r~ Voor tweeërlei stof KNAPPE DUITSE KOPPEN WERKTEN IN ONS LAND Geld genoeg! Record van Labour gebroken Men ga niet onverschillig met schillen om Zonder Hollandse verraders ging het echter niet zo goed W1 Kerknieuws Radio-programma Dinsdag 3 Februari 1948 Spionnage in Nederland (Speciale berichtgeving) Uit ons eerste artikel over de spionnage tijdens de Duitse bezet ting in Nederland, bleek al, dat het verzet tegen de overweldigers vrijwel gelijktijdig is ontstaan met het verraad. De organisatie van het verraad had echter bij de Duitsers reeds een langer voorgeschie denis gehad en was daardoor ook beter. Zodra in Nederland de Stijkel-groep een georganiseerd verzet begon, konden de vijanden daar hun verraadsorganisatie tegen in werking stellen. Reeds in de herfst van 1940 be schikten de Duitsers ook in Holland over hun R.S..HA. (Reichs Sicher- heits Haupt Amt). die in zes afde lingen was verdeeld; 1 en 2 omvat ten de „Verwaltung", 3 was de S.D., onderdeel van „de" Partij; 4. was de Stapo, (Staatspolizei); 5. de Kri- po (Kriminalpolizei) en 6 de Aus- landsnachrichtendienst. Aan de top van deze organisatie stonden de he ren Himmler, Heydrich en Kalten- brunner. Wij plachten hier te spreken van de S.D., omdat de Herren allen de zelfde uniform droegen. We kenden ook niet de S.D.-afdeling die in fei te een zuiver militair apparaat vormde voor contra spionnage, de dusgenaamde Abwehr. Giskes was de leider van de Abwehr. Bij de S.D. in Holland waren de kopstuk ken dr. Harster en Schreieder, een geniale misdadiger, die, zoals in het vorige artikel reeds is gezegd, een „England Spiel" uitvond, waardoor hij maandenlang in re gelrecht radiocontact stond met on ze eigen geheime diensten in En geland. Later voegde zich aan dit nobele tweetal nog toe de Kriminal Obersekretar Ernst May. Knappe koppen Het waren knappe koppen, slimme politiemannen, maar daardoor juist beseften ze zo goéd, dat zij bij het grote werk moesten kunnen bouwen op land- en volkverraders, die nog niet eens zo heel gemakkelijk te vinden waren. Tot hun ge luk konden de Duitsers royaal omspringen met het geld, want dat haalden ze immers bij Rost van Tonningen, of ze lie ten het desnoods drukken. Daarmee ging het gemakke lijker en zo kwamen ze aan personen als Anton van der Waals in de eerste plaats, met Poos als „goede tweede." Twee de noodzaak voor goede sa menwerking was strenge dis cipline in eigen kring. Als voorbeeld hoe streng de dis cipline was, diene het volgende: De Nederlandse S.D.'er H. Blauw, Spiegel der wereld Een ven de SD-chefs. Mundt, werd na de bevrijding naar de Waalsdor- per-vlakte bij Den Haag gevoerd, waar hij de graven der gefusillccrden moest aanwijzen. zoon van een schoolhoofd, schijnt loslippig te zijn geweest tegen over de eigenaar van een bekend restaurant in Den Haag, waar vooraanstaande Duitsers hun nacht feesten hielden. Dit kwam uit. Blauw werd direct op transport gesteld naar Duitsland. Een maand later reeds kwam zijn as in een urn op het bureau van de S.D. aan. Zijn vader kreeg een telefoontje, dat hij „het pakket" kon afhalen. Hauptsturmführer Sprey, die een school leidde voor spionnage. maakte een fout, werd terstond naar Haren getransporteerd en be schuldigd van „homo sexualiteit." Rauter kwam er persoonlijk voor naar Haren. Aan Sprey werd mede gedeeld, dat hij „de eer aan zich kon houden." Hij schoot zich in de cel voor het hoofd. Zijn. verloofde, juffrouw Glatsel, bleef na het ge beurde in dienst van de S.D., als secretaresse van de S.D.