Bij de ENGELSMAN thuis Hand in eigen boezem Geen smokkel-pantserauto's meer in West-Brabant SCHUDT UW LEVER WAKKER We weten, dat wij offers moeten brengen KLM als voorbeeld voor Engeland Kommiezen ontmaskerden de bende, talrijke arrestaties het gevolg Szabo remise met Miihring Radio programma Woensdag 7 Januari 1948 3 Verkenningen in Brittannië III (Van onze speciale verslaggever) WE zijn op bezoek bij een Engels gezin en praten, natuurlijk, over de voedselsituatie. Mevrouw vertelt er uitvoerig van, is heel verguld met een recent pakje uit Amerika en wijdt uit.over haar aardappel- rantsoen. Zij kiest zorgvuldig de aardappelen uit bij de groenteboer, rantsoeneert van haar rantsoen ook nog haar gezin, zodat zij er elke dag een of twee overhoudt, die worden bewaard voor als het rantsoen eens nog kleiner,mocht worden. Voor de kinderen wordt goed gezorgd Deze mensen, die tot de welge- stelden gerekend kunnen worden, hebben het moeilijk; ze waren het royaal gewend; ze hadden een auto, die ze niet meer mogen gebruiken, want alleen wie kan aantonen, dat hij voor zijn bedrijf benzine nodig heeft krijgt bonnen. Dat betekent voor de man elke dag een flink eind lopen, in volle bussen zitten, vroeg opstaan en laat thuiskomen. Melk is er weinig, met boter moeten ze heel zuinig zijn, met brood eveneens. Het feest van de avond is een cake de bakker had er maar enkele en die heeft hij onder zijn klanten verloot: het gezin is gelukkig geweest. Gedurende de oorlog werd hun huis totaal verwoest; ze moesten her- en derwaarts trekken, hadden tenslotte een aardige woning ge vonden, doch toen hun vroegere woning hersteld was, kregen zij bevel hun oude huis weer te gaan betrekken, opgelapt als het was. Het gezin woonde in de kleinste kamer van het hi is; voor een -grotere kamer was geen brandstof beschikbaar. „Voeren" Dat wordt het conservatieve ge zin, dat ik heb gezocht, peinsde ik. J* En ik ging ze dus een beetje M „voeren". Beroerd, dat U uw wagen niet Rmag gebruil.en, zei ik. 5 Och ja. 't Is een heel eind H- n3ar de city, hier vandaan. Maar als het over een paar jaar beter I wordt.Tenslotte, wie voor zijn zaken benzine nodig heeft, krijgt ze ook en dat is het voornaamste. We zullen er veel over klagen en zelfs wel over kankeren. Maar we brengen die offers. Als we zien, dat de werkloosheid verdwenen is, dat de kinderen goed verzorgd worden, dat iedereen ge- lijkelijk kan kopen wat hij nodig heeft, dat wie een auto nodig heeft hem ook kan gebruiken en dat alles over het geheel genomen, eerlijk toegaat, dan zeggen wij: we doen mee. We hebben gehoopt, dat het na de oorlog vrede zou zijn; voor Mr. vreemdeling. U moet zich in ons niet vergissen Spiegel der wereld ons is het nog geen vrede. Goed, dan is het oorlog en dan vechten we mee. We zullen kankeren, zoals sol daten dat plegen te doen, maar vechten doen we ook. Het zal nog wel enkele jaren duren, maar we will muddle through. Toevallig Toevallig, dat ge zo'n gezin hebt getroffen, zegt een scepticus. Was het toevallig? We hebben er nog en kele zo bezocht. Ook volledig con servatieve, waar de critiek verbe- lener was; ook socialistische, waar na de critiek de slotsom kwam: en toch is het goed zo, en ook radicaal- linkse, waar men zei: het gaa: nog lang niet hard genoeg. Maar de conclusie was gelijk: we will muddle through. Toch, geen gesprek heeft me zo getroffen als het eerste. Nog zie ik die phlegmatieke Engelsman op val en en zijn strakke gelaat ople ven, nog zie ik beiden, man en vrouw, verenigd in de afweer en nog hoor ik hen ontroerend vertel len van de schoolkinderen, die nu melk op school krijgen, en kleren hebben, en warm voedsel ontvangen en van de werkster; die nu ook hsar eigen eten kan kopen. Ik heb ook horen mopperen over de arbeiders, die tegenwoordig maar alles gedaan kunnen krijgen en die zoals men wel zei, in de watten