Eén jaar Federatie van Amersfoortse Personeelsverenigingen E.A.P.S.V. ging naar Velsen en won met 1-0 Regering bereidt wet voor op assurantie-bemiddeling 2 Uit Amersfoort Binnenkort een eigen gebouw De Sport- en de Bedrijfsweek hoogtepunten uit bestaan de Redacteur De stations stalling Woensdag 7 Januari 1948 Dat er inderdaad grootse dingen zijn gebeurd, weet iedere Amers- foorter. Sport- en Bedrijfsweek lig gen nog vers in ieders geheugen. Hoe denken de mensen van de fe deratie nu zelf over wat er is ge presteerd Is men tevreden over de gang van jaken in het eerste le vensjaar? En wat zijn de plannen voor de toekomst? Wy hebben deze vragen eens voorgelegd aan de secretaris der federatie, de heer G. B. R. de Haan, die het als chef-commies bij de Spoorwegen wel bar druk heeft, maar ons in de stationsrestauratie toch graag even een en ander ver telde. „Tijdens de oprichtingsvergade ring heb ik naar voren gebracht", zo begint hij, „dat de federatie, die dan regelend zou optreden op het gebied van gezamenlijke sportbe oefening, ontspanning en ontwikke ling, van onderen af moest worden opgebouwd. Gezamenlijk moet men voor elkaar trachten te krygen wat anders nooit bereikt kan worden. Zonder veel kosten zou, indien alles naar wens verliep, ieder lid van een personeelsvereniging moeten kun nen deelnemen aan voetbalwed strijden, kaartavonden, biljartcom petities, cursussen cn lezingen op allerlei gebied. Voor geringe prys, zo wilden wij het, moest iedere ar beider eens een concert kunnen bij- Wonen, de schouwburg bezoeken en Niet van leien dakje Natuurlijk zijn er strubbelingen geweest", lacht de heer De Haan, als wij hem vragen of dan bij de fe deratie alles van een leien dakje gaat. „Er waren vaak moeilijkhe den op het gebied van de interne organisatie. De verhouding tussen ons en andere organisaties liet aan vankelijk nog wel eens te wensen over, doch langzamerhand ging r~) E arbeider is méér dan een productieve kracht, want achter hem s,aat de mens, aan wiens vrije tijd aandacht moet worden be steed". Het «as burgemeester MoiendUk, die tijdens de oprichtingsver- gadering \an de Federatie van Amersfoortse Personeelsverenigingen op 20 Februari 1947 deze woorden sprak, die daarna onafgebroken de ach tergrond zouden vormen van liet federatiewerk. In één maand tydsdo eerste bijeenkomst van een vijftiental personeelsverenigingen vond op 17 Januari 1047 plaats had een commissie van voorbereiding kans ge zien plannen uit te werken voor de organisatie der federatie en tevens een overzicht gereed te maken van de gebieden waarop deze werkzaam zou kunnen zyn. En met recht kon de burgemeester zyn toespraak dan ook eindigen met te zeggen, dat de federatie, op deze wijze werkend, tot grootse dingen in staat zou zyn. zo meer. Als we nu nagaan wat in de voorbije twaalf maanden door de federatie is gepresteerd, geloof ik te mogen zeggen, dat het best is gegaan. Door de onderafdelingen is veel werk verzet en het enthousias me, waarmee alles niet alleen werd aangepakt maar ook doorgezet, is wel de beste waarborg voor de toekomst. Zonder de werkkracht, zonder de zelfopoffering van de zéér velen, die haast ongemerkt steeds maar weer voor de federatie in de weer zyn, was er", zo meent de heer De Haan, „van de opzet geen spaan terecht gekomen". „Nu hebben wy", zo vervolgt hij, „ons monsterschaaktour- nooi gehad, de zomeravond competitie, de kaartavonden in de Markthal, de biljartcompe titie, onze filmavonden, de on vergetelijke opera-avond, wel ke door 800 arbeiders werd be zocht, de schaakwedstrijden en de tafeltenniscompetitie. Ten slotte kregen we als afsluiting van het eerste halfjaar de sportweek, waaraan 38 bedrij ven deelnamen. G. B. R. DE HAAN Secretaris der Federatie van Amers foortse Personeelsverenigingen. dien kan zulk een samenwerking ook op ander gebied nuttig ztfn. Zo kan ik U verzekeren, dat de fe