Als men een konijn geslacht heeft... Jan Thomee, Phomme canon van weleer Bizonia één Trizonia SCHUDT UW LEVER WAKKER Militaire orkesten uit verschillende landen Bout zorgvuldig onderzoeken Toepassing van de woonruimtewet Begraafrechten TUINKALENDER Dinsdag 23 December 1947 3 Op 57-jarige leeftijd speelde hij nog in competitiewedstrijden Schoot eens de deklat in twee Daar aan een van de mooiste grachten welkt Delft rijk is, staat een voornaam huis. Aan de gevel van dat huis prijkt een bescheiden naamplaat, waaruit blijkt dat hier een arts z'n praktijk uitoefent. Maar uit niets blijkt verder dat deze arts eens behoorde tot een van onze meest prominente voet balfiguren, die ons kleine, sportie ve landje, heeft voort gebracht. Nederland heeft vele van deze spelers gekend en het spreekt van zelf dat ook vele van hen reeds lang vergeten zijn. Hun namen zeggen soms niets meer. Nooit van gehoord! zult U misschien zeggen, als wij er enkelen aan de vergetel heid zouden prijsgeven. Maar er zijn er ook bij die tot half legen darische figuren zijn geworden, die men zich nog levendig herinnert, hoe lang het ook geleden mocht zijn, dat zij ons door hun geraffi neerd en technisch knap spel in vervoering brachten. Eén van deze figuren is dr. Jan Thomee, die daar in Delft, thans en reeds sinds vele jaren, op rustige wijze, zijn drukke dokterspraktijk uitoefent. Still going strong Men ziet het hem niet aan dat hij de zes kruisjes al gepasseerd is en men zou hem graag tien jaar jonger geven. Toch liep hij in 1944 nog lustig achter de bal aan te sjouwen. Jan Thomee was in zijn tijd een markante verschijning op de voetbalvelden. Ons voe'bal kende in de jaren, toen het in opkomst was, vele goe de voorwaartsspelers, zoals een Mannus Francken, een Jan Vos, een Dé Kessler, een Snethlager, een Welcker, om maar enkele van deze grote mannen, die nog in onze brein rond spoken, te noemen. Dr. Thomee was er ook een van en stond bekend als een sportief speler, maar nog meer om zijn kei hard schot. Wie harder schoot? Jan Thomee, Huug de Groot of Willem Hesselink? Men is het er nog niet over eens en nog steeds is.het een onderwerp van de gesprekken, wanneer oude voetbalrotten, die deze drie spelers in hun glorietijd zagen, nog eens herinneringen op halen. Maar één ding staat vast: de „Delftse Jan" zoals hij in voet balkringen werd genoemd en nie mand anders was bij de Belgen ge vreesd, hij was het die zij de ere naam van „Thomme canon" gaven. Tal van doelverdedigers hebben hiervan nog minder prettige herin neringen. Gebroken handbeentjes van keepers, die Jan tegenover zich kreeg, behoorden niet tot de zeldzaamheden en was het niet Jan Thomee die in een wedstrijd de deklat pardoes middendoor schoot? En trapte hij niet in een wedstrijd tegen België uit een strafschop, de bal dwars door het net heen, hetgeen mogelijk ten dele aan de kwaliteit van het net, maar toch stellig ook aan het enor- Spiegel der wereld me schot van de Concordia-speler moest worden toegeschreven. Een week na dit ongewone doel punt moest Thomee met zijn club in Utrecht tegen U.V.V. spelen. Een daar woonachtig neefje, later eveneens een bekend voetballer geworden, haalde hem van de trein en vertelde hem vertrouwelijk, dat hij zijn vriendjes beloofd had, dat zijn oom Jan Thomee ook tegen U.V.V. de bal eens door het net zou knallen. Gelukkig behoef de Jan tegenover zijn familie niet in gebreke te blijven. Het veld werd.... afgekeurd! De Delftse medicus was niet zo'n groot tacticus als b.v. een Francken of een Vos. Hij was ech ter een scherpschutter van groot formaat er met zijn linkerbeen maakte hij talloze doelpunten. Daarnaast was hij een buitenge woon populair speler en iedereen zag graag deze forse, nogal gezette figuur (steeds met Zijn shirt over zijn broek heen) over het voetbal veld rennen. Zestien maal in de oranjetrui Zestienmaal, in de periode van 1908 tot 1912 droeg hij de Oranje trui. Hij kwam voor het eerst voor de nationale ploeg uit op 21 Dec. 1907 in de ongelukkige wedstrijd