-chef Deppner. Spionnen onder elkaar „Verraders die niet meer als zo danig werken zijn gevaarlijk". Zo was het principe van de S.D. Van der Waals wordt er nu b.v. van beschuldigd, dat hij twee moorden heeft bedreven buiten zijn op- YT/ IJ hebben reeds enige malen gewezen op het merkwaardige record van de Labourpartii, welke in de 22 tussentijdse verkiezingen, waarin zij sinds de aanvaarding van de regeringsmacht een zetel te verdedigen had, geen enkele maal was verslagen. Daarom achten wij het gewenst u thans te vertellen, dat en hoe dit record gebroken is. nu eind vorigeweek het district Camlachie in dc kieskring Glasgow een conservatieve candidaat heeft verkozen. Hier volgen allereerst de ciifers met die van 1945 tussen haakjes. Conservatieven 11.085 (11.399) Labour 10.690 Ind Labour 1.622 (15.558) Ind! Scot. Nat. 1.320 Onafh. Socialisten 345 Liberalen 312 De conservatieve overwinning is er dus een geweest van met de hak ken over de sloot. Wij zijn dan ook van mening, dat het nieuw gekozen Lagerhuislid Charles McFarlane wel wat overdreef, toen hij in zijn eerste enthousiasme vffn een „glo rieuze overwinning" sprak. Wij worden in deze opvatting nog ver sterkt, wanneer wij zien, dat de conservatieve candidaat ditmaal nog 314 stemmen minder'heeft ge had dan in 1945 en tenslotte slechts 44% van het totaal in de wacht sleepte. Het was de eerste maal, dat de Labourpartii deze zetel moest ver dedigen; zij werd vanouds bezet door de Independent Labourpartii, welke haar ook in 1945 verwierf. Een paar maanden geleden echter Is die vertegenwoordiger van de I.L.P. in het Lagerhuis, Campbell Stephen, tot de Labourpartii over gegaan. .Niet al zijn kiezers konden De Jonge Kerk en het communisme Op „Ingeborg" te Leusden wordt Zaterdag 7 Februari en Zondag 8 Februari op initiatief van de Jonge Kerk een conferentie gehouden over het „communisme". Als sprekers zullen optreden prof. dr. G. C. van Niftrik. hoogleraar te Amsterdam, ds. K. H. Kroon, predikant te Am sterdam en de heer B. Blok2iil, voorzitter der E.V.C. Ds. Bik uit zijn ambt ontzet Naar wij vernemen heeft de Alg. Kerkelijke Commissie der Herst. Evang. Luth. Kerk ds. B. E. J. Bik te Amsterdam tot haar leedwezen uit zijn ambt ontzet op grond van de door haar onderzochte en juist bevonden feiten. GIFTEN EN LEGATEN Wijlen mevr. M. W. Oosterbaan— Lambooy te Bussum heeft aan de Ger. Kerk aldaar gelegateerd 2250 voor verschillende kerkelijke doel einden. zioh hiermee verenigen, zij stelden dan ook een eigen candidaat en wel Annie Maxton, dochter van Jimmy Maxton. eens de grote man van de I.L.P. En de ruim 1600 stemmen, die zii behaalde tezamen met de ruim 300 van een derde socialis tische candidaat, waren net genoeg om Labour zijn nederlaag te bezor gen. De I.L.P. moge dan niets meer te betekenen hebben, zij heeft tot bij haar ondergang Labour nog grote schade berokkend. Ondertussen is de argumentatie, dat de Labourpartii haar nederlaag moet wijten aan de versplintering in eigen kamp. voor haar maar een schrale troost. Bovendien is deze redenering nog niet volledig ook. Want het is een feit, dat wij, als wii de „rode" stemmen bij elkaar optellen, een getal krijgen, dat het laagste is. dat op dc socialisten werd uitgebracht sinds zij dit dis trict veroverden. En dit moet de leiding van Labour toch te denken geven. Trouwens conservatieven