HOUDING WEST-EUROPA TEGENOVER RUSLAND Palestina: Eenvoudigste dingen zijn hier moeilijk Engeland en Nabije Oosten Koestier over: Advies aan socialisten Een ander Kerstfeest Kerknieuws Radio-programma Woensdag 14 Januari 1948 3 Geen interventie maar doelbewuste radicale politiek (Van onze speciale verslaggever Als we de tyrannie van de Sovjet-Unie ajwijzen, heeft dat dan niet tot gevolg dat we ons op het kapitalistische Amerika gaan oriënteren? Scheppen we zo geen scherpe tegenstelling die tot oorlog moet leiden? Welke houding moet West-Europa aannemen en wat is de taak van de socialistische partijen? De mening van Koestier is, dat de appeasement-politiek tot oorlog leidt; men behoeft slechts te lezen wat daarover in de jaren van 1933- 1939 is geschreven en wat de gevol gen zijn geweest om dat in te zien. Dezelfde argumenten voor appeas- sement van toen worden ook nu gebruikt; het resultaat zal hetzelfde zijn. Men moet twee dingen onder scheiden: 1. de afkeer van het Sta linisme; 2. hoe- kan een oorlog voor komen worden? Wie de tyrannie van de Sovjet- Unie afwijst, bepleit nog geen inter ventie; Koestier doet dat stellig niet. Met een interventie-oorlog redt men de mensen niet. De Joden, de Cechen, de Polen, te wier behoeve men tenslotte is gaan interveniëren zijn merendeels dood, gedeporteerd of onder het juk van Stalin ge bracht. Men redt niemand en men bevrijdt niemand. Dus geen inter ventie-oorlog, maar ook geen appea sement, want het Sovjet-systeem is verkeerd. 1 Intussen, de Sovjet-Unie breidt zich uit, zij is imperialistisch en expansionnistisch en dat streven leidt tot oorlog. Van de Ver. Staten kan men niet zeggen," dat zij expan sionnistisch zijn, al rhoge die staat dan ook overigens even „slecht" zijn als de Sovjet-Unie. Achtergrond Marshall-plan Maar de hulp van het Marshall plan dan: heeft die geen dieper-lig- gende doeleinden dan louter hulp verlening aan steunbehoevende landen? Neen! is de meening van Koestier. Een land, dat de Marshall-hulp aan vaardt blijft politiek vrij. De Ver. Staten willen landen in Europa, die vrijelijk over hun staatkundig bestel beschikken. Engeland is daar een goed voorbeeld van. Niemand zal Wallstreet verdenken van sympa thie vor de Labour-regering; toch wordt Engeland onder een Labour- regering krachtens het Marshall plan gesteund. Amerika heeft nog nimmer de eis gesteld: ge moet uw regering wegjagen, anders krijgt "^e geen hulp. Is het dan pure menslievendheid? Geen sprake van. Als men een ver hongerende buurman helpt doet men dat eensdeels uit humane overwe gingen, anderdeels'omdat men weet dat hij zonder die hulp de verkeer de weg opgaat, omdat de kinderqp ziek v/orden en anderen-, het eigen gezin b.v. 1 besmetten. Humaniteit en verstand gaan hier samen. Mogen die twee niet samengaan? Men mag trouwens de toestanden in de Sovjet-Unie en Amerika niet vergelijken, zonder op do diepgaande verschillen té letten. In Amerika worden negers gelyncht, dat is erg, en onbeschaafd. Hoeveel zijn het er per jaar? Kan men hun getal ook maar enigermate vergelijken met de millioenen, die in de Sovjet-Unie door zuivering, deportatie, e.d. om het leven komen? De zuivering in Hollywood is dwaas; maar heeft iemand ooit ver-, nomen, dat Chaplin of Robert Mont gomery naar een verbanningsoord zijn gedeporteerd? De keus is volgens Koestier niet: het Scylla van de Sovjet- Unie of de Charybdls van Ame rika. Men kan er tussen door varen, d.w.z. men kan een oorlog voorkomen, indien de