Zal het lot van Amerika's negers eindelijk verbetering ondergaan? Tussen Camera en Kaptafel Langs de wegen der kunst HET WOORD' „Bel Stalin op en zeg... i: Ij 1U;' '11. Dertien millioen kleurlingen wachten op een menswaardig bestaan Theorie en practijk der democratie IJshockey conflict spitst zich toe' Vierdaagse te Nijmegen Goede tijden van onze rijders v. Alfen in Nederlandse worstelploeg Deense film: Sterk gespeeldmelo dramatisch werk naar toneelstuk van Kaj Munk VICUTIN Nieuwspalet Scheepstijdingen Kerknieuws Radio-programma TUINKALENDER Voensdasr 28 Januari 1948 Amerika, dat zich gaarne de kampioen der democratie noemt en zich bij voorkeur opwerpt als verdediger van de rechten van de mens. kent in sommig opzicht —aatschappelijke verhou dingen. die doen denken aan de negentiende eeuw - of wil men de middeleeuwen - of aan staten die, tolereerden zij dergelijke toestanden, moreel-verontwaardigde protestnota's van het State Department zouden uitlokken. Men herinnert zich de communis tenjacht in Hollywood nog niet ten einde overigens, want de senaatscommissie voor on-Ameri- kaanse activiteiten heeft onlangs haar programma voor 1948 uitge stippeld: zij heeft blijkbaar nog heel wat noten op haar zang Het verhoor was een vrij onver kwikkelijke vertoning en leverde vrijwel zonder mankeren voor de verdachte „schuld" op. want ook als hij weigerde te antwoorden, zo dat uit zijn verklaringen geen con clusies waren te trekken, was hij toch in overtreding door die wei gering zelf. Belediging van het Congres, heette dat met een term, die ons Europeanen herinnert aan zeker soort rechtspraak uit vrij recent verleden. Probleem van wie? Komt dus in de aangelegenheid van de communistenjacht de vrij heid van meningsuiting in het ge drang, een andere steunpilaar waar op de democratie haar bestaan ba seert wordt bedreigd door wat dan meestal het negerprobleem wordt genoemd, hoewel ons inziens beter van een ..blankenprobleem" zou kunnen worden gesproken. Het vraagstuk is immers niet: wat moet er met de negers gebeuren''' Maar: hoe bevrijden wij de menselijke (c.q. de „blanke") geest van het ziekelijke superioriteitsvooroordeel ten opzichte van de man met de zwarte huid? Vooral in de Zuidelijke staten van Noord-Amerika (Georgia, Alabama, Mississippi) is de anti-kleurlingen stemming sterk. Maar ook in Wash ington komt het voor dat een zwarte ambtenaar, die in Arlington woont niet meer dan twee mijl buiten de hoofdstad! in de trein naar huis de coupé waarin hij tot aan de grens met blanken samen- reisde, buiten het gebied van Wash ington City moet verlaten en de rest va nde reis in de negercoupé moet maken. En erger is de om standigheid dat vele negers in een constante vrees leven, hetzelfde lot te ondergaan als hun rasgenoot die onlangs in Alabama op de brand stapel werd gebracht terwijl de blanken die dit bedreven hadden, werden vrijgesproken. Kans op kentering? Is er kans op een kentering? De verkiezingen staan voor de deur. In November worden zij ge houden, maar de campagne is al be gonnen: niet voor niets was het programma dat Truman in zijn ^tate of the Union-boodschap ont vouwde dusdanig radicaal dat het door rechts voor „Rooseveltiaans" werd uitgemaakt en niet voor niets ontplooit Wallace reeds nu zijn acti viteit Maar ook de politici van rechts zullen niet nalaten, de toe komst onder hun regime rooskleurig af te schilderen en een menswaardig bestaan te beloven aan de dertien millioen Amerikaanse onderdanen die tot het zwarte ras behoren. Natuurlijk is er in zoverre niets nieuws, want ook in Amerika zijn verkiezingsbeloften en de uitvoering ervan twee verschillende groothe den, daarvan is ieder nuchter bur ger overtuigd. Maar de kwestie heeft er sinds de wereldoorlog twee aspecten bij gekregen waarvan het belang niet te onderschatten is. Het kan ook anders Vele negers hebben deel uitge maakt van de Amerikaanse legers die Europa bevrijdden en zij hebben daar ook in het traditionalistische Engeland en zelfs