Soesterkwartier blijvend een misdeelde stadswijk? r mOLTOPECT De ballade van de nieuwe hoed 2 Ruimere en dus iets duurdere bebouwing nodig Het is mogelijk nog veel te maken goed „Gijsbreght van Aemstel" Noteert U even Comedia speelde „Candida" DAMES/ Of de woede van een getergd manspersoon Beurs van New York INTEKENB1LJET [Woensdag 14 Januari 1948 "j\/Tet belangstelling las ik Uw artikel in het dagblad van 10 dezer -L*J- onder bovenstaand hoofd. Als jarenlang bewoner van het Soester kwartier. die de ontwikkeling van dit kwartier van de laatste 30 jaar van nabij heeft meegemaakt, heb ik behoefte nu langs deze weg van mijn zienswijze te doen blijken. In grote trekken kan ik veel onder schrijven van Uw betoog; echter de voornaamste oorzaak waardoor dit kwartier aldus is geworden blijft in Uw artikel onbesproken en het is daarom dat ik er nader op' inga. Opmerkingen van een lezer naar aanleiding van ons artikel van Zaterdag TV/TISDEELDE stadswijken heeft -LV1 zo goed als iedere stad en n Amersfoort maakt daarop geen uitzondering. Niet alleen het Soes terkwartier verdient deze betite ling, doch ook het Kruiskampkwar- tier en het eerste gedeelte van het Leusderkwartier. Ook daar on danks hier en daar een aardig straatje of pleintje ov^r het ge heel een teleurstellend resultaat zonder begin of einde. Een huizen en stratenmassa zonder kleur, mins tens zo erg als in het Soestei'kwar- tler. Waarom steken deze stadsgedeel ten zo af bij b.v. het boste gedeelte van het Vermeerstraatkwartier; de rest van het Leusderkwartier: het Bergkwartier (inclusief Frisia). Niet omdat in de eerstgenoemde stadswijken de kleinere arbeiders woning staat en in de laatstge noemde de royalere middenstands woning en de villa voor de beter-ge- situeerde. Ook niet omdat de archi tectuur van laatstgenoemde wonin gen uitsteekt boven die van de ar beiderswoning. Integendeel zelfs! In het algemeen gesproken steekt de architectuur van de arbeiders woning uit boven de confectiebouw der middenstandswoning en de vaak stijlloze villabouw. Tc intensieve bebouwing Naar mijn mening zijn en worden deze stadswijken misvormd door de te intensieve bebouwing, dus door het te veel woekeren met de be schikbare grond. Het aantal stra ten met minimale breedte is over wegend; de huizenrijen zijn zonder enige onderbreking; het groen wordt slechts zeer sporadisch toe gepast: dit alles in tegenstelling met de middenstandswijken en de wijken voor de betergesitueerden. Ook de stedenbouwkundige, die thans het uitbreidingsplan van het Soesterkwartier heeft herzien, ont komt niet bij zijn bebouwing van de laatste beschikbare grond in dit kwartier aan dit euvel, hetwelk hem natuurlijk uit financiële over wegingen als het ware wordt opge drongen. Want wel is waar brengt hij een strook groen als uitloper van de plantsoen gordel (die op zichzelf reeds bestond bij het oude uitbreidingsplan en noodzakelijk is als afscheiding tussen industrie terrein en woonwijk en die dus als direct aanwijsbaar voordeel bij vroegere toestanden buiten be schouwing moet blijven) binnen het kwartier. Hij laat echter een ter- Ingezonden mededeling) rein met mooie, oorspronkelijke bomen, hetwelk onmiddellijk tegen deze groenstrook aanligt en het welk een mooie onderbreking had kunnen worden, verdwijnen, namc- lijk het speeltuinterrein aan de Zon nebloemstraat. waarvan ik de op pervlakte schat op ongeveer de helft van de hiervoren genoemde groenstrook. De Zonnebloemstraat zelf, welke als verlengstuk van de Oude Soes- terweg, de dwars door het kwartier lopende verkeersader, is aangelegd op een gelijke breedte als deze Oude Soesterweg, laat hij uitmon den op een straatje met minimale breedte, welk straatic met zeven andeYe straatjes ziin eindpunt vindt tegen de spoorbaan, tussen de over weg van de Soesterweg en de on geveer 600 M. verder te projecte ren tunnel, door welke het verkeer op de verkeersader rondom het kwartier zal worden gebracht. GRAND-THEATRE AMERSFOORT Voor de voorstelling van zijn nog kaarten verkrijgbaar van morgenochtend 10 uur af aan de kassa.