socialisti sche partijen wakker worden, en haar plicht vervullen. Toen Sacco'en Vanzetti gevaar Hepen, braken er stakingen uit, de li LS er geen renaissance van het socialisme komt, wan neer de socialisten in Europa niet weer, als vroeger, opko men voor de rechten van de mens, zullen de „linkse" par tijen 'ten onder gaan. Aldus de schrijver van de Yogi en de volkscommissaris. Ten tijde van de zaak Zacco en Van- zetti, waarmee Amerika zich blameerde, protesteerde de ganse socialistische wereld. Wat is dit geval vergeleken met wat er in Rusland gebeur de en nog gebeurt? En hoe is de houding der socialisten daar tegenover? Koestier stelt in dit laatste gesprek niet al leen vragen, hij beantwoordt ze ook en doet zulks positie! en resoluut. socialistische wereld was in rep en roer. Nu zijn millioenen men sen in gevaar en wat doen de socialistische partijen nu? Het gevolg is, dat anderen als kam pioenen voor de mensenrechten gaan optreden en dat de linkse partijen hun greep op de massa kunnen gaan verliezen. Koestier ziet twee mogelijkheden.. De eerste is een federatie der lan den van West-Europa, Skandinavië inbegrepen. Liefst zou in al deze landen een socialistische regering moeten zijn, maar ook al zijn deze er niet, dan zou toch zulk een fede ratie uitermate nuttig zijn. De twee de is een renaissance der socialisti sche partijen, die en actieve demo cratische politiek moeten voeren, welke tot de massa spreekt en een tegenwicht vormt tegen de infiltra tie van sovjet-denkbeelden. Er moet een geestelijk blok gevormd wor den tegen het neo macchiavellisme van de totalitaire staat der Stalinis ten. Als links het ethische en geestelijke klimaat uit zijn grote dagen niet hervindt zal links ten onder gaan. Vervolg van pag. 1 \\lIJ hebben reden te verwachten, v v dat binnen niet al te lange tijd oojc een vertegenwoordiger van Transjordanié naar Londen zal ko men, hetzij koning Abdoellah zelf of, wat waarschijnlijker is, zijn eer ste minister. Hierbij komen twee dingen aan de orde. Ten eerste de kwestie van het Arabische legioen, dat is de kern van het leger van Transjordanié, dat door Engelsen js afgericht erf geleid wordt (commandant is Glubb pasja!) en door Engeland wordt gefinancierd krachtens het bondgenootschap met het rijk van Abdoellah. Hiertegen hebben Engeland en Transjordanié niet zozeer bezwaar, maar wel de Verenigde Naties. die in deze af hankelijkheidsverhouding zelfs aan leiding hebben gevonden om de op name van, Transjordanié in hun midden voorlopig uit te stellen. Ab doellah is hierdoor in zover gehin derd, dat het hem tot nu toe belet heeft om verder voortgang te ma ken met zijn plannen om het Ara bische deel van Palestina bij zijn rijk te voegen, een oplossing, die in Engeland als allerminst zonder meer verwerpelijk wordt gezien. Dit is de tweede zaak, waarover in Londen wel gesproken zal worden. Ook in dit geval zal de Britse regering er alles aan gelegen zijn ,om Transjordanié tegemoet te komen zonder dat er 'n wezenlijke verandering in de be staande verhouding komt. Tenslotte... oud-minister Eden is op reis en bevindt zich „puur voor zijn genoegen" in Iran. Is 't wonder, dat de altijd achterdochtige wereld, die Edens talenten als onderhandelaar kent en van zijn grote kennis van de Oosterse talen afweet, zich af vraagt, wat hij in Iran nog meer doet dan genieten? En in verband met de recente ge beurtenissen in Griekenland mogen Berven behandelde een tankcorps-maarsclialk Prof. El is Berven, de