ontvangt uw jas er kalm en hoed en blijft bij Wie eens steelt... hoeft niet altijd een dief te zijn OP DE REEENJACHT MAAR GEEN DIER GESCHOTEN Juffrouw Mien Mijnheer de Redacteur Ouvreuseserveerster en juffrouw van de garderobe Zeventien jaar in „Amicitia" Oorlog of vrede? Sporen zoeken in het knollenland 'k Weet me geen raad thuis Zaterdag 17 Januari 1948 Kp-nt I] tiierme.de vervolgen wij onze ivcill U serie artikelen over beken- „p wpl? de en onbekende personen uit ons ufler omgeving ELF uur! De voorstelling in „Amicitia" is afgelopen. Roezemoezend dromt het publiek uit de zaal de hoge, hel verlichte hall binnen om maar zo vlug mogelijk bij de garderobe te zijn. Het is niet eenvoudig voor de meisjes achter de toonbanken om alle mensen tevreden te stel len. Bijna iedereen dringt, duwt en steekt ongeduldig zijn nummer briefje naar voren om zo vlug mogelijk geholpen te worden. Maar juf frouw Mien, die er de leiding heeft, raakt niet van de kook. Ze doet dit werk hier al bijna zeventien jaar en in die tijd heeft ze avond aan avond kunnen leren hoe je het vlugst de honderden eigenaars en eigenaressen van jassen, mantels, mutsen, petten en dassen aan hun goed helpt. ZORG dat je klaar staat, alle maal op je eigen plaats. Maak je niet zenuwachtig, loop elkaar niet in de weg, wees vrien delijk, beleefd en vooral ordelijk, zodat het geen warboel wordt", zo denkt juffrouw Mien over haar werk. Aan een tafeltje in de lege, schemerige foyer vertelt ze ons over haar loopbaan als ouvreuse-garde robe-juffrouw-serveerster in de so ciëteit „Amicitia". Uit de kegel baan dringt zacht het rommelend geluid van rollende ballen tot ons door. Door de halfgesloten gordij nen tussen foyer en sociëteitszaal zien we bridgende en biljartende mannen. „Ik heb hier al die zeventien jaar heel prettig gewerkt", merkt juf frouw Mien op. als ze ziet dat het gezellig tafereel in de andere zaal ons geboeid houdt. „Niet alleen in de schouwburg tijdens de voorstel lingen, maar ook in de „soos" zelf. De leden gaan prettig met je om en ze waarderen je werk. Zo krijg je er hart voor en doe je het met ple zier, ook al is het maar ,'t eenvou digste karweitje. Hoe het begon Zenuwslopend? Voor sommigen misschien, maar voor mij niet. Ik weet nog goed dat ik hier de eerste avond kwam. 't Was in 1931, op een Maandagavond vlak na de verbou wing. Er zou een Fritz Hirsch-ope- rette gegeven worden en dus liep het storm. We waren toen met drie of vier meisjes, van wie ik meteen de eerste avond al de meeste pro gramma's verkocht. Sinds die dag heb ik heel wat andere meisjes zien komen en gaan. Lang niet iedereen is voor deze baan geschikt. Je moet je avonden er aan willen opofferen, zwakke zenuwen zijn taboe en als je gauw moe bent kun je er beter helemaal niet aan beginnen". Terwijl juffrouw Mien spreekt spelen haar handen gedachtenloos met wat foto's, die ze ons heeft la ten zien: kiekjes van feestjes en bals in de foyer, juffrouw Mien thuis enop de huwelijksdag. Ja, zij is getrouwd en eigenlijk heet ze mevrouw M. RommersRamse- laar. De blonde kellner, die bedrij vig in de sociëteitszaal heen en weer loopt, is haar man. De juffrouw thuis Wie met juffrouw Mien over haar huis begint te spreken kan ge rust nog een nieuwe kop koffie be stellen, want ze raakt er niet gauw over uitgepraat. „Maak het je thuis zo gezellig mogelijk", vindt ze, „dan kom je het best tot rust in je vrije uren". Voor de oorlog waren dat er niet veel. Ze begon om half negen, bleef er tot zes uur, half ze ven, dan gauw omkleden, want om zeven uur moest ze netjes in zwart en wit weer present zijn. Na haar huwelijk veranderde dat. Overdag is juffrouw Mien nu veel al vrij en kan ze zich aan haar