Regering laat conferentie volledig vrij Amersfoort bereidt zich voor op grootse viering 2 Feestelijkheden van 30 Augustus tot en met 6 September? Noteert U even v. y J. W. van Eist nam afscheid als voorzitter van Z.U.T. GRAND-THEATRE 1NTEKENB1LJET Mej. Jansen geestdriftig gehuldigd Weer eieren in de Markthal? Med.-paedagogisch bureau DR. BEEL VRAAGT: MAAK ZELF ONTWERP STAATS-REGELING Curacao wil direct hervormingen Delegaties ook naar Rotterdam Beurs van New York Dinsdag 27 Januari. 1948 Regeringsjubileum H.M. de Koningin Het hier ter stede gevormde huldigingscomité, dat de viering van het gouden regeringsjubileum van H. M. de Koningin zal hebben voor te bereiden, kwam gisteravond in „De Wapenroem" bjjeen. In zjjn openings woord herinnerde de heer J. H. Veenkamp, die In z||n kwaliteit van voorzitter der G.O.V.A. presideerde, eraan, dat 1948 rijk is aan nationale feiten. Immers: 300 jaar geleden (1648) Vrede van Munster, waarmede een eind kwam aan de 80-jarige strijd om de vrijheid; 100 jaar terug (1848) ons land krijgt zijn Grondwet; 50 jaar geleden (1898) H. M. Koningin Wilhelmina bestijgt de troon. Hoewel geheel verschillend van elkaar, is er toch een nauw verband tussen deze drie Gebeurtenissen. Aan de 80-jarige oorlogls de naam der Oranje's onverbrekelijk verbon den, de Grondwet Is het sprekend bewijs, dat Oranje openstond voor de democratische beginselen. Expositie in de Markthal? Het Gouden Jubileum, aldus de heer Vecnkamp, vraagt echter hier allermeest onze aandacht. Deze ge beurtenis is een unicum in onze geschiedenis. Geen vorst of vorstin van het Huis van Oranje, die de teugels van het bewind een halve eeuw onafgebroken in handen heeft gehad. Dat onze Koningin dit mag beleven, is een reden tot dankbaar heid, die zich in een waardige feest viering, waarin aan alle lagen der bevolking gelegenheid geboden wordt van haar gevoelens blgk te* geven, mag uiten. We zullen onze feestelijkheden, overeenkomstig de wens vai^H. M. sober moeten houden. En we zullen ze niet los kunnen maken van de schaduwen, die er zijn, als: de oor log, die diepe wonden heeft gesla gen, de nationale armoede, Indië met zyn spanning, moeite en zorg. Daarom: feestvieren? Ja! doch met een ondertoon van ernst. Uiteraard vraagt de organisatie van een jubileumviering als deze een goede voorbereiding. De geza menlijke Oranje-verenigingen heb ben dan ook gemeend een comité te moeten vormen, waarin alle lagen der burgerij zyn vertegen woordigd en bovendien practici uit onderwijskringen, sport- en zaken wereld, vakbeweging etc. zitting hebben. Het comitc De vergadering benoemde tot voorzitter de heer J. H. Veenkamp, tot secretarissen de heren G. J. Burmeistcr en Mr. C. Kruysse. tot penningmeester de heer W. Dyk- sma. Ook de heer G. Sle(jt zal wor den verzocht als penningmeester op te treden. Dit werkcomité zal zo spoedig mogelijk een aantal com missies benoemen, voor: financiën, optochten, sp'ortdemonstraties, str.- en tulnverslering, verlichting, eta lagewedstrijd, massale bijeenkom sten enz. Een ere-comité is gevormd, waar in zitting hebben genQmen: Burge meester H. Molendyk, de Garni zoenscommandant, de heren J. L. v. d. Moer, mr. J. C. Graaf van Randwijck, dr. J. B. Drcwcs, Chr. v. Zweeden, B. Noordewier, ds. M. G. Gerritsen, ds. D. A. Zylstra, ds. E. T. v. d. Born, dr. R. Miedcma, A. Levie, rabbijn der' Isr. Gem., Pastoor Smit en D. Meester. Zowel van achter de bestuurs- GRAND: Intermezzo. 14.30, 18.45 en 21 u. Zo 14, 10.15, 18.45 en 21 u. (14 jaar) CITY: Het lied van Bernadette. 14 u en 19.30 u. Zo 14, 16.45 en 20 u (alle leeft.) REMBRANDT: De Opschepper en De gemaskerde troubadour 14.30 en 20 u, Zat. 14.30, 19 en 21 u. Zo. 14, 16.15, 18.45 en 21 u. Tot en met 24 JAN.: Bazar Speel tuinveren. „Rivierenwijk", P. Bor straat. 