schijningen in ouderwetse kledij op een canapé zitten te breien, dat de bezoekers, die in een oude schom melstoel willen gaan zitten daar geen kans toe krijgen, daar dc ze tel met een plotselinge ruk achter uitgetrokken wordt en dat er spookachtig op deuren wordt ge klopt en dat er onverklaarbare flik kerende lichten worden gezien. De oisschop heeft de geestelijken geadviseerd hun rapporten voor wetenschappelijk onderzoek ter be schikking te stellen. Verhoging lonen in bakkersbedrijf Het college van rijksbemidde laars heeft o.m. het volgende be paald: Werknemers, wier werkzaamhe den op 4 of meer werkdagen per week aanvangen te 6 uur of vroe ger, ontvangen een wekelijkse toe slag op hun weekloon van f 2. Werknemers, wier werkzaamhe den op 3 of minder werkdagen per week aanvangen te 6 uur of vroe ger, ontvangen een wekelijkse toe slag op hun weekloon van f 1. Deze bepalingen zijn 15 Decem ber in werking getreden. Joop Rcinbond, chef-omroeper van dc PCJ, leidt varenden. de uitzending voor zee- 1 Aanvankelijk debuteerde Joop Reinboud met het lezen van gedichten en verhalen, maar een radio-medewerker verandert nog wel eens van onderwerp en zo zien we Joop hoe langer hoe meer verzei len in het omroepwerk, dat hem van studio tot studio voert. Reinboud spreekt van zijn gouden tijd, wanneer hij het heeft over die periode waarin hij werkte met colle ga's als Frits Thors en Piet te Nuyll. Een van zijn speciale uitzendingen is nu „Het schip van de week" voor de zeeva renden voor de P.C.J., waar van Joop Reinboud thans chef-omroeper is. Ik hoor nog van zijn interviews met Eduard van Beinum, Yehudi Menuhin, Charles Panzéra en di verse andere grootheden, zoals Lucienne Boyer en Charles Trenet. „Dit is weer heel iets anders dan het zitten tegenover de „ouwe tante" die de microfoon voor mij is." Terwijl hij dit zegt, begrijp ik dat hij zich inderdaad in de gezel lige huiskamer waant, wanneer hij voor de microfoon staat, want je noemt dit apparaat niet voor niets „ouwe tante". W' fli ■*- De grootste soorten geven niet altijd de beste bouten WANNEER de laatste donkere dagen voor Kerstmis voorbij kruipen en in de restaurants de kerstmenu's tussen de flonkerende glazen en de flessen rode Bourgogne op de witgedekte tafels worden gelegd, keurt de burger voor het laatst nog eens de brede rug van zjjn zelfge- fokt konijn. Want al rekenen velen het gebraden konijn niet tot de klas sieke kerstgerechten, voor de meeste Nederlanders betekent het wel de gelijk een traditie, die in belangrijkheid niet bij het paasei ten achter blijft. Fokken moet gebeuren met veel overleg K hele tijd wordt er voor ge- ploeterd. Het begint vaak met timmeren van een hokje, dan komt het keuren en kopen, het verzamelen van voer langs 's Heren wegen of bij moeder de vrouw in de keuken en tenslotte stuurt men het beest haast met tegenzin naar zijn laatste verblijfplaats: de braadpan. Om dan vaak te ontdekken dat die Vlaamse reus of die Lotharinger toch niet zo veel vlees gaf als zijn omvang deed vermoeden. En het was toch zo'n reusachtig dier! Velen berusten er in en fokken jaar in. jaar uit hun „reus" en elke keer worden zo wéér teleurgesteld. Enkelen worden het beu en gaan hun licht eens opsteken bij buur man. die zijn leven lang al liefheb bert in konijnen en naar men zegt er wel het een en ander van weet. Naast zijn schuurtje of op zijn plaatsje staat een hele reeks hok ken. waar hij al zijn vrije uurtjes omheen scharrelt. Buurman is ver standig. Hij gaat zelf geen les geven. Nee, hij vindt dat zo'n gelegenheids- fokker nu maar meteen eens goed op de hoogte moet worden gesteld en verwijst hem naar de Rijkspluim- veeteeltconsulent in zijn gebied Deze weet er wel raad op en vestigt de aandacht van zijn nieuwsgierige bezoeker op