D r L Gymnastiek kan niet tot ontplooiing komen n TIP VAN BOOTZ Op „Braamhage" komen flats en kleine woningen Uit Amersfoort Amersfoort heeft nijpend gebrek aan behoorlijke toestellen Noteert U even Duiven werden bekroond GAAT SCHILDERIJEN ZIEN „Omstreeks 1800'' een belangwekkende expositie Beetslaan wordt verbeterd 2 Woensdag 31 December 1947 *7 OALS in een vorig artikel reeds opgemerkt is zijn er momenteel te weinig manlijke beoefenaren der turnsport. Bij de meeste verenigingen hier ter stede overweegt het vrouwelijk element zo zeer, dat een uitvoe ring overwegend uitgevoerd moet worden door de dames- en adspiranten- afdelingen, terwijl ter versterking van het manlijk element een beroep ge daan moet worden op gasten. Bij de vijf uitvoeringen van het vorig seizoen waren er twee verenigingen, welke gasten in de herenploeg hadden, drie traden met een eigen herenploeg op, waarvan- er slechts één een behoorlijk turnpeil bereikte. Behalve de oorzaken genoemd in een vorig artikel (n.l. de betrekkelijk lange tijd, die nodig is om een behoorlijk peil te bereiken bij het toestelturnen èn het onttrekken van vele jonge turners dooh de dienstplicht) doet zich te Amersfoort nog een zeer belangrijke factor voor, welke het bereiken van een hoger turnpeil belemmert: Het ontbreekt in de beschikbaar gestelde turnzalen aan de zo nodige geschikte toestellen. heeft voor een goede ontplooiing niet Ligt hier een taak voor de gemeente? T~^e door de gemeente beschikbaar gestelde turnzalen aan de Helle straat, Wijersstraat, Herenstraat, Leusderweg, Schoollaantje en Oude Soesterwc-g, bevatten b.v. geen enke-, le in goede staat verkerende stalen brug. Er zyn in Amersfoort hoog stens twee goede stalen bruggen, welke dan nog eigendom zijn van een gymnastiekvereniging. Gelukkig maar, dat de verstandhouding tussen de gymnastiekverenigingen momen teel zo goed is, dat met genoegen steeds weer een brug wordt afge staan, wanneer er een beroep op ge daan wordt, een geste, die de ver enigingen, welke geen behoorlijke brug bezitten, ten zeerste waarderen. Dit voorjaar verzocht het K.N G.V. de beschikking te mogen hebben over een turnzaal voor het oefenen van het Nederlands Heren Keurkorps, daar Amersfoort voor dit korps, waarvan de leden uit alle hoeken van ons land komen, zo centraal gelegen is. Er kon toen alleen een oplossing gevonden worden door de keurtur- ners in twee zalen te laten oefenen, daar in de ene een behoorlijke brug aanwezig was en in de andere een goed ringenstel. Gelukkig bleek deze oplossing geen bezwaar te zijn. maar het tekent toch het gebrek aan goede toestellen en de noodzaak om daarin zo spoedig mogelijk te voor zien. Voor de schoolgaande jeugd is het bovendien van het grootste be lang, dat er aan goede toestellen gewerkt wordt en niet aan de aan wezige wankele exemplaren. Herstellingen De afgelopen oorlog heeft natuur lijk ook veel schade berokkend aan de installaties der turnzalen, die door de bezetter zelfs als keuken werden gebruikt. Veel verdween door de ver nielzucht en de gemeente stond voor de taak dit aLles te herstellen, soms provisorisch daar de benodigde ma terialen vaak niet aanwezig waren. Gelukkig zyn de lokalen weer glas- dicht en is er weer een dragelijke toestand geschapen, maar veel ont breekt nog. De lichamelijke opvoeding, waar van de noodzaak de laatste jaren hoe langer hoe meer begrepen wordt GRAND: „Het ei en ik". Zo.: 13.30, GRAND; Myn onbekende echtge noot". Nieuwjaarsdag en Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. Overige dagen; 14.30. 18.45 en 21 uur. CITY; „Jack London". Nieuwjaars dag en Zo.; 14., 16.15, 18.45 en 21 uur. Overige dagen; 14.30 18.45 en 21 uur. REMBRANDT; „Spionnage in New York". Nieuwjaarsdag en Zi«.; 14. 