een eeuwenoude Amersfoortse traditie ARTHUR KOESTLER: fel strijder^ tegen alle tyrannie Allergrootste Nederlandse fabriek stond in 1777 op de Zuidsingel Vele voorrechten van stadswege 'e Nieuw begin J Eerst communist; Russische terreur heeft zijn ogen geopend Zaterdag 3 Januari 1948 3 Bevordering van de industrie "Efl HET kan wel als genoegzaam bekend worden geacht, dat ons land sinds een twintigtal jaren voor de keus staat van industrialisatie of ondergang. Kort na het einde van de tweede wereldoorlog is deze keus er een geworden van óf op korte ter mijn zeer intensief ons land te industrialiseren, öf roemloos onder te gaan in elkaar verstikkende en verslindende bevol kingsoverschotten. De heer Kohnstamm heeft hierop enkele weken geleden in een opzienbarend en hoogst alarmerend prae- advies aan de Vereniging voor Staathuishoudkunde weer eens nadrukkelijk gewezen. kreeg van stadswege vele voorrech ten, als vrijheid van accyns, van waken op de wallen en graven van verdedigingswerken; vryheden, zeer aanzienlijk in dit rumoerige tijd perk. De stimulans welke deze compagnie aan de huisindustrie gaf, was niet onaanzienlijk want volgens berichten van tijdgenoten nam de Drapeniersneringe zo in omvang toe, dat in de meest-floris- sante tijden meer dan 170 wolle- weefgetouwen binnen Amersfoort werden gaande gehouden. In 1597 stichtte, door tussen komst en met medewerking van de Magistraat, onzer veste, de Devcn- tenaar Barend ter Stege een fa briek van bombazijden (bomcsei- den: katoen), baratten etc. in de HET laat zich aanzien, dat Amersfoort t.a.v. deze indu strialisatie (en dus sterk uit groeiende industrieënvestiging) een slag voor zal zijn bij vele andere plaatsen. Want dank zij de vooruit ziende blik van het Stadsbestuur zal Amersfoort binnen zeer korte tijd de beschikking kunnen hebben over een ideaal gelegen uitgestrekt industrieterrein, enerzyds door goe de straatwegen en raccordements- lijnen verbonden met het landver- keer, en aan de andere kant door de Eem aangesloten aan het dichte net van Nederlandse waterwegen. Ongetwijfeld zal in dit verband de stad op de bres staan voor de ver krijging van een goede aansluiting aan het rijkswegenstelsel, door een betonweg voor het moderne weg verkeer tussen het industrieterrein bij het Socsterkwartier en het kruispunt Hoevelaken, waardoor de vestiging van industrieën te Amersfoort des te aanlokkelijker zal worden. Met de gestadige, vasthou dende aanmoediging van deze vestiging van industrieën zet ons Amersfoorts gemeentebe stuur de goede traditie van eeuwen her op loffelijke wijze voort. Want al in 1138 (onze blik in de stadsgeschiedenis reikt helaas nog niet dieper) zien we onze Vroedschap bezig, op voer die tijden zeer aan trekkelijke wijze de industrie toen nog voornamelijk huis nijverheid binnen onze bol werken te halen. Elkeen, die „hier twee raemten sette ende een perse", zo lezen we in de raadsbesluiten van dat jaar, „sel men de borgerscap geven". Dit voorrecht werd eveneens geschonken aan vreemdelin gen, die zich metterwoon bin nen Amersfoort kwamen vesti gen en ,,een wollentouwe set ten ende het goet 100 Rynsehe goldens weerdich" was. Wolcompagnie Geen vijftig jaren later blijken ons weer eens de goede zorgen van het stadsbestuur voor de bevorde ring van de handnijverheid, wan neer Johan van Westreenen met nog vijf andere Amersfoorters in 1179 tussen de 500 en 600 guldens bij elkaar legden (het geld was zeer schaars in die dagen) waar mee zij een Wolcompagnie sticht ten. Deze wolcompagnie kocht te Deventer en elders de ruwe wol, welke naar de stadshistorie- schrijver Van Bemmel ons verhaalt „zij onder de Borgers uitdeelden en uitzetteden en daarvoor weder de gereyde wolle Lakenen aanna menDie Wolcompagnie ver- In de vierde klasse K heeft Ams- vorde het bijzonder lastig want V.V. O.G. is, vooral op eigen terrein, tot goede prestaties in