gelegd worden. „Kunt U voor de kideren niet zwart een beetje melk bij kopen?" Zwart, neen dat doen we niet. Trouwens, de kinderen krijgen al lemaal melk op school, iedere dag en ze krijgen op school ook warm eten. Ik moet zeggen, de regering zorgt goed voor de kinderen. Ze hebben het beter dan vroeger. Het is me opgevallen, zei de heer des huizes, dat de kinderen in alle buurten van Londen er beter uitzien en ook, dat ze behoorlijk gekleed zijn. Neen, dat is nog zo gek niet. Ja, valt mevrouw in, en de werkster kan nu tenminste ook melk kopen, dat kon ze vroeger nooit. Met de patroons heb ik nu niet zo'n medelijden; ze verdienen veel geld; de dividendstop is ook niet zo gek. Ik geloof wel, dat er wat AA1 IJ hebben het in onze vorige beschouwing over Engeland gehad en. dus wilden wij vandaag Uw gedachten graag eens tot een ander punt van Europa of de we reld bepalen. Het wonderlijke ver schijnsel deed zich echter voor. dat wij bij iedere actuele kwestie, welke aan ons geestesoog voorbijtrok, toch. altijd na korter of langer tijd bij Engeland en zijn politiek terecht kwamen. Toen hebben wij er ons maar bij neergelegd, dat dit zo was, en tot onderwerp van onze bespie geling voor heden er een gekozen, dat zelfs heel specifiek Engels is. nl. het Hogerhuis Enige tijd geleden heeft, zoals be kend is. het Lagerhuis een wetsvoor stel van de Labourregering aangeno men. waarbij de macht van het Ho gerhuis weer eens wordt ingeperkt, doordat zijn recht van suspensief opschortend) veto voor niet-fi- nanciële wetten van twee jaar op één jaar wordt teruggebracht. Dit is - betrekkelijk gemakkelijk gegaan. Wel hebben de Conservatieven jj hierover in hun pers en ook in het Lagerhuis nogal wat spektakel ge maakt. waarbij zii zoals wij in dertijd uiteengezet hebben althans één argument hadden, dat op de gemiddelde Engelsman met zijn sterke voorliefde voor traditie en gewoonterecht indruk moest maken, nl. dat het kiezerscorps in 1945 La bour niet uitdrukkelijk had ge machtigd om deze hervorming door te voeren. Maar zij hebben hun eigen aanhang, laat staan het Engelse volk in zijn geheel voor deze kwestie niet warm kunnen krijgen. Trouwens ook de aanhangers van de regering hebben zich van het hele geval bij zonder wéinig aangetrokken Bliik- - baar beschouwden de Engelsen de B zaak als van te weinig belang, om er 3, hun met problemen van binnen- en buitenlandse politieke aard reeds overladen hoofden mee te ver- /irnoeien. *"P)lT neemt natuurlijk niet weg. J-/dat er temidden van deze alge mene onverschilligheid in ieder ge val een paar lieden waren, wie deze kwestie rechtstreeks aanging, nl de leden van het Hogerhuis zelf. Want deze wet zou ook aan het House of Lords moeten worden voorgelegd en intussen zouden zij hun houding hebben te bepalen, of zij zelf hun hoofd op het blok zouden leggen of dat zij zich tot het uiterste zouden verzetten. Een lastige keus inderdaad, i Maar de Lords zouden geen I Engelsen zijn geweest en niet door- f kneed in de politieke tradities van t hun land. wanneer zijn nog niet een derde mogelijkheid hadden gezien Waarom de regering niet vóór te zijn 'en zelf een hervorming van het Ho gerhuis te ontwerpen, die positief en constructief zou zijn. terwijl de plan nen van de regering tenslotte alleen maar negatief en.destructief waren? Zo gedacht, zo gedaan De Conser vatieve meerderheid van het Hoger huis benoemde een commissie, be staande uit de markies van Salis bury. viscount Swinton. viscount Simon. Lord Woolton. Lord Har lech, Lord Soulbury en Lord Man- croft en deze heren hebben met el kaar nu de volgende hervormingen uitgedokterd le. De bestaande basis voor het lidmaatschap van het Hogerhuis, de erfelijkheid, wordt drastisch inge perkt: alleen zij zullen er van kun nen profiteren, die zich tegelijk op langdurige en belangrijke diensten aan de publieke zaak kunnen beroe pen. Dat de commissie niet tot vol ledige afschaffing van het beginsel der erfelijkheid is overgegaan, vindt zijn oorzaak uitsluitend in het feit. dat dan het erfelijke koningschap zo in de lucht zou komen te hangen. 