een serie vlugschriften voor konijnenhouders, welke door 't Rijksinstituut te Beekbergen zijn samengesteld. Zo verging het ons tenminste Gelcgenheidsfokker Toen in de oorlogstijd het legertje gelegenheidsfokkers aangroeide tot een grote armee, kwam het Rijks instituut voor de Pluimveeteelt te Beekbergen, dat ook een „afdeling Konijnen" heeft, in het geweer. Een belangrijk onderdeel van de Neder landse voedselvoorziening stond immers op het spel en er moest voor gezorgd worden dat de fokkers met de geringste middelen het beste resultaat bereikten. De voorlichting werd energiek ter hand genomen. Duizenden vlug schriften werden verspreid, waarin de resultaten van proefnemingen op gebied van teeltkeus en voeding waren neergelegd. Na de bevrijding is het aantal fokkers weer sterk gedaald, hoewel het konijnen hou den voor velen van noodzaak tot liefhebberij was geworden. Toch gaat men in Beekbergen nog rustig verder met de proeven. Men houdt er. behalve over de honder den kippen en hanen van allerlei soort, ook een wakend oogje over dc ruim honderd konijnen die er in hun frisse en ruime hokken een leventje als een prins leiden. Het betrokken afdelingshoofd van het Instituut, dat wij na een lange wan deling over dc uitgestrekte terreinen tenslotte in een kippenhok aantrof, fen. met twee spartelende pracht- hoenders in zijn handen, heeft ons van de week eens meegenomen naar de lage, groene schuren, waarin de konijnenhokken staan opgesteld. Zijn mening is. dat je gemak kelijker een kip kunt houden dan een koniin. want voor een kip kun je in normale tijd het voer kopen en voor een konijn moet je dagelijks een groot deel van zijn maaltijd zelf zoeken. Daarom ook is de man. die een konijntje fokt tegenover zichzelf en tegenover het dier verplicht zich terdege op de hoogte te stellen van Een onzer redacteuren bezocht het Rijksinsti tuut voor de Pluimvee teelt te Beekbergen. Groot zilverkonijn, gefokt in het Rijksinstituut voor Pluimveeteelt te Beekbergen. de levenswijze van het konijn, dc voedingsstoffen die het nodig heeft, de voor- en nadelen van bepaalde groensoorten en al die andere dingen waarover de gelegenheidsfokker ge woonlijk maar bitter weinig na denkt. Teleurstellingen En het werd ons ook duidelijk waarom vele fokkers elk jaar zo'n hevige teleurstelling ondergaan. De Vlaamse reus en de Lotharinger, zo vertelde men ons. behoren tot de grote rassen, waarvan alleen de Franse hangoor behoort tot de nut- rassen. d.w.z. de rassen, die in korte tijd behoorlijk veel vlees cn vet geven. De meeste mensen verkijken zich op het formaat van de grote rassen en beseffen niet dat de mid denrassen meestal in korter tijd méér vlees cn vet produceren, mits de dieren op de juiste wijze worden verzorgd. Een Groot Chinchilla, tussen haakjes een prachtig zilverkleurig dier, kan als ze nauwelijks een half jaar oud is al een gewicht van acht tot negen pond hebben. En de an dere middenrassen, de Groot Zilver, de Blauwe en Witte Wener doen voor de Chinchilla niet onder. De Rex en Angora hebben eveneens economische waarde, respectievelijk voor de pelzen, en wolproductie. De konijnen, welke in Beekbergen zo zorgvuldig zijn opgekweekt en niet zonder trots aan ons worden getoond, zijn alle demonstratie- en fokdleren. 