Sneller dan het geluid: „de krachtproef Droom en fantasie MEDISCHE NOOD in Indonesië ten hemel schreiend Eerste helft van Januari zacht en zeer nat Programma biljartcompetitie In het rijk van breitner chagall kandinsky Drie contrasterende figuren, dochelk roept Rembrandt tot getuige Bijbelse geschiedenis Nog geen winter in zicht Kabouter Bijdehand Een jonge kapitein-vlieger klom in zijn Bell'en... slaagde vier gevreesde seconden... Zaterdag 17 Januari 1948 3 emotioneel, heftig reagerend, driftig getuigend van zijn be wondering voor de schoonste stad der wereld. vol van complexen, cosmopo- liet, die „in zijn koffer zijn oude dorp met zich mee sleept." de spirituele schilder wiens abstracte composities vol mu ziek zijn. die klank en melo die verbeeldt in lijn. licht cn kleur Betrekkelijk kort na elkaar heb ik drie kunstenaars gezien, die zeer ver van elkaar afstaan, zóó ver, dat onderling vergelijken haast een onmogelijkheid >vordt. En toch zou ik 't willen beproeven. Ik bedoel Breitner. Kandinsky en Chagall. De expositie, aan de eerste gewijd, geeft in het Haags Museum een .werkelijk magistraal overzicht van Breit- ner's totale, indrukwekkende oeuvre. Het blijft een on oplosbaar probleem, waarom deze picturaal zo sterke, veelzijdige en soms vulcanische kunst nog zo weinig in 't buitenland is doorgedrongen. Is Breitner tè typisch Hollands? Zijn werk in Den Haag hangt in de benedenzalen van het museum, verdeeld over verschillende kleine| ruimten, waar 't daglicht niet al te gul naar binnen valt. Ik bewonder het Stedelijk Museum in Amsterdam met z'n grote lichte zalen, maar er gaat ook een positieve bekoring uit van deze betrekkelijk kleine kabinetten, waar gemakkelijker, zelfs on danks het drukke bezoek, een intieme relatie met het werk ontstaat. Breitner moge geen Rembrandt en geen Van Gogh geweest zijn. niet zo universeel en magisch als de eerste, niet zo kinderlijk ver klaard als zijn jongere tijdgenoot hij heeft iets gedaan wat die twee anderen niet deden: het won der van 19e ceuws Amsterdam voor zijn tijd en voor het nageslacht la ten leven in een onweerstaanbare dynamiek en in een fantastisch meeslepende gloed. Chagall, de Joodse Rus Van Breitner tot Chagall. De na turalist uit een provinciaal gedeelte van Europa, die de verheerlijker wordt van de schoonste stad van de wereld. En de fantastische dro mer, de Joodse Rus. die ondanks zijn wereldburgerschap hij woont in Parijs, Moskou, Berlijn, New York in zijn koffers zijn oude dorp met zich meesleept (het aar dige beeld is van Chaja Goldstein), zijn kinderspeelgoed en zijn kinder dromen. Hij jongleert en goochelt, hij bedrijft er mystiek en... mysti ficaties mee, hü klimt zelf op de schouders van zijn bruid, portret teert zich met zeven vingers, en heeft evenals Spoel uit Midzomer- nachtdroom last van ezelskoppen, die hem obsessies bezorgen. Zoals Kruyder heeft hij iets af te reage ren met een haan of een duif. en mensen worden vervormd tot de muziekinstrumenten die zij bespe len. Ik weet: in elk artist zit iets van het kind en van de charlatan. Dat zit dus ook in Chagall, maar in hem wel in opvallend hevige, op dringerige mate. Hij weet te goed wat hij waard is. geloof ik. en met zeven vingers wijst hij in bijna elk schilderij op zichzelf, op z'n durf en z'n fantasie. Echt. diep en met liefde bewon deren doe ik helaas maar weinige schilderijen: De verloofde met de zwarte handschoenen uit 1909. De rabbijn in gebed (1914), het Dubbel portret (1924). de Danseres ('29), de Synagoge te Jeruzalem ('31). de vrouw van de schilder uit '34 (zij stierf in '44), Vrouw met bouquet ('44). Hetzelfde is het geval rnet zijn grafiek, waar ik nog vaker dan voor z'n