Boven alle verdeeldheid uit rijst DE BROEDERSCHAP m Ontploffing rijt Noors schip uiteen voor Nederlandse kust CHECKER, een Nederlands spel, verovert de wereld Nieuwe Marine-begrotiiig? De mens in de robot Arsenals positie is weer versterkt Eén overlevende aangespoeld van vijf en twintig opvarenden Zwaluwen na rust vleugellam Groot vliegveld bij Rotterdam Zaterdag 27 December 19t, 3 Van medemens tot machinemens TVT ISSCHIEN zal er eens een tijd zijn, dat bevreemding de mensen bevangt wanneer de historie hun de brutale onbarm hartigheid toont waarmee in onze dagen volken en groepen elkaar bejegenen. Hoe dat mo gelijk was zullen zij wellicht enigszins begrijpen, indien zij het krantenbericht bewaard heb ben uit het najaar 1947 over de gedwongen ontscheping van de zwervende Joodse schepelingen te Hamburg. Dat meldde: Toen het tijdstip der landing naderde, begonnen de Engelse soldaten zich psychologisch voor te be reiden op het gebruik van ge-? weid tegen de opvarenden met wie zij wekenlang hadden ver keerd. Daarom jaagt thans het geweld, door de onbarmhartigheid verge zeld, millioenen over de zeeën en door de landen. Uitgestotenen, om dat zij D.P.^ zijn, blanken, kleur lingen, communisten, democraten. Schepen vol repatriërenden, illegale ballingen, treinen vol, kampen vol. En achter hen altijd ergens een on verbiddelijk, gewelddadige macht, die mensen tot machines maakt, broeders tot robots. Maar misschien zal in die verre en gelukkige tijd de historicus naast het krantenbericht uit 1947 bet boek leggen van J o M i h a 1 y, datzelfde jaar in Zwitserland ver schenen en ook ip het Nederlands vertaald. Daaruit zal hij leren, dat de onmenselijke barbaarsheid van onze tijd tot keerzijde had de eer bied voor het leven en het weder zijds hulpbetoon. Daarin lezende, zal hij de oorsprong vinden van zyn bevreemding over die bar baarsheid en zal hij zich toch nog aan ons verwant voelen. Mijns Broeders Hoeder beschrijft een episode uit het leven van de boerenleider Varesku in Zuid-Oost-Europa. Deze demo craat, die het vertrouwen bezit van de boeren, wordt gegrepen door de fascistische, militaire regering en als dwangarbeider, met het brand merk voorzien, in de zoutmijnen weggestopt. Varesku weet echter te ontvluchen, de steppe in. Uitgeput bereikt hij er een stam Zigeuners. „Daar komt een mens" meldt de uitkijk. En als zodanig nemen zij hem op. Hij blijkt hun taal te ken nen en boezemt -onmiddellijk, ver trouwen' in. De stam blijft niet lang in het onzekere omtrent het gevaar, dat zijn komst betekent. De vluchteling móet in de steppe zijn, dus wordt daarheeh een vliegtuig gezonden, dat bij het kamp van de Zigeuners daalt. Va resku is echter op bizondere wijze verborgen en wordt niet gevonden. Daarna neemt de stam hem in de broederschap op en trekt hij mee voort. Het Zigeunerleven is steeds op nieuw voorwerp geweest der ro mantische verbeelding, '■'ie van el ke man een Paganini maakte, elke vrouw tot een druïde, het stam- leven een eeuwigdurend kamp vuur bij zomeravond. Jo Mihaly doet dat niet. Zij beschrijft hun gesloten gemeenschap met de eigen primitieve zeden en gewoonten. Het recht van de sterkste, Y ge- zag van de oudste, preken er even vanzelf als de trouw n het eens gegeven woord en de hulpverlening in nood. De enkeling wordt er ge toetst op zijn karakter en geëer biedigd naar zijn persoonlijkheid. Jo Mihaly tekent roortreff^lijk hoezeer de armzalige natuurlijke staat van leven gepaard gaat met een oorspronkelijk en krachtig be sef van rechtschapenhc-'en ge meenschap. En daartegenover stelt - zij de gedrilde mil it-^-vrP- der fascistische overheid, waarmee bij de nadering der steden de botsing onvermijdelijk zal worden. In het grootse en verwarrelde toneel van de steniging der Zigeunerin