en La bour beide zullen zich moeten af vragen, waarom er ditmaal zoveel kiezers zijn thuisgebleven. Want terwijl het kiezerscorps sinds 1945 vermeerderd was met 3.326, liep het aantal uitgebrachte stemmen terug met 1.583. Bijna 5000 kiezers hebben dus verstek laten gaan. Ge zien de aard van dit district zijp wjj er van overtuigd, dat de grote meerderheid van deze stemmen voor Labour verloren is gegaan. Spionnen onder elkaar hadden 't ook niet gemakkelijk jf-JOE de spionnagedtenst der Duit sers in ons land werkte: hoe men het vele geld fourneerde: hoe de landsverraders aan het lintje werden gehouden en daarna uit de weg geruimd, daarover licht een speciale verslaggever van dit blad ons in. VJ dracht-moorden om. Van der Waals voert daartegen in, dat hij toen uit zelfverdediging heeft ge handeld. Schreieder zou aan deze twee, thans vermoorden, n.l. opge dragen hebben Van der Waals uit de weg te ruimen, omdat men niets meer aan hem had. Het zal niet eenvoudig zijn uit te maken wie van deze meesters in het ca moufleren en toneelspelen de waarheid zegt en wie liegt. Van der Waals zegt nu onder an dere, dat hij bij de S.D. werkte in opdracht van een Engelse chef, aart wie hij volkomen was uitgeleverd. Tégen Van der Waals pleit, dat hij in September 1943 naar Zweden is geweest teneinde in de kringen van het Nederlands consulaat aldaar als agent provocateur op te treden. Toen had hij zijn kans om uit te wijken; hij kwam evenwel via Duitsland naar Den Haag terug. Over de persoon van Van der Waals in een volgend artikel meer. Asthma-patiëntjeg kunnen in Zwitserland blijven Uit alle delen van het land ko men thans bt1 hot Avak-comité (actie voor asthmakinderen) gelden binnen, bestemd voor de verpleging van de twintig Nederlandse asthma- patlëntjes, die te Glion sur Mon- treux in Zwitserland herstel van gezondheid zochten, maar wegens gebrek aan geldmiddelen naar Ne derland zonnen moeten worden te ruggestuurd. Het Avak-comité. dat nauw sa menwerkt met het Zwitsers-Neder lands asthmafonds. hoeft goede hoop. dat deze patiëntjes, die tot de nrmstcn van ons volk behoren, voorlopig in Zwitserland kunnen blüven. Hot .comité zot zijn actie voor fi- nanbiële steun voort in het vertrou wen. dat het Nederlandse volk met kleine en grote giften een bedrag bileen zal brengen, groot genoeg om ook andere asthma-lijdende Neder landse kinderen naar Zwitserland te doen uitzenden. In Hilversum hebben vtff vrien den een bedrag bijeen gebracht, dat groot genoeg is om gedurende een half jaar dc verpleging van een Ne derlands asthmapatlëntje in Zwit serland te garanderen. Seizoenwerk In Utrecht wordt per In woner por week 0.68 kg. schil len opgehaald. Daarmee maken de Utrechters, geen goed figüur. want het gemiddeldo voor Ne derland staat op 0.75 k.g. Gro ningen spant de kroon met 1.07 k.g. De opbrengst is niet altlid even groot. In de tiid van de nieuwe aardappelen, als de oude niet al te best meer zijn, maken de schlllenmannen de beste za ken. Zijn deze op, dan komt de slechte tiid. Want als de huls moeders hun aardappelen weer gaan schillen, gaan veel mensen konünen houden. Na Kerstmis gaat het plotseling weer veel beter. Duizenden kilo's vlees en melk danken wij aan etensresten Beroep op burgerzin van stedelingen IE zullen de zaken niet overdrijven. Voor een kilo aardappelschillen krijgt u geen kilo aardappelen terug. Maar hot Is toch wel zo, dat er een halve litor melk voor