Telefoondienst doet zijn best EEN MET ALLEN DIE DE VRIJHEID LIEFHEBBEN Nieuwspalet Uncle Sam krijgt zijn zin niet Langs de wegen der kunst Een schrijver die getuigt uit eigen aanschouwing en ervaring GESPREKKEN met Arthur Koestier II Radio-programma TUINKALENDER DISTRIBUTIE-NIEUWS Scheepstijdingen /ÏYMÏI/XVaI Woensdag 7 Januari 1948 3 Vervolgd, gevangen, aan de dood ontsnapt Hij heeft de vrijheid gezocht en er voor gevochten; hij heeft gevaar, smaad en vernedering ondergaan; heeft gezucht in gevangenis en concentratiekampen, maar hij heeft over wonnen. Thans in vrijheid getuigt Koestier van de vrijheid zonder welke het leven niet de moeite waard is, en hij doet dat in tal van sterke, bewogen boeken, die in 23 talen vertaald, door millioenen mensen over de gehele wereld worden gelezen. (Van onze speciale verslaggever) De dag, waarop de omkeer in Koestiers leven kwam was Donder dag 11 Maart 1937. In ziin Dialogue with death, ziin cel-boek, uit de gevangenis van' Sevilla. schreef Uil die dag: ,,Als de gevangenen naar de pa tio worden gebracht en als zii te rugkeren, lopen zii in riien van vier door de gang langs miin eel. Z11 lopen langzaam, met schuifelende stappen: de meesten dragen vilten sloffen of basten sandalen: ik sta voor mün kijkgaatje en volg de stoet met miin ogen. terwijl het ene gezicht na het andere binnen miin gezichtsveld komt. Allen heb ben de gewoonte de naamkaartjes op de celdeuren te prevelen, als zii voorbijgaan. Vaak hoor ik miin naam vijftien, twintig maal achter een spellen: ..Ar-tu-ro-ko-est-ler." Soms leest iemand ook de rest: ,,In-co-mu-r.i-ca-do. O-io" 0-1o be tekent: houdt hem in het oog. Soms, als ik in een boek verdiept ben of zit te peinzen, lijkt het plot seling mompeh van mijn naam uit een koor van geesten te komen. Vanmiddag omstreeks 12 uur. toen zü weer langs kwamen voor een rustpoos, gooide iemand als in een grap een stukje papier in miin cel. Het was een stukie bruin siga rettenpapier in een propje opge rold. Toen ik het openvouwde, las ik de volgende regels: Kameraad, we weten dat ge hier zit en dat ge een vriend van de Spaanse republiek bent. Ge zijt ter dood veroordeeld, maar ze zul len u niet doodschieten. Zij zijn te bang voor de nieuwe koning van Engeland. Ze zullen alleen ons doden, de armen en nederigen. Gisteren hebben ze er weer ze ventien op het kerkhof doodge schoten. In onze afdeling, waar eerst honderd mensen waren, zijn er nu nog maar drie en zeventig. Beste kameraad vreemdeling, wij drieën zijn ook ter dood veroor deeld en ze zullen ons vannacht of morgen doodschieten. Maar gij zult misschien blijven leven en als ge er ooit uit komt moet ge de wereld alles vertellen over hen, die ons doden, omdat wij vrijheid wil len en geen Hitier. De overwinnende troepen van onze regering hebben Toledo ver overd en ze hebben ook Oviedo. Vitoria en Badajoz genomen. En spoedig zullen ze hier zijn en ze zullen ons glorieus door de straten dragen. Verdere brieven zullen op deze volgen. Houd moed. Wij houden van U. Drie republ. militia-mannen. Er kwamen geen verdere brie ven. Later vernam ik. dat twee van deze mannen diezelfde nacht wor den gefusilleerd, de derde, wiens vonnis verzacht was. kreeg 30 iaar dwangarbeid, het Spaanse equi valent voor levenslang. Ik moest die brief van buiten leren. Hii is letter lijk een deel van miin lichaam ge worden. want een half uur nadat ik hem had ontvangen, werd miin cel doorzocht. Ik had geen tiid h°t brief je te verscheuren en moest het dus wel opeten." Invloed van dc middag" „Nacht in Dit incident bracht Koestier tot de overtuiging, dat de martelaren voor de zaak der Spaanse vrilheid geen objecten mochten worden voor expansionnistische Sovjet-doelein den. Te Parijs ging hii een week blad uitgeven, dat zowel anti-fas cistisch als anti-bolsiewistisch was en hij schreef zijn „Nacht in den