Amersfoortse kunstenaars exposeren in Groningen Voor de reis naar Canada Noteert U even Amersfoortse ratten krijgen het zwaar Van de dansvloer Amersfoortse politie behaalt het districtskampioenschap „De Boodschap van Griekenland" INTEKENBILJET 2 Maandag 26 Januari 1948 STADSNIEUWS .Vakmanschap wordt met grote ambitie nagestreefd AMERSFOORT en Groningen tonen wederzijds schilder en tekenwerk hunner kunstenaars. Dit aanvaardend als een welkome gelegenheid om de geestelijke be wogenheid en het technisch kun nen te leren kennen, moet het vanzelfsprekend worden geacht, dat belanghebbenden een glimp opvangen van de gedachten en ge voelens wederzijds gewekt. Hoe ziet de inwoner van Amersfoort het Groningse werk? Hoe waar deert de Groninger dat van de Amersfoortse kunstenaars? Belang wekkend, niet voor de kunstenaars alleen. In het Groningse Kunstcentrum hangen ruim tachtig werkstukken van achttien inzenders. Het geheel overziend treft ons allereerst de grote ambitie waar mee het vakmanschap wordt nage streefd bij het tekenen, schilderen, de kunstnijverheid. Daarbij sluit aan een zorgvuldig composeren van de schilderij een voorzichtig afwegen van de plans op het doek en het zo ver mogelijk opvoeren van de locale toon in de kleur Het tekenen is in hoofdzaak ge richt op een nauwkeurig waarne men en weergeven van het voor werp vóór de tekenaar staand. Uitzonderingen hierop zijn niet groot in aantal. Vanzelf komen andere waarden, tegenheden van bovengenoemde kwaliteiten in het gedrang of ont breken. B.v. een brede vrije schil dering; de kleur een probleem, dat in de schilderkunst van heden een dominerende plaats inneemt een vormenspraak in de teke ning, die is als een krachtige hel dere en meeslepende taal, de ver rassing van een eigen visie, die overtuigt. DE onderwerpen zijn velerlei, stilleven, landschap, bloemen, figuur, portret. Het stilleven over heerst. In het licht van deze feiten kun nen wij typische voorbeelden aan wijzen van deze zorgvuldigheid bij S. van Heukelom. De stofuitdruk king van de groene vergiet en het bruine stenen potje is voortreffe lijk, evenzo de appels. Punctueel is het dun-geschilderde schuurtje met de dakpannen, met het struikje, dat men zou willen determineren uit zijn takkenstructuur. H. Albers is meer verengd in z'n tekenen. Pen- nings toont dezelfde nabootsings drift in z'n gemberpot en schaal met eieren. Jan Wittenberg in z'n stilleven en gemberpotten trekt de aandacht door z'n geacheveerdheid van schildering in een haast tot wit opgevoerde toon. Zijn litho's spreken eenzelfde taal van zachte zwarten en totwit verdroomde grijzen. Van J. Nieweg bekoort het meest de opgezette uil, met een pijnlijke nauwkeurigheid gepenseeld, maar toch gebonden volgehouden, 't Ge zicht op de Boompjes te Rotter dam heeft te veel van een school plaat naar een foto, lang geleden gemaakt. E. Pijpers toont krachtiger en breder, schilderwerk. Het dames portret heeft goede kwaliteiten van kleur en karakterisering. De lin kerhand, de kleding, het rood van de stoel is van een gedragen schil dering. Dit komt ook uit in het vioolspelende meisje. In het bloem stuk is de karakterisering van chi nees klokje, ribes enz. schilderend volgehouden in een meer beheers te nabootsingsdrift. VAN DAM geeft in zijn grote doeken een gebroken kleur- voering met soms op-zich-zelf- onschone kleuren en een enkele felle tube-kleur (groen). Het ge heel nadert in Loosdrecht een ge- lig-groen-grijs. Men denkt aan het „geurig grijs" waarnaar de voor loper van de Hagenaars Bilders zocht. Van nog vrijer opvatting zijn de landschappen van Haer- solte de Lange. Een zekere twee slachtigheid in denken en voelen is zichtbaar in de vormen en in de schildering van b.v. de landschap structuur en de luchten. H. van Meurs heeft een groot dubbel fi guurstuk, knap van tekening en schildering ook in de achtergrond. De schetstekening, ook aanwezig