C J SP0RT-SH0P Andere exploitatie van de stations-stalling Ook HHC aan Amersfoorts zege-wagen Uit Amersfoort Mgr Huurdeman zeventig jaar GRAND THEATRE „Gijsbreght van Aemstel" V.V.O.G. slaat Amsvorde Pinoké-veld was onbespeelbaar „Gysbreght van Aemstel" MEO speelde een onsportieve wedstrijd Overwinning voor A.A.V. Congres van oud illegalen Zo snel als het geluid Maandag 5 Januari 1948 De Nederlandse Spoorwegen hebben per 1 Januari de rywielstalling aan het station Amersfoort overgenomen en daarmee een onhoudbare toestand beëindigd. Wij hebben reeds eerder in ons blad over de gang van zaken in deze stalling het een en ander gezegd. Er werd van de zijde van dej exploitant geen enkele soepelheid betracht. Op vele uren van de dag trof de reiziger, die haastig zjjn rijwiel wilde stallen, het bordje „stalling vol" aan. Als hij dan na enige moeite zijn rijwiel in de buurt had gestald, zag deze reiziger juist zijn trein vertrekken. Toen ons blad enige tijd geleden over deze toestanden schreef, weigerde de exploitant alle inlichtingen en liet er zijn personeel op toe zien dat onze fotograaf niet het bord „vol" zou kunnen kieken. Sinds die tijd is het grote bord met „vol" ook door een klein bord, niet gemakkelijk te fotograferen, vervangen. Einde aan onthoudbare toestand Er zijn heel wat klachten over deze stalling geweest. Ook al over de be handeling. De beleefdheid en de vlotheid van bediening lieten nog al eens te wensen over, behalve van de zijde van een der personeelsleden. Ongeriefelijker was het voor de vele dagelijkse reizigers, dat de exploitant van de stalling beslist niet wilde overgaan tot het verstrekken van nieuwe abonnementen. Zo werd deze stalling voor velen nog een ver zwaring van de toch al hoge levens standaard Nu is door het ingrijpen van de spoorweg-directie aan deze misère een" einde gekomen. De bediening geschiedt nu voor een deel door oud personeel, met behulp van een aan tal kruiers, die. in nette witte kie len, vlot helpen. Meer service De bedoeling van de Spoorwegen is het publiek zoveel mogelijk ser vice te bieden. Daarom is begon nen met het beschikbaarstollen van maand-abonnementen. waarvoor zeer veel belangstelling bestond. De houders van maand-abonnementcn moeten hun fiets achterin de loods achter en beneden de gewone stal ling bergen, "zij moeten daarvoor dus enige minuten meer speling hebben, doch dit weten ze bil voorbaat en bovendien besparen ze meer dan de helft op hun stallingskostcn (een maand-ab. kost 1-) Het gevolg van deze maatregel is dat nu reeds een paar honderd rekken in de ge wone stalling vrijgekomen zijn zo dat het publiek nu op ruimer schaal kan worden bediend Als de stalling toch nog vol raakt dan kan men altijd r.yg, evenals de abonné's van de benedenloods gebruik maken Het ligt in de bedoeling van de N.S. be halve do maand-abonnementen, ook Vandaag viert de hoogeerwaarde heer mgr. Huurdeman te Amers foort zijn zeventigste verjaardag. Reeds meer dan achttien jaar vervult deze bekende figuur in geestelijke en wereldlijke kringen zijn functie van vicaris-generaal van het aartsbisdom Utrecht. Op zijn veertigjarig priesterjubi leum (5 Aug. '42) werd mgr. Huurdeman verheven tot pronota- rius apostilicus waardoor hij bij bepaalde kerkelijke plechtigheden de mijter en groot paars mag dra gen. De zware taak cloor deze pries ter vervuld, vooral in oorlogstijd, werd door de regering beloond door de vicaris-generaal te benoe men tot ridder in de Orde van Oranje Nassau en van de Ne derlandse Leeuw. Noteert U even weekkaarten voor het stallen be schikbaar te stellen, voorts ligt het in de bedoeling de stallingsruimte boven door nieuwbouw uit te brei den Voorlopig kan dit echter niet. Het personeel van de vroegere exploitant van de stalling is voorlo pig op proef in dienst gehouden en onder leiding gesteld van de chef kruier Smit. die thans voor de gang van zaken verantwoordelijk is. Zaken aangehouden Het Utrechtse Tribunaal heeft nog geen advies uitgebracht in de zaken van de Amersfoortse wehrmachts- aannemers D. Salomons en A. J. La- feber. De zaken zijn voor onbepaalde tijd aangehouden. (Ingezonden mededeling) DONDERDAG 15 JAN. - HALF 8 JOOST VAN DEN VONDEL S door de stichting „Amsterdams toneelgezelschap" o.l.v. ALBERT VAN DALSUM. De voorstelling is geheel ge lijk aan die in Amsterdam, welke werd vereerd met het bezoek van H. M. de Ko ningin. t GRAND; Myn onbekende echtge noot". Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. Overige dagen: 14.30, 18.45 en 21 uur. CITY: „Jack London". Zo.: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. Overige dagen: 14.30, 18.45 en 21 uur. REMBRANDT; „Spionnagc in New York". Zo.: 14, 16.15, 18.45 en 21 u. Zat.: 14.30, 19 en 21 u. Overi ge dagen 14.30 en 20 uur. 5, 6 en 7 JAN. Amicitia, Amersf. Padvinders, Revue „Lach Mee", 20 uur. 6 JAN. Kernavond Hum. Verb. Kleine Spui 6, A. Hendriks, „De Waarde v.' d. menselijke arbeid", 20 uur. 8 JAN. Amicitia „The Ramblers", 20 uur. 7 en 8 JAN. Grand: Himlaspelet (De weg naar de Hemel) Dag. 14.30, 18.45 en 21 uur 9 JAN.: St. Joseph K.A.B., de heer A. Contfn (H'sum): .„De totale mens bedreigd door valse totale stelsels", 20 uur. 10 JAN.: Amicitia, toneelavond T. en O., 20 uur. OPENB. LEESZAAL EN BIBL. dage lijks ruilen v. boeken 14—17 u. Di. Vrijd. avond ook van 1921 u. Leesz. geopend dagelijks 10—12.30 u. en 14—17 u. DL en Vrijd. ook 19—22 uur. „STICHTSE HEUVEL": Wo„ Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). DANCING VAN 'T HUL: Zat., 'Zon. en Woensd. dansen, 2023 uur, Zon.mid. 1518 u. (Orkest Jan van Loo). DANCING d'ORANJ EBOOMZat., Zon en Woensd riansen 20 DEC.4 JAN.: Schilderijen tentoonstelling Amersfoortse Ge meenschap. St. Pieters- en Blok landsgasthuis 1012, 1417 en Zo. 14—17 uur. 20 DEC.4 JAN.: Expositie Amersfoortse Schildersver. „De Ploegh", Sierkunst, Utr.weg. TOT 12 JAN.: Expositie Middel eeuwse schilder- en beeldhouw kunst. d' Oude Lanteern, 1012, 14—17 u. Zo. 14—17 uur. Wie is er aan de beurt? Voor uitreiking bonkaarten K 802 tabak- en versnaperingskaarten ziin Dinsdag stamkaartenhouders 4600149000 aan de beurt. Mede brengen T.D. en inwisselingsbon van bonkaart 713. Uitreikingsuren 911.30 en 1415.30 in Kamer 3. Propaganda-feestavoncl transportarbeiders Transportarbeiders uit Amersfoort. Nijkerk en Baarn waren Zaterdag avond in Amicitia bijeen op een propaganda-feestavond. georgani seerd door de Centrale Bond van Transportarbeiders. Het propagan distische gedeelte bestond uit rede voeringen van de heer Polder, voor zitter van de Amersfoortse Bestuur- dersbond. en de heer Westerlaken, hoofdbestuurder van de Centrale Bond en voorzitter van de Unie van Chauffeurs. De heer Polder deelde deelde mede dat binnenkort een Vrouwenbond zal worden gesticht opdat de vrouwen in de toekomst kunnen medevechten naast de mannen voor medezeggenschap in de bedrijven. De heer Westerlaken wierp in zijn rede een terugblik op de na-oorlogse jaren. Misschien zijn er die gedesillusioneerd zijn. Toch hebben zij. die dachten, dat er na de bevrïiding veel zou verbeteren, ge lijk gekregen. Wij hebben, aldus de heer Westerlaken. een rechtspositie opgebouwd al valt hieraan nog veel te verbeteren. De bijeenkomst, die was geopend door de heer Van Ginkel, voorzitter der afdeling Amersfoort, werd ver der gevuld met sketches, en liede ren van het Kleinkunst-ensemble an Charles Aerts. Chris de la Mar erzorgde de conférence. Elly Rexon en Charles Aerts zongen o.a. opera fragmenten, waarbij Tonnv Schiffer- stein aan de piano begeleidde. Pastello. de sneltekenaar, oogstte vooral met zijn politieke platen een uitbundig applaus. De avond werd besloten met een bal onder leiding van Grc van Beek en met medewerking van de band van Jan van Loo EHMA toneelgroep voerde revue op De EHMA toneelgroep, onder- afd. van de personeelsvereniging EHMA heeft op Zaterdag 3 Jan. in Prinsenhof een revue gebracht onder het motto „Het gaat altijd". De feestavond welke de eerste was sinds de oprichting der toneel groep werd geopend met een wel komstwoord van een der directie leden. De revue zelf bracht een bonte afwisseling van vrolijke schetsjes, zang en muziek. Zonder organisatoren en medewerkenden hulde te onthouden die hun be slist toekomt voor het vlotte spel dat zij brachten, noemen wij spe ciaal het jeugdige accordeon duo ..De Rossir.i's" de „Swinging