klei ne gezin wijden. Alles doet ze zelf, tot beitsen, schilderen en behangen toe. En dan is er Mieke haar poes, waar ze dol op is. Katten zijn eigenlijk haar enige liefhebberij bekent ze ons kleurend, „behalve m'n gezin en m'n werk natuurlijk", voegt ze er vlug aan toe. Ze doet haar arbeid met hart en ziel en vindt er grote bevrediging in. Van het ogenblik af, dat ze als heel jong meisje voor het eerst ken nis maakte met een bioscoop, heeft ze nooit anders gewild, dan ook een onderdeeltje te zijn van het drukke theaterleven. Lang, heel lang zou het duren voor ze dat klaar speelde. Maar waar ze ook werkte, in een winkel of in de huis houding, altijd bleef ze denken: „Ik wil ouvreuse worden". Juffrouw Mien heeft in de zeven tien jaar veel toneel-, cabaret- en revuevoorstellingen gezien. Ze is erg critisch geworden en vindt, dat er, vooral na de oorlog, veel hum bug en maar weinig goeds wordt gebracht. „En ook het publiek is door de oorlog veel veranderd", vindt ze pessimistisch. „Het lijkt wel of de mensen niet meer écht blij kunnen zijn, niet meer volop kunnen genieten". Dan laat juffrouw Mien ons uit. Wat late auto's grommen door de Utrechtse straat. Plotseling gaan de lampen van de sociëteit uit. Heel donker en stil is het nu om „Amici tia". Nacht over Amersfoort! VLAMMENWERPERS aan het werk op de Amsterdamse sportvelden, met de bedoeling onkruid te vernietigen. Eerste overwinning voor Soesterkwartier? Voor Soesterkwartier komt Rhe- nen op bezoek en dat wil zeggen, dat oude rivalen elkaar gaan be strijden. Soesterkwartier en R henen hebben reeds veel elkaar ontmoet met afwisselend succes. De laatste maal in deze competitie moesten onze stadgenoten geheel onnodig met een onvolledig twaalftal in Rhe- nen het onderspit delven met 13. Nu ziet het er voor onze stadge noten beter uit en de wetenschap, dat SKV uit Utrecht reeds twee maal van Rhenen verloren heeft, zal onze stadgenoten zeker aanmoe digen de uiterste moeite te doen om de beide punten in Amersfoort te houden. Vergissen wij ons niet, dan mag daar wel op gerekend werden gezien het spel van de groen-witten in de laatste helft van de competitie, maar dat het spannen zal staat vast. Verliezen de Amersfoorters, dan wordt het degradatie-gevaar groot Het tweede twaalftal reist naar Bilthoven om de club van die naam te ontmoeten. Op Birkhovcn wisten de Soesterkwartier reserves met grote cijfers te winnen en ook nu zullen 'ie beide punten wel meege nomen worden. Noteert V even GRAND: Het lied van Bernadette. 14 u. en 19.30. Zo. 13.30, 16,45 en 20 u. (alle leeft.) CITY: Het Spookhuis (14 jr.) Zo.: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. Ove rige dagen: 14.30, 18.45 en 21 uur. REMBRANDT: Piraten van Key- West. Zo.: 14, 16.15, 18.45 en 21 uur. Zat.: 14,30. 19 en 21 uur. Overige dagen: 14.30 en 20 uur. 17 JAN.: S.O.V.A. cabaretvoorst. Amicitia 20 u. Jaarfeest FA..P. Markthal 20 u. Tentoonst. Groningse schilders, St. pieter en Bloklandsgasthuis, 15 uur. 18 JAN.: Filmochtend Inst. v. Volks- ontw. La Grande passion de Jeanne d'Arc en Hongaarse dans van Brahms 1903. Grand 10 u. K.A.B., parochie St. Franc Xav., „De Huistyran". 19 JAN.: K.R.O. Tournée-avond. Amicitia 20 u. Vergadering Amersfoorts wan del-comité, Acad. de Danse 20 u. w. Inst. v. Volksontw. Lezing dhr. L. v. Gelder over „De school als werkgemeenschap". Geb Ver. v. Vrijz. Herv. 20 u. V.E.R.O.N. vergadering. Spr. de heer J. de Jonge (R'dam) over: Televisie in Engeland. Volksge bouw, 20 uur. 20 JAN.: Vioolrecital Simon Gold berg. Amicitia 20 u. Jaarverg. „De Hanse". Causerie dhr. B. Smit. De Wapenroem 20 u. Contactavond Ned Chr. Reisver. St Aegten, 20 u. Jaarverg. V.E.R.O.N. Spr. dhr. J. de Jonge: „Televisie in Enge land". Volksgeb., 20 uur. Jaarverg. N.V.E.V. 