is in het doek vervolledigd tot een representatieve uitbeelding van 'n geesteshouding. Of men die aan vaardt of afwijst doet hier niet terzake. Het is de burgerlijke on traditionele levenshouding van vóór 1930. Traarbach zond drie doeken, decoratief maar leeg. De Smet is zijn 'geestelijke vader. Noch de vormen, noch de broeie rige rode kleur schenken over tuiging. V. d. Zweep komt met op rechter werk in Melancholie en het winterstudietje. Tot de krach tigste werken hier behoren die van J. Bezaan, korenveld en boerin. De zonnebloemen doen dit minder, hoewel ze een ernstige poging vor men van hem om |'dit onderwerp een nieuw aspect te verlenen. Het korenveld is sober, de rode kop der boerin in een volle achter grond geschilderd. Nel v. d. Chys toont enkele so ber gehouden sieraden waarin de kleur de vorm verlevendigt (74 77 en de kettingen). Gobelins kondigt de catalogus voor E. de Cneudt aan. Zou door stop-werk niet juister zijn? De voorstellingen munten uit door ge bondenheid, veelheid door het rhythme en distinctie in de kleur (schaapherder b.v.). De phantasie in Paradijs is levendig. Kastanje bladeren, palmen en tropische planten wisselen in volheid van vormen en kleuren rondom het edelhert. Van het tekenwerk noe men wij in 't kort: de vlotte teke ningen van D. v. Luyn no. 37 en 41; de koppen van J. Bezaan om hun sobere zwart-wit, de beheer ste zwarten van het werk door Pennings o.a. in de cyclamen en het naakt, de baby van B. Eders- heim. Zijn bloemen in olieverf, de tulp van v. Dam, mooi van kleur- massa. Het architectenwerk laten we ter beoordeeling aan vakmen sen. Groningen, 21 Januari 1948. A. KOOYMAN. Enige honderden ouders, broers, zusters, vrienden en kennissen van meisjes, die met een Canadese be vrijder zijn gehuwd, waren Zater dag in de Markthal bijeen op een feestavond, georganiseerd door de afdeling Amersfoort van de Bond Holland-Canada. Voorzitter Van der Heide begroet te in het bijzonder de hoofdbe stuursleden, waaronder de voorzit ster-oprichtster van de Bond, me vrouw Meuwe. De bedoeling van de bond, aldus de voorzitster in een korte toespraak, is, alle ouders van in Canada wonende meisjes in de gelegenheid te stellen binnen niet al te lange tijd hun dochter te bezoeken. Daarvoor is er een spaarfonds. Doch dat is niet ge noeg en daarom wordt getracht door middel van feestavonden, verlotingen etc. het kapitaal te vergroten. De bond telt reeds ruim 800 leden en vele sympathiserende leden en donateurs. Het „Spitfire-cabaret" vulde met zijn revue „Lachen is troef" het eerste deel van de avond, waarna de zaal werd ontruimd om in een grote dansruimte te worden her schapen. Het bal werd geleid door de heer C. J. Kolijn uit Den Haag. Voor de muziek zorgde de band „HollandCanada". Er werden verscheidene wedstrijden gehou den, allerlei spelletjes brachten keer op keer de lachspieren in be weging. De zanger Antoine Alblas zong met muziekbegeleiding enke le songs, waarvan vooral „You are always in my heart" bij het publiek in de smaak viel. GRAND: Intermezzo. 14.30, 18.45 en 21 u. Zo 14, 16.15, 18.45 en 21 u. (14 jaar) CITY: Het lied van Bernadette. 14 u en 19.30 u. Zo 14, 16.45 en 20 u (alle leeft.) REMBRANDT: De Opschepper en De gemaskerde troubadour 14.30 en 20 u. Zat. 14 30. 19 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. Tot en met 24 JAN.: Bazar Speel tuinveren. „Rivierenwijk", P. Bor straat. 26 JAN.: Inst. v. Volksontw. dhr. J. de Kadt „De problemen in het Verre Oosten". Geb. Ver. v. Vriiz. Herv. 20 u. 27 JAN.: Lezing Lt. t. zee le kl. C. W. T. Baron v. Boetzelaer over „Onderzeeboten in de wereldoor log" Ver. „Onze Vloot", 's Prin senhof. 