Desnoods maakt U eens ruzie Vondel door de bril van Albert van Dalsum Eis tegen G. N. van Asperen luidt acht jaar HVC ontvangt op Birkhoven de Zaankanters r Vj 2 Noteert U even Leusderkwartier II kampioen Beurs van New York 1NTEKENBILJET Vrijdag 16 Januari 1948 STADSNIEUWS Gijsbreght-opvoering, die de eenvoud geweld aandoet Schmitz (Rey van Edellingen), Paul Huf (bisschop Gozewijn), Marie Hamel (Rey van Klaerissen) hun verzen zeggen en zoals Van Dalsum als Gijsbreght ze zelf bij tijd en wijle zegt, als hij niet door toneel-effecten zijn tekst geweld aandoet. Vondel was kloek, rondborstig, helder en vóór alles eenvoudig. Laat men ook. zijn werk eenvou dig brengen. Muziek is daar o.i. niet bij nodig, Vondels taal is mu ziek genoeg. En de apart van het toneel opgestelde vdamcs- en man nenkoren werken beslist hinderlijk met hun „ha-ha-ha"-gezang. En even storend werken de gebaren en bewegingen van de reien, die het gesproken woord niet onder steunen maar er alleen de geïrri teerde aandacht van af leiden. WAT te zeggen na de vertoning van de „Gijsbreght van Aemstel" in het Grand Theatre, voor de tweede maal na de bevrij ding (en naar wij hopen en zoals de bedoeling is, ieder jaar in Ja nuari opnieuw te geven). Wij heb ben de „Gijsbreght" herhaaldelijk gelezen en herhaaldelijk opgevoerd gezien, dit laatste door wisselende gezelschappen en in wisselende opvattingen. Daar zou men veel van kunnen zeggen, maar de ruim te, die een kranten-bespreking toe laat, geeft weinig gelegenheid dat in finesses te doen. Voor ons is de „Gijsbreght" in de eerste plaats een monument van taalschoonheid, als het ware opgebouwd uit „Ge vleugelde woorden". En in die taalschoonheid ligt een rijkdom van geest en een nobelheid van ge moed besloten, die karakteristiek zijn voor de dichter van dit drama en bijna al zijn werk. Hij beeldt de middeleeuwse vroomheid uit, hij spreekt over ,.de liefde tot zijn land", die „ieder is aangeboren", over de liefde tussen man en vrouw (nergens ooit zo aangrijpend geschilderd) en hij zet dit alles in het kader van de strijd om het be houd van de aangevallen en in brand gestoken stad Amsterdam. Die stad zal ondergaan doch scho ner herrijzen en vermaardheid krijgen op de wereldzeeën. Eigen lijk is dit alles er bij gesleept, want de „Gijsbreght" was een gelegen heidsstuk bij de opening van de Amsterdamse Schouwburg in 1637. De grootheid van het 17e eeuwse Amsterdam moest er in bezongen worden. Vondel sprong daartoe nogal vrij met de historie om. De middeleeuwse stad, die hij in zijn drama liet ondergaan, was slechts ten dele middeleeuws (het kloos terleven b.v.) maar anderdeels 17e eeuws (met stadhuis en Beurs in cluis) en tevens wordt er de 17e eèuwse toestand in voorspeld. Een dergelijke dubbelslachtigheid vindt men ook in de figuur van Gijs breght zelf. Hij is de vrome held. Maar hij is meer vroom dan held, hoewel in de strijd om zijn stad toch meer zijn heldhaftigheid dan zijn vroomheid zou moeten spre ken. De vrome katholiek Gijs breght van Aemstel is in wezen Vondel zelf. die zich dan ook niet veel jaren na het schrijven van het drama officieel tot het katholicis me zou bekeren. DEZE dubbelslachtigheden en het vasthouden aan de klas sieke bouw van het drama, waar door meer „verhaald" dan gehan deld wordt, maken het stuk vol gens onze moderne opvattingen moeilijk speelbaar. Alles wat men nu aan fran je, aan regie, om het Vondel woord heen gebouwd heeft, moet slechts dienen om die moeilijke speelbaarheid het hoofd te bieden, om meer kleur, meer afwisseling in het gebeuren te brengen. Maar daarmee schiet men naar onze mening al gauw zijn doel voorbij en doet men Vondel onrecht. Men moet niet naar de „Gijsbreght" gaan' om een toneelstuk te zien, maar om Vondel te horen. Een compro mis laat altijd onbevredigd. En dan gaat het er niet om