Een kind. dat hard groeit, ondanks aile kinderziekten! ,M verleden Fraaie imitatie van een Oud- Amsterdamse klok Politiek" kan ons parten spelen, Mexico stemde echter hoopvol Nederland heeft nog voortrekkers! Nieuwspalet HULSTKAMP Radio-programma Dinsdag 20 Januari 1948 3 Professor Kruyt over de Unesco: rEXICO is een prachtig land met een magnifieke kunst, vooral de pre-Columbiaanse kunstschatten zijn fantas tisch, maar wij hebben bijna geen gelegenheid gehad er iets van te zien; het congres legde veel te veel beslag op ons", zegt prof. dr H. R. Kruyt, die dezer dagen terugkeerde van een reis naar Mexico, of beter gezegd, van een bezoek aan het congres van de Unesco. Professor Kruyt, die een jaar lang lid is geweest van het uit voerend comité van de Unesco, blijkt zeer voldaan over deze vergadering. De Unesco moet men vergelijken met een kind, dat nog heel wat kinderziekten zal moeten doormaken, maar het groeit behoorlijk en er kan wat goeds uit voortkomen. Het enige bezwaar is, dat de Unesco een inter-gouvernementele organisatie blijft, waarin dus politieke factoren een rol kunnen spelen. Dit is iets, waar vdoral de mensen uit deze kringen niet aan gewend zijn, immers alle andere internationale organisaties op weten schappelijk gebied zijn buiten-gouvernementeel. Cultureel herstel en vernieuwing Natuurlijk was het belangrijkste punt, zoals op de meeste interna tionale congressen tegenwoordig: „reconstruction", de vraag, hoe men in de verwoeste landen on derwijs, culturele en wetenschap pelijke instellingen weer op het oude peil brengt. De Unesco werkt hier hard aan, zonder haar hulp zou het er in 'vele gevallen slecht uitzien. Belangrijk waren ook de discus sies over de „fundam ital edu cation", het bestrijden van het analphabetisme. Hierover was een zeer goede voorconferentie ge houden. Nederland heeft op dit punt een uitstekend figuur gesla gen; tijdens het grote congres kreeg ons land van een der Mexicaanse afgevaardigden 't complimentje, dat Nederland eigenlijk het enige land was, dat in zijn overzeese gebieds delen op dit gebied goed werk had verricht. In dit verband wijst prof. Kruyt er op, hoe goed het was, dat de Nederlandse delegatie drie Indo nesische afgevaardigd ri telde. nl. de inspecteur van het lager onder wijs op Sumatra Abdoel Malik, de Javaan ir Darrmwa Mangoenkoe- soemi en de Minahasser Rümokoi. Tijdens het congres ging er nog een enkele stem op, die vroeg, of men al die rustig in hun ongelet terdheid voortlevende mensen ei genlijk wel een dienst bewees, als Prof. dr. H. R. Kruyt tc Utrecht, die ons land vertegenwoordigde op een congres van de Unesco in Mexico men hun leerde lezen en schrijven. Prof. Kruyt maakt even een onge duldig gebaar, nis hij zegt: Nu ja, met die aristocratische arrogantie moet het nu maar eens uit wezen. De „exchange of persons", het uitwisselen van studenten en an deren tussen de verschillende lan den komt ook behoorlijk op gang. De Unesco hoopt de internationale betrekkingen te versterken door zoveel mogelijk geleerden en stu denten in de gelegenheid te steden buiten hun eigen land weten schappelijk v/erk te verrichten. Op zijn terrein doet het theater instituut hetzelfde. De Unesco laat het verk op het gebied der natuurwetenschappen over aan de bestaande internatio nale organisaties, hetg' m prof. Kruyt een wijs besluit vindt, al voegt hij er .direct aan toe, dat de IN „M einKam p f" heeft Hitier uitvoerig uiteengezet, dat het er niet toe doet, of de „leiders" en „voorlichters" van het volk van daag heel anders spreken dan zij gisteren spraken, want de massa is kort van memorie en merkt het niet eens. Niemand zal kunnen