Het lied van Bernadette" Verheugende groei en activiteit van de A.B.v.L.O. in 1947 Noteert U even Kent U de voorrangs- regels? Verdoux daagt Chaplin voor de rechtbank Officiële publicaties Beurs van New York INTEKENBILJET B Donderdag 15 Januari 1948 STADSNIEUWS In een uitvoerig jaarverslag over de werkzaamheden in 1947 van de „Amersfoortse bond voor lichamelijke opvoeding", neemt de secretaris, de heer W. C. Oosterman tevens afscheid. Hij memoreert, dat van de op richting in 1918 af de samenwerking steeds vriendschappelijk is geweest en dankt allen met wie hij in de loop der jaren heeft samengewerkt. Sportterrein is overbelast Hij besluit* „Mede dank zij de steun van het gemeentebestuur is iets tot stand gebracht waarop we met recht trots mogen zijn. De bond staat thans sterker dan ooit en met het tegenwoordige bestuur en de T.C. kan de toekomst met vertrouwen worden tegemoet ge zien." Wij ontlenen voorts nog enkele bijzonderheden aan het verslag. Het bestuur was voor 1947 sa mengesteld als volgt: P. E. H. van Mourik, voorzitter; W. C. Ooster man, secr.-penningm.; W. Jansen, mr. C. Kruysse, G. J. J. Nieuborg, J. Schmidt en A. v. d. Starre, leden. Het aantal aangesloten vereni- gingen(ieden) is dit jaar aanmer kelijk gestegen. In totaal waren er 45 verenigin gen aangesloten. Sectie sport? In de vergadering van 23 Sept. werd uitvoerig van gedachten ge wisseld over ons standpunt ten op zichte van de Sectie Sport "der Amersf. Gemeenschap. De A.B.v.L. O. heeft steeds getoond volkomen berekend te zijn voor zijn taak, zodat het geen zin kan hebben daarnaast een lichaam te stichten met dezelfde taak. Als de Stichting Amersf. Sportgemeenschap er komt vinden we daarin het lichaam voor de wedstrijdsport. Deze Stichting zal zuiver commercieel moeten zijn en geen andere taak hebben dan „geld verdienen", door de daar voor geschikte terreinen zo produc tief mogelijk te exploiteren. ABvLO en Stichting hebben een streng gescheiden taak maar sa men beheersen ze het gehele ter rein der sport, een tussenfiguur is onnodig. Terrein Het terrein is dermate overbe last dat van een enigszins behoor lijk onderhoud geen sprake kan zijn. Door het toelaten van voet balverenigingen is het absoluut on mogelijk ook maar een klein deel van het jaar het terrein rust te geven. Het is te hopen dat er spoe- AWC geeft een inzicht op zijn werk Uit het jaarverslag over 1947 van het Amersfoorts Wandel Comité blijkt wel hoe deze organisatie, die op 10 Januari van het vorig jaar werd gesticht, de band tussen de verschillende wandelclubs heeft verstevigd. Het ging alles "nog wel niet zo vlot. maar niettemin kon de secretaris, de heer H. J. A. Rouw horst in zijn verslag schrijven, dat de samenwerking haar hoogtepunt bereikte in voorbereidende werk zaamheden en deelneming van 87 Amersfoortse Wandelaars aan de Vierdaagse te Nijmegen. Ook de traditionele Avondvierdaagse werd voor Amersfoort een succes. Precies 601 wandelaars verschenen aan de start. Het verslag getuigt verder van een actief verenigingsleven, dat zich in 1947 manifesteerde in tal van goed geslaagde wandeltoch ten. Buiten de schuld van het A.W.C. bleven nog enkele verenigingen bui ten de organisatie. De samenstelling van het bestuur, dat in het eerste verenigingsjaar de basis heeft gelegd voor een verdere opbouw, luidt: voorzitter: A. v. d. Klok; secretaris: H. Rouwhorst-^ penningmeester: W. Sprangers; vice-voorzitter: E. Poort en 2e se cretaris: G. Boshuizen. Uitslag grondmonsters In het belang van de landbouw zijn enige tijd geleden te Soest grondmonsters genomen. Eerst daags zullen enige assistenten van de landbouwconsulent in „De Gou den Ploeg" de uitslag van dit grondonderzoek bekend maken. Het zal de boeren tot nadeel strekken als zij hierbij verstek laten gaan. ,VAD-bussen gaan ander licht voeren De N.V. Veluwse Autodienst heeft de beschikking over een aan tal Crossley-autobussen, welke een hinderlijk verblindende verlichting voeren. De VAD heeft thans op een verzoek van de ANWB besloten een afdoende oplossing voor dit euvel te zoeken. GRAND: Zwevende gratie. Zo.: 14, 16.15, 18.45 en 21 u. Overige da gen: 14.30, 18.45 en 21 uur. CITY: De vrouw van Monte Chris- to. Zo.: 14, 16.15. 