mmm Een wondervaas, maar... geen geluk PR00EN1 Geschiedenis heeft een sociale functie te vervullen PARKETVLOEREN PARKA Gunstige loting voor onze rijders De Ruyter vestigt nieuw record Schaak-rubriek Weer eens een dubbel raadsel Geen sensaties op conferentie te Luxemburg Je moet nooit lui zijn Ontkenning leidt totescapisme" en baant de weg voor de dictatuur f2. ESTICHT door Sidney en Bea trice Webb, maar nu een van de Colleges van de Londense Universi teit. en academisch geheel orthodox, met. naast elkaar en broederlijk samen werkend. de rode Laski en de ultra conservatieve Hayek dat is de be kende London School o/ Economics, de L S E. De studenten van L.S.E. hebben me gevraagd om een causerie tje te komen houden over de betekenis der geschiedenis voor historici. Wat zal ik hun vertellen? Oorsprong en rol der geschiedenis zijn maatschappelijk. Wie dat ontkent doet aan ..escapisme", het onvrucht bare weglopen uit de werkelijkheden van zijn lijd De geschiedenis doel op zichzelf? Dat lijkt op dc theorie van l'art pour Part. ïs de kunst-zelf doel en rechtvaardiging van het streven van de kunstenaar, of is zij een middel om meer licht en meer geluk In ht leven der mensen te brengen? Het ant woord is dat de kunst evenals de meeste, zo niet alle menselijke activi teiten. een pluraliteit van functies be zit Voor de kunstenaar zelf kan zij het einddoel zijn: Part pour l'art. Zij hoort dit zelfs te zijn, want hoe meer aandacht de kunstenaar aan dc sociale rol van zijn werk schenkt. hoe zwakker het werk Toneel- of schilderkunst, die er op uit zijn om de mensen iets bij te brengen, moeten aan schoonheid in boeten: bij de Russen, voor wie de mens een mier is in een mierenhoop, lijdt de kunst, en vooral de litteratuur, wegens gebrek aan individualisatie Sociale krachten werken vooral onbe wust. Zonder steeds aan zijn sociale taak te denken kan de kunstenaai toch een werk scheppen dat de spiegel van zijn tijd is. dat bijdraagt tot de ver fijning. tot het dieper bewustworden. van zijn tijdgenoten. Sociale en indivi duele functies van menselijke activi teiten staan elkaar niet in de weg. En nu de geschiedenis, sociaal in oor sprong en doelstelling. De individuele mens heeft zijn geheugen nodig voor het bewaren van ondervinding, die hij nu en dan moet raadplegen ter ver gelijking met nieuwe of moeilijke om standigheden. om dan. uit overeen komst of verschil, voor zichzelf een gedragslijn uit te erken. Menselijke samenlevingen bezitten evenwel geen organisch geheugen, en zijn daarom verplicht hun ondervindingen, die ook zij moeten kunnen raadplegen eer ze belangrijke beslissingen nemen, te be waren door ze in een verhaal en dat verhaal is de geschiedenis te ver werken Dat gebeurt vrijwel onbewust het is het gesladig en rusteloos verk van de ene generatic van historici na de andere Individuele roeping Maar wat drijft dc historicus naai zijn onderwerp? Allerminst het verlan gen om zich van een sociale taak te kwijten. Daar zorgt het leven voor. De drijfveer van de geschiedschrijver is een individuele roeping, iets louter psychologisch, dat het gewoonlijk ver wijlen in het menselijk en maatschap pelijk verleden voor hem tot een bi zonder aantrekkelijke bezigheid maakt In de eerste plaats het narcisme dat iedere mens kenmerkt, en dat hem be- Ingezonden mededeling Parketvlocrenonderneming Marnixkade 108, A dam, Tel. 4333 uit edele tropische houtsoorten. Vraagt prijs en monsters lang doet stellen in eigen persoonlijk heid en in eigen verleden als deel van die persoonlijkheid Denk aan Proust met zijn boekenlangc zwerftocht op zoek naar verlopen tijden, A la Rp- cherchc du Temps perdu Van die praeoecupatie met eigen verleden tot een praeoecupatie met