# GRAND: Zwevende gratie. Zo.: 14, 16.15, 18.45 en 21 u. Overige da gen: 14.30, 18.45 en 21 uur. CITY: De vrouw van Monte Chris- to. Zo.: 14, 16.15, 13.45 en 21 uur. Overige dagen: 14.30, 18.45 en 21 uur. REMBRANDT: Mannen zonder vleugels. Zo.: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. Zat.: 14.30, 19 en 21 uur. Overige* dagen14.30 en 20 uur. 15 JAN.: Grand: Gijsbrecht v. Aemstel, 19.30 uur. A.V.R.O. bridgedrive, Amicitia, 20 uur. 16 JAN.: Toneclopv. Stichting „De Opbouw", Amicitia, 20 uur. 17 JAN.: S.O.V.A. cabaretvoorst. Amicitia 20 u. Jaarfeest F .AP. Markthal 20 u. 18 JAN.: Filmochtend Inst. v. Volks- ontw. La Grande passion de Jeanne d'Arc en Hongaarse dans van Brahms 1903. Grand 10 u. 19 JAN.: K.R.O. Tournee-avond. Amicitia 20 u. Vergadering Amersfoorts wan del-comité/Acad. de Danse 20 u. Inst. v. Volksontw. Lezing dhr. L. v. Gelder over „De school als werkgemeenschap". Geb Ver. v. Vrijz. Herv 20 u. -V.E.R.O.N. vergadering. Spr. de heer J. de Jonge (R'dam) over: Televisie in Engeland. Volksge bouw, 20 uur. 20 JAN.: Vioolrecital Simon Gold berg. Amicitia 20 u. Jaarverg. ,,De Hanse". Causerie dhr. B. Smit. De Wapenroem 20 u. Contactavond Ned Chr. Reisver. St. Aegten, 20 u. OPENB LEESZAAL EN BIBL dage lijks ruilen v boeken 1417 u Di Vrijd avond ook van 1921 u Leesz geopend dagelijks 10—12 30 u en 14—17 u. DL en Vrijd ook 19—22 uur „STICHTSE HEUVEL": Wo„ Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band. „de Spotvogels"). DANCING VAN 'T HUL: Zat., Zon en Woensd dansen. 20—23 uur Zon mirt. 15 18 u Orkest „The Rhythme Specials"). DANCING d ORANJEBt K)MZat.. Zon. en Woensd oansen. Maar dicht maken Mijnheer de Redacteur! Zoals U schrijft zullen velen naar die sim pele zwarte lijntjes hebben gestaard en ik heb dit ook lang gedaan en ik ben na lang kijken tot de conclusie gekomen dat het Soesterkwartier ook aan deze zijde maar dichtge maakt moest worden. Van de stads- zijde noodt het de stadsbewoner niet tot binnentreden, van de an dere zijde moet ook de van builen komende wandelaar of fietser maar niet verdwalen in al die onmogelijke straten, en straatjes, doch de ver keersweg houden, waarlangs een brede strook groen in de toekomst hem ook vandaar met meer dat misdeelde Soesterkwartier zal doen zien. Zoals ik hierboven reeds zeide: financiële overwegingen dringen het de Stedebouwkundige op zoveel mogelijk grond te benutten en daar om moest deze oplossing aldus worden gevonden. Maar ware dit niet het geval dan geloof ik te mo gen aannemen dat hij het Soester kwartier althans hier een begin en dus een entréé, een open ruimte tot binnenkomen, had gegeven, waar dit aan de stadszijde ontbreekt. Ruimte nodig Ik schrijf dit alles niet om critiek uit te oefenen op het werk van de Stedebouwkundige, maar om scherp uit te laten komen waardoor naar mijn mening de arbeiderskwartie ren worden misdeeld. - Want laat men nu niet menen dat de grotere arbeiderswoning, welke hier thans gebouwd wordt, of de gecombineer de voortuin, die men wil gaan aan leggen om van de rommelige heg gen en tuintjes a£ te komen, of de straatverlichting zonder lantaarn paal, enige verandering in het as pect van de wijk brengt, als deze tien jaar ouder is geworden. De grotere arbeiderswoning werd ook gebouwd direct na de vorige oorlog in het Soesterkwartier en de ge combineerde voortuin is ook reeds in dit kwartier bij enkele blokken toegepast. Maar desondanks is het kwartier misdeeld gebleven, omdat 'alweer die „financiële overwegin gen" drongen naar de kleinere ar beiderswoning en naar het uitgeven van minder geld aan onderhoud, waardoor in de eerste plaats de ge combineerde voortuin het slacht offer werd. Er zijn tal van voorbeelden in het land van hoe inderdaad ook een ar beiderskwartier tot een lust voor het oog kan worden gemaakt, maar in de eerste plaats is hiervoor nodig dat er ruimte is in de bebouwing en dat afgestapt wordt van de zoge naamd dringende reden iedere meter grond te benutten. Naturulyk zullen daardoor de kosten ten laste van de woning stijgen maar indien daar door om ons tot het Soesterkwar tier met zijn ongeveer 3200 wonin gen te bepalen de gemiddelde kosten per woning 300.