18.45 en 21 uur. Overige dagen: 14.30, 18.45 en 21 uur. REMBRANDT: Mannen zonder vleugels. Zo.: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. Zat.: 14.30, 19 en 21 uur. Overige dagen: 14.30 en 20 uur. 15 JAN.: Grand: Gtfsbrecht v. Aemstel, 19.30 uur. A.V.R.O. bridgedrive, Amicitia, 20 uur. 16 JAN.: Toneelopv. Stichting „De Opbouw", Amicitia, 20 uur. 17 JANS.O.VA. cabaretvoorst. Amicitia 20 u. Jaarfeest F.A P Markthal 20 u 18 JAN.: Filmochtend Inst. v. Volks- ontw La Grande passion de Jeanne d'Arc en Hongaarse dans van Brahms 1903. Grand 10 u. 19 JAN: KR.O, Tournee-avond. Amicitia 20 u. Vergadering Amersfoorts wan del-comité. Acad. de Danse 20 u. Inst. v. Volksontw. Lezing dhr. L. v. Gelder over ..De school als werkgemeenschap". Geb ,Ver. v. Vrijz. Herv. 20 u. V.E.R.O.N. vergadering. Spr. de heer J. de Jonge (R'dam) over: Televisie in Engeland. VqJJïsge- bouw, 20 uur. 20 JAN.: Vioolrecital Simon Gold berg. Amicitia 20 u. Jaarverg. „De Hanse". Causerie dhr. B. Smit. De Wapenroem 20 u. Contactavond Ned. Chr. Reisver. St Aegten, 20 u. dig in deze toestand verandering zal komen. Een onzer vaste programmapun ten is dit jaar weer in ere hersteld nl. de optocht der aangesloten ver enigingen. De deelname was gro ter dan ooit vóór de oorlog, de or ganisatie was weer als vroeger en liet niets te wensen over. De gehouden Grens- en Slinger- balcompetitie werd in een halve competitie gespeeld, zodat elke ploeg eenmaal zijn tegenstander ontmoette. In totaal werden 28 slingerbalwedstrijden en 6 grens- balwedstrijden gespeeld. Het j-esultaat was dat er voor slingerbal een beslissingswedstrijd moest worden gespeeld door Huy- gen en Wessel en AAV welke de laatste won met 10. Het verslag bevat voorts mede delingen in een enthousiaste toon over de sportuitwisselingen Mid delburgAmersfoort cn Rother- hamAmersfoort. De heer W. ter Wolbeek, secre taris van de technische commissie geeft ten slotte nog een uitvoerig inzicht op de grote activiteit die in- 1947 door de ABvLO werd ont plooid. Midda® in de nacht Twee agenten, die vannacht om streeks drie uur in de Utrechtse straat surveilleerden, ontdekten dat in een bankgebouw nog licht brandde. Het bleek dat twee schil ders midden in de nacht lustig hun kwast aan het hanteren waren. Zij hadden echter geen vergunning om dit nachtelijk bedrijf uit te oefe nen, zodat hun baas op de bon ging. En de schilders konden lekker-gaan slapen. Voor de schoorsteenveger Vermoedelijk tengevolge van schoorsteenvervuiling brak gister middag in een perceel aan de Jan Steenstraat een schoorsteenbrandje uit, welke spoedig door de brand weer was geblust. Ons clandestiene hoekje De Amersfoortse politie hield een zekere Van den B. aan, die wordt verdacht van handel in valse tex tielpunten. Door de rijkspolitie werd, even eens in onze stad, een zekere V. aangehouden wegens het ongerech tigd vervoeren van boter en vlees. Er wordt in onze stad 'even als elders trouwens nog al eens gezondigd tegen de voorrangs- regels. Op het politie-rapport nemen dergelijke zondaars meestal een groot deel van het papier in beslag en wie wel eens op het kan tongerecht is geweest, weet dat de rechter in de loop van enkele maanden tientallen overtreders van de voorrangsregels voor de groene tafel krijgt. Om hierin verandering te brengen heeft de Amersfoortse politie een speciale voorrangs-actie op touw gezet. Op verscheidene plaatsen zijn agenten gestation- neerd, die de opdracht hebben spe ciaal te letten op een juiste nale ving van de voorrangsregels door automobilisten en wielrijders. Con stateert de politie een overtreding dan wordt aan de betreffende per soon een papier uitgereikt, waarop hem met enkele aantekeningen wordt duidelijk