De kleine vier •JÉB f* yX% -ijl fit Wegenplan en waterstaat steeds toenemende last Uncle Sam: de grote Zestig opcenten op grondbelasting Spiegel der wereld Langs de wegen der kunst Nieuwspalet Kerknieuws Hier Radio Oranje Boeken over kinderverzorging ROKKENLENGTE - TEXTIELNOOD Bridge-rubriek Dam-rubriek Radio-programma TUINKALENDER Donderdag 15 Januari 194L 3 Provinciale Begroting Ged. Staten van Utrecht hebben .aan Prov. Staten de ontwerp-be- grotlng voor 1948 aangeboden. De nieuwe begroting is in drie afde lingen ingedeeld: de gewone dienst, de kapitaaldienst en de reserve-, kas- en verrekendienst. De derde afdeling is geheel nieuw en heeft ten doel de gewone en de kapi taaldienst te zuiveren van die in komsten en 'uitgaven, die het eigenlijke budget van de provincie niet of niet rechtstreeks raken. De begroting sluit op een totaalbedrag onder uitgaven en inkomsten van f 3.631.868,33. De rijksuitkering is geraamd op f 940.000.(1947: f 400.000,Tegenover deze ver meerdering staat een sterke stij ging van de uitgaven voor 1948, o.m. wegens personeelsuitgaven (f 74.000 meer dan voor 1947), on derhoudskosten van prov. wegen (f 47.000,meer, dan voor 1947), onderhoudskosten van de Eem (baggerwerk) (f 86.500,meer dan voor 1947), verhoging van de kosten van dienstgebouwen (f 18.400,meer dan voor 1947); verhoging van diverse subsidies (f 85.700,meer dan 1947, waar van f 60.000,wegens subsidies voor krankzinnigenverpleging). Daarbij komt, dat de uitvoering van het provinciaal wegenplan en van de in voorbereiding zijnde wa terstaatswerken in de komende jaren een steeds toenemende last op de gewone dienst van de Pro vincie zullen leggen. Aangezien de Provincie in 1948 reeds de maxi mum belastingcapaciteit zal aan wenden, zullen tegenover de steeds toenemende uitgaven in de eerst komende jaren geen nieuwe in komsten staan. Verhoging reserve Intusen staat niet vast dat de door de Commissie-Oud voorge stelde maatregelen voor de naaste toekomst de financiële zelfstandig- heid der Provincie zullen kunnen waarborgen. De bestaande „reserve voor de financiering van wegenverbetering, alsmede voor te verlenen bijdragen ten behoeve van de verbetering van wegen", thans groot f 1.530.000 zal dan ook volstrekt onvoldoende zijn om de kosten van de water staatswerken voor zover die niet met leningsgeld zullen worden ge financierd, te dekken. Ged. Staten stellen voor aan die reserve een bedrag toe te voegen. Dit bedrag zou gelijk kunnen zijn aan het be drag van de opbrengst der tot dek king daarvan aan te wijzen opcen ten op de hoofdsommen der grond belasting t.w. f 260.000, Ten bate van afd. III der begro ting is opgenomen het batig slot van de gewone middelen van de rekening over het dienstjaar 1945, dat na enkele correcties is herleid tot 197.140,27. Ged. Staten stel len voor daaraan reeds thans een bestemming te geven en het te be stemmen voor de „reserve voor de financiering van restauraties van monumenten". Er blijft voor deze post dan nog een tekort van f 120.000,—. Subsidies Voorts zijn de volgende subsidies geraamd: Schoolartsendiensten f 12.000. (1947: f 5000.—); Prov. Utr. Bond voor Vreemdelingenverk. f3000, (f 2500.land- en - tuinbouw- voorbeeldbedrijven f 3800, (f 2200,land- en tuinbouw- cursussen f 4000,(f 3300, Opbouwstichting voor Maatschap pelijk Werk f 12.000,— (f 4000.—); buitengewoon lager .onderwijs aan zwakzinnigen f 6000,(f 4200, inrichtingen van handelsonderwijs f 27.000,— (f 22.500.—); inrichtin gen waaraan als nevendoel vakon derwijs wordt onderwezen f 1000. (f 900.openbare leeszalen f 10.500,— (f 9000). De subsidie in de kosten van de verpleging van arme krankzinnigen wordt ge raamd op f 360.000,— of f 60.000,— meer dan voor 1947 was uitge trokken. Ged. Staten stellen verder voor 60 opcenten te heffen op de hoofd som der Grondbelasting voor de ongebouwde en gebouwde eigen dommen. SINDS de vorige week draait de machine waaruit het Marshall plan te voorschijn moet komen, op volle toeren. Hoe het er uit zal zien? Er is nog niets van te zeggen, want met Trumans boodschap aan het Congres