Mona- la en haar kind geeft de schrijfster een waarlijk episch beeld van de Voor de Zondag De nagalm van de engelenzang Ece zij God in den hogeen vrede op aarde in mensen des weibeha- gensVrome wens. op het kerstfeest geuit. De wereld draait echter door, en daar is het slechts een bel aching; Maar het is helemaal geen wens. Het is een koninklijke9proclamatie. De eer is dat. wat een mens gewicht aanbrengt. De eer van de aarts vaders zijn hsm kudden, hun bezit, hun macht. De eer van God is zijn scheppings- en verlossingswerk. Vrede is niet een voornemen, een gezindheid. Maar vrede is heil. Vrede is daar, ivaar God machtig is, en de vijanden Zijn bescherme ling eenvoudig niet durven aanra ken. Zó is d(T vrede op aarde in de mensen. Welke mensen? Die men sen, die zich in Zijn genade,'zijn welbehagen geborgen 'weten. Dat alles is als feit meegedeeld. Omdat Christus geboren is in Bethlehem. Ds C. M. van Endt De schrijfster Jo Mihaly over haar \yerk Het milieu, waarin de zigcu- ners leven ken ik, ten dele uit eigen ervaringen, doch meer nog uit wetenschappelijke werken. Ik bestudeerde als het ware de zi- geuners,aan de bron, dat wil zeg gen, in mijn kleine geboortestad aan de Poolse grens. In die stad hielden zij wekenlang, soms maandenlang verblijf, wachtend op de vereiste papieren. Als kind al voelde ik mij tot hen aange trokken en stond verbluft over de onrechtvaardigheid, die zij' overal ontmoettenToen eens een heel kamp op volkomen valse aanklachten in een gevangenis werd gestopt ik was 15 jPaf schreef ik het eerste krantenartikel, dat voor de zigeuners pleitte. De redactie liet het evenwel in de papiermand verdwijnen. Maar ik nam mij toen al voor, op de bres te staan voor zigeu ners, joden, bruinen en zwarten en voor hen te schrijven. Het was de kiem van mijn latere politieke idee en werk. Natuurlijk bestu deerde ik op rijpere leeftijd hun zeden en gebruiken, ik verdieplo mij in hun iaal en kende al vrij spoedig hun levenswijze, zonder echter onder hen te hebben geleefd. Ik kwam hen tegen op mijn verre reizen, zowel in het hoge Noorden als op de Balkan en .n, Konstantinopel. Een aantal boeken is reeds verschenen. Bijvoorbeeld in Duits land, voornamelijk jeugdromans„Michael Arpad und sein Kind Ook een kinderboek Kasperltheateren voorts „Ballade vom Elend". handelwijze ener opgezweepte massa,waarachter toch altijd de verwrongen, duivelse enkeling staat, hier in de -soon van luite nant Petrovich. Maar Jo Mihaly toont een waarachtig schrijfster te zijn, doordat zij Zigeuners en mili tairen niet wit-z /art tegenover el kaar stelt. Onder de robot, onder de gedrilde automaat, --ft de een voudige mens, burger of boer, zoon of vader. De onverzettelijke weer- loosheidA'an de gevangen en mis handelde Zigeuners doet een zwijA gend maar onweerstaanbaar he- roep op deze mens onder de uni form. In de I va de soldaat Ciolac voltrekt zich een verande ring, omgèkeerd aan die van de Engelse militairen op de emigran tenschepen te Hamburg. Op een nacht wordt het wel gegeven naar het Zireunerkamp op te trek ken om de oudste te pakken te krijgen die er al niet meer is. Vol angst vluchten de vrouwefi met de kinderen eh de paarden het drassige oeverland in en tenslotte steeds verder door het riet naar de rivier. Zij dreigen te verdrinken en Op hun hulpgeroep snellen zo wel Zigeuners als militairen toe, hun strijd vergetend. Als de bevel voerende sergeant 1 ?ich zelf komt, herkent hij zich zelf niet meer. „Het was een won r: hij had bewezen, dat „sergeant" zijn" ook betekent, mens te zijn, en zelfs in de eerste plaats, zonder dat de tressen op zijn wapenrok van vr- bazing daarover barstten." De vol gende dag worden de gevallen Zi geuners ter aarde bestelfl. Veel volk heeft zich bij het kamp ver