schilderijen geïrriteerd raak. Breitner, hoe zelfbewust ook, zou Voor de Zondag Dc dichter van Psalm 77 zit in de ellende. De problemen van het leven bicden geen doorzicht meer. Denk niet, dat hij nu ,^teun vindt" in zijn geloof, zoals mensen dat plegen te noemen. Neen. integen deel, juist dit krenkt hem. maakt hem ziek, dat de hand des Allcr- hoogsten verandert, dat er in de leiding Gods geen vaste lijn te bespeuren valt. Zo heeft hij het moeilijker mèt God dan zonder. Maar dan gaat hij de geschiede nis van God met Zijn volk over denken. en hoe Gods wegen, ook de wegen der uitreddingaltijd onnaspeurlijk zijn geweestNog een keer keert de storm terug, in dc beschrijving van een verschrik kelijk onweder. Maar wanneer het geweld van die storm bedaard is. ziet hij. hoe dc Here God zijn volk geleid heeft als een kudde. O God, die droeg ons voor- geslactht door nacht en stormgebruis: verleen ook ons Uw trouw en macht, wees eeuwig ons tehuis. Gelukkig, wie zó bijbelse geschie denis kan lezen en er zichzelf kan in-lezenl v. E. Wassily Kandinsky: Drie griezelige figuren 1942. zeker nooit van zichzelf gezegd hebben wat Chagall zei van zich zelf: „Ik ben er zeker van, dat Rembrandt van mij houdt". Ik ben daarentegen bang of liever zeker, dat Rembrandt's hart meer naar Breitner uitgaat dan naar Chagall. Men zal dit, vermoed ik, met mij eens zijn, als men. staande voor Chagall's Bijbel-illustraties even te rugdenkt aan die van Rembrandt van Rijn Kandinsky Bij Kandinsky zal men zulke ver gelijkingen niet maken. In zijn jongste tijd, van 1900 tot 1910, denkt men aan de Franse impres- sionnisten, aan Toorop, zelfs even Mare Chagell: Dc Haan 1947. aan Jan Sluyters, aan... Chartres en aan... Lur- gat (Kandinsky zou van 1911 tot 1920 prachtige gobelinontwerpen heb ben kunnen maken Hij ook ondergaat even als Chagall de invloed van de Fauves en de cx- pressionnisten. hü zal zeker waardering gehad hebben voor de cubisten, voor Picasso en Braque, hp nadert soms tot Paul Klcc en Léger, en onder gaat vast en zeker in vloed van de Japanse houtsneden. Wat alles niet weg neemt, dat Kandinsky onafhankelijker en sou- vereiner is dan Chagall, meer Mozartesk, minder barok, en in tegenstel ling tot de opdringerig heid van zijn landgenoot een verfijnde, heimelijke discretie aan de dag legt. bij alle overvloed, ja uit uitbundigheid vaak een sub tiele spaarzaamheid in de middelen toont. Kandinsky raakte helemaal in de abstracte schilderkunst verzeild, maar men moet. dimkt mü. afge stompt zijn voor de eigenlijke pic turale waarden, voor het composi torisch vernuft en de selecte kleur- verfüning, wil men zich van dit schone, spirituele, innig muzikale en vaak sublieme werk afwenden. Een enkele maal versmelt het werk zich tot cerebraliteit, soms wordt het uitsluitend decoratief, of daalt het tot Spielerei, maar dit zijn uit zonderingen Meestal blijft het bezield en geestrijk, vol smaak en cultuur. C. A. S. .Weerkundige kroniek door prof dr E. v. Everdingen Zivare maar grootse taak voor moedige Nederlandse artsen die zich willen wijden aan de verheffing van een broedervolk Indonesië heeft ongeveer 70 millioen inwoners. Java rond 40 millioen. Voor de oorlog werkten op dit eiland 1160 artsen (Europeanen, Indone siërs en Chinezen), dus één dokter voor 36.000 mensen! Op Sumatra praktiseerden 262 artsen, in de overige delen van de Archipel 201. Totaal 1626: één dokter voor ruim 43.000 inwoners. Als w\j daartegenover stel len, dat er in 1940 ongeveer 6000 geneesheren waren op de negen mil lioen Nederlanders, dus één arts voor 1500 mensen, dan blijkt hieruit wel overduidelijk, dat de medische toestanden in Indonesië verre van ideaal waren. Daar