eindigde dé periode waarin het werk onder de controle van de auteurs van het plan kon worden voorbereid. Het moet nu, bepakt met alle argumenten en cij fermateriaal dat men het mee kon geven, spitsroede lopen door het wantrouwen, de eigenbaat, de kleinsteedse bekrompenheid van een deel der Amerikaanse afgevaar digden. (De Verenigde Staten zijn meer dan New York en Washing ton, al zijn wij geneigd dat te ver geten: het is voor een niet gering deel ook het land van een nog bijna patriarchale boerenstand, en dat is in het Congres gemakkelijk te mer ken). De tussentijdse hulp, aan het eind van het vorige jaar, was een belangrijke proefsteraming, en die geeft geen gunstig perspectief. Er is sterk op beknibbeld, onder de on mogelijkste argumenten, en eerst na veel moeite is men er in ge slaagd tot een dragelijk resultaat te komen, dat overigens nog aanzien lijk beneden de verwachtingen bleef. Toen had het betrekking op landen waar de Sowjet-Unie een goede greep scheen te wagen; nu gaat het om de hulp aan landen die in de toekomst weer mogelijke concurrenten kunnen zijn, landen bovendien met gedeeltelijk een so cialistische regering. Zou het resul taat beter zijn? "LT ET is duidelijk dat Marshall uit A die proefstemmmg zijn con clusies heeft getrokken. Hij laat het plan, al is het dan nu in handen van het Congres, niet aan zijn lot over. Zijn steeds weer herhaald be roep op spoedige hulp, volledige hulp, verraadt zijn bezorgdheid voor de knibbelzucht, maar het gaat vergezeld van een voortdurende stroom van argumenten, een steeds vernieuwde poging om de afge vaardigden in wier handen het lot van Europa ligt, wakker te schud den en ontvankelijk te maken voor zijn grootse conceptie. Er zijn daarbij de nodige bezwa ren te overwinnen, en het is duide lijk dat ook Europa daarvoor enige offers zal moeten brengen. Het is niet mogelijk het Congres te win nen voor een plan waarbij de mo gelijkheid wordt geschapen dat de Europese Janden met de gekregen dollars de Amerikaanse economie gaan belagen. Men zal dus aan de zestien landen enige voorwaarden moeten stellen, die ongetwijfeld vrijheid van handelen van hun re geringen beperken (de aanmerkin- g8n Europese programma's voor dè bouw van koopvaardijvlo ten zijn daar een voorbeeld van) maar hoe groot zou de vrijheid van handelen voor die regeringen zijn als eens n e t op tijd de dollars los kwamen? J\ MERIKA heeft bovendien nog enige reden om de zelfstan digheid van de Europese landen iets minder hoog aan te slaan dan de landen zelf doen. Want Europa heeft de gelegenheid gemist om zijn zelfstandigheid te doen respecte ren. De inzet van Marshali's grote Harvard-rede was niet een Ameri kaanse „Liebésgabe", maar Ameri kaanse steun voor een doortastende poging van Europa om zichzelf te helpen, in een nauwe onderlinge samenwerking. Hem zweefde daar bij een soort „pool" voor ogen, zo als de geallieerden tijdens de oorlog hebben gekend, waarbij de hulp bronnen voor'het gemeenschappe lijk belang beschikbaar zouden worden gesteld. Zijn visie bleek echter groter dan de mogelijkheden die de Europese regeringen zich konden scheppen. Zij haastten zich in Parijs hun verlanglijsten bij el kaar te voegen, moesten tot de or de worden geroepen, maar bleven ook daarna achter bij de verwach tingen. Men heeft nu, al te laat, het plan opgevat met een nieuv/e conferentie der Zestien, het verzuimde te her stellen. Lovett, Marshalls assistent heeft echter te kennen gegeven dat Washington hierop geen prijs stelt, zolang nog niet bekend is hoe het Marshall-plan er zal gaan uitzien. Met andere woorden: de grote broer heeft op het ogenblik zorgen genoeg en de anderen moeten maar wat geduld oefenen. Dat het Frans-Britse initiatief eerst nu genomen werd leert ons overigens hoe weinig de Euro pese verhoudingen nog zijn aange past bij de hedendaagse wereldpro blemen. In een dergelijke vergelij king blijkt de staatsmap Marshall van een indrukwekkend formaat. Het belang van een half werelddeel bevorderen, met meer zorg dan het zelf aan zijn toekomst besteedt het is goed om te zien dat zo een