26 JAN.: Inst. v. Volksontw. dhr. J. de Kadt „De problemen in het Verre Oosten". Gcb. Ver. v. Vriiz. Herv. 20 u. 27 JAN.: Lezing Lt. t. zee le kl. C. W. T. Baron v. Boetzelaer over ..Onderzeeboten in de wereldoor log" Ver. „Onze Vloot", 's Prin senhof, 20 u. Gemeenteraad 19 uur. T.m. 1 FEBR.: Tentoonst Groning se schilders. St. Pieter- en Blok landsgasthuis, 1016 u. Zo. 13.30 16 uur. Vergeet U. het niet? De restitutie van de verhoogde kolenpriis geschiedt door het Post kantoor voor de letters Gr tot en met Ha op Woensdag 28 Januari van 9 tot 3 uur n.m. Kolenkaarten medebrengen. Rectificatie In oAs bericht „Opvoering van Simson besproken" stond onder meer: „Ook zullen de andere sec ties zoals Sport en Jeugd van de federatie van personeelsverenigin gen medewerken". De drukfouten- duivel heeft het woordje „en" ver andert in „van". Zoals men weet ziln zowel „Sport' ais „Jeugd" een afzonderlijke sectie in de Amers- foortse gemeenschap evenals de Fe deratie van Personeelsverenigingen. Alle deze genoemde secties verlenen hun medewerking aan de opvoering. tafel als uit de vergadering werden diverse voorstellen gedaan voor de feestviering. Deze zal zich vermoe delijk uitstrekken van 30 Augustus tot en met 6 September. Hoewel de besprekingen nog een voorlopig karakter droegen, kan toch reeds worden gezegd, dat een zeer gevarieerd programma zal worden samengesteld, waarin zo wel aan de paedagogische zyde van het feit, als aan de feestvreugde alle waarde zal worden toegekend, terwijl de kerken verzocht zal wor den speciale diensten te beleggen, zo mogelijk met een interkerkelijk karakter, waarin de regeringspe riode zal worden herdacht. Voorlopig program Gedachtenis-ure in de kerken; Kinderoptocht; Grote historische optocht: „De Gouden Eeuw"; mo tor- on wielerwedstrijden; opsty- gen Autogiro-vllegtulg, massale bijeenkomsten in openlucht en b.v. in de St. Jorlskerk, waar sprekers van naam zullen optreden, voor: volwassenen, voor leerlingen der „De Gouden Eeuw De door Dick Meester ontwor pen optocht ,jde Gouden Eeuw", bestaat uit de navolgende personen en groepen: Regering Frcdcrik Hendrik. Maria Stuart. Amalia v. Solms. geleerden, schilders, staats lieden, bouwmeesters, zilversmeden, landontdekkers, landvoogden, han del met vreemde volken, zegekar met admiralen. Het geheel belooft een kleurrijk schouwspel te wor den. waaraan plm. 200 personen zullen deelnemen. Op de benodigde costuums is bereids beslag gelegd. middelbare scholen en daarmede gelijk te stellen onderw'ijs-lnrich- tlngen en voor de leerlingen der lagere scholen, massale Sportde- monstraties, taptoe, vuurwerk. Dat alles aangevuld met kleinere pro grammapunten, als conoerten, ca- rlllonspcl, klokgelui enz. Op voorstel van Dr Keulen en Drs Leopold zal bovendien over wogen worden in de Markthal gedurende de fcestweek een ten toonstelling te organiseren, die een beeld zal geven van de ge weldige vooruitgang op sociaal, cultureel en economisch terrein die dc regeringsperiode van H. M. de Koningin heeft gekenmerkt. Ook zullen diverse plannen voor de jeugd uitgewerkt worden. Van een openluchtspel werd. om dc hoge kosten en de risico's afgezien. Ter financiering van al deze fees telijkheden wordt een beroep op de burgerij gedaan. De opbrengst van deze inzameling zal dc graadmeter zijn van de belangstelling, die onder de bevolking voor het regerings jubileum leeft. Binnenkort wordt hierover nader gepubliceerd. Maandagavond kwam de Amersfoortse Algemene Wandelsportver eniging „Zonder Uitvallers Terug" bijeen in de Academie de Danse voor het houden van haar veertiende jaarvergadering, waarvoor ,grote be langstelling bestond. In zyn openingsrede greep de heer J. W. vafi Eist, die voor de laatste maal de voorzittershamer hanteerde, terug naar de oorlog 1918, toen grote kerngezonde verenigingen van voor 1914 kwijnen de waren of zelfs in het geheel niet meer bestonden. Met deze ervaring voor ogen had spreker er aan medegewerkt Z.U.T. in de laatste oorlog met andere middelen zoals amusement e.d. groot te maken, daarbij er voor waarschuwende, dat