Onze schakers kwamen goed voor de dag Tussen plan-M en redding van Europa».. Kort doch krachtig bordspel Met sneltreinvaart door een hoge brievenstapel 4 Een tweede prijs voor J. Visser Hockey-speelsters bereiden zich voor Voor ons Europeanen erg ingewikkeld Nieuwspalet Niet alleen schijnbare verlichting bij maagklachten Beschermt uw maag Checkers: Intensieve strijd Vijf maal S is... Eerst bedanken! ZZ3C1IEEEÖ Radio-programma TlIINKALENDER Zaterdag 10 Januari 1943 Tournooi te Hastings (Van onze speciale verslaggever) Wat biina iedereen verwachtte, is geschied. De Hongaarse grootmees ter Szabo, die door moeheid zo'n teleurstellend resultaat boekte in het zonetournooi te Hilversum, heeft zich in Hastings grotendeels gerehabiliteerd. Direct na de start „nam hij dc kop" en in elke ronde vergrootte h;j de afstand op num mer twee. Jammer was. dat er dus weinig striid was om de eerste plaats. De geniale Engelsman Alexander, winnaar van het tour nooi van verleden iaar, was n.l. ge heel uit vorm. En hij was. naar het oordeel van insiders, practisch de enige, die het Szabo moeilijk had kunnen maken. Spannender was de striid om de tweede plaats en het deed de Hollanders in Hastings goed. dat onze landgenoot Mühring deze bijna gedurende het gehele tournooi bezet hield. Op het laatst moest hij deze plaats echter delen met de nimmer aflatende Engelse edelman Sir Thomas en de Zwitser se geluksvogel Grob. Dc laatste mocht zich sterk in de gunst van Vrouwe Fortuna verheugenDe Schot Fairhurst eindigde op de 5e plaats. Hij scoorde liefst 8 remises en boekte één overwinning! De Engelsman Abrahams, Golom- bek en Alexander eindigden op de drie volgende plaatsen, terwijl de Franse kampioen Raisman en de Utrechter Mr. Spanjaard de rij slo ten. Teleurstellend Het resultaat van mr. Spanjaard Is zeer teleurstellend. Wij schreven reeds, dat een phvsieke indispositie hem ver beneden zijn ware sterkte deed spelen. Tegen Grob bijv. kreeg hij een glad gewonnen stelling en ook Fairhurst had hij zeker kunnen verslaan, indien hij geen lichame lijke moeilijkheden had gehad. Bei de partijen gingen tenslotte nog voor hem verloren! In zijn afscheidsspeech schertste Mr. Snanjaard als volgt over zijn serie nullen: ..Ik ben gestuurd dooi de Nederlandse regering om de ex port van eieren te stimuleren. Vol gend iaar echter hoop ik de op dracht te krijgen, in Engeland re clame te mogen maken voor Hol landse sigaren!" Dramatische finale Voor Nederland verheugend was ook de tweede prijs van de jeugdige Utrechter J. Visser in de Premier Reserves. In zijn sectie kwam het tot een zeer omwindende en drama tische finale. Visser behield zijn goede vorm van de laatste maan den (2 nederlagen in 20 partijen) en dring in deze sterk bezette groen tot de 2e plaats door. Winnaar werd de onkomende Engelsman Horne, die dit jaar door 2 belang rijke overwinningen in Zwitserland de titel van „Zwitsers meester" verwierf. Visser verloor één partij (v Charlesworth)remiseerde drie maal (met Horne, dr. Hirsch en Horseman) en won vijfmaal (Pen rose. Mrs. Bruce. Hooper. Pralten en Mac Nab). De eindstand was hier: 1. D. M. Horne 71/»: Visser 6%; 3. 4 Charlesworth en Penrose 6; 5. dr. Hirsch 5T>£; 6. Hooper 41»; 7. 