in Duitsland hartelijkheid en vriendelijkheid on dervonden die hen deed voelen dat zij als gelijken, als mensen werden beschouwd. Terug in de burger maatschappij herinneren zij zich deze tijd met weemoed. Voorts bestaat het gevaar, dat de Russische propaganda deze zwakke plek in de Amerikaanse democratie zal uitbuiten en aangezien het een feit is, dat hoe ondemocratisch het Sovjetsysteem verder ook zU, er In de Sovjet-Unie geen rassenonder scheid heerst, de mogelijkheid niet denkbeeldig is. dat althans deze Sovjet-propaganda weer klank zal vinden in de harten van millloenen weldenkende Ameri kanen. Deze twee aspecten, en dan de laatste uiteraard in de sterkste mate. zullen misschien in staat zijn de stoot in de goede richting te geven. Mocht dat gelukken, dan zal het prestige van de Verenigde Staten er geen schade bij lijden. En het toch al zo geschokte prestige van de democratie-in-het-algemeen even min Dit jaar zal belangrijk worden voor de Britse filmindustrie. Lau rence Olivier zal namelijk zijn ver filmde versie van Shakespeare's „Hamlet" voltooien. De literaire en artistieke wereld zal deze film van het eerste tot het laatste beeldje, en van de eerste tot de laatste klank onder de loupe nemen. De film is daarom aan meer kri tiek onderhevig dan het toneelstuk, omdat het spel. als de film eenmaal gemaakt is, niet meer kan worden veranderd. En de film zal jaren blijven draaien, hetwelk betekent, dat deze indien ze goed gemaakt is als maatstaf zal dienen voor de toneelvoorstellingen van Shake speare's „Hamlet". Laurence Olivier ah Hamlet Het is niet de eerste keer, dat er een filmversie is gemaakt van dit machtige drama van Shakespeare. Reeds in 1907 maakt George Melies. een Frans filmpionier, een film versie van „Hamlet". In 1910 werd Spellessen voor auteurs van één-acters Niet minder dan 62 auteurs heb ben éen of meer één-acters inge zonden op een prijsvraag, uitge schreven door de Toneelschool. Geen van de 77 inzendingen kwam ln aanmerking voor een bekroning. Het overgrote deel der schrijvers - aldus de iury, mevr., Jeanne van Schalk—Willing en de heren W. Ph. Pos en Ferd. Stemeberg heeft zich geen rekenschap gege ven van de eisen nopens vorm. in houd en doelstelling. Enkele inzenders wisten een aan trekkelijk gegeven niet in dramati sche vorm te verbeelden; bij ande ren bleek een beheersing der tech niek armoede van geest en gedach te te verbergen. De jury heeft enkele auteurs, wier Inzendingen in het algemeen aan vaardbaar. doch voor het gestelde doel studiemateriaal voor het eindexamen ongeschikt waren, verzocht zich met de Nedcrl. Ama teur-Toneel-Unie in verbinding te «tellen. Het ligt in de bedoeling deze prijsvraag het volgend laar te her halen in de vorm van een opdracht, waaraan voor de gekozen auteurs .de voorwaarde tot het volgen van een aantal spellessen op de Toneel school verbonden is... Belgische literaire prijzen In België zijn weer verschillende letterkundige prijzen toegekend. De Prijs van de p-ovincie Brabant voor de Nederlandstalige letterkunde werd toegewezen aan de dichter Bert Decorte voor zijn bundel ..Aards Gebedenboek". Een premie van 9000 francs werd verdeeld on der A. Vercautercn. F. van der Poorte, W. Biliet. J. Walravens cn J- van Wilderode. De Belgische Academie voor Franse literatuur heeft een prijs van 50.000 francs toegekend aan Germaine Beaumont voor „La roue d'infortune". een roman die ook de Renaudetpriis verwierf. Gieseking speelt weer Met groot succes heeft de Duitse pianist Walter Gieseking in de Franse hoofdstad een tweetal con certen gegeven, waarbij hij werken van Mozart, Schumann en Liszt vertolkte. Gieseking, die onlangs de leiding van de meesterklasse aan het con servatorium te Saarbruecken op zich heeft genomen, zal in Febru ari een tournee door Frankrijk maken. Rabelais door Croiset Max Croiset zal het volgend sei zoen een eigen vertaling en bewer king van Francois Rabelais' Gar- gantua en Pantagruel gaan voor dragen. Niberco naar Indonesië