staat. De Amers foorters zullen echter moeten win nen willen zij niet bij S.E.C. ach terop komen want het is te ver wachten dat de Soesters in eigen omgeving van Actif zullen winnen. Barneveld achten wij in staat bij En Avant te winnen. Dat de Wouden bergers het Voorwaarts lastig zul len maken staat vast. Interessant wordt de ontmoeting tussen Zwa luwen Vooruit en Nijenrodes. Van de uitslag is weinig te voorspellen. In het afgelopen jaar Is in onze krant meermalen de indu strialisatie van Amersfoort ter sprake gekomen. Vooral door de jjverigp bemoeiingen van het Gemeentebestuur welke erop gericht zyn, de vestiging van in dustrieën in Amersfoort zo aan trekkelijk mogclyk te maken komt deze langzame verandering van het economisch beeld van onze stad al meer en meer in het brandpunt der belangstel ling te staan. Ongetwijfeld heb ben hiertoe de rapporten bijge dragen, welke In de loop van 1947 door het Economisch Insti tuut aan het Stadsbestuur zijn uitgebracht. Ook de artikelen in onze krant over de toekomstige ontwikkeling van Amersfoort waren erop gericht, bjj de bevol king begrip te wekken voor de enorme opgaven, voor welke wjj Amersfoorters reeds in de zeer nabije toekomst zullen worden gesteld. kerk van het Sint Agnietenkloos- ter, aan de Oostzijde van de tegen woordige Heerenstraat. In deze kerk werd twintig jaar later een zyderederije van Hendrik te Hart gevestigd, welke tak van nijverheid in 1760 nog steeds bestond en waarvoor de zeer goedkope arbeids krachten werden geleverd door het. grote aantal seizoenwerklozen der tabakslanden rond Amersfoort. In het midden van de 17e eeuw voor Holland de Gou den schijnt de katoenweverij een belangrijke tak van Amers foortse huisnijverheid te heb ben uitgemaakt. In de „Korte beschyvinghe van het genoegh- lyck Amisfort" tussen 1658 en 1672 geschreven lezen we daarover, dat jaarlijks om streeks 40.000 stukken in de Stadsloyhal werden gebracht om het Stadtsteecken te ont vangen (buiten de stukken die zonder duur stadsloodje onder hands werden verkocht). De croniqueur vertelt ons, dat „tegenwoordich werckelyk gaende syn omtrent drie hon- dert acht ende t' achtich ge touwen". Van de Woldraperye is uit die jaren bekend, dat de Amersfoortse Magistraat met nauwlettend oog waakte over de uitnemende kwaliteit van het Amersfoort laken. In verval Als zovele takken van nijverheid zijn ook deze in de loop der jaren in verval geraakt. Door welke oorza ken dit geschiedde, valt buiten het bestek van ons artikel, doch een feit is in ieder geval, dat in het midden der 18e eeuw Amersfoort gelijk on;s gehele land trouwens is teruggevallen in een toestand, zo karakteristiek met Pruikentjjd gekenschetst. Enerzijds de vegete rende gezapigheid der rentetrek- kende burgerij, welke in het boek van Van Bemmel (hoewel onge wild) zo voortreffelijk tot uiting komt. Anderzijds de opstandigheid van een lompenproletariaat, dat leefde in omstandigheden, zoals Amersfoort zelfs niet in de donker ste tijden der industriële revolutie van de vorige eeuw (welke revolu tie trouwens aan het toen reeds in geslapen landstadje is voorbijge gaan) heeft gekend. Opleving Het is niet te verwonderen, dat heel Amersfoort opleefde, toen in het voorjaar van 1775 temidden van het verval der nijverheid de Ge broeders Beaune vermoedelijk uit het Luikerland afkomstig bij het Stadsbestuur aanklopten om de huur van een terrein, geschikt voor het bouwen van een lakenfa briek. Ongetwijfeld hebben de Ge broeders Beaune niet veel moeite gehad by hun onderhandelingen," want de Hoofdofficier der stad, Jhr. Taets van Amerongen van Na- tewisch, stelde (zoals tijdgenoten melden) „alles in het werk om de fabriek tot bloei te brengen, om zoo doende aan de behoeftige gemeen te een duurzaem middel van bc- staen te verschaffen". Dat de on dernemers het bedrijf grootscheeps gingen aanvatten, blykt wel hier uit, dat zij in 