of men in de eerste plaats Vondels vroomheid en ootmoed, dan wel zijn heldhaftigheid wil accentu eren. Van Dalsum koos het eerste en wij hebben daar vrede mee, hoewel hij ons in dit opzicht, 'wat de hele regie betreft wel wat te ver gaat. Maar laat men ons Vondel ge ven, zo simpel mogelijk, zoals een Johan Fiolet (de Abt), Frits van Dijk (Arent van Aemstel), Johan LAAT men toch terug keren tot Vondel en zijn kracht zoeken in het welluidend zeggen van Von dels taal. Dan heeft men nog ge noeg werk in het brengen van een heid in de stijl, waarmee de ver schillende acteurs hun verzen zeg gen, want daaraan ontbreekt nog veel, hoe bewonderenswaardig het dikwijls is op zich zelf. Waar „actie" mogelijk is, geve men die, zonder aantasting van Vondels taal, zoals dat zo meesterlijk wordt gedaan door Koen Groenier in zijn meeslepende creatie van Vosmeer de Spie. En de „actie" kan men ook bevorderen door het opvoeren van het tempo. Nu gaat alles vaak zo langzaam, staat men zo op zijn elf-en-dertigst te betogen en neemt men zulke lange rustpozen, dat niemand zich kan voorstellen, dat op enkele tientallen metets afstand bloedig gestreden, gemoord, ge brand en geplunderd wordt en dat de doodkalm en langzaam recite- renden elk ogenblik zelf onder de voet gelopen kunnen worden. Deze opvoering gaf de Vondel liefhebber nog veel te genieten en ook de minnaars van een kijkspel konden er hun hart nog aan opha len. Maar als geheel heeft zij ons niet bevredigd. Daartoe wordt te veel de eenvoud geweld aange daan, waardoor men een weg heeft betreden, die op de duur moet lei den tot de verkrachting van het wezen van Vondel zelf. TJ. DE B. Na een maandenlang verblijf in de Oostkeerde de bemanning van. de torpedojager „Evertsen" in Den Helder terug. Aan boord bevonden zich als surprise twee panters een voor Artis, een voor Blijdorp. „Onbenullige figuur" zegt proc.-fiscaal Voor het bijzonder gerechtshof te Utrecht had zich heden de voor malige plaatsvervangend chef van de Amersfoortsc politie de ex-kapi tein van de staatspolitie G. N. van Asperen uit Amersfoort te ver antwoorden. Verschillende Amcrsfoortse bur gers ondervonden in bezettingstijd de nadelige gevolgen van de betrok ken Duitse instelling van deze po litieman. Zo werd de glasblazer L. Pot in Juni 191-1 door hem gear resteerd en aan do Fcldgendarmcrle overgeleverd, omdat hii zich tijdens het maken van loopgraven in min der vleiende zinnen over de Duit sers had uitgelaten. De ondergedo ken Nederlandse soldaat R Wolt huis werd door hem. na door- een revolverschot te zijn getroffen, aan gehouden en eveneens uitgeleverd aan de Duitsers. Het meest ergerlijke feit waar aan verdachte zich schuldig maak- •te was de arrestatie van de Amcrs- j tt Qt Ari looitse politic-acent K de Graaf s>raat. Heiligenbergerweg. St-An- lige figuur die om financiële rede nen lid van de N.S.B. was gewor den, maar van tijd tot tijd trachtte van twee walletjes te eten, eiste de progureur-fiscaal 8 jaar gevan genisstraf met aftrek van voor arrest en ontzetting uit de burger rechten voor de duur van het leven. Als verdediger trad op mr. Ar- noldi uit Amsterdam. Uitspraak 29 Januari a.s. Muzikale rondgang van Politie-Harmonie Bij gunstig weder maakt op Maandag 19 Januari, ter gelegen heid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Margriet het Amersfoortse Politiemuziekgezelschap „De Har monie" een muzikale rondgang. Vertrek 9 uur vanaf Politie bureau. Route: Hellestraat, Utrechtsestr., Utrechtseweg, Westerstraat, Woes- higerweg, Everard Meysterweg, Vermeerstr., Bisschopsw., Zwaan die in relatie stond met dc illegali toit en van wie verdachte wist dat hii wapens thuis onder zijn bed ver borgen had. Deze arrestatie leidde door het doorslaan van De Graaf nog tot enige andere aanhoudingen en transportaties naar Duitsland. Tot slot bleek verdachte in Januari 1915 een door de Amers foortse burgerij ingeleverde en op het Amersfoortsc politiebureau op geborgen radiotoestel ten eigen bate te hebben verkocht. In een fel requisitoir, waarin hij verdachte schetste als een onbenul- GRAND: Het lid van Bernadette. 