20 u. Gemeenteraad 19 uur. T.m. 1 FEBR.: Tentoonst. Groning se schilders. St. Pieter- en Blok landsgasthuis, 1016 u. Zo. 13.30 16 uur. Vergeet U het niet? De restitutie van de verhoogde kolenprijs geschiedt door het Post kantoor voor de letters Fe tot en met Go op Dinsdag 27 Januari van 9 tot 3 uur n.m. Kolenkaarten mede brengen. Veel rook maar geen vuur Bewoners van de J. v. Diest- straat alarmeerden- Zondag de brandweer voor een binnenbrand je. Het bleek echter niet zo erg te zijn. Een petroleumkachel brandde vuil en ontwikkelde daardoor nog al veel rook. De brandweerman nen sleepten het toestel naar bui ten en 't leed was geleden. Zoals wij reeds vermeldden, worden in de week van 9 tot 14 Februari a.s. in de gemeente Amersfoort door de reinigings- en ontsmettingsdienst in samenwer king met de plantenziektenkundi- ge dienst te Wageningen, waar dit nodig is ratten verdelgingsmidde len uitgelegd. Ten einde deze actie zo effectief mogelijk te doen zijn, wordt op 2 Februari te" 14 uur door de plan- tenziektenkundige dienst te Wage ningen in het gebouw van de ge meentelijke ontsmettingsdienst Nij verheidsstraat 31, aan verdelglngs- middcl-uitleggers een uiteenzet ting over de werkwijze gegeven. Directies van fabrieken en be drijven, hoofden van instellin gen. grote kantoren en magazijnen kunnen hun medewerking verle nen door één van hun personeels leden deze korte cursus te laten bijwonen, zodat zij zelf de uitleg kunnen verzorgen. Bovendien zül- len deze mensen bij een eventuele rattenplaag in de toekomst, zelf in staat zijn handelend op te treden. Deelnemers gelieven zich vóór Vrijdag 30 Januari 1945 op te ge ven ten kantors van de gemeente lijke reinigings- en ontsmettings dienst, Nijverheidsstraat 31, alhier. Apeiit had goed geheugen Van drie personen, die op 5 Jan. op de openbare weg voetbalden, gaf één een valse naam op. Zater dag herkende een agent hem. Nu moet de man alsnog een proces verbaal betalen. Tussen twee hagen van Amers foortse sportdansers kwamen Zon dagmiddag een aantal leerlingen van de Naardense dansschool Frencke de Academie de Danse binnen. De teammatches, welke twee weken geleden in Zwolle werden gehouden, waren de eerste van een hele serie o.a. tegen Naar- den, Baarn en Arnhem. Voor de wedstrijden begonnen bood de cap tain van de Amersfoortse begin- nersploeg namens de Amersfoortse Bond van Amersfoortse Amateur dansers en de dansclub „Victor Silvester" aan mevrouw Frencke en mevrouw Kamperman prachtige bloemen aan. Ook de Naarder.se beginners- teams bleken niet tegen de Amers foortse beginners te zijn opgewas sen. En zo is er dan weer een eer ste prijs een medaille aan de nog kleine tropheeënschat toege voegd. De gevorderden moesten de overwinning, evenals in Zwolle, aan de tegenstanders laten, zij het dat het puntenverschil wel heel klein was n.l. één. De winnende teams waren: de Vries-Gouw, Verhoef-Peters, v. d. Moien-v. d. Molen, Donker-Kraai- kamp, Van Leeuwen-te Kulve, Overhorst-Van Beek, te Kulve- Zijtveld, Ebing-Riksen. 's Avonds vond in de Academie een geanimeerd overwinningsfeest plaats. Opvoering van „Simson" besproken Onder auspiciën van de Amers foortse Gemeenschap zal tijdens de komende bevrijdingsherdenking in het openluchttheater Birkhoven het toneelspel „Simson" van Fedde Schurer opgevoerd worden. Spel alsmede de daarbij behoren de dans. zang en muziek worden ge heel uitgevoerd door leden van de bij de A.G. aangesloten verenigin gen op het gebied van het dillettan- tentoneel. de muziek, de zang enz. Ook zullen de andere secties zoals sport en jeugd van de federatie van personeelsverenigingen mede wer ken. De ?ectie ..beeldende kunst" ceft o.m. een taak bij het ontwerpen van de decors. De acteur Ludzer Eringa zal de regie voeren, bijge staan door de heer Floor Middag. Zaterdagmiddag heeft in het ge bouw der A.G. aan de Zuidsingel een bespreking plaats gehad met een aantal van hen, die bij de opvoe ring betrokken zullen worden. De schrijver Fedde Schurer uit Heerenveen heeft in het kort de strekking van zijn op de bijbelse held geïnspireerde verzetsstuk weer- gegeven en iets verteld van zijn er varingen