terug komt. Er bestaat geen machi ne, waar men de schillen in stopt en maar aan een kraan tje behoeft te draaien, om de melk er uit te laten stromen. Zover ls dc wetenschap nog niet. Om eens te zien, hoe het dan wel gaat, hebben wil een paar boerderijen en een schll- stomerij bezocht en geluisterd naar wat de uitvoerders van het afvallenbeslult hierover te vertellen hadden. Sinds 1940 bcStaat er zo'n afval- lenbesluit. U is strafbaar, als U kliekjes en schillen met de vuilnis man meegeeft. Daarvoor is dc schil- lenman. Hii vervult in het kader van onze voedselvoorziening een belangrijk functie. Hij haalt met zijn collega's in Nederland per jaar 200.000 ton schillen op. die dezelfde voedingswaarde hebben als 50.000 ton graan, die, ingevoerd 18 mil- lioen aan dollars zouden kosten. Nog een paar cijfers? Deze 200.000 ton schillen hebben dezelf de voedingswaarde als 150.000 ton aardappelen. Om deze te verbou wen, zijn ca. 8000 h.a. grond nodig, waar nu andere gewassen op kun nen groeien. Tenslotte: veevoeder ls schaars Iedere kilo veevoeder meer be tekent: meer vlees; meer melk. De schlllenmannen bezorgen de bevolking Jaarlllks 100.000 liter melk extra. En omdat het sinds de bevrlldlng zo keurig geregeld ls zll hebben hun vaste wiik en door do gemeen te aangewezen losplaatsen hebben zü een lonend bestaan. Scheepstijdingen AAGTEKERK. R'dam—S: pass. 2 Febr. Gibraltar, ABBEKER SydneyAden, oass. 1 Febr. Kaap Guardafui, ALCHIBA, R'dam—Rio de Janeiro, pass. 31 —an Fernando Noronha, ALCOR, 1 Febr. van Mon tevideo naar Antwerpen; ALHENA, 31 Jan. van Rio de Janeiro naar R'dam; ALKAID, 31 Jan. van Rio Grande te Porto Alegre, AMSTEL- DIJK, R'dam—Port ARTHUR, pass. <1 Febr. 18 uur Scillles; AXELDIJK. 30 Jan. van Puerto Mexico te Vera cruz: BLOMMERSDIJK. 30 Jan. v Philadelphia te Baltimore; EEM- DIJK, 31 Jan. van Lake Charles te Neyv Orleans; GAASTERKERK, R'dam—Japan, 31 Jan. te Genua; LEOPOLDSKERK, 31 Jan. van Kobe te Shanghai; LINDEKERK, CalcuttaR'dam. 30 Jan. te Savona; MELISKERK, A'dam—West Afrika. 31 .Jan van Bordeaux; MUIDER- KERK, 31 Jan. van Cochin te Co- lombo; NIEUW AMSTERDAM. 1 Febr. 13 uur van R'dam te New York; STAD HAARLEM, 31 Jnn. v. Savona naar La Gouletts; STAD MAASTRICHT. 31 Jan. van Savona naar Bona; AAGTEKERK, R'dam— Sydney, pass. 1 Febr. Lissabon; AALSDIJK, AntwerpenNew York pass, 31 Jan. Vlissingen; ALAMAK, 31* Jan. van Karachi geankerd rede Bombay; ALCYONE, 2 Febr van Matadi te Takoradi verw.; ALDA- BI, R'damRio de Janeiro, pass, 31 Jan. Finistorre; ALPHARD. 1 Febr. van Bahia te Cabadello; AMSTEL- KERK, 1 Febr. van Freetown te Monrovia; CONGOSTROOM. 1 F,ebr. van Freetown naar Dakar; DUIVENDIJK. R'damVancouver, 31 Jan. van San José; GROOTE- KERK, 1 Febr. van Melbourne te Sydney; INDRAPOERA, 31 Jan. v. Batavia naar R'dam LIEVE VROU WENKERK, 2 Febr van Korrnms- har naar Abadan; NIGERSTROOM, 1 Febr. van Lome te Cotonou; ORANJE, 1 Febr. van Singapore te Batavia verw.; ORANJEFONTEIN, 1 Febr. van Southampton. erg lekker*.. Welgedane varkens op de Kllekmcsterij. Laat daarom niemand denken, dat zijn etenskliekjes waardeloos zijn. Wij hebben een stal gezien met koelen, die nooit op hot land komen. Met ziln veertigen verorbe ren zij een ton schillen per dag en zil varen er wel bij. Zo wel, dat ze een wisse ondergang tegemoet gaan: zij ziln bestemd voor do slacht. Maar we zagen ook melk vee, dat met schillen zijn maal doet. Niemand beklage ons, dat wil ons