— tot f 400 meer zouden zijn, zouden de kosten van deze woningen 1 a 1V4 millioen hoger zijn geworden en zou zeker niet van een misdeeld kwar tier sprake zijn. Nog afgezien van de omstandigheid dat de verbetering van het kwartier ook weer zijn in vloed heeft op de waarde van de woning. Laat ons hopen dat bij het ont werpen van de uitbreidingsplannen voor de andere bloembladen onzer stad èn Stedebouwkundige èn Ge meentebestuur èn Provinciaal Be stuur met deze allereerste noodza kelijkheid om een arbeiderskwartier tot leven te wekken rekening zullen houden. EEN BEWONER VAN HET SOESTERKWARTIER Van een rammelende ruit en een polsslagader Het rammelende, rinkelende los se achterruitje van zijn auto irri teerde een bestuurder zo, dat hij zijn vuist hief en het doorsloeg. Scherven zijn meestal scherp, zo ook hier. De polsslagader van de getergde heer werd doorgesneden en hij moest per G.G. en G.D. naar het St. Elizabeth's Gasthuis wor den vervoerd. Het ge' euide óp de B.W. Laan. Geschil werd uitgevochten Een 17 en een 31-jarige fabrieks arbeider kregen onenigheid. De oudste vond de eerste klap een daalder waard. Hij kreeg een ver baal wegens mishandeling en de jongste ziet er nu wat typisch uit. Een gezwollen lip e.d. Auto ramde rijwiel Op de Hogeweg ontstond een aanrijding doordat een auto slipte. De fiets die daart:- geraakt werd, liep beschadigingen op, die onder ling werden geregeld. Melkboer vergat kraan Een melkbor, die vergeten was dat. kranen aan melkbussen er zijn om gebruikt te worden, kreeg een próces-verbaal. Opvoedkundige problemen Naar de commissie van toezicht op het Lager Onderwijs ons bericht, wordt op Vrijdag 23 Januari in de aula van het gymnasium in samen werking met de afdeling Amers foort van de Vereniging Pro Juven- tute een bijeenkomst belegd. Twee opvoedkundigen zulleri daar dan problemen bespreken, die in deze na-oorlogstijd urgent zijn. De heer J. G. Blok, hoofd der A. H. Ger- hardschool te Amsterdam, behan delt het onderwerp: schoolspijbe- laars-levensdeserteurs? De heer D. Q. R. Mulock Houwer, directeur van Zandbergen en het Nationaal bureau voor kinderbe scherming spreekt over: Kentering in de kinderbescherming. HET LIED VAN BERNADETTE De directie van het Grand Thea ter bood hedenmorgen personeel en leerlingen van het instituut „Don Bosco", een aantal R.K. zusters en pastoors en kapelaans van de Amersfoortse parochie een gratis voorstelling van de film „Het lied van Bernadette" aan. Passagierslijst „Volendam" Bij onze administratie ligt de paS' sagierslijst van het s.s. „Volendam" ter inzage. De vermoedelijke datum van aankomst te Rotterdam is 26 Januari a.s. Men heeft zich wel eens afge vraagd waarom Shaw zijn toneel stuk „Candida" een mysterie noemde. Een verhaal van geheim zinnige moord en doodslag is het niet. En toch zal de toeschouwer, die gisteravond in „Amicitia" de opvoering van dit stuk door de to neelgroep „Comedia" met even veel aandacht, met evenveel ver langen tot doorgronden van wat zich op de planken afspeelde, heeft gevolgd als wij, tot de conclusie zijn gekomen dat hier wel degelijk van een mysterie sprake is n.l. het wonder van de vrouw waartegen over zelfs mensen als de zeer ge voelige, dichterlijke Eugène March- banks, zo menselijk en verassend onstuimig soms. vertolkt door Fons Rademakers, niet begrijpend staan. Candida, echtgenote van domi nee James Mayer Morell is zulk een vrouw. Onaantastbaar in haar liefde voor Morell, sticht zij toch door haar houding tegenover Euge ne nog meer verwarring in Mo- rells gemoed, dan de jongeman zelf al heeft gedaan. Een tot het uiterste gedreven spanning, vooral in de eerste twee bedrijven door prachtige dialogen zo minitieus opgebouwd een spanning die zo heel direct in ver band staat met het-geluk van drie mensenkinderen, maakte deze op voering voor ons tot een belevenis, die zich tegenwoordig weinig voordoet. Dit was Shaw op zijn moeilijkst zowel voor spelers als toeschouwers maar ook G. B. S. op zijn best, teer en ruig, aandoenlijk, en komisch, gevoelig en plat. Mary Dresselhuys vervul de de rol van Candida. Hoe hebben wij genoten van het spel van deze veelzijdige actrice. Zij was ontwa penend al had zij, naar onze me ning misschien tegenover Eugène wat terughoudender kunnen zijn. Prachtig