2e. Het aantal leden wordt be perkt tot 300. verdeeld over de par tijen ongeveer volgens de onderlinge sterkte-verhouding in het land met tegelijk een tussengroep voor par tijlozen. 3e. Waar de hervorming onder 2e een sterke vermeerdering van het aantal Labourlords zou meebrengen, moet overwogen worden voortaan ook de leden van het Hogerhuis een salaris te geven. Het valt niet te ontkennen, dat de commissie in haar plannen de meeste bezwaren die gewoonlijk tegen het Hogerhuis werden ingebracht (be halve natuurlijk dat tegen zijn be staan zelf!) heeft'weten weg te ne men. DE vraag is nu maar: wat zal de regering doen? Zal zij de Lords in hun practische hervormingsge zindheid geheel of gedeeltelijk tege moet komen, haar eigen wet intrek ken en in plaats daarvan de voor stellen van de commissie in een nieuwe wet uitwerken? Of zal zij eerst de grondwettelijke slag van de halvering van het vetorecht met het Hogerhuis uitvechten en pas daar na aan een hervorming van het dan vrijwel geheel machteloze House of Lords gaan denken, als zij er dan tenminste nog belangstelling voor heeft? Wij zullen het spoedig weten, want de behandeling van de wet in het Hogerhuis is aanstaande, ons zou het niet verwonderen, wanneer ook de Labourregering op typisch Engelse wijze-aan het practisch re sultaat de voorkeur gaf boven de principiële strijd. Te eerder, omdat goed bezien, ook hun wet de eigen lijke beginselvraag: afschaffen van het Hogerhuis of niet. zorgvuldig ontwijkt. veranderd is; er zijn veel minder stakingen dan vroeger. ,,Hoe komt dat?" Och, er wordt gewerkt op het gemoed en het verstand van de ar beiders; ze begrijpen waar het om gaat. Je moet de middenstand ook niet uitvlakken, voegt mevrouw er aan toe. Die winkels hier in de buurt gaan allemaal uitbreiden; ze schijnen nogal zeker van hun klan- disie. Ik begrijp het niet, zeg ik; ik heb u horen klagen over uw auto, over de aardappelen, over het brood, over de boter, over de melk, over de hoge belastingen en toch praat U alles goed wat de regering doet. Behoort U soms tot de Labourpar- tu? „O nee, zeggen man en vrouw. Wij zijn geen lid van de Labourpar- tij. Mijn man zal het U wel uitleg gen, zegt mevrouw, hij weet meer van politiek dan ik." En mijnheer legt uit: De toekomst „Kijk eens, mr. vreemdeling,, U moet zich niet in ons ver- gissen. Wij middenstanders moeten grote offers brengen en wij hebben het nogal beroerd. Maar wij begrijpen heel goed, dat een goede regering geen politiek op korte termijn mag voeren, zij moet ver in de toe komst zien. Wij weten zo onge veer wat de regeling wil en voor welke moeilijkheden zij staat. En wij hebben besloten de offers, die zij vraagt, te brengen. Er wordt geklaagd over de vak bonden, die niet met de tendens van Cripps: geen hogere productiekosten door loonsverhogingen, mee willen. Ik heb gerechtvaardigde critiek ge hoord op de benzine-regeling waardoor b.v. het platteland nogal geïsoleerd geraakt doordat de re geerders blijkbaar niet voldoende contact hebben met het platteland en zich te veel richten op de grote steden. Het is verre van mij te willen be togen, dat alles goed is. in Enge land, in tegendeel. Maar vergelij kend met Nederland geloof ik, dat er één ding wel goed is: de vaste wil om offers te brengen cn die wil is gegrond op en dat kunnen we niet vaak genoeg zeggen op de wetenschap, waar het om gaat. En we zouden wel willen, dat die ken nis en die vaste wil in andere lan den, ook in het onze, groter werd. (Ingezonden mededeling) Uren, die maar duren En Uw bed wordt een pijnbank U kent dat. Door die zangerige Rhcuma- tische pijnen, nachten van hanewaken, draalen en wentelen, van links naar rechts, voor en na. Maak daar toch een einde aanl Neem Kruschcn Salts. De kleine dagelijkse dosis Kruschen, heeft een wondere weldadige werking. Dat komt omdat Kruschen Uw bloed sneller doet stromen en het zuivert van schadelijke zuren, die nu oorzaak zijn van Uw lijden en Uw pijn. Vraag Kruschcn Salts bij Uw Apothe ker of Drogist. 