Burgemeester Molendijk leeft in de toekomst Amersfoort baant zich een weg naar grote toekomst Eén leidende gedachte: Amersfoort groot en bloeiend te maken Burgemeester Molendijk B. H. BOTHE over de A.G. Eendrachtige vernieuwingsarbeid van overheid en burgers Zeer intensief verenigings leven \Voensdag 31 December 1947 DAGBLAD VOOR AMERSFOORT 3 Burgemeester Molendijk is een man, naar wie men gaarne luistert, omdat hij altijd iets te zeggen heeft dat de moeite waard is en omdat er van elk woord dat hij spreekt bezieling uitgaat. Spreekt met de burgemeester over Amersfoort en ge zult dat bemerken. Want de heer Molendijk is zelf bezield. Bezield van Amersfoort, van de ge dachte onze stad bloeiend, gezond, sterk en groot te maken. Dat leeft in hem, dat draagt hij uit, iedere dag weer, bij ieder stuk werk dat hij onder handen neemt. Deze burgemeester leeft werkelijk geheel voor Amersfoort. Nooit heb ik dat sterker gevoeld dan toen ik tegenover hem zat in zijn werkkamer op het gemeentehuis om hem te vragen of hij aan het eind van 1947 iets te zeggen had over het jaar dat achter ons ligt en over het jaar dat komt. Gesprek bij de Jaarwisseling PuRGEMEESTER Molendijk leeft in de toekomst en hij spreekt al leen over het verleden om er de uit gangspunten in te vinden voor wat naar zijn mening moet komen. ..Wij moeten vooruit." zegt hij. .Er is zo onnoemelijk veel werk te doen. Mid den in de volvoering van een groot se taak staan wij of eigenlijk nog maar heel aan het begin. In het af gelopen jaar hebben wij de eerste aanlopen genomen." „In 1947 zijn tal van moeilijkhe den. die ons nog restten uit de oor logsjaren geliquideerd en is het ge meentelijk leven weer geheel in nor male banen gekomen. Wat mij zelf betreft, ik heb nu mijn eerste volle jaar als burgemeester van deze stad achter de rug en ik kan niet anders zeggen dan dat ik hier buitengewoon prettig heb gewerkt. Goede samenwerking Het gcmcentepersoneel in alle ran gen heeft getoond zijn taak uitste kend te begrijpen en werkt in het algemeen met groot enthousiasme. Met de wethouders heb ik de beste samenwerking en in het college van B en W. heerst steeds een uitmun tende geest. Ook in de gemeenteraad is een prettige atmosfeer en als de politieke tegenstanders het elkaar eens lastig maken geschiedt dit altijd in de goede toon Van de raadsle den wordt zeer veel werk en zeer veel tijd gevraagd, waarvan het pu bliek dikwijls niet veel gewaar wordt. Het is mij een behoefte te zeggen, dat de dames en heren zich met hart en ziel aan hun arbeid wij den." „Ja. inderdaad, de grootste opga ve. die ons gesteld wordt, is het in de juiste banen leiden van de groei onzer stad. Wij moeten in dit op zicht het evenwicht bewaren. Aan de ene kant moeten wij de histori sche schoonheid der binnenstad en het natuurschoon zo veel mogelijk sparen, moet Amersfoort een aan trekkelijke woon- cn toeristenstad blijven aan de andere kant moeten wij ruimte scheppen voor de snel groeiende bevolking en de voorgeno men vestiging van nieuwe indu strieën De oplossing van het vcr- keersvraagstuk. dat in Uw blad de laatste weken herhaaldelijk bespro ken is. hangt met dit alles ten nauw ste samen." Gevaarlijk verkeer Ik kan u wel mededelen, dat het uitbreidingsplan binnen niet al te lange ti)d openbaar gemaakt zal wor den. Het bevat natuurlijk ook een verkeersplan Het zal u interesseren, dat voor het verkcersvraagstuk in de stad een radicale oplossing is ge vonden, die de bewondering heeft gewekt van alle instanties die het zagen." ..Ons stedelnk verkeersplan sluit