De jonge Nederlandse goochelaar Niberco, die het vorige jaar de ..Grand Prix d'Honneur" op het goochelcohgres'4e Parijs won, is onder auspiciën van de NIWIN hedenmorgen naar Indonesië ver trokken om voor de Ned. militai ren aldaar op te treden. Hij reist niet het gezelschap van Pim Telby, waartoe behoren Johny van Beest, pianist en accordeonist en de drie Alexandro's. Annabella, de uit Frankrijk ge boortige filmactrice, heeft zich van haar echtgenoot Tyrone Power la ten scheiden. Het hooggerechtshof te Los Angeles heeft haar een ali mentatie van ten minste 50.000 dollar per jaar minus haar gage toegekend. Irving Berlin» de Amerikaanse schlagercomponist, is door de Fran se regering tot ridder in het *e" gioen van eer benoemd. in Frankrijk opnieuw een poging gedaan cn nogmaals in 1911 Alwin Neuss in Denemarken. In 1913 kreeg de Engelse filmpionier, Cecil Hep- worth, van Gaumont de opdracht om zijn versie te maken van ..Ham let". en in 1914 probeerde James Young in Amerika het ook nog eens. Geen enkele dezer films werd ech ter met succes bekroond, en „Ham let", werd dan ook niet meer ver filmd. totdat Sir Laurence Olivier in 1947 de stoute schoenen aantrok. Voor 150.000 requlsietcn Een lang verwacht plan om de Engelse films te voorzien van nieu we decors e.d., is thans eindelijk verwezenlijkt. Verleden week is onder enorme belangstelling Den- ham's nieuwe Requisieten-afdeling geopend. De waarde van de requi- sieten. van meubelen tot stoffen, van schilderijen tot serviezen, van schoenen tot auto's, van palmbomen tot helicoptères, is bepaald op 150.000 gulden. „The bad lord Byron" Eén van de meest veelbelovende films van h?t ambitieuze productie plan van Sydney Box het hoofd van de Gainsborough-Studio's is de film „The bad lord Byron". De rol van de grote Engelse dich ter wordt vertolkt door Dennis Price. De vier vrouwen, welke een grote rol hebben gespeeld van Byron, in het leven van Byron, zullen worden vertolkt door Joan Greenwood, als Lady Caroline Lamb de vrouw, die in haar dagboek Byron beschreef als krankzinnig, slecht en gevaarlijk om te kennen Mai Zetterling. de Zweedse actrice, die de hoofdrol vertolkt in Frieda, die de rol zal spelen van Teresa Guiccioli, Byron's Italiaanse minnares. Linden Travers in de rol van Augusta Leigh. By ron's stiefzuster en Sonia Holm als Annabella Milbanke. Byron's echt genote. Italie^ansc plannen De Italiaanse filmindustrie zal dit jaar een grootse poging doen niet alleen de verloren markten te her winnen. doch ook Rome tot één van de leidende Europese filmcentra te maken. De,leus voor 1948 zal luiden: „Qualiteit vóór quantiteit". Er zul len niet meer dan 65 films geprodu ceerd v/orden. doch elk van hoog gehalte. Intussen is de Italiaanse filmindustrie nog arm en men ver wacht derhalve, dat Italië niet vóór ongeveer 1950 alle troeven uit kan spelen. De heer Averv Brundage, presi dent van het Amerikaanse Olympi sche comité, verklaarde dat indien het I.O.C. in zijn vergadering van Donderdag a.s. de h'shockey-inschrij- ving van het Amerikaansche ol. co mité, dat wil zeggen van de ama teur athletic union, mocht weige ren, het Amerikaanse ol. comité zou aftreden. In dat geval zouden geen Ameri kanen deelnemen aan de winter spelen, en waarschijnlijk ook niet aan de zomerspelen. De kwestie van de deelneming aan de zomerspelen was weliswaar nog niet gerezen maar Brundage zeide. dat, afgaande op brieven welke hij van leden van het Ameri kaanse ol. comité had ontvangen, cn voorts de stemming in dat co mité kennend, hij wel concluderen moest dat er bh' zhn terugkeer geen Amerikaans ol. comité meer zhn zou. in welk geval er evenmin van deelneming aan de zomerspelen sprake kon zhn. De internationale vicr-daagse af standsmarsen van de N.B.V.L.O. zullen dit jaar van 27 t.m. 30 Juli te Nijmegen gehouden worden. De in schrijving hiervoor sluit op 1 Juli De internationale hardrhwedstrh'd te St. Moritz over 1500 meter werd in 2 min. 24.9 sec. gewonnen door de Amerikaan John