's Prinsen hof, 14.30 uur. Stadsparochie, Cabaretavond „Tussen licht en donker", 20 uur. 21 JAN.: Lekenspel Kath. Verken ners. Amicitia, 20 uur. Verken nersmelodie St. Hem-icusgroep. OPENB LEESZAAL EN B1BL dage lijks ruilen v boeken 1417 u Di Vrijd. avond ook van 19—21 a Leesz geopend dagelijks 10—12 30 a en 1417 u. Di en Vrijd. ook 19—22 uur „STICHTSE HEUVEL": Wo„ Za. en Zondagavond en Zondagmid dag dansen (Black-White Band, „de Spotvogels"). DANCING van T HUL: Zat., Zon. en Woensd. dansen, 20—23 uur. Zon.mld. 15 -18 u. (Orkest „The Rhythm Specials"). Dancing ci oranjeboom: Zat.. Zon en Woensrl riansen. T.M. 1 FEBR.: Tentoonst. Groning se schilders. St. Pieter- en Blok landsgasthuis, 1016 u. Zo. 13.30 16 uur. Pro Juventute" helpt ontspoorde jeugd weer op de goede weg RINUS heeft gestolen. Het was maar wat geld, dat ver leidelijk op buurvrouws keukentafel lag. Buurvrouws eerste reactie was de politie er bij te halen en zo komt er tenslotte zelfs nog een Officier van Justitie aan te pas. „Altijd wel gedacht," zeggen de alwetende mensen in de straat. „Hoe kan dat nu?" pijnigen de ouders zich de hersens. Op een dag komt er een meneer op bezoek, die zich be kend maakt als Ambtenaar voor de Kinderwetten. Achter dochtig wil men het doel van zijn komst weten en als hij de naam „Pro Juventute" noemt, zet het ouderpaar zich schrap. Jantje mag zich dan eenmaal aan andermans goed hebben ver grepen, een misdadiger is hij niet. En mijnheer moet zich maar houden bij gevallen als „Boefje", die ze zich nog van de film herinneren. licht van kwaad tot erger. Op dat punt begint dan ook het voornaam ste werk van „Pro Juventute". Na de eerste schrik blijkt ouders en kind al spoedig, dat die vreemde heer helemaal geen boeman is maar een kindervriend. En is het ver trouwen er eenmaal dan komt de re^t vanzelf. Vaak hoort de amb tenaar, zoals in het geval van Ri- nus, de verzuchting slaken: „Had ik U maar eerder leren kennen, dan was het beslist niet zover ge komen!" Rapport ambtenaar Rapport en advies van de ambtenaar worden in een werk vergadering van de afdeling uitvoerig en diepgaand bespro ken. W(jkt de wiize van behan deling, welke de ambtenaar zich heeft gedacht, sterk af van het advies dat de werk vergadering aan de kinderrech ter wil geven, dan worden bei de voorstellen naar de rechter gezonden die door zijn vonnis tracht het ontspoorde kind de juiste levensstijl te doen vin den. Ook ter rechtzitting komt een vertegenwoordiger van „Pro Ju ventute" de zaak zo nodig nog eens uitvoerig toelichten. Indien het kind aan het gezag van zijn ouders met wordt onttrokken, zoekt „Pro Juventute" een pleeggezin buiten zijn woonplaats en houdt toezicht op de opvoeding en de verzorging van het kind. Ook kan een gezins- Afdeling Amersfoort thans een jaar zelfstandig JA, die Boefje, die rasechte, Rot terdamse kwajongen uit Brusse's prachtige boek, kon meepraten over „Pro Juventute", de instelling welke zich het lot aantrekt van kinderen, die met de politie in aan raking zijn gekomen of verwaar loosd zgn. Daarom koos deze in stelling ook de naam „Pro Juven tute", wat in het Nederlands „Voor de Jeugd" betekent. Sinds Brusse's boek van de pers kwam, zijn heel wat jaren verlopen. „Pro Juventu te" breidde haar werkterrein uit en wekte onder alle lagen van de be volking steeds groter belangstel ling voor haar werk. Het is vooral de bekende actrice Annie van Ees geweest, die met haar creatie van Boefje op toneel en film. de geeste lijke nood van een groot deel onzer jeugd onder de aandacht van ons volk bracht. De meesten onzer weten niet dat er sinds een paar laar ook in Amersfoort