zameld, zoveel dat uit de stad op nieuw de soldaten er heen moeten. Vermomd als pope treedt Varesku uit een der tenten en spreekt een wonderlijke wereldlijke bergrede uit. Plotseling herkent de soldaat Ciolac hem. En* zwijgt. En denkt aan zijn armzalig boerenleven en de nood zijner ouders. Zo staan Zigeuners, volk en soldaten bij een, luisterend ï.aar de boodschap der broederschap. Jo Mihaly doelt met haar boek niet op één land, één overheid. Zij schrijft het treurspel van onze tijd, sober, eenvoudig, boeiend, met grotè innerlijke kracht. En daar mee wint zij het pleit van een zo riskante zaak., als de eis „mijns broeders hoeder" te zijn, thans is. Dr. J. C. BRANDT CORSTIUS. Jo Mihaly: Mijns Broeders Hoeder. 1947 Van Loghum Slaterus N.V. Arnhem. Voor de eerste maal na de oorlog heeft Burnley meer dan twee goals tegen zich laten maken. Met 32 won Preston North End thuis en het was tevens de eerste nederlaag van Burnley in een uitwedstrijd van dit seizoen. Sinds 27 Septem ber had de club geen nederlaag meer geleden. Door de nederlaag van Burnley is de-positie van Ar senal danig versterkt. Met drie punten voorsprong en een wed strijd minder gespeeld staat Arse nal er niet slecht voor. De resultaten van de wedstrijden, gespeeld op Eerste Kerstdag voor de Engelse* League luiden: Eerste divisie: Blacburn Rovers-D. County 3-4 Blackpool-Stoke City 1-2 Burnley-Preston North End 1-0 C. Athletic-Middelsborough 1-0 Grimsby Town-Chelsea 0-0 Liverpool-Arsenal 1-3 Manchester U.-Portsmouth 3-2 Sheffield U. W. Wandereres 2-1 Sunderland-Everton 2-0 Tweede divisie: Brentford-Leicester 2-2 Coventry City-Burnsley 3-2 Fulham-Lymouth Argyle 1-1 Miïiwall-Birmingham 0-0 Tottenham H.-Hesterfield 3-0 De uitslagen van de eerste divi sie luiden op Tweede Kerstdag: Aston Villa- Wanderers 1-2 Everton-Sunderland 3-0 M. City-Huddersfield Town 1-1 Preston North End-Burnley 3-2 Voor de tweede divisie: Barnsley-Coventry City 0-1 Bradford-Southampton 1-3 Cardiff City-Bury 2-2 Doncaster Rovers-N. Forest 2-0 Leeds United-Lu'^n Town 0-2 Sheffield W.-Westham United 5-3 W. Bromwich A.-N. Castle U. 0-1 Afd. Utrecht KNVB gaat oefenen Zondag a.s. zullen op het terrein van Socstcrberg twee proefelftal- len een wedstrijd spelen, waarvan de samenstelling luidt: Rood: v. Loon (KVVA): Lee man (Minerva). Struiksma (Maars- sen): Meijer (DEV). Keiman (Voor waarts R), v. d. Bilt (De Toe komst): G. Bos (Mijdrecht), Ver doold (DEV), v. d. Griendt (Maars- sen), W. Hardeman (DEV) en De Roder (Voorwaarts R). Blauw: Budding (Scherpen- zeel): Blankèsteijn (DVSA) en Wei- dam (De Stichtse): v. Zuilen (KV VA), v$ d. Weerd (Utr. Boys) en Valkenburg (Scherpenzeel)Spliet (DVSU). Cozijnse (Scherpenzeel), Scholtens (De Toekomst), v. d. Schacht (Gooische Boys) en Claes- sens (KDS). Reserves: v. d. Kraak (Ares), J. Temming (De Stichtse). Poorter (Hilv. Boys), v. Eijk (RK Storm vogels). v. d. Klashorst (KVVA). Op Nieuwjaarsdag zal voor de NIWIN op Birkhoven- een wedstrijd worden gespeeld AmersfoortProv. KNVB-elftal. CHECKERS"- is de naam van het nieuwe Hollandse bordspel dat de laatste tijd, zowel hier te lande, als in het buitenland zeer veel opgang maakt. 1 In Engeland en Amerika waar dit spel reeds druk be oefend wordt, is het „international checkers" genoemd. Dat het als zodanig een mooie kans maakt blijkt wel uit het feit dat grootmeesters van wereldreputatie zoals de Amerikaanse prof. L. S. Rubinchek, de Engelsman Smith, de Portugees Barges, de Italiaan Francesco Lavizari e.a. hun grote ingenomenheid met dit Hollandse spel hebben betuigd. Ook is door de president van de Federazione Italiana Damistica, de heer Luigi Franzioni, voor het aanstaande congres „International Checkers" aan de orde. gesteld. Wel een bewijs dat dit Hollandse spel op weg is