m PRODENT BLUE BAN Jan Peter maakte het Kerstmaal klaar Hf' Frankrijk op zoek naar de Derde Macht T_ GEEN HOOFDPIJN Dr MEENK'S KOU GEVAT De berg gaat niet naar Mohammed! Hotelhouders tegen bonnenstelsel Tn&oótfiófbeêitifliz tewden/ en alles wat vleugels had kwam ijlings aangevlogen Maar eerst ontsnapte wèl Hy dacht v,us na' Mieke in hij uit huis EEN ROND-KRUISWOORD TUINKALENDER Ceta-Bever K&fefecHWGÉeV Radio -programma 4 Saterdag 20 December 1947 Guy Mollet zal binnen enkele dagen program gereed hebben (Telefonisch van een onzer redacteuren) PARIJS. 19 December In een week tijds heeft zich in Frankrijk op het politieke toneel een ingrijpende revolutie voltrokken, die van beslissende betekenis kan zijn niet alleen voor de binnenlandse politiek van dat land, maar ook voor Europa in zyn geheel, want nog altyd Is Frankrijk het oefenterrein der politieke krachten en het grootste land aan deze zijde van het ijzeren gordijn. Dat hebben do Russen begrepen en ook de mensen, die thans aan het werk zijn om de derde macht tot realiteit te maken. De derde macht zal meer zijn dan een politieke partij, zjj xertegenwoordigt tegelijkertijd het politieke streven van geheel Europa om een eigen weg te vinden tussen Amerika en Rusland. enkele afzonderlijke figuren uit de Rassemblement des Gauches. Guy Mollet is thans bezig het program voor de derde macht op t^ stellen en hij zal waarschijnlijk binnen 3 of 4 dagen zijn ontwerp kunnen voorleggen Eén ding staat boven alles vast: De derde macht zal arbeiderspartij moeten zijn, of zij zal niet zijn en dat maakt het 2e evenement van deze weck. de splitsing in de C.G.T., van zo groot belang. Het was voor Léon Jouhaux een hard gelag, deze beslissing. Zijn eigen C.G.T. verlaten, het grote gebouw aan de Rue Lafayet te te verlaten, een nieuwe vakbond van de grond af opbouwen, maar hij heeft weinig gedaan om de be slissing van het min of meer pro visorische congres van Donderdag en Vrijdag te beïnvloeden. Hij was er zelfs niet toe te be wegen de vergadering te preside ren en bleef in een hoek van de zaal de 54 gedelegeerden aanhoren. Daarna nam hij het woord: ..Laat men wel weten, wat men doet. men verzwakt de macht van de werkers, terwijl wellicht morgen De Gaulle naar de macht zal grijpen." Men laat de organisatie aan de communisten over. Maar het alter natief was tenslotte óf de commu nisten. die wel in de vertegenwoor digende lichamen, maar niet in de aanvang de meerderheid hebben, stuk voor stuk op de admin. pos ten te verslaan door nieuwe ver kiezingen, óf een nieuwe vakbond te stichten en £0fV van de gedele geerden koos het laatste. Ook hier zijn nu de onderhande lingen begonnen met de Chr. vak bond en een deel van de autonome bonden onderhandelingen waarvan veel verwacht kan worden, omdat juist de communistische inslag in de C.G.T. de organisaties geschei den hield. Op deze wijze voltrekt zich ook op het plan van de vak organisaties de vorming van de derde macht, die eruit bestaat, dat de arbeidersbeweging zich los maakt van de communisten om haar zelfstandigheid te henvinnen. Léon Blum heeft het in de Na tionale Raad van de S.F.I.O. direct zo geformuleerd en hij plaatste daarmee de kwestie op het niveau, waarop het gezien moet worden. De derde macht m Frankrijk zal inspirerend werken in alle landen op deze helft van het continent. Zij zal haar invloed kunnen hebben od het sleutelproblccm Duitsland en zij zal een stuwende kracht kunnen zijn voor de stichting van een Europese Unie. Maar men verklaart de volledige eensgezindheid op het S.F.I.O.