1Transatlantisch verkeer een schadepost Britse luchtvaartautoriteiten heb ben naar aanleiding van slechte be drijfsresultaten van de British Over seas Airwavs Corporation en de British European Airways Corpo ration (de maatschappijen verloren in het eerste jaar waarin zij als staatsbedrijf werden geëxploiteerd acht en twee millioen pond ster ling) betoogd dat de Britse com merciële luchtvaart veel zou kun nen leren van de K.L.M. Sommige autoriteiten stellen een bestudering voor van de methode der K.L.M. als voorbe reiding voor de verbetering van de financiële positie der Britse maatschappijen, al erkent men, dat de omstandigheden, waar onder de Nederlandse en de Britse luchtvaartmaatschappijen moeten werken, zeer uiteen lopen. Er is sprake van wederzijdse sa menwerking tussen de maatschap pijen die transatlantische diensten onderhouden, om verspilling te voorkomen. Maandag arriveerden uit New York op het Londense vliegveld slechts 19 passagiers, die vervoerd werden in drie vliegtuigen van ieder *12 zitplaatsen. Men verwacht, dat het aantal passagiers, dat over dc Atlantische Oceaan naar Groot-Bnttannië wordt gevlogen, in Januari en Februari. zeer gering zal zijn. Met het oog op de financiële pro blemen van alle betrokken lucht vaartmaatschappijen zullen waar schijnlijk informele besprekingen plaats, vinden om uit to maken, welke vorm van samenwerking mo gelijk is om het verlies op het pas sagiersvervoer te reduceren. Nederlandse grenskommiezen hebben het nieuwe jaar met enige vangsten van grote betekenis voorbeeldig ingezet. Maan dagavond maakten zij plotseling een einde aan de wilde ge ruchten over het smokkelen met gepantserde oud-Amerikaanse legerauto's in West-Brabant. De chauffeur van de wagen. A. Braspenninx uit Zundert werd gearresteerd cn het aldus ver kregen spoor volgend, konden de ambtenaren nog enkele leden van het complot aanhouden. Tweede pantserauto: slechts fantasie In Zundert arresteerden de kom miezen een zekere H., bij die een volledige boekhouding werd aange troffen. Uit deze papieren putten zü de gegevens, die de andere ar restaties tot gevolg hadden: o.a. een dienstgeleider, een douane ambtenaar en enkele ex-politieman nen. Bovendien stelden zij vast. dat de verhalen over een twee de smokkel-pantserauto in West-Brabant slechts op fanta sie berustten. Er bestaat een grondige reden aan te nemen, dat de leiders van het complot thans achter elot en grendel zitten. Volgens ..Het Vrrlc Volk" bestond het complot reeds tijdens de oorlog, toen corrupte Duitse officieren hun Schaken Na de laatste ronde van het Has- tings-tournooi heden Woensdag morgen gehouden wordt, is het duidelijk, dat Szabo winnaar is met 6J4 p. Hij staat 2V, p. voor bij zijn naaste tegenstander Sir Geor ge Thomas. Szabo heeft Dinsdag remise gemaakt tegen Mühring (Nederland). Fairhurst (de Schot se kampioen) won zijn eerste partij na zijn serie remises van mr. Span jaard. Greb won van Raizman. Daar Sir George Thomas Alexan der versloeg en Golomlek Abra hams klopte bezet thans Thomas de tweede plaats. Hoogoventournoói De partij Cortlever-ir. van Stee nis in het Hoogoven Schaaktour- nooi, die in de vierde ror.de afge broken was, werd door Cortlever zonder verder te spelen opgegeven. Van Steenis won zijn in de derde ronde afgebroken partij van Rosso- limo terwijl de in dezelfde ronde afgebroken partij O'Kelly de Gal- way-Wood remise werd. De stand na de vierde ronde is: 1. Prins V/2 p. 2. Van Steenis 2 p. en 1 afge broken partij. 