JAC. KROES representant van de Amërsfoortse middenstand Kerstuitvoering van liet Mannenkoor Velen bezochten de Nationale kleinvee-expositie Leiders in de afdelingen kunnen zich handhaven 2 Middelpunt van organisatie- leven Veel te loven, maar niet alles Noteert U even De Gelukkigen' Zaterdag 27 December 1947 Kpnf Ï1 Hiermvile vervolgen ug ome U série arttkelen over heken- yp T»rp|^ en onbekende^jcrsonen uil lv wei. nfls n/lvi ,)f)UJ(,vinf) VANDAAG willen wij in onze rubriek „Kent u ze wel?" eens over een middenstander schrijven, een zakenman, winkelier, die als representant mag gelden van ne- ringdrijvend Amersfoort. Het is de heer Jac. Kroes. Hij heeft niet alleen zelf een bekende winkel (een schoenenzaak, die op 1 December j.l. zeventig jaar bestond, waarbij zeer veel hulde werd gebracht), maar hü bekleedt leidende func ties in verscheidene middenstands organisaties en hij behoort tot de meest geziene personen in onze Stad. De heer Kroes is voorzitter van de winkeliersveren. „Lange- 6traat", voorzitter van de groep Schoenwinkeliers Amersfoort, voor zitter van de vakgroep Detailhan del Schoenen in de provincie Utrecht, bestuurslid van de mid denstandsorganisatie „Handel en Nijverheid" enz, WANNEER de heer Kroes be gint te vertellen over wat hij al zo heeft meegemaakt in de tijden, toen de middenstandsorganisaties nog niet in tel waren, dan komen tal van herinneringen bij hem op. Dan verhaalt hij b.v. van wat er gebeurde in het jaar 1918, het laat ste jaar van. de eerste wereldoorlog, toen er ook al een schoenendistri butie bestond, die echter wel enigs zins ander georganiseerd was dan nu. Iedereen kreeg destijds een paar nieuwe schoenen als zijn oude paar onbruikbaar geworden was Om te bewijzen, dat de gemeente Amersfoort wist, dat er zoiets als een „groep Schoenwinkeliers" be stond, benoemde het toenmalige ge meentebestuur drie bstuursleden van deze organisatie tot hetgeen men tegenwoordig zou noemen „ambtenaar van de distributie- dienst". Hun taak was o.a. te on derzoeken of de oude schoenen in derdaad versleten waren en om de vier gulden toelage te Verstrekken, welke iedere Amersfoorter, die minder dan 1500,per jaar ver diende, kreeg bij aankoop van een nieuw paar! De ouderen onder ons zullen zich misschien nog wel her inneren, dat zij met een oud paar schoenen onder de arm of aan de voeten naar het loket gingen, waar de heren Grotendorst van de Hof, Joh. van Dijk en Kroes uit Langestraat zetelden! Organisatie Sindsdien is er veel veranderd. De vakorganisaties zijn mettertijd meer in tel gekomen. Om ons tot de schoeneilbranche te beperken: vorige zomer is er in Hilversum een groot internationaal „sehoenencon- gres"' gehouden, waarop vertegen woordigers van twaalf landen aan wezig waren. Daar in Hilversum werd de schoenenpositie in die twaalf landen terdege onder de loupe genomen. Dat het nog eens zover zou kómen had zelfs de heer Kroes in 1918 nog niet kunnen dro men! In Hilversum is overigens ook gebleken dat de Nederlandse schoe nenindustrie niet onder hoeft te doen voor de buitenlandse en dat ons land aan de spits gaat wat be treft de diverse sociale vormgevin gen in deze industriegroep, Zo is Nederland het enige land, dat een vestigingswet en een vakgroep Schoenwinkelicrs kent Alle Amersfoortse schoenwinke liers zijn georganiseerd in de vak groep. Het zijn er 24. Dank zij deze samenwerking is o.m. de verplichte winkelsluiting tot stand gekomen. Zo is' er veel meer, waarover de heer Kroes kan vertellen, niet al leen over zijn eigen zaak, ook over het middenstandsleven en de schoe nenbranche in het algemeen. Over de wijze waarop de schoenenmode gelijke tred hield met de mode van kleding enz. Zo vertelt de hger De heer Jac. Kroes klinkt bij het 70- jarig bestaan van zijn zaak, dat deze maand gevierd werd, met zijn vrouw, die hem in zijn arbeid dagelijks daad werkelijk