14 u. en 19.30. Zo. 13.30, 16,45 en 20 u. falie leeft.) CITY: Het Spookhuis (14 jr.) Zo.: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. Ove rige dagen: 14.3Q, 18.45 en 21 uur. REMBRANDT: Piraten van Key- West. Zo.: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. Zat.: 14,30, 19 en 21 uur. Overige dagen: 14.30 en 20 uur. 16 JAN.: Toneelopv. Stichting „De Opbouw", Amicitia, 20 uur. 17 JAN.: S.O.V.A. cabaretvoorst Amicitia 20 u. Jaarfeest FA.P Markthal 20 u. 18 JAN.: Filmochtend Inst. v. Volks- ontw. La Grande passion de Jeanne d'Are en Hongaarse dans van Brahms 1903. Grand 10 u. 19 JANK.R.O. Tournee-avond. Amicitia 20 u. Vergadering Amersfoorts wan del-comité. Acad. de Danse 20 u. Inst. v. Volksontw. Lezing dhf. L. v. Gelder over „De school als werkgemeenschap". Geb. Ver. v. Vrijz. Herv. 20 u. V.E.R.O.N. vergadering. Spr. de heer J. de Jonge (R'dam) over: Televisie in Engeland. Volksge bouw, 20 uur. 20 JAN.: Vioolrecital Simon Gold berg. Amicitia 20 u. Jaarverg. „De Hanse". Causerie dhr. B. Smit. De Wapenroem 20 u. Contactavond Ned. Chr. Reisver. SL Aegten, 20 u. OPENB LEESZAAL EN BIBL. dage lijks ruilen v. boeken 1417 u. Di Vrijd. avond ook van 19—21 a Leesz. geopend dagelijks 10—12.30 u. en 1417 u. DL en Vrijd. ook 19—22 uur. „STICHTSE HEUVEL": Wo., Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). dancing van T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur. Zon.mid. 1518 u. (Orkest „The Rhythm Specials"). Dancing a oranjeboom: Zat., Zou. ea Woensd. dansen. Ook voor andere Amersfoortse clubs rolt de bal weer Zo lang de standen van de voet balcompetitie zo weinig krachts verschil te zien geven als thans het geval is, zo lang blijven de pro gramma's interessant en kunnen de uitslagen van één competitiezondag belangrijke verschuivingen in de ranglijsten geven. In de tweede klasse B staat de Spartaan voor de moeilijke uitwed strijd tegen Alkmaarse Boys. De Alkmaarders komen er steeds beter in en vooral op eigen terrein zijn zij sterker dan hun positie op de ranglijst doet vermoeden. Wij gelo ven dan ook niet dat het de Spar tanen zal lukken om opnieuw de leiding te nemen. De leidende club, het Utrechtse UW, heeft een vrije Zondag. HVC speelt op Birkhoven tegen ZW. Wij hebben voldoende vertrouwen in de rood-witten om een Amersfoortse overwinning te voorspellen. Het wordt zo langza merhand tijd voor AFC om anders uit te pakken. Wij zijn benieuwd of zij dit tegen Velox zullen doen. Vast staat dat de Utrechters hard moeten aanpakken om de punten mee uit Amsterdam te nemen. Het Oostzaanse OSV neemt nog steeds een mooie derde plaats in. Wil zij haar'kans blijven behouden dan moet in Wormerveer van WFC ge wonnen worden. Het zal echter uiterst moeilijk zijn. TOG zal het op eigen terrein tegen Westfrisia wel tot winst brengen. The „big match" in de derde klasse F is de ontmoeting Holland- CDN. Wij houden het in dit geval op een Utrechtse overwinning. AP WC kan ih Zeist de club van die naam de voet dwars zetten. Of de Amersfoorters een overwinning zullen behalen staat echter te be zien. Fortitudo krijgt de kans haar positie te verbeteren want een overwinning op het bezoekende EEN MENSELIJKE KETTING redde dc bemanning van de kustvaar- der „Westover", die op de rotsen aan de Engelse kust werd geworpen. Ook een ter assistentie toegesnelde sleep- boot voer vast. DWSV mag verwacht worden. Ook RUC heeft een kleine kans op eigen terrein van Patria te winnen. De Utrechters hebben de punten hard nodig. BVC zal op eigen ter- réin niet veel moeite hebben met H.M.S. 