's Zomers vinden honder den fokkers wel eens een dag de tijd om in dit prachtige Veluwe-dorp met de mensen van het Instituut van gedachten te wisselen. Dan is het er niet zo stil als toen wij or waren. Menige mannenhand strijkt dan be wonderend over de zachte glanzende vacht van oen mooie blauwogige. Witte Wener en bevoelt wat afgun stig de brede rug. Er is nog veel meer te zien op dit uitgestrekte landgoed. Voor de liefhebbers zijn er de wit met zwarte of blauwe brandneusjes En In een paar aparte hokken zitten enige exemplaren van een door het Rijksinstituut gefokt ras: de Chinchilla Hangoor, aio de goede kwaliteiten van de Franse Hangoor en de Groot Chinchilla in zich verenigt. Het is dit jaar weer een Vlaamse reus, die op onze kersttafel zal prij ken. Voor de laatste maal! En wat die sportfokkerlj betreft; wij willen daar toch eens wat meer van weten. Want we zijn iets voor deze liefhebberij gaan voelen en niet in de eerste plaats omdat het één maal per jaar Kerstmis is. Het voetbalprogramma voor a.s. Zondag bevat weer belangrijke wed strijden. De leidende clubs krijgen gelegenheid hun positie te stabiliseren. Benutten zij deze kans niet, dan wordt de situatie nog onoverzichtelijker. Van de Amersfoortse clubs treden slechts drie ploegen in het veld. Amsvorde en Amersfoortse Boys kunnen de vrije Zondag benutten om hun rivalen aan het werk te zien. Enige interessante ontmoetingen In de tweede klasse B staan twee uiterst interessante ontmoetingen op het Programma. De Spartaan moet naar W. F. C. en zal zware tegenstand ontmoeten. Winnen de Amsterdammers niet, dan komt hun leidende positie ernstig in gevaar. Doch ook UW, dat de 2e plaats bezet, heeft in de derby tegen Velox <$y voorbij Koen Serré, dc VARA-omroeper. die de harten van de zieken won. vangt en waaruit blijkt hoe deze uitzendingen gewaardeerd worden. Daarom werk ik met zo veel ple zier aan „De Regenbooguitzendin gen." jy/T IJN vriend Berend, die er een ■I mooie auto op na houdt, kwam voor dc deur toeteren om te vertellen dat hij en zijn kornuiten voor het laatst in dit seizoen op drijfjacht zou den gaan. En of ik nu ook mee ging. Schieten hoefde ik niet. dat zou maar ongelukken geven. En ik moest af en toe ook eens mijn grote mond dicht houden want daar gingen de beesten voor lopen. En vooral oude kleren. Nu. ik heb niet anders. En een paar stevige schoenen. Die heb ik nog over van de Canadezen. Zo trokken wij er al vroeg op uit in de mooie autoBeiden vermomd. Ik als landloper en Berend als een heuse jager, met een stevig groen pak, een coquet groen hoedje-annex-veer, een stel zware laarzen en een glimmend dubbelloops jachtgeweer. Berend, safe rijdend als altijd bracht ons uit Amersfoort naar de Veluwe en bij een boerderij troffen we de overige leden van het gezelschap, Henk, Frits, Paul en Antoine en even later kwam ook oude Geurt aanwan delen, rustig maar fiks. Alle vrienden zijn gezeten zakenmensen, alleen Geurt komt uit de bosbouw en zelden in de stad. De auto's van dc heren waren glanzend als gewoonlijk, maar zelf leken ze, zoals ze om jachtopziener Jaap stonden, geheel andere mensen geworden. Veel flinker, mannelijker. Niet alleen door de jagersdracht met kaplaarzen, ook door houding, door oogopslag en door de ferme, veel ste viger handdruk. Even later waren we al in het jacht veldJachtopziener Jaap. de hond aan dc lijn. dirigeerde de drijvers, zes boe renjongens. die eerst ginnegappend sigaretjes hadden staan roken, maar nu opeens ernstige mannen geworden waren. Wonderlijk, zoals die jongens meeleefden met de jachtAlsof het hun niet om het daggeld van zes gul den maar oqi de sport zelf te doen was. Misschien weegt het laatste ook wel het zwaarst. n E eerst ..drift" was spoedig be- gonnen. De drijvers trokken door 'n stuk hakhout, sloegen op de takken met een knuppel cn schreeuwden of hun moeder hen aan dc oren trok. De jagers betrokken op aanwijzing van Jaap hun posten, aan de uiteinden van de drift, waar het opgejaagde wild het open veld in moest komen. Men zou zo zeggen: een gemakkelijk spel. De jongens drijven het wild in de ar men van de jagers en deze behoeven dc dieren alleen maar neer te schieten. Maar dat dit nog niet meevalt zou straks blijken. Ik u>as de eerste drift met Berend en Antoine