Zweedse kankerspecialist, wiens reis naar de Sovjet-Unie zulk een opzien baar de, heeft op zijn terugreis te Hel sinki medegedeeld, dat hij een maarschalk van het tankkorps be handeld had. Hij had beioofd, de naam van zijn patiënt niet te noe men. Hij ontkende echter catego risch dat het een vooraanstaande politicus was. wij niet uit het oog verliezen, dat juist deze staat de functie van bastion voor deze politico-strategi- sche positie van Engeland in het Nabije Oosten heeft. Ook René Mayer naar Londen Besprekingen over nieuwe Marshall-conferentie René Mayer, de Franse minister van financiën, gaat Vrijdag naar Londen om met sir Stafford Cripps te praten over het plan-Marshall. Duitse financiële kwesties, een uit breiding van de Franse aankoop van Britse steenkool en een algemeen export-programma tussen de beide landen. Voor dezelfde doeleinden voor namelijk om over een nieuwe con ferentie der zestien Marshall-landen te spreken vertoeft op het ogen blik Hervé Alphand in Londen, lei der van de economische afdeling van het Franse departement van buitenlandse zaken. Vandaag zouden de besprekingen, die deze zou voe ren met zijn Britse collega, reeds beginnen. Nieuw offensief van Markos op handen? Een aanzienlijke troepenmacht onder generaal Markos' bevelen wordt samengetrokken in de noordwesthoek van Grieken land, dicht tegen de Albanese grens. In Athene krijgt men de indruk dat er een nieuw offen sief op til is. Er worden reeds schermutselingen gemeld. Do guerilla-troepen hebben een dorp geplunderd. In Albanië zijn bewegingen waar genomen van troeperi, waarvan men gelooft, dat het buitenlandse mili taire eenheden zijn,zo wordt in Athene gemeld. Een liberaal parlementslid, Lukas Koutsopetalos, die in de bergen, honderd kilometer benoorden Athe ne op jacht was, is door de gueril la's ontvoerd. De regeringstroepen hebben een aanval inggzet in de omgeving van de Parnassus. Hier bevinden zich ongeveer achthonderd guerillastrij- ders. In „De Yogi en de volkscommis saris" zegt Koestier het zo; „Het Europese evenwicht kan slechts worden hersteld door een herbele ving van de waarden, waarop de westerse beschaving is gegrondvest. Maar dit is een taak, die de macht van de conservatieve achterhoede te boven gaat. Zij kan alleen volbracht worden als de socialistische bewe ging haar illusies laat varen en haar kracht en onafhankelijkheid herwint zowel in de nationale als in de inter nationale sfeer". Men moet begrijpen, dat „Sovjet-Rusland 'n mogendheid is die als elke andere grote mogend heid zijn eigen oogmerken volgt en 'die geen belangstelling meer koestert voor het lot vafl de arbei ders, boeren of tandartsen in welk ander land ook." Geen appeasement. „Zowel in het Russische als in het Duitse geval is sussen gebaseerd op het dwaalbe grip. dat een zich uitbreidende macht, wanneer ze met rust gelaten wordt, automatisch de toestand van oververzadiging bereikt. Maar de ge schiedenis bewijst het tegendeel. Een v/ijkende omgeving werkt als 'n va cuum. een constante aansporing tot verdere expansie, en verschaft de aanvaller geen aanwijzing hoe ver hij gaan kan zonder 'n groter conflict te riskeren; het is een directe uitnodi ging voor hem te veel te wagen en uit zuivere misrekening in een oor log strompelen. Beide wereld oorlogen kwamen inderdaad uit zulke misrekeningen voort. Het sus sen verandert het veld der interna tionale politiek van een schaakbord in een pokertafel: in het eerste ge val weten beide partners