DAGBLAD VOOR AMERSFOORT Felle strijd tussen een jeep en pantserwagens Ontvoering in Amerikaanse stijl te Rotterdam Vliegende storm teisterde Nederlandse kust Marshall: Het plan volledig of helemaal niet Premier van Oost-Indonesië naar Djogja uitgenodigd Twee daders door recherche gepakt Rijke tabakshandelaar moest leven voor hoog losgeld kopen Mishandeld en beroofd Donkere sigaren op komst Weest op Uw hoede! Nieuwste opsporingsmiddelen tegen moderne smokkelmethodes Voorgeschiedenis Sjarifoeddin naar Sjahrir Duits bestuur voor Bizonië Vrijdag 9 Januari 1943 Achtste jaargang No. 914 Opgericht door de Stichting „Het Parool" - Giro 510330. Bank: Rotterdarasche Bank. Postbus 9 Abonnements prijs 31 cent p. w. of 4.p. kw. Losse nummers 10 cent Uitgave: N.V. De Nieuwe Pers Redactie en Administratie: Snouckaertlaau Amersfoort. Telefoon redactie 4291. Telefoon administratie 6235. Directeur-Hoofdredacteur: TJ. DE BOORDE R. Ontvoering van gefortuneerde mensen met de bedoeling hen tegen een hoog losgeld weer in vryheld te stellen, kwam tot nu toe heel zelden voor in Nederland. By het lezen van het bericht, dat rylte Chinezen aan boord van s.s Van Heutz ontvoerd waren met de op/.et hen geld af te persen, dacht de kalme Hollander: /o iets is alleen in China of Amerika mogelijk maar na hetgeen zich Maandagavond in Rotterdam heeft afgespeeld, zal hij tot andere gedachten komen. Op deze avond werd een tabakshan delaar uit Kralingen door enkele mannen ontvoerd. Slechts door een gelukkig toeval en dank zij kordaat optreden van een rechercheur is voorkomen, dat de daders hun slachtoffer een enorm bedrag als losgel^ hebben afgezet en hem misschien ook nog van het leven beroofden. van hen een taxi besteld, waarop het Jrietal naar de woning van de heer X -eed. Na arrestatie van twee daders heeft de Rotterdamse recherche onder leiding van commissaris K. C. de Pous, de ontvoering en wat daarop volgde aldus kunnen re construeren. Maandagavond omstreeks 6 uur belden twee mannen aan de woning van de 71-jarige handelaar, die juist was thuisgekomen. De mannen vroegen de huishoudster, die open deed of zij de heer des huizes even konden spreken. Zij vertelden, dat zij van de P.R.A. waren en de ta bakshandelaar nodig hadden om in een zaak een getuigenis af te leg gen. Laatstgenoemde liet zich over reden en stapte met beide mannen in een luxe Amerikaanse auto, die voor de deur wachtte. In de auto kwam de tabakshan delaar, die wij meneer X. zullen noemen, tot de ontdekking dat hij Ir, handen was gevallen van een paar brutale oplichters. ZLi sloegen hem tot bloedens toe in het gelaat en blinddoekten hem. In snelle vaart reden de mannen met hun slachtoffer naar een wo ning in het noorden van de stad. Een van hen had de sleutels van het huis. Zij droegen de heer X. naar bin nen en brachten hem in de kelder Hier werd hij op een hoop oude rommel neergelegd en aan handen en voeten geboeid. Om dc lospriis In de kelder werd de blinddoek afgedaan, waarna de heer X, onder bedreiging van zijn leven, door de nu gemaskerde mannen gedwongen werd twee brieven te schrijven. Een aan zijn procuratiehouder in Hillegersberg, waarbij aan deze opdracht werd gegeven een enorm bedrag ter beschikking te stellen. De tweede brief aan hetzelfde adres hield een dringend verzoek in, de politie geheel buiten de affaire te houden. De brieven werden door een der beide mannen bij de procu ratiehouder in de bus gedaan. Te ruggekeerd in de kelder werden de voorbereidingen voor de nacht getroffen en de verschillende taken onder de mannen verdeeld. Een man werd uitgestuurd een electri- sche kachel halen, daar het koud was in de kelder. Inmiddels hadden de