het groter ver leden waarin het onze wortelt komen we gemakkelilk vla een egocentrische identificatie, die alle verleden tot eigen verleden maakt Nu nog een kleine operatie, die de psycholoog met de naam van ..rationa lisatie" aanduidt Op een zuiver irra tionele overigens geheel prljzens- waaidigc aandrift plakken we nu een redelijk en intelligent luidend etiket: we zoeken dc waarheid om haarzelf, en dienen ons aan als trouwe aanhan gers van de Muze Clio Dat zijn we ook: net als de kunstenaar met zijn kunst-als-doel-op-zichzelf. De hoofd functie. die sociaal is weet toch wel voor zichzelf te zorgen. Wie echter verder gaat. wie ontkent dat zijn wetenschap een maatschappe lijke rol vervult, wie zich in het verle den veischanst en de huidige maat schappij met haar problemen en ver plichtingen negeert zoals de kunste naar die in zijn ivoren toren gaat w ncn ..ik haat het profane vulgus en houd liet op afstand." zong Horatui'- die zich overigens allerminst buiten de politiek hield die is een „escapist", die het veld voor Fascistische en Sta linistische cultuuibedeivers ruimt flnQC70nden mededeling) Uit een Loudens dagboek door Prof. dr. G. J. RENIER (Van onze spec, verslaggever) Dc loting voor dc 500 meter is, aldus verklaarde dr. ïr. A. F. v. d. Scheer ons na afloop, voor de Ne derlanders niet ongelukkig ge weest, in tegendeel ik beschouw de paring volgens het lot voor onze jongens als gunstig, vooral, indien men deze vergelijkt met de Noren en de Zweden, die merendeels tegen zwakkere rijders hebben ge loot en dus op deze afstand geen belangrijke tegenstand zullen on dervinden en de 500 meter geheel op eigen kracht moeten rijden. Neem, aldus v. d. Scheer, Cees Dat er zeer sterk gespeeld wordt in Tilburg om het kampioenschap hoofdklasse groot biljart 45/1. blijkt wel uit het feit dat Metz in zijn partij tegen van de Pol met 60 de Leeuw's Nederlandse record voor het hoogste gemiddelde in een partij (in Februari 1917 tijdens de Europese kampioenschappen te Montpelher gevestigd waar de Leeuw allp Nederlandse en Euro pese records in dit kader verbeter de) evenaarde door in vijf beurten de 300 vol te maken, maar de Ruv- ter rekende in drie beurten met Kobus af. met een hoogste serie van 223. en bracht het Nederlandse record daardoor op 100. De partij de LeeuwLubach had een moeizaam verloop. De Leeuw speelde niet in zijn beste vorm. al hoewel hij twee mooie series maak te. een van 101 en een van 98. Jacobs verloor voor de eerste maal in dit tournooi in een zwak partijtje tegen Sweering. Gew p. A!g pem. 3 18 19 3 16 59 2 20 77 2 20.38 2 1639 2 1580 2 1309 0 13.38 Bunschoter visser vermoord of verdronken? Tussen de kade van de haven van Medemblik en een schip is het lichaam van een 60-jarige Bunscho ter visser gevonden. Even tevoren had hij bil de visafslag duizend gul den voor zijn vangst gekregen. Het geld dat de man bij zich had. werd niet meer aangetroffen. Hoewel geen tekenen van geweldpleging zijn ontdekt heeft de Rijkspolitie een nauwkeurig onderzoek inge steld. Misdrijf is niet geheel uitge sloten. De mogelijkheid bestaat echter dat het geld op de bodem list. fIngezonden mededeling SCALDIS HOESTPOEDERS verdrijven de hoest radicaall 45 cent per etui van 6 stuks. onder leiding van A. van Steenis Iedere competitiespeler weet, hoe onaangenaam hij verrast kan wor den door een vreemde opening. Elke speler heeft in hoofdzaak zijn eigen soort van opening en weet in de regel wel wat hij van clubleden kan verwachten. Bij de competitie is dat anders, komt men gewoonlijk tegen over onbekende spelers. Als men dan een variant krijgt, waarvan men wel weet dat hij bestaat, maar die men nog nooit heeft gespeeld, is op passen de boodschap. Onderstaand partijtje, gespeeld in de eerste klas competitie van de Haagse Schaakbond Nov. 1947. is daarvan een voorbeeld. Wit was daar eigenlijk op de vierde zet al verloren Boeda-Pcstcr gambiet. Wit: Wes terwoud. Zwart. Stiel. 