meegegaan en zorgde zorgvuldig achter hen te blijven en ik hieldnóg steeds mijn hart vast, want .J je kunt nooit weten waar een schot hagel terecht komt. Uit het hakhout klonk „wartoe", ten teken dat er een haas of konijn op komst was. Berend zag een tak bewegen. Pang! Ik sloeg van schrik ongeveer achterover, want ik had geen schot verwacht, maar Be rend had zijn ongeduld niet kunnen bedwingen. „Er was niks", riep An toine verontwaardigd. „Kirs" riepen de drijvers uit het bos. Een fazant op komst! En warempel, daar kwam hij aanIk zag hem lopen en opvliegen. Bijna rakelings over onze hoofden. „Schiet dan," riep ik en ik constateer de meteen met schaamte een ongekend agressief gevoel. Maar Berend zei alleen maar: ,,'t Is een hen". OP 1 Januari wordt de jacht op fa- zantenhennen. op hazen en op patrijzen gesloten. Op 31 Januari wordt de hele jacht gesloten, behalve op schadelijk wild. Maar mijn vrien den hadden besloten nu al niet meer op hennen te schieten om de wildstand niet te zeer aan te tasten. Alleen fa zantenhanen en konijnen schoten ze. „Kiro Kok" klonk uit het hakhoutover prikkeldraad en ik ging er uit- Dc drijvers joegen een haan feen coqueop. Daar kwam hij aan. Pang. Berend miste. Pang. Antome schoot raak. Het prachtige dier buitelde over de kop en sloeg tegen dc grond. Dc eerste buit! Even later sprong een konijntje te voorschijn. Twee schoten knalden. Beide mis. Nog twee schoten. Weer mis. „Je kan hem beter onder je hoed vangen" tartte ik. „Stwas het antwoord. Het lelijke woord kwam van Be rend. Terzelfder tijd legde Antoine nog een fazant neer. Maar alle konij nen schoten ze mis! F.n toen kwam een van de drijvers uit het hakhout met een levend konijn in de armen. Bij het opjagen gewoon met dc han den gepakt. „Lopen laten", commandeerde Be rend. „Dat is niet sportief." Daar ging het diertje. Hup hup. Tien meter, vijftien meter. Pang. zei het geweer van Berend. Mis! „Je kan beter biljarten", hoorde ik. En dat ts waar. Maar Berend zei, dat hij z'n dag met had. „Zeven schoten, één raak", kon ik later opmerken toen Berend bij zijn zevende schot een fazant neerlegde. Het kan trouwens ook zijn dat de treffer van Frits kwam want die had ook op het beest ge schoten. Berend was geen beste schutter. Dat heb ik die dag wel gemerkt. Maar hij is een zeer sportief jager. Daar gaat niets van af en dc borrel, die hij tus sen de middag schonk, was ook niet slecht. De andere vrienden schoten beter. Paul het best. Maar de oude Geurt spande de kroon. Hij schoot zelden, want elk schot hagel kost een kwartje. Maar ieder schot was raak en dc meeste rake schoten kwamen van hem. De hele dag joegen we zo door. Dc drijvers gingen te keer in het hakhout en het bos. de jagers poften aan de kanten. Het hele jachtveld werd systematisch afgewerkt en jachtopzie ner Jaap bleek elk hoekje te kennen. We sprongen over sloten, klommen zien als een bedelaar. Als er geschoten werd. stelde ik mij steeds verdekt op want ik wilde nog graag mijn ervarin- op schrift stellen Een prachtige maakten wij over het Veluiuse Een paar rceén sprongen ons 'oorbij Niemand dacht er aan cr op te schietenDc ..tijd" is trouwens niet open voor reeën, maar als hij wel open was Op een ree schiet ik niet. zei Henk..Dat vind ik zonde." En dc meeste anderen dachten er ook zo over. Behalve ouwe Geurt, die zei dat er niets zo mooi was als „op de reeën" te gaan. Dc buit viel hard mee. in aanmer king genomen dat dc hazen en fazan- tenhennen gespaard werden cn de konijnen vanwege het slechte weer onder dc grond bicven (dat vertelde men mij tenminste). Twaalf hanen, tien konijnen, twee houtsnippen en twee patrijzen werden neergelegd. Eerlijk werd dc zaak verdeeld cn ik kwam ook nog met een beestje thuis. „Hoe een koe een haas vangt." zet m'n