1775 een obligatie lening uitschreven van maar even tjes 300.000 gulden, in schuldbe kentenissen van 1000 guldens, waarvan zij 4 rente, en aflossing binnen 20 jaar beloofden. Deze le ning was weldra voltekend, zo lezen we in het tijdschrift van de Maat schappij van Nijverheid jg. 1903. De initiatiefnemers verkregen van Provincie en Stad allerlei voordelen en privileges en zo zien we op 24 April 1776 de huurovereenkomst getekend tussen de Regenten van het Burgerweeshuis en de Gebroe ders Beaune, waarbij het terrein van het voormalige Maricnhof, ge legen aan de Zuidsingel tussen de „stadsgragt by Monnikendam tot aan de Kleine Haag toe" werd af gestaan voor een huur van f 400, per jaar. Reeds twee weken later op de 8e van Bloeimaand werd op het terrein naast het Weeshuis de eerste steen gelegd door het zoontje van genoemde Hoofdofficier van Natewisch. Nog hetzelfde jaar werd de lakenfabriek in werking gesteld en het is uiter mate boeiend te lezen op welk een uitstekende en modern aandoende manier de organisatoren dc propa ganda voor hun bedryf voerden. Binnen korte tyd stond dc fabriek bekend als ene. die „het scharlae- ken of rood Laeken zoo fraai weet te verwen, als de Gobelins te Pa rijs kunnen denken te doen". Op 20 September 1777 genoot de fabriek de voor die tijd buitengewone eer van een bezoek van „Hunne Doorl. en Koning]. Hoogheden Prinses Wilhelmina en Prins Willem V. daertoe expresselyk van 't Loo overgekoomen met hun aanzienlijk gevolg, in drie koetzen, ieder met zes Paerden bespannen". 1600 man aan 't werk Dat de beroemde lakenfa briek dit bezoek ten volle ver diende, blykt wel hieruit, dat de onderneming in October 1777 het haast ongelooflijke getal van tussen de 1500 en 1600 mensen aan het werk had, behalve dan nog de werklieden, die te Utrecht en te Montfoort en elders voor de fabriek de garens sponnen. De aantrekkingskracht vari de onderneming op de lakenbewerkers uit alle delen van Holland was enorm. Maar niet alleen uit Hol land kwamen de werkloze drape- niers en lakenververs naar Amers foort samengestroomd, ook uit Erabant en Limburg, ja zelfs uit het Luikse en diep uit Duitsland trokken de Gebroeders Beaune de beste werkkrachten aan. Uit stuk ken in het Stadsarchief b.v. blykt, dat in Juni 1779 nog twaalf gezin nen uit Aken, Vaals en Monschau in de lakenfabriek aan het werk werden gesteld, terwijl dertien Duitse lakenbewerkers tot zelfs uit Bohemen, Trier en Luttring- hausen werden aangeworven. Dan komt in 1781 de grote ca tastrofe; b\j gebrek aan penningen wordt in dit jaar het werkvolk van week tot week steeds meer ontsla gen en in de herfst van 1781 ge schiedt het onvermijdelijke, de al gehele stopzetting van het bedrijf. Honderden arbeiders worden met hun gezinnen overgeleverd aan de openbare liefdadigheid en vormen met hun lotgenoten uit de in diep verval verkerende tabaksteelt die brede onverschillige onderlaag der bevolking, van wie dertig jaren la ter wordt getuigd, dat haar physie- ke gestel over het algemeen niet sterk te noemen is, die gevoed wordt met voornamelijk brood en aardappelen zonder dierlyke pro ducten of groenten, en waarvan ve len „laboreren aan een zeker soort van teringachtige borstkwalen". Maar dan is reeds over een ge slacht de storm der Franse revo lutie heen gestreken en staan wij aan het begin van een nieuwe eeuw, waarin de kiemen zullen worden gelegd van een generatie 20e eeuwse stadsbestuurders, aan wie in 1948 de onmenselijk zware maar tevens oneindig schone taak zal te beurt vallen, onze oude stad met heel haar groots verleden en heel haar grootse toekomst weer een stapje verder te loodsen door de bayert van de tyd. P. S. TEELING Naar aanleiding van de jaar wisseling heeft Polygoon-Profilti naar het scenario van A. Koolhaas een jaaroverzicht vervaardigd, dat de titel draagt: „De klok slaat twaalf, de klok slaat een" en dat de belangrijkste