16.15, 18.45 en 21 uur. Vrijd. en Z'dag 14.30, 19 en 21 uur. Overi ge dagen 14.30 en 20 uur. 31 DEC. Volksgebouw. Hum. Ver bond Oudejaarsavond-bijeen komst 19.30 uur. 1 JAN. Amicitia Projex-Film, Dik Trom, 14, 16.15, 18.30 en 20.45 u. 3 JAN. Amicitia. Transportarb., Cabaret, 20 uur. 6, 6 en 7 JAN. Amicitia, Amersf. Padvinders, Revue „Lach Mee", 20 uur. 6 JAN. Kernavond Hum. Verb. Kleine Spui 6, A. Hendriks, „De Waarde v. d. menselijke arbeid", 20 uur. 8 JAN. Amicitia „The Ramblers", 20 uur. 7 en 8 JAN. Grand: Himlaspelet (De weg naar de Hemel) Dag. 14.30, 18.45 en 21 uur. ELKE VRIJDAG bespreking Theos. Vereniging (Regentesselaan 21), 20 uur. OPENB. LEESZAAL EN BEBL. dage lijks ruilen v. boeken 1417 u. DL Vrijd. avond ook van 19—21 u. Leesz. geopend dagelijks 10—12.30 u. en 1417 u. DL en Vrijd. ook 19—22 uur. „STICHTSE HEUVEL": Wo., Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). DANCING VAN 'T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur, Zon.mid. 15—18 u. (Orkest Jan van Loo). DANCING d'ORANJEBOOM: Zat., Zon. en Woensd dansen. 20 DEC.4 JAN.: Schilderijen tentoonstelling Amersfoortse Ge meenschap. Opening 15 u. burge meester H^ Molendijk. St. Pieters- en Bloklandsgasthuis 1012, 1417 en Zo. 1417 uur. 20 DEC.—4 JAN.: Expositie Amersfoortse Schildersver. „De Ploegh", Sierkunst, Utr.weg. TOT 12 JAN.: Expositie Middel eeuwse schilder- en beeldhouw kunst. d' Oude Lanteern, 1012, 14—17 u. Zo. 14—17 uur. Wie is er aan rle beurt? Voor uitreiking bonkaarten K 802 tabak- en versnaperingkaarten zijn Vrijdag stamkaarthouders 39001 42000 aan de beurt Medebrengen T D. en inwisselingsbon van bon kaart 713. Uitreikingsuren 911.30 en 1415.30 uur in Kamer 3. in de laatste plaats goede toestellen nodig. Hier ligt voor de gemeente (en/of voor de op te lichten Amersfoortse Sportgemeenschapeen dankbare taak. Moge zij bij de aanschaffing van toestellen, benodigd voor de lichamelijke opvoeding, in de toe komst gebruik maken van de wel willende hulp van een der deskun digen (turner of turnster) die de A.B.v.L.0. bezit en we zijn al een eind in de goede richting, want al leen hij of zij. die zélf de turnsport beoefent en deskundig is, kan beoor delen of„". aan te kopen toestellen geschikt zijn. „Turner". Nutsspaarbank in het afgelopen jaar In het afgelopen jaar werd bij de Nutsspaarbank aan spaargelden ontvangen f 10.042.854.37 in 76153 posten en terugbet. f 10.001.294.63 in 59383 posten, zodat meer werd ingelegd dan terugbetaald 41.559 Aan rente werd bijgeschreven over 1947 f350.312,75. Het aantal nieuw toegetreden in leggers bedroeg 3026, waartegen over 1752 spaarrekeningen werden opgeheven. Het spaarderskapitaal bedraagt thans f 18.322.589.05, toebehorend aan 34.989 inleggers, zijnde gemid deld per spaarder f 523.67. Voor het brand- en inbraakvrij opbergen van waardepapieren wa ren 610 kluisloketten verhuurd. Door de Afhaaldienst van spaar en belastinggelden werd f 430.163.50 bij de 2398 deelnemers aan huis af gehaald. In spaarbusjes, aan spaarders in bruikleen gegeven, werd f 35.584,42 aan kleingeld gespaard. Het .sparen door de jeugd vindt MVns piaats op 15 openbare en bij zondere scholen. Door' ruim 1800 kinderen werd in 't afgelopen jaar totaal f26.052.77 gespaard, zijnde f 14.47 per spaarder. Medische Dienst NIEUWJAARSDAG Doktoren, alleen te raadplegen bij spoedgevallen: W H de Beaufort. Bergstraat 41, tel 6332; J Haring. Vermeerstraat 156. Tel 5693 Apotheken: Java-Apotheek, Leus derweg 212, tel 4887; Jansen. Lange- straat 74, tel 3677. Verloskundigen: A G F Perk. H v Viandenstraat 2. tel 5086; N Vern- hout, Soesterweg 232. tel 3374. Ingezonden mededeling) Het rijmen op „Tip" in negentien-vier-zeven Heeft aan velen veel vreugden gegeven. Als 'n welkome beloning Ging een fles-vol naar hun woning, D'anderen onze dank bij 't niet gelukt streven. H. Bootz' Distilleerderij N.V. „Kampoord"-beheerder voor het Tribunaal De laatste zitting van het Amers foortse Tribunaal, waarvan wy gis teren reeds een gedeeltelijk verslag opnamen, is waarschijnlijk tevens de langste geweest. Een hele morgen en een hele middag moesten worden be