bewoners van het huis koffie verstrekt. Zij, een kellner en zijn vrouw, wisten niet wat zich in de kelder afspeelde. De kellner had de kelder van zijn woning enige weken tevoren verhuurd aan een der mannen, die voorgaf deze ruimte nodig te hebben als opslag plaats voor een partij smokkelwaar. Op de bewuste Maandagavond meende de kellner, dat zijn onder huurder voor dpt doel gekomen was en wilde de mannen niet sto ren. In de tijd, dat een van de man nen een electrisch kacheltje ging halen, overlegden de twee in de kelder, hoe zij de derde man er buiten konden houc'.en. Zij stelden de heer X voor zijn leve.- te spa ren en hem in vrijheid te stellen, mits hij beloofde een bepaalde som (minder dan het gevraagde los geld) aan hen uit te beMen. De heer X ./as echter inmiddels al be roofd van al het geld en de siera den aie hij bij zich had. Nu werd afgesproke. i, dat hij hun aan zijn woning een handgeld zou geven, waarna het overige bedrag de vol gende dag gedeponeerd zou moeten worden. De heer X ging op 'et voorstel in, waarna hij door de beide man nen mee naar buiten werd geno men In een café werd door een „STALIN DOOD? ONZIN!" Geruchten dat Stalin zou zijn ge storven doken gisteren op in Zwit serse bladen van verschillende rich tingen. „Der Bund" wist zelfs te berichten dat de dood van Stalin „het gesprek van de dag" was on der de bevolking van Moskou. Ook in Ankara en Istanboel deden dezelf de geruchten de ronde, maar later op de dag heeft de Russische am bassade te Londen dó berichten over Stalins dood als „onzin" ge- qualificeerd. De geruchten is voedsel gegeven door het bezoek van prof. Berven, de Zweedse kankerspecialist, aan Moskou en door de bewering van een Braziliaans diplomaat, dat Sta lin op krukken liep. Prof. Berven zelf. in Moskou geïnterviewd, heeft echter geweigerd over zijn geval iets los te laten. Wel sprak hy over enkele hoogst interessante geval len die hy in Moskou had gezien hij zei te zijn uitgenodigd door het Moskouse instituut voor kanker onderzoek doch over de toestand van Stalin rept het bericht niet. Rechercheur had geluk De fi.mihe van de heer X ver keerde intussei. in grote ongerust heid over zijn spoorlos verdwij nen. Bii navraag bij de PRA wist men niet van zijn komst. De zcon van dë heer X en de schounvadei van eerstgenoemde gingen op onderzoek uit en kwa men tenslotte op het hoofdbureau, waai zij verslag uitbrachten aan commissaris De Pouj. Een recher cheur werd naar de wo.iing van X gestuuiom het signalement van de daders van dc huishoudster te veten te komen. Terwijl hij met de ondervraging in de woning bezig was w-»rd er gebeld. Het was in middels middernacht geworden. Wie schetst de vreugde van de zeer verontruste huisgenoten van de heer X, toen zü hem in levende lijve, weliswaar bloedend en in zeer overspannen toestand, weer terug zagen! Be heer X /verlangde van zijn vrouw onmiddellijk geld en deed een kort verslag van wat hem was overkomen. Toen hij merkte, dat er een politieman in dc kamer was, wilde hij dat deze z'ch er buiten zou houder Deze volgd-i hem ech ter de gang in, toen de heer X zich met het gejd naar builen wilde be geven. Daar zag dc rechercheur half verscholen in een bosje, een man staan. Hij verraste deze met zijn pistool en dwong hem de handen op ie steken. De man werd in de woning gebracht. Zijn kameraad bad zich inmiddels met de taxi uit de voeten gemaakt. Bekentenis Op het hoofdbureau werd de man verhoord. Het bleek een 33- jarige meubelmaker te zijn, een oude bekende van de politie. Zijn aandeel aan de ontvoering bekende hij. Daarop begaven commissaris De Pous en inspecteur Ardon, teza men met de verdachte, zich op weg om de