ter zijde staat Kroes hoe omstreeks 1905 de fiets- sport tot bloei kwam en men fiet sen ging leren bij de inrichting van de firma Van Eek op het Juliana- plein. Men was destijds aan zijn stand verplicht om bij het fietsen zgn. fietsschoenen aan te hebben, die er uitzien als een prae-histo- nsche Sandaal* Persoonlijke noot .Iets persoonlijks over de heer Jac. Kroes? Zijn vader, de heer H. Kroes, begon in 1877 een schoen- reparatieinrichting aan de Kerk straat. Later gmg hij aan de Singel wonen en er pantoffels bij verko pen. Nog later, aan de Korte Gracht, kwam er de verkoop van de zogenaamde fietsschpenen bij. Genoemde heer H. Kroes kwam op 35-jarige leeftijd op tragische wijze om het leven. Hij redde een school jongen uit de Korte GraSht, maar liep bij de redding een longontste king op, waaraan hij enige weken later overleed. De heer J. de Wek ker, thans 83 jaar oud en de enige van de oude garde, die nog in leven is, hield de zaak gaande tot de beide zonen van H. Kroes, de gebroeders R. H. en J. Kroes in 1913 de zaak overnamen en er de verkoop van schoenen aan verbonden. Later trok de de heer R. H. Kroes zich uit de zaak terug. Hij werd leraar aan de stichting Valkenheide te Maarsber- gen, daar hij zich meer tot het on derwijs dan tot de handel aange trokken voelde. Aan deze weinige bijzonderheden ziet men hoe de historie van een familie dikwijls met de historie van een zaak ver weven is en hoe het leven van een zakenman niet minder interessant behoeft te zijn dan dat van een po liticus, 'n sportsman of een kunste naar. Rondom het biljart De uitslagen van de deze week voor de competitie van het district Eemlandgespeelde wedstrijden zijn: Vierde klasse libre: Metropole IITTavenu II' 62 Tavenu IIIKOT II 08 Zesde klasse libre: Eemlust II—Oosterpark II 8—0 Enkele voor deze week vastge stelde wedstrijden zijn verschoven tot nader te bepalen data. Kerstfeest van Leger des 'Heils Het Kerstfeest van het Leger des Heils te Amersfoort begon reeds Woensdag 24 December met de uitreiking van de Kerstgave aan. behoeftigen.' daartoe in staat ge steld door de offers in de kerstpot- ten. Eerste Kerstdag had 's morgens 6 uur de jaarlijkse Grote Kerst samenkomst plaats die door hon derden werd bezocht. Geen plaats was onbezet. Majoor Uylings, bij wie de leiding der samenkomst be rustte, predikte het oude Kerst evangelie. Het muziekcorps en de Zangbrigade verleenden hun me dewerking. Na afloop ging de Zangbrigade naar het Bloklandsgasthuis om daar voor de ouden van dagen .te zingen. Voor eljk der oudjes werd een bakje fruit en een Kerstgroet meegenomen. Mevr. ten Bosch, de directrice, vertolkte de dank van allen. 's Middags had een jeugd-de- monstratie plaats, welke door een grote schare gevolgd werd. 's Avonds was er onder leiding van Adjudant Barteling een grote ver-- lossingssamenkomst bij de ver lichte Kerstboom, eveneens voor eeu stampvolle zaal. Tweede Kerstdag trok het Jon geren Zangkoor er op uit naar het Mil. Hospitaal, om daar voor onze zieke militairen hun liederen te doen horen, waarbij Adj. Barteling sprak. Ook zij ontvingen een fruit- bakje met Kerstgroep 's Middags was er Kerstfeest der Zondagschoolkinderen en 's avonds een skiitingSsamenkomst De traditionele kerstuitvoering van het Amersfoorts Mannenkoor in de St. Joriskerk o de middag van de tweede Kerstdag gaat tel ken jare voor een liefdadig doel. Dit jaar zou het Jongenshuis van het Leger des Heils de netto-op brengst ontvangen. Gezien het uit stekende bezoek is aan te nemen, dat dh vooral in deze na-oorlogse jaren meer dan ooit nodige werk er een flinke steun van zal ont vangen. Majoor J. Langelund dankte als directeur van het Jon genshuis het uitvoerende koor met zijn voortvarend bestuur voor deze sympathieke geste, betrok ook de vele toehoorders in zijn dank en wees in enkele woorden op de ont zettende nood juist van