HVC krijgt het moeilijk voor hun Middenstanders uitten ontevredenheid Programma biljartcompetitie 2 Weer opleiding S.M.A. te Amersfoort Interessante strijd aan Leusderweg LAATSTE BERICHTEN Zeeprantsoen wordt niet verdubbeld Beurs van New York INTEKENBILJET Vrijdag 23 Januari 1948/ STADSNIEUWS Stemmen over de vrije eiermarkt en de restauraties De Middenstandsvereniging Handel en Nijverheid belegde Donderdag avond een ledenvergadering in „De Wapenroem". De voorzitter, de heer Wijk, opende en zeide dat de belangstelling voor de middenstand niet groot is. Een jaar lang heeft de vereniging niet vergaderd, mede door de weinige animo van de leden. Op deze manier komen de belangen van de middenstand in gedrang. Het bestuur zag zijn taak gaarne door jongeren overgenomen. De leden moeten worden opgewekt tot meer aetiviteit. Noch een vakvereniging, noch een bedrijfsorganisatie kunnen omdat zü niet op plaatselijk terrein liggen in onze behoefte voorzien. Daar om is een plaatselijke afdeling harde noodzaak. Er wordt over ons, maar zonder ons beslist in belangen die ons ra ken. Wij wensen nu dat de jonge ren ons de .juiste weg aangeven. Spr. was dankbaar voor de opkomst en hoopte dat het nieuwe bestuur, aangevuld met enkele herkiesbare oudere leden als steun, de leden kan en wil aansporen tot meer activi teit. De heer Wensink, aftredend se cretaris, las de notulen. Het jaar verslag werd de leden reeds toege zonden. Beide werden goedgekeurd. De heer Kroes, aftredend penning meester, las hierop znn jaarverslag. Door de geringe activiteit werden Êeen grote kosten gemaakt. Het atig saldo bedroeg 1.481,65. Spr. stelde voor over 1947* geen contri butie meer te heffen en bracht dank aan de leden voor de prettige samenwerking. De heer Achterbergh stelde een vraag aangaande het aandeel, dat de vereniging had in de vroegere stadsbusdienst. De voorzitter deelde mede, dat dit aandeel niet was ge waardeerd. De overige gelden, die de vereniging nog had, werden door een overheidsbesluit geblokkeerd en de kas is nog in stand. Wanneer dit geld wordt vrijgegeven, bezit de vereniging 1242,57 meer. Tot le den van de kaspommissie werden de heren De Feber en Friedrichs benoemd De financiële administra tie werd goedbevonden, waarvoor de voorzitter dank bracht. Na toelichting en breedvoerige discussie werden de volgende be stuursleden gekozen, t.w. de heren Jac. Kroes, H. E. Wensink, A. Friedrichs, F. de Feber, D Stol en W. P. de Jager. De functie-verde ling geschiedt in het bestuur. Nadat de heer C. D. v. d. Biezen- bos had aangedrongen alsnog con tributie over 1917 te heffen, besloot de vergadering in deze geest. Voor de rondvraag was veel be langstelling. De heer Meeuwissen roept de bemiddeling in van het bestuur voor een adres aan het gemeente bestuur, tot heropening van de vrije eiermarkt in Amersfoort. Dit is niet alleen .in het belang van de eierhandelaren, doch het zal de ge hele middenstand ten goede komen. Amersfoort heeft deze markt altijd bezeten en mag deze niet langer missen. De verhandeling van de eieren is bovendien een attractie voor het vreemdelingenverkeer. In dertijd had de heer Meeuwissen een verzoek aan het F.A M.-bestuur ge richt, doch dit is blijkbaar niet in behandeling gekomen. Spr. achtte het van het grootste belang, dat het ge meentebestuur weet. welke plaats de vrije eiermarkt in het middenstandsleven inneemt. Hij dringt er op aan spoed achter deze kwestie te zetten, zodat er voor Pasen weer eiermarkt in Amersfoort is. De heer v. d. Eist meent te weten, dat het gemeentebestuur de Markthal wil verbouwen, waarvoor reeds een post van 7000.is uit getrokken. Naar alle waarschijn lijkheid zal dit gebouw dus niet meer dienst kunnen doen als eier- hal. Maar er moet een plaats ko men. waar doet er niet toe. Men besluit een verzoek te richten aan B. en W. De heer De Bruin zou graag bij de raadszittingen meer stemmen uit de middenstand op zien gaan. Het gemeentebestuur neemt dik wijls besluiten, waar wij niets van af weten of die ons te laat ter ore komen, zodat stemming of discus sie over een te nemen besluit niet meer mogelijk is. Volgens de heer De Bruin is het gemeentebestuur te dictatoriaal. Oude winkelpanden worden opge kalefaterd