JUIST STALINISME IS TYRANNIE 11 DAGBLAD AMERSFOORT 2 Wat volgens hem socialisme is en hoe het kan worden verwezenlijkt Gemiste kaïns y Brand teisterde wasfabriek Officiële publicaties INTEKENB1LJET Dr MEENK'S Kerknieuws De gelukkigen Scheepstijdingen Beurs van New York s» HOE TE LEVEN Handenarbeid-cursus Zaterdag 10 Januari 1948 Hoe Koestier over Rusland denkt: (Van onze speciale verslaggever) „Waarom schrijft ge zoveel over Koestier en zijn stand punt jegens het Stalinisme?", heeft men ons gevraagd. Moet men niet veeleer trachten met de Sovjet-Unie tot overeen stemming te komen en te streven naar het ideaal, dat Wen dell L. Willkie in 1943 aan de wereld voorhield „One World"? Moet men niet streven naar aanpa^ing van de beide systemen, het westers-democratische en het Sovjet- democratische? Leidt het kweken van antagonisme jegens de Sovjet-Unie niet tot een nieuwe oorlog? Op deze vragen willen we pogen, op grond van hetgeen Arthur Koestier ons vertelde en liet lezen, een antwoord te geven. Maar we willen vooraf deze opmerking ma ken: wie niet blind is. ziet. dat er na 1943 veel is veranderd en dat er in het jaar 1947 alleen al veel veranderd is. Het kan voor ieder een duidelijk zijn, dat de leiding van de Sovjet-Unie zich steeds meer isoleert van de rest der wereld en dat op haar bevel de communisti sche partijen in de verschillende landen een andere houding zijn gaan aannemen. De mogelijkheden tot het scheppen van „één wereld" worden door de communistische leiders blijkbaar doelbewust gesa boteerd: zij willen wel één wereld, mits het de hunne is. Hier moeten de wegen uiteen gaan. Daarom moet men weten waar men staat. Men moet kiezen met kennis van zaken en met moet we ten wat men kiest en waarom men kiest. Koestier heeft eens gezegd, dat mensen na het lezen van zijn boeken communist geworden zijn; onbegrijpelijk voor ons, maar het kan blijkbaar. Er zijn nu eenmaal ïfiensen, die de tvrannie verkiezen boven de vrijheid. Als zij dan ook maar wéten, dat zij de tvrannie ge kozen hebben. Voor Koestier staat de zaak. naar ons uit de gesprekken met hem bleek, aldus: hii haat het Sta- lin-systeem evenzeer als hij het Hitler-systeem haatte en om ge lijke redenen. Socialisme is z.i. vol komen in strijd met tyrannic. Bij een beoordeling van de Sov jet-Unie en wat daar gebeurt komt het er vooral op aan. dat men scherp analyseert, goed onder scheidt en zich niet laat verblinden door gecorrumpeerde woorden. In Rusland zijn de productie- en distributiemiddelen genationali seerd: er was een tijd, waarin men meende, dat daardoor het socialis me kon worden geschapen. Thans blijkt, dat een genationaliseerd eco nomisch bestel ook kan dienen als grondslag voor een tyrannieke au tocratie. Op economisch gebied kan men de Sovjet-Unie vooruitstre vend noemen, op alle andere terrei- "N Voor de Zondag In de oorlogsjaren hebben de kerken vol gezeten met vreemde bezoekers. Honderden, die zich in die dagen dicht bij de doods- lijn wisten, hadden „behoefte aan geestelijke steun." Voor de Kerk was dit een reusachtige kans, om tenminste nog éénmaal een breder schare te kunnen be reiken, en de boodschap van het Kruis van Christus door te ge ven. De Kerk heeft dit gedaan, in alie gebrekkigheid. Ze heefl het met bij woorden gelaten, maar ook daadwerkelijk geholpen met schuilplaats en voedsel. Velen hebben toen een nieuwe kijk op de Kerk gekregen. Thans is dit alles al weer ge schiedenis. En weinig was de blijvende winst. De vervreemding geschiedde even snel als de toena dering. Er was eenvoudig geen tijd meer voor deze dingen. Hoe die tijd er gedurende de bezetting wel was, met al de extra-beslom mering, begrijpen we nu niet goed meer. Heeft de Kerk teleur gesteld, dat men zich heeft afge wend? Stellig, er is heel wat ont goocheling geweest, vooral, waar men de Kerk verwarde met de kerkmensen. En stroef hebben de kerkeraden vaak gereageerd op de pogingen en plannen, die er waren bij de