1. d4-Pf6, 2c4-e5(l), 3.d5(2)-Lc5, 4. Lg5?<3)-Lf2:-|-, 5. Kf2:-Pe44-, 6. Kel-Dg5:(4), 7. Pf3-De3!, 8. Dc2(5>- d6. 9. Pc3-Pc3:, 19. bc3:(6)-Pa6. 11. h3-Pc5, 12 Pd2-Ld7, 13. Tacl-La4, 14. Dbl? Deze zet is fout, maar het spel is toch uit. In ieder geval gaf deze zet gelegenheid tot een aardige matzet, die ik aan de lezer overlaat. 1. e5! Hiermee is de Boeda Pester verdediging gekarakteriseerd; voor een aanvalspéler een kansrijk gam biet. 2. Het is begrijpelijk dat wit, voor het eerst met deze opening kennis makend, de gevolgen van het aannemen van het gambiet niet ge heel overziet. Het beste antwoord is echter dc pion te nemen. Zwart ver volgt dan* met Pg4 of Pe4! Wit kan dan twee wegen inslaan 1ste. trach ten de gambietpion te behouden. 2e Eenvoudig de gambietpion laten lopen en de ontwikkeling voltooien. Na 3. Pg4 is 4. e4 goed. Om dit tegen te gaan speelt zwart in de Farojo- wics variant Pe4. maar valt daar mee geen pion aan Deze variant wordt voor zwart minder sterk ge acht dan Pg4 en bezorgt wit, indien hij er niet mee weet om te gaan, hoofdbrekens. 3. De redenering van wit is dui delijk. Hij wil met e4 vervolgen en eerst het paard buiten werking stel len. Hij overziet hierbij echter het lopcroffer op f2. Hij had waarschijn lijk het best met c3 voortgezet. 4. Droeve ervaring voor wit. Een pion en de rochade weg. benevens de ontwikkelde stukken. Zwart heeft het initiatief. 5. Op Dd3 of b3 om de dame te ruilen volgt Dcl-f, 9. Ddl-Ddl.. 10. Kdl:-Pf2t enz. Op Pe5: volgt Df2h. 6. Hier had wit Dc3: moeten spe len Hij staat dan wel in ongunstiger positie maar kan zijn ontwikkeling voortzetten. Als probleem een driezet van S. r.ovjpc uit Schagmattv. mm m jüj ■ill,' i w fi i AM 1 1 lui 3-M y-'f -£_y De oplossing tweezet uit de vorige rubriek is diagram Sq2 1. £7. In de linker figuur moeten woor den met een betekenis als hieronder omschreven worden ingevuld. Elke letter komt m een genummerd vakje te staan; dezelfde letter moet steeds Broekman eens, hij rijdt tegen een j ook in het gelijk genummerde vak- de Ie van de rechterfiguur worden in- In deze rechterfiguur ont staat dan tenslotte een ja, wat het eigenlijk is, kunt U te welen komen door de beginletters der woorden achter A tot en met H in de linkerfiguur van boven naar be neden te lezen. man, die ongetwijfeld sneller op de 500 meter zal zijn, maar het zal j 55.X., j hem inspireren tot een snelle tijd, in de hoop, dat hij niet in een van de beide bochten komt te vallen. Van de tegenstanders der overige Nederlanders is niet zo heel veel te vertellen, alleen, voor zover het l mij bekend is, zijn die tegenstan- Frans aanbod nog niet ter j df« van ongeveer gelijke kracht als de onzen en dat beloven dus sprake gebracht Deze conferentie levert geen sensationele resultaten op, zei Spaak Vrijdag over de conferentie van Benelux-ministers in Luxem burg. maar ik kan zeggen dat wij een goede stap vooruit gedaan heb ben. Er hebben zich weliswaar tech- I r.ische moeilijkheden voorgedaan maar deze vormen geen al te grote belemmeringen omdat er de wil heerst tot een oplossing te komen. Overigens werden deze moeilijkhe den verwacht. Juist door de logi sche gang der zaken die bij de vor ming van de Benelux worden be tvacht. doen zich, naarmate men j vordert, steeds meer onverwachte vraagstukken voor. Hoe langer hoe meer komen wij tot de overtuiging dat alle problemen van een ge meenschappelijk oogpunt uit moe ten worden beschouwd. De moeilijkheden die zich in ver band met het