Met „2-4-D" wilde Amerika Duitsland treffen NOURY NOURY BOEKHOUDER CORRESPONDENT BRANDPUNTEN Chemische oorlog stond in '45 op punt van uitbreken Waarom bouwt ons land niet „prefabricated"? „Ik kan niet slapen, dokter" Advertenties Adverteer Cassières en Hulpcassières #j4 Oogsten zouden zijn verniétigd Woongelegenheid aan lopende band WATEENSPIJT.. WILLEMSE WILLEMSE M Gevorderde Kantoorbediende (Vr.) Gemeentelijke Publicatie DE KOFFIE. EN THEEZAAK NIEUWS! BEDKRUIKEN 3.95 P O U L EU N SPLINTERTJE vertelt uit zijn jeugd' HERMETISCH afgesloten van de buitenwereld lag tfjdens de oorlog „kamp De wick" In de Noord-Amerikaanse staat Maryland. Evenals thans In „atoomstad", werd daar onder leiding van prof. Kraus, van de universiteit van Chicago gewerkt aan de ontdekking en vervolmaking van nieuwe chemische wapens, gericht tegen Japan en Duitsland. In de geheime annalen van de Amerikaanse oorlogsproductic werd een der nieuwe wapens als „2.4-D" aangeduid. Het was gereed om in 1945 te worden toegepast in de »oorlog tegen het Derde Rijk. Toen echter alles er op wees, dat een spoedige ineenstorting van Hltler-Duitsland te ver wachten was, zou de Amerikaanse legerleiding besloten hebben „2.4-D" niet te gebruiken. groeien na besproeiing met dit hor monen-preparaat in korte tiid uit elkander en sterven. Het gras als eenzaadlobbig gewas, ondervindt er echter geen nadeel van. Het ver moeiend en tijdrovend wieden kan hiermee vervallen. In Amerika is het middel reeds op erote schaal toegepast in de landbouw. Kort voor de oorlog werden in Engeland bii het zoeken naar oogst vergrotende middelen. planten- groeistoffen ontdekt, die een dode lijke uitwerking bleken te hebben op alle. twee-zaadlobbige gewassen, zoals aardappelen, groenten en onkruid, maar die voor alle een- zaadlobbige, waartoe de granen en grassen behoren, zo goed als on schadelijk waren. Bijna terzelfder tijd. werd in Amerika een overeenkomstige ont dekking gedaan. In de Ver. Staten zag men echter onmiddellijk in de ze hormoon-preparaten een wapen, dat tegen een eventuele vijand zou kunnen worden aangewend. De ont dekking werd zorgvuldig geheim gehouden en na het uitbreken van de oorlog met Japan, was Amerika reeds drulc bezig in streng bewaak te laboratoria, van het hormoon- preparaat een wapen te smeden te gen Nippon. Niet minder dan de rijstoogst van Japan wilde men er mee vernietigen. Prof. Kraus, de leider van het Amerikaanse rese- arch-werk op chemisch gebied, raadde dit echter af daar de rijst als grassoort niet door de hormoon preparaten gedood zou worden. Veel effectiever achtte hij de ver nietiging van Duitsland's aardap pel- en groenteoogsten door middel van besproeiing uit vliegtuigen met het preparaat, waaraan inmiddels de afkortingsnaam „2.4-D" gege ven was. Het Is niet zover gekomen en daarvoor mag men in Nederland wel dankbaar zijn. Indien Duits land op deze wijze van een belang rijk deel van zijn voedingsmiddelen was beroofd, zouden de Nazi's niet geschroomd hebben ons land nog grondiger uit te plunderen, dan zij reeds hebben gedaan. De rampzali ge gevolgen voor onze voedselposi tie zouden dan niet te overzien ge weest zijn! Toepassing in vredestijd In tegenstelling met zovele oor- logsuitvindingen. die na afloop van de oorlog weer van het toneel ver dwenen. bleek „2.4 D" echter eigen schappen te bezitten, die het in principe voor vredesdoeleinden Uitermate geschikt deden zijn. Het grote Amerikaanse concern Sherwin Williams, dat zich specia liseert op chemische preparaten voor land- en tuinbouw, is er in geslaagd uit 2.4-D" een product te ontwikkelen.