om de wereld te veroveren. Rijk aan variaties en zeer genuanceerd Wh hebben er ook grondige stu die van gemaakt en hierbu is ons gebleken dat de partijen, gespeeld in checkers zo i ijle zijn aan varia ties en de winstgangen aan zulke uiterst fijne mogelijkheden onder hevig zijn, dat men, zonder over drijving, gerust kan zeggen dat nu eindelijk het volmaakte bordspel bereikt ls. De vele onbilliike remises, die vooral bij het hier te lande gespeeld wordende Poolse damspel zo dik- .wijls voorkomen, zijn met de in trede van dit spel naar het rijk der fabelen verwezen. Hier is'n.l. twee dammen (konin gen genoemd) tegen één aosoluut gewonnen. Remise komt maar zel den voor. Om al deze redenen meenden wij er goed aan te doen dit zeer zeker belangwekkende spel ter kennis van onze lezers te bren gen door er een twee Wekelijkse ru briek over te openen.. „Een goed beghx is*het halve werk". Dit ge zegde is zeer zeker van toepassing op het checkers daar hierbij als re gel wel kan worden aangenomen, dat de speler die. al is het maar één stuk, achter komt te staan, de par tij verloren heeft. Daar het voor een goed begin in dit geval een eerste vereiste is dat men de spelregels kent laten we die hier volgen. Het checkers wordt gespeeld op het bord met 64 velden, dus het schaakbord. Dit bord legge men zo voor zich dat de lange donkere diagonale lijn, middellijn geheten, van de linker zijde van elke speler uitgaat. Er wordt gespeeld op de donkere vel den. Aan beide zijden wordt begonnen met 12 stukken die bij de één licht, bii de ander donker gekleurd zijn. Door loting wordt beslist wie met wit en wie met zwart zal spelen. De speler met wit begint steeds het eerst. Daarna wordt beurte lings gezet. Het stuk (hier pion genoemd) gaat schuin vooruit, telkens één veld, zowel naar links als naar rechts, uitgezonderd bij het „slaan" in welk geval zij zowel vóór- als achteruit moet slaan. Het slaan is verplicht. De pion gaat hierbij over één of meer vijan delijke stukken, telkens op het open veld achter het geslagen stuk, in de loop van de slag. Eén piön wordt tot koning ge promoveerd als zü de vanaf de speler bovenste lijn, promotiebjn genaamd bereikt heeft. Gebeurt dit tijdens een slag dan wordt het stuk alleen dan gepromoveerd als het niet verder meer slaan kan. In dit laatste geval. n.l. bij ver der slaan, blijft zij dus een gewone pion. Kunnen er, zowel met een ko ning als met een pion, hetzelfde aantal stukken geslagen worden, dan is de keuze van slaan vrij. Alleen meerslag gaat voor Hel slaan met een koning ge- sehiedt, zolang er nog maar één koning op het bord is alleen in diagonale, dus schuine richting. Zo dra beide spelers een koning heb ben wordt dit geheel anders. De éne koning -slaat de andere niet al leen diagonaal, maar ook verticaal en horizontaal. (Het gewone „zet ten" vain een koning blijft alleen schuin geschieden, zowel vóór- als achteruit over één of meerdere aaneensluitende open donkere vel den, naar verkiezing. Het slaan van een pion door een koning blijft, ook in het geval dat beide spelers een koning hebben, steeds schuin geschieden. Na de slag, hetzij diagonaal, ver ticaal of horizontaal, kan de koning geplaatst worden op elk willekeu rig open donker veld dat zich ach ter het laatste geslagen stuk be vindt. Moet een koning tijdens een slag horizontaal en verticaal slaan, dan mag dit veranderen van richting alleen geschieden op een open don ker veld. Bij het slaan mag men. hetzij met koning of pion. wel meermalen over hetzelfde open veld, doch nimmer voor de tweede maal over hetzelfde stuk gaan. Om deze reden mogen de vijan delijke stukken tijdens het slaan niet van het bord worden weg genomen. Dit geschiedt na de slag. Om een gespeelde wedstrijd na te Wij gaan checkeren! Checkert