-congres niet uit de brede kijk van de grijze leider alleen. Daarvoor hebben de omstandighe den teveel aan het besluit toege daan. Men moet wel. of de hele middengroep zal tussen de tegen standers van uiterst rechts en uiterst links worden fijngemalen. Vandaar het verschil tussen de zwakke poging in 1945 en het be sluit van nu. Toen waren de be trokken partijen veel sterker, maar ook wisselvalliger. De M.R.P. had in haar leven veel rcactionnairen, die nu naar het kamp van De Gaulle zijn overgelopen en onder de naam radicaal kon men alles vin den tot de Gaullistische voorman René Capitan toe. Daarom ook was er in de S.F.I.O. zelf een sterk verzet tegen de vor ming van een grote middenpartij, omdat de traditionele marxisten onder Guy Mollet en de jongere lichting van min of meer trotzkis- tische socialisten onder Marceau Pivert een teruggang vreesden van de arbeidersaanhang. Dien kan niet anders zeggen dan dat de stakingspolitiek der communisten on dit punt een gunstig gevolg heeft gehad. Dc scheidingslijn is nu volkomen duidelijk en men kan van elke niet-eommunistische arbeider verwachten dat hij beseft, dat de democratische krachten ten koste van alles moeten worden versterkt. Men is thans druk aan 't onder handelen. Met de M.R.P. en met (Ingezonden mededeling) DANK ZU BRASKAMP N.V.FABRIKAMTE VAN GENEESMIDDELEN Spiegel der wereld Ingezonden mededeling Hoe verkort U de duur van Uw on gesteldheid aanmerkelijk en voor komt erger? Aandoeningen der luchtwegen, hoest, bronchitis, griep worden het best bestreden door Phimelinc. De samenstelling van deze heilzame si roop is een garantie voor uitermate goede resultaten. Phimeline is tegen redelijke prijs verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. Stalin OEN wij onlangs aan iemand, die in de gelegenheid was dc stemming in de Verenigde Staten te peilen, vroegen, hoe het daarmee op het ogenblik stond, antwoordde hij: „zeer anti-Russisch. beslist met agressief, maar zeer zelfbewust." Aan deze uitspraak en in het bij zonder aan het laatste gedeelte er van werden wij herinnerd, toen wij vernamen wat president Truman op zijn jongste persconferentie had ge zegd: „Ik wil Stahn best ontmoeten, maar alleen in Washington." Dit simpele zinnetje roept voor wie de moeite neemt er over na te denken een compleet beeld op van de ontwikkeling, welke de wereld in het algemeen en dc Amerikaans- Russische ver houding meer speciaal heeft genomen sinds laten w;j zeggen. 1943. Toen sleep te president Roo sevelt zijn zieke lichaam naar Te heran en Jalta. om in de letter- lijke en figuur lijke zin zijn partner Stalin maar zover mo gelijk tegemoet te komen; thans zegt de voor zover wij weten kerngezonde Truman: als Stalin mij spreken wil, dan komt hij maar bij mij. Achteraf is er in de Ver. Staten veel critiek geweest op de toegeef lijkheid van Roosevelt en zijn advi seurs aan de Russen. Die critiek klinkt b.v. heel duidelijk door in de „mémoires" van de gewezen staatssecretaris James Byrnes, die onder de titel ..Franklv speaking" (een openhartig verhaal) kort ge leden zijn gepubliceerd. Deze zelfde critiek vinden wij ook terug in het boek. dat John R. Deane. hoofd van dc Amerikaanse militaire missie in Moskou gedurende de laatste oor logsjaren. over zijn bevindingen heeft geschreven, dat dc op zich zelf reeds illustratieve titel voert van „The strange alliance" (het vreemde bondgenootschap) Uit dit werk. waarvan wij de lectuur graag aanbevelen aan ieder, die zich verbaast over de tegenwoordige methodes van de Russen (het zal hem van zijn verwondering genezen!) blijkt duidelijk, hoe men in Wash