Werket. die op de voet gevolgd werd door Cecs Broekman, die slechts 0.3 sec. lan ger over de afstand deed. De derde nlaats was voor de Amerikaan Ken Henrv in 2 min. 26.5 sec„ terwfll Aat de Koning met 2 min. 27.2 sec. de vierde plaats bezette. Ingezonden mededeling EEN AANGRIJPEND VERHAAL iï het nieuwe boek van Francois PauweU MARIA DOLOROSA dc delicaat behandelde roman van een ongewoon huwelijk. Iedere goede boekhandel heelt 'll Prijs f. 5.90 grb Zaterdag 21 Februari a.s. zal in Luxemburg de landen-worstelwed- strijd Luxemburg—Nederland wor den gehouden. De Nederlandse wor stelploeg is als volgt samengesteld: Alflen (de Halter Utrecht), Dijk (Hercules Amsterdam), Stoltz (Hercules, Amsterdam) Munnekes (122, Amsterdam). Snhder (Achil les. Arnhem), Van Wijngaarden (S.D.V., Culemborg), Melders (Her cules, Amsterdam). Kaj Munk is, zoals men weet, de Deense predikant en toneel schrijver, die in Augus tus '43 een martelaar is geworden voor de vrij heid. De Duitsers hebben hem vermoord en van dat ogenblik, dateert eigenlijk pas het welbe wuste Deense verzet. Het venvondert dus niet. waar zijn stukken al lang voor de oorlog een grote populariteit geno ten ook In de Oxford- beweging wRs Munk een bekende figuur dat na de oorlog ook de begeer te ontstond zijn stukken te gaan verfilmen. Het Woord is een film naar zijn eerste toneelstuk Ordet. Gustaf Molander is de regisseur. Uit een Nederlandse vertaling kreeg in indertijd de in druk van een sterk me lodramatisch geval. Dit gevoel ontving ik ook bij de film, die deze weck draait in het City-thea ter in Amsterdam en die stellig ook binnen zekere tijd in Utrecht zal komen. Met het verzet heeft deze dus niets te maken. Het stuk. waar naar zij is geconstrueerd, was. zo als ik al zei, lang voor dc oorlog geschreven. In tegenstelling tot Dreyer's Dies Irae laat deze film zien, dat de Denen, behalve een zekere verbeten fanatisme ook nog een levendig temperament kunnen ontwikkelen. Van traagheid en ge brek aan actie heeft de film zeker geen last. Er gebeurt eerder te veel dan te weinig en aan toevallighe den is er geen gebrek. Een oude vader In een vroom ge zin wordt In plaats van een mild patriarch een hard en bekrompen despoot, die niet meer of minder dan de ontijdige bevalling van zijn schoondochter, de dood van de nieuw geboren en langverwachte telg en tenslotte haar eigen <V>od op zijn geweten heeft. Gelukkig be staat. hier niet meer het „oude ge bruik", dat in de tijd van Dies Irae gold. n.l. dat bij de begrafenis ge vraagd werd of de dood ook te wij ten was aan iemands schuld. Tot het gezin behoort ook een jonge dominee, die aan godsdienst waanzin lijdt. Bij de dood van ziin schoonzuster is hij plotseling gene zen en dat niet alleen: hij weet ook in Christus' naam een wonder te bewerkstelligen en de dode tot het leven terug te roepen. Ik behoor zeker niet tot hen. die een religieuze film bii voorbaat af wijzen en ik geloof ook, dat het wonder hier op zeer indrukwekken de wijze filmisch is behandeld. Dit film (Ingezonden mededeling» V WOND- en BABYZALF met huidvitamine zA/oury- T\AT een conferentie met de Russen U ook kort en zakelijk kon z\jn. en - wat nog belangrijker is tot over eenstemming kon leiden, is gebleken toen lord Beaverbrook tijdens de oor log. aan het hoofd van een Britse missie van 60 deskundigen op het ge bied van vliegtuigen, tanks en artille rie. naar Moskou trok om de behoef ten van de Sovjet-Unie aan oorlogs materiaal vast te stellen. (De bron van dit verhaal is sir George Usher, die blijkbaar deel uitmaakte van het ge zelschap hij vertelde de geschiede nis kortgeleden tijdens een diner in Zuid-Afnka en de Daily Express ver meldt het): Nauwelijks geïnstalleerd In zijn hotel te Moskou, keek Beaverbrook geïrriteerd om zich heen. Hij was gereed voor de conferentie. „Bel Stalin voor me op" zei hij tegen zijn secretaris. Na enige aarzeling van de kant van de laatste (die veilig heidshalve maar besloot, de hulp van een Russische tolk in te