U mee? Zeker en gewis. Vooral als U bent doorgedrongen tot in de geheimen van dit hij uit stek Hollandse fpcl. dat zoveel 4mecr aan mogelijkheden biedt dan het gewone damspel. Als 11 bij gaand artikel gelezen hebt zult 11 er van overtuigd zijn dat het de moeite waard is eens wat meer van dit nieuwe bordspel, dat zich lang zaam maar zeker oök in de inter nationale sportwereld een naam van betekenis aan het veroveren, is. te weten Wij hebben dan ook gemeend om naast onze gewone sportru- brieken 'ook voor „Checkers" een plaats in ons blad te moeten in ruimen. Het ligt in ons voornemen om iedere veertien dagen een Checker rubriek te plaatsen, waar in op eenvoudige en begrijpelijke wijze dit nieuwe spel zal worden geïntroduceerd. spelen en de gedane zetten te beoor delen is het nodig het spel te note ren. Hiervoor is het bord genum merd zoals onderstaand diagram aangeeft. Wit De witte stukken komen te staan op de velden: 11. 12. 13. 14. 21, 22, 23. 24. 31. 32. 33. 34. De zwarte op: 81, 82, 83, 84, 71, 72. 73. 74. 61. 62. 63. 64. Als voorbeeld voor notatie, b.v. Wit Zwart 3212 62—52 21—32 73—62 Moet een slag geno teerd worden dan b.v. 21 42 53- 32 Wij raden aan dit diagram te be waren daar in de volgende rubrie ken voorbeelden worden gegeven van de mogelijkheden bij konings slagen en diagramstellingen voor problemen, waarbij de zetten wor den aangegeven met de cijfers van het checkerbonrd. Voorlopig geen motor sport? De K.N.A.C. en de K.N.M.V. ontvingen van de minister van Verkeer en -Waterstaat een dezer dagen een brief,' waarin onder ver wijzing naar de dringende nood zaak tot besparing van materiaal en benzine, in 's lands belang met de meeste klem wordt verzocht voorshands g#en toestemming te verlenen voor het organiseren van automobiel- en motorsportevene- m^nten, in welke vorm ook. Kerstvoetbal Tijdens de Kerstdagen werden nog enkele voetbalwedstrijden voor de competitie van de K.N.V.B. ge speeld. De uitslagen waren: Rotterdam: Rotterdams elftal Zwaluwen 31. District I: 2e klasse A: Water graafsmeerDWV 2-2; 2e klasse B: Alcm. Victrix—TOG 1-1; Z.V.V. W.F.C. 0—0. District V: le klasse: Velocitas Leeuwarden 01. Vriendschappelijk: Barcelona: BarcelonaSittardse Boys 84. Eerste Kerstdag 's avonds om zes uur spoelde aan^de Noord zeekust bij Kamperduin een sloep aan met twee mar; aan boord, van wie een reeds was overleden. Uit verklaringen van de over levende, de 24-jarige Arnt Rökker uit Trondheim^ bleek dat hij behoorde tot de bemanning van het Noorse stoomschip „Skoghaug". Het schip was Woensdagmiddag om twee uur met een lading kolen voor Oslo uit Rotterdam vertrokken. Twaalf uur later, het schip was juist ter hoogte van IJmuiden, reet een zeer hevige ontploffing het schip uiteen. Rökker meende, dat het geen mijnontploffing was geweest, maar een andere oorzaak van de ramp kon hij niet opgeven. Reddingboten voeren vergeefs uit Onmiddellijk voeren de redding boten „Neeltje Jacoba" van IJmui den en de „Dorus Rijkers" van Den Helder nog uit op zoek naar over levenden. Zü moesten echter on verrichter zake terugkeren van hun speurtocht. Daar reeds des morgens veel wrakhout was aangespoeld, vreest men dat Rökker de enige overlevende is van de 25 koppen tellende bemanning. Rökker, die zeer onvolledig ge kleed en volkomen uitgeput was, werd door be^voners van Kamper duin aan strand gedragen en na onder geneeskundige behandeling te zijn gesteld, bij particulieren on dergebracht. Hij vertelde, dat hij zich met zes andere schipbreukelingen had ingescheept in de motor sloep, die lek bleek te zijn. Vijf van zijn metgezellen waren on derweg over boord geslagen, de zesde, de twintigjarige lichtma troos Stileseu uit Haugesund, was aan uitputting bezweken voor zij de kust bereikten. - Tegen twee