met de opvoeringen in Friesland. De regisseur Ludzer Erin- ga heeft o.m. met de tonelisten de voorlopig rolverdeling besproken. De opvoering van „Simson" belooft een grootse gebeurtenis te worden, Maar de medewerking en de inspan, ning van velen kan daarbij niet wor den gemist. Zo gaat 't goed, jongens Een tien-jarige sportieveling uit de Gaslaan, gaf de Amersfoortse jeugd Zaterdag een lesje. Hij was met vriendjes aan het voetballen geweest en hoe het nu precies kwam, wist geen van hen, maar door een pracht schot sneuvelde het glas van een straatlantaarn. Onmiddellijk liep de jongen naar het politiebureau en „verklaarde zich bereid de schade met zijn vriendjes aan de gemeente te be talen". Zo gaan wij de goede kant op, jongens! „Kunst Veredelt" gaf Zaterdagavond gaf de Chr. Gem. Zangvereniging „Kunst Veredelt", onder leiding van de heer O. Rooke een geslaagde uitvoering in de Mof. Het openingswoord werd door ds Hofstede uitgesproken. De verschillende nummers wer den zeer goed door het koor ten ge hore gebracht, hetgeen voor de di recteur een bijzonder moeilijke taak was door de geringe bezetting van het koor. Na de pauze werd door de leden van het koor een toneelspel voor het voetlicht gebracht, getiteld „Boerenstrijd". Naast de meer geroutineerde le den van het gezelschap debuteerde mej. J. van Beek op waardige wijze en vertolkte de rol van Marietje heel verdienstelijk. Een vrouw verdween In een hotel gaf een vrouw een onjuiste naam op. Zij overnachtte cr en vertrok de volgende morgen zonder te betalen. Het voetbalelftal van de Eerste Amersfoortse Politie Sportvereniging heeft, door een verdienstelijke 21 overwinning, Zaterdagmiddag beslag gelegd op de titel Kampioen van het district West der N.P.S.B. Hierdoor is de Velser Politie, die de laatste twee jaar het Nederlands kampioenschap behaalde, uitgeschakeld. Onze stadgenoten zullen bin nenkort met de kampioenen van Oost, Zuid en Noord de strijd moeten aanbinden om de hoogste titel. Sp „Meer vreugde" gaf vrolijke avond De „Meer Vreugde" beweging in de parochie „St. Henricus" heeft haar leden Zondagavond in het Par.huis Paulus Borstraat een ont spanningsavond aangeboden voor een zaal die zo goed als geheel ge vuld was. De heer Koekoek, voorzitter van „Meer Vreugde" sprak een woord ter opwekking om de beweging te propageren onder de niet aange sloten leden van de Kath. Arbei ders Beweging. Vervolgens deelde hij mede dat de toneelvereniging „St. Genesius" zich bij de beweging heeft aange sloten. „St. Genesius" heeft zich deze avond van de vrolijke kant laten zien met de opvoering van „Je hebt 'tof je hebt 't niet" van Jan Verhoeven. Het is het verhaal van Janus Prent, een'zeer arme reclameloper, die het leven echter van de vrolijke kant beschouwdt. Als zijn dochter een flinke prijs uit de loterij trekt, gaat Janus over het bedrag „beheer" voeren. De bloemetjes worden buiten ge. •zet en vooral de kornuiten weten daar goed van te profiteren. Om de malle situaties die ont staan is heel wat gelachen. Dit spel vond een vlotte vertolking en „Meer Vreugde" kan op een zeer geslaagde avond terugzien. Ons dagelijks teveel In het Sportfondsenbad werd een heer zijn portemonnaie, inhoud o.a. een rokerskaart, ontstolen. Een proces-verbaal weed opge maakt wegens het te duur verhan delen van vloerkleden op een ver koping. Van een handwagen stal men een dekkleed. Uit de rijwielstalling van de Ge reformeerde Kerk is een fiets ver dwenen. Een winkelier, die zijn personeel te lang liet werken, kreeg een be keuring. De chauffeur van een auto waarop lange bomen zonder rode vlag werden vervoerd, kreeg een bon. Van een landbouwer aan de Ho- geweg werden zeven kippen ge stolen. Het aantal zonder-licht-fietsers is haast niet te beschrijven. Den ken onze stadgenoten er ook aan, dat een bel een onmisbaar iets is voor het verkeer? Uit een schuur aan de Lekstraat die niet gesloten