grootse politiek mogelijk is, ook al was onze dagelijkse boterham er niet zo nauw bij betrokken als in dit geval. DE BEST SELLER IN TSJECHO- Slowakije is dit jaar geweest „Mijn mémoires" van Benesj. Van de eer ste druk waren eind '47 niet minder dan 150.000 exemplaren verkocht; het hoogste cijfer, dat na de oorlog ooit is bereikt. Op dit werk Volgt het boek yan de Tsjechische journa list Julius Fucik, die zijn manus cript schreef in een Nazi-gevange nis, waar hij later is vermoord. Le den van de verzetsbeweging wisten het manuscript in handen te krijgen en gaven het aan zijn weduwe. Tot dusverre zijn er 120.000 exempla ren van verkocht. Een pleit voor de muzikaliteit van het Tsjechische volk is wellicht het feit, dat in het afgelopen jaar 842 geschriften over muziek zijn gepubliceerd. IN JUNI VAN DIT JAAR ZAL tijdens de algemene vergadering van de opvoedkundige, weten schappelijke en culturele organisa tie der UNESGO een museum in een gesleept schip te Parijs aanko men. Het betreft hier een tentoonstel ling, die georganiseerd werd door 't museum voor kinderen te Wash ington en waar voorwerpen, boe ken en films te zien zijn, die de Amerikaanse kinderen in kleine plaatsjes een indruk geven van het leven van kinderen in andere lan den. In de fabriek van „Broca- pharm" te Meppel ontplofte Maan dag een flesje aether. Er ontstond een kleine brand, die spoedig kon worden geblust. Twee arbeiders liepen brandwonden op. In Am sterdam zijn de sportvelden Woensdag bewerkt met vlammen werpers om onkruidvorming tegen te gaan. Philips-N.S.F. te Hil versum bestaat volgende maand dertig jaar. «f» Vier Brabantse vee smokkelaars werden veroordeeld tot l\i jaar, 1 jaar en 3 maanden, en- tien maanden gevangenisstraf. Jf» Tot buitengewoon heemraad van het polderdistrict Culemborg is benoemd de heer A. Schouten te Culemborg. -f» Tegelen, een Limburgs dorp, heeft 5-II RI ge adopteerd. Dit bataljon vertrekt begin Februari naar Indonesië. Zeventig gerepatrieerde Nij-« meegse militairen zijn in het stad huis van hun woonplaats officieel door het gemeentebestuur verwel komd. In Friesland 'wordt een actie gevoerd om gelden in te za melen, die zullen worden gebruikt om de kosten der verpleging van zieke oud-illegale werkers te be strijden. Een Nederlandse mis sie. samengesteld uit regeringsver tegenwoordigers en KLM-deskun- digen zal binnenkort naar Mexico vertrekken om een luchtvaartver- drag tussen beide landen te slui ten. A Deze zomer bestaat de KNAC vijftig jaar. Ds. A. Buurman overleden In de ouderdom van 73 jaar is in het ziekenhuis te Zeist overleden ds A. Buurman, omeritus predikant der Ned. Herv. Kerk, die hij var. 1903 tot aan zijn emeritaat in 1939 als predikant heeft gediend, resp, te Batenburg, de Lier. Vriezenveen, Garijp en Wijk bii Duurstede. Na zijn emeritaat vestigde hij zich te Doorn, waar hij hulpdiensten ver leende. Ncd. Herv. Kerk Beroepen te den Andel (Gr.) H. Bardeloos, predikant in algemene dienst Kamp Westerbork te Over en Neder Assel S. J. M. Hulsbergen te Hoedekenskerke (Z.) te Berk hout H. F. Swart, cand. te Zeist Aangenomen naar Oosterhaule (toez.) H. Bossenbroek te Ens (N. O. P.). Bedankt voor Herwijnen H. de Ruyter te Eek en Wiel voor Maarn-Maarsbergen M. C. Groene- woud te Heemse voor Rotterdam- Delfshaven H. Harkema te Wijk bij Heusden. Geref. Kerken Bedankt voor Bellingwolde L. C. v. d. Schee, cand. te Assen voor Waddinxveen H. Post te Rijnsburg voor Nieuw-Lekkerland M. J. Arntzen te OegstgeestMorsch Rijndijk. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Rotterdam-Charlois N Brandsma te Rijnsburg en J. Rebel te den Helder. Beroepen te IJmuiden H. W. Eer- land te Dokkum. Vrije Evang. Gemeenten Aangenomen naar Kampen P. L. v. Wijck, predikant bij de Belgische Staatskerk. Zij zijn het eens: Laat ons slapen! EEN HONDENLEVEN!Wc slie- pen zó lekker en nu moeten wc alwéér poseren voor de fotograaf! Juist in de tijd dat er onvrien delijke dingen werden gezegd aan het adres van de Londense rege ring, juist ook op het moment dat de radio-chaos in de Kamer onder de hamer ging, kwam maj. H. J. van den Broek „de Rotterdammer" met zijn verslag over Radio Oranje (Uitgeverij Vrij Nederland te Am sterdam). Hoc men ook over de „Engelse zender" kan denken, hoe vaak we ook mogen zijn misleid en opgezweept: het hoek kan men ho gelijk prijzen om de eerlijkheid waarin al het wel en wee van Ra dio Oranje is beschreven. Het be vat openbaringen over de zgn. „geheime zenders" over het deba cle van Dolle Dinsdag, over de uit gezonden programma's. ..het Eind- hovense „Herrijzend Nederland". „De Rotterdammer" heeft zich zelfs niet ontzien af en toe open hartig het mes in eigen vlees te zetten en daarom is het gehele ver slag los van het oordeel, dat men kan hebben over het subject zelf prettig leesbaar geworden voor al degenen die vijf jaar lang steun vonden bil de stemmen over zee. Men krijgt een goed beeld van de taferelen achter de schermen, de schier onoverkomelijke moeilijk heden en de moeite zich getroost door een kleine ploeg omroep-» amateurs. H.K. PAPIERSTROKEN met op schriften .Hulp nodig stop - s.v.p." zijn aan de leden van dc wegenwacht van de ANWB uit gereikt om in geval van nood voorbijgangers te waarschuwen. Bij van Gorcum Comp. Assen ling dan hier te lande. Zo wordt verscheen een boekje getiteld „Dokter mag ik eens vra gen...? van de hand van Dr. A. J. Lamers. Ik kan niet anders zeg gen, dan dat ik dit boekje met zeer veel genoegen en instemming gele zen heb. Het geeft precies wat no dig is en is aangepast aan de in ons land heersende toestanden; het is goed verzorgd uitgegeven en niet zó duur, dat het buiten bereik van de grote massa moet blijven (f 2.25). Een uitstekend boekje, dat ik iedere jonge moeder in han den zou willen geven. De enige tekortkoming naar mijn opvatting is het niet behandelen van de vac cinatie tegen pokken en diphtherie; een onderwerp, dat ieders aandacht behoort te hebben. Misschien kan in een volgende druk hier eens een lans voor gebroken worden. Minder voldaan ben ik over het door Dr Anny v. Ormondt bewerk te boek van Dr. Alton Gold- bloom: De zorg voor het kind, (uitgegeven door L. Staf- leu te Leiden, prijs (f 6.90). Dit boek gaat mijns inziens in zijn be handeling van de stof te ver. Het overschrijdt op vele punten de lijn tussen de raadgevingen die in een boek thuis horen en die welke alleen door een arts, na zorgvuldig onderzoek, mogen worden gegeven. Ik kan mij voorstellen, dat dit boek in Canada grote opgang heeft gemaakt. Daar, waar men soms op dagreis-afstand van een arts woont, kan het noodzakelijk zijn, een lei draad te hebben voor wat men in gegeven gevallen kan en moet doen. Bij de vertaling valt nog eens de aandacht op het verschil tussen ons land en Amerika. Er wordt over centrale verwarming gesproken alsof ieder huis daar mede is uitgerust. Ook wordt in het geheel geen aandacht geschon ken aan de distributie van voedsel en andere beperkingen, die het zo moeilijk maken om in verschillen de opzichten een volwaardig dieet voor onze kinderen samen te stel len. Een eenvoudige paragraaf, desnoods in kleine letters gedrukt, zou in het kader van deze uitgave gepast hebben. Sommige uitweidingen doen ons belachelijk aan, daar ze bedoeld zijn voor een geheel ander wereld deel met een geheel andere instel- Con fectiefabri- kant bij „kort" gebaat [)e Engelse dames J-, zijn m opstand ge komen tegen minister Cripps' voorschrift, de rokken en jurken zo kort mogelijk te ma ken. Engelands „econo mische dictator", gelijk Cripps wel eens schert send wordt genoemd, ging daarbij uit van de gedachte' „Hoe korter, de rokken en jurken zijn, des te minder stof moet er in verwerkt worden Daardoor spaar ik textiel en kan dus meer exporteren" Want ieder weet het. Enge land is. evenals ons land. op deviezenjacht Nu komen de Parijse mode-koningen roet in Cripps' eten gooien door de lange rok als het nieuwste mode-snufje te decreteren. De En gelse vrouw loopt, meer dan de Nederlandse, aan de leiband der Franse mode. Gevolg: de Engelse modehuizen blijven met hun kort gerokte jurken zitten, hun klanten blijven liever in hun oude ja ponnen lopen dan zich door