uit hoofdo van ons beroep in koeien stallen en varkenshokken moeten ophouden. Dio zien er tegenwoordig heel netjes uit. Aan kop en staart vastgebonden, staan de koelen rij aan ril in schoon stro. Ieder heeft haar eigen drlnkbakje, een kraan tje erboven. Langs de waterleiding loopt de leiding van de luchtzuig- pomp, waar de melkmachine op aangesloten wordt. Zo ls het nog wel niet over al, maar er ziln boeren, dio ver der kllkon dan hun polder lang ls. ZU kl|ken wat af van het buitenland, zi| lenen hun oor aan wat deskundigen hun ver tellen over de wetenschappelij ke kant van de zaak. Het resul taat? Hogere productie, lagere kosten, betero bedrllfsultkom- sten. Dat Is goed voor de boer, dat is goed voor de gehele be volking. Iets minder zindelijk was het bh de varkens. Nu lijkt het ons ook vrij lastig om met 482 beren, zeu gen en bigden, die zich vrijwel de hele dag door tegoed doen aan schillen, kliek en bloembollen, ver mengd met veel water, een schone boel te houden. Toch viel het mee en ook de varkens maakten een alleszins welvarende indruk. Naar de boerin ons verzekerde, vinden zij hun prakje erg lekker. „En groeien dat ze doen. meneer! Kijk die maar eens. ze weegt 200 kilo." Het was inderdaad een beest, waar en stads deel van zou kunnen eten. Voor dieren met een enkelvou dige maag zoals mensen hebben is het gezonder, gekookte schil len te eten. Wtfj bezochten een fa briekje in Bodegraven, waar het zelfde gebeurt als in de aardappel- pan van de huisvrouw, echter met dit verschil, dat hier 10.000 k.g. per uur worden gaargestoomd, nadat de schillen met rfikelflk veel water gereinigd ziln. Boeren en fabrieken en uiteinde lijk alle stedelingen zijn er bil ge baat, als de schillenman met hoog beladen wagen bij zijn grossier komt. In Rotterdam zijn negen plaatsen, waa^ hij zijn schillen kwijt kan. Aan de Aelbrechtskade is er zo een. Tussen één uur en half drie rijden de karren af en aan. Per schip en vrachtauto gaat het naar de plaats van bestemming. En 's avonds eet de koe het kliekje <Jht u als goed burger 's morgens met de schillenman meegeeft. Denkt u er vooral goed aan. eerst uw mesje uit de bak te halen. Koeien lusten geen mesjes en boer Poot uit Overschie Het ons een kistje vol zien: allemaal uit de schillen 41 HOOFDSTUK X Waarin het orgel weer bespeeld wordt Toen Peter het kerkje naderde, zochten zijn ogen de galmgaten in de toren af. „Inderdaad." mompelde hij ia zich zelf. „Geen kraai te be kennen. En de lieden hier vertellen toch, dat de ganse familie torenka onafscheidelijk van deze plek was, vele lange en gelukkige jaren." Voor de ingang van het kerkje stond de kos- Hij liep recht op het orgel af, haalde uit zijn zak twee schroevendraaiers en een kleine tang, die hij uit Franks werkplaats had meegenomen, legde het gereedschap zorgvuldig neer en sloeg het accoord, dat hij nu wel in zijn slaap zou kunnen aangeven. En terwijl Peter lange tijd in het kerkje door bracht, gebogen achter de toetsenrij, alle com-, binaties van registers onderzoekend en hij met een verhit hoofd maar niet kon vinden wat hij zocht, bevonden zich juffrouw Spoor en Fridolin op weg naar Axen in een rokerige derde klas coupé. Het was een grimmige juffrouw Spoor, die deze reis maakte, met een onrustige Fridolin, die zichzelf weer zag als het kleine meisje met de lange vlechten, aan de hand van de strenge tante Agatha, voor wie zij schone handjes moest ter een pijpje te -roken en hij sloeg Peter nauw- hebben en altijd recht-op moest zitten. Juffrouw de hand meetrok, bégreep zij niet. En juffrt>uw lettend gade.' c'u 11 J11t--:j Toen Peter hem zag. deed hij eensklaps of hij in grote haast wast. Hij liep snel naar de kos ter toe en sprak hijgend, als was hij buiten adem: „Eindelijk! Gelukkig, daar heb ik U dan. Kos ter. de dokter vraagt of U direct bij hem wilt ko men. Of liever." verbeterde Peter zich snel, „me vrouw de dokter vraagt hèt. Zij heeft U onmid dellijk nodig." i De koster krabde zich op het hoofd. „Wat zou dat nou kunnen zijn?" vroeg hij. „Ze vraagt nooit naar me." „Ik weet het niet. Hier, neem mijn fiets maar." De koster mompelde nog wat protesten, doch hij ging. Peter zag hem na, totdat hij om de hoek Spoor sprak heel weinig onderweg; zij zat met verbeten lippen uit het venster te staren en wan neer zij haar mond opende, was het om haar hart te luchten over de organisatie van de spoorwegen. „Het zijn niet meer de machinisten van vroe ger." zei ze dan, of: „Waarom moet die man nu drie keer fluiten? Deze bokkewagen horen ze heus wel aanko men." Wanneer de trein aan het een of ander station - stil stond, was haar critiek ook niet altijd billijk. Peter rustig in de kerk was. kon juffrouw Spoor stopte, zuchtte Fridolin diep. Juffrouw Spoor greep haar bij de arm en riep: „Vooruit kind, eruit!" en Fridolin werd als met een wervelvind langs de wachtende men sen gesleurd, de uitgang door, de straat op, waar de voortvarende juffrouw Spoor de eerste de beste boerenkar die zij zag praaide en de lome voerman toeriep: „Hédaar, vrind, gaat de weg soms langs dokter Mertens?" „Jaowel," riep de boer terug. „Kompt d'r maor op." En zo werden ze afgeleverd voor de dokters woning. Karin zag de twee vrouwen binnenkomen. Juf frouw Spoor herkende zij terstond; zij had haar een keer in Amsterdam gezien, maar de aanwe zigheid van het meisje, dat juffrouw Spoor aan :grei Spoor gaf haar ook geen gelegenheid om zich direct op de hoogte te stellen. Het kwam niet eens tot de meest formele begroeting van het handen schudden, want ze riep al, haar paraplu voor zich uit zwaaiend: „Waar is mijnheer Peter. Hij is in levensge vaar!" Karin had de grootste moeite om de opgewon den vrouw er toe te krijgen haar mantel uit te trekken, Fridolin voor te stellen en rustig haar verhaal te dóen. Alleen de verzekering, dat „Vijftig nlillioen subsidie betalen wij aan die mensen en moet je ze eens zien niksen." En dat werd juffrouw Spoor zo machtig, dat van de weg verdwenen was en trad toen het zij haar raampje openschoof en tegen de rustig kerkje binnen. wachtende stationschef riep: In het zachte licht, dat door het hoge zijraam „Chef, laat ze wat haast maken met die lorrie naar binnen viel, ging Peter langs dezelfde ban- met kippen, 't Had er allang in gekund en we kenrijen, die hém kort geleden nog beschutting zijn al twee minuten over tijd. 't Is een schande." hadden gegeven tegn de fluitende pisto'olkogels. Toen de trein dan tenslotte toch in Axen voor het ogenblik kalmeren. Toen zij eenmaal zover was, kostte het ook weinig moeite om te vertellen wat haar op het hart lag. „Ziet U," sprak ze. „Vanmorgen stond ik het tafelkleed uit te kloppen, hier, uit juffrouw Fri- dolins kamer, toen die kerel langs kwam." „Welke kerel?" wilde Karin weten. (Wordt vervolgd) EZE keer een patroontje, dat U vooral de van-oud-tot-nleuw"- maaksters plezier zal doen, want het