■Jé/BS Franse regering houdt vast aan haar voorstellen Breekt de eerste schakel? Langs de wegen der kunst PETER Onzuivere bedoelingen niet gebleken Volkspartij voor Vrijheid en Democratie Het beginselpprogram Kerknieuws Becker; en Rommers krijgen levenslang Weer dreigt staking in Duitsland Nieuwspalet VERGES"W Nieuwe regeling voor verdeling werkkleding r Scheepstijdingen Dam-rubriek Radio-programma tuinkalender Donderdag 29 Januari 1948 5 Maar riskeert er haar bestaan mee De Franse regering heeft besloten geen verandering in de financiële voorstellen aan te brengen, ondanks de tegenstand van socialistische ministers en Kamerleden, en ondank^ het feit dat de financiële com missie van de Assemblée het ontwerp verworpen heeft. Hoewel Schu- man niet van plan schijnt te zijn de vertrouwenskwestie te stellen zal toch het bestaan van de regering van de stemming in de Assemblée afhangen. De socialistisch fractie heeft na een stormachtige vergade ring, die vier uur duurde, besloten zich van stemming te onthouden. ve de communisten, de Met een gepassionneerde rede heeft René Mayer gisteren zijn voorstellen in dc Assemblée verde digd. Hij betoogde dat uit het com plex van financiële maatregelen geen onderdeel kan worden gemist en dat het nu dringend tijd is om orde op de zaken te stellen. Toch blijft de mogelijkheid be staan dat Schuman en Mayer nog concessies zullen doen aan de so cialisten. De situatie is zo, dat de partijen van het middenblok die samen de regering-Schuman heb ben voortgebracht, elkaar nodig hebben en de regering niet kunnen verlaten zonder het grvaar te ris keren dat of uiterst links of uiterst rechts het pleit wint. Een coalitie staat niet sterk wanne - daarin enerzijds socialistische, anderzijds liberale denkbeelden zijn onderge bracht, maar men zal het noodge dwongen samen moeten vinden. Toch een compromis? Het debat in Nationale Vergadering werd gisteravond na de rede van Mayer op nieuw opgeschort. Leden van het kabinet zeiden toen dat zij hoopteh in de loop van van daag een overstemming te kunnen bereiken. De beper king van de geldigheidsduur der wet tot zes maanden zou de basis moeten vormen voor een compromis. Ondertussen heeft het anti communistische blok in de Assem blée, dat is dus alle partijen behal- Spiegel der wereld mannen van Duclos uit de voorzitterszetels der commissie gewerkt. Een nieuwe maatregel van Mayer is aan de Assemblée voorgelegd: de intrekking van de bankbiljetten van vijfduizend francs. In verband hiermee zijn alle banken geduren de enkele dagen gesloten. Auto-ongeluk bij Zoetermeer De oorzaken van het vreemd soortige auto-ongeluk dat Zater dagavond bij Zoetermeer gebeurde en waarbij de Haagse dierenarts dr. P. Roodzant het leven verloor en de 19-jarige Hagenaar L. G. er met enkele verwondingen afkwam zijn nog steeds niet opgelost. Het onderzoek is nog in volle gang. L. G. is voorgeleid voor de offi cier van justitie te 's-Gravenhage, verdacht van roof, omdat hij ir het bezit van dr. Roodzants porte feuille is gevonden. Vermoedelijk heeft hij zich ook de auto willen toeeigenen en zich van dr. R. willen ontdoen tijdens de rit waarbij *een krankzinnige snelheid bereikt werd. Automobi listen die zich omtrent ilet uur dat het ongeluk gebeurde in de buurt bevonden, worden gehoord. Van mdere, onzuivere motieven bij een van de twee inzittenden want een dergelijk gerucht doet de ronde is nog r>;ets gebleken. Wel schijnen de veearts en zijn lifter enkele café's te hebben bezocht. L. G. is een werkloos ex-chauffeur uit Den Haag. De droom van iedere vrouw: een mooie bontmantel. Deze is van licht kleurig Nectz, en naar dc nieuwste mode lang, met veel ruimte op de rug en wijde, omgeslagen mouwen. T-T ET feit, dat de regering van -1 1 Irak is afgetreden, zal in Lon den een onplezierige indruk hebben gemaakt, aangezien men er de con clusie uit zal moeten trekken, dat de oppositie tegen het Engels-Iraaks verdrag er sterker en doeltreffender is dan men aanvankelijk had ge dacht en gehoopt. Zoals de lezer zich herinnert is dit verdrag na een zeer korte