het jeugd werk, waarvppr hij ook in de toe komst de daadwerkelijke steun vroeg. Daarna zette Adriaan C. SchuUr- man het concert in met het Con certo in F voor orgelvan G. F. Handel, fris en levendig, onbe kommerd zoals deze steeds weer jonge muziek klinkt. Het werk, dat hij later als solist tussen het pro gramma voegde: variaties over „Er is een kindeke geboren op aard" van Willem Mudde, zal zijn méri- ten kunnen hebben tijdens de diensten, het lijkt mij echter we gens zijn kortademigheid en het gemis aan voldoende doorwerking van de overigens aardige vondsten voor concert minder geschikt. De tweede instrumentale solist was de uitstekende fluitist Everard van Royen. (Ik vraag mij overi gens af, waarom zich de solistische medewerking bij dit soort concer ten steeds beperkt tot fluit en hobo. Ook voor de overige blaas instrumenten bestaat er voldoende 'serieuze litteratuur). Zijn zeer GRAND: „Het ei en ik". Zo 13.30, 16, 18.30 en 21 uur. Overige da- genj. 14.30, 18.30 en 21, uur. CITY: „Fiesta op de farm". Zo.: 14, 16 15, 18.45 en 21 uur. Ove rige dagen 14.30, 18.45 en 21 uur. REMBRANDT: „Hoog in het za del". Zo.: 14. 16.15. 19 en 21 uur. Wo. en Zat.: 14.30, 19 en 21 uur. Overige dagen: 14.30 en 20 uur. 27 DEC. t/m 29 Dec.: Kerstreünie Schooi v. Wijsbegeerte. Spr. dr. A. K. Haentjes (Baarn)-: „Bezin ning". 20 u. 28 eru29 Dec. 10 uur. Prof. dr. E. Reeser over: „1860 een wedergeboorte in de Europe se cultuur", 16 uur. „Om 10.000 dollar" voor leden „Oost en West". Amicitia, 20 u. 28 DEC.. Pietje Bell. Kindervoor stelling. Markthal, 14.30 uur. Ernstig verkeersongeval Woensdagavond om kwart over zes reed de 24-jarige C. K„ wo nende te Amersfoort, per motor rijwiel met een duopassagiere op de Steenhoffstraat en kwam in aanrijding met een vierwielig mo torrijtuig. K. liep een zeer ernstige schedelbasisfractuur op en werd in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis „de Lichtenberg" te Amersfoort overgebracht. De duo-' passagiere bekwam geen letsel. Zinken platen verdwenen Een bewoner aan de Stephenson- straat deed aangifte van vermis sing van zinken platen uit een per ceel aan de Sluisstraat, v r Twee wielrijders die zich niet stoorden aan het stoplicht kregen een bekeuring. Konijnen, hoenders en duiven pronkten in de Markthal B(j de opening van de Grote Nationale Kleinvee Tentoonstelling in de Markthal die Woensdagavond voor genodigden plaats vond, bracht de voorzitter van de Amersfoortse Kleinveefokkers Vereniging, de heer N. Platje, dank aan het gemeentebestuur voor de medewerking en het beschikbaar stellen van de Markthal. Franse hangoor werd kampioen De heer E. Wels uit Veenendaal, vertegenwoordiger van het provin ciaal bestuur van de N.K.B., zette het doel en streven -van de klein- veefokker uiteen. Hij deed daarbij een beroep op de onmisbare steun van de vrouwen en wees op de op offeringen die de liefhebber zich ge troost om. een zo goed mogelijk re sultaat te bereiken. Het gaat niet alleen om het vleesrantsoen, aldus spreker. De dieren hebben recht op luchtige kooierf, zon en licht. Spre: ker hekelde -bet gebruik van nauwe hokken en kistjes. De burgemeester, de heer Molen dijk. wees op de economische voor delen die de kleinveeteelt voor ons land heeft. Vooral de export van eieren is belangrijk en hij hoopte dat bij volgende tentoonstellingen meer pluimvee ingezonden zal wor den. Bij een rondgang door de hal bleek ons dat de organisatoren er volkomen in geslaagd zijn de meer dan zeshonderd ingebonden dieren op overzichtelijke wijze tentoon te stellen. Lange rijen luchtige kooien met daartussen ruime wandelgan gen stelden de talryke bezoekers in de gelegenheid op hun gemak de grote, kleine en middenras konij nen. alsmede hoenders, duiven en zelfs cavia's (marmotten) in hun schoonheid te bewonderen. De aan de kooien bevestigde kaarten waar op de keurmeester hun