gemaakt hoe het wèl moet. Als de mensen het nu maar lezen. Knapen pleegden diefstal Op het bureau werd gisteren een zevental.jongens van 11 tot 17 jaar ontboden, dat zich in December van het vorig jaar toegang had verschaft tot een school aan de Oude Soesterweg. De knapen had den daar ballen, cahiers en wat geld weggenomen. Tegen hen is proces-verbaal opgemaakt wegens diefstal en heling. Al weer een Uit de rijwielbergplaats van de St. Joriskerk aan de Groenmarkt werd een fiets gestolen. De eigenaar deed van deze diefstal aangifte bij de politie. Gaat TTC „v. d. Meiden"' in Utrecht winnen? T. T C. v. d. Meiden start he denavond met de returnmatch te gen Demka 2 uit Utrecht. De vorige ontmoeting eindigde in een zwaar bevochten overwinning' (64) voor onze stadgenoten. Naar ons bekend is heeft Demka een veer moeten laten wat spelers betreft en zal nu uitkomen met enige spelers uit het 3e team. Huiberts c.s. zullen er dus goed aan doen hun tegenstan ders niet te onderschatten en er van meet af goed op te zitten. In dien dit het geval is dan zijn we er zeker van, dat v. d. Meiden een stapje nader tot het kampioenschap komt. Van der Meiden II gaat naar Utrecht en ontmoet daar Demka III. Wij kunnen Ipenburg en de zijnen met veel kans geven. Verrassingen zijn echter nimmer uitgesloten en wij verwachten dan ook niet dat het weer een 82 nederlaag zal worden. Boeiende film over het wonder van^Lourdes Y\/lJ moeten het eerlijk beken- v v nen: de film „Het lied van Bernadette", -vervaardigd naar het gelijknamige boek van Franz Werfel over het meisje, dat het wonder van Lourdes beleefde, hebben we met zeer gemengde gevoelens tegemoet gezien. De kans was immers groot geweest, dat we een geëxalteerd product te zien zouden krijgen, met alle onsmakelijke franje die daarbij hoort. Maar het ongelooflijke is ge beurd: Amerika maakte er een een voudige. waarachtige film van met hoofdrolspelers Jennifer Jones als Bernadette en o.a. Ch Bickford als de deken van Lourdes die hun geenszins gemakkelijke taak met bezieling en grote innigheid hebben verricht. Men kent de historie, die zich in de vorige eeuw in Lourdes afspeelde Bernadette. een eenvoudig en dom meisje, ontmoet er in een grot de moeder Gods. Aanvankelijk alleen geloofd door dorpsgenoten, maar door de kopstukken van kerk en staat uitgescholden als bedriegster, houdt zij door alles heen vol, dat zij Maria heeft ontmoet.. Als ten slotte blijkt, dat de bron. door Maria aangewezen, inderdaad bestaat en dat hét water geneeskracht bezit, gaan ook zij, die Bernadette eerst belachelijk maakten, geloof hechten aan haar betveringen. Y) EZE film blijft voor alles een verhaal, waarvan men zon der nog aan het wonder te geloven, zonder zelf de religieuze richting, waaraan deze film is gebonden, te zijn toegedaan, met vreugde kennis zal nemen. Daarvoor is de gods dienst en ook het wonder zelf te veel tot onderdeel gemaakt. Zelfs zouden wij willen zeggen, dat door de gebeurtenissen rondom Berna dette de fanatieke houding der overheid tegenover het meisje, het ongeloof van de kerk een prettig evenwicht wordt geschapen. Het eerste deel van de film. welke naar onze smaak tenslotte wat te breedvoerig Wordt, is ongetwijfeld ook het meest aanvaardbaar. Regisseur Henry King komt lof toe voor zijn brede visie op het ge beuren van Lourdes en de wijze waarop hij over het geheel genomen zijn ideeën omtrent de verfilming hiervan in de juiste vormen heeft weten te gieten. „Het lied vah Bernadette" wordt van Vrijdag af in het Grand Theatre vertoond. Jennifer Jones als Bernadette en Ch. Bickford als de deken van Lourdes geven in de film „Het lied van Bernadette" gaaf spel te zien Soest Schaken Mooie Soesterkwartier overwinning In het clubgebouw van de speel- tuinvereen. „Het Soesterkwartier" speelde dezer dagen de schaakclub ,,Het Soesterkwartier" I haar com petitie-wedstrijd voor de 4e kl. S.G.S. tegen „Onder Ons" I. De persoonlijke uitslagen van de strijd, die in een 82 overwinning voor „Het Soesterkwartier" ein digde, zijn: „Soesterkwartier" I-„Onder Ons" I N. N.