een afdeling van „Pro Juventute" bestaat, die sinds Februari van het vorig jaar zelfstandig werkt. Het bestuur wordt gevormd door de heer H. L. A. Weusten, di recteur van het Rjjks Opvoe dingsgesticht, die voorzitter is en mevrouw mr. J. H. Hoe versDe Smitt, secretaresse. De heer A. Gardenbroek treedt op als ambtenaar voor de Kin derwetten. Advies aan rechter De arbeid van deze afdeling strekt zich uit over het Oostelijk deel van de provincie Utrecht met als Westelnke grens de lijn Bun schotenSoestVeenendaal. Een der taken van de groep stille wer kers dezer afdeling is, de Utrechtse kinderrechter advies uit te bren gen over alle kinderzaken. Vpor de gezinnen die in onze omgeving moeten worden bezocht, gaat dus de heer Gardenbroek op pad. Zijn rapporten moeten het karakter van het kind, de omstandigheden waar in het leeft, de verhouding tot zijn ouders, kortom alles wat voor de rechter van belang is, zo scherp mogelijk belichten. Daartoe gaat hii op bezoek bij de ouders, de buren, de donuné, de jeugdleider, de on derwijzer, ja, bij iedereen die het kind van rabii kent. Natuurlijk vereist de samenstel ling van z'n rapport veel tijd, in spanning en vooral geduld en liefde voor de jeugd. Want al zijn niet al le ouders zo als van bovenvermelde Rinus, toch hebben de meesten aanvankelijk een zekere angst om ,,te veel" te vertellen. Geen won der, want vaak is disharmonie ln het gezin er de oorzaak van. dat het karakter van het kind een geduchte knauw krijgt. Als er dan niet wordt ingegrengn komt een gemakkelijk te beïnvloeden kind zo (Ingezonden mededeling, De gelukkigen Velen maakten de opmerking, dat in de puzzle van de vorige week niet vijf maal, doch zeven maal de letter S voorkwam. Dat is inderdaad waar, doch de opgave luidde: „Wij ge v e n vijf letters S. De rest moest u maar uitzoeken, wat o.m. voor de vijf onderstaan- den met een geldprijs werd be loond. 1. H. J. Limper, Joh. Bosboom straat 29 f 10. 2. M. v. d. Velde, Van Rheenen- park 1, Nijkerk. 3. R. Bouterse, Stationsstr. 23, Putten. 4. Mevr. de Graaf, Voltastraat 20. 5. Cobi Berrevoels, Voltastraat 24 allen f 2.50. voogd worden aangesteld, die zich volkomen moet geven aan de taak om niet alleen het kind, doch dik wijs ook de ouders, te doen op groeien tot sociaal-voelende en nut tige leden van de maatschappij. Dergelijke voogden worden door „Pro Juventute" gezocht en voor gelicht. Niet altijd krijgen deze mensen strafrechtelijke gevallen onder hun hoede. Vaak klopnen ouders, die de moeilijkheden met hun kinderen niet meer aan kun nen, zélf bi] deze instelling aan. Dit helpen, dit ondersteunen van mensen die vrijwillig hulp vraeen. is een van de belangrijkste taken van „Pro Juventute" en eigenlijk zou het ook haar voornaamste moeten zijn. Want wanneer tijdig hulp wordt gevraagd kan veel na righeid worden voorkomen. „Amersfoort Aalsmeer De heren van „Amersfoort" gaan Zondag naar Aalsmeer en zullen daar „Aalsmeer" II ontmoeten. Zul len de Amersfoorters in staat zijn de puntjes naar de Keistad te bren gen? Wij zullen hier niet op ant woorden en ons dus niet aan een voorspelling wagen, maar dat het een spannende ontmoeting belooft te worden, daar valt niet aan te twijfelen. De dames gaan naar „Atilla" I in Utrecht. De Utrechtse dames wisten tot nog toe geen enkele overwin ning te behalen. De Amersfoortse dames kunnen er echter verzekerd van zijn dat Atilla alles in het werk zal stellen „Amersfoort" de voet dwars te zetten. Zij zullen dus ter dege op moeten passen. Het derde herenteam speelt op eigen terrein tegen B.H.C. uit Bus- sum. Spelen zij met volle energie, dan kunnen zij de kleine kans die zij bezitten op een eventueel kam pioenschap behouden. Het