waar ze staan, in het tweede niet. Daarom is het tegenovergestelde van sussen niet oorlogszuchtigheid, maar een duidelijk getekende politiek met hechte principes, die de partner niet in twijfel laat omtrent het hoever hij gaan kan. Het vlakt de mogelijk heid van oorlog niet uit, maar voor komt het gevaar er blindelings in te lopen, en dat is alles watpolitieke wijsheid kan bereiken". Geen interventie, want daar redt men niemand mee. Wel: een doelbewuste, radicale politiek, gebaseerd op de goede idea len van het verleden en die de men sen een ideaal geeft voor de toe komst, een samenleving vrij van tyrannie, waarin de rechten van de mens worden geëerbiedigd, waarin vrijheid heerst, waarin allen werken voor allen. Daaraan wil Koestier werken met zijn romans en essays, met lezingen en met zijn nieuwe, nog niet verschenen boek, dat een ethische grondslag wil geven voor het streven naar een nieuwe maat schappij. Zal dit streven met succes worden bekroond? Koestier heeft ons het zelfde antwoord gegeven, dat hij eens aan 'n collega gaf: het bijbelse verhaal van Jacob, die met de schone Rachel wilde trouwen en na de bruiloft ontdekte, dat schoon vader Laban hem zijn lelijke doch ter Lea had uitgehuwelijkt. Zo is het Koestier gegaan: hij was zeven jaar lid van de communistische partij en merkte toen dat hij met Lea ge trouwd was geweest. Maar Jacob heeft nog zeven jaar moeten werken eer hij zijn uitverkorene Rachel kreeg. Is Europa bereid om, na de nacht merrie van de tyrannie, zeven jaar hard te werken, omdat zij aan het einde van die zeven jaar de mooie Rachel, het schone ideaal van een waarachtig nieuwe tijd ziet gloren? Alleen als" Europa, en Nederland als stuk van Europa, het ideaal ziet en er voor zwoegen wil, zal het wer kelijkheid worden. (Nadruk verboden) SLUIPSCHUTTERS OVERAL IN PALESTINA zijn dè wegen onveilig. Een Arabische sluipschutterpost op e$n heuvel langs een der wegen naar Jeruza- lemIn deze streek is de strijd het felst. Nogmaals het conflict in Amsterdam Te Amsterdam kwam Maandag in de kerk aan de Kloven iersburgwal de Algemene Kerkelijke Commissie der Herst. Evang. Luth. Kerk in vergadering bijeen, onder presidium van ds. B. E. J. Bik. De vergadering besloot op principiële gronden uit de Oecumenische Raad te treden en zich aan te sluiten bij de orthodoxe Amerikaanse Raad van kerken. Aan de neutrale commissie werd opdracht gegeven om op reglemen taire gronden degenen, die vorige week het kerkgebouw aan de Klo veniersburgwal hebben gebarrica deerd en die eveneens verantwoor delijk moeten worden gesteld voor de lasterp'amfletten, kerkrechtelijk te straffen. Aan de ontslagen colleges in de Amsterdamse gemeente, die belast waren met het lopend beheer der zaken, werd de bevoegdheid daartoe ontnomen. Ds.'H. J. Oldemans te Den Helder heeft ontslag genomen als lid der A.K.C. Ingezonden mededeling Als Rheumatische pijnen U het leven vergallen dan ls het hoog tijd een Kruschen-kuur te beginnen. Iedere morgen de kleine dosis Kruschen doet wonderen, In thee proeft ge er niets van, maar de wel dadige werking doet zich spoedig voelen. Kruschen staat bekend om zijn stimu lerende invloed op de bloedzuiverende organen. Die doen dan Uw bloed weer krachtiger circuleren, onzuiverheden kunnen zich niet meer vastzetten, ze worden regelmatig afgevoerd en zo neemt Kruschen de oorzaak weg van die slopende rheumatische pijn. Wolfel niet langer; begin Uw kuur dadelijk. Vraag Kruschen Salts bij Uw Apothe ker of Drogist. De