middag." Van zijn gehele oeuvre ziin thans boeken in drie-en-twintig talen overgebracht. Toen wij bii hem wa ren arriveerde juist een uitgave in Spiegel der wereld V een Hindoestaanse taal die ee- plaatst werd naast exemplaren in het Hebreeuws. Pools. Fins. Noors, etc. etc. Van „Nacht in den mid dag" werden alleen in Frankrijk 400.000 exemplaren verkocht. Koestier zelf meent, dat als de communisten de afgelopen maan den in Frankriik hun zin niet heb ben kunnen doordrijven dit mede te danken is aan de invloed, die van zijn boeken is uitgegaan. Ook in Frankriik werd hem geen rust gegund. Begin October 1939 werd hij als politiek verdachte ge arresteerd. Na een kort verbliif m het Stade Roland werd hii overge bracht naar het kamp der onge wenste vreemdelingen, Vernet. Le den van de Franse communistische partij waren zijn buren. Na een half iaar: vrijgelaten. Weer naar Parijs. Toen kwamen de Duitsers dichterbij Parijs en op nieuw wilde men hem arresteren. Koestier dook onder. Met valse papieren kon hij Limoges bereiken, waar hij aankwam op de dag ''an de wapenstilstand. Een moeilnke situatie: de Gestapo zocht hem en Vichy zocht hem. Met papieren op naam van Albert Dubert. taxi chauffeur uit Bern. meldde hu zich bij het vreemdelingenlegioen, werd naar Marseille gezonden, zag kans als gedemobiliseerde Casablanca te bereiken, om vandaar via Lissabon naar Engeland te gaan. In Engeland wachtte hem op nieuw het kamp. Hii bezat geen papieren en moest de gebruikelijke zes weken-periode van onderzoek doorstaan. Toen dit ook achter de rug was meldde hii zich bii het Britse leger, waar hii in de meest uiteenlopende functies heeft ge diend. als chauffeur op een ambu lance-wagen en als lecturer voor de troepen en later voor de B.B.C. Als journalist in Palestina Een nieuwe periode in ziin leven brak aan, toen hii van December 1944 tot Augustus 1945 als correspondent van de „Times" in Palestina werkte. Daar verza melde hij het materiaal voor zijn boek „Dieven In den nacht" het verhaal van een groep Joodse kolo nisten, van hun strijd tegen Arabi sche aanvallen en Britse onver schilligheid. van de werkwijze der TZ' ORT voor het einde van het vo- rig jaar is er aan de overzijde van de Atlantische oceaan iets ge beurd. waarover wij wel een bericht in de krant hebben gehad, maar waaraan wij nog geen beschouwing hebben kunnen wijden. Wij hebben hier het oog op het feit. dat het parlement van Panama e e n- stemmig de ratificatie van het verdrag betreffende militaire steun punten voor de Verenigde Sta ten in Panama, dat onlangs door vertegenwoordigers van beide lan den werd getekend, heeft gewei gerd, nadat tevoren reeds bericht was, dat er o.a. van de zijde der studenten demonstraties tegen de ondertekening ervan hadden plaats gevonden. Wat was het geval. Tijdens de oorlog hadden de Verenigde Staten van de regering van Panama het recht gekregen om in dit land een aantal militaire bases en vliegvel den aan te leggen of te gebruiken. Dit was in 1942. In 1946 reeds had de Panamese regering in Washing ton laten meedelen, dat haars in ziens de tijd voor ontruiming was gekomen, omdat deze bases in het verdrag van 1942 slechts waren af gestaan tot één jaar na het einde van de oorlog met Japan. Het State Department stelde hier echter te genover, dat het bewuste verdrag de termijn noemde van „tot een jaar na de ondertekening van het vredesverdrag met Japan", zodat de U.S.A. naar de' letter niet tot ontruiming verplicht waren. Waar de regering der Verenigde Staten echter meer prijs stelde op de goede gezindheid van Panama (en op de bases!) dan op de trouw aan de letter, besloot zij met Pa nama onderhandelingen te openen over een nieuw verdrag, waarbij dc veertien voornaamste van die bases opnieuw zouden worden verpacht. Het resultaat was het accoord, waarover wij het hier hebben. Dit verdrag