3. en 4. Kottnauer en O'Kelly de Galway 2 p. 5. Van Scheltinga iy2 p. en 2 afgebroken partijen. 6, 7, 8 en 9 Rossolimo, Wood, Henneberke en Cortlever 1 \/2 p. 10. Kramer en 1 afgebro ken partij. Zondag 11 Januari wordt in België weer dc traditionele winter- proef voor motorrijders verreden uitgeschreven door de bekende plaatselijke club van Herenthals Een team van 17 Nederlanders rijders zal met 17 der beste Belgische renners strijden om de' landenschaal. welke het vorige jaar door Nederland werd gewonnen. Het Zuiden domineert in Lunteren LUNTEREN Dinsdag, oor spronkelijk de laatste dag van het nationale jtugdschaaktournooi voor leerlingen van middelbare scholen is voorbij en bracht enige overwin ningen vcor zuidelijke vijftal len. Dinsdag om twaalf uur werden de volgens het officiële rooster vastgestelde wedstrijden beëindigd. Dinsdagmiddag was gereserveerd voor de afgebroken partijen, doch het is noodzakelijk gebleken om ook de gehele Woensdag afgebro ken partijen uit te spelen. Heden avond echter, om acht uur zal het tweede jeugdschaaktournooi ge sloten worden. De uitslagen van Dinsdagmorgen luiden: RHBS Amersfoort-Chr. HBS Henegouwenplein Rotterdam j-4>/2; HBS Hofstedestraat Rot terdam-Lyceum Eindhoven l]/2-Zy2 College Heerlen A-College Heerlen B 4-1; HBS Hulst-Combinatie Gymnasia Den Haag V/$-iy2 (2 afgebr. partijen). De uitgespeelde afgebroken par tijen eindigden: HBS Hulst- Lyceum Eindhoven 3r2; Chr. HBS Henegouwenplein Rotterdam-Col lege Heerlen A iy2-1\:2 en HBS Hofstedestraat Rotterdam-HBS Hulst 214-21/2- Over de eindstand is nog niets definitiefs te zeggen, doch wel ls zeker, dat zowel het Lyceum Eind hoven als het College A kam- pioenscandidaten zijn. Lyceum Eindhoven is uitgespeeld en behaalde in totaal 10 punten, Heerlen A heeft eveneens 10 pun ten, doch moet nog 1 wedstrijd uit spelen. De combinatie van de gym nasia uit Den Haag boekte nog geen verliespunt, doch moet nog 4 van de 7 partijen beëindigen. ..GARLAND". EEN ENGELSETORPEDOBOOTJAGER. overgeno men door dc Nederlandse marine, arriveerde in de haven van Amster dam, waar het schip zal worden ingericht als opleidingsvaartuig voor on- dcrzccboot-bestrijding. medewerking verleenden Na de be- vrilding werden de zaken op groot scheepse wijze voortgezet met be hulp van omgekochte Canadese mi litairen en Nederlandse douane ambtenaren. Zeeuws complot Een andere affaire, die vermoe- delilk met de pantserwagen-smok kel verband houdt, speelde in Os- scndrecht, waar een Zeeuws com plot ontmaskerd werd. I)e kommiezen arresteerden hb-r een Belg, die drie koelen over do grens traehtte te brengen. Bij zijn verhoor sloeg hil door en verschafte de Rijkspolitio In Zeeland zoveel gegevens, dut een berucht smokke laar in llulst werd aangehouden. Ook deze beleende, waarna drie van zUn medeplichtigen konden worden opgehaald. Bovendien volg den arrestaties in Krabbendjjk cn Rilland Bath. Drie hoofdschuldigen werden voorgeleid voor de officier van Justitie in Breda, een voor dio te Middelburg. Ook in Dintcloord Een niet minder ernstige fraude Is door C.C.D.-ambtenaren In Din tcloord (Br.), een doorlaatpost van de 20 km. zone, die werd Ingesteld om de veesmokkel naar België te gen te gaan, ontdekt. Bij deze post trad een voormalig politic-chef op als contróle-ambte- naar. Deze man spande samen met de boeren en handelaars-veesmokkc- laars. die volkomen legaal vee bin nen het zone-gebied voerden. Zij lieten echter heel wat vee naar Bel gië verdwijnen en dus zou bij con- tróle moeten blijken, dat het aan tal bij hen voorradige vee niet in overeenstemming was met het cll- fer in het vceboekje. Dat zulk een ontdekking tot de onmogelijkheden behoorde, daar zorgde nu de cor rupte ambtenaar voor. Zodra de smokkelaars enige koeien of paarden clandestien naar België hadden gebracht, werden ge- leidebiljetten uitgeschreven waar