-J. A. Allart 0—1 Fr. Schuurman-E. de Ruiter 10 S. Sieswerda-A. H. Berrevoets 01 W. Klee-H. Enkelaar 10 L. Luikel-H. Ravenswaay 10 C. v. Nimwegen-H. Westering 10 S. Zwart-J. Poot 10 B. v. Wessem-A. Heesterman 10 P. Mertz-B. van Er kei -10 H. W. Vreeman-J. Rooth 10 Totaal 82 Om het kampioenschap van „Soesterkwartier" Evenals het vorige jaar zal de schaakclub „Het Soesterkwartier" een tournooi organiseren om het kampioenschap van het Soester kwartier. De winnaar komt in bet bezit van een wisselbeker. De bekerhouder is op het ogenblik de heer D. J. Kollen. De inschrijvin gen, alleen door schakers woonach tig in genoemd kwartier, moeten worden gericht aan de heer S. Sies- werda, tot Zaterdag 24 Januari. Hieraan is tevens verbonden een jeugdtournooi. Inschrijvingen even eens te richten aan genoemd adres. Massa-schaakkamp in Markthal Wij vernemen dat in het kader der lustrumviering van het Amers foortse schaakgenootschap een mas- massakamp is georganiseerd tussen genoemd schaakgenootschap en de andere stedelijké schaakclubs. Deze massakamp zal plaats vinden op 11 Febr. a.s. in de Markthal. A.S.G. mobiliseert een 60-tal schakers waartegen de andere clubs dus een zelfde aantal moeten inzetten. Er bestaat voor deze massakamp zeer veel belangstelling. ASG 5En Passant 2 bleef onbeslist Voor de competitie der SGS speelde En Passant 2 een uitwed strijd tegen Amersfoort 5. De ontmoeting bleef echter onbe slist, aangezien een partij ter arbi trage is opgezonden. Amresfoort 5En Passant 2 H. EversL. Heinen afgebr. F. RekkéJ. v. Rossum 10 v. DoornW. Kok 10 NieuwborgJ. v. d. Hoogen 01 A. HollanderG. Zandbergen 10 0—1 1—0 0—1 0—1 1—0 Burgerlijke stand 14 Januari 1948. Geboren: Olga Alexandra, d. v. E. C. Leertouwer en M. S. Frede- riks; Arie, z. v. H. J. Kraaikamp en D. Jansen; Henricus Arthur Thea- dorus, z. v. P. de Boer en C. Cop- pens; Wilhelmina, d. v. G. Wiertz en W. Koelman; Robert, z. v. A. J. Smit en J. S. Lith. Gehuwd: K. Postma en H. van Dijk. Overleden: Timotheus Jozeph Vivie, oud 30 jaar, ongehuwd. Mar- garetha Meertina Weitinga, oud 75 jaar, ongehuwd. Passagierslijst „Willem Ruys" Bij onze administratie ligt de passagierslijst ter inzage van de „Willem Ruys". Aankomst te Rot terdam, 23 Januari a.s. KuiperAbr. v. d. Groep Hudig—W. Vedder NijssenS. Nieuwboer VisserAr. v. d. Groep BakkenesJ. Koelewijn 5—4 Amersfoort 5En Passant 2 even borden met wit. Rondom het biljart Eerste klasse libre: Ons Genoe gen 2Gouden Ploeg 2 26. Tweede klasse libre: Soestdijk 1 Nieuwe Kei 2 62; Animo 1 Metropole 2 62. Derde klasse libre: Tavenu 1 O.D.L. 1 44; Middelwijk 1 Leusderkwartier 3 08. Vijfde klasse libre: O.D.L. 2 Metropole 4 44; Pauw 2Mid delwijk 2 44. Zesde klasse libre: Eemlust 2 Vergulde Wagen 6 26; Animo 3 Ons Genoegen 4 80. Voor één Indonesische kerk Mede ter voorbereiding van de medio 1948 te houden algemene Synode van de Protestantse Kerk in Indonesië, heeft de secretaris van het Kerkbestuur, ds Jac. v. Vessem, een bezoek gebracht aan de Mina- hassische Protestantse Kerk. In ge zelschap van de Voorzitter der Sy-« node, ds A. Z. R. Wenas, reisde hij door de gehele Minahassa, sprak op vele vergaderingen van Synodaal be stuur en Kerkeraden. Op al deze bijeenkomsten kwam sterk het verlangen naar voren om één Kerk te blijven vormen in In donesië, tezamen met de Molukse en de Timorkerk, en het restant, dat straks het gebied der vierde Synode zal worden, en wat buiten Oost- Indonesië valt. Doch daarnaast werd de wens geuit, dat de zelfstandige kerken, ontstaan op het Zendings terrein der Ned. Herv. Kerk, zich zouden aansluiten. Voor deze ene kerkorganisatie laat zich het vraag stuk der opleiding gemakkelijker regelen. De Minahassische Kerk heeft een groot tekort aan voorgangers. Vele Pendeta's werden door haar afge staan ten behoeve der geestelijke verzorging van het Leger. In econo