onder- Kar deling tussen Bevin en de pre mier van Irak, Saleh Jabre, te Lon den op 15 Januari getekend. Aan de ondertekening ervan was nogal wat relief gegeven, een bewijs, dat het Foreign Office veel prijs stelde OP dit accoord. Wanneer we de inhoud ervan na gaan. dan begrijpen wij zeer goed, dat Londen zeer op dit verdrag ge steld is. Het is een nauwe alliantie, zoals het verdrag van 1930. waarvoor dit nieuwe in de plaats is gekomen, trouwens ook al was. Beide partijen beloven elkaar onmiddellijke hulp in geval van vijandelijkheden en om Engeland in staat te stellen, die verplichting na te komen, krijgt het vergunning, om de vliegvelden van Habbaniya en Sjaiba te allen tijde, d.w.z. zowel in vredes- als in oorlogstijd, voor onmiddellijk ge bruik in gereedheid te houden en hiervoor het nodige grond- en tech nisch personeel te verschaffen. De R.A.F. krijgt het vrij gebruik van deze vliegvelden tot alle vredesver dragen van kracht zullen zijn ge worden, wat betekent, tot het ogen blik, dat alle geallieerde troepen zo staat het nadrukkelijk in het verdrag gestipuleerd uit de lan den van alle gewezen vijandige staten zullen zijn teruggetrokken. In art. 5 wordt verder nog voorzien :n de instelling van een gezamenlijke permanente Verdedigingsraad (De fence Board), welke de verdedi gingsmaatregelen. voortvloeiend uit dit verdrag, zal hebben te coördi neren. OVER één moeilijk punt tussen beide partners wordt in art. 4 op een tamelijk dubbelzinnige ma nier heengegleden, nl. over de kwes tie Palestina. Daar staat nl., dat geen van de bepalingen van het verdrag- in strijd is met de bestaande rechten en verplichtingen, welke voor beide partners uit het Handvest der Ver enigde Naties voortvloeien, noch met andere bestaande internationale overeenkomsten of verdragen. Uit het eerste deel van deze passage zou men de gevolgtrekking kunnen ma ken. dat Irak zich dus niet tegen het besluit van de Alg. Vergadering van de UNO tot verdeling van Palestina zou mogen verzetten. Daar staat echer tegenover, dat bij het verdrag een schrijven van de premier van Irak is opgenomen, waarin staat, „dat het verdrag van de Arabische Liga en het Pact van Saadabad tus sen Perzië, Irak, Turkije en Afgha nistan tot die internationale over eenkomsten horen, waaraan de rege ring van Irak bijzondere waarde hecht" en die blijkens de tweede helft van bovenaangehaalde passage door het nieuwe verdrag dus on aangetast werden gelaten. Ra ra, hoe zit dat? Wel, het is duidelijk, dat Engeland en Irak geen kans hebben gezien om een- gezamenlijke houding te vinden ten aanzien van het pro- bleem-Palestina, daar het verdrag niet op wilden laten afspringen en nu gevlucht zijn in de dubbelzinnig heid van art. 4. Deze korte analyse van het ver drag is, dunkt ons. reeds voldoende om het grote belang, dat Engeland aan de ondertekening ervan heeft gehecht, begrijpelijk te maken. Er is echter meer. Want het Fo reign Office hoopt Bevin heeft het in zijn Lagerhuisrede van 22 Jan. duidelijk gezegd dat dit verdrag met Irak het eerste zal zijn in een recht van verdragen met de Arabi sche staten, welke allemaal meer of minder naar dit model zullen wor den opgesteld. De premier van Transjordanië ls op het ogenblik al in Londen. Emir Feisal, de zoon en minister van buitenlandse zaken van Ibn Saoed van Arabië wordt er bin nenkort verwacht. Bovendien ls het niet de bedoeling van het Foreign Office om zich te beperken tot de Arabische staten, integendeel het wenst ook Turkije en Iran hierin te betrekken. Met andere woorden, de Engelse politiek streeft in het Na bije Oosten naar een soortgelijke regionale organisatie als Bevin voor West-Europa in het vooruitzicht heeft gesteld. Het bijzonder belang rijke hiervan is nog. dat deze beide regionale organisaties van West- Europa en van het Nabije Oosten niet los van elkander staan, maar elkaar raken via Engeland. En sa men zijn zij weer verbonden met de politiek, economisch en strategisch zo belangrijke gebieden vah de Indi sche Oceaan en de Pacific via de le den van het Britse Gemenebest (Pa kistan. India. Ceylon, Australië, N.