ontkennen, da* de Nazi's deze theo rie, welke geen andere oorsprong heeft dan een grenzenloze verach ting van de mens, geregeld in practijk hebben gebracht: zo Hit- Ier, Goebbels, Goering en consor ten van iets last hadden, van hun verleden zjker niet. Maar Hitler is niet de eerste ge weest, die deze theorie heeft uitge dacht het is trouwens moeilijk om in M e i n K a n. p f één origi neel idee te vinden noch zal hij, vrezen wij de laatste zijn, die cynisch zijn verleden verloochent. Wij moesten hieraan tenminste denken, toen wij lazen, dat de Bulgaarse minister-president, Di- mitrof, de socia listische leden van de oppositie in het parlement openlijk met het lot van Petkof, de terechtgestel de leider van de Boerenpartij, had bedreigd. Dimitrof is er ook zo een, die geen last heeft van zijn verle den. Het is bijna 15 jaar geleden, dat de Rijksdag in Berlijn brandde Rjksdagproccs Vergeten? en dus ook bijna drie lustra sinds het proces tegen de zgn. brand stichters werd gevoerd met de on gelukkige Van der Lubbe als hoofdfiguur in schijn. Maar de be klaagde, die meer dan iemand an ders de aandacht trok door de moedige wijze, waarop hij de Nazi's trotseerde, hun leugénweefsels ver scheurde en ze.fs de machtigste op een na, Herman Goering in hoogst eigen persoon zijn vet gaf, was.... de Boelgaarse communist Dimitrof, toen al geen onbekende in de we reld van de Komintern. Toen w.s Dimitrof e'en strijder voor recht tegen onrecht, voor waarheid tegen leugen, voor de menselijke waardigheid tegen een systeem, dat op de ontkenning daarvan was opgetrokken, voor de vrijheid tegen een afschuwelijke tyrannie. Deze moedige vechter werd zelfs var. die strijd het sym- bool voor heel de wereld van toen, die het nationaal-socialisme en al les waar het voor stond, veraf schuwde. Zo sterk was de indruk, welke hij maakte, dat zelfs .de Duitse „rechters" het iiict aandurf den, om de publieke opinie in de wereld te trotseren en Dimitrof tc veroordelen. HET kar. verkeren! De beklaag de van 15 jaar geleden is nu de machtigste man in de volksde^ mocratie Boelgarije, d.w.z. de feite lijke dictator van zijn land gewor den. En nutreedt hij precies zo op als de Nazi's in 1933 in Duitsland optraden. Gelijkschake len is ook zijn parool en voor wie nog enige prijs stelt op eigen me ning en vrije uiting daarvan, heeft liij maar één antwoord liquide ren. Eerst is de belangrijkste figuur van de ppositie, Petkof, na een proces, dat zeker niet meer met het recht te maken had dan het Duitse van 1933, uit de weg geruimd. Thans wordt aan de socialistische oppositie het Boelgaarse equivalent van „Maulhalten" toegeblaft en wordt haar Petkof's lot voor ogen gesteld, omdat hij het gewaagd heeft de begroting van de Boel gaarse regering te critiseren. Want dit is het hele misdrijf, waaraan deze oppositie zich schuldig heeft gemaakt; wij hebben althans in het bericht niet kunnen lezen, dat haar samenzwering tegen de vei ligheid van de staat of contact met een vreemde mogendheid voor de voeten werd geworpen. DIMITROF is nu de baas in Boelgarije. Er lopen echter al lang geruchten, dat dit maar een overgangsstadium is in zijn carriè re, dat er een belangrijker taak voor hem zou zijn weggelegd. Hij zou nl. bestemd zijn voor de lei ding van de Kominform. Deze pro motie zou komen op het ogenblik, dat federatie Joegoslavië-Boelga- rije werkelijkheid zou worden. Tito zou dan het hoofd van de nieuwe federatie worden en Dimitrof zou zich dan helemaal kunnen gaan wijden aan de Kcminform. Dat zijn talenten in die richting liggen, wil len wij graag aannemen, vooral als het waar is, wat gezegd wordt, dat hij de man is