bracht het kleine Panama ongetwijfeld financiële voordelen, maar de publieke opinie en het parlement zagen toch in de aanwezigheid van Amerikaanse mi litairen en vliegtuigen al te zeer een bedreiging voor de zelfstandig heid van hun land. Van linkse zijde werd speciaal naar voren gebracht, dat deze bases voor een oorlog te gen de Sowjetunic moesten dienen. De invloed van deze agitatie van links, in het bijzonder van de com munisten, op de uiteindelijke ver werping van het verdrag door het parlement, zou volgens een bericht van de Engelse gezant in Panama aan de regering te Londen door slaggevend zijn geweest. Eerlijk ge zegd verwondert ons dit wel, want voor zover ons bekend, telt de com munistische partij 500 leden, wat op een bevolkingsgetal van onge veer 600.000 noch absoluut noch re latief belangrijk mag worden ge noemd. Wij vrezen dan ook, dat de Engelse gezant in kwestie rode spoken heeft gezien. DIT doet er overigens voor het ogenblik niet verder toe: de hoofdzaak is, dat het parlement van Panama het verdrag heeft ver worpen. En hoe hebben de V.S. hierop gereageerd Wel op een wijze, welke zowel vele Panamezen als vrijwel alle vijanden van „het dollarkapitalisme" hogelijk zal ver baasd hebben: het State Depart ment heeft n.l. onmiddellijk na dc verwerping... de ontruiming van de bases in kwestie aangekondigd. Uncle Sam respecteert in dit geval dus de soevereiniteit van zijn kleine buurman. Hij doet zelfs meer dan waartoe hij strikt genomen ver plicht zou zijn. immers deze ontrui ming hdudt stilzwijgend in, dat de Verenigde Staten erkennen, dat het verdrag van 1943 inderdaad is af gelopen, wat zii tot dusver niet de den. Intussen moeten wij niet verge ten, dat de eigenlijke zone van het Panamakanaal met dit verdrag niets te maken had. Die is aan de U.S.A. verpacht tegen 400.000 dol lar per jaar en die blijft verpacht. Maar deze zone is naar de mening van de deskundigen niet meer vol doende voor een effectieve verdedi ging van dit zo belangrijke kanaal. Nu kan men er in de Ü.S.A. rede lijkerwijze wel op hopen, dat Pana ma in geval van een nieuw wereld conflict wel onmiddellijk bereid zal zijn te doen, wat het in 1942 heeft gedaan en opnieuw bases zal af staan. Dit zal ook wel een van de redenen zijn, dat Washington zich nu zo uiterst correct gedraagt. Aan dc andere kant echter zal de beslis sing van het Panamese parlement koren op de molen zijn van diege nen in de U.S.A., die met verschil lende argumenten de noodzaak van de aanleg van een nieuwe verbin ding tussen Atlantische en Stille Oceaan betogen, b.v. met een ka naal door Nicaragua, verzetsgroepen, van het fanatisme der jonge verzetsstrijders en hun toen nog hopeloos lijkend streven. Een album met foto's laat ons de groei van de kolonie rondom de Toren van Ezra zien. Koestier ver telt van de onstuimige arbeids kracht der pioniers, van de presta ties die zjj op één dag. in één nacht verrichten. We zien hem mec-wer- ken, mee-zwoegen om een groep bannelingen een eigen huis. een stukje eigen vaderland te ver schaffen. „Dieven in den nacht" herleeft voor ons. in de schapenstal in Wales, in het schemerige hoekie bh de haard. Koestier is één ge worden met de voor hun vrijheid strijdende Joden, zoals hij één is geworden met allen, die de vrijheid liefhebben en hun leven veil hebben voor de strijd tegen de tyrannie. Daarom hebben wij het verhaal verteld van Koestiers leven, omdat hij een schrijver is. die iets te zeg gen heeft en het zeggen kan uit eigen ervaring, uit eigen aanschou wing, omdat hij heeft geworsteld, als zovelen. om het inzicht te ver werven. dat het leven alleen waard is geleefd te worden, als het in vrijheid geschieden kan. Van dat ideaal getuigen zijn boeken: ziin jongste boek. dat juist voltooid is als wjj hem bezoeken, wil trachten dat vrijheidsstreven ethisch en psychologisch te