bevindingen zetten maakten het voor niet-insi- ders ook mogelijk om de kwalitei ten van het kleinvee len. te beoorde- De Besten Vooral de kampioen van de ten toonstelling, een Franse Hangoor, eigenaar de^heer Salzburg uit Stadskanaal, had niet over belang stelling te. klagen. Op de kooikaart van dit dier lazen wij: oud ruim 2 jaar, gewicht 12 Ms pond, prima bouw, mooi type, best bcenwerk, fraaie kop, flinke kronen, goede oren en pels. Zeer, z§er goed. Aan zijn hok hing een lauwertak ten te ken dat hij de hoogste prijs had ge wonnen. Van de middenrassen ver wierf „Havana", eigenaar de heer Heukels uit Delft de hoogste prijs. De mooiste van de kleine rassen was „Tan", zwart, van de heer A. Graumans uit Soest. Een witte „Rex" van de heer O. Vermeulen uit Bunnik verwierf de eerste prijs van de kortharige rassen. De heer J. Hartogsveld won met zijn zwarte „Tan" de wisselbeker voor de mooiste Amersfoortse inzending, tevens de mooiste van de kleine rassen. Van de middenrassen won de heer C. van Oers met zijn grote Chinchilla de eerste prijs en de heer H. Herks met een witte Vlaamse reus eenzelfde onderscheiding voor de grote rassen. Een witte Rex van de voorzitter van A.K.V., de heer N. Platje, kwam als eerste van de kortharige rassen uit de bus. De organisatoren hebben tijdens de Kerstdagen niet over beioek te klagen gehad. De tentoonstelling kan wat betreft inzendingen en be langstelling dan ook als volkomen geslaagd worden beschouwd. verzorgd spel dwong de grote schare tot ademloos luisteren. Vooral de Sarabande van de Solo sonate in A van Bach was mees terlijk. terwijl in de vlugge delen het ietwat onrustig genomen tempo aan de duidelijkheid afbreuk deed. Wat de vocale soliste Annie Woud deqd op deze middag, kon mij min der bekoren. Reeds in de Aria voor £lt van Bach bereikte zij geen eenheid met de obligate fluit; voor die dartele tonen was haar zang veel te zwaar en dramatisch.- Het best leende zich haar volumineuze slem nog voor het „Hosianna" van eep onbekende componist, een brede, forse melodie van overigens ietwat apokriefe structuur. De eenvoudige kerstliedekens vragen echter als oude volksliederen niets als simpelheid, ook als zij solistisch worden gebracht. Het mannenkoor beijverde zich onder Gerrit v. d. Bbrgs leiding om deze simpele toon te treffen, een grote kunst voor zulk een groot koor. Het is dan ook niet te ver wonderen, dat niet alles in de juis te sfeer bleef. In de vier koorwer ken uit de klassieke polyphonie bereikte het koor uitstekende mo menten, maar te weinig, om bij mij de vraag terug te dringen, of niet de uiterlijke groei toch de artistie ke prestatie ten ongunste gaat be- invloeden. Veel in deze moeilijke werken kwam te log en te zwaar. Misschien had reeds een iets vlug ger tempo tot grotere lichtheid en daarmede duidelijkheid geleid. HANS M. SCHEIFES. Postliarmonie speelde in de Lichtenberg De Postharmonie onder leiding van de he^r J. R. van de Glas, concerteerde op dé 2e Kerstdag in het Militair Sanatorium, achter de Lichtenberg en in het Ziekenhuis De Lichtenberg. Aandachtig luisterde men naar de muziek. Vooral de Fantasie en een Paraphrase op „Stille Nacht" van de dirigent, benevens Panïs Angelicus van César Franck, wer den bijzonder gewaardeerd. Naar wij vernemen zal de Post harmonie op 15 Jan. a.s. concerte ren in „Zon en Schild". Interkerkelijke Kerst wijding in de Joris In een wijdingsvolle sfeer heeft een groot aantal Amersfoorters Woensdagavond tijdens een bij eenkomst in de St. Joriskerk, be legd door de Interkerkelijke Jeugdraad, het gebeuren van de Kerstnacht gevierd. Voor de eigenlijke dienst begon werden onder leiding van de heer Adr. C. Schuurman kerstliederen gezongen, waarna prof. P. J. Jans van de Oud-Katholieke Kerk zijn prediking hield. Daarna sprak de hervormde predikant ds. P. H. de Bres. Het Hervormd Kerkkoor ver leende zijn medewerking. Predikbeurten Geref. Kerk (L. Vrouwestr.) 