minister Cripps in de korte rok te laten dwingen. Tot nu toe is in Ne derland de vraag: ..Kor te of lange rokken" nog geen probleem Onze vrouwen zijn geen slaafse navolgers van Parijs, hoewel de direc teur van een bekend Utrechts modehuis ons toevertrouwde, dat de rok dc neiging vertoont iets langer te wor den. Wij, Nederlanders, zijn nu eenmaal h?t volk van het cromprO- mis! Daar komt echter bij, dat de confectie-fa- brikanten er voordeel van hebben dat de jurk kortgerokt blijft. Lang of kort, voor iedere jurk moet een bepaald aantal punten worden ingeleverd. De fabri kanten krijgen voor een vrij onbepaald aantal jurken een duidelijk bepaalde hoeveelheid stof toegewezen. Zij moeten er zelf voor zorgen dat zij het aan tal punten tof coupons), die voor de stof inge leverd moeten worden, via de winkels terug krijgen Hoe korter de rok, des te gemakke lijker gaat dat, hoe langer de jurk. des te moeilijker. Nu reeds schijnen de confectie- fabrikantcn moeilijkhe den te hebben om aan hun trek te komen; zie de uiterst smalle zomen! Stof-besparing. Als het aan de fabrikanten al leen zou liggen zouden de jurken onzer vrou wen wel kort blijven. 28 „Ik zou er werkelijk niet heen gaan, want dat punt van samenkomst bestaat niet. Ik kwam vaak door de Lange Niezel, wanneer ik van het sta tion naar het Scheepvaarthuis liep, maar die straat komt niet op de Oude Zijds Achterburg wal uit. Zij loop tot de Nieuwe Zijds en niet verder. Peter was verrast en vroeg zich af, welke be doeling de briefschrijver gehad kon hebben met zijn voorstel. Ook daarop wist Fridolin een ant woord. „Als zij inderdaad de ontvoering van juffrouw Spoor of van wie ook, die de brieven kwam ha len. van te voren beraamd hadden, zullen zij mis schien een steekproef hebben willen nemen, of die advertenties soms het werk van de politie was. Als zij nu zelf eens die brief geschreven hebben en er iets slims mee deden, zodat later direct te zien zou zijn, of die brief tussentijds geopend was? Die brief zouden zij door de ont voering toch weer in handen krijgen. De inhoud ervan kwam er weinig op aan; die straten lig gen vlak bij elkaar; zij namen niet de moeite om het precies na te gaan." „Ja," meende Peter, „dat zou een goede con trole zijn. De troep, waartoe ons arme Hon- gaartje behoorde, was er natuurlijk op gebrand om er achter te komen, wie hier met de adver tentie op het oorlogspad was: de politie, of „Of wat?", moedigde Fridolin aan. Maar Pe ter ging niet verder, want hij had de buitendeur dichtslaan: de oren van het meisje waren horen nog niet met alle geluiden binnenshuis ver trouwd, daarom moest het haar ontgaan zijn. Peter kwam half overeind in zijn stoel, maar daar ging de keukendeur al open. Fridolin hoorde het nu ook en draaide zich snel om: „Zo, zo," klonk het uit de deuropening. „Daar zitten ze nu." Peter schreeuwde iets onverstaanbaars en schoot naar de deur en sloeg beide armen om de hals van juffrouw Spoor. „Ga weg, kwajongen." weerde ze af. „Wat moeten de buren er wel van denken." „Geef haar een stoel," riep Peter tot Fridolin. „En een kop koffie." „Wel heremetijd," zei juffrouw Spoor, de twee lege koppen op tafel met afgrijzen bekijkend. „Wie is er aan m'n koffie geweest? Zo ben ik een uurtje weg of „Ik was het," bekende Fridolin schuchter. „Nu meisjes, geen ruzie," riep Peter. Hij duw de juffrouw Spbor in een stoel, klopte haar kal- rrterend op de schouder en zei: „Eerst vertellen. Spoor, anders sluit ik je in het kolenhok, net zolang tot je bekent. De hele politie zoekt naar je, er staat een prijs op je hoofd, je bent dus aan mij overgeleverd." „Zeg dat nog eêns?", vroeg juffrouw Spoor dreigend. „De politie? Die ijzervreters laten een fatsoenlijk mens op klaarlichte dag ontvoeren. Daarvoor betalen wij nu onze belasting. Voor straatlantaarns, die juist voor je eigen huis niet branden en voor agenten, die zoek zijn, wanneer je door drie kerels wordt aangevallen." „Aangevallen?" moedigde Peter aan. „Ja meneer. Aangevallen. Kwam ik op straat en sprak me daar zo'n zije aan. Meneer Munnik is veróngelukt, zei die. Gaat U maar