funderen. Een man als Koestier, wiens boeken stellig grote invloed hebben op het denken van millioenen. heeft uiteraard zijn. op kennis, studie, aanschouwing en doordenken ge gronde mening over verschillende actuele problemen van onze tijd. Zii zijn waard gekend te worden: in een volgend artikel zullen we er van vertellen. (Nadruk verboden) Rauter's verdediger aangewezen De verdediging van Rauter, die half Februari voor het Haagse Bij zonder Gerechtshof terecht staat, is opgedragen aan mr. K. van Ryckevorssel te 's Gravenhage. Hedenavond HILVERSUM I: 19.Nws, weer; 19.15 Gram.muz.: 19.30 Actueel ge luid: 19.45 Reg. uitz; 20.— Nws; 20.15 Studio steravond; 21.30 De Vaart der Volken: 21.50 Met band en plaat voor U paraat: 22.30 Nws; 22.45 Overdenk.; 23.Pianorec.; 23.30 Pop. avondklanken. HILVERSUM II: 19.— Klokje van 7 uur: 19 05 Tom Poes: 19.15 Piano: 19.30 Volksmuziekschool; 20.Wat wil het comité Burgerrecht? 20 15 Abonnementsconcert: 21.30—21.50 Luisterspel: De Spion;22.30 Negro Spirituals: 22.45 Causerie: Recht vaardige woningverdeling en doel matige volkswoningbouw; 23 Nws 23.15 Danscocktail. Morgen HILVERSUM I: 7— Nws; 7.15 Gymn.; 7.30 Gebed; 7.45 Grmuz.; 8— Nws; 8.15 Pluk de dag; 9.— Piano; 9.30 Mis van Brückner; 10.15 Uit het boek der Boeken; 10.40 Pa- rijse en Weense operetteklanken; 11— Zonnebloem: 11.35 Als de ziele luistert; 11.45 Orgel; 12Angelus; 1203 Zang en piano; 12.30 Weer; 12.33 Lunchconc.; 12.55 Zonnewijzer; 13— Nws; 13.15 Welk boek?: 13.20 Lunchconc; 1335 Musique de la Garde Républicaine; 13.50 Van man tot man: 14.Uit Nederlands Glo rietijdperk: 14.30 Mikrokosmos; 15. Elck v/at v/ils; 17— Na schooltijd; 17.15 Gr.pl 17.45 Wat het buiten land leest; 18.Cantus populorum: 18 15 Gr.pl.: 18.30 Reg. uitz. HILVERSUM II: 7— Nws; 7.15 Dansork.; 8— Nws; 8.18 Operapro gramma; 8.50 Voor de huisvrouw; 9 Philharm. strijkkwartet; 9.30 Waterst: 9.35 Londens Philh ork.; 10.Morgenwijding; 10.20 Gr.pl.; 10.30 Voor de vrouw; 1045 Johan Otten, piano; 11.10 Voordr Sprook je van de witte Erika; 1125 Orgel; 12.— Pierre Palla, orgel; 12.30 Sport; 12.35 Skymasters; 13 Nws; 13.15 Avroleans; 13.45 Gr.muz.; 14. Kookkunst; 14.20 Tsjechisch Philh. orkest; 15.Ons volk en zijn dich ters; 15.20 Filmmelodieën: 16.Be kende ouvertures; 16.30 Tussen 12 en 16; 17.Cello en piano; 17 20 Wij en de muziek; 13.Nws; 18.35 Ramblers. Koperworm. officieel ritnaald ge naamd, is de gele larve van de kmp- tor. Ze kan het drie vier jaren in de grond uithouden en veroorzaakt door haar vraatzucht grote schade aan de wortelen der tuingewassen. Men pleegt haar te bestrijden door vroeg in het voorjaar aardappelen ondiep als lok middel in de grond te graven. Om de aardappelen te kunnen terugvinden, worden deze dan aan een stokje of ijzerdraadje gestoken, dat boven de grond uitsteekt. Geregeld worden dc aardappels gecontróleerd en de daarbij aanwezige ritnaalden verzameld en gedood. S. L. EEN BRUG IN EEN BRUG. Om te voorkomen, dat door het uitvallen van de Schipbrug bij Hedcl in geval van ijsgang het verkeer met de Zuidelijke provincies grote stagnatie zou ondervinden, wordt met spoed in de in aanbouw zijnde vaste brug een Baileybrug gemonteerd. Deze komt een meter boven het wegdek van de verkeersbrug te liggen, zodat de werk zaamheden aan de vaste verbinding geen vertraging zullen ondervinden. VOOR DE LONDENSE TATE Gallery verdringen zich lange files om de schilderijen-tentoonstelling van van Gogh te zien. Reeds 80.000 bezoekers werden ge noteerd en de belangstelling Zondag j.l. was van die aard, dat de Lon- dense dagbladen er artikelen aan wijden. De „Daily Graphic" wijst er op dat, wanneer de tentoonstelling op 14 Januari sluit, er zeker 100.000 men sen geweest zullen zijn, die zich an ders voor rport en bioscoop interes seren Dit komt omdat een schilderij van van Gogh een uitwerking op ons heeft als