leent zich uitstekend tot het vcrwcr- ken van tweeërlei stof en voor het in verschillende richtingen gebruiken van strepen en ruitjesBovendien is d:t mooel uitstekend geschikt voor wat zwaardere figuren. Dc zakjes op de rok kunnen desgewenst vervallen of als bovenstukje van de desbetreffende rokbaantjes geknipt worden. Natuur lijk kunt U de japon ook geheel van dezelfde stof maken, met een wit piqué of zijden vestje. Dan heeft U nodig ongeveer 3.50 meter stof van 90 cm breed. We beginnen met de zakjes op te stikken, waarna we dc 12 rokbancn met elkaar verbinden. De linkerzij naad blijft tot het pijltje open voor drukknoop- of teeksluiting, ih aanslui ting op het split je tn liet lijfje. De bovenkant van het voorpand rimpelen we in of we leggen er op gelijke af standen kleine plooitjes tn en stikken er het schouderpasja dicht langs de kant op. Wc sluiten zij- en schouder- naden. waarbij wc dc rugschouders iets inhouden. Het rechter voor pand wordt op het vestje gestikt. De linker kant van het vestje bevestigen wc met drukknoopjes onder het linkervoor pand, dnt evenals de halsopening met schuine repen stof afgewerkt wordt. Dc onderkant van het Ujfjc zetten we licht ingcrlmpeld aan dc rok. Wc sluiten de mouwnaad en zetten dc mouw, over de kop ingehouden, in het armsgat met dc naad I cm voof de zijnaad. Een kleine vulling in de schouder is wel aan te bevelen. Maakt U dc japon met een wit vestje dan verlengt U de middenvoor- baan van de rok van boven met een stukje van 10 bij 4 cm. Het vestje kan even lang blijven, alleen maakt 11 een ronde halsopening van 7 cm diep, die 11 met een biesje afwerkt en met een strikje garneert. Het vestje wordt met drukknopen in de japon beves tigd. zodat we het gcmaktcel(jk kun nen verwisselen. Aan verzoeken van lezeressen wordt zoveel mogelijk voldaan, al moet U meestal enkele weken wachten. Losse knippatronen z\jn niet verkrijgbaar. ELLA Bi rughaar EZEMER. JAPON B.W. IQAc.M. 32 Vt Ned. Hcrv. kerk Beroepen tc Geervliet F. H. Breu- kclman te Simonshavcn te Mid- dclharnis G. Boer te Putten te Woudrichem (toez.) J. de Bruijn te Gemert. Beroepen te Aalsmeer (toez.) J. Kramer te Nieuw-Buinen; te Eemnes-Buitcn L. Kievit te Putten. Aangenomen naar Harmeien E. Schroten te Meerkerk. Bedankt voor Longerhouw-Schet- tens J. Scholtcn te Middelstum. Bedankt voor Over- en Neder- Asselt S. J. M Hulsbergen tc Hoe- dekenskerke (Z.). Benoemd tot hulppred. te Wad- dinxveen (Herv. Evang. „Wet en Evangelie") A. Offeringa, em. Dred. te Scheveningen; te Winssen (Gld.) ds. P. N. Tonsbeek, a.s. em. pred. te Zonnemaire (Z.) Geref. Kerken Beroepen te Bodegraven A, Velle- ma te Zevenhuizen (Gr.) te Ouds hoorn (Alphen a d. Rijn) R. D. Beukema te Eefde. Gorssel. Beroepen te Hengelo (O.) (2e pred.pl.) A. Vellema te Zevenhui zen (Gr.); te Oude Bildtzill F. Vroon te Wilnis; te Zoetermeer F. Vroon te Wilnis, Beroepen te Amsterdam-Z. (2e maal) J. M. Mulder te Rotter- dam-Z. Beroepen te Emmer-Compascuum »n te Heinkenszand J. Firet, cand te Dordrecht te Hijlaard E. H. Nagel, cand. te Haren (Gr.) te Rotter dam-Kralingen A. Vellema te Ze venhuizen (Dr.) Aangenomen naar Delft (vac, P. H. de Kleer) P. v. Strien te Gro ningen. Aangenomen de benoeming tot legerpred. voor Ncd.-Indië S. Wou- da te Reitsum. Bedankt voor Dordrecht (vac. M. Sravendijk) J. G. Adema te Rotter- dam-Delfshaven. Gcrcf. Gemeenten Beroepen te Benthuizen L D. Aangeenbrug te Dordrecht. Bedankt voor Borssele T. Dorre- steijn te Opheusdcn. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Emmer-Compas- cuum-Valthermond en te Rotter- dam-Charlois N. Brandsma te Riinsburg. Beroepen te Almelo J. M. Visser te Hoogeveon Geref. kerken naar art. 31 K.O. Bedankt voor Delfzijl A. R. Bos man te Hijken (Dr.) Chr. Geref .kerken Tweetal te Barendrecht W. F. te Rotterdam-W., en G. A. Zijderveld te Zwijndrecht. Bedankt voor IJmuiden H. W. Eer. land te Dokkum. In de Paasweek (Dinsdag 30 Maart—Vriidag 2 April) zal er op de Horst een conferentie voor theo logen worden gehouden. De onder werpen zijn ontleend aan die, welke op de assemblée van de „World Council of Churches" in Amster dam aan de orde komen. Tot de sprekers behoren prof. dr. Th. L. Haitjema, prof. dr. H. de Vos, prof. dr. A. A. van Ruler, prof. dr. K H. Miskotte, dr. H. Berkhof, prof dr. P. Kuin en prof. dr. W. Banning. Hedenavond HILVERSUM I: 19.— Nws, weer, 19.15 Victor Silvester, 19.30 Radio- genes, 19*45 Goldstrcam Guards, 10.50 Reg. uitz., 20.— Nws, 20.05 Gewone man, 20.12 Mnximilien Ro bespierre, 22.07 Actualiteiten, 22.15 Avondgebed, 22.30 Nws, 22.50 Om- roepkamerork., 23.15 Gr.pl. HILVERSUM II: 10.— Klokje van 7 uur, 19.05 Tom Poes, 19.15 Be roemde liederenrecksen, 19.45 Ra diokrant voor de werkende vrouw, 20.Nws, 20.05 Echo, 20.15 Bonte Dinsdagavondtrein, 21.30 Contact, 22.15 Buitenlands overzicht. 22.30 Piano, 23.— Nws, 23.15 Gr.pl. Morgen HILVERSUM I: 7.— Nws, 7.15 Gymn., 7.30 Eng. Kerktoren zingen, 7.45 Woord voor de dag; 8.Nws, 3.15 Orgel, 8.30 Lichte morgenklan ken, 9.Ziekenbezoek, 9.30 Symph. morgcnconc., 10.30 Morgendienst, 11.Piano, viool, hoorn, 11.30 Hoor spel: De jeugd maakt werk, 12. Amati trio; 12.30 Weer, 12.33 Me- trópole orkest, 13.Nws, 13.15 Pro grammatische pianomuziek, 13.45 Teleman cyclus. 14.15 Koperkwar- tet, 14.30 Hollandia Sextet, 15. Marinierskapel, 15.45 Vertelling voor kleuters, 16.Voor jeugdige postzegelverzamelaars, 16.15 Vee- nendaals meisjeskoor, 16.45 Bijbel vertelling, 17.30 Ned. Ver. voor Maatschappelijk werk, 17.35 Sans Souci, 18.Zuilcns mannenkwar- tet, 18.30 Reg. uitzending. HILVERSUM II: 7.Nws, 7.15 Muziek bü het ontbijt, 8.— Nws. 8.18 Lichte morgenklanken, 8.50 Voor de huisvrouw, 9.— Mendels sohn en Elgar, 9.30 Waterst., 9.35 Trio Simon Goldberg, 10.Morgen wijding. 10.20 Onze keuken, 10.35 Music Hall Scrapbook, 10.45 Drie wensen van de ketellapper van Bal- lingarry, voordracht, 11.— Beroeps keuze, 11.30 Pop. non-stopprogr., 12.Carlo Carcassola, 12.30 Weer, 12.33 Platteland. .12.38 Kilima Ha- wanans. 13. - Nws, 13.15 Kalender. 14.— Gesproken portretten, 14.15 Jeugdcone., 15.Hoorspel voor de jeugd, 15.30 Roodborstjes, 15.45 Re genboog, 16.15 Vragen staat vrij, 16.45 Het stond in de krant, 17.15 Troubadours. 17.45 Reg. uitz., 18 Nws, 18.20 E.T.A.-Trio, 18.30 R.V.U, TUINKALENDER 4 FEBRUARI. Bij strenge vorst vriezen altijd wel bepaalde tuingewas sen dood. Sommige vaste planten en ook jonge aardbeiplanten kunnen het slachtoffer worden; de takken van tere soorten rozen kunnen diep zijn inge vroren. Dit zijn trieste zaken, doch men moet dergelijke en andere plan ten echter niet al te gauw voor dood gevroren verklaren. De schade, welke door de strenge vorst aan de tuinge wassen ls teweeggebracht, ls pas in het voorjaar te constateren. Men wachte rustig tot in de lente. Meestèl valt het nog wel mee.

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 3