Over talen, vertalen en een hond Alle koningen, heksen en reuzen hadden een schatkist Ronde doelpalen en latten meer goals? Bao Dai en de Fransen Aantal verwondingen kleiner U!ldri»I.THJ!IJ Nieuwspalet Een vreemd spel... IN 1 m Uit een Londens dagboek Waarom zouden wij er geen hebben wij gaan toch zeker knutselen Niet lachen, eerst even luisteren Radio-programma TUIN KALENDER 4 Zaterdag 17 Januari 1948 Enige weken geleden maakte de „Sportkroniek", waarin de offici ële mededelingen van de KNVB zijn opgenomen, melding van het feit, dat de Zweedse voetbalbond het besluit genomen had in 1948 voor landenwedstrij dei over te gaan tot ronde doelpalen en -lat ten, zonder nochtans de Zweedse voetbalclubs te verplichten, daar toe eveneen:, over te gaan voor ge wone wedstrijden. Een experiment van de Zweden, ten doel "hebbend de kans op c" ;l- punten groter, die op verwondin gen van spelers en doelverdedigers kleiner te maken? En klem mender vraag kan de Zweedse voetbalbond een dergelijk besluit nemen, zonder in strijd te hande len met het internationale regle ment? Wie zijn licht opsteekt bij be voegde instanties op dit gebied in ons land hoort met de regle menten in de hand om strijd verzekeren, dat geheel ronde palen en latten niet toegestaan zijn. Maar.... de spelregel verzetten zich niet tegen het afronden, in dien aan voor- en achterzijde en aan. de zijkanten maar een betrek kelijk gering plat vlak overblijft. Vermoedelijk zal Zweden hiertoe overgaan in landeiwodstrijden. daarbij bewust of onbewust aanknopend bij een experiment, dat op advies van de Engelse voet balautoriteiten indertijd gedurende enige competitiewec1pfriiden op en kele Engelse velden is geprobeerd. De bedoeling zat hierbij voor de kans op letsel door botsingen met de hoekige kanten van de palen te verkleinen. Een en ander zal ech ter weinig effect gesorteerd heb ben, dat er van Engelse zijde nimmer speciaal de aandacht co werd gevestigd. En thans de vraag of met afge ronde of ronde doelpalen en -lat ten de kans op doelpunten groter is. Wie zich 's Maandags de moeite getroost de verslagen van de in ons land gespeelde voetbalwed strijden te lezen, zal in negen van de tien gevallen stuiten op presa ges als de volgende: „De bal stuit te van de onderkan van de lat Spiegel der wereld terug en werd weggewerkt „Palen en lat voorkwamen doel punten", „De bal str tte van de binnenkant van de paal rol de tergend langs de doellijn, zon der deze nochtans te passeren", „De doelverdediger verheugde zich h'izonder in de gunst van Vrouwe Fortuna: het houtwerk hielp hem zijn doel voor doorboring te vrij waren". enz. enz.: elke Maandag is het raak. Volgens insiders is het theoretisch mogelijk na te gaan of de kans op doelpunten inderdaad groter is door deze vormverandering. In de practijk echter zal dit moeilijk te beoordelen zijn. Men dient hierbij echter niet uit het oog te verliezen, dat de bewegende bal nooit rond is doch in de lucht dus zodra deze gespeeld is vervormt. Daarom is dit een uiterst moeilijk vraagstuk, wellicht meer geschikt voor een wiskundige dissertatie dan voor een dagbladbeschouwing. (Ingezonden mededeling) op do pijnlijk* plek. botlrijdt GRIEP VERKOUDHEID SPIERPIJN RHEUMATIEK ENZ. PIJNSTILLENDE WATTEN „Neen", aldus de conclusie van de tot oordelen bevoegde, „het ver schil zal zeer gering zijn en het be steden van tijd aan een gedocu menteerde, wiskundige beschou wing, zal dan ook weinig practisch nut hebben." Ziedaar een en ander over een vraagstuk, dat in theorie na tuurlijk interessante aspecten heeft. Maar voetballen in theorie is nu eenmaal iets anders dan het spel met het „bruine monster" in de practijk! In Heemstede en Bloemen- daal zullen binnenkort gramofoon- platen worden gemaakt om in de Nederlandse behoefte 800.000 per jaar e. igszins te kunnen voldoen, nu de import door devie- zengebrek onmogelijk wordt ge acht. Deze week is de rijks werkplaats te Bergen op Zoom ge opend. Na de vernietiging der verdedigingswerken wordt Helgo land thans gebruikt als proefter- rein voor RAF-piloten. I1" de Peel zijn weer wilde zwijnen ge signaleerd. Een c;lichter, die argeloze vrouwen ten huwelijk vroeg, doch alleen haar geld af handig maakte zonder zijn beloften na te komen, is dezer dagen ge arresteerd. Oostburg zal als laatste gemeente van West-Zeeuws Vlaanderen vermakelijkheidsbe lasting invoeren. Waarschijnlijk zal in Nederland een Tsjecho-slo- waaks bi' eau voor Toerisme wor den opgericht. Een deel van een Tilburgse stoffenfa^ is gister nacht door brand verwoest. 