spel gaf Gijsbert Ver steeg te zien. Cor Hermus als Can dida's vader gaf wel reden tot la chen, al was hij niet altijd te vol gen. Jack Dixon als de 'hulppre diker en Ellen de Thouars als juf frouw Garnett speelden verdien stelijk hoewel niet opvallend in een eigen stijl. Mariemma in Amersfoort De beroemde Spaanse danseres Mariemma. die voor haar grote tour- née naar Zuid- en Noord-Amerika, op de terugreis uit Scandinavië, waar zij momenteel veel succes heeft, nog enige afscheidsvoorstel- lingen in Nederland zal geven, heeft thans in haar tournée nog de vol gende plaatsen opgenomen: Haar lem. Stadsschouwburg op 3 Febr. en Amersfoort. Grand Theatre op 5 Febr. Mariemma wordt begeleid door de vermaarde Spaanse pianist Enrique Luzuriaga en de guitarist Jesus Ruiz. Behalve een keur van drie programma's brengt Mariemma een aantal nieuwe dansen. Rondom het biljart Zoals te verwachten was heeft het „Leusderkwartier I" geen kans gezien in éigen home met 80 van „Ons Genoegen I" te winnen, om zodoende beslag te leggen op de kampioenstitel. De Leusderkwartier-spelers brachten, het tot een 53 overwin ning, zodat „Zonneheuvel I" nog een behoorlijke kans maakt. De vex-dere uitslagen van de gister avond gehouden wedstrijden voor het district Eemland zijn: Cadreklasse: Nrd. Brabant I Centraal I 24. Ie klasse libre: Metropole I Nieuwe Kei I 62. 3e klasse libre: Pauw IDOS I 2—6. 4e klasse libre: Animo IIMe tropole III 44. Dinsdagavond heeft de Belgische middengewicht kampioen, Cyrille Delannoit, in 10 ronden op punten gewonnen vgn Dobiasch, ex-kam pioen van Polen.- GRONINGSE SCHILDERS EXPOSEREN Groningse schilders exposeren in Amersfoort in het mannendeel v.h. Bloklands Gasthuis, van 17 Jan. t/m 1 Febr. dagelijks van 104.30 Zondags van 25. Opening van deze zeer belangrijke tentoonstel ling op Zaterdag 17 Jan. n.m. 3 uur door burgemeester H Molendijk. Burgerlijke Stand van 13 Januari Geboren: Jacobus, z v A A Gouw en E de Jong. Robert, z v E J We ver en J E Blom. Cornelis, z v C Jans en E Timmer. Catharina Alij- da Maria, d v J G Pronk en J C Bekkers. Woutera Wilhelmina, d v M Schuurman en W G Mossing. Marten Gerrit Walter, z v M de Gans en P Haksteeg. Gehuwd: A B van Oostendorp en G C Pater. A Smits en H H Buijs. Overleden: Plonia Lijntje Dijks man, 81 jr. weduwe van P. N. van Lit. Gevonden voorwerpen Paar lederen dam. Handschoe nen, Kinder Schoenenbon, Bril, Wanten en Handschoenen, Zwt. Ceinturu en een br. gevl. Riem, Keukenstoel met biezen zitting, Huissleutels, Wieldoppen (Ford), Rozenkrans in etui, Herenrijwiel, witte Handdoek, br. Dames para- pluie, zilveren Medaille (17.2.16), Hoofddoek, kl. Briéfje Bankpa pier, br. Knip met verl. tabaks bonnen, Baret, Benzineblik (ge vuld), Schoenenbon en een meta len duimstok, blauwe Jas, Inleg vel en een bruine herenhoed, Handschoen inh. vulpen en bril, plast. Regenkapje, blauwe Port. inh. kl.' geld textielkaart, Honden, Parapluies, Wanten en Handschoe nen, wit ger. Sjaal en een grijze ceintuur, paar don. blauwe Kin. Wanten, zwt. Wollen Handschoe nen, zilv. Armband en een Huis sleutel, Port. met ritssluiting inh. f 2.50, br. Actetas inh. Jumper enz. Groot metalen knipmes. Herriot weer voorzitter van de Assemblée Herriot is> zoals kon worden ver wacht, herkozen als voorzitter van de Franse Nationale Vergadering. Hij had de steun van M.R.P. en Socialisten, die hadden geschermd met een tegencandidaat toen de radicalen bleven weigeren bij de behandeling van het plan-Mayer, maar nu dus alleen al fatsoens halve moesten voor stemmen. De enige tegen-candidaat was de communist Calas. Herriot kreeg 317 stemmen iets meer dan het zo langzameirhand vertoonde cijfer waarmee de regering gesteund wordt. De communisten, die als grootste partij (zolang de Derde Macht nog niet is geconstitutionneerd tenmin ste) aanspraak maken op de plaats van eerste vice-voorzitter, verzet ten zich in deze vergadering hevig toen de middenpartijen trachtten deze functie voor zichzelf te reser veren. De Assemblée vertoonde weer het zelfde beeld als tijdens de stakingen: met zingende com munisten en met de lessenaardek-i seis klappende gaullisten. De ver gadering .vord geschorst