aan op het rijke rijkswegenplan en het regionale plan. Er is mee be reikt. dat Amersfoort als gevolg der omlegging van het grote snelver keer van do grote snelwegen zonder moeilijkheden in en weer uit onze stad kan glijden De eerste grote omlegging zal overigens binnen drie jaar lot stand zijn gebracht, cn misschien zelfs eerder, door het aanleggen van de rijksweg van de Laan 1914 recht streeks naar het kruispunt Hoevela ken. Het grove verkeer uit de rich ting Utrecht (dus ook uit Den Haag, Rotterdam eet.) kan dan desge wenst buiten de stad om gaan cn ook dat uit Amsterdam kan via de Daem Fockcmalaan de stad links la ten liggen. Wat het verkeer uit de richting Amsterdam betreft wordt ook nog overwogen een weg aan te leggen, die van de weg naar Soest langs het geprojecteerde dierenpark bij Birklioven naar Utrcchtsewcg en Laan 1911 leidt. Op deze manieren kunnen wij binnen enkele jaren een belangrijke opluchting voor het ver keer in de stad krijgen. Daarna moeten we nog een ver binding tot stand brengen met de grote O.W.-weg, die het Rijk bezig is te maken, door het Eemland. voor het verkeer van Amsterdam recht streeks naar het kruispunt Hoeve laken. Uitbreiding en restauratie Het verkeersplan voor de binnen stad hangt nauw samen met het kernplan van de uitbreiding en het zoge.naamde „plan-inhoofdzaak." dat zoals u weet de uitbreiding wil tot stand brengen door middel van wij ken. die als de bladen van een bloem het beeld is van onze stedebouw- kundige Zuiderhock rondom de kern liggen Het Nederlands Econo misch Instituut, dat ons bij de voor bereiding van het uitbreidingsplan van gegevens voorziet, heeft nauw keurig berekend wat in die wijken aan winkels, «scholen etc. nodig is. De binnenstad zelf wordt echt. een „city." voornamelijk bestaande uit winkelstraten. In dat verband is ook het saneringsplan van betekenis, volgens hetwelk de binnenstad, dat wil zeggen al wat tussen de twee omwallingen ligt. in ongeveer tien jaar gerestaureerd wordt. Dit plan heeft de warme instemming van Rijksmonumentenzorg." Industrialisatie „Of de spoorweg naar Kestc- ren door de stad blijft lopen, staat nog niet vast Misschien wordt hij opgeruimd. Wat de industrialisatie betreft, daarin is. zoals u weet, voorzien in het uitbreidingsplan Soesterkwar- tier. De hayen moet aanmerke lijk verbeterd worden. Aan vragen om industrieterrein in onze stad zijn er vele met enke le zeer belangrijke bedrijven, die grote aantallen werk zullen geven, wordt onderhandeld." Over de bevolking wilt u wat weten? Nu. eerst dan. dat ik er per soonlijk zeer veel vnendeliiks van heb ondervonden en dat ik er mij al geheel bij thuis voel. Wij hebben nu ongeveer 58.000 inwoners, waar bij nog de 6 tot 8.000 militairen komen, die hier in garnizoen liggen. Wij groeien met ongeveer twee duizend zielen per jaar. maar als de woonruimte het toeliet, zouden het er vierduizend zijn. Wij zijn een snel groeiende cn worden een nog sneller groeiende gemeente. Culturele leven In dit verband is het ook van be lang, dat de stad een eigen cultureel leven krijgt en dit opzicht minder afhankelijk wordt van andere ge meenten De Amersfoortse Gemeen schap vindt in de bevordering van dit culturele leven een van zijn laken. Op het gebied van de beel dende kunst wordt in onze stad. ook door het particulier initiatief, al zeer veel gedaan. De schilderijen tentoonstellingen te Amersfoort be ginnen bekendheid te krijgen. Aan jeugd- en volksconcerten en volks toneelvoorstellingen zal in het ko mende jaar aandacht worden be steed. Natuurlijk moet