10 uur ds. J A C Rullmann (Ermelo), 17,30 uur ds. D. A. Zijlstra; (L. Costerplein) 9 uur dr. N H Rid derbos, 17.30 uur ds. J. A. C. Rull mann, (Tulpstraat) 9 uur ds. D. A. Zijlstra, 17.30 dr. N. H. Ridderbos. Geref. Kerk (art.): (Zuidsingel) 10 uur ds. J. A. Vink, 17.30 uur ds. E. T. v. d. Bom (Westerkerk) 10 uur ds. E. T. v. d. Born, 17.30 uur ds. J A Vink. Geref. Gem. (Stoovestraat) 10 en 17 uur de heer Wijting. Vrije Geref. Gem. (Muurhuizen) 9.30 en 17 uur Gods dienstoef. Vrije Evang. Gem. (Havik) 10 uur ds. Jac. Verboom (Utr„ 19 uur Kerstoratorium. Ver. v. Vrijz. Herv. (Gasthuiskerk) 30.30 ds. R. Boeke (Hoogebeintum) -- Rem. Gem. 10.30 uur dr. R. Mi edema. Chr. Geref. Kerk 10 en 17 uur ds. J. Drenth. Vrije Kath. Kerk (St. v. d. Hagenlaan) 10.30 uur H. Mis. Oud Kath. Kerk 10 uur H. Dienst. Verg. v. Gelovigen (L. Nica^iusstr. 4B) 10 uur Eredienst, 17 uur pred. des Woords. Dinsdag 20 uur bidstond. Chr. Sciense Society (H.B.S. Thorbeckeplein) 10 uur Holl., 11.15 uur Eng. dienst. .Oosters Apost. Episc. Kerk (A Pawlownalaan 7) 10.30 uur H. Offerande. Herv. Kerk St. Joriskerk vm. 10 uur ds. Schoch (Rotterdam). Jeugddienst. Nieuwe kerk vm. 10 uur ds. Blok, nm. 7 uur ds. Kievit (Putten). Emma-kerk vm. 9 uur ds. Vermaas, vm. 10.30 uur ds. Vermaas, nm. 5 uur ds. Smits. Gymnasium vm. 10.30 uur ds. De Bres. Kapel Zon en Schild vm. 10 uur ds. Bout. Jongerendiensten Kerk Appelweg vm. 10.30 uur de heer Mf H Knegt. Wijkgebouw vm. 10.30 uur de heer H. G. van der Meyden. Gebouw Immanuel vm. 10.30 uur de heer J. van Stek. Jeugdhuis (Z. Singel) vm. 10 uur de heer H. Bijvank. SOEST. Ned. Herv. Kerk. Oude Kerk 10 en 5 uur Ds. M. Verkerk. Emmakerk 10 uur Ds. D. van Krugten, 5 uur Ds. E. Groeneveld. Zonnegloren 10 ifur Ds. J H T Remrne van Amsterdam. Hees 10 uur Ds. E. Groeneveld. Eltheto 10 uur Kinderwerk. Evangelisatiesamenkomsten. Zon- ag 28 Dec. 7 uur Huize Buiten zorg, Heideweg 52. Spreker dhr. v. Gorkum. Dinsdag 30 Dec. 8 uur, Zaal v. d. Broek, Nieuwstr. 57, D^. A. Brouwer. Geref. Kerken. Julianakerk 9, 10.45 en 4.30 uur Ds. A. Brouwer. Wilhelminakerk 10 en 5 uur Ds. H. v. d. Berg. Geref. Kerk Gebouw' „Rehoboth", Buntweg 11 en 3.30 uur Ds. L. Doekes van Hilversum. Geref. Gemeente. Kleine Rem- brandtzaal 10 en 5 uur Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 3.30 uur Candidaat v. Genderen van Gou- driaan. Ver. Vrijz. Godsdiensti- gen Afd. Ned. Prot. Bond Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan, 10.30 uur Ds. N. Padt van Zutphen. Evang. Gemeente. Maandag 29 Dec. 8 uur Zaal v. d. Broek, Nieuw str. 57 Ds. J. v. Petegem LEGER DES HEILS Zondag 28^Dcc. )0 uur voorm. Heiligiiigsdienst. 7 uur n.m. Open- luchtmecting t.o. oude Pol.bureau. 8 uur nam. "crlossingssamen- komst. Leidor Adj. Btirtclipg. Zaterdag 27 Dec. 8 uur tot 9.30 nam. Straatzang Kampstraat. ,,Quick"-elftal wordt zwaar versterkt Onder de voetbalenthousiasten worden overschrijvingen over het algemeen druk besproken. Vooral' de laatste tijd hoorde men veel over een aantal spelers van H.V.C. die naar Quick zouden gaan. Het is thans zover, dat dezer dagen een aantal verzoeken om overschrij ving naar de K.N.V.B. zijn gezon den. Hieronder is de rechtervleu gel van H.V.C. bestaande uit de spelers Jan de Groot en Peter Ce- sar. Ook Lenie de Man en Jan Stapel hebben deze week hun ver zoek ingediend. Dit zal echter niet de enige ver sterking zijn die het Quick elftal krijgt. Ook Karhnwinkêl, die dit seizoen vier maal in het eerste van Ajax meedeed zal naar Quick ko men. Als zesde man heeft De Caby van De Spartaan zich ook bereid verklaard voor Quick te gaan voet ballen Medische Dienst Doktoren, alleen te raadplegen bij spoedgevallen: H. Boersma, Dollardstraat 2, tel. 5327, A. F. Batenburg, Utr.weg 18, tel. 5358. Apotheken: W. A. v. d. Boven- kamp, Utr.straat 