geweest, die het in cident van de mijnen in het kanaal van Korfoe tussen Albanië en En geland heeft geënsceneerd. „natural sciences" van de Unesco goed werk verzetten. Donkere wolken.... Politieke verlangens dreigden even de sfeer te verstoren, toen er gedis cussieerd werd over. de oprichting van een instituut, dat het nog vrij wel geheel onbekend- gebied van de bovenloop van de Amazone zou gaan onderzoeken. Hier is een stukje aarde, waarvan de weten schap nog niets weet; in tijden van hoge rubberprijzen trekken een aantal avonturiers er heen $om de natuurlijke rubber te tappen. In de afgelopen oorlog heeft dit avon tuur aan duizenden het leven ge kost, maar hoe die mensen zijn omgekomen, wat daarvan de reden is, kan men hoogstens bevroeden. Na lange discussies is besloten, dat de Unesco het initiatief zou nemen om dit instituut op gang te bren gen en gedurende de eerste jaren althans, de leiding er van te ne men. Het belang van deze beslis sing is, dat hierdoor dit onderzoek internationaal blijft, hetgeen bij eventueel vinden van b.v. uranium van grote betekenis kan £ijn. Zeer pijnlijk waren de discussies over Dbitsland: Moest de Unesco de Nederlanders hadden verle den jaar al een daartoe strekkend voorstel gedaan onderzoeken, op welke wijze zij de democrati sche gedachten in Duitsland kan uitdragen? De Polen, en Tsjechen wilden hiervan niets weten; de Ne derlanders verdedigden hun oude voorstel, dat uiteindelijk werd aangenomen. De vraag is nu, op welke wijze de Unesco dit werk zal aanvatten. Professor Kruyt is sceptisch over de invloed van grote nieuwe instituten, in het levei\ ge roepen speciaal ter wille van de heropvoeding van het Duitse volk. Alleen dit woord al moet de be trokkenen kopschuw maken! Dit ziet ook de Unesco wel in en daar om vermijdt zij het tegenwoordig zoveel mogelijk. De Nederlandse geleerde ziet veel meer heil in werk, zoals dat door het ISS is on dernomen, dat een werkkamp heeft georganiseerd bii Munster, waar de Nederlanders de halve dag puin ruimden en de rest van de tijd met de Duitsers discussieerden. Vol gens prof. Kruyt moet het de weg van werkkampen op, van voor drachtseries aan de universiteiten, kortom van het doordringen in de bestaande organisaties om daar van binnen uit te werken. „Van de onderwerpen radio en film weet ik alleen, dat ook daar hard aan gewerkt is, maar daar mee heeft prof. Sassen zich bezig gehouden: uit eigen ervaring kan ik er niets van zeggen: Ten sl itte: ondanks Nederlands tegenstem men fdaarbii sprak de minister van Financiën een woordje mee!) is het budget van de Unesco van 6 millioen dollar in 1947 verhoogd tot 7.7 millioen dollar voor dit jaar." Mexicaans lichtpunt Professor Kruyt heeft weinig tijd gehad om in Mexico rond te kij ken. maar iets heeft hij toch wel gezien. Mexico zelf is een land, waar het analphabetisme ontstel lend groot was. Tijdens de jongste oorlog zijn er geweldige plannen gemaakt om dit analphabetisme binnen enkele jaren volkomen te doen verdwijnen. De leuze was: Als iedere Mexicaan één andere leert lezen en schrijven, zijn er binnen zeer korte tijd geen anal- phabeten meer. Die leuze ontlokt professor Kruyt een glimlach: „De Mexicanen zijn sterk in slagwoor den. maar ik vrees, dat het toch nog wel even duurt, eer alle Indi anen werkelijk kunnen lezen en schrijven. Het staat echter abso luut vast, 'dat er in dit opzicht hard wordt 'gewerkt. Wij zelf hebben vergaderd in een pas-voltooide normaalschool; een paleis, zoa!s ik 't nog nooit gezién heb. De Mexica nen doen bijna 't onmogelijke om in snel tempo goede onderwijzers op te leiden en dat is natuurlijk in derdaad de juiste methode om