Amersfoort in de toekomst ook een behoorlijk ge outilleerde schouwburg hebben, zo als het ook een nieuw raadhuis dringend nodig heeft. De urgentie- bouw van woonhuizen houdt de uit voering van zulke plannen echter tegen. Behalve eon schouwburg moet er overigens een concertzaal cn een congreszaal komen cn mis schien is combinatie mogelijk in één complex. U weet. dat Amers foort een geliefde stad is voor con gressen. maar een behoorlijke grote zaal mist. Er wordt nu een plan uit gewerkt om de Markthal zodanig te verbouwen, dat zij niet alleen beter als toneelzaal maar voorlopig ook als congreszaal bruikbaar is. Wat de congreszaal betreft wordt evenals trouwens bij de stichting van het dierenpark in de eerste plaats aan de middenstand gedacht. Wij moeten er echter rekening mee hou den. dat Amersfoort te weinig hotel ruimte heeft en dat de bouw van enige goede hotels een dringende noodzaak is. Het particulier initia tief, eventueel het optreden van combinaties in de stad. zal van ge meentewege in dit opzicht hartelijk toegejuicht en zeker ook onder steund worden. Buurthuizen? „Wat ik van buurthuizen denk? Dat is weer een heel ander onder werp. Het gemeentebestuur zal stichting daarvan toejuichen. Maar het initiatief moet van de bevol king zelf komen. Vooral zag ik graag een buurthuis in het Soester- kwartier. dal b v. op initiatief van de woningbouwverenigingen tot stand zou kunnen komen en door hen zou kunnen worden geëxploi teerd." „De financiële toestand van de gemeente?" ..Daar kan ik pas over een paar weken iets meer van zeg gen Dan weet ik het eindcijfer van de begroting 1948 Het zal er spannen om de eindjes aan elkaar te krijgen. De landelijke gemeentefonds-pot is wel ver dubbeld maar we hebben grote tegenvallers op te vangen. In ieder gevaleven geduld hebben." „Wat ik in 1948 als onze belang rijkste taak zie?" „Werken! Werken op alle ter reinen. die ik daareven aangaf. Geen gloednieuwe dingen aan de orde stellen, maar alles in deze groeiende stad een stadium verder brengen. In contact met het bedrijfs leven cn dc burgerij maken dat er s t u w i n g uitgaat van dit tweede centrum van onze provincie. Dat kost hier geen moeite. Deze levende, levendige gemeente inspireert elke dag weer het gemeentebestuur cn de staf van medewerkers." AMERSFOORT, December 1947. TON VAN DOLRON I~^\E heer B H. Bothc. van beroep industrieel doch in zijn vrije tijd secretaris der Amersfoortse Gemeen schap. heeft in een gesprek voor ons in het kort zijn mening over de Amersfoortse Gemeenschap samen gevat. Het aankweken van het gemeen schapsgevoel is de bedoeling, zegt hij, en daarmee in nauw verband het stimuleren, het intensiveren cn het coördineren van het sociale en culturele leven. Dit kan iet „van bóven af" gebeu ren, maar alleen „van onderen op". Ik bedoel dat wij slechts wat berei ken als ieder mee werkt. Het is, ook in een vereniging, meestal zo. dat 20 van de 100 men sen werkelijk actief mee doen. Wij willen die andere 80 ook activeren. Er kunen impulsen „van boven af" uitgaan, maar daar moet het in hoofdzaak bij blijven. Het is dus zeker niet dc bedoeling enige ver eniging haar taak te ontnemen, in tegendeel. Wel willen wij o m. trach ten te bereiken dat verenigingen op een zelfde gebied tot grotere samen, werking komen Een mooi voorbeeld van wat in dit opzicht te bereiken i_-. was het Kerstconcert van de ge zamenlijke muzipk- en zangvereni gingen op 29 December in dc Joris- kerk Bij deze samenwerking kan en moet zelfs iedere vereniging haar eigen geest bewaren. In 1947 is bereikt