was, werd een fiets ontvreemd. Dc Amersfoortse districtskam- piocnen van de N.P.S.B. te mid den van de tweemaal bedwongen Velser politic-mannen. Archi-foto) AMHC bleef in de modder steken Zoals wij reeds voorspelden, zijn de AMHC-heren in de Amstelveense modder vastgelopen; zij moesten met 40 de vlag strijken voor Amster dam III. Door deze nederlaag is AMHC opnieuw op de ranglijst naar beneden gezakt. De heren hebben nu alle hoop gevestigd op de ver overing der Amsterdam-beker; in de beker-competitie hebben zij het reeds tot de 4e ronde gebracht. Het tweede heren-elftal versloeg in Bilthoven SCHC V met 7—1, hierdoor zich steviger nestelend op de bovenste plaats. Mocht onver hoopt het eerste herenteam degra deren en zouden de reserves pro moveren. dan ontmoeten beide elf tallen elkaar volgend seizoen in de tweede klas. Dames II legde met 71 het lood je tegen Voordaan I. Dames III ver sloeg Gooi IV met 51, terwijl He ren III de eer aan Voordaan III liet (0—4). Over 't Net won vier maal De afgelopen week is succesvol geweest voor Over 't Net: vier wed strijden werden er gespeeld en even zo vele gewonnen. Het meest ver rassend was de 7—3 overwinning van het tweede team op Barna 6. Door deze overwinning is het degra datiegevaar voorlopig geweken, ter wijl Barna zyn kansen op de eerste plaats heel wat zag dalen. Lam- brecht-s is wel een hele versterking voor Over 't Net 2: 'hij won twee singles en samen met Jellinek de dubbel, welke laatste voor drie overwiningen in de singles zorgde. Invaller Raabe tenslotte behaalde het zevende winstpunt. Over 't Net 4 en 5 verpletterden resp. Van der Meiden 2 en Iduna 2 met 100. Bremmers, Raabe. Van Sorgen in het vierde team en Sneep, Berendse en Knoppers in het vijfde waren ongenaakbaar. Hierdoor blij ven beide teams aan de kop van hun afdeling. Ook het zesde team bleef winnen; hier werd Zeist 7 het slachtoffer, zodat Over 't Net 6 zijn theoretische kansen behoudt. Burgerlijke Stand 24 Januari Geboren: Jantina Christina, d v A Klappe en W J van den Berg. Inger Dorothy, d v P van Duinen en G G van der Reijden. Jacob, z v J Jansen en G Baatje. Aaltiena Geziena Gerardina, d v K N Kloen en G C C W Schipper. Gehuwd: J Bekink en A G Snij- ders. Overleden: Aaltjen Denkers, 77 jr. weduwe van W. Kooreman.. Perceel aan Kl. Spui wordt hersteld B. en W. schrijven o.m. aan de raad: Hoofdzakelijk tengevolge van het opblazen van de nabijgelegen spoorbrug in April 1945 is de toe stand van de woning Kleine Spui '20 echter zodanig, dat het absoluut noodzakelijk is enige voorzienin gen ten behoeve van de huidige bewoners van het huis te treffen, te weten ondermeer het repare ren van plafonds en muren, het herstellen van schoorstenen en openslaande buitendeuren, het metselen van een muurtje en het aanbrengen van diverse glasramen en bezetten met glas. Door de directeur van de stich ting „Centrale woningzorg" zijn de kosten geraamd op f 550, B. en W. verzoeken de raad een crediet te willen verstrekken ad. f 550.—. Over het onderwerp „De bood schap van Griekenland" hield Zondagmorgen dr. D. Locnen, hoofdbestuurslid van het Humanis tisch Verbond, een belangwekken de voordracht voor de afdeling Amersfoort van het Verbond. Na eerst de culturele en maatschappe lijke situatie van het oude Grie kenland in grote lijnen te hebben geschetst, ontwierp dr. Loenen een uitvoerig beeld van het Griekse denken, waarbij wijzende op de eeuwenlange nawerking daarvan tot in onze dagen. Griekenland is het eigenlijke moederland van het Humanisme geweest. De grote Griekse denkers en dichters hebben de grondslag gelegd voor het typisch menselijke zoeken naar wetenschap en waar heid. Philosophie als de drang naar exact weten en kennen werd in Griekenland geboren. Het denken stond aanvankelijk in dienst van het practische leven, maar al zeer vroeg, in het mythische denken reeds, kwam de behoefte op aan verklaring van