beroemde klokken van Bethlehem (inzet rechts) luidden In de tweede week van Januari opnieuw een Kerstfeest in: het oude Grieks-orthodoxe Bethlehem telt veel Grieks-orthodoxe gelovigen: hun kerk heeft de Grego riaanse tijdrekening nog niet aangenomen en herdenkt Christus' geboorte dertien dagen later dan wij. Een priester kijkt uit over het prachtige pano rama van de oude stad In de toestand van anarchie die in Palestina heerst sinds de UNO het besluit nam het land te verdelen kan niemand, Joden, Arabieren, Britten, of anderen," ontsnappen aan de onzekerheid van het leven. De eenvoudigste dingen zijn hier moeilijk gewor den. Iets gewoons als de dage lijkse rit naar het werk is voor velen een gevaarlijk avontuur in een gepantserde autobus gewor den, als de bus tenminste rijdt. De postbestellingen zijn onzeker of worden in het geheel niet uitge voerd. Eerst'weigerden de Joodse en daarna de Arabische postbeambten aan het werk te gaan als hun niet meer bescherming zóu worden ver leend. Door treinovervallen raakt dikwijls post verloren. Voor sommigen betekent hui selijk leven iets dat bestaat uit voortdurend trekken en verhui zen. Duizenden gezinnen hebben hun woningen verlaten omdat zij in de „verkeerde" wijk woon den. Verhuis- en vrachtwagens, hoog- opgeladen met de meubelen van Jo den die de Arabische wijken verla ten en van Arabieren die uit de Joodse wijken trekken, zijn een al ledaags verschijnsel. De mensen we ten niet meer wie hun buren zijn, kennen hun namen niet, zij weten alleen of het Joden zijn of Arabieren En dit alles gebeurt in een land waar al ontstellend woninggebrek heerst. Geen zaken meer In de gemengde gebieden is zaken doen onmogelijk geworden. Dode met luiken afgesloten winkelpuien geven de voorbijgangers een onheil spellende indruk. Wie zegt hem. of GEWAPEND met stengun en handgranaten, goed getraind en strijdvaardig: een soldaat van de Palmach, de militaire organisatie van de Haganah. Omdat het dra gen van wapens in Palestina ver boden is, heeft hij het gezicht bedekt. niet achter die luiken een fanaticus het op hem gemunt kan hebben? Zowel de Joodse als Arabische wijken doen de zakenlieden wanho pige pogingen om hun bedrijf aan de gang te houden. Met uitzondering van de overwegend Joodse of Arabi sche steden, gaan de inwoners er al leen maar op uit om de allernoodza kelijkste dingen te kopen. Verkeers- en vervoersdiensten lig gen bijna geheel stil. Konvooien wor den aangevallen, spoorweglijnen op geblazen. treinen beroofd. De haven van Haifa ligt tjokvol met ingevoer de goederen omdat er geen veilig transport naar het binnenland moge lijk is. Jeruzalem geïsoleerd Hele gebieden bevinden zich in een soort "staat van beleg. In de oude stad Jeruzalem zijn on geveer 1500 orthodoxe Joden ge ïsoleerd door het omliggende Arabische gebied. Zij worden van levensmiddelen voorzien door gewapende konvooien die echter maar al te vaak hun be stemming niet bereiken. Het niemandsland tussen het Arabische Jaffa cn het Joodse Tel Aviv is gebarricadeerd en konvooien die Tel Aviv verlaten of binnenko men. naar Jeruzalem gaande of er vandaan komend, moeten rekenen op het vuur van scherpschutters. 