belastingsstelsel voor de suiker hebben voorgedaan, wor- j den gecompliceerd door het feit dat de drie landen in het verleden ieder op hun eigen wijze hebben geprobeerd de productie hiervan te beschermen door middel van sub sidies of fiscale maatregelen. Dit vraagstuk moet thans aan een nieuw onderzoek onderworpen worden. Hetzelfde geldt voor de omzetbelasting. Een economische unie, aldus de heer Spaak, houdt nog geenszins de noodzakelijkheid in van een gelijk systeem voor de accijnzen. Het beste bewijs hiervoor is wel de Belgisch- Luxemburgse economische unie, waar de accijnzen ook verschillend zijn gebleven. Een dergelijke gelijkschake ling zou evenwel te bereiken zijn in etappes van drie vier of vijf jaar. Het Franse voorstel om onder handelingen te openen over een douane-unie zal worden besproken op de bijeenkomst van de studie groep voor een Europese tolunie. die de volgende week in Brussel wordt gehouden, deelde Spaak mee. Het werk van de commissie, dat voornamelijk bestaat uit het aan passen van de verschillende dou ane-rechten, financiële, economi sche en sociale regelingen, is thans vrijwel beëindigd. Vandaag wordt de conferentie gesloten. scherpe races te worden met ver betering van persoonlijke tijden. Tot zover onze zegsman. Er deden zich enige grappige momen ten voor bij deze loting in het schoollokaal van St. Morilz, zo trok de Nederlandse chef d'équipe dr. ir. A. F. van der Scheer ook voor België, welk land geen gede legeerde hacl gezonden, maar wel in het hardrijden vertegenwoor digd is. Onder het motto „Benelux" trok van der Scheer het nummer voor de Belgische student Huyle- broeck. Parkkinen lootte voor de Finnen en dus voor zich zelf, maar of hij daarbij gelukkig is geweest kon men moeilijk aan zijn gezicht zien. Helaas maakten wij ook een on aangenaam ogenblik mee. Van Amerikaanse zijde werd het verzoek ingediend de loting voor de 1500 meter afzonderlijk te doen houden. Volgens de Amerikanen zit de onbillijkheid hierin, dat men ten slotte vier specialisten kan in schrijven op de 500 meter maar vier andere specialisten op de 1500 meter, omdat de olympische wed strijden immers afzonderlijke nummers zijn. Hoe kan men de specialisten op de 1500 meter dan gaan indelen, als dezè niet hebben ingeschreven voor de 500 meter? aldus vragen de Amerikanen zich af. Langedijk en Huiskes zijn van middag de Corviglia op geweest, terwijl Broekman en de Koning wat rust hebben genomen. Het re sultaat van de loting nam het vier tal heel laconiek op en Broekman zei: „Fijn, dat ik tegen zo'n crack rij". Liftster gedood bij autobotsing De 26-iarig verpleegster mei. Singer uit Zutfen, die Donderdag avond liftend met de auto van de heer De Jong uit Heerdc van Amersfoort af meereed, is even bui ten Apeldoorn gedood toen de wa gen tegen een stilstaande militaire tankauto opreed. De bestuurder werd met zware verwondingen in een Apeldoorns ziekenhuis opgeno men. De witte lampjes die de bestuur der van de militaire auto aan zijn voertuig had aangebracht hij was bezig zijn defecte achterlicht te herstellen heeft de heer De Jong met of te laat opgemerkt. De omschrijvingen luiden: A. Plaats in Utrecht. B. Voegwoord: kenteken van auto's uit Zuid-Holland. C. Beroemd filmspeclstcr. D. Vriend (Maleis). E. In België gesproken taal. F. Aggregatietoestand van water; Spil. G. Tegenovergestelde van scha duwkant in een straat. H Muziekoefening. A 33 12 13 23 1 A 2 Z> 3 C 1» E 5 D B 7 31» Zh <4 6 H 7 a 0 C 9 D C 29 3 19 0 <5 10 E K F (2 A 13 A D 5 2 (6 9 10 II» 3 15 c 16 D 17 H E 22 (0 (0 4 31 16 D 19 C ?0 G 21 H 22 E. F 27 M 30 II 23 A 21» B 25 G G li 20 28 Zb 25 26 G 27 f 28 G 29 C H <7 32 21 b 17 3d F 31 E. 32 H 33 A 34 3 OPLOSSING V OKI GE PUZZLE 