er in de na-oorlogse periode zeker allerwege een terugslag zou komen, zodat de vereniging paraat diende te zyn om althans met een vaste kern te kunnen verder werken. Eist betrekkende, die daardoor ve le genoeglijke uurtjes aan de haard heeft moeten missen. In de kascommissie werden be noemd de heren E. Christ, L. v. d. Biczenbos en J. Snijders. Het lustrumjaar zal worden ge vierd met een kindermiddag op 10 April, een receptie en feestavond op 17 April, grote jubileumwandel- tochten op 29 en 30 Mei. Ook staan diverse tochten naar buiten op het programma. Nadat de heer Detforterie tot al gemeen leider was benoemd, werd de vergadering na een geanimeerde rondvraag gesloten. Het bestuur is thans als volgt samengesteld: Th. Kleii. voorzitter. G. Boshuizen, secretaris. D. Vossel- man, penningmeester. C. te Roller, 2e secretaris, J. G. Michorius, com missaris. Grote plannen voor het lustrumjaar Spreker meende dat Z.U.T. daar in volkomen is geslaagd. De enquê te onder de leden gehouden alvo rens tot opgave aan de S.G.W.B. over te gaan. had tot resultaat dat er 124 actieve wandelaars konden worden opgegeven.' Het was de heer Van Eist een groot genoegen een vereniginr aan zijn opvolger te kunnen overdra gen. die niet alleen kerngezond is doch bovendien verreweg de groot ste in de S.G.W.B. Het verslag van de penningmees ter, de heer D. Vosselman gaf eea batig saldo aan van 424.78. De kascommissie kon zich met het be leid van de penningmeester ver enigen. zodat deze werd gedéchar- geerd. Nadat de voorzitter de pen ningmeester dank had gebracht voor z\jn vele werk. ging het jaar verslag van de secretaris, de heer Boshuizen zonder aanmerkingen met een woord van dank onder de hamer door. Met de voorgestelde bestuurs wijzigingen kon de vergadering zich ten volle verenigen, zodat de heren D. Vosselman en Th. Kley werden herkozen en de heer J. G. Michorius gekozen. De heer Van Eist zeide. dat dan hiermede het einde is gekomen van zyn 10-jarig voorzitterscnap. Na zijn medebestuursleden en oud-me debestuursleden dank te hebben go* bracht voor de grote steun en pret tige samenwerking, wenste hii de vergadering geluk met het nieuwe bestuur o.l.v. de heer Ti. Kleii. die zelf zulk een actief wandelaar is. Waardering De heer Kleii dankte de schei dende voorzitter voor het vele werk in al die moeilijke jaren voor Z.U.T. gedaan, daarin mevrouw v. (Ingezonden mededeling DENKT U EROM Morgenochtend 10 uur begint de plaatsbespreking voor het blijspel AAN D' OEVER VAN 'N SNELLE VLIET met COR RUYS EN ZIJN ENSEMBLE Overal uitverkochte zalen! 'Aan de Administratie van het Dagblad voor Amersfoort, Snouckaertlaan 7, Amersfoort. IK VERZOEK O MIJ TE WILLEN NOTEREN ALS ABONNé OP HEI DAGBLAD VOOR AMERSFOORT voor: 31 cent per week 4.— per kwartaal Naam Woonplaats Datum Doorhalen wat niet wordt verlangd. Wij vergissen ons niet gaarne, zou U daarom Uw naam en adres in blok- letters willen invullen? In de O.L. school no. 9 aan de Bisschopsweg werd Maandag j.l. een bijzonder feit herdacht. Het was namelijk 30 jaar geleden, dat mej. Jansen haai' taak als werkster begon aan de meisjesschool die toen nog in de school in het plantsoen gevestigd was. In 1932 ging mej. Jansen met de meisjesschool naar de tegenwoordige school aan de Bisschopsweg, waar Maandag de vlag wapperde om deze gebeurtenis te vieren. Nadat mej. Jansen in het feeste lijk versierde gymnastieklokaal was ontvangen, werd zij door de kinderen toegezongen. Het enthou siasme, waarmee dit gebeurde, was wel het beste bewijs, hoe prettig de verstandhouding tussen haar en de kinderen is. Toen de kinderen waren getrac- teerd, werd in kleinere kring nog door verschillende sprekers het woord gevoerd. Uit alles wat ge zegd werd, bleek duidelijk het respect, dat men mej. Jansen toe draagt om haar buitengewone plichtsbetrachting en haar harte lijkheid tegenover iedereen die met de schóól in verband staat. Dat mej. Jansen nog v.ele jaren haar werk zal kunnen blijven doen, was de wens, waar alle sprekers mee besloten. VRA Cabaretavond Gisteravond werd door de Ver. v. Rijks Ambtenaren in „'s Prinsen hof V een nieuwjaars-cabaretavond gegeven. Nadat de voorzitter der V.R.A. de heer Gunster, de avond had ge opend, sprak namens de Federatie van Personeelsverenigingen de heer Thierig nog enkele woorden. Hij sprak de hoop uit, dat de ban den V.R.A.