14 JANUARI Ik ben klaar met de vertaling van mijn boek over het Nederlandse Volk. uit het Engels ln het Nederlands. Nog een maano of 15 en dan maak ik mijn buiging voor de Nederlandse lezer Vlug gaat het tegenwoordig niet. Maar wat Is zo'n bewerking een vreemde gewaar wording Om te beginnen is het een prima oefening in de deugd der be scheidenheid Als men de taalkundige kleren van zijn werk afrukt blijft er maar een schamel anatomictje over. dat er soms absurd wanstaltig uitziet. Wat leert men ook veel omtrent de aard van het volk uit welks taal men zyn gedachten tracht te bevrijden, en over die van het volk in welks taal men ze overzet In het Engels kan men veel allusiever zijn dan In het Nedei- lands Met al zijn voegwoorden en bij - woordjes is het Nederlands wel erg expliciet Moet men nu werkelijk alles aan de Nedenander uitleggen? Is hij minder intelligent dan de Engelsman' Allerminst Ik zou zelfs het tegendeel durven beweren en ik moet op dat onderwerp bij een andere gelegenheid eens dieper ingaan Maar de Nederlan der is spraakzaam Hij is het praten ge woon en als het zwijgen goud is nu. dan houdt hij maar liever van zilver. Gedurende de oorlog heb ik eens ge tracht dat aan de heer Gerbrandv uit tc leggen De Engelsman zegt ..het was warm. cn ik heb mijn Jas uitgetrok ken Nederlanders zeggen liever: Aangezien liet warm was en daar ik weet dat men bij het uittrekken van zhn jas de warmte, althans het bewust zijn van warmte, vermindert zo dat VAN de revolutie, die zich na de oorlog; in heel het Zuid-Oosten van Azië aan het voltrekken is. heeft ook Frankrijk zijn deel: zoals wij het probleem Indonesië hebben, zo heeft Frankrijk zijn probleem Viet Nam. Ja, wi.i geloven niet, dat Wij onze eigen moeilijkheden te licht tellen, wanneer wij van mening z\jn, dat die van Parijs in deze nog veel ernstiger zijn. Zoals men weet, is Frankrnk al meer dan een jaar in een oorlog ge wikkeld met de regering van Viet Nam, die geleld wordt door de ex treme nationalist Ho Tsji Minth. Alle pogingen, die intussen door de Franse Hoge Commissaris Bollaert zijn gedaan om tot een oplossing te komen zijn mislukt, aangezien er tussen wat Ho Tsji Minth eist en wat de Fransen bereid zijn toe te staan geen compromis is te vinden. De regering in Parijs, die om mo rele zowel als om materiële redenen dolgraag een eind zou zien komen aan dit conflict, heeft nu besprekin gen aangeknooot met een persoon lijkheid. die als tegen kracht tegen de onbuigzame Ho Tsji Minth te gebruiken zou zijn, n.l. de ex-keizer van Annam. Bao Dai. Deze is voor dit doel naar Europa gekomen en sinds het begin van het jaar onder handelt hij met de zoeven genoem de Hoge Commissaris od neutraal terrein en wel in Genève. Wat de Fransen precies van deze besprekingen verwacht hebben, we ten wü niet. Zij konden weten, dat Bao Dai hun ook in de dagen van zijn keizerschap tegenover hen nooit zo bijzonder gunstig gezind is geweest, maar zij zullen gehoopt hebben, dat deze kloof te overbrug gen zou zijn door de gezamenlijke vijandschap van beide partijen te gen Ho Tsji Minth. Inmiddels is de Franse regering reeds r ?.nstonds tot de voor haar onaangename ontdekking gekomen, dat de ex-keizer de eisen van het Viet Nams nationalisme geheel tot de zijne heeft gemaakt. Zo verlangt hij b.v. precies als Ho Tsji Minth doet dat Cochinchina bij Viet Nam zal worden gevoegd, terwijl hij weliswaar bereid is om zijn land te laten deel uitmaken van dc Union frangaise. maar... alleen als het Dominionstatus krijgt. Dit laat ste betekent