komt bij, dat de Indonesische bevolking gepaagd wordt door kwa len zo vreselijk als wij ze in Ne derland niet kennen. Malaria is een volksziekte: framboesia, een huid ziekte, veroorzaakt vreselijke ver minkingen; melaatsheid, in ons land vrijwel onbekend, eist in Indonesië nog altijd vele slachtoffers; voor pest en cholera moet men voortdu rend danig op zijn hoede zijn; tuber culose, overal in de wereld optre dend waar ondervoede mensen in slechte woningen en onder onhygië nische omstandigheden leven, Indo nesië wordt er zwaar door bezocht. Dr. Planteydt, voorzitter van de Nederlandse Maatschappij ter bevor dering van de geneeskunst, die in het afgelopen najaar met zijn col lega van de Medische Coördinatie commissie, dr. E. Kits van Wave- ren, een studiereis naar Indonesië maakte, vertelde ons dat het tekort aan artsen, dat voor de oorlog reeds zorgwekkend was, thans nog veel groter is. Hun aantal is op Java tot ongeveer de helft, op Sumatra tot een vierde geslonken. Vele Europese artsen zijn gestorven in de Japanse concentratiekampen Een medische post aan dc Oostkust van Ahjeh. Doktoren bezig met de vaccinatie tegen cholera. nauwelijks bevrijd van het Japanse juk, onmiddellijk aan dc slag ge gaan. De meesten van hen hebben dringend verlof nodig! Een groot aantal Indonesische artsen bevindt zich in het republikeinse gebied, maar velen schijnen geen praktijk uit te oefenen, omdat zij een poli tieke functie vervullen in de Djogja-regcring. Vrij gunstig schijnt de toestand in de Malino-gebieden. Daar waren voor de oorlog 204 dokters, nu 212. In dit aantal zijn echter ook de offi cieren van gezondheid begrepen! Voor zover hun militaire taak dat toelaat geven zij hun kennis ook voor het genezen van dc zeer vele ernstige zieke inheemsen. De nood op medisch gebied laat zich ook demonstreren uit andere of bleken na de bevrijding der mate verzwakt, dat zij hun ar beid niet konden hervatten. Zij moesten repatriëren. Niet minder dan 127 dokters zijn, (~)NS optimisme over de tempera- tuur van Januari, uitgesproken in onze weerkroniek van 31 Decem ber, is tot dusverre wel sterk beves tigd. Volgens De Bilt waren de eer ste 13 dagen 4 gr. te warm, evenveel boven normaal als de maand Janua ri '47 er onder was, en al waren de laatste beide dagen wat koeler, ook deze bleven boven normaal en vorst is voorlopig niet te wachten. Wel heeft de winter af en toe om de hoek gekeken, van 9 op 10 Jan. had Groningen 10 cm sneeuw en daalde de temperatuur daar tot het vriespunt, terwijl wij alleen veel regen hadden. Een tijd lang is De Bilt blijven waarschuwen voor de kans, dat de kou uit Scandinavië ons kon overvallen. Het is daar inder daad een strenge winter geweest, Het geheele land ligt een halve meter of meer onder de sneeuw en in het N. kwam vorst tot 35 gr. C. Voor. Bovendien vertoonde Groenland weer de hoge drukking, die het vorig jaar de depressies belette de normale loop naar het N.O. te ne men. Dat zag er dus oppervlakkig kwaad uit maar ditmaal was de hoge druk daar van zéér lage tem peraturen vergezeld, zodat men kon nagaan dat op enkele km hoogte W.-winden hun invloed konden doen gelden. Inderdaad hebben de Wes terstormen reeds enige malen de hoge drukking daar van 770 tot ruim 750 teruggebracht, en in Z. Scandi navië viel op de 13de Januari dooi in, zij het slechts tijdelijk. Men kan er echter op rekenen dat het sneeuwdek daar voorlopig gehand haafd blijft en gereed om a 1 s zich een hogedrukrug over Scandinavië ontwikkelt die zo te versterken, dat we hier een vorstperiode krij gen,, als is zo iets thans nog niet in zicht. Het Azoren hogedrukgebied is zeer sterk ontwikkeld en breidde zich de laatste dagen met