's Nachts trekken in Jeruzalem ge wapende Arabische en Joodse pa trouilles door de straten. Het ge knetter van geweervuur is dan in de woonwijken niet van de lucht, voor al in de vroegere gemengde gebie den en langs hun grenzen. Explo sies van schrikbommen en handgra naten zijn aan dö orde van de dag Zelfs de doden hebben geen rust. De Joden zijn bezig een nieuw kerk hof aan te leggen langs de hellin gen van de Olijfberg om de afstand te verkleinen die begrafenissen door het door Arabische sluipschutters bestreken gebied moeten afleggen. Dr. C. B. Hylkema overleden In de ouderdom van 77 jaar is te Haarlem overleden dr. C. B. Hylke ma, em. pred. der Doopsgez. Broe derschap. Dr. Hylkema, die te Leeu warden geboren werd, was van 1896 tot aan zijn emeritaat in 1936 resp. predikant te Den Helder, Zaan dam-O. en Haarlem. Hij nam in de Broederschap een vooraanstaande plaats in en diende haar als be stuurslid van de Algemene Doops gezinde Sociëteit, curator van de Kweekschool en voorzitter van het fonds voor Binnen- en Buitenlandse noden. Dr. Hylkema, die ook secr. was van Teyler's Godgeleerd Ge nootschap promoveerde op een dis sertatie. getiteld: „Reformateurs, geschiedkundige studiën uit de na dagen onzer gouden eeuw". Hij heeit met name over Jan Luyken veel gepubliceerd. Verschillende ge schriften .kwamen van zijn hand. Ned. Hcrv. Kerk. Drietal te Utrecht (vac. M. N. W. Smit) T. E. v. d. Brug te Apeldoorn, H. v. 't Hof, predikant-voorganger Evangelisatie te Tiel en P. A. v. Stampvoort te de Bilt. Bedankt voor Purmer W. J. Klaar te Beusichem. Benoemd tot geestel. verzorger te Heerlen (vanw. de Gen. Synode) J. v. d. Touw te Borne. Evang. Luth. Kerk Bedankt voor 's-Gravenhage (vac. A. W. C. de Wit) A. J. Meijer te Rotterdam-Z. Geref. Kerken Beroepen te Delft (vac. P. H. de Kleer) P. v. Strien te Groningen; te Duurswoude T. Klein te Stadska naal, Pekelderweg; te Herwijnen G. C. Muntingh, cand. te Amsterdam- Zuid; te Hoek van Holland G. Meij- èring. cand. te Leiden; te Varsse- veld W. Wijma te Gasselternijveen. Bedankt voor Lichtenvoorde G. D. L. Brederveld te Vlagtwedde; voor Winterswijk (vac. H. de Wit) J. Kleine te Lutten a.d. Dedcmsvaart. Chr. Gercf. Kerken Tweetal te Urk C. Smits te Drie bergen en G. A. Zijderveld te Zwijn- drecht. 27 Peter herinnerde zich de namen van de twee rechercheurs, die met Cressiks gekomen waren: Spek en Lever en hij vroeg naar één van deze mannen, omdat die tenminste iets van de zaak wisten en hem een moeizame uiteenzetting van de historie bespaard bleef. Spek was op het pad, maar Lever had bureaudienst en stond meteen paraat om de zaak aan te pakken. Hij hoopte de nieuwe, met radio-telefoon uitgeruste politie auto's op de weg te krijgen voor een speurtocht, maar moest daarvoor nog enkele duidelijkér ge gevens trachten te verzamelen bij het dagblad bureau. Peter verzweeg wel, dat juffrouw Spoor waarschijnlijk verkeerde brieven bij zich had. hij vreesde weinig activiteit van de politie te kunnen verwachten, wanneer zij wist, dat juf frouw Spoor toch geen waardevol object voor haar ontvoerders kon zijn. Want dat het om de brieven ging, dat stond voor Peter wel vast. Hij ging terug naar de keuken en zag juist dat Fridolin twee koppen neerzette. Het viel hem" toen in, dat juffrouw Spoor nimmer'twee kop pen inschonk, zij dronk zelf geen koffie, anders zou het rantsoen voor haar meneer Peter niet toereikend kunnen zijn* De goeierd, dacht Peter weemoedig en hij zette zich aan de tafel tegen over Fridolin, die hem met verwachting aankeek. „Vooruit dan maar." zuchtte Peter en hij ver telde haar zijn wederwaardigheden, van het ogenblik, dat hij het Axense kerkje gefotogra feerd had. Af en toe vertraagde hij zijn relaas en moest Fridolin hem met korte vragen weer op gang helpen, omdat hij