gauw mee. Hij vraagt om U. En laat ik zo idioot zijn om mee te gaan. Ik zei nog: die krijgt geen ongeluk. Gister was er nog een moordenaar bij hem op de thee, maar dood krijgen ze hem niet: die man studeert toch voor levende mummie. Maar mee ging ik. En meteen reden ze weg en Ik werd vast gegrepen. Geen woord, zeiden ze. Hou je stil anders steken we je dood. En toen lieten ze een mes zien, zoals de slager er een heeft voor de leverworst." „En toen viel U flauw?" meende Peter. „Wat flauw vallen? Ik zei: mannen, je vergist je. Ik ben Johanna Christina Spoor en als je iemand wil doodsteken moet je dat Franco maar doen. maar daar heb je het lef niet toe. En mijn mond hou ik ook niet. heb ik nooit gedaan en zal ik voor tien van die slampampers als jullie nog riiet doen." „Bravo. Spoor," juichte Peter. „Toen werden de wolven gelijk lammeren.!' „Warempel niet," vervolgde juffrouw Spoor haar relaas, ,,'t Waren geen heren, dat had ik al direct gemerkt Maar ik zei. dat ze niet zo tegen me aan moesten dringen, dat ik de ruimte wilde hebben er was plaats genoeg voor drie op die autobank. Toen zei een van die kerels, dat hii de brieven moest hebben. Ik vroeg hem. of hij wel wist wat hij zei. maar die andere graaide meteen de twee brieven uit m'n hand Ik zeg U. 't was tuig van de richel en ze maakten de brieven open ook. Nou over de schouder van die dikkerd, die naast me zat en naar lavendel rook, heb ik meegelezen, want ik wou toch wel eens weten, wat de mensen per advertentie aan U moesten schrijven En, meneer Peter, Ik heb me geschaamd voor U." Juffrouw Spoor keek werkelijk onheilspel lend zodat Peter er onrustig van werd. „Ga nu maar verder." drong hij aan. „Ja. ik zie al, hoe U zich voelt, 't Is ook een schande, dat U die dingen buiten mij om doet, na zoveel jaren hier gewoond te hebben. Maar, die brieven bent U kwijt en ik zal dan maar vertellen, wat ze schreven. In die eerste stond zoiets als: Mijnheer, Hoewel het niet mijn ge woonte is om langs deze weg inlichtingen te verstrekken, wil ik U toch enkele dingen zeggen en de rest moet U dan zelf maar ondervinden. cr op gewezen, dat het onverstan dig is om een kind bij koud weer buiten te leggen. Gelukkig wordt daarbij een temperatuur genoemd, zij het dan ook in graden Fahren heit. Men acht het niet verstandig om zijn kind beneden een tempe ratuur van 8° C (er staat 1520° F.) buiten te leggen. Ik geloof niet dat er een moeder in Neder land "zou zijn, die dit in haar hoofd zou halen. Wij moeten er hier nog steeds voor vechten, dat de kinde ren voldoende buitenlucht krijgen. Vooral op het platte land is men nog al te zeer geneigd om kleine kinderen binnenshuis te houden. Toch bevat dit boek ook veel goeds en is het vooral voor de meer gegoeden de moeite waard om te lezen. Zij zullen zich niet behoe ven te ergeren aan tekortkomingen in onze huiselijke gemakken. Ook zullen zij gemakkelijker de vele technische woorden die er in staan begrijpen. Als voorvechter voor vaccinatie en immunisatie tegen de belang rijke infectieziekten als pokken, cliphtherie en evt., roodvonk spijt het mij, dat de vertaalster zo klak keloos de gegevens uit het Ameri kaanse boek heeft overgenomen. Roodvonk is hier te lande nog wel degelijk een belangrijke ziekte, waar men zorg en aandacht aan te besteden heeft in tegenstelling tot v/at 'op ,blz. 208 wordt gezegd. Waarom is het noodzakelijk om te vertellen hoeveel inspuitingen men moet geven bij de immunisatie te gen diphtherie? De gegevens zijn in zeker opzicht onjuist bovendien. Tegenover al mijn bezwaren en critiek staat het feit, dat ik zelf het boekje toch met belangstelling heb gelezen en hieruit weer eens heb kunnen vernemen wat in Amerika de inzichten over kinder verzorging zijn. Ook de bewonde ring voor Spencer's boekje Educa tion (uitgegeven in the Thinker's Library voor de Hollandse prijs van f 1.45) kan ik ten volle delen. Toch gaat mijn hart uit naar het boekje van Dr. Lamers, dat vol komen aan de Nederlandse ver houdingen is aangepast en juist dat geeft, wat een goede moeder hier moet weten. H. L. W. EEN KANS