uur 's middags kwam de sloep voor de Nederlandse kust, waar zij tegen een strekdam van de Hondsbossche zeewering om sloeg. Ned. Zionistenbond nam twee moties aan In de slotzitting van de 45e jaar lijkse algemene vergadering van de Nederlandse Zionistenbond, welke op 24 en 25 December in het Mi- nerva-paviljoen te Amsterdam is gehouden, werden twee moties aan genomen: 1. De 45e algemene vergadering van de Ned. Zionistenbond, met er kentelijkheid'constaterende, dat de Nederlandse regering ter algemene vergadering der Verenigde Volke ren haar stem heeft uitgebracht ten gunste van de oprichting van de Joodse Staat en aldus heeft gehan deld in overeenstemming met de langdurige Nederlandse traditie ten opzichte van het Joodse volk, be sluit de Nederlandse regering in te schrijven in dat $eel van het gou den boek van het Joods Nationaal Fonds (Sefer Hamedinah), dat ge wijd zal zijn aan hen, die hebben meegewerkt aan de wederopbouw van de Joodse staat. 2. De Nederlandse Zionistenbond betuigt zijn grote 'bewondering voor de standvastige houding van de Jisjoew in Erets Jisraeel in dit moeilijke uur en zendt hem een boodschap van solidariteit en de belofte tot volle medewerking bij de opbouw van de Joodse Staat. 600.000ste bezoeker op Schiphol Woensdagmiddag passeerde de 600 000ste bezoeker de loketten van de luchthaven Schiphol. Het was de heer F. J. Meessen uit Wijlre (L die de feestdagen in de hoofdstad kwam doorbrengen en met zijn zoon deze gelegenheid benutte om Schiphol te bezichtigen. De adjunct bedrijfsdirecteur de heer E. van de Beek. begroette de 600.000ste. De K L.M; bood hem een gratis retourbiljet voor een vlucht óp een harer binnenlandse diensten aan. Van de American Overseas Aiways ontving de heer Meessen een reistas met inhoud. Rotterdams elftal wint met 3-1 Meer dan 30.000 toeschouwers woonden op Tweede Kerstdag in het Feyenoordstadion de ontmoe ting bij tussen een Zwaluwenelftal en het Rotterdams elftal, welke wedstrijd volkomen verdiend door de «Rotterdammers met 3-1 werd gewonnen, nadat de rust met een 1-0 voorsprong voor de Zwaluwen was ingegaan. Möring zowel als De Vos (van Quick Nijmegen) ontbraken in de tweede helft op liet appel. Zij wer den vervangen door Hokke van C.V.V. en Schwenckc van H.B.S. Zo wekte het geenszins verwonde ring dat de toch werkelijk niet sterke Rotterdamse voorhoede on middellijk na de rust met twee doelpunten de balans naar de an dere zijde deed omslaan.. Het was overigens een vlotte en in .enkele perioden zelfs aantrekkelijke wed strijd. Groencveld van V.F.C. doelpunt te met een goed schot voor dé Zwaluwen. In de tweede helft maakte Van Male de gelijkmaker en Brandes maakte er direct daar na 2-1 van en toen Van Munster enkele minuten later de score op 3-1 bracht, was het pleit beslecht Naar wij vernemen ligt het in de bedoeling van de K.N.L.T.B. ook-voor .iet jaai 1948 deel te nemen aan de wedstrijden om de Davisbeker. Ernst met de plannen Dat het de minister ernst is met de aanleg van een tweede groot vliegveld in het Westen des lands, nauwkeuriger gezegd in de S c h i e- veense polder bij Rotter dam, blijkt uit de memorie van ant woord. Daarin wordt gezegd, dat over de uiteindelijke vorm van dat luchtvaartterrein vanwege het mi nisterie voortdurend besprekingen worden gevoerd met de gemeente Rotterdam. Een grote mate van "overeenstemming is reeds bereikt en een proefveld voor de drainage en de juiste baanconstructie is reeds in de Schieveense polder aangelegd. Verwacht wordt, dat het uitein delijke plan binnenkort aan de re gering ter goedkeuring zal worden voorgelegd, waarbij een luchtvaart terrein ter grootte van een interna tionale klasse doch voorzien van een startbaan van grote lengte zal worden gebouwd. De mogelijk heid tot uitbreiding