misch opzicht is de algehele toe stand nog zeer zwak, hetgeen zich in de kerkelijke bijdragen afspiegelt. De uitgaven, vooral t.a.v. de salaris sen der gemeente-voorgangers zijn te hoog in vergelijking met de in komsten, doch men moet wel. Tijdens het oponthoud van ds Van Vessem te Makassar, werd hij dooi de President van de Staat Oost In donesië ontvangen. Op zeer belang stellende wijze informeerde Z.Exc. naar de arbeid der Kerken in zijn gebied. Met verschillende ministers en regeringspersonen had de heer Van Vessem een onderhoud. Ook met de kerkeraad en de pre dikanten van Makassar werden be langrijke punten voor de algemene Synode besproken. Centrum voor kerkelijke kunst in Schotland In Edinburgh is een kerk, die niet meer gebruikt wordt, door jonge handswerkslieden, die lid zijn van het centrum, ingericht als Centrum voor kerkelijke kunst. Bekende kunstenaars en vaklieden geven hier cursussen en lessen over allerlei onderwerpen zoals glasschilder kunst, kerkbouw, schilderkunst en het weven van wandtapijten. In het begin van dit jaar staat een inte ressante cursus op het programma over „The Christian in Society", waar Sir Stafford Cripps. die een bezoek aan het centrum zal bren gen, op de eerste cursusavond zal spreken. Voor jeugdleiders worden er cursussen georganiseerd over het tekenen van aanplakbiljetten, het inrichten van clubhuizen (wand- beschildering enz.) Zondagsschool leiders kunnen cursussen volgen in bordtekenen, het vervaardigen van platen en kaarten. In het komende jaar zullen er in het Centrum enige tentoonstellingen worden gehouden o.a. van Schotse kunst en wandtapijten. Chaplins nieuwe film „Mon sieur Verdoux", die op het ogen blik in Parijs wordt gedraaid ver maakt vele mensen, doet vele .cri tici twijfelen, maer er is één Pa- rijzenaar die er slapeloze nach ten van krijgt. In deze film heeft Chaplin zijn bolhoedje, jacquet, wandelstok en versleten schoenen afgelegd, en hij speelt een Parijse bankbe diende, Henry Verdoux, de zorg zame man en vader, die bij wijze van bijverdienste, in de trant van Landru, rijke vrouwen het hof maakt en vervolgens vermoordt. Nu werkt er op een Parijse bank een Henri Verdoux, die evenals Chaplins creatie echtge noot is en vader van een jonge tje van vijf jaar. Sedert de film wordt vertoond vragen zijn ken nissen hem, als ze hem ontmoe ten: Hoe gaat het met uw vrou wen, of iets in die trant. Verbitterd heeft Verdoux (de echte) voor de rechtbank geëist dat de naam van de film veran derd zou worden. Zijn eis werd echter afgewezen. De Kerk in Polen Onder de Protestantse Kerken in Polen telt de Evangelische Kerk van de Augsburgse confessie het grootst aantal aanhangers, namelijk 100.000 leden. Zij maakt deel uit van de Lutherse Wereldraad en van de Wereldraad van Kerken. Aan het hoofd staat bisschop Jan Sceruda. De Evangelisch-Hervormde Kerk in Polen telt 2.000 leden, de Metho- distenkerk 50.000 leden. Deze laatste maakt deel uit van de Methodisten- kerk van Amerika, doch geniet in Polen volledige autonomie. Ook zij is lid van de Wereldraad van Kerken. De Nationale Katholieke Kerk van Polen omvat 30.000 gelovigen. Zij is onafhankelijk, maar is nauw ver bonden met de Nationale Poolse Kerk in Amerika. Gandhi spreekt tot zijn volgelingen Dertig uur na zijn laatste maal tijd heeft Gandhi, tegen het advies van zijn geneesheer in, op hese fluistertoon een gehoor van 500 personen die zijn gebedsbijeen komst bijwoonden, toegesproken. Er i§ geen teken van verandering in de toestand van de Mahatma, behalve dan dat hij niet zo veer krachtig meer loopt en bedaarder spreekt dan gewoonlijk. „De dag is niet ver meer, dat ik niet genoeg kracht zal bezitten om te spreken of mij te bewegen," zei Gandhi. En over de slachting van Hin does in Pesjawar: „Hoe lang kan het volk van India zich nog be heersen als zulke dingen in Paki stan blijven gebeuren?" Int. Kath. Congres Met Pasen zal in ons land een internationaal Katholiek congres