te Darlington die wij met 12-2 verlo ren en waar Cas Ruffelse de beide doelpunten scoorde. Voor het laatst speelde hij als internationaal op 28 April 1912 te Dordrecht tegen België, die ons een 4-3 zege bracht. Maar daarmee was zijn loopbaan niet ten einde! Hij heeft zeker nog meer dan vijf en twintig jaar voor Concordia gespeeld. Toen hij al lang een gevestigd medicus was. kwam hij nog geregeld uit voor een der lagere elftallen van zijn oude club en zelfs op 57-jarige Jan Thomee maakte zijn entree in het Nederlands elftal bij de wedstrijd tegen Engeland op 21 Dcc, 1907 in Darlington. Het werd een 122 nederlaag. Hierboven het elftal. Staande: Scheidsrechter Farrcll. Hci/ting, de Korvcr, La Chapelle, Stom. Dolf Kessler. Ottcn en grensrechter v. d. Berg. Zittend: Welcker, SnethlagcRuffelse, Thomee en Dozy baan. Dat was de wedstrijd tegen Duitsland op 24 April 1910 te Arnhem. De kracht van het Duitse voetbal was hier vrijwel onbekend. Men rekende op een gemakkelijke zege, maar zag tot zijn schrik de gasten er uiterst snel en fors spel ontplooien en met rust stonden de Duitsers met 2-1 voor. Duizenden postduiven werden opgelaten radio was er nog niet en de tele foon werkte op Zondagen zeer ge brekkig om het verheugende nieuws naar de Heimat te brengen. In de tweede helft speelden wij veel beter en twee verre schoten van mijn linkervoet ik speelde tussen Mannus Francken en Deetje Kessler in zette de achterstand om in een voorsprong. Wij wonnen tenslotte met 4-2. En dan niet te vergeten de 2-1 zege op 10 Maart 1912 in Antwer pen op de „Rode Duivels". We hadden een allesbehalve sterke achterhoede, bestaande uit Valken burg van H B S. en Bronger V.U.C. Maar in het doel stond een reus: Just Göbel! Deze had een schier bovenmenselijke taak te vervullen, maar werd slechts éénmaal gepas seerd. Twve knallen van mijn voet troffen weer doel en zo wonnen wij toch nog met 2-1. Deze populaire Delftenaar, die de sport en niet alleen voetbal maar ook tennis, zwemmen, hockey, schaatsenrijden en wan dalen op geestdriftige, doch wel overwogen wijze beoefend heeft, is thans nog de bezielende figuur van het 61-jarige Concordia. Moge hij dit voor zijn club nog lang blijven. O udint er nationaal dr. Jan Thomee leeftijd huppelde hij nog over het groene veld en toonde hij nog menig maal in de derde en vierde klasse, zijn mannetje te kunnen staan. Af en toe herinnerden zelfs zijn knallen van schoten nog aan „l'homme canon" van weleer. „De merkwaardigste wedstrijd?" Natuurlijk diept dr. Thomee aller-t' eerst uit zijn internationale loop- NU de Conferentie van Londen mislukt is. komt de vraag aan de orde: wat gaat er nu met Duits land gebeuren? Of wil men de for mulering van dezelfde vraag in iets bescheidener en tegelijk wat meer concrete vorm: zal er een afzonder lijke Westduitse staat in het leven geroepen worden? Dit is inderdaad een van de kwes ties. die in de allernaaste toekomst aan de orde zullen (moeten) komen tussen de U.S.A., Engeland en Frankrijk. Het gaat hierbij om ver schillende dingen. In de eerste plaats is men in Lon den niet zo geporteerd voor het doen van deze stap als in de U.S.A. Men ziet er daar tegen op, om de breuk met de Sowjetunle zo defini tief te maken en de overeenkomst van Potsdam zo nadrukkelijk naai de prullemand te verwijzen. Aan de andere kant echter ontkomt men er niet aan de realiteit. Het onlangs getroffen accoord met de U.S.A. over de financiering van „Bizonia" is trouwens zo uitgevallen,- dat de Britse regering niet anders kan doen dan de Amerikanen een zeer grote, zo niet de grootste zeggen schap in het beheer van de verenig de Brits-Amerikaanse zone toezeg gen. A Voor Frankrijk lig! de zaak in een ander vlak. Het zal zijn zone van Duitsland bij Bizonia moeten voegen, waardoor „Trizonia", dat is een Westduitse staat, kan ontstaan. Daartoe is het ongetwijfeld wel be reid. maar... op zekere voorwaar den. De eerste van die voorwaarden, de economische aansluiting van het Saargebied, is in feite reeds ver vuld. Londen