roepen) ging His Lordship verder: „Vertel Stalin, dat ik hem straks kom bezoe ken." En de secretaris was niet weinig verbaasd, toen hij de tolk hoorde zeggen: „Maarschalk Stalin zegt: Komt u maar." Tien minuten later was Beaver- brook's auto QP weg naar het Krem lin. Na het handen schudden zei de Engelsman tegen Stalin: Ik kom ho ren wat uw minimum behoeften zijn aan oorlogsmaterieel. Stalin tekende een paar figuurtjes zoveel duizend tanks, zoveel dui zend vliegtuigen, voertuigen, enzo voort, en na wat over-en-weer-ge- streep Beaverbrook „dong af" door met zijn pen weer krasjes te halen door de scheppingen van het Russische staatshoofd werd heel vlot overeenstemming bereikt. Sta- LORD BEAVERBROOK houdt van opschieten lin liet wodka aanrukken en de zaak werd beklonken. Saaie boel Toen de Engelsman weer in zijn hotel kwam zaten de leden van zijn missie met vrij saaie gezichten in de lounge. Beaverbrook wendde zich weer tot zijn secretaris. „Bel Stalin weer voor me op. zeg hem, dat het hier een stomvervelende boel is en vraag eens of hij niet een band kan sturen of zo!" „Maarschalk1 Stalin zegt dat het goed is," luidde het antwoord en spoedig daverde het hotel van vro lijke muziek. Dagen later kwam een van de zes tig experts van de Engelse missie eens voorzichtig bij Beaverbrook in formeren, wanneer de conferentie nu eigenlijk ging beginnen. Het was hier wel erg gezellig, maarre „Mijn beste man. antwoordde Bea verbrook, de conferentie is allang af gelopen. maar als we nu al naar huis gaan denken ze in Londen dat we niets gedaan hebben!" De hoofdpersoon in dc Deense film Met Woord" is Knut Borg. dc patri archale boer. die dc despoot wordt in zijn gezin. Zijn zachtzinnige schoon dochter helpt hem hier ah hij bezig Is met zijn boordeknoopjes pijnlijk moment voor iedere man. neemt niet weg, dat Ik deze film als geheel niet geslaagd kan vin den. Aan de ene kant is ze mij te romantisch en melodramatisch, aan de andere kant te veel gechargeerd in het komische. De verbeten ruzie van de twee vaders van wie de en gelovig lid is van de grote keik en de ander fanatiek voorganeer van een secte, en die deswege niet wensen dat hun wederzijdse kinde ren genegenheid voor elkaar tonen, is tot daaraan toe. Maar dat die ruzie op zo grove wijze in het ver gadergebouw van de secte wordt uitgevochten, wil er bij mil niet in, al geef ik toe zie Amsterdam! clat er in een kerkgebouw wonder lijke dingen kunnen gebeuren. Ondanks alles van begin tot eir.d een boelende film. De regie ls vaak treffend, de camera (Gosto Roos- Iing), heeft prachtig werk gedaan, het landschap is gevoelig gekozen en de spelers zijn stuk voor stuk berekend voor hun taak. Een enke le als Knut Borg. de patriarchale tyran. is zelfs meesterlijk, terwijl ook de candidaat-dominee Johannes en de jonge vrouw goed werk doen De muziek (Sven Sköln) noopt tot waardering. C.A.S. Toch maar naar Parijs? Niet alleen voor reislustige Ame rikanen heeft ParUs na de devalu atie nieuwe aantrekkingskracht ge kregen, maar ook voor de UNO. In Lake Success acht men het waar schijnlijk dat de Algemene Verga dering nu toch in de Franse hoofd stad zal worden gehouden. Dat zou een half millioen besparen op het UNO-budget, niet meegerekend de lagere kosten voor de verschillen de delegaties. Generaal von Falkenhausen, gouverneur van België en Noord-Frankrijk tijdens de Duitse bezetting, zal een dezer dagen naar België woiden overge bracht om daar als oorlogsmisda diger terecht te staan. De rege ring van de Dominicaanse Repu bliek heeft meegedeeld dat zij be dreigd wordt door een revolution- nair leger, dat in Venezuela wordt opgeleid. De New Yorkse uitge ver John Day heeft bekend ge maakt dat hij twee boeken over Indonesië zal uitgeven: een verta ling van Sjahrirs Indonesische Overpeinzingen, „Out of Exile" (Uit de Ballingschap) geheten, en „De Indonesische Geschiedenis" door Charles Wolf, die ook Sjah rirs boek vertaalde. Elf emplo- yé's van een bank in Tokio zijn vermoord door