leiding, doch waarvan de noodzakelijkheid niet zo maar kon worden inge zien. Laat ik u de teleurstellin gen besparen, die te vermelden zouden zijn. En ernstig is de ver antwoordelijkheid, waar kansen werden verzuimd. Met name op het terrein van de politiek. Wan- neer de Kerk dan toch nog pre tendeert, Kerk te zijn, dan kan ze dat alleen zijn als Kerk onder het Kruis, dat wil zeggen: levend vanuit de vergevende liefde Gods in Christus. Maar er is ook een andere kant aan deze zaak. Niet alles, wat toen winst scheen, was dat ook werkelijk. De waarschuwing, die Jezus geeft in Johannes 6:26, komt ook hier als een woord van oordeel: Voorwaar zeg Ik u. gij zoekt mij niet, omdat gij tekenen gezien hebt, maar omdat gij van de broden gegeten hebt en ver zadigd geworden zijt Werkt niet om de spijs, die vergaat, (niet al leen voor het lichaam-IKO-. maar ook voor de ziel-geestelijke steun, ontroering e.d maar om de spijs, die blijft tol in het eeuwige leven (de hervonden rechte verhouding tot God en de naaste). Gemiste kans? Ja. stellig, en van beide zijden Maar één is er, die geen kans heeft gemist: Jezus Christus Hij heeft de weg der eenzaamheid en van het offer gekozen, om mensen, die alle kansen gemist hebbente redden Zó alleen leeft de Kerk nog Zó kunt ook gij leven Ds C. M v. Endt Hoe staat Koestier tegen over het probleem Rus land? Hij heeft Rusland verkend; hij weet dat de schone Russische schijn bedriegt, dat de harde Oosterse werkelijkheid anders is dan het commu nistische ideaal, waar velen nog naar snakken. Stalinisme heelt niets te maken met socialisme het is tyrannie! Koestiers socialisme is gebaseerd op vrijheid, menselijkheid, persoonlijkheid. Zijn richt snoer is het eenvoudige, zinvolle woord van de Bergrede. V nen is zij de meest reactionnaire mogendheid. Zoals Koestier het zeide: „Op politiek en cultureel ge bied is de Sovjet-Unie terugge keerd tot toestanden, nog ouder dan die vóór de verovering van de Bastille." Bewijzen! hebben we gevraagd. Koestier antwoordde: Lees „de Yogi en de volkscommissaris." wat daarin staat, en daar staan de fei ten en cijfers en wetten in. is nog nooit tegengesproken. De mensen, die zo'n voorliefde voor de Sovjet-Unie koesteren, we ten meestal niet wat daar gebeurt. Het stakingsrecht is afgeschaft, de vakbonden zijn ondergeschikt ge maakt. aan de werkgevers-trusts; een arbeider moet gaan waarheen hij gestuurd wordt anders krijgt h\j gevangenisstraf. Arbeiderskinderen worden van lieverlee van de univer siteiten verdreven en hun plaatsen worden ingenomen door kinderen van de bureaueraten. Het erfrecht is weer ingevoerd. Het is In de Sov- jet-Unio niet zo, dat arbeiderskin deren gelijke kansen hebben als kinderen van de nieuwe rijken. Ar me kinderen zijn er even slecht aan toe als in do Ver. Staten. Er is en wordt op massale wijze gedeporteerd; er is een gdzellngs- wet waarbij een gehele familie aan sprakelijk wordt gesteld voor de vergrijpen van een lid der familie. De pers wordt gedirigeerd. Kortom het is een genationali seerd en gecentraliseerd bestel, waarop een tyranniek en totalitair systeem is gebouwd. En toch zien millioenen in vele landen de Sovjet-Unie als het pa radijs van het socialisme. Dat is een psychisch verschijnsel. De mensen zijn hun geloof aan ab solute waarden en normen kwijt geraakt. Zij koesteren niet meer, op mctaphysische gronden, de hoop eens ergens een compensatie te vin den voor hun ongestilde verlangens. Toch willen z\i zulk een compen satie, zulk een geloof. De geeste lijke onzekerheden, waarin de men sen leven, scheppen de voedings bodem voor een messiaans geloof. De Stalinisten maken van hun op vattingen een nieuw geloof, com pleet met een hemel op aarde, met een onaantastbaar evangelie en messiaanse beloften. Een discussie met communisten, ook in Nederland, looDt altijd op niets uit. Zoals een arbeider in Den Haag eens zeide: Je begrijpt het niet en je zult het ook nooit begrij pen. tot de schellen