Nigh- tingirls", welker optreden veel bij val oogstte. Een afgevaardigde van de federatie wekte in een toe spraak een ieder op aan het mooie werk der federatie deel te nemen. Er v/as ssn tombola met aardige prijzen. Een geanimeerd bal vorm de het slot van een buitengewoon geslaagde feestavond. Wapen ter verdediging In het Volksgebouw hield Za terdagavond de heer F. H. van Vliet, vertegenwoordiger van het Watch Tower Bible en Trait Socie ty te Amsterdam, een openbare le zing over het onderwerp „Wapen ter verdediging". Hij zeide o.m.: Alle naties der aarde werken koortsachtig om hun land, zee en luchtmachten op een vooroorlogs peil te brengen, ten einde de moei lijk verkregen vrede te bescher men en te verdedigen. Kan een dergelijke bewapening, in de vorm van atoombommen, raketpro- iectielen en andere verschrikkelij ke mensonterende moordwerktui gen de vrede bewaren? Is zij niet steeds de oorzaak geweest van nog grotere onheilen. Beseffen de na ties dan niet, dat zij niet tegen vlees en bloed strijden, maar tegen de onzichtbare demonische mach ten, die thans alle natiën naar Ar mageddon laten opmarcheren? (Efeze 6 12; Openbaring 16 14 16). Gelukkig is er een betere be wapening en mensen van goede wil. die zuchten over al de gruwe lijkheden in deze wereld, weten dat deze te vinden is in Gods Woord. Met deze wapenrusting Gods wa ren de oude geloofshelden zoals Noach, Mozes, David en de aposte len toegerust en konden zij onder de moeilijkste omstandigheden staande blijven. Ook Christus Jezus was, dank zij deze wapenrusting in staat om het hem door God opge dragen werk te voleinden. De ware navolgers van Jezus stel len ook nu nog de geestelijke wa penrusting boven die der vleselijke en zij weten, dat alleen deze wa penrusting voor hen een doeltref fende verzoening is tegen de toene mende benauwdheid. Poging tot inbraak De politie constateerde, dat tot nog toe onbekend gebleven perso nen hebben getracht in te breken in de kiosk bij het Belgisch Mo nument. De eigenaar werd ge waarschuwd. De laatste klap is een daalder waard! In een "woning aan de Coninck- slraat ontstond onenigheid tussen de bewoner S. en zijn kostgang ster, toen bleek dat de laatst^ een heer op haar kamer had toegela ten. S. ontstak in woede en ge lastte de man onmiddellijk de woning te verlaten. Toen daaraan niet direct gevolg werd gegeven ging S. naar de kelder om een bijl te halen. Inmiddels gewaar schuwde politie kon erger voor komen. nadat mevr. S. nog kans had gezien de kostgangster met een stok een klap op haar hoofd te geven. Verkeerszondaren Het aantal erkeersovertreders was weer groter dan gewoonlijk. Iemand reed in verboden richting anderen zonder licht en een auto mobilist werd bekeurd, omclat hij zonder nummerbord reed. Burgerlijke stand van Zaterdag 3 Januari 1948 Geboren: Roelof, z. v. H. Koster en L. Niemcijer. Overleden: Hendrik Brouwer, oud 69 jaar, echtgenoot van P G. van Eijken; Johanna Helena Catrina van Putten, oud 3 dagen, dochter van M. van Putten en J. C. Koeroo; Sieu- wert van Houten, oud 54 jaar, echt genoot van E. Vos. Trottoir is geen opslag plaats Een aan de Leus deny eg wonen de koopman w erd bekeurd, omdat hij ijzeren palen op het trottoir had gedeponeerd zonder daartoe vergunning te hebben. Een voor bijganger, die over deze barricade struikelde, moest zich onder ge neeskundige behandeling stellen. Erfgenamen gedupeerd Door de politie is aangehouden een zekere K. die het beheer over een erfenis had en zich daarbij hem niet toebehorende gelden heeft toegeëigend. Het onderzoek dat ingesteld wordt, zal moeten uitwijzen welk bedrag wordt ver mist. Jonge Kerk confereert over communisme In het vacantiehuis „Ingeborg" aan de Paraclijsweg te Leusden v/ordf door de Jonge Kerk (Ned. Herv.) op 7 en 8 Februari een conferentie gehouden, waarop het communisme onderwerp van be spreking zal zijn. Men gaat hierbij uit van de gedachte, dat er wel veel geschreven en gesproken is over het communisme, doch dat het nog de vraag is of dat alles wel steekhoudend was. De Jonge Kerk wil ook op deze en andere moeilijke vragen inzake het com munisme antwoord geven. Op deze conferentie komen spreken