45a, tel. 335£. Verloskundigen: H. A. v. d. Grient, Breestraat 8b, tel. 6830, M. A. J. de Leeuw, Soesterweg 15, tel. 4973. Soest Kerst-contactavond BNI Woensdagavond hield de band Nederland-Indie een Kerstcontact- avond voor haar leden in het ge bouw „Eltheto". De voorzitter, de heer Berlijn, sprak in zijn ope ningswoord in het bijzonder tot de Oorlogsvrijwilliger C. Nijborg, die wegens ziekte uit de tropen is te ruggekeerd. Spr. wenste heni een volledig herstel toe en verzocht twee minuten stilte voor de geval lenen. Er werden enige Kerstliede ren gezongen en na de papze ver telde de heer Hornsveld een Kerst verhaal. Kerstnachtdienst Traditie getrouw werd Woens dagnacht in de Oude Ned. Herv. Kerk een Kerstwijdingsdienst ge houden waarin voorganger was ds. D. van Krugten. Het Ned. Herv. Evangelisatie koor, onder leiding van Jan Bar telsman, verleende medewerking. Ds. van Krugten hield een plech tige Kerstrede ep had eèn groot en dankbaar gehoor. Medische Dienst SOEST Zondag 28» Dec. a.s. is geopend Apotheek „Soest", Soes- terbergsestraat 8. SOESTERBERG Dr. Schook. Doldersewég 59 te Den Dolder, zal a.s. Zondag voor de buurtschappen Socsterberg, Den Dolder en Huis ter Heide, de artsendienst waarne men voor de doktoren van den Helm en Splinter. Uitsluitend voor spoedgevallen. Rerucht inbreker geknipt Te Soesterberg werden herhaal delijk inbraken gepleegd, ook de gemeepte De Bilt bleef niet ver schoond van dei gelijk bezoek. De politie te De Bilt mocht het ge noegen smaken de hand te leggen op een berucht inbreker uit Jut- phaas en hij een te zijnen huize ingesteld onderzoek, kwamen de meeste ontvreemde artikelen te voorschijn. Clandestiene slachting; oor hot clandestien slachten \an een paard werd tegen H. v. D. proces verbaal opgemaakt. Groot rioleringsplan Naar we vernemen, bestaat het voornemen bij de gemeente Soest om op langere termijn, een groot opgezet rioleringsplan uit te voe ren. De totale kosten worden ge raamd op z.es millioen gulden. Inkrimping distributie- dienst Het ligt in de bedoeling om het Distributiekantoor te Soest, onder te brengen bij Amersfoort, om zo doende het distributieapparaat te centraliseren. Soest zal dan een hijkantoor van Amersfoort wor den. Leusden GLADHEID EIST SLACHT- OFER Vermoedelijk door het gladde wegdek van de Doornseweg, begon Woensdagmiddag een Bunschoter visauto te slingeren, slipte en sloeg ondersteboven. De auto, alsmede een rijwiel* en enkele kisten werden vernield. De bomen waartegen de auto terecht was gekomen, knapten eveneens af. De bestuurder brak een been en werd per auto van de GG en GD naar het St. Elisabeth- ziekenhuis te Amersfoort vervoerd. Een medeinzittende kon met enkele schrammen zijn weg vervolgen. Burgerlijke stand Geboren: Rijk Kleinvcld, z. v. A. Kleinvelcl en T. Ederveen; Marijke JBakker, d. van J. Bakker en J. Buitelaar. Gehuwd: P. G. Brouwer met S. A. de Vree. LEUSDEN vm. 10 uur de heer Kielder, Amersfoort. Zo onder het optuigen van de Kerstboom en het versieren van de kamers door, hebben velen nog t(Jd gevonden om het ronde kruiswoord raadsel op te lossen. Een hele jonge lezer van ons blad zwaaien wij" van hieruit alle lof toe voor zijn fraai tekenwerk om de oplossing heen. Hans Bart de Groot behoorde niet tot de prijswinnaars, maar wy wil len hem toch niet onventfeld laten. De gelukkigen waren: 1. E. A. Groothuis, Verhoevenstraat 12, Amersfoort, f 10,2. Pim Jo- chem, Wilhelminalaan 29, Harder wijk; 3. MeJ. H. Koops, Lorentz- straat 63, Amersfoort; 4. A. H. Berrevoets, Voltastraat 24, Amers foort; 5. C. de Visser, Geresteinse- iaan 137, Woudenberg. Allen f 2,50. De postwissels bereiken U in de loop van de volgende week. Nederlandse' Rijschool hield eerste examens De Nederlandse rijschool heeft dezer dagen voor de eerste maal de examens afgenomen voor „Instructeur Neder landse Rijschool" in haar rijkunstig centrum