een zonnebad, Zijn kleuren zijn warm en de manier waarop hij schildert, herinnert aan een ander klimaat. ELISABETH BARBIER HEEFT voor haar roman „Les gens de Mo- gador" de „Renouveau Franqais- prijs gekregen, die in 1947 door de Vereniging van Franse schrijvers werd ingesteld. De jury stond onder voorzitterschap van Georges Duha- mel. DE NEW YORKSE PREMIèRE van Jan de Hartog's „Schipper naast God" heeft gunstige critieken in de pers gekregen. De Herald Tribune noemt het werk „een stuk van be langrijk formaat." FILIPPO DE GÏUDICE. „TOP- producer" van de Britse filmmag naat Arthur Rank is op weg naar New York om te onderhandelen over een plan voor het uitwisselen van Britse en Amerikaanse films, waarbij voor iedere nieuwe Ameri kaanse film. die in Engeland ver toond wordt, een Britse in de V.S. moet worden gedraaid. Het dollar probleem zou hierbij niet ter spra ke komen, daar Engeland en de V.S. elk 75 van de op deze wijze verkregen winst zouden incasseren. DE NED. BACHVERENIGING verzorgt dit jaar uitvoeringen van de Mattheuspassion op Goede Vrijdag 26 Maart en Zaterdagmiddag 27 Maart, beide malen in de Grote Kerk te Naarden. Op Vrijdagavond 5 Maart wordt daar de generale repe titie van de Johannespassion gehou den. waarvan op Zaterdagmiddag 6 Maart de officiële uitvoering wordt gegeven. IN ST. TRUIDEN (BELGIë) IS een dezer dagen een tentoonstelling geopend van Ned.-Limburgse schil derijen. Gouverneur Verwilghen be toogde dat de culturele toenadering tussen Nederland en België, in 't bizonder tussen de beide Limbur- gen, steeds nauwer wordt. DE CENTRALE ERERAAD VOOR de Kunst heeft in hoger beroep en kele uitspraken gedaan tegen toneel spelers: J. A. v. Erp in 's Hertogen bosch, die in oorlogstijd van het amateurtoneel overging naar het be roepstoneel en optrad bij het Noord- Holl. Toneel is uitgesloten tot 5 Mei 1948. Dezelfde straf geldt tegen J H, Hageboud. De houding van de hoor- speler J. J P Lemaire te Hilver sum. werd door de Ereraad afge keurd. Onafgebroken stroom van aanvragen; grote schaarste aan materiaal Per maand 200 nieuwe aansluitingen In het Utrechtse telefoonais- trict zijn veel meer aansluitingen dan voor de oorlog. Hoewel iedere maand rond 200 nieuwe aanslui tingen tot stand komen groeit het aantal wachtenden van dag tot dag. De oorzaak van deze toene*- mende achterstand moet gezocht worden in de onafgebroken stroom van aanvragen en de schaarste aan alle mogelijke soorten van materiaal. De gemiddelde wacht tijd voor de aanvragers is twee jaar. Deze korte samenvatting tekent de moeilijkheden die Ir. U g e s, directeur van het Utrechtse tele foondistrict, ons schetste. Op 31 Juli 1946 waren 25.440 abonné's aange sloten. op 30 November 1947 27.496; een toeneming dus van 2056. Het aantal nieuwe aanvragen bedroeg (Ingezonden mededeling) op d« pijnlijk® plok. beilrljdt GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. Ir. H. J. Ugps, hoofd van het tele foondistrict Utrecht. 4126. gereed kwamen 3421 aanslui tingen. De achterstand groeide dus met 705. n.l. van 4165 tot 4870... De aandachtige, lezer zal een groot verschil opmerken tussen de totale toeneming. 2056 en 't aantal gereed gekomen aansluitingen. 3121 i'ïctf verschil zit 'm daarin, dat 1365 aangeslotenen hun abonne ment opzegden, met de vrij geko men toestellen konden wij dus nieu we aanvragers blij maken." vertel de ir. Uges. Het materiaal Het verkrijgen van het nodige materiaal is één van zijn grootste zorgen. Er is vooral een nijpend tekort aan grondkabel voor huls- aansluitingen, ook loodkabel Is schaars. Tot onze verrassing ver klapte ir. Uges. dat het tekort aan toestellen niet het zwaarste pro bleem is. „Hoe verklaart U het verschijn sel. dat er thans zo veel meer aan sluitingen ziin dan voor de oorlog en dat toch het aantal aanvragen steeds toeneemt?" „Ik zie het zo: het economisch