8 Horseman en Mac Nab 21,!: 9, 10 Pratten en Mrs. Bruce 2. Eindelijk succes Nog twee prijzen gewerden Ne derlandse deelnemers. In Major Section A wist de Nederlandse kampioene Mevr. Heemskerk uit Amersfoort eindelijk eens een prijs te bemachtigen. Reeds driemaal De Utrechtse schaker, die in het Premier Reserves tournooi te Has tings de tweede plaats bezette. speelde zij voordien in Hastings en, ofschoon zij steeds een goed figuur sloeg, kon zij nooit één van de eer ste drie plaatsen bezetten. Mevr. Heemskerk won dit jaar de derde nrijs en leverde enkele opmerkelijk fraaie eindspelen (tegen Herrcage en Granville-Jones). In First Classe A won de sinds een half jaar in Londen wonende Nederlander Torn de eerste prijs met 7 uit 9. Geen prijzen behaalden tenslotte G. R D. v. Doesburgh en mevr. v. d. B^rgh, resp. spelend in de Major Section van de Premier Reserves en in de First Class. Van Doesburgh speelde teveel remise. Hij won één narty (van Sanger), verloor er twee (v. d. winnaar Kovacs (Hongarije) en van Truscoit) en remiseerde zes maal (nT>t dr. Aitken. dr. List. Ser geant. Rhodes. Newman en A R. B Thomas) M t 4 uit 9 belandde hij op de gedeelde zevende t.m. ne gende plaats Opvallend in deze groen is. dat een betrekkeliike fraaie score van -1 uit 9 het op één na slechtste resultaat in deze groen was! Alleen no. tien, Sanger, scoor de met Ti uit 9 een nog slechter. Resumerend kan gezegd worden, dat de Nederlandse spelers een fraai figuur geslagen hebben en hun land waardig hebben vertegen woordigd. Zondag 18 Januari zal op Klein Zwitserland te Den Haag een proef- wedstrijd worden gespeeld tussen twee dames hoekeyclftallen, die als volgt zullen zijn samengesteld: Elftal grijs: Faber (SCHC), Hol lander BDHC), I. Piel (HHIJC), Buissant (H'sum), Peters (Venlo Girls), Wijnstroom (BDHC), Broers (Be Fair), Blom (A'dam), Vreede (Rood Wit). Reidt (HHIJC) en E. Piel (HHIJC). Elftal blauw: Roemers (H'sum). Loeb (Rood Wit), Van heel (HHIJ C), Hoist (HBS). Top (BDHC), Labouchère (HHIJC), Koenen (HT CC). Markus (BDHC), Francken (EDHC) en Lach de Bcre (MOP). De centrale training zal Woens dag 21 Januari, waarschijnlijk te Amsterdam, een aanvang nemen. Op 1 April moet het functionneren! ....ligt een lange, lange weg van strijd in Amerika's Congres \7 ERWACHT maar niet, dat U de volgende maand op een goede V ochtend wakker wordt en zomaar hoort, dat het plan-Marshall Ineens een feit is geworden, zo waarschuwt Arthur Webb in de Daily Herald zijn lezers. En terecht, want de weg die het „plan-M" door de doolhof van Amerikaans parlementarisme heeft af te leggen, is lang en kronkelig. Het zal weken, misschien maanden, duren, voordat het Congres eindelijk in de beslissende zitting zijn goedkeu ring (hopen we tenminste) aan het plan hecht. En de periode waar over het plan „loopt" gaat 1 April 1948 in Eerst zullen Marshall. Harriman, Byrnes en andere groten, onder wie een heel regiment deskundigen, het plan in de welwillende aandacht van het Congres moeten aanbeve len. De meesten van hen zullen hun relaas tweemaal moeten afdraaien: eenmaal voor de commissie voor buitenlandse zaken uit de Senaat en dan nog eens voor een dergelijke commissie, samengesteld uit leden van het Huis van Afgevaardigden, (de „Tweede Kamer"). In beide commissies hebben de Republikei nen de meerderheid en onder hen zijn er, die niets liever zien dan dat het hele plan getorpedeerd wordt, al verwacht men in dc Senaatscom missie, die onder leiding staat van Arthur Vandenberg (Rep.) minder weerstand dan in die van de Afge vaardigden. Twee versies Op deze manier komen er na tuurlijk twee verschillende versies uit de hns. De ene zal in de Senaat, de andere in het Huis van Afge vaardigden worden behandeld en het is allerminst onwaarschijnlijk, dat tijdens deze, van welsprekend heid doorgaans overvloeiende en dus zeer langdurige debatten, dc- voorstellen nog weer een heel an der aspect krijgen dan ze oorspron kelijk in Marshalls brein gehad heb ben. Weer een commissie Maar tenslotte moet er toch een plan zijn, waarover uiteindelijk be slist wordt en om de op de boven omschreven wijze uiteengerafelde projecten dan weer tot een min of meer harmonisch geheel aaneen te lijmen, wordt er een gecombineerde commissies