- Zeeland) Birma en de overzeese ge biedsdelen van Frankrijk en Neder land. Wanneer aan de Britse politiek deze constructie zou lukken, dan zou er inderdaad een Derde Macht in de wereld zijn gekomen, welke met de beide andere machten te vergelijken was. NU spreekt het vanzelf, dat het Foreign Office nooit gedacht heeft om de schakels in deze keten zonder moeite en achter elkaar te kunnen smeden, ondanks het feit, dat op het ogenblik het politieke ijzer bijzonder heet is. Maar aan de ande re kant zou de Engelse regering het wel zeer onaangenaam vinden, wan neer de eerste de beste schakel met een weer stuk ging. Daarom zal zij de ontwikkeling van de kabinets crisis in Irak met zo grote belang stelling volgen. Nationalistische agitatie heeft Sa leh Jabre tot aftreden gedwongen. Dat de Sowjetunie achter alle natio nale bewegingen van onderop in Azië zit, is voor niemand een ge heim en allerminst voor de Engelse regering, welke deze ondergrondse kant van de Russische politiek al zo lang en uit ervaring kent. De vraag is natuurlijk: hoe sterk is die beweging in Irak op' het ogenblik? Is zij werkelijk in staat om het ver drag met Engeland, dat laten wij dit vooral niet vergeten ook voor de regerende klasse in Irak grote voordelen biedt, te doen annuleren? Met het voorbeeld van Egypte voor ogen zijn wij geneigd deze vraag vooralsnog in ontkennende zin te beantwoorden. Hebben wij hierin gelijk, dan is het aftreden van Saleh Jabre en zijn kabinet niet meer dan een incident, onaangenaam, maar van weinig betekenis. Dinsdag hebben de heren Stik ker en Oud voor de AVRO een uit eenzetting gegeven over de. volks partij voor vrijheid en democratie. In het beginselprogram van de partij komt tot uiting, dat zij wil zijn een progressieve, doch niet .socialistische volkspartij. De partij wil een beleid gericht op de ver wezenlijking der sociale gerechtig heid door voortdurende samenwer king en overleg van alle bevol kingsgroepen. Op economisch ter rein verwerpt zij de leer van het „laissez faire", doch acht een maatschappij, waarin de staat alle macht tot zich zal hebben getrok ken eveneens onaanvaardbaar. De partij streeft in dit opzicht naar £en evenwicht. In de rijksverhouding baseert de partij haar standpunt op het Atlantische Handvest en de Ko ninklijke rede van 7 December 1942. De deelneming van de repu bliek Djokja is hoogst gevaarlijk voor toekomstige samenwerking, aldus de heer Stikker in zijn radio rede. Ten aanzien van de buitenland se politiek streeft de partij naar versteviging van de internationale rechtsorde. En wat betreft het eigendoms recht staat men op het standpunt, dat het eigenbelang een machtige hefboom is ter vergroting van de welvaart. Door doelmatige organi satie zal verdrukking van mens of groep voorkomen moeten wor den. NED. HERV. KERK Beroepen te Bergschenhoek D. B. v. Lookhorst te Wierden; te Harde- garijp J. Brommet te Nuis; te Haren (Gr.) (toez.) Th. E. v. d. Brug te Apeldoorn; te Vrouwen- polder-Gapinge (Z.) (toez.) J. de Boer, cand. te Zaandam; te IJssel- muiden (toez.) J. v. d. Heuvel te Schoonhoven. Aangenomen naar Enschedé (vac. S. H. J. Voors) J. Germans te Mid- denmeer; te Scharnegoutum D. Lekkerkerker te Altforst. Bedankt voor Harderwijk (toez.) J. v. d. Velden te Hilversum; voor Oost-Vlieland G. C. Foeken, hulp- pred. en leraar Chr. Lyceum en H.B.S. te 's-Gravenhage; voor Ter- neuzen F. H. J. Bik te Voorst. Benoemd tot hulppred. te Elden ds. J. Kramer, a.s. em. pred. al daar. Bedankt voor de benoeming tot evangelist in algemene dienst van de Ned. Herv. Bond voor inwendi ge Zending op Geref. grondslag, T. v. Delen te Nieuweroord (Dr.). GEREF. KERKEN Beroepen te Abcoude D. Kuiper te Riiland-Bath; te Andel (N.Br.) H. K. Poelman, cand. te Groningen. GEREF. GEMEENTEN Beroepen to Middelharnis L. Rijksen te Leiden.' Bedankt voor Genemuiden Chr. v. d. Woesteijne te Ridderkerk. LEGERPREDIKANTEN Ds. D. Morreau, Ned. Herv. pre dikant te Cats (Z.) en ds. D. K. Wielenga, Geref. pred. te Kollums- romp, zijn benoemd tot legerpred. voor Ned. Indië. De