gebeurtenissen van 1947 in beeld brengt. Voor de Zondag Kerstfeest en Oudjaar hebben voor een ogenblik onze aandacht gevangen gehouden. F.r is even een adem-pauze geweest in ons jagen Maar nauwelijks is het tot fOns doorgedrongen, dat 1947 hts- torie geworden is. of 194S eist ons reeds weer op. F-en nieuwe kalen- der hangt aan de wand, een nieuwe agenda wordt weer gevuld met aantekeningen, afspraken en wat al meer. Nieuwe plannen worden gemaaktEen nieuwe strijd wordt aangevangen. Nieuwe zorgen wachten onsNieuwe teleurstelling en ontmoedigingMaar we zijn de zelfde mensen. En het zijn dezelf de zaken en zorgen, dezelfde zwak ten en zonden. Ze gaan als het leger, dat in dc opera over het to neel trekt: een onafzienbare rij. Maar laat u niet bedriegen, slechts een klem stukje van dat enorme leger is zichbaar voor de toeschou wers. en dat kleine stukje geeft de gelegenheid aan dc anderen, die net uit het gezichtsveld zijn weg- gemarchecrd. om zich weer bij het einde aan te sluiten. Zo is de rij tot in het oneindige voort te zetten. Dc Prediker weet er van. als hij schrijft; alles tobt zich af en geen mens kan zeggen, waartoe; het oog heeft nooit genoeg gezien, het oor houdt nooit op met horen. Wat geweest is. zal wederom zijn. het geen geschied is. zal geschieden; er is niets nieuws onder de zon Zo jagen wc voort, zo jagen we naar dc dood! Daar was wellicht een ogenblik dc illusie van het nieuwe. Maar dc vragen zijn onop gelost, de oude rekeningen met be taald, dc Renville dobbert op de rede. Palestina. China én de Bal kan spreken ieder hun eigen don kere taal in dc geschiedenis, de Amerikanen trachten Europa nog tijdig te zien, voordat het sterft. De woningnood en de huwelijks misère, de concurrentie en de sala ris-zorg zijn er weer, de ziekte en de dood gaan gewoon door. Het oude ging voorbij. Voor Noach was dit een werkelijk cata strofaal gebeuren. Hem had niet de cirkelgang te pakken, maar het oordeel Gods, dat daar krachtdadig doorheen brak Hij begint na de zondvloed ook weer opnieuw. En al het oude blijkt er al ras weer present te zijnNoach moet verder. En wat is er veel te cloen Maar Noach heeft gezien, dat het ge nade Cods is, dat hij weer begin nen mag. Geen rouw, geen berus ting, geen overmoed past daarbij. Wanneer Noach met de zijnen uit de ark gaat. vertelt Genesis S, dat het eerste, wat hij deed. was, dat hij een altaar bouwde voor de Heer. Dat is een waarachtig nieuw begin. Hoe zou het zijn. wanneer u eens begon met u te buigen voor Hem, die u deze dag weer gaf v. E. GESPREKKEN MET KOESTLER (I) Teruggetrokken ln een klein plaatsje in Wales leeft de De- roemde schrijver Arthur Koestier wiens boeken „Dieven in de nacht,, „Nacht in de middag" en „Yogi en de Volkscommissa ris" ln do hele wereld groot op zien hebben gebaard. Koestier, oorspronkelijk communist, hevig gedesillusioneerd echter door de Russische politiek, heeft zich do laatste jaren doen kennen als een der felste bestrijders van allo dictatoriale regerings-stel- scls. Een onzer redacteuren heeft hem opgezocht cn lang durige gesprekken met hem ge- \oerd. In enige artikelen zal hij U zijn indrukken weergeven. De Zebra's krijgen een moeilijke uitwedstrijd naar Olympia. De Olympianen hebben het de laatste wedstrijden lang niet slecht gedaan en zij zullen het de leiders van de vierde klasse J dan ook danig lastig maken. Amersfoortse Boys moet naar A.D.E. Wij geven onze stad genoten niet veel kans om de buit binnen te halen. Quick moet op eigen terrein van R.K.B.V.V. kun nen winnen. Toch zal het in deze wedstrijd niet aan spanning ont breken. Stichtse Boys en L.V.V., die de staartgroep vormen, spelen thuis tegen resp. 