uit bleek, dat het betrokken vee naar het Noorden des lands was vervoerd via de doorlaatpost te Dinteloord Vervolgens werd het aantal beesten normaal van het vceboekje afgevoerd. Do knoeiers hebben op deze wüze 22 l{°eien en paarden naar België weten te smokkelen. Vier mannen zijn te Breda in arrest ge steld. Van Klef fens sprak met Robert Lovett Mr. Eelco van Kleffens, de Nederlandse ambassadeur in Washington, heeft Robert Lovett. de onderminister van buitenlandse zaken der Vere nigde Staten, op de hoogte ge steld van de nieuwe Neder landse oriëntering met betrek king tot de Indonesische kwes tie. Volgens zijn verklaringen, na het onderhoud afgelegd, heeft mr. Van Kleffens, die een half uur met Lovett van gedachten heeft gewis seld, de onderminister in kennis gesteld van het verzoek, dat door sociale en politieke Indonesische organisaties aan de gouverneur- generaal tc Batavia is gedaan op 4 Januari 1948. Volgens mr. Van Kleffens, zo meldt A.F.P., verte genwoordigen die organisaties de grote meerderheid der bevolking van deze eilanden en hebben be trokkenen de gouverneur-generaal gevraagd om de onmiddellijke bijeenroeping van een conferentie ten einde te komen tot de instel ling van een voorlopige regering in Indonesië als eerste stap naar een federatie van Verenigde Staten van Indonesië. Mr. Van Kleffens heeft er de nadruk op gelegd, dat dit geen vijandige geste ten opzichte van de Indonesische Republiek inhoudt, die welkom zou zijn, als zij deel wilde uitmaken van de federatie. Mr. Van Kleffens gaf de verze kering, dat onderminister Lovett een zeer groot begrip voor de In donesische problemen toont. Ingezonden mededeling cn u zult morden» weer kiplekker uit bed springen. Elke dag moei uw lever een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verleer! uw voedsel niet. hei bederft. U raakt verstopte wordt humeurig cn loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES 0111 die liter gal op te wekken en uw spijsvertering cn stoel gang op natuurlijke wijze tc regelen. En Peter begon in het jaar 3400 v. Chr. en toen hij de oudste zes dynastieën passeerde verrast door harde woorden uit Peters kamer. Zij sloop op haar tenen nader en hoorde Peter juist bulderen: „Neen, voor de duivel, neen. Het is geen ram. schaapskop, maar Ramsès. Ramses, ses, sesfl Het verschil tussen een schaap van mannelijke kun ne en een voortreffelijk veldheer en diplomaat. Juffrouw Spoor sjokte gerustgesteld naar haar kamer, hoofdschuddend over zoveel domheid en zoveel wijsheid in de wereld, die voor haar be stond uit mensen, die leren moesten en achter was de eerste fles op. Een andere kwam op tafel gesloten deuren uitgescholden werden en men en de Hongaar merkte niet meer, dat dit geen sen. die wisten van welk soort zij "het voox*- wijn uit zijn land was. Het beperkte brein van recht had er één onder haar dak te herbergen de kleine man werd daarvoor te zeer ingespan nen en zijn hart doorstond teveel wonderlijke emoties. Peter liet hem namen herhalen en nam telkens steekproeven en gaf ernstige vermanin gen, wanneer zijn leerling Menes met Cheops verwarde of weer eens struikelde over de moei lijke naam van Mycerinus. Bij de tiende dynastie was het ronde hoofd van de Hongaar rijk bepareld door de ongewone inspanning, maar steeds wachtte Peter om tot zaken te komen: hij voelde dat de geest van de Hongaar helder bleef ondanks de voorgewen de onnozelheid: de vesting was nog niet storm- rijp. en bij de inval van de Hykos in de Nijl- delta moest weer een fles wordén aangespro ken om de student nieuwe kracht in te gieten.. HOOFDSTUK VII Waarin alles om juffrouw Spoor draait De volgende dag was voor Johanna Christina Spoor. Zij was de vorige avond laat thuis geko men. nog verhit van alle verhalen over haar nichten en neven, die zij op haar wekelijkse „bij- praatavondjete horen kreeg, in ruil