steed aan de behandeling van de zaak tegen J. Landré, voor en ty- dens de bezetting beheerder van „Kampoord" te Soesterberg. En nog kon het Tribunaal niet tot een beslis sing komen, zodat de zaak moest worden geschorst. Veel opheldering heeft het verhoor van de talrijke ge tuigen, meest bewoners of vroegere bewoners van huisjes op „Kamp oord", dan ook niet gebracht. Wel is duidelijk geworden dat de heer Lan dré weinig geliefd was door zijn huurders en enkele van zijn familie leden. Beschuldigde ontkende de hem ten laste gelegde feiten. Zo zou hij niet betrokken zijn geweest bij het verraden van een huurder die een radio en een pistool in zijn bezit had en ook zou hij nimmer zijn neefs hebben toegevoegd dat hy wel zou zorgen dat ze in Duitsland tewerk gesteld werden Herhaaldelijk brach ten de verklaringen van Landrc, die zeer rustig was, de getuigen tot grote opwinding. Van een brief aan de N.S.B -voorzitter van de Raad \an Arbeid inzake het gedrag van een op „Kampoord" woonachtig ambtenaar, zeide beschuldigde, dat deze niet als gevaarlijk voor de betrokken huur der kon worden beschouwd. Het was hem niet bekend geweest, dat de voorzitter lid van de beweging was. Hij had slechts de chef van de man willen vragen hem eens te wijzen op zijn minder net gedrag. Vele huur ders hadden hem met het stelen van hout veel last bezorgd. Aan bet ver raad van een ondergedoken auto was hy, zo verklaarde beschuldigde, niet debet. Na geruime tijd in raadkamer te zijn geweest, deelde het Tribunaal bij monde van zijn voorzitter, dr. Joh. Scheurer, mede, dat de zaak zal worden geschorst voor het horen van andere getuigen. Burgerlijke stand GEBOREN: Johannes L. z. v. D. van Ekelen en C. van Brakel; Pau lina C. M. d. v. J. J. van Wijk en A. J. P. de Vries; Jacoba G. d. v. E. van den Brink en H. van de Biezen; Sander, z. v. J. M. van Ackooij en E. Blankenstijn. GEHUWD: H. Arler en R. K. Meijer; A. Klein Hesselink en K. Burgij. OVERLEDEN: Altfda Janny Hoenderdaal, 16 d. d. v. E. Hoender- daal; Cornelis Lemstra, z. v. J. Lemstra en C. Vos, 12 w.; Mathilde K. de Beus. 41 j.. wed. v. A. Stop pelenburg; Albertus Verkade. 9 m. z. v. A. A. Verkade en M. Busser; Evert van den Hoorn, 42 j. echtg. v. A. H. van den Hoef; Nicolaas Ey- kenaar, 75 j. weduwn. v. G. Kolle- rie; Oiga W. M. Klom, 18 j. ongeh. Leusden Geboorten: Antonius Hendrikus Jacobus Joannes, zoon van H. van Middelaar en M. G. Vrijhoef. Deanna heeft dit maal 'n onbekende man We zijn het van Deanna Durbin gewend, dat ze steeds maar weer heel veel moeilijkheden moet on dervinden voor ze veilig en wel in de armen van een knappe, char mante en veelal rijke jongeman belandt. Maar zo bont als ze het maakt in de film „M'n onbekende echtgenoot" hebben we het van haar nog niet gezien. Met deze rol prent brengt het Grand Theatre een buitengewoon aardig nieuw jaarsprogramma, dat tot en met Dinsdag 6 Januari a.s blijft ge handhaafd. Deanna heet deze maal Ruth en vertoeft op het ogenblik dat het doek opgaat in Japan, waar ze in een missiehuis dertien Ame rikaanse kindertjes onder haar hoede heeft. Het, spook van Pearl Harbour dreigt reeds en Ruth wil met haar pleegkinderen hals over kop naar Amerika oversteken. Dat gaat zo maar niet één, twee, drie, maar Ruth zou Ruth niet zijn als zo het tenslotte toch niet voor el kaar kreeg. Als verstekelingen ma ken zij de lange en gevaarvolle tocht in het schip van een rijke Predikbeurten Oudejaarsavond Geref. Kerk, (L. Vrouwestraat): 19.30 dr. N. H. Ridderbos. Rem. Gem.: 19 u dr. R. Miedema. Doopsgez. Gem.: 19.30 uur ds S. Gosses Gzn. Ver. v. Vrije Herv. (Gasthuis- kerk): 19 u ds C. Broekman. Vrije Evang. Kring (Havik): 20 u ds Van Bruggen. Oosters Apostolisch Episcopale Kerk (A. Paulownalaan 7) 20 uur H. Offerande. Vrije Kath. Kerk (St. v.d. Hagen- laan) 20 u Vespers en Lof. Oud-Kath. Kerk: 19.30 u Lof van Oudejaarsavond. Evang. Luth. Kerk: 19.30 ds De Jongh. St. Joriskcrk (Hofl.): 