-Federatie verstevigd zullen worden. v Op deze avond, welke onder lei ding stond van de heer Henk Drie.^- sen werd goed kleinkunstcabaret ten beste gegeven. Vooral de naam van de heer Driessen moet hier eer vol worden vermeld, als uitstekend conferencier-componist-pianist. Zeer goed waren zijn piano ver tolkingen van Frans Liszt, Chopin, Strauss en het nummer de „swing- nozum". Een aardig debuut maakte mej. A. Roedema met enkele songs en chansons. Jammer dat er geen ver sterker aanwezig was, om de stem meer tot z'n recht te kunnen laten komen. Ook de andere leden van het toneelensemble speelden vlot. Deze geslaagde avond werd beslo ten met een gezellig bal. B. en W. hebben nimmer verzoek ontvangen Naar aanleiding van de discus sies op de in de vorige week gehou den vergadering van „Handel en Nijverheid" over een eventueel in Amersfoort weer open te stellen eiermarkt hebben wil ons tot het gemeentebestuur gewend. De bur gemeester toonde zich zeer Ver wonderd over verschillende blijkens de verslagen ter vergadering ge maakte opmerkingen. Hy stelde met nadruk vast. dat tot nog toe geen enkel verzoek tot het gemeen tebestuur is gericht om de eier markt weer te openen respectieve lijk daar de markthal weer voor ter beschikking te stellen. Na de her opening van de eiermarkt te Barne- veld hebben B. en W. wel enkele betrokkenen gepolst over een her opening te Amersfoort maar de be hoefte bleek nog te gering. Indien nu in bepaalde kringen de wens naar een nieuwe eiermarkt is opge komen dan is het de aangewezen weg dat men zich met zijn wensen tot het gemeentebestuur wendt. B. en W. zullen gaarne de gelegenheid aangrijpen de eiermarkt te doen herleven indien het blijkt dat daar aan behoefte bestaat. De burgemeester vestigde er nog onze aandacht op. dat het geheel overbodig is over deze kwestie ge wichtige requésten op te stellen. In dien de betrokkenen zich mondeling met B. en W. in verbinding stellen en hun wensen kenbaar maken dan is dit voldoende. Maar het ligt toch voor de hand dat men daar mee be gint De heer Mulock Houwer zal uiteenzetting geven De gemeenteraad van Amersfoort heeft in zijn vergadering van 23 December besloten een stichting in het leven te roepen om tot oprich ting van een medisch-opvoedkundig bureau over te gaan. De voorkeur is gegeven aan een stichting, die dit bureau zal exploiteren, aangezien deze vorm het mogelijk maakt de verschillende geestelijke stromin gen in deze arbeid te betrekken. Met de oprichting van medisch- opvoedkundige bureaux is Amerika vóórgegaan. In 1909 kwam de eer ste instelling van die aard te Chi cago tot stand en thans tellen de Verenigde Staten enige honderden, van deze bureaux. Europa volgde. In Duitsland, Oostenrijk, Zwitserland, Frankrijk, Engeland, Denemarken, Zweden en Finland werden dergelijke bureaux opgericht, velen geïnspireerd door het Amerikaanse voorbeeld, som migen meer speciaal op psycho analytische of individuaal psycho logische grondslag. In ons land werden in 1926 de Amerikaanse „Child guidance cli nics" geïntroduceerd door een serie artikelen in het maandblad voor Berechting en Reclassering van volwassenen en kinderen, van dc hand van mej. mr L. C. Lekkerker- ker, die de bureaux in verband met haar criminologische studies in de Verenigde Staten had leren kennen. De tijd blé<ek rijp tc zijn voor deze gedachten en het eerste bu reau werd te Amsterdam opge richt. Verschillende grote steden volgden en in 1938 kon een„jubi leumboekje" „Het moeilijke kind, tien jaren medisch-opvoedkundige