voor de kroniek over het leven van haar eigen zonder linge gasten, welke zij altijd kleurrijk om Peter groepeerde. Juffrouw Spoor werd op de trap en die kenbaar waren aan veel dikke boeken en het uitspreken van zeer vreemde naman. Tus sen die beide mensen-groepen zweefde iets kleurloos, dat nergens ondergebracht kon wor den, dat niet eens leren wilde, maar vegeteerde in domheid en dat was haar familie, haar zus ters en nichten en neven. „Ramses."' mompelde juffrouw Spoor, naar ce lichtknop in haar kamer tastend. Ramses. Dit moest wel een heel domme student zijn. die niet eens wist. wie Ramses was. DerU^ buek. tweede plank van links boven, repelt- de zij nog te vreden. toen zij zich op de nacht voorbereidde. Maar in de ochtend werd juffrouw Spoors kijk op de wereld alras versomberd, toen zij in het aardappelmanóje onder de keukentafel een groot konijn ontwaarde. Zij greep het bij zijn nekvel en wierp het met een verachtelijk gebaar in de tuin. Toen ging zij strijdlustig het ont bijt componeren: een eitje van vier-en-een-halve minuut een een „straf" ei van één minuut te hard. Voor wie het laatste bestemd zou zijn. wist zij nog niet. want de schuldige moest nog gevonden worden Eerst schreed zij Fridolins kamer binnen, rukte de gordijnen met misbaar open en zag het meisje op de bank liggen, een reisdeken over de voeten, in een vermoeide slaap. „Wat doet U daar?", vroeg juffrouw Spoor scherp en hard om de slaapster meteen goed wakker te krijgen. Maar toen zag zij de verbrij zelde Nefretete op de grond; zij schrok en be greep, dat hier iets heel ergs gebeurd moest zijn. Ontsteld keek zij om en zag, dat Fridolin met één slaperig oog haar gadesloeg. „Watwat.... is dat?", stotterde juffrouw Spoor „Een rudiment van een vorstin," geeuwde Fridolin. „Haar val was groot en zij sleurde een illusie mee van een jonge vrouw; de illusie over de beschaving van een geleerd man." „Is.... is ze kapot", stiet juffrouw Spoor uit, de ramp nog niet geheel overziende. „Misschien, dat zij vannacht herrezen is of gereïncarneerd in een wit konijn, wat wel tijd werd na twintig eeuwen." „Konijn!" riep de verbijsterde juffrouw Spoor uit, eindeliik grond onder haar wankele voeten voelend. „Konijn, hoe komt dat beest hier?" „Vraag het hèm hierboven." wuifde Fridolin met een sierlijk handje in de richting van haar bovenbuurmans vertrekken. „Wellicht is hij van nacht wel vermoord en ligt hij nu stijf en stram tussen zijn stenen godinnen, zijn boeken en zijn mummies, kortom tussen al zijn oude rommel." Juffrouw Spoor had met stijgende ontzetting het meisje aangehoord en nam een resoluut be sluit: zij haastte zich de kamer uit. Maar bij de deur draaide zij zich nog even om en sprak ver manend: .Geen twintig eeuwen, juffrouw Toen was Julius Caesar al bij dat mens Cleopatra." Fridolin zuchtte en sloot de ogen weer En juffrouw Spoor haastte zich de trap op naar de andere zijde van het mysterie, toen er gebeld werd. Mopperend ging zij naar de voordeur en grimmig keek zij de drie vroege bezoekers, die op de stoep stonden, aan. „Wij komen voor dr. Munnik," sprak de voorste. (Wordt vervolgd) Kerknieuws Medische Zcndingsarbeid op Oost-Java Het zendingsziekenhuis Soekoen te Malang ls tijdelijk in gebruik genomen door het militaire bezet tingsleger. In de plaats daarvan is aan de Oost-Javaanse Kerk de be schikking gegeven over de Lava- lettc-lcliniek op Rampal met de ge hele uitrusting. Op 5 plaatsen zim op initiatief van deze kerk poliklinieken ge opend. De Wijkverpleging Mardi Walocla heeft drie afdelingen in de stad. De kerk nodigde Dr. Lod der uit naar Mnlang te komen. Tc Soerabaja besloot de stadsge meente dc wijkverpleging Mardl Santosa weer te openen onder lei ding van Dr. Jansenv. Engelen. Ned. Hcrv. Kerk Beroepen te Hoogcvccn (vac. J. A. v. Nie) K. v d. Pol te Ede; door de classis Amsterdam als pred. in algem. dienst voor de geestelijke verzorging der Kon, Marine in Ned.