zich telkens afvroeg, waarom deze openhartigheid tegenover haar? Maar dan dacht hij maar niet verder, want in zijn hart had hij behoefte aan oen deelgenoot in zijn historie, met wie hij erover kon praten en aan wie hij zijn gedachten kon scherpen. Fridolin genoot van het verhaal; met open mond luisterde zij naar de schildering van de schietpartij -in het kerkje, welk tafereel Peter ook met felle kleuren aanzette. En hij betrapte zich erop het prettig te vinden om de hele ge schiedenis aan dit meisje te vertellen, waarbij hij het alleen betreurde geen scène te kunnen inlassen, waarin hij worstelend met een man en diens blikkerend mes het goede over het kwade kon laten zegevieren. Hij kwam niet eens tot het einde van zijn re laas. want er werd gebeld; een jongen van de courant bracht drie brieven; hij werd terugge zonden met de boodschap, dat de „verkeerde brieven" nog wel zouden worden aangereikt, aangezien de juffrouw, die ze gehaald had, nog niet was thuis gekomen. Met nerveuze vingers maakte Peter de eerste brief open en Fridolin las over zijn schouders mee: Mijnheer, Ik weet niet wie U bent, maar as U die vent zoek, zoek ik 'm ook en same sulle we hem wel vinde. Dit stuk ongeluk huurde een kamertje voor drie-en-een-halve guide de week van me en is vertrokke zonder een cent te betale, ik herken 't tronie van die zwabber en 't is 'm, zowaar als ik hier zit. En 't ergste van die ragesnor is asdat ie als ie thuis was snorkte, dat m'n kanarie vogel er 's nachts geen oog van toe kon doen. As U 'm vind, hou 'm dan en ik kom zo bij U, dan zal die kennismaken met uwe groetende Petronella Vechter, Kenaustraat 127» En laa U me niet nog 'ns schrijfe. Ik heb 't gistere al gedaan en nou moet U maar sorge alsdat U de briefe te pakke krijg. De tweede enveloppe bevatte een rekening van een wijnhandelaar, voor twaalf geleverde flessen rode Bordeaux, waarop stond „duplicaat nota" met een kort bijschrift, dat als de man van de advertentie gevonden' werd, hij langs deze Wég aan zijn schuld herinnerd mocht wor den. Peuer zag, dat de nota twee dagen geleden gedateerd was en omdat zij bovendien een door slag was, concludeerde hij, dat ook deze rekening reeds bij de eerste zending, in verkeerde handen terecht gekomen brieven, geweest was. De laatste brief had een merkwaardige inhoud. Op een geel vel papier was, zonder onderteke ning. getypt: Indien U wenst te weten wie deze man is dient U zich hedenavond om 12 uur 15 te bevinden op de hoek van de Lange Niezel en de Oude Zijds Achterburgwal. Een witte anjer in het knoopsgat van Uw revers zal ons herkenningsteken zijn. zei Peter en hij keek voor een rendez-vous," „Dat is varpvond," somber. „Een mooie buurt meende FrÜlolin. „Merkwaardig," dacht Peter verder. „De eer ste keer waren het drie brieven, nu weer. Twee ervan zijn dezelfde: de wijnhandelaar en de vechtlustige juffrouw. Maar de derde? Zou daar in ook die afspraak gemaakt zijn?" „Gaat U?" wilde Fridolin weten. „Ik denk er wel over." „Ik zou het maar niet doen." Peter keek haar vragend aand. (Wordt vervolgd) Scheepstijdingen BLOMMERSDIJK, R'dam—Ncjv- York, 10 Jan v Antw; VEENDAM, New-YorkR'dam wordt 15 Jan te Southampton verwl VOLENDAM, JavaR'dam 12 Jan v Port-Said: ALDABI, 12 Jan v Buenos Aires te R'dam; ALWAKI, 12 Jan v Buenos Aires te R'dam; AMSTELDIJK, New-OrleansLonden pass 12 Jan Scillies; ANNENKERK. R'dam— Sydney pass 12 Jan Straat van Mes sina; ANTONIA, 12 Jan v Batavia n Plaöjoe; ARKELDIJK, 12 Jan van R'dam et