's Graveland en Victo ria. Beide clubs zullen hun uiterste best doen om de punten binnen te halen teneinde de laatste plaats te ontgaan. Of zij het tot winst zullen brengen staat echter te zien. De stilte in en om de schapen fokkerij in Wales is zo diep gewor den, dat het ademen van een hond er een rumoer lijkt. De maan is door de wolken gekomen en we kunnen de silhouetten zien van dc bergen. En we lezen in „Dialoog met de dood", de pagina die het keerpunt betekende in het leven van deze schrijver. Nadruk verboden). De vermaarde beeldhouwer Jacob Epstein in zijn atelier te Londen. Epstein is van Russisch-Pools-Amerikaanse oorsprong cn werd in 1SS0 in New York geboren. Felle entieken cn enthousiaste bewondering werden zijn deel. Op de voorgrond rechts zien wij zijn beroemde studie van Christus: „Ziet de mens", die in 1935 werd tentoongesteld. Epstein staat hier naast de buste van dc filmproductielctdcr Gabriel Pascal. (Van onze speciale verslag gever) Op de schapenfarm in Noord- wales. waar Arthur Koestier sedert enkele jaren woont en werkt, heerst doodse stilte. Een hele dag lang en een flink stuk van de nacht hebben we ge praat. We hebben gewandeld door de valleien van het mooie land van Wales; door het raam zien \Ve de bergtoppen; van daag, in de zon, lagen zij te gloeien; de schapen doolden over dc hellingen; de waterval len klaterden; we zagen smalle riviertjes kronkelen langs de ber gen; we bleven een ogenblik staan turen naar een rustiek wit EERSTE RONDE IN 'T NIEUWE JAAR Stabilisatie der standen? De eerste ronde van de voetbal competitie in het nieuwe jaar laat interessante wedstrijden zien, die stabilisatie van de standlijsten mo gelijk maken. In de tweede klasse B moet De Spartaan naar T.O.G. Dit wordt voor De Spartanen een van de las tigste uitwedstrijden en het staat te bezien of zij de volle winst zullen behalen. O.S.V. ontvangt Velox en zal wel winnen. U.V.V. zal A.F.C. in Amsterdam niet veel kans geven punten binnen te halen of het moet zijn dat de Amsterdammers zich gaan herstellen. Westfrisia zal van de reis naar W.F.C. wel met lege handen terugkeren. De leiders van de derde klasse F zullen het in Zeist tegen de club van die naam uiterst moeilijk krij gen. Winnen de Driebergers niet dan is hun positie erg wankelbaar want Holland zal wel kans zien om op eigen terrein A.P.W.C. van het lijf te houden. Fortitudo krijgt op eigen terrein een mooie kans haar positie te verbeteren want wij achten hen in staat om winst te ha- j len uit de wedstrijd tegen Patria. Moeilijker heeft het Utrechtse R.U. C. het die naar B.V.C. moet. Ook D.W.S.V. kan eigen terrein van H. M.S. winnen. V hoofdstraat van het dorpje in Wales, in welks - onmiddellijke nabijheid Koestier woont. boerderijtje in de verte. We hebben gewandeld door Me rioneth en ons even verpoosd in het aantrekkelijke dorp Tan-y-Bwlch, waar The Oakely Arms ligt met 'n eigenaar vol herinneringen aan de bevrijding van het zuiden van Ne derland waaraan hii als officier deelnam. En al wandelende, kijken de, en bewonderend hebben we ge praat Nu is het nacht. De waakhonden 'liggen om rne heen; het vuur glimt nog na in de hoge oude open haard en we lezen in een van de boeken van Arthur Koestier: Dialogue with Death. „Waarom ziit ge, jarenlang lid van de communistische partij, uit die partij getreden om U te gaan wijden aan het schrijven van boe ken, die hoe gevarieerd ook hun inhoud is. toch de laatste jaren voornamelijk tot strekking hebben de tyrannie, en met name de tyran nie in de Sovjet-Unie, te bestrij den? Op welk punt van Uw leven en van Uw loopbaan als journalist, zijt ge tot de beslissing gekomen, dat dit voortaan Uw roeping zou zijn Koestiers levensverhaal In antwoord op deze vragen heeft Koestier ons zijn levensverhaal ver teld; het is het felbewogcn verhaal van een journalist, die altijd voor zijn overtuiging heeft gestaan, zijn communistische eerst, zijn anti communistische later en die zich aan die overtuiging wijdt met de hartstocht, de vurigheid en de be wogen zeggingskracht van iemand, die het leven in zyn hoogten cn diepten heeft leren