verkeer is veel moeilijker dan vroe ger. Voor de oorlog behoefden de winkeliers zich weinig met fabri kant of grossier in verbinding te stellen, de handelsreizigers bezoch ten hen zo vaak det zij regelmatig contact hadden. En dan. koopwaar was er genoeg! Bij de huidige goe deren-schaarste moet de winkelier. wil hij enigszins aan zijn trekken komen, ziin leveranciers veel vaker opbellen. Verder ziin er verscheide ne nieuwe regerings-instanties. die telefoon nodig hebben. Merkwaar dig is ook. dat veel particulieren telefoon aanvragen. Hier liiken mii psychologische factoren in het spel te zijn: hoe schaarser sommige ar tikelen zijn des te groter is de vraag, ook al heeft men ze niet nodig. Hoe was het met de haver mout. tpen die op de bon was: nie mand liet zijn bonnen verlopen- Sommige huismoeders hadden een voorraad...! Telefoon is een bijzon dere attractie geworden, iulst door zjjn betrekkelijke schaarste. Overbelasting Voorlopig kunnen we echter onmogelijk alle aanvragers te vreden stellen. Buiten de ma teriaal-schaarste ziin er nog en kele factoren, die remmend werken: de centrales raken overbelast, verder kan het ka belnet „vol" zijn. Op iedere ka bel kunnen we slechts een be- benerkt aantal aansluitingen hebben. Nu kunnen, we de z.g. ringkabels wel nieuwe „voeding" geven, maar dat kost veel ma teriaal en tijd. Ondanks de tegenwerkende om standigheden en het relatieve ge brek aan personeel durf ik te zeg gen, dat wij gedaan hebben wat wil konden!" „Moeten de aanvragers ln volg orde wachten tot zjj aan de beurt zijn?" „Niet allen! Iedere aanvrage wordt ter dege op zijn urgentie on derzocht en dienovereenkomstig in gedeeld. Het zou toch onverant woord ziin een dokter even lang op aansluiting te laten wachten als een mevrouw, die haar boodschap pen telefonisch wil bestellen. Ook ziekenhuizen, bedrijven, die het al gemeen belang dienen en nog en kele groepen hebben voorrang. De mate van voorrang wordt door de urgentieklasse bepaald, waarin de aanvrager is ingedeeld. De verhuizingen binnen de ge meente voeren wjj meestal zo snel mogelijk uit. ook de interlocale ko men in een hogere urgentiegroep. U zou het zo kunnen zien: deze ver huizers zijn reeds „klant" en wil geven hen. indien mogelijk, 100% service. Ik verzeker u. dat de afde ling, die tot speciale taak heeft de>. urgentie van iedere aanvrage te bepalen, een uiterst moeilijke en verantwoordelijke taak heeft. De mensen, die daar werken, zijn zeer betrouwbaar. Dat moet wel. anders dreigt gevaar voor corruptie. Het ontmoet geen bezwaar, dat men telefoon aanvraagt, ook al heeft men haar niet strikt nodig, maar dergelijke aanvragers dienen er wel op bedacht te zijn. dat aansluiting nog jaren kan duren. Soms komen mensen bij mij. die zeggen: „Meneer Uges. wij willlen graag telefoon, wü hebben een toe stel en alle materiaal, dat U nodig hebt." Dat moeten zii natuurlijk zwart hebben gekocht. Wjj gaan op dergelijke „aanbiedingen" nooit in. Deze lieden bereiken hiermede geen enkel voordeel; ze komen normaal, als elke andere abonné onderaan op de wachtlijst!" Aanpassing aan de algehele schaarste, niet mopperen aver lang wachten, dankbaar zijn voor wat de telefoondienst na de bevrijding reeds voor ons gedaan heeft: dat zijn de lessen, die wij gepuurd heb ben uit het gesprek met ir. Uges. eens, hard nu en één van de mannen maakte „Zo, wie dan wel?" reeds een beweging om de deur te openen, toen „Een kleine man met een grote snor. wiens zij plotseling angstbeelden kreeg, zoals Fridolin foto tweemaal achtereen in de advertentiepagina die gruwelijk afgeschilderd had en zij wierp zich van de courant stond. En die advertentie had nu in de kamer, gevolgd door de ijverige man- U geplaatst!" nen. „Bliksem," zei Peter. „Spoor ga de kamer uit. „Ik ben het", riep jufrouw Spoor als veront- Ga over ie zonden na'denken en haal