terwijl wij middenstan ders vóóruit willen en gn&g mo derne winkels zouden zien. Ook voor het stadsbeeld lijkt dit spr. beter. De voorzitter dringt er bij de le den op aan. zelf aan de weg te tim meren. Wij moeten zorgen, dat de middenstand zo'n belangrijke groep is, dat er voldoende rekening mee wordt gehouden. De heer H a n k a r t wekt de le den op te komen tot een krachtige groep, die in staat is do belangen van de middenstand te behartigen. De heer Achterbergh wenste ook meer de stem van de midden stand in de raad te horen en wenst, dat de leden in genomen besluiten gekend worden. De heer Hanhart vindt het tvpisch dat allerlei voor stellen in de raad e.d. alleen de middenstand treffen. De heer Vierdag stelde voor, een artikel over de middenstand in de Bcjiaard te plaatsen, opdat de ge meente kennis neemt van wat er bij deze groep leeft. De voorzitter wijst er echter op. dat bedoeld blad een uitgave is van de Amersfoortse Ge meenschap en zich meer beweegt op cultureel gebied. De vereniging zou graag een eigen blad hebben, doch de moeilijkheden zijn groot. Er is contact tussen bestuur en le den nodig. De voorzitter geeft het nieuwe bestuur in overweging over deze dringende kwestie te beraad slagen. De heer Meeuwissen gaf uiting aan zijn ongenoegen ten opzichte van de commissie Woltersom en keerde zich tegen de geleide eco nomie. De heer Catoen zou graag een wijziging in de statuten zien, opdat het niet weer voorkomt, dat een bestuur bijna in zijn geheel af treedt. Na enige besprekingen wordt aan het einde der bijeen komst de heer Friedrichs tot voorzitter gekozen. Deze zeide zijn best te zullen doen Handel en Nij verheid groot te maken. Door de hand aan de ploeg te slaan zullen wij zeker ons doel bereiken. Het bestuur trad direct in wer king. doch zal eerst in de volgende vergadering worden geïnstalleerd, waarin dan ook officieel afscheid wordt genomen van de heer Wijk. De heer v. d. Biezenbos dringt nogmaals op een spoedige volgende vergadering aan, wat de heer Friedrichs beaamt. Enkele aanwezigbn sloten zich bij de vereniging aan. De heer Wijk sloot de vergade ring en bracht dank voor het in hem gestelde vertrouwen. De merk bare vooruitgang is, aldus spr., niet alleen uit nood geboren, maar ook, omdat onze ogen open zijn gegaan voor onze belangen. „Oranje" turners hebben grootse plannen Een talrijk publiek vulde gister avond „Amicitfa", ter gelegenheid van de ouderavond der Chr. Gym nastiekvereniging „Oranje". In ziin openingswoord gewaagde de heer A. Verduin, de ere voorzitter, van een bloeierfd verenigingsleven. On danks moeilijkheden in betrekking tot de uniform-kleding, die sommi ge jongelui verhinderen lid te wor den. telt „Oranje" momenteel onge veer 400 leden. Een prachtig aan tal. vooral als men bedenkt, dat ook deze vereniging tijdens de be zetting liever verkoos op te houden, dan opgenomen te worden in de ,,cultuur"-kamer. „Oranje" is thans weer aangesloten bij het K.V.G.V. en bezorgt onze stad op 2e Pink sterdag een evenement in de turn wereldeen gewestelijke uitvoering op het terrein aan de Rubensstraat. Hieraan zal worden deelgenomen door de provincies Noord- en Zuid- Holland en Utrecht. Tevoren wordt nog gehouden de grote jubileum-uitvoering op 4 en 5 Maart. Na het openingswoord werd met de afwerking van het programma begonnen. Ditmaal niet in de eer ste plaats gymnastiek, doch een tweetal schetsjes, benevens een ko misch nummer „Jan Brug en Klaas Rek gaan naar de uitvoering", waarin een aantal eenvoudige oefe ningen door alle leeftijdsgroepen werd gedemonstreerd. Tevens bood dit nummer gele genheid kennis te maken met de nieuwe uniformen, die, geheel wit, een keurig effect maken. Bij monde van de heer Troost werd de directeur, de heer v. d. Linde, ip de bloemetjes gezet. Omstreeks 15 Maart zal te Amers foort wederom een opleiding van sergeant-majoor opperwachtmees ter) administrateur worden inge steld. Het aantal deelnemers is be paald op 48. Nog eenmaal komt „De Witte Non" Willem Goossens en zijn Volks toneel zullen op Zaterdag 31 Jan. a.s. in „Amicitia" te Amersfoort aanvang 8 uur onherroepelijk voor de laatste maal in dit seizoen op treden met het successtuk „De Witte Non" in zes bedrijven