Ik moet geofferd worden: dat is rechtvaardig Hastings weer schaakarena Een sombere Thomasvaer, heel confuus na 't oude jaar „Men noemt mij wel een duivel, maar de illegaliteit was voor mij een hel en in elke hel leeft een duivel Rustig, beheerst wacht hij af Proefballonnen worden opgelaten CALVË'S PUDDING Sterk bezet tournooi Arsenal vergroot zijn voorsprong Szabo leidt in Hastings Radio-prograrama Vrijdag 2 Januari 1048 3 Rauter spreekt: „Op politieke en psychologische gronden moet ik geofferd worden, het Nederlandse volk heeft daar recht op; het is recht vaardig!" Dat is Rauter's visie op het proces, dat waarschijnlijk deze maand nog in Den Haag tegen hem zal worden gevoerd. Maandenlang hebben rechercheurs van de P. R. A. gezwoegd om het benodigde materiaal in handen te krijgen. Het was een moeizaam werk, want niet alleen de leden van de S.D. maar ook de Wehrmacht, de S.S. en de Kriegsmarine hebben oorlogs misdaden begaan en de schuld van hun misdaden schuiven zij op elkaar. Maar de zaak werd uitgezocht. Uit heel Nederland kwamen de processen-verbaal binnen: in No vember nog een respectabel aantal ....230. Ieder document bevatte verschillende oorlogsmisdaden van de S. D. en wat nog niet geheel dui delijk bleek, werd nagevraagd bij de leiders van verschillende „Aus- sendienststellen" Lages en Con sorten en deze noemden weer de namen van lagere S.D.-beambten. Toen in Duitsland nog het archief van Himmler gevonden werd, was de zaak „rond". Himmler had bevel gegeven al le archieven van de SD te ver branden. Zijn bevel werd prompt opgevolgd: alle archieven ver dwenen in rook en as, alleen het zijne behield hij. Het is al heel wat Duitsers noodlottig gewor den. Het deed ook Rauter „de das om". Uit de tussen Himmler en Rauter gevoerde correspondentie kwam vast te staan, dat de „Ge- neral der Polizei" wel degelijk op eigen initiatief gijzelaars had ge vangen genomen en illegale wer kers had laten fusilleren. Tot op dat ogenblik was de indruk ge wekt, dat de moorden en brand stichtingen in de meeste' gevallen door de lagere S.D.-ers op eigen gelegenheid waren uitgevoerd. Meestal kostte het veel moeite de Duitsers aan het praten te krijgen. Dit bewijst het verhoor van gene raal Naumann, die er van beschul digd wordt de Silbertanne-moorden op zijn geweten te hebben. Deze bevond zich in Amerikaanse han den en werd niet uitgeleverd, ook niet „uitgeleend". De Amerikanen wilden hem in Neurenberg veroor delen wegens het vermoorden van tienduizenden Polen. Dies zag een P.R.A.-inspecteur zich genoodzaakt naar Neurenberg te reizen, om daar tot zijn verba zing te mogen vernemen, dat gene raal Naumann slechts verhoord kon Spiegel der wereld „de illegalen: het beste deel van Uw volk". worden, als deze zelf zün toestem ming gaf. Er bestaat namelijk een Amerikaanse wet, die voorschrijft dat een gevangene niet meer lastig gevalen mag worden als hij zijn dagvaarding heeft ontvangen. Naumann had zijn dagvaarding reeds. Na een week stemde hij ech ter toe. Ook generaal Christiansen is aan de tand gevoeld. Hij geeft alle schuld aan Rauter en vindt zich zelf onschuldig. „Mijn logische houding" Rau.^r bekent echter alle schuld; hij toont evenwel geen berouw, omdat hij de gevolgen van zijn op treden in Nederland beschouwt als de logische consequentie v; n zijn opdracht: rust en orde te handha ven. Hij weet, dat hij veroordeeld zal worden rn geeft toe, dat dit rechtvaardig is. Maar hij wil be wijzen dat hij „dienst" gedaan heeft en geen „Schwein" is. „Was ik niet streng opgetreden, dan was er nog een veel groter bloedbad ontstaan". Rauter wordt een duivel genoemd en hierop antwoordt hij: „De ille galiteit was voor mij een hel en in een hel is nu eenmaal een duivel." Trouwens over