an het lucht vaartterrein tot de grootte van een internationale klasse a of b zal aan wezig zijn. N Laadbruggen enz. Verder wordtin de M. v. A. ge constateerd, dat te Rotterdam bin nen redelijke tijd een verbetering van de onoverdekte opslagplaatsen door herstel van de nodige laadbrug- gen en van de kademuren tegemoet kan worden gezien. Wat het vliegveld in Zeeland be treft, deelde de minister mede, dat er elders op Walcheren naar een geschikt terrein daarvoor zou wor den gezocht. Brand vernielt twee huizen te Hilversum Donderdagochtend .omstreeks kwart voor vijf is brand uitgebro ken in het kantoór van de taxi- onderneming Centraal-tax aan de Oude Torenstraat te Hilversum. Dit kantoortje werd door de chauffeurs gebruikt als wachtlokaal. Tijdens hun afwezigheid is brand ontstaan, die zich zeer snel uitbreidde. In het huis ernaast woonde een employé van Van Gend en Loos, G. Brouwer met vrouw en 8 kinderen, die door het vuur werden verrast. De heer Brouwer snelde de reeds branden de trap van zijn huis af en haalde een ladder, waarlangs hij zijn gezin in veiligheid trachtte te brengen. Een 12-=jarig dochtertje sprong in haar angst uit het raarrj en bekwam lichte verwondingen. De moeder meende ten onrechte, dat een harer kinderen in het brandende huis was achtergebleven en is opnieuw de woning binnengegaan. Zij moest met ernstige brandwonden naar het R.K. Ziekenhuis worden overge bracht. Meer pol. delinquenten naar Indonesië? Na twee jaar in vrijheid Waarschijnlijk zullen binnenkort op nieuw tweehonderd politieke delinquen ten naar Indonesië vertrekken. Onder handelingen hierover tussen het Neder lands-Indische gouvernement, de depar tementen van Binnenlandse Zaken en Justitie en de stichting Toezicht Poli tieke Delinquenten hebben een gunstig verloop. Men is over het werk van het cctate contingent van 119 man. dat ln Mei 1947 vertrok en op arbeidscontract voor twee jaar tewerk is gesteld, uiterst te vreden. Op Biak, op Tarakan..bi) Hol- landia cn Morotal bevinden zich grote stapelplaatsen van Amerikaans oorlogs materiaal. Deze goederen werden door de Nederlandse regering overgenomen. De daar werkende politieke delinquen ten inventariseren cn verzorgen deze goederen. De stichting Toezicht Politieke Delinquenten selecteert uit tc zen den vrijwilligers. Na hun .vertrek uit Nederland worden deze voor waardelijk ln vrijheid gesteld. ZIJ moeten zich echter goed gedragen en zich houden aan dc aanwijzin gen van de Stichting. Na twee jaar keren zij terug naar ons land cn zijn dan vrij. Ónder het eerste con tingent bevonden zich mensen van 20 tot 55 jaar. Zij werden voor namelijk uit techntcl cn ambachts lieden gekozen.'Intellectuelen, be halve artsen, maken weinig kans. De eerste groep betrof uitsluitend tribunaalgevallen. Men overweegt thans om ook uit andere groepen, behalve oorlogsmisdadigers, vrij willigers op te roepen. Voor hun «arbeid ontvangen dc vrij willigers voedsel en verzorging, alsme de f 28.50 per maand. De toelagen aan gezinnen van ge huwden cn kostwinners bedragen 125 tot 175 per maand. Bij goed gedrag ontvangt men na ommekomst van het contract 25 procent als kortverband- toelage. Bouwvakpatroons contra „zwarte lonen" Te'den Haag werd een vergadering gehouden van de hoofdbesturen der lan delijke werkgeversorganisaties in het bouwbedrijf. De vergadering bleek zich in grots meerderheid te stellen achter de loor.