naar het ge lijknamige filmwerk. Reeds meer dan 900 vertoningen werden van dit toneelspel gegeven en deze maal komt Willem Gpossens met een zeer sterke bezetting naar voren en prachtige montering van geheel eigen décors. Behalve Willem Goossens zullen optreden: Cilly Bach, Caroline v. Dommelen, Mija Horna, Louis Vervoorn, Frans Koks- hoorn, Henk Dillewaard, Theo van Vliet en vele anderen. Het programma voor de biljart competitie van het district Eem- land voor de volgende week ziet er als volgt uit: Cadreklasse: 26 Jan. Tolsteeg I 29 Jan. Vergulde Wagen I 30 Jan. Gouden Ploeg I Derde klasse libre: 27 Jan. Gouden Ploeg III 27 Jan. Oosterpark I 30 Jan. Oosterpark I 30 Jan. Vergulde Wagen T Vierde klasse libre: 27 Jan. Ons Genoegen III 27 Jan. Tavenu II Centraal I Tolsteeg II Noord Brabant III Leusderkwartier III De Pauw I Tavenu I ODL I 27 Jan. Metropole III 28 Jan. Eemlust I Vijfde klasse libre: 27 Jan. DOS II 28 Jan. Leusderk^Vartier 28 Jan. Metropole IV 30 Jan. Zonneheuvel II Zesde klasse libre: 26 Jan. Zonneheuvel III 28 Jan. Ons Genoegen IV 30 Jan. Vergulde Wagen VI Tavenu III KOT II Centraal III Soestdijk II Pauw II ODL II Soestdijk III Middelwijk II Tavenu IV Centraal IV Animo III AP WC kan zijn positie verbeteren, Boys moet winnen om bij te blijven Het voetbalprogramma voor Zondag biedt vele interessante wedstrijden die echter, wan neer de uitslagen volgens de verwachtingen zullen uitval len, de standen op de ranglijs ten niet al te veel zullen beïn vloeden. In de tweede klasse B. gaan de leidende Spartanen in Utrecht tegen Velox de strijd aanbinden. De Utrechters zijn niet te onder schatten tegenstanders en zij zou den hun stadgenoot, UVV, een dienst bewijzen door te winnen. Wij geloven echter wel dat de pun ten mee naar Amsterdam zullen gaan. UW zal het op eigen terrein tegen TOG ook wel tot een over winning brengen. HVC krijgt de moeilijke uitwedstrijd naar West Frisia. De Enkhuizers spelen geen grote rol' in de competitie, doch zij zorgen dikwijls genoeg voor ver rassingen om deze wedstrijd als een der zwaarste voor de rood-wit- ten te moeten beschouwen. Toch achten wij onze stadgenoten in staat een goed resultaat te behalen. De strijd tussen ZW en Alcmaria Victrix is voor de onderste plaats van belang. Beide clubs zullen zich veiliger willen stellen, zodat het er zal spannen. Mogelijk brengt het terreinvoordeel ZW de overwin ning. AFC ontvangt WFC. De Am sterdammers zullen hun beste beentje moeten voorzetten want hun positie is' allesbehalve benij denswaardig. Op papier gezien moet WFC winnen. Nog niet beslist De strijd in de derde klasse F is ook nog lang niet beslist. CDN dat naar HMS moet kan winnen. Zeist zal het in Culemborg tegen Forti- tudo moeilijker krijgen, doch ook hier heeft de bezoekende club de meeste kans. Holland, de derde ge gadigde voor de bovenste plaats moet naar Patria. De Zeisters doen het de laatste tijd niet slecht en zij zullen zich hevig weren. Toch houden wij het op Holland. AP WC krijgt een mooie kans zijn positie te verbeteren. Verwacht mag wor den dat de paarsgelen het Utrecht se RUC met een nederlaag naar huis sturen. De strijd tussen DWSV en BVC kon wel eens onbeslist eindigen. Wanneer de Zebra's de uitwed strijd tegen Victoria winnen wordt hun positie bovenaan de ranglijst in de vierde klasse J werkelijk be nijdenswaardig. Wij geloven echter niet dat zij verder op Amersfoort se Boys zullen uitlopen want onze stadgenoten zullen de ontmoeting tegen 's-Graveland aan de Rubens straat wel tot winst brengen. Stichtse Boys zal in de uitwed strijd tegen RKBW niet veel kans krijgen zijn moeilijke positie on deraan de ranglijst te verbeteren. Het terreinvoordeel kon Saestum Het leek een manneke, die ge woon is achter een fruitkar te lo pen. Toch had hij een auto. al was het er een, die op het kritieke mo ment juist rriet pech heeft te kam pen. Het vehikel gaf ook de geest, toen zijn eigenaar op weg was naar het Amersfoorts kantongerecht om daar als getuige op te treden. Alle pogingen het ding weer op gang te krijgen liepen op niets uit. En zo kon het gebeuren, dat de kantonrechter tevergeefs op de getuige wachtte. Donderdag stond hij voor dit „delict", terecht. ,,U had de ambtenaar