19.30 u ds Vermaas. Nieuwe Kerk: 19.30 ds Gerritsen. Emmakerk: 18 en 19.30 uur ds Smits. Gymnasium: 19.30 u ds Bout. Leusden: 18.30 u ds Hofstede. Jongerendiensten: Kerk (Appel weg) 19 u de heer Germans, m.m.v. mej. M. Pothoven, sopraan. Wijkgebouw (L. Costerpl.): 19.30 uur ds. Herfkens. Geref. Kerk (art. 31) Zuidsingel 19.30 uur ds, E. T. v. d. Born. Nieuwjaarsdag Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 10.30 uur ds. D. A. Zijlstra. Oud-Kath. Kerk: 10 u H. Dienst. Vrije Kath. Kerk: 10.30 u H. Mis. Vrije Geref. Gem. (Muurhuizen): 9.30 v.m. Godsdienstoef. Geref. Kerk (Art. 31): Zuidsingel IC' u v.m. ds J. A. Vink. St. Joriskcrk: 10 u v.m. ds. Blok. Kapel Zon en Schild: 10 u v.m. ds. Bout. Op 20 en 21 December j.l. hield de A.P.V. „De Luchtpost" een Postduiven-Tentoonstelling waar aan werd deelgenomen door 47 le den met in totaal 286 duiven. Keurmeesters waren de heren W. v. d. Riet en J. Noorman uit Amersfoort. De uitslag van de ten toonstelling zijn eerst thans be kend en is als volgt: Beste van gehele tentoonstelling W. v. d. Riet. Beste oude doffer J H Schuiten. Beste oude duif J. de Bruyn. Beste jonge doffer N. H. Egink. Beste jonge duif W. v. d. Riet. le prijs klas 1 onbevlogen oude doffers J H Schuiten, le prijs klas 2 onbevlogen oude duiven H Ver hoef Sr. le prijs klas 3 onbevlogen jonge doffers J. de Bruyn. le prijs klas 3 onbevlogen jonge doffers A Kuyskes Jr. le prijs klas 4 onbe vlogen jonge duiven T J de Bruyn. le prijs klas 5 bevlogen oude dof fers 80300 km. T J de Bruyn. le prijs klas 6 bevlogen oude dui ven 80300 km. Appel, le prijs klas 7 bevlogen oude doffers 300 500 km. Avd Berg. le prijs klas 8 bevlogen oude duiven 300500 km. J de Bruyn. le prijs klas 9 bevlogen oude doffers boven 5Q0 km. H Verhoef Sr. le prijs klas 10 bevlogen oude duiven boven 500 km. G M G Lambrechts. le prijs klas 11 bevlogen jonge doffers 80200 km. Avd Berg. le prijs klas 11 bevlogen jonge doffers 80 200 km. E v d Hoek. le prijs klas 12 bevlogen jonge duiven 80200 km. J de Bruyn. le prijs klas 12 bevlogen jonge duiven 80200 km. G C Schimmel, le prijs klas 13 be vlogen jonge doffers boven 200 km. N H Egink. le prijs klas 13 bevlogen doffers boven 200 km. B v d Geest, le prijs klas 14 bevlogen jonge duiven boven 200 km W v d Riet. le prijs klas 15 en 16 jonge duiven en doffers die in 1947 een kampioenschap behaalden J Steen beek. le prijs klas 1718 oude duiven en doffers die in 1947 een kampioenschap behaalden J. H. Schuiten. jy^ET veel genoegen hebben wij m commodore. Niet helemaal, want de schuit vergaat en ternauwer nood weet Ruth met baar helper en de kinderschare op een vlot het vege lijf te redden. De rest is ver dronken. Daar lijkt het tenminste op en in Amerika aangekomen, stapt Ruth dan ook onmiddellijk naar het huis van de commodore, verklaart daar dat ze op zee met de rijke ouwe baas is gehuwd en. nee, dan is het niet afgelopen. Dan begint het eigenlijk pas goed. De leugen gaat haar bezwaren en er komt een lieve, jongeman opdagen, waarover we niet verder zullen vertellen, omdat het veel leuker is de hoogst amusante verwikke lingen zelf te zien en te horen. Na tuurlijk zingt Deanna, maar niet tè veel, wat ook zijn voordelen heeft. Overigens, is deze rolprent er een van de vlotte, vermakelijke, zij 't pretentieloze soort, met aan trekkelijk spel van de hoofdrol vertolkster. Leest U Jack London ook zo graag? De beroemde Amerikaanse schrij ver van avonturenromans Jack London is in Nederland, hoewel hij bij een bepaald deel van het publiek een zekere bekendheid ge niet. toch niet zo beroemd en ge liefd als hij dat in de States placht te zijn en trouwens, als wij ons niet vergissen, nog is. Deze zwer ver van den bloede met zijn op merkelijk journalistiek talent heeft vele boeken geschreven over alles wat hij zo in zijn leven heeft mee gemaakt. De ene keer voerde hij zijn lezers mee naar de Oostzee, dan naar Rusland, Polen of Japan