je van de ogen vallen. Met redelijke, logische ar gumenten kan men bij hen moeilijk iets bereiken: hun opvattingen heb- Hypnose per microfoon Ousby. Australisch psycho-analyst, die een experiment hield in massa- hypnose per radio. zag. toen hij zich van de microfoon afwendde, twintig van de dertig in de studio aanwe zige personen in trance verkeren. Terwijl hij doende was deze perso nen tot het normale bewustzijn te rug te brengen werd de studio van vele kanten opgebeld door veront waardigde luisteraars, die mede deelden. dat personen uit hun fami liekring, rond de radio geschaard, eveneens „buiten westen" geraakt waren. Ousby adviseerde hen bij te brengen door middel van een tik tegen de wang. Een dame belde nogmaals op met de mededeling, dat zij, ook met tik ken haar man maar niet bij kon krijgen, zij voegde er aan toe. niet te weten of manlief nu door het ex periment van Ousby in trance was geraakt, of tijdelijk in het nirwana verkeerde tengevolge van het feit, dat het zoontje een stuk speelgoed op pa's hoofd had laten vallen. ben het karakter gekregen van een mythisch geloof. De apologetiek van de Stalinisten is van de zelfde aard als die van de vroegere scholastici. Koestier is onafhankelijk so- sialist en wil dat blijven. Hij voelt zich meer aangetrokken tot de linkse groeperingen in het socialisme dan tot de rech tervleugel. Als we hem vragen op welke morele grondslag hij zijn opvattingen baseert luidt het antwoord, eenvoudig, dat men zich houde aan de Berg rede. Men moet goed doen waar men kan, zonder om te zien, zonder te vragen, alleen maar uit liefde tot de naaste. En hij geeft ons een voorbeeld uit zün eigen naaste omgeving. In de barre winter van 1946/47 hadden de schapen en hun lammeren het in Wales heel kwaad. Er was geen voedsel voor hen, er was geen be schutting voor hen en de dieren konden zich niet verweren tegen de aanvallen, die de natuur op hen deed en die de kraaien op hen de den. De kraaien vielen de jonge dieren, die halfbevroren op de ver starde weiden lagen, aan, pikten ze de ogen uit en doodden ze. Dat werd de mensen in de omgeving te bar. Ieder, die nog een warm plekje in huis had nam een aantal lammeren in huis om ze te voeden en te ver warmen. Mevrouw Koestier deed het ook. Zij had er drie. Wekenlang heeft zii de schapen verzorgd, tot ze zelf ziek werd. Zo deden velen. Dat is tot de simpelste vorm te ruggebracht. Koestiers geloof. Doe wat uw hand vindt om te doen. doe goed waar ge kunt, en betrek zo veel mogelijk gelijkgezinden in zulk een taak. Is dit een basis om grote politiek op te bouwen Wanneer we nagaan hoe de opvattingen van Koestier zün op het terrein van de grote po litiek zal men ontdekken, dat deze rode draad door al zün beschouwin gen heenloopt en dat ze beslissend zijn voor zijn werk. Nadruk verboden) Cursus in baby-taal Dat vele moeders dikwijls niet oe juiste bedoeling van de huilge luiden hunner babies weten te on derkennen, heeft een Londense kinderarts doen zinnen op een mid del ter verbetering. Hij lanceerde de suggestie, een speciale serie gra- mofoonplaten te laten vervaardi gen met opnamen van de verschil lende huilgeluiden waarmee een baby bepaalde wensen tracht ken baar te maken, en deze van de bij behorende uitleg te doen voorzien. De moeders zouden aldus in staat gesteld worden, hun kinderen veel moeilijkheden in het latere leven te besparen, door de in de eerste le vensdagen geuite „opmerkingen" naar behoren te „beantwoorden" Van 11 t.m. 24 Januari zal dooi de distributiediensten gelegenheid worden gegeven tot het indienen van aanvragen voor inschrijvings- bewijzen voor fietsbanden aan per sonen, die sinds 1 Januari 1945 reeds een of meer bonnen voor een buitenband ontvingen, doch aan wie daarna nog geen inschrijvings_ bewijs werd verstrekt. Hoevelaken Vrijdagmorgen omstreeks kwart voor elf werd een uitslaande brand gemeld in de aan het kruispunt gelegen fabriek van wasproducten van de heer