ington in 1943 en 1944 alles heeft gedaan, om het do Russische bondgenoot naar de zin te maken, zonder heel veel resultaat overigens en hoe eerst in begin 1945 de Doot wat meer stijf werd gehouden, wat het resultaat van de samenwerking tussen de Ver. Staten en de Sovjetunie ten slotte nog ten goede kwam ook. Wij v/eten natuurlijk best de re den van deze toegeeflijkheid. Roo- sevelt en zijn adviseurs waren voor één ding bang: dat de heren in Moskou een afzonderlijke vrede met Hitler zouden sluiten. Heeft de kans hierop bestaan? Zonder enige twijfel. Van deze omstandigheid heeft Stalin een dankbaar gebruik gemaakt, om Roosevelt en via deze ook Churchill onder een voortdu rende druk te zetten. En een deel van de narigheden, waar dc wereld en in het bijzonder Europa thans onder te lijden heeft, zijn per se een gevolg van deze politiek van appea sement toegeeflijkheid). DEZE politiek is thans, voor het zover de Ver. St. betreft, voor bij. Marshall heeft met zijn plan voor West-Europa de Russen het initiatief uit handen geslagen en de jongste Alg. Vergadering der Verenigde Naties heeft laten zien. dat de Amerikaanse politiek het offensief heeft ingezet op alle fronten. Tenslotte heeft het verloop van de Londense Conferentie ge toond, dat de tijd. dat de Russen de voorwaarden konden stellen, welke zij wilden, voorbij is. Mars hall is in Londen niet-agressief. maar zeer zelfbewust opgetreden. En terwijl heel wat mensen in de wereld angstig de vraag stellen, of de staatslieden uit het Westen niet beter hadden gedaan met toegeef lijker te zijn, met in 's hemelsnaam van Londen maar een tweede Mün- chen te maken (het zijn altijd weer de schimmen van Chamberlain en Bonnet, die rondspoken), verklaart Truman onomwonden: „Ik heb geen behoefte om met Stalin te praten; als hij mij nodig heeft, dan moet hij bij mij komen", maar hij voegt er geruststellend aan toe. dat hjl' ervan overtuigd is, dat de vrede toch zal zegevieren. München en de politiek van ap peasement hebben de tweede We reldoorlog niet kunnen voorkomen, integendeel, constateren wij achter af. zij hebben hem bevorderd. Wij zjjn er van overtuigd, dat op het ogenblik oen niet-agressieve. zelf bewuste Amerkaanse politiek in derdaad dc beste is om de vrede te redden. Het Nederlandse restauratiebe- drijf, met inbegrip van de cafeta ria's, de broodwinkels en de frituur- bakkers, heeft zich in een vergade ring op Donderdag 18 dezer in de dierentuin te 's Gravenhage, waar ruim 600 ondernemers aanwezig waren, beraden over de levensmid delenvoorziening van de restau rants. Zij hebben bij monde van het bestuur der bedrijfsgroep de rege ring voorgesteld: ..Het bestaande stelsel van toe wijzingen te handhaven omdat het verkieslijk is boven een van maal tijdencoupons. de basis 1939 voor de toewijzingen te verlaten en de toe wijzingen niet te verminderen, doch deze in overeenstemming te bren gen met de sedert 1939 opgetreden veranderingen in het verkeer, de te verstrekken hoeveelheden toe reikend te doen zijn om een be hoorlijke maaltijd te kunnen ver strekken". In de toelichting werd er nog op gewezen, dat de toewijzingen in het algemeen slechts voor 20 a 25% de vraag van het publiek kunnen dek ken. Nader vernemen wij dat de toe ristische studiecommissie der Bene lux in een schrijven van haar voorzitter, de heer L. N. Deckers, instemming heeft betuigd met de actie van bedrijfshoreca en zich met een schrijven tot de minister van landbouw, visserij en voedsel voorziening heeft gewend, waarin de belangen van het restaurantbe drijf in samenhang met het vreem delingenverkeer