gehouden worden voor hulpver lening aan Duitsland. Kath. Huisvestingscomité gesticht Door verschillende Katholieke organisaties is te Amersfoort een R.K. Huisvestingscomité opge richt. Het bestuur werd als volgt sa mengesteld: geestelijk adviseur: Deken G. C. Smit; voorzitter G. A. te Ricle, Leusderweg 252; pen ningmeester: J. Casander, Lange- gracht 25; secretaris: W. van Vul pen. Violenstraat 56. Ronald Howard naar Nederland Ronald Howard, de zoon van de tijdens de oorlog bij een vliegtuig ongeluk omgekomen welbekende Britse filmacteur Leslie Howard, zal Zaterdagmorgen a.s. per nachtboot in Hoek van Holland aankomen op .uitnodiging van de City-film en de N.V. Succes Toonfilm. Zijn echtge note zal hem vergezellen. Naar bekend bezit Ronald Howard vele van zijn vaders talenten. Hij heeft zich als filmacteur in Engeland reeds naam verworven en vervult met de eveneens nog jeugdige Bar bara White o.a. de hoofdrol in .While the sun shines" fHet kan verkeren), een film. die Vrijdag as. in het City-theater te Amsterdam de Amsterdamse première beleeft. Ronald zal Zaterdagavond, 17 Jan tijdens de beide avondvoorstellingen als inleiding van deze film. op de planken van het Citv-Theater een kort praatje houden. Zondagmorgen zal hij terugkeren naar Engeland. Hongaars paar wint Europ. titel kunstrijden Tijdens de Europese kampioen schappen kunstrijden te Praag be haalde het Hongaarse paar Kekessy- Kiraly de Europese titel voor paren. Onder grote bijval van de 8000 toe schouwers werd hun door alle vijf de jury-leden de eerste plaats toe gekend. De uitvoering van hun pro gramma op Weense muziek was schitterend De weersomstandighe den waren nog steeds zeer slecht, er stond een harde wind en het ijs was met een lage water bedekt. RESTITUTIE VERHOOGDE KOLENPRIJS Het Directoraat v. d. Prijzen deelt mede. dat de restitutie op de per 1 Juli 1947 verhoogde kolenprijs aan de houders van een kolenkaart TA 707 en TB 707 zal geschieden van 19 Januari tot en met 25 Februari a.s. De terugbetaling zal door de P.T.T.- kantoren plaats vinden tegen inle vering van de bonnen 78 BV en 81 BV van de brandstoffenkaarten TA 707. waarop resp. 2.40 en 1,60 zal worden uitgekeerd en tegen in levering van de bonnen 78 BV van de brandstoffenkaarten TB 707, waarop 2,40 zal worden uitgekeerd. De terugbetaling door de P.T.T.- kantoren volgens onderstaande let- terindeling geschiedt op de daar voor aangewezen dagen van 9 uur v.m. tot 3 uur n.m.: Datum 1948 Letter (s) 19 Januari A t/m Ba 20 Be BI 21 Bo Bre 22 Bri Co 23 Cr Dri 26 Dro Fa 27 Fe Go 28 Gr Ha 4 Februari He Ho 5 Hu Ka 6 Ke Ko 9 Kr Le 10 Li Me 11 Mi No 12 Nu PI 13 Po Rod 16 Roe Scha 17 Sche SI 18 99 Sm Sto 19 Str Tij 20 u Vir 23 Vis War 24 Was Woe 25 Wof z De Gedeputeerde Staten van Utrecht brengen bij deze in ver band met artikel 103; 2de lid, der provinciale wet ter algemene ken nis, dat de door hen opgemaakte en aan de Staten van de Provincie toegezonden begroting der provin ciale inkomsten en uitgaven voor het dienstjaar 1948 algemeen ver krijgbaar wordt gesteld tegen de bij verordening vastgestelde prijs. Utrecht, 13 Januari 1948. Amsterdamse Effectenbeurs Act. aandelen Actieve obllg.: 13/1 14/1 Diefstal met braak in Soester Natuurbad Maandag, op klaarlichte dag, hebben onbevoegden door verbre king van enige luiken zich toe gang verschaft tot een huisje op de terreinen van het Soester Na tuurbad, waarin zich de verver singsinstallaties van het bad be vonden. Een paar kostbare en moeilijk te vervangen schake laars bleken verdwenen te zijn. Een uitgebreid onderzoek wordt door de politie ingesteld. Ontsnappingspoging mislukt Onder de gemeente Soest gaven controlerende C.C.D.