andere daders te arresteren. In de woning in het Noorden bleek de kelder leeg te zijn. In de vroege ochtend van Dinsdag gelukte het evenwel een tweede dader, een 49- jarige kaashandelaar in zijn pak huis in het Westen aan te houden. Hij was behalve een oude beken de van de politie, tevens ontslagen politiek delinquent. Gebleken is dat het ontvoeringsplan tot in de fi nesses was voorbereid door de bei de arrestanten. Zij maakten een zeer scherpzinnige indruk, doch wa ren blijkbaar niet Amerikaans- hard genoeg om hun daad tot het einde te volvoeren. De daders zullen vervolgd wor den wegens diefstal met geweldple ging, en wederrechtelijke vrijheids beroving, waarop 7 jaar en 6 maan den gevangenisstraf staat. Tot 1 Febr. minder keus in tabak en cigaretten In een gisteren Ln de Beurs ge houden bestuurs\ergadcring van de vakgroep detailhandel in tabak en tabaksfabrikaten, afd. Rotterdam, werd meegedeeld, dat er tydelyk minder sigaren aan de markt zul len komen, tengevolge van een te grote productie in de maanden Oc tober t.m. December. Binnenkort zal bo\endien een gedeelte van de sigaren voorzien worden van een donkerkleurig dekblad (zgn. seed- leaf). Het gevolg van een en ander zal zijn, dat het publiek tijdelijk min der sigaren bij zijn bonnen zal ont vangen. Zoals bekend, worden van 1 Fe bruari af. de prijzen van shag en cigaretten verk.agd. De nieuwe shag-orijzen zijn: 62. 56, 50H, 39 enz. Die van cigaretten: 72, 60, 48 en circa 42 cents per pakje. De grote kerftabakfabrieken le veren thans slechts in beperkte mate het Januari-ciuotum af aan de detailhandel. De kleinere fabrieken van minder gevraagde merken krij gen hierdoor de gelegenheid hun onverkochte voorraden te spuien. Het gevolg hiervan zal zijn, dat het publiek tot 1 Februari minder keus, zal hebben 'in de winkels. Men dient er dus rekening mee te houden, dat men genoegen moer nemen met wat de winkelier op dat moment in voorraad heeft. Van Heutz" kiest zee met lijfwacht De „Van Heutz" van de K.P.M., die op zijn laatste reis door Chi nese zeerovers, die zeven Chinese passagiers kidnapten, werd geplun derd, is vandaag uit Singapore ver trokken met bewapende manschap pen aan boord. Nederlandse verliezen op 7 -Ja nuari: vier gesneuvelden, vijf ge wonden. TRIEST IS DE AANBLIK van de landerijen, die door het water werden overstroomd. En niet al' leen 'bij Roermond, zoals deze foto toont Einde aan smókkeloorlog in 't Brabantse land Tal van schepen in grote moeilijkheden' ningse haven onder volle stoom, doch hoewel de situatie enkele malen critiek werd geacht hoef de gelukkig niet in te grijpen. De naam van het schip is nog niet be kend, eerst dacht men aan de „Os- tade", later aan de Orpheus". In een telefonisch onderhoud verklaarde de kapitein van dit schip, dat hij in geen geval in moeilijkheden had verkeerd. Op 't kantje af „Een blok zee" noemde een scbippcr gisteren het kolkende, schuimende water, dat opgezweept door een vliegende storm de Ne derlandse kust teisterde. Grote- eu kleine schepen raakten in moeilijk heden en langs de kust stonden de mannen van de reddingsdienst klaar om in tc grijpen, paraat na het sein: „Wcest op Uw hoede!" Voor de Sclieveningse haven wierp de storm een schip van de KNSM in de branding. Urenlang draaide het om twee uitgeworpen vooran- kp$s, urenlang vreesden de honder den belangstellenden op de boule vard hel ergste. Maar omstreeks half drie meen de men, dat de kapitein er in was geslaagd vrij te komen en uit de kust te stomen. Dc reddingsboot „Arthur" wachtte in de Scheve- IN BANDOENG brengen de Neder- landse militairen een groot deel van hun verlof door in „Dc Rustende Strijder", een vrolijk