het onbegrepene, en wel niet uitgaande van een an- thropomorphe Godsgedachte, doch in zuiver wetenschappelijke vorm. Het wezen der din|en wordt in de dingen zelf gezocht, niet op magi sche wijze daarbuiten. De denker wordt door de macht der rede tot beheerser van datgene, wat hem aanvankelijk beheerst had. Zo komen de Grieken tot de ware „theorie", door hun beschou wen vrij te maken van het toeval lig practische. Ook bij het opstel len van een moraal, trachten de Grieken zich vrij te maken van traditionele meningen. Het gezag van de Goden moest worden ge schokt, toen het inzicht baanbrak, dat de mensen zelf hun Godsbeeld vormden. Zo riepen de mensen hun Goden voor de rechterstoel en maakten hun Godsbeeld afhanke lijk van de menselijke rede: „De mens' is de maat aller dingen" (Protagoras). Griekenland kende geen eigen lijke kerkelijke organisatie, geen zelfstandige priesterstand, geen geopenbaarde leer met bindende geboden. De moraal komt uit de mens zelve voort, berust op tradi tie, komt tot verval en moet steeds opnieuw worden getoetst en her zien. De mens werd in het oude Grie- kenlsmd in het middelpunt ge plaatst, zijn leven op deze aarde werd autonoom gesteld en niet als overgangsstadium naar een hierna maals gezien. Gelijkwaardigheid van alle mensen met hun indivi duele rechten, verdraagzaamheid en waarheidsliefde zijn producten van Griekse bodem en verkondigen hun boodschap onverzwakt ook in onze dagen. Landbouwhuishoudcursus B. en W. schrijven o.m. aan de raad: In uwe vergadering van 23 De cember 1947 werd om nader ad vies in onze handen gesteld het adres van de Utrechtse Christe lijke boeren- en tuindersbond, waarbij aan u' wordt verzocht om ingevolge artikel 25 tweede lid der nijverheidsonderwijswet te willen verklaren, dat de oprichting en in standhouding van een ambulante christelij ke landbouwhuishoudcur sus in deze gemeente nodig wordt geoordeeld. Het bestuur van genoemde bond is voornemens deze cursus te ope nen in het gebouw van de indusr trie- en huishoudschool aan de Be. kensteinselaan, alhier. De cursus beoogt de opleiding van meisjes uit de landbouwende stand in een tweejarige cursus op enkele dagen per week. Wij zijn van oordeel dat er voor de plattelandsmeisjes in deze ge meente aan een cursus als boven bedoeld behoefte bestaat en wor den in die overtuiging versterkt door de bij de desbetreffende or ganisaties ingewonnen adviezen. De ten laste van de gemeente Amersfoort blijvende kosten zijn, aan de hand van- de door de Utrechtse christelijke boeren- en tuindersbond overgelegde begro ting te berekenen als volgt: Totale netto-kosten per jaar f 1.435.hiervan 70 voor re kening van het rijk f 1.004.50. BJijft f 430.50. Van bovengenoemd bedrag v.an f 430,50 komt volgens de begroting ten laste van de buitengemeenten f 143,50. Voor rekening van Amersfoort blijft dan f 287,per jaar. Wij stellen u voor de door de bovengenoemde bond gevraagde beslissing te nemen. Aanvullingsagenda raad Voor de openbare vergadering van de raad der gemeente Amers foort op Dinsdag 27 Januari des avonds om 7 uur, is het navolgen de voorstel aan de agenda toege voegd: 22. Voorstel van B. en W. om een crediet te verlenen voor het aanbrengen van verbeteringen in het perceel Kleine Spui 20. anning tot de laatste minuut De belangstelling was Zaterdag middag groter dan wij ooit bij Poli- tiewedstrtfden hebben gezien. Op de tribune bevonden zich o.a.: de heer G. Goorhuis, commissaris, de hoofdinspecteur G. J. Backer en J. Dill, de heer Weyburg, commissaris van politie te Volzen, Inspecteur Timmermans uit Vclzen, voorzit ter van het district West, Hoofd inspecteur Niewold uit Hilversum, voorzitter van de Nederlandse Poli tie Sport Bond en Inspecteur Van Es uit Hilversum voorzitter van de elftalcommissie van de N.P.S.B. Alvorens de wedstrijd begon hul digde de Velser Politiemannen de Amersfoortse collega's met het' be