de Illegaliteit heeft hij zich typisch uitgelaten. Hij beweert een groot respect te TV/TeT Oud en Nieuw hadden wij bedenkelijk een sensatie van enige jaren terug. Een deel van de nieuwsberichten van de Home ser vice van de BBC deed ons nl sterk terugdenken aan de tild dat wij clandestien en in grote spanning luisterden naar wat de bekende, nuchtere stemmen „van de over kant" ons te vertellen hadden over de tóestand aan de fronten. Want ook ditmaal bevatte het nieuws een oorlogscommuniqué, het verslag van de gevechten bij Konitza en wij moe ten bekennen, dat de overeenkomst tussen toen en nu ons opeens als griezelig groot aandeed. Er woedt al heel lang een burger oorlog in Griekenland, zo lang. dat wij haast niet beter weten, of dit hoort zo Maar toch is in deze sle pende striid kort geleden een ver andering ingetreden De „rebellen" hebben een cigerKtegenregering ge vormd, waarvan hun chef. generaal Markos. het hoofd is geworden Vlak hierna is de relatief grote on derneming van de guerillatroepcn tegen de stad Konitza begonnen. Het verband tussen deze twee dingen zit hem hierin, dat de rebcllenregering een centrum van enige betekenis nodig heeft en moet kunnen preten deren, dat haar gezag zich althans over een gebied van zekere omvang uitstrekt, wil de vorming ervan niet volkomen een slag in de lucht bliiven. Het optreden van die regering- Markos kwam niet onverwacht. In tegendeel, toen zij in Juni van het vorig jaar reeds werd aangekondigd door de vertegenwoordiger van de Griekse communistische partij op het congres van de Franse commu nisten, kan het eerder verbazing wekken, dat zij niet veel eerder heeft plaats gevonden. Er wordt ge zegd. dat het lange uitstel te wijten zou zijn geweest aan de mislukte pogingen van de communisten, om anderen dan partijgenoten alleen bereid te vinden, om tot deze rege ring toe te treden. Een zeker ele ment van waarheid zal er wel in deze verklaring schuilen: wij zijn er bij voorbaat van overtuigd, dat de Griekse communisten een serieuze poging zullen hebben gedaan om meelopers te krijgen, ten einde hun bedoelingen te maskeren en te ca moufleren. gelijk dit ook in de an dere volksdemocratieën van Oost- Europa het geval is of geweest is. Maar de hoofdzaak is dit toch niet Die zit hem eenvoudig hierin, dat niet generaal Markos het tijdstip te bepalen heeft gehad, dat hij als Grieks ..staatshoofd" optreedt, maar dat het Politiebureau in Moskou dit, hetzij rechtstreeks, hetzij door haar vertrouwensman Tito, heeft uitge maakt. Met andere woorden, het procla meren van de regering-Markos is EfN L- V niet anders dan een faze in de „kou de oorlog" tussen Oost en West. Eerst heeft Tito zijn federatie van com munistisch geregeerde staten in Oost-Europa gevormd. Bij de onder tekening van het vriendschaps- accoord tussen Joegoslavië en Bulga rije, de kern van deze federatie, viel aanstonds reeds te beluisteren, dat dit verdrag een speciale spits tegen Griekenland had. Daarop is de Con ferentie van Londen mislukt en prompt volgde de proclamatie van generaal Markos (nota bene: via de Joegoslavische radio) wat moet er dan volgen? Wel, eerst de erkenning van de regering-Markos door Joegosla vië. Albanië. Bulgarije cn vermoe delijk ook Roemenië (moest met het oog op dit laatste misschien Michael nu worden verwijderd?) En als dit goed gaat. dat wil zeg gen, als het Westen hier niets te genover stelt, dan volgt ook de er kenning door de Sovjet-Unie. Een reeks van proefballons dus. die achter elkaar worden opgela ten? Zo zou men het kunnen noe men. alhoewel deze betiteling ons rijkelilk onschuldig in de oren klinkt Maar verwachten de heren in Moskou en Belgrado hier dan enig succes van Misschien redeneren ze zo: Labour is de Griekse