dat de A.G. of ficieel tot stand kwam cn dat al tal van secties werden gesticht. Er zijn plannen voor het organiseren van volksconcerten en toneelvoorstellin gen. waarvoor vooral burgemeester Molendijk, die onze voorzitter is. grote belangstelling aan de dag legt. In samenwerking met de sectie Oranjeverenigingen zal hot rege ringsjubileum van H.M de Konin gin gevierd worden. Ook aan de voorbereiding der bevrijdingsfeesten wordt gewerkt. Dc actie „De jeugd van de straat", waarmee de heer Jansen al enige jaren zulk voortref felijk werk heeft gedaan, wordt in de komende zomer voortgezet In Januari zal het Sociaal Adviesbu reau gaan functionneren. Aan de inschakeling van zo veel mogelijk groepen der bevolking wordt aandacht geschonken. Ook voor de vrouwenorganisaties ligt in de A G. een belangrijke taak. Mijnvoorlopigc opinie? Dat wij niet ontevreden mogen zijn dat in zulk een heterogene bevol king als de Amersfoortse de A.G. in een korte tijd zo stevig verankerd is geworden. Dat dit werk zal slagen, daarin heb ik het volste vertrouwen. Als iedereen maar meewerkt! Hoewel pessimisten en defaitisten tot vervelens toe blijven beweren, dat het in Nederland niet goed gaat, spiegelt zich toch in onze goede stad Amersfoort duidelijk het beeld af van een geleidelijk herstel. De weg opwaarts is altijd moeilijk. Het is een voortdurend puinruimen en een wegsnijden van woeker planten. een tasten naar het goede pad. Aan de einder lokt ech ter het leven zoals wij het ons in de moeilijkste uren der bezetting droomden. tevens uit naar hetgeen ook door particulier initiatief vooral op res tauratie-gebied tot stand kwam. In de oude stadskern kregen tal van bedorven huizen het oude histori sche aanzien. Wal de woningbouw betreft dus een bemoedigend ge luid. Bemoedigend, nu ook de woningbouwdeskundigen van ons gewest met bewondering gewag maakten van het voortvarende cn deskundige werk van de dienst gemeente-werken. Gemeente contra bouwers Helaas onstond er in 1947 een controverse tussen gemeente en particuliere bouwers. Een tegen stelling. die bij de debatten in Je raad tot uiting kwam en nog ver scherpt werd door de opvatting van de Amersfoortse kantonrech ter inzake de toewijzing van woon ruimten aan eigenaren. Er is dus aan de ene kant vreugde om het geen werd bereikt, aan de andere kant een pessimisme over de moge lijkheid van een radicale en spoe dige oplossing van het woonruimte probleem. Amersfoorts woonruim te-tekort ligt boven het landsge- middelde! Het is voor het gemeen tebestuur haast ondoenlijk om aan de toestanden, die de samenwoning oproept het hoofd te bieden. Daar om deed wethouder J. Koopman dit jaar enige oproepen tot de bur gerij om toch vooral de naasten liefde te betrachten. Hopelijk vond deze roepstem, die via de radio distributie in vele huiskamers doordrong, een gehoor. Nu echter een openlijke controverse tussen De burgers van Amersfoort gin gen in 1947 met vertrouwen op weg. De weg lag schijnbaar open en was begaanbaar. Nu de tijd daar is om terug te zien, blijkt hoe moeilijk het dikwijls was om door te zetten. Toch is hetgeen dit jaar in Amersfoort werd bereikt niet gering. Klinkt binnen de oude walmuren en in de randgebieden van onze stad niet de hamerklop van de opbouw? Het uitbreidingsplan Soester- kwartier kwam deze zomer in de raad. Niet minder dan 481 woningen staan op het bouw- program. De dienst openbare werken zat niet stil. Er werden bestekken gemaakt en reeds zijn aan de Zonnebloemstraat als een tastbaar bewijs van doorzettingsvermogen de eerste nieuwe