verlofcentrum. De wandschilderijen werden door een der soldaten vervaardigd. Europa is reeds aan het werk om zichzelf te helpen In een krachtige rede ter ondersteuning van Trumans boodschap aan het Congres heeft Marshall gisteren volledige aanvaarding van het hulp-plan verlangd. „De verplichtingen die voortvloeien uit het economische herstelprogramma zult gij ten volle moeten aanvaar den, of begin er niet aan", waren zijn laatste woorden. Het herstel van Europa zal ong milliarden kosten, aldus Marshall; wy leggen de Amerikaanse belastingbetaler een-zware last op. Van daag zal hij offers moeten brengen, maar morgen zal hij zich kun nen verheugen over de successen van zijn vredebrengend werk. Marshall deed een beroep op de Congres-commissies om vooral geen politieke voorwaarden aan de hulp te verbinden. Hij geloofde niet in het gevaar dat de Europese landen door het plan-Marshall de Verenigde Staten permanent als hun pleegvader zul len beschouwen. Hp^ tegendeel is waar. Zij slaan reeds de handen in een en doen gecombineerde, intelli gente en agressieve pogingen om zichzelf te helnen. Wjj hebben te doen met zieke naties. Een ziek man moet eerst weer op de been worden geholpen voor hii veel voor zichzelf kan doen. Wat West-Euro pa betreft hopen wy. dat dit onge veer vijftien maanden in beslag zal nemen. Reeds het idee alleen al van het program is een geweldige sti mulans geweest. Wij onderschatten de trots, die in deze naties leeft. Vragen van Arthur Vandenberg en Tom Conally gaven Marshall aanleiding om op enige details die per in te gaan. Vandenberg stelde de vraag, of Duitsland in het her stelprogramma was opgenomen, en wat er voor dit land werd gedaan. Marshall antwoordde, dat er thans wordt gewerkt aan verschillende ontwerpen ter verhoging van de Duitse productie en uitbreiding van de politieke verantwoordelijkheid. Met Frankrijk worden besprekin gen gevoerd om alle belemmeringen tussen de betreffende bezettings zones op te heffen. Het gevolg daarvan zou een tri- zonale overeenkomst kunnen zijn. Zweden. Zwitserland en IJsland beschouwde Marshall meer als mede-werkers dan als hulpbehoe vende landen. Dat neemt niet weg dat zij toch aanzienlijk voordeel kunnen trekken van het hulpplan. Weer een rechtszitting in de openlucht Vijandige kreten klonken aan de grens bij Glanerbrug in de om geving van Enschede waar een groot publiek aanwezig was bij een openlucht-rechtszitting in de stro mende regen. Tussen de grenspa len stond de oud-S.S.-er Voerman, die als getuige moest worden ge hoord, doch door de Britse bezet- tingsautoriteiten1 in Duitsland wordt gevangen gehouden. In Sep tember diende de zaak al op de zelfde plaats, en bij de voortge zette behandeling herriep Voerman zijn verklaringen, met als reden: „Ik kan mij het niet zo goed meer herinneren." Het ging om de. volgende, duis tere zaak. Een Nederlander zou in Mei 1947 een Duitse grenswacht en Voerman met een revolver heb ben gedreigd en de eerste ernstig hebben verwond. De dader ont kende, doch de proc.-gen. achtte het .schieten bewezen. Hij eiste op nieuw zes jaar gevangenisstraf. Scheltinga-Van Steenis weer afgebroken In het Hoogoven Schaaktournooi eindigde de afgebroken partij Cort- lever—Kramer in remise terwijl de partij van ScheltingaVan Steenis voor de tweede maal werd afgebro ken Voor de 6e ronde werden ge speeld: HenneberkeO'Kelly de Galwa.v 10. De partijen: Van Stee nisKramer, WoodCortlever, Prins —Van Scheltinga en Rossolimo— Kottnauer werden afgebroken. Voor de tweede ronde van de dames-zes kamp werden gespeeld: mevr Van Schaikmevr. Van Aalst 01: mevr Klijnmevr. Van der Veen afgebro ken: mevr. Roodzantmevr. Peening afgebroken. kaar