anal phabetisme te overwinnen. Voor zover ik het na mijn oppervlakki ge kennismaking kan beoordelen, heeft Mexico de laatste socialis'i- sche revolutie wel achter de rug; het grootgrondbezit is verdeeld met alle moeilijkheden daaraan ver bonden. Maar ik heb de indruk, ciat de socialisatie toch wel erg halfslachtig is geweest." Britse Festivals Het internationale Festival, ge wijd aan muziek en toneel, dat verleden jaar voor de eerste maal is gehouden in Edinburgh (Schot land) zal dit jaar plaats hebben van 22 Aug. tot 11 September. On der de beroemdheden, die hier verwacht worden bevinden zich Yehudi Menuhin, Anth. Schnabel, Cortot, Segovia (guitaar) en de Russische Amerikaan Piatigorski (cello). Cortot zal hetzelfde Cho- pin-programma uitvoeren, dat de componist zelf honderd jaar ge leden bij zijn bezoek aan Edin burgh bracht. Zes grote orkesten zullen medewerking verlenen. Het Glyndebourne-opera-ensemble zal „Don Giovanni" er. „Cosi fan Tut te" brengen. Voorts komen er bal letten en toneelvoorstellingen, en een tentoonstelling van schilderijen en beeldhouwkunst. Niet minder veelzijdig is het pro gramma van het feest-in Bath (21 April tot 1 Mei) waar o:a. Bach's Matth. Passie wordt uitgevoerd, en waar met poppentheater en toneel vooral ook aan de jeugd wordt ge dacht In Roval. r op één na oud ste schouwburg van Engeland, wordt Mozart's jeugdopera „Sé rail" gegeven. Het Shakespeare-Festival in Stratford upon Aven, geboorte plaats van de dichter (25 April tot 2 Oct.) blijft het grootste toneel festival van Engeland. Onder de prominente spelers die hier zullen optreden bevinden zich Diana Wyngard, Robert Hlêpmann, Anth. Quayle e.a. In 1947 trok dit festi val 238.000 bezoekers. Het Malvern-festival dat op 24 Juni na de onderbreking door de oorlog herleeft, plaatst de moderne toneelschrijvers in het middel punt. Shaw, die 92 jaar wordt, schrijft een nieuw stuk voor deze gelegenheid! Het geheel mei de hand ver vaardigde uurwerk, dat wel een bijzonder staal is var* perfect vakmanschap. Ajax-keeper in arrest Keizer, do^lvcrdedigcr van A1ax, is vorige week door de douane recherchedienst te Amsterdam on der verdenking vdn deviezensmok- kel gearresteerd. Hii bevindt zich op het ogenblik-in voorarrest. Keizer reisde regelmatig op en neer naar Engeland en werd op een dezer reizen on het smokkelen van deviezen betrapt. In dit stadium van het onderzoek acht de douane recherche het niet wenselijk, dat verdere bijzonderheden werden be kend gemaakt De film „Monsieur Vincent", die deze maand nog in Nederland zal worden vertoond, heeft met al gemene stemmen de grote pr(js van de Franse Cinema verworven. De familie Bakelaar vervaardigde het van oud-oorlogsmateriaal Wanneer men dc winkel van de horlogier Bake laar te Vcenendaal be treedt ziet men een fraai specimen van con Oud- Amsterdams staand hor loge. dat bedriegeltik „echt" schijnt, doch in feite met de vorige eeuw het gouden tijdperk dezer klokken niets uitstaande heeft. Het is een staaltje van fraai vakmanschap onder pri mitieve omstandigheden, tijdens dc Duitse bezet ting met behulp van vij andelijk oorlogstuip ver vaardigd. Wie zou in do gewichten de hulzen van granaten herkennen of in de precieus in elkaar griipende tandraderen iets van de koperplaten terugvinden, die de be zetters destijds in grote stapels te Venendaal hadden opgeslagen. In elk geval is cr een zeke re overeenkomst :net de werkwijze der Amster damse meesters van wel eer, daar ook zij, evenals de heer Bakelaar* zich bedienden van eenvoudi ge werktuigen en geheel op de „gevoeligheid" hunner handen waren aangewezen. Met een bijna Japanse liefde om het detail, heeft