rege ring niet populair en bovendien is Engeland momenteel niet bereid en in staat om zich in internationale verwikkelingen te steken. Ook in de Ver. Staten is veel critiek op de Griekse politiek van Truman, die aldoor maar meer geld kost en geen resultaten oplevert; verder is het nu 1948. het jaar van de pre sidentsverkiezing en dus de vraag, of dc Amerikaanse regering zich vrij kan en durft te bewegen in de grote politiek. En dan is de con clusie uit deze redenering, dat het niet onmogelijk is. dat de politiek van achtereenvolgende klappen succes kan hebben. Bovendien, lukt het niet. dan is er nog niet veel verloren! Intussen, als de heren zo redene ren, dan geloven wii, dat zij zich vergissen. Londen en Washington hebben wel iets geleerd uit de ge schiedenis van 1933 tot 1 Septem ber 1939! In ieder geval hebben zü bij het oplaten van het eerste bal lonnetje reeds een prik gegeven ln nummer twee. doordat zii de rege ringen van Joegoslavië. Albanië en Boelgarije attent hebben gemaakt op de ernstige gevolgen^ welke een erkenning van de regering-Markos zou hebben. Ingezonden mededelingen hebben voor de mannen het verzet, die hU het beste deel van ons volk noemde. Had Duitsland de oorlog gewonnen, dan zou h|j hun de beste banen geboden heb ben en niet de NSB-ers, die hij veracht. Rauter was zelf geen lid van de NSDAP. Hij wilde niet ge bonden zijn aan een partij. Had er ook geen interesse en geen tijd voor. Een echte vechtjas Heel zijn leven was hij een vecht jas. In 1914 onderbrak hij zijn stu die voor bouwkundig ingenieur en nam als vrijwilliger dienst in het keizerlijk Oostenrijk-Hongaarse le ger. In de strijd om Karinthië, in 1919, vinden wij hem terug als commandant van verschillende vrijcorpsen. Ook is hij er bij nis Duitse vrijcorpsen tegen de Polen vechten om de inlijving van Op- per-Silezië bij Polen te verhinde ren. Daar ontmoet hij voor de eerste maal Hitier. Als in 1933 de Hei- matwehr door Dolfus verboden wordt aanvaardt hij, na aanvan kelijk geweigerd te hebben het strijdende Oostenrijk te verlaten, de opdracht van Hitier om de in Duitsland wonende Oostenrijkers in „culturele" strijdorganisaties te verenigen. De Oostenrijkse rege ring verklaarde hem daarop van de Oostenrijkse nationaliteit ver vallen. HIJ werd Duitser, weigerde na de Anschluss, de door Himmler aangeboden functies in Oostenrijk en vertrok op 24 Mei 1940 naar Nederland als Höhere SS en Poli- zeiflihrer met de rang van General der Polizei. Nu wacht hij af, kalm en be heerst. Mensen, die hem in gevan genschap hebben kunnen gadeslaan bewonderen zijn ijzeren zelfbe heersing. Hij is correct, moppert niet op zijn behandeling, die stren ger is dan die van andere gevan genen. De stilte van zijn cel in de strafgovnngenis te Scheveningen, die hij nooit verlaat, geniet hij als een weldadige rust. „Eindelijk eens tijd om te denken". Deze 52-jarige Duitser is geen zwakkeling en ook geen poseur. Alleen wil hij geen .Schwein" ge noemd worden. Zijn 22 jaar jonge re vrouw en kinderen verblijven nu in Celle bij familie. Zij hebben hem op zijn uitdrukkelijk verlan gen niet bezocht. Rauter zal voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravcnhagc te recht staan. Mr. J. Zaayer zal de aanklacht voorlezen waarin dc ge neraal beschuldigd wordt van men senroof. moord op Joden, doodslag en fusillades. Men verwacht dat het proces niet lang zal Jurcn, eni ge dagen wellicht. Force Ouvrière en de autonomen fuseren Het nationale coördinatie-comité van de autonome Franse vakver enigingen en de Force Ouvrière van Jouhaux zijn tot overeenstem ming gekomen over de vorming van een nieuwe vakcentrale. De Force Ouvrière telt op het ogenblik ongeveer een millioon le den, de autonome vakbonden 