kennen. Van iemand, die de roerselen van de psyche van enkeling en massa heeft bestudeerd, en zich nog da gelijks aan die studie wijdt. Koestier werd in 1905 in Boeda pest geboren. Zijn vader was Hon gaar, zyn moeder Weense. Te We nen genoot hij zyn opleiding en toen die voltooid was ging hij de Wijde wereld in. Hy werkte bii een boer in Pales tina en kwam in aanraking met de problemen van dat land: hij bekeek die problemen van 2 kanten, want daar werkte hij ook enige tijd sa men met een Arabische architect. Het waren de omzwervingen van een rusteloze jeugd, die haar voor lopig einde vonden in Cairo, waar hy korte tijd een weekblad hielp redigeren. De journalistiek had hem te pak ken gekregen en zou hem de eer ste jaren niet los laten. Het kran tenconcern van Ullstein te Berlijn nam hem in dienst en voor dit con cern heeft hij een reeks iaren ge schreven. Hij trok voor deze bladen naar het nabije Oosten, hij was hun correspondent te Parijs en in het jaar 1931 was hii er chef-buiten land van de B.Z. am Mittag. Communist Jong, vurig, bezield met de wil, de wereld te verbeteren, werd hii, in 1931 lid van de communistische partij in Duitsland. Het kostte hem z\jn baan, want men wilde geen communist op een verantwoordelij ke post en aan deze tweede faze van Koestiers loopbaan kwam al dus een einde. Natuurlijk wilde de jonge com munist toen Rusland zien en be schrijven. Als correspondent voor een aantal bladen in Zwitserland en Scandinavië ging hij naar het va derland van de communistische praktijk en zwierf door een groot deel van het land. Hij bezocht de grote steden, het platteland, de petroleumgebieden, vertoefde enige maanden in de Oekraïne en reisde tot Bakoe en Tasjkent toe, Hij kon er zich betrekkelijk vrij bewegen, dank zij het feit, dat hij lid was van de partij en in die kwaliteit cor respondent voor burgerlijke bladen. Zo hoorde en zag hij veel en veel meer dan meestal aan bezoekers vergund wordt te zien en te horen. Gedesillusionneerd Na deze reis van meer dan een 'een jaar keerde hij terug gedes illusionneerd, bewogen met het lot weer in Spanje, in Malaga. De stad viel en op 9 Februari 1937 werd Koestier gearresteerd, om ruim 3 maanden te vertoeven in de gevan genissen van Malaga en Sevilla. Zonder verhoord te zijn werd hii ter dood veroordeeld, een vonnis dat niet werd uitgevoerd omdat de Britse regering hem uitgewisseld wist te krijgen voor een Spaanse gevangene. In de gevangenis schreef hii zijn „Dialoog met de dood" een aangrij pend dagboek, dat van dag tot dag en van uur tot uur de ervaringen cn gevoelens vertelt van iemand, die de dood verwacht, met het le ven heeft afgerekend en met zyn laatste restje geestelijke en licha melijke krachten schrijft. Afkeer van communisme Na zijn vrijlating keerde hy naav Frankrijk terug. Nog steeds lid van de communistische party. Maar met dieper afkeer dan ooit te voren. In Maart 1938 viel dc beslissing, offi cieel, want 't eigenlijke besluit was al veel eerder genomen. Dat was gebeurd in de gevangenis van Se villa. Maar de executie van zyn vriend Boecharin en andere kame raden, de wijze, waarop de Spaanse burgeroorlog* werd uitgebuit voor de buitenlandse politiek van de Sovjet-Unie, de koude wijze, waar op het bloed van duizenden helden werd geëxploiteerd om er 'n andere tyrannie mee te versterken en te bestendigen dat deed hem beslui ten Moskou de rug toe te keren en zijn beroemde boek te gaan schrijven: „Nacht in de middag." Het besluit om de communisti sche partij vaarwel te zeggen en zich te gaan wijden aan de vrijheid, om de tvrannie te gaan bestrijden, ook al vermomt zij zich als vrii- heidsstreven, werd geboren in de dodencel van Sevilla. De confronta tie met de dood, de bezinning op de betekenis van de vrijheidsstrijd in Spanje, maakten van Koestier een ander mens. Voor hy naar Sevilla ging, vocht hij met zijn hersens, in de cel