om een volgende keer de sloppen van New York met hem te betre den. Jack London was ook de man die veertig jaar geleden reeds waarschuwde tegen het dreigende Japanse gevaar. Over het leven van deze auteur is thans een uit nemende film vervaardigd, welke in Amerika nogal opgang heeft ge maakt. Het City Theater heeft de ze rolprent tot hoofdschotel van gasthuis een interessante en zeer leerzame tentoonstelling gezien van kunstenaars omstreeks 1800, die door het prijzenswaardige initiatief van de Amersfoortse Gemeenschap, als eerste in een reeks exposities, is tot stand gekomen. De bedoeling van de hiermee aangevangen reeks tentoonstellingen is de Amerfoort- se bevolking langzamerhand ver trouwd te maken met de schoonheid der schilderkunst, die men in vele gevallen moet leren liefh eb- b e n. Het interessante en aantrekke lijke van deze expositie is vooral de toewijding aan het ambacht, die uit deze 19e eeuwse doeken spreekt. Een wonderlijke schilderswereld treedt men hier binnenPretentieus is dit werk in de verfijning van kleur en stemming. Men komt er zowel onder de bekoring van am bachtelijk vakmanschap als van een innige sfeer. Het lijkt wel of het zijn nieuwjaarsprogramma ge maakt. De hoofdrol wordt prachtig vertolkt door Michael O'Shea. die uiterlijk een opvallende gelijkenis met London vertoont. Susan Hay- ward. een jonge opkomende ster, vertolkt de vrouwelijke hoofdrol. Behalve op het ruime inzicht dat London in Japan als oorlogscorres pondent kreeg in het groeiende gele gevaar is in „Jack London" vooral het accent op het avontuur ge legd. Niettemin blijft het 'n speel film, welke tenslotte eindigt met de gelukkige hereniging van de zwerver met zijn echtgenote. Boeiende spionnagefilm in Rembrandt Zolang er oorlogen op dit onder maanse zijn, zullen „Mata Hari's" haar vrouwelijke charmes gebrui ken voor het bedrijven van spion nage ten behoeve van een der oor logvoerende partijen. Voor roman ciers en nu ook voor scenarioschrij vers vormen zij een dankbaar on derwerp, waaromheen hun fanta sie schier onbeperkt legendes we ven kan. Een filmgroep van de Hollywood- se „Edward Small production", heeft in „Spionnage in New York", welke van heden af tot 9 Januari in „Rembrandt" wordt vertoond, een aardige variatie gevonden op het overbekende thema. In de Noorse zangeres Carla Nillson, een hoogblonde schoon heid. stelt zij ons een spionne voor. in dienst van Nazi-Duitsland. Wij maken in het oorlogse Londen met haar kennis, wanneer haar dub belleven reeds bekend is aan een lid van de Engelse en aan een van de Amerikaanse contra-s()ionnage. In plaats van een snelle ontmas kering volgt een behendig spel van list en tegenlist tussen de schone Carla en haar twee tegenspelers en tussen deze onderling, aangezien ze elkander de buit niet gunnen. Maar eendrachtig slaan zij toe wanneer zij via Carla, in de Nieuwe Wereld een complot van voor Duitsland spionnerende en saboterende Yan kees hebben ontdekt. George Brent en Basil Rathbone. twee oude be kenden en de mooie Ilona Mas- sey, stellen de hoofdfiguren voor in dit geestige en boeiende film verhaal, dat voortreffelijk wordt opgedist door regisseur Tim Whe- lan. intellect is uitgebannen en het ge voel er geheel voor in de plaats is gekomen. De natuurgetrouw ge schilderde landschappen, prachtige portretten, figuren en stillevens, spreken direct aan door de eenvoud van schildering zodat men het rus tig kan verwerken. Deze schilders tonen ons de natuu r en geven door middel van hun omgeving daar is iedere schilder toch altijd wel enigszins op aangewezen ook iets van hun innerlijk te zien. Deze uitermate evenwichtig gecompo neerde en daardoor zo kunstvolle schilderijen zijn in een daarvoor bij uitstek geschikte expositie-ruimte bijeen gebracht en uiterst deskun dig en smaakvol gegroepeerd. Men krijgt daardoor een uitstekende in druk van de serieuze schildertech niek van deze kunstenaars. Eigen stijl TELKENS