VERZUIMD Ik ben er mij van bewust, niets nieuws te vertellen, indien ik be weer, dat zowel leider als tegen stander zoveel mogelijk kansen moet nemen. Maar men ziet zo vaak. dat zelfs in vrij eenvoudige gevallen tegen deze regel gezondigd wordt, dat het geen kwaad kan om hieraan nog een artikel te wijden. Speciaaf hierom is het heden te bespreken spel interessant, omdat de leider, zonder speciale kunstgreep dus zonder hogeschoolspel het spel had kunnen winnen, maarzijn kans verzuimde, NOORD Schoppen: x. Harten: h, b, 10. Ruiten: h, b, x, x, x. Klaveren: a. h. b/x.' ZUID Schoppen: v, 6, x, x. Harten: v, x, x. Ruiten: a, x, x. Klaveren: x. x, x. Biedverloop: (Z-N staan op 30) N: 1 R.: O: 1 Sch.; Z: 1 SA.; W: pas; N: 2 S.; allen passen. W. komt uit met Sch. 3, O laat lo pen en Z. neemt met de v. Z. besluit eerst H te spelen, daar hij voorlopig niet op R wil snijden, teneinde niet het risico te lopen dat R. v verkeerd zit. In dat geval gaat hij zeker down. daar WO dan tenminste 4 Sch. sla gen. R. v en H. a kunnen maken. Hij hoopt, dat O niet meer dan 5 Sch. heeft. O, aan slag met H a, incas seert 4 Sch. Op de 5e Sch. gooit Z uit eigen hand een KI. bij, maar wat moet Z vier maal van tafel weg gooien? 1 KL en 2 R is niet moei lijk. Maar de 4e kaart? Z. bewaarde H h, b en gooide nog een derde R. van tafel bij. zodat hij op tafel hield: Sch. H.: h, b; R.r h, b; KL: a, h, b. Hij deed dit in de ijdele hoop, dat O R. of KL zou naspelen, maar O speelde natuurlijk H na Toen kon Z wel 2 H. en 2 R. incasseren, maar toen zijn derde R. niet vrij werd. sneed hij op KI. v en ging zelfs 2 down. Z had H. b, x van R. op tafel moe ten bewaren en H. h sec Ook dan had O natuurlijk niet anders dan H kunnen naspelen. Z speelt dan R. h van tafel en daarna aan kleine R. naar R. a. Hij heeft nu de extra kans dat R. v tv/eede zit. Dan behoeft hij niet meer op KI, v te snijden. Hij speelt dan H. v na, waarop Kl. b van tafel verdwijnt en de rest is voor N. door KL a h en R. b. Valt R. v. niet dan speelt hij H. v ook na, maar hij gooit dan R. b van tafel en hij snijdt op KL v als zijn derde R. inmiddels is vrijgekomen. Zo wint Z zijn spel niet alleen als K1. v goed zit, maar buitendien als R v tweede zit. Ik vestig er dé aandacht op. dat Z niet direct R a en h mag spelen, voordat hij de H heeft aangevallen, want als R. v dan niet gevallen is,1 kunnen WO mischien al in Sch., H. en R. 6 slagen maken. Mr. E. C. GOUDSMIT Onder leiding van B. SPRINGER feEN PARTIJ VAN N. COHEN Tot de vele vooraanstaande dam mers, die ons in dc oorlogsjaren zijn ontvallen, behoort ook N. Cohen, één der vooraanstaande jongeren van de Rotterdamse damvereniging „Constant". \Yat wij in Cohen verloren hebben kan blijken uit de volgende partjj, gespeeld tegen do oud-wereldkam pioen M. Raichenbach in 1939, toen de Fransman dus op het toppunt van zijn roem was. M. Raichenbach (Wit)N. Cohen (Zwart). 1. 33—28, 18—22: 2. 38—33, 12—18; 3. 42—38. 7—12; 4. 47—42, 1—7; 5. 34—29, 19—23; 6 28x19, 14x34; 7. 40x29, 17—21; 8. 38—27, 21x32; 9. 37x17, 11x22; 10. 31—20, 20—25; 11. 41—37, 10—14; 12. 37—32, 14—20; 13. 32—28, 12—17; 14. 46—41, 17—21; In aanmerking kwam 510; 2024x14; 13—19—23; enz); 15. 20x17, 22x11; 16. 41—37, 7—12; 17. 45—40, 11—17; ,18. 40—34, 17—21; 19. 50—45. 21—26- 20. 4410. 2024; (Dit moet wel door het witte centrum anders te sterk wordt). 21. 29x20. 25x14; 22. 34—29. 5—10; 23 35—30. (Is het agressievere 3934 niet beter?); 23. 14—19; 24. 40—35, 19—24; 25. 29x20, 15x24; 26. 30x19, 13x24; 27. 39—34, 9—13; 28. 4914, 6—11; 29. 4440, 11—17; 30. 43—39, (Waagt een kansje. Het aangewezen 13—19 zou worden afgestraft met 31 2822, 38 —32 enz. met dam). 30. - - - 3—9; 31. 34—29, 10—15; 32. 29x20, 15x24; 33. 39—34, 9—14; (Dat Zwart zich hoofdzakelijk op verdedigen toelegt is hem moeilijk kwalijk te nemen). 34. 37—32, 14—19; 35. 34— 29. 17-21- 36 29x20, 19—23; 37. 28x19, 13x15; 38. 33—28. (Altijd weer het centrum); 38. - - - -, 21—27; 39. 32x21. 26x17; 40. 40—35, 8—13; (Iets sterker is 17—22; gevolgd door 18—23 enz.); 41. 