de pantserwagens ontfutsel den. Een der hoofddaders werd in dc nacht van 5 op 6 December ge arresteerd. In zijn huis trof dc po litie een gebrekkige boekhouding aan, waarin tal van medewerkers stonden vernield, evenals allerhan de interessante aantekeningen. Hieruit bleek, dat pantserwagens werden bestuurd door ervaren I Braspenninx's smokkelgroep was niet de enige bende, die in West-Brabant met grote brutaliteit opereerde. Nog twee andere organisaties brachten goederen in pantserwagens over de grens. In Breda en Zundert bevonden zich de hoofdkwartieren, in Am sterdam, Leiden en Leeuwarden de opslagplaatsen. Dag en nacht, maanden lang, joegen twee politiemannen in een open jeep achter de smokkelaars aan. Dit tweetal, adjudant Kramer en wachtmeester Van Gestel, sloegen tenslotte hun slag. Met succes ditmaal! Corrupte Ij.den van de „Wehr- macht" gebruikten al tijdens dc be zetting hun auto's voor de smokke larij cn het duurde niet lang ol ook Nederlanders namen deze ge woonte over. dNa de bevrijding zet ten geallieerde militairen en enkele grenswachten de zaak op dezelfde voet voort. Het was zelfs zo erg. dat toen de maatregel werd afge kondigd. die voor het vervoer van goederen bepaalde papieren ver plicht stelde, deze papieren werden vervalst Grenswachters gingen we kelyks hun geld halen voor het doorlaten van de wagens... Toen eind 1946 uit Belgische dumps pantserauto's konden worden gekocht. kreeg de smokkelwereld een nieuwe kans. De eerste pantserauto werd in April 1947 onbeheerd aange troffen onder Rijsbergen, gela den met zeep. tabak, katoen, wol en kauwgom. De inzitten den waren na een felle achter volging ontkomen Nog enkele keren doemden pantserauto's langs de wegen van West-Bra bant op. doch nooit gelukte het de politie de smokkelaars te vatten. Zelfs speciaal aangeleg de versperringen baatten niet. Zwoegen, zwoegen Tegen de hvper-moderne smok kelmethodes stelde de politie de nieuwste opsporingsmiddelen: de „walkie-talkie" en auto's met zend en ontvanginstallaties. Het was de eerste keer, dat deze middelen wer den toegepast voor het opsporen Van strafbare handelingen. Na da gen en nachten zwoegen kwam fen- slotte aan het licht, dat drie ben den elkaar beconcurreerden en el- chauffeurs, meest Belgen. Zij wa ren bemand met een „wegverken- ner" en iemand, die wagens kon bedienen, maar die tegelijkertijd er mee was belast spijkers of spijker- planken op do wegen te smijten, om de achtervolgende auto's „stukken" te bezorgen. De drie leden der be manning kregen voor hun karwei gemiddeld 3000. In het totaal gingen drie wagens van de smokkelaars verloren: een bij Riishergen. een in Amsterdam en een in België. De waarde der bij Rijsbergen in beslag genomen goederen bedroeg 551.800 Belg. frs. De gemiddelde waarde van de nant- serwagens wordt geschat op 45.0U0 B. frs.: Per tocht werd naar schat ting voor 40.000 aan waren ons land binnengesmokkeld. Ds. Wesselrlijk praeses Gen.Synode De generale synode der Neder landse Hervormde Kerk heeft in haar gisteren gehouden zitting in de vacature, ontstaan door het af treden van ds. W. A. Zeydner te Rotterdam tot praeses gekozen ds. H. J. F. WesseHjjk tc ^indhoyen. Tot dusverre haaf assessor. Activiteit der Republiek Doel: besprekingen over vorming van Verenigde Staten van Indonesië De regering van de Indonesische Republiek heeft Anak Agoeng Gde Agoeng, de minister-president van Oost-Indonesië, uitgenodigd naar Djogjakarta om besprekingen te voeren over de vorming van de Verenigde Staten van Indonesië. Anak Agoeng behoort tot de vertegenwoordigers van de niet- Republikeinse, onder Nederlands gezag staande gebieden, die Zondag j.l. Nederland