deratie in de komende zomer met terdaad de vacantie-bestedlng in de vorm van uitwisseling ter hand zal nemen. Plannen hiertoe zjjn reeds ln vergevorderd stadium. Ook zullen we flink werken aan de kadervorming. Uit de kern, die we gaan opbouwen, zullen de toe komstige dragers van ons werk worden gerecruteerd. De eerste stappen daartoe zullen worden ge daan tydens een bijeenkomst van een aantal vertegenwoordigers der Amersfoortse personeelsverenigin gen in „Huis ter Wege", te Huis ter Heide op 14 en 15 Februari a.s. Concerten en toneelavonden voor iedereen zijn er nog veel te weinig geweest. De federatie stelt zich voor ook .hieraan in het tweede jaar van haar bestaan zéér veel aan dacht te besteden. En dan blijft natuurlyk 't gewone werk op het ge bied van competities, sport- en be- drijfsweken, welke in 1948 zeker niet achterwege zullen blijven", zo besluit de heer De Haan, er nog aan toevoegend dat hij ons graag de 17e van deze maand in de Markthal zal zien verschijnen, als het federa tie-gezin daar zijn eerste verjaar dag met een daverende cabaret- en balavond viert. Met volle kracht achteruit Een chauffeur die de motor van zijn vrachtwagen op een achter plaatsje aan de Utrechtseweg op gang bracht, bemerkte te laat, dat deze nog in de achteruit gescha keld stond. De wagen ramde de serre en ontzette de gevel van het perceel 51. Persoonlijke ongeluk ken kwamen niet voor. Ongelukkige val van wielrijder Tijdens een ritje van een stad genoot op de fiets over de Soester- weg, brak plotseling de voorvork. Hij kwam met zijn hoofd op de straat terecht, waardoor een hoofd wond ontstond. De wielrijder klaag de over inwendige pijn. Per G. G. en G. D. is hij naar het St. Elisa beth s gasthuis vervoerd. Rondom het biljart De uitslagen van de gisteravond gespeelde biljartwedstrijden voor de competitie van het district Eemland zijn: Eerste klasse libre: Zonneheuvel INieuwe Kei I 8-0 Ons Genoegen IVergulde Wagen III 2-6 Gouden Ploeg IIMetropols I 6-2 Tweede klasse libre: Centraal IISoestdijk I i4 Derde klasse libre:: D.O.S. I—Tavenu I 6—2 Leusderkwartier III—Ooster park I 62 Vierde klasse libre: K.O.T. II—Animo II 8—0 Burgerlijke stand van 6 Januari Geboren: Hendrika Christina Louisa, d v C van Nieuwenhuizen en C A van den Hoek. Alberdina Margaretha Catharina Maria, d v J A Snijder en P M van Vugt. Phi- lippus Richard Martinus, z v J E Bosman en M M Buitenkamp. An ne Gerardus, z v G Mazenier en L Smink. Gerrit Meind Siemon, z v M S Groenendal en C Heerema. Robert Adriaan, z v C Hofman en I Mulder. Gehuwd: H J Los en M P Sta lenhoef. J R Schoonman en A Lan- gerak. H. J. Simons en H W Born. Overleden: Alida Hendrika i Huijsman, 79 jr. wed. v. J. H. Verkink. Voor talrijke belangstellenden, onder wie vele EAPSV-supporters, vond te Velsen de belangrijke wedstrijd Velsen (Politie)Amersfoort (Politie) plaats, welke tenslotte voor de Amersfoorters veel vreugde bracht. In een zeer spannende en aardige ontmoeting is de .Amersfoortse Politie er in geslaagd de zeer sterke Velsen-ploeg, die tot de sterkste van ons land behoort, een 10 nederlaag toe te brengen. Indien volgen de week Dinsdag de return-match tegen Velsen op Birkhoven wordt gewonnen of gelijkgespeeld zijn de Amersfoorters districtskampioen afdeling West en kunnen zij meedoen aan het landskampioenschap. kansen, deze werden echter door stuntelig schieten gemist. Door de geweldige krachtsinspanningen bei derzijds raakte het spel meer ver deeld en was er van goed voetbal geen sprake meer. De Velsen politie-mannen pro beerden alles om de gelijkmaker te forceren en zetten een fel offensief in. De spanning steeg met de secon de en de kennelijk zenuwachtige Velsen-supporters wachtten op de gelijkmaker. De Amersfoortse sup porters hoopten stil, dat de gelijk maker zou uitblijven. De eersten kregen bijna nog reden tot juichen, want bij een snelle uitval van de Velsen-voorhoede maakte Groene- veld binnen de beruchte lijnen hands. Velsen kreeg een penalty toegewezen, die genomen werd door Van Onselen. De strafschop werd wel hard doch slecht geplaatst en Mikkers had zich goed opgesteld en stompte de bal het veld weer in. Kans op kans deed zich hierna nog voor, we zagen missers van Mar tens, De Groot en aan de andere kant van Van Onselen en Ninaber. Doelpunten bleven uit. Noteert U even GRAND; Myn onbekende echtge noot". Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. Overige dagen: 14.30, 18.45 en 21 uur. CITY: „Jack London". Zo.: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. Overige dagen: l*.30, 18.45 en 21 uur. REMBRANDT: „Spionnagc in New York". Zo.: 14, 16.15, 18.45 en 21 u. Zat.: 14.30, 19 en 21 u. Overi ge dagen 14.30 en 20 uur 7 JAN.: Vergadering B.H.G.M., 10 uur v.m., d'Oranjeboom. 7 en 8 JAN. Grand: Himlaspelet (De weg naar de Hemel) Dag. 14.30, 18.45 en 21 uur. 8 JAN. Amicitia „The Ramblers", 20 uur. 9 JAN.: St. Joseph K.A.B., de heer A. Conijn (H'sum)„De totale mens bedreigd door valse totale stelsels", 20 uur. 10 JAN.: Amicitia, toneelavond T. en O., 20 uur. Huldiging jubilarissen „Patria", d'Oranjeboom, 20 uur. Federatiefeest, balavond, Markt hal, 20 uur. 11 JAN.: Hum. Verbond. Spr. de heer Bovenkerk (Haarlem): „De rechten van de mens". Volksge bouw, 10.30 uur. 12 JAN.: Inst. v. Volksontw. Beet- hovenavond. Acad. de Danse, 20 uur. 13 JAN.: „Candida", Comedia. Amicitia, 20 uur. 15 JAN.: Grand: Gijsbrecht v. Aemstel, 19 30 uur. A V R O. bridgedrive, Amicitia, 20 uur. Boekencultuur-centrum voor kath. boeren Door K. Em. Joh. Kard. de Jong is Maandag het boekencultuur- centrum „ons Erf", te De Steeg, op plechtige wijze geopend. Door genodigden van verschil lende Kath. bewegingen werd het woord gevoerd. Deze stalling Rhederhof w.erd door de fom. Van der Wijk van Hecckeren beschikbaar gesteld voor de Ned. Kath. Boerenvereni- ging om voorlichting te geven aan jonge Kath. boeren die wil len emigreren. De Bedrijfsweek in de Markthal vormde een der hoogtepunten van het één jarig bestaan der Federatie van Amersfoortse Personeelsverenigingen Hier zien we burgemeester Molendijk bij de officiële opening in gesprek met mr. Walkate. men geloven aan ons principe: de federatie wenst absoluut neutraal te blijven en zal voorkomen anderer overtuiging te kwetsen. De federa tie wil geen enkele vereniging in het vaarwater zitten, doch slechts, zoals de burgemeester het eens uit drukte, het leven van de grote groep werkers wat inhoudsvoller, fleuriger maken, het wat glans ge ven". Sprekende over wat na de zomer is gebeurd, komen wij natuurlyk di rect op de Bedrijfsweek, die ruim elfduizend mensen naar de tentoon stelling in de Markthal trok. Ook de boksavonden werden grote suc cessen. Met bewondering spreekt de heer De Haan over het werk van de federatie-voorzitter, mr. J. A. Wal- kate, die een waardig opvolger van de heer Bothe bleek en wie nim mer iets te veel is, als het de goede gang van zaken bij de federatie kan bevorderen. Ook de heer Huy- bers, die de functie van commissa ris bekleedt, noemt hjj als, een man, die onnoemelijk veel voor de fede ratie heeft gedaan. T oekomstplannen „Wat we in de toekomst gaan doen?" antwoordt de heer De Haan op onze laatste en belangrijkste vraag. „Heel veel. Binnenkort gaan we ons eigen gebouw aan de Korte Gracht openen. Dan zijn We er momenteel vooral op uit om de interne organisatie te verste vigen. Binnenkort verschijnt ons eigen orgaan, dat we in sa menwerking met de speeltui nen gaan openen. Onder de titel ..Sanering van het assurantiebermddelingsbedrijf" hield de plv. voorzitter van de vakgroep „makelaars in assurantiën en assu rantiebezorgers, provinciaal bedrijf". De heer J. Visser uit Amersfoort. Dinsdag een radiopraatje via Hilver sum I waaraan het volgende is ont leend: De minister van