en Washington heb ben trouwens hiervoor hun toe stemming-ook al gegeven; de enige, die dit tot dusver had nagelaten, was de Sowjetunie. TV/TEER moeilijkheden zal echter 1VA de kwestie van het Roerge bied op leveren. Dit is voor Frank rijk een probleem met twee kanten, die elkaar gedeeltelijk, maar toch niet helemaal dekken: Frankrijk wenst zekerheid omtrent kolenle- veranties uit het Roerbekken en het wenst garanties, dat de herleving van de Duitse zware industrie niet tot een gevaar voor zijn (Frank- rijks) veiligheid kan worden. Over het Franse verlangen naar kolen en grondstoffen zullen de Drie het wel eens kunnen worden, al is het een feit, dat men in Washington en Londen de produc tiviteit van het Roergebied vooral ook ziet in verband met de behoef ten van alle zestien deelnemers aan het plan-Marshall. Frankrijk zelf zal echter het ac cent vooral leggen precies als het dit in en na 1919 gedaan heeft op zijn veiligheid. In hoever het daarbij een eigen aandeel in (de controle op) het beheer van het Roergebied zal kunnen doordrijven, is een open vraag: wij verwachten "niet, dat de Fransen dit in de te genwoordige situatie zal lukken. l\/[AAR er is, naar wil reden heb- 1VA ben om aan te nemen, een an der plan in de maak. dat aan Frank- rijks gerechtvaardige verlangens naar veiligheid tegen een herlevend (West-)Duitsland tegemoet komt. Het voorstel, door Byrnes indertijd bp de Grote Vier ingediend en dat ook op de agenda van de Londense Conferentie prijkte om te komen tot een Pact van Vier, dat Europa tc- Êen een eventuele agressie van •uitsland zou beschermen, zou zon der veel moeite omgewerkt kunnen worden tot een garantie van do Verenigde Staten en Engeland aan Frankrijk. Met andere woorden Frankrijk krijgt thans een soortge- Hlke garantie als indertijd in 1919 met dit verschil, dat toen de zeer isolationistische Senaat van de U.S.A. haar niet heeft geratificeerd, waarop ook Engeland zich terug trok en dat n u alk? aanleiding is om te verwachten, dat er van de zijde van Washington en Londen geen moeilijkheden achteraf zullen worden gemaakt. De Franse regering heeft, naar het schijnt, reeds laten weten, dat zij een dergelijke garantie voldoen de zou achten en wat in dezen niet minder belangrijk is ook generaal De Gaulle zou zich in be ginsel accoord hebben verklaard. Wanneer dit allemaal zo is, dan is er alle aanleiding om te verwach ten, dat de besprekingen over de oprichting van Trizonia (officiële Engelse kringen spreken bii voor keur niet over een Westduitse staat!) heel spoedig zullen begin nen. Dit is trouwens ook gewenst, zowel met het oog op het plan- Marshall als om een eventuele Russische actie voor te zijn. Wat dit laatste betreft, het op treden van de Russische autoritei ten tegen de C.D.U. •■bewijst reeds, dat de teugels in de Oostelijke zone van Duitsland nog weer worden aangetrokken. Het Museum voor Schone Kun sten te Antwerpen heeft te New York een in olieverf uitgevoerde schets van Rubens aangekocht. Het betreft een ontwerp voor zijn schil derstok „De Triompf van Rome". Onder zeer grote belangstelling heeft de Haagse schilder Antoon van Welie zijn tachtigste verjaar dag gevierd. Krijgsgevangenen-post per V 1 in 1944 Toen in de maanden rond de jaar wisseling 1944. 45 vooral in de nacht het onheilspellend geronk van de V 1-projectielen de lucht vervulde, zal wel niemand van ons vermoed hebben, dat behalve voor het bren gen van schrik en ontsteltenis en 't toebrengen van zo groot mogelijke schade, deze vliegende bommen tevens gebruikt werden als raket postvliegtuigen. Wat was namelijk het geval? Tegen het eind van 1944 ontving een aantal Engelse krijgsgevangenen in Duitse hospitalen tot hun verras sing een extra-briefformulier, waar op zij in verband met de komende Kerstdagen, een bericht naar huis zouden kunnen zenden. Hun werd medegedeeld, dat de brieven door middel van 't Roode Kruis de plaats van bestemming zouden bereiken. Langs fotografische weg werden daarna copieën gemaakt van klei ner