nadrukkelijk wor den bepleit. KRABBELTJES en BABBELTJES (Ingezonden mededeling) ezonden mededeling) TJET was de dag voor Kerstmis. Buiten was liet vinnig koud. ■T J- De bakkersknechten en andere loopjongens sloegen de ar men stevig in elkaar om zich een beetje te warmen, als zij voor de huizen, waar zij aanbelden, lang moesten wachten. Door de verwarmde gang van een groot en deftig huis liep een jongetje. Hij verveelde zich héél erg. ,,Ga toch met je nieuwe mecanodoos spelen," zei Mieke het dienstmeisje. „Dat heb ik al gedaan AAieke, ik wil nu weer iets anders. Jan Peter, zo heette het jongetje, hing tegen de kelderdeur aan. Hij wist eigenlijk drommels goed wat hij graag wilde doen, maar... Er werd gebeld. Mieke deed open. Een loopjongen kwam bood schappen brengen. „Kom maar even binnen staan," zei Mieke. „Het is buiten zó koud." „Nou en of" antwoordde de loop jongen. „En we krijgen sneeuw ook. Maak je de mand vlug leeg, dan kan ik vóór de witte wereld de klanten met een sneltreinvaar tje bedienen. Daarna zal het wel sukkelen worden." De loopjongen vond de sneeuw helemaal niet prettig. Jan Peter Ingezonden mededeling OP tafel [y/V üE Ter afwisseling kruiswoordraadsel. Ie manen en.... maan gelijkend deze week een bezaaid met vol- a vorm zelf de We waarschu 22 DECEMBER. - Iedere p'ant maakt aanspraak op een goede ver' zorgingZowel dc grondsoort als de grondbewerking, de zaai- en planttij- den. temperatuur, het licht, het water, dc bemesting en nog talrijke andere factoren spelen hierbij een rol. Van groot belang is ook dc bestrijding van plantenziekten en dierlijke parasieten. Voorts kiezc men steeds de beste soorten en dc beste kwaliteiten. Mocht Uw eigen ervaring bij de verzorging van Uw planten tekort schieten, raad pleeg dan een deskundige of goede vakliteratuur. S. L. wen van te voren dat de oplossing enkele voetangels en klemmen be vat. die overigens met een goede atlas te overwinnen zijn Ziehier de omschrijvingen: Horizontaal: 1. Stuk gereedschap; 4. Een der Verenigde Staten van Amerika: 7. Dichter van populaire volksliedjes; 9. Gezet; 11. Reptiel; 14. Wiskundige grootheid; 15 Rus sisch gebergte; 17. Schade: 19. Een der USA; 21. Parfum; 23. Plaats in de Achterhoek: 25. Eb cn vloed; 26. Een der V.S. van Amerika; 28. Gro te Japanse stad; 30. Insulinde; 32. Positieve pool; 34. Belgische plaats aan de Maas; 36. Dopheide; 38. Deel van de Bijbel (Afk.); 39. Zekere cement; 41. Marterachtig roofdier; 43. Kaartenboek; 45. Niemand uit gezonderd; 47. Zeer langzaam en ernstig (Muziek); 49. Engelse af korting voor namiddag; 50. Zie hor. 32; 52. Hertensoort: 54. Geneesheer; 55. Misdadig; 57. Weefsel met opge- weven strepen. Verticaal: 1. Deel van de voet; 2. Verdieping; 3 Zangnoot; 5 Alpentop; 6 Zangnoot: 8 IJsperiode; 10 Veer tien (Romeins); 12 Windstreek; 13 Talrijk; 14 Hoofdstad in Europa; 16 Residentiehoofdstad in Indië; 18. Verzonnen verhaal in boekvorm; 20. Hoofdstad van nieuw Calcdonië; 22. Ooievaar; 24. Engelse rivier; 25. Ta- lelrede; 27. Gaping; 29 Gebergte in Zuid-Slavië; 31. Zijrivier van de Loire; 33. Dorp (Maleis); 35. Ont zaglijk; 37. Plaats in Panama; 40. Karakter; 42. Alpentop; 44. Euro pees gebergte; 46. Dorp tussen Apel doorn en Zwolle; 48. Lijfwacht; 51. Op die plaats; 53. Boom; 56. In orde. Oplossingen voor Donderdag op een briefkaart in te zenden aan de redactie van ons blad. Voor goedo oplossingen stellen «jj pr(jzen beschikbaar: een van f 10,en vier van f 2.50. OPLOSSING HORIZONTAAL: 1. Helft; 4. Pe kel; 7. Hedel; 9. Dogma; 10. Avond; 11. Noden; 12. Adres; 15. Kanon; 18. MMC; 