financiën, prof. Lieftinck, heeft nu ruim een maand geleden aan de tweede ka mer der Staten-Generaal medege deeld dat dezer dagen een ontwerp van wet tot regeling van het assu rantiebermddelingsbedrijf zijn mi nisterie zal verlaten. Reeds tientallen jaren geleden is door velen, zowel in als buiten het verzekeringsbedrijf. aangedrongen op een regeling, waarbij voor het optreden als assurantiebemiddelaar zekere eisen worden gesteld. Eisen, die er op berekend zijn het publiek te beschermen tegen het optreden van onbevoegden op het zo zeer met voetangels en klemmen bezaaide ter rein der assurantiebemiddeling. Het is nu eenmaal een bekend feit dat er slechts uiterst weinig verzekerden zijn die zonder deskundige voor lichting in staat zijn te beoorde len of en in hoeverre zij voldoende en juist zijn verzekerd. Nu bestaat er in het verzekerings bedrijf een zekere mate van belang stelling tussen degenen, die zich be zighouden met het verlenen van be middeling bij het sluiten van ver zekeringen en de instellingen, welke tenslotte het risico van de indivi duele personen tegen de gevaren, waartegen deze zich wensen te dek ken, overnemen: de verzekering maatschappijen Tussen deze twee groepen: de verkeringmaatschappiien en de tussenpersonen, die de verbin ding vormen tussen cerstgenoem- den cn het publiek, bestond en be staat in zekere zin nog steeds vrij aanzienlijk verschil van mening over de meest gewenste oplossing van de problemen, "die met het sanerings- vraagstuk samenhangen. Er is over deze problemen de laat ste jaren een soms nogal hooglopen de strijd gevoerd tussen de verte genwoordigers van beide partijen. waarbij dikwijls harde woorden ge vallen en waarbij openlijke botsin gen niet zijn uitgebleven. Het is te hopen dat nu de over heid zich deze materie heeft aange trokken en ons land weldra verrijkt zal "worden met een wet op de as surantiebemiddeling, welke naar verwacht mag worden, behoorlijke waarborgen zal scheppen zowel voor de in het bedrijf werkzame personen als voor het zich verz.ekerende pu bliek deze strijd geleidelijk aan tot het verleden zal gaan behoren. Hoe de komende wet tot sanering van het assurantiebemiddelingsbe- drijf er tenslotte zal uitzien is nog niet precies met zekerheid te zeg gen. Uiteindelijk zal daarover de volksvertegenwoordiging hebben te beslissen. Scheepstijdingen Ook op ander gebied z?.l er een nauwe samenwerking tussen de speeltuinen en de federatie tot stand komen. Verder staat er, zoals U weet, nog het verstevigen van het contact met een vijftiental an dere federaties in den lande op het programma. Ervaringen uitwisse len is altijd leerzaam. En boven- Wie is er aan de beurt? Voor uitreiking bonkaarten K802 tabak- en versnaperingskaarten zijn Donderdag stamkaartenhou ders 52001—55000 aan de beurt. Medebrengen T.D. en inwisselings- bon van bonkaart 713. Uitreikings uren 911.30 en 1415.30 in Ka mer 3. ACTINIA, 3 Jan. van Par naar Halden; ABAR, van Lissabon naar Albufeira; COOLHAVEN. 4 Jan v. R'dam te Stockholm; SABA, 4 Jan. van R'dam te Halden; ARKELDIJK R'damNew York, pass. 4 Jan. Bishop Rocks; BOSCHFONTEIN, A'dam—Oost Afrika, 4 Jan van Suez naar Port Soedan LISSEKERK, 3 Jan. van Colombo naar Madras; MEERKERK. R'dam—Shanghai. 3 Jan. van Genija; RIDDERKERK, ShanghaiR'dam. 4 Jan. te Ant werpen: RIJNKERK, Bombay R'dam, 4 Jan. van Marseille: TA- MO, Montevideo—R'dam, pass. 5 Jan. Madeira; EDAM, New York R'dam via Antwerpen, pass 3 Jan. Lizard; EEMDIJK. wordt 8 Jan. v. R'dam te Havannah verw.; NIEUW AMSTERDAM. R'dam—New York. 3 Jan van Southampton; NIEUW HOLLAND. Batavia—A'am, pass. 5 Jan Gibraltar; ORANJE. A'dam Java, 5 Jan. van Southampton; AB- BEDIJK, New Orleans—R'dam. 5 Jan. te Londen: AGAMEMNON. Pa ramariboTrinidad, 5 Jan. op Suri- namerivier; ALHENA, verm. 20 Jan. van Buenos Aires naar R'dam; AL- PHARD, 5 Jan. Porto Alegre naar Rio Grande; ALWAKI, Buenos Aires