-ambtenaren het stopteken aan een naderende luxe-auto. die echter vol gas gaf cn met nog grotere snelheid door reed. De CCD controleurs zetten echter direct in lum dienstauto een achtervolging in en bij Hil versum kon de luxe-auto einde lijk tot stoppen worden gedwon gen. De bestuurder bleek een Hil- \ersumse mclkslijler te zijn, die 700 frauduleus gekochte eieren vervoerde, cn een kleine hoeveel heid boter. Een en ander werd in beslag genomen. De Hilversum; mer, die een extra-procesverbaal kreeg voor zijn doorrijden, werd in bewaring gesteld. De leveran ciers van dc eieren ontkwamen evenmin aan een procesverbaal. Soest schaakte goed De uitslag van de competitie wedstrijd Soest 3Zuilen 1 luidt 61/2-31/2. De uitslagen van de clubcom petitie zijn:- Groep 1: A. v. Dijk G. Reiche V2—Groep 2. A. Poot—J. M. Beij 0—1. Groep 3:'H. v. NoesselJ. Spijkers V2 KeveJ. Reinders V2Y2H. Foe- kenJ, Keve Vz-Va- Burgerlijke stand Geboren: Lambertus F., z. v. W. M. DemmersDriehuis; Ella G., d. v. J. A. v. EePrins; Nelly E. P., d. v. P. C. J. van Dorssen Eweg; Ingrid, d. v. M. P. L. Ber gersKuilen; Monica L. D. M., d. v. C. A. J. J. MineurSchulp; An- tonius G. P. z. v. P. J. Wantenaar van 't Klooster; Veronic M., d. v. A. W. RomijnTukker; Theodora d. v. A. Quikv. Dijk; Hendrik T., z. v. J. H. Schlebaum Dijkstra; Jeroen S., z. v. W. N. BolleNij- burg. Overleden: W. Kraan 69 jaar ong., L. W. v. d. Muyzenberg wed. v. O. L. M. Kiesseler; G. Betlem 76 jaar geh. m. J. M. S. Bulens; T. Swart, 27 jaar, ong. Voorlichting brandweer Voor de leden van de Vrijwillige Brandweer te Soesterberg hield de heer A. Bijleveld, brandweercom mandant te Amersfoort, een cau serie over .brandbestrijding". Spreker behandelde achtereen volgens de geschiedenis van de brandweer, de waarde van een goede brandweer voor de bescher ming van de roerende en onroe rende goederen der burgerij en de Hoogland Brand in een graanpakhuis Woensdagmiddag ontstond een begin van brand in de graanpak- huizen van de heren Vos en Van Galen. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, behoefde echter niet in te grijpen, daar met eigen krachten het vuur bedwongen was. Burgerlijke stand Geboren: Theodoruè Timotheüs, z v Peter Theordorus Smink en van Margaretha Hak; Wilhelmina Ge- rarda, d v Adrianus Traa en van Wilhelmina Uppelschoten. Gehuwd: Everardus Botterblom en Aleida Cornelia van Valken goed. Jonge boeren vergaderden De zeer actieve afdeling van de jonge boeren- en tuindersbond te Hooglanderveen kwam weer bijeen in een druk bezochte vergadering. De besproken onderwerpen waren zeer actueel vooral de penning meester, de heer G. v. Wee behan delde enkele interessante onder werpen, uit het rapport van de com missie Dewez. 14 Jan. De beurs had vandaag een onbe langwekkend verloop. Het zakenverkeer was van kalme aard en de koersen waren over het geheel genomen niet veel veranderd. Toch werd de indruk gewekt dat er eerder enig materiaal te verwerken viel, want de markt lag zwaar en hoe wel de noteringen onder bcurstijd niet veel ver anderden, kon over het geheel genomen toch een kleine inzinking \Vorden waargenomen, zod<tt in de meeste gevallen op ongeveer het laagste punt van de dag werd gehandeld, toen de note ring tot einde kwam. In de oude en de nieuw ste aandelen Koninklijke werd weer behoorlijk za ken gedaan/ maar voor zover uiterlijk tè beoor delen viel, waren de om zetten toch kleiner en daarbij bleven de fluc tuaties binnen betrekke lijk nauwe grenzen. De Industrie-afdeling was stil, de koersen wa ren weinig of niet ver anderd. Voor de Philips- aandelen bestond echter enig aanbod terwijl er bijna «"een kooplust was, zodat de koers bij een aanvano'spriis van 368 achteruitging tot 365, zodat ten opzichte van gisteren per saldo een koersverlies van een tiental punten moest 1 worden geconstateerd. 13/1 14/1 SUk Opk Koloniale Bank 105)4 N. I. H.bank 114% 114 Ned. H Mi). 171% 170 A.K.U. aand. 172% 172 Bergh's Jurg. 30a v. Berkels pat. 115% Calvé Delft Crt 199% Centrale Suiker 215 Fokker 176 Van Gelder 15>> 159% 159% K. Nd. H ovens 179% 180 129% Lever Cert. 307% 307% 305% 14/1 Sltk 105% 113% 168 171 305% 1.6% 196); 215 Ned. Ford Ned. Kabelfabf. 302 Philips gloeiL 375 368 Wilton Fyenrd. 