huizen uit de steigers. Nabij de Koppelpoort is een ander wooncomplex verrezen, dat in bouwstijl volkomen past in het oude stadsbeeld. Zo zouden wij nog meer uitingen van bouwactiviteit kunnen noe men. Onze gedachten gaan daarbij Dc „Nuvin" was in Amccs[oort wel :cec actiefDc Bonte Niwin Markt spande van alle acties in 1947 de kroon. gemeen lelijke overheid en rechter lijke macht tot uiting kwam en deze overheid op een te betreuren wijze wordt gehinderd in de ver deling van de woonruimte, is het dubbel zwaar om dit probleem tot een oplossing te brengen. In 1947 was er dus voldoende reden tot pessimisme over het wo ningvraagstuk, maar er heerste ook de overtuiging, dat slechts door een onvermoeide ijver voor „nieuw bouw" de zaak gered kan worden Het is daarom gewenst, dat men zowel in de raad als daarbuiten de grote noodzaak van woningbouw blijft inzien. Partij-politieke, parti culiere- en/of groepsbelangen mo gen in geen geval het tempo van de woningbouw nadelig beïnvloe den. In dit vraagstuk moet uitslui tend de gedachte aan hel lot van de A'foortse gemeenschap over heersen. Noodlijdend! Amersfoort is noodlijdend! Aan vankelijk zag de financiële toestand der gemeente er vrij rooskleurig uit. Er is lang ge past en gemeten, maar het gat, dat het college met medewer king van de regering hoopte te kunnen stoppen, bleef een gat. Dc autoriteiten, die het op fi nancieel gebied te zeggen heb ben in ons land, waren niet genegen aan de voorstellen van ons gemeentebestuur te gemoet te komen. De mare ging met „hé, was Amersfoort nog niet noodlijdend" door het land. Het tekort van f 700.000.— is er. Blijft: de lang niet eenvoudige opgaVe voor het gemeentebestuur om zo spoedig mogelijk uit de mi sère te geraken. Reorganisatie Daarvoor zal een goed gemeen tebeleid noodzakelijk zijn en wij geloven gezien de prestaties in de voorbije jaren dat college en raad de juiste weg zullen weten te vinden om Amersfoort weer baas in eigen huis te maken. Hoe wel de regeringsinstanties nu in Amersfoort een vinger in de pap hebben, is dit voor het college geen beletsel om zijn vooruitstrevende politiek voort te zetten. Tal van maatregelen, de begroting van 1947 wees duidelijk in die richting, getuigen van een goed inzicht in de noden van deze tijd. Er werd \an de zijde van het gemeentebe stuur alles* gedaan om het culturele leven te stimuleren. Subsidies aan de orkesten, de speeltuinorganisa- ties, het jeugdwerk enz., de stich ting van een aantal belangrijke instellingen, de verbeteringen aan het gemeentelijk administratief apparaat, de actieve werkzaamheid aan het uitbreidingsplan der stad, kortom de voorbereidende arbeid voor een stad in opkomst, zij wer den niet terzijde gesteld, maar waren even zoveel uitingen van een progressief gemeentebeleid. De raad heeft met ernst en toe wijding de noodlijdendheid bespro ken. Alle fractie-leiders uitten zich over de situatie. De conclusie was dat slechts in één richting mag worden gewerkt, in die van de her wonnen zelfstandigheid. Gedurende 1947 is de raad maandelijks bijeen geweest en tij dens de begrotingszittingen enige dagen achtereen. De toon van de gevoerde besprekingen is vrijwel altijd voornaam geweest. Het jaar begon met een minder aangename zaak. de reorganisatie van de dienst openbare werken. Ze is echter op delicate wijze behandeld. De wissel, op de toekomst getrokken, blijkt juist te zijn geweest, want nu 1947 haast is uitgeteld is er een goed functionnerende diénst, die bergen werk verzet. De reinigingsdienst herwon zijn zelfstandigheid en