R'dam, 5 Jan, van St. Vincent; ANNENKERK, R'dam—Sydney, pass. 5 Jan Kaap St. Vincent; BALI A'dam—Java. 5 Jan. te Antwerpen; JOH. VAN OLDENBARNEMELT, van Belewan naar Batavia; POE- LAU LAUT, 5 Jan. van Singapore naar Billiton; RANDKERK, A'dam —Kaapstad, 5 Jan. nog te Mom- bassa. Een opmerking over het stuk in Uw blad over de overname van de stationsstalling. Ondergetekende had tien jaar lang een abonnement van de rijwielstalling. Over de behan deling van mijnheer Hoogeveen en zijn personeel heb ik geen klach ten. Mijnheer Hoogeveen verstrekte mij en vele anderen ook een abon nement voor een gulden per maand en alle lof aan hem omdat hij nim mer een verhoging toepaste. Uw schrijver geeft te veel eer aan de Spoorwegen. Voorlopig moeten de abonnement-houders hun fietsen de trap afdragen en in een vuile open loods deponeren. Het schijnt dat U verkeerd is ingelicht. De werkelijk heid geeft een ander beeld. De han delsreiziger, de abonnementhouder van spoor en stalling moet zich maar redden en het ongeriefelijke maar voor lief nemen. Het publiek van nu en dan. maaaaar... voor een dubbeltje per dag krijgt waar voor z'n geld Zi-Jn fiets staat zeker en droog en goed bewaard. Als de stalling vol is, geef ik in overweging het bord „De stalling is vol" te gebruiken, zoals J.t AAI. «ïöl/TOCAhlpHt' Dinsdag return-match op Birkhoven De overwinning van de Amers foorters was volkomen verdiend. Met taaie verbetenheid wierpen zij zich in de strijd en tot het laatste moment waren zij succesvol in hun afweer. De tweede helft werden zij weliswaar meestal tot verdediging gedwongen, maar het Velsen-over- wicht kwam niet tot uitdrukking in doelpunten. Eensdeels was dit toe te schrijven aan het korte en peuteri ge spel der voorhoede, anderdeels' stond daar de Amersfoortse verde diging met Groenevelt, Rol vink en spil Fonkert aan het hoofd om re soluut en trapvast de gevaarlijkste situaties tot een goede oplossing te brengen. De anders zo gevaarlijke en productieve V.S.V.-speler Van Onselen, die zelfs een penalty mis te, en de beweeglijke oud-Haarlem speler Ninaber, die streng door Poort en Fonkert wer.den bewaakt kregen slechts zelden een kans. Goed beschouwd mogen de Vel- sen-spelers nog van geluk spreken, dat de Amersfoort-voorhoede pech had, want anders zou de uitslag stellig grotere cijfers te zien heb ben gegeven. Individueel telde deze voorhoede goede spelers en ze vol deed als geheel ook goed. Enige goal Het begon met een onbelangrijk overwicht van Velsen. De aanval len werden echter door de Amers- foort-achterhoede op het juiste mo ment onderbroken. Langzaam maar zeker kwamen de Amersfoorters er beter in en zeifs de meest chauvi nistische Velsen-supporter voelde, dat de Velsen-verdediging voor de eerste maal zou moeten zwichten. Dit doelpunt bleef niet uit. De Groot kreeg na ruim een half uur spelen een corner te nemen. De bal kwam uitstekend voor het doel, waar De Zeeuw klaar stond om in te schieten. Eén der benen van de Velsen-spelers deed het leder ech ter van richting veranderen en de bal kwam terecht bij de vrijstaan de Martens, die voor de eerste en laatste maal de Velsen-doelman passeerde, (01). De Amersfoortse politie was na dit doelpunt sterk in de meerderheid. In een hoog tempo speelden zij verder. We no teerden enige goede schoten van De Groot en De Zeeuw, die rake lings over gingen of m het zijnet terecht kwamen. Spelpeil zakt Bijna kregen de Amersfoorters een hogere score te noteren want tijdens een goed opgezette aanval speelde De Groot de bal goed vrij en voordat de Velsen-doelman er erg in had lag de bal al achter hem in het net. Buitenspel! De scheids rechter, die rare beslissingen nam, gaf een doelschop voor Velsen. De tweede helft bracht geen doel punten, maar wel waren er veel ogenblikken van hoge spanning. Beide elftallen kregen nog vele Beurs van New York Atch. Baitim. can.Pac. Ililn. C. N.Y.Cen. Penns.R. tout.Pac. Un.Pac. Au.Ch. Am .Can. Am.Car. A.Smeit. A. en 1. Am. Tob Anac.C. B:thl.S. BocJlngA. Chrysler Citv B. Congof Dougias Du.P.N. 5/1 6/1 93^5 93% 12 12 U". 