250.000. RECTIFICATIE In het nummer van dit blad van 28 Nov. 1.1. schreef ik een stuk over de treurige vooruitzichten van ons Middelbaar Onderwijs. Het. is niet mijn bedoeling geweest de leraren M.O aan te sporen op een gegeven dag te staken, dus niet naar school te gaan. Wèl heb ik bedoeld en bedoel ik nog dat de situatie van die aard is. dat de leerkrachten bij het M.O. zich ern stig af moeten vragen of het hun nerzijds verantwoord is en zin heeft het M.O. nog langer te die nen. De jongste berichten over een in de betrokken adviescommissie bereikte overeenstemming geven weer iets meer hoop. Mogen ze juist blijken. G. VAN DER LEEUW en ook CUSTARD en ^MAÏZENA Amsterdam wint van de Zwaluwen In het Ajax-stadion te Amster dam behaalde het Amsterdams elf tal Nieuwjaarsdag een verdiende 32 overwinning op een Zwalu wen-elftal, nadat de rust met ge lijke stand (1-1) was ingegaan. „Oude Garde" verslaat jong HFC Tegenover techniek van de oud internationals stelde een verjongd HI.C. geestdrift in de jaarlijkse wedstrijd tussen deze elftallen. Deze keer bevatte het elftal der „oudjes" toch vele actieve spelers en te begrijpen is, dat de ploeg beter voor de dag kwam dan in voorgaande jaren. Het overwicht dat zij wisten te behalen werd in één doelpunt uitgedrukt, dat Ven- te maakte (0-1). Spoedig na de hervatting brach ten Smit en Vente de stand op 0-3. De oud-internationals speelden* daarna rustiger, waarvan H.F.C. gebruik maakte. Na een half uur hadden van Zeeland er. Hans Win ter de achterstand verkleind tot 2-3. Even kwamen de gasten op zetten en uit een prachtige, door Smit aangegeven bal, doelpuntte Roozcn. (4-2). Met een 4-2 over winning voor de oud-internationals kwam het einde. Tijdens de maaltijd voor de spe lers heeft Karei Lotsy. dr. J. F. van Moorsel, die deze middag zijn scheidsrechtersloopbaan, wegens vertrek naar Hamburg afsloot, na mens de Kon. Ned. Voetbalbond dank gebracht voor het vele dat hij voor de bond heeft gedaan. De opstelling der oud-internatio nals was: Leo Halle (Go Ahead), Calden- hove (DWS) cn Pienter (Be Quick) Pellikaan (Longa), Paauwe (Feve- noord) en Stijger (De Vole- wijekers), Wels (Unitas), Vente (Ncptunus), Roozen, Smit (beiden Haarlem) en Van Gelder (VUC). Mr. Ed. Spanjaard, J. Visser en mevr. Heemskerk uit A'foort zullen de Utrechtse kleuren verdedigen (Van onze Speciale Verslaggever) Hastings heeft in schakersoren een bekende klank. Ieder Jaar toch wordt in deze Engelse badplaats hèt Engelse schnaktournool van het jaar ver speeld. Alle grote schaakmeesters traden één of meermalen in Hastings' beroemde arena op en behaalden er lauweren. Een schaakmeester is niet ontgroend als hij nooit in Hastings speelde! Zijn groep telt enkele zeer be kende internationale: dr. Altken. dr. List. Sergeant. Wood en Newman Hastings verdient ditmaal dus de volle belangstelling van Stiehts-Gooi- se schakers, waar toch vier van de vijf Hollandse deelnemers leden van dit rayon zijn. een aanvang. tSs* Traditiegetrouw werd ook dit jaar op Nieuwsjaarsdag de wedstrijd HFC-~ Oud Internationals gespeeld. Het Oranje team v.l.n.r. zittend: Wels, Vente, Roozen, Smit cn van Gelder. Staand: Caldenhoven, scheidsrechter Kauff- man. Pelikaan, Leo Halle Bas Pauwe en Stijger. Pieternel bleek fel! (Van onze correspondent) In de Amsterdamse Stads schouwburg, waar der traditie ge trouw „De Bruiloft van Kloris en Roosje" volgde op de voorstelling van „Gijsbreght Van Aemstel" door het Amsterdams Toneel Gezel schap was de door Paul Huf en Marie Hamel uitgesproken Nieuw jaarswens geschreven door S. Car- nuggelt en A. Koolhaas. Thomasvaer bleek door het som ber verloop van 1947 zo in de war geraakt, dat hij in de mantel van Gijsbreght ter bruiloft komt in Vondels trant