een man die zich als inspecteur van gezondheids dienst uitgaf en hen een groene vloeistof te drinken gaf. Ana- bella, Frans filmactrice, heeft zich van haar Amerikaanse echtgenoot Tyrone Power laten scheiden. Toen Karin de kinderen naar bed bracht vroeg Peter aan zijn vriend: „Leeft die Kees Hommes nog?" „Wis en waarachtig. Hij is brutaler dan ooit en maakt de hoofden van al zijn kornuiten dwaas, door als maar te spreken over een motor fiets. die hij zal kopen." „Werkt hjj nog op de fabriek?" „Zeker, en het schijnt hem er goed te gaan." „Waar zou ik die rakker kunnen zien?" 6„Die hangt meestal de hele avond in de Gou den Zwaan aan het buffet." Peter stond op. „Ga je mee? Ik wil dat heerschap wel eens zien. Even maar. We zijn terug, als Karin klaar is." Frank kende de stemmingen van zijn vriend en hij wist, dat het beter was toe te geven, an ders zou Peter de hele avond geen rust hebben. Grommend stond hij op en ging met Peter naar de fietsenschuur. In de Gouden Zwaan was het niet druk meer. De meeste stamgasten waren reeds naar huis gekeerd voor het avondeten en die nog bij de schcnkkast stonden zouden stellig te laat komen. Frank nam Peter mee naar een tafeltje in een hoek en wees hem op een forse slungel met ros sig haar, die met een glas bier in de hand het hoogste woord had tegen een vijftal boeren zoons. „Dat is Kees Hommes." Peter merkte, dat het gehoor van de fabrieks arbeider deze niet vriendelijk gezind was. Het gezicht van de een verried afgunst, van de ander een weinig wantrouwen. En die stemming beviel Peter. Hij hoorde Hommes zeggen: „Over een jaar ga ik naar Amerika. Hier ls 't niks gedaan. Daar krijg ik een twaalf-cylinder Packard, zo van de fabriek." „En wat maak jij wel in je eigen fabriek, Hommes?" riep Peter onverwacht met lulde stem, zodat aller ogen in het café meteen op hem gericht waren. Er was plotseling ook een scherpe stemming in het rokerige vertrek gekomen, want Peter had de gave van uitdaging. Frank gaf hem een trap onder het tafeltje door en mompelde: „Rustig aan, Peter." Hommes had de spreker langzaam opgenomen, zoals een vermetele kerel dat doet. wanneer hij overweegt, of hij het op knokken zal laten aan komen of niet. „Wat gaat jou dat aan?", riep hij ten leste en hij wierp het rossige hoofd in de dikke nek. „En als mij dat nu eens aangaat?", sprak Peter rattekop, daar werk jij ook voor. Jij durft niet eens de naam van die Duitser te noemen, Kees Hommes! Waarom niet? Omdat je ervoor be taald wordt om je mond te houden!" Nu werd de ander gevaarlijk. De maat was vol. Nog één stapje verder ging Peter en hij zag Hommes recht in >de ogen: „Weet je, wat jij bent? Jij bent een verrader!" Toen zag Peter, dat de ander zou toeslaan. Hij zou het met het bierglas doen. Maar Peter moest nog één seconde wachten; iedereen moest zien. dat Hommes begon. Door hem strak aan te kij ken zag hij het ogenblik, waarop de kerel sloeg. En meteen viel Peter aan. Een snelle, harde stomp midden in het lompe geziqht en tegelijk een stoot met de knie in de maag. Peter was juist op tijd geweest en het glas kwam ook niet op zijn hoofd terecht. Hommes wankelde met een kreun en tegelijk was Peter weer boven op Ingezonden mededelingen Niet alleen 't chagrijn van de pijn Uw rheumatlsche pijnen met alle ge volgen slopen voortdurend aan Uw hele gestel. Daarom moet ge U er tegen te weer stellen. Met Kruschen Salts. Dui zenden deden dat vóór U en zij zijn trots op de heilzame resultaten die Kruschen hun gaf Iedere morgen dc kleine dosis Kruschen maakt een ander mens von U. De aansporende werking van Kruschen doet Uw bloed sneller stromen; de schadelijke zuren, die zich anders gaan vastzetten, worden mede genomen en verwijderd langs natuur lijke weg Dat is het geheim van Kru schen en daarom is het ook voor U de remedie om weer helemaal de oude te, worden, vief en fit en vrij van pijn Vraag Kruschen Salts bij Uw Apothe ker of Drogist. dreigend en hij kwam overeind en liep langzaam hem; met een linkse slag