formaat, die, tezamen met een getypte copie van de betreffende brief en een aanwijzing voor de eventuele vinder beide eveneens in het formaat van de foto-copic van de brif weer in zwarte en rode kleuren werden gereproduceerd op uiterst dunne blaadjes papier, die als kop het opschrift „V 1 P.O.W. Post" droegen. Het formaat van deze blaadjes was ca. 5x8 cm. Het meest in het oog lopend op deze blaadjes was wel het volgende verzoek: „De vinder wordt verzocht, de hierbij gaande brieven uit te knippen of over te schrijven en ze aan het aan gegeven adres te zenden". Bij de pogingen, om de Britse oorlogsindustrie door middel van robot-bommen te desorganiseren, was het gebied van Manches ter tot aan het eind van 1914 tamelijk gespaard gebleven, maar op de avonden, die aan Kerstmis voor afgingen, werd door de Luftwaffe geexperimenteerd met V 1-projec- tielen, die verder droegen dan het normale bereik en het waren deze vliegende bommen, welke in het ge bied van Manchester terecht kwa men, voorzien van een tamelijk kleine houder, die automatisch enige seconden, voordat het projec tief naar de aarde werd gedirigeerd, explodeerde, waardoor binnen de omtrek van een mijl rond de explo sie, enige duizenden „Christmas- greetings" naar beneden dwarrelden. De rest was eenvoudig. De gehei me agenten bii de Britse Posterijen, die bij voorbaat door de Nazi's voor zien waren van de adressen der krijgsgevangenen, hadden niet an ders te doen, dan er op te letten, vanwaar grote massa's post kwamen en een der gestelde doelen, het ver zamelen van gegevens omtrent draagwijdte en richting, was bereikt. Het overige zou wel volgen. Deze tot in de perfectie uitgedach te krijgslist werd echter door de waakzaamheid van de betreffende autoriteiten in Engeland een bittere teleurstelling voor de heren in Ber lijn, als men nagaat, dat als resul taat van intensief speuren gedurende 2 jaar, niet meer dan 30 blaadjes en 4 miniatuur-exemplaren van 't tijd schrift „Signal" werden teruggevon den. De rest was door de bezorgde en immer zwijgende veiligheidsin stanties vernietigd. D. E. J. MULDER. Op initiatief van de directeur van de Kon. Mil. Kapel (le luit. Rocus van Yperen) zal onder auspiciën van „Ons Leger" en in samenwer king met het Haagse Jubileumco mité een internationaal militair muziekfestival georganiseerd wor den. Voor dit festival dat in de maand Augustus gehouden wordt, zullen de eerste militaire orkesten uit verschillende landen in Europa en Amerika aangeschreven worden, o.a. de „Garde Répiiblicain" en de „Guides". Enkele van deze orkesten hebben een bezetting van 100 man met een veertigtal tambours en pij pers. Behalve in de residentie zul len concerten en militaire shows gegeven worden in Rotterdam en Amsterdam en in andere grote ste den van ons land. Ook wordt in 's Gravenhage in het Zuiderpark een festival gehou den voor de 25 beste blaasorkesten uit het gehele land. Dit valt even eens in Augustus '48. Bij het slachten van konijnen doet de eigenaar vaak ontstellende ont dekkingen. Het dier blijkt dan namelijk inwendig afwijkingen te ver tonen welke de leek niet thuis kan brengen en die vaak op hem een vrij alarmerende indruk maken. Onwillekeurig vraagt men zich af of het vlees nu wel geschikt is om gegeten te worden, dan wel of men het met beter kan vernietigen, iets waartoe men niet zo gauw komt. Wij zullen pogen hieromtrent enige voorlichting te geven. I n het algemeen kan men wel zeg- -"■gen, dat de meeste konijnenziektcn voor de mens niet gevaarlijk zijn, dat is tenminste al een troost. Ech ter, en dat is van veel belang, het dier moet bij het leven en ook vlak voor het slachten «een goed gezonde indruk gemaakt hebben. Heeft het dat niet. dan is oppassen de bood schap, want dan bestaat er kans dat men voor onaangename verrassingen kan komen te staan. Natuurlijk dient men steeds van het principe uit te gaan dat men organen en delen welke op de een of andere manier afwijkingen ver tonen, niet moet eten, zelfs niet ge kookt. Een veel voorkomend verschijnsel