-Indië E. Sneller te Aalsum. Benoemd tot hulpprcd. te Rotte- vallc mej. G. Klunder te Ecrne- woude. Beroepen tc Drachten (2e pred. pi.) K. F. J. F. Keuning te Win schoten; te Francker (Evang.) buiten«;ew. pred.pl.) P. J. D. v. Malsum te Zalk. Aangenomen naar Nieuwe Pe- kela C. R. de Jong. pred. in algem. dienst te Vorden. Bedankt voor Montfoort L. Vroegindewoy te Waddinxvcen. Geref. Kerken Beroepen tc Oostvoorne G. Mete ring, cand. tc Leiden; to Zuid- wolde (Dr.) T. Klein te Stadska- naal-PeKelderweg. Aangenomen naar Sliedrecht R. Oosterhoff te Hoofddorp Beroepen te Oostzaan, Tuindorp- Oostzaan (Amsterdam-N.) C. v. RiJ te Houwcrzijl, die bedankte voor Scllingcn. Evang. Broedergemeenten Aangenomen naar Haarlem H. L. C. Schutz te Zeist. Vriie Evang. gemeenten Benoemd tot hulpprcd. te NUvcr- dal M. F. Dekkers, zendeling met verlof, die deze benoeming aannam. Oud-Gcrof. gemeenten Aangenomen naar Kampen L. de Voogd te Vlaardingen. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Barendrecht C. Smits te Driebergen. (Ingezonden mededeling) De Bankier hod het aandeel geprezen, Dus Ik kocht., cn dc beurskoersen rezen. Later ging ik failliet! Blijkbaar wist ik 't nog niet: 'n Goeie TIP kan alleen von BOOTZ wezen. Inz. Hr A. L., Wassenaar, ontv. 1 11. TIP Hedenavond l HILTfERSUM I: 19.Nws, weer* 19.15 Grmuz; 19.30 Actueel geluid loos Eng. les voor gevord- 20 Nws; 20.15 Omroep ork 21 15* Voor dracht: School en volk; 21.35 Piano; 22— Mannenkoor; 22.30 Nws; 22 45 Avondoverdenk.; 23.— Septet, Beet hoven; 23.40 Gr pl. HILVERSUM II: 19— Piano; 19.15 Reg. uitz 19.30 Prof. Bleeker „Am sterdam 1948"; 19 45 Ds Sirks; 20.— Nws; 20.15 Dolf v. d. Linden: 21 Luisterspel: De Koning en de Var kenshoeder; 21.30 Kwartet Jan Cor- duwener; 21.50 Beroemde ork; 22 15 Olga Coelha. Braziliaanse zangeres; 22.30 Operette mannenkoor; 22 45 Van boek tot boek; 23— Nws; 23 15 Zang en orgel; 23 30 Lichte avond klanken. Morgen HILVERSUM I: 7— Nws; 7 15 Gymn.; 7 30 Gebed; 7.45 Gr.pl.; 8.— Nws; 8.15 Pluk de dag: 9 Voor de vrouw; 9.05 Mcersener Nachtegalen; 9.25 Gr.muz.;'10.Leger des Heils; 10.15 Morgendienst; 10.45 Stoffel van Viegen op Domorgel; 11— Zonne bloem; 11.45 George van Rcnesse, piano: :12— Angelus; 12 03 Slawa- 1230 Weer; 12.33 Viool, piano- 12.55 Zonnewijzer; 13— Nws; 13.20 Welk boek?; 1325 Lunchconc.; 13.45 Hors d'oeuvre; 14— Dolf van der Lin den; 14.40 Causerie voor de vrouw; 15.Hawaiian klanken; 16.Bij bellezing; 16.45 Orgel; 17Jeugd journaal; 17.30 Alt, piano; 18— Ba- lalaikamuz.; 18.15 Land en tuin bouw; 18.30 Reg. uitz. HILVERSUM II: 7— Nws; 7 15 Marsen; 7.3Q Ochtcndrhythme; 7 50 Dagopening; 8 Nws; 8.15 Gr.pl 8.43 Yehudin Menuhin; 9 15 Morgen wijding; 9.30 Waterst.; 9 35 Arb. vit.; 10 30 \bor de vrouw; 10 35 Sopraan met ork.; 10.50 Kleutertje luister; 11.Vrouwen in de omroep: 11.20 Gr.pl 12 Röntgen trio; 12.30 In 't Spionnetje; 12.35 Piano en orgel; 13.Nws; 13.15 Renova Septet; 13.45 Gr.pl 14 De vrouw binnen en buiten haar huis; 14.20 Gr.muz.; 15. Voor zieken en gezonden; 16 U kunt het geloven of niet: 1605 Re prises; 17— Dr Jac Thysse; 17 30 Bing Crosby; 17.50 Reg uitz.; 18 Nws; 18.15 Sport; 18.30 Les Gars de Paris. TUINKALENDER Groenblijvendc planten, zoals dc Aucuba. dc Hulst. Rhododendron cn Buxus worden steeds met een kluit aarde om de wortels verplant. Wan neer deze planten bij de verplanting al hun aarde tussen de wortels verliezen kan dat wel een mislukking van de groei ten gevolge hebben. Sommige heesters, die wél bladeren verliezen, zoals Magnolia. Azalea mollis enz. worden eveneens met een kluit ver plantHet grootste deel der gewone bladverliezende heesters en der rozen, vruchtbomen en loofbomen wordt daarentegen met uitgeschudde worlels in de grond gezet. S. L.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3