op zijn mond en een nn haf nrnanin iirintorc tno ria nonniMl ln na op het groepje drinkers toe, de handen in de broekzakken. Toen hij vlak voor Hommes stond merkte hij, dat die ondanks zijn stevige knuisten aarzelde. Directe, wel overwogen aggressie was Hommes niet gewend en het maakte hem onzeker. Peter nam zijn kans waar. „En als mij nu eens- alles aanging van kerels, die samenwerken met Duitsers?" Hommes voelde instinctief, dat hij van nie mand der aanwezigen enige steun kon verwach ten en hij trachtté zich te verdedigen; hij lachte schamper en zei: „Mocht wat, mijn baas is een Hollander en een goeie ookl" s Peter wachtte een ogenblik om de stemming van de mannen om hem heen te peilen en hij merkte, dat die een afwachtende houding aan namen; ooH de waard keek belangstellend toe, rechter op het linkeroog. Hommes viel en sleur de een tafeltje met zich mee. De boerenzoons schreeuwden van opwinding. Peter zette zijn hak stevig in de maagstreek van zijn tegenstander en riep: „Voor de dag ermee! Wie is die Duitser? Zeg het vlug, anders blijft er niets van je over!" Hommes' weerstand was volkomen gebroken. Zijn gezicht was afgrijselijk door het rijk stro mende bloed. „Ik weet het niet!", kermde hij nog. „Vooruit!", dreigde Peter hij liet zijn schoen voelen. „Hij is een professor," steunde Hommes. „Pro fessor Van Dalen." „Je liegt!", brulde Peter. „Neen," kreet de ander in wanhoop. „Hij heet Van Dalen. Ieder noemt hem zo Toen merkte Peter aan een frisse luchtstroom, hoe deze vreemdeling het zou klaren, die toch dat de deur van het café was opengegaan en snel een vriend van de dokter was. Toen zei Peter keek hij op. langzaam: „Ach," sprak hjj langzaam, verrast. „Mijnheer „Hommes, je weet heel goed. wat ik bedoel. Kube-lin!" Niet de directeur, maar die Duitser, met die (Wordt vervolgd) „De Zestien" confereren over arbeidskrachten De zestien landen die betrokken zijn bij het plan-Marshall nemen deel aan een tiendaagse conferen tie voor de distributie van be schikbare arbeidskrachten. Sara- gat, Otaliaans vice-premier, is voorzitter. AMSTELDIEP, 26 Jan v Soera- baya n Makassar; BOSCHFONTEIN 26 Jan v Mombassa n Tanga; JOHAN DE WITT, A'damJava pass 26 Jan Kaap St. Vincent; LOENERKERK, R'dam—Calcutta 26 Jan te Genua; OSSENDRECHT. 26 Jan v Sfax n R'dam; POELAU LAUT. 27 Jan v Soerabaya te Balik Papan verw- WILLEM VAN ORANJE, Aptw— Alexandria 26 Jan te Algiers; STAD HAARLEM, 27 Jan v R'dam te Sa- vona verw; ZUIDERKRUIS, 24 Jan v Batavia n R'dam. Vrije Katholieke Kerk acht zich beledigd Naar wfl vernemen heeft de Re gional Bisschop der Vrije Katho lieke Kerk in Nederland, Mgr. F. A. Brandt bii de Minister van O.K. en W. zijn beklag gedaan over de voorzitter van de Katholieke Radio Omroep, prof, Ivors Deze zou zich op 3 Januari j.l. in een radiotoe spraak op beledigende wijze over de Vrije Katholieke Iverk hebben uit gelaten. o.a, zeggende dat zij anti christelijk. anti-Ivatholiek en anti religieus ls. Hij heeft de Minister verzocht prof. Kors er op te wijzen dat de radio er niet toe dient om op grond van geloofsverschillen andere er kende en de Christus naar beste weten dienende kerkgenootschap pen te beledigen en hem op te dra gen zich van dergelijke kwetsende uitingen voortaan te onthouden. NED. 1IERV. KERK Beroepen te Aalst (Gld.) N War- moltz te Vreeswijk; te Utrecht (vac. M N. W. Smit) Ph. E v. d. Brug to Apeldoorn: te Barendrccht (voc. Th. Hcttinga) C. Jongcboer te Wijk bij Duurstede cn (2e pred. pi.) P. H. Quar- tel te Kethel en Spnlnnd; te Wolphnarts- dijk (toez W L Hcljmnns te Oude- landc; tc Rlthen (toez.) J. de Boer, cand. te Zaandam; te Steggerd* J. v. d Heide tc Rhencn. Aangenomen naar Kerkdrlcl W. A. B. Hagen te Puttershoek. Drietallen te Dordrecht (vac A. Os kamp) J. A. Dankbaar to Maassluis, P. C. Vermeulen te Laren (NH.) en H. .v. Vliet te Kerkrodc; (vac. J H. Smit Slbinga) P. M. Mentzel to Naaldwijk. W. C F. Metz te HeereWaarden en P. C. Wlerlnga te Zuldhorn. Beroepen te Oostwold. Hoge en