113* 30% 31'/, H5/. 14% 19% 19% 49 48% 163% 162% 188% 188 78% 77% 42% 42 54% 54 1515* 151% 68% 69 34 V. 34% 101 100 23% 25 62 61% 39% 39% 22% 23 49 52 185% 184 Eagtm. K 44^ 43% Gen.El. 35% 35^ Gen .Mot. 57% 57% 5/i 6/i Good 42% 42% Hud6onM 19% 19% Int. H. 89% 89% ln. NlckC 26% 26% l.it. en 12". 12% Kenn.C. 48% 48 Mortc.W 52'% 525* Pac.M. 4% 4% Radio C. 9% 9% Rcp.SU 26% 26 ïcars R. 40% 40% bhell Un. 36% 36% hoc. Vac. 34 333S Stand Br. 16% 16% M.O'IN.J 26% 27 studegb. 77 77 Texas C. 20% 20% U. Airer. 53% 58% Texas C. 24% 25% Un. Corp. 2% 2% Un. Fruit 54% 54% US Rubb, 44% 43% US LUC 76y, 7654 West ine 29 29% Woolw. 45% 46 Omzet 1.030.000 Hoevelaken Voetballers vragen overschrijving In de „Sportkroniek", het offi cieel orgaan van de K.N.V.B., ko men de navolgende verzoeken om overschrijving voor: R. A. Brandsen van KWA naar HVC. L van Walsum van DHL naar Amsvorde. J v d Broek van Baarn naar SEC. Burgerlijke stand Geboren: Cornelia, d. v. B. van Dusschoten en J. van Esveld. Leusden Burgerlijke stand 28 Dec.3 Jan. Geboren: Jan Apeldoorn, zoon van G. Apeldoorn en N. de Kruijf. Huwelijken: geen. Overlijden, geen. STOUTENBURG. Geboren: Ca tharina Hendrika van den Hengel, dochter van J. A. v. d. Hengel en H. C. Kok. Huwelijken en overlij den: geen. Hoogland Soest Uitreiking bonkaarten Op onderstaande data zullen de bonkaarten aan niet-zelfverzorgers worden uitgereikt. Vrijdag 9 Jan. de wijken A, E en F. Maandag 12 Jan. de wijken B en C. Dinsdag 13 Jan. wijk D. Uitgereikt worden: bonkaarten, tabak-, versnaperingen- en .ge combineerde kaarten. Stamkaar ten en bonkaartstrookjes medene- men. Het kantoor is hiertoe ge opend van 912 uur. Inlevering aanvraag formu lieren zeep Veehouders worden er aan her innerd dat wij tot uiterlijk 13 Jan. de aanvraagformulieren in ver band met vuile arbeid kunnen in leveren. Duur autowiell Een inwoner van Hoogland kocht onlangs een autowiel dat van dief stal afkomstig was. ten nadele var» de Staat. De Utrechtse politierech ter veroordeelde hem conform de eis tot 2 maanden gevangenisstraf. Kort nieuws De Rijkspolitie bekeurde op het kruispunt Hoevelaken enige wiel rijders, die in de daarvoor gestelde tijd zonder licht reden. Jubileum op Nieuw Mariënburg O De inwoners van Nieuw-Mariën- burg maken zich gereed om Woensdag 14 Januari het zilve ren professie juhilé der Eenvaar de Overste, Moeder Henrice, fees telijk te herdenken. Na lange tijd aan het hoofd te hebben gestaan der kloosterge meenschap van het welbekende St. Franciscus Gasthuis te Rot terdam. heeft zij te Soest. -Iiare verheven roeping getrouw' gedu rende ruim twee jaren al haar krachten gewijd aan de verzor ging van zieken, rustpatiënten en inwonenden. znnder afbreuk te doen aan dc wijkverpleging, zo algemeen gewaardeerd in deze gemeente. Ons dagelijks teveel Door de politie werd een vrouw aangehouden, wonende te Hilver sum. Deze vrouw was in het bezit van textiel, koffie, thee, rijst, kaas en andere artikelen, die zij tegen hoge prijzen trachtte te verkopen In haar woning te Hilversum vond men bovendien 6 coupons stoffen, zeep. een ongestempelde kaas. koffie en rijst. Deze goederen werden in beslag genomen. Tegen genoemde vrouw, die in verzekerde bewaring werd gesteld, is procesverbaal opgemaakt wegens overtreding van diverse distributie bepalingen. Geslaagd 'Moor het vakdiploma consumptie- iisbereiding is geslaagd de heer A. E. Tammer jr. te Soesterberg Aanvragen werkkleding Tot en met 24 Januari as kan door de directies van bedrijven, die in de gemeente Soest zijn gevestigd en waarin 5 of meer werkkleding- dragende arbeiders (sters) werkzaam zijn. voor alle in die bedrijven werk zame arbeiders, met uitzondering van uniformdragend