G. B. Schild. In korte tijd woedde er een felle brand waarbij de belendende percelen groot gevaar liepen. Hiervan wa ren de bewoners, geholpen door toegesnelde omwonenden, reeds begonnen de inboedel in veiligheid te brengen. Intussen trachtte men met behulp van emmers water en het nathouden van de aangrenzen de woningen, uitbreiding van de brand te voorkomen. Van de inmiddels gewaarschuw de brandweren van Hooglander veen en Amersfoort verscheen die van Amersfoort het eerst ter plaat se waarna men met twee stralen het vuur kon bestrijden. Aon red ding van de fabriek viel echter niet meer te denken en het gebouw met de gehele inventaris brandde dan ook totaal uit. Van de aangrenzen de huizen sprongen door de grote hitte verscheidene ruiten. Naar wij vernemen is de brand vermoedelijk ontstaan door het overspringen van een electrische vonk. Voor de eige naar betekent dit een aanzienlijke schadepost daar juist een voorraad was ontvangen en het geheel slechts laag verzekerd is. Op het terrein van de brand merkten wij o.a. naast het talrijke publiek op de burgemeester G. J. M. Lau- mans. Daar het verkeer dreigde vast te lopen werd dit bij afwezig heid van politie zo goed mogelijk door enkele burgers geregeld. Zij nog vermeld dat de brandspuit van Hooglanderveen door een defect aan de motor eerst na ruim een half uur water kon geven. Door deze brand is thans weer bewezen dat een brandput aan het kruispunt geen overbodige luxe zou zijn. Zangkoren geven uitvoering Woensdag 14 en Donderdag 15 Jan. a-iS., om 8 uur, geven het ge mengde koor ,.Het moet kunnen" en het meisjeskoor „Lentebloemen" een zanguitvoering in het Verenigings gebouw. De eerste avond is bedoeld voor belangstellenden, de tweede uit sluitend voor donateurs en genodig den.. Ernstig auto-ongeluk Op de betonweg naby de Stouten- burgerlaan gebeurde gistermorgen een ernstig ongeluk, doordat een luxe auto, waarvan de bestuurder met grote snelheid door de gladheid van het wegdek slipte en over de tér plaatse brede sloot heen aan de an dere zyde in een bouwland tot stil stand kwam. Door passerende auto mobilisten werd hulp verleend. In ernstige toestand werd de chauffeur, die hierbjj een ingedrukte borstkas opliep, naar het ziekenhuis te Amers foort vervoerd. De auto werd zwaar beschadigd. Medische dienst Voor a.s. Zondag wordt de artsen- dienst alleen voor spoedgevallen waargenomen door dokter W. Ver beek te Hoogland, telefoon K 3493- 2G0. Predikbeurten Zondag 11 Januari Ned. Herv. Kerk, 9.30 en 2.30 uur: ds. J. van Amstel. Geref. Gem. Geb. „Bouwlust" Za terdag 10 Jan.. 6.30 uur: ds. Fraan- je, van Barneveld. Zondag 11 Januari, 9.30 en 3 uur: Leesdienst. BENOEMING Bij Koninklijk Besluit is met in gang van 1 Januari 1948 benoemd tot "Ie luitenant der mariniers, de adel borst F. Braggaar. Aanvragen werkkleding Tot en met 23 Jan. a s. kunnen ten Distributiekantore collectieve aan vragen voor werkkleding worden in gediend door de directies van bedrij ven waarin 5 of meer werkkleding- dragende arbeiders(sters) werkzaam zijn. Aangevraagd kan worden voor alle rbeiders uitgezonderd het uniform- dragend en administratief personeel, ongeacht de sedert de laatste ver strekking verstreken tijd. In Februa ri kunnen personen, werkzaam in kleinere bedrijven aanvragen. Aanvragen rijwielbanden Tot en met 23 Jan. a.s. kunnen ten Distributiekantore toerrijwielbanden worden aangevraagd door personen die over een bruikbaar rijwiel be schikken, nog niet in het bezit zijn van een bewijs van inschrijving voor rijwielbanden en in een der maan den Jan. 1945 t/m Juni 1947 voor de laatste maal een of meer bonnen voor toerbuitenbanden hebben ont vangen. Aanvragen transportbanden Tot en met 23 Jan. a.s. wordt ten Distributiekantore gelegenheid gege ven tot het aanvragen van banden voor transportrijwielen en carriers aan hen die deze moeten gebruiken voor de uitoefening van hun beroep. Na 24 Jan. kunnen voorlopig geen aanvragen meer worden