bij konijnen is de aanwezigheid in de buikholte van met vocht gevulde blaasjes. Deze blaasjes komen zowel los hangend in de buikwand als tus sen de darmen en aan de lever voor. Er kunnen vaak een zeer groot aan tal van in het dier aanwezig zijn. Blaaswormen Hoewel dit alles een zeer alarme rende indruk maakt, heeft het ech ter niets om het lijf. De blaasjes zijn namelijk niets anders dan blaas wormen. een tussenworm van een bepaalde lintwormsoort. Ook dit klinkt erg gevaarlijk, maar.... deze blaaswormen zijn niet gevaarlijk voor de mens en zijn alleen besmet telijk voor honden en soms voor katten. Daar vandaan dan ook dat men bij de aanwezigheid van der gelijke blaasjes er vooral voor op moet passen dat deze niet onder het bereik van honden en katten komen. Vernietig ze door verbranden en de organen welke er mede begroeid zijn eveneens. Vaak ziet men ook dat de konij nenlever doorgroeid is met grijze plekjes van verschillende grootte Soms is het zo erg dat de lever zijn natuurlijke kleur geheel verloren heeft en meer grijsachtig geworden is. In de regel heeft dit weinig te betekenen, daar de hier boven be schreven veranderingen een gevolg zijn van de aanwezigheid van bij konijnen zeer veelvuldig voorko mende parasieten, welke hun ver blijfplaats irl darm en lever hebben. Deze zijn echter voor de mens niet besmettelijk. Natuurlijk is veran derde lever niet bruikbaar en dient men die te vernietigen. Rauw voe ren aan honden en katten fs gevaar lijk met het oog op mogelijke be. smetting. Opletten Daar échter bij konijnen ook min der onschuldige aandoeningen kun- Jongelui, we knutselen een Kerstlantaarn! Op de foto zien we een alleraar digst Kerstlantaarntje. Het lijkt erg ingewikkeld, maar als we naar de werktekening kijken is er op eens niet erg veel meer aan! De gebroken lijnen moeten we allemaal vouwen. De stippellijnen moeten we in halve cm. verdelen. De lijn DE verdelen we in 18 halve cm. en we krijgen in het to taal 18 maal de lijn FG. Zo doen we ook met de overige vijf vak jes. Bij het vouwen van de lipjes beginnen we met het lipje, dat het dichtst bij de lijn A ligt. De vol gende vouwen we niet, dan weer wel enz. Als we alles geknipt en gevouwen hebben, plakken we aan de binnenkant doorzichtig rood papier. Een reepje papier van 10 cm. lang en 1 cm. breed gebruiken we om de uiteinden aan elkaar te verbinden. Aan moeder vragen -e een onderzetje van edn wijnglas, of een dekseltje en een kaars. En als je dan op Kerstavond het kaarsje in het lantaarntje aan steekt, dan zie je, dat je één van de mooiste lantaarns hebt ge maakt, die je je maar bedenken kunt. Jongelui veel plezier bij het knutselen en twee heel gezellige Kerstdagen. TANTE ANS. nen voorkomen welke soortgelijke veranderingen in de lever kunnen geven, is oppassen met het vlees de boodschap. Dit is in het laatste ge val echter heel goed bruikbaar wan neer bet maar voldoende lang ge kookt. of gebraden is. Mogelijk aan wezige schadelijke bestanddelen worden dan door de hitte onschade lijk gemaakt. Wat die inwerking van de hitte betreft, dient men er wel om tc denken, dat vlees de warmte slecht geleidt en dat het dus vrij slang duurt, alvorens de dikke stukken in liet midden voldoende warm gewor den zijn. Controleer daarom het vlees voor het gebruik door te dikke stukken door tc snijden en te zien of het ook in het inwendige wit geworden Is. Nu kan men dergelijke dieren wel dat met intensief koken of braden alle gevaar te bezweren is. Er zijn verschillende gevallen waarbij op passen altijd geboden is en dat is bij vlees van zieke of gestorven dieren. Dit vlees is veel gevoeliger voor al lerlei infecties en daarom dient men er voorzichtig mede te zijn. Nu kan men dergelijke deren wel weg gooien, maar dit is in vele ge vallen niet nodg en daar het hier voedsel van hoge voedingswaarde betreft is dat in deze tijd zeker niet verantwoord. Men kan zich daarom beter met het geslachte dier plus de organen natuurlijk wenden tot de plaatselijke keuringsdienst voor vee