's-Graveland kan de spanning in de vierde klasse J ten top voeren door het bezoekende Zebra's met een nederlaag naar huis te zenden. Moeilijk is het doch de 's-Grave- landers hebben zich vele malen op eigen terrein heer en meester ge toond. Amersfoortse Boys kan in Utrecht tegen Stichtse Boys geen fout maken wanneer zij 'een rol in de kopgroep wil blijven spelen. Onderschatten zij de Utrechters niet dan kan gewonnen worden. Quick zal het aan de Rubensstraat tegen LW wel weten te redden, evenals ADE dat Saestum op be zoek krijgt. De kans is groot dat Olympia en RKBW de punten zullen delen. Amsvorde moet naar En Avant en zal alle zeilen bij moeten zetten om te winnen. De Utrechters staan wel onderaan doch op eigen terrein zijn het geduchte tegenstanders. SEC ontvangt Zwaluwen Vooruit. De Soesters zullen geen fout maken en hun positie door een overwin ning verstevigen. Ook Voorwaarts, die als derde kanshebber fungeert, zal het tegen Actif wel tot een overwinning brengen. In de ont moeting WOG-Barneveld is alles mogelijk en wij onthouden ons dan ook van een uitslag-voorspelling. Woudenberg zal alles op alles moeten zetten om op eigen terrein van Nijenrodes te winnen. Distributie-perikelen Een militair die niet meer in Amersfoort woonachtig is kreeg een proces-verbaal wegens het te laat inleveren en onbevoegd voor handen hebben van distributiebe scheiden. Een slager die een tekort aan vleesbonnen had kreeg een bekeu ring. driesstraat, Zuidsingel, KI. St- Jansstraat, Achter de Kamp, Kamp, Langestraat, Westsingel, Achter Davidshof, Plantsoen West. Eindelijk, na wekenlange span nende competitiewedstrijden, heeft zich het eerste kampioensteam in het district Eemland aangemeld. Het tweede viertal van de Bil jartvereniging „Leusderkwartier" ging in dc tweede klassé libre met de titel strijken, daar Woensdag avond Animo I niet verder kwam dan een 62 overwinning. Deze nog jonge biljartvereniging heeft zich in het eerste jaar dat zij aan de bondswedstrijden deelneemt kranig gehouden. Onder de bezie lende leiding van de heer Schouten werden mooie successen behaald. Het eerste resultaat is nu bekend en wanneer Vrijdagavond Zonne- heuvel I uit Soest niet met mins tens 71 wint van De Vex-gulde Wagen III dan is ook het eerste team van Leusderkwartier kam pioen. Het derde viertal heeft zich in de derde klasse libre door een 80 overwinning op Middelwijk I aan de kop gesteld tezamen met De Ver gulde Wagen V., zodat het lang niet uitgesloten is dat drie van de vier teams kampioen worden. Van der Meiden won na taaie strijd Het zag er aanvankelijk niet naar uit. dat v.d. Meiden gisteravond een zege zou boeken, want in de eerste plaats ontbrak W. Huibers op het appèl, waarvoor R. Lam- brechts inviel. In de tweede plaats had laatstgenoemde lange tijd niet gespeeld en moest hij tevens door omstandigheden zijn drie singles achter elkaar spelen. Hii begon met 2 nederlagen, waaraan De Visser er nog een toe voegde. De stand was toen 03 Lambrechts zorgde toen voor een overwinning waarna een nederlaag volgde van De Visser zodat de stand 14 werd. Van Dol ron snoeide lang niet zo rustig als we dat van hem gewend zijn; hij speelde moeilijk waaraan natuurlijk de handicap van het gemis van Huibert debet was. Hij begon met een verloren game tegen Buys maar herstelde 'zich in de twee volgende games en won zoals hij wide Dc Visser zorgde toen voor een fraaie overwinning terwijl Van Dolron door twee punten in de wacht te slepen de stand op 54 bracht. Het dubbelspel moest dus de beslissing brengen. Van Dolron en De Visser wisten na taai volhouden in twee games te winnen, waardoor v. d. Meiden uiteindelijk met 64 won. De gedetailleerde uitslagen lul den: LambrechtsBuys 1521, 19 21De VisserHartog 1621, 23— 21, 1921; v. DolronBeum 21 19, 2118: LambrechtsHartog 19 —21. 