bureaux", getuigen van de grote belangstelling voor deze problemen en van het vruchtbare werk, dat verricht werd. Bij de Amerikaanse bureaux wordt gewerkt volgens het „team system"' d.w.z. de samenwerking van verschillende deskundigen nl. een psychiater, een experimenteel- psycholoog en meestal dri^ psychia- trisch-sociale werksters. In de Nederlandse bureaux werd het „team system" overgenomen met een enigszins andere samen stelling nl. psychiater, maatschap pelijke werkster en kinderarts. Hebben de medisch-opvoedkun dige bureaux vóór de oorlog reeds bewezen hoeveel kinderleed en óójc ouderleed kan worden weggeno men en voorkomen, van hoeveel nut zij zijn niet alleen voor de toekomst voor het kind. maar ook voor de maatschappij in haar geheel, na deze oorlog zijn zij meer dan ooit nodig. In zijn boekje: „Vijftigduizend kinderen roepen om hulp" heeft D. Q. R. Mulock Houwer vjde aandacht gevestigd op het leed van verschil lende groepen „oorlogspleegkinde ren": Joodse en Indische slachtof fers van barbarendom en terreur, en ook de kinderen van politieke delinquenten voor welke laatsten het leed van de ontworteling pas na de bevrijding begon. B. en W. hebben de heer Mulock Houwer bereid gevonden een uit eenzetting over de taak cn werk wijze van de medisch-paedagogische bureaux te geven op Dinsdag 3 Fe bruari 1948 om 8 uur n.m. in de aula van het Oldenbarnevelt-gym- nasium. Ook voor de omliggende gemeenten zal een dergelijk bureau in Amersfoort van groot belang kunnen zijn. Fruitlawine op de Stationsstraat Een groente- en fruitlawine stort te zich vanmorgen uit over de Sta tionsstraat toen een auto een be spannen groentewagen een duwtle gaf. De kar kwam weer op zlin wielen terecht, maar de kostelijke last werd wijd en zijd over de weg verspreid. Koekhappers aan 't werk Er werd aangifte gedaan van diefstal uit een fabriek aan de Is- seltseweg. Een blik koeken werd vèrmist en de inhoud van een fles amandelolie lag op de grond. Men heeft zich toegang verschaft door het vernielen van enkele ruitjes. Er wordt vermoed, dat men met kwajongenswerk te doen heeft. Burgerlijke stand 26 Januari Geboren: Alijda Hermina Maria, d v J van Zanten en J van Dijk. Jacoba Leent je Annetje, d v A J de Jong en J van Bijnen. Marianne d v J Laseur en A Stuurman. Hen- drikus Johannes Franciscus, z v H J F Graas en H G de Heus. Berend, z v M Dake en A M Meijer. Hen- drikus Johannes Wilhelmus Fran ciscus, z v W A Kisner en M G Achterberg. NEDERLAND, SURINAME EN CURACAO OM DE TAFEL Richtlijnen te vormen voor de wenselijk geachte wijzigingen in de staatkundige verhoudingen van Nederland, Suriname en Curasao en deze vervolgens in ontwerp-regelingen uitwerken aldus formuleer de de minister-president de taak van de Rijksconfe rentie die hij vanmorgen in de vergaderzaal van de Eerste Kamer opende. Het spreekt daarbij vanzelf, aldus dr. Beel, dat de regering er naar zal streven het resultaat, als dat zo weloverwogen en goéd geformu leerd en uitgewerkt zal blijken te zijn als zij verwacht, in wettelijke voorzieningen te regelen. Dc regering heeft de conferentie geen programma voorgelegd; zij heeft haar nadrukkelijk de volle vrijheid gelaten om over de problemen der structuurwijzigingen te beraadslagen en het resul taat van de beraadslagingen in voorstellen neer te leggen. Als uitgangspunt gaf dr. Beel de Koninklijke rede van 7 December 1942 aan. Hij wees erop dat die rede opzettelijk de nieuwe vormen van het rijksverband niet heeft aangegeven. De toegezegde zelfstandigheid der rijksdelen en de van" hen ver langde duurzame samenwerking zullen hebben te rusten op de drie zuilen van vrijheid, gelijkwaardig heid en verbondenheid, zo sprak dr. Beel de conferentie toe. Dit bete kent thans in het bijzonder voor u, dat Nederland zelfstandig zal blij ven en Suriname en de Nederland se Antillen zelfstandig zullen wor den, alle in het genot van de rechten en verplichtingen, die