direct moe ten berichten dat U niet kon ko men", zei de rechter hard ,.U bent nu eenmaal verplicht om te komen en kan dat om een of andere reden niet, telefoneer dan even". De nalatige getuige was ietwat onthutst toen hij de eis acht gul den of vier dagen hoorde. „Veel te veel" vond hij. „Een kleine on beleefdheid van meneer", verzacht te de kantonrechter zijn standpunt en vonniste: zes gulden of twee dagen. Een andere getuige R. uit Amersfoort was „helemaal ver getenom te komen. Pas 's avonds had hij er weer aan gedacht Mijn heer de rechter vond het niet vleiend zo te worden vergeten en beboette zijn cliënt met 15.of 5 dagen. „U negeert de burgemeester", vermaande de kantonrechter de vis handelaar W. uit Amersfoort, die zonder daartoe vergunning te heb ben van B. en W., zijn winkel 's Zondags voor het publiek had ge opend. „Laten wij ook tegenover de burgemeester beleefd zijn", voegde hij er aan toe. Verdachte zei, dat hij vroeger in zijn winkel aan de Leusderweg wel vergunning had gehad. Het was Van een ouwe kwestie, een dorpszonde en een eerlijke vishandelaar hem totaal onbekend dat hij vier jaar geleden, toen hij zijn intrek nam in een andere winkel, een nieuwe vergunning had moeten aan vragen. „Ik ben al vier jaar lang 's Zon dags open in deze zaak" zei hij openhartig. Vertederd door deze eerlijke, ronde woorden maakte de rechter het niet al te bont Met achterlating van slechts vier gul dentjes kon de man naar zijn vis- domein terugkeren. Geen der geregelde kantonge recht-bezoekers zou zich lekker voelen als er op elke zitting niet zo'n knoeier-met-minerale-olie voor het hekje verscheen. Dit maal was het bakker P. H. uit Veenendaal. Volgens verdachte was het een on gelukje. Voor de smering van een of ander apparaat gebruikte hij mi nerale olie en nu kon het wel zijn, dat daarvan wat aan de broodbus sen was gekomen. „Fris, fris", griezelde de rechter. „Misschien komt er ook wel eens smeer van Uw bakkerswagen aan de-broden die cr in liggen. Taartjes worden er van gebakken Bo vendien is het niet waar wat U be weert, want aan de controleur ver telde U, dat U per abuis de brood bussen met minerale olie had in gesmeerd". „De ouwe kwestie weer", zuchtte de ambtenaar die 75.of 10 da gen eiste. „Wat je noemt een be legde boterham", uitte de kanton rechter zijn misnoegen nog eens. „Vijftig gulden of tien dagen". De moeder van Rikkert de Jong uit Spakenburg kwam met de dorpszonde, zoals de rechter het be liefde uit te drukken. Rik had vele dagen achtereen de school niet aan de binnenkant gezien. De breedgeschouderde moeder meende dat Rikkie, die nog wel gee« veertien is maar er toch zeven klassen heeft op zitten, wel thuis mocht blijven, al had meester haar reeds anders verteld. Daarover wil de ze eerst toch wel eens uitslui- sel hebben", 't Schijnt een hele pro fessor te zijn. Ja, dat zijn van die wonderkinderen, die toch nog naar school moeten", onderwees de rech ter. „Op 't ogenblik zijn de geleer den in Spakenburg het er over eens dat Rikkert nog naar school moet. Gaat U eens praten met de inspec teur, die woont hier in Amersfoort. Gaat U daar Uw licht maar eens opsteken". De moeder beloofde dat haar man er wel eens heen zou gaan, wat de rechter de vraag ont lokte of die soms meer haar op z'n tanden heeft. Rikkerts vacantie kostte de ouders toch nog vijftien gulden of drie dagen. In zekere Decembernacht stond op de donkere Leusderweg een een zame fiets in een rijwielrek. Maar geen dief liet zich zien. Tenslotte het was al één uur zag een naar onraad speurende politic-agent het rijwiel staan. De eigenaresse kwam het zaakje even haarfijn uitleggen. Om zeven uur waren zij en haar man met de kinderen thuis gekomen. Plotseling grote consternatie, daar bij een der spruiten een bloedneus werd ge- constaterd. Aller aandacht con centreerde zich op de neus, de fiets werd fluks in het rek geworpen en vergeten. Drie gulden of een dag. eiste de ambtenaar „Een rijks daalder", zei de rechter. „Vijftig cent voor de bloedneus". tegen Olympia wel eens de punten bezorgen. LW krijgt het in eigen „home" moeilijk tegen ADE, want de Weespers zullen hun minieme kans niet verloren willen laten gaan. Vierde klasse J De meest interessante ontmoe