jammert over „het hemelse gerecht, dat zich ten lan gen leste heeft erbarmd over het benauwde jaar". Pieternel wijst hem op de opbouw,, maar haar sombere echtvriend verklaart: „In Mokum bouwden z' een café dat breken ze weer af". Woningen zijn er nodig, ons land 'wordt veel te klein. Van het beloofde stukje Duits land komt ook al niets terecht, want ,,'t Germaans genie heeft uit gemaakt, dat Sittard Pruisisch was", Hetzelfde geldt voor Zeve naar en Mook: „Straks vorderen ze Mook nog terug zegt Thomas vaer en Pieternel verzucht: „Als het Van Mook nou was „Coloradiokever" Over Indonesië meent Piet, dat hervat beraad „meer kan beloven dan het politiecorps". Met Rijks eenheid heeft ze weinig op: de ge kapte radiospreker Gerbrandy „werd uitgeroeid als een coloradio Kever". Ernstig gispt Thomasvaer de nalatigen van het Rode Kruis: heren aan wie „menig menselijk wrak zijn gezondheid kan decla reren". Maar er zijn ook wel goede din gen: de jubilea van Rika Hopper en Herman Bouber, het Nationaal Monument, Benelux, de herstelde NachtwachtPiet herinnert zich nog de rijen voor het brood: „Een ontevreden KoorDe bakkers slaakten en alleen „de Waarheid" was er voor". Tenslotte spreken zij de traditio nele heilwensen uit. Arsenal, dat de leiding heeft in de eerste divisie, wist Nieuwjaarsdag zijn voorsprong nog te vergroten door een 10 overwinning op de hekkensluiters Bolton Wanderers, terwijl Burnley, dat de Londenaren het, dichtst op de hielen zit, met 50 het onderspit moest delven tegen Manchester United De voorsprong van Arsenal bedraagt thans weer vijf punlen. De uitslagen van de gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Blackburn Rovers Chelsea 11; Belton- Wanderers Arsenal 1; LiverpoolCharlton Athletic 23; Manchesterv United Burnley 50; MiddlesboroughWol verhampton Wanderers 24: Shef field United—Porstmouth 12. Tweede divisie: Bury—Cardiff City 1—2; Chesterfield—Millwall 20; Newcastle United—West Brom- wich Albion 3—1. Beroepen to Landsmeer: G. J. Meilink te Ankeveen te Oud Alblns; Bedankt voor RotterdamHille- G. C. Klerk te Op en Neder Andel. gersberg G. Huls te Gouda. Grote schakers als Aljochln. Bot- winnik. Capablanca. Euwe enz. ra men deel aan de hoofdgroep. o"e zgn. Premier Section. En dit janr nu valt een Utrechter dc eer te beurt de Nederlandse kleuren te v*rde- digen! Mr Ed. Spanjaard heelt deze bijzondere onderscnelding on getwijfeld in eerst instantie tc Jan ken aan zijn groot succes m het tournooi te Hilversum in Aug. j.l.. waor hij met 6 uit 7 een tweede prijs behaalde in een zeer sterk be zet internationaal tournooi. Naar onze mening heeft hij deze eer volkomen verdiend. Niet alleen heeft hij zich al jarenlang onbetwist baar Utrechts sterkste speler ee- toond. maar ook maak le iiü ver scheidene malen deel uit van het Nederlandse tiental Iedere Utrecht se schaker kent dan ook deze. thans 38-jarige. advocaat en zal vermoe- dolijk met spanning zün resul'aten afwachten. Dat hij het niet gemak kelijk zal krügen, moge de o'vjom- ming van de andere deelnemers be wijzen: Szabo. sterkste speler van Hongarije en bekend om veie inter nationale successen, Raizman, reeds vilfmaal kampioen van Frankrqk. Grob. een sterk Zwitsers meestor en enkele malen kampioen von Hel- vctië, M h r 1 n g. Nederlands twee de vertegenwoordiger en é£n van de sterkste nationale spelers, cn de Engelsen Golombek, Alexander. Fairhurst, Sir Thomas en Abrahams, waarvan de eerste vier één of meer dere malen kampioen van Engeland waren. Behalve de Premier Section zijn Premier Reserve-groepen gefor meerd, die eveneens een internatio naal karakter dragen. Aan één hier van noemt de Utrechter J. Visser deel. Deze speler staat in schaak club „Utrecht" officieel genoteerd als no. 