21—18, 21—16; De Visser— Buys 2118, 2116 Van Dolron Hartog 16—21, 21—8, 21—12; Lam brechts—Beum 22—24, 21—16, 19— 21; De VisserBeum 1621, 18 21; v. Dolron—Buys 15—21, 21—9, 2116; Van DolronDe Visser Buys—Beum 21—16, 2119. To taal 64. Rondom het biljart De uitslagen van de gisteravond voor de competitie van het district Eemland gespeelde biljartwedstrij den zijn: Cadreklasse: Tolsteeg IIVer- guide Wagen I 06. Tweede klasse libre: Vergulde Wagen IVCen traal II 44; Leusderkwartier II K.O.T. I 6—2. Vierde klasse li bre: Tavenu IISoestdijk II 44; Centraal III—K'.O.T. II 4—4. Eduard van Belnum, de dirigent van het Concertgebouw heeft een aantal cm.2 Damplantsoen gekocht en certificaten daarvoor toegezon den aan de dirigenten Leopold Sto- kowski, sir Adrian Boult en de violist Jehudi Menuhin. Ze stonden op een verlaten, kapotgetrapt veld, die sappige, ver leidelijke en frisgroene boerenkool struiken. J. P. v. d. W., die er langs kwam, kreeg opeens een kronkel in zijn hersens. En niet zo heel veel later was de boerenkool uit haar eenzaamheid weggerukt. „Weder- rechterlijk toegeëigend", noemde de kantonrechter, mr. Vonkenberg. dat Donderdagmorgen toen hij v. d. W. liet blijken dat hij niet dol is op hersenkronkels. „Het zijn thans nog voorwerpen van geringe waarde geweest", zei de ambtenaar O.M. plechtig, „maar zo loopt U kans een volgende keer een vrijheidsstraf te krijgen." Verdachte, die kellner is. pruttelde wat over „veel te veel" toen er f 25 of vijf dagen tegen hem werd geëist. „U is kellner", merkte de rechter op, „Dat is op het ogenblik nog niet het slechtste vak ook". Toch was hij genadig en veroordeelde de boeren kool-eter tot f 15 of vijf dagen. Toen de caféhouder H. A. W. uit Amersfoort voor het hekje ver scheen, keek de rechter nogal nors. „We hebben U onlangs ook al eens hier gehad", zei hij. „Over dat geval met die mensen, die bezig waren een kleine boodschap te doen". Ditmaal had W., die alleen verlof A bezit, een hoeveelheid sterke drank in huis gehad. Voor de ene fles, die in de keuken werd gevon den, kon verdachtes schoonvader, die als getuige optrad, een verkla ring geven. Maar hij werd door zijn schoonzoon niet in de gelegenheid gesteld ook maar één woord te zeg gen. Blijkbaar lag verdachte nog iets op de maag, want hij wilde steeds maar weer tegen de rechter beginnen. Plotseling sprong deze bijna over de tafel en schreeuwde: „Wilt U uw mond houden. U heeft hier geen oraties te houden. Nog één woord en U gaat de zaal uit." Zo kreeg ge- Van sappige boerenkool, een klein flesje jenever en een veelzijdig man, die in lompen doet. tuige eindelijk gelegenheid de ge schiedenis van zijn jeneverflesje te vertellen. Er was iemand in de zaak geweest, zo begon hij, die tegen hem had gezegd dat hij naar huis ging om een borrel te drinken. „Ik heb niks", had schoonpapa toen gezegd, waarna hij „zo'n klein flesje maar" van de ander had kunnen kopen. Zijn kostbare schat had getuige toen even in de keukën gezet, vervol gens was-hij naar de zaak gegaan om twee klanten te helpen en toen was er ook opeens de politie geweest. Getuige gaf grif toe. dat hij ver zuimd had-het flesje in zijn zak te steken en voelde dus wel de schuld !op zich drukken. „Dan moet U de boete maar betalen, die Uw schoon zoon straks voor dit geval krijgt", opperde mr. Vonkenberg. „Als 't niet te hoog is, wil ik dat wel doen", beloofde getuige. Het geval met de andere fles, die onder de toonbank was gevonden, bleef èn voor verdachte èn voor de heren in 't zwart een raadsel. De ambtenaar geloofde niet dat verd. geen zier van dat flesje had gewe ten. Hij eiste f 100 of 1 maand. „Ik blijf het lijnrecht ontkennen", zei de caféhouder met taalgevoel. „Straks wenste y de sluizen van Uw welsprekendheid open te zetten, nu is het ogenblik daarvoor geko men", moedigde de kantonrechter verdachte aan. Maar