dus o.a. dat het eigen financiën, een eigen leger en een eigen buitenlandse politiek kan voeren. Zover willen de Fransen.'athans op dit ogenblik, nog niet gaan. Ze willen Franse instructeurs hebben voor het leger van Viet Nam. dat in oorlog bovendien onder Frans opperbevel moet worden gesteld; ook wensen zij bases in het land te houden. Verder zijn zij wel bereid om Viet Nam een eigen minister van buitenlandse zaken toe te staan, maar alleen, wanneer een regeling wordt getroffen, dat de buitenlandse politick van Viet Nam en die van Frankrijk in feite toch gecoördineerd zijn. Daarentegen hebben z»j geen bezwaar om Viet Nam eigen diplomatieke vertegen woordigers in de hoofdsteden van Azië (dus uitsluitend in Azië!) toe te staan. En wat nu die aansluiting van Cochinchina betreft, die is door de Fransen tot dusver aan Ho Tsji Minth stelselmatig geweigerd. Het is echter natuurlijk niet uitgesloten, dat zij. als het welslagen van de besprekingen met Bau Dai van deze kwestie zou afhangen, ze hierop niet zouden willen laten mislukken: dat b.v. een compromis zou worden gezocht in do richting van het voor ons. Westerlingen, altijd zo aan trekkelijke democratische zelfbe schikkingsrecht der volkeren, m a. w. dat er dus in Cochinchina een volksstemming over de „Anschluss" zou worden gehouden. ieder geval ziet het er niet naar uit. dat de onderhandelin gen in Genève bepaald een vlot ver loop zullen hebben. Bollaert is dan ook al weer naar Parijs terug gekeerd om nieuwe instructies te halen wat natuurlijk niet zeggen wil, dat zij uiteindelijk tot geen re sultaat zuilen leiden. Maar ia. gesteld nu eens het gunstigste geval, dat de Fransen het eens worden met Bao Dai. wat dan? Wat voor waarde heeft die overeenkomst dan nog. zolang Bao Dai alleen maar ex-keizer is en Ho Tsji Minth de macht in handen heeft? Dit hangt natuurlijk af van twee dingen, die elkaar aanvullen: 1. Hoe groot 13 de aanhang van Ho Tsji Mlntz in Viet Nam? 2. Welke kansen heeft Bao Dai om terug te keren op de troon? Dit zijn vragen, waarop wij geen antwoord kunnen geven, omdat wü de ligging der verhoudingen in Viet Nam vjm hieruit onmogelijk kun nen beoordelen. Daar komt nog wat anders bij. Laten wij nu eens aan nemen. dat de ex-keizer op het ogenblik over een grote aanhang In het land beschikt, maar zal die hem dan trouw blijven, wanneer hij te rugkomt als een werktuig, of als men dit onaangename woord wil vermijden, als een protégé, voor ons nart zelfs als een vriend van cie Fransen? Weer moeten wij beken nen, dat wij het antwoord niet we ten. wij bepalen er ons toe het probleem te stellen. Een probleem, dat Bao Dai zelf natuurlijk nog heel wat beter kent dan wij. En met het oog hier op zal hem er dan ook alles aan gelegen ziin dit is eenvoudig een kwestie van moeten om zo veel en zolang mogeliik de kam pioen te ziin van de nationale ver langens van ziin volk. En dat doet er ons weer aan twijfelen, of het in Genève ooit tot oen accoord kan komen. Tenzii de Franse regering er in slaagt om de grote poli tiek te vinden en te voeren, welke alleen deze fatale cirkel kan door breken. Zou zii hierin slagen, dan is daar ziin wij van overtuigd de positie van de Derde Macht ln Frankrijk ineens gevestigd. de warmte dan beter te verdragen is. besloot ik mijn jas uit te trekken. Hetgeen ik dan ook gedaan heb Over talen gesproken Ook in Neder land zal men wel van ..Basic English" hebben gehoord, van dat negertaaltje, door een psycholoog uit Cambridge ge fabriceerd. ten gebruike van mensen beneden de rang van Engelsman, d.e elkaar voortaan zullen verstaan, en daarom liefhebben Het zou nog zo erg niet zijn als de heer Churchill zijn zegen niet aan het plan had gegeven, en in Nederland neemt men de heer Churchill nog erg au sérleux Basic English bezit een woordenschat van 600 woorden Mijn collega, de lec- trice in algemene taalkunde (linguis tics). heeft uitgcrcKend dat haar poe del een vocabulaire van 200 woorden bezit Mijn Rlquet heeft het nog zo ver niet gebracht, maar lui is jonger, cn kent toch