tweede damesteam is bijna kampioen. Zij hebben nog maar vier wedstrijden te spelen en nog wel tegen twee clubs die onderaan de lijst staan. Zij spelen a.s. Zon dag tegen Rapiditas. De puntjes zul len wel in de Keistad blijven. The „big match" in de eerste klasse afdeling Utrecht is ongetwii- Maal" Prof Brandt zegt slechts frp nvpn /-lot of iroon u^pn f nf ar» feld de ontmoeting tussen het lei dende W.V.G.V. en het tweede herenteam van „Amersfoort". W.V. G.V. heeft momenteel nog geen enkele wedstrijd verloren en heeft haar doelgemiddelde 102 doel punten voor uit 8 wedstrijden. Dit dus bijna 13 doelpunten per wedstrijd. De Amersfoorters staan momenteel op de tweede plaats en hebben nog een goede kans. Zij zullen dus alle zeilen moeten bij zetten. AAV wacht een zware strijd AAV 1 gaat Zondag naar Bus- sum en komt uit tegen BHC 1. De Bussummers behoren tot de sterkste ploegen in deze afdeling, zodat AAV een zware strijd wacht. Indien de athleten echter een hoog tempo weten vol te houden en de voorhoede in vorm is, zullen onze stadgenoten o.i. in staat zijn om een behoorlijk resultaat te be halen. AAV 2 speelt op eigen terrein tegen Attila 3 en heeft winstkan sen. De dames zijn vrij. Rondom het biljart De uitslagen van de gisteravond voor de competitie van het district Eemland gespeelde wedstrijden z(jn: Eerste klasse libre: Vergulde Wagen IIIZonneheuvel I 26. Derde klasse libre: Oosterpark I Gouden Ploeg III 62. Vijfde klas se libre: Zonneheuvel IIKOT III 62. Zesde klasse libre: Centraal IVOosterpark II 26. Mijnheer de Redacteur, Wanneer Prof. Brandt in zijn ar tikel in Uw blad van 31 December j.l. schrijft, dat er voor angst voor een ooriog op korte termijn geen reden is, dan moge deze profetie erg geruststellend klinken, doch overtuigend is zij niet. Gezien de houding der toonaangevende rege ringen en diplomaten, die zoals ieder mens met enig realiteits besef toch weet aan de leiband lopen van het internationale wa penkapitaal, dient met een nieuwe oorlog rekening gehouden te wor den. Persoonlijk beschouw ik de voor stelling, die Prof. Brandt geeft van de z.g. „derde macht", die in staat zou zijn het evenwicht te bewaren, als een fictie. Want als we de ont wikkeling der dingen op de wereld critisch gadeslaan, dan blijkt het Marshallplan niet anders te beogen dan de landen van West Europa aan de belangen van het Ameri kaanse Groot-kapitaal vast te klin ken. Daardoor kan het een nieuwe oorlog slechts bevorderen. Boven dien ligt een botsing in de nabije toekomst in het wezen der dingen. Alles wat op aarde geschiedt, is aan een vaste natuur-ordening on derworpen. Wanneer men deze na- tuur-rhytmiek verstond, zou men zich beiiveren met haar mede te werken en zodoende geleidelijk de nieuw vormen scheppen, waarin het leven voor individu gemeen schap harmonisch kon worden be leefd. Staat, kerk en wetenschap moesten samenwerken om de mas sa's tot dit peil op te voeden. Niet in een enkel land doch over de gan se wereld. Dan eerst is wereldvre de mogelijk. Daartoe zal eerst het kapitalisme vernietigd moeten wor den. En dit zal gebeuren in een volgende oorlog. Hoogachtend. J. F. W. HENSCHEL. (Bijschrift van de redactie: Wjj geven de inzender gaarne gelegen heid zijn mening tegenover die van Prof. Brandt kenbaar te maken. te geloven, dat er geen reden tot vrees is voor een oorlog op korte termijn. En wij zijn dit met hem eens. Dat er nooit meer oorlog zal komen, wil Prof. Brandt in het geheel niet be weren, al hoopt hij dat vurig, even als ieder weldenkend mens. De in zender wil. alleen de gevaarlijke kanten van het Marshall-plan zien, maar dit is niet redelijk. Hij moet maar zeggen hoe wij in Europa an ders uit de malaise