-dat onder de naam „Weed no more" (Geen onkruid meer), in de handel werd gebracht. Alle soorten onkruid, zoals weeg bree en paardebloem, voorkomend in weiden, sportvelden en gazons. Hier in Nederland heeft de Rot terdamse plantsoenendienst in 1947 een uitgebreide proef genomen met besproeiing van gazons en sport velden, die volgens een verklaring van de directeur van gemeentewer ken, uitstekend is geslaagd. Ook met de besproeiing met „Weed no more" van graanvelden zijn elders In Nederland reeds proe ven genomen, die dit jaar op gro tere schaal zullen worden voortge zet. Inmiddels wordt in Amerika ge zocht naar een tegenhanger van „Weed no more", d.w.z. naar een middel, dat de eenzaadlobbige ge wassen (grassen) doodt maar de twcczaadlobbige, zoals aardappels en groenten, onaangetast laat. Wanneer deze onderzoekingen tot een gunstig resultaat leiden, zal dus ook het mechanisch wieden van onkruid in aardappel- en groenten- velden, vervangen kunnen worden door een eenvoudige besproeiing. Voor onze land- en tuinbouw zou dit onder de gegeven omstandighe den 'n welkome besparing aan kos ten en arbeidskrachten kunnen be tekenen. Deze gratievolle waternymph is het meisje Belita uit Los Angeles (niet te verwarren met de gelijknamige filmster). In een onder water ballet zou ze geen slecht figuur maken! Problemen can de herbouw (I) Voordelen: Besparing op arbeidskracht en materiaal, hogere productie A/TEN merkt in Nederland nog maar weinig van Prefabs", de uit Engeland overgenomen benaming, waarmee men, in grote onderdelen in fabrieken vervaardigde woningen bedoelt, die op de bouwplaats nog slechts volgens een bepaald systeem ge monteerd behoeven te worden. De naam Prefabs, van prefabri cated (van 'te voren in fabrieken gereedgemaakte) huizen, lijkt mij daarbij weinig treffend. Ook de ge hele traditionele bouwwijze is min of meer prefabricated, want vrij wel alle materialen (ramen en deu ren met hun kozynen, balken, trap pen, baksteen en pannen om slechts enkele voorbeelden te noemen) worden van te voren in fabrieken gereed gemaakt. Sprekender lijkt mij een benaming die het verschil in werkwijze aanduidt, daar men by de traditionele methode met al deze kleine onderdeeltjes en met velerlei hulpmaterialen gaat opbou wen, terwyl men bij de nieuwe bouwwijze, zo groot mogeljjke on derdelen volgens een bepaald systeem monteert. De vorderingen van da herbouw in ons land, en in het byzonder die van de woningbouw hebben al tot \eel gekibbel aanleiding gegeven. Het gaat hierby immers om twee dingen. In de eerste plaats een zo groot mogelijke beperking van het gebruik van geschoolde bouwvak arbeiders, omdat het tekort daar aan op het ogenblik de grootste Een „prefab" wordt in elkaar gezet. (Surrey, Engeland rem op de herbouwwerkzaamheden in ons land is, en dat waarschijnlijk nog lang zal blijven. In de tweede plaats gaat het om materiaalbe- sparing; vooral wanneer het mate rialen betreft, die in ruif voor de viezen uit het buitenland moeten komen. Temidden van alle pogin gen om conflicten met één van deze beide hoofdmoeilijkheden te omzei len, neemt de prefab dan ook wel een bevoorrechte plaats in. Door dat de onderdelen meestal in fa brieken aan de lopende band ge maakt worden, bestaat „onwerk baar weer" door vorst, regen of duisternis niet meer, terwijl boven dien nog vele andere factoren er toe medewerken de productiviteit van de arbeiders op te voeren. Doelmatige keuze van materiaal, èn de noodzaak, de onderdelen soms over grote afstanden te ver voeren, werken materiaalbesparing in de hand. Het stadium van het, van te voren in grote onderdelen gereedgemaakte bouwwerk