al tussen de 100 en 150 woor den Want wat is kennen? Kennen is n-et op zich zelf te definiëren: het is alleen in dc actie, die uit kenn'S voort komt, waar te nemen Mhn hond kent een woord, wanneer zijn reactie op dat woord onveranderlijk deze'fde !s. Volgens dat criterium kent hij ook sy- noniemen. die in het Basic English vanwege de politiek van svstemat'sehe alve-arming niet getolereerd wor den Als ik aan mijn hond zeg" ..wan delen" hao't hi.1 meten zhn leiband uit de gang Maar zeg ik: ..haal je lei band" dan doet hii hel ook Toch bllift c •'•én verschil tussen de Hottentotten. Hollanders eiv Hondnrasianen die van Churchill. Basir English zullen mogen leren; zii zullen het ook moeten snre- ken Mijn hond verstaat het alleen maar. Spelletjes Wat heb Ik een hekel aan die spel letjes! Grote mensen die met domme gezichten cn glimlachen die ze er met kunst en vliegwerk on geplakt houden, pandje verbeuren! Als-er nog kinde ren bii waren I Ik heb het U meer ge zegd, de lui zijn hier niet overdreven Intelligent met hun hoog moreel ge- ha'te kun Je dat er ook niet bli gaan eisen Van de kunst van 't converseren w-eten ze niet veel af Dus spelletjes Maar lk moet bekennen dat ik mijn Zaterdagse puzzle Een krulswoordpuzzle Vandaag: weer eens even alle aandacht ge vraagd voor een kruiswoordraad sel. waarvan de omschrijvingen luiden: Horizontaal: 2. Weigeren te wer ken: 7. Dorp in Noord-Brabant: 9. Duizend kilo; 10 Leer der ver giften: 14. Wind richting: 15. Spil; 17. Kleur: 19. Paard: 20. Te leurstellend: 21. Te volbrengen werk; 23. Rivier in Spanje; 25. Aanwijzend voor naamwoord; 26. Achting; 27. Zwarte stof: 30. Grondsoort: 32. Een der Grote Antillen: 33. Ex- koningin; 34. Tal rijke; 35. Zie hor. 15. 36. Meisjesnaam; 38. Beroemd Grieks wijsgeer; 41. Eenheid van energie; 42. Dorp op Ameland; 43. Bestanddeel. Verticaal: 1. Dorp bij Geldermal- sen; 3. Bloemenhof; 4. Omroepver eniging: 5. Bloem: 6. Gesloten; 8. Militaire vlieghaven; 9. Nederlands eiland; 11. Stad in Ierland; 12. Hin der: 13. Resultaat v. e. vermenig vuldiging; 16 Afdeling in krant of tijdschrift: 18. En andere (afk.): 20. Franse afk. voor N.V.; 22. Wees gegroet: 24. Oppervlaktemaat; 28. Onder andere (afk.): 29. Proef: 30. Niet vroeg: 31. En volgende (afk.): 35. Toevluchtsoord; 37. Edelgas; 38. Lichaamsdeel; 39. Familielid; 40. Een der zonen van Noach. door Prof. dr. G. J. RENIER collega, de hoogleraar ln de klassieke geschiedenis, het receptietje waarop ge speeld werd bijna kan vergeven We waren met ons dertigen. Op drie ronde tafels lagen voorwerpen, eerst met een laken bedekt. Onze gastheer legde uit. dat hij volgens al dc regelen der ar- chaeologic een platgebomd huis in de buurt had onderzocht en opgegraven, cn 75 voorwerpen had meegebracht, die volgens de drie lagen waarop hij ze had ontdekt over de drie tafels waren gedistribueerd Aan ieder voorwerp zat een briefje met een nummer vast. en nu kwam het er op aan om op een pa piertje de nummers met onze identifi catie op te schrijven Wie de meeste correcte antwoorden had won de prijs Aan het werk Hev presto, de lakens er af. en wij .-.an het werk Wat was het bij mij thuis aan mijn schrijftafel, waaronder de hond. en waarboven de lamp met zijn cirkel van licht op de weelde van mijn papieren een heerlijk ourd! En de levende vulkachel! Zo ver weg. straks een half uur. na wachten in de motregen, met de bus Een geniepige kneep in mijn arm Mijn vrouw fluis tert Je vindt het interessant Je amu seert je Smile, and at ïtl Een glimlach, cn aan 't weik" Nu. ik heb de namen van 5 voorwerpen opgeschreven Vier bleken fout te zijn. Maar het patent- mesje oin klokkehuizcn uit appels te verwijderen (heit verdwenen), heb Ik juist. Eindelijk wordt de correcte lijst voorgelezen Mijn hooggeleerde gast heer heeft er dagen aan gewerkt; de loodgieter, dc electrlrlen. en iemand uit een bazar, heeft hij erbij geraad pleegd En de uitslag bleek ten slotte de moeite waard Wat een vreemde be schaving is de onze toch! Naar deze objecten te oordelen, althans