Morreau heeft onze benoeming aangenomen. Het Bijzonder Gerechtshof te Arn hem behandelde Woensdag de zaken tegen B. Becker, kantoorbediende te Nijmegen en tegen W. Rommers. kcllner te Ede. Becker was reeds door dit Hof ter door veroordeeld, omdat hij als lid van een vuurpeleton in het con centratiekamp Vught gevangenen zou hebben doodgeschoten. Het Bij zonder Gerechtshof te 's Hertogen bosch, waar Becker in cassatie te recht stond, sprak hem hiervan evenwel vrij. omdat naar de mening van dit Hof niet bewezen was, dat Becker genadeschoten had gelost. Voor het Hof te Arnhem stond verdachte daarom voor de tweede maal terecht in verband met zijn dienstnemen bij de Waffen SS. We gens zijn fanatisme en ijver, vooral tijdens de luchtlandingen in Sep tember 1944 als troepencommandant in de Betuwe en op de Zuid Veluwe aan de dag gelegd en het transpor teren van gevangenen naar het con centratiekamp Ornniënburg, werd tegen hem levenslange gevangenis straf geëist. Rommers had gedurende de gehele bezettingstijd aan de kant van de Duitsers gestaan. Hij was opzichter in het kamp „Erica" te Ommen, was in dienst bij de Arbeidscon- tröledienst te Dordrecht. Rotterdam en Utrecht geweest, in welke steden hij vele jongemannen, die voor de arbeidsinzet in aanmerking kwamen had gearresteerd en was gedurende de laatste oorlogswinter in dienst van de Sicherheitsdienst op de be ruchte „Wormshoef' nabij Lunteren Als hulpkracht van de Sicherheits dienst heeft hij vele gevangenen mishandeld. Ook tegen hem werd levenslange gevangenisstraf geëist. Het Duitse vakverbond van werk nemers zal de volgende week Dins dag 24 uur in staking gaan, indien de stemming hierover een meerder heid voor staking Uitwijst, heeft Wilhelm Dörr, voorzitter van deze bond in de Britse zone. op een pers conferentie meegedeeld. Ongeveer 16.000 arbeiders zouden hierbij betrokken zijn. De werkne mers van onmisbare industrieën als gas, electriciteit, water, voedsel en van ziekenhuizen en het militair be stuur zullen blijven werken. Volgens Dörr zal het Britse mili taire bestuur, hoewel tegen dc sta king gekant, het vakverbond niet verhinderen zijn maatregelen te nemen. Vergeleken met voor de oorlog is het aantal ziektegevallen verdubbeld. Volgens Dörr is dit aan voedseltekort te wijten en kan deze toestand niet door een verminde ring der werkuren verbeterd wor den. Koopvaardij week In Juli wordt een z.g. „Koop- vaardijweek" gehouden om bfl het publiek op zo groot mogelijke schaal belangstelling te wekken voor onze kpopvaardy. Het plan bestaat dan met een der mo torschepen van de maatschappjl ..Zeeland" een reis te maken langs Rotterdam—Delfzijl—Den Helder— AmsterdamVlissingonAntwer pen en Rotterdam, daar de havens te bezoeken of lezingen er over te houden. Het schip zal als hotel dienst doen en de organisatie berust bij het reisbureau LissoneLindeman. Nogmaals de vakgroepen Van de zydo van de B.B.N. schryft men ons De B.B.N. heeft nooit beweerd, dat zij de vakgroepen heeft opge doekt, wel dat, mede dank zij haar actie, de minister er toe gekomen is, de vakgroepen te liquideren. Tijdens en na de oorlog bestond alleen de vakgroep; wanneer zij zich tevens N.O.B. noemde, ge schiedde dit ten onrechte. Stelt de N.O.B. zich op hetzelfde standpunt als de vakgroep, dan demonstreert zij daarmee haar democratische geest. Koningin en prinselijk paar niet naar Delft De herdenking van de vrede van Munster op Vrijdagmiddag in de Nieuwe Kerk te Delft, zal niet worden bijgewoond door H.M. de Koningin en het Prinselijk Paar. Het gemeentebestuur heeft name lijk bericht van verhindering ont vangen. ER IS EEN MAATSCHAPPIJ TE GENèVE OPGERICHT om een film van internationale betekenis te vervaardigen, namelijk een rol prent ge wij aan het leven van Henri Dunant, stichter van het internationale Rode Kruis. Het scenario is van Charles Spaak en de mise en scène van Christian Jacques. Jean Louis Barrault zal de figuur van Henri Dunant uitbeelde. De film zal in Augustus'van dit jaar op de alge mene vergadering van het Inter nationale Rode Kruis te Stockholm worden vertoond. De buitenopna men geschieden in Zwitserland en het studiowrk in Parijs. DE REGISSEUR VAN DE FRANSE FILM „Monsieur Vin cent", Maurice Cloche, zal naar Nederland komen en de galapre mière van zijn film op Donderdag avond 29 Januari in het passage theater te 's-Gravenhagen bijwo nen. VAN ZATERDAG 31 JANUARI TOT EN MET 29 FEBRUARI a.s. zal in het Stedelijk Museum te DE SCHILDERIJEN VAN VAN MEEGEREN brengen reeds goede prijzen op. Tijdens een te Amsterdam gehouden veiling van bekende schilde rijen werden ook enige van Van Mee- geren's stukken geveild, die prijzen opbrachten van f 4250.en f 5500.