bood aan het vele werk in de stren ge wintermaanden moedig het hoofd. Het gasbedrijf worstelde in de barre wintertijd met grote moei lijkheden. De kolentoevoer stag neerde, maar de gekweekte reserve was altijd juist voldoende om de gaslevering te doen voortgaan. In samenwerking met de reinigings dienst werd de kolentoevoer, door middel van auto-tractie, veilig gesteld. Hier gaat de dank van Amersfoorts burgerij voor een deel ook uit naar de arbeiders, die tijd noch moeite spaarden om stagna ties te voorkomen. Uitbreidingsplan Het gemeentebestuur liet zich door belangrijke instituten in het land voorlichten. Het stadsuitbreidingsplan kwam met de medewerking van de beste krachten op dit gebied tot stand en de voorlichting daarbij van het Nederlands Economisch Instituut was van zeer grote betekenis. Zo on dergaat het administratieve apparaat van onze gemeente geleidelijk een vernieuwing die geleid en gestuwd wordt door krachten uit de Nederlandse Stichting voor Statistiek. Op alle gebied gebied is er voort varend gewerkt. De ambtena ren kenden hun taak en de arbeiders van de onderschei dene takken van dienst toon den het tegendeel van de ver meende arbeidsschuwheid on der ons volk. De gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst bestreek een enorm arbeidsveld. Bij ongevallen werd altijd direct hulp geboden en de verzorging van de schooljeugd geschiedde met deskundigheid. Tegen het einde van dit jaar kreeg deze toch al op moderne leest ge schoeide dienst een afdeling school- tandverzorging onder zijn hoede. Een voorstel van de P.v.d.A.-fractie tot de stichting van een Medisch- paedagogisch bureau kwani in de laatste zitting van 1947 aan de orde. De raad heeft zich voorts bij herhaling bezig gehouden met dc kwestie van 't woonruimte-vraag stuk en het standpunt, dat de kan tonrechter daarbij meent te moeten innemen. Het college vond bij de uiting van de bezwaren tegen de opvattingen van de katonrechter steun bij de raad en diens gedrag is enige keren bij besprekingen openlijk gelaakt. De brandweer, waarover in het verleden zoveel te doen is geweest, werd gereorganiseerd. Het is een actief en paraat corps, evenals de politie, waarvan de leden zich vrij wel zonder uitzondering volkomen van hun paedagogischc taak be wust zijn. Dat de verkeers-situatie in onze stad met de dag moeilijker wordt, zal behalve van de politie ook van andere instanties in het nieuwe jaar veel aandacht vragen. De bosbad-openstelling heeft in de voorbije zomer nogal wat voeten in de aarde gehad. Tenslotte kwam de raad aan het redelijk verlangen van de voorstanders van gesepa reerd zwemmen tegemoet. Toch is de toestand verre van ideaal ge weest. Vooral de bewoners van het dichtbevolkte Soesterkwartier wa ren niet enthousiast over de inde ling van het zwemrooster. Tijdens de staking van bakkers patroons nam het gemeentebestuur een juist standpunt in. Het stelde zich achter de door dc regering genomen maatregelen en de uitrei king van meel was daarvan een der uitingen. Tot de vordering van bedrijven behoefde het gelukkig niet te komen. Critiek op onderwijs In een van de raadszittingen kwam van de zijde van de P.v.d.A. Dc oudjes van Amersfoort deelden in dc vreugde om het nood-wetje van' minister Drccs. de ontevredenheid tot uiting over de gang van zaken bij het middel baar onderwijs. Een commissie van deskundigen werd door het college ingesteld om deze materie te on derzoeken. Ook van de zijde van de C P N. kwam critiek op het on derwijs en wel in het bijzonder op het kleuteronderwijs. Het college