ligt bo vendien geheel in de lijn van de ontwikkeling van het bouwwezen, zoals we dit tot nu toe kennen. Van de toekomstige bewoner, die zelf de leemwalletjes opzette voor de wanden, de boompjes hakte voor de overkapping en de plaggen stak voor de bedekking van zijn plag genhut, zijn we via de tijd dat de steenhouwer op het werk zijn ste nen hieuw, en de timmerman ter plaatse zijn kozijnen maakte, geko men tot het staal- en het beton- skelet, met, in de fabriek in serie vervaardigde raam- en deurkozij nen. De volgende stap is het mon tagesysteem waarbij nog grotere onderdelen, als hele wanden, vloe ren en daken, kant en klaar uit de fabriek komen en op de bouwplaats nog slechts bevestigd behoeven te worden. De tijdelijke beperktheid van materiaalkeuze is slechts een bykomende moeilijkheid die zeker overwonnen zal kunnen wor.den. Ook de achterstand die gedurende de oorlog ontstond, toen wèl gete kend en berekend kon worden, maar het bouwen van proefwonin- gen, wat hier juist zo belangrijk is, achterwege moest blijven, kan in gehaald worden. En dc schoonheid? NIET in de laatste plaats komen hierby nog verschillende aesthc- tische vraagstukken, maar het zou dwaasheid zyn, a priori te beweren dat men volgens deze methoden geen schoonheid zou kunnen berei ken. Zeer geslaagde voorbeelden van aaneengesloten rijen en blok ken van dezelfde woningen, ook uit vroegere eeuwen, bewijzen dat men hierbij wel degelijk tot architec tuur in de ware zin van het woord kan komen. De veelvoudige herha ling van hetzelfde type kan dus geen bezwaar zijn. Dat machinale fabricatie schoonheid zou uitslui ten zal tegenwoordig wel niemand meer willen beweren, mits men slechts de juiste mensen inschakelt en niet in handen van de fabrikant legt, wat by de architect thuis hoort. Dat men bij de toepassing van nieuwe materialen soms aan kin derziekten kan lijden, is verklaar baar, maar de geschiedenis leert bovendien dat men hier spoedig van herstelt. Het zal dus wel duidelijk zijn, dat prefabs niets met mode te maken hebben. Overgaande tot deze bouw wijze doet men slechts een stap die geheel in de lijn van de ontwikke ling ligt. Het wordt de hoogste tijd, zich ten slotte ook eens te gaan af vragen waarom men in Nederland nog maar zo weinig merkt van pre fabs, temeer daar zij de enige bruikbare mogelijkheid bieden om de moeilijkheden van het huisves tingsprobleem, zoals die zich thans opgestapeld hebben, te boven te komen. H. VAN DAM Het evangelie in de bios Te Bradford zijn de Anglicaanse kerk en de vrije kerken begonnen met het geven van korte christe lijke getuigenissen in de bioscopen van de stad gedurende de voorstel gen. Het was de directeur van één van de grootste bioscopen, die daar toe het initiatief heeft genomen, terwijl een groep belangstellende leden der kerken zich dadelijk be reid verklaarde dit werk te doen. Het concern Rank, dat in het hele land vele bioscopen bezit, heeft het plan gesteund Laat ons zien de oorzaak LINKS en rechts hoor ik te genwoordig klachten over sla peloosheid. De mensen hebben, zorgen en inderdaad is zorg een van de dingen, waardoor menigeen de slaap niet kan vatten. Slapeloosheid immers vindt haar oorsprong in licha melijke of geestelijke moeilijk heden. De normale mens, die normaal leeft, behoeft gemiddeld acht uur slaap per etmaal. Dit *s nodig om een vermoeid lichaam weer op peil te brengén. Vastgesteld is, dat kin deren langer moeten slapen, oude re mensen daarentegen vaak kor ter. Het spreekt vanzelf, dat de natuur het zo beschikt heeft, dat cie mens overdag wakker is en des nachts slaapt. Menigeen, wiens be roep nachtarbeid