--- Foto van het schilderij Kruisafname f Ingezonden mededeling) Een schat In een ruïne SIGNOR NAZZARENO PISTEL- LI In Potenza Picena, bü Ancona, ontdekte, toon hU het huls van zijn vader, dat tijdens do oorlog door bommen was vernield, weer op bouwde, een schat van 1000 gouden Venctlaanse munten. Het huls van Plstelli behoorde vroeger aan een Venetlaanse familie van welge stelde kooplieden, de familie der Marefoschl, die naar men aanneemt de schat in de muur van het huis verborgen hield. l>e munten date ren van de tijd rond 1445, toen de eerste gouden munten geslagen werden. De Gfiekse guerilla-stryd- krachten beschikken over een of twee duikboten, heeft de Griekse regering gezegd. Ten minste 197 personen werden gedood en 850 huizen beschadigd toen een bom tijdens het demonteren ontplofte in Herfurt (Russische zone). Hon derddertig employé's van de Hon gaarse buitenlandse dienst zijn op aanbeveling van een speciale zui veringscommissie ontslagen. De 23-jarige Ursula Bauer uit Berlijn, die als stenotypiste moest leven van vijftien gulden per week, heeft met haar .broer toestemming ge kregen om naar de Verenigde Sta ten te reizen voor de aanvaarding van een erfenis van negentien mil- lioen dollar. Het heeft van 1930 tot 1938 geduurd voor deze erfgenamen konden worden opgespoord, en toen konden zij niet meer bereikt worden. Orville Wright, een van de ge broeders Wright die het eerste vlieg tuig construeerden, is 75 jaar oud, na een hartaanval in een ziekenhuis te Dayton (Ohio) opgenomen. De uit drie koppen bestaande be manning van een Portugees vlieg tuig dat bji Almada is neergestort ls om het leven gekomen. Per 1 Februari wordt in België de vlees rantsoenering opgeheven. Het Hongaarse ministerie van buiten landse zaken heeft een wet ontwor pen, krachtens welke burgers die naar het buitenland vluchten kun nen worden bestraft met verlies van staatsburgerschap en onteige- niging van hun bezittingen. Mi nister Fiévez en oud-minister Huysmans ztfn onderscheiden met bet grootkruis in de Kroonorde van België. De Paus heeft 1hr. mr. M. van der Goes van Naters, voor zitter van de Tweede-Kamerfractie van de Partij van de Arbeid in au diëntie ontvangen. AVONTUURL'JKt ROMAN ooop AGES* En zowaar, het wès Kubelin en- hij moest wel even verrast zijn als Peter door deze onver wachte ontmoeting, want met samengeknepen, ogen keek hij Peter aan en bleef aarzelend in de deuropening staan. Peter liet zijn prooi los, schold* „Sta op en scheer je weg, lafaard!" en kwam toen langzaam naar Kubelin toe. „U heeft dus mijn raad gevolgd, mijnheer Ku belin," sprak Peter. „U bent toch naar Axen ge komen. En U had gelijk, mijnheer Kubelin. De lucht is hier gezond." Kubelin bleef zwijgen en Peter, die nu van de verrassing bekomen was, vervolgde: „En U schijnt een goede gids te hebben, mijn heer Kubelin, dat U hier zo snel na ons laatste onderhoud gekomen bent. U hebt U zelfs nog niet verkleed voor de reis, zie ik. Nog hetzelfde, mooie, grijze pak. dezelfde blauwe das met de witte stippen en zowaar nog onze gdede, oude wandelstok.'* U houdt van vechten, mijnheer Munnik? viel Kubelin in, met de knop van zijn stok naar de bebloede Hommes wijzend, die overeind ge komen was. „Zeker, mijnheer Kubelin, op alle wapens.... behalve revolver, kanon en atoombom en, mijn heer Kubelin.