de heer Bakelaar met zijn zoon en nog een familielid het kunststuk van deze geraffineerde imitatie volbracht. De klok loopt mot een betrouwbaarheid als wilde zii geheel haar herkomst verloo chenen. Echtpaar Aberson verkoos bestaan van ontbering boven luxe Het avontuur lokte... Nederland heeft nog echte voor trekkers. mensen, die een bestaan van hard werken en ontberingen verkiezen boven een leven van ge mak en betrekkelijke luxe. Me vrouw AbersonUges. zuster van ir. Ugcs. directeur van het Utrecht se telefoon-district, behoort tot hen! Dochter van een vroegere bur gemeester van Wildcrvank, evenals haar echtgenoot ex-employé van de Nederlandse Handelmaatschap pij in Calcutta en op Java vol slagen onbekend met het boeren vak, trok zii in 1925 met haar man naar Canada. Het echtpaar Aberson heeft daar. na schier onbeschriife- ljjke moeilijkheden, een eigen mo dern landbouwbedrijf opgebouwd, waaroo zij danig trots ziin en terecht! yauï MEVR. ABERSON son slanke levendige vrouw, die met grote intelligentie van haar avontuurlijke leven weet te vertel len in de woning van haar broer. „In 1923 schenen de zaken van de N.H.M, niet al te best te gaan, men fluisterde over ontslagen. Mijn man meende ook op de wip te zit ten. Naar een andere baan zoeken?, het leek hem niet. Ons lokte het grote avontuur. Och.' we waren jong, even in de twintig. Mijn man nam ontslag, reisde naar Canada we hadden eerst ook plannen voor Australië, maar Canada kreeg voorrang verhuurde zich als een doodgewone boerenknecht en stu deerde in zijn vrije uren aan de landbonw-hogeschool. Na een jaar kwam ik over. we huurden een stuk grond, bouwden daarop een blokhut en begonnen." „Ja. we begonnen, en -het klinkt zo eenvoudig, maar dat was 't niet. Onze blokhut was maar een ruw bouwsel. Op een dag viel alle ce ment uit de voegen, mijn man en ik konden elkaar door de reten heen een hand geven. Maar we hebben ons er door geslagen, hoe, dat is bhna niet te vertellen. In 1927 kon den we een eigen boerderij bouwen en nu hebben we een bedrijf met 61 H.A. grond. Groot? Ja. zeker, naar Nederlandse begrippen, naar Canadese maatstaven niet. We be werken de grond met moderne landbouw-machines. die zo groot zijn dat we minstens nog eens zo veel land zouden kunnen bebou wen!" En dan verhaalt mevr. Aberson van het land. de mensen en het kli maat. „Canada is mooi. zeker waar wij wonen: in het plaatsie Dauphin, in Manitoba. On onze eigen terrei nen hebben wij prachtige bossen, vol elanden, edelherten, beren, prairiewolven enz. Het is tot natio naal park verklaard, zodat er niet gejaagd mag worden. Toen we er pas woonden, schoot mijn man 's winters wel eens een edelhert, omdat wc vleestekort hadden. De mensen zijn hartelijk en behulpzaam. een beschaafd volk. En het klimaat? Echt vastelandklimaat. Hete zomers, zeer strenge winters, 't Vriest er wel eens 40 en meer graden Celsius Maar büna altijd mooi weer!" Drie zoons heeft mevrouw Aber son. één heeft bij de Canadese lucht macht meegestreden voor de be vrijding van ons land. thans is hü piloot bil de K.L.M. Deze longens zijn op de boerderij grootgebracht. Naar school. 21# mijl van huis. 