deed evenwel bij de behandeling van de begroting over 1947 de toe zegging, de organisatie van het kleuteronderwijs voor 1948 in haar geheel te bezien. Politieke schermutselingen zijn er in de raad weinig geweest. De fi actie, die zich het meest roerde en de gemeente-politiek nog al eens doorkruiste met de politieke situatie in het land, was die van de CPN. Tenslotte leidde het ge durig vragen stellen van deze fractie tot de instelling van een „commissie van drie", die zal na gaan, of er door de communisten een ongemotiveerd gebruik is ge maakt van het interpellatie-recht. Tussen de K.V.P.- en P.v.d.A.- fractie heeft het niet bijzonder gespannen. Wij kunnen ons echter niet aan de indruk ont trekken, dat er een gewapende vrede heerst. De steen des aanstoots ligt verankerd in het woningbouwvraagstuk. De Pro testants-Christelijke fractie had in het raadslid, de heer J. de Gans een onvermoeid ijveraar voor de Zondagsrust. Deze fractie leverde evenals trouwens de andere fracties een werkzaam aandeel aan het beleid van onze gemeente. Te midden van deze grotere frac ties zit dan nog dc vertegen woordiger van de P. v. d. V. Met bewondering hebben wij de werkzaamheid van de heer W. van Gent gevolgd. Hij neemt een open en eerlijk standpunt in cn weet dit als dc oude insider op het gebied van de gemeentepolitiek op waar dige wijze te verdedigen. Verenigingsleven Het zo sterk ontwikkelde ver enigingsleven in Amersfoort culmi neerde in lal van manifestaties. Be langrijk voor de verbreding en verdieping van het culturele leven in onze stad was de slichting van dc Amersfoortse Gemeenschap. Ook de totstandkoming van de Federa tie van Amersfoortse Personeels verenigingen was een uiting van waarachtige gemeenschapszin. De activiteit van deze beide grote or ganisaties, waarvan de eerste het verenigingsleven in Amersfoort overkoepelt, was gericht op veler lei gebied. Memoreren wij slechts de onder auspiciën van de A.G. georganiseerde Actie Jeugd van de Straat, die opnieuw een groot suc ces werd. Voorts haar werkzaam heid op het gebied van de kunst. Voor de F.A.P. staan ons de bedrijfssportweek en de Amers foortse Bedrijfsweek 1947, beide grote successen, nog duidelijk voor de geest. Na het aftreden van de heer B. H. Bothe, die secretaris van de Amersfoortse Gemeenschap werd. kreeg de Federatie in Mr. J. A. Walkale Jr. een nieuwe enthou siaste en ijverige voorzitter. Wij zouden het particulier initia tief te kort doen, wanneer wij niet melding maakten van de werkzaam heid van het Grand Theatre op cul tureel gebied en de toneel- en so- ciëteitsavonden in Amicitia. De NIWIN ontplooide een activiteit in Amersfoort, die tot ver buiten de stadsgrenzen veel waardering vond. Hoewel het medeleven van de burgerij met het garnizoen nog niet die vorm aannam, die voor een gro te garnizoensstad als Amersfoort wenselijk is, kwam toch bij tal van gelegenheden tot uiting, dat het lot der militairen de overheid cn de burgerij niet onverschillig laat. Een hoogtepunt in deze contact-legging was ongetwijfeld de opening van het AMVJ-huis. Wij zijn ons er van bewust tal van zaken slechts vluchtig te heb ben gememoreerd. De uitingsvor men van de levende en strevende stad Amersfoort zijn veelvuldig. Wij menen met dit overzicht ech ter de hoofdzaken te hebben be licht. Amersfoort gaal sterk en met vertrouwen het nieuwe jaar in. Ve le en moeilijke zaken staan op het program. Aan overheid en bui gerij de taak onze gemeenschap te leiden en te stuwen in opwaartse richting.

Dagblad voor Amersfoort | 1947 | | pagina 3