prof. dr. G. C. van Niftrik, ds. K. H. Kroon uit Amsterdam en de heer B. Blokzijl. Daar zijn ze niet voor! Wederom werden vier personen bekeurd omdat zij op ontoelaat bare wijze manipuleerden met distributiebescheiden. en deze kochten, verkochten of in pand namen. Onder leiding van de heer A. C. Turel welke goede en slechte be slissingen gaf, doch overigens de Wedstrijd volkomen in de hand had, heeft V.V.O.G. in een enthousiaste wedstrijd Amsvorde een 63 neder laag toegebracht. Deze overwinning is niet geflateerd want V.V.O.G. is overwegend sterker geweest, voorna melijk in de tweede helft. Reeds in de derde minuut, toen de midvoor van A. Uilhorst een echot loste dat gestopt werd, ging de bal naar de vlugge linksbuiten van V.V. O.G., .een snelle ren met een mooie voorzet volgde en zijn broer bezorg de Harderwijk de leiding. Hierna viel Amsvorde voortdurend aan en vooral Vink de linksbuiten was het, die met mooie voorzetten verwarring sticht te in de V.V.O.G.-verdediging. Uit een dezer aanvallen scoorde de A. midvoor Hildrost de gelijkmaker. 11. Met deze stand kwam de rust. Na de rust waren beide doelen meer malen in gevaar, totdat een aanval van V.V.O.G. van links er 21 van maakte. Door ontoelaatbare aanval len van de V.V.O.G.-back kreeg Ams- iorde tweemaal een penalty toege wezen en Hilhorst benutte deze kans. Intussen waren de V.V.O.G aanval len gevaarlijker V.V.O.G. maakte nog vier doelpunten en de uitslag werd 63. Bij Amsvorde waren de beste spelers de midvoor, de links- en rechtsbuiten en de linksback. Bij V. V.O.G. waren het de gebroeders Visser die de grondslag legden voor deze overwinning. De verstandhou ding in het veld was soms niet aan genaam, doch het publiek mag zich in geen ge^al met de leiding be moeien omdat dit bij de spelers al tijd kwaad bloed zet, doch overigens was het een forse en meestal spor tieve en vooral snelle wedstrijd. Daar de Pinoké-velden in Am stelveen door de hevige regenval onbespeelbaar bleken, werd de wedstrijd Pinoké-A.M.H.C. voor onbepaalde tijd uitgesteld. Het derde herenteam mag niet ontevreden zijn met de 21 neder laag tegen de leider, Kampong III. De overwinningsvreugde der Utrechters verging echter spoedig, toen bleek, dat onverlaten via een raam in hun kleedhok waren bin nengedrongen en weer waren ver dwenen met verschillende porte feuilles, horloges en een hoeveel heid sigaretten. Het tweede damesteam verste vigde haar positie als hekkesluit- ster door een 40 nederlaag tegen Schaerweyde I. Dames III keerde met een 20 zege op Schaerweyde IV uit Zeist terug. Het eerste herenclftal van „Amersfoort" heeft haar ongesla gen record weten te handhaven cloor een verdiende 54 overwin ning op H.H.C. uit Hilversum. Het is geen mooie wedstrijd geweest en er werd vaak ruw en hard ge speeld. De voorhoede van „Amers foort" heeft aardig werk laten zien. De achterhoede was wel het zwak ste deel van het elftal. Vooral spil Rijnders was er totaal uit. Ook in de voorhoede miste men wel enige fraaie kansen, maar er werden toch schitterende doelpunten gescoord. De scheidsrechter had een moei lijke en zware taak. Bij „Amers foort" werden nog drie doelpunten wegens buitenspel afgekeurd. „Amersfoort" nam vrij spoedig de leiding, door een keiharde kogel van G. v. d. Berg. De Hilversum mers gaven echter de moed niet op en maakten kort hierna gelijk. Even later v/as H.H.C. weer in de aan val. De rechtsbinnen kwam in het gedrang met J. Steenbeek en de scheidsrechter constateerde een overtreding. Hij wees onverbidde lijk naar de witte stip. H.H.C. be nutte deze strafworp (12). „Amersfoort" wist nog voor de rust door J. Brondijk gehjk te maken. Met deze stand (22) ging de rust in. Na de rust kwamen de Amers- foorters fanatiek opzetten en J. Brondijk scoorde tweemaal kort op elkaar. Toch gaven de Hilversum mers zich nog niet gewonnen. Er volgden enkele gevaarlijke aanval len en uit een daarvan wist Bakels van H.H.C. met een hard schot, via de onderkant van 'de lat, de ach terstand tot 4—3 te verkleinen. Hierna volgde een schitterende aanval van „Amersfoort" en zon- (Ingezonden mededelingen) Voor alle sportartikelen gaat men naar de UTRECHTSESTR. 