het kenmerk zijn der zelfstandigheid, en alle zodanig geordend dat de toewijding van het Huis van Oran je, de onderlinge samenwerking en Ons dagelijks teveel Een slager, die de arbeidswet overtrad, kreeg een bon. Hij kreeg er geen vlees op. Van een zwemmer werd in het Sportfondsenbad zijn portefeuille gestolen. Er zaten fl. 2.pasfoto's en gedichtjes in. Deze keer waren er zes ver- keersovertreders. Een heer, die zijn auto onbe heerd achter liet terwijl de motor draaide en de portieren niet waren afgesloten, kreeg een proces ver baal. Een persoon, die zijn vracht auto's op de Lageweg liet staan, zonder daarvoor vergunning aan B. en W. te hebben, kreeg een be keuring. Ongeval door verkeers overtreding Op de Langestraat ontstond gis teren een aanrijding, doordat de wielrijder K. geen richting aangaf bij het naar links afslaan, de Kor te Gracht op. Een auto, die hem achter op kwam, week nog sterk naar links uit, doch kon geen aan rijding voorkomen. De wielrijder B. die uit tegenover gestelde rich ting kwam, kon niet tijdig tot stil stand komen. K. liep een hersen schudding en een hoofdsnijwond op en B. een gekneusde knie. Bei den zijn naar het St. Elisabeth ziekenhuis gebracht, dat zij na ver bonden te zijn, direct konden ver laten. Botsing op Baileybrug Twee autobestuurders, die elkaar geen voorrang verleenden, kwa men op de Baleybrug dan de Bis schopsweg met de autoneuzen te gen elkaar. Beide wagens liepen schade op, doch niemand bezeer de 2ich. de goede internationale betrekkin gen tot hun recht zullen komen. Stellig zult gij bereid zijn uw ar beid mede te doen dragen door het besef, dat deze voorgenomen staat kundige hervormingen de verant woordelijkheid voor goed bestuur en algemeen welzijn van de tegen woordige grondwettelijke organen op andere organen zal doen over gaan en dat die „oude" organen, alvorens terug te treden, zullen mogen verlangen, dat de nieuwe rechtsorde 'n democratische rechts orde zij, financieel en eeonomisch verantwoord, bevredigend weder zijdse belangen en behoeften, lei dend tot culturele verheffing over en weer, en dienende ook de inter nationale samenleving. Daarbij zult u op de bijstand die de deelgenoten wederzijds elkander zullen willen verlenen, mogen re kenen. De regering is er van overtuigd, dat voorbeelden uit vroeger en te genwoordig Nederlands staatsrecht en uit nieuw opgekomen Indonesi sche staatkundige verhoudingen leerrijk zullen kunnen zijn en dat oplossingen in Noord- en Zuid- Amerikaanse republieken gevonden of in Britse en Franse West-Indi sche gebieden nagestreefd, zullen kunnen dienen tot het vinden van de weg naar wat voor ons aanbe- velens- of begerenswaard is te achten. Naar nieuwe vormen Bü uw arbeid zal de eerste vraag, naar het mij voorkomt, deze zijn, of de vierdelige opzet van het Ko ninkrijk, in de grondwet van 1922 aangegeven en waarop de Konink lijke rede uiteraard steunde, als zodanig nog te volgen is. In dit verband moge ik er nog eens aan herinneren, dat de overeenkomst van Linggadjati een tweeledige unie aangenomen heeft. U ziet ons Koninkrijk voor U over vier werelddelen uitgestrekt: Nederland in Europa. Indonesië in Azië. de Nederlandse Antillen be neden do wind in het Amerikaanse werelddeel, alle gelegen in centra van wereldverkeer; Suriname in Zuid-Amerika. de Nederlandse An tillen boven de wind meer naar xNoord-Amerika gericht en Neder lands Nieuw-Guinea in het Austra lische werelddeel, al deze laatste minder centraal gelegen. Elk staatsdoel op zichzelf is be trekkelijk klein, maar verenigd cn samenwerkend zijn wij groot. Het is thans niet aan mij uit te maken of en in hoeverre Su- rinamers, Curagaoenaars, Aru banen en andere bevolkings groepen der Nederlandse An tillen ieder op zichzelf of in enig verband een natie zijn of willen worden. Voor mij staat echter vast, dat in Nederland. Suriname en de Neder landse Antillen gezamenlijk sterk het bewustzijn leeft om als georden