deze zei alleen nog eens dat hij er werkelijk niets van af wist en dat het wel meer 090 voorkomt, dat bijvoorbeeld soldaten zélf sterke drank meebrengen en die dan ergens neerzetten. „Beter op letten", vond mr. Von kenberg, „Zo loopt uw bedrijf op den duur gevaar. Zestig gulden of tien dagen." Of schoonvader dat betaalt? In plaats van B. W. uit Amers foort, wiens zoontje nogal eens uit school was thuisgebleven, kwam diens vrouw voor de rechter. „Mijn man doet in lompen en heeft hem wel eens nodig", sprak de vrouw. „Ik kan er niks aan doen". De rechter bleek W. wel te ken nen. „Hij is nogal veelzijdig in zijn werk, geloof ik", zei hij met een knipoogje naar de vrouw, die niet in het minst onder de indruk was. Ze vertelde dat haar man nu ook weer weg was. Sinds Maandag was hij verdwenen. „Maar ik weet absoluut zeker dat hij binnenkort weer thuis komt", zei ze met overtuiging. „Heeft hij uw zoontje nu ook weer meegenomen op zijn dwaalwegen?" informeerde de rechter. Nee, dat was niet het geval. „Straks gaat die jongen nog dezelfde kant op als zijn vader", vermaande mr. Vonkenberg. „Als hij er eenmaal achter komt hoe zijn vader aan de kost komtOok in het zedelijk belang van de jongen is het nodig dat hij regelmatig naar school gaat. Desnoods maakt U eens ruziel" „Dat heb ik al zo vaak", lachte het vrouwtje. „Als'ie maar eenmaal veertien jaar is, dan kan'ie een baas zoeken". De straf werd tien gulden of vijf dagen. Als uw man het niet kan betalen moet hij maar weer een paar dagen gaan zitten", zei de kantonrechter. „O, dat hindert niks, ik kan er wel buiten hoor", antwoordde het vrouwtje en liep weg.... Remmende auto sloeg om Een bestuurder van een perso nenauto zag een vrachtauto rijden op het kruispunt bij Laan 1914. Toen de vrachtauto de Daan Foc- kemalaan in wilde gaan trachtte dc bestuurder van de personenauto een aanrijding te voorkomen. Hij remde daarbij zo krachtig dat zijn auto omsloeg. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De kap van de omgeslagen auto werd totaal ingedrukt. V erkeerszondaren Drie wielrijders die zich niet stoorden aan de duisternis en zon der licht reden kregen een proces verbaal. Een bestuurder van een auto reed met zijn wagen in ver- boden richting. De man kreeg een bekeuring. Kruidenier had een kwade dag Terwijl een kruidenier zijn klan ten hielp in de Beekenstienselaan werd zijn transportrijwiel met kruidenierswarenmand gestolen. Toen de man hiervan aangifte deed bij de politie kwamen twee agen ten met de fiets, die zij in de Hei ligenbergerweg onbeheerd hadden gevonden, aanwandelen. De krui denierswaren waren er echter niet meer in. „Het onsterfelijke leger"' Het plaatselijk comité voor de Nat. Monuhientencommissie voor oorlogsgedenktekens verzocht ons mede te delen, dat de propaganda film „Het onsterfelijke leger" (3e deel) in de week van 16-22 Januari in het Grand- en City-theater ver toond zal worden. Burgerlijke stand Geboren: Cornelis Wilhelmus Maria, d. v. P. G. van den Beden en J. Dorrestem; Hermanus Johannes, z. v. H. M. van Beek en H. Roffel; Bart Hermanus, z. v. H. W. Pou- wen en D. B. Petersen; Annetje, d. v. D. Pater en R. G. Wallet; Gerda, d. v. G. Kikkert en J. M. Arlar; Yolanda, d. v. W. Holthuis en M. F. Wolf; Petrus Hendrikus, z. v. P. H. Tommei en S. J. A. Attevelt; Bas- tiaan Willem, z. v. A. C. Plooij en C. Lever Ondertrouwd: A. van Straten en G. Veenendaal; M. J. Heins en I. W. IJzerman; A. van Wageningen en A. P. H. van Well; G. van Schalk wijk en A. J. van der Heiden; W. P. N Albers en M W. Slagter; A. van Wijk en C. J. T. Huurdeman; J. R. van Leersum en H. J. van Eek. GehuwdP. R. Everaars en M. A. Runis; W. van Eeden en L. Djcl- lid. Overleden: P. M. den Hertogh; Grietje Mulder, 81 j. wed. van Ba- "rend Staal, 49 j., ongehuwd. Medische Zondagsdienst Doktoren, alleen te raadple gen bij spoedgevallen: Mevr. Clas. H. Schreuder. P. Buyslaan 22, tel, 3137, J. Kuiper, Stationsdwarsstr. 