te Leusden. Dit voor hippisch Nederland gans nieuw gebeuren, dat zo gunstige perspectieven opent voor een uniforme rijkunst irt Nederland, mocht zich in vc^l b^angstelling verheugen. H5 van de 23 candidaten, die uit het gehele land en uit beide organisaties van de landelijke-rijverenigingen de Koninklijke Federatie en de R.K. bond afkomstig waren, verwierven zowel het St. Joris-insigne der Nederlandse Rijschool als het diploma van deze in stelling. Kerstschietwerlstrijden der EAPSV De Eerste Amersfoortse Politie Sport Vereniging hield Dinsdag in de zalen van café d'Oran^eboom aan de Leusderweg de traditionele Kerstschietwcdstrijden Er werd geschoten met de bulos waarbij KSO-munitie werd gebruikt. Er zijn ieder jaar tien schuttersgboe- pen De wedstrijden zijn zo geor ganiseerd. dat ook de minder goede schutter een kans heeft op te klim. men. De jubileumfeesten, die EAPS V pas achter de rug heeft, vermoch ten niet het resultaat van de schietwedstrijden te beïnvloeden. Er werd over het algemeen voortreffe lijk geschoten. Wij geven hier de twee beste schutters van iedere groep: Groep I: Dijkstra en Nieuwaal ieder 56 punten: Groep II: 1. Pullens 58; 2. Lagerwy 56. Groep III: 1. Wernsen 56. 2 Jansen 53; Groep IV; 1. Klein 53; 2. Keuken 53: Groep V: 1. Van Kempen 52. 2. Albers 52: groep VI: Niekel 51. Groeneveld 48; roep VII: 1. de Vries. 53. 2. Lager waard 52; groep VIII. Hulleman 52, 2. De Groot 49; Groep IX: Bouw- méester 54, 2. Mutsaerts 53; Groep X: 1 Diepenbroek 49. Cramer 48. In de afdelingswedstrijden (ploe gen van vijf schutters) werd de Eco nomische Dienst eerste met 268 pt. Groep Hoofdinspecteur Backer 265; Groep Straatdienst 254; Groep Re cherche 251 en groep Tuchtbrigade •247 pt. Stcutenburz Burgerlijke stand Gehuwd: Gerit Vonk met Aal tje van Don kei aar. Hoevelaken I NA LANGE JAREN TERUG Kort voor de Kerstdagen keerde Pater GaudentiusVogels O. F. M. na lange jaren van studie en wer ken in Brazilië in zijn thuis-paro- chie terug. Als frater nog vertrok ken werd hij tijdens de oorlog priester gewijd. Het spreekt vanzelf, dat familie en rornchie het heug lijke feit van de terugkeer van een priesterzoon niet ongemerkt voorbij laten gaan. Op de morgen'van de tweede Kerstdag werd de jonge» Franciskaan daarom plechtig inge haald en droeg met assistentie van de parochie-geestelijkheid zijn eer ste plechtige mis in dr Sf. Henri- cuskerk op. Na de H. Mis bood het koor de feesteling en zijn talrijke familie de uitvoering aan van de priester-can tate van Jos. de Klerk, waarvan een zwager op zeer verdienstelijke wijze de solo vertolkte. Ook op de receptie ten» parochiehi 2 zorgde het koor voor de artistieke omlijs ting met de uitvoering van enkele kerstliederen Van de gelegenheid tot felicitatie maakten vele organisaties en paro chianen gebruik Het voor ^ondag a.s. vastge stelde voetbalprograhima geeft wel interessante ontmoetingen, doch de kans is zeer groot, dat de standen niet ve«l zullen verande ren. De leiders van de tweede klas se B. De Spartaan, hebben een vrije Zondag, U.V.V. kan door de achterstallige wedstrijd te winnen in dit geval op eigen terrein tegen O.S.V. de Amsterdammers kort op de hielen komen. H.V.C. gaat naqr een oude rivaal, Velox in Utrecht. Het zal in deze wedstrijd ongetwijfeld spannen, waarliij de Amersfoorters alle zeilen bij zul len moeten zetten om een gunstig resultaat te hereiken. Ook W.F.C. krijgt een lastige uitwedstrijd naar Z.V.V.. doch wij achten de Wormerveerders sterk genoeg om de punten mee naar huis te ne men. De positie van A.F.C. is allesbehalve rooskleurig en het ziet er ook niet naar uit dat de Amsterdammers in Enkhuizen van YVestfrisia zullen wijnen. In de derde klasse F heeft C. D. N. een goede kans haar leiden de positie te handhaven. Maken de Driebergers echter de fout op eigen terrein van B.V.C. te verlie zen dan is de kans