uit beide Huizen van het Congres samengesteld. Wordt in dit college overeen stemming bereikt over de verschil len. dan gaat het ontwerp naar de president ter ondertekening. Nu kan het voorkomen, dat Truman \indt. dat er teveel aan gedokterd is. Hjj spreekt dan zjjn veto uit en zendt een en ander terug \oor re visie. Dit veto kan slechts teniet worden gedaan door een twee-derde meerderheid in het Congres. Maar zelfs als dit alles zonder ongelukken is afgelopen, zijn we er nog niet. Want in dc maand De cember gebeurde het dat Truman de wet op de tussentijdse hulpver lening voor Frankrijk, Italië, Oos tenrijk en China al had onderte kend, toen twee nieuwe commissies van Senatoren en Afgevaardigden het bedrag van 597 millioen dollar aanzienlijk besnoeiden. Zoiets kan met het plan-Marshall ook gebeu ren en dan zijn er weer eindeloze debatten in Senaat en Huis nodig om de standpunten van de twee Kamers met elkander in overeen stemming te brengen. Voor ons Europeanen is het alle maal ergingewikkeld. Voor een hoop Amerikanen trouwens ook. Een vrij schrale troost, temeer als we bedenken, dat in November de presidentsverkiezingen in de V S. worden gehouden en dat in verband daarmee de republikeinen zullen trachten, politieke munt te slaan uit iedere maatregel die door Tru man en zijn democratische partij wordt voorgesteld. Dr. H. N. Boon treedt, in ver band met het verblijf van Jhr. Vre- denburch in Indonesië, op als waar nemend chef van de directie poli tieke zaken op het ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgend jaar bestaat de Kerktoren van Voeren- daal (Zd.-Limburg) 900 jaar. Op 19 en 20 Februari worden in Indo nesië de eerste middenstands examens afgenomen voor de strijd krachten overzee. In Staphorst is een drieling geboren De twee jongens en het meisje maken het goed. De directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst gaat 1 Mei met pensioen. De vloot van de mij. „Nederland" is met een totaal van 32 schepen weer bijna op de voorlopige sterkte gebracht. Schiphol, met ongeveer 74 lan dingen en opstijgingen per dag, is op één na het drukst bevlogen vliegveld in Europa. Het vliegveld van Kopcnhage staat bovenaan, met 76 landingen en opstijgingen per dag. Leeuwardén is de eerste gemeente in ons land, waar een autobusstation zal worden inge richt. (Ingezonden mededeling) geeft CHEFAROX, want het ver oorzaakt géén nieuw maagzuur en vormt bovendien een bescher mende, genezende laag op de maag wand. Chefarox bevat colloïdaal aluminium hydroxyde, dat thans in zeer vele landen als het middel tegen maagzuur wordt beschouwd. J 1.25 per doos - J 0.40 pe. buisje EEN BEDRAG VAN 5.000.000 FRCS wordt op de Franse begro ting uitgetrokken voor steun aan studenten en artisten. Het vorige jaar werd voor dit doel 300.000 fics beschikbaar gesteld. Een partij, gespeeld in checkers bestaat gemiddeld uit 25 zetten, wat dus voor een bordspel zeer weinig is. Maar juist door dit wei nige aantal zetten is elke zet van groot belang en is de strijd veel intensiever. Bij elke zet, op het checkerbord gedaan, is het dan ook terdege uitkijken. Het is een spel voor mensen met „vechtersbloed", voor mensen die iets willen bereiken met het geen ze doen, hetzij dit werk of spel is en die niet tevreden zijn met negatieve uitkomsten. De ster kere speler zal b*j het checkeren in 98 zijn kracht in winst zien omgezet in tegenstelling tot het hier te lande gespeelde, z.g.n. Pool se damspel dat op remise gebouwd is en waarbij de sterkere speler heel dikwijls met een onbillijke remise (b.v. 3 dammen tegen 1 dam) genoegen moet nemen. Een spel wordt gespeeld om winst te behalen en om te laten zien dat dit bij het checkers het geval is zullen we beginnen met aan te tonen dat