Elec- trisch. hygiënisch en foeilelijk Dingen die met stopcontacten, elcctriciteltsme- ters. verlichting, stofzuigers, te doen hebben Geheime dingen uit waterclo sets. en keukenmysteries Eén voorwerp maar dat beslist mooi was: een onder deel van een brandbom DE sprookjes vertellen je van schatkisten vol glinsterende edelstenen, gouden kettingen en ringen en nog veel meer kostbaarheden. Zo'n kostbaarheid behoedde Bruintje Beer dik wijls bij zijn gevaarlijke ondernemingen en toen Hans en Grietje de heks veilig en wel in de oven hadden gestopt heb ben zij hun handen door al haar juwelen in de schatkist laten gaan. Een schatkist gebeurtenissen... een woord vol geheimen en wonderlijke Oplossingen \oor Donderdag op een briefkaart In te zenden aan de redactie van ons blad. Voor goede oplossingen stellen w(j pryzen beschikbaar: een van f 10,cn vier van f 2.50. OPLOSSING VORIGE PUZZLE S t 1 VOOR DE PRIJSWINNAARS ZIE PAGINA 2 Oh, een schatkist te bezitten, die je zelf mag opendoen en waar je handen door mogen woelen, wat fijn zou dat zÜn- We zouden dan met onze ogen wikken en wegen aan wie we deze of gene kostbaar heid zouden weggeven, alsof we de goede fee of de Gelaarsde Kat zelf waren. Ja, zo dromen jullie misschien bij het lezen. Maar waarom zou hel eigenlijk een droom moeten zijn? Waarom zouden wij kinderen alleen in een droom iets uit een schatkist mogen pakken? Ik vind, dat WÜ allemaal een schatkist moeten hebben. Wat? lachen jullie daarom? Maar ik bedoel het heus ernstig. Luister maar: We gaan eerst een schatkist maken. Daarna gaan we de schat kist vullen met allerlei aardige dingen, die je eigen vlijtige vin gers zelf moeten maken. En als er dan eens iemand komt, die je erg aardig vindt, loop je eenvoudig naar je schatkist en zoekt iets voor je „uitverkorene" uit de schatkist. Heb je plotseling een feestje en wil je er niet met lege handen aan komen? Wel neem een duik in je schatkist om voor iemand een ge schenkje op te vissen. Hoe maak je dat? We gaan eerst met een aller-? liefst gezicht naar de bakker, de kruidenier of de melkboer om een kistje op de kop te tik ken. We hebben tegenwoordig niet veel meer te wensen, maar als je een kist kunt krij gen, die 50 cm. lang en 35 cm. breed is, heb je niets te klagen, Het is natuurlijk niet zo vre selijk erg, als je kistje wat kleiner uitvalt. Hebben jullie een hamer en spijkers bij de hand? Dan kan het spul be ginnen. Dp de kist komt een deksel te zitten. Die be vestigen wij aan een van de twee lange kanten van de kist met een paar stukjes leer van een af gedankte cein tuur. Je kunt dat op de tekening zien. Ook aan de voorkant spijkeren we een stukje leer, waarin we eerst een gat gemaakt hebben. Zorg er voor, dat het gat precies over het oogje heen gaat .(dat is een soort spijker, waarvan een gedeelte om gebogen is tot een oogje. Vraag er maar eens naar in een winkel voor huishoudelijke artikelen), daarna nemen we een handslot en zie onze schatkist heeft ook al een slot. In iedere hoek van de kist tim meren we een stokje, dat 2/3 van ce hoogte van de kist lang is. In cut geval dus ongeveer 20 cm. Op deze stokjes komt een stuk karton te rusten. We moeten immers een verdieping in onze-schatkist heb ben. Je kunt zo'n verdieping van karton er erg moeiijlk uithalen. We maken dus aan beide smalste kan ten twee gaten, waardoor we een keurig koordje halen. Natuurlijk schiet het koordje door de gaatjes van het karton, maar niet als we aan de twee uiteinden van het koordje een kraal knopen. Wat ziet onze schatkist er nog ruw en onsprookjesachtig uit! We gaan hem eens flink onder handen nemen met schuurpapier, totdat hij er enigszins glad uitziet. Een heel werk hoor! En nu de hoofdzaak. We gaan schilderen. Als je het aandurft neem je olieverf, wat blauw en nog drie andere vrolijke kleuren. Met de blauwe verf smeren we de kist van binnen en van buiten he lemaal in. Dat is een zorgvuldig werkje en als we het gedaan heb ben moeten we beslist eerst wat rust gaan nemen. Trouwens aan de kist kun je op dat ogenblik niet