20. Confiscatie: 21. XVI; 22. Kreta; 25. Oeral; 28. Slaap; 29. Sport; 30. Acuut; 31. Extra; 32. Emmer; 33. Leeds. VERTICAAL: 1. Hydra; 2. Leger 3. Thans; 4. Plank; 5. Kroon; 6. Lij den; 8. Dcdemsvaart; 13. Decor; 14. Ernst; 16. Actie; 17. Omega; 18. MIX; 19. CCI; 22. Kaste; 23. Enorm; 24. Aster; 25. Opaal; 26. Route; 27. Lotus. VOOR DE PRIJSWINNAARS ZIE PAGINA 2 de keuken een loopjongen, die niet wist, dat hij nooit op straat mocht spelen jas en muts zo voor het grijpen aan de kapstok Een paar tellen later liep hij op straat. „Hè, ik wou maar, dat er gauw sneeuw kwam" verzuchtte Jan Peter. „Kijk daar was het bos al." Hij had er helemaal geen erg in gehad, dat hij al zover van huis was. Maar het was ook zo fijn bui ten! Zachtjes kraakten de takjes en bladeren onder zijn voeten op de hard bevroren grond. „O, dat was mooi!" Jan Peter bukte zich en raapte een veertje van een Roodborstje op. Zoiets had hij nog nooit gevonden. Als vanzelf liep hij heel zachtjes, omdat hij zo graag nog meer dieren wilde zien. Steeds verder liep Jan Peter het bos in. Hij vergat helemaal langs de paden te lopen. Weg was het haasje „Kijk, daar liep een haasje tus sen het struikgewas." Het haasje v/as niet bang. Opeens hoorde het voetstappen achter zich. Rrrrrrrrt weg was het haasje. Met een paar boze donkere ogen zocht Jan Peter de man op, die hem en het haasje zó hadden gestoord. „Zo jongeman", zei een vrien delijke stem. „Ben je zo ver diept in het spel van de na tuur, dat je vijf graden vorst niet eens voelt?" „Vriezen, koud." zei Jan Pe ter. „O, maar mijnheer, ik voelde niet eens, dat het koud is. Ik heb dieren gezocht en ik heb ze gevonden ook. Het was zo mooi." Petertje rilde even. de bos wachter, een vriendelijke oude man zag het. „En ik geloof toch, dat je het een beetje koud begint te krijgen. Ga maar eens met mij mee naar huis. Daar brandt de kachel enje kunt mij meteen mooi helpen met het klaarmaken van het Kerstdi ner voor mijn vriendjes. Daarna moet ik nog even in de stad zijn. Ik zal je dan maar weer bij je moeder brengen. Alleen had je de v/eg uit het bos vast niet meer gevonden." Aan dc slag Hand in hand stapte Jan Peter naast de oude man. Wat kon hij mooi vertellen en wat wist hij veel Met boze ogen kijkt Jan Peter naar dc man. die hem zo stoorde en zegt: ..Bah. wat vervelend! Omdat U zo'n lawaai maakt is liet haasje van schrik weggelopen van vogels en dieren. Peter luister de met open mond. „Zo, hier zijn we er. En nu moeten we gauw aan het diner be ginnen, jongeman" zei de bos wachter. Hij opende een kastdeur en haalde daar allerlei trommels uit. In één van die trommels zaten pinda's. Jan Peter kreeg een touw, waaraan hij tien pinda's mocht rij gen. „Dat was voor de mezen" had de boswachter gezegd. Jan Peter was erg benieuwd, wat dat voor diertjes waren. Hij had er nog nooit van gehoord. Dat kwam na tuurlijk, omdat hij zo weinig in het bos kwam. Na het rijgen moest hij brood snijden en van de boterham men dobbelsteentjes maken. In een grote schaal lagen een heleboel kaaskorstjes, plakjes worst, die een beetje uitgedroogd waren, een stukje spekzwoerd en nog veel meer. Jan Peter moest overal bundel tjes van maken en er een draadje omheen binden. En toen dat alle maal gedaan was, mocht hij een kerstboom gaan versieren met al deze heerlijkheden voor de vogels. Dat was nog eens een leuk werkje. Na twintig minuten waren ze klaar. De Kerstboom werd buiten neer gezet. Op een tafeltje werden de dobbelsteentjes brood gelegd voor de vogels, die er niet van hielden, hun kostje hangend naar binnen te werken. Dan waren