de speler die tijdens het spel een stuk achter komt te staan de partij al zo goed als verloren heeft. Dus eerst: Twee Koningen tegen één is ab soluut gewonnen. Bijna overal ter wereld geldt dat bij problemen en partijen wit het eerst aan zet is en ook bij checkers is dit zo. Heeft nu de speler met wit in het eindspel alleen nog maar twee koningen over en de zwartspeler nog maar één, die de lijn 1184, de middellijn dus, bezet houdt, dan zorgt wit dat zijn koningen komen te staan op de velden 24 en 33, iets wat in dit geval altijd moge lijk is. We nemen nu aan dat de laatste zet van wit is geweest van 71 naar 33 en dat zwart, die b.v. op 11 staat, moet zetten. Zet zw. nu 11—21, dan volgt 33—22 (21:23) 24 21. Op de velden 32, 42, 53 gaat niet, dus gaat hij naar veld 63. Op deze zet, 11—63, volgt: 33—43 (63:23) 24:21. Op 11—84 volgt: 33—64 (84 34) 24:84. De enige zet die voor zwart in de diagramstand over blijft is dus 1174. Nu is hij niet in één zet te vangen dus maakt wit een tempo en wel door 3312 en zwart heeft nu geen zet meer over of hij verliest onmid dellijk. De geïnteresseerde lezer ga dit zelf even na. Nu het geval dat wit de lijn 1184 bezet houdt. Hij zorgt nu dat zijn koningen komen te staan op de velden 73 en 84. Zet u deze stand even op het bord en speel mee. Zet u nu de zwarte koning op één der volgende velden dan is het spel direct uit want er volgt: Op 81. 73—82, (81 83), 84 81; cp 71. 84—11, (71:74), 11 84; op 61. 73—63. (61:64), 84:24; op 43. 22 en 12. 73—54. (12 64), 84:24; op 34 en 14. 73—54, (14:74), 84 63; op 23. 73—63, .(23:83), 84:81; op 24. 73—44, (24 64), 84 24. Er blijven nu voor zwart nog over de velden 31, 51 en 13. Nu moet wit eerst weer een tempo maken. Op 31 volgt 7363. Blijft zwart nu op de lijn 3173 dan volgt 6373 en gaat zw. naar 12 dan volgt: 63—54, (12 64), 84 24. Op 51 volgt 7382. Zwart kan nu niet naar .1 wegens 8273 en niet naar 22 wegens 8254. dus gaat hij naar 13 en nu volgt als klap cp de vuurpijl 8453. (13:73), 82 63. Op 13 volgt 73—82 en het is nu gemakkelijk te zien dat het spelverloop plaats vindt zoals bij „op 51" beschreven is. Uit het voorgaande ziet men dat met twee koningen tegen één bij het checkeren op zeer gemakkelij ke wijze gewonnen wordt. Als eerste oefening geven wij hieronder een diagramstand. Wit pion op 11, H op 24. Zw. Koningen op 64 en 84. Wit speelt en wint. Ook geven wij hierbij twee pro bleempjes waarvan de oplossingen binnen een week kunnen ingezon den worden aan de redactie van ons blad. Twee prijsjes van f 2.50 zullen worden verloot onder hen die beide oplossingen vinden. Probleem no. 1. Wit: pion op 64, K. op 21. Zw.: pion op 34, K. op 52. Probleem no. 2 Wit: Twee koningen op 72 en 52. Zw.: Twee pionnen op 22 en 24, twee koningen op 12 en 13. Voor beiden geldt wit speelt en wint. Ter verduidelijking bij deze eer ste problemen zij hier nog aan toe gevoegd dat een speler die aan de beurt van zetten is „vaststaat" ver loren heeft. Zaterdagse puzzle Deze week eens een S-raadsel Ge geven zijn vijf letters S. (zie de fi guur). Gevraagd wordt, om in deze figuur niet meer dan zes woorden in te vullen volgens de omschrijvin gen Neen. de laatste zijn in wille keurige volgorde, zodat men hier aan geen houvast heeft. Of alle let ters S gegeven zijn? Dat is voor U een vraag, voor ons een weet! S x x x x x S x x xxx x x x x x x x S x x S x x S De in te vullen woorden zijn: 1. Soort lijm. 2. Steeds weer. 3. Gokkers. 4. Hebben een hekel aan ruzie. 