de andere schuldiging. En toen zagen zij Peter. Eerst zijn Nefretete." benen, over een stoel uitgespreid en daarna zijn „Waar. mijnheer?" zei juffrouw Spoor be slaapt nog; kan niet gestoord worden," en lichaam, op een andere stoel, tegen de eerste deesd, zich omkerend om weg te gaan, de deur werd dichtgedaan. aangeschoven. Het was een compleet mens en „Uit het Egyptisch museum te Caïro. Maar „Hé, wacht even," riep de man, die gesproken het scheen te leven ook. want het kwam lang- pas op de bewakers; die zijn nogal precies met had en hij zette zijn voet tussen de deur en de zaam in beweging, stapels boeken opzij duwend die dingen." drempel, ,,'t Is zeer belangrijk. Wij zijn van de cn een lege fles rollend in beweging bren- Juffrouw Spoor droop af en de drie mannen politie!" gend. nestelden zich in Peters nabijheid, gespannen op Juffrouw Spoor was echter niet te vermur- Peter richtte zich op en keek zijn bezoekers wat hij te vertellen had. wen. verdwaasd aan. Toen bleven zijn ogen op juf- „Het lijk werd gevonden op een paar hon- „Als ik het niet wil, komt jullie commissaris frouw Spoor rusten en er kwam eensklaps leven derd meter van dit huis," moedigde een van ingezonden mededeling BETREFFENDE UW KEUZE-BROODBON WAT KUNT U DAAROP KRIJGEN? o.a. 300 gram biscuits, of 400 gram koekjes of 560 gram ontbijtkoek. WAT KUNT U NOG MEER DOEN? U kunt uw keuze-bon in drie delen splitsen. Op 1 deel kunt U verkregen: 100 gram biscuits, of 133 gram vanillekoekjes, of 4 eierkoeken, of 5 bruintjes. Op 2 delen: 1 ontbijtkoek van 370 gram. Wanneer U één of slechts twee delen van uw bon wilt besteden, ontvangt U voor het restant een WISSELBON, welke U het recht geeft, nog eens verso biscuits, ontbijt koek, koekjes e.d. te kopen. WELK VOORDEEL HEBT U DUS Dat U, door uw bon bij C. Jamin te besteden, steeds vers bakwerk hebt. Met Kerstmis waren wjj to taal uitverkocht, zodat wjj thans beginnen met VERSE VOORRAAD! ANNENKERK, R'dam—Sydney, pass. 6 Jan. Gibraltar; KOTA BA- ROE. verm. 13 Jan. van Batavia n R'dam: LIEVE VROUWEKERK. 4 Jan. van Aden te Bahrein; LISSE- KERK, 6 Jan. van Colombo te Ma dras; ADINDA. 3 Jan. van Singa pore naar Pladjoe; BLIJDENDIJK, 1 Jan. van Norfolk te New York; BOISSEVAIN, 4 Jan. van Durban n. Port Elisabeth; GROOTE BEEIL JavaA'dam. 6 Jan. te Port Said; GROOTE KERK, R'dam—Sydney, 7 Jan. te Fremantle verw.; JOH. VAN OLDENBARNEVELT. A'dam Batavia, pass. 6 Jan Singapore; KAMERLINGH ONNES'. 7 Jan. van Semarang te Soerabaya; KOTA IN- TEN, 7 Jan. van Soerabaya te Ma kassar; LIMBURG, 7 Jan. van Se attle te Portland; MAITENA, (zelf- stomende hopper). R'damDakar, 6 Jan. te Brest; NIEUW HOLLAND, JavaA'dam. pass. 6 Jan. Kaap Fi- nisterre; RIDDERKERK, 6 Jan. van Shanghai te R'dam; SLOTERDIJK, 6 Jan. van Batavia n. Rotterdam; STRAAT MALAKKA. 4 Jan. van Cebu naar San-Francisco; TALISSE, 3 Jan. van New York n. R'dam; VEENDAM. 6 Jan. van New York n R'dam; ZUIDERKRUIS, R'dam Java, pass. 6 Jan Dondrahead; AK- KAID, R'dam—Zuid-Amerika. pass. 5 Jan. Madeira; DORDRECHT, 2 Jan. van Abadan n. Land's End; MUIDERKERK. 5 Jan. van Aden te Karachi; NOORDWIJK. Huelva— A'dam, pass 5 Jan. Wight; STAD ARNHEM. 5 Jan. van Bona n. Rot terdam; HELDER, San Antonio A'dam, 6 Jan. te Balboa; KOTA AGOENG. 6 Jan van Macassar te Soerabaya; VOLENDAM, Java R'dam, werd 6 Jan. te Aden verw. «8t Dinsdagavond sommeerden twee gemaskerde inbrekers in Til burg de boekhouder van de Noord brabantse Christelijke Boerenbond de kluis te openen. De man, die zich door gewapende onverlaten be dreigd zag, voldeed aan het bevel. •De rovers verdwenen met 1400 gul den. 4» Het telegraafverkeer Ne- derland-Palestina ondervindt grote vertraging. 4» Vijftien bouwarbei ders, die werkzaam zijn op de stoommeelfabriek „Holland" in Am sterdam, zijn Dinsdagmiddag in sta king gegaan. 