standen boven 770 mm over Spanje uit. Al is de hoogste Januari tempera tuur, 13 gr. in 1899 en 1939 ditmaal niet bereikt, we bleven er op de 4de maar 0.3 gr. onder, en een mini mum van 11 gr. zoals op de 3de te Maastricht voorkwam was in de laatste 100 jaar niet voorgekomen. Bij heldere nachten komen zulke minima in de zomer voor nu was natuurlijk de lucht geheel bedekt en woei er een krachtige wind. De stroom van depressies, waarvan de laatste ons zeer nabij passeerde heeft geweldig veel regen gebracht. Amersfoort heeft al meer dan 100 mm gehad tegen 50 normaal voor de gehele maand cn een hoogste maandcijfer van 119 in 1906. Als de stroom nog wat aanhoudt, zoals ons waarschijnlijk voorkomt, zal dat re cord zeker overtroffen worden. De Bilt kwam in de eerste 10 dagen tot 59 Voor de kinderen Er leefde in Kabouterland. Een eindje van de waterkant. Midden tussen bomen m. Kabouter Puntbaard met gezin Hun zoontje heette Bijdehand, En was een knaap met veel verstand. Hij ging op de Kabouterschool, Je weet wel, die van meester Kool. Hij leerde daar van allerhande: De aardrijkskunde van zijn land. De dieren, die hij had te duchten. En hoe de mensen te ontvluchten. Aan één ding had hij erg het land: De school stond aan dc overkant. Zo moest hij lopen tot de brug En dan dat hele eind weer terug. Hij kwam daardoor te laat op school En kreeg dan straf van meester Kool. En strafwerk maken valt niet mee. Want meester toch is lang geen fee. En in zijn bedje, eer hij sliep. Dan zuchtte hij vaak lang en diep. Maar niemand in Kabouterland, Die hielp de kleine Bijdehand. jjt 'Ss Totdat hij op een zekere dag De oplossing voor ogen zag Een boom stond aan dc watertand Met takken tot aan d'andere kant. Hij trok een tak toen naar zich toe; Van 't werkje werd hij heel niet moe.. Het einde greep hij met zijn hand. En joephij stond aan d'over kant. En brak de tak niet op een keer. Dan zwaait hij nu nog heen en weer. Amersfoort. H. J. L1MPER. Tot haar leedwezen heeft de staf van de U.S. Airforce be kend gemaakt, dat haar proeven, de geluidsbarrière per vlieg tuig te overwinnen, gelukt zijn. Dat deze sensationele onthulling niet van harte gedaan werd komt, omdat de militairen dit tot elke prijs geheim hadden willen houden. Een jaar lang werd het vliegveld van Muroc in Califomië in een „rookgordijn" gelegd, journalisten en militaire attache's van alle nieuws gierige landen zijn door ervaren M.P.'s zorgvuldig op een afstand gehouden en toch is het uitgelekt Het is juist een jaar geleden, dat de wereldpers de griezeligste ver halen vertelde over de onbekende wereld, waarin de jonge Canadese oorlogsvlieger Chalmers Goodhn met zijn Bell XS I. het eerste super sonische vliegtuig, zou trachten door te dringen. „Vier seconden beslissen over on sterfelijke roem ofdood," zo schreven de Amerikaanse couranten. In vier seconden zou Goodlin door de onzichtbare geluidsbarrière trachten te breken. En dat moest zeer gevaarlijk zijn, want de geleer den. die zich met de aërodynamica bezig hielden, vertelden, dat wan neer het vliegtuig de geluidsgolven inhaalt de lucht geen tijd meer zou hebben voor de vleugels uit te wij ken en zou beginnen te kolken, ko ken en golven als een zee, die door een cycloon gegeseld wordt. De pi loot zou elke controle uit handen geslagen worden door deze reuzen kracht. In die enkele seconden, waarin.hij de geluidsgrens naderde, zouden de vleugels verkreukeld v/orden en de staart omgebogen: als een verwrongen metaalmassa zou het vliegtuig neerstorten. Zo werd ons dit afgrijselijke tafe reel geschilderd. Chalmers Goodlin schrok zo van deze verhalen, die hij in de courant las, dat hij op het be slissende ogenblik toch faalde. Hij