veel meer doen, want hij moet tot in de kleinste hoekjes goed droog zijn voor we verder kunnen gaan. Als de volgende dag de kist droog is gaan we verder. We schil deren met onze tong buiten boord mooie motiefjes, bloemen en als we het kunnen ook vogels, dieren en harten, zodat het er uitziet als uit een sprookje uit „Duizend en één nacht". Dat kan ik niet zeg je? Vast wel! Probeer maar eens en je zult zien, dat je penseel vanzelf verder schildert. Je hebt mischien niet eens ruimte genoeg om alle leuke dingen, die tijdens het schilderen bij je opkomen een plaatsje te ge ven. Je kunt ook anders Waneer je beurs de kosten van olieverf niet kan draden, dan koop je wat beits om je kistje in een grondkleur te zetten en wat plak kaatverf om het kistje op te vrolij ken. Tot slot koop je kleurloze spi nluslak, waarmee ie het kistje nog eens helemaal insmeert, zodat de verf niet weg :a vlakken. Ziezo, onze schatkist is klaar, 't TFas niet eens zo'n reuze karwei en we zul len er heelwat plezier van kunnen beleven. Heb je in een verborgen hoekje al wat schatten liggen? Doe die er dan vast in. Een volgende keer bespreek ik in deze rubriek de ver schillende schatten, die we er voor kunnen maken. Wanneer je iets niet gesnapt hebt kijk je maar eens goed naar de tekening en je zult zien, dat het dan wel weer gaat. Jongelui, veel succes bij het werk en tot een volgende keer. En nu weer briefjes Thea Galle uit U. vergat naam en adres in haar brief te schrijven, maar haar vader heeft het mij nog net op tijd verteld, 't Was een mooie optocht. Weer een tweeling Deze keer zijn het Henny en Greta uit U. Ik vind het prettig, dat jullie mij volgende keer een langere brief schrijven. Groetjes voor Henkie cn Nici. Wat zal het Ketelbinkie-boek deel II van Kees Verhoeven mooi wor den. Hij gaat alle plaatjes kleuren en.... dat zijn er heel wat. Nog be dankt voor je goede wensen voor 1948. Gerrit van Driel uit Z. wat heb je mij deze keer verwend met een reuze lange brief. Als je zo sterk wilt worden als Ketelbinkie moet je vooral niet in de plassen bootje gaan spelen, want daar kan je een lelijke verkoudheid mee op je hals halen. Trouwens in de Zomer kun je nog genoeg bootje spelen aan het strand of in het zwembad. Vind je zelf ook niet? Marijke van Straten uit G. heeft haar Zwemdiploma A gehaald, 't Viel wel niet mee, maar Marijke haalde de eindstreep zonder ook maar eventjes te hijgen van ver moeidheid. Goed zo Marijke! KRABBELTJES BABBELTJES Boos Dukie Mulder uit W. is boos, vre selijk boos! „Tante Ans leert het nooit." denkt Dukie. „Ik heet geen Dickie, maar Dukie en als zij dat niet in de krant wil zetten, schrijf ik haar eenvoudig niet meer." Dat hoorde ik allemaal van Grie tje het zusje van Dukie. Een hele nacht heb ik er niet van kunnen slapen. Ik dacht steeds maar Dicke- Dukie-Dicke-DukieDUKIE-zal- het-zijn. Ik vergeet het nu nooit meer. dat beloof ik je Dukie! Wie weet is nu jouw boze bui wel weg en misschien krijg ik dan weer eens een briefje vanDUKIE. Josje Mangelsdorff uit S. is een splinternieuw nichtje van mij. Ik kan mij best voorstellen Jos, dat je erg veel van de omgeving van S. houdt, 'k Zou best met je willen ruilen. Je kunt er spelletjes doen, waar een stadskind eenvoudig niet aan kan denken. Zeg tegen de poes, dat zij zich 's nachts wat kalmer moet houden. Als het niet helpt, moet je haar maar op haar bolle hoofd geven. TANTE ANS. (Ingezonden mededeling) En boeren cn burgers, sprak de hypnotiseur. Wat wilt U nu ruiken? Noem mij een geur! Toen zei Krelis komisch Dat 's nogal logisch. TIP wil lk rukken, maor ók pruuven heur! 