Lage Mccden. J D. Pienter te Saaksum. Aangenomen naar Amsterdam (buurt- gem Noord-West) W. H Kelder Jr. to Leldén, naar Terwispcl P. N Vcllekoop Indisch pred met verlof te R'dam-Ci GEREF. KERKEN Beroepen te Den Ham W H. J. de Boer te Mihvolda; te Nederhorst den Berg J Flret, cand. te Dordrecht; te Spijk VV. WUrnn te CassclternlJeveen Aangenomen naar Bergenthelm G. C. Muntlngh, cand te Amsterdam, die bedankte voor Edam, Herwijncn, Mar ken, NleuwveenNieuwkoop, Schet- tens, Wormer en IJlst. Bedankt voor Nieuw-Weerdlnge W. P H Zwerver te Hijken (Dr.). Aangenomen naar Oldehove (Gr.) T. Holwcrda, cand. te Wolvega, die be dankte voor Staveren. Goëriga. Wie- ringen en Pingjum-Zurlch. GER. KERKEN NAAR ART. 31 K O. Beroepen te HarenOnnen. Garrels- weer—Applngedam en Zalk R. to Vel de. cand te Stadskanaal. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Elburg W. F. Laman te Rotterdam-W. GEREF. GEMEENTEN Tweetal tc Tholen A. Visser te Scher- penlsse en L Aangeenbrug te Dor drecht VRIJE EVANG. GEMEENTEN Bedankt voor Utrecht P. J. Mletea te Apeldoorn. Ingezonden mededeling De Minister spreekt maar van sparen: Dus ben óók lk druk aan 't vergaren, 't Ging eerst best. maar al gauw Kwam de aap uit de mouw Ziet U kans TIP van BOOTZ te bewaren? Inz Mevr. R. F.. A'foort, ontv. 1 fl. TIP Hedenavond HILVERSUM I: 19.Nws, weer; 19.15 Over de Wereld gebedsdag; 19.20 Gram. muz.; 19.30 Actueel ge luid; 19.45 Eng les (gevord.); 20. Nws; 20.15 Radio philh. ork.; 21.20 Plaats en taak van het christ. on derwijs; 21.40 -Symph. amusements- ork.; 22.10 Zwitsers mazaïek; 22.30 Nws; 22.45 Overdenk.- 23.— Flurt- sonatcs van Bach; 23.30 Licht klas siek avondorkest. HILVERSUM II: 19.— Beginsel- progr. P. v d. A.: 19.15 Reg. ultz.; 19.30 Amsterdam 1948; 19.45 Lezen ln de Bijbel; 20.— Nws; 20.15 Me- tropole ork.; 21.— Luisterspel Wal ter Rathenau; 22.— Olga Coelho- 22.15 Jean Presto; 22.45 In de tuin der poëzie; 23.— Nws; 23.15 Dans muziek. Morgen HILVERSUM I: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.45 Fluit- en piano-muziek; 8.00 Nws; 8.15 Pluk de dag, 9.— Voor de vrouw; 10. Leger d. Heils. 10.45 Berlijns Philh. orkest; 11.00 De zonnebloem, 11.45 Orgelspel; 12.03 Pianorecital, 12.30 Weeroverz., 12.33 Lunchconcert; 12 55 Zonnewijzer, 13.00 Nws, 13.20 j®» hoek? 13.25 Lunchconcert, 13.45 Hors d'oeuvre, 14.00 Strijkork., 14.40 Voor de vrouw, 15.00 Zang, Pjano en orgel, 15.15 Strijkkwartet, 15.45 Pianosoli, 16.00 Bijbellezing 16.45 Symphonie-ork., 17 00 Jeugd journaal, 17.30 Het Franse lied. 18 00 Hobo, klarinet en fagot, 18.15 Land- e^fV^k°my' 18 30 Reg- uitzending. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws, 7.15 Slavische dansen, 7.30 Ochtend- rhytme, 8.00 Nieuws, 8.15 Gr pl. 8-45 Strijkkwartet, 9.15 Morgenwijd..' 9.30 Waterstanden, 9.35 Arbeidsvit., 10.30 Van vrouw tot vrouw, 10.35 Gaspar Cassado (cello), 10 50 Kleu tertje luister. 11.00 Vrouwen in.de omroep, 11.20 Opera-muziek, 12.00 Negro spirituals, 12.30 Weerpraatje, 12.33 In 't spionnetje, 12.38 The Skymasters, 13.00 Nieuws, 13,15 Vaudeville strijkorkest, 14.00 De vrouw, 14.20 Zang en piano, 15.00 Voor zieken en gezonden, 16.00 U kunt het geloven of niet, 16.05 Reposes. 17.00 AVRO kaleidoscoop, 17.20 Welk dier deze week? 17.30 De speeldoos, 17.50 Regeringsuitzen ding, 18.00 Nws, 18.15 Sport, 18.30 Onder Hollandse vlag. (Ingezonden mededeling) 1 bij gnep en qevatte kot Doos cochcli iOc1 29 JANUARI. Wanneer appel soorten zijn veredeld op de onder stam. die bekend slaat als „Type 9" dan ontwikkelen zich daaruit bo men, die slechts een kleine afme ting bereiken doch reeds op vroege leeftijd vruchten voortbrengen. De ze dwergtypen zijn ook zeer ge schikt voor kleine tuinen of andere plaolsen, waar de ruimte beperkt is.Men houde er wel rekening mee, dat de grond, w-arln ze geplaatst worden van goede hoedanigheid moet zijn. Evenals andere vrucht- bomen worden ook deze bij voor keur reeds vroeg geplant.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3