toen geen eind aan kwam. Doortastend zakenman jubileert Donderdag zal de kantoorboek handel van de heer F. W. J. Nilsson aan de Soesterbergsestraat te Soest 25 jaar bestaan. Op 15 Jan. 1923 werd deze zaak geopend onder de naam van „de Amsterdamse Bazar" met een spe ciale afdeling voor huishoudelijke artikelen en electrische apparaten. De 1ste April 1926 werd in zijn zaak het tweede postagentschap in Nederland gevestigd onder Soest- Zuid. Dit agentschap werd 1 Augustus 1946 door de posterijen in eigen be heer overgenomen. De heer F. Nilsson is postzegel verzamelaar en vooral Denemarken, Zweden en Noorwegen hebben zijn aandacht. De verbouwing van de winkel, die juist voltooid is, brengt de opper vlakte van 40 m3 op 70 m'. In vreemde krijgsdienst getreden De zaak van de loodgietersbaas M. Visman, Burg. Grothestraat te Soest ging niet al te best, daarom nam hij in Juli 1943 dienst bij de Landstorm Nederland en streed te gen de geallieerden. Toen de Land storm Nederland in België tegen de oprukkende geallieerde legers werd ingezet, vervulde hij de functie van administrateur. Verder was hij een doorgewintei'de N.S.B.-er, fIngezonden mededeling HOESTSIROOP ,N.V. .HALTQSTASE*. AFDELING PHARMACIE. WEESP, Leusden Heeft U al een vierkante centimeter? Ook voor de gemeente Leusden is een Nationale Monumentencom missie opgericht, welke door het verkopen van certificaten van het Midden Damterrein, gelden bijeen wil brengen. Zoals men weet zullen deze gel den worden gebruikt voor steun aan nagelaten betrekkingen van oorlogsslachtoffers, het onderhoud van oorlogsmonumenten en het op richten van Nationale Oorlogsmo numenten in enige plaatsen van ons land. In de loop van deze maand zal een beroep op de offer vaardigheid der inwoners worden gedaan om door het kopen van één of meer certificaten, eigenaar te Visman stond dezer dagen terecht -worden van een vierkante centi- Ingezondcn mededeling Een werkelijk fijn product ter verzorging van Uw handen is Een Hamatnehs product van Mijnharde. voor het Bijz. Gerechtshof te Utr., waar de procureur-fiscaal acht jaar gevangenisstraf tegen hem eiste met aftrek van Voorarrest en ont zetting uit de burgerrechten voor de duur van het leven. De verdedi ger, Mr. van Soest, pleitte clemen tie. Ex-politieman beledigde P.R.A.-beambte Toen onlangs dn 45-jarige gewe zen politieman J. K. op een buiten weg de vroegere PRA-beambte J. H. H. ontmoette, met wie hij vroe ger eens verschil van mening had gehad, liet hij zich op zeer onheb belijke wijze tegenover H. uit. H. diende bij de politie een klacht van belediging in en Maandag j.l. stond J. K., voor de Utr. Politie-rechter terecht. Hij trachtte zich uit de si tuatie te redden, door te beweren, dat hij het woord „viezerik" had gesproken tegen zijn hond. Maar de heren achter de groene tafel hecht ten daar geen geloof aan. Integen deel kreeg hij nog een schrobbei-ing van de Politierechter, omdat een dergelijke iaffe uitvlucht een oud politieman onwaardig is. Hij werd tenslotte veroordeeld tot f 25.boete, subs, tien dagen hechtenis. Soesterbergs gemengd koor twintig jaar Ter gelegenheid van zijn 20-jarig bestaan geeft het Soestex'bergs ge mengd koor op Zaterdag 17 Janu ari a.s. een' uitvoering in de zaal van „Huis ten Halve". Medewerking verlenen: Mevr. Betty BeekmanMaas, alt; Mevr. S. van Brussel, piano; Mevr. J. v. d. HorstCupery, piano. Het geheel staat onder leiding van de directeur, de heer Th. de Vries te Bxlthoven. Gevonden voorwerpen Inlegvel 8642; gestreepte sti-op- das; zwart gevlekte foxterrier; grij ze wollen handschoen kinderwant je; linker overschoen; greep; sleu tel van klavierslot; beige ceintuur; paar handschoenen, schapenwollen dameswanten; broche; sleutel (13); kinderwantje; schooltas, inh. brood trommeltje en handschoenen; wiel dop van Ford; blauw geruite shawl; paar handschoenen. meter Damterrein en zodoende de ze actie te steunen. De certificaten zullen tevens ten kantore van de Boerenleenbank te Hamersveld verkrijgbaar zijn. Burgerlijke stand Huwelijk: A. Houwing en R. Puik. Overlijden: M J R ten Ham, oud 26 jr., echtgenote van A van Haef- ten. Hoevelaken Parkeren verboden De expediteur F. B. uit