2. boven spelers als ir. v Steenis. van Oosferwijk Bruyn en v. Vloten. Dit jaar schijnt hij regel recht op het kampioenschap af te stevenen. Hij scoorac reeds 7'-5 uit-8 cn versloeg o.a. opnieuw bovenge noemde spelers. Uit Amersfoort cn 't Gooi Uit Utrecht en uit 't Gooi nemen nog deel mevr. F. Heemskerk uit A'foort cn G. R. D. v. Does- burgh uit Laren. Mevr. Heems kerk is ingedeeld in Major A. ver gelijkbaar met dc Hollandse hoofd klasse. Zij is reeds jarenlang kam pioene van Nederland en behaalde al vele triomfen in Hastings Zij kent dus het klappen van de zweep! Van Doesburgh, ingedeeld in dc sterkste Premier Reserve-groep, is zeer wisselvallig in zün spel. Nu eens boekt hij resultaten, die hem tot één van Nederlands sterkste spelers ordenen, dan weer zijn zün resulta ten verre beneden de verwachting Als hij deze luimigheid kan onder drukken. achten wij hem tot zeer goede prestaties in staat. In dc vierde ronde van de hoofdgroep van het tournooi Hastings versloeg dc Hongaar Szabo dc Zwitser Grob. Szabo heeft nu de leiding mot drie gewonnen partijen, doch wordt onmiddellijk ge volgd door dc Engelse kampioen Alex ander die twee partijen won cn van avond bij dc sluiting nog in strijd ge wikkeld was met Fairhurst (Schotland), terwijl ook de partij Thomas lEnge- In de derde ronde van het tournooi te Hastings eerste klasse groep b werd mevr. Heemskerk (Nederland) versla gen door J. Rutterworth (Londen), land)Spanjaard (Ned.) remise werd De stand li nu ln de hoofdgroep: Szabo 3 gewonnen partilen Thomas (Engeland) 2 Alexander 2, Grob l1-.. Fairhurst l'i. Raizman (Frankrijk) m Muhrlng (Nederland) 1. Golombek (Engeland) 1, Abrahams (Engeland) va, Spanjaard (Nederland) „Lctternummer? O, ja, P-ll." Het meisje zocht nog even in het hoge rek en haalde uit een vak, waarbij zij ternauwernood reiken kon, twee brieven. „Dank U," zei de man en verdween haastig uit de rij. Enkele uren later kwam er een tweede man voor het loket. Hij was zo lang, dat hij in zijn knieën moest doorzakken om zijn hoofd op spreekhoogte voor het meisje te brengen. „Juffrouw, mag ik de antwoorden op P-elf - twee-acht-zeven nul?" Het meisje liep weer langs het rek en kwam hoofdschuddend terug. „Niets op gekomen münheer." „Weet u dat zeker?" „Natuurlijk münheer." glimlachte het meisje zelfverzekerd en zij trachtte reeds met haar ogen de man opzij te duwen om de volgende gegadigde de confronteren. Toen kwam er plot seling een merkwaardige uitdrukking op haar gezicht van een lichte aarzeling. „Wacht U eens even." sprak zij kordaat en ging nog eens de vakken in het rek na, ging op haar tenen staan en tastte in een leeg vak. Ver baasd richtte zij zich weer tot in de spanning wachtende. „Ik weet haast wel zeker, dat al een andere mijnheer geweest is om de brieven te halen. Twee waren het er. Ja. nu herinner ik het mij- De lange man keek snel om zich heen. als vreesde hij bespied of afgeluisterd te worden en boog zich voorover, door het loket heen. „Ik moet direct Uw chef spreken. Zegt U hem mijn naam: Munnik, Munnik!" Het meisje aarzelde nog even, werd echter langzamerhand overtuigd door haar geheugen cn besloot toen, dat dit inderdaad een kwestie was voor de autoriteiten. Peter werd in een mat-gla- zen spreekkamertje geloodst en na enkele minu ten stond hem een droefgeestig heer te woord. Hij vernam nu, dat de courant voor haar statis tische afdeling de aantallen der op advertentie binnengekomen brieven registreerde en dat men aldus had kunnen reconstrueren, dot er twee brieven op zün advertentie waren geweest Peter meende, dat het een fout in het systeem was. dat en ieder willekeurig brieven in zijn bezit kon krijgen door slechts een nummer aan het loket te noemqn. De chef gaf dit toe. met een