moeten komen. Dat wij op moeten passen niet al te zeer onder invloed van Amerika te komen is zeer iuist. Dat ziet men met name in Engeland zeer goed in, waar men alles doet om zo veel mogelijk op eigen kracht te kunnen leven. De schrijver van dit bijschrift wil nog wel zeggen, dat hii persoonlijk we! gelooft in de mo gelijkheid dat er nooit meer oorlog komt. Alleen al omdat de techniek spoedig zo ver kan komen, dat ieder die een oorlog ontketent, automatisch meteen zich zelf ver nietigt. Hij gelooft dat op de duur de oorlog zich zelf onmetelijk zal maken. Of er vóór die tijd" toch nog een oorlog uitbreekt, htngt in de eerste plaats van ons zelf af, dwz. van de .gewone mensen op de hele wereld, die tenslotte toch die oor log zouden moeten voeren. Het De- langrijkste is, dat er een algemene onwil tot oorlog wordt gekweekt. Want met onwilligen is het niet al leen slecht hazen vangen maar ook moeilijk oorlog voeren. Iedere oor log wordt vooraf gegaan door een periode, waarin de mensen al of niet moedwillig van de onaf wendbaarheid van de oorlog over tuigd gemaakt worden. Ze worden geestelijk rijp voor de oorlog ge maakt. Dat is veel gevaarlijker nog dan het maken van atoombommen. Als wij er allen van overtuigd zijn dat er geen oorlog komt en dat Eerlijk gezegd heb ik de hele morgen lopen hopen dat we maar geen ree zouden zien en toen we er een zagen was mijn enige hoop, dat wij hem niet zouden schieten. U zult zeggen dat ik een rare jager ben. En u hebt gelijk ook. Of eigenlijk niet eens. Ik ben helemaal geen jager. Ik wilde alleen maar eens zien hoe het ging en ik blijf het nog steeds een vreemde sport vinden. De ree flitste ons voorbij op dertig meter afstand, rank van lijf, licht op de poten, een blanke majesteitelijkheid te gen het donker van een stuk je oerwoudbos. Met een lich te wending was het dier plot seling tussen de bomen ver dwenen. Eén schot knalde nog. Te laat. Opgewonden stemmen braken los: „Een pracht bok' De drijvers rechts het bos in!" De geweren stelden zich verdeeld op. De drijvers speurden en sisten het bos af. Maar het werkte niets uit. De ree bleef onvindbaar. Hij had de komst van de drijvers niet afgewacht. Het ene schot was een stommiteit geweest, hoorde ik de jagers onder el kaar vertellen. Er had niet geschoten moeten worden. Ik zelf had met een van de drij vers in de weg gelopen. Wij beiden droegen geen geweer. De jagers liepen achter ons cri durfden niet te schieten omdat ze bang waren ons te raken. Een van hen was opzij gerend en had toen, nog niet eens tot stilstand gekomen, maar geschoten. Dat was een verspild schot. En, wat erger was, de ree was hevig opge schrikt en meteen verjaagd. Die zou voorlopig niet stil ge staan hebben. Ik vond het wel best. Ik had een ree gezien en het dier was toch niet geschoten. Wij liepen verder, over een stuk hei en toen over een knollenland. Een paar konijn tjes sprongen weg tussen de boven de grond uitstekende en door het wild aangeknaag- de, witte knollen. Maar geen schot op de konijnen werd af gevuurd. Wij waren nu „op1 de reeën". Wij hadden pas nog eens bemerkt dat een ge weerschot een ree verjaagt. Er zijn weinig dieren zo schuw als juist een ree. drie reeën tegelijk over de akker gelopen hebben. En heel kort geleden. Het wild moet nu dicht in de buurt zijn. Het blijkt ook uit de mededeling van een der drijvers, die een spoor heeft gevolgd dat opzij het bos in ging. Hij is op het leger van een ree gestuit. Het was nog warm Opnieuw wordt een stuk bos afgezet. Het is een groot stuk en de geweren komen vrij ver uit elkaar te staan. Maar bovendien, verbeeld' u, dat u uw geweer met twee schoten leeg schiet op een onnozel konijn en opeens spingt