'n TIP VAN BOOTZ Inz. Hr C v. D Dordrecht, ontv. 1 fl.TIP Toen lachte Fridolin. dat zij schaterde, en de tranen liepen haar over de wangen. Juffrouw Spoor keek beledigd, maar er werd gebeld en dat bracht ieder in actie. Peter wilde naar de deur lopen, doch juffrouw Spoor was hem voor. „Niks daarvan," bitste zij. „Ik ga." „Waarom?", vroeg Peter verbaasd. „Je kunt nooit weten," zei juffrouw Spoor. „Misschien is het die schoonheidskoningin wel," en ze zag Peter vernietigend aan. Toen repte zij zich naar de deur. „Die goeie Spoor," zei Peter en hij merkte met voldoening, dat Fridolin uitgelachen was, want als hij ergens huiverig voor was, dan was 't wel voor huilende vrouwen en opvliegende lach buien. „Nu," zei hij tegen het meisje. „Wij zijn midden trainen was voor een wegwedstrijd naar Alk maar en dat de dokter hem had gevraagd U te zeggen, dat er niets nieuws was, alleen was de ka van de toren gevlogen en had zich opnieuv/ genesteld in de schoorsteen van boer Petrus bij de Middenweg. Nu vraag ik U. Maar dat was het." Die laatste woorden hoorde Peter al niet meer. want hij was naar de voordeur gevlogen, rukte die open en keek langs een zonnige gracht, waar zelfs de schaduw van Jef al vervlogen was. De twee vrouwen waren hem nagegaan. Toen hij teleurgesteld de deur weer sloot, had Peter een vreemde glinstering in zijn ogen. Fridolin zag •het met bezorgdheid, maar jufrouw Spoor, die hem langer kende, begreep iets en zei: „Toe. zeg het maar." „De ka van de toren," sprak Peter langzaam en hij staarde in onbekende verten. „Alle dui vels en hellehonden. De-ka van de toren!" „Wat ka," riep Fridolin nu, en „wie is ka?" wilde juffrouw Spoor tegelijk weten. Toen ex plodeerde Peter. .Begrijp het dan toch," schreeuwde hij. ..Dat gen heet ze Ka. Ik ken dat." „U begrijpt het niet," verweet Fridolin. „Weet U dan niet. wat het „ka" is. Dat is toch een oud-Egyptisch begrip voor „ziel". Daar heeft het iets mee te maken. De stakker." En zij keken elkaar bezorgd aan. HOOFDSTUK VIII Waarin mijnheer Kubelin boos wordt Het zal weinig voorkomen, dat een directeur van een dagblad een abonné en adverteerder verwenst Maar daarvan is toch in dit geval wel degelijk sprake. Die nijvere directeur zat nog laat in de middag achter zijn indrukwekkend bureau, verdiept in de laatste balans van zijn bedrijf en hij kauwde daarbij op een dikke si gaar. De zon scheen voor de vijfde, achtereen volgende dag op zijn dunne, grijze haren en het was de telefoon, die de stilte verscheurde. „Ja," sprak hij tegen het apparaat, nors, zoals directeuren dat meer doen. „Zeker, zeker, dat ben ik," zei hij nu,#met een lichte buiging in zijn stemNeen, iR.heb die is het." En hij woelde opgewonden met beide advertentie niet gelezen. Wacht U even?" handen door zijn omvangrijk haar, dat als een in ons plan de campagne blijven steken. Wij had- ragebol overeind ging staan, den het over die mysterieuze brief met de uit- „Wat is die ka dan?", riep Fridolin ongedul- nodiging voor de samenkomst bij de Lange Nie- dig en zij stampte met haar voetje, zei. Ik geloof, dat het goed is, onze vrienden „Ezelshoofden." bulderde Peter nu en hij Spek en Lever op het spoor te zetten en hun strekte in wanhoop zijn armen. „Domste van meteen te vragen bij alle schrijfmachinehande- alle domme vrouwen. De ka. de ka, ka, ka is laren na te gaan, of zij dit machineschrift kun- weg, gevlucht. En het is duidelijk waarom. Mijn nen thuisbrengen. Daarmee zijn ze wel een maand hemel, wat moert er nu gebeuren?" bezig." En weg was Peter, de deur uit, in een ren Juffrouw Spoor kwam met een geërgerd ge- de gracht langs zicht terug. Twee vrouwen bleven geslagen achter. „Weer zo iets geks," mopperde zij. „Een jon- „Ach arme," verzuchtte gen op een race-fiets met een boodschap voor U. mis. Hij zei, dat ik'maar tégen U moest zéggen, dat ,,'t Mocht wat," sprak juffrouw Spoor scham- boven." hij Jcf van de Achterweg was, dat hij aan het per. „Vandaag een schoonheidskoningin en mor- Hij greep van de vensterbank achter zich een verse courant, bladerde erin cn sprak weer in de telefoon: „Ja, hier is zij. Juist ik heb het.... Wel verduiveld, weer die ellendige foto van die man met die grote hoed. Maar wat staat daar bij9Deze man is dood. Maar nu wil ik we ten. wie Kubelin is Wie is Kubelin? Brieven onder.Wat zegt U? Ik weet er niets van wacht U even: ik zal de advertentiechef vra genblijft U even aan het toestel, het is een kwestie van een paar minuten." De directeur drukte