1. TrombonisT 2. TerrorisT 3. TractaaT 4. Trom p.e T 5. T a 1 e n T 6. T a a r T 7. T e n T 8. T o T 9. TT VOOR DE PRIJSWINNAARS ZIE PAGINA 2 Oplossingen voor Donderdag op een briefkaart in te zenden aan de redactie van ons blad. Voor goedo oplossingen stellen ivl) prijzen beschikbaar: een van f 10,en vier van f 2.50. ERGENS in Spanje woonde een heel arm 1 oerlje. Hij werkte van vroeg tot laat op zijn akker, maar verdiende ve^l te weinig om zijn vrouw en kindereu genoeg eten en kleren te kunnen geven. Op een dag stoot hij al spittende op iets hards. Het was een vreemd gevormde vaas, die vol onder de modder zat. De .man zette de vaas achter een boom en toen hij des avonds naar huis ging, nam hij de vaas mee. KRABBELTJES BABBELTJES „Maak die vaas eens flink schoon" zei hij tegen zijn vrouw. Vlug ging de vrouw aan het werk. want zij vond het wé.1 prettig om zoiets moois in huis te hebben. Opeens liet zij de doek, waarmee zij de vaas nog eens stevig naboen- de in de vaas vallen. Dadelijk vul de de vaas zich met prachtige licht blauwe stof, net zo mooi, als eens de vuile boendoek was geweest. De man werkte nu niet meer iede re dag op zijn akker, maar met zijn prachtige licht-blauwe stof ging hij naar de stad en iedereen wilde graag een paar meter van hem kopen. Rijk Een paar maanden later werd de vaas weer eens goed schoonge maakt. Per ongeluk viel er een geldstukje uit het schortzakje van de vrouw in de vaas. En zie al het blauwe goed verdween en geldstukken kwamen er voor in de plaats. De man, die nu het geld voor het grijpen had werkte niet langer meer en na een paar maan den was hij zó lui, dat hij een an der de geldstukken ui' de vaas liet halen. Dat deed zijn vader nu. De oude vader werd soms erg moe in zijn armen door steeds maar geld te scheppen. Zijn zoon werd dan erg boos en schold hem uit voor luilak. De oude werd er verdrietig van en tranen rolden over zijn wangen. Arm En juist op het moment, dat hij met zijn oude vermoeide armen weer geld uit de vaas wilde schep pen, drupte er een traan in de vaas. De geldstukken verdwenen en het water klotste al gauw in de vaas. Al hoger en hoger kwam het water. De man, de vrouw, de oude vader en de kinderen moesten het huis verlaten, want het water stroomde al over de vloer. Ook de vaas dreef weg. ver heel ver weg naar de zee en daar zonk hij met een. Toen was de man weer even arm als voorheen. Bij het gedichtje Dit gedichtje weid gemaakt door een 11-jarig nichtje uit Zeist. Haar naam hebben jullie al kunnen le zen. Een paar dagen nadat ik het ge dichtje van haar had gekregen kwam ik Anje van Meizen tegen, een aardig blond meiskc van 13 jaar. Ik vroeg haar tekeningen bij Leni's gedichtje te maken. En dat heeft ze gedaan' Vind je ze niet reuze gelukt, Leni? ANNELIESJE'S POP Anneliesje speelt met haar pop. Ze laat haar paardje rijden, hop, hop, Ze zet de pop op de hond. Zo rijden zij de kamer rond. hop, Zij zijn heel zoet aan 't spelen En zich niet aan 't vervelen. Maar daar valt de pop van het hondje Annelies schrikt en opent haar mond'e. Nieuwe raadsels te Raadsels, maar niet om sturen. 1. Als je een insect en een wereld deel samenvoegt, krijg je de naam van een groente. Weten jullie wel ke? 2. Verborgen plaatsen in Europa: Hij wordt tegen twee uur op het kantoor verwacht. Dit is afgesproken; Ik haal straks de brieven even op. 3. Verborgen plaatsen in ons land. Ik dacht het al, ze is te vroeg van huis gegaan. Wij kwamen Lo en enkele andere vriedjes tegen. 4. Met H ben ik een lichaamsdeel, met M kan ik iets bevatten, met Z ben ik een grondsoort, met W vindt men mij in elk vertrek, met T zit ik in ie mond. 5. Mijn geheel wordt met 9 let ters sesehrevcn en ik ben een vogel. 5. 8. 