5. Vindt men in een kachel die uit is 6. Grote hoeveelheden Oplossingen voor Donderdag op een briefkaart In te zenden aan de redactie van ons blad. Voor goede oplossingen stellen tv\J prezen beschikbaar: een van f 10.en vier van f 2.50. OPLOSSING VORIGE PUZZLE A. Grafologisch. B. Oehoe; Triest. C. Eiwit: perzik. D. Val- kenswaard. E. Etten; Es; Vee. F. Ravijn: En; Kok. G. Noord Hol land. H. Eiger; Kreeft. K. Udine; Vrijerij. L. Rhododendron. Het gedicht is van Goeverneur en vangt aan: Als een onweer fors en krachtig Over veld en akker strijkt, Zie dan hoe dra het groene lover In vernieuwde frisheid prijkt. VOOR DE PRIJSWINNAARS ZEE PAGINA 2 Pluimpjes-stroom, zelfs een herinnering aan een merkwaardig spreekwoord Jaap v. d. Berg uit U. gaat fijn een poos mrzee. Vinden jullie dat gek zo midden in de winter? Toch zou ik wat graag met hem mee willen gaan. Want Jaap je kunt er zo hecrlyk spelen in de dui nen. Iedere keer wat anders. Slapen, flink eten, hollen en pret maken toveren weer fijne kleuren op je wangen en als je weer in de Kerk straat komt en moeder doet je open, dan zegt ze vast: „Oaar is onze bollewangen-hapsnoet weer. Heel veel plezier Jaap T~\ EZE week wil ik beginnen met al mijn lezertjes te bedanken voor hun Nieuwjaarswensen. Het waren Gerrit van Dcicl uit Z.; Bert us Met- horst uit S.; Piet. Jan, en Rini Osna- brugge uit S.; Grietje Mulder uit W. en Ineke dc Wilde uit A. Wat een prachtige kaart kreeg ik van jou Grietje Mulder uit W.! Ik heb ook een aardig nieuwtje voor je. Op dc re dactie hebben wc enorm voel postzegels klaar liggenAls je wilt kun je ze zelf op komen halen, wanneer je school weer begint. Zorg je voor een llinkc open plek in je schooltas? Als je liever niet zelf komt schrijf het me dan nog even. Goed zo! Een mooie te'-cning gekleurd met pastelkrijtjes, die zo erg lastig zijn om mee te werken kreeg ik van Rika van Veenendaal. Dank je Rika! En nog e*n „goed zo" voor Rina Osnabrugge uit S., die maar liefst negen punten meer op zijn laatste rapport had. Heb je v. el eens ge hoord van het spreekw< d: Hij zit als een bok op de haverkist? Dat betekent dus, dat de bok niets van de haver u*. dc kist wil weggeven. Nu moet jij net zo goed voor je ne gen punten zorgen, als de bok voor zijn haver enproberen nóg KRABBELTJES BABBELTJES meer vooruit te gaan. Wat zullen jouw vader en moeder blij geweest zijn Rn i. Met een vaartje.... ga ik dan naar Pietje Osna brugge. Je moet niet boos zijn op Jan of op mij. Wat je wel moet doen? Ik zal het je vertellen. Stuur je oplossingen mzar trouw in en voor je het weet sta je in de krant bij de prijswinnaars. Heb je dc ge wonnen boeken van Jan en Rmi al gelezen? Ik had al een flauw vermoeden Jan, dat je Bertus Methorst zou kennen!- En las ik in je brief, dat het werkelijk zo is. Wat had ik graag by het zingen willen zijn. Maar jouw huis staat nu eenmaal erg ver van het mijne vandaan. Ver der dan jij wel denkt. Hebben jullie de kerstboom zelf mogen versieren en zaten er echte kaarsjes in of electrische lampjes Tot slot wil ik het nog even over de Ketelbinkie-krant hebben. Mis schien heb je hem intussen van de bezorger al gekregen, want het eerste nummer is nu al meer dan een week geleden gedrukt. Schrijf je eens hoe je hem vindt? Van een tweeling Trlpsie is een heel lief hondje op een plaatje, dat ik van Elsbeth Vink uit 11. kreeg. Zo'n hondje echt te hebben Els beth! Zou het jou lijken? Mij wel. Wat heb ik mij lelijk vergist in jullie. Het zal wel niet de eerste keer zijn dat zoiets gebeurt of lijken jullie niet veel op elkaarIn ieder geval weet ik nu. dat Elsbeth veel van dieren houdt en Ans een kei in de Engelse taal is. Gaat het goed met je leerlingen Ans? Wat zal de huiskamer van het huis, waarin Gerrit van Dricl woont gezellig geweest zijn met dc Kerst dagen. E i kerstboom en dan nog een kersttak voor het raam met kaarsen er in. Heb je dit jaar weer genoten van het Kerstverhaal? Wat denk jc ervan Gerrit, zouden we dit jaar nog tot sneeuwballen