ingediend. AANVRAGEN RIJWIELEN Tot en met 23 Jan. kunnen ten Distributiekantore aanvragen om rij. wielen worden ingediend. Na 23 Jan. kunnen voorlopig geen aanvragen meer worden gedaan. Alle aanvragen welke reeds eerder werden ingediend en waarop vóór 12 Jan. nog geen toewij zingsbericht is ontvangen moeten als vervallen worden be schouwd. Slechts zij die niet de be schikking hebben over een bruikbaar rijwiel komen voor een nieuw rijwiel in aanmerking voorzover de afstand tussen huis en werk, resp. school, minstens 3 km. bedraagt ofwel in dien zij in de uitoefening van hun beroep dagelijks minstens 12 km. moeten afleggen. Hoosland NIJKERK-PUTTEN-HOEVELAKEN COLLECTIEVE AANVRAGEN VOOR WERKKLEDING In het tijdvak van 12 tot en met 23 Januari a.s. kunnen bij de distri butiekantoren te Nijkerk, Putten en Hoevelaken collectieve aanvragen voor werkkleding worden ingediend door de directies van bedrijven, waarin vijf of meer werkkleding- dragende arbeiders (sters) werkzaam zijn. Aangevraagd kan worden voor alle in die bedrijven werkzame arbei ders, met uitzondering van het uni- formdragend en administratief per soneel, ongeacht de sedert de laatste versterkking verstreken tijd. De hiertoe te gebruiken formulieren MD 333—26 cn MD 333—27 zijn in bovengenoemd tijdvak bij de plaat selijke distributiekantoren verkrijg baar. In de maand Februari zal gelegen heid tot aanvragen van werkkleding worden gegeven aan personen werk zaam in kleinere bedrijven. AANVRAGEN TRANSPORTRIJWIELBANDEN In het tijdvak van 12 tot en met 23 Januari a.s. kunnen bij de distri butiekantoren te Nijkerk. Putten en Hoevelaken wederom algemeen de gelegenheid worden gegeven tot het aanvragen van transportrijwielen en carriers aan hen. die deze moeten gebruiken voor de uitoefening van hun beroep. Na 24 Januari kunnen voorlopig geen aanvragen om transportrijwiel banden meer worden ingediend. AANVRAGEN TOERRIJWIELBANDEN In het tijdvak van 12 tot en met 23 Januari kunnen bij de distributie kantoren te Nijkerk. Putten en Hoe velaken toerrijwielbanden worden aangevraagd door personen, die over een bruikbaar rijwiel beschikken, nog niet in het bezit zijn van een „Bewijs van Inschrijving voor Rij wielbanden" en in ccn der maanden Jan. 1945 tot en met-Juni 1947 voor de laatste maal één of meer bonnen voor toerbuitenbanden hebben ont vangen. Het aanvragen dient te geschieden met een formulier MD 33330. Zo wel bij het afhalen als bij het in leveren van het formulier dient de stamkaart van belanghebbende te worden overlegd. Aanvragen rijwielen In het tijdvak van 12 tot en met 23 Januari kunnen bij de distributie kantoren te Nijkerk, Putten en Hoe velaken aanvragen om rijwielen worden ingediend. Na 23 Januari 1948 kunnen voor lopig geen aanvragen meer worden gedaan. Alle aanvragen, welke reeds eerder werden ingediend en waarop vóór 12 Januari nog geen toewij- zingsbericht is ontvangen, moeten als vervallen worden beschouwd. Slechts zij. die niet de beschikking hebben over een bruikbaar rijwiel, komen voor een nieuw rijwiel in aanmerking voor zoover de afstand tussen huis en werk, resp. school, minstens 3 km bedraagt, ofwel, in dien z-j in de uitoefening van hun beroep dagelijks minstens 12 km moeien afleggen. UITREIKING BONKAARTEN 802 SCHOENENBONNEN EN EXTRA RANTSOENEN .VOOR A.S. EN JONGE MOEDERS Nijkerk, aan niet-zclfverzorgers. in volgorde der stamkaartnummers van gezinshoofden: TD 900110500 op 12 Januari. TD 1050112300 op 13 Jan., TD 12301 en hoger op 16 Januari, telkens van 912.15 en 24 uur. Aan de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort, Snouckaertlaan 7. Amersfoort. IK VERZOEK U MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNé OP HET DAGBLAD VOOR AMERSFOORT voor: 31 cent per week 4.