ting in de vierde klasse K wordt aan de Leusderweg gespeeld. Voor waarts, dat als goede derde naar Amsvorde komt zal moeten bewij zen of het inderdaad een belang rijke rol in de competitie gaat spe len. Lukt het Amsvorde de opmars van Voorwaarts te stuiten dan wordt de positie van onze stadge noten belangrijk beter. Vast staat echter dat dc Leusderwegbewoners hard voor een zege zullen moeten werken. Het leidende SEC krijgt En Avant op bezoek. Het wordt de wedstrijd van de bovenste tegen de onderste op de ranglijst, hetgeen dus zeggen wil dat de Soesters hun tegenstander geenszins mogen on derschatten want zij zullen zich tot het uiterste verdedigen. WOG zal het uit tegen Actif lang niet ge makkelijk krijgen. Toch geven wij de Harderwijkers een goede kans, dat zij de punten binnen halen. Nog moeilijker krijgt Barneveld het dat naar Nijenrodes moet. Wij geloven niet dat de Barnevelders winst zullen behalen. Zwaluwen Vooruit en Woudenberg zouden dc punten wel eens kunnen delen. Hoe zal de EAPSV zich weren? De wedstrijd voor het districts kampioenschap West tussen de po- litie-elftallen Amersfoort en Vel- zen, die al enige malen is uitge steld en waarnaar met spanning wordt uitgezien, zal Zaterdagmid dag a.s. om 14 uur op Birkhoven gespeeld worden. Wordt deze wedstrijd door de E.A.P.S.V. gewonnen, dan kan zij meedoen in de wedstrijden voor het landskampioenschap. We verwachten eén ten top ge voerde spanning en Birkhoven en ce politiemannen die onder trai ning staan van de heer Brits Sr., zullen op een zware strijd voorbe reid moeten zijn. De opstelling van het elftal luidt: Mikkers, doel; Rolvink, Groenevelt, achter; Poort Jr., Fon- kert, Ruitenbeek, midden; De Groot, Iking, De Zeeuw, De Man, Martens, voor. Reserves: Van Bek- kum, Oosterhof, Breijer en Vos. Lawntennisverenigingen gaan propageren Zoals wel bekend is mag de pro paganda en de rechtspraak in de Kon. Ned. Lawntennisbond zich te genwoordig in een grote belangstel ling verheugen, waartoe onder meer districtscommissies in het leven zijn geroepen. Ook in het district Utrecht bestaat een dergelijke com missie, waarin voor de kring Amersfoort de heer F. Batenburg zitting heeft. Deze commissie zal wat de propaganda betreft speciaal haar aandacht wijden aan Amers foort en omgeving. Daartoe wordt vermoedelnk in de tweede helft van Maart a.s. in Amersfoort een grote propaeanda-avond georganiseerd, waaraan de heer C. Vreedenburgh, hoofdrédacteur van Lawntennis, zijn medewerking zal verlenen, ter wijl ook de heer A. C. van Swol in principe zijn medewerking voor deze avond toezegde. Rondom het biljart De uitslagen van de Donderdag avond voor de competitie van het district Eemland gespeelde biljart wedstrijden zijn als volgt: Vierde Klasse Libre. Ons Genoe gen IIITavenu II 44. Vijfde Klasse Libre: O.D.L. II— D.O.S. II 8—0. Soestdijk III—Leus derkwartier V 80. Zesde klasse libre: Vergulde Wa gen VIOosterpark II 62. Gevonden voorwerpen Paar blauwe handschoenen: ge kleurde sjaal; paar wjtte wanten: zakmesje; jonge bouvier; portemon- naie, bruine portemonnaie (inh. klein geld); wanten en handschoe nen; combinatietang; hond zwart dek tdobberman) ;lichtbruin dames portemonnaie (inh. klein geld); bril in etui; etui inh. vulpen en potlood: keeS (licht bruin langharig) isleütel; blauwe dames portemonnaie inh. enig geld en gecomb. tabakskaart; bankbiljet; briefjes staatsloterij; mapje inh. portemonnaie kam enz. t.n. R. Wuninga, Barneveld; groene geblokte das. PASSAGIERSLIJST Bij onze administratie ligt de passagierslijst van het m.s. Johan van Oldenbarnevelt, dat vermoede lijk 15 Februari a.s. te Amsterdam aankomt, ter inzage. Bazar „Rivierenwijk" geopend In het Patronaatsgebouw aan de Paulus Borstraat heeft de ontspan ningsvereniging „De Rivierenwijk" haar bazar die ten bate van het fonds Speeltuinwerk van 22 tot en met 24 Januari gehouden wordt, geopend. Het bovenzaaltje van het Patro naatsgebouw was in een ware speelgelegenheid omgetoverd toen de leden met hun kinderen, die zich reeds lang voor het openings uur voor de deur hadden verdron gen, werden binnengelaten. Langs de wanden zijn diverse tentjes op gesteld, waar een ieder zich wer kelijk prettig kan amuseren. De