30—24, (Natuurlijk, nu heeft Wit toch verreweg de beste kansen) 41. - - - -, 2—8; 42. 40—34, (Beter was 38—33 en zo nodig 33—28 enz42 - - - -. 17—22; 43. 28x17, 12x21; 44. 34—29, 8—12; 45. 38—33, 12—17; 46. 33—28, 18—22; 47. 28—23, 13—18; 48. 23x12, 17x8; 49. 29—23, 8—12; 50. 4540, 22—27; (Zwart heeft nu voldoende tegen aanval om verlies te voorkomen). 51 40—34, 27—31!! 52. 36x27, 21x32; 53! 42—38, 32x43; 54. 48x39, remise gegeven. De 24ste zet van Wit gaf de aan val prijs. Zwart maakte daarvan een dankbaar gebruik en in het verdere verloop moest Wit teveel materiaal laten afruilen om nog een beslissing te kunnen forceren. (Nadruk yerboden) Hedenavond HILVERSUM I: 19.— Nieuws; 19.15 Al Goodman; 19.30 Actueel geluid; 19.45 Regeringsuitzending; 20.— N\vs; 20.05 Programmaproloog; 20.15 Stu- dio-steravond; 21.30 De vaart der volken; 21.50 Met band en plaat voor U paraat; 22.30 Nieuws; 22.45 Avond overdenking; 23.Nederlandse ka- .mermuziek; 23.3024.Philh. Sym- phonie-orkest van New York. HILVERSUM II: 19.00 Het klokje van zeven uur en dus.... 19.05 Tom Poes; 19.15 Guitaarmuz.; 19.30 De Volksmuziekschool; 20.00 Nws; 20.05 De echo v. d. dag; 20.15 Het Radio-Philh. Orkest; 21.15 Luister spel; 22.30 Fluit en piano; 22.45 Rondom het Zuiderzee-vraagstuk; 23.00 Nieuws 23.15—24.00 Ambrose en zijn orkest. Morgen HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 7.30 Kamerkoor; 7.45 Een woord voor de dag: 8.00 Nieuws; 8.15 Gewijde muziek; 9.30 Klassiek morgenconcert; 9.15 Ziekenbezoek; 9.30 Discoklanken; 10.15 Clavecim- bel; 10.30 Morgendienst: 11.00 Strijk orkest; 11.15 Vrolijk allerlei; 11.35 Zangrecital; 1200 Scala-sextet; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 Toonkunstka merkoor: 13.00 Nieuws; 13.15 Johann Strauss; 13.45 Orgelconcert; 14.20 v. oude en nieuwe schrijvers; 14 40 Composities van Jean Sibelius; 15.15 Walna Trio; 16.00 Voordracht; 16.20 Fluit en piano; 16.50 Een kwartier dubbel vier; 17.10 Sans Souci; 17.45 Uit een grote stad; 18,15 Het evan gelie in Esperanto; 18.30 Reg. uitz. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.15 Gr.; 8.00 Nws; 8.18 Operette-Selec- ties; 8.50 Voor de huivrouw; 9.00 Radio-Symph. orkest; 9.30 Water standen- 9.35 Kringier Trio; 1000 Morgenwijding; 10.20 Nancy Evans; 10.30 Voor de vrouw; 10.45 Cello en piano; 11.20 Dc twee katten; 11.35 Gr. muziek; 12 00 Walsen en tango's; 12 30 Weerpraatje; 12.33 Sportagen da- 12 38 De Skymasters; 13.00 Nws; 13.15 Órgel en zang; 13.45 Londens Philh. orkest; 14.00 Kookkuhst; 14.20 Het virtuose-sextet; 15.00 Ons volk en zijn dichters; 15.20 Zangspel; 16.00 Orgelspel; 16.30 Tussen twaalf en zestien; 17 00 Licht Orkestconcert: 17.20 Wij en de muziek; 18.00 Nws; 18.15 Accordeonmuziek; 18.35 Vir- tuoso-Trio. 16 JANUARI. Er zijn kleine bomen en heesters met prachtig ge kleurde bladeren, die daarvoor een sieraad voor de tuin zijn. Enige der fruaisie zijn de kleine bruinrode en gele soorten van Acer Japonicum en Acer Palmatum, dcs zilverkleurige Elaeagnus augustofolia wat een nomen! de gele Goudvlier, de goudbonte Liguster, de bruinrode Prunus cerasifera Pissardi, de zwarte Beuk, de bonte Cornus en de gele of bonte soorten van Acer Negundo. Deze kunnen alle thans reeds wor den geplant, Scheepstijdingen AMSTELDIJK, 13 Jan van New Orleans te Londen verw: ARKEL- DIJK. 12 Jan v R'dam te New-York; ARNEDIJK, 11 Jan v New-York te Mobile; DELFTDIJK, 12 Jan v San Jose n Los «Angelos; LEERDAM. 12 Jan v New-York n Philadelphia; PRINS WILLEM 4. Pernis—Palesti na pass 13 Jan Finisterre; INDRA- POERA, R'damJava 12 Jan te Sa- bang vermoed 13 Jan v Sabang n Batavia; AMSTELDIEP, 13 Jan v Batavia n Semarang; CLEODORA, 13 Jan te Pladjoe; GROOTE KERK, R'dam—^Sydney 14 Jan v FremantJe te Adelaide verw; KOTA INTEN, 13 Jan v Batavia n R'dam: MAAS- KERK, 13 Jan te Manoka en 14 Jan te Doala; MANOERAN. 14 Jan van Kaapstad te Port Elisabeth verw; MARKEN. R'dam—Batavia pass 10 Jan Messina, MEERKERK, R'dam— Shanghai 14 Jan te Aden verwacht; RANDKERK. 13 Jan van Mombasso te Tanga; UTRECHT, verm 15 Jan v Los Angelos n Kaapstad.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3