weer treft ons in dit werk de eigen stijl van pen seelvoering en het verfijnde streven om aan de verfmatcrie de grootste schoonheid te ontlokken. Deze kunst vindt haar herkomst in het naturalisme. De verbinding met de werkelijk heid is hier volkomen toegepast. Het geziene vormde voor deze schil ders het uitgangspunt. Zy verwerk ten wat zij zagen met hun roman tische verbeelding en hieven het op tot een grotere schoonheid van licht en kleur. Graduele verschillen daargelaten, ademen de schilderijen dezelfde geest. Het zou te ver voe ren de ongeveer 35 doeken alle de revue te laten passeren. Wij hebben ons het langst opgehouden bij het werk van Kruseman, Koekkoek, Schelfhout en Scheffer. Vooral de portretten van Kruseman geven een juist beeld van omstreeks 1800. Het zyn voorname en prachtig geschil derde doeken. In het weergeven van stoffen b.v. waren deze kunstenaars ware meesters (Men zie de kleding van de vrouwen- en mannenfiguren no. 28 - 29). Deze tentoonstelling leert ons weer dat al deze schilders van omstreeks 1800 op een byna onopvallende wijze met hun gave en gevoelige kunst een eigen aparte plaats in onze schilderkunst inne men. Ton van Dolron. V. en H.B.O.-ers stichtten een contact-orgaan Na een week-end-conferentie in huize „Middeloo" te Amersfoort van de besturen van de verenigingen van studerenden aan de verschillende V, en H.B.O.-opleidingen in het land (Voortgezet en Hoger Bouwkunst Onderricht, dit is de architectenop leiding van de practijk uit) werd be. sloten tot het instellen van een lan delijk contactorgaan. Dit landelijk contactorgaan heeft tot doel het be vorderen en onderhouden van het contact tussen de verschillende ver enigingen van V.' en H.B.O. stude renden, vooral op cultureel gebied en het vertegenwoordigen naar bui ten van alle V. en H.B O. studeren den. In dit landelijk contactorgaan is elke bestaande vereniging- van V. en H.B O. studerenden door een lid vertegenwoordigd, terwijl nog op te richten zusterverenigingen even eens na oprichting door een lid ver tegenwoordigd zullen kunnen wor-' den. Voorlopig hebben in dit landelijk contactorgaan zitting genomen de heren: A. H. Rooimans» Amersfoort, voorzitter (voor Amsterdam) H. v. Hal, Rosmalen (N -Br.), secretaris (voor Tilburg); H. Peters, Arnhem (voor Arnhem); P. de Vrieze, Gro ningen (voor Groningen); A. Her mans, Geleen (voor Maastricht) en J. Bcsemer, Rotterdam (voor Rot terdam). Soest Soester Raad neemt voorstel tot gasprijs- verhoging aan De Raad van Soest kwam voltallig byeen. Het voorstel tot vastelling van een verordening tot wijziging van de verordening op de openbare wegen, betreffende het verplicht medegeven van as en vuilnis aan de gemeentelijke ophaaldienst werd aangenomen. Het voorstel tot beschik baarstelling van een crediet voor de verbetering van de Bcetzlaan, kon in de ogen van de heer A. P. Hilhorst, (K.V.P.) geen genade vinden. De heer Hilhorst is vooral tegen het voorstel betreffende het riole ringsplan, daar dit niet zal passen in het rioleringsplan, dat in op dracht van B. en W. voor de ge hele gemeente is gemaakt en voorts is het tegen een betegeld trottoir. Indien door de gemeente de voet- en rijwielpaden in eigen beheer zouden worden uitgevoerd, zou dit een ton op de te maken uitgaven besparen, hij vindt de kosten van f 164.— per strekkende meter veel te duur. De heer Nooder (Partijloos) stelt voor eerst het rioleringsplan ten uitvoer te brengen en dan over te gaan tot verbetering der wegen. De heer Burgwal (CPN) pleit voor verbetering van de Beetzlaan. daar dit nu een drukke verkeers weg is geworden. De heer J. W. Ooms (AR) is voor het plan van B. en W„ dus ook voor riolering. Wethouder Van Zadelhoff (KVP) verdedigt het voorstel van B. en W. en deelt mede, dat de riolering zal worden aangepast aan de in de toekomst uit te voeren riolering voor de gehele gemeente. Hij stelt voor, het voorstel aan te nemen en niet eerder met de