belangstelling voor ae schiettent was direct al groot. En velen toon den zich goede schutters. Ook het postkantoor, waar men bouwsteentjes kan kopen, mocht zich. in een grote toeloop verheu gen. Voor de prijswinnaars zijn er vele mooie prijzen, die door win keliers zijn geschonken. Een woord van lof komt het be stuur en de heer Koog je toe die er in geslaagd zijn met eigen mate riaal een zo aardige bazar te orga niseren. Ambtenaar sliep niet Een 38-jarige juffrouw die ei genhandig veranderingen op haar distributiestamkaart heeft aange bracht kreeg een bekeuring. Auto reed nog, maar--- De paling wordt misschien wel duurder, want een Spakenburger die met zijn auto paling vervoerde kreeg een bekeuring omdat de stuurinrichting niet in orde was en zijn handrem in 't geheel niet werkte. Wasgoed vatte vlam In een woning aan de Pauw straat ontstond een klein binnen- biandje. De brandweer die spoedig ter plaatse was kon de brand, die ontstaan was doordat wasgoed te dicht bij de kachel stond, met een emmer water blussen. Een onder- pantalon en enige sokken gingen verloren. Lijst der kleine zonden Enige automobilisten verleenden aan het verkeer van rechts geen voorrang. Zij zullen een schrifte lijke waarschuwing ontvangen van de K.N.A.C. Uit een woning in de Eem- straat werd een herenrijwiel ge stolen. Een slagersjongen vond het rijwielpad op de B.W.-Laan over bodig en fietste op de rijweg. Burgerlijke stand Geboren: Rutgera Christine, d.v. M. W F. Schregardus en C. A. H. Kotting. Ondertrouwd: J. Genevasen en C. de Groot; G. Spee en G. Jorritsma; H. Waterkoort en C. Jansen; T. Brons en J. C. C. Rebel; J. H. W. Jansen en G. D. Vriesema; E. But- selaar en T. van der Veen; A. Ver- sluijd en B. C. Lagerwij. Gehuwd: J. C Rovers en L. Schwerzel; C. W. Melis en T. van Kouswijk. Overleden: Hendrik Drijfhout, 61 j. echtg. v. S. Brijer. (Van onze Haagse redacteur) De publicatie van de beschikking van de minister van economische zaken dat een rantsoen toiletzeep wordt bepaald op 180 gram in plaats van 90 gram, heeft bij som migen de verwachting gewekt dat het zeeprantsoen hierdoor verdub beld zou worden. Dat is evenwel onjuist. De beschikking is slechts een formele vastlegging van de reeds geruime tijd bestaande toe stand, waarbij aan zeep ter be schikking wordt gesteld 225 gram huishoudzeep of 180 gram toilet zeep. Er verandert dus niets. Prinses Anna in Zwitserland aangekomen Prinses Anna de Bourbon Parma is heden in Zwitserland aangeko men. Zij zal waarschijnlijk binnen enkele uren de eerste ontmoeting hebben met ex-koning Michaël van Roemenië. Soest Soest heeft sluitende begroting De gemeentebegroting van Soest voor het jaar 1948 sluit met een geraamde bijzondere bijdrage uit het gemeente fonds van 104.000 Er Is voorts reke ning gehouden met de nieuwe rijksre geling. welke voor Soest een financieel voordeel van rond 49.000 betekent Volgens de richtlijnen van dc minister zullen de volgende belastingen moeten worden geheven: 190 opcenten op de grondbelasting gebouwde en 110 op centen voor ongebouwde eigendommen; 150 opcenten personele belasting Over de vraag of ook de straatbelasting met een tarief van 6 voor dc gebouwde eigendommen en 3 voor de onge bouwde eigendommen zal worden op genomen. is nog geen beslissing geno men. De vermakelijkheidsbelasting zal om aan het door de rhinlster verlangde tarief te voldoen, verhoogd moeten worden. Krachtens de nieuwe salarlsregeling zullen de diverse toelagen in de jaar wedden worden geïncorporeerd, terwijl in het algemeen de salarissen iets zul len stijgen, zij het niet in die mate als het college wenselijk had geacht. Voorgesteld wordt de subsidie aan de btjz. bewaarscholen te verhogen tot 10.— per kind en per jaar. onder voorwaarde dat de school door min stens 40 (thans 30) wordt bezocht en bij toelating van leerlingen geen belofte van de ouders wordt gevraagd, dat zij de kinderen later een bepaalde school zullen laten bezoeken. Voor dc Soester Kunstkring ls «en subsidie van 325.