er nog zon- nepitten, graankorrels, maïs en zelfs nog een paar stukjes kokos noot. „Dat is dan een dubbel feest voor de vogels, boswachter. Want zij hebben natuurlijk ook in geen jaren meer een kokosnoot of een pinda gezien," zei Jan Peter. De oude streek hem eens door zijn donkere kuif. Intussen had de man met be hulp van een kaars, een bloempot en een bakje een verwarmde drinkbak voor de vogels gemaakt. „Als ze nu maar komen willen" riep Jan Peter ongeduldig uit. Toen Jan Peter het huisje van de bos wachter zag. dacht hij meteen aan het sprookjeshuisje van de heks uit ..Hans en Grietje". Het di ner voor dc vogels leek ook net een sprookje, maar toch was alles in en om het huisje van de boswachter echt. Irmezonden mededeling Dat was het, wat het dwars zat. Jammer, dat er bij Frank geen piano was, dacht hij. Hij kan het zo grijpen, die vierklank, die terstond weer in hem natrilde, wanneer het beeld van de or ganist terug kwam. Dat accoord moest iets bete kenen. En aat instrument ook, waarmee het vast gezet kon worden. Maar als hij lang wachtte zou de klank vervaagd zijn. Zou hij dan toch maar wachten? Maar het accoord was de missie van de organist, de boodschap, die zijn verstij vende handen nog vertolkt hadden. Peter richtte zich" op; hij vreesde, dat zijn fan tasie hem te ver zou meenemen. Hij zag Frank, met ernstig gezicht achter de rookkolom van zijn kromme pijp; hij zag de boeken in de kasten, rondom, de muziekwerken op het ronde ta feltje: Ossiefski's boeken. Ossiefski! Wie was hij? Een kunstzinnig man als hij kon niet zo'n verschrikkelijk accoord mee nemen naar de andere wereld. Was hier maar een piano. Hij moest weg; van Frank en Karin en de kinderen, uit Axen. Hij werd hier te on rustig. Peter had zijn besluit genomen. Zijn vacantie in Axen was voorbij. HOOFDSTUK V Waarin Peter niet alles vertelt De zon had haar ronde al weer bijna gelopen, toen Peter de volgende dag in Amsterdam aan kwam. Op de Westermarkt leverde hij wederom slag. Ditmaal ging het initiatief van hem zelf uit en werden er geen vuurwapenen gebruikt: Peter trachtte uit de tram te komen. Het lukte ook en de Westertoren verwelkomde hem met vrolijk earillongebabbel, toen hij weer de lucht van zijn oude gracht inademde. Peter was tevreden en de honderd stappen van de tramhalte naar zijn huis wandelend, verheugde hij zich in alle gemeenplaatsen van liefde en trouw, die ieder Amsterdammer zegt of denkt, wanneer hij maar één dag uit zijn stad is wegge weest. Huizen bogen zich nog meer voorover om hem goedendag te zeggen, toen hij langs kwam. en de rottende lucht van het water, dat de zon de gehele middag had warm gestoofd, snoof Peter met welbehagen op. Juffrouw Spoor begroette hem uitbundig. Peter was haar meest geliefde commensaal; hij be woonde haar twee mooiste kamers en had daar bij als privilege het alleenrecht van de tuin. „Ik wist, dat U vandaag komen zou," riep ze triomfantelijk. ..Hoe dat dan?" Peter was werkelijk verbaasd. Hij dacht eerst over vijf dagen verwacht te wor den. „Er zit al een paar uur een meneer op U te wachten en die zei. dat U op weg naar huis was. Maar U had het mij best eens kunnen schrij ven." pruilde ze, „dan had ik een carbonaadje voor U gekocht cn vanmiddag zijn dc slagers dicht, weet U Peter luisterde niet meer naar haar; hij was te zeer verdiept in het probleem, wie zijn bezoe ker was en hoe hij van zijn vertrek uit Axen had kunnen weten. „Is de krant er al?" vroeg hij eensklaps. „Zal eens even kijken." zei juffrouw Spoor en zij waggelde naar de voordeur. De krant was er en Peter haastte zich