en vlees al waar men hetzij direct, hetzij na een ingesteld bacteriologisch onderzoek U kan mededelen of het dier ge schikt voor de consumptie is of niet. Door zo te handelen bewandelt men de veilige weg, terwijl een nodeloos vernietigen van waardevol voedsel voorkomen wordt Nadruk verboden. B. en W. schrijven o.m. aan de raad Zoals wij reeds meedeelden. Is thans ook uw raad door de on 1 October j.l. in werking getreden woonruimtewet 1947, bij de woon ruimte-distributie ingeschakeld. Zo schrijft deze wet in artikel 4 voor, dat de gemeenteraad binnen drie maanden na haar inwerking treding regelen moet vaststellen voor de toepassing van artikel 1 dier wet. Deze regelen vinden geen toepassing, indien en voor zover zulks met de van rijkswege gege ven voorschriften onverenigbaar is; Op deze grondslag en aansluiten de aan de in deze gemeente gegroei de praktijk, ls een ontwerp opge steld van de in artikel 4 der woon ruimtewet 1947 bedoelde regelen. B. en W. schrijven o.m. aan de raad: Op 1 Januari a.s. verstrijkt de verordening op de heffing en in vordering van rechten op de alge mene begraafplaatsen dezer ge meente. De ontwerp-verordening wijkt op enige punten af van de thans geldende bepalingen. Artikel 2, eerste lid. van de hui dige verordening opent de moge lijkheid om op de begraafplaats „Rusthof" het uitsluitend recht tot begraven in een langs een der pa den gelegen niet-gemetseld graf te verkrijgen voor a. onbepaalde tijd; b. 10 jaar; c meer dan 10 jaar, doch hoogstens 25 jaar. Voor het uitsluitend recht tot be graven in een in het bos gelegen niet-gemetseld graf zijn de bedra gen van 500.en 75.terug gebracht tot onderscheidenlijk 250 50.Tevens wordt hierdoor voorkomen, dat cle graven langs de paden te snel zouden zijn uitgege ven en op de duur tussen de pa den een naar verhouding grote oppervlakte ongebruikt blijft. Bij de wijziging van de verorde ning in December van het vorige jaar is het recht voor onderhoud van een grafsteen, geplaatst op een huurgraf, gebracht van ƒ1.op 5.per m2 oppervlakte. Bij nadere overweging komt het ons juister voor dit bedrag te stellen op 2.50. KERKNIEUWS Ned. Hen'. Kerk. Beroepen te Doe- tinchem (4de pred. pl.) W. G. Over- bosch te Ressen te Yerseke (toez) Van Scheps. W. L. Heymans te Zou- telande (Z.) „Juist, maar laten wij gaan zitten en ter zake komen." En wandelend naar de grote fauteuils bij het raam, mompelde hij verder half tegen zich zelf, half tegen de ander, maar altijd zo. dat vreemden er zich door ergerden of in verwar ring geraakten. „Ziet U, ik ben volstrekt geen gastvrij mens. Laten wij het kort maken. Hoe eerder U weg bent, hoe liever het me is. Niet omdat U een onaangenaam mens bent, maar ik ben gewend als ik thuis kom mijn pantoffels aan te trekken; eerder voel ik mij niet plezierig. En zolang U er bent, kan ik dat niet doen." „Maar, laat U „Nee," weerde Peter af, zuchtend in de groot ste stoel zakkend. „Ik houd mijn schoenen aan. Maar begint U in hemelsnaam." „U bent in Axen geweest," sprak Cressik nu snel '..Vanmiddag kreeg ik een telefoontje of ik terstond naar Uw huis wilde gaan om U op te wachten en U die vragen, voor te leggen, die U in Axen gesteld zouden zijn, als U niet zo on verwachts was vertrokken." „Wat wilde U weten?" Cressik boog zich voorover en keek Peter on- derzoekehd aan: „Wat deed U in de woning van Ossiefski." „Ossiefski? Wit is dat?" deed Peter onnozel. „Dr. Munnik," sprak de ander indrukwekkend. „Zo komen wij nergens. U bent een allerwege geacht Nederlander, lector aan de universiteit in de Egyptologie „Neen, broeder, zover heb ik het nog niet ge bracht," viel Peter in de red. „Oud-Egyptische epigraphie. dat is mijn specialiteit, U weet wel, al die gekke hoedjes, slangetjes en vogeltjes, daarover vertel ik wat ieder al weet. De herrtel verhoedde, dat ik nog meer over Egypte moest kennen." „Dr. Munnik, laten wij nu even ernstig blijven, de zaak is werkelijk belangrijk. En U moet dan meteen maar weten, dat het ons bekend is, dat U in het huis van