— uitgetrokken. Voor het inrichten van dc eigendom- mcnadmlnistratie wordt een extra be drag van 2000 geraamd. Het Soester Natuurbad heeft een na delig saldo van 3300,—. welk bedrag door de gemeente moet worden ver goed. Hoogland Ponny-keuring Zaterdag 24 Januari a s des namid dags te 2 uur. zal de Vereniging van het Ned. Shetland Pony Stamboek op de Stationsweg te Soest nabij het Ko ningin Emmamonument. een keuring houden van pony-hengsten en mer ries, Deze keuring zal worden gehou den ter inschrijving in bedoeld stam boek en tevens mededinging naar be schikbaar gestelde prijzen, w.o. me dailles van het gemeentebestuur van Soest en verschillende particulieren. Feestavond Soester motorclub De motorclub „Soest" organi seert Zaterdagavond a.s. haar jaar lijkse feestavond in de zaal van café Eemland, waarbij de club kampioenen zullen worden gehul digd en een Amsterdams cabaret gezelschap zijn medewerking zal verlenen. ABTB hield jaar vergadering In het verenigingsgebouw „Con cordia" aan de Langenoord hield de afdeling Hoogland van de A.B.T.B. haar Jaarvergadering. De voorzit ter, de heer C. Hilhorst sprak er zijn voldoening over uit, dat de le den in zo groten getale aanwezig waren. Meer dan honderd leden woonden deze vergadering bij. Met bijna algemene stemmen werden de aftredende bestuursle den A. J. Hilhorst, H. Kleinhoven en W. J. v. d. Grooterheen herko zen, W. J. v. d Grooterheen, J. Kok en H. Kleinhoven werden gekozen tot leden van de districts-commissie Hoogland van de Stichting voor de Landbouw. Tot leden van de Ad vies-Commissie van de P.B.H. wer den gekozen de heren W. J. v d. Grooterheen en H. Kleinhoven. Candidaat van het Provinciaal Be stuur van de Stichting voor de Landbouw werd de heer C. Hil horst en plaatsvervanger de heer A. Hilhorst uit Soest. De heer J. Kok werd candidaat gesteld voor de Provinciale Akkerbouw com missie. Vervolgens gaf de voorzitter, de heer C. Hilhorst, een uitvoerige uit eenzetting over het houden van kippen en de maatregelen van de distributie van kippenvoer. Hoevelaken J. V. „Moria" hield haar jaarvergadering Donderdagavond hielden de J.V. „Moria" en de K.V.O. „Spreuken 22 6" onder overweldigende be langstelling, de zaal bleek te klein, in het Verenigingsgebouw hun feestelijke jaarvergadering. Ds. J. van Amstel verzocht de aanwezi gen te willen zingen psalm 119 1 en 2, waarna hij als ere-voorzitter der beide verenigingen allen wel kom heette. Dc heer W. Berkhof van de J.V. hield vervolgens een bijbelinleiding handelende over Tim. 22 2528. Door de secrota- ris van de K.V. de heer M. van Deuveren werd het jaarverslag ge lezen. Het ledental bedraagt thans 40 leden. Gelukwensen voor de verenigin gen waren binnengekomen van de Kerkeraad. de meisjesver. „Lvdia", de kleine meisjesver. „Kleine Kracht", de J.V. Renata jte Amers foort. de J.V. te Nijkerk en de J.V. „Boas" te Terschuur. Na de pauze werd door de heer J. G. van Middendorp het jaarver slag van de Jongelingsvereniging gplezen. Gedurende deze avond werden door tal van leden gedichten voor gedragen of bijbelinleidingen ge houden. De heer Hommerson sloot met ge bed. De collecte ten bate van de jongens der J.V. die in Indonesië vertoeven bracht f 45.52 op. 21)1 22/1 91% 91 11 11 y. 11 11 28% 28% i3 y, 13% 171i 18 46 46 152'/, 154 183% 18»% 78% Aten. Baitlm. Lan.Pac. lllin. C. N.Y.Cen r'onns.R. iout.Pac un.Pac. All.Chi Am .Can. 78 Am .Car. 4u A.Smelt. 52% 52 A. T.enl 150% 150 y. Am. Tod 67 66 Anac.L, 33Vi 33% Bethl.S. 32% 33% BoeiingA. 24% 24% Chrysler 59 58 Citv B. 39% 39% Consol. E 22% 22% Douelas 53% 53 Dup N. 176 174 Eastm. K 40% 40% Gen.El. 34% 34% Oen.Mot. 52% 54% 21/1 22/1 (Joodycai 4242% HuOronM 18% 18% 'nt.Harv. 88 87% in. Nickel 27% 27% Jnt.T.enr 13 13% Kern.C. 46^ 45% MontRW. 50% 50% Park. M. 4% 4% Radio C. 8% 8 24% 24% 40 39% 34% 34% 32 31% 16% 16 26% Rep.St. Revn. T .ears R. jiiell Un iöcony Mand Br. 27 M.OilN.J 71 Studeb. 19 lexaj. C. 54^ U. Air cr. 25 -o% Un. Corp. 2% 2% Un. Fniil 52% 51% USRubb 41 41% US Steei 73% 72^ Westingli 27% 27 Woolw. 