over de koppen heen. Niets, maar dan ook geen enkele letter over de gebeur tenissen in Axen. Nu begreep hij er nog minder van. „Geen krantenman?", vroeg hij en wees met zijn duim de trap op, in de richting van de kamers. „Gunst nee, meneer. Hij ziet er fatsoenlijk uit, een echte heer met een grijze gleufhoed en ge poetste schoenen Peter keek schuldig naar zijn schoenen en juf frouw Spoor zag daar ook naar en zij bleven een ogenblik stil als in eerbiedige herdenking van de tijd, waarin ook deze neuzen glommen. „Ik zal 't morgen weer eens proberen", zuchtte de vrouw en toen sloop Peter de trap op. Met een ruk duwde hij de deur open. De man, die voor zijn boekenkast stond, schrok op en wendde zich naar Peter. Zij namen elkaar op en toen begon de vreemde te spreken, terwijl Peter nog bleef staan, de deurknop in de hand. „Neemt U mij niet kwalijk „Volstrekt niet," zei Peter, die nu binnen kwam. „Gaat gerust Uw gang. Interessante boe ken niet? U vindt daar ergens op de derde plank in de linkerkant nog een merkwaardig werkje over etikette. 't Is wel uit de late achttiende eeuw, maar toen wisten onze voorouders zich hier en daar ook wel te gedragen." De vreemde trok de wenkbrauwen samen. „U laat mij niet aan het woord komen", sprak hij. Anders had ik mij reeds aan U voorgesteld en U van de reden van mijn komst verwittigd, zo mede mijn verontschuldigingen aangeboden over de weinig correcte wijze, waarop ik U een on derhoud meende te moeten afdwingen." „Subliem!" riep Peter bewonderend uit en zijn ogen schitterden. „Pardon?" „Voortreffelijk! U spreekt alsof het gedrukt is, zo uit het boek. U houdt zeker van de Neder landse taal? Of is Uw naam soms De Vries en Te Winkel?" „Zeker, zeker." sprak de ander onthutst. „Neen. natuurlijk niet. Ik ben Cressiks van de Inlichtingendienst En U bent toch dr. Peter Munnik?" (Wordt vervolgd) Maar nog voor de boswachter en Jan Peter zich achter de gordijnen konden verbergen, waren er al tien vogels met dc maaltijd begonnen. Alles wat veertjes had kwam aangevlogenJan Peter werd er stil van. Hij had er geen flauw idee van gehad, dat zoveel vogels zo vlug boterhammen konden verwerkenToen er nog een paar onverzadigde dc laatste kruimels zaten weg te pikken, vond dc boswachter het tijd om naar de stad tc gaan. „Jammer" dacht Jan Peter. Hij zou nog best eens terug willen ko men. Het leek wel of de boswach ter zijn gedachten had geraden. „Als je zin hebt, dan kom je me nog maar eens opzoeken, baasje. Ik zou je nog wel veel meer van de dieren kunnen vertellen, maar daar is nu geen tijd meer voor." Jan Peter's ogen straalden. Bui ten was het gaan sneeuwen. De boswachter zette hem in de huifkar, die hen naar de stad zou brengen. Onderweg dacht Jan Pe ter niet aan de straf, die hij thuis zou krijgen, voor zyn weglopen en hij vond het heel gewoon, dat zijn ouders het wel goed zouden vin den, als hij nog eens een keer naar de boswachter zou gaan. Gelukkig had de slimme boswachter, die de vader van Jan Peter heel goed kende, de ouders van de jongen al opgebeld, dat hun zoon een poosje bij hem op bezoek was. De straf viel gelukkig nog al mee. Jan Peter moest meteen naar bed. En daar dacht hij nog eens over de heerlijke middag na. Nog steeds zag hij het vriendelijke ge zicht van de boswachter, die wel een Kerstmannetje leekZo kwam voor Jan Peter het einde van een onvergetelijke dag voor Kerstmis. Tante Ans. Ingezonden mededeling De Professor doceerde ..Einstein" Relatief, dat de dingen zo klein zijn Doch sprak hy „groots" Is toch wel „Tip van Bootz" En 't gehoor, riep In koor: „Laat 'ie fijn zijn /lil.T.Wl Inz. Hr N. v. d. W.. A'dam ontv. 1 fl. TIP Hedenavond HILVERSUM I: 19.30 Voor de jeugd; 19.40 Jeugdnws; 19.45 Reg uitz; 20.