gooien en sneeuwpoppen maken toe ko men? Ik l.jop het maar voor jou. Zelf houd ik ook erg van een witte wereld, behalve dan het inzepen met sneeuw, dat vind ik maar niets hoor. De winnaars van deze week zijn: Jan Schiere, R. Visscherlaan 1 in L.; Wilfried de Pree, Pieter de Hooghstraat 67 in U. en Corrie Schuurman, Volkerak- straat 22 ook in U. De oplossing was: 1. Kameel 2. Minuten uur avond 3. Baars Paars Nieuwe opgaven 1. Verborgen bloemennamen Moet Jan Hake Ven uitdelen van daag? Laat moeder maar gaan, je raadt nooit wat zy van plan is. De kast was te ruw afgewerkt vond ik. Hoeveel el? iets meer dan drie. 2. Mijn eerste is een kleur en aan mijn tweede kun je je lelijk bran den. Tezamen ben ik een besmettelijke ziekte. 3. Men vind m(j in de aarde En slypt mij zeldzaam mooi. Daarna wordt ik gedragen En dien ik steeds als tooi. Slechts zeven letters ben ik Maar toch een hele schat. Blijf je het antwoord schuldig? Dat is iets, wat ik niet vat! In de trein s Wim tvil maar niet eten vandaag en moeder moet er wat op verzin nen. ..Nou. Wim." zegt ze. ..nu ben jij de trein en de spruitjes op je bord zijn dc mensen op het perron, die met de trein mee moeten. Daar komt vader hap hij stapt de trein binnen, nou moeder Daar na volgen er nog veel meer familie- Icden van Wim. Opeens begint Wim wéér te knoeien en een dikke spruit komt er halvcrwegen weer uit. „Hè Wim wat vies. jc moet netjes eten hoor!" zegt moeder. „Maar mammie, dat is helemaal niet vies. Oom Ko wilde alleen maar eventjes uit het raam kijken." 4. Met K. neem je my mee op reis Met B. ben ik iemand, die geluk heeft Met D. ben ik een vogel Met P. ben ik iets heel lekkers De oplossingen van deze puzzles kunne tot en met 21 Januari opge stuurd worden naar dc redactie van Krabbeltjes en Babbeltjes. Schrijven jullie er bij ho^ eel jaar je bent? TANTE ANS fIngezonden mededeling) Een inbreker kwam bij mij stelen: Hij gaf blijkbaar niet om juwelen. Maar op TIP was 'ie dol. 'k vond de fles balt vol, Met een briefje erbij samen delen „Zeg Berteke, wat doe je nou Ga je er een poosje bij zitten? Kom, geef mij een hand dan gaan we weer met een vaar- tje van die hoge brug af. Links rechts vlugger jÊSÈ en vlugger. Wat is rol- schaatsen toch heer- f lijk. Links rechts. „Van de varkensstand in Axen dan." Cressiks vervolgde zijn gedachtengang: „Zou het een code in muziek zijn?" vroeg hy verder. Peter moest bekennen, dat hij dit eerst ook gedacht had, maar er broeide en woelde iets in zijn onderbewustzijn, dat hem zich ertegen deed verzetten. In het begin was hij gefasci neerd geweest door dat accoord, maar toen hij het eenmaal gevonden had en hij niet verder kon komen, had hij meer en meer aandacht geschon ken aan de vreemde effecten, die de orgelklan ken bij hem veroorzaakt hadden. Voor het eerst in zijn leven was hij toen duizelig geweest Waardoor? En waarom had hij zich weer be haaglijk gevoeld, op het ogenblik, dat bet orgel zweeg? Maar hij wilde vasthouden aan zijn idee, dat het accoord toch de sleutel zou zijn voor de oplossing van dit mysterie. „Een code in muzieknoten." herhaalde Cres siks peinzend. „Afgezaagd en ingewikkeld." meende Peter. „Zeker, maar wat anders? Alles blijft om dat kerkje draaien. Uit uw verhaal is het wel dui delijk dat daar minstens twee partijen waren die op voet van oorlog met elkaar verkeerden. Zij waren ten tweeden male aanwezig in het huisje van Ossiefski en Uw advertentie heeft tot nieuwe gewelddaden geleid." „Zou de Hongaar vermoord zijn, omdat zijn missie in mijn huis mislukt was?" „Dat is tenminste mijn inzicht," zei Cressiks. „Hij moest rapport uitbrengen; vertelde, dat hij gefaald had of was te dronken om iets verstan digs te zeggen en toen vond hem hem te ge vaarlijk