gezicht als droeg hij het leed van de wereld, doch hij voegde er aan toe, dat het voorschrift op de courant luidde, dat de afhalers zich moeten legitimeren met de kwitantie van de advertentie, doch aangezien in de praktijk zelden vergissingen waren voorge komen, had men deze formaliteit langzamerhand laten vallen. Peter was onder de indruk van het gebeurde. Zijn brieven waren gestolen, dat was duidelijk en de gevolgen daarvan konden onaangenaam zijn. Hij vertelde nu aan de advertentiechef. dat het een politiezaak betrof en dat het zeer ernstig was, nu de brieven in verkeerde handen waren te recht gekomen. Hü wist maar één oplossing en dat was de advertentie opnieuw te plaatsen met een toevoeging in het onderschrift Deze stel den zij samen op en dezelfde avond stond het portret van de kleine man wederom in de cou rant en vele duizenden lezers vonden het een interessant geval geworden toen zü lazen: „De brieven, op eerste Dlaatsing der adver tentie binnengekomen, zün door onbekenden gestolen. De inzenders worden derhalve drin- worden, dat de brieven wél in goede handen zullen komen." De advertentiechef had de uitdrukkelijke In structie van Peter gekregen, dat aan niemand zijn naam, als steller van de advertentie, ge noemd mocht worden en dat de volgende brie ven alleen zouden mogen worden afgegeven aan een ongeveer vijftigjarige vrouw met rood ge-' laat. een dunne stalen bril dragend, die zich zou bekend maken als Johanna. Christina. Ma ria. Evelina, Wilhelmina Spoor, huishoudster van beroep. Diezelfde middag nog werd de directeur van de courant opgebeld door een dringende stem, die zei tot de Inlichtingendienst te behoren en weten wilde, wie advertentie no. 2370 geplaatst had. De directeur gaf het enige juiste antwoord in dit geval, namelijk, dat de namen der adver teerders alleen in bijzondere gevallen bekend gemaakt mochten worden cn dat men zich. met een instructie van de Officier van Justitie uit gerust. persoonlijk op de courant behoorde te melden. In de zelfde tijd van dit telefoongesprek liep Peter nerveus door allerlei smalle steegjes, waar hij nog nooit geweest was, om dan plotseling een drukke straat snel over te steken, een slop in te schieten, er door te hollen om dan om de hoek even te blyven staan en over zün schouder te küken. Peter dacht, dat hij gevolgd werd. Toen hij het dagbladgebouw verliet, was een sjofel mannetje met een bolhoed hem rakelings gepasseerd Hü had Peter aangekeken alsof hij plotseling tegen zich zelf sprak: „Hé. dat is 'm. bijna te laat!" en was meteen omgekeerd in Peters richting Peter bleef toen even voor een grote étalage staan om in het venster glurend de ander gade te slaan, maar gaf dit direct alweer op. toen hij merkte, dat hij voor een winkel stond, waar languisante zacht-blauw we en witte nachtjaponnen waren uit- gendverzocht hun mededelingen te herha- gestald Hij draaide zich resoluut om en zag de len. Thans zal er zorgvuldig voor gewaakt bolhoed boven twee meisjeshoofden uit naderen. Olympisch stadion krijgt 65.000 zitplaatsen In het komende voorjaar zal het aantal plaatseh van het Olympisch Stadion te Amsterdam aanzienlük zijn uitgebreid. Voor de Marathon- tribune wordt bü grote wedstrij den een houten tribune geplaatst met ruim 2000 plaatsen. Boven dien zullen twee bovenvakken van de noordelijke tribune en vier bo venvakken van de zuidelüke tri bune in staanplaatsen worden om gezet. Hierdoor zal de capaciteit van het Olympisch Stadion bü gro te wedstrijden ruim 65.000 plaat sen bedragen. Van Meegeren's stoffelijke resten worden gecremeerd Het stoffelük overschot van dc te Amsterdam overleden kunst schilder Han van Meegeren zal Za terdagochtend te Westerveld wor den gecremeerd. Scheepstijdingen ALCHIBA, 30 Dec. van Montevi deo te R'dam; ALKAID, 30 Dcc. van R dam naar Zuid Amerika; BRE- DERO HongkongR'dam, 29 Dec. van Manilla; INDRAPOERA. Rot terdamJava. pass. 30 Dcc. Suez; KAMERLINGH ONNES. 