's Zomers te paard, 's winters in een slee. waarop een kacheltje brandt. Dat blijkt g«*en luxe; me vrouw Aberson vertelde, dat een vriendje van haar jongens eens bij 40 graden vorst van zijn paard was gevallen en doodgevroren. Veel verhaalde mevrouw Aberson ons nog: over de korte periode, waarin de oogsten moeten rijpen (tussen Mei en Augustus, want de zomers ziin kort en de winters lang); van de razende sneeuw storm. de blizzard, die het land he vig kan teisteren; van het aanvan kelijk moeilijke bestaan zelf brood bakken op een kitchenstove. een heel grote kachel; van de zelf gebouwde boerderij, waarbij een handige buurman hielp; van de post-ambtena:ar, die 's winters ook al per kachel-slee komt: van de overwinning op alle moeilijkheden; van de twee boeken, die zij over haar avonturen schreef; De „Raod vaan Ellef" van de Maastrichtse carnavalsvierders heeft „Ziene Hoegloestigheit Leo- nardus Klebeskianus" als prins Carnaval voor 1948 uitgeroepen. De tollen aan de straatweg Bode gravenGouda zijn opgeheven. Voor het eerst sedert het bestaan van de gemeente Baarle-Nassau (de Belgische enclave bij Gilze- Rijen) wordt daar vermakelijk heidsbelasting geheven. Dr. G. W. M. Huysmans, oud-minister van Economische Zaken is benoerhd tot ridder in de orde van de Neder landse Lcetnv. Gejus van der Meulen, oud-doelverdediger van 't Nederlandse voetbalelftal, komt 14 Februari voor de Raad van Cassatie. Dr. A. Treep. thesau rier-generaal van het ministerie van financiën, voert financiële be sprekingen in de Verenigde Staten. In Eire is de textiel-distributie opgeheven. De laatste Berlijnse mode brengt een herencostuum dat uit 95 aan elkaar genaaide lapjes bestaat. Men kan keuze maken uit achttien modellen. De hertog van Edinburgh, de echtgenoot van prinses Elizabeth van Engeland, zal deze week zijn plaats in het Hogerhuis innemen, die hem krachtens zijn nieuwe titels toe komt. Drie Engelse geleerden gaan met een onderzeeër de bo dem van het Kanaal onderzoeken voor een mogelijke tunnel tussen Engeland en Frankrijk. Extra Jaarbeurstreinen Voor de 50ste Jaarbeurs (van 6 tot en met 15 April) zullen dooi de Spoorwegen 5 extra treinen wor den ingelegd. Deze treinen zullen uitgaan van resp. Groningen. Zee land via West-Brabant. Twente, Limburg via Oost-Brabant en Friesland. De bovenstaande treinen zullen achtereenvolgens rijden op Donderdag 8, Vrfjdag 9, Maandag 12, Dinsdag 13 en Woensdag 14 April. (Ingezonden mededeling) Zter Oude Gtncver Likeuren Dry Gin een ,knop en vervolgde jahij komt eraan een droef- Weer drukte hij op zijn eerste gesprek. „Bent U daar nog: nog een ogenblik." De advertentiechef kwam binnen, geestig man; „Van» Deinzen, wat betekent die ellendige ad vertentie hier? Wie-is die idioot, die die din gen 'plaatst? Eerst heb ik last gehad met de Inlichtingendienst en nu is Buitenlandse Zaken aan de telefoon. Wat betekent dat?" Van Deinzen was een man. die zeker van zijn zaken moest zijn, want hij bleek niet het minst onder de indruk. „Ziet U, mijnheer." zei hij. „Ik wilde die ad vertentie eerst ook weigeren, maar dr. Munnik. zo heet onze cliënt, zei, dat als ik het niet ver trouwde, ik maar de recherche moest opbellen en vragen naar Spek en Lever." „Wat spek en lever? Wat zijn dat voor grap jes?" „Geen grapjes, mijnheer, maar rechercheurs. Nu, ik kreeg dan Spek aan de telefoon en die zei: „laat doctor Munnik maar gaan. Als hij w&t meer van die Hongdar te weten komt. dan is dat ook onze zaak. Toen heb ik de advertentie maar aangenomen. Het cliché hadden wij toch nog „Ga maar." sprak de directeur met een wan hopig gebaar. „Ga!" En in de telefoon ging hij verder:bent U daar nog?Ja. ik heb het uitgezocht. Wij hebben eerst nog het advies van de politie ingewonnen en daar drong men zelfs min of meer op plaatsing aan Wat zegt U?secretaris van de U.N.O.? Uit Washing ton?.... Genève, is daar ook een U.N.O.?en is die Kubelin dat.... alle jongens, dat is niet zo best.... wacht U even?.... Wat nou weer?" Deze snauw gold het secretaresje. dat ge bloemd en vrolijk kwam binnentrippelen. „Daar is een heer voor U. Dringende zaak." „Geen tijd, volgende week. Weg ermee. Hoe