2. 7, is een zeeplant. Een 5. 3. 2. 9. is een tijdsverloop. Een 1. 6. 2, 4, 5. is een roofdier. f Ingpznnden meilfflelins i Maar daar komt moesje binnen. En vraagt: ,.Wat ga je nou beginnen?" Ze ziet Anneliesje bukken Fik wil al aan de pop gaan rukken. Ze kopen samen een nieuwe pop Moes zegt: Zet hem er nooit meer op!" Maar Annelies zit al bü 't poesje En vraagt: „Zeg vind je haar geen snoesje?" LENI GOOSSENS is een deel van een 7, 4, 1, Een 5. 8. 6, 9, molen. Een varken heeft een in z'n staart. Zo jongens en meisjes, dat zijn de raadssels voor deze week. Jullie hoeven ze niet on te sturen.' Prijs raadsels komen dc volgende week weer. TANTE ANS Frans consul te Milaan beschoten Op Paul Coirier, Frans vice-con sul te Milaan, ziln op het consulaat schoten gelost. Hii werd gewond. De dader van de aanslag was een man aan wie papieren waren ge weigerd. Terwijl de man wegvlucht te lostte hij nog schoten op ver scheidene Italianen, waarvan hij er een doodde. Na een wilde jacht werd hii op straat door politie en burgers gearresteerd. -mjcjJzt pGte&sXk truide*.! Flinke tube 30 et., zeer groote tube 45 et. „Dat is bar," gromde Frank. „Je moet weten, Karin, dat in onze studententijd ik het altijd was, die de meisjes voor hem moest uitzoeken, daar was mijnheer te verlegen voor en hij kan mij nog niet vergeven, dat ik dan het beste voor mijzelf hield, zoals tenslotte ook jou. mijn ge liefde, en moeder van mijn twee kinderen." „Je hebt mij de keuze ook niet moeilijk ge maakt," meende Karin. „Liever een man. die nooit thuis is en altijd naar aether en jodium ruikt, dan een, die zijn leven slijt in aanbidding van mummies. Maar Peter." wendde zij zich tot haar gast, „je weet, dat je hier de kost verdient en een dak boven je hoofd voor de nacht met het vertellen van griezelverhalen, waarop ik nog altijd verzet ben sinds mijn zesde jaar, dus ga verder, anders zetten wij je vanavond nog onher roepelijk op straat." „En de minstreel ging verder." zuchtte Peter. Behaaglijk dronk hij zijn koffie, keek lang en demonstratief in het lege kopje, maar toen de anderen deden, alsof zij dat niet merkten, ver volgde hij na een diepe zucht: „Je hebt zoeven met je nieuwsgierige oren niet alles begrepen, wat die heer Cressiks mij te vertellen had. Hij zei, dat Kubelin van afkomst een Duitser was, thans genaturaliseerd Zwitser. Zijn verhaal laat voor mij voldoende ruimte over om het waarschijnlijk te achten, dat mijn heer Kubelin een Nazi-agent in de oorlog was. Maar zover zijn wij nog niet. Zoals de zaken er thans voorstaan en we spelen met de stukken, die op het bord zijn, hebben wij te maken met i twee Duitsers; Kubelin en de mysterieuze profes- sor op de fabriek; twee Polen; Ossiefski en het meisje Walewska. een Hongaar en twee onbe- kende mannen. Als wij de nationaliteiten bij elkaar houden, wordt alles gemakkelijk; dan trekken wij een lijn van Olga naar Ossiefski, cn van de proffessor naar de groep Kubelin. Als Duitsers en Polen hier samengaan, staat de fa briek mèt Kubelin tegenover de groep van de Hongaar. Is dat niet het geval, dan begint de tegenstelling reeds in de fabriek en wel tussen Olga cn professor Van Dalen. Nu ben ik er haast wel zeker van, dat die twee elkaar uit wantrouwen of vijandschap schaduwen, maar daarmede schieten wij weinig op. Twee van onze stukken zijn reeds van het bord geveegd. Wie zullen er nog volgen? Ik voel het ergens in mijn lichaam, dat er nog meer gaat gebeuren en wel heel spoedig. Het ellendige van het geval is evenwel, dat wij niets weten, en maar af moeten wachten hoe de zaak zich zal ontwikkelen om weer en stap verder te komen. En in die tijd kunnen de oorlogvoerenden elkaar rustig af slachten." „Misschien, dat jij