— per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. Wij vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres in blok- letters willen invullen? (Ingezonden mededeling) Bij koorts en kiespijn zijn onze poeders het aangewezen middel. KOORTS- en KIESPIJNPOE- DER 71/2 cent per stuk. BRASKAMP N.V.FABRI KANTE VAN GENEESMIDDELEN Adventisten in Nederland Op het van 29 Dec.7 Jan. j.l. te Kopenhagen gehouden congres van de Adventistische leiders der Noord-Europese landen waren ook gedelegeerden uit Nederland aanwezig n.l. de praeses van dit kerkgenootschap ds. F. J. Voort- huis te 's-Gravenhage en de voor zitter van de afd. Noord- en Zuid- Nederland, de predikanten ds. P. van Oosaanen te Amsterdam en ds. J. Lankhorst te 's-Gravenhage. Ten behoeve van de inrichting van de Theol. School der Z. N. Adventisten die dezo maand op het landgoed .Zandbergen" te Huis ter Heide zal worden ge opend alsnïcde voor kerkgebou wen in Nederland werd tijdens dit congres aan de Ncd. gedelegeer den een gift van ruim 326.000.— toegezegd. Belangrijk is nog te vermelden dat de Adventisten in Amerika gedurende en na de oorlog een weldadigheidswerk op grote schaal organiseerden cn naar de geteisterde landen over de gehele wereld voor S 1.55i.000 aan levensmiddelen en ruim 1000 tot aan kledingstukken en schoeisel hebben gezonden. Dit werk gaat nog steeds door. Ne derland ontving 25 ton kleding stukken en schoeisel terwijl weer 10 ton onderweg is. Terugkeer De heer K. Asm us. tot voor kort godsdienstonderwijzer bij de Ned. Herv. gem. van Papendrecht is enige tijd geleden overgegaan met een deel van de Ned. Herv. gem. ter plaatse tot de Chr. Geref. kerken. De heer Asmus heeft echter over deze daad schuldbe lijdenis gedaan en is door de kerkeraad van Papendrecht op nieuw als lid aangenomen. Than» heeft de heer Asmus zich tot het classicaal bestuur van Dordrecht gewend met het verzoek hem zijn radicaal van godsdienstonderwij zer opnieuw te verlenen. NED. HERV. KERK Beroepen te Ressen (Gld.) J. A. Visser, cand. te Amsterdam. Te Hagestein W. Pelleboer te Hoog- Blokland. Te Enkhuizen J. E. Wa genaar te Bectsterzwaag Tc Jaars veld B. Eijsenga te Noordeloos. Te Kerkdriel W. A. B. Hagen tc Put- tershoek. Te Oost-Vlieland (toez.) C. G. Focken, leraar Chr. H.B.S. en hulpprediker te 's-Gravenhage. Aangenomen naar Kapellc (Z.) E. F. J. Jebbink te Denekamp. Naar Amsterdam (als stud, pred.) dr. J. M. v. Veen te Rijswijk (Z.H.) Bedankt voor Soest (buitengew. pred. pl. voor „Zonnegloren") G. Hartdorff te Waal en Koog op Texel. CHR. GEREF. KERKEN Bedankt voor Almelo A. Hil- bers te Assen. Verluchtigd met fraai tekenwerk en geschreven op passende an sichtkaarten stroomden deze week de oplossingen van ons wekelijks raadsel weer de redactie binnen. De prijswinnaars waren deze keer, na loting: 1. Rinse Wierda, p.a. 't Veld A 73 te Putten f 10.—. 2. W. Lablans, Liendertseweg 25 3. H. Segaar, Vondellaan 41. 4. J. Pelser H. A.zn., O. Utrecht- seweg 7 te Soest en 5. C. D. R. Heemskerk, Utrechtseweg 266 al len f 2.50. Bent U er niet bij? Probeert U het dan deze week weer eens. „Deel Uw woning met uw medemens" De inzenders van de Oudejaars- puzzle hebben hun geduld wel even moeten bewaren. De inzending was echter zo groot, dat de controle wel wat meer tijd in beslag nam. Het is wel gebleken, dat onze le zers hun krant goed lezen, want de meesten hadden de juiste volgorde gevonden. De winnaars zijn: 1- L. van Maarschalkerweerd, Kamp 46 te Amersfoort 10.-. 2. R. v. d. Peut, Bavoort C 7 A. Leusden. 3. A. H. Vollcbcrg, Leusderweg 229, Amersfoort. 4. A. H. v. d. Berg, Hobbema- straat 20, Amersfoort en 5. H. van Duuren, Noordersingel 23 tc Voorthuizen, allen 2.50. De postwissels bereiken U in de loop van de volgende week. EDAM, 8 Jan v New-York via Antw te R'dam: LUTTERKERK. Jan van Basra n Abadan; WIN TERSWIJK. 8 Jan v R'dam tc Huelva; ALGENIB. BraziliëR'dam 8 Jan van Cabadello: BOISSEVAIN. 7 Jan v Port Elizabeth n Tafelbaai: MARIEKERK. 7 Jan v Brisbane n R'dam: MEERKERK. R'dam-Shang- hai 8 Jan te Port Said: PRINS WIL LEM VAN ORANJE. 8 Jan v Oran te Huil: STAD VLAARDINGEN. 