haalde afdelingskampioenschap. Het leek er in de eerste twintig minuten niet op dat het een Amers foortse overwinning zou worden. De gasten waren het meest in het offensief en speelden technisch be ter dan de gastheren. Toch leken de aanvallen gevaarlijker dan ztf waren want op het beslissende mo ment ontbrak steeds het goede schot. Daarbfl kwam dat het ach tertrio Mikkers, Groenevelt en Rolvink met grote energie de aan vallen onderbrak. Ook de halflinie, bestaande uit Ruitenbeek, Fonkert en Ko Poort, kwam de achterhoede steeds goed te hulp. Fonkert legde zich speciaal toe op het schadu wen van de gevaarlijke V.S.V. spe ler Van Onselen, terwijl Poort on ophoudelijk de bal voor de voeten van de toestormende tegenstanders „wegpikte". Na de periode van het Velser overwicht kwamen de Amersfoor- ters op toeren en het bleek spoedig dat hun aanvallen gevaarlijker wa ren dan die van Velsen. Vooral de prachtige long-passes van De Man naar De Groot stichtten veel ver warring in de Velser verdediging. Beide spelers hebben door hun ac tiviteit een groot aandeel in de overwinning gehad. Ook de Zeeuw was bijzonder actief, in het begin enkele malen zelfs te actief, waar door Scheidsrechter Thyssen, die de wedstrijd uitstekend in handen had, voor buitenspel moest fluiten. Het duurde niet lang of de Vel ser defensie moest capituleren. Na een goede voorzet van Martens kwam de bal bij De Zeeuw, deze gaf handig door naar Jan de Groot die een keihard en zuiver gericht schot loste waardoor de bal in het net verdween (10). De vreugde by de talryke Amers- foort-aanhangers duurde echter maar kort want bij een scrimmage voor het E.A.P.S.V. doel consta teerde de scheidsrechter hands. De toegekende penalty werd in een doelpunt omgezet en de partijen stonden weer gelijk. (11). Onder groot enthousiasme begon opnieuw de strijd om de leiding. De Amersfoorters gaven volkomen de toon aan. Een pracht doelpunt was de beloning voor hun harde werken. By een gevaarlijke aanval heeft de keeper van Velsen met moeite de bal weg weten te werken, zy het ten koste van een corner. De cor ner werd door Jan de Groot keu rig genomen, De Zeeuw stond goed opgesteld en met een formidabele kopbal gaf hy de keeper het naky- ken (2—1). Ook In de tweede helft gaven de Amersfoorters weer de toon aan en de Velser defensie had de grootste moeite om verdere doelpunten te voorkomen. Deze defensie werd trouwens versterkt door de terug getrokken halflinie waardoor de aanval volkomen werd lamgelegd. De gasten wisten echter doelpun ten te voorkomen. Een kwartier voor het einde raakte het gedaan met het Amers foortse overwicht. De Velser politie mannen trokken steeds meer aan de touwtjes en het; begon er naar uit te zien dat de Amersfoortse ze- Handballers oefenden Gisteren speelden op een terrein aan de „Bokkeduinen" 'n Utrechts dames- en herenelftal- oefenwed strijden. Het Utrechts dameselftal kwam uit tegen een Hilversums dameselftal. Nadat de rust met een 1-0 voorsprong voor Utrecht was ingegaan kwam het einde met een 2-1 overwinning voor het Utrechts dameselftal. In het Utrechts elftal speelde van „Amersfoort" mej. Roos mee. Het Utrechts herenelftal speelde tegen het eerste herenelftal van „Amersfoort". Het verband bij „Amersfoort" kwam veel beter tot uiting dan bij het Utrechts elftal. De Amersfoorters waren uitstekend op dreef en nadat de rust met een 3-0 voorsprong voor „Amersfoort" was ingegaan kwam het einde met een 7-4 overwinning voor „Amers foort". Bij het Utrechts ^lftal speelde G. Bobbink van „Amers foort" mee. ge teniet zou worden gedaan. Vry- wel het gehele E.A.P.S.V.