gevraagd hebben, onmiddellijk te begin nen met de vorming van een federale interimregering, en die ook de Republiek hebben uitgenodigd, tot deze „Verenigde Staten van Indonesië" toe te treden. Beerling en dr. J. A. Verdoorn zit ting hebben, heeft Zaterdag een verklaring uitgegeven waarin zij grote bezorgdheid uitspreekt over het beleid van de Nederlandse re gering, die in de politiek die haar dwong tot de actie van 21 Juli vol hardt en deze zelfs in verscherpte vorm voortzet. De verklaring zegt dat de herhaaldelijk uitgesproken bereidheid tot handhaving van het program van Linggadjati alle waarde verliest door de geleidelijke terugdringing der Republiek. Voorts staart deze politiek zich blind op de verschijnselen aan de oppervlakte zonder te zien dat dit leidt tot een onherstelbare breuk tussen Nederland en Indonesië. In plaats van aansluiting te zoeken bij het ware vrijheidsstreven, werkt men samen met feodale krachten. Op de regering wordt een beroep gedaan, zich te bezinnen omtrent de noodzakelijkheid van een poli tiek, waarbij aan de Republiek In donesia een plaats wordt inge ruimd die in overeenstemming is met haar geldende positie als voor naamste draagster van de natio nale aspiraties der naar staatkun dige vrijheid strevende volkeren.El. ke andere oplossing kan misschien een kortstondig schijnsucces ople veren, maar zal op de duur leiden tot voortduren der chaos, tot grote schade van zowel Indonesië als Nederland. Nog spannender uren beleef den de mannen van de UK 172 „De Jonge Klaas", een vissers boot, die zwaar gehavend, in Hoek van Holland binnenliep, dank zij de morele steun, die de aanwezigheid van de red dingsboot „President Wiersma" bood. Niettemin, de schipper klaarde het, zii het dan ook „op 't kantje af". Met grote snelheid schuurde de notedop vlak langs de massieve Zuider- pier „Ik ben toch al dertig jaar schip per en ik heb al enige schipbreu ken meegemaakt, maar nu dacht ik toch werkelijk, dat mijn laatste reis gekomen was", vertelde de kleine, ruige IJmuidennar, A. Visser, die met de „Jonge Klaas", een zeil- en motorbotter, urenlang voor het gat van de haven van Hoek van Hol land had gezwalkt in een zwiepen de branding. Woensdagmiddag om één uur was hij uit IJmuiden vertrokken om te gaan vissen in het kanaal. Er scheen geen vuiltje aan de lucht te zijn, maar voor Walcheren begon hel lieve leven. In het holst van de nacht voer de schipper terug. De storm blies een van zijn zeilen weg en voor de Hoek een tweede. Schipper Visser had nog maar één hoop: de Nieuwe Waterweg binnenvaren, de tocht naar IJmui den zou dollemanswerk zijn. Het scheepje van nauwelijks 42 voet werd heen en weer gesmeten op de golven, sloeg bijna te pletter tegen een pier, maar met de moed der wanhoop gooide de bemanning zich op het roer, laveerde enslaag de er in behouden binnen te lopen. En „moeder de vrouw" kreeg een telegram: „Alles wel!" In verband met het ruwe weer v/as de loodsdienst voor de Nieuwe Waterweg gestaakt. Desondanks voer de „Blommersdijk" op eigen kracht uit. Nog later bereikte ons het be richt, dat het Belgische tankschip „Belgian Gulf" machineschade had opgelopen bij het Sloe. Sleepboten voeren ter assistentie uit. Tenslotte voer de reddingboot „M. C. Blan- kenstein" uit op het sein, dat het jacht ,,De Patron" zich in nood be vond. Het is de haven van Zeebrug- ge binnengesleept. r' Op 't nippertje. Op een terrein te 's Hertogen' bosch. waar dagelijks militairen oefeningen houden, waar hondcc- den kinderen spelen, waar duizen den mensen hebben gekeken naar vuuriverk, midden op dat terrein lag een scherp gestelde landmijn.... Het oorlogssouvemr werd ont dekt door enkele