39 Tel. 5325. Ook in Amersfoort ieder jaar een voorstelling Het ligt in de bedoeling der di rectie van het Grand Theater de vertoning van Vondels „Gijsbreght van Aemstel" een jaarlijks in Amersfoort terug kerend evene ment te maken, zoals dit ook te Amsterdam het geval is. De voor stelling te Amersfoort zal in alle opzichten ook wat muzikale mede werking betreft, gelijk zijn aan die in de Stadsschouwburg te Amster dam. „De bruiloft van Kloris en Roos je" met de nieuwjaarswens van Thomasvaer en Pieternel zal even tueel alleen na het stuk nog gege ven worden als de opvoering kort na Nieuwjaar plaats vindt. Dit jaar v/ordt dit vrolijke spel achterwe ge gelaten, daar de opvoering eerst twee weken na Nieuwjaar gegeven wordt. Waar het hier een zeer belang rijke toneelvoorstelling betreft, ge ven wij hieronder bij wijze van uitzondering, de volledige rolver deling. Rolverdeling Gijsbreght van Aemstel, Albert van Dalsum; Willebrord. Abt van het Karthuizerklooster, Johan Fio- let; Arend van Aemstel, broer van Gijsbreght, Frits van Dijk; Vos meer, de Spie, Ben Groenier. Rey van Amsterdamse Maegh- den: Jenny van Maerlant, Titia van Teeseling, Greetje Donker, Jennifer Rodes, Do van Dalsum, Andrine Klerks, Miek Last, Els Lindenheuvel, Els Mul en Betty Vahrmeyer. Willem van Egmont, veldheer. Kees van Icrsel; Diedrik v. Haar lem, maarschalk. Lo van Hensber- gen; Hopman, Gerrit Lindenberg; Portier van het klooster, Edwin Thomas. Rey van Edelinghen: Johan Schmitz, Cas Baa?. Tabe Bas, Jan Gr eter, Thorwald Dudok van Heel, Paul van der Lek, Bob Nijhuis, Raymond Oosthout en Wim Ves- seur. Badeloch, vrouw van Gijsbreght, Lcudi Nijhoff; Broer Peter, Deken van Amsterdam. Jacques Snoek. Bondgenoten: Robert de Vries, Cas Baas, Jan Greter, Anton Grljnders, Thorwald Dudok van Heel, Pal van der Lak, Raymond Oosthout en Egbert van Paridon. Rey van Klaerissen: Marie Ha mel, Andrine Klerks, Do van Dal sum, Greetje Donker, Miek Last, Els Lindenheuvel, Els Mul, Diny de Neef, Jennifer Rodes, Titia van Teeseling, Betty Vahrmeyer. Gozewijn van Aemstel, bisschop van LTtrecht, Paul Huf; Klaeris v. Velzen, Abdis, Marie Hamel. Rey van Burghzatcn: Louis van Gasteren, Cas Baas, Tabe Bas, Jan Greter, Thorwald Dudok v. Heel, Paul van der Lek, Bob Nijhuis, Raymond Oosthout en Wim Ves- seur. Bode. Louis Saalborn; Vluchte- lingh, Wim Vesseur; De Heer van Voorne, Louis van Gasteren; Adel- gund, dochter van Gijsbreght, Liane Saalborn; Venerik. zoontje van Gijsbreght, Miek Last; Ra phael. Mary Smithuijzen. Hoplieden, vluchtelingen, bur gers, soldaten. Burgers en burge ressen: leerlingen van de Toneel school. Regie: Albert van Dalsum. Muziek: gecomponeerd door Ar nold Juda. uitgevoerd door het or kest van de Haarlemse Orkestver eniging o.l.v. Maurice van IJzer. Soesterkwartier heeft aan zijn reis naar Amsterdam minder prettige herinneringen. Niet omdat deze wed strijd verloren werd met 9—1 doch meer omdat deze wedstrijd werd ge speeld zonder de begrippen van sportiviteit die men had mogen ver wachten. De wedstrijd in Amers foort liet al wat te wensen over door dat MEO slechts één wil had om te winnen koste wat het kost. doch deze strijd was nog veel onaange namer. De bondsscheidsrechter voor deze wedstrijd aangewezen liet verstek gaan en om dubbele reiskosten te voorkomen namen onze stadgenoten genoegen met een scheidsrechter, die lid was van MEO niet wetend, dat deze persoon een dusdanig club- chauvinisme ten toon zou spreiden dat het tijdens de rust noodzakelijk was hem er op te wijzen, dit ach terwege te laten en onpartijdig te fluiten. Dit appèl van de beide aanvoer ders hielp wel iets maar onze stad genoten had het alle moed ontno men en het viel daarom de Amster dammers, die de vrije worpen cadeau kregen, niet moeilijk orn. een grote overwinning te behalen. Over de wedstrijd, die fors werd gespeld kunnen wij nog het volgen de aantekenen. De wedstrijd ging gelijk op totdat om de onbegriipelijkste redenen MEO enige vrije worpen kreeg toegewe zen. En toen konden de Amsterdam mers doelpunten. Ook een tweede doelpunt wisten zy nog te scoren maar na vakwisseling kwam Soester kwartier sterk opzetten en mevrouw Wijnen zag haar moeite beloond. De