heeft het niet aangedurfd vol gas te geven toen hij de aan loop namEen ander trok zich weinig aan van dit alles. Het was de 24-jarige kapitein vlieger Charles Yaeger, die zei „dat sprookje eerst nog eens te moeten zien." Hij trok zi.in har nas aan en ging moedig op weg.... om als eerste mens te rug te keren, die zich sneller heeft bewogen dan het geluid. Uiterst belangrijk Dit is voorwaar de belangrijkste gebeurtenis in de geschiedenis van de luchtvaart, sedert Orville Wright 44 jaar geleden voor bet eerst zijn Kitty Hawk in de lucht bracht. De mens sneller dan het geluid! Dat de Amerikanen dit geheim wilden hou den zou men inderdaad als een on billijkheid tegenover de geschiede nis kunnen zien. Een aardige bij zonderheid daarbij is nog, dat zij zelf het slachtoffer van eigen listen zijn geworden. Want, toen de eerste proeven met de XS I werden gehouden, werd ijverig het bericht verspreid, dat zij mislukt waren en dit voortreffelijk beoordeelde vliegtuig van de Bell- fabrieken werd alom gehoond. Daar op gingen andere fabrieken aan het bouwen en zo kwam de vermaarde „Skystreak" van Douglas tot stand, de XS 3 en nok de Britten gingen naarstig aan het werk om de pri meur van de overwinning van dc geluidssnelheid te verkrijgen. Zij oefenden met radiografisch be stuurde Meteor-vliegtuigen (bijge naamd Vliegende Fluitketel) boven de Noordzee, doch steeds zonder succes. Ook de Russen zijn op de uit Amerika ontvangen gegevens ijverig aan het werk getogen om op dit terrein de Amerikanen eens voor te kunnen komen. De staf van de U.S. Airforce zag dit alles zo met genoegen aan; het grote succes had zij immers al be haald. Waarom moest die Bell dan openlijk gedisqualificeerd worden? Dat had een merkwaardige oorzaak. De Amerikanen meenden namelijk, voordat de Bell I de lucht inging, dat het allersnelste vliegtuig vleu gels moest hebben, die evenals bij vogels een weinig achterwaarts ge bogen waren. Aërodynamische proe ven in de windtunnels hadden dit ook aangetoond. Daarom vertelden de Amerikanen aan de hele wereld dat de vleugels kaarsrecht, loodrecht op de romp moesten zitten. Zij hoop ten ermee te bereiken dat in het buitenland proeven in deze richting gedaan zouden worden, terwijl zij dan zelf rustig op de gpede weg met de gebogen vleugels verder konden experimenteren. Toen kwam de Bell met de kleine, loodrechte vleugel tjes. En die Bell leverde de kracht toer. De Amerikanen voelden zich toen als de bedrogen bedriegers en' haasten zich om de wereld te ver tellen, dat de Bell een mislukking was geweest 1800 Paardekrachten En nu iets over die roemrijke Bell. Het kleine vliegtuigje is heel sterk geconstrueerd om weerstand te bie den aan de enorme krachten bij het vliegen met snelheden boven de 1000 km. per uur. De vleugels zijn echter zo rank, dat dc toppen slechts 3 m.m. dik konden worden. Een bat terij van vier straalmotoren ontwik kelt bijna een snelheid van 1200 km per uur niet minder dan 18.000 paar dekrachten. De vierduizend kilo brandstof 'n mengsel van vloei bare waterstof, zuurstof en kerose ne is In enkele minuten verbruikt, zodat de piloot als h(j door de ge- SNELLER DAN HET GELUID, de Bell X S I leverde met captain Charles Yaeger de prestatie.... CAPTAIN YAEGER was gekleed in een speciaal pantserpak.... luidsbarrière heenbrak, deels In een glijvlucht weer op aarde zou moeten komen. Kapitein Yaeger heeft zich niet terstond aan boord van de Bell be geven. Het kleine toestel werd aan de buik van een reuzenfort (Boeing B 29) bevestigd cn tot 22 kilometer hoogte opgesleept, daarmee en pas sant het wereldrecord van 1938 van de Italiaan Mario Pezzi, die tot 17 kilometer kwam. verbeterend. Toen stapte