Ossiefski bent geweest." „Hoe dan?" „De koster heeft het ons bij zijn verhoor ver teld. Toen hij overrompeld werd, heeft hij U zien staan, met de handen in de lucht." „Zo, dat is niet mooi." „Nu doet de Nederlandse regering een drin gend beroep op Uw medewerking." „Waarom is dat alles nodig?", wilde Peter weten. „Dat is nodig!" De ander werd korzelig. „Ge looft U mij, dat ik hier niet kom. „Goed. goed." viel Peter in. „Maar U wilt het oude recept naschrijven van niets zelf vertellen en het slachtoffer tot zijn hemd uitvragen en -daarvoor ben ik veel te nieuwsgierig. U kunt mij veel meer vertellen, dan ik U." Cressik was opgesprongen. Ongeduldig vroeg hij: „Heeft U telefoon hier?" „Zult U allang op de piano gezien hebben in al die uren. dat U hier rondgespied hebt," merkte Peter droog op. „All right. U vertrouwt mij niet en dat is Uw goed recht en daarom gaan wij opbellen om U te overtuigen." „Wie?" „De minister-president." zei Cressik indruk wekkend en hij liep naar het toestel. Terwijl hij ermee in de weer was, ging Peter naar de deur en riep naar beneden: „Juffrouw Spoor. Spoooooorrr. Is er koffie?" Zij kwam door de gang aanhollen. „Stil toch. mijnheer Peter. Niet zo hard. De Nieuwe Juffrouw heeft hoofdpijn." „Nieuwe juffrouw? Wat nieuwe Juffrouw." -Onze nieuwe«huisgenotc. mijnheer Peter." „Wat? Een vrouw in huis! En die woont zeker onder mij. Maar juffrouw Spoor, lelijke Spoor, daar had ik toch in gekend moeten worden. Zo ben ik twee dagen weg of „Dr Munnik!" riep Cressik binnen. „Hier komt JJcn Haag! Peter trok zich terug, onder de indruk van juffrouw Spoors mededeling. „Ja zeker, excellentie," hoorde Peter zeggen. „Dr Munnik.... ja. excellentie. Peter Munnik, de lector.... juist. Ik zou het zeer op prijs stel len, indien U hem door de telefoon even wilde spreken en ons van zijn medewerking kon ver zekeren.... juist, excellentie, voor die affaire bij Axen.... hier komt dr. Munnik dan...." En Peter werd de hoorn overhandigd. „Hier is de minister-president aan de tele foon, dr. Munnik!" Toen kreeg de heer Cressik dé schok in zijn nog jonge, welverzorgde leven, want hij hoorde Peter zeggen: „Zo. oude sok.... ja dit is Peter.... dank je nanSfJliT DatJij daar n°S zit in Den Haag. i-iacht dat je allang gewipt zou zijn. Wat? Je schijnt even taai als die mummies van mij! ja. inderdaad, maar smakelijker, laten we hopen die mummies kun je werkeliik niet meer gaai' krijgen.. neen, de heer Cressik hoort deze woorden niet Ik heb hem een pot was gegeven om er mee zijn oren dicht te stoppenzou een bittere ontgoocheling voor hem zijn. ja, ik vecht voor je prestige; verdien je ook wel. nu je alle records slaat op je groene stoel. Maar ik moet deze telefoon betalen, dus maak ik het kort. Wat wou je van me?Axen ja daar was ik, bij Frank.... Mertens. juist. Je kent hem nog wel. Cressik te vertrouwen -goed dan, omdat jij het bent. Groeten aan Miems." Ingezonden mededeling en u ruit V morgen» weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, liet bcdcrlt. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die liter gal op te wekken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. "CARTER7^ 1 U-VtRPiuems, Prijzencommissie meldt! In verband met de komende feestdagen zal de prijzencommissie te Amersfoort op Maandag 29 De cember 1947 geen spreekuur hou den. Het eerstvolgende spreekuur zal dus weer zijn op Maandag 5 Januari 1948 tussen 19 en 20 uur ten stadhuize, Wcstsingcl 43. Tevens maakt de prijzencommis sie bekend, dat bij haar secretares se (adres: kamer 8 stadhuis, West singel 43) gratis verkrijgbaar is 'n brochure, waarin de bepalingen be treffende de gewijzigde regeling voor huurbepaling van woningen, waarvan de hoofdhuurder gele genheid verschaft tot medebewo- ning, welke regeling 1 Februari 1948 in werking treedt, uitvoerig wordt behandeld. Radio-programma Hedenavond HILVERSUM I. - 19- Klokje van 7 uur; 19.05 Bernard Person; 19.15 Ere zij God in de hoge; 19.45 Reg. uitz.: 20.— Nws; 20.05 Met de microfoon bij; 20.15 Musicorda- 21.