4» Nederland zal met een collectieve inzending op de Pa- rijse jaarbeurs (1 tot 27 Mei) ver tegenwoordigd zijn. Deze deelne ming geschiedt in het kader van de „Benelux"-gedachte. 4^ Nog deze maand zal een Nederlandse good- will-commissie naar Ethiopië ver trekken, met het doel afzetmoge lijkheden voor Nederlandse produc ten te onderzoeken. De K.L.M. stelt voor de leden een speciaal vliegtuig ter beschikking. Het Nederland se motorschip „Truffel", dat voor de kust in moeilijkheden verkeer de, is de haven van Vlissingen bin nengesleept. er nog niet in. Weg met die voet; allee! Anders in hem. vermorzel ik hem!' „Lelijke, afschuwelijke Spoor!" riep hij blijk- ,,'t-Is voor een moord!" riep de ander nu, zijn baar goed wakker nu. „Hoe kwam Nefretete laatste kans waarnemend. Juffrouw Spoor slikte beneden bij die nieuwe juffrouw?" een schreeuw in. Binnen vijf minuten had zij tweemaal het woord moord gehoord. ,,'t Is toch niet....", stamelde zij. „Hij is toch niet „Aha", riep één van de mannen nu. „Aha, jij weet er meer van." En juffrouw Spoor was overrompeld. Zij kwa men binnen. Maar toen herkende zij de laatste bezoeker. „U heb il$ meer gezien", herstelde zij zich. „Dat gezicht ken ik. U hebt hier die middag op mijnheer Munniks kamer zitten wachten. Wat doet U hier?" En moed vattend, riep zij de drie mannen bijeen en snauwde: „Nu eerst jullie legitimaties. Anders geen stap verder". Gewillig werden penningen -getoond en mopperend ging juffrouw Spoor de mannen voor naar Peters kamer. Zij klopte. Geen antwoord. Zij klopte nog „Jaja.... mijnheer", stotterde de goede getrouwe. „Ik dacht ,,Ha, daar heb je het weer! Denken, denken. Alle ongelukken komen van denken. Altijd is het: „Ik dacht, ik dacht Toen kuchte een van de mannen. Verstoord keek Peter op. „Wat doet U hier?" „Politie, mijnheer Munnik." Peter zag nu ook een bekend gezicht. „Cressiks!". riep hij. „U alwéér hier? Wat ls er nü weer?" het onbekende tweetal aan „Op een zolderschuit met kolen," werd hij aan gevuld. Peter keek de sprekers verbaasd aan. Toen zei hij: „Mijnheer Cressiks. Uw aanwezigheid hier waarboret me de goede bedoelingen van Uw metgezellen. Denkt U. dat ik hem vermoord heb?" Cressiks gaf hierop geen antwoord, stelde eerst correct de beide rechercheurs voor als de heren Spek en Lever en vertelde toen. dat hij van het ogenblik, dat hem de advertentie onder de ogen was gebracht, getracht had om met de steller daarvan in aanraking te komen. Cres siks was er tenslotte achter gekomen door de De heer Cressiks van de Inlichtingendienst plaatselijke recherche in te schakelen, doch kwam naar voren en schudde Peter plechtstatig werd des ochtends om half zeven reeds uit zijn de hand. bed gehaald, omdat de man-van-de'-advertentie ..Een ernstige kwestie, ditmaal, mijnheer Mun- vermoord was aangetroffen door een surveil- nik. Er is een man vermoord." lerende agent. De recherche had de dode onmid- .Verbaast me niets." meende Peter. dellijk herkend aan de foto en zo was men nu „Ja. maar een man, waarin U veel belang- hier om opheldering gekomen, stelling toonde." (Wordt vervolgd) EEN VURIGE DIEF IN NOORD SCHARWOU De bekende fabriek van zuurkool en conserven der firma Peter Verburg te Noord-Scharwoude, is beveiligd tegen inbraak door de bekende Alarma '33 installatie. Toen nu, enkele nachten geleden, plotseling de Alarma-sirenen het slapend stadje opschrikten en eigenaar, politie en omwonenden toesnelden om de dief te pakken, bleek er tot ieders verbazing geen dief te zyn Er was brand! Door de hitte was een der ge voelige signaaldraden van de Alarma '33 installatie doorge- smolten, zodat het alarm in wer king trad. Daardoor kon thans nog tijdig geblust worden, waar bij groot verlies voorkomen werd. Vraagt inlichtingen over: onfeilbare Inbraak-beveiliging O.Z. Voorburgwal 161, Amsterdam Telefoon 34076, 30935

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3