daarbij en passant ook weggemaaid wordt," philosofeerde Frank. „Doe niet zo griezelig," verweet Karin. „Maar Peter, jij weet. waarom het gaat!" Peter aarzelde, alvorens daarop te antwoorden. „Tenminste," zei hij toen „ik dénk, dat ik het weet. En ik ben er haast wel zeker van, dat het bewijsmateriaal in de kerk te vinden is. Ik moet nu zien er ongestoord een paar uur alleen te zijn en daarbij kan jij me helpen, Frank." „Hoezo?" „Door de koster op de een of andere wijze een tijd buiten de kerk te houden. Kan je hem bijvoorbeeld niet laten assisteren bij een rond gang langs de patiënten? Je zou hem de aderla tingen kunnen laten verrichten, of doet tegen woordig alleen de barbier dat nog? Frank trok zijn wenkbrauwen op. „Geen sprake van." zei hij: „Ik was mijn han den in onschuld bij al die schelmenstreken van jou." „Goed, dan zal ik zelf wel een grapje beden ken." stelde Peter hem gerust. Maar Karin was niet zo gemakkelijk tevreden te stellen. „Je kent het laffe hart van mijnheer mijn echt genoot," zei ze tegen Peter. „Ik zal je wel hel pen, daarover spreken wij nog wel. Maar zeg eens eerlijk: wat is het? Is hetspionnage?" „Denk het wel," zei Peter. „Maar hoe is dat nu mogelijk, zolang na de oorlog? Wij hebben toch geen militaire geheimen en èls wij die hadden, wie zou het dan iets kun nen schelen?" „Karin, het zijn beslist geen militaire gehei men. Anders zou onze Inlichtingendienst er alles van weten en ook warempel wel toeslaan. Maar omdat zij niet weten, waarom het gaat, kunnen en willen zij niets doen." „Maar jij weet of vermoedt, waarom het gaat. Waarom vertel je hun dan niet, wat jij weet? Alleen kan je het toch niet aan." „Omdat, beminde Karin, mijn idee op het eerste gezicht zo absurd lijkt, dat het moeilijk zou zijn dé goedgelovigste mensen ervan te over tuigen. En bovendien voel ik wel iets, maar ik heb het nog niet in mijn handen. Eerst dan zal ik de bazuin steken om de hulptroepen in het veld te brengen. En je weet. dat ik die bij de hand heb. Met één telefoontje." „Als het dan maar niet te laat is. Peter." zei Karin ernstig. „Met die Kubelin in de buurt voel ik me niet meer op mijn gemak." „Ik ook niet." bekende Peter. (Wordt vervolgd.) Probeer het eens LEG op -afel een velletje papier en neem een pot lood in je hand. Met je rechter been ga je nu kringetjes draaien. Eerst naar voren, daarng opzij, naar achteren en weer naar voren. Hebber jullie dat goed begrepen? Probeer nu eens, al draaiende met je rechterbeen, een hoofd letter D te schrij cn (Dus niet in drukletter.-). Het gekke van het geval is nu, dat bij het schrijven van de krul niet meer met je been dezelfde kant op kan blijven draaien. Je been gaat vanzelf in de richting van de krul draaien. Niet boos wor den als het niet lukt kinders. Vader en moeder kunnen het ook vast niet. Vraag het maar eens! Een bloembollen- kweker uit Llsse. Overv. erkt, ging een dagje uit vissen. Terwijl 't zonnetje scheen. Was hij heerlijk alleen. Met zijn „TIP want die kon hij niet missen Inz Hr F. W, A'dam. ontv Radio-programma Hedenavond HILVERSUM I; 19.— Nws, weer, 19.15 Reg. uitz., 19.30 Voorrangs- recht op kruispunten, 19.50 Banden die binnen, 20.Nws, 20.05 Gewone man. 20.12 Wie weet hoe deze plaat heet? 20 30 Lichtbaken, 21.— En morgen is het Zondag, 21.40 Wach tend op de wegenwacht, 22.Week end serenade. 22.37 Actualiteiten, 22 45 Avondgebed, 23.Nws, 23.15 Kath nieuws, 23.20 Symph. avond programma. HILVERSUM II; 19.— Kamermuz. met Engelse componisten, 19.30 Voor de jeugd, 19.45 Rembrandt de chris ten humanist, 20.Nws, 20.08 Din gen van de dag, 20 15 De Notenkra ker, 21.15 Soc. commentaar van K. Voskuil, 21.30 Weekend orkest. 