heet hij?" „Kubelin." zegt hij. „Alle duivels. Laat wachten. Dadelijk bin nenkomen." En in de telefoon: nu zijn de poppen aan het dansen: hij is er zelf.... ja. Ku belin.... ik bel U, als hij weg is vriendelijk doen, ja zeker, ik zal hem niet in onze loodpot stoppen. Beloof ik U.Wat zegt U9. ja. ja. ik begrijp het. belangrijk goedenmiddag." En mijnheer Kubelin kwam binnen. De direc teur liep om zijn bureau heen, de bezoeker te gemoet. Toen ging de telefoon weer. Een vluch tige handdruk, en „gaat U zitten, ik ben direct tot Uw beschikking" en in de telefoon* „....wie zegt Umijnheer Cressiks. ook Uzegt U het maaro, ja. Datik kan er werke lijk niets aan doen neen. ik kan U op het ogenblik niets vertellenneen. ik kèn het niet doen. ik bel U strak* terug zegt U even Uw telefoonnummer., ik schrijf het op., ja. dank U. tot straks." En met een vermoeid gebaar legde hij de hoorn op de haak. „Daar ben ik dan." sprak hij tot ziin bezoe ker. „Mijnheer Kubelin. was het niet?" „Zeker." sprak de ander ..Ik ben. Kubelin. Doctor Joseph Andréas Kubelin." En hij zette in korte, afgemeten bewoordingen de reden van ziin komst uiteen. Hij wilde weten, wie de steller van de advertentie was. De directeur zag zijn gast onderzoekend aan. De man sprak een grammaticaal correct Neder lands. maar het was geen Nederlands van vlees en bloed Bovendien rook de man naar een dure kapperswinkel en de courantenman die van de lucht van drukinkt en papier hield, had daar door een instinctieve afkeer van de ander, die uit Genève kwam en bij de U.N.O. een hoge post bekleedde, aldus had de referendaris van Buitenlandse Zaken hem per telefoon uit Den Haag verzekerd. Hij vertelde nu aan de heer Kubelin, dat na men van adverteerders alleen op last van de justitie bekend worden gemaakt, maar dat hij in dit bijzondere geval wilde proberen de stel ler van de bewuste advertentie te bewegen zijn identiteit vrij te geven. Hij £ing naar zijn bureau en zocht in het telefoonboek naar Mun- jiik. Hij vond de naam cn draaide het nummer, doch vermeed opzettelijk in het gezelschap' van Kubelin de naam van Munnik uit te spreken. Hij was een verstandig man en wilde zijn vin gers aan geen enkel vuur branden. Hij zei, wie hij was en vroeg toen: „Is mijnheer thuisja. het is belangrijk toe nu. juffrouw, haalt U hem evenneen, maakt U mij niet wanhopig. ik moet hem sprekenja. dank U. ik wachtO. bent U daar. gelukkig't Gaat over die advertentie.. juist De juffrouw begreep het blijkbaar niet, ik ben de directeur en bii mij zit de heer Ku belin. die weten wil. wie U bent.. precies ik heb Uw naam nog niet genoemd goed. heel vfiendelijk van U.wij zullen wachten" En tot de ogenschijnlijk ongeïnteresseerde rondkijkende Kubelin: „Hil komt zelf hier. zal er in drie minuten zijn En omdat het een zaak is. die mij niet aan gaat. zou ik mij willen verontschuldigen. Ik ga door met mijn werk en blijft U even rustig wachten." (Wordt vervolgd) De heer A. Bakelaar met zijn twee assistenten, poserend bij dc Oud Amsterdamse klok, die bedrieglijk „echt" schijnt, doch geheel uit Duitsch oorlogstuig gemaakt werd. Scheepstijdingen AALSDIJK, 18 Jan. van Antwer pen te R'dam; ABBEDIJK, 18 Jan. van Antwerpen te R'dam; ALDE- RAMIN, R'dam—Perz. Golf, 18 Jon. te Londen; ALGORAB, R'dam—Bai- res, pass. 17 Jan. Fernando Noron- ha; AMSTELDIJK, A'dam—Duala, pass. 18 Jan. Vlissingen (uitgaand); ARKELDIJK, 18 Jan. van Philadel phia te New York; BALI, A'dam Java, pass. 18 Jan. Gibraltar; BOIS- SEVAIN, 17 Jan. van Kaapstad te Montevideo; BREDA, 17 Jan. van Curasao naar Barranquilla* CELE BES, 17 Jan. van Port Necnes naar Panama; CONGOSTROOM. 