op een van de blinkende Fridolin. „Nu is het apparaten op zijn bureau en sprak toen: „Van Deinzen, ben jij het? Kom onmiddellijk (Wordt vervolgd) Hedenavond HILVERSUM I: 19.00 Nws; 19 15 Volksliederen; 19.35 Banden die binden: 19.45 Regeringsuitzending; 20.00 Nws; 20.05 De gewone man; 20.12 Wie weet hoe deze plaat heet?; 20.30 Lichtbaken; 21.00 Opera-con cert; 21.40 Wachtend op de wegen wacht; 22 00 Week-end serenade- 22.37 Actualiteiten; 23.00 Nws; 23.20 24.00 Omroep-kamerorkest. HILVERSUM II: 19.30 Voor de jeugd; 19.40 Jeugdnieuws; 19.45 De bijbel in de steen; 20.00 Nws; 20.08 Dingen van de dag; 20.15 En nu.... oké; 21.30 Week-end orkest; 22.00 Luisterspel; 22.30 Malando; 23.00 Nws; 23.15 Hobby hoek; 23.30—24.00 Lest Best. Morgen HILVERSUM 1: 8.— Nws, water stand.; 8.15 Grpl.; 8.30 Morgenwijd 9.30 Nws en Waterst.; 9.45 Grpl.; 9.55 Inleiding Hoogmis; 10.— Hoog mis; 11.30 Trio; 12.— Angelus, 12.03 Pianoduo; 12.15 Apologie; 12.30 Lunchconc.; 12.55Zonnewijzer; 13.— Nws; 13.15 Welk boek; 13.20 Lunch conc.; 13.35 Radio feuilleton; 14.05 Gooise Kring; 15.50 Muzikale Tom bola: 16.10 In 't Boeckhuys; 17.— Oecumenische Kerkdienst; 18.30 Reg. uitzending; 19.— Psalmen v. Swee- linck; 19.15 Ds. Straatsma; 19.30 Nws, weer; 19.45 Marsen; 19.50 Sport flitsen; 20.05 Gewone man; 20.12 Victor Silvestre; 20.30 Luisterspel: Schattcneiland; 21.15 Zilvervloot: 21.50 Grpl.; 22.07 Actualiteiten; 22.15 Gebed: 22.30 Nws; 22.50 Concert. HILVERSUM II: 8.— Nws; 8.18 Zingende torens; 8.30 Platteland; 8.40 Barcarole; 9.12 Sport; 9.15 Men vraagt; 9.45 Geestelijk leven; 10.— Zondagshalfuur; 10.30 Jeugddienst; 11.45 Tot 't hart van ons volk; 12. Harmonie; 12.30 Zondagsclub; 12.40 Zaandams mannenkoor; 13.Nws; 13.15 Seven wings; 13.50 Spoorwegen spreken; 14.05 Boekenhalfuur; 14.30 Concertgeb. ork.; 16.40 Reportage; 17.— Gesprek met vrouwen; 17.20 Een gedicht; 17.30 Ome Keesje; 17.50 Sport, 18.Nws; 18.15 Dansmuz.; 19.Radiolympus; 19.30 Stradiva- Sextet; 20.— Nws; 20.05 Reportage en actualiteiten; 20.15 Omroepork.; 21.15 Luisterspel: Paul Vlaanderen; 21.50 Pierre Palla; 22.05 Rondom de haard; 22.30 Viool en piano; 23. Nws; 23.15 Skymasters; 23.45 Viool. Maandag HILVERSUM I: 7.— Nws: 7.15 Gymn.; 7.30 Oranje reveille; 7.45 Woord voor de dag; 8.— Nws; 8.15 Gew. muziek; 9.Viool en piano; 9.15 Ziekenbezoek; 9.30 Vragen aan voorbijgangers; 10.Werken van Coates; 10.30 Morgendienst; 11.— Berliner instrumental Collegium; 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers, 11.35 Ens. Lachman; 12.05 Pianoduo; 12.30 Weer, Amati trio; 12.55 Bach- koraal; 13.Nws; 13.15 Mariniers kapel; 14.Uitz. voor scholen; 14.30 \/Yolijke klanken; 14.55 Zangrec.; 15.25 Gesare trio: 16.Bijbellezing; 16.45 Boston Promenade ork.; 17. Kleuterklokje klingelt; 17.15 Orgel concert: 17.45 Reg. uitz.; 18.Ha waiian klanken: 18.15 Sport; 18.30 Reg. uitzending. HILVERSUM II: 7.— Nws; 7.15 Operette selecties; 8.Nws; 8.15 Ter ere van Prinses Margriet: 8.45 So- listenconc.; 9.15 Morgenwijding; 9.30 Waterst.; 9.35 Arb. vit.; 10.30 Ge sprekken tot de vrouw; 11.Op de uitkijk: 11.15 Tom Hartvelt piano; 11.45 Grpl.; 12.30 Weer; 12.33 In 't Spionnetje; 12.38 Orgel; 13.Nws; 13.15 Lyra trio; 13.50 Grpl.; 14.20 Dr. P. H. Ritter; 14.35 Cello en piano: 15.Bonbonnière; 16.Boyd Neel strijkork.; 16.30 Hoogtepunten uit de opera; 17.15 Skymasters; 17.45 Hoort zegt het voort; 18.Nws; 18.15 Gr. pl.18.30 Hoe oordelen 6000 Rotter damse leerlingen bij het M.O. over muziek? 19 JANUARI. Als de winter afge lopen is kan men in de bloementuin nog met tweejarige zaaibloemplanten terecht. Wilt ge namen horen: het zijn de rode en bruine Muurbloemen, die reeds vroeg in dc lente hun welrieken de bloemen vertonen. En de rode en witte Madeliefjes, dc blauwe Vecgeet- mij-met en ons beminde veelkleurige viooltje, dat in Mei in volle bloei staat. Ook de bekende Stodrozen be horen tot deze tweejarige zaaibloemen. In hun forse gestalte prijken zjj in de zomer met hun rode. rose of witte bloemen

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4