22. Lady Dona. 22.30 Ramblers, 23. Nws, 23.15 Hobby hoek, 23.30 Melo die en sfeer. Morgen ZONDAG 1 FEBRUARI HILVERSUM I: 8.— Nieuws, 8.15 Bach, 8.30 Kerkdienst, 9.30 Nieuws, Waterst, 9.45 Clavecimbel, 9.55 Trio, 10.25 Inleiding, waarna Hoogmis. 12.— Angelus, 12.03 Piano, 12.15 Apologie. 12.30 Lunchconcert, 12.55 Zonnewijzer, 13.Nieuws, 13.15 Lunchconcert, 13.35 Feuilleton, 14.05 Gasteis Harmonie, 14.35 Concertge bouw Ork., 15.30 Wij bouwen een huis, 15.40 Muzikale Tombola, 16.10 In 't Boeckhuys, 16.25 le Vespers, 17.Kerkdienst, 18.30 Reg. uitz... 19.Psalmen van Sweelinck, 19 15 Ds. Straalsma. 19.30 Nieuws, weer, 19.45 BBC-koor, 19.50 Nieuw»-over winterspelen, 20.05 Gewone man, 20.12 Viool en orgel. 20.45 Schatten- eiland III, 21.35 Zilvervloot, 22.05 Actualiteiten, 22.15 Avondgebed. 22.30 Nws. 22.55 Alma Musica, 23.30 Gramofoonplaten. HILVERSUM II: 8.— Nws, 8.15 Soc. strijdlied, 8.18 Zingende torens. 8.30 Platteland, 8.40 Barcarole. 9.12 Sport, 9.15 Men vraagt. 9.45 Geest, leven. 10.Zondagshalfuur, 10.30 Kerkdienst, 11.45 Tot het hart van ons volk. 12.— Prins Hendrik Har monie, 12.30 Zondagclub, 12.40 Man nenkoor van Maastricht, 13.Nws, 13.15 Les Gars de Paris, 13.50 Spoor wegen, 14.60-jarig jubileum v. h. observatie v. meisjes „Beth-San" te Amsterdam, 14.06 Boekenhalfuur, 14.30 Kon Oratorium-ver. Kerkge zang, 15.10 Filmpraatje, 15.25 Viool, orgel of piano, 16.— Skymasters, 16.30 Reportage, 17.Gesprekken met luisteraars, 17.30 Ome Keesje, 17.50 Sport, 18.Nws. 18.15 Olymp. winterspelen, 18.25 Dolf v.d. Linden, 19.— Radiolympus, 19.30 Stradiva sextet, 20.Nws, 20.05 Reportage- dienst, 20.15 Fragmentarische op voering Opera „Ernani", 21.35 De Roos van Dekema. hoorspel, 22.20 Zigeunermuziek. 22.40 Woorden en muziek, 23.Nws, 23.15-24.Grpl. MAANDAG 2 FEBRUARI HILVERSUM I: 7— Nieuws, 7.15 Gymn., 7.30 Bach, 7.45 Woord voor de dag, 8.Nieuws, 8.15 Gewijde muziek, 9.Pianosoli, 9.15 Och tendbezoek, 9.30 Vragen aan voor bijgangers, 10.Licht klassiek con cert, 10.30 Morgendienst, 11.Stuy- vesant strijkkwartet, 11.15 Van oude en nieuwe schrijvers, 11.35 Zang recital, 12.05 Orgelconc., 12.30 Weer, 12.33 Rachmaninoff, 12.55 Bach- koraal, 13.Nieuws, 13.15 Drie Franse vioolprogr., 13.40 Musette- klanken, 14.Uitz. v. d. scholen, 14.30 Ens. Lachman, 15.Victor Silvester, 15.30 Pianoduo. 16.Bij bellezing, 16.45 Bariton. 17.Kleu terklokje klingelt. 17.15 Kamerork., 17.45 Reg. uitz.. 18.Kamerorkest, 18.15 Sportrubriek, 18.30 Reg. uitz. HILVERSUM II: 7.— Nieuws, 7.15 Vlot begin. 7.30 Gr. muziek, 8. Nieuws. 8.15 Gr. muz., 8.45 Muziek in de 18e eeuw, 9.15 Morgenwijd., 9.30 Waterst., 9.35 Arb. vitaminen, 10.30 Voor de vrouw, 10.35 Solisten, koor en ork, 11.Op de uitkijk, 11.15 Arjen Zondervan, 11.35 Ens. Jetty Cantor. 12.20 Boston Prome nade ork., 12.30 Weer, 12.33 In 't Spionnetje. 12.38 Jeannette Macdo- nald en Maurice Chevalier, 13. Nws, 13.15 Avrolcans. 14.Pierre Palla orgel, 14.20 Wat gaat er om in de wereld, 14.35 Viool en piano, 15.Bonbonnière, 16.BBC-thea- ter ork., 16.15 Hoogtepunten uit de opera, 17.15 Skymasters, 17.45 Hoort zegt het voort. 18.Nieuws, 18.15 Gerard van Krevelen, 18.30 Indisch jeugdcentrum, 18.40 Gerard van Krevelen. TUINKALENDER 2 FEBRUARI. Verschillende hees- tcrachtigc kruiden bezitten niet alleen hun geurige aroma, doch zijn door hun rijke bloei ook van waarde voor dc sicrtuin. De vanouds bekende S a- l i e of Salvia officinalis geeft in de zomer een overvloed van lila of paar se bloemen. De lavendel vertoont op dat tijdstip haar blauwe kleuren Dc T ij m of Thymus vulgaris is over dekt met ontelbare bloempjes. Daar nevens dient hier ook nog de paan bloeiende Hassop te worden vermeld. Ze vragen alle een plaats in dc zon.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4