-elftal trok zich op doel terug. Toch ont stonden benauwde situaties voor hun doel doch door slecht schieten lieten do gasten mooie kansen ver loren gaan. Toen dan ook dc scheidsrechter het einde van deze spannende en goed gespeelde wedstryd aankon digde betekende dit een opluchting voor onze stadgenoten. Zij hadden tweemaal de landskampioenen ver slagen en hebben nu een mooie kans op de hoogste titel. ZUT was in 1947 zeer actief Verschenen is het 14e jaarver slag van de Amersfoortse wandel sportvereniging „Zonder Uitvallers Terug" De secretaris, de heer G. Boshuizen, zegt daariif dat de ver eniging over de bereikte resultaten in 1947 niet ontevreden inag zijn. Wèl worstelde Z. U. T. met interne moeiiykheden, doch niettemin werd er een verheugende activiteit aan de dag gelegd. De secretaris memo reert de verschillende grote wan deltochten, waarin ongetwyfeld hoogtepunten waren de tocht met 110 leden naar Dordrecht en de deelneming van 32 leden aan de Vierdaagse te Nymegen. Het bestuur werd in de vergade ring van 29 April 1947 als volgt sa mengesteld: voorzitter: J. W. van Eist: le secretaris: G. Boshuizen; penningmeester: D. Vosselman; 2e secretaris: Th. Kleij en Commissa ris van materiaal C. te Roller. Dit bestuur was gedurende 1947 actief werkzaam. De totaal deelneming aan de ver schillende wandeltochten bedroeg 843 A groep 436, B groep 245 en C groep 162.) Op de door Z.U.T. op 31 Mei en 1 Juni 1947 georganiseerde Nationale wandeltocht waren 557 gasten, van Z.U.T. namen 85 leden deel. Het ledental is iets teruggelopen en bedroeg op 31 December 1947 89 A. 24 B, 30 C en 27 N.A. Z.U.T. was voorts op velerlei ge bied actief en staat in 1948 voor de viering van het derde lustrum. Adresboeken liggen bij K.V.K. ter inzage Ten kantore van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort liggen van heden af ter inzage onderstaande adresboeken. 1) Répertoire Officiel de Produc- teurs-Exportateurs Beiges 1947. 2) Directory of trade and Indus try 1947 of Nova Scotia. 3) Adresboek van de Nederland se Fabrikanten 1947. Tevens ligt ter inzage de Af- standenwjjzer met bijbehorende prijsbeschikking uitgegeven door het Directoraat-Generaal van de Prijzen, waarin de afstanden langs de- weg tussen de in Nederland ge legen plaatsen zijn aangegeven, opdat men met behulp daarvan de vrachtprijs voor vervoer per vrachtauto zal kunnen vaststellen. Hoevelaken Auto reed door hekwerk Zaterdagavond reed een luxe au to met grote snelheid uit de rich ting Amersfoort door de op het kruispunt aangebrachte hekwer ken. Daar zich op dat moment geen overig verkeer ter plaatse bevond ontstond er alleen materiële scha de. Jubileumconcert Fanfarecorps Ter gelegenheid van zijn 20-jarig bestaan geeft het fanfarecorps o.l.v. de heer W. A. J. C. Wakel- kamp op Donderdag 29 en Vrijdag 30 Januari a.s. in het Verenigings gebouw een uitvoering. De eerst*' avond zullen enkele leden, die van de oprichting af lid zijn, gedeco reerd worden. De Chr. Reciteer- vereniging „DOB" uit Ntfkerk zal verschillende schetsjes opvoeren, de tweede avond verleent 't dans- orkest „The BinikriJ Boys" zijn medewerking. Protest-vergadering In hotel „Fontein" wordt Woens dagavond a.s om 7 uur een pro testbijeenkomst gehouden van be langhebbenden bij de oprichting van het waterschap „De Barne- veldse Beek". N PREDIKBEURTEN Donderdag 29 Jan.: Ned. Herv. Kerk, 7 uur ds Vroegindeweij van Veenendaal voor de Jongelings vereniging. DISTRIBUTIENIEUWS Tot 30 Januari a.s. kunnen ten Distributiekantore aanvragen wor den gedaan voor extra zeep door slagers, melkers, verloskundigen, artsen en anderen, die z.g. vuile arbeid verrichten. Melkveehouders dienen het aantal melkkoeien op het formulier te vermelden. Aan de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort, Snouckaertlaan 7, Amersfoort. IK VERZOEK O MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNé OP HET DAGBLAD VOOR AMERSFOORT voor: 31 cent per week 4.— per kwartaal Naam Straatnaam Woonplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. wy vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres tn blok- letters willen invullen?

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2