meebrengt, on dervindt daarvan nadelige gevol gen, althans op de duur. Ook men sen, wier beroep er de oorzaak van is, dat zij onregelmatig slapen, zoals artsen, verpleegsters, arbei ders in continuebedrijven en jour nalisten slijten gauw. Als wij de lichamelijke oorza ken van de slapeloosheid -nagaan, moeten wij met P ij n beginnen. Pijn is een van de meest voorko mende oorzaken der slapeloosheid. Kiespijn, hoofdpijn, maagpijn, een leger van pijnen kan ons des nachts plagen en verhinderen in slaap te vallen. Pijn kan ons zelfs wakker maken. Slapeloosheid kan ook het teken zijn, dat het slachtoffer een ziekte onder de leden heeft. Ziek ten van het hart en van het cen trale zenuwstelsel bijvoorbeeld ple gen zich door slapeloosheid aan te kondigen. Er zijn gevallen bekend van mensen, die zeer lange tijd volko men slapeloos doorbrachten. Een Hongaarse ingenieur sliep veertien maanden achter elkaar inet. Op merkelijk is het, dat een hersen ontsteking (encephalitis) meestal met slaapzucht gepaard gaat. Tal van andere ziekten zijn vijanden van de slaap; het is onmogelijk ze alle te noemen. De tweede groep van oorzaken der slapeloosheid wordt gevormd door zielsstoornissen. Wij noemen dat nerveuze slapeloosheid. Dit eti ket dekt verschillende oorzaken. Men kan zowel door grote zorgen als door grote vreugde uit Mor pheus' armen worden verjaagd. Menige minister van financiën slaapt slecht, doch de verliefde jongeling deelt zijn lot. Ook grote sloornissen in het zieleleven, zo als de neurasthenie, de neurose en verschijnselen van krankzinnigheid verdrijven de rust. Er is nog een verschijnsel, dat lot slapeloosheid leidt, het slechte geweten. Merkwaardigerwijs ech ter zijn het veelal de grootste mis dadigers en avonturiers, die het beste slapen. Gezegd moet worden, dat, als deze mensen gegrepen wor den of de gevolgen ondergaan van hun avonturierschap, de slapeloos heid vaak intreedt. Als de misdaad wat daarvan kan zijn opgebiecht is, pleegt de slaap haar recht te hernemen. Ook over vermoeidheid kan de slaap weren. Dit in het kort zijn de oorzaken. Bestrijding Hoe nu de slapeloosheid te be strijden? Vanzelfsprekend moeten lichamelijke oorzaken weggenomen worden. Pijnstillende middelen ne me men in overleg met een dokter. Nog moeilijker is het de oorzaak van de nerveuze slapeloosheid uit de weg te ruimen. Een buitenstaan der kan de zorgen, vrees en span ning, die de mens in banden heb ben geslagen,' niet kennen, laat sraan .bestrijden. Voor verschillen de nerveuze storingen moeten ook verschillende psychische genees methoden worden toegepast. Een steeds grotere bekendheid krijgt de psycho-analyse. Het. gebruik van slaapmiddelen moet u in elk geval tot het uiterste beperken. In het algemeen zijn zij nutteloos, daar zij de oorzaak der slapeloosheid niet wegnemen en niet zelden op de duur aan het lichaam ernstige schade toebren gen. Ook hiervoor is dus advies van de dokter noodzakelijk. Laat mij u ten slotte nog enkêle raadgevingen doen. In de eerste plaats: niet te laat naar bed. Ver der: niet met een volle maag on der de wol kruipen; wacht twee k drie uur na de laatste maaltijd, voordat u naar bed gaat. Als u met de slaap sukkelt en daaraan een einde wilt maken, gebruik dan 's avonds geen alcohol, sterke kof fie of thee en rook niet te veel! De slaapkamer mag niet te warm, doch zeer zeker ook niet te koud zijn en deze moet goed gelucht worden. Voor het naar bed gaan bezoekt u natuurlijk het toilet. Ten slotte kan ook het bed zelf oorzaak zijn van het slechte slapen; het zij niet te hard of te zacht. In enkele gevallen lijkt het gewenst 's