voor verder werk. Zijn signalement in de advertentie moest wel de politie en verder alle belanghebbenden in actie brengen. Ik denk, dat over zijn lot al beslist was een uur, nadat de courant verscheen. Zij hebben hem toen wellicht aansprakelijk gesteld voor de domheid, dat hij zich had laten fotograferen en hem on der druk de opdracht opgelegd U uit de weg te ruimen." „Het moest wel zo zijn," meende Peter en hij voelde zich onbehaaglijk bij dit denkbeeld. Ten slotte was hier door zijn toedoen een mens ver moord. En hij begreep alleen dan vrede met zich zelf te krijgen, wanneer eens bekend zou wor den. dat de Hongaar een slecht mens was of als instrument gebruikt werd door gewetenloze lie den. die een gevaar voor de rust en de vrede en het welzijn van de goegemeente opleverden. Toen Cressiks nog eens de muziekboeken doorbladerde, kwamen Spek en Lever binnen. Zij monsterden Peter weer met wantrouwende blik, waren blijkbaar teleurgesteld door het rus tig samenzijn van de twee mannen, en vertelden gereed te zijn met het procesverbaal van de verklaringen van beide vrouwen in huis. daar bij veel tegenwerking ondervonden hebbend, vooral van een zekere Spoor, die zich zelfs een dreigende houding, met een pook in de hand, tegenover hen veroorloofd had. Peter sprak enkele verzoenende woorden en het gezelschap vertrok tenslotte, nadat Peter nog bad toegezegd terstond Cressiks te zullen opbellen, indien er reacties zouden komen op de her-plaats(e advertentie Daartegenover zou Peters woning voor alle zekerheid politiebewa king krijgen, aangezien een tweede aanslag niet onwaarschijnlijk werd gevonden Toen Peter de deur achter zijn vroeg bezoek gesloten had, ging hij naar de keuken om juf frouw Spoor te vermurven een kop koffie voor zijn slaperig hoofd te zetten Hij vond haar in een peinzende stemming achter de groene keu kentafel gezeten, de pook nog in haar hand. Peter keek haar aan en zag, dat haar gedach ten van verre kwamen, voordat haar ogen op hem geconcentreerd werden. Maar meteen was zij alweer slagvaardig. „Duizenden boeken en toch geen gentleman." bromde zij. „Wat nu weer. rommelpot, galspuwende Ve suvius?" ,,Ik heb genoeg van al die oudheden, daar komt niets dan ongelukken van. Maar hoe vaak heb ik U nu gezegd niet in Uw pyama in de keuken te komen. En daar staat U weer. klaar met al Uw grapjes. Dan is het: hoor eens Spoor dit en Spoortje dat. Ik ken dat. En nu is 't zeker weer om een kop koffie." „Spoor, ik heb je nog nooit zoveel woorden achtereen horen zeggen. Die agenten moeten wel indruk op je gemaakt hebben. Door de mand gevallen natuurlijk. Volledige bekentenis afgelegd, heet dat." „Wat? Die kwajongens? 't Is dat ik om Uw alibi moest denken, anders hadden ze al in de gracht gelegen." „Zie je; zij is en blijft een brave. Zij pleegde meineed om haar beminde commensaal te red den." zal er dan in de krant staan. Maar Spoor wees een lieve en loop straks even langs onze courant om de brieven op mijn advertentie te halen. U zult u zelve moeten legitimeren: Johan na Christina enz. Spoor, oud 52 jaar. „In eer en deugd, mijnheer, ondanks ^de bar baarse bende, waarin ik verzeild ben." En juffrouw Spoor kon onmogelijk weten, hoe profetisch deze laatste woorden uit haar mond klonken. Want drie uur later, werd Peter door de advertentieafdeling van de coitrant opge beld. De stem zei: (Wordt vervolgd). Inz. Hr B S A'dam ontv. 1 £1. TIP. Hedenavond HILVERSUM I: 19.— Nws: 19 15 Dansmuziek; 19.35 Banden die bin den: 19 45 Reg uitz 20.— Nws; 20 05 De gewone man; 20.12 Wie weet hoe deze plaat heet? 20.30 Lichtbaken; 21— Negen heit de klok; 22— Dans les; 22 37 Actualiteiten; 23.Nws: 23.2021 Omroepkamerorkest. HILVERSUM II: 19.Janine- Andrade. viool; 19 30 Ik schreef een I brief: 19.40 Jeugdnieuws; 19.45 De bijbel in steen; 20.