vrouw. Het was niet eens een haas. Een konijn! Eerlijk gezegd, ik zal nooit jager worden. Het is een sport, die mij niet ligt, ik speel liever bridgeMaar ik heb nu toch een andere kijk op de jacht dan vroeger. Medelijden met de dieren hebben dc jagers niet. Maar men staat cr versteld van met hoeveel zorg en hoeveel kosten het wild in het jachtveld wordt in stand gehouden en zo nodig gefokt. En men moet res pect hebben voor de sportiviteit, waarmee deze jagers te werk gaan. Men kan vaststellen dat de ene goed schiet en de andere als schutter een stumper ts. Is hij daarom een slech ter jager? Misschien. Hij jaagt met om de buit. Want een dier in zijn leger laat hij ongemoeid. Hij jaagt in derdaad om de sensatie een dier neer te schieten, maar ook om cr een dag op een gezonde manier „uit" te zijn. En hoeveel geld heeft hij daar met voor over? Jagen is een heel dure liefhebberij. De jachtopziener, de pacht, het eventuele voer enz., moeten het hele jaar betaald worden. De jachttijd duurt maar en paar maanden en dan kan men nog maar enkele keren uit jagen gaan. anders roeit men het wild uit. dat toch al zo veel te lijden heeft van brood- en kantjes- jagers en stropers. In ieder geval dus: jager zal ik niet worden. Maar ik ga nog wel een keertje mee op jacht met de zes vrien den. Als het tenminste nog mag. na dat ze dit stukje gelezen hebben. nog lang niet gewonnen. HVC gaat naar Amsterdam om opnieuw tegen TOG de strijd aan te binden. Vin den de HVC'ers weer hun vorm van de thuiswedstrijd tegen dezelf de ploeg, dan hebben zij een goede kans om één of beide punten mee naar huis te nemen. Westfrisia moet naar OSV. Ver wacht mag worden dat de Enkhui- zers opnieuw zullen verliezen. AFC zal op eigen terrein moeite hebben om tegen ZW succes te boeken. Het programma voor de derde klasse F bevat slechts drie ontmoe tingen. De beide hoogst geklasseer de clubs CDN en Holland, zijn vrij. APWC ontvangt Patria uit Zeist. Wij achten de paars-gelen in staat om beide punten binnen te halen. RUC zal daarmee In de Uitwedstrijd tegen Fortitudo moeite genoeg heb ben. De kans is groot dat de ontmoe ting ZeistBVC in een gelijk spel eindigt. Wat zal Quick doen Zeer groot is de belangstelling voor de wedstrijd aan de Rubens- straat, tussen Quick en de Zebra's. De kansen zijn door de voetbal enthousiasten een week lang druk besproken, waarbij de meningen nogal uiteenliepen. Wij voor ons zijn ervan overtuigd dat The Reds in staat zijn het de Zebra's uiterst lastig te maken, doch het zal moe ten blijken of zij voldoende op toe ren kunnen komen om de Hilver summers de eerste nederlaag toe te brengen. ADE zal het op eigen terrein te gen 's-Graveland wel tot een over winning brengen. Stichtse Boys moet naar Olympia, waarbij de Utrechtenaren de beste papieren hebben. LVV heeft op eigen terrein veel goede resultaten bereikt, doch RKBW blijft een lastige tegen stander. Saestum en Victoria zullen de punten waarschijnlijk delen. Nu Amsvorde in de vierde klasse K. de leiding heeft genomen zal SEC haar beste beentje voorzetten om op eigen terrein van Voor waarts te winnen. Wij achten de Soeslers hiertoe in staat, doch zij zullen flink moeten aanpakken. Barneveld krijgt het in Utrecht tegen Zwaluwen Vooruit niet ge makkelijk, doch de Barnevelders hebben voor betere vuren gestaan. Willen de Woudenbergers uit het gedrang in de lage regionen ko men dan moeten zij de uitwedstrijd tegen En Avant winnen. Het Harderwijkse WOG krijgt een kans om „thuis" van Nijenro- des te winnen. Het historische en monumentale Dinghuis. dat vroeger raadhuis van Maastricht is geweest zal binnen kort bestemd worden als poesjenel lenkelder. In de bovenzalen zal een school worden ondergebracht.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3