220% D. Petrol. Mij. 295Ij - Kon. Pelr. MIJ 368 A'dara Rubber Band. Rbb Ml). i$2 Deli-Bat. RM. 120% Oost Java R M. 88 Serbadjadl S.R. 92 Holl. Am. L1J& 214% Java-C.-J. Lijn 158 K.N.S.M. 189 188 Kon. Paketv. Sch. Unie }70% 167 Rott. Lloyd St. Mi). NcderL 17°% H.VJV. 240 239 Ned. '38 (3%) 3 dito '47 (3%) 3 Ned. '37 3 Dollar! '47 3 NWS 2% Sp. cert. 1002% N.L '37 A A 99% 99% 99% 99% 100 100 .1% 81% 100% 96% 96% Jav. Cult Mil. Ned. Ind. S. Ver. Vorst C M. Deli-Bat. Dell Tabak Senemb. 338% 302% 365% 219 298 328 167 148 123% 86% 91); 214% 157 187 161 167% 167 176 236% 100% 100% - 100-4 - 100% 118 116% 115% 122% 122 122 60% 60% 159 160% 159% 173% 174% 173 156 - 155% Niet-actleve obligaties A'dam I '37 3% 'sHage I '37 3% R'dam le en 3e ing. 1937 3% R'dam'38 (3%) 3 Pandbrieven Amst. Hypbank 100% Arnh. Hyp. B. 96' Fr. Gr. H. 3% Grav. Hyp. Bk. Ned. Hypb. Veendam 3% 98% Rott. Hypb. 3% - Utr. Hypb. oQ (2% vpl. ultl.) West. Hypb. 3% Industr. obllg.: A.K.U. obll. 3% 103% Berghs en J 3% Levers- 3% Werkspoor 3% 103% Bt. Ptr. Mij 3% 102 Dell Sprw. 3% 93% Ned.-Ind Sp 3% 55 100% 103 103% 103 102% 93% Nlet-acL aand. A'damse B. HU. Bank Unie Incasso Rott. Bankver. Tw. Bank. Cert. Rott Bel Cons Lever 6% c pr Gist en Sp. fab. Rott. Dr. Mij. Werksp Serie A Anlem Ned. Ind. Gas Internatio Amst. Ball. Mij Deli Sp. MIJ. Ned. Ind. Spw. Voorlopig ge noteerde aand.: Lever 4% c. pr. MU. Fin. N. H. Vredesteln Ncd. Walvisv. Prolongatie Amer fondsen Anaconda Bfethl. Steel Chrysler Gen. Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel U.S. Steel Phillips Shell Union Tidewater Baltimore Pensylvanla bicden t laten 13/1 165 213% lo2% 160% 176 184 14» 380 1M% 112 163 151 63% 26% 14/1 110% «160 63 25% 107% 1°7% 160 106 2% 34 104% 49% 26 79 36 22% U% 161 106 2% 34% 10£ 28). 49% 78% 22 Java-tabak aan de markt. Op 23 Januari zal voor het eerst sedert 1940 te Rotterdam in de Grote Beurs van Koophan del weer een tabaksin- sohrijving worden gehou den. Verhandeld worden 6000 pakken Java-Besoeki. De cacao-oogst van de Goudkust wordt voor het seizoen 1947/'48 geraamd op 195.000 ton tegen een oorspronkelijke raming van 205.000 ton. De Transvaalse goud productie bedroeg in 1947 11.197.638 ounces fijn. d.i. 710.176 ounces minder dan in 1946. Beperking van net tlnverbrulk in de V.S. wordt overwogen. De re gering heeft het voorne men. de voorschriften uit de oorlogsjaren inzake blik en tin weder in te voeren. De suikeruitvoer van de Phllippijnen naar de V.S. zal het jaarlijkse quo tum van 290.000 short ton bedragen. De Internationale Voorjaarsbeurs te Wenen zal dit jaar van 14 t/m 21 Maart gehouden worden. De Oostenrijkse spoor- wepfi hebben hun voor oorlogse capaciteit groten deels weer kunnen berei ken. 13/1 14/1 93 93)'. 11% 11% 11% 11% 29% 30); 14% 14% 18 18 v; 46% 47 158% 156% 187 1 88% 79 78 41% 41 53% 54 Ai T ent. 151% 151% Am. Tob. 68 67% Anac.C. 33% 33% Bethl.S. 99% 99% BoeiingA. 23% 24% Chrvsler 60% 60% City B. 39% 39 Consol. E 22% 22% Douglas 52 53 Dup. N. 181 179 Eastm. K 43% 43% Gen.El. ^35%, 35% Qen^rtot/è 56% v 56% 1 13/1 14/1 Goodyear 42% 43% HudsonM 20% 20% Int.Harv. 90 89% In. Nickel 27% 27% Int.T.enTA 12% 13% Kenn.C. 47% 47% Montg W.J 51% 52 Pack. M. I 4% 4% Radio C, 9 9 Rep.St. *25% 25% Reyn, T. 40% 40% Sears R. 35% 35% Shell Un. 33% 33% Socony. K16% 16% Stand Br.7 27% 27% St.OIIN.J 74% 74% Studeb. 4 20% 20% Texas C. 56% 56% U. Aircr. 24% 24 Un, Corp.2 2% Un. Fruit'56% 55% USRubb. 42% 43% US Steel i 75% 76% *Vestingh|28% 2*% ■WoolW'tzi45% 46% ^°^Qmzcti820.00Q Aan de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort, Snouckaertlaan 7, Amersfoort. IK VERZOEK D MJJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNé OP HET DAGBLAD VOOR AMERSFOORT voor: 31 cent per week 4.per kwartaaJ Straatnaam Woonplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. Wij .vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres in blok- letters willen invullen?

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2