3 Dec. van Batavia; KOTA BAROE. 29 Dec. v R'dam te Ambon, 9 Jan. v Batavia n R'dam; KOTA GEDE 7 Jan. van R'dam te Batavia; KOTA INTEN. 13 Jan. van Batavia naar R'dam; SLO- TERDIJK, 2 Jan. te Batavia. 5 Jan. vandaar naar R'dam; STREEFKERK R'dam—Calcutta, 30 Dec. van Suez; BOISSEVAIN, 25 Dec. van Singa pore te Durban; BOSCHFONTEIN. 30 Doc van Genua naar Port Said; GADILA, 28 Dec. van Aden naar Abadan; RANDKERK. A'dam—Oost Afrika. 28 Dec. te Mombassa; STRAAT SOENDA. 27 Dec. van Durban naar Mombassa; STREEF KERK, Raam—Calcutta, 31 Dcc. te Safnga; TEGELBERG. 29 Dec. van Buenos Aires te Kaapstad; ALDE- RAM1N. SantosR'dam. 30 Dec. te Antwerpen; ALETTA, 26 Dec. van Singapore naar Pladjoe; ALGANIB, 30 Dec van Victoria naar Pernam- buco; ALUDRA, 31 Dec. van Rot terdam nnar Calcutta; HERMES, 28 Dec. van Trinidad naar Deme- rara; LIEVEVROUWEKERK, 29 Dec van Aden nanr Bahrein; STAD ARNHEM, 30 Dcc. van Savona naar Bona; STAD HAARLEM, 30 Dec. van Sfax te Vlaardingcn; STRAAT MALAKKA, 29 Dec. van Hongkong te Manilla. Hedepavond HILVERSUM I. 19.— Nws, weer; 19.15 Amsterdams Vocaal Ens; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Veilig verkeer; 20.Nws; 20.15 Koor; 20.45 Straat Magalhaens; 21.30 Kamer orkest; 22.Vragen aan voorbijgan gers; 22.30 Harprccital; 22.45 Over denking; 23.Nws; 23.15 Grpl. HILVERSUM II. Denk om de bocht; 19.15 Rcg. uitz; 19.30 Geloof der Oude Kerk; 19 50 Tien voor acht; 20.Nws; 20 05 Trio Knibbe- ler; 20.30 Dr R. Faber. „De Wereld"; 21.Men vraagt; 21.30 Schuldig of onschuldig; 21.50 Op vleug'len van muziek; 22.— Bultenl. weekover zicht; 22 15 Am. grpl; 22.40 Van daag; 22.45 Wijding; 23.— Nws; 23.15 Symph. orkest. Morgen HILVERSUM I 7 Nws; 7.15 Gymn. 7.30 Gebed; 7.45 Ens. Fan tasia; 8.Nws; 8.15 Pluk de dag; 9.Voor de vrouw; 905 Ochtend- conc; 9.35 Pianoduo; 10.Klein kleutertje: 10.15 Grpl; 11.Zonne bloem; 11.45 Mannenkoor; 12.An gelus; 12.08 Alt. piano; 12.30 Weer, dansork. Zonnewijzer; 13Strijd krachten; 13 30 Lunchconc; 13.50 Film en Toneel; 14 10 Wlcsbadener Coll. Musicum; 14 20 Eng. les (be gin); 14.40 Grpl; 15,15. Conc. dor jon. geren, 15.45 Kiosk; 16.Melodieën van vroeger; 16.20 St Christoffcl in de branding: 16.30 Gregoriaans; 17. Wig wam; 18.Piano en orgel; 18.15 Journ. weekoverzicht; 18.30 Strijd krachten. HILVERSUM II. 7 Nws; 7.15 Musette; 8.Nws; 8.18 Virtuoso trio; 8.40 Lichte klanken; 9.30 Wa- terst: 9.35 Berl. philh. orkest; 10 Morgenwijding; 10.20 Feuilleton; 10.35 Piano; 11.Uitz. voor arbei ders in continu bedr; 11 20 Jan Vo gel. 11.45 Marsen en walsen; 12.— Orgelspel; 12.30 Weer; 12 33 Vincen- tino; 13 Nws; 13.15 Molando; 13 45 Grpl; 14— Als een bonte vogel vlucht; 14 15 Mar. kapel; 15.In ge sprek met een schrijver; 15.15 Disco matiné; 16— Esperanto bij het on derwijs; 16.15 Binnen zonder klop pen. klein kunst; 1645 Artistieke staalkaart; 17.45 Volksconc; 18. Nws; 18.15 Sport; 18.30 Om en nabij de twintig. TUINKALENDER 3 JANUARI Weet men wat „vruchtcnwlssellng' betekent? Hier onder verstaat men het systeem om op dezelfde grond in de op elkaar volgende jaren niet steeds dezelfde producten te verbouwenBij de sa menstelling van het teeltplan voor de moestuin houde mer hiermede rekening. Immers, wanneer er ja ren achtereen op een zelfde stuk grond dezelfde gewassen worden geteeld, dan wordt die grond in toenemende mate een haard voor de verwekkers van verschillende plantenziektenzeer duidelijk treedt dit aan het licht bij koolge- wassen, doch ook bij peulvruchten, tomaten enz. S. L.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3