14 Jan v Norfolk te R'dam verw; WIC- KENBURGH, 8 Jan v Londen naar R'dam; ZWIJNDRECHT. Bombay— R'dam pass 8 Jan Perim: BLOM- MERSDIJK. 8.Jan v R'dam via Antw n New-York; MARKEN. R'dam— Batavia 7 Jan v Marseille: POELAU LAUT, 8 Jan v Pangkalpinang te Tandjongpandan: RUYS, Durban- Marseille. 8 Jan 700 mijl west van Mauritius SALATIGA, Porto Am- boin—A'dam 9 Jan v Boma n Pointe Noire: SIBAJAK 8 Jan van Kaap stad 24 Jan te R'dam verw; WIL LEM RUYS, 8 Jan v Colombo (Ba taviaR'dam). 8/1 9/1 Goodyear 44 43% HudionM 19% 19% Jnt.Harv. 91% 92% In. Nickel 27% 28 Jnt.T.enT 14 13% Kenn.C. 49 48% MontgW. 54 53% Pack. M. 4% 4% Radio C. 9% 9% Rcp.St. 26% 26% Rcyn. T. 40% 40% .sears R. 36% 36% Shell Un. 35% 35% Socony 16% 16% Stand Br. 28 27% St.OilN.J 77% TlVi Studcb. 20% 20^ Texas C. 59% 59 U. Aircr. 25 24% Un. Corp. 2% 2% Un. Fruit 55% 55% USRubb. 44% 43% US Steel 77% 77% Westingh 29% 29% Woolw. 46% 46% Omzet 980.000 Atcli. Baltlm. Can.Pac, Illin. C. N.Y.Cen. Pcnns.R. Sout.Pac. Un.Pac. All.Ch. Am .Can. Am.Car. A.Smelt. 8/1 9/1 95% 95% 12% 12% 11% 11% 32% 31% 15% 15 19% 19 49'/. 49 162% 161% 187 187% 79% 79% 43 43% 55% 55 A. T.enT. 152% 152% Am. Tob. 68V. 63'/, Anac.C. 34% 34% Bethi.S. 102'; 101% BoelingA. 24% 24% Chrysler 62% 62 City B. 40% 40% Consol. E 22% 22% Douglas 51% 51% Dup. N. 183 182% Eastm. K 44% 44 Gen.El. 35% 35% Gen.Mot. 57% 57% Amsterdamse Effectenbeurs Distributienieuws Inlevering door detaillisten van de consumentenbonnen voor waspoeder en tabak dient als voorheen te ge schieden (voorschot herziening). De inlevering van bloem, vermi celli, gebakbloem en gebak per 10 rants., resp. per eenheid. Melkbonnen dienen per 10 rants, te worden ingeleverd. De restant bonnen hiervan dienen gesorteerd op één afzonderlijk opplakvel te worden geplakt. Aanvragen transportbanden In het tijdvak van 11 tot en met 21 Jan. '48 bestaat wederom gelegen heid tot het aanvragen van trans portbanden voor transportrijwielen en carrier aan hen, die deze moeten gebruiken voor de uitoefening van hun beroep. 9 Jan. Hoewel de handel over het geheel genomen niet bepaald omvangrük was, ging er op diverse afdelingen toch nog wel het een en ander om en daarbÜ be stond een vaste stem ming. Wederom werd de meeste aandacht ge schonken aan de oude en de nieuwste aandelen Kon. Petroleum, waarin flinke omzetten konden worden waargenomen en waarvoor zich tevens goede vraag openbaarde. De oude aandelen wer den ingezet op 307, of 3 punten boven het vorige slot en liepen onder beurstü'd geleidelijk aan naar boven tot 319, op welke prijs het slot kwam. Ook de nieuwste aandelen, voortspruiten de uit de claims, waren goed gedisponeerd en trokken mede behoor lijke kooplust, zodat bij scheiden van de markt werd gehandeld tegen 304. In overeenstemming hiermee waren ook aan delen Dordtsche vast ge stemd. Deze stegen tij dens het beursverloop van 280 tot 289 Vz. In in dustriëlen ging niet veel om, maar Unilevers trokken enige attentie en waren daarbij even eens vast gestemd, met het gevolg dat zü b\j een aanvangsprüs van 298 opliepen tot 303. Act. aandelen Koloniale Bank N. L H.bank Ncd. H. Mij. A.K.U. aand. Bergh's Jurg. Fokker Van Gelder K. Nd. H.ovens Lever Cert. Ned. Ford Ned. Kabelfabr. Philips gloeü. Wilton Fyenrd. D. Petrol. Mij. Kon. Petr Mij A'dam Rubber Band. Rbb MIJ. Deli-Bat. R M Oost Java R M. Serbadjadl S R. K.N.S.M. Kon. Paketv. Sch. Unie Rott. Lloyd St. MIJ. Nederl. H.V.A. Jav. Cult. MIJ. Ned. Ind. S. U. Ver. Vorst C M. Deli-Bat. Dell Tabak Senemb. 8/1 9/1 9/1 Sltk O PK 31tk 102 99% lu9% 111 111% 166% 170% 169 174% 173% 173% 304 308 118 119% 193% 193 213 187 185 '58% 160 1 '9% 207% 178% 175% 299 302% 350 312 312 367 368% 371% 214% - 217 274 289 304% 309% 317% 159% 162 161 145 147 119 118% 87 88 91 212% 214 216% 154% 155 184 183% 184% 163% 16' 174% 176% 166 167 176% 189 231 231 231 113% 115 119 122 59 59»; 60% 153% 158% 156!. 