— Nws; 20 08 Din- k gen van de dag; 20.15 Vindobona T Schrammel'n; 20 45 De zang van de maand Jan 21.15 K. Voskuil; 21 30 i In de balzaal; 22.Lady Dor.a hoorspel); 22.30 Jean Presto en zijn ensemble; 23.Nws; 23 15 Hobby hoek; 23.30—24— Lest-Best. Morgen HILVERSUM I: 8.— Nieuws; 8 15 Gr.pl.; 8.25 Inleiding Hoogmis; 8.30 Hoogmis; 9 30 Nws, Water st9.45 Zondagmorgen; 10.30 Kerkdienst; 1130 Na de kerkdienst: 12.15 Apo logie: 12.30 Lunchconc.; 12.55 Zonne wijzer; 13 Nws; 13.15 Welk boek?; 13.20 Lunchconc 13.35 Radio-feuil leton; 14.05 USO: 15.30 Causerie; 15.40 Muzikale Tombola; 16.10 In 't Boeckhuys: 16 25 'Vespers; 17.Jon ge kerk hoort oude woord; 1830 Reg. uitz.; 19.— Psalmen van Swee- linck; 19.15 Ds. Straatsma: 19.30 Nws, weer; 19.45 Gr.pl.; 19.50 Sport; 20 05 Gewone man: 20.12 Opera: Don Giovanni; 20.55 Luisterspel: Gevleu gelde dolk; 21.40 Viool, orgel; 22.07 Actualiteiten: 22.15 Gebed; 22.30 Nws; 22.50 Conc.geb. orkest. HILVERSUM II: 8.— Nws: 8.18 Zingende torens; 8.30 De mens en zijn liefhebberijen; 8.40 Gr.pl.; 9.12 Sport; 9.15 Men vraagt; 9.45 Geeste lijk leven; lO.-r- Paul Godwin trio; 10.30 Briefgeheim; 11Kunst na Arbeid; 12.— Gr.pl.; 12 30 Zondag club: 12.40 Koor Duinwaterleiding: 13— Nws; 13.15 Vaudeville strijk orkest; 13.50 Spoorwegen; 14. Viool en piano; 14.05 Boekenhalf uur; 14.30 Vijfde Brandenburgse conc.; 14.55 Pianovoordr.; 15.20 Film praatje; 15.35 Skymasters; 16.30 Re- portagedienst; 17.Meisjeskoor de Krekels; 17.30 Avonturen van Ome Keesje: 17.50 Sport; 18.— Nws, sport; 18.15 Gesprek met de lezer; 18.30 Gelijkenissen; 19Oecumenische dienst- 20— Nws; 20.05 Reportage; 20.15 Waltztime; 20.50 Hersengym nastiek; 21.20 Gerard van Krevelen; 2140 Paul Vlaanderen; 22.15 Ka- mérork.; 23— Nws; 23.15 Filmmei. Maandag Ochtend-programma HILVERSUM I: 7— Nws; 7.15 Gvmn.; 7.30 Reveille; 7.45 Woord voor de dag; 8— Nws; 8.15 \<oor het werk; 9— Piano; 9.15 Zieken bezoek; 9.30 Klassiek conc.; 10.30 Morgendienst:; 11.— Werken van Mozart. Haydn en Schubert 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers; 11.35 Discoklanken; 12.Pop. orgelbe- spel.; 12.30 Weer; 12.33 Amatitrio; 12.55 Bachkoraal; 13.Nws; 13-15 Mandolinata; 13.45 Koor; 14.^uz. voor scholen; 14.30 Hollanda sextet; 15 Zangrec 15.30 Orkestwerken; 16:— Bijbellezing; 16.45 Instrumen taal kwintet; 17.— Kleuterklokje klingelt; 17.15 De vijf Zapakara Sj 17.45 Reg uitz 18 Gr.pl.; 18,1a Sport- 18.30 Reg. uitz. HILVERSUM II: 7— Nws; 7 15 Frans progr.; 8.Nws: 8.18 Lichte klanken: 9.- Hallé ork.; 9.30 Wa- terst.: 9.35 Instrum Kwintet; 10.— Morgenwijding; 10.20 Vlaams progr 10 30 Voor de vrouw; 10.45 Regen boog- 11 20 Piano; 11.45 De toekomst heeft vleugels, voordr.; 12.—Vin- centino; 12.30 Weer; 12.33 Platte land; 12.38 Gr.pl 13 Nws; 13,20 Malando: 13 50 Royal Opera Or chestra Covent Garden: 14— Viool, piano- 14 30 Voor de jonge moeder; 14 45 Gr pl15 15 Onbewoonbaar- verklaard. geschiedenis van een huis; 15.55 Omroepkamerork 16.45 Oreel- 17Gespeelde fabel Kees de Zwerver: 17.15 School is uit; 17.30 Miller Sextet; 18.Nws; 18.15 Staf- muziekcorps. 12 Januari Als de Cyclame uigebloeid is, moei U haar gestadig minder water geven. Langzamer hand worden de bla leren dan geel, vallen af en alleen het knolletje blijft over. Omstreeks de maand Mei of begin Juni wordt dit in verse pootaarde gezet ?n dc pot buiten op een licht beschaduwde plek ingegraven. Daarna ontstaan weer nieuwe bladeren. Des zomers wordt de aarde normaal vochtig gehouden en nu en dan wat mest gegeven. In de aanvang van het na jaar moet de plant weer naar binnen gebracht worden, waar ze opnieuw tot bloei kan komen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4