één zeer speciaal wapen, waar voor U zich waarschijnlijk in hoge mate zoudt interesseren." „U spreekt In raadselen, mijnheer Munnik, maar misschien, dat ik nog wel eens in de ge legenheid zal zijn om hierover nader met U van gedachten te wisselen en danonder vier ogen. Jammer, dat er zoveel publiek is van avond. Goedenavond, mijnheer Munnik." En Kubelin verdween met een elegante sa- luutzwaai van zijn wandelstok. Peter liep naar het raam toe, waarbij Frank gezeten was en zag nog. dat een breed-geschou- derde man met korte laarzen het portier van een lange, donkere auto voor Kubelin openhield. Toen de man daarna om de auto stapte naar de chauffeursplaats, kon Peter juist nog zijn ge zicht met het lidteken boven het rechteroog zien en hij trok zijn hoofd snel terug. De chauffeur was de man, die hij in het huis je van Ossiefski gezien had en die de kleine Hon gaar door de velden had achtervolgd! Peter gaf Frank een wenk om weg te gaan Hommes had zich ongemerkt reeds uit de voe ten gemaakt en de overgebleven drinkers ston den nog stil al het gebeurde te verwerken. Frank betaalde cn met een „goedenavond sa men" gingen zij de koele avond in Thuis geko men wilde Peter niet spreken, voordat hij van Karin een kop koffie had gekregen Toen hij die breedvoerig geprezen had. keek hij zijn gastheer en de gastvrouw aan en begon te praten. Hij ver telde van zijn ervaringen in Amsterdam en van zijn vreemde ontmoeting op de fabriek, maar liet het aan Frank over om een kleurige schildering te geven van de vechtpartij in de Gouden Zwaan. Toen vlijde Peter zijn lange benen over de leuning van zijn stoel en begon: „Ja, jongens, dit is een merkwaardige ge schiedenis. Ik vermoed, waarom het draait, maar dat vertel ik je nog niet. Eerst moet ik ze kerheid hebben en misschien komt het morgen zover. Je weet. dat ik in mijn beroep zo vaak met gis en gok te maken heb, dat je er huiverig voor wordt een hele zaak op te bouwen op iets, wat je moet aannemen." „Daarvoor ben je ook te lui/' viel Karin in. „Jij begint pas te denken, wanneer je het wèl moet." Peter negeerde deze opmerking en vervolgde: „Nu heb ik alle figuren, die in dit mysterie optreden, al eerder opgenoemd en wij zullen ze nog eens de revue laten passeren. In het kerkje en in de woning van Ossiefski hebben wij twee partijen ontmoet, die elkaar het licht in de ogen misgunnen. Ik zal er eens een sche- ma'tje van maken, op papier. En Peter schreef op de achterkant van een envelop, terwijl de anderen toekeken: Ossiefski Hongaar chauffeur de man Cyrus Kubelin onbekende dikkerd' Duitse professor (Van Dalen) Olga Walewska „Nu zul je direct al vragen, waarom ik de man Cyrus en de onbekende dikkerd samen met de Hongaar genoemd heb Wel, de chauffeur ach tervolgde de Hongaar en Cyrus olus de dikkerd ontvoerden Spoor en noemden Kubelin als een tegenstander. En omdat de chauffeur en Ku belin bij elkaar behoren, moet de Hongaar te genover dit duo gesteld worden, en past dus bij Cyrus plus O.D." „Wie is O.D.?" wilde Karin weten. „Orfbekende Dikkerd, natuurlijk. Maar. ik geef toe, dat mijn stelling alleen opgaat, wan neer er maar twee partijen in het spel zijn en ik zie voorlopig geen reden om daarvan af te stappen. Dat zou ook te moeilijk voor mij wor den. (Wordt vervolgd) Amsterdam een tentoonstelling worden gehouden van oude teke ningen en nieuwe litho's van Pa- blo Picasso. DE AMERIKAANSE SCHILDE RES MARION HUSE, die voor een kort verblijf in Nederland de Oceaan is overgestoken, exposeert op het ogenblik een zestigtal harer werken in de Haarlemse Kunstzaal Leffelaar, onder de tentoongestel de stukken bevinden zich twintig z.g. „Serigraphs", producten van een in ons land weinig bekende in Amerika zeer populaire tech niek welke zeer verwant is aan de lithographie. MARLENE DIETRICH ZAL begin Februari naar Parijs komen om mede te werken aan een film over het leven van de Franse schrijfster Gabrielle Colette. DE AMERIKAANSCHE SCHLA GERCOMPONIST Irvin Berlin, is door de Franse regering tot ridder in het legioen van eer benoemd. DE TOTALE KOSTEN VOOR het herstel van de Dom te Ulm, die tijdens de oorlogshandelingen zware schade opliep, zullen vol gens berekening 4.000.000 mark bedragen. Hoewel het middenschip