New-York verw; BLOM MERSDIJK, R'damNew-York pass 12 Jan Bishop Rock; BOSCHFON TEIN, 12 Jan v Nortsoedan n Mom- bassa; DU1VENDLJK, R'dam—Van- ccouevr 12 Jan op 250 mijl Zd-West Ouessant; KELBERGEN, R'dam Savona, pass 12 Jan Kaap St Vin cent; KOTA AGOENG, 13 Jan van Soerabaya te Pladjoe verw; KOTA BAROE, vermoedelijk 15 Jon v Ba tavia n R'dam; MOLENKERK, Rot terdamJapan 12 Jan nog tc Singa pore; MUIDERKERK, 12 Jan van Karachi te Bombay; MIJDRECHT, 13 Jan v Curagao te Kaapstad verw; OSENDRECHT, R'dam—Sfax *12 Jan 25 mijl Nrd West v Cape la Hague; WILLEM RUYS, Java—R'dam pass 12 Jan Perim; ZUIDERKRUIS, 12 Jan v R'da mte Batavia. (Ingezondeh mededeling) Zowaar als een leg horn een kip ls, Een boegspriet een deel van een schip is. .Een Banksafe een kluis. Staat 't zo vast als een huis. Dat 't lekkerste glaasje een TIP ls. Ipz. Hr. G. H. Leiden ontv. 1 fl. TIP. Hedenavond HILVERSUM I: 19— Nws; 19.15 Pianorecital; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Engelse les; 20.— Nieuws; 20.05 Programma-proloog; 20.15 Orgel improvisatie-concert; 21.— Chr. on derwijs; 21.20 Ensemble „Extase"; 21.45 Kamerorkest; 23.— Frans Ves- teren en Janny van Wering; 23.30— 24.De slapende prinses van Tsjai- kofsky. HILVERSUM II: 19.Jodelzang* 19.15 Regeringsuitzending; 10.30 Am sterdam '48; 19.45 Lezen in de Bij bel; 20.Nieuws; 20.05. Dingen van de dag; 20.15 Malando; 21.— Luis terspel; 22.— „II Trovatore"; 22.45 In de tuin detv poëzie; 23.Nieuws; 23.1524.Dansmuziek. DONDERDAG 15 JANUARI 1948 Morgen HILVERSUM I: 7.Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.45 Orgel en piano- 8.— Nieuv/s; 8.15 Pluk de dag; 9.— Voor de vrouw; 9 05 Radio Philh. orkest; 9.30 Lichte orkestmuziek- 10.— Leger des Heils; 10.25 Morgen dienst; 10.45 Gewijde muziek; 11. De Zonnebloem; 11.45 Orgelwerken; 12.03 Zang en piano; 12.30 weerover- zicht; 12.33 Lunchconcert; 12.55 Zonnewijzer; 13— Nieuws; 13.20 Welk boek?; 13.25 Lunchconcert; 14.Continental kwintet; 14.30 Or gel; 14.40 Voor de vrouw; 15.Sym- phonieorkest; 15.15 Strijkkwartet; 15.45 Chopin-progr.; 16.Bijbelle zing; 16.45 Philh. orkest; 17.— Jeugdjournaal; 17.30 Liederen- 18. In de Pusta; 1815 C.N.V.; 18.30 Re geringsuitzending. HILVERSUM II: 7.— Nieuws; 7.15 Grenadier's Guards' Band; 7.30 Och- tendrhythmc; 7.50 Dagopening; 8. Nieuws; 8.15 The New Concert Or chestra; 8.42 Georges Blzet-orkest; 9.15 Morgenwijding; 9.30 Waterstan den; 9.35 Arbeidsvitaminen; 10.30 Van vrouw tot vrouw; 10.35 Victor Silvester; 10.50 Kleutertje luister; 11.Vrouwen in de omroep; 11.20 Pianospel; 11.50 Operette-concert; 12.30 Weerpraatje: 12 33 In 't spion netje; 12.38 André Kostelanetz; 13. Nieuws» 13.15 The Romancers; 14. Uw dienaar, de schoorsteenveger; 14.20 Fagot en cello; 14.30 De kwin tetspelers: 15.— Voor zieken en ge zonden; 16.U kunt het geloven of niet; 17.Kaleidoscoop; 17,20 Welk dier deze week; 18.Nieuws; 18.15 Sport. 18.30 Hij en zij (Wim lbo, André de Raad en Jacques Schutte). TUINKALENDER 15 JANUARI. Verlangt u van uw kamerplant ook fraaie bloemen, dan moeten zij öok licht hebbenZet daarom de Cyclamen, Begonia's en Aronskelken, Primula's. Azalia's cn andere kamerplanten die binnenkort zullen gaan bloeien dicht bij het raam. Her meeste licht krijgt men ongetwij feld ilcor een raam dat op het. Zuiden ligt. Het raam mag cchtcr ook wel op het Oosten, Westen en zelfs wel op het Noorden liggen. Geef u kamer- - planten inieder geval veel licht.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3