uitvoering over te gaan, voor dat het algemene rioleringsplan in grote trekken zal zijn aangenomen; dit plan kan binnen enkele maan den worden tegemoet gezien. Het voorstel voor het verstrek ken van een crediet van f 164.000 wordt daarna aangenomen, bene vens het voorstel van Weth. Van Zadelhoff. Het voorstel van B. en W. om hen le machtigen aan de gymna stiekvereniging „Olympia" mede te delen, dat door de gemeente geen sportveld kan worden be schikbaar gesteld, wordt gewijzigd in. dat de gemeente thans geen sportveld beschikbaar heeft, maar dat B. en W. zullen trachten op korte termijn, alsnog enige terrei nen te zoeken, waarvan ook de scholen gebruik kunnen maken. Bij de vaststelling van een ver ordening ex-artikel 4 der Woon ruimte-wet 1947y wordt een voor stel van de heer Ooms (AR), dat een ongehuwd meerderjarig kind wel in een gezin kan worden op genomen. toegevoegd, waarmede dit voorstel wordt aangenomen. Bij het volgende agendapunt worden B. en W. gemachtigd bij 'n eventuele vordering van woon ruimte zelf een procedure aan te gaan. Het voorstel tot ruiling met en verkoop van grond en opstallen aan de vereniging tot opvoeding en verpleging van idiote en achterlij ke kinderen te LTtrecht, wordt goedgekeurd. „Braamhage" Het verhuren aan de Staat der Nederlanden van de villa „Braam hage" met voortuin, ontlokte me vrouw Polet-Musler (PvdA) de vraag, hoe het mogelijk is dat ge noemd voorstel reeds door de pers is gepubliceerd. Mevr. v. d. Swan- de Kievit (PvdV) zou het beter vinden als „Braamhage" ingericht werd als huisvesting voor Soester gezinnen. Wethouder Van Zadelhoff deelt mede dat de buitenplaats braam hage" bestemd is om verkaveld te worden en hij wil van deze gele genheid gebruik maken iets uit de school te klappen. De Burgemeester is n.l. op het ogenblik in onderhandeling met een combinatie, die in de toekomst op 't voorterrein een gebouw voor een cultureel centrum wil stichten, terwijl door het achterterrein een of meer wegen zullen worden aan gelegd, waar aan enige flatgebou wen, bestemd voor ouden van da gen en ook kleinere woningen, zul len verrijzen. Het voorstel om „Braamhage" tijdelijk aan het Rijk te verhuren, wordt daarna aange nomen. Ook wordt goedgekeurd de ver pachting van grond aan de Lange Brinkweg aan J. W. Adams, even als de onderhandse huur van grond achter het raadhuis, van de N.V. Ned. Spoorwegen. Het voorstel tot verhoging van de gasprijs, dat op de vergadering van 28 November j.l was aange houden, wordt nu met algemene stemmen aangenomen. De prijs voor huishoudelijk gebruik van gas wordt gebracht van 12 cent op 12Vó cent. Voor de benoeming van 2 verte genwoordigers van het gemeente bestuur in de commissie van geor ganiseerd overleg in ambtenaren zaken, worden benoemd, de heren R. Hilhorst (KVP) en J. A. Schaafsma (AR) en als plaatsver vangende leden de heren Kruijff (PvdA) en "Burgwal (CPN). Daar bij de rondvraag niemand het woord wenst, dankt de voor zitter de raadsleden voor de wijze waarop zij in 1947 de belangen van de gemeente hebben behartigd en wenst hen een goed uiteinde en een gelukkig en voorspoedig 1948. Predikbeurten Kerkdiensten op 81 December 1947 Oudejaarsavond Ned. Herv. Kerk: Oude Kerk 7 u. cis. D. v. Krugten. Emmakerk 7 uur ds. E. Groeneveld. Hees 7 uur ds M. Verkerk. Zonnegloren 7.30 uur ds W. Dronkers. (Utrecht) Geref. Kerk: Julianakerk 7.30 uur ds A. Brouwer. Wilhelminakerk 7.30 uur ds H. v. d. Berg. Geref. Kerk: Gebouw „Rehoboth", Buntweg 6.30 uur ds J. Waagrneester (Baarn) Geref. Gemeente: Kleine Rembrandt zaal, geen dienst. Chr. Geref. Kerk: 7.30 uur ds. L. de Bruyne. Ver. Vrijz. Godsdienstigen, afd. Ned. Prot. Bond.: Gebouw Religie en Kunst, Rembrandtlaan 7 uur Mej. C. E. Jolles. Kerkdiensten op 1 Januari 1948 (Nieuwjaarsmorgen) Ned. Herv. Kerk: Emmakerk 10 uur ds E. Groeneveld, Bevestiging ouderlingen en diakene. Geref. Kerk: Julianakerk 10 uur ds A. Brouwer. Wilhelminakerk 10 