— Fragment uit het leven van Kazan, de wolfshond, voordr.; 2120 Con tact; 22.15 Buitenl. overzicht; 22.30 Muzikale tocht door twee eeuwen en vijf landen: 23— Nws; 23.15 Vau deville: 23.45 Grpl. HILVERSUM II. 19.— Nws. weer; 19.20 Pianoconcerten van Mo zart; 19.45 Wat ons jongeren sameh- blndt; 20.— Nws; 2005 Actualitei ten: 20.15 Gewone man; 20.20 Stichts kamerork 21.20 Orgelconc.; 21.30 Legende: De kaarsvlam; 22.10 Van Rooyens; 22.15 Avondgebed; 22 30 Nws: 22.45 Orgelconc.; 23.Mozart en Debussy progr. Morgen HILVERSUM I. 7— Nws; 7.15 Gymn.; 7.30 Muz. bij het ontbijt; 8.— Nws; 8.18 Operotte progr.; 8.50 Voor voor de huisvrouw; 9.— Grmuz.; 10.Morgenwijding; 10.20 Onze keuken; 10.35 Grmuz; 10 40 Gedich ten van Henr. Roland Holst; 11. Pop. non-stop progr., 12.— Carcas- sola en ork 12.30 Weer, platteland Kilima Hawaiians; 13— Nws; 13,15 Kalender: 13.20 Vaudeville; 14. Nwe kinderboeken; 14 15 Jeugdconc; 15.Morgen is het Kerstmis; 15.30 De Roodborstjes; 15.45 Regenboog; 16.15 Vragen staat vrij; 16.45 Het stond in de krant: 17.15 Omroep ka merork.; 17.30 Ned. Volksherstel; 17.35 Omroepkamerork.; 18.— Strijd krachten. HILVERSUM II. 7— Nws; 7.15 Reveille: 7.45 Woord voor de dag; 8Nws; 8.15 Voor het werk; 8.30 Montere morgenklanken; 9.Zie kenbezoek; 9.30 Waterst9.35 Mün- chener Philh. ork; 10.30 Morgen dienst; 11.Piano; 11.15 Luister spel: Louis Favrc. de bouwer van de Gotthard tunnel; 12.Kralings meisjeskoor: 12.30 Weer, kamermuz. ver.; 13.Nws; 13.15 Progr piano- muz13 45 Cyclus orgelwerken; 14.45 Gezellige middagklanken; 15.— Hollanda sextet; 15.30 Zangrec 16 Postzegel verzamelaars; 1615 Voor de jeugd; 17.30 Piano; 17.45 Reg. uitz; 18— Philh. ork.; 18 15 Colle gium Musicum Amstelodamense; 18.40 Kerstboodschap tot het Ned. volk. Scheepstijdingen AAGTEKERK, 20 Dec v New Oiiehns n R'dam; AALSDIJK, Antw New-York pass 20 Dec Vlissingen; AMSTELKERK, West-AfrikaA'dam 22 Dec te Plymout; ARNEDIJK 19 Dec v R'dam le New-York; AXEL- DIJK, 21 Dec v Londen te Antw; COTTICA. 22 Dec v Curacao te Tri nidad; INDRAPOERA, R'damJava pass 21 Dec Finisterre; KELBER- GEN. 21 Dec v Melilla te IJmuiden; SLOTERDIJK, R'damBatavia 19 Dec v Aden; STREEFKERK. Genua Alexandria 22 Dec ter hoogte van Sardinië: WILLEM RUYS. R'dam— Batavia 21 Dec van Belawan; AALS DIJK. R'damNew-York 20 Dec v Antw; ABBEDIJK, 21 Dec op Mis- sissipirivier; GAASTERKERK, 21 Dec v Dakar n R'dam; GROOTE BEER. 21 Dec v Soerabaya te Bata via; JOHAN VAN OLDENBARNE- VELT. A'damJava 21 Dec v Port Said; KOTA GEDE, R'damJava 20 Dec v Suez: LIEVE VROUWEKERK R'damBasra pass 21 Dec Kreta; MEERKERK, R'damShanghai 20 Dec v Antw; POELAULAUT. A'dam Java pass 20 Dec Kaap Guardafui; RIDDERKERK. 21 Dec v Genua n Marseille; TABINTA, Singapore A'dam pass 20 Dec Pantellaria; WESTERDAM. 21 Dec v New-York te R'dam; ZUIDERKRUIS. R'dam— Java pass 21 Dec Gibraltar; DELFS- HAVEN, 17 Dec v R'dam te Rosario; LEOPOLDSKERK. R'dam—Shanghai 20 Dec te Singapore: MOLENKERK, R'damOost Azië 20 Dec v Suez; PRINS ALEXANDER 21 Dcc v Jaffa te Glasgow; RIJNKERK. Bombay R'dam 20 Dec te Malta; SALAWATI 18 Dec v Durban n Buenos Aires; STAD ARNHEM. 21 Dec v R'dam te Savona; STRAAT SOENDA. 18 Dec v Buenos Aires te East Londen; TABIAN. JavaA'dam 18 Dec te Singapore. 24 DECEMBER. Ome Kerst- boom is feitelijk een Fijnspar of Picea excelsa, die hier algemeen en voor de feestelijke dagen telken jare bij vele duizenden uit de bos sen wordt gehakt. Deze spar kan een hoogte van 10 èi 25 meter berei ken, soms wel 30 meterVoor kleine tuinen komen ze niet in aanmer king. De hulsttakken met de rode bessen zullen op deze dagen na tuurlijk niet ontbreken. Niet iedere hulstboom brengt echter bessen voort, wèl de speciale ..Beshulst". Deze heeft voor de vruchtzetting geen stuifmeel nodig van andere hulsten. Het spreekt tenslotte van zelf, dat de mysterieuze Mistletoe, de rode Due van Tholtulpjes en nog zoveel andere bloemen en plan ten bij de Kerstviering ook de aan- tembar geplukt S, L.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3