alweer voor godsdienstoefeningen wordt gebruikt, zal de algehele restauratie pas in 1951 beëindigd zijn. MET GROOT SUCCES HEEFT de Duitse pianist Walter Gieseking in de Franse hoofdstad een twee tal concerten gegeven, waarbij hy werken van Mozart, Schumann en Listzt vertolkte. Gieseking heeft onlangs de lei ding van de meesterklasse aan het conservatorium te Saarbrtlcken op zich genomen. Met ingang van 1 Februari a.s. zullen In verband met het ln wer king treden van een vereenvoudig de regeling voor de verdeling van werkkleding nieuw genummerde werkklcdingbonnen H en L ln om loop worden gebracht. Al naar ge lang van de beschikbaar komende hoeveelheden werkkleding zal tel kenmale worden bekend gemaakt welke nummers van deze bonnen geldig zijn voor het aankopen van van de daarop verkrijgbare werk kleding. Op geldig verklaarde bon nen H kan worden aangeschaft een overall of een werkpak van drill, keper of satijn, of een stofjas, of een lange witte jas. of een labora- torlumlas. of een werkschort met mouwen. Oo geldig verklaarde bon nen L kan worden aangekocht een werkbroek (ongeacht do soort) of een korte werkjas (ongeacht de soort, ook koksbuis). De werkklc dingbonnen A. B. C. welke nog tot 31 Janukrl 1948 worden, uitgereikt blijven tot nader order geldig. Op de bonnen A kunnen van 1 Febru ari a.s. af dezelfde artikelen wor- dqn gekocht als hierboven aange geven voor de nieuwe bonnen L De bonnen A. B en C moeten ech ter wel zo spoedig mogelijk bij de handel worden ingeleverd. Van 1 Februari a.s. af is geen enkele soort werkkleding meer op textiel punten verkrllgbaar. De Koningin heeft het plan op 5 Februari uit Amsterdam te vertrek ken om enige dagen rust te nemen op het Loo. Daarna zal zij haar in trek nemen op het Huis ten Bosch. (Ingezonden mededeling) Arkeldyk, New York-Antwerpen, pass 27/1 Bishops; Boschfontein, 27/1 van Mombassa te Tanga; Jo- han de Witt, Amsterdam-Java pas. 27/i Gibraltar; Johan van Olden- barnevelt, Batavia-A'dam, 27/1 van Aden; Maaakerk, 27/1 van Port Bouet te Monrovia; Molenkerk, 27/1 van Hongkong naar Shanghai. Bly'dendtjk, 28/1 van New York te Rotterdam; Jaarstroom, 24/1 van Sapele naar Amsterdam; Maetsuy- £ker, pass. 28/1 6.30 uur Gibraltar naar Batavia; Oranje, Amsterdam- Batavia, pass. 261 Point de Galle; Randkerk, Amsterdam- Kaapstad. 25/1 van Dar es Salaam n. Belra. Aagtekerk, Rotterdam - Sydney, 27/1 van Antwerpen; Leopoldskerk, 26/1 van Fusan naar Kobe. Wij herinneren eraan, dat op lossingen van de 4e RebuvPrils- vraag van het comité voor herbouw van het Arnhemse Diaconessenhuis tot Zaterdag 31 Januari kunnen worden ingei.nden. Ingezonden mededeling het lekkere levertraan-product met geijkt hoog gehalte aan natuurlijke vitamines A, C en D, met mout, suiker en geconcentreerd sinaas appelsap. Uitmuntend vcrdraagbaarl origineel product Onder leiding van B. SPRINGER H. Laros, die het kampioenschap van Noord Holland na zware strijd met Dukel en Süyck heeft gewon nen, won op de volgende wijze van Dukel (een partij die uiteindelijk voor de titel besliste): H. Laros (Wit) B. Dukel (Zwart): I. 33—29, 16—21: 2. 31—26, 11—16; 3. 39—33, 7—11; 4. 44—39, 1—7; 5. 50 —44. 18—22: 6. 29—24, 20x297 33x 24, 19x30; 8. 34x25, 13—18: 9. 37—31, 1419; (consequenter is 2127 enz.) 10. 31—27, 22x31; 11. 36x27, 9—13; 12. 35—30. 19—23; 13. 38—33, 4—9; 14. 40—35. 10—14; 15. 44—40, 23—28; 16. 32x23, 18x38; 17. 43x32 (Wit staat nu beter) 17.12—18; 18. 39—33, 8—12; 19. 42—38. 2—8; 20. 41—37, 18—23; 21. 33—29 (en met 33—28 wegens 1722 enz. altyd met stuk winst voor Zwart) 21.23x34; 22. 30x39. 13—18; 23. 33—33, 8—13; 24. 40—34, 5—10; 25. 25—40. 18—22; 26. 27x18, 13x22; 27. 49—43. 21—27; 28. 32x21, 16x27; 29. 43—38. Belet zo wel 12—18 als 14—19 door 38—32 enz.). 29.---. 9—13; 30. 34—30, 12— 18; 31. 30—24, (Nu kan 14—19 niet wegens 3832, enz. met dam). 31. 7—12; 32. 35—30. 13—19; (cn niet 1823 wegens 4035 enz.). 33. 24x 13, 18x9; 34 37—32, 11—16; 35. 32x21, 16x27; 36. 39—34, (Wit speelt dit ge deelte heel listig. Het voor de hand liggende 3024 leidt na 1218; 40 34. 18—23; 24—19. 