de groep tezamen te behoren, en dit spreekt voor ons te sterker, waar Wij vernemen dat de leden der delegaties aan de rijksconferen tie in Den Haag op 12 Februari een bezoek aan Rotterdam -zul len brengen. Zij zullen niet al leen de gast zijn van het ge meentebestuur maar ook van een aantal grote bedrijven, zoals bijv. de waar zij de ter reinen zullen bezoeken. wij allen opzien naar het Huis van Oranje, dat onpartijdig tronend boven de staatsdelen zich wijdt aan het welzijn van ons allen en waar wij allen steeds de toewijding mogen ervaren van H.M. Koningin Wilhelmina, wie óe algeméne en bijzondere vrijheid en de rechten van alle harer onderdanen zo zeer ter harte gaat. Minister Jonkman Hierna sprak minister Jonkman, aan wie het voorzitterschap der conferentie is opgedragen. Hij ves tigde er de aandacht op, dat aan het voorzitterschap niet het lidmaat schap van de conferentie is ver bonden. De voorzitter heeft een raadgevende stem. Aldus wordt de minister gelegenheid gegeven enerzijds de conferentie te dienen, anderz.jds d- regering zo innig mogelijk in het werk der conferen tie te betrekken. Terecht heeft de minister-presi dent ons voorgehouden, dat een iUAure taak ons wacht. Niet een voudig .s het uit de rampspoed van een wereldoorlog en uit de inmid dels natuurlijk gegroeide zelfstan digheid van de vrij gebleven Ne derlands.: Antillen en Suriname, door de woelige cn ingewikkelde na-oorlogse omstandigheden heen, de weg naar de verlangde nieuwe rechtsorde te vinden. In dit verband moge ik van de zijde der Curacaose dele gatie, die mij zulks heeft ver zocht. mededelen, dat zij met dc meeste klem onder de aan dacht der Nederlandse rege ring neeft gebracht, dat naar haar oordeel reeds vóór dc staalkundige hervormingen uit, waarmede deze conferentie zich heeft bezig te houden, ten spoedigste in feite hervormingen noodzakelijk zijn. welke /olgens liaar woor den in de eerste plaats, als in de Koninklijke rede in het vooruitgezicht gesteld, de ge lijkstandigheid van de Neder landse Antiilun en Nederland erkennen en welke in de twee de plaats Aruba tot een zelf standig gelijkgerechtigd staats deel maken, onafhankelijk van de andere Nederlandse Antil len. Aan* het slot van zijn rede sprak de minister als volgt: Aan ons de taak ertoe bij te dragen het eeuwenoude staatsverband te .ver nieuwen, aangepast aan de eisen van deze tijd. Wij zullen ons v.erkstuk hebben af te.leveren in 1948 het jaar, waarin wij ook en vóór alles moe ten herdenken, dat vijftig jaren geleden Koningin Wilhelmina tot de regering geroepen werd. Haar wijsheid en toewijding, mogen ons bezielen, en moge het ons worden gegeven, dat ons werk voor haar als een geschenk zal' zijn. Hierna trok de conferentie zich terug in haar eerste besloten ver gadering. 24/1 26/I1 Atch. BaltJm. Can.Pac. Illin. c. N.Y.Cen. Pcnns.R, Sout.Pac. Un.Pac. All.Ch. Am.Ca n. Am .Car. A.Smclt. A. T.enl Am. Too Anac.C. Bethl.S. BoenngA. Chrysler City B. Consoi. E Douelas Dup. N. Eastm. K Gen.El. Gen.Mot. 24/1 26/1 91 91 y* 11 li1/» 11 10% 29% 29% 14% 14 17% 17% 46% 47% 153% 154% 181 179". 78 78% 39% 40% 51% 51^4 150% 150 yB 65% 64% 33% 32 33% 32% 24 24 58% 57% 39 38% 22% 22 53 53% 176 175% 41 40% 34% 34 54% 53% Gootiycai HudsonAl 'nt.Harv. In. Nickel int.T.cn'f Kern.C. Montp W. Pa:k. M. Radio C, Rep.St. Revn. T Sears R. Shell Un. Socony Stand Br. st.OHN.J Studeb. Texas C. U. Aircr. Un, Corp. Un. Pruil USRubb US Steel Wcstingh Woolw. Omzet 650.000 18". 18 83% 88 27 27%, 14% 13& 45 V, 45 I 50% 50 4% 4 i 8^: 24% 24 39% 38%I 34»/. 34 31% 32% 15% 15% 25% 25% 70 71 18% 18% 54% 54%. 