5, tel. 5625 Apotheken: Jansen, Lange straat 74. tel. 3677; A. J. Kraan, O. Soestcrweg 89, tel. 4893; De Weijer, Leusderweg 212, tel. 4887. Verloskundigen: Zr. Perk, H. v. Viandenstraat 2, tel. 5086; Zr. Vernhout, Soesterweg 232, tel. 3374. Hoevelaken Zangkoren oogstten succes In het Verenigingsgebouw vonden Woensdag- ep Donderdagavond zeer geslaagde zanguitvoeringen plaats van het gemengd koor „Het moet kunnen en het meisjeskoor „Lentebloemen" on der leiding van de heer H. Bijvank uit Amersfoort. Aan deze avond verleende mevr. H. Later—Gouwe uit Utrecht als sopraan haar medewerking. De voorzitter, de heer H. van Bok horst, sprak er in zijn openingswoord de voldoening over uit dat de zaal beide avonden geheel bezet was en voegde hieraan toe dat het oorspronkelijk de bedoeling was geweest, het programma, (feitelijk een Kerstprogramma) in de Kerk tc doen uitvoeren, doch door wei gering van de Kerkeraad was men ge noodzaakt de uitvoeringen uit te stellen. Het programma bood veel afwisse ling. Collectes gehouden voor de Niwin brachten tezamen een bedrag van 57,21 op. Onder de vele aanwezigen bevonden zich o.a. burgemeester jhr. S. M. Snouck—Hurgronje en zijn echt genote. De Van Gogh tentoonstelling in Londen heeft 157.452 bezoekers getrok ken. Hamersveld Vrychtboombespuiting Op Dinsdag 20 Januari des vm. 10 uur spreekt in de zaal „Ros Eayart" te Hamersveld de heer Dirkstaai van het Centraal Bureau te Rotterdam over vruchtboombe- spuiting en onkruidbestrijding op bouw- en grasland. Officiële publicatie TABAKSTOEWIJZING. 's-Gravenhage. 15 Jan. Het C.D.K. deelt mede, dat de geldig heidsduur van de aan de grossiers in tabak uitgereikte toewijzing G 139 verlengd is tot en met 31 Ja nuari '48. Producenten en daarmee gelijk gestelden kunnen de toewij zing G 139 voor het laatst in de week van 8 tot en met 14 Februari 1948 bij de distributiedienst inleve ren. Atch. Baltim. Can.Pac. Illin. C. N.Y.Cen. Penns.R. Sout.Pac. Un.Pac. All.Ch. Am.Can, Am.Car, A.Smelt. A.T.rtiT, Am. Tob, Anac.C. Bethl.S. BoeiingA, Chrysler City B. Consol. E Douglas Dup. N. Eastm. K Gen.El. GenJMob 1-1/1 15/1 93»; 91 11% 12'/. 115* 11% 30% 30 14'.', 14% 18% 18% 47% 47% 156% 155% 188% 187 78 77% 41 41% 54 55 151 151/4 67% 68 33H 335* 99% 99% 24% 25% 60% 60it 39 39% 22% 22% 53 55 179 179% 43% 42% 35% 35% 56% 56% 'U/l 15/11 Goodyear 43% 43% HudsonM 20% 21 fnt.Harv. 89% 89 1 In. Nickel 27% 27% Jnt.T.enT 13% 13 I Kenn.C. 47% 47%! MontgW. 52 51 Pack. M. 45* 45* Radio C, 9 9 Rep.St. 255* 25% Revn. T, 40% 40% Sears R. 35% 34y. Shell Un. 33 32% Socony 165* 16% Stand Br, 27% 27% St.OilN.J 74% 74 Studeb. 20% 20% Texas C. 56% 56% U. Alrcr. 245* 25% Un. Corp. ^S'2% Un. Fruit 55% 54% USRubb. 43% 43% US Steel 76% 75% Westingh 23% 28% Woohv. 46% 46% -- Omzet 780.000 Aan de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort, Snouckaertlaan 7, Amersfoort. IK VERZOEK MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNé OP HET DAGBLAD VOOR AMERSFOORT voor: 31 cent per week 4.— per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. Wij vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres in blok- letters willen invullen? Amsterdamse Effectenbeurs Act. aandelen De berichten omtrent de wapenstilstand in In donesië bleven vandaag niet zonder uitwerking op de beurs. Deze berich ten werden in gunstige zin geïnterpreteerd, in het bijzonder voor de cultuuraandelen en de Indische fondsen, waar voor zich onmiddellijk een goede vraag open baarde, gepaard met een behoorlijke opleving van de handel. De Tabakken bijvoorbeeld werden vnj druk verhandeld en wa ren over de gehele linie verscheidene nunten ho ger dan gisteren. Zo lie pen aandelen Deli maat schappij bji een openings pri,js van 