Yaeger even van het moeder vliegtuig in zijn Bell over. sloeg de straalmotoren aan en spoot als een vuurstraal weg. Wat er verder pre cies gebeurd is, vertelt de U.S. Air force niet. Wel, dat Yaeger niets van alle voorspelde verschrikkingen gemerkt heeft. En nu is dit vliegen door de geluidsbarrière de gewoonste zaak van de wereld geworden, want twee andere Amerikanen hebben het ook al gepresteerd: eerst Howard Lilly cn na hem Herbert Hoover, beiden burgerpiloten, behorend tot de ..NACA." de „National Advisory Committee for Aeronautics", de Amerikaanse Rijksluchtvaartdienst. Hierbij moet verteld worden, dat andere vliegtuigen speciaal ge bouwd voor de super- en transso- nische snelheden er minder goed zijn afgekomen. Enkele zijn boven de Californische Mohave woestijn verongelukt, evenals de vermaarde vliegtuigbouwer met zijn Vliegende Vleugel boven de Theems de dood vond. Het blijft dus nog een gevaar lijk werkals men niet over het geschikte vliegtuig de beschikking heeft! 56, 5 beneden het maximum dat in 1944 61 bedroeg, maar Amersfoort had er toen al bijna 70, maar iets minder dan het hoogste cijfer dat we in het maandoverzicht sinds 1904 vonden, 72 te Winterswijk in 1914. De overstromingen Geen wonder dat bij zulke regen vloeden een regenrivier als de IJsel tot overstroming kwam, vooral toen zich bij de regen nog de gesmolten sneeuw uit de bergen voegde waar de temperatuur tot 2000 m boven het vriespunt kwam. Zó grillig, als Uw correspondent uit Deventer het op 7 Januari voor stelde, is de IJsel niet voor wie de radioberichten over de water standen, iedere dag om half tien uitgezonden, en de weerberichten volgt was dc stijging zeker niet on verwacht. Spraken wij niet in onze kroniek van 31 December van een stijging te Maastricht van 2 meter in één dag in het eind van Decem ber? Wie deze iedere dag door de dienst van de Rijkswaterstaat ge publiceerde berichten volgt en op weer en wind let ook dc Wester stormen helpen dikwijls mee om dc rivieren op te zetten kan nooit door zulk een stijging volkomen verrast zijn; immers het water heeft een dag nodig om van Keulen of België ons land te bereiken. Het contrast tussen de rivierstan den op 6 November en 6 Januari moge juist zijn vergeten is erbij te vermelden, dat van 7 November af zware regens begonnen, de droog te zozeer gedaan was dat November een regenrecord vertoonde op vele plaatsen en begin December reeds een heel ander beeld vertoond zou hebben. Gelukkig dat de zware wester storm van 13 op 14 Januari nagenoeg niet van regen vergezeld was. Zoiets ziet men meer wanneer de volgende depressie zo spoedig volgt dat de isobaren over grote afstanden nage noeg recht lopen en er daardoor geen reden tot opstijging is. En het gering aantal buien waarvan die volgende depressie, die de tempera tuur heel wat omlaag bracht, ver gezeld is, duidt onzes inziens aan dat er weer heel spoedig een krim pen van de wind met temperatuur stijging te wachten is voorlopig dus nog zacht weer! Het international Filmfesti val te Cannes zal dit jaar worden gehouden van 3 tot 18 September. Moderne rattenvanger De Engelsman Hey wood heeft een fluitje geconstrueerd, dat nauwkeurig de lokroep van de rat nabootst. Op deze manier is het mogelijk ratten te lokken en dan te vernietigen. Deze nieuwe rattenvanger heeft fluit jes naar Amerika en Neder land geëxporteerd en er zijn reeds nieuwe orders binnenge komen. Het geluid van de fluit jes ligt bijna boven het mense lijk gehoor. cijfers, die dr. Planteydt ons noem de. In 1940 had men in Indonesië de beschikking over verpleegruimte voor ruim 90.000 zieken. Hierin wa ren begrepen alle mogelijke soorten inrichtingen: gewone