170 170% 172 152% 155 Actieve oblig.: 8/1 Ned. '38 (3%) 3 99% dito '47 (3%) 3 93% Ned. '37 3 98% Dollarl. "47 3 99- NWS 2% 81 j Sp. eert. 100 2% N I. '37 A 3 96?; 99% 93% 99% 99% '1% 100% 96% Nict-actleve obligaties A'dam I '37 3% 1001C joqia 'sHage I '37 3% R'dam le en 3e ing. 1937 3% 100% 100% R'dam '38 (3%) 3 100% 100'/, Pandbrieven Amst. Hypbank 100% Arnh. Hyp. B. 96% 96% Fr. Gr. H. 3% 100% - Grav. Hyp. Bk. 100% Ned. Hypb Veendam 3% 98 97% Rott. Hypb. 3% 99% Utr. Hypb. (2% vpl. ui tl.) 100% West. Hypb 3% 100% Industr. oblig.: AK.U. obli. 3% 101% 102 Bcrghs en J 3% 102102% j Levers 3% 102 1 Werkspoor 3% 193% Bt Ptr. Mij 3% 102 102% Deli Sprw. 3% 94 94% I Ncd.-Ind Sp 3% 54% 55 Nlet-act. aand. A'damse B. Hll Bank Unie Incasso Rott. Baitfcver. Tav. Bank.' Cert. Rott Bel Cons Lever 6% c pr Gist en Sp. fab. Rott. Dr. MIJ. Werksp Serie A Anlem Ned. Ind. Gas Internatio Amst Ball. MIJ Deli Sp. Mij. Ncd. Ind. Spw. Voorlopig go- ooteerdc aand.: Lever 4% c. pr. Mij. Fin. N. H. Vredestein Ned. Walvlsv. Prolongatie Amer fondsen Anaconda Bethl. Steel Chrysler Gen Motors Intern. Nickel Kennccott Republic Steel U.S. Steel Phillips Shell Union Tidewater Baltimore Pcnsylvanla bieden t laten 8/1 165 162% 158 175 182% 147% 465 180 199 159 147 64% 25% 91 166 163 162 175 183 148 70% J83 185 105 111 163 150% 64% 26 106% 107% 161 109% 2% 159% 110 2% 34 105 62% 36% 22% 35 106% 128 59% 28% 50% 26y» 37 22% 12 18% In de algemene ver gadering van aandeelhou ders der naamloze ven nootschap Handelsver- eeniging „Holland" te Amsterdam, werden de jaarstukken over 1040 tot en met 1946 goedgekeurd en het dividend over elk der boekjaren 1940, 1941 en 1946 vastgesteld op 5 procent. Voorts deelde de directie mede dat ook over 1947 een behoorlijk dividend kan worden ver wacht. Gedurende 1947 ver tegenwoordigden de aan- delenomzetten aan de Amsterdamse Effecten beurs een totale waarde van 360.455.025 gld. De grootste omzetten werden bereikt in October met een bedrag van 53.991.635 gld., de kleinste in Fe bruari met 11.500.800 gld. In obllgatiën werd het af gelopen jaar omgezet voor 346.743.797 gld., in pandbr. voor 36.284.885 gld., terwijl 129.046 certi ficaten van Amerikaanse Shares ten verkoop wer den aangeboden. DISTRIBUTIEKRING AMERSFOORT (Leusden en Woudenberg) Aanvragen rijwielbanden - transportbanden - rijwielen Rijwielen. In het tijdvak van 12 Jan. t.m 24 Jan. 1948 kunnen personen, die blijkens de codering in hun T D. in een der maanden Februari tot en met Juni 1947 voor de laatste maal een of twee bonnen voor één toerbuiten- band hebben ontvangen aanvragen indienen voor In-1 schrijvingsbewijzen voor „Vervanging". Het aanvragen dient individueel te geschieden per 1 form. MD 333—30. Deze formulieren kunnen voor Amers- j foort afgehaald en ingediend worden op kamer 8. Personen I die verzuimd hebben bij de vorige gelegenheid een aanvraag in te dienen kunnen dit thans doen. Op de bijkantoren op de bekende kantooruren. Transportbanden. In bovengenoemd tijdvak kunnen eveneens aanvragen ingediend worden voor transportban den voor transportrijwielen en carriers door personen, die deze moeten gebruiken voor de uitoefening van hun beroep. Rijwielen. Rijwielen kunnen tot 24 Jan. 1948 worden aangevraagd. Hiervoor komen in aanmerking personen die ten minste 3 km. van hun bedrijf wonen of ten minste 12 km. per dag voor hun beroep afleggen. adverteeren maar doe het vraag gratis advies aan den adviseur van het VOOR van Uw inkomen en toch straks een EIGEN HUIS te bezitten? Die vraag zouden we gaarne eens met U bespreken. HEUS, HET GAAT! Schrijf Uw naam en adres op een briefkaart en adresseer ze aan: H. G. Hermans, Engweg 20. Renkum Geef nimmer kleding aan de deur „Actief" die heeft geen colporteur Tel. 6609 oococcocoooocgoooooccx Voor kinderen van 6—14 jaar bestaat gelegenheid tot het volgen van een o. 1. v. de heer A. NEILINK, elke Donderdag van 4 tot 6 il De kosten bedragen f 5.— p. m. (materiaal Inbegrepen). Adres voor aanm. „Middeloo' Kon. Wilhelminalaan 1.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2