stand was daardoor 21 Fel werd gestreden om de doelpunten die ech ter lang uitbleven want eerst enkele seconden voor het verstrijken van de eerste helft verhoogde MEO op min der mooie wijze de voorsprong tot 3—1. In de tweede helft hadden onze stadgenoten van het spel genoeg, alle lust ontbrak om zich geheel te geven waardoor MEO successievelijk de stand kon opvoeren tot 9—1. Een nederlaag dus voor Soester kwartier, die zo snel mogelijk ver geten moet worden. Het tweede twaalftal had een pro ductieve dag. Het bezoekende Samos 3. dat fier aan de kop gaat kreeg een onverwachte nederlaag te slikken, waarmede Soesterkwartier revanche nam voor de grote nederlaag in Utrecht De 4—1 uitslag gaf echter de verhouding niet geheel weer. Ook de beide adspiranten twaalftallen kwamen met een overwinning uit de strijd. In een eenzijdige wedstrijd heeft A.A.V. van U.H.V. gewonnen, al dient gezegd te worden dat de gas ten met tien man speelden en even na rust moest een speler door bles sure het veld verlaten. Na ongeveer 10 minuten spelen nam A.A.V. door Kaspers de leiding, 10. Even la ter was het Hoekman die de kee per het nakijken gaf. 20. U.H.V. trachtte nu in een offensief over te gaan, doch A.A.V. bleef voortdu rend in de aanval met het gevolg dat Kaspers opnieuw doelpuntte, 3—0. In de tweede helft geloofde AAV het wel en Kaspers zorgde nog voor het laatste doelpunt. 40. Rest ons nog te vermelden, dat de nieuwe keeper van A.A.V., Slui ter, zeer goed voldeed. Fraaie zege van de Amersfoort-dames Het eerste dameselftal leverde de schitterende prestatie door met 3-0 van H.H.C, uit Hilversum te win nen. Het was een vlotte en spor tieve wedstrijd, waarin vooral de voorhoede van „Amersfoort" goed werk verrichtte. Mej. Roos opende de score uit een vrije worp en ver grootte deze voorsprong even later eveneens uit een vrije worp (20). H.H.C. ondernam enige gevaarlijke aanvallen, die echter door de ach terhoede van „Amersfoort" werden gekeerd Vooral de doelvcrdcdigster van „Amersfoort". Mej. Luikel, le- erde keurige prestaties en wist me nig doelpunt te voorkomen. Even voor de rust maakte Mej. Baist er 30 van. De tweede helft bleef zonder doelpunten. Zowel het tweede als het derde herenelftal speelden tegen candida- ten voor de onderste plaats. Dat deze juist gevaarlijke tegenstanders zijn. blijkt wel uit de uitslagen. Beide moesten zij met 43 het on derspit delven, resp. tegen S.S.V.U. uit Ütrecht en Attila in Utrecht. der dat ook maar één speler van Hilversum de bal kon onderschep pen, belandde de4ze bij J. Brondijk, die onhoudbaar* inschoot (53). Vijf minuten voor het einde kreeg H.H.C. nog een strafworp toegewe zen. door ongeoorloofd aanvallen van P. Voskuilen en kon zodoende de stand nog tot 54 verkleinen. Nadat van beide kanten nog enige schitterende kansen werden gemist, floot de scheidsrechter het einde. ABA-teams naar Zwolle Een vijftigtal leden van de on langs opgerichte Amersfoortse Bond van Amateurdansers gaat Zondag 11 Januari in Zwolle voor het eerst wedstrijddansen. Onder leiding van hun trainer, de heer Bert Kamperman, zullen de paren van de twee beginnersteams en van het gevorderdenteam letterlijk en figuurlijk hun beste beentje j voorzetten, om op de prijzen beslag te leggen. Soest „De Zwaluw" exposeerde In dc zaal van De Gouden Ploeg, werd Zaterdag de door de postduiven vereniging „De Zwaluw" georganiseer de postduivcntentoonstellmg, door de voorzitter, de heer J. v. d. Brink, ge opend. Spreker dankte de commissie van voorbereiding voor haar werk en wen ste de prijswinnaars geluk met het be haalde succes en wel in 't bijzonder het Jongste lid der vereniging J. van Breu- kelen met het behalen van de door het gemeentebestuur van Soest beschikbaar gestelde medaille, voor de mooiste en schoonste duif der 193 inzendingen. Dc prijzen yielen ten deel aan: Oude doffers, onbevlogen- 1. R. Sta lenhoef; 2. G. Geijtcnbeck; z. o. v. A. Graumans; c. v. G. Haks. Oude duiven, onbevlogen. 1. J. v. Brakel; 2. A. Logtenstein. 