ziekenhuizen, leprozerieën (gasthuizen dus voor melaatsen)krankzinnigen-gestich ten, sanatoria en ooglijders-gestich ten. Thans is zelfs geen schatting te maken hoeveel van deze ziekenhui zen de oorlog hebben overleefd. Daar komt bij, dat de Nederlandse troepen gasthuizen nodig hebben, vooral na de inzet van de politio nele actie, zodat er voor de verple ging van Indonesiërs weinig bedden overblijven. Er z(jn op dit ogenblik gebie den, waar ccn arts de zorg heeft voor 300.000 mensen. Wilt U, In Nederlandse verhoudingen, een scherpe vergelijking wat dit be tekent? De geneeskundige ver zorging van een stad als Rotter dam zou aan twee artsen zijn toevertrouwd! Er zijn doktors, die medische hulp moeten ver strekken in gebieden, die groter zijn dan Nederlandse provincies. De uitgestrektheid van hun ar beidsveld cn het ontbreken van behoorlijke wegen en transport middelen bevorderen de medi sche zorg natuurlijk niet. Een jonge Utrechtse arts, thans in militaire dienst en gestationneerd op Oost-Madoera, schreef kort ge leden naar huis: „De gezondsheidstoestand der be volking is slecht, ook de voedings toestand is ver beneden normaal. Ik bestrijk thans in mijn eentje een ge bied van 750 vierkante kilometer. Licht en goed drinkwater zijn hier bijna niet De wegen zijn stoffig, waardoor zij in de regentijd ware modderpoelen worden. De Achter weg naar Zeist langs Rhijnauwen zou op Oost-Madoera een chaus- see zijn, terwijl wij, Utrechters, hem toch een slechte weg noemen. De bevolking loopt rond in lorren, te slecht om aan een Nederlandse voddenboer weg te geven. Zij zijn in hun schik als zij nieuwe kleren krijgen. Op Oost-Madoera is een grote zoutfabriek, die reeds volop werkt. De directie wil een bedrijfsarts heb ben, maar zij kan er geen krijgen, In Soerabaya zijn geen particulier praktiserende artsen. Er komen wel veel militaire artsen naar Indonesië voor aflossing". De jonge zendingsarts dr. D. Blankhart, gestationneerd op Sangir, een klein eiland ten Noord-Oosten van Celebes, schrijft in het Neder landse Zendingsblad: "'s Zondags was in de kerk bekend gemaakt dat ik „soentiks", d.i. Injecties tegen framboesia (deze vreselijke ziekte kan men nl. zeer doeltreffend be strijden met neo-salversan. Red.) zou uitdelen. Maandagmorgen stonden wel 600 mensen te wachten, zieken en hun begeleiders. Sommigen moes ten tien uur roeien om de polikli niek te bereiken". Deze twee fragmenten spreken een duidelijke taal: Indonesië zit drin gend verlegen om artsen. Dr. Kits van Waveren en dr. Planteydt heb ben een minimum-program opge steld. Er moeten nu dadelijk 147 Nederlandse dokters naar Indonesië, waarvan 23 specialisten. Het zou toch wel zeer beschamend zün als Nederland niet in staat bleek aan deze eis te voldoen. Het programma voor de biljart competitie van het district Eem- land in de week van 19 tm. 24 Ja nuari a.s. ziet er als volgt uit: CADREKLASSE 19 Jan. Vergulde Wagen I 20 Jan. Noord Brabant I 20 Jan. Tolsteeg II 20 Jan. Noord Brabant III DERDE KLASSE LIBRE: 20 Jan. D.O.S. I 20 Jan. Leusderkwartier III 23 Jan. Gouden Ploeg III 23 Jan. Middelwijk I VIERDE 'KLASSE LIBRE: 19 Jan. Soestdijk II 20 Jan. Ons Genoegen III 21 Jan. Metropole III 23 Jan. Centraal III VIJFDE KLASSE LIBRE: 20 Jan. Metropole IV 21 Jan. O.D.L. II 22 Jan. Soestdijk III 23 Jan. Pauw II ZESDE KLASSE LIBRE: 21 Jan. Zonneheuvel III 22 Jan. Vergulde Wagen VI 23 Jan. Animo III Tolsteeg I Vergulde Wagen II Gouden Ploeg I Centraal I Vergulde Wagen V - Pauw I O.D.L. I Oosterpark I Tavenu III - Tavenu II Eemlust I Animo II K.O.T. III D.O.S. II Leusderkwartier IV Zonneheuvel II Eemlust II Oosterpark II Tavenu IV

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3