daar een reebok te voorschijn. Dat kan toch, nietwaar? Daar staat ge dan met uw ongeladen geweer als een houthakker zonder bijl. Ge gromt, ge kettert, ge grijpt naar uw munitie, laat de pa tronen vallen, laadt, maar legt niet eens meer aan. Het wild heeft u al lang zijn lachende staartje laten zien. Dat alles vertellen de jagers me, als we fluisterend, tegen de wind in, over de akker lopen. Ineens klinkt een on derdrukte kreet. De jachtop ziener, die steeds naar de grond heeft lopen kijken, heeft reeënsporen gezien. Al len groepen samen om de in planting van de hoeven in de pas omploegde grond „Verse sporen" is de algemene con clusie. Wij volgen het spoor. Het blijkt nu, dat er minstens Ik sta te trappelen met mijn verkleumde voeten. Ik ben de enige van het gezelschap, die geen laarzen draagt. Die schaf je niet aan als je eens een dagje mee uit jagen gaat. En mijn zware Canadese schoenen zijn tegen de Ve- luwse weilanden en heidevel den, na een paar dagen regen, niet bestand. Mijn voeten zui gen vast in mijn doorweekte kistjes en ik begin er een beetje rillerig van te worden als ik zo een kwartiertje sta te wachten en niets te ont dekken. Ik mag geen woord zeggen van de jager, die naast mij staat en een felle is. Het wild mag niet verjaagd worden. Doodstil staat hij en hij tuurt maar naar de bosrand. Bij het minste geritsel dat hij hoort heft hij het geweer op, gereed tot schieten. Ik zie zijn neus vleugels nerveus trillen, zijn mond is strak gespannen en er ligt een gloed in zijn ogen, wtf die niet will en, dan is er al veel gewonnen. Als wij er van overtuigd geraken dat hifi onaf wendbaar is, dan is alles verloren. Dat zouden wij juist de psycholoog Henschel in overweging willen ge ven. Als hii de onafwendbaarheid van een oorlog verkondigt, dan dient hg ondanks zich zelf een kwade zaak). Mijnheer de Redacteur, Dinsdagavond las ik in Uw blad een bericht onder bovenstaand hoofd en dat was voor mij aanlei ding om het bewuste biljet met de nodige zegeltjes aan de eerste de beste jongen op straat te geven in de hoop van het gezeur om de „prentjes" af te zijn. Helaas de gehele Woensdag en Donderdag kwam aan het geloop naar de deur geen eind alsof moe der de vrouw geen ander werk heeft dan steeds maar weer neen te schudaen tegen de vragende jeugd. De actie van het reclame bureau 't Raedthuys gaat onder het mom, dat de baten afgedragen worden aan de commisie Natio nale Momumenten, doch ik moet U zeggen het te betreuren, dat de adverterende firma's het daarvoor gespendeerde bedrag niet recht streeks aan dit comité hebben overgemaakt, dan zou het bedoel de comité toch zeker meer baten hebben ontvangen. Van reclame voor de bedoelde firma's is mijns inziens geen sprake; slechts het te gendeel wordt bereikt. Immers vele huisvrouwen slaken elk uur van de dag een zucht en verwensen de firma's die daaraan hebben me degewerkt. Waren de baten voor het comité zeer ruim te verwach ten dan vergoelijkte nog veel, maar de jeugd maakt er een sport van en vele opzendingen met de nodige extra duiten zullen waarschijnlijk niet binnenkomen. En het kopend publiek, waar het toch om gaat, neemt geen notitie van de mooie „prentjes". Reclamebureau 't Raedthuys 'k weet me geen raad thuis 'k Geef U deze raad thuis: laat de volgende stunt van 't Raedthuys in de kluis van 't Raedhuys Dan weet ik me weer raad thuis. Met dank voor de verleende plaatsruimte. Uw abonné G. Een ander geluid die ik nog niet eerder zag. En i k denk alleen maar aan mijn koude voeten en aan het uur van middageten dat vast wel gepasseerd zal zijn. Dan klinken schoten. Mijn metgezel veert óp. Hij is te leurgesteld. Ik zie het. Nu wordt het wild door een an der neergelegd. In