De Welp kreeg op het kruispunt een proces verbaal van de rijkspolitie te Hoog landerveen omdat hij zijn auto aan die zijde van het kruispunt had geparkeerd, waai'van sedert kort een parkeerverbod geldt. Gevangene kreeg toeval Tijdens een kort oponthoud aan het kruispunt maakte de beman ning van een gevangenauto hier van even gebruik van een verver sing te gebruiken. In die ogenblik ken kreeg de gevangene een toe val. De hulp van dr. Klaarenbeek werd ingeroepen en deze stelde de man weer in staat om het verdei-e gedeelte van de reis te vervolgen. Examens Voor het laatste, te Utrecht ge houden examen, uitgaande van de Erk. Alg. Stenografen Bond, slaag den de volgende candidaten: M. A: de dames: A. Braggaar (Hoe velaken), T. W. Duyst (Nijkerk), W. C. v. Kreuningen (Soestduinen), T. E. J. M. Lichthart. S. M. Okkerse (Bunschoten), A. W. Reyngoud, E. van der Velden (Nijkerk), M. T. Viester en P. G. M. Welling (Nij kerk); de heren: H. v. Dijk en H. A. Kuiters. M. B: de dames: M. Birnbaum en H. Vedder (Nijkerk) en de heer: W. v. Barreveld. S. Ned. 130 lettgr. p. min. de dames: A. Barten, W. J. A^v. Helmondt, C. Ch. M. Huizer (Soesterberg), J. Hui- zer (Socsterberg), N. Timmers (Nij kerk), W. Valk (Nijkerk) en H. Vedder (Nijkerk) en de heer: J. N. A. Kochheim (Soesterberg) N. H.: de dames: J. M. Gerritsen en Th. Veenendaal. Amsterdamse Eïiecieu^w^^ Wie is er aan de beurt? Voor uitreiking bonkaarten K802 tabak- en "ersnaperingskaarten zijn Donderdag stamkaartenhouders 62501—hoger aan de beurt. Medebrengen T.D. en inwisse lingsbon van bonkaart 713. Uitrei kingsuren 911.30 en 1415.30 in Kamer 3. \^7ELKE idioot zou toch eigenlijk de hoed uit gevonden hebben? Het moet iemand geweest zijn met een ziekelijke lust om zijn medemens te kwellen. En bij al zijn waanzin mpet hij een ge raffineerd ventje zijn ge weest. Hoe ware het anders mogelijk dat millioenen mannen over vrouwen- hoeden spreek ik maar niet eens al vele eeuwen lang met deze vreemdsoor tige gedrochten op hun meestal toch al zo geplaag de hoofden rond lopen? Wees nu eerlijk, zien wij er niet bespottelijk uit met zo'n ding? En waartoe dient het eigenlijk? Ter bescherming tegen de kou? Nu ja, als je kaal bent mis schien. Tegen de regen? Daar voel ik wel wat voor. Maar waarom zetten we dan geen kapje op of bin den een doek, desnoods een zeiltje, om het hoofd? Dat ware goedkoper en doelmatiger. Ik ben ook zo'n zwakke ling. die een hoed draagt, omdat het nu eenmaal „hoort". Alleen 's winters trouwens. Want 's zomers „staat" h et tegenwoordig ook als je met je blote hoofd loopt. TOEN het najaar werd en overal de hoe den weer op de hoof den verschenen, heb ik. om niet uit de toon te vallen, ook mijn oude hoedje weer van zolder gebaald. Een degelijk exemplaar, voor zover een hoed degelijk kan zijn. en ik voelde me er een hele meneer mee. Tot de vrouw van een vrind van me, midden op een ver jaarspartijtje, zo kwasi-grapjassend en tot Je had zo'n gek hoedje moet ik vijf minuten extra optijd nemen om onderweg De volgende dag viel het enige malen mijn hoed te me op ik had het me al kunnen ophalen. Ik heb eerder verbeeld dat ken- nog nooit zo veel lelijke nissen op straat me met woorden gezegd als tegen; vreemde blik bekeken. Mijn vrouw begon het. me ook lastig te maken: „Je loopt gewoon voor met die hoed. Het is bijna een hoed zonder rand. Je lijkt Peter Pech wel. Daar kun je toch niet mee op een persconferentie ver schijnen?" Na talloze steken onder water van velerlei zijden heb ik toen een nieuwe hoed gekocht. Het modern ste van het moderne, zei den ze in de winkel. Itali aans fabrikaat, maar ik leek er wel een cowboy mee. Een rand zo breed, dat je er bijna op kon schaatsenrijden. Ik was enige tientjes duurder toen ik weer op straat liep. En was het verbeelding? Mijn kennissen groetten mij weer jovialer dan voorheen en een paar, die me de laatste tijd niet meer za gen, schenen me ineens weer te herkennen. MAAR dagelijks ver vloek ik die hoed. Ze woordig op de fiets, vooral nu het zo waait de laatste dagen. De enige oplossing duisternis langs de gracht heen en weer gelopen voor ik mijn rijwiel terug ge vonden had. Toen ik al overtuigd