45^ 45% Omzet 1.110.000 72* Aan de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort, Snouckaertlaan 7, Amersfoort. IK VERZOEK O MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNé OR HET DAGBLAD VOOR AMERSFOORT voor: 31 cent per week 4— per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. WIJ vergissen ons niet gaarne, zou daarom Uw naam en adres in blok- letters willen invullen? Amsterdamse Na de reactie die zich gisteren onder invloed van de berichten uit In donesië op de effecten beurs te Amsterdam vol trok, trad vandaag wel iswaar geen tekenend herstel in maar dc markt was toch veel beter ge disponeerd en terwijl gisteren onder beurstijd de koersen een beneden waartse richting volgden kon thans worden opge merkt, dat de koersricli- ting naar boven was ge richt. Oude en nieuwe Koninklijke werden ta melijk druk verhandeld en daarbij kon geleide lijk aan een verbetering worden waargenomen. De oude aandelen wer den ingezet op 339 en stegen tot 342. terwill de nieuwe aandelen zich be wogen tussen 326 en 330, beide soorten werden bij het slot op vrijwel het hoogste peil van de dag verhandeld. Voorts werd vandaag weer druk za ken gedaan in de Stock- dlvenden Nederlandse Scheepvaart Unie die op 290 gulden geopend, op liepen tot 302. De aan delen Scheepvaart Unie ontwikkelde zich in over eenkomstige zin en avanceerden van 165 tot 170 procent. Voor de an dere scheepvaartpapie ren bestond vrijwel geen belangstelling. Industrie aandelen werden op klei ne schaal verhandeld. 21/1 slik 103 113% 165 Act. aandelen Koloniale Bank N. 1. H.-banx Ned. H. Mij. A.K.U. aand. Berghs Jurg. v. Berkels pat. H5 Calvé Delft Crt 192% Centrale Suiker Fokker Van Gelder 22/1 22/1 Upk aiiK i»oy. 112% 1J3% Ic8% 173% 171% 1/2% 303 3Uo 115 191 11 - 215 175% - 176 160 159% 159% K. Nd H.ovens 177% i 8% Lever Br. 301' 302 303^ Ned. Ford Ned Kabelfabr 305 308 Philips gloeil. .67 367 Wilton Feyen .23% 220% D. Petrol. Mij 313 313% Kon. Petr. Mij. ;42% 340%, 342% A'dam Rubber '62% 166 Bandar Rubber 135% Deli-Bat. R.M Oost Java R.M. Scrbadjadi S.R Hoil. Am. LUn Java-C.-J. Ltin K.N.S.M. Kon. Paketv. Sch Unie Rott. Lloyd St. MU Nederl. H.V.A. Java Cult Mij Ned. lud. S U Ver Vorst C M Dell-Bat. Dell Tabak Senemb. 115 - 89 142 123% 164% 167 168% 232% 236% 238% 114 - 120 60% 61% 61% 159 159 160% 170% 172 175 152 152% 155 luU 98 X 99% 93'j, 99' «»;evc uj„i Ned. 38 (3%) 3 dito "47 (3%) 3 Ned. '37 3 Dollarl '47 3% NWS 2% Sp. eert. 100 2% N.l '37 A 3 Niet-actleve obligaties A'dam 1 '37 3% sHage 1 '37 3% R'dam le en 3e Ing. 1937 Vh Rdam '38 (3%) 3 Utr. pr. '39 2^ Utr. g. IF 37 3% Pandbrieven Amst. Hyp. Arnh H (3%) 3 Fr. Gr. H. 3V& 100% Grav. Hypb. 3% s'ed. Hypb Vecnd K (3%) 3 Rott Hypb. 3% (Jtr Hypb. 3% 100% West Hypb 3% 100% 100% 100 j00;u J'/i 8l>< 100% 100% 96% 96% 100% 100% 100% 100% 100% 100 100 95% 97 99% 96% 100% (ndustr. obllg.: A.K.U. obl. 3% 103 Berghs cnJSij 'gjl 103 Levers 3% 13 Werkspoor 3% 103% 103 Bt. Ptr MIJ 3% 102 Kn Ptr MI1 JVi 102'% 102 Dell Sprw 3% 94% 93^ Ned-Ind Sp't'/j 53% 54% aand. A'damse B. Hll Eank Unie Incasso Rott. Bank IV. Bank Cert. Rott Bel. Cons Lever 6% c pr Sist en Sp. fab. P.ott. Dr MU Werksp Serie A Anlem Ncd. Ind Gas (nternatlo Amst. Ball. Mij Dell Sp. Mij. Ned. Ind. Spw Voorlopig ge noteerde aanil.: Lever 4% c. pr MU Fin N li. Vredesteln Ned Walvisv. Zwanenb Org. Prolongatie Amcr. fondsen Anaconda 3eth Steel Chrysler Gen Motors Intern Nickel Kennecott Republic Steel U.S Steel Phillips Shell Union Tidewater Baltimore Pennsylvania bieden IS" 165 179% lt-% N6% 453 J67 186 22/1 171 -12 165% 176 184 147'% 373 186% 149y: .110 161 63 25% 161 104 187% 2% 34 102% 103% 66JJ 2t zo sö% 24 fc 75% 57% 33% 2U% 10% D% t laten •7% 59 10*% 17% De obligaties dragen in de eerste tien jaar 3 de overige twintig jaar 3 H Omtrent de uitgifte van 350.000 gulden gewo ne aandelen tot de koers van 125 der N.V. Elec- tromotorenfabr.. „Dordt" te Dordrecht, vernemen wij van emittenten, dat nagenoeg alle aandeel houders van hun voor keursrecht gebruik heb ben gemaakt. Doel der emissie is de versterking van de geldmiddelen, no dig voor verdere investe ring en de financiering op het verhoogde peil van grondstoffen en productie/ Opgericht is de N.V. Pantoffel- en Schoenfa briek „Padoze" te Am sterdam, ten doel hebbend het fabriceren van en handel drijven in pantof fels, schoenen en aanver wante artikelen. Het ka pitaal bedraagt f 500.000, verdeeld in 12 prioriteits- en 488 gewone aandelen, elk groot f 1000, waan.'an geplaatst en pari volge stort 12 prioriteits- en 88 gewone asndeteg,

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2