van Sevilla. waar het leven zyn uiterste grens bereikte, werd een mens gelouterd, werd oen geest ge zuiverd. daar werd een mens ge boren in wie voortaan geest en hart, verstand en gemoed zouden samenwerken. Daar werd het ver langen gewekt om als het wonder zich zou voltrekken, en de dood niet kwam, de pen te wijden aan de de strijd voor de vrijheid, de gees telijke vrijheid, de rechten van mens en menselijkheid, de strijd tegen tyrannie. de strijd voor een betere wereld, evenals voorheen, maar een wereld van vrije mensen. Een van de kamers van de scha penfokkerij van Wales waar Koestier woont. ARTHUR KOESTLER van de millioencn, die moesten Ui- den en dulden, die moesten honger lijden en zwoegen voor een ideaal, dat geen ideaal meer was, omdat het was verwrongen tot tyrannie. Toch bleef hij nog jarenlang lid van de partij. Waarom? Hij wilde de trouw aan zijn vrienden niet breken. Hij wilde blijven hopen, dat hetgeen hij gezien en gehoord had tijdelijk was. voorbijgaand. Wat hy had gezien: de terreur, de honger, de onderdrukking van de vrijheid, de volkomen miskenning van de rechten en de vrijheden van de mens moésten verschijnselen zijn van voorbijgaande aard. Dat moest wel, zeiden zijn vrienden, als hij, de ontgoochelde, hun zijn nood klaag de en zijn bitterheid uitstortte. Men mocht dc Sovjet-Unie niet statisch zien, maar dynamisch. Het was im mers alles een reactie op het regi me van de tsaar. De toekomst werd daar opgebouwd en een nieuwe toe komst kost bloed en tranen. Koestier wilde zijn vrienden cn de Sovjet-Unie het voordeel van de twijfel geven: wellicht hadden zij gelijk. Wellicht kon hei; grote ex periment niet anders verwezenlijkt worden dan op deze wjjze en rnet deze methodes. Zwaar beproefd Het romantische hart van de jonge idealist werd zwaar beproefd Vrienden werden geëxe cuteerd, de zuiverings processen baarden op zien en ontsteltenis, de nieuwe wetten bleken niet bepaald vooruit strevend te zijn. En toch: hij bleef trouw. Daar kwam nog bij: een communist, ook al was hij teleurgesteld, liet zich niet door de reactie uitbuiten. Dus, zwijgen en verdragen. Hopen, dat het alles beter zou worden en dat de gruwelen van tijdelijke aard zouden blijken. Dan werden tijd en gedachten van lieverlee door andere dingen geabsorbeerd: het nationaal-socialis- me kwam op en met een aantal gelijkgezin den ging Koestier zich wijden aan de bestrijding daarvan. Er was te Parijs een kleine kern, die alles offerde om het beste te kunnen geven voor de actie tegen het fascisme. In Spaanse burgeroorlog Is het w onder, dat toen de bur geroorlog ln Spanje uitbrak en het fascisme dat land ging gebruiken als oefenplaats. Koestier er heen ging? Een Londens blad zond hem als correspondent en toen kreeg hij gelegenheid de wereld te vertellen, wat er in werkelijkheid in Span je gbeurde, want zijn krant, was een vooruitstrevend blad. Zijn Spaans testament vertelt van zijn ervaringen daar en bevat een aantal reportages van breder allure dan men gewoonlijk in Engelse bla den aantreft, b v. een grondige stu die van de landbouwproblemen van Spanje. Koestier was toen nog altijd communist; het kostte hem bijna het leven, en in elk geval een lang durige gevangenisstraf met een doodvonnis. Aanvankelijk kon hii een arrestatie ontlopen. Dat was in Sevilla. In een café ontmoette hij een aantal Duitse officieren die er officieel nog niet heetten te zijn en een ervan was iemand, die hem uit Berlijn kende. Een man, die zich in 1933 bij Hitler had aan gesloten en wist, dat Koestier com munist was. Deze Duitser, een zoon van August Strindberg, deed ijlings pogingen om hem te doen arreste ren, doch dank zij enige listen en een groter slimheid en besluitvaar digheid dan die van de nazi's, wist Koestier hem te ontsnappen en naar Gibraltar te komen Enkele maanden daarna was hij

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3