en administra tief personeel, een collectieve aan vraag voor werkkleding worden in gediend, De hiervoor bestemde formu lieren kunnen tijdens de gewone kantooruren worden afgehaald aan het loket. „Voorlichting", Kerkpad ZZ 55 en na volledige invulling, on der overlegging van de betreffende Tweede Distributiestamkaarten, al daar weer worden Ingediend. Te Soesterberg kunnen deze for mulieren worden afgehaald en weder worden ingeleverd aan het bijkan toor, met uitzondering van Dinsdag en Donderdag. Gevonden voorwerpen Grijs gebreid kinderwantje; sleu tel: rijwielrem; witte hond; witte haan:'broche (2 Zeeuwse knopen); ceintuur; pak vermecelli; paar grijze kinderwantjes; nummerbord L-20219; autowiel met band (Ford); onder gebit. Ere-kanunnik Eekwielens overleden De nestor der Utrechtse geeste lijkheid van het Aartsbisdom de Hoog Eerw. heer G. B. Eekwie lens, ere-kanunnik van het Me- tropolitaan kapittel is Maandag in de leeftijd van 90 jaar overleden. Ere kanunnik Eekwielens was in het 47ste jaar van zijn priester schap en o.m. ridder in de orde van Oranje-Nassau. KENNISGEVING. Aanvragen van werkkleding door bedrijven. De directeur van de distributie- dienst maakt bekend, dat in ver band met de nieuwe regeling voor de werkkleding-distributle in 1948 van heden af tot en met 24 Januari 1948 door alle bedrijven, waarin 5 of meer werkkleding dragende ar beiders (sters) werkzaam zijn, col lectieve aanvragen voor werkkleding, moeten worden ingediend aan het kantoor, .Kievitstraat 6 te Utrecht, ongeacht de sedert de laatste ver strekking verstreken tijd. Ook de bedrijven wier vorige aanvraag thans nog niet geheel is afgewerkt, dienen thans een nieuwe aanvraag in te dienen. Bedrijven, gevestigd in de omlig gende gemeenten, welke onder de distrlbutiedienst Utrecht ressorte ren, kunnen zich gedurende boven genoemd tijdvak vervoegen aan de bekende uitreikingsposten op de vastgestelde zittingsdagen. De aandacht wordt erop geves tigd, dat nè 24 Januari 1948 voor lopig geen gelegenheid meer zal zijn aanvragen in te dienen. Voor bedrijven met minder dan 5 werknemers en voor hen, die een zelfstandig beroep uitoefenen zal omtrent het indienen van aanvra gen nog een nadere regeling wor den bekend gemaakt. Amsterdamse Effectenbeurs Act. aandelen we dat elders ook welgeschiedt' Met dank voor de plaatsing C. J. BROEKHUIZEN Daltonstraat 35 Amersfoort (Bijschrift van de redactie: Men behoeft het niet te vragen: de in zender is een abonnementhouder bij de stalling, d.w.z, iemand die al ge ruime tijd een abonnement had. Plet gaat er nu om dat de stalling-exploi tant weigerde nieuwe abonnementen te verstrekken, waardoor vele men sen inplaats van een gulden het twee- of drievoudige per maand be taalden. Dat de inzender blijkbaar al van ouds een abonnement had, was natuurlijk prettig voor hem. maar het neemt het verkeerde van de toestand niet weg. De oude abonnementhouders, die lange tijd in het voordeel hebben verkeerd in vergelijking met een veel groter aantal gedupeerden, komen nu in een ongunstiger positie dan tot nog toe, maar ze worden niet beter of slechter behandeld dan de andere abonnementhouders Doordat de abonné's naar de benedenloods ver wezen zijn. is er ruimte vrij i(gekc>- men voor de ..dagjesmensen die dikwijls geen plaats konden vinden en die toch ook mensen zijn. Trouwens, in de benedenloods staan de fietsen volkomen droog. Wij ge ven overigens graag toe dat het geen pretje is de fiets iedere dag naar beneden en naar boven te moe ten brengen, Daar zal inderdaad iets op gevonden moeten worden). Jan. Het waren ,.v .rorn de claims en de aandelen Koninklijke waarop de aandacht zich in hoofdzaak con centreerde en waarin weer levendig handel werd gedreven. De claims werden ingezet op een prijs van f 905, daalden daarna tot f 893, stegen nadien tot f 908. In het verdere verloop van de markt werd in hoofdzaak gehandeld te gen f 900 k f 905. B\i het slot werd juist tegen 'f 900 afgedaan. De aan delen Koninklijke schom melden tussen 298 V* en 305, en traden op om streeks 300 uit de note ring. De claims Dordt- sche. op f 740 geopend, liepen even terug tot f 725, maar konden later op de middag weer f 738 bedingen. Aande- j len Dordtsche stegen onder beurstijd van 264 I tot 272. Voor het overi- i ge ging er op de markt maar weinig om. Van de i industriëlen waren AKU's een paar punten j lager, waarmede het gis- teren behaalde avance. 