17 Jan. van Loanda naar Lobito; HELICON, New-York—Curacao, pass. 18 Jan. Kaap Hatteras; KEDOE, JavaRot terdam, pass. 17 Jan. Gibraltar; KO- TA AGOENG, 17 Jan. nog te Plad- joe; KOTA GEDE, 17 Jan. van Se- marang naar Soerabaja; LIEVE VROUWEKERK. 17 Jan. nog te Ku weit; LOENERKERK. R'dam—Cal cutta. 17 Jan. van Antwerpen naar Marseille; STAD HAARLEM, Rot terdam—Savona, pass. 17 Jan. Óues- sant; STAD MAASTRICHT. 19 Jon. van R'dam te Savona verw.. TJI- SADENE. 13 Jan. van Manilla te Hongkong: TJ1TJALENGKA, 17 Jan. van Semarang naar Makassar; VAN OSTADE. A'flam—Curacao, pass. 17 Jan. Ouessant; WESTER- DAM, 19 Jan van New York te R'dam: ANNENKERK. R'dam—Ka rachi, 19 Jan. van Suez; LEERDAM, 17 Jan. van Philadelphia tc Balti more; SLOTERDIJK, Java-R'dam, 19 Jan. te Suez vcrw.; VOLENDAM, Java—R'dam. pass. 19 Jan. Gibral tar; LINDEKERK, 17 Jan. van Dji bouti naar Port Soedan; LUTTER- KERK, 17 Jan. van Khorramshar »e Bahrein; INDRAPOERA. 17 Jan. v. R'dam te Batavia; MAETSUYKER, A'damBatavia, 18 Jan. te Antwer pen; MODJOKERTO, pass. 17 Jan. 16.30 Vlissingen, 19 Jan. 5 uur van R'dam te Antwerpen; SIBAJAK, KaapstadR'dam, 17 Jan. 8 uur Kaap Verde gepass.; VOI.ENDAM, Java R'dam. 17 Jan. 21 uur van Algiers; WILLEM RUYS, JavaR'dam, pass. 18 Jan. 2 uur Kaap Bon. Hedenavond HILVERSUM I: 19 Nieuws; 19.15 Orgelmuziek; 19.30 Radiogenes; 19.45 Gr. muziek; 19.50 Reg. uitzending; 20.— Nieuws; 20.12 Het Radio Philh. orkest; 21.50 Charles Panzera zingt; 22 07 Actualiteiten; 22.30 Nieuws; 22 50 Pianoconcerten van Mozart; 23.25—24.— Hongaars strijkkwartet. HILVERSUM II: 19.Klokje van zeven uur 19.05 Tom Poes; 19.15 Kamermuziek; 19.45 Radiokrant voor de werkende vrouw; 20.Nieuws; 20.05 Echo van de dag; 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein; 21 20 Contact; 22.15 Buitenl. weekoverzicht; 22.30 Beroemde llederenrceksen; 23.— Nieuws; 23.1524.Philh. orkest vap Berlijn. Morgen HILVERSUM I: 7.- Nieuws; 7.15 Ochtendgymn.; 8.Nieuws; 8.15 Orgelspel: 8.30 Opgewekte morgen - klanken; 9.Ochtendbezoek: 9.30 Bachconcert; 10.30 Morgendienst; 11.Kolisch-kwartet; 12.Orgel spel; 12.30 Weeroverzicht; 12.33 An- cora-Trio; 13.Nieuws; 13.15 Piano muziek; 13.45 Radio Cembalo Gezel schap; 14.15 Marsen; 14.30 Continen tal Quintet: 15.Werken van Ga briel Fauré; 15.15 Kamermuziek; 15.45 Kleuteruitzending; 16.— Post zegelverzamelaars; 16.15 Meisjes koor; 16.45 Voor onze jongens en meisjes; 17.30 Maatschappelijk werk; 17.35 Metropole-orkest; 18. Dameskoor; 13,30 Rog. uitzending. HILVERSUM II: 7.— Nieuws: 7.15 Muziek bij het ontbijt; 8.— Nieuws; 8.18 Gevarieerd ochtendprogramma; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.Gr. muziek; 9.35 Piano en orkest: 9.30 Waterstanden; 10.Morgenwijding; 10.20 Onze keuken; 10.35 Gr. muz.; 10 45 Voordracht: 12 Vincentino; 12.30 Weerpraatje- 12.33 Voor het platteland: 12.38 Hawaiian-muziek; 13— Nieuws; 13.20 Malando; 13.50 Zang met orkest; 14.Gesproken portretten; 14 1? Jeugdconcert; 15.— Hoorspel voor de jeugd; 15.30 De Roodborstjes; 15 45 De Regenboog; 16.13 Vragen staat vrij: 16,45 Het stond in de krant; 17.15 Musette- klanken; 17.45 Reg. uitzending; 18. Nieuws; 18.20 The Ramblers; 18.45 Dc P. v. d. A. TUINKALENDER 21 JANUARI. Dc Els is het haan- tje-dc-uoorste onder de vroeg bloeien de bomen. Hier en daar prijkt hij reeds met zijn prachtige gele katjes. Men kan ook eerder bloeiende elzentakken verkrijgen. Snijd dan wat takken, waaraan zich bloemknoppen bevinden en schik die in een vaas met water in dc 'kamer. Dan komen de knoppen wel verder tot ontwikkeling. Evenzo kan men ook de takken van de katjcswilg in een vaas tot bloei krijgen.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3