23—28; 34—30, 14x23; 38—32, 27x29; 30—24. 29x20; 25x5, 914; enz. tot voordeel voor Zwart). 36.9—13; (Weer was zowel 1218 als 1419 onmogelijk door 38—32). 37. 30—24, 6—11; (Op 14—19; 24—20, 38—32, enz. cn Wit wint). 38. 46—41 (Op 38. 34—29. 14— 19; 39. 25—20, 19x30; 40. 29—24, 30x19; 41. 20—14, 22—28!! 42. 14x21, 11—16; enz. met goed spel voor Zwart). 38.---. 13—18; 39. 48—42, 14—19; 40. 24x13, 18x9; 41. 41—37, 10—14; 42. 37—32, 11—1G; 43. 32x21, 16x27; 44. 42—37, 27—31; 45. 37—32, 31—36; 46. 33—29 (Het is de vraag of nu 32—28 niet beter was). 46 12—18; 47. 40—35, 14—19; 48. 38—33, 9—14; 49. 32—27, (De voorkeur ver diende 32—28). 49.---. 22x31; 50. 26x37. 17—22- 51 34—30, 19—23; 52. 29—24, 23—28; (Op 23—29; 33—28 enz.). 53. 47—42, 28x39; 54. 24—20 15x24; 55. 30x10. 39—44, 56. 10—5, 4449?? (Tot hier had Zwart zich uitstekend verdedigd en een vrijwel gelijk eindspel bereikt. Dit was tot remise te voeren door 56.22— 27; enz). 57. 37—31! 36x27; 58. 42— 38, 49x32; 59. 5x37. 27—31; 60. 37x26, 22—28; 61. 26—42, 28—32; 62. 25—20! 18—23; 63. 35—30!! 3—8; (Op 63. - - -. 23—29; 64. 42x24. 3—8; 65. 24x2, 32—38; (a) 65 2—16!! 38—42; 66. 16—32, enz. met klassieke winst, a) 65.32-37- 66 2—24, 37—41; 67. 24—19 41—47; 68. 30—24, 47—36; 69 19—41, enz. wint). 64. 30—24, 23—28; 65. 20—151 28—33?? (De zet die een titel kost. 8—12 gaf nog re mise!) 66. 42x29. 8—12; 67. 29x1, 32—37; 68. 1—29, 37—41; 69. 29—23, en Zwart gaf op! Hedenavond HILVERSUM I: 19.00 Nws, 19.15 Gr. muziek, 19.30 Actualiteiten, 19.45 Regeringsuitz., 20.00 Nieuws, 20.15 Studio Steravond, 21.30 De vaart der volken, 21.50 Met band en plaat, 22.30 Nieuws, 23.0024.00 Avond concert. HILVERSUM II: 19.00 Het klokje van zeven, 19.05 Tom Poes, 19.15 Zwitsers orkest. 19.30 Volksmuziek school, 20.00 Nieuws, 20.05 Echo van de dag, 20.15 Kamerorkest, 21.15 Luisterspel, 21.30 Piano romantique, 21.45 De stem van de tijd, 22.15 Metropole-orkest, 22.40 Prof. P. Geyl over „De vrede van Munster", 23.00 Nieuws, 23.1524.00 Melodieën van Billy Reid en Richard Rodgers. Morgen HILVERSUM I: 7.00 Nieuws, 7.15 Ochtendgymnastiek, 7.30 Gewijde muziek, 7.45 Een woord voor de dag, 8.00 Nieuws, 8.30 Ochtendpot pourri, 9.15 Voor de zieken, 9.30 Orkestwerken van Peter Tjai- kowsky, 10.30 Morgendienst, 11.00 Licht klassiek concert, 11.30 Zang recital, 12.00 De varianten. 12.30 Weeroverzicht. 12.33 Orgelspel, 13.00 Nieuv/s, 13.15 Mandolinata, 13.45 Vioolr^ital, 14.10 Symphonieorkcst, 14.20 Van oude en nieuwe schrij vers, 14.40 A Capella-koor, 15.00 Pianospel, 15.15 Kamermuziek, 15.45 Gr. muziek, 16.00 Voordracht, 16.20 Sangh en spel, 17.00 Orgelspel, 17.15 De vijf Zapkara's, 17.45 Uit een grote stad komt een kleine melodie (III), 18.15 Ruitersport, 18.30 Reg.- uitzendfng. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws, 7.15 Orgelspel, 8.00 Nieuv/s, 8.18 Ope rette-programma, 8.50 Voor de huis vrouw, 9.00 Gr. muziek, 9.30 Water standen, 9.35 Pianospel, 10.00 Mor genwijding, 10.20 Orkestwerken, 10.30 Voor de vrouw, 10.45 Viool en piano, 11.15 Negerjongen, 11.30 Or kestconcert, 12.00 Spaanse liederen, 12.30 Weerpraatje, 12.38 Lyra Trio, 13.00 Nws, 13.15 Les Gars de Paris, 13.45 The Hill Billies, 14.00 Kook kunst, 14.20 Symphonie orkest, 15.00 Ons volk en zijn dichters, 15.20 Gr. muziek, 16.00 Bekende Eng. orga nisten, 16.30 Tussen twaalf en zes tien. 17.00 Jan Corduwener, 17.20 Wij en de muziek, 18.15 Jau Vogel feliciteert, 18.40 Piano-duo. 30 JANUARI. In Iedere tuin mei goede grond kan rabarber wor den geteeld Zij wordt bij voorkeur zo vroeg mogelijk geplant, hetzij reeds in het late najaar of in de winter. Goede soorten zijnPara gon. Goliath en Victoria Wil men zeer vroeg de eerste rabarber oog sten. dan plaatst men in de winter over de plant een kist of mand met de bodem naar boven Daar om heen wordt dan nog wat ruige mest aangebracht Onder de kist of mand komt de rabarber weldra tot ont wikkeling Voor deze methode ge bruikt men alleen de planten, die reeds een of meer jaren ter plaatse in de grond staan.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3