arbeiders. Een van hen stiet er bijna met de spade op. L Premier. Sjarifoeddin is per vliegtuig naar Singapore vertrok ken om daar besprekingen te voe ren met Soetan Sjahrjr. Op de te rugreis naar Djogja, Zaterdag, zal Sjarifoeddin Sumatra aandoen waar hij te Paken Baroe contact zal opnemen met Mohammed Hat- ta, de vicepresident der Republiek. Ass. Press citeert een betrouwbare bron volgens welke zowel Sjahrir aJs Hatta mee terug zouden vliegen naar Djogja, maar de Nederlanders hebben geweigerd, het toestel een tussenlanding tev laten maken in Batavia zodat het van het weer en de benzine zal afhangen of men de reis rechtstreeks kan maken. Beroep op regering Het dagelijks bestuur van de „progressieve concentratie" in Ba tavia, waarin o.a. prof. dr. R. F. WORDT BATAVIA ONGEDULDIG? De Nederlandse delegatie heeft, naar uit betrouwbare bron wordt vernome i aan de commissie van goede diensten medegedeeld, dat Nederland zich het recht tot vrij heid van handelen in Indonesië voorbehoudt, tenzij er zeer binnen kort een overeenkomst tot het sta ken van het vuren met dc Indone sische Republiek wordt getroffen, meldt A.P. De commissie der Verenigde Na ties voerde inmiddels de gehele dag aan boord van de Renville bespre kingen met Amir Sjarifoeddin en de republikeinse delegatie die Woensdag uit Djokjakarta is te ruggekeerd. Simon Sanches, oud-Utrechts Surinaams revolutionnair, zal op 26 Januari in Paramaribo terecht staan. Ook Indonesiërs naar de Rondetafelconferentie Van Nederlandse zijde hoopt men dat bij de a.s. Ronde-tafelconferentie waarnemers uit Indonesië aanwezig zullen zijn. Minister Jonkman zal zijn verblijf in Indonesië Waar schijnlijk benut hebben om daarom trent ook besprekingen te voeren Er wordt naar gestreefd om de verga dering der conferentie zo veel mo gelijk openbaar te doen zi.in Door radio-uitzendingen, eventueel via de vergaderzaal wil men pogen ook de overzeese bevolking in de West zo veel mogelijk van de gang van za ken od de hoogte te houden. Het economische en financiële bestuur over de Bizonië, de Brits- Amerikaanse zone van Duitsland, zal op 1 Februari aan Duitsers wor den overgedragen indien waarop grote kans is desbetreffende voorstellen van de geallieerde be velhebbers Robertson en Clay door de Duitse politieke leiders worden goedgekeurd. Donderdag zijn tussen deze Duit sers en de beide generaals over dit onderwerp besprekingen gevoerd te Frankfort en deelnemers aan de conferentie zeiden dat men het slechts over onbelangrijke punten niet eens is. Het voorgestelde be stuursapparaat zal bestaan uit een kabinet en een Eerste en een Twee de Kamp-- Het zal veel grotere be- voegdL^n hebben dan de huidige Duitse economische raad voor de Engelse en Amerikaanse zone, maar het zal a-politiek moeten zijn, m.a.w. deze hervorming beoogt geen ..West-Duitse staat". Franse officiële personen hebben Donderdag hun bezorgdheid tot uit drukking gebracht over de voorge stelde nieuwe economische vorm voor de Anglo-Amerikaanse zone's in Duitsland en de vrees geuit dat de eventuele politieke organisatie van de Westelijke zone's zonder in stemming van Frankrijk zou kun nen plaats vinden. Bidault is bezig, een nota op te stellen aan Londen en Washington. Weerbericht DEPRESSIE OP KOMST Weersverwachting. geldig van Vrij- dagavond tot Za terdagavond. Meest zwaar be wolkt met nu en dan regen, voorna melijk in het mid den en Noorden van het land plaat selijk overgaand ln sneeuw hfj daling van temperatuur ongeveer tot liet vriespunt. Weer toe nemende wind. aanvankelijk uit rich tingen tussen Zuid en Oost, later draaiend naar noordelijke richtingen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 1