was, dat het ge stolen was, viel ik er in eens pardoes overheen. T K ben met hoed en fiets -1 en mijn slechtste bui sinds jaren midden in de nacht thuis gekomen. En vanmorgen had ik het on ding, gereinigd en wel, op nieuw op mijn hoofd. Maar niet lang. Na hon derd meter werd de Borsa- schut zou zijn onderweg z'n hoed }mo gcschept dooj de Wes- tenwind en zeilde hij weg, op de bumper van een vrachtauto. De chauffeur stopte en voegde me grijn zend toe: „Jammer me neer, dat hij niet in de wa gen terecht gekomen Is. Ik zou er eerlijk niets van gemerkt hebben". de hand te houden. Maar daar heb je hem toch niet voor. Gisteravond reed ik op de Singel bij het gemeente huis. Ik lette een ogenblik niet op, keek iets te veel omhoog en...floep, dearstf™ mee" STkrij^te T;vechoPdeTrld)^='ern?.cr^ van woede. Daar gingen ,vH°go 15ffU mijn tientjes de gracht in kist Brussels lof'voor een en hoe krijg je zo'n hoed poentewmkehjn tenslot in de nacht er weer uit? Le» °P zeggen, dat hij keurig staat. Maar vast staat hij niet. Ieder windstootje is raak, zeker als ik mijn hoofd niet gedurig naar de grond gebogen houd. Als ik van huis naar de re- vcrmaak"der grijnzende vi- dactie fiets waait hij on- --- - site tegen me zei: „Zeg, derweg minstens drie maal had terug gevraagd. Maar ik zag je vanmorgen in de af, waarvan op zijn aller- mijn fiets kan niet giche- Want Langestraat lopen. Ik her- minst één maal in een plas. len. Ik heb zeker wel een kende Gerst niet eens. Al* ik naar de trein ga, kwartier radeloos Maar gelukkig: het water glinsterde zachtjes en ik zag er nergens mijn Borsa- lino op drijven. Ik zette mijn fiets neer en ging met mijn voet, langs de stenen schuivend, systematisch de pikdonkere straat langs de gracht afzoeken. Eerst aan de waterkant, tenslotte langs de huizen. Ik stuitte hoe is het mogelijk in deze tijd van het jaar op twee minnekozende paar tjes. De ene jongeman bood me een vechtpartij, de an dere een doosje lucifers aan. Tenslotte vond ik mijn hoed in iets. dat van een forse Zeeuwse hengst af komstig moest zijn. Op het gegichel af vond ik de man, die zijn lucifers de hoek van de Snouckaertlaan, belandde mijn moderne hoed jam merlijk onder de wielen van een zes-tons-trailer. Gemangeld en nat, als een belegen pannekoek, heb ik hem tussen duim en wijs vinger mee naar de redac tie genomen en in een kast gesmeten. Daar ligt hij nu nog. Blootshoofds, tot af grijzen van wandelènd Amersfoort, ben ik de stad in gegaan en heb ik in alle winkels getracht mijn goe de geld tegën een alpino petje in te ruilen. Maar al pino-petjes waren er niet Wel dure hoeden, de nieuwste modellen meneer, met brede rand Zal ik nu toch maar een stuk van het tafelzeil ne- Ik durf niet goed. Want ik loop liever vrij rond. Is er iemand, die me de raad kan geven? 13 Jan. De handel was vandaag wel niet omvangry'k, maar op enige afdelingen ging toch meer om dan de laatste tijd gebruikelijk was. Daarbij bestond een vaste stemming. De grootste omzetten kon den weer worden waar genomen in de oude en de nieuwe aandelen Ko ninklijke, waarvoor aan vankelijk enig aanbod be stond. tengevolge waar van bil de opening ge handeld werd beneden het peil van de vorige slotkoersen. Naderhand trad echter, zij het on der de nodige schomme lingen, een herstel in. De oude Koninklijke openden op 325, stegen snel tot 329%, liepen daarna weer een paar punten terug, vervolgens trad een herstel in tot 332, terwijl vlak daarna tegen 330 werd gehan deld. De nieuwe aandelen, op 311 geopend, stegen vrij spoedig tot 316 en na een kleine reactie ging de koers weer naar boven, ook onder de no dige schommelingen tot 318, terwijl bij het slot tegen ongeveer 316% werd afgedaan. De industriëlen waren bijna alle iets hoger. In het bijzonder werd in dit geval de aandacht ge trokken door Unilevers die, op 301 ingezet, naar boven liepen tot 308. 215 176 159 179% 307% 302 Act. aandelen 10/1 13/1 13/1 Sltk Opk Sltk Koloniale Bank 105% 105% N. I. H.bank 113 114% *14% Ned. H. M(j. 170% 173% 171*/, A.K.U. aand. 174% 172% 172% Bergh's Jurg. 303 30t v. Berkels pat. 14 115% Calvé Delft Crt 196% 199}; Centrale Suiker 215 Fokker 185 Van Gelder 153% 159 K. Nd. H.ovens i£o 1795* Lover Cert 300 n 302 Ned. Ford 384 Ned. Kabelfabr. 