avonds eerst nog even in de buitenlucht te gaan of het bovenlichaam met koud water te wassen. Tot het volgende spreekuur! Medicus. Gemeentebestuur ontvangt ronde-tafel-delegaties Gisteravond ontving het Haagse gemeentebestuur in de zalen van het raadsgebouw in de Javastraat de delegaties der ronde-tafelconfe renties. Er was veel belangstelling, zowel van de zijde der delegaties als uit kringen van autoriteiten en burgerij. Zelfs minister Jonkman, die met de conferenties en met de Indonesische debatten zijn handen meer dan vol heeft was aanwezig evenals zijn collega zonder porte feuille, de heer Götzen. De beicfe West-Indische delegaties waren dit maal voltallig aanwezig en voorts, behalve het college van B. en W. en verschillende leden van de ge meenteraad, luitenant-admiraal C. E. L. Hellfrich en tal van hoge ambtenaren van het Departement van Overzeese Gebiedsdelen. van mijn nieuwe schoenen" Was ik eerst maar bij WILLEMSE gaan kijken. Wat staan daar een prachtschoenen. Paar voor paar, echte modeschoe nen. VOORJAARSSCHOENÏJN die echt naar mijn zin zijn. 't Is schoenenweelde bij Leusderw. 27-29 b. d. overw. Voor Uw luxe schoentjes „Handwerk" schoenreparatie Prachtafwerking en in één dag klaar. Leusderw. 27-29 b. d. overw. h&tpdmcdit} Actief zal een ieder waarderen, Om haar schier kunstzinnig plisseren Probeer het, mevrouw En U blijft Actief trouw Zult U steeds voor plisseren pref'reren. Telefoon 6609 GEVRAAGD die de Franse. Duitse en Engelse taal uit stekend beheerst. Voor jonge, energieke kracht levenspositie met zeer goede perspectieven. Brieven onder No. 1500 bureau van dit blad. ^o^<x>cx>o<xxxxx>ooooc><xxxxxxxxx>o«^ooo<x>c VROOM DREESMANN N.V. Amersfoort vraagt: Brieven onder opgaaf van leeftijd, verlangd salaris, etc. te richten aan de Directie. Op groot Handelskantoor wordt gevraagd: Brieven met opgave van leeftijd, diploma's _en verlangd salaris onder no. 4733. bureau van dit bl^d. Burgemeester en Wethouders van Amersfoort maken be kend. dat aan het Stadhuis is aangeplakt een publicatie inzake een verzoek van S. J. WITTEVEEN om een verlof A in het perceel Varkensmarkt 3 alhier. Zo'n lichteverkoud- heid is spoedig opgelopen I Een simpel kuchen kon de voorbode zijn van een ernstige aondoening der ademhalingsorga nen I NOURY Hoestsiroop Rood- band ishet aange wezen middel om een verkoudheid in de kiem te smoren. HOESTSIROOP Als dat kuchje van verleden week erger is geweest dan U dacht en het tot een bron chitis is verworden, zorgt er don voor NOURY Hoestsi roop Blauwband bij de hand te hou den I NOURY Hoestsiroop Blauw- band brengt di rect blijvende ver lichting. HOESTSIROOP z//oury- DUS BETROUWBAARI PRIMA STALEN merk „EDY", geheel naadloos roestvrij vertind, onverslijtbaar Utrechtsestraat 44 - Telefoon 6724 - Amersfoort tot 20 woordeD f L5ü 3 x achtereenvolgens I 3.50 elk woord meer f 0.10 per plaatsing extra. TE KOOP AANGEBODEN Prima stofzuiger te koop Lupinestraat 32. 4725 Te koop: Schuur, ongev. 8 bij 16 M. en 'n 30 jonge hennen. Spoed. Br. no. 4727, bur. van dit blad. Nieuw bankstel. Brieven no. 4730, bur. van dit blad. Te koop moderne mid denstandswoning aan de Roerstraat. Verhuurd voor f 6.25 per week. J. H. Heijen, J. v. Stolberglaan 64, Naar- den. Tel. 7516. 4709 2 crapauds. 1 smoking met vest, 1 h. winterjas, 1 da mes bontjas, 2 damesjassen. Van Marnixlaan 37. 