- poiitiek. die de regering voert en sprak de wenselijkheid uit. dat ter bestrijding der „zwarte lonen" de organisaties van werkgevers boeten zouden kunnen stel len op overtreding van de bepalingen van de geldende loonregeling. Voorts meende de vergadering, dat het de aan nemers niet geoorloofd mag zijn eveneens op straffe van een door de organisaties op te leggen boete ar beiders in dienst te nemen, die niet kun nen aantonen, dat zij met toestemming van hun vorige werkgever zijn dienst hebben verlaten. Tenslotte sprak de vergadering als haar mening uit, dat cr naar moest wor den gestreefd, dat van overheidswege het bouwbedrijf tot een zgn gesloten bedrijfstak wordt verklaard, zodat een arbeider eenmaal in het bouwbedrijf werkzaam, niet zonder speciale vergun ning in een andere bedrijfstak mag gaan werken. Landwachters maakten de provincie onveilig De uitspraken van de Bijz. Raad van Cassatie tegen vier Landwach ters, die de provincie Utrecht on veilig maakten en gevangen ver zetslieden beestachtig mishandel den luiden als volgt: het beroep van S. A. Driessen uit Utrecht, die aldaar tot levenslang was veroordeeld, werd verworpen. J. Kramer uit Maartensdijk, die in totaal 4ot 15 jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, hoorde zich in beroep van cassatie tot totaal 18 jaar (voor twee vervolgingen) ver oordelen. De straf* van J. Jans uit Amsterdam werd van acht tot twaalf jaar verhoogd. Tegen K. J werd door de procureur-fiscial tot levenslang geconcludeerd. Dj ver volging tegen A Stam uit /Vinke- veen. die tot acht jaar gev/ngenis- straf was veroordeeld, werf voor onbepaalde tijd uitgesteld, f MINISTER SCHAGEN VAN LEEUWEPS BEZUINIGINGEN WORDEN HERZIE'! Het uitblijven van de memorie van antwoord bij de begrottig van Marine doet in Den Haag de geruchten toenemen dat ninisté* Fiévez, die het departement na het ontslag van minister Schagen van Leeuwen ad Interim beheert, voornemens is een gehee' nieuwe en beduidend hogere begroting in tc dienen. De reden zou zijn dat de toestand in Indonesië niet beantwoordt aan de verwachtin gen, waarop de begroting was gebaseerd. Een nieuwe oegroting zou echter eerst worden opgesteld na ^e terugkeer van de minis ters, die thans ter informatie in Indonesië verblijven. In de Marinc-begrotiijg voor 1948 was voorzien in zeer ingrijpende bezuinigingen. Minister Schagen van Leeuwen vroeg ruim 144 mil- lioen minder aan dan voor 1947 het geval was geweest. Dit bete kende een vermindering van meer dan 38 pet. De regering was bij de indiening der begroting van me ning, dat verwacht mocht worden, dat aan het einde van dit jaar een zodanige situatie zou zijn gescha pen, dat de zuivere politietaak die door de Koninklflke Marine m de Indonesische wateren moest wor den vervuld, geleidelijk weer in handen zou kunnen worden gege ven van de organen der Neder lands-Indische regering. Bij de opstelling der begroting ging men dus uit van een belang rijke verbetering in de toestand.' nog in 1947. De regering was onder meer van plan de mariniersbrigade omstreeks 1 Januari 1948 uit Java terug te trekken en op te heffen, waardoor het corps mariniers tot kleinere afmetingen zou kunnen worden teruggebracht. Alleen aan materiële deviczendtgaven zou hiermede reeds een besparing van 21 millioen verkregen zijn en de sterkte van de Koninklijke Marine zou van 30.000' m?ii in ongeveer een jaar tijds worde/i teruggebracht tot rond 15.000 rnajl. Voor dit alles lieeft mfhister Schagen van Leeuwen echter uitdrukkelijk een voorbehoud gemaakt. Indien onverhoopt de omstandigheden in Indo nesië de regering zouden nood zaken, ook na 1 Januari 1948 de uitoefening van de politie taak ter zee onverkort aan de Koninklijke Marine op te dra gen, zouden deze maatregelen geen doorgang kunnen vinden. Nu bij de ingang van 1948 er nog geen merkbare verlichting van de taak der Marine in Indonesië is ge komen ligt het voor de hand dat minister Fiévez de begroting aan de nieuwe omstandigheden zal wil len aanpassen. Men verwacht d' daardoor de Marine-begroting er in Februari aan de orde zal ko;

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3