de verte hoor ik kreten. Nieuwe scho ten knallen. Dan zie ik op een drie honderd meter afstand een ree voortsnellen, als een lichte schim door de wazige donkerte van het bos. Mijn metgezel legt aan. maar laat dan het geweer zinken. „Dat zou gekkenwerk zijn," zegt hij. De ree is inmiddels achter de dam verdwenen. Maar dan schiet in de verte een tweede geel glanzend dier voorbij, de kleur lijkt lichter door het duister onder de bomen, die de vluchteling dekken. Onge looflijk snel vlucht de ree voorbij, veel sneller dan de vorige: misschien heviger op geschrikt? Het gezelschap komt weer bijeen. Geen ree is geschoten. De dieren zijn tussen twee posten door geglipt. Ze heb ben geluk gehad. De jagers zien mij glim lachen. Ze zijn sportief ge noeg om mij mijn plezier om hun wanbof te gunnen. Ieder is hongerig en wij gaan op de boerderij af, waar warme kof fie ons wacht om ons brood bij op te eten. Vanmiddag gaan wij met de fret op de konijnenjacht. Wij hebben drie fretten bij ons, een soort witte bunzings, die. in een konijnenhol gezet, de bewoners naar buiten ja gen. Maar dat is een nieuwe jachtbelevenis. Daar spreken wij elkaar een volgende keer over. Het is mij reeds verschillende malen opgevallen dat reclames huis aan huis bezorgd, soms erg belangrijk zijn. Nu heden weer met de „Olym piade 1948". Uw blad sprak dat ieder gezin in rep en roer was. Ik moet hier een vraagteken bij zetten. Ieder huis kreeg het wel, maar weet de post enz. niet dat er soms 2 of 3 gezinnen wonen? Dit gebeurt met de meeste re clames. Wordt er geen rekening gehou den met inwonenden? Wij tellen toch ook mee? Een abonné. Bijschrift van de redactie: De opmerkingen van de eerste inzender vinden wij een beetje zuur. Heeft hij ook kinderen? Wij vermoeden van niet. Dat de jeugd het ons met het 's avonds aan de deur bellen erg lastig maakt, zijn wij met inzender eens. Dat huisje bellen vinden wij ook totaal over bodig en het gaat inderdaad op de duur ergernis wekken. De brief van de tweede inzender bewijst overigens hoe zeer men overal op het bezit van de plaat prijs stelt. Hockey AMHC-heren strijden om Amsterdam-beker Het wordt langzamerhand moei lijk omb, met betrekking tot het eerste AMHC-herenteam. te spre ken over „onze stadgenoten", want Cr staan niet minder dan 6 leden van de voormalige Baarnse Hockey Vereniging in opgesteld. Waren het aanvankelijk Kapteyn en de gebr. Meyer in de voorhoe de en Egel er als back, die het gele shirt xan Baarn voor het rode van AMHC hadden verwis seld. sinds vorige week zijn daar bijgekomen Van Dorp in de ach terhoede en De Koning als links binnen. Morgen ontvangen „onze stadgenoten" hun sportvrienden uit Almelo in de dercle ronde van de Amsterdambekercompetitie. In de vorige ronde 'behaalden de roodwitten een benauwde zege in Wageningen, zodat het sein „Al len op hun hoede" nu zeker ge hesen moet worden. Toch durven wij hopen, dat het voordeel van eigen veld doorslaggevend zal zijn. In ieder geval kunnen wij een goede match op Birkhoven verwachten. De dames krijgen hun laatste kans om de rode lantaren te ont lopen. Zij krijgen nl. SCHC I op bezoek. De uitwedstrijd eindigde, tegelijk met die der heren, in een gelijk spel. De Bilthovense dames hebben echter sindsdien betere uitslagen kunnen bij boeken dan onze stadgenoten, zodat zij een hogere plaats op het lijstje bezet ten. Het échec van de AMHC-da- mes van vorige week tegen Kam pong geeft te denken Vrouwe For- tuna en het eigen veld ditmaal wél mee voor een overwinning. Anders zijn degradatiewedstrijden vrijwel onvermijdelijk. Het derde damesteam beproeft haar geluk in Hilversum tegen Kameleon III.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2