4745 VADERS en MOEDERS Mevrouw A. B. van B. schreef o.m.: en met genoegen :hebben wij deze leuke, frisse KETELBINKIE-KRANT gelezen. Mijn dochtertje is verrukt over dit jeugdblad." Talloze brieven van dergelijke strekking ontvingen wij van enthousiaste ouders OOK VOOR UW KIND IS DE *een echt Nederlands Jeugdblad voor slechts f 0.16. Verkrijgbaar bij de bezorger van dit blad en in de boekwinkels. door W. Meuldijk 560. Zwijgend voorovergebogen' met ogen half dicht liepen we de lange weg door de Sahara of hoe die woestijn precies geheten mag hebben 's Avonds kropen we vermoeid en wanhopig dicht tegen elkaar aan en dekten onS toe met de over blijfselen van de rugzakken, want zo warm het overdag kon zijn, zo koud was het 's nachts. Twee dagen hielden we het vol om toch de moed niet te verliezen, maar de middag van de derde dag was al ons voedsel op en verdeelden we eerlijk de laatste drie druppels water uit de veldfles. Toen wisten we dat het niet lang meer duren mocht, maar nog liepen we verder, drie kleine figuren m een zee van witheet gloeiend zand. zonder een enkel sprietje groen, zonder een enkele palmboom aan de horizon, die een oase en ver koeling kon betekenen. Praten deden we allang niet meer. als in een droom bewogen we voort; werktuigelijk deden onze benen de ene stap na de andere. Onze tong leek een oude schoenzool en onze hoofden een hete-lucht motor Ik dacht alleen nog maar aan water; aan de blauwe koele meren ver in ons vaderland. aan ruisende watervallen* en kletteren de regen. En als ik even rondkeek zag ik de uit gedroogde zandwoestenij en de onbarmhartig brandende zon.. de .grond werd wat heuvelach tiger. maar we letten er met eens meer op. Bij het beklimmen van een helling gaf Daantje het plotseling op. hij mompelde: „Welterusten" en viel neer en toen ik aan mijn andere kant keek zag ik de baron ook vallen. Wanhopig deed ik nog twee stappen en zakte ook door mijn knieënvan schrik. Wijd sperde ik mijn ver moeide ogen open en staarde over de heuvel rand. „Dat k-kan niet." mompelde ik: „Ik-ik droomwant Hebt U een haard te koop? Als U nu een Brandpunt had geplaatst was de haard over .•nkele uren reeds verkocht. PERSONEEL GEVRAAGD Jongedames gevraagd om opgeleid te worden in ons Atelier. Aanvangssalaris f 12.per week. .Perfect" Utrechtseweg 91. 4742 Zoekt U een meisje voor hele of halve dagen? Brand punten worden gespeld U hebt dus een goede kans als U een Brandpunt plaatst. LESSEN Dansstudio Dan Bearda, Utrechtseweg 89, Inschrij ving nieuwe cursussen, da gelijks van 210 uur. Gratie - Styi - Distinctie. 4732 Sportdansers zijn geen dancinglopers. Half Fe bruari begint een nieuwe wedstrijdcursus. Academie de Danse, Ann en Bert Kamperman, Langestraat 113. 4724 Zoekt U leerlingen voor Uw school? Plaats dan een Brandpunt in deze rubriek. DIVERSEN Draadconstructiefabr. „Suc ces", Kolonieweg 8. Soest. Lampekapkarkassen, Re clamestandaards. Tentoon- stellingskooien, enz. 4731 Zondagmorgen 8 Februari spreekt J. P. van Praag (al gemeen voqrzitter Humanis tisch Verbond) over „Dood gewone Humanisten". Volks gebouw 10.30 uur. toegangs prijs f 0.25. Café ,.d' Oranjeboom'\ Dancing. Groot Balmasqué m. medew. van de Melody- makers" o.I.v. Joop Jansen en Jan van Loo op Zaterdag 7 Febr. a s. van 34 uur. Di verse prijzen beschikbaar gesteld. 4728 Taxi nodig. U belt 6004. Wij staan dag en nacht voor U klaar, ook 's Zondags. Ta rieven volgens vastgestelde prijzen. Speciale wagens voor trouwnjden. Beleefd aanbevelend. H. N. v. d. Hoek. St'. Radboudstraat 10. 4726 Zaaitijd. Thans liggen klaar de prijscouranten voor het a s. seizoen. Gratis, ver krijgbaar Verhoogt Uw in komen. Koopt toch bij een ander niet. Wat Uw eigen tuin U biedt. 4678 Vermist sedert Zondag avond zwarte poes met wit te bef Gaarne tegen belo ning terug te bezorgen Cel- siusstraat 71. 4744

Dagblad voor Amersfoort | 1948 | | pagina 4