309 Philips gloeil. 374% 376 375 Wilton Fyenrd. 220 220% D. Petrol. Mij. 298 295% Kon. Petr. Mij 329% 327% 331 A'dam Rubber 167% 168% 173% Band. Rbb Mij. 148 152 Deli-Bat. R M. 120 120% Oost Java RM. 80% Serbadjadl S.R. Holl. Am. Lljr 218% Java-C.-J. Lijn 162 158 K.N.SM. 189% 187 189 Kon. Paketv. 167 Sch. Unie 175% 171% 170% Rott. Lloyd 168 - 169 St. Mij. NederL 181 176% H.V.A. 234% 232% 240% Jav. Cult. Ml). 116 118 Ned. Ind. S. U. 122% 122% Ver. Vorst C M. 59% 59 60% Dell-Bat. 157% 158% 159 Dell Tabak 170% 171% 173% Senemb. 153% 156 92 2f4% Ned. '38 (3%) 3 dito '47 (3%) 3 Ned *37 3 Dollarl '47 3% NWS 2% Sp. eert. 100 2% N.l. '37 A 3 Niet-actlcve obligaties R'dam le en 3e ing. 1937 3% R'dam'38 (3%) 3 100 Pandbrieven Amst. Hypbank Arnh. Hyp. B. Fr. Gr. H. 3% Grav. Hyp Bk. Ned. Hypb. Veendam 3% Rott. Hypb. 3% Utr. Hypb. (2% vpl. ultl.) West. Hypb. 3% Industr. obllg.: A.K.U. obli. 3% Berghs en J 3% Levers 3% Werkspoor 3% 1V<V LyjJ7. Bt. Rtr Mij 3% 102% 102% Dell Sprw. 3% 93 Ned.-Ind Sp3'.r, 55 55 99 «9 >8 93% 59 vit 99% 99}* 99% 100 81% 1% 100% 96% 100% 100% 100% 100 100 yf 100% 100% 100% 96 V. 97% 10C% 100 98% 98% 99% 100% 100% 100% - M 102% - 102% - 102% 103% aand. A'damse B. Hll. Bank Unie Incasso Rott. Bankver. Tw. Ban*. Cert Rott Bel Cons Levex C,% cpr Gist en Sp. fab. Rott. Dr. Mij. Werksp Serie A Anlem Ned. Ind. Gas Internatlo Amst Ball. Mij Dell Sp. MIJ. Ned. Ind Spw. Voorlopig ge noteerde aand.: Lever 4% c. pr. Mij. Fin. N. H. Vredestein Ned. Walvlsv. Prolongatie Amer fondsen Anaconda Bethl Steel Chrysler Gen Motors Intern Nickel Kennecott Republic Steel U.S Steel Phillips Shell Union Tidewater Baltimore Pensylvanla bieden t laten 10/1 161 159% 158% 172 184 149% 13/1 165 213% lc2% 160% 176 184 148 *71 380 164% 183% 1l9 162 151 63% 26% 112 163 151 107 160% 2% 34% 104% 59% 28% 50% 26% 80 62% 36% 22% 115* 18% 160 106 2% 345* 104 V» 49% 36 22% 11% In Helmond is de N.V. Brabantse textielmaat- schappij „Artex" opge richt. Doel der vennoot schap is de uitoefening van het textielbedrijf in de ruimste zin des woords. Het kapitaal bedraagt f 500.000, verdeeld in 490 aandelen a en 10 aande len b, elk groot f 1.000. Bij de oprichting z\jn 105 aandelen a en 5 aandelen b a pari geplaatst en vol gestort Tot directeur is benoemd de heer Van der Meulen en tot commissa ris de heer Van Kimme- nade. De N.V. Zeeuwse Hy potheekbank geeft tot een beperkt bedrag 3% pandBrleven 100% uit, met 2%% verplichte uit loting. uitsluitend in stuk ken van 1000 gld. De gecombineerde winst- en verliesrekening van de N.V. Houthandel v.h. Van Wessem èn Co. te Zaandam kon, na nood zakelijke afschrijvingen, afgesloten worden met een voordelig saldo van f 87.157. Voorgesteld wordt 4 dividend uit te keren en f 1.422 op de nieu we jaarrekening te boe ken. Atch. Baltim. Can.Pac. lltin. C. N.Y.Cen. Penns.R. 12/1 13/1 94% 93 12% 11% 11% 11% 31 29% 14% 14% 185* 18 Sout.Pac. 48% 46% Un.Pac, 160% 158% All.Ch. 188 187 Am .Can. 79% 79 Am .Car. '42 41% A.Smelt. 54% 53% A.T.enT.152%151}* Am. Tob. 67% 68 Anac.C. 33% 33}* Bethl.S. 100>; 99% BoelingA. 24% 23}* Chrysler 61% 60'/, City B. 40 39% Consol. E 22% 22% Douglas 53% 52 Dup. N. 181% 181 Eastm. K 43% 43% - 35% 35}* Gen.El. Genoot. 56% 56% 12/1 13/1 Goodyear 43% 42}* HudsonM 20 20% 'nt.Harv. 92 90 In. Nickel 27% 27% Int.T.enT 13% 12% Kenn.C. 48 47% MontgW. 53% 51% Pack. M. 4}* 4% Radio C. 9% 9 Rep.St. 26 25% Reyn. T. 40% 40}* Sears R. 36% 35}* Shell Un. 3433>/4 Socony 17 16% Stand Br. 27}* 27% St.OilN.J 77% 74% Studeb. 20}* 20% lexa» C. 58", 56% U. Alrcr. 25% 24% Un. Corp. 25* 2% Un. Fruit 56}* 56% USRubb. 43 42% US Steel 76% 75% Wcstlngh 29% 28% Wooïw. 46% 45% Omzet 950.00 Aan de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort, Snouckaertlaan 7, Amersfoort. IK VERZOEK U MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNé OP HET DAGBLAD VOOR AMERSFOORT voor: 31 cent per week 4per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. Wij vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres in blok- letters willen invullen?

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2