— Nws; 20.15 En nu oké; 21.15 Soc commentaar- 21.50 Week end orkest; 22.— Luisterspel: Adrt- aan en Oliver; 22.30 Ramblers; 23.— Nws; 23.15 Hobbyhoek; 23.30 Piano orgel. HILV. II: 10.20 Omroepkamerork.: 19 45 Banden, die binden; 19.55 BBC ork; 20.Nws; 20.12 Gewone man; 20.30 Lichtbaken; 21.— En morgen is het Zondag: 21.40 Koets vol ver halen! 22.— Grpl; 22.10 Weekend serenade: 22.40 Van Rooyens; 22.45 Gebed; 23.— Nws: 23.15 Radio Philh Orkest. Morgen HILVERSUM I: 8.— Nws- 8 18 Zingende torens; 8.30 Platteland; 8.40 Barcarole; 9.12 Sport; 9.15 Men vraagt: 9.45 Geest leven; 10.— Zon dagshalfuur: 10.30 Kerkdienst; 11.45 Tot het hart van het volk; 12— Fan farecorps; 12.30 Zondagsclub: 12.40 Deventer klein a Capella koor; 13.— Nws; 13.15 Les Gars de Paris- 13.50 Spoorwegen; 14.— Grpl; 14.05 Boe kenhalfuur; 14.30 Kamerork; 15.30 Filmpraatje; 15.45 Skymaster's; 17 Gesprekken met middenstanders; 17.20 Een gedicht; 17.30 Avonturen van Ome Keesje; 17.50 Sport; 18. Nws; 18.15 Meisjeskoor; 18.30 Strijd krachten; 19.Radiolympus; 19.30 Stradiva Sextet; 20.Nws; 20.05 Reportage: 20.15 Radiophilharm ork; 2145 Allerlei; 21.50 Paul Vlaanderen; 22.25 Wim lbo American Scrapbook; 23— Nws; 23.15 Grpl. HILVERSUM II: 8.— Nws; 8.15 Grpl; 8.30 Kerkdienst; 9.30 Nws; Franse dag; 9.45 Marseillaise; 9.48 9.48 Kardinal; 9.58 Inleiding Hoog mis; 10.Hoogmis; 11.Straats burg en de Franse kerken; 11.15 Conc Kathedraal van Straatsburg; 11.30 Kamermuz; 12.Klankbeeld: Dag uit het leven van de familie Durantin; 12.30 Petit Fours;; 12.45 Frankrijk-Nederland-Europa; 13. Nws; 13.15 Franse volkslied; 13.45 Franse litteratuur; 14.Symph ork; 14.30 Muziek in Frankrijk; 15.30 Frankrijk land van wijn en parfum, klankbeeld; 16.Franse ballet; 16.30 Geest, herleving in Frankrijk; 17. Kerkdienst: 18.30 Na de kerkdienst; 19.— Psalmen van Sweelinck; 19.15 Ds Straatsma; 19.30 Nws, weer; 19.45 Lourdes. kruispunt der naties; 20.15 Luisterspel: De Reputatie Fabri kant; 21.30 Opera comique „Louise"; 22.15 Sport in Frankrijk; 22.30 Nws; 22.45 Avondgebed; 23.Variété; 23.55 Slotwoord prof. Kors; 23 57 Franse en Nederl Volkslied. Maandag MAANDAG 22 DECEMBER 1947 HILVERSUM I: 7.— Nws; 715 Gymn; 7.30 Lond Palladium ork; 8.Nws; 8.15 Engels conc; 8.45 Gr pl: 9.15 Morgenwijding; 9.30 Grpl; 9.45 Arb vit; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Albert Sandler cn zijn or kest; 11.Op de uitkijk; 11.15 Piano recital; 11.30 Sopraan en Bariton; 12.Lyra trio; 12.30 Week- praatje; 12.33 In 't Spionnetje; 12.38 Flora klanken; 13.Nws: 13.15 Sky- masters; 13.50 Licht orgelconc; 14.20 Wat gaat er om in de wereld14.35 Piano; 15.Bonbonnière; 16.15 Me neer en kioskjuffrouw; 16.30 Cause rie: Spaanse muziek; 17.15 Viool; 17.30 Hoort zegt het voort; 17.45 Reg uitzending: 18.Ray Ventura; 18.30 Strijdkrachten. HILVERSUM II: 7.— Nws; 7.15 Reveille; 7.45 Woord voor de dag; 8_ Nws; 8.15 Gewijde muz; 9 Yehudi Menuhin; 9.15 Ziekenbe zoek; 9 35 Licht klassiek morgen- conc; 10.30 Morgendienst; 11.— Fluit; 11.45 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.35 Pianorecital; 12.— Dolf van der Linden; 12.30 Weer; 12.33 Zang; 13.Nws; 13.15 Mando- linata; 13.45 Pianoduo; 14.Vacan- tievertelling; 14.30 Musette ork: 15.20 Viool, hoorn, piano; 16.Advents- wijding; 17— Kleuterklokje klin gelt; 17.15 Amsterdams vocaal kwar tet; 17.45 Vijf Zapakaras; 18.15 Sport; 18.30 RaveL z>iano cyclus,

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 4