25 24%, 2% 2%| 51 50 42 41% 73% 73% j 26% 26%, 45 45 Amsterdamse Effectenbeurs 26 Jan. Op de ef fectenbeurs te Amster dam bestond vandaag een vaste stemming en de berichten omtrent de devaluatie van de Fran se franc waren hier blijk baar niet vreemd aan. Intussen werden vrijwel alle fondsensoorten op een verhoogd koerspeil verhandeld en vooral was dit sprekend voor de internationaal ge oriënteerde fondsen. Ko ninklijke ontmoetten be hoorlijke vraag en ste gen bij een openingsprijs van 342 tot 348, terwijl de nieuwste aandelen on 329^ ingezet, naar bo ven gingen tot 335*6, terwijl bij het slot op vrflwel het hoogste peil van de dag werd afge daan. Van de industrie aandelen waren vooral Unilevers goed gedispo neerd en deze monteer den, na op 307^4 te zijn ingezet, tot 312. De Phllipsaandelen wa ren per saldo een achttal punten hoger, ook Aku's en Van Berkels werden boven de vorige prijzen afgedaan, terwijl ook de meeste minder courante Industrie-aandelen een verbetering lieten zien. De scheepvaartmarkt was stil, doch in scheep vaartunies en de Stock dividenden Scheepvaart Unies konden weer flin ke omzetten worden ge constateerd. De aande len gingen naar boven tót 175%. Act. aandelen Koloniale Bank N. I. H.-bank Ned. H. Mij. A.K.U. aand. Eergh's Jurg. v. Berkels pat. Calvé Delft Crt Centrale Suiker Fokker Van Gelder K. Nd .H.ovens Lever Br. Ned. Ford Ned. Kabelfabr Philips gloeil. Wilton Feyen. D. Petrol MIJ. Kon. Petr. MIJ. A'dam Rubber Bandar Rubber Deli-Bat. R.M. Oost Java R.M. Serbadjadl S.R Holl. Am. Lijn Java-C.-J Ltj d K.N S M Kon. Paketv. Sch Unie Rott. Lloyd 5t. Mij. Nederl H.V.A. Java Cult. My Ned. Ind. S U Ver. Vorst C M Dell-Bat. Dell Tabak Senemb. 23/1 26/1 26/1 Sltk Opk Sltk 106'/, 116% 116% 171;, 174% 176 307 118% 195% 177 158% 159% 178% 179% 308 311% 312 367% 367% 315 343% 346% 173 176% 149 125 90 91 - 276% 173% 175 236% 240% 144 114 118 120 123 62% 63% 64% 159 160 164 173 174 179;* 154% 160 Actieve obiig.: 23/1 26/1 Ned. '38 (3%) 3 100 fOO dito '47 (3%) 3 98% 93% Ned. '37 3 99 99% Dollarl. '47 3% 100% jOl NWS 2% 1% 82% Sp. eert. 100 2% 100% 100% N.I '37 A 3 96% 9oJ£ Nlet-aTftleve obligaties A'dam 1 '37 3% 100% 100% sHago I '37 3% - R'dam le en 3e lng. 1937 3% 100% 100% Rdam'38 (3%> 3 tuu% 100% Utr. pr. '39 2% - Utr. g. II' 37 3% - - Pandbrieven Amst. Hyp. 3% Arnli H (3%l 3 97% Fr. Gr. H. 3% 100»', 100% Grav Hypb. 3% Ned. Hypb 97% Veend K (3%) 0 97 Rott Hypb 3% 99% Utr Hypb. 3% 100% West. Hypb 3M> 1C0% tndustr. oblie- A.K.U obl. 3% 102% Berghs en J 3"a }03% 103% Levers 3% 103 103 Werkspoor 3V6 103% Bt. Ptr MIJ 102 Kn Ptr M11 - 103% Dell Sprw 8% 95 97% Ned -Ind Sp3% 52 53 Nlct-act. aanü. 23/1 26/1 A'dom3e B. 170% 176 Hll Bank Unie 211 210% Incasso Rott. Bank 160 lt.9 Tw. Bank. Cert. 179 179 Rott. Bel. Cons 183% 133% Lever 6c.pr 147% 148% üist en Sp. fab. 435 430 Rott. Dr. My. 371 375 Werksp Serie A 187% 190 Aniem Ned. Ind Gas 110% 114 Internatio 162 164 Amst. Ball. MIJ 147 147% Dell Sp. MIJ. 64 66 Ned Ind Spw 25 26% Voorlopig ge noteorde aand.: Lever 4% c. pr. 107% 107% MIJ Fin N H. 101 Vredesteln 161 160 Ned Walvlsv. 104% 106% Zwanenb Org. 187% 187 Prolongatie 2% Amer. fondsen Anaconda J4% 34 Beth Steel 102% 101 Chrysler Gen Motors 55% Intern Nickel *7 y% Kennecott "»7% 47 Republic Steel 24% 24% 75% U.S Steel 5 Phillips 57% 58 Shell Union •>3% 33% Tidewater 10% 20 Vi Baltimore 10% 10% Pennsylvania 17% 17* bieden t laten De gemeenteraad van Dordrecht besloot in 1937 tot het aangaan van een 3 obligatiele ning oorspronkelijk groot f 5.357.000,—, thans nog groot f 3.817.000, Overeenkomstig het voor stel van B. en W. heeft de raad thans besloten een gedeelte van deze lening tot een bedrag van f 2.200.000 op 3 Maart a.s. vervroegd af te lossen en ter bestrijding van deze vervroegde aflossing twee onderhandse geldle ningen aan te gaan, resp. groot f 2.000.000,en f 200.000,k pari, tegen een rente van 3 per jaar gedurende de eerste 10 jaren en daarna tegen een rente van 3% per jaar. Coöp. Grondkapitaal- bank voor de Landbouw. De uitgifte van 1.000.000 3 pct-obliga- tiën serie m., in stukken van nom. 1000.aan toonder, is enige malen overtekend, zodat een grote reductie op de toe wijzingen zal moeten plaats vindon.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 2