1 weer verloren ging. Uni- I levers, die aanvankelijk 291 bedongen, waren j aan enig aanbod.onder hevig en daalden tot I 287$. Philipsaandelen schom melden tussen 365 en 367%, waarbij do omzet ten slechts Klein waren. N. L H.barüc Ned. fi. MU. A.K.U. aand. Bergh's Jurg. v. Berkels pat. 5/1 6/1 6/1 Sltk Opk Sltk 104", 1^3% 157% 159% 160% 178% 174 V, 1.4% 305 - 305% 120 120 Calvé Delft Crt 193^ iy3«/( Contrale Suiker 210% 212 Fokker 194 169 Van Gelder 157% '57 K. Nd. Hoven» l79% 180% 1.9% Lever Cert. 288% 290 <«>8% Ned. Ford 400 390 Ned. Kabelfabr. 315 317 Philips gloell 364 367% 365% Wilton Fyenrd. 218% 219% D Petrol. MU 260% 264% 270 Kon. Petr. My. 299% 301% 300 A'dam Rubber 258% 158% Band Rbb MIJ 145 144 Oell-Bat. RM H8 - 118% Oost Java R M. 80% 80 Serbadjadl S.R 88% Holl Am. Lyn 214% 215% 213 Java-C.-J. U1d 152% - 154% K.N.S.M 187 186% 186:, Kon. Paketv. 163% Sch. Unie 173 Rott. Lloyd 165 St. My. NederL 176% H.V.A. 228 Jav. Cult. Mil 109% Ned. Ind. S. U. 117 Ver. Vorst C M- 59 Dell-Bat. 153% Dell Tabak 167% lalms Kon. 899.50 174 228 162% 173% 165% 174 224% 109% 115% 58% 58 150 168% 901 50 rkcucve uutig.l Ned. '38 (3%) 3 dlto '47 (3%) 8 Ned. '37 3 Dollarl. '47 3 NWS 2% Sp. cert. 100 2% N.L '37 A 3 V9« 96% 99 y 99% ,99% 81% 81% 100% 100 96 96% Claims Dordtse 714.739 1 Niet-actaeve obligaties A'dam 1 '37 3% 'sHage 1 '37 3% R'dam I/IU '37 3% R'dam '38 (3%) 3 Pandbrieven Amst. Hypbank Arnh. Hyp. B. 96 Fr. Gr. H 3% 100% Grav Hyp Bk. Nd Hypb. Veendom 3% 98 Rott Hvpb 3% 99% Utr. Hypb (2% vpl. ultl.) }00% West. Hypb 3% 100 V* Lndustr. oblig.: A.K.U. obll. 3% 102% Bergh3 en J 3% 102 Levers 3% 102% Werkspoor 3% 102% Bt. Ptr. My 3% 102% Dell Sprw. 3% 92% Ned.-Ind Sp 3% 52% 100% 10* 100% 100 100% 100 100% 97 100% 100% 100% 102% 102% 103 102^ 52% Niet-act. aand. A'damse B. HU. Bank Unle Incasso Rott. Bankver. T\v Bank. Cert. Rott Bel Cons. Lever 6% c pr Gist en Sp. fab. Rott. Dr. My. Werksp Serie A Aniem Ned. ind. Gas InternaUo Amst. Ball. My Dell Sp. My. Ned. Ind Spw. Voorlopig ge noteerde aand.: Lever 4% c. pr. My. Fin. N. EL Vredesteln Ned. Walvlsv. Prolongatie Amer fondsen Anaconda Bethl. Steel Chrysler Gen Motors Intern Nickel Kennecott Republic Steel U S. Steel Phillips Shell Union Tidewater Baltimore Pensylvanla bieden t =r laten 5/1 6/1 164% 164 214 163% 162 156% 156 174 175 182 162-, 147 147% <60 472 381 177% 180 109% 108 156 155.. 64 64% 25% 105% 106% 162 163 110 110 3% 2% 34% 34% 107% 105% 58% 27% 27% 50% 50 V, 26% 26% 80% 79% 63 36", 35% 23'/, 23% 12% w Rubberverbruik in V.S. overtreft ramingen. Het rubberverbruik der Amerikaanse rubberin dustrie heeft alle ramin gen in 1947 overtroffen. In dat jaar werden 1.110.000 ton nieuwe rub ber verbruikt, waarvan voor een waarde van 3 milliard dollar aan pro ductei* werd vervaardigd. Het verbruik van synthe tische rubber omvatte de helft van het totaal, zodat het vrijwillige verbruik van het synthetische pro duct belangrijk groter is geweest, dan het gestelde minimum van 23ljs%. Scholten's Aardappel meelfabrieken. Over het boekjaar 1945/46 be haalde Scholten's Aard appelmeelfabrieken een netto-winst van f 193.000. Na afschrijving van het verlies A. P. dd f 134.000, resteert een saldo van f 59.000. Voorgesteld wordt dit bedrag te be stemmen voor dotatie aan het reservefonds.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2