175 naar boven tot 178. Op de rubber afdeling stegen Amster dam Rubbers van 174^4 tot 177, terwijl van de Suikerfondsen H.V.A.'s naar boven gingen van 244 tot 249. Later op de middag kwam enig ma teriaal los, waaraan winstnemingen klaarblij kelijk niet vreemd waren en trad een reactie in, die vooral nogal teke nend was voor Amster dam Rubbers en HVA's, doch daarna kon wser een verbetering worcien waargenomen en beide genoemde fondsen wer den bij het slot verhan deld od ongeveer het peil van de openingsprij- zen. Per saldo kon toch nog een behoorlijke koerswinst worden aan- 14/1 15/1 15/1 Sltk Opk Sltk Koloniale Bank 105% 105% 107% N. I. H.bank 1135* 114% "5% Ned. H. Mij. 168 171% 171% A.K.U. aand. 171 173% 171% Bergh's Jurg. 305% 306 v. Berkels pat. l)6yc 117% Calvé Delft Crt 196% Centrale Suiker 215' Fokker Van Gelder 159% 160 K. Nd. H.ovens 129% 179 Lever Cert. 3055* 305% 303% Ned. Ford 388", Ned. Kabelfabr. 302% Philips gloeil. 365 Wilton Fyenrd. 219 D. Petrol. Mij. 298 Kon. Petr. Mij 328 A'dam Rubber 167 Band Rbb Mij. 148 Deli-Bat. R.M. 123% Oost Java R M. 86% Serbadjadl S R. 91% Holl- Am. Lijn 214% Java-C.-J. Lfjn 157 K.N.S.M. 187 Kon Paketv. 161 Sch. Unie Rott. Lloyd St. Mij. NederL 176 194% 211 160 178 303" 390 304% 362 220% 220 y4 299 299'/, 329 328% 175% 173% 153 125»; 88% 93 212% 160 187% 187% 160% 167% 172% 170 167 167% 176 H.VA. Jav. Cult. MIJ. Ned. Ind. S. U. Ver. Vorst C M. Dell-Bat. Deli Tabak Senemb. 236% 245% 244", 115% 118 122% 122 122»; 125% 60% 63% 62% 159% 162% 166 173 176% 179 155% 161 Actieve obllg.: 14/1 15/1 Ned. *38 (3%) 3 99% 100 dito '47 (3%) 3 98% 98% Ned. '37 3 99 99% Dollarl. '47 3 100 100 NWS 2% 81% sl»% Sp. cert. 100 2% 1005* 100J* N.l '37 A 3 96J* 96% Nlet-actleve obligaties A'dam I '37 3% 100% 'sHage I '37 3% 100 R'dam le en 3e Lng. 1937 3% 100% R'dam'38 (3Vs) 3 Pandbrieven Amst. Hypbank 100% 100% Arnh. Hyp. B. 97 Fr. Gr. H. 5% 100V* Grav. Hyp. Bk. Ned. Hypb. Veendam 3% 99% 97% Rott. Hypb. 3% 99% Utr. Hypb. Q.. (2% vpl. ultl.) .Z., West. Hypb. 3% 10014 100 Industr. oblig.: A.K.U. obli. 3k'j 103 103% Berghs en J 3% 103% 103% Levers 3% 103 103% Werkspoor 3% Bt. Ptr. MIJ 3% 1 152% Dell Sprw. 3% 4 93% Ned.-Ind Sp3% js Nlet-act. aand. A'damse B. HU. Bank Unlo Incasso Rott. Bankver. Tw. Bank. Cert. Rott Bel Cons Lever 6% c pr •Gist en Sp. fab. Rott. Dr. Mij. Werksp Serie A Aniem Ned. Ind. Gas Intcrnatlo Amst. Ball. MIJ Deli Sp. Mij. Ncd. Ind Spw. Voorlopig ge- aotcerde aand.: Lever 4% c. pr. Mij. Fin. N. H. Vredestein Ned. Walvlsv. Prolongatie Amer fondsen Anaconda Bethl. Steel Chrysler Gen. Motors Intern. Nickel Kennecott Republic Steel US Steel Phillips Shell Union Tidewater Baltimore Pcnsylvanla bieden 11 laten 14/1 15/1 165 213 162K 160% 177 184 - 148 375 183 110% 112% 160 164 63 63% 25% 26»; 107»/« 107% 161 160% 106 106 2% 2% 34% 34»; 10£ 103% 58% 58 28% 28% 49% -.9% 245 a ?ts .'8", 61 34 35 li. 21% 11 getoond. De Scheepvaart markt was kalm, niet veel veranderd. Scheep vaart Unies waren met een koers van 174 aan vankelijk enige punten beter, maar naderhand kon een inzinking wor den waargenomen. De Industrieaandelen waren prijshoudend. Over het algemeen genomen niet veel veranderd Unilevers schommelde tussen 303% en 306, AKU's waren iets beter. De Philips- aandelen daarentegen waren enige percenten lager, tengevolge van enig aanbod, waartegen over maar weinig vraag bestond. De 'Koninklijke werden weer tamelijk druk verhandeld, doch bovengenoemde berich- ten omtrent Indonesië oefenden hier vrilwel geen invloed uit en in doorsnee waren de koer sen, vergeleken met gis teren, niet noemens waardig gewijzigd, ter wijl de koersfluctuaties onder beurstijd niet groot waxen. Oude Ko ninklijke schommelden tussen 328 en 330 nieuw ste Koninklijke tussen 316 en 319.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2