uur ds H. v. d. Berg. Geref. Gemeente: Kleine Rembrandtzaal 10 uur Lees- dienst. Chr. Geref. Kerk: 10 uur ds L. de Bruyne. Hoogland Gevonden voorwerpen Enige wanten en handschoenen pakje inhoudende 35 serviesbonnen; paar handschoenen (zeemleer); bruin dameshoedje metalen armband met landschap; zilveren polshorloge; enige boterbonnen, 4 honden: 2 foxen, spaniel en 'n wit bruin gevlekt hond. je, sleutel no. 4, 2 beursjes, hoofd doek (cactusfiguren), bruine baret, bal, beurs (padvindersmodel), da mestas en kindertas. In de stadsbus gevonden:' bruine damestas met inhoud, drie paar wan ten, enkele wanten, bruine muts, por- temonnaie inhoudende sleuteltjes, zilveren broches, kam, grijze hoed (Royal C. W.), grijze bakkers pan talon, wit boordje en wit kinderbef- ie, knip, motorhandschoen, blauw boord (verloren door een hesteller, on de pet A.B.C.), twee rijwielen (heren), overschoen (r.). Stcutenburg CLANDESTIENE BOUWERS ZWAAR GESTRAFT Wegens het bouwen zonder ver gunning van Burgemeester en Wet houders, werd tegen W. G. T. te Stoutenburg proces-verbaal opge maakt. T. had wel vergunning van de Wederopbouw en meende daar mede te kunnen volstaan. Belang hebbenden worden er hiermede op gewezen dat men behalve van een vergunning van de Wederopbouw, ook voorzien moet zijn van een ver gunning van B. en W. Bij nalatig heid hiervan zal onherroepelijk tot i afbraak van het zonder vergunning gebouwde worden overgegaan. Onderscheiding Bij K.B. is benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau dr. J. Grashuis te Hoogland. Scheepstijdingen AARDIJK, 30 Dec. van Tampico te Houston verw.; ALPHARD, 29 Dec. van Rio de Janeiro te Porto Alcgel; ANTH. LEEUWENHOEK. DakarAntwerpen, pass. 30 Dec. Casquets; BARENDRECHT. 26 Dec. van Singapore naar Balik Papan; CORYDA, FanaheelHaifa, pass. 24 Dec Aden: STAD HAARLEM, SfaxVlaardingen, 30 Dec. voor- gats Nwe Waterweg; DELFTDIJK, R'damVancouver. 27 Dec. van Cristobal: HAARLEM, 23 Dec. van Valparaiso te Corral; HELDER, 24 Dec. van San Antonio te Valpa raiso; ALAMAK. 28 Dec. van Ku weit te Bandar Shahpur; ALCHIBA, 30 Dec. te R'dam verw.; ALDABI, Buenos AiresR'dam. 29 Dec. ter hoogte van Bahia; BREDA, Ant werpenCuragao. pass. 29 Dec. Portland Bill; DELFTDIJK. R'dam Vancouver, 29 Dec. van Curagao naar Cristobal; GALILEA, 26 Dec. van Konakri naar???; PARKHAVEN AntwerpenBahia. 27 Dec. Ma deira gepass.; SAMARIA. 27 Dec. te Marseille; SANDENBURGH. 27 Dec. te Bordeaux: TAMO, Montevideo R'dam, pass. 28 Dec. Fernando No- ronha; Sleepbootbedrijf: Slbt „Schel de" met baggermolen, Antwerpen— Sfax, 28 Dec. pass. Kaap Bon; INDRAPOERA, R'dam—Java. 29 Dec. van Port Said; LEERDAM, R'damNew York, pass. 29 Dec. Portland Bill; LIEVEVROUWE. KERK, R'damBasra, 29 Dec. van Aden; PRINS FREDERIK HEN DRIK. Aalberg—Beyrouth. 29 Dec. van Algiers; RIDDERKERK, Mar seilleHavre, pass. 29 Dec. Finis- terre; SAMANINDA. 30 Dec v. Ba tavia te Calcutta verw.; STREEF KERK. R'dam—Calcutta. 29 Dec. te Port Said; TARAKAN. 30 Dec. van Soerabaya te Makassar. Beurs van New York Atch. Baltim. Can.Pac. Ill In. C. N.Y.Cen. Penns.R. 27/12 30/12 94 '4 94". 12% 12% 11% H'/i 30 31% 14% 14 17% 17% bout.Pac. 48^b 49 Un.Pac. 159 160 All.Ch, 187 183% Am .Can. 77 79% Am.Car. 40% 41% A.Smelt. 57% 55% AcnT. 150% 150^ Am. lob 68 68% Anac.C. 34 33% Be tin. b. 103'.; 103% BociingA. 22% 22% Chrysler 62% 63% City B. 371. ConBOi. E. 21% Douglas 48% 48% Du.P.N. 186 187 Eastm. K 43", 437'. Gen.El. 34% 35% Gcn.Mot. 57% 57% a 27/12 30/12 Good 44 43% HudSOnM 205-a 21 Int. H. 87% In. Nlckc 26% Int. en 12% 26", 47% 54 4% 26% 39% 48% 53% 4% 9% 26% 40% St 17% Kenn.C. Montg.W Pac.M. Radio C. Rep.St. hears R. Shell Un. 37 Soc. Vac. 33',; Stand Br 17 St.OilN. 25% 27 studegb. 78% 79 Texas C. 21 21% U. Aircr. 60 59% Texas C. 23% 23% Un. Corp. 2% 2% Un. Fruit 53% 54% US Rubb 44% 45% US SUt 78 Westing 30% 30% Woolw 46% 46 Omzet 1.320.C00

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 2