groot dat Hol land de kop gaat nemen. Toch heeft Holland het lang niet een voudig tegen haar stadgenote R. U. C. A.P.W.C. moet op Birkhoven van D.W.S.V. kunnen winnen, evenals H.M.S. die Fortitudo ont vangt. De derby PatriaZeist kon 1 wel eens onbeslist blijven. De belangrijkste wedstrijd in de vierde'klasse J is De Zebra's con tra A.D.E. uit Weesp. De Wees pers hebben een kans. doch dan moeten zij beslist winnen. Verlie zen zij dah beginnen De Zebra's langzamerhand ongenaakbaar te worden. Belangrijk is ook de plaatselijke ontmoeting tussen Amersfoortse Bo.vs en Quick. ,Df eerste ontmoeting tussen beide clubs was spannend en het is t<j verwachten dat het aan de Ru bensstraat opnieuw een hevig ge vecht om de winstpunten zal wor den. Een gelijk spel behoort lang niet tot de onmogelijkheden. Dit geldt eveneens voor de wedstrijd VictoriaStichtse Bovs. 's-Grave- land zal de thuiswedstrijd tegen Olympia wel winnen. Saestum ontvangt L.V.V.. een ontmoeting, waarvan de uitslag van veel be lang voor de onderste plaats is. Hoe lang zal de strijd om de leiding tussen Anisvorde en S. E. C. in de vierde klasse K nog du ren? Het ziet er werkelijk naai uit dat de beslissing in de laatste wedstrijden gaat vallen. Anisvor de kriigt het op eigen terrein te gen Zwaluwen Vooruit niet zoo lastig als de Soestenaren die naar Xijer.rodes moeten. Wij verwach ten dal beide clubs de punten bin nen zullen weten te halen. V.V.O.G. moet naar Voorwaarts. Een lastige opgave doch de Har derwijkers zijn tot goede presta ties in staat. Wij geven Wouden berg in Barneveid niet veel kans op een overwinning. Actif en En Avant zullen waarschijnlijk de punten delen. Predikbeurten Ned. Herv. Kerk, 9.30 en 14.30 u. ds. J. van Amstel. Geref. Gem., geb. „Bouwlust", 9.30 en 15 uur: Leesdienst. Medische dienst Voor a.s. Zondag wordt de artsen- dienst alleen voor spoedgevallen waargenomen door dr. F. W. Klaa- renbeek, tel. 210. Bekendmaking B. en W. van Hoevelaken maken bekend dat ter voldoening aan art. 13 der Waterstaatswet 1900 op de gemeente-secretarie van 1 tot en met 31 Januari 1948 voor een ieder ter inzage liggen een uittreksel uit het ontwerp van het gemeenschap pelijk besluit der Staten van Utrecht en Gelderland voor zoveel betreft de oprichting van het wa terschap van de Barneveldse beek met memorie van toelichting en een overzichtskaart. Bezwaren te gen het ontwerpbesluit tot de Sta ten der beide provinciën gericht moeten uiterlijk 7 Februari 1948 by Gedeputeerde Staten van Gelder land zijn ingezonden. Bushalte verlegd De V.A.D.-bushalte aan het kruispunt wordt binnenkort ver legd naar de Nijkerkcrstraat by de wed. Ruitenbeek. „Burgerlijke stand Geboren: Ingrid Alexandra Chris- tink, d. v. G. Brinkman en A. K. Salzmann; Albertus Everardus, z. v. G. J. van Dasselaar en G. van der Horst. Hoogland. Raad gaat vergaderen De raad der ffemeente Hoog land, vergadert on Dinsdag 30 De cember a.s., des avonds 7 uur, ten gemeentehuizc. De agenda ver meldt o.m. de volgende punten: Distributienieuws Dinsdag 30 Dec., a.s. dienen de tabakswinkeliers hun consumen tenbonnen voor tabak «in te leve ren. Alle voor inlevering in aan merking komende bonneiv moe ten worejen ingeleverd (dus geen afronding oi} 10 rants.) Het kan toor is hiertoe geopend van 9—11 uur. Ook melkhandelaren dienen op die dag hun bonnen in te leve ren. echter afgerond op 10 rants. H ooglanderveen Onderwijzeres nam afscheid Maandag nam mej. E. M. A. G. Aalders afscheid als onderwijzeres van de St. Josephschool daar zij met ingang van 1 Januari a.s. het onderwijs wegens huwelijk gaat verlaten. Des middags kwamen schoolbestuur, personeel en alle leerlingen bijeen. ,Het hoofd der school, de heer W. A. Streppel sprak namens het schoolbestuur de vertrekkende onderwijzeres toe en bood haar een huwelijkscadeau aan.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2