3. A. Grau mans: z. e. v. W. Veerman: c. v. J. v. Herwaarden. Oude doffers tot 300 K.M.. 1. C. v. Soest: 2. J. v. Herwaarden; 3. P. Grift; 4. A. Priem; z. e. v. H. Gorissen; e. v. J. Geijtenbeck. Oude duiven tot 300 K.M.: A. Rijksen; 2. D. Radstok; 3. G. Geijten beck; z.e.v. R. Stalenhoef; e. v. A. Log- tenstein. Oude doffers boven 300 K.M.: G. Geijtenbeck; 2. J. Kruseman; 3. P. Grift; 4. Kruseman; z. e. v. J. v. Brakel. e. v. N. Baltus. Oude duiven boven 300 K.M.: 1. C. v. Soest; 2. J. v. d. Brink; z. e. v. J. Ka merbeek; e. v. G. Haks. Jonge doffers tot 150 K.M.:t. A. Log- tenstein: 2. J. Gaasbeek; 3. J. v. Her waarden; 4. C. v. Soest; z. e. v. A. Priem; e. v. J. Kamerbeek. Jonge duiven tot 50 K.M.: 1. H. On weren; 2. H. Kuil: 3. C. v. Soesi; 4. P. Bnencn. 5. A. Priem; 6. P. Grift; z. c. v. G. Hooijer; e. v. J. v. Herwaarden. Jonge doffers boven 150 K.M.: 1. H Gorissen: 2. G. v. Herwaarden; 3. G. Hooijer. 4. J. v. Brakel; 5. A. Logten- stein: 6. H. Onweren: z. c. v. J. C. v. Breukelcn; e. v. J. Kamerbeek. Jonge duiven boven 150 K.M.: 1. J. v. Breukelcn; 2. H. Gorissen: 3. G. v. Her waarden; 4. G. Geijtenbeek; 5. J. Ka- nierbeek: 6. Rausch: 7. J. v. d. Brink; 8. W. v. Boeijcn; z. c. v. A. Priem; e. v. H. Onweren. Late jonge doffers; 1. A. Waaijcn- berg. 2. H. Overbeek; 3. T. v. Asch; z. c. v. J. v. Breukclen; e. v. R. Stalenhoef. Late jonge duiven: 1 en 2. R. Stalen hoef: z. e. v. A. Rijksen: e. v. A. Waaijenburg. Friezen vierden feest De Friese Vereniging „Fronskip en Ienfald" te Soest, vierde Zater dagavond in de zaal van het St. Jo- sephgebouw, een intieme feestavond, welke druk bezocht was. De voorzitter, de heer J. H. de Jong sprak het openingswooi'd en besprak de ware vriendschap die er door de Friezen in de vreemde heerst. Speciaal noemde spr. de ver eniging „Ut en Thus" uit Amers foort. waarvan de toneelvereniging hedenavond het toneelstuk "Er wier eis" voor het voetlicht zou brengen. Dit toneelstuk, bestaande uit vier bedrijven, werd schitterend vertolkt, zodat ook de niet-Friezen er van hebben genoten. De voorzitter dankte na afloop de medespelenden voor hun mooie spel en bood de dames bloemen aan. Een gezellig bal besloot de avond. Chef Pareen werd gehuldigd De oud-chef van het vervoer der Amsterdamse tram, de heer J. van Pareen, thans wonende aan de Steenhoffstraat 78 te Soes.t, vierde j.l. Zaterdag zijn 80ste verjaardag. Op 1 Januari 1935 was de heer Pareen, na 34)4 dienstjaar, gepen- sionneerd. De tram-harmonie, be staande uit 80 leden, onder leiding van de heer W. G. de Buijzer, trok naar de woning van de heer Pareen en voerde daar een paar pittige marsen uit. Enige leden van de tramharmonie, boden de jarige een bloemenmand aan. De 80-ja- rige dankte voor de huldiging en bracht een driewerf hoera uit op de tramharmonie. Italiaans schip gestrand op Goodwin Sands Het 2327 ton bruto metende Itali aanse stoomschip Silvia Onorato uit Napels, is Vrijdagmorgen op de Goodwin Sands, bij de Kentse kust. aan de grond gelopen. In de loop van de middag kwam het op eigen kracht vlot, doch liep tengevolge van de zware strotzeeën opnieuw vast. Hoge golven slaan over het vaartuig heen zodat de reddingboot uit Walmer, die zich in de buurt bevindt, het schip niet kan bereiken. Drie sleepboten hebben Vrijdag avond uit Dover zee gekozen om de Silvia Onorato hulp te verlenen. Vervolg van pag. 1 Op de tweede dag sprak de heer J. H. Scheps over Bundeling van de oud-illegaliteit. „In 1944," zo zeide spreker, „leef- deh er in de illegaliteit twee ge dachten: 1. De illegaliteit moet na de bevrijding verdwijnen; 2. het einde der Duitse heerschappij Kan niet betekenen ontbinding van de illegaliteit." Hij ging voort met te zeggen, dat hij de laatste opvatting volkomen deelt. Aan het eind van 1944 en in 1945 verbreidde zich de mening, dat de illegaliteit na de be vrijding geen taak meer zou heb ben. Hoogstens als reünisten-orga nisatie. Ook heerste, volgens spr., toen de mening, dat de illegaliteit nog steeds een taak zou houden om dat het onmogelijk zou zijn van Nederland na vijf jaren Duitse be zetting dadelijk weer een rechts staat te maken. Men meende, dat Nederland het gelag zou betalen als de illegaliteit zich niet tot één lichaam bundelde. „En." zo ging hii voort, „Nederland heeft het gelag betaald." Spreker meent, dat een sterke gebundelde illegaliteit, zij het ook niet als politieke partij, groter in vloed kan hebben dan thans het geval is. Dit is de illegaliteit aan zichzelf verschuldigd. Samenbunde ling van alle illegale groeperingen tot een machtige bond zonder par tijpolitiek, ziet spreker als het mid del de illegaliteit de plaats te ver schaffen, waar z[\ recht op heeft. Mr. N. J. G. Sikkel Tenslotte sprak mr. N. J. G. Sik kel over Berechting van het ver raad. Tijdens de oorlog waren er twee groepen in het Nederlandse volk, die gekozen hebben: „het ver zet en het verraad." Tussen deze twee kleine groepen vond men ver schillende schakeringen. Dit is de oorzaak, dat wij niet allen even fel tegenover het verraad staan. Ook is het zo, dat er thans milder be recht wordt dan 2li jaar geleden. Dit is volkomen onjuist. Wat 2Va .jaar geleden recht was, is thans ook nog recht. Mijn conclusie is, dat het verraad, in de ruime zin. waarin ik het zie. door de bijzon dere rechtspraak niet wordt be recht." Mr. Sikkel besloot ziin voor dracht met te zeggen: Men is geen verrader, omdat men verraad heeft gepleegd, men pleegt het verraad reeds als men verrader is. en als men eenmaal verrader is. blijft men verrader, en verraders leven thans, na dc loslating van de „lichte ge vallen" in ons midden. Het is de taak van de illegaliteit de ogen op hen gericht te houden en waak zaam te blijven, wetend, dat een verrader altijd een verrader blijft. Amerika vliegt 1255 hm per uur Vliegend met de wind mee hebben 2 schroefloze P 80 gevechtsvlieg tuigen van de Amerikaanse lucht macht een nieuw snelheidsrecord gevestigd. Luitenant William Thomas heeft de 350 mijl (563.15 km) van Hiro shima naar Tokio in 27 minuten afgelegd met een gemiddelde snel heid van 777.7 mijl (1251 km) per uur. De volgende dag heeft luite nant John Chichering de 175 mijlen (281.575 km) van Hisawa naar Sendai in 13 minuten en 27 secon den afgelegd met een gemiddelde snelheid van 780 mijl (1255 km) per uur. Deze nieuwe cyfers overtreffen het officiële wereldsnelheidsrecord van 650.6 mijl (1046.81 km) per un met meer dan 100 mijl. De Gaulle spreekt over zijn program Generaal De Gaulle heeft Zon dagmiddag in de industriestad St. Etienne (Midden-Frankrijk) een grote redevoering gehouden, waarin hij een soort van corpo ratistisch programma ontvouwde. De redding van Frankrijk ligt in zijn productie, zei hij. Daarbij zou de arbeidersklasse een grote rol kun nen spelen, die noch het communis me. noch het kapitalisme haar zou den toestaan. De Gaulle verlangde associatie in de industrie. Vertegenwoordigers van deze associatie zouden in het staatsbestuur moeten worden opge nomen. Een Raad der Republiek (Eerste Kamen samengesteld uit vertegenwoordigers van de indu striële associatie en van plaatselijke vergadesingen. zou belangrijk werk kunnen doen. Deze vertegenwoordi gers zouden moeten zorgen voor het contact met andere landen, waar door de nationale economieën der Europese land enverbonden konden worden. Han van Meegeren gecremeerd Zaterdagmiddag is onder grote belangstelling uit kunstkringen het stoffelijk overschot van de op 31 December tc Amsterdam overleden kunstschilder en dichter Han van Meegeren te Westerveld gecre meerd. In de aula voerde als eerste het woord de zwager van de overlede ne. de heer W. Polman Tuin. die Van Meegeren „een man van grote kwaliteiten" noemde. Begeleid aan het orgel door George Robert, droeg spreker een gedicht van Van Meegeren voor. De schrijver Adam Haag sprak over Van Mee geren als een man met moed en durf, mevrouw M. L. Doudaert de la Grée zeide. dat de goede dood thans een einde heeft gemaakt aan smaad en hoon. Prof